Zl l lll k/I I SI III NIEUWSBODE. lisle Jaarg. No. 5088. Donder day it Juni1885. Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woeusdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand Maart 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op. het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren Van Nieuwerkerk, aan D. J. de Vries, Hardegarijp. Van Sir Jansland, aan Jacob de Jonge, Hansweert. Van Brouwershaven, aan J. van Lendegent, New-Vork. Gedurende de 2de helft der maand April. Puy, Rotterdam, W. Almekinders, Yerseke. Van Brouwershaven, Jan Ganzeman, Heinkenszand. Van Haamstede, S. van der Jagt, Rotterdam. Van Nieu- werkerk, N. van Dam, Carlois. Kostelooze Koepok-Inenting en Hei-inenting. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat in deze Gemeente gelegen heid zal zijn tot kostelooze inenting en herinenting op Vrijdag' den 13 ,Juny e.k., des namiddags te één uur, in het gebouw der Vereeniging „Volks belang" in de Nieuwe Boogerdstraat, wijk D No. 213. Ziebikzeb, den 10 Jung 1885. De Burgemeester en Wethouders H. G. MÏÏLOCK HOUWER, Weth. lo.B. De Secretaris, J. G. BETHE. Algemeen Overzicht. Het gaat in de politieke wereld dikwijls als met de kinderen op St. Nicolaas. Langen tijd wordt er op den dag getuurd, waarop de Sinte met zijne gewenschte geschenken komen zal en voor velen brengt hij slechts teleurstelling mee, wanneer hij met leege handen of met een of ander onbeduidends zich vertoont. Al zijn het geene telkens wederkeerende heilige dagen, de politici hebben toch van die vaste tijden, waarop zij korter of langer zien en waarvan zij groote verwach ting hebben. Zoo bijv. de dag waarop een Parlement geopend wordt, vooral als dit geschiedt met konink lijke boodschappen en dan als er weder gelegenheid is om uit een ministeriëelen mond mooie of leelijke oplossingen van hangende quaesties te hooren. Met gespannen verwachting wordt zulk een belangrijk oogenblik verbeid, doch, helaas als men meent dat de ure der vervulling geslagen is, gaat men vaak teleurge steld henen. Zoo ging het eenigermate de leden van het Eu- gelsche Lagerhuis, die met meer dan gewone be langstelling de heropening der zitting tegemoet zagen. Dan zou men achter de waarheid komen met betrek king tot de Russische quaestie. Lang genoeg was men geslingerd door de berichten die nu eens van oorlog dan weder van vrede spraken. Men verlangde eene officiëele verklaring, die het volk en zelfs Europa gerust stellen kon. En zietdaar treedt de Premier van Engeland opGladstone zal zeggen wat men te wachten heeft enhij verkondigt plechtig en ernstig dat de onderhandelingen met Rusland nog niet zijn afgeloopen, dat er veel overeenstemming ge komen is omtrent de punten van het Pendjeh vraag stuk, maar dat deze nog geen bepaalden vorm heeft aangenomen. Men is dus nog even wijs en wat men ook bewere, dat de tijd heel wat opheldert, in dezen heeft zij nog geen licht aangebragt. Men zegt, dat de definitieve regeling van de Afghaansche grens-quaestie wordt tegen gehouden door het gebrek aan goede kaarten; men zal daarom moeten afzien van het plan om het werk der grensregeling te Londen te doen plaats hebben. Omtrent de finantiëele aangelegenheden, als gevolg van de door de regeering onnoodig gestelde oorlogs-quaestie, werden eenige bemoedigende verzeke ringen gedaan door den Minister van finantiën. Dat het niet veel was en dat die oorlogsliefhebbery het volk alweder duur te staan komt, kan hieruit blijken, dat van de elf millioen, die toegestaan zijn, zeker (de minister zegt: slechts,) negen zullen worden uitge geven. De jongste verhooging der belasting, op sterken drank zal daarom met een Shilling verminderd worden en de verhoogde belasting op het bier zal slechts tot 31 Juli 1886 van kracht blijven. Die lichtpunten zijn dus niet schitterend, maar worden natuurlijk als zeer verblijdend voorgesteld, en daarbij handig verzwegen, dat als men niet zoo roekeloos alweder ruzie gezocht had, het volk vrij wat minder schade zou hebben ge leden. Dezer dagen wordt de bekende sir Lumster in Engeland verwacht. Naar het schijnt heeft men de overtuiging verkregen, dat deze heer meer lust heeft het twistvuur aan te stoken dan dit tot bedaren te brengen en ofschoon zijne komst eerst reikhalzend werd tegemoet gezien is men nu reeds op de hoogte, dat aan zijne inlichtingen niet te veel waarde gehecht moet worden. Het eenige waarin hij misschien gelijk hebben zou is, dat de onderhandelingen jaren lang kunnen duren, omdat de Russen die daarenboven in hét talmen bedreven zijn, daarin hun belang zouden zien. Dat zou echter zulk een groot ongeluk niet zijn. Als de Regeeringen lust hebben met elkander uitge rekte onderhandelingen te voeren, waarom zou men hen in die liefhebberij bemoeielijken, als het volk er maar geen schade door lijdt. Nu in Frankrjj Ut de Victor Hugo-vergoding een weinig bedaard is, zijn de zaken weder op den voorgrond gekomen en het begin is voor de Regeering niet ongelukkig geweest. De toestand is zelfs bijzonder opgeklaard, nu de Kamer met groote meerderheid be sloten heeft, het voorstel, om de vorige Regeering in staat van beschuldiging te stellen, niet in overweging te nemen. De Bonapartist Delofoye, die het voorstel deed, heeft wel zijn uiterste best gedaan om dat aan te bevelen, maar zijne rede heeft hevige uitvallen aan zijne tegenstanders uitgelokt en er hadden weder vrij stormachtige tooneelen in het wetgevend lichaam plaats. Maar de uitkomst heeft alweder bewezen, dat de republikeinscbe meerderheid in de Kamer, als zij vast aaneengesloten blijft, niemands hulp noodig heeft en sterk genoeg is om geheel alleen de beginselen eener goede Regeerings-politiek te doen zegevieren. De tegenstanders van het wetsontwerp tot het invoeren van groote kieskringen, de zoogenaamde scrutins de liste, zijn zeer verrukt, omdat de commissie uit de Kamer, de wijzigingen door den Senaat daarin aangebragt, verworpen heeft, wat hen hopen doet, da ter vooreerst van het door hen gewraakte en bestreden plan niets zal komen. Berichten uit Oostenr£jlc spreken van groote verslagenheid onder de vrijzinnige partij, omdat zij hij de verkiezingen voor den Rijksraad, niet minder dan vier zetels hebben verloren. Treurig genoeg komen daar te lande en in de eerste plaats te Weenen, ook vele tegenstanders van het jodendom opdagen en be ginnen zij zich ook als partij aaneen te sluiten. Het arme verstrooide volk wordt dus wel voortdurend ge plaagd en vervolgd en het schijnt wel, dat noch be schaving, noch Christendom het onbillijk bejegenen van dat volk kunnen verhoeden. In 3?i*uisen blijven de socialisten de vervolgden en men kan met hen zooveel medelijden niet hebben als met de Joden. Weldra zal te Cheruriatz het proces aanvangen tegen een zestal afgevaardigden naar den Rijksdag, die het socialisten-congres te Kopenhage bijwoonden en gerekend worden deel te nemen aan een geheim genootschap tot onwettige doeleinden; slechts een der afgevaardigden heeft voldaan aan de oproeping om schriftelijk op de aanklacht te antwoorden, de overigen hebben zich niet verwaardigdjeenige verdediging in te dienen. Voortdurend blijft in Spanje, bepaaldelijk te Valencia, de cholera heerschen en in de laatste dagen zelfs bij toeneming, al is ook het aantal der aange tasten niet grootdr. Ferrans blijft zijne inentingsproe- ven voortzetten en met goed gevolg. De geneeskundige verslagen verzekeren, dat in vier steden en vele dorpen der provincie Valencia, geen enkele der ingeënten ge storven is, met uitzondering van drie personen te Alcica, welke uitzondering zeker tegen de zaak niet veel bewijst. In Eugelseh-Iudië heeft eene belangrijke aardbeving plaats gehad, waardoor honderden personen werden gedood, het paleis van den Maharadjak instortte en ook eene moskee verwoest werd, waarin zich op dat oogenblik niet minder dan 200 priesters en ge- loovigen bevonden. Nieuwstijdingen. in Londen8 Junij. De „Daily Telegraph" verneemt, dat Rusland en Engeland het eens zijn geworden over de Afghaansche grens. Alleen de ratificatie der contrahee- rende partijen ontbreekt nog. Rusland heeft met betrek king tot de grenslijn bij Zulficar, concessiën gedaan. Londen 9 Junij. Maandag avond in het Lager huis heeft de heer Beach het ontwerp der hegrooting van inkomsten bestreden en een amendement inge diend, dat voornamelijk gerigt was tegen de ver hooging der belasting op sterken drank en bier. De spreker achtte die verhooging onbillijk omdat niet tevens de regten op wijn werden verhoogd. Hij weigerde overigens ook mede te werken tot nieuwe belasting op bezittingen, zoolang de plaatselijke belastingen niet waren verminderd. Gladstone verklaarde, dat het amen dement onhoudbaar was. Er bestond noodzakelijkheid ter voorziening in middelen voor militaire toebereid selen. Men kon nu wel hopen dat het gevaar zou voorbijgaan, maar de Regeering kon nog niet zeggen dat het reeds voorbij was. De oppositie, die een crediet heeft toegestaan, weigert thans de middelen ter dek king, zonder andere voor te stellen. De Regeering moest daarom van de beslissing dezer zaak eene Ka- hinets-quaestie maken, opdat wanneer de oppossitie zegeviert, deze zelve de gevolgen heeft te dragen. De uitslag van bet debat was, dat de begrooting van inkomsten bij tweede lezing met 264 tegen 252 stem men werd verworpen; zoodat de Regeering, die van de beslissing eene Kabinets-quaestie had gemaakt, geslagen was. Deze beslissing werd door de oppositie met daverend gejuich begroet. Op voorstel van Gladstone is daarop de zitting on- middelijk tot heden verdaagd. Dezer dagen werd te Woolwich een spreeuwen nest met 5 jongen gevonden op een zeer zonderlinge plaats, nl. in een holte van den as der affuit van een negenponderwaaruit 's morgens en 's avonds seinschoten worden gelost. Gedurende den geheelen broeitijd lieten de oude spreeuwen zich door het krijgs rumoer om hen heen niet storen en zij vliegen nog steeds geregeld af en aan, om de jongen te voederen. Er zijn bevelen gegeven, om de diertjes ongemoeid te laten. Zelfs de spreeuwen dus, ziet men, vreezen de Engel - sche oorlogstoebereidselen niet. De stad Dublin werd Zondag, juist terwijl de kerken uitgingen, in rep en roer gebragt door twee dolle honden, die, vóór men hen onschadelijk maken kon, niet minder dan 21 personen geheten hebben. iPwttsiAlttiiiïr. Te Dusseldorf heeft de bevoegde autoriteit ge waarschuwd tegen de slechte gewoonte van sommige heeren om met wandelstokken of parapluies horizon taal onder den arm te loopen, waardoor reeds dikwijls ernstige ongelukken ontstaan zijn. De politie is belast om nauwkeurig toe te zien of er ook op deze wijze personen geraakt of bezeerd worden en in dit geval on middellijk tot vervolging over te gaan. Een gelijksoortig, maar veel grooter ongeluk als te Dordrecht plaats vond, geschiedde Zondagavond om 11 uren bij een uitspanningsplaats aan de Oberspree, genaamd „Tabberts Waldschlösschen," in den omtrek van Berlijn. Daar stortte ook de landingsbrug van de Spreeboot in, terwijl zij vol menschen stond. De brug is ver de Spree ingebouwd. Om met de laatste boot huiswaarts te keeren, bevonden zich wel 300 man op de brug, terwijl er nog verscheidene menschen in het park waren. Men verkeerde in de vrolijkste stemming tot opeens de brug onder vreeselijk gekraak ineen stortte en allen te midden der stukken in het water teregtkwamen. Het gegil der mannen, vrouwen en kinderen was onbeschrijflijk. "Vele kinderen vooral ver dronken, daar de nacht donker was en in het eerste oogenblik iedereen aan den oever als verlamd van schrik, aan geen pogingen tot redding scheen te denken. Tien minuten na het ongeluk kwam de boot aan. Slechts met moeite wist men den kapitein te beduiden, dat bij niet te dicht moest naderen. Niemand ging met de boot naar Berlijn terug. Enkelen lieten zich naar Berlijn brengen met rijtuigen, om de politie in kennis van het ongeluk te stellen en geneeskundige hulp te zenden. Inmiddels hadden de gasten, die in het Waldschlösschen waren achtergebleven, hunne be zinning reeds lang teruggekregen en wendden zij nu alles aan, om te redden wat te redden was. De mees ten, die te water waren geraakt, konden gelukkig zichzelven redden. Geoefende zwemmers bragten de drenkelingen, die zij grijpen konden, aan wal. Drie personen werden levenloos opgehaald; maar tien anderen werden nog vermist, waaronder verscheidene kinderen. Uit Berlijn kwamen spoedig eenige booten, om de door natte drenkelingen te vervoeren. klgie. De Minister van Landbouw in Belgie heeft aan de Gouverneurs der Provinciën de volgende circulaire gerigt Brussel, Mei 1885. Van verschillende kanten zijn mij klachten toege komen betrekkelijk het bedrog, dat gebeurt in den handel met boter, welke men met margarine vermengt. Deze bedriegelijke handelwijze is van dien aard, om een groot nadeel toe te brengen aan onzen landbouw, die jaarlijks gemiddeld meer dan voor 12 millioen fr. boter uitvoert. Ik verzoek u, mynheer de gouverneur, de aandacht der gemeentelijke overheden te vestigen op dezen ongeoorloofden handel en hun te doen opmerken, dat hij valt onder de toepassing van art. 498 van het strafwetboek en de bepalingen der wet van 17 Maart 1856, over de vervalsching der eetwaren. Het vervaar digen van kunstboter kan beschouwd worden als voor uitgang der nijverheid, maar zij moet onder haren waren naam worden verkocht. De gemeentebesturen dienen aangezocht te worden te eischen dat, zooals te Brussel en in andere steden gebeurt, de met marga rine vermengde boter in daartoe bizonder aangeduide plaatsen te koop worde gesteld. Hij, die zonder den kooper te verwittigen, gemengde boter verkoopt, moet overeenkomstig de hierboven vermelde bepalingen ver volgd worden. Amsterdam, 8 Junij. De sociaal-democratische vereeniging heeft in eene gisteren gehouden vergadering het aan den Raad gedane voorstel besprokenom nog 50,000 toe vte kennen aan het comité voor de ten toonstelling van 1883. Een adres werd vastgesteld, waarin de verwerping van dat voorstel werd gevraagd. Mogt de Raad toch tot eene uitgave van dat bedrag willen besluiten, dan zou volgens adressanten, die som kunnen besteed worden voor de oprichting van een arbeidersbeur8, of voor den bouw van arbeiderswoningen of voor andere philanthropische doeleinden. In het adres komt ook de opmerking voor, dat wan neer er van schadevergoeding sprake is, zeker daarvoor in aanmerking zouden komen de winkeliers, die door de tentoonstelling in hooge mate zijn benadeeld. Dit adres werd zonder beraadslaging aangenomen en de vergadering ging uiteen ouder het zingen van een lied op de wijze der Marseillaise. Hendrick Both, de politie-agent die op het bu reau jegens een meisje oneerbare handtastelijkheden pleegde, en door de Regtbank te Amsterdam deswege tot een celstraf van 45 dagen veroordeeld werd, is heden door het Hof in hooger beroep vrijgesproken op grond dat in het eerste vonnis ten onregte is aangenomen, dat het bureau van politie een publieke plaats is. Nïeuw-Amsterdam, 7 Junij. Een vreese- lijke gebeurtenis heeft hier in de nabijheid te Luksham plaats gehad. Een meisje van elf jaar heeft haren vader met rattenkruit vergiftigd. Vier en twintig uren na het gebruik daarvan is de man, na hevige pijnen, overleden. De aanleiding tot de verschrikkelijke daad van de dochter schijnt gelegen in de strenge be handeling van den vader. Yolgens het zeggen der buren moet deze zijn dochtertje wel eens aan een boom gebonden hebben en dan geslagen. Zijne vrouw is al voor eenigen tijd van hem weggeloopen, omdat zjj het -bij hem niet kon uithouden. Het rattenkruit werd den vader |toagediend in een pannekoek, onder het nuttigen waarvan zijn dochtertje hem vroeg of het hem wel smaakte. De kleine giftmengster is op bevel der justitie naar 'sGravenhage, 8 Junij. De arrondissements rechtbank heeft heden den directeur der brood- en meelfabriek, den heer van Putten, vrijgesproken van de aanklacht van misbruik van vertrouwen, op grond dat hij als directeur en niet als particulier heeft gehandeld. De beklaagde is in vrijheid gesteld. Door het hof is het vonnis der Middelburgsche rechtbank tegen C. D., te Wemeldinge, vernietigd en beklaagde veroordeeld, wegens mishandeling tot 15 dagen celstraf en 8 boete. Reeds sedert geruimen tjjd miste de heer A., wijnhandelaar te 's-Hage, flesschen wijn uit zijn pak huis. Zijn verdenking viel op een der dienstboden en zie, toen een rechercheur van politie met een anderen dienaar eergisteravond in het wijnpakhuis verscholen waren, zagen zij de dienstbode met een kaarslicht in de hand binnentreden en een paar flesschen wijn wegnemen. Natuurlijk werd zy onmiadelijk aangehouden. Zjj moet bekend hebben gewoonlijk 's avonds met haar „beminde" al vrijende een lekker glaasje wijn té heb ben „geknapt." Men schrijft uit den Haag aan de „Pr. Gr. Ct." het volgende Encore uue étoile qui file kunnen we hier propos van de Haagsche bankiers zeggenNauwelijks is de een met de Noorderzon vertrokken, of de ander verzoekt vrijwillig in staat van faillissement verklaard te worden. De groote Carré van het welbekende circus zal dan ook voortaan, in plaats van clowns, Haagsche bankiers engageeren, omdat deze oneindig sneller en vlugger springen, al zjjn ze ook niet zoo aardig als de clowns van professie. Doch waar moet het heen met onze geldbeheerders Wie zal nu, na het kantoor van Oordt, de salto mor- tale maken Er loopen zonderlinge geruchten, en Zondag werd my onder het heerlijk lommer van de Witte gezeten, verteld, dat er spoedig nog meer zullen volgen. Zelfs werden er namen genoemd. Een uitmuntende speculatie voor een jong veel belovend bankier in spe, om na al die vervaarlijke luchtspron gen zich heel kalm en solied in de residentie te ves tigen. Na al dien storm komt zeker zonneschijn, en op die puinhopen een nieuw bankiershuis te stichten zou inderdaad geene kwade berekening zijn. Worden nu echter de menschen nooit wijzer? Men heeft het gehoord, na de verdwijning van den heer Polak, hoe allerlei aanzienlijke personen, en daaronder niet minder dan drie generaals, belangrijke sommen ter bewaring hadden gegeven aan die firma. Is het dan zoo moeilijk om zijn geld en papieren zelf te bewaren. Heeft men dan nog niet voldoende geleerd, om steeds met blind vertrouwen den bankier zijn geld in bewa ring te geven. Wees vertrouwd maar vertrouwd nie mand, zal boe langer hoe meer onze kenspreuk moeten worden. De ambtenaar van het openbaar ministerie alhier wees er nog op, bij de behandeling van de zaak van den directeur der Haagsche brood eu meelfabriek, hoe goed vertrouwen hoe langer zoo zeldzamer wordt. Het faillissement van den heer van Oordt loopt over anderhalf millioen, zegt men, zoodat menigeen er het slagtoffer van zal wezen. Over het algemeen zijn de tijden slecht vooral voor de residentie, waar zoo vele Indische oudgasten onder de suiker-crisis gehukt gaan. Yele groote huizen staan er leeg, en hierdoor daalt de prijs zoodanig, dat o. a. een villa, die den eigenaar 90,000 gulden heeft gekost, nu voor f 30,000 te koop is. Huizen koopen is tegenwoordig in den Haag eene uitmuntende speculatie. Dordrecht, 9 Junij. Een treurig ongeluk is Zondagmiddag tegen half vijf alhier voorgevallen, dat een groote ontsteltenis onder de bewoners heeft teweeg- gebragt. Op de ponton, die de veerboot, welke gere geld tusschen Papendrecbt en Dordrecht vaart, met de kade verbindt, bevonden zich een veertigtal personen waaronder een groot aantal kermisgangers, die sprin gende en zingende naar de veerboot gingen. Eensklaps deed zich een gekraak hooren en stortte de ponton in. Eenigen kwamen in een roeibootje terecht, dat juist onder de brug was gelegen en kwamen er met eenige lichte verwondingen en kneuzingen af, doch de meesten vielen in de rivier. Door spoedige hulp ge lukte het de meeste drenkelingen op het droge te brengen, een 24-jarig jongeling echter uit Alblasser- dam werd bewusteloos opgehaald. In een nabij gelegen koffiehuis gebragt, werden door drie geneesheeren alle pogingen aangewend om de levensgeesten van den drenkeling weder op te wekken, doch te vergeefs. Weldra overleed hij, zonder het bewustzijn herkregen te hebben. Door de groote verwarring was niet te constateeren of nog meer personen in de diepte verdwenen waren dit zal eerst later moeten blijken. Men heeft echter alle hoop dat er niet meerderen zijn omgëkomen. Tot alle zekerheid echter bleef men gisteren tot laat in den avond bezig met het uitwerpen van dreggen in de omgeving van de plek, waar het ongeluk heeft plaats gehad. By gelegenheid der Dortsche kermis waren vele bewoners van de omliggende gemeenten in de stad. De menigte, die zich bij de plaats des onheils verzameld had, gaf hare ontevredenheid over den slechten toestand der brug te kennen, waaraan het ongeluk wordt toegeschreven. In een der tuinen van de vrouwenafdeeling in het krankzinnigengesticht te Dordrecht, bevond zich sedert korten tijd in een afgesloten ruimte een fraaie pauw. Yroeger, toen die ruimte onbevolkt was, wierpen de verpleegden er van tijd tot tijd gedeelten van haar voedsel, dat gretig door kraaien en andere vogels werd opgepikt. De pauw had echter geen hulp noodig om het hem toegeworpene op te maken en verdreef voortdurend de k-raaien, die zich in zijne nabij heid waagden. Het eendracht maakt macht zou ook hier toegepast worden, aldus besloot het kraaienheir. Op een morgen in de vorige week kwam een troep van 20 a 30 kraaien daartoe op het hun betwist terrein en wierpen zich allen te gelijk op hun vijand. Toen de bedienden van het gesticht bespeurden wat er plaats had, was het reeds te laat; wel vlogen de kraaien verschrikt wegdoch de pauw was een oog uitgepikt en het andere ernstig gewond, terwijl het geheele lichaam met wonden overdekt was, aan de gevolgen waarvan de fraaie vogel Maandag bezweek. Oostburg;, 9 Junij. De donderbuien der laatste dagen, gepaard met hevige regenvlagen en zwaren hagel, hebben in dezen omtrek veel scbade veroorzaakt. Inzonderheid zijn de hoonen en het vlas zeer geteisterd. Yolgens berichten uit Walcheren heeft ook d&ar, in eenige streken, de hagel op Maandag morgen de gewassen zeer doen lijden. Brouwershaven 10 Junij. Gisteren werd den kinderen uit de openbare en de bewaarschool een aangename middag bereid. Door belangstellende inge zetenen daartoe in staat gesteld, bezochten de kinderen ten getale van omstreeks 400 den schouwburg van den heer - Nieuwenhuis. Met muziek aan de school afge haald, deed men eerst een kleine wandeling door de gemeente, waarna ieder eene plaats in den schouwburg bekwam. De twee stukjes, die door 't gezelschap Nieu wenhuis gegeven werden, voldeden bij de jeugd zeer goed, zoodat men bij 't verlaten der tent uit den mond van 'tjuichende volkje mocht hooren: ,,'twas mooi héDank aan hen die medegewerkt hebben den kin deren dezen genoeglijken middag te bezorgen. Door Z. M. is de zilveren medaille toegekend aan den heer F. J. Hallingse te Brouwershaven, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's Rijks wetenschappelijke verzamelingen, door schenking be toond. Zierikzee10 Junij. Vrijdag 26 dezer a. s. zal te Renesse de 42ste Algemeene Vergadering der Onder wijzers-Vereeniging in het arrondissement Zierikzee gehouden worden. Yolgens het programma komen onder de werkzaam heden voor Wedstrijd van Onderwijzers, ook met hoofdacte, in het spreken voor de vuist over een eenvoudig onder werp, te kiezen uit een zestal, staande de vergadering op te geven Verslag van den Staat der Rijksnormaalschool te Zierikzee Voorts zullen besproken worden a. de Nederl. Nationale Vlag, in te leiden door den Districts-schoolopziener den heer Van Gorkom. b. Het voortgezet Leesonderwijs, in te leiden doo* den heer Smallegange. Verklaring en werking van eenige natuurkundige toestellen door den heer Bast- meijer. Z. M. heeft benoemd tot Ontv. der Dir. Bel., invoerregten en accijnsen te Muiden c. a. Jhr. W. J. de Jonge, thans te Brouwershaven c. a. Bij het hoofdbestuur van het Bond voor algemeen kiesregt bestaat het voornemen om binnen kort een spreker te zenden voor het maken van propaganda voor algemeen stemregt te Maastricht, den Bosch en Middelburg. De kosten daarvoor zijn gevonden, door gedurende eenigen tijd daarvoor te collecteeren in de sigarenfabrieken te Rotterdam. Met ingang van 1 Junij is in het college voor de zeevisscheryen o.a. herbenoemd de heer R. J. Ver schoor van Nis8e. Het dijkgeschot in het Waterschap 's Heer Arends- kerke is vastgesteld op 1,90 per H.A. De volgende week zal met de plaatsing der palen enz. ten behoeve van de telephoon tusschen Colijnsplaat en Cortgene een aanvang worden gemaakt. Hetnoodige materieel is bereids aangekomen. Te Heerle, nabij Bergen op Zoom, is eene vrouw door den bliksem getroffen en op de plaats gedood. Maandag stond voor de Regtbank te Utrecht eene vrouw teregt, op grond dat zij haar zoontje eenige pookslagen had toegebragt, waardoor het kind aan de gevolgen zou overleden zijn. Er is eene celstraf van 9 maanden tegen haar geëischt Te Vlissingen kwam Dingsdag voor het eerst na langen tijd weder een schip met lading binnen, en wel het fregatschip „Lydia", kapt. Latty, van Phila delphia, met 8458 vaten gerafineerde petroleum, welke in de petroleum-pakhuizen opgeslagen zullen worden. Sedert de oprigting van deze petroleum-loodsen, on geveer een jaar geleden, is dit de derde te Vlissingen aangevoerde en aldaar geloste lading petroleum. Te GiesenNieuwkerk heeft een meisje, terwjjl zij zat te naaijen, het ongeluk gehad zich met een schaar aan het hoofd te verwonden, waardoor een slagader werd doodgesneden. Een ernstige verbloeding was daarvan het gevolg, en men vreest thans voor haar leven. Een metselaar te Haarlem geraakte bij het grijpen naar zijn pet, die was afgewaaid, te water in de Kloppersingel, met het noodlottig gevolg dat hij leven loos daaruit moest worden gehaald. Hij laat een weduwe en 6 kinderen na. Zondagavond stiet een klein schuitje, waarin 15 personen gezeten waren, tegen een paal van de Oude Rijnbrug te Bazel, met bet ongelukkig gevolg, dat de boot omkantelde en 8 van de 15 personen verdronken. De heer Götte, gemeente-secretaris te Kapelle (N. Brab.) den tweeden Pinksterdag met verlof voor twee dagen vertrokken is nog niet teruggekomen. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen, daar men niet weet, waar hij is en bij evenmin niets van zich heeft laten hooren. De weduwe H., bij wien de secretaris dier gemeente kost en inwoning genoot, is na het verdwijnen van dien ambtenaar, tot de ontdekking gekomen, dat bij haar een som van 5000 aan obligatiën en een van 500 aan contanten zijn zoek geraakt. De zaak is in handen der politie gesteld. KERKNIEUWS. Beroepen naar Nieuwvliet (cl. IJzendijke) Ds. W. Cannenburg van Ingen, pred. te Urmond (Limburg), die Zondag zijne 30-jarige Evangelie-bediening her dacht. Op het 12de Zuider-Zendingsfeestdat 22 July a. s. bij Bergen-op-Zoom zal gehouden worden, zullen als sprekers optreden Dr. E. Barger van Haarlem„Openingsrede". Ds. G. J. Barger, van Driebergen „Het eigenlijk beginsel der Zending". Ds. H. Beuker, van Leiden. Ds. A. E. van der Dussen, van Amsterdam„Zending en het geestelijk leven". Ds. J. van Dijk Mz., van Doetinchem„De Heer Jezus Christus". Ds. E. Haan, van Elburg, Oud-Zendeling der C. G. Kerk te Batavia ,Het Godsdienstig leven der Javanen". Ds. N. De Jonge, van Brussel„Het Evangelie in Belgie, vroegei en tegenwoordig". Ds. Chr. L. Laan van Goes „Een geopepde deur maar vele tegenstanders". Ds. J. G. Smitt, van Amsterdam,.De bereidheid tegen de toekomst des Heeren". Ds. A. van Veen, van Ter-Neuzen„De Christelijke liefde en de zending". Prof. D. K. Wielinga, van Kampen, Ds. P. van Wijk Jr., van Enkhuizen: „Overzicht van de zending in onze Koloniën". Ds. J. H. Wiersma, van Ben schop lste „Afscheidsrede", Dr. A. J. Th. Jonker, van Rotterdam: „Slotrede". Gemeng'de Berigten. In het eerste kwartaal van 1885 is alleen door de landmagt in Atjeh aan amunitie verbruikt: 218,000 geweerpatroons, 1228 granaten van 8- en 450 van 12 centimeter. Daar is 't nu vredeDe stad Am sterdam heeft een schuldenlast van ruim 47 millioen gulden. Nog een paar millioentjes en men heeft een effen cijfer, dat staat netjes Er schijnen een aantal menschen te zijn, die er geen geheugen op na houden. Behalve tal van verloren kostbaarheden en allerlei andere soort van goederen, staan deze week te Amster dam als gevonden vermeldtwee kruiwagens, een petroleumlamp, een emmer melk, vijf flesschen hitter- water, enz. enz. In een Duitsche stad zaten dezer dagen aan een familiemaal de navolgende bloedver wanten Een overgrootvader, twee grootvaders, een grootmoeder, drie vaders, twee moeders, vier kinderen, drie kleinkinderen, een achterkleinkind, drie zusters, een broedertwee echtgenooten, twee vrouwelijke dito's, een schoonmoeder, een schoonvader, twee schoon broeders, twee schoonzusters, een schoonzoon, twee schoondochters, twee ooms, drie tantes, een neef en twee nichten. En toch bestond het geheele gezelschap slechts uit zeven personen. Hoe kon dat? „Wel. wel" zegt Jaantje onder den dijk te N. V. „nu heb ik een vergeefsche reis naar Oud. gemaakt, daar Frans al voorzien was, maar hij zal misschien nog wel ver anderen." Twee meisjes te Z. worden aangeraden geen fatsoenlijke jongen achterna te loopen, want er kan toch niets van komen. Dus, meisjes, met drie oogen, Gjj wordt toch maar bedrogen Het is slechts voor een korten tijd En dan zijt gjj alles kwijt. Een vrouw uit de ring te Oude Tonge moest geen fat soenlijke vrouw uitschelden, anders zal worden publiek gemaakt hoe zij dikwijls pogingen aanwend om anderen binnen te lokken; laat zij zich herinneren dat zij drie geheele gehad heeft. Eene trotsche meid uit de lange dreef te R. moest zooveel verbeelding niet \an zich hebben, want haar gezigt is trotsch, maar de beurs is plat. Rika te Hansdorp wordt aangeraden van een ander te zwijgenwant als zij op zieh zeiven ziet, heeft zij vooreerst genoeg. Maar Rika! wil voortaan maar zwijgen, Gij kunt de baas toch niet krijgen. Want het is een getrouwde man, Daar weet ge zeker alles van. Het gesuikerde Keetje te Baarveld wordt aangera den geen jongens te lasteren op straat, want door al haar praten zal zij de flinke kleermakerszoon niet in de fuik krijgen. En die wat al te veel wil praten, Zal op 't laatst op niets j Stoomboot „ZIERIKZEE". STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam. .TTJINn 1885. Van ZIERIKZEE Vrijdag 12 'smorg. 11,u Zaturd. 13 7,— Zondag 14 10,— Maand. 15 8,— Dingsd. 16 7,30 Woensd. 17 8, Van ROTTERDAM: Dond, 11 'smidd. 12,u. Zaturd. 13 12, Zondag 14 'smorg. 10, Maand. 15 's midd. 12, Dingsd. 16 12, Woens. 17 12, P. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIE IVST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. JTTjVI 1885. Donderdag Vrijdag Zaturdag Dingsdag Woensdag Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. 11 voorm. 8.30 voorm. 9.45 voorm. 9.45 12 8.30 9.45 9.45 13 8.30 9.45 9.45 15 8.30 9.45 9.45 16 8.30 9.45 9.45 17 8.30 9.45 9.45 Burgerljjke Stand van Zierikzee. gehuwd: 22 Mei. W. Timmerman, 29 j., jm. en P. C. Nolet, 26 j., jd. J. A. Legemaat, 36 j., jm. en H. E. de Vos, 26 j., jd. 29 dito. G. van Wanrooij, 26 j., jm. en W. C. de Smidt, 21 j., jd. CORRESPONDENTIE. Het gezondene uit Noordgouwe, betreffende de ver kiezing van een Hoofd-Ingeland voor het Waterschap Schouwen, kan niet als ingezonden stuk worden op genomen. !3Urvcrtentlcw. Getrouwd JAN BOOGERD Hz. en ANNA FLOHIL Jd., die ook namens wederzijdsche betrekkingen, harte lijk dank zeggen, voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Elkerzee, 5 Juni 1885. Bevallen van een Meisje» A. M. van WES TEN, Echtgenoote van H. L. van BEEK. Wemeldinge, 6 Juni '85. Heden voorspoedig bevallen van een Zoon, NEELTJE van NIEUWENHUIJZE, geb. van Steien. St.-Philipsland, 7 Juni '85. Bevallen van een Zoon, A. van LANGE- RAAD, Echtgenoote van J. C. van der MAAS. Zierikzee, 8 Junij '85.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1