ZI llUkZMSCIll NIEUWSBODE. ]\o. 5089. Zat ur dag 15 Junij 1885. Mste Jaarg. LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. öe ®£r»msvi*al. Slmcrïtla. ©ngclanb. JFtanlïrijfe. üHe&etrlanb. WOLHERICHT. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERT ENTIËN, van 13 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend De BURGEMEESTER en WETHOU1 )ERS der gemeen te Zierikzee maken bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat de alphabetisohe naamlijsten van de inge schrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iege lijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente, van Vi'ijdag; den 13 Junij tot Zaturdag «Ten 20 Junjj daaraanvolgende, ten einde ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem eenige personen of omstandigheden bekend zijn, die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten •worden weggelaten, aan het Bestuur, kenbaar te maken. Dat de loting voor de Schutterij tusschen de inge schrevenen van dezen jare, klasse 1885, zal plaats hebben onder toezicht eener commissie uit het Bestuur, ten Raadhuize dezer gemeente, op Zaturdag den 30 Juuij e. li. des namiddags ten 71/- ure precieswordende de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en ten tijde voormeld te laten vinden, ten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te loten, of zulks door behoorlijke, bij de voornoemde commissie bekende, gemachtigden te laten doen, zul lende voor hen, die persoonlijk afwezend mochten blijven en zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de commissie worden getrokken dat dadelijk na den afloop der loting, op voorschre ven wijze eene naloting zal plaats hebben, ten behoeve van hen, die tot de loting verpligt zijnde, buiten hun toedoen daaronder niet mogten zijn begrepen gewor den, alsmede ten behoeve dergenen, welke, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvo or gaande inschrijving, in de gemeenten zijn komen inwonen, en der vreemdelingen, welke sedert die inschrijving, in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden aangemerkt en dat eindelijk de belanghebbenden, bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling, waarop zij aanspraak maken, ter kennis van de genoemde commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet waarop zij hunne reclame hebben gegrond. Gedaan te Zierikzee den 12 Junij 1885. De Burgemeester en Wethouders H. G. MULOCK HOUWER, Weth. lo. B. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ* De Transvaalsche volksraad heeft, in plaats van zijn aandacht nu eens flink aan het heden en de toekomst te wijden, zich weer eens vermeid met het onvrucht baar ophalen van een treurig verleden en een besluit aangenomen, waarbij allen, die indertijd het verzoek schrift tot inlijving door Engeland teekenden, van het burgerschap der rupubliek vervallen worden verklaard. De beraadslagingen hierover waren, gelijk men denken en begrijpen kan, zeer bitter tegen de Engelsch ge zinden. Men stelde zelfs voor om de vervallenverklaring uit te strekken tot in het tiende geslacht. Joubert heeft het opperbevel over de Transvaalsche krijgsmagt aanvaard. Joubert heeft den eed afgelegd als generaal der Transvaalsche troepen. In zijn antwoord op een adres van gelukwensching zeide hij, dat de toekomst somber was, maar h|j rekende op den steun van alle partyen en hij zou zyn best doen voor het land. Een waanzinnigedie zich in een coupé van den trein van Wabash (op de lijn KansasChicago) bevond, kreeg onderweg een aanval zijner ziekte. Hij had ver scheidene revolvers bij zich en bedreigde daarmede de medereizigers. Er werd naar Chicago getelegrapheerd, waar eene afdeeling politie-agenten den ongelukkige opwachtte. Zoodra stond de trein niet stil of de reizigers vluchtten naar alle kanten; terwijl de politie trachtte den waanzinnige te grijpen. Hij schoot echter in den blinde met zijn revolvers, doodde een agent en ver wondde verscheidene andere. Ten slotte moest men zyn vlucht beletten door op hem te schieten. Doodelijk gewond viel hij ter aarde. Londen, 11 Junij. Lord Hartington zou gisteren naar Balmoral zijn gegaan, om aan de koningin in lichtingen te geven, maar tengevolge van een telegram uit Balmoral heeft hij van die reis afgezien. Men maakt hieruit op, dat de koningin dadelijk naar Wind sor zal terugkeeren. De Times" verneemt, dat de koningin het verzoek om ontslag van het kabinet niet onvoorwaardelijk heeft aangenomen. De Standard" gelooft, dat de Koningin eventueel dadelijk Northcote met de vor ming van een kabinet zal belasten. Salisbury zou goed vinden, dat Northcote aan het hoofd der conser vatieve regeering werd gesteld. jfeyanjc. Te Madrid kwamen Dingsdag weder 6 ziekte- en 3 sterfgevallen van cholera voor. Ambtelijke opgaven omtrent de ziekte worden nog niet verstrekt. De over heid neemt voorzorgsmaatregelen en zij tracht voorts zoo veel mogelijk te veel angst te voorkomen. Yele gegoede burgers verlaten de stad. Het aantal reizigers voor Frankrijk aan het;spoorwegstation was Dingsdag- avond zoo groot, dat men twee extra-treinen moest laten vertrekken. Men wordt er echter reeds weder bedaarder. Over den aard der ziekte zijn de geleerden het weder als gewoonlijk niet eens. Velen meenen, dat men slechts met losse gevallen van cholera te doen heeft, ©n dat er geen groote besmetting te vreezen is. In het dorp Puig kwamen sedert 16 Mei 180 cholera gevallen voor, waarvan 87 met doodelyken afloop, en in het dorp Muxrug 60, waarvan 21 doodelijk. Volgens een berigt in den „Temps" heeft de cho lera zich over de geheele provincie Valencie verbreid. Te Murcia zijn 16 gevallen van cholera waargenomen. Een vreeselijk drama is te Marseille het onder werp van alle gesprekken. In de rue Saint Savournin, bij de place St. Michel, woonde op de vierde verdieping een jonggehuwd paar. De man, Isedore Pouvarel genaamd, was ambtenaar bjj het spoorwezen terwijl zijne vrouw, Sebastienne, pianoles gaf. Het feit, dat de ouders der vrouw bij hen inwoonden, gaf wel eens aanleiding tot onaange naamheden, waarbij kwam, dat de schoonvader een som gelds, vóór het huwelijk beloofd, niet verkoos uit te. keeren. Hoe het zij, op zekeren dag der afgeloopen week werd de straat in rep en roer gebragt door revolverschoten en bij onderzoek bleek, dat Isedore zijne vrouw en schoonmoeder had trachten te dooden, waarna hij zich zelf een doodelijk schot toebragt. Een verschrikkelijk onweer heeft verleden week te Verdun en in de omstreken gewoed. De hagelbollen en stukken ys vielen niet zulk geweld neer, dat de spiegelruiten der magazijnen, hebbende eene dikte van zeven milimeters, er door verbrijzeld werden. De tak ken werden als van de boomen gekapt. Een enkele hagelbol woog 126 gram. De nieuwe kazerne der Béranse heeft voor 6000 francs schade geleden. Van Minnéville tot Moulin-Brülé is er van den oogst niets overgeble ven. Daags na dien storm was de grond nog metieene laag hagel en sneeuw van 40 centimeter dikte bedekt Donderdag verschijnt voor het hof van assises der Seine zekere Pel, een horlogemaker te Montreuil, die veel werk heeft gemaakt van scheikundige onder zoekingen met het doel, gelijk later overvloedig is gebleken, om een aantal personen, die hem door ver schillende redenen, vooral om financiëele, in den weg stonden, door vergif van kant te maken. Zoo moet hij zijne moeder vergiftigd hebben, zijne eerste en tweede vrouw, een paar maitressen, eene dienstbode, en de hemel weet, wie al meer. Hij wordt echter slechts vervolgd wegens twee vergiftigingendie van zijne eerste vrouw en van eene maïtresse, daar er geen ge noegzaam bewijs is om hem wegens meer vergiftigingen te vervolgen, hoewel het parket verklaart, dat er ook te dien aanzien zware verdenking tegen hem bestaat. Er zijn 35 getuigen a charge gedagvaard, en een a décharge. De instructie in deze zaak heeft meer dan een jaar geduurd. iPuitsstlvlttwSr. Zondagnamiddag is in het dorp Hulsenbusch, in de Pruisische Rijnprovincie, het kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Van het gebouw is niets overgebleven verscheidene andere gebouwen in den omtrek zijn zwaar beschadigd en vele boomen zijn weggeslagen. Er is niemand bij die ramp omgekomen, maar er zyn twaalf personen gekwetst. Nijmegen11 -Junij. Maandag jl. overleed al hier zekeren B., wiens schielijke dood bevreemding wekte, en al spoedig bij de buren aan vergiftiging deed denken, vooral, omdat hij in den laatsten tijd met zijne familie op gespannen voet geleefd had. Don derdag is het lijk door de Justitie uit Arnhem gereg- telijk geschouwd. Amsterdam, 10 Junij. Het comité voor de koloniale afdeeling der internationale tentoonstelling heeft de subsidie van ƒ50,000 geweigerd als protest tegen de beoordeeling van de voordracht in en buiten den gemeenteraad. De voordracht is daarop door het dag. bestuur ingetrokken en dus niet in herstemming gekomen. Eenigen tijd geleden kwam de heer D. Stam, timmerman en aannemer te Zaandam, door gebrek aan werk, op de gedachte zijn knechts kinderspeelgoed te laten maken. Deze voor Zaandam nieuwe industrie is hem zoo goed gelukt, dat hij genoodzaakt is geworden een stoommachine te koopen van twee paardekrachten om de gereedschappen bij dit werk benoodigd in be weging te brengen. Zyn plan is nu om. ook doozen met zoogenaamd Neurenberger speelgoed te gaan vervaardigen. 's Gravenhage, 10 Junij. Het onderzoek der voorstellen tot grondwetsherziening wordt in de af- deelingen der Kamer dagelijks voortgezet. Verschillende afdeelingen zullen daarmede zeker nog een groot deel der volgende week bezig zijn. Waarschijnlijk zullen dan des namiddags openbare zittingen worden gehouden om de financiëele ontwerpen en eenige andere, die in staat van wijzen zijn, af te doen. Bij de uiteenlooping der gevoelens over de vraag of verkoop van sigaren al dan niet is „winkelnering in den zin der drankwet, heeft de burgemeester der gemeente Ouderkerk a/d IJsel zich tot den Min. van justitie gewend om inlichtingen, en daarop van den Min. van binnenlandsche zaken het volgend antwoord bekomen „Op verzoek van mijn ambtgenoot van justitie, deel ik u, in antwoord op nevensvermeld schrijven, als mijn gevoelen mede, dat het hebben van eene nering in sigaren, dus dat de drankwinkel wordt bezocht door hen, die alleen om sigaren komen, ongeoorloofd is, maar dat het verstrekken van enkele sigaren aan bezoekers, die ook iets anders ten gebruike nemen, niet als afzonderlijke winkelnering moet worden be schouwd." 's Gravenhage 10 Junij. De telephoon-die- venvangster. De diensten die de telephoon kan bewijzen in ft gewone leven zijn genoegzaam bekend. Dat dit nuttige gemeenschapsmiddel tevens de rol van detectieve kan vervullen, bleek in den afgeloopen nacht hier ter stede. Tusschen 1 en 2 uur stond de beambte, belast met den nachtdienst op het Telephoonbureel, M. J. Blom, voor het venster op zijn hoogen obser vatiepost op de Kapelsbrug, toen hij in de Spuistraat twee kerels op vrij verdachte wijze een pas dezer dagen geopenden sigarenwinkel aldaar zag binnengaan. Vlug telephoneerde hy naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven en waarschuwde de politie, wier dienaren spoedig een kijkje kwamen nemen en de twee inbrekers nog in den winkel aantroffen, waarin zij met behulp van een valschen sleutel waren gekomen, in het bezit van eenige kistjes sigaren. De beambte had dus succes van zijn oplettendheid en de onbescheiden indringers zullen een leelijke pijp rooken. Op niet alledaagsche wijze werd Dingsdag liefdadigheid .geoefend door de dames A. te 'sHage, wier hooggeachte vader weinige dagen geleden is over leden. De bewoonsters van het Heilige Geesthofje op de Paviljoensgracht aldaar, meest allen oude, bejaarde vrouwen, wel 36 in aantal, ontvingen Dingsdag uit handen der dames ieder een gift van ƒ100, ter tege moetkoming in hunne behoeftige omstandigheden. 's Gravenhage, 11 Junij. Voor het geregts- hof alhier stond heden teregt M. L. B., gefailleerd koopman te 's Heer Hendrikskinderen, beschuldigd van verduistering van goederen. Het O. M. requireerde, met aanneming van verzachtende omstandigheden, 6 maanden celstraf. De verdediger mr. Maclaine Pont betwistte de arglist van een der feiten, waaromtrent de bekentenis ontbrak en wees op het door getuigen gestaafde gunstig ver leden van den beschuldigde. De uitspraak is bepaald op Donderdag a.a. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting heeft de heer Van Kerkwyk rapport uitgebragt namens de commissie, in wier handen werden gesteld de in- ligtingen betrekkelijk het adres der kamer van koop handel te Vlissingen over de maatschappij „De Schelde." De conclusie van het rapport strekt om den Minister te verzoeken alsnog te overwegen of 's lands belang niet vordert meerder werk aan de maatschappij te geven. Dingsdagmiddag zal eene openbare zitting worden gehouden, waarin aan de erde zijn gesteld de wets ontwerpen betrekkelijk de handels- en fabriekmerken, de telegraafwet, het successieregt, het zegelregt en de staatsloterij. Een tapperdie aan een kind beneden de 16 jaren in een flescbje sterken drank mede gaf op een briefje van haren vader, houdende verzoek aan den kastelein om het vocht aan zyn kind te overhandigen, is heden door de Haagsche regtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van drank verkoop aan kinderen van voornoemden leeftijd. De regtbank besliste dat de wetgever aan het woord verkoopen niet die uitgebreide beteekenis wilde geven dat voorschreven feit daaronder zou vallen. Gouda, 11 Junij. In de heden gehouden tweede algemeene vergadering van het Landhuishoudkundig Congres, deelde de Secretaris mede, dat is ingekomen een schrijven van Burg. en Weth. van Middelburg, die ft houden van net Congres in 1886 aldaar ont raden en die Goes of Zierikzee er voor aanbevelen. Door een der leden werd medegedeeld dat Burg. en Weth. van Leeuwarden zich gaarne bereid hebben verklaard, om, indien Zeeland bedankt, het volgend Congres aldaar te ontvangen. Nadat ook nog Nijmegen was voorgesteld als plaats van bijeenkomst, werd door den heer Nagel een tele gram medegedeeld, waarbij een der Wethouders van Zierikzee, bij afwezigheid van den Burgemeester, des gevraagd te kennen gaf dat er vermoedelijk bezwaar zou bestaan het Congres daar te houden. Ten slotte werd met groote meerderheid van stem men Leeuwarden ajs plaats voor het volgende Congres gekozen. Rotterdam.9 Juij. Op 17 en 18 Augustus zullen hier opnieuw wedrennen en harddraverijen plaats hebben, op hetzelfde terrein aan den Bergweg, waar die in de vorige maand werden gehouden. Ook nu gaan zij uit van het Belgische comité, aan het hoofd waarvan de heer Mertens staat. Daar de genoemde datums zamenvallen metdeRot- terdamsche kermis, verwacht men dat het bezoek alsdan drukker zal zijn dan in de vorige maand. De Duitsche kleermaker, die onlangs te Rotter dam zyn vrouw vermoorde, is krankzinnig geworden en naar het rijks gesticht te Medemblik vervoerd. Dezer dagen overleed te Rotterdam een zonderling, die 0. a. ƒ6000 naliet alleen in kleine nieuwe pas munt. Hij scheen er steeds op uit te zijn, nieuwe centen, halve centen, 2l/j centstukken en stuivertjes te vergaren. Wat de erfgenamen niet zal meevallen is, dat er ook voor duizend gulden oude koperen centen gevonden werd, die naar men weet, niet meer gang baar zijn. Door de justitie te Dordrecht zijn de verschil lende deelen der ingestorte brug in beslag genomen, om een grondig onderzoek in te stellen naar de ware oorzaak der ramp, en of hier onvergeeflijke nalatigheid in het spel komt, en, zoo ja, aan wien de schuld. Ter-Neuzen, 9 Juni. Nadat Zondag jl. door den WelEerw. heer Van Veen de oude Kerk met eene toepasselijke rede was gesloten, begon men Maandag met het afbreken ervan. Het gevaarlijkste werk, de slooping van den toren, werd gelukkig zonder onge lukken volbragt. Totdat de nieuwe kerk op de plaats der oude is verrezen, zal de godsdienstoefening worden gehouden in de daarvoor door het Departement van Oorlog af gestane affuitloods. Vlissingen, 10 Junij. Reeds dacht men alge meen, dat de kostbare en uitstekend ingerigte petro leum! oodsen buiten dienst zouden geraken, daar sedert haren bouw slechts twee vaartuigen daarin zijn leeg gelost, toen voor een drietal dagen het fregatschip »Lydia" van Philadelphia binnenkwam, geladen met 8458 vaten geraffineerde petroleum, die daarin worden opgeslagen. Naar we vernemen wordt binnen korten tijd een nieuwe lading verwacht. Door Burgemeester en Wethouders is aan de hier wonende Duitschers, die daartoe wat hun leeftijd be treft in aanmerking komen, kennis gegeven, dat zy zich hebben aan te melden voor schutterij dienst. Deze heeren achten zich, als niet genaturaliseerd, hiertoe niet verpligt en hebben zich mitsdien tot de Duitsche autoriteiten gewend met verzoek om inlichtingen. Hoewel men nog niet volkomen gerust is, heerscht hier toch groote opgewondenheid ten gevolge der be- rigten in de »Hamb., Köln. en Berliner Zeitung", dat het contract der Duitsche .Regeering met de Nord- Deutsche Lloyd te Bremen, nopens het overdragen der gesubsidiëerde post-stoomvaart, mag beschouwd worden als zeker te zijn en Wissingen is aangewezen om te worden aangedaan. Niet slechts wordt het direct be lang dezer aangelegenheid hoog gewaardeerd, maar zonder twijfel zal dit in hooge mate medewerken om onze zeehaven tot haar regt te doen komen. Vlissingen, 11 Juni. Bij het einde van dit jaar zalnaar wij vernemen door de Maatschappij „Zeeland" dagdienst worden ingevoerd op Queenboro; het aantal stoomschepen zal dus worden uitgebreid wat zeker de Maatschappij „de Schelde" ten goede zal komen. In verband hiermede1 zal de haven, waar die stoomschepen ligplaats hebben, belangrijk worden ver groot. Men meent dat spoedig met dit werk zal worden aangevangen. MiclGel1t>u.r*g-, 11 Junij. Heden avond geraakte een gehuwd werkman, B. genaamd, in de houtkade te water. De ongelukkige is vermoedelijk onmiddelijk onder de houtvlotten gedreven, althans ten tien ure was zijn lijk nog niet gevonden. 12 Junij. Heden morgen 7 ure is het lijk opge- rischt. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak van het ongeluk te zijn. Het aangekondigde concert op het badhuis te Vlissingen kon, naar aanleiding van het min gunstige weder geen voortgang hebben. De Vereeniging „Oefe ning en Genoegen" van welke het zou uitgaan, had zooveel mogelijk in tijds gezorgd voor publicatie in de sociëteiten alhier; toch hebben enkele Middelburgsche familiën een vergeefsche reis gemaakt. Het eerste zomerconcert in het Schuttershof alhier, op heden avond, trof het beter. Het weder was gunstig, terwjjl het muziekcorps der d.d. Schutterij zich ver dienstelijk van zijne taak kweet SoixLujrg-, 10 Junij. Heden middag zouden tus schen Souburg en den Abeele een drietal personen, die tamelijk verhit waren, zich in 't Kanaal verfrisschen. Zekere B. uit Middelburg, een tamelijk goed zwemmer, was ft eerst te water, doch te nauwernood in het midden gekomen riep hjj om hulp. Zijn kameraden dachten aanvankelijk aan scherts, maar overtuigden zich weldra dat het bange ernst was. Hoewel niet zonder moeite aan wal gebragt, verklaarde hjj dat hem in het veel te kille water een hevige kramp had overvallen. De lust tot zwemmen was voor heden natuurlijk geweken. Uit Engeland komt eene teleurstellende tijding voor de tuiniers. Volgens dit berigt is de oogst van groenten en vruchten aldaar zóó groot, dat de van elder3 aangevoerde producten voor buitengewoon lage prijzen worden verkocht. Hollandsche asperges zijn on verkoopbaar, terwijl prachtige Fransche, in bossen van zestig stuks, voor 30 cts. de bos geveild worden. De andere zoo gewilde onrijpe kruisbessen brengen nu zeer lage prijzen op, daar de Engelsche oogst kollossaal moet zijn en de inlandsche soorten altyd de voorkeur genieten. De in Zeeland dit jaar nagenoeg geheelmis- lukte meirapen brengen nauwelijks de helft der gewone prijzen op, terwijl de aanvoer van nieuwe Egyptische uien reeds vrij belangrijk is. De tuiniers zullen zich dus op lage prijzen moeten voorbereiden en door de groote aanvoeren uit Holland wel genoodzaakt worden, zeer lage eischen te stellen. Goes, 11 Junij. Wat reeds lang als gerucht door de stad verspreid was, is thans bevestigd geworden de overbrenging der machinale schoen- en laarzen- fabriek van den heer Laraen^naar de gemeente Nieuwer- Amstel. Deze fabriek, die grooterideels voor het leger werkt, moet verplaatst worden binnen de linie van defensie, om in oorlogstijd aan hare verpligtingen te kunnen voldoen. Wanneer men weet, dat dikwijls meer dan 40 knechts, die grootendeels huisgezinnen hebben, aan deze fabriek ruim brood verdienen, dan begrijpt men het nadeel voor onze gemeente van deze over brenging. Als een pleister op de wonde wordt gezegd, dat de besten der tegenwoordige werklieden, met de fabriek zullen meegaan. Voor die werklieden is dat gelukkig, maar voor de gemeente is het dubbel nadeelig. Ten behoeve der dd. Schutterij zijn door den Min. van Oorlog 106 geweren klein kaliber disponibel gesteld. De militaire autoriteit te Middelburg schijnt evenwel met de aflevering geen haast te maken. Sedert April vraagt onze majoor-commandant te ver geefs aan zuster Anna of ze nog niets ziet komen. De verpachting der kersenboomgaarden is in vol len gang. De verpachtings- sommen zijn nog al bevre digend voor de verpachters. Als moeder-natuur nu maar wat toegeeflijk is voor de pachters, door b.v. geen onverwachten storm te zenden. Want één enkele storm is voldoende om hunne verwachtingen den bodem in te slaan. De heer M. de Jonge Jz. zal de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" vertegenwoordigen op de 2 Julij te 's-Gravenhage te houden deputatie-vereeniging waarop zooals men weet een opvolger voor generaal Dr. Kuyper moet gekozen worden. Alsof er nog geen winkels genoeg waren in onze goede stad, heeft men een bazar geopend, waar de artikelen natuurlijk tegen „spotprijzen" worden ver kocht. Deze bazar zal geen uitzondering op den regel maken, dat het debiet is in omgekeerde reden met het aantal winkels. Dinteloorci, 8 Junij. De op heden alhier ge houden paardenmarkt was zeer druk bezocht. Er waren 480 paarden aan de lijn, waaronder vele van uitmun tende qualiteit, De vreemde kooplieden besteedden voor goede paarden van 500 h 700voor mindere soorten, waarin de handel ook druk was, werden prijzen van 140 a 300 besteed. Deze paardenmarkt, die nu vier jaren bestaat, mag onder de belangrijkste worden geteld. St.-Maartensflijk. Dat de kleinhandel in sterken drank in gecombineerde bedrijven, zooals die vroeger bij de wet toegestaan werd, voor sommigen Ijog al een magtigen factor voor hunne broodwinning uitmaakte, kan blijken uit het feit, dat de winkelier Pot te dezer plaatse, zich eene verbouwing van zijn woonhuis getroost, waarvan de kosten pl.m. 1000 bedragen, ten einde zijn gecombineerd bedrijf drank verkoop in het klein en winkelnering te kunnen bestendigen. Genoemde winkelier rekent, dat zyne jaarlijksche verdiensten met circa ƒ300 zouden verminderen, indien hij afstand deed van den kleinhandel in sterken drank. Zierikzee, 12 Junij. Aan den heer G. Kok Jr. directeur der Hoogere Burgerschool alhier, is tot herstel van gezondheid een verlof toegestaan tot 1 September, a.s. Het directeurschap is gedurende dien tijd opge dragen aan den heer F. F. Leupen, leeraar aan ge noemde school. Benoemdtot onderwjjzeres te Sint Philipsland mej. Eliz. Tieler, te Groede. De heer W. H. Bal, geb. te Middelburg, is bij het te Breda gehouden examen voor apothekersbe diende geslaagd. Naar men verneemt zal onze landgenoot, de uit stekende pianist Bernard Boekelman, sinds vele jaren te New-York gevestigd, in het laatst dezer maand het vaderland bezoeken. De heer Boekelman was nog zeer jong toen hij in het gevolg van den ongelukkigen Keizer Maximiliaan naar Mexico vertrok. Hij trad daar toen herhaaldelijk aan het Hof als pianist op en mocht zich ook voor den Keizer van Brazilië doen hooren. Thans is hij te New-York Directeur van een der voornaamste Muziek- Academiën voor Dames en Pianist van de bekende »Trio Club" aldaar. Volgens eene mededeeling van de >Post" heeft in 1883 en 1884 de vereeniging „Oud papier" een bedrag van 4000 aan den Paus kunnen overmaken. De prijzen van boter en melk zyn tegenwoordig zoo laag, dat de boeren in het Roonsche eiland begon nen zijn, hun vee en varkens met melk te mesten. Een boer, die zijn melk aan een fabriekant wilde verkoopen, kon slechts 4'/2 cts. voor de kan bedingen. Van karnemelk is in 't geheel geen geld te maken. Te Eemnes onder Baarn zijn Woensdagnamiddag zes boerenwoningen afgebrand. Doordat een paar kin deren een vuurtje aan den haard hadden onstoken moet de brand zijn ontstaan. Wegens gebrek aan water ging het blusschen niet erg vlug. Binnen in het werk van eene pomp te Deuti- chem, die dagelijks gebruikt wordt, heeft een vogel familie haar nest gebouwd; de ouders mogen zich reeds in het bezit van kroost verheugen. Wedstrijd in het braden van konijnen. De ge zamenlijke koks aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord hebben een wedstrijd gehouden, ten einde te onderzoeken in hoeveel tijd men een konijn voor de consumptie behoorlyk kan toebereiden. Zes stuks levende konijnen werden hiertoe aangekocht, die de deelnemende koks moesten slachten, stroopen, schoonmaken, wasschen en braden. De uitslag was ver rassend en overtrof verre de verwachting. De le kok toch leverde het konijn zeer smakelijk binnen de 6 minuten, nl. in 5 min. 57'/s sec,n°. 2 had daarvoor noodig 5 min. 59 sècn°. 3 6 min. 10 sec.n°. 4 6 min. 19 sec.n°. 5 6 min. 21 sec., en einde lijk nr'. 6 in 6 min. 31 sec. Al de koks der marine waren bij den wedstryd tegenwoordig en gaven eenparig hun verwondering te kennen over do handige werkzaamheid. De saus was ook zeer smakelijk. 10 Junij is aan de Universiteit te Leiden geslaagd voor candidaat in de philosophie, de Heer K. H. M. van der Zande. Bij het onweder van Maandagavond zijn te Hol- landscheveld, bjj Hoogeveen, drie naast elkaar staande huizen ingewaaidde bewoonster van het middelste perceel, de Wed. A. Benjamins, kreeg daarbij kneu zingen en een armbreuk. Een in het veld staande schuur, waarin een 25 tal turfgravers eene schuilplaats zochten, stortte eveneens in, en allen werden min of meer gewond. Dertig zware eikeboomen, staande op de Sckutwjjk, zijn door den wind bij den grond afgeknakt. Ook wer den eenige boomen door den bliksem getroffen, en in het Anerveld heeft de bliksem de nog nieuwe woning van J. Rikkers in de a9ch gelegd, het onweer ging gepaard met een hagelbui, die mede veel schade heeft veroorzaakt. Te Eext (Dr.) is Maandagnamiddag de bouwhoeve van E. van Tarel door den bliksem getroffen en afge brand. Vier tuks rundvee en twee varkens kwamen in de vlammen om. Te Stadskanaal is de molen van den heer G. Altona door het inslaan van den bliksem een prooi der vlammen geworden. Te Den Ham (O) is een schaapherder alsook een van zijne schapen door den bliksem getroffen en terstond gedood. Te Rensumageest is een 15-jarige knaap ver dronken bij zyne poging om een anderen jongen, die bij het zwemmen in de diepte was gezonken, t^redden. Laatstgenoemde werd in het leven behouden. In het gehucht Moerstraten, onder Wouw, had Zondagochtend een zeer treffend onheil plaats. Toen namelijk werd M. Heijmens, oud 32 jaren, huisvrouw van M. de Jong, terwijl zy uit de kerk huiswaarts keerde, door den bliksem getroffen, met dit noodlottig gevolg dat zij onmiddelijk het leven verloor. Een Duitsch blad zegt, dat het kortste huwelijk wel dat geweest zal zijn, dat den 21sten Mei door de Regtbank te Frankfort ontbonden is. Reeds den derden dag na de voltrekking van het huwelijk kreeg de vrouw een pak slaagden achtsten dag had zulk een twist tusschen de echtelieden plaats, dat de geheele buurt uitkwam; den tienden dag moest de politie tusschen beiden treden en den veertienden dag na de bruiloft hing de man zich op. De vrouw kwam haar man te hulp en sneed hem los. In plaats haar voor de redding van zyn leven te danken, werd hij brutaal en nam vijf dagen later in stilte de wijk naar Amerika Onder Heerle (N.-B.) zijn een man en eene vrouw, die tijdens een onweder schuilplaats onder een boom zochten, door den bliksem getroffen. De man werd aan den hals geraakt, waardoor hij eenige minuten zijn spraak verloor. De vrouw echter was onmiddellijk dood. KERKNIEUW S. Beroepen naar Domburg G. B. Kruijff, candidaat te Rotterdam. Aangenomen het beroep naar Tilburg en bedankt voor dat naar Hoorn door ds. C. C. L. John, predikant te Zwartewaal. Bedankt voor het beroep naar de chr. ger. gemeente te Leerdam door Ds. K. B. van Diemen pred. te Monster, die dat naar Bodegraven heeft aangenomen. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag 14 Junij 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 17. Collecte -voor de Theol. School. Gemengde Berigten. Een eerzame kantoorklerk las dezer dagen in de Courantdat de statistiek bewezen heeftdat ieder mensch in Nederland dagelijks een flesch wijn drinkt. „Wie weerga zit dan toch eiken dag den mynen uit te drinken?" zuchte de man. Al de van Amerika komende stoombooten ontmoeten buitengewoon groote ijsbergen in den Oceaan. Te Bzl. zal eerstdaags ten tooneele worden gevoerd, een blijspel, getiteld: de vrouw van een metselaar met een dikken boer; na afloop bal. De zoon van een weduwe te E. en de meid van den bakker te B. moesten zooveel praats niet hebben van jongens, waarvan niets te zeggen valtwant als zy op zich zelve kjjken, hebben zij meer dan genoeg. De dochter van een winkelier te B. moest zich zoo niet oppronken om van de jongens gezien te worden, want die zij zoo gaarne wilde hebben, kan zij toch niet krijgen. Dus, meisje! met uw mooye Heeren, Wil toch geen ander affronteeren, Want ieder die u kent en ziet Zegt meisjeik begeer u niet. „Wel, welzegt geele Frans te Yerseke, »ik had gedacht met mijn oude vrijer uit te gaan, maar dat is mislukt en nu heb ik mij moeten behelpen met een groot-oog. Een jongen te Borsele moest een andere jongen niet lasterenwant anders zal schoppen troef worden. Twee meisjes te Yerseke moesten zooveel praats niet hebben van een paar jongenswant zij meenen dat zij een ander voor de gek houden, terwijl zij dit zelf gedaan worden. Dus, meisjes met uw groote oogen Loopt nu maar niet zoo naar boven Want gij zijt nog veel te min Om iemand te krijgen naar uw zin. Ingezonden Stukken. De Heeren Uitgevers Zierikzeesche Nieuwsbode Zierikzee. De Nieuwsbode houdt in (herhaaldelijk) een aanbe veeling van den ondergeteekenden, als Hoofd-Ingeland van den polder Schouwen. Steller of stellers der advertentie kennen zeker niet art. 14, 15 en 16 van het Reglement van Schouwen. Menmoet 10 B. in eigendom hebben (wil mm ge kozen of benoemd worden). Om nu en het Bestuur en stemgeregtigde Ingelanden geen dubbel werk te laten doen, zonde het dienstig zyn, hun kenbaar te maken de ondergeteekende niet be noembaar of kiesbaar is! DE JONGE. Zierikzee, 11 Junij 1885. De gewone jaarlijksche serie onzer wolmarkten heeft wederom een aanvang genomen en waren er Dingsdag vrij wat herdérs uit ons eiland in de stad die pools hoogte kwamen nemen hoe het er voor hun artikel uitzag. Met de schering der wol is men algemeen bezig; sommigen deelden mede dat het gewicht der vachten niet tegenviel, terwijl anderen beweerden dat het koude weder in ft voordeel der koopers zou blijken te zijn door degelijke kwaliteit gepaard aan middelmatige belasting wegens vuil. Sedert de wolmarkten verleden jaar waren geëindigd, heeft er in Zeeuwsche wol volstrekt geen leven ge- heerschthet artikel bleef geheel ongeanimeerd en verlaten en konden enkele overgebleven partijen zelfs het oude geld niet meer bedingen. De buitenlandsche markten en de berigten uit de fabrieksteden duiden eene groote kalmte aan. In En geland is het stil, en nam men in de laatste weken eene afwachtende houding aan met het oog op de veilingen die binnenkort te Londen zouden plaats vinden. Sedert heeft deze veiling een aanvang geno men en blijkt er geringe kooplust te zijn, dewyl de Fransche en Duitsche fabrikanten geene kooporders zonden. Daar de eersten ook meestal op de lange vette wol onzer streken reflecteeren, zijn de vooruit zichten niet zeer gunstig en zijn de goede oude tijden nog niet weer in ft verschiet, toen men flink 4 a ƒ4,50 konde besteden. Van de buiteneilanden Noord-Beveland, Tkolen en Schouwen waren geene herders in de stad. Wij geloo- ven daaruit te mogen afleiden dat, het nog wel 2 a, 3 marktdagen zal kunnen duren aléér eenige transac tie van belang tot stand komt. Goes, 10 Junij 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1