/I llll kZIISIIII NIEUWSBODE. A5086. Saturday 6 Junij 1885. 41ste Jaarg. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV E RTENTIËN, van 13 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voorraiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Algemeen Overzicht. In de laatste dagen was de bevolking van twee voorname hoofdsteden in groote opgewondenheid. Te Parijs is het stoffelijk overschot van Victor Hugo grafwaarts gebracht. Geheel de vorige week hield zijn sterven aller gedachten bezig en waren vele handen in de weer voor zijne begrafenis. Worden bij de graven dikwijls oude twisten vergeten, hier zijn ze weder op gerakeld. De vereerders van den dichter waren met geen monumentor Père la Chaise tevreden. Het zooge naamde Pantheon moest voor hem als het ware weder geopend en tot een gedenkteeken aan alle vermaard heden worden gewijd. Dat heeft de vrienden der kerk, die het gebouw liever als de kerk der H. Genoveva beschouwden, in het harnas gejaagd en ofschoon Kamer en Senaat beiden met groote meerderheid het regee- ringsbesluit goedkeurden en de kerk weder aan den Eeredienst onttrokken, is er toch eene luide stem van beklag en verontwaardiging opgegaan en hebben velen zich nu aan de begrafenis onttrokken. Dat heeft echter niet belet, dat Maandag laatstleden duizenden bij duizenden zich verdrongen om iets van de plech tigheid te zien en het was niet geheel ten onrechte, als dezer dagen een dagblad van den rouw over Hugo sprekende, die eene afgoderij noemde, zooals men sedert den val van het Heidendom niet zag. Brussel begroef toen den bekenden Rogierook op Staatskosten en dus met groote praal. Dankbaar heid voor bewezen diensten, niet het minst in de dagen der afscheiding van Nederland is de drijfveer van dit huldebetoon. Ook van hem moet gezegd worden, dat hij weinig laauweren meer behalen kon nu de leeftijd zoo hoog was geklommen, maar hij was ook geheel tot het bijzondere leven terug gekeerd, daar hij zijn land geene diensten meer kon bewijzen. Het eindeloos en door allerlei tegenstrijdigheden vrij vervelend geschrijf over den IlussiscliEngel- schen oorlog zal nu weldra eindigen. Mag men de laatste berichten gelooven, dan heeft Rusland op de tegenvoorstellen van Engeland geantwoord en dezen aangenomen. Zoo eindigt de geschiedenis op vreedzame wjjze en zal de herinnering daarvan wel het langst bij hen blijven, die tengevolge van de afwisselende berichten groote verliezen leden bij hunne beursspe- culatiën, terwijl anderen dankbaar zullen zijn, dat de denkbeeldige oorlog hun kapitaal vermeerderd heeft. Zij mochten den Russischen generaal ook wel een eere degen aanbieden. In het Parlement, dat gelukkig nog gesloten is, zal er wel eens op teruggekomen worden en hoe gewenscht ook de afloop is, de bestrijders van het Kabinet zullen wel allerlei grieven op te sommen hebben. Maar is de vrede eene besliste zaak, dan zullen de Ministers geene moeilijke taak hebben en zal de geheele zaak hun eer goed dan kwaad doen. Nauw- lijks echter is deze quaestie van de baan of de politieke heeren hebben weder eene andere. Thans dreigen weder moeilijkheden met Duitschland, omdat de Sultan van Zanzibar, op de. Oostkust van Afrika, meër voor En- gelschen dan voor Duitschen invloed schijnt te zijn en daaruit zouden moeilijkheden met de Duitscbe regeering kunnen geboren worden, 't Is echter niet waarschijnlijk dat deze zaak een zoo grooten omvang verkrijgen zal en wij zullen ons dus nog maar niet ongerust maken. Vrij wat meer moeten ons de sociaal-democratische woelingen ontrusten, die voortdurend aanhouden en schier in alle landen zich uitbreiden. De ongeregeld heden die op den verjaardag der Commune te Parijs plaats hadden en vooral de bestrijding van de maat regelen der regeering daartegen door sommige Kamer leden, deed alweder zien, dat men voortdurend op zijne hoede zijn moet tegen de verstoorders van rust en orde, die een droombeeld blijven najagen en daarbij weinig kiesch zijn in de middelen die zij aanwenden. Een gelukkig verschijnsel was het, dat de Kamer met over - groóte meerderheid de regeering in het gelijk stelde, maar zooals licht te vermoeden is, daardoor is de haat der anarchisten weder vermeerderd. Er werden dan ook in de vorige week een paar verontwaardigings- bijeenkomsten gehouden, waarin weder heftig tegen de régeering werd te velde getrokken en de Minister van Binnenlandsche Zaken kortweg een moordenaar werd genoemd. In de vorige week heeft men zich eenigzins onge rust gemaakt over den gezondheidstoestand van den Keizer van Du.itscTilaii<l. Het spreekt van zelf dat kleine ziekteaandoeningen, die bij jongeren niet worden geteld, voor den hoog bejaarden vorst gevaarlijk kunnen wordenvolgens de laatste berichten evenwel was er in 's Keizers toestand weder beterschap ge komen en was er in zoover vooruitgang, dat de ver schijnselen zich zeldzamer en in gunstiger graad vertoonden. Het schijnt wel dat die oude Majesteit tegen alles gehard is en wat men in hem vooral op merken moet, dat is de voortdurende helderheid van hoofd, waardoor de vorst steeds aan de landsregeering kan blijven deelnemen. Nog in de laatste dagen had hij weder eene moeilijkheid ten gevolge van het ver schil van gevoelen over de erfopvolging in Brunswijk. De Keizer heeft zich echter ook daarin naar het advies van zijnen Rijkskanselier geschikt en zoo is aan den Bondsraad het bekende voorstel gedaan om Prins Albrecht van Pruissen voor den vacanten troon te benoemen. Von Bismark onderhandelt steeds met En geland over aangelegenheden van handels-en koloniaal gebied in andere werelddeelen, waarbij hij niet alleen de meest mogelijke vrijheid maar ook volkomen ge lijkheid voor Duitschland op den voorgrond stelt. Hij strijdt ook zeer voor een krachtig en onafhankelijk bestuur over Egypte onder een geschikten onderkoning. Er liep voor eenige dagen een gerucht, dat de tegen woordige Khedive zou worden afgezet en door zijnen voorganger Ismaël Pacha vervangen. Dit gerucht heeft zich echter niet bevestigd. In Spanje blijft nog altijd de cholera aanhouden, maar ook de proeven met inenting dezer ziekte ge nomen worden voortgezet. De regeering heeft nu vier der voornaamste geneeskundigen benoemd om met den bekenden dr. Ferran de streken te bezoeken waar de cholera heerscht en daar de uitwerking der inentingen te onderzoeken. -Genoemde geleerde houdt nog altijd vol dat hij den weg gevonden heeft om de macht der- gevreesde ziekte te neutraliseeren. Of hij gelijk heeft zal de tijd alleen kunnen leeren, doch inmiddels wor den van allerlei hooge scholen hoogleeraren afgevaar digd, om den uitslag der proeven van Ferran na te gaan. Uit andere werelddeelen houden de geruchten van oorlogen aan. Uit Lima en Peru kwam een be richt, dat daar weder een belangrijk gevecht geleverd was, waarbij een der opperbevelhebbers werd gekwetst. In Columbia is een opstand uitgebroken onder de radicalen, die den president, als behoorende tot de behoudsmannen, wilden doen vallen. Deze laatste be hield echter de overhand en de burgeroorlog is voor het oogenblik weder zoo goed als geëindigd. Nieuwstijdingen. In Amerika is de groote werkstaking in de ijzer fabrieken begonnen, 100,000 personen zijn zonder werk. Te Pittsburg o. a. zijn.alle groote fabrieken gesloten. De grève is het gevolg van een verlaging der loonen van '20 25 pCt. De fabrikanten betoo^en dat de loonen te hoog zijn met het oog op den staat van de markt en de daling van de ijzerprijzen en verklaren dat zij liever sluiten dan op die wijze voortgaan metfabriceeren. De regtstreeksche oorzaak van de grève is overproductie. Londen, 3 Junij. Volgens nadere berigten om trent de ontploffing in eene steenkolenmijn in het graafschap Durham, zijn de 300 personen, die men aanvankelijk verloren waande, in veiligheid terugge vonden, maar men vreest dat 22 persoonen door de ontploffing omgekomen zijn. ©®atiEKirtjJfe. In Oostenrijk komt eerstdaags eene nieuwe, strenge Zondagswet in werking, waarbij alle arbeid op Zondag, met enkele noodzakelijke uitzonderingen, verboden wordt. Die uitzonderingen worden van tijd tot tijd door een Regeeringsbesluit vastgesteld. Prins Yon Bismarck is voornemens, de gelden die op zijn 70n verjaardag ter zijner beschikking zijn ge steld ten behoeve van de eene of andere stichting, te besteden ten dienste van candidaten voor het vak van onderwijs. De aandrang ter deelneming aan philologische studiën is in de laatste jaren zoodanig toegenomen, dat het onnoodig werd geacht, door middel van nieuwe beurzen voor studenten eene verdere deelneming te bevorderen. Prins Yon Bismarck wil nu alleen zoo danige candidaten voor het vak van onderwijs steunen, die hun studie hebben volbragt, maar nog geen vol doende plaatsing hebben. Nevens wenscht hij aan aan gestelde onderwijzers ondersteuning te verleenen ten behoeve van de opleiding hunner kinderen. Het „Berl. Tagebl." bevestigt het berigt, dat de indiening door de Pruissische regeering van bet voor stel tot aanleg van het Noord-Oostzee-kanaal in den Bondsraad wordt voorbereidt. De kosten moeten ge raamd zijn op 156 millioen, waarvan 50 millioen ten laste van Pruisen en ongeveer 106 millioen voor re kening van het Rijk zullen komen. Het schijnt nu zeker te zijn, dat de van Rijks wege te subsidiëren stoomvaartlijnen aan de „Nord- deutsche Lloyd" te Bremen gegund zijn, die verreweg aannemelijker aanbiedingen moet 'gedaan hebben dan hare Hamburger mededingers. Welke haven van Belgie of Nederland aangedaan zal moeten worden, is nog niet bekend. De navolgende tragische geschiedenis heeft te Bromberg plaats gehad. Zekere Louise Dzialinska, die sedert twintig jaren bij verschillende familiën trouw en eerlijk gediend had, leerde eenige maanden geleden een jongmensch kennen, met wien zij liefdesbetrekkin gen aanknoopte. Louise telde vier en veertig lentes, doch in hare liefde overtrof zij menig meisje van achttien jaren. Maar de trouwelooze jongeling verbrak zijne trouwbelofte, verliet haar en zij, troosteloos over die teleurstelling, besloot zich te clooden. Zij wilde echter niet de hand aan zich zelve slaan, maar verkoos den hongerdood. Met die gedachten vervuld, verliet zij haren dienst en begaf zich naar hare zuster te Prin- zenthal. Na aldaar eenige dagen vertoefd en haar voornemen kenbaar gemaakt te hebben, ging de levens moede ter kerke, verdeelde daarna hare weinige bezit tingen tu8schen hare bloedverwanten en was spoedig verdwenen. In vijf weken tijds werd niets van de ver miste vernomen, doch deze week vonden sprokkelaars de ongelukkige in een greppel in het bosch, in een toestand die aan haar behoud doet wanhopen. Daar had het arme meisje haar leger gekozen. Als zij dorst kreeg stilde zij die met een teug bronwater of kauwde op zuringbladen. Nadat hare indentiteit wa3 bewezen, werd zij naar het hospitaal ter vepleging overgebragt. $6igU. Voor het lijk van Charles Rogier is door de Brus- selsche bevolking minder eerbied aan den dag gelegd dan voor dat van Victor Hugo door de Parijsche. Het begin van Rogiers begrafenis heeft zich door be treurenswaardige en ergerlijke feiten gekenmerkt. Toen het lijk omstreeks middernacht Maandag in het stad huis aankwam, waar het zou worden tentoongesteld voor het publiek, ontstond ér een vreeselijk gedrang, zelfs zóó dat de gendarmerie, brandweer en politie tegen de muren van het gebouw gedrukt werden. Ben den heel en half beschonkenen hebben zich met woest geweld een weg gebaand door de menigte en het stad huis letterlijk bestormd. Toen zij voor den katafalk gekomen waren, waarop het lijk van den algemeen betreurden staatsman rust, hieven" zjj oneerbiedige en oproerige liederen aan. Enkelen balden de vuist tegen het stoffelijk overschot en riepenWeg met den renegaat! Weder anderen wierpen zelfs met vuil naai den katafalk. Eene onbeschrijfelijke verwarring onder de dichtopgedrongen menigte was daarvan het gevolg. Het betergezinde publiek keerde zich vol verontwaar diging tegen deze beschonken ellendelingen, terwijl de gendarmerie te vergeefs beproefde orde en rust te herstellen. Eindelijk was zij genoodzaakt, de bajonet op het geweer te plaatsen en alle aanwezigen uit het stadhuis te verjagen. De deuren van het stadhuis werden gesloten en sedert dat oogenblik werd, tot groote teleurstelling van hon derden, niemand meer bij het lijk toegelaten. De menigte is nog langen tijd voor het stadhuis blijven schreeuwen en tieren. Een aantal vrouwen werden bewusteloos uit het gedrang gehaald, terwijl vele gauwdieven zich niet ontzien hebben zakkenrol lerij te plegen. Het tooneel dat hierop volgde is eene schande voor de Brusselsche bevolking. Met gefluit en gejouw werden politie, gendarmerie, brandweer en schutterij, die de „Grand Place" zouden ontruimen, ont vangen. Eenige geïsoleerde gardes werden aangevallen en moesten van hunne wapens gebruik maken. Een groot aantal arrestaties vermocht het tumult niet tot bedaren te brengen. Te vergeefs herhaalde de heer Rosseels, hoofdcommissaris van politie, dat de poorten in 't geheel niet meer geopend zouden wordendë menigte bleef echter fluitende en jouwende standhouden. Te 4 uren 's nachts hadden er reeds meer dan 200 arrestaties plaats gehad. Neerbosch, 4 Junij. Ofschoon reeds door eenige bladen melding is gemaakt van de weesjongens, die verleden jaar op uitnoodiging van generaal Smit naar de Transvaal zijn vertrokken en, aldaar aangekomen, alles behalve hartelijk door hem werden ontvangen, ziet de directeur der weesinrigting zich verpligt deze zaak nader toe te licbten. Hij schrijft„Wij moeten hieraan nog deze opmerking toevoegen, dat een van de jongelieden, Rienk Pijpstra, zeer goed geplaatst is op de plaats „De Emigratie", aan de Boven-Yaalrivier, district Ermeloo, bij den heer Buhrmanhij heeft het daar, volgens zijn laatste schrijven, uitnemend goed en wenschte ook niet naar Holland terug te keeren. De reden, dat Pijpstra zoo tevreden is. bestaat hierin, dat de heer Buhrman hem in zijn werk heeft genomen, terwijl de heer Smit de jongelingen Scholten en Klu- vers aan hun lot heeft overgelaten. Alle drie de jon gelingen zijn volgens hunne eigen keuze vrijwillig naar Transvaal vertrokken wij hebben dit eer tegen gehouden dan aangemoedigd, doch de aanbiedingen van, den heer Smit, die hen persoonlijk op Neerbosch heeft ontmoet, waren zoo aanlokkend, dat wij hun volkomen onze toestemming hebben gegeven, en zoo veel mogelijk hebben voortgeholpen. „Nu echter eenmaal deze weezen in Transvaal zijn gaan zij er niet méér uit, het moge ons dan ook veel kosten, al zouden wij zelf er de reis moeten heen maken.1' 's Gravonhajge3 Junij. Heden is de be handeling voortgezet voor de Regtbank van de zaak van den gewezen directeur der brood- en meelfabriek alhier, den heer Van der Putten. De Officier van Justitie heeft wegens twee wanbedrijven van misbruik van vertrouwen geëischt 10 maanden celstraf en twee boeten ieder van 500. Maandag 8 dezer is de uitspraak. Door den minister van financiën is afwijzend be schikt op het verzoek van het gemeentebestuur van Nieuw-Vosmeer om een subsidie van staatswege te verleenen, voor den aanleg onder Nieuw-Vosmeer van een keiweg naar den Slaakdam, en eveneens afwijzend op het verzoek om van rijkswege zulk een weg over dien dam aan te leggen. Naar de meening van den minister van financiën moet het totstandkomen van beide deze werken, hoe wenschelijk ook voor de gemeenschap tusschen de pro vinciën Noord-Brabant en Zeeland in het algemeen en de gemeenten Nieuw-Vosmeer en St.-Philipsland in het bijzonder, geheel worden overgelaten aan de on middellijk belanghebbenden, en kan zulks te beter, nu den staat in het belang dier gemeenschap reeds meer heeft gedaan dan op zijnen weg lag, door op den Slaak dam eene aardebaan voor rijweg te doen leggen. Breda3 Junij. Deze week hadden hier een drie tal brutale diefstallen bij nacht plaats. Zoo werd bij den bakker J. B. de Swart eene ruit stuk geslagen en brood ontvreemd. Bij den sigarenhandelaar A. Simons in de Lange-Brugstraat werd insgelijks eene ruit stuk geslagen en ontvreemde men zes kistjes sigaren en eindelijk sneed men op de Havermarkt, bij den hor logemaker A. Nissen, eveneens eene ruit uit, na eerst dezelve met zeep'te hebben besmeerd en stal daarna 2 gouden horloges. Tot heden hëeft men van geen der diefstallen de daders ontdekt. Naar men verneemt, heeft het bestuur der regi stratie zich in cassatie voorzien van het vonnis der regtbank alhier, waarbij gegrond wordt verklaard het verzet door den heer H. D. J. te Tilburg tegen het dwangschrift, door den ontvanger der registratie te Tilburg uitgevaardigd tot betaling van regtën en boeten, wegens het ongezegeld afgeven van alleen met eene paraaf geteekende quitantiën. Steenbergen, 2 Juni. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van Cruijs- landspolders is besloten eene subsidie van drie dui zend gulden te verleenen voor een aan te leggen grind weg van Steenbergen naar Wouw, loopende over den Boomdjjk enz. Bergen-op-Zoom, 1 Junij. De kleermakers L. V. en F. W. gingen zamen met een zeilbootje een pleiziertochtje maken op de Oosterschelde. Bij hun terugkeer sloeg de wind in het zeil, waardoor W. zulk een hevigen slag met de giek ontving dat hij uit het bootje sloeg. Aan redden viel niet te denken. 2 uur later werd zjjn lijk opgevischt. Vlissïngcn, 4 Junij. Sedert eenige dagen is men hier bezig met het leggen van een tweede spoor lijn naar Middelbbrg. "Van uit Venloo is men daar mede reeds gevorderd tot Bergen op Zoom, zoodat mag worden verwacht dat spoedig de dubbele lijn Ylissingen Venloo voor het vervoer zal beschikbaar zijn. Gisteren had, op een wandel rid door Walcheren, een officier het ongeluk met zijn schichtig geworden paard te water te geraken. Met den schrik en een nat pak liep het minder aangenaam avontuur af. Het concert, heden avond door het muziekcorps der dd. Schutterij, op het Badhuis gegeven, voldeed zeer en werd door een talrijk publiek bijgewoond, waaronder we ook verscheidene Middelburgsche fa/mi - liën opmerkten. De goede regeling van aankomst en vertrek der Stoombarges werken dergelijke bezoeken zeer in de hand. De »London, Chatham Dover Spoorwegmaat schappij" heeft reeds, een begin gemaakt met den bouw van eene nieuwe landingsplaats (pier) te Queensbo- rough, die noodig is geworden ter voorziening in het meerdere continentale verkeer via Vlissingen. De nieuwe pier, welke van hout en ijzer zal worden ge bouwd, zal 630 voet langer worden dan de tegenwoor dige, waardoor twee groote stoombooten naast elkander het anker uitwerpen en tegelijk laden of lossen kunnen. Bovenbedoelde werken staan in verband met het on langs ingediend ontwerp tot uitbreiding van den nachtbootendienst, waarmee de, Nederlandsche en de Duitsche post worden verzonden, met een dagdienst. Wanneer dat plan doorgaat, zullen, zooals men weet, voor rekening van de Maatschappij «Zeeland" drie nieuwe booten worden gebouwd, om in het meerdere verkeer te voorzien. Middtólbui'g, 4 Junij. Op last van H.H. Bur gemeester en Wethouders, zal de tram niet meer in de stad aankomen, alvorens door de maatschappij op afdoende wijze voor goed materieel is gezorgd. De gedurige déraillementen maakteu dien maatregel nood zakelijk. Gisteren avond trachtte zich de hoornblazer C., in de kazerne, vermoedelijk uit vrees voor straf, het leven te benemen. Hij werd door een zijner kameraden in zijn opzet gestoord. Goes, 5 Junij. Ook na herhaalde oproeping heeft zich slechts één sollicitant aangegeven voor de betrekking van hoofd der op te rigten meisjesschool voor voort gezet lager onderwijs, n.l. mej. C. G. Slothouwer, directrice der middelbare meisjesschool. Aan bet ver gelijkend examen dat Zaturdag 30 Mei door den distr. Schoolopziener, den heer van Gorkom, werd afgenomen, nam zij dan ook alleen deel, en de voordracht telt natuurlijk slechts één naam, dien van mej. C. G. Slot houwer, welke dame in- de heden gehouden zitting van den Raad tot hoofd der met-1 September te openen inrigting werd benoemd. Geslaagd voor surnumerair bij de Registratie o. a den heer H. J. van Lis van Cortgene. Tliolen. Woensdag vierde een onzer geachtste ingezetenen zijn gouden bruiloftsfeest. Vele inwoners toonden hunne belangstelling door het uitsteken van vlaggen. Niet alleen was de belangstelling in de ge meente groot, maar van heinde en verre kwam men opdagen om den jubilaris geluk te wenschen. Des avonds werd door het alhier bestaande fanfarencorps „Concordia" eene serenade gebragt.. \Na feestelijk ont haald te zijn maakte het corps nog eene kleine wan deling door de gemeente. De oudjes in het Diakonie Armenhuis werden dien dag ook gul onthaald. Bruïnise. De Heer J. Hageonderwijzer benoemd in de Chr. School van Gereformeerd Onderwijs alhier, heeft die benoeming aangenomen. Zierikzee, 4 Junij. Gisteren avond had in het lokaal van den heer Vermunt alhier de verloting plaats van paarden, stalgereedschappen enz. Een zeer talrijk publiek uit deze stad en omstreken was aanwezig. De tuin was smaakvol geïllumineerd, terwijl prachtig weêr en de muziek van het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" de feestvreugde verhoogde. Het Bestuur der Sociëteit „Tot Nut en Genoegen", die deze verloting daarstelde, kon zich in- een groot debiet van loten verheugen, waardoor vele fraaije voor werpen konden worden aangekocht, dat voorzeker er toe zal bijdragen om op een volgend jaar nog meer dere uitbreiding aan deze verloting te geven. Aan onzen gelukkigen stadgenoot, de heer G. A. de Looze, vielen wederom twee paarden ten deel. Behalve vele andere voorwerpen, won genoemden heer bjj verschil lende loterijen zoo hier als elders, binnen enkele jaren 15 paarden, '2 koeyen en 2 rijtuigen. Indien wij wel zijn ingelicht, zal over een paar weken door de Zierikzeesehe Stoombootmaatschappij gelegenheid worden verschaft om een uitstapje te maken naar Antwerpen, met een verblijf aldaar van een paar dagen. Wij verwachten, dat velen gebruik zullen willen maken van deze gemakkelijke en weinig kostbare reis om een eerste bezoek te brengen aan de wereldtentoon stelling, die inmiddels wel zal voltooid zijn. De „Arnhemsche Courant" spreekt het berigt tegen dat in de vorige week te Doesburg een soldaat begraven zou zijn, die eenigen tijd te voren schijndood geweest was. Het feit is eenvoudig het volgendeMen was aangetreden om het lijk te begraven, doch zulks werd afgelast, omdat de ouders, die men per telegram ken nis had gegeven van den dood huns zoons, niet over gekomen waren. Den volgenden dag werd hij begraven, ook zonder tegenwoordigheid der ouders, deze hadden het telegram geweigerd, omdat er 90 cent bestelloon bijkwam. Zij woonden te Ambt Hardenberg. De volgende advertentie lezen wij in de «Dordr. Ct." In den nacht van 14 April jl. werd mijn woonhuis geheel door brand vernield. Aan de waakzaamheid van mijn hondje hadden wij ons behoud te danken met mijne vrouw werd ik door den buurman J. Ver maas in zijn huis opgenomen. Ik gaf dadelijk kennis aan den burgemeester, die Spoedig kwam, en daarna aan mijne kinderen, die elders woonachtig zijn. Van 15 April tot 31 Mei heb ik bij de ruïne gewaakt. Toen het nieuwe gebouw met de vlag prijkte, heb ik zelf slechts één liter sterken drank betaald en nu durft men beweren, dat er 7 liter verbruikt isbovendien word ik door vrouw en kinderen verdacht niet nauw gezet op mijn zaken te letten, dit valt mij hard en ik werp alles, waarvau men mij zoo ten onregte be schuldigt, verre van mij, wetende dat ik onschuldig ben. Dubbeldam, 2 Junij 1885. G. Ba and Jr., particulier. De kleiboeren in Friesland zetten tegen alle prijzen hunne aardappelen van de hand. Een schipper verkocht zijne vracht, die hij in Ooststellingwerf zou uitverkoopen, voor 10 ct. de H. L. Dinsdagnamiddag had de machinist van de „Telegraaf", varende tusschen Antwerpen en Rotterdam, het ongeluk met den arm tusschen de machine te ge raken, waardoor een groot gedeelte van dit lichaams deel verbrijzeld werd. KERKNIEUWS. Ü3. C. M. Van der Weijde nam Zondagnamiddag voor een talrijk gehoor afscheid van de gemeente Drei- schor, naar aanleiding van Mattb. 5, vers 8„Zalig zjjn de reinen van hart, want zij zullen God zien." Denzelfden tekst had hij voor zijn intreerede gekozen bij zijn komst daar. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te zlebikzee, Af'deeling Sint-Domusstraat. Zondag 7 Junij 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. ^Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat.Zond. 17. Ingezonden Stukken. Goes 4 Junij '8«ïj Aan den Redacteur van de Zierikzeesehe Nieuwsbode. Mijnheer Met betrekking tot het berigt in uw nummer van heden, omtrent het spiritistisch medium en den heer H. kan ik u melden dat inderdaad door genoemde personen een bezoek is gebragt bij iemand, wiens vrouw sedert jaren kreupel en wiens dóchtertje half idioot is. Daar dit bezoek op een voorafgegane afspraak berustte, werden zij gewacht en vriendelijk ontvangen, doch toen het bleek dat de man en vader, hoewel inwilligende toch met de zaak niet volkomen instemde, gaven zij te kennen er dan ook niet mede te willen beginnen, waarop zij zonder eenige onaangenaamheid te ondervinden, vriendschappelijk vertrokken. Dat overigens het hier te lande, en vooral in kleine plaatsen nog zoo weinig bekende verschijnsel van het spiritisme en van genezende mediums, hier groote op spraak verwekt en tot allerlei dwaze geruchten aan leiding geeft, laat zich licht verstaan. De uitkomst zal echter leeren aan welke zijde de dwaasheid is, nl. aan die van den heer H. en van zijn vriend O. of aan die der, vaak zonder de allergeringste kennis van zaken, ver werpers van deze dingen. lu de hoop dat Nieuwsbladen die uw berigt over nemen, ook deze rectificatie zullen opnemen, Uw Dw. EEN WELINGELICHTE. Gemengde Berigten. De drankwet is nu ook al op muziek gezet. Een der bladen annonceert namelijk, dat een piauo-uitgave van die wet is verschenen. Dat zal pleizierig worden De werving voor het leger in Ned. Indie blijft zeer slap, terwijl het aantal bedelaars en landloopers steeds toeneemt. Men schijnt dus liever naar de Ommerachans te willen dan als soldaat naar Indie. Een fabrikant bluft er niet weiuig op dat hij met twintig knechts werkt. Als men evenwel voor knechts „kinderen" leest, is men nader bij de waarheid De twintig knechts ontvangen toch iederen Zatürdag-avond een gezamenlijk weekloon van 24, of gemiddeld eene gulden 20 Cts. per week en per hoofd. De dienstmeid van een timmerman te Krabbendorp moest zooveel praats niet hebben van jongens, en niet denken dat zij er zooveel kan krijgenanders zou zij met aanstaande kermis wel eens verloot kunnen worden. Een Janboer in den Kerkweg wordt in zijn eigen belang aangeraden zulke onwaarheden niet te vertellen van menschen waarvan niets te zeggen valt. Nu zegt men Jantje met uw valsch gezicht, Houdt voortaan uw mond wat digt Loopt niet zoo achter haas of konijn, Er zijn zaken voor u, die nuttiger zijn. Dus, Janboergij die luie gast, Grijp uw onkruid vlugger vast, Want uw zaken, zoo men ziet, Stuurt gij gejueel en al in 't riet. Het brave Mietje te St. M. wordt gewaarschuwd, want Als de vogel eens gaat spreken, Dan komen ook toch haar gebreken, Om die te krijgen in haar kooi, Dat was haar doel, maar 't ging niet mooi. En dan die and're bakkerin, Daar valt ze ook niet naar den zin,_ Van haar kan zij geen eernaam krijgen, Zoodat ze daarvan maar moet zwijgen. En bij de vrouw daar in het slop, Daar heeft zij ook haar erwten op, Ten slotte voeg ik nog hierbij: Haar beste klanten zijn voorbij. Voorwaarts nu maar al naar het land, En met de schrepel in de hand, Laat uwe lusten nu zich koelen Met de gemeenste vuile boelen. Twee meisjes te Oosterveld waren Zondag leelijk op haar neus gepiktzij hadden besloten met de kermis op reis te gaan maar de jongens wilden niet. Zoo krijgt men een rat in de val. Anna aldaar moet wat beter haar fatsoen kennen, anders krijgt zij geen jongen met de kermis. De dochter van een manu facturer te Kr. mag de touwslagersknecht wel goed in het oog houden, want hij durfr eene uitbetaling van 25 Cts. te doen voor een burgerregt. Een boe renknecht te Wolfsdorp moest zich niet verbeelden dat hij een smidsdochter in de fuik zal krijgen, want dan zou hij zich veel fatsoenlijker moeten aanstellen en geen kwaad van anderen spreken. VERSCHEIDENHEDJEN. EEN SCHIPBREUK. De brik „Nerina," van Duinkerken, zeilde op Zatur dag den 31sten October 1884, onder bevel van kapitein Pierre Everact met een lading olie en zeildoek uit die haven met bestemming naar Marseille. De vracht bedroeg 114 ton. De bemanning bestond uit zeven personen, met inbegrip van den kapitein en diens neefje een jongen van 14 jaar. In den namiddag van Maandag den 16den Novem ber waren zij genoodzaakt bij te draaijen tijdens een windvlaag op omstreeks tien of twaalf mijlen Z.W. van de Scilly-eilanden aan de Zuid-Westelijke kust van Ierland. Te zeven uur van dien avond overviel een zware zee het schip en deed het plotseling kan telen met de kiel naar boven. De eenige man, die op dek stond, werd in zee ge worpen en verdronk. In het vooronder waren drie zeeliedenVincent, Vantaure en Jean Marie. De beide eersten slaagden er in naar boven te klauteren en hunne hoofden boven water te houden. Jean Marie was zoo gelukkig niet, hij moet ergens aan zijn blijven haken, want nadat hij krampachtig den hiel van Vantaure eenige oogenblikken had vastgehouden, liet hij los en verdronk. De beide anderen, bespeurden dat de schok van het kantelen het beschot tusschen het vooronder en het ruim had doen springen en dat de lading tegen het dek aanlag, trachten nu naar het achterschip te komen, waar zij stemmmen hoorden. Tijdens het ongeluk waren de kapitein, de stuurman, Jean Gallo, en de scheepsjongen Nicolaas Nissen in de kajuit. De kapitein nam den jongen in zijne armen, daar hij meende, dat hun laatste uur geslagen had. De stuurman slaagde er in het valluik in het verdek der kajuit open te wringen en eenige vaten op zijde te zetten, die in het lazaret geperst waren; dit laza ret was een soort van driehoekige ruimte tusschen den vloer der kajuit en de kielwaar gewoonlijk de voorraad geborgen wordt. Toen hij hiermede gereed was, klauterde hij naar boven iu de ledige ruimte en nam den jongen uit de handen van den kapitein aan. Een uur later kwamen Vincent en Vantaure bij hen van de voorplecht. Nu zaten er dus vijf personen opgepakt bij elkander. Zij waren bovendien verpligt ineengedoken te zitten, omdat het daar zoo laag van verdieping washet water reikte hun intusschen tot de borst. Een hunner bragt .een weinig verlichting door zich lang uit op de vaten uit te strekken, in het ruim, terwijl hij zich digt tegen den kolsem drukte. Nacht en dag konden zij onderscheiden, door het licht dat van boven in de zee viel en van onderen op werd weerkaatst door het dakvenster der kajuit en verder in het lazaret drong door het valluik in den vloer der kajuit. De dag en nacht van Dinsdag, den 17en November en de daarop volgende dag gingen zonder voedsel, zonder hulp en bijna zonder hoop voorbij, maar toch sprak ieder hunner den overigen weer moed in. Den nijpenden honger trachtten zij te bestrijden door op den bast te kauwen, dien zij van de hoepels der vaten aftrokken. Gebrek aan versche lucht dreigde hen ein delijk te doen stikkende stuurman werkte daarom onophoudelijk gedurende twee dagen en één nacht aau de opening, die hij met zijn mes in den romp wilde maken. Gelukkig brak het mes, eer hij er in geslaagd was zijn voornemen uit te voerenware het hem gelukt, dan had dit hun noodlottig kunnen worden, daar de besloten en saamgeperste lucht alleen het schip vrij wel drijvende hield. In het holst van den nacht van Woensdag, den 18en, stootte het schip plotseling hevigbij deu derden stoot zonk de achtersteven zoo zeer, dat alle handen zich moesten reppen om zich zoo spoedig mogelijk een weg te banen naar de boeg de arme Vincent verdronk te midden dezer pogingen. Na verloop van een paar uur, ging Gallo, toen hij bespeurde dat het ebbe werd, naar beneden in de kajuit, maar was genoodzaakt, toen hij naar den bijl zocht, welke zich daar gewoon lijk bevond, zoo spoedig mogelijk naar boven te klau teren, ten einde niet te verdrinkende zee wies sterk in die ruimte. Daarop volgden weer twee uur van nameloos lijden en toen werden zij verblijd door des Donderdagsmorgens van den 19den bij het aanbreken van den dag te zien, dat het schip vastzat op de rotsen, waarvan een door het dakvenster stak. De kapitein, ging nu naar beneden in de kajuit en bevond dat het stuurboord geheel ingedrukt washij keek door de opening en riep zijn makkers toe„Gode zij dank wij zijn geredik zie een man aan den oever." Zoodra de man naderde en zijn hand in de opening stak, greep de kapitein die, tot even groote schrik van den eigenaar, als tot vreugde van den kapitein. De menschen daar uit de buurt liepen spoedig zamen een der zijden van het schip werd opengehakt en de vier arme schipbreukelingen kwamen te voorschijn en werden bevrijd na drie dagen en drie nachten levend begraven te zijn geweest. De plek, waar het schip strandde, heet Porthellick op het eiland St. Maria, eene der Scilly-eilanden. Het schip moet al heel spoedig op de rotsen ziju gezet, kort na middernacht, omstreeks het getij van den vloed en werd omstreeks zeven uur dien Donderdagmorgen ontdekt door een man, die bij toeval langs de klippen ging. Het lceerende getij zou binnen een half uur hun lot beslist hebben. Het lijk van Vincent werd op korten afstand van het wrak op de rotsen geworpen en begraven op het kerkhof te St. Maria. Het belangrijkste gedeelte dezer geschiedenis is, dat het wrak in den namiddag van Woensdag met de kiel naar boven, omstreeks anderhalve mijl van de eilanden was binnengevallen, digt bij twee loodsbooten, die het een uur lang op sleeptouw namen maar toen braken hunne sleepkabels en zij lieten den romp aan zijn lot over, daar de avond viel, de zee hevig begon.te werken en er alle teekenen van ruw weer werden opgemerkt. Natuurlijk hadden zjj niet het minste vermoeden, dat er levende wezens in het ruim van het schip waren, dat slechts even met zijne kiel boven het water kwam. Ware het schip niet op sleeptouw genomen, dan zou de loop van de zeestrooming liet geheel van de eilanden af naar den uitgestrekten Atlantischen Oceaan hebben gedreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1