ZlllllkZIISIIII Mi l WMl0III. ]\o. 5087. Dingsdag 9 Junij 1885. 41ste Jaarg. Verschijnt DINGrSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. Amerika. Te Chappaqua, iu den staat New-York, 'is een zonderling geval van vergiftiging voorgekomen. Zekere mevrouw Kipp had een groen tapijt gekocht, dat zij zelve wilde knippen en naaien. Toen zij een klein deel van het werk gedaan had, werd zij plotseling zeer ongesteldhare oogen werden ontstoken, zij kreeg hevige pijnen in de ingewanden, braakte en had een gevoel alsof zij zoude stikken. Een onmiddelijk ter hulp geroepen geneesheer consta teerde vergiftiging door eenig metaal, en behandelde de zieke in overeenstemming daarmede. Volgens de laatste berigten was er geen oogenblik- kelijk gevaar meer, maar het zal de vraag zijn of mevrouw Kipp ooit geheel herstellen zal. Een deel van het kleed is aan een scheikundige te Albany gezonden, en pogingen worden aangewend om den fabrikant er van te ontdekken. Een treurig geval van vergiftiging door trichinen is te Weatfeld in Michigan voorgekomen. De familie Turah had een varken geslacht, dat eenigen tijd vroeger ziek was geweest, maar dat men bij de slachting hersteld waande. Acht personen aten het vleesch van het dier, en in den loop derzelfde week werden zij door eene ziekte aangetast die gelijke verschijnselen had. De achttienjarige Jonh Turah bezweek het eerst, en na hem stierven vier andere personen, Theodoor Turah, zijn vader, Mary Brothers en dier dochter. De geneesheeren gelooven niet dat zij een der slagt offere in het leven zullen houden. Een onderzoek van het varkensvleesch heeft aangetoond dat het wemelde van trichinen. T.on«1 fiii. 5 Junij. In het Lagerhuis heeft Glad stone medegedeeld, dat de regeeringen van Rusland en Engeland tot eenstemmigheid zijn gekomen ten aanzien van de punten der Pendjeh-quaestie, welke aan scheidsregterlijke beslissing onderworpen zullen worden, en ten aanzien van de keuze des scheidsreg- ters. Het overeengekomene is echter nog niet in den definitieven vorm vastgesteld en aan den scheidsregter is door beide regeeringen nog geene uitnoodiging ge zonden. Londen, 6 Junij. De „Pall Mall Gazette" ver klaart dat het geschil tusschen Engeland en Rusland over de grens van Afghanistan nu op bevredigende wijze is opgelost, zoodat alle beginsel-quaesties uit den weg zijn geruimd. De grenscommissie kan nu onmiddellijk beginnen met het afbakenen der grens. De Koning van Denemarken neemt de opdracht om scheidsregter te zijn over het Pendjeh-voorval aan. Een passagier aan boord van de „City of Berlin", een stoomboot, die in aanvaring is geweest met een drijvenden ijsberg, geeft van het ongeval het volgende verhaal: Ik ontwaakte door een hevigen schok,welke ©ogenblikkelijk gevolgd werd door twee anderealsof liet sohip op een klip had gestooten. Zoo spoedig ik L.on, snelde ik naar het dek. Het kostte mij eenige minuten eer ik tot een regt begrip van het gebeurde kwam. Er hing een zware nevel en ik kon nauwelijks op honderd meters afstand zien. Er dreef echter een voorwerp dat veel hooger was dan de boot en driemaal zoo breed en dat een ijsberg scheen. De boegspriet was in splinters geslagen en de boeg had zwaar geleden. Verscheidene tonnen ijs vielen op de voorplecht en braken daar door midden. Twee mannen hadden op den uitkijk gestaan, maar de mist was op het oogenblik der aanvaring zoo dik dat zij den berg niet eerder zagen, dan toen hij reeds bij de voorplecht was, waar zij stonden en hen op de vlucht joeg. Op het oogenblik der aanvaring stonden de eerste en de tweede officier op de brug en met zeer veel kloekmoedigheid verzekerden zij zich oogenblikkelijk dat het schip niet onder de waterlijn was beschadigd terwijl zij terzelfder tijd bevel gaven reddingstoestellen en booten in gereedheid te doen brengen voor het ge val, dat het schip zou zinken. Spoedig waren twee booten in zee en verder alles in gereedheid. Toen men tot de ontdekking kwam, dat het schip geen lek gestooten had, werden deze voorzorgsmaatregelen niet meer noodig geacht. Men kan zich intusschen de on- steltenis der passagiers voorstellen. Zij liepen schreeu wende en biddende door elkander, dan hier, dan daar. Mijn pen is niet in staat dit tooneel van verwarring te schetsen. Vooral onder vrouwen was de schrik zeer groot. Zij liepen klagend en schreiend over het dek. Het schip sidderde als een riet. Menigeen dacht dat zijn laatste uur geslagen was en rende over het dek in nachtcostuum, zooals hij uit zijn hut was gekomen. Vóór ons was nog altijd die groote ijsberg, die zich als een kristallen muur verhief. De koude was ver schrikkelijk. Nooit zal ik dit tooneel vergeten. In 't eerst was het scheepsvolk ontstelddoch de kalmte van den gezagvoerder bragt hen weder tot zich zeiven. De kapitein verzekerde den passagiers dat er geen dadelijk gevaar was en de kalme wijze, waarop hij in alles te werk ging, was beter in staat dan elke andere verzekering om ons gerust te stellen. jUcuoneWgicOT» Een merkwaardige genezing van een krankzinnige wordt door Noorweegsche bladen bericht. Op de stoomboot, welke van Kraenangen naar Christiania voer bevond zich onder de passagiers een heer, wiens geest vermogens gekrenkt waren, en die met een geleider op weg was naar een krankzinnigengesticht. Die heer maakte gebruik van een oogenblik dat zijn bewaker niet op hem lette en sprong in zee. Er werd onmiddellijk een boot uitgezetmen roeide naar de plek waar de drenkeling, die luidskeels om hulp riep, weder boven was gekomen, en weldra had men hem opgehaald en weder aan boord gebragt. De reis werd toen zonder verdere stoornis voortgezet. Maar na verloop van weinige weken keerde de krankzinnige volkomen hersteld uit het gesticht terug. De ontzettende angst welken hij had uitgestaan was de aanleiding geweest tot zijn genezing. Zijn krank zinnigheid had bestaan in een voortdurend streven om zichzelven te doodenmaar nadat hij werkelijk in doodsangst had verkeerd, was zijn zucht tot zelf moord verdwenen. Aan de „Daily News" wordt uit Sebastopol gemeld dat de Russische Regeering met onverpoosden ijver deze stad in eenen geduchten staat van verdediging doet stellen. Aan de zeezijde worden zware batterijen opgeworpen, die met het krachtigste geschut worden bewapend. JFranfirtjft, De lijkwagen der armen, waarmede Victor Hugo werd grafwaarts gevoerd, is door den staat aangekocht en zal in het gemeentelijk Museum te Parijs bewaard worden. Tot na Victor Hugo's begrafenis heeft de Aarts bisschop van Parijs gewacht om verzet aan te teekenen tegen de inbezitneming van de St.-Genovevakerk (Pan theon) door de wereldlijke overheid. Maar hij deed dit op zoo scherpe wijze, dat hij zich per ommegaande eene ernstige bestraffing van den Minister van Eere- dienst, den heer Globet, op den hals haalde. De Minister schreef aan den prelaat, dat diens verzet- aanteekening naar vorm en inhoud zijne bevoegdheden geheel overschrijdt. De gekwetste gevoelens van den Aartsbisschop verontschuldigen niet, dat hij eene met zijn ambt en plicht tegen de Regeering strijdige taal voert en geven hem het regt niet om de handelingen en het beleid der Regeering te beoordeelen. De Minister zegt ten slotte nog, dat de houding van den Aartsbisschop niet van gunstigen invloed kan zijn op' de verhouding tusschen Kerk en Staat. De Parijsche ondernemingsgeest verloochende zich ook niet bij de begrafenis van Victor Hugo. Op het plein voor het Phanthéon waren o.a. eenige vensters verhuurd voor de som van 6000 fr. Een wijnhuis- houder bood het gedeelte trotoir voor zijn deur tegen 500 fr. aan, doch zonder er voor in te staan, dat men in het gedrang zijne plaats zou behouden. Een ander zou niemand in zijn koffiehuis binnenlaten dan tegen 15 fr. entrée. Men heeft berekend, dat er voor misschien wel een millioen fres. aan bloemen en kransen is uitgegeven ter eere van Victor Hugo bij diens begrafenis. Nog nooit is een sterveling zóó overdreven gevierd bij zijn dood. Toen Gambetta begraven werd, meende men reeds, dat het veel was dat er 200,000 fres. aan bloemen besteed waren, omdat er bij de teraardebestelling van Thiers slechts 80,000 fres voor dat doel waren uitge geven. Een boerin uit het Fransche dorp Orbeil is door het Hof van Asisses te Riom tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat zij het kind, waarvan zjj bevallen was, door varkens had laten verslinden. Het toepassen van de geringe straf was het gevolg van bewijs, dat het kind niet levensvatbaar geboren was. Parjjs, 4 Junij. In de Kamer werd bij de be handeling van het voorstel om het Kabinet—Ferry in staat van beschuldiging te stellen, na de verklaring van den Minister-president Brisson, door Rivière na een uitvoerige rede voorgesteld het Kabinet—Ferry niet onmiddellijk in staat van'beschuldiging te stellen, maar een grondig onderzoek te doen naar hetgeen aan den vorigen Minister ten laste wordt gelegd. Daarop voerde Delafosse (Bonapartist) het woord. Er ontstond een zeer stormachtige discussie, waarbjj verscheidene leden tot de orde werden geroepen. Ten slotte heeft de Kamer, met 322 tegen 153 stemmen, geweigerd, om het voorstel tot het in staat van beschuldiging stellen van het Kabinet—Ferry in overweging te nemen, jfejsanjc. Madrid, 6 Junij. Men heeft een dynamietaanslag tepleegd op 'thuis van den heer Perrer, lid van den enaat, te Villamieva. Daarbij werd belangrijke schade veroorzaakt en twee personen zijn gekwetst. De dader is gearresteerd. "Valencia, 6 Junij. Er zijn 13 gevallen van cholera voorgekomen in het dorp Muzeros, in de na bijheid dezer stad. 'jDutlafklBiik. Een allervreeaelijkste gebeurtenis heeft dezer da gen te Sossenheim plaats gehad. Een jong meisje was uit Frankfort a /M. na aanvankelijk welgeslaagde verpleging in een krankzinnigengesticht, naar hare familie te Sossenheim gezonden om daar, onder den invloed van het buitenleven, zoo mogelyk geheel en blijvend te herstellenzij was dan ook na eenige dagen zoo wel en blijkbaar zoo volkomen normaal, dat men er geen gevaar in zag haar te vergunnen alleen een wandelingetje te gaan doen. Zij bleef echter lang weg en men werd ongerustmen zocht geruimen tijd te vergeefs, totdat men eindelijk haar lijk vond. In het nabijgelegen bosch had zij zich in stroo en sprokkel hout gewikkeld en daarvan een brandstapel gemaakt. Geheel verkoold vond men haar lijk tusschen het ver brande hout. In Duitschland wordt tamelijk veel ten koste ge legd aan den postduivendienst voor het leger. Het „Militarische Brieftauben Institut" heeft duivenstations te Keulen, Würzburg, Metz, Straatsburg, Mainz, Konings bergen, Phosen en Thorn. Deze hebben ieder 500 duiven, welke op bijzondere tochten zjjn atgerigt en die reeds verscheidene welgelukte proefvluchten deden. Die duiven melden zich terstond bij hunne aankomst aan, door met den snavel tegen het opengezette hek van den duivenslag te pikken het hek valt dan neder en er wordt een schel in beweging gebragt, welke den wachthebbende waarschuwt. De brieven worden in de schacht van een duivenveder gestoken en tusschen de staartvederen der duiven ge bonden. Zulk een schacht kan acht 8o. zijdjes schrift bevatten, in microscopisch-photographische verkleining. Zij worden door de hydro-oxygeen microscoop in na tuurlijke grootte weergegeven en dan gelezen. De Regeering heeft voor het afrigten van postduiven door burgers, gouden, zilveren en bronzen medailles uitgeloofd. Men begint in Duitschland tegenwoordig ook jonge raven in plaats van duiven voor den postdienst af te rigten. Een duif en een raaf werden, zooals men weet, ook reeds door Noach als boden uitgezonden. De raven hebben boven de duiven voor, dat zij niet zoo licht een prooi van roofvogels worden, en ook wat snelheid betreft voldoen zij zeer goed. Iklgtie. De Noorweegsche stoomboot »Heimdal", van Kra- garoe, te Antwerpen liggende aan het oude dok, had stoom gemaakt om met laden te beginnen toen de donky (kleine stoomketel op het dek staande) onder de drukking van den stoom met een donderenden slag ontplofte. De stukken van den ketel enz. vlogen met geheel de kapiteinskajuit naar alle kanten met ver bazende kracht in het rond. De stuurman van een voorbijvarende stoomboot kreeg een gedeelte tegen de beenen. Een telegrafist werd eveneens door een stuk ijzer getroffen. Aan de kade werden een douanier en een jongen omvergeworpen. De tweede machinist was op den slag dood, de kapiteins vrouw en een man aan boord werden zwaar gewond. De verwoesting is zeer groot, daar na de ramp ook dadelijk brand ontstond. Zware stukken ijzer werden op en over de huizen geslingerd. Een ijzeren ladder kwam op den zolder nevens het „Hötel Doburg" te regt, waar ook al de ruiten werden stuk geslagen. In één woord, een schip dat gedurende eenigen tijd een vijandelijk vuur heeft doorstaan, kan niet deerlijker gehavend zijn. flücftcrlsMidï. Leeuwarden, 7 Junij. De twee mannen, die alhier door arsenicum vergiftigde erwtensoep hebben gebruikt, zijn, na door braking en benauwdheden hevige pijn te hebben geleden in den nacht van Vrij dag overleden. Ook de toestand der reeds bejaarde vrouw, die op zoo ondoordachte wijze de soep bereidde, moet zeer bedenkelijk zijn 's Gravenliage, 5 Junij. In de afdeelingen van de Tweede Kamer is heden aangevangen het on derzoeken van de wetsvoorstellen ter herziening van bepalingen der Grondwet De afdeelingen hebben besloten de verschillende ontwerpen te splitsen in'drie groepen voor de be noeming der rapporteurs-commissiën. Dientengevolge zijn gebragt tot de 1ste groep, de algemeene beschou wingen en hoofdstukken III (Staten-Generaal) en VII (Financiën). Raporteurs, de heerenLohman, Bor- gesius, Roëll, Huber en Van Delden. 2de groep, hoofdstukken I (Rijk en zijn inwoners), II, afdeelingen 6 en 7 (van de magt des Konings, Raad van State en Ministeriëele Departementen), IV (Provinciale Staten en Gemeentebesturen), V (Justitie), IX (Waterstaat). Rapporteurs, de heerenv. d. Hoeven, De Vos van Steenwijk, v. Baar, De Bruijn Kops, zijnde de vijfde rapporteur nog niet bekend. 3de groep, hoofdstukken II, afdeelingen 1—5 (Koning, Kroon, Voogdij, Regent schap, Inudhliing), VI (Godsdienst), VIII (Defensie) be nevens de additioneele artikelen. Rapporteurs, de heerenSchimmelpenninck, Kielstra, Reuther, van Gennep, zijnde de vijfde rapporteur nog niet bekend. Verschillende nota's zijn overgelegd. De kerkelijke partijen blijven zich plaatsen op het standpunt, dat zjj tot geen Grondwetsherziening willen medewerken, zonder clat tevens artikel 194 gewijzigd wordt. Dorcli-ecïvt, 7 Junij. De feestelijke opening dei- lijn DordtGorinchem is thans definitief op 15 Julij bepaald. Den 18 October van 't vorige jaar werd door een persoon, den vorigen dag uit Amerika te Rotterdam aangekomen, volgens zijne opgave vermist een bedrag van 4000 dollars aan papier en goud, dat hem in eene der tapperijen aan den Riedijk te Dordrecht ontvreemd zou zijn. Vergeefs stelde de politie alles in het werk om den dader of de daders op te sporen en werd zelfs 500 uitgeloofd voor inlichtingen, die tot de ontdek king konden voeren. Thans is haar, naar de „Dordrechtsche Ct." verneemt, met zekerheid gebleken, dat het verhaal aangaande den diefstal van begin tot eind verzonnen was en niets dan eene gelukkig mislukte poging schijnt ge weest te zijn om de liefdadigheid op te wekken. Dordrecht7 Junij. Omtrent den verschrikke- lijken brand, die gisteren middag in het naburige Papendrecht woedde, kunnen wij thans nog de vol gende bijzonderheden mededeelen Aan het Oude Veer nabij den Veerdam stond eene houten schuur, met pannen gedekt, waarin de heer Ph. C. Van de Graaf eene hooiperserij uitoefende. Omstreeks 4 uur bevond de heer Van de Graaf zich in het benedengedeelte der schuur, toen een der werk lieden hem opeens toeriep, dat de hooipers in brand stond. Op hetzelfde oogenblik vertoonde zich dan ook eene vlam over eene lengte van 3 a 4 meters, welke in korten tijd de geheele schuur met al wat zich daarin bevond, had aangegrepen. Alleen tweepaarden konden nog gered worden. Door de groote droogte en den Z.-W. wind aange wakkerd, sloeg het vuur in weinig tijds over naar de 7 daarvoor staande huizen en een oogenblik later stonden ook de aan de overzijde van den dijk staande woningen in vlam. Wegens den lagen waterstand kon de in het haventje liggende aak „De vrouw Anto- netta", schipper A Rosebrand van 's Gravenmoer, ge laden met 72500 halve kilo's hooi, zich niet bergen en werd ook dit dooreet vuur aangetast. Door dezelfde oorzaak kon de gemeentelijke brand weer, die terstond met hare beide spuiten aanwezig was, aanvankelijk weinig uitrigten, zoodat gegronde vrees bestond, dat alle woningen aan het Oude Veer een prooi der vlammen zouden worden, Eene afdeeling pontonniersdie op de Staart werkte, werd door haren aanvoerder, den kapitein Naeff, ter hulp aangeboden, welk aanbod gretig aanvaard werd. Weinige oogenblikken nadat de hulp der Dordtsche brandweer was aangevraagd, rukte deze met de spuiten Nos. 6 en 7 met de noodige bediening aan en grooten- deels aan de hulp van pontonniers en Dortsche brand weer is het te danken, dat de ramp niet grootere uitbreiding kreeg. Dat de stoomspuit van hier geen hulp zou hebben kunnen verleenen is onjuist. De hulp dier spuit werd niet officieel aangevraagd en kon dus niet verleend worden. De lengte der slangen ware zeker meer dan voldoende geweest. Omstreeks 10 uur des avonds was alle gevaar ge weken en konden de Dordtsche spuiten inruk ken; het detachement pontonniers was reeds een paar uren vroeger afgemarcheerd. De aangerigte schade is ontzettend en nog met geen mogeljjkheid op te geven. Ongeveer 18 grootere en kleinere woningen, benevens diverse schuren, alsmede het aakschip zijn met hunne inboedels in de asch ge legd, terwijl verschillende andere woningen en inboe dels groote schade bekwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Een gedeelte der werklieden van de hooipers was 7 a 8 meter boven den grond aan 'twerk, doch had geen vuur bij zich, terwijl het rooken streng verboden was. De schuur der hooiperserij en de 7 daarvoor staande woningen waren voor 11,000, kerbouw-waarde ver zekerd bij de Brandwaarborgmaatschappij „de Jong en Co." ite Amsterdam, het hooi en de pers sedert 1 Mei jl. bij de maatschappij „Holland" alhier, resp. voor ƒ2000 en ƒ1000. Ooltgensplaat, 6 Junij. Het Logement „De Vlashandel" van den heer L. Bogerraan, is in eigen dom overgegaan in handen van den heer L. Hobbel alhier. Breda6 Junij. De omstreken dezer stad zijn gisteren door de inhechtenisneming van J. Everdingen, iemand van 48jarigen leeftijd, van een gevaarlijk sujet bevrijd. Hij maakte gedurende 8 dagen de wegen voor meisjes en vrouwen onveilig doordien hij bijna ieder vrouwspersoon die hij tegenkwam aanrandde. Zulks gebeurde ook gisteren bij het uitgaan der kerk te 's Princenhage, doch hjj werd thans op heeterdaad be trapt en onmiddelijk in arrest genomen. Everdingen leidde een zwervend leven zonder middel van bestaan. "Vllssiiig-oii, 7 Junij. Gisteren had een reiziger 2e ld. de onvoorzichtigheid om uit de trein te springen vóór deze nog geheel stilstond, met dit gevolg, dat hij op het perron neerplofte en met bloedenden neus en verstuikte enkel zijn overmoedige handeling bezuurde. Het komt ons niet overbodig voor dit ongeval ter waarschuwing te vermelden. Naar men zegt zal door de bekende firma Krupp hier een agent worden aangesteld. In verband hier mede achten wjj het niet ongepast het volgende mede te deelen, dat ontleend is aan een officieel rapport van Consul Potter te Crefeld. In 1860 bedroeg het aantal werklieden aan de fabriek der firma te Essen verbonden 1764, in 1870 ruim 7000 en thans zijn ruim 20000 personen aan de zaak verbonden. Het aantal menschen, die de gezinnen uitmaken van hen die aan de inrigting werkzaam zijn, bedraagt, met inbegrip van 13000 schoolgaande kinderen, 45776, zoodat het totaal van hen, die van de zaak bestaan door het aanzienlijke cijfer van 65,381 wordt aange geven. Daarvan wonen er ruim 19000 in huizen van de firma Krupp. Middelburg, 7 Junij. Op Douderdag 18 dezer zal het eerste Zomerconcert met Vauxhall in het Schuttershof, door de muziek der d.d Schutterij, plaats -hebben. In het geheel zullen 4 concerten worden ge geven; waarvan een door de Stafmuziek van het 3.§ regement infanterie, het volgende door het „Kaizer- Cornet-Quart" uit Berlijn, terwijl voor het laatste uitzicht schijnt te bestaan op de Guides van Brussel. De Heer Mr. de Stoppelaer laat, als voorzitter der Confrérie, zeker niets onbeproefd om de leden voor hun geringe contributie veel genot te verschaffen. In den vroegen morgen van heden barstte een hevig en langdurig onweder boven de stad los, waar van de eerste slag herinnerde aan die, waarbij onlangs de bliksem sloeg in de Koorkerk en de woning van den Commissaris des Konings. Tot nu toe vernamen wij niet, dat ergens schade is veroorzaakt. Tegen een zestal tappers te Middelburg, die in hun gecombineerde winkelnering voortgingen met op de gewone wijze sterken drank per glas aan den toonbank te verkoopen, is door de politie aldaar proces-verbaal opgemaakt. Goes, 7 Junij. Voor de zooveelste maal heeft de heer J. Prins 11. Vrijdag zijne groote bedrevenheid in het kolfspel getoond, een spel, waarbij kracht, behen digheid en overleg den doorslag geven. Bij het kolf- concours, ter gelegenheid van het 30'-jarig bestaan der kolfsocieteit „de Prins van Oranje" behaalde genoemde heer den hoofdprijs, zijnde een verguld zilveren medalje en een porte-cigares. De overige prijzen werden gewon nen door de heeren Goedbloedde Meulemeester Besuijen en Vellekoop. Te verwonderen is het, dat het kolfspel, dat volgens kenners voor het biljardspel niet behoeft onder te doen, feen meerdere liefhebbers vindt. In Noord-Holland en riesland vindt men sociëteiten van honderdtallen leden, en, bedriegen we ons niet, dan vindt men in onze provincie alleen te Middelburg en te Goes kolf- vereenigingen van zeer bescheiden afmetingen. Zierikzee6 Junij. In de gisteren avond alhier gehouden vergadering der „Liberale Kiesvereeniging" waren 26 leden tegenwoordig. De rekening over het vorige jaar sloot met een batig saldo van 8,In plaats van den heer R. Koole, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar was, werd tot lid van het bestuur gekozen Mr. J. Moolen- burgh. De heer H. G. Mulock Houwer betuigde namens de vergadering zijnen dank aan den heer Koole voor de diensten aan de vereeniging bewezen. De Voorzitter deelde mede dat op de onlangs ver spreidde circulaire 46 personen zich hadden aangemeld om lid der vereeniging te worden. Daarvan waren 15 woonachtig te Zierikzee, 15 in Schouwen, 5 in Duiveland en 11 in Flakkee. Met het oog op deze vermeerdering van het ledental, werd besloten drie bestuursleden te kiezen, die buiten Zierikzee woonachtig zijn. Daartoe werden gekozenvoor Duiveland de heer B. G. v. d. Have te Ouwerkerk, voor Schouwen Mr. J. A. Bolle te Renesse en voor Flakkee de heer D. van Weel Cz. te Dirksland. Eindelijk werd besloten, ten einde de zamenwerking te bevorderen, op het eiland Flakkee eene afdeeling dezer Vereeniging te stichten, terwijl aan het bestuur werd opgedragen ter bekwamer tijd ook zoodanige afdeelingen op te rigten in Schouwen en Duiveland. De „Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen" kondigt de uitgifte van gecombineerde rond- reisbiljetten door Nederland en België aandeze rond- reisbiljetten, welke volgeqs de aanwijzingen der reizigers zeiven worden zamengesteld en minstens 400 kilometers behoeven te omvatten, zijn 20 dagen geldig, terwijl de prijzen ongeveer 30 °/0 lager zijn dan die volgens het gewone tarief. De lange termijn van geldigheid stelt de reizigers in staat om voor zeer billijken prijs aan een bezoek der wereldtentoonstelling te Antwerpen een reisje naar de meest bezienswaardige plaatsen in België te ver binden. Zoo is bijvoorbeeld de prijs van een rondreisbiljet VlissingenTer-NeuzenAntwerpen—BrusselNamen LuikLeuvenAntwerpenRoosendaalVlissingen in de 1ste klasse fr. 37,15, in de 2de klasse fr. 27,55 en in de derde klasse fr. 18,70 (ongeveer 17,70, 13,10 en 8,90.) Een rondreisbiljet VlissingenRoosendaalAntwer pen—BrusselNamen—Dinant—Namen—Rochefort—Luik EindhovenBredaVlissingen kost in de lste kl. fr. 54,80, in de 2de kl. fr. 41,75 en in de 3de kl. fr. 28,10 26,05, 19,90 en 13,40.) De vrouw, die vóór eenige dagen in eene weide onder fessen welke zij met een hondje passeerde, door ossen zoodaning werd gestooten, dat zij te Nijmegen in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is aan de gevolgen overleden. Te Zutphenis Woensdagavond de zoon van den hr L. uit den toren der Ro.omsch-kaholieke kerk gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hjj onmiddelijk een lijk was. Zierikzee, 8 Junij. Het seizoen voor de lief hebbers van Postduiven-wedvluchten is weder in vollen gang. Ook de hier gevestigde vereeniging „Exelsior" is weder ijverig aan het voorbereiden voor den kampstrijd der duiven, aanvankelijk met goed succes. De eerste wedvlugt is bepaald tegen 28 Junij a.9. van St. Denis (bij Parijs.) Opmerking verdient het, dat uit eene weide onder Poortvliet, waarin sedert begin der vorige maand een troep vge graasde, reeds het 6e stuk dood bij den eigenaar is t'huis gebragt. Op last der keurmeesters is dit beest onmiddellijk in den grond bedolven: Hun dood wordt toegeschreven aan eene verstopping van de boekmaag en daardoor ontstane hersen aan doening (beroerte). Het vermoeden bestaat ook dat in die weide vergiftigde planten aanwezig zijn. Te Oud Vosmeer is tot onderwijzer benoemd de heer L. Koolaart, te Scherpenisse, kweekeling van de rijksnormaalschool te Tholen. Het jachtrecht van de ambachts-heerlijkheid onder Cortgene is aan de heeren Blancquart Imhoof te Gent verhuurd voor den tijd van 10 jaren tegen ƒ550. Het te Utrecht verschijnend blad *Het Centrum" verneemt uit betrouwbare bron, dat de bekeering van dr. Vitringa, bekend onder den naam van Jan Holland, tot de Katholieke Kerk, werkelijk een feit is, en reeds een feit was vóór de eigenlijke verschijning van zijn jongste werk /.De Woort en zijn Kringeen feit ook, dat zijn plechtige, hoewel stille, overgang heeft plaats gehad in de grijze Bisschopsstad. Te Zaandam had Donderdag zekere H. H. Remme de onvoorzichtigheid te rooken onderwijl hij eene flesch met spiritus vulde. Een vonk viel uit zijne pijp in het vocht en eene ontploffing volgde, zoo hevig, dat al de met spiritualiën gevulde flesschen en kruiken gesprongen zijn. De daarbij ontstane brand was spoedig gebluscht. Bij een der huwelijken dezer dagen te Amers foort gesloten, konden noch bruid eu bruidegom, noch de wederzijdsche ouders, noch de vier getuigen, der halve tien comparanten, lezen of schrijven. Voor de betrekking van vader en moeder in het Oudmannenhuis te Groningen, salaris 400 benevens kost en inwoning, hebben zich 135 paar sollicitanten aangemeld. Dezer dagen is te Haarlem een treurig familie drama afgespeeld, dat te Amsterdam een aanvang nam. Een jong meisje uit de Brouwerstraat aldaar, verliefde op den knecht harer moeder, een weduwe, die in goud en zilverwerken handelde. Zoodra de moeder kenni kreeg van deze liefde, toonde zij zich hoogst verbolgen en joeg den knecht weg. Deze nam een kloek besluit en werd in de wanhoop zijns harten soldaat bij de Huzaren, in garnizoen te Haarlem. Zijn beminde kwijnde geruimen tijd, maar verliet eindelijk de moederlpke woning en zocht haren beminde weder op, dien zij terugvond als krijgsman. Toen schijnt verslagenheid zich van hunne harten meester gemaakt te hebben en zij wierpen zich arm in arm en aan el kander vastgebonden met de vangsnoeren, in het Spaarne, waaruit zij Maandagmorgen reeds in staat van ontbinding werden opgehaald. Toen de arme moeder de ontzettende tijding vernam, begrijpt men haar schrik. De beide slachtoffers eener ongelukkige liefde waren nog zeer jong. TELEGRAM. Bei'ftjn, 8 Junij. Gisteren deden Nihilisten bij Rostoff op de Russische spoorlijn, den trein derailleeren, waardoor 10 reizigers gedood en 70 gewond werden. Daarna werd de trein door de Nihilisten geplunderd. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Ev. Luth. gem. te Middelburg ds. D. Snijders Jr., te Bodegraven. Beroepen tot zendeling-leeraar te Tilburg ds. C. C. A. L. John, te Zwartewaal. VERSCHEIDENHEDEN. Ronde taal van den kansel. Zekere Engelsche predikant gaf in eene preek aan de jonge dames van zijne gemeente den volgenden raad Eene flinke, vroolijke jonge deern, met heldere oogen en roode wangen, die kousen kan stoppen en hare eigene japonnen maken, die het commando kan voeren over potten en pannen, die de varkens kan voeren, houtkloven, de koeien melken en met de kinderen stoeien, en toch eene dame in gezelschap kan zijn, dat is juist zulk een meisje als ik en ieder rechtgeaard man tot vrouw zou wenschen [te hebben. Maar gij, kwijnende, pruilende, vadzige ingeregen wespengestal ten, gij muziekvermoordende, romansverslindende doch ters der mode en der ijdelheid, gij zijt even geschikt voor het huwelijk als een jong hoen om het toezicht over veertien kuikens te houden. Wilt gij weten wat noodig voor u is, lieve meisjes? Meer vrijheid en minder dwang van het zoogenaamd fatsoen? meer in de keuken en minder in het salon zijn meer lichaams beweging en minder op de sofa liggen meer puddings maken en minder piano spelenmeer gulheid en minder gemaakte zedigheid steviger ontbijt en minder winderigheid van manieren. Weest wat losserwat minder slavinnen van de mode, ademt de zuivere at mosfeer van vrijheid in, en wordt zoo iets schoons en beminnelijks als waarvoor de Natuur u bestemd heeft. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het 'ihgezondene ran „een wel ingelichte" uit Goes van 4 Juni, verzoek ik U beleefd, mij voor het volgende een plaatsje in te ruimen. Zoolang de wetenschap niet op eene spontaan wer kende natuurkracht kan wijzen, zonder tusschenkomst van eenige stof, zoolang zal men aan spiritisme, mes merisme of somnambulisme, hoewel soms heel aardig in een gezebchap, elke wetenschappenlijke waarde moeten ontzeggen. Dat de spiritisten zich tot zoolang bij de dooden bepalen, doch laten zij de levenden aan den geneesheer over. De laatste onthullingen op dat gebied hebben reeds duidelijk aangetoond aan welke zijde de dwaasheid is. Brtjinisse, 6 Juni 1885. A. Mijnheer de Redacteur Het trof mijne aandacht, hoe een der sieraden van de Oude Haven, een groote prachtige boom, digt bij de kranke ophaalbrug, dreigt te zullen afsterven, waarschijnlijk tengevolge van een Iele in de daar langs loopende gaspijp. Indien hieromtrent nog geen onderzoek is ingesteld, mag dit wel worden aanbevolen. EEN WANDELAAR. Bui'gerlijke Stand van Zierikzee. GEBOREN: 15 Mei. 'Een zoon van A. Buijse en H. J. Phaff. Een zoon van J. Anker en A. C. Harinck 17 dito. Een zoon van P. Tuijtel en A. M. Haringx. 18 dito. Eene dochter van D. Vingerhoed en A. Kommer. 19 dito. Een zoon van F. Lauret en G. van Steenkiste. 20 dito. Een zoon van J. Beije en M. Velden. 21 dito. Eene dochter van C. Catshoek en T. M. Cannoo. Een zoon van H. de Graaf (overleden) eu J. Berre- voets. 23 dito. Een zoon van S. Hart en P. C. Put. 25 dito. Een zoon van S. Frenk en M. van Klaveren. Eene dochter van J. de Vlieger en A. Legemate. 27 dito. Een zoon van P. Sies en K. Tuynman. 28 dito. Eene dochter van A. Leeuw en J. van Gastel. Eene dochter van C. Heyboer en H. Quist. 30 dito. Een zoon van H. ten Haaf en J. van den Houten. 31 dito. Een zoon van B. de Kok en J. van den Bos. Een zoon van A. Versteeg en A. Labeur. 3 Junij. Eene dochter van B. Brood man en C. M. Sigmond. Een zoon van P. Ouden bosch en B. J. van Dijke. O VERLEDEN 20 Mei. L. Karreman, 62 j., man van C. van der Schelde. 23 dito. B. W. Vermunt, bijna. 82 j. Weduwn. C. van der Schelde, bijna 61 j.Weduwe L. Karreman. 26 dito. G. de Zwitser, 85 j., Weduwe A. F. Broeksmit. 27 dito. G. H. Vonk, bijna 59 j„ man van L. de Jonge. H. van Driel, 74 j., Weduwn. 29 dito. A. Luik, 14 j., d. 30 dito. J. M. Mulder, 3 m., z. 31 dito. E. E. van Beveren, 6 m., z. ALS LEVENLOOS AANGEGEVEN: 20 Mei. Eene dochter van W. van Putte en A. Manni. Stoom boot „ZE EL A N D." JE 9R2 IV ÉSB TT Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. .TXJISri 1885. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dingsd. 9 'smorg. 8.u. Woens. 10 'smorg. 11.u. Dond. 11 8.Vrijd. 12 11.— Zaturd. 13 8.— Maand. 15 11. De Directeur, A. van GASTEL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1