ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. 4lste Jaarg. No. 5085. Donderdag i Junij 1885. BEKENDMAKING. jf'tanfertjfi, T E L E G ft A M. Haagsche Brieven. Verschijnt DINGSPAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- bikzee maken bekenddat de Commissie van beheer -van liet KazernementsfondSj rekening en verantwoording zal doen van baar beheer over bet jaar 1884 op Zaturda^: den 6 Jmiij e.k. te twee uur des namiddags, in een der lokalen van bet Raadhuis dezer gemeente, en roepen alle ge- regtigden tot dit fonds op, daarbij tegenwoordig te zijn. Ziee.ik.zee, den 2 Junij 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van dek LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen. £«gjclütn& Londen 2 Junij. De „Daily News" verneemt dat Engeland en Rusland overeengekomen zijn de Koning van Denenmarken uit te noodigen om als scheidsregter in zake bet gebeurde te Pendjeh op te treden, nadat zij zich voorat vergewist hadden dat de Koning bereid is die taak te aanvaarden. Een zonderlinge oplichterij werd dezer dagen door een man in den omtrek van het Engelsche stadje Buxton gepleegd. Hij was ziek en herstelde, maar hij wist zich voor den dokter zoo te houden, dat deze hem dood waande. Toen stond hij op, schoor zijn baard en knevels af, maakte nog eenige verandering in zijn uiterlijk en stelde zich aan den dokter voor als de broeder van den doode. Hij kreeg het bewijs van zijn eigen overlijden, liet zijn dood inschrijven op het raadhuis en ontving de begrafenisgelden van een fonds, waarin hij lid was. Om dit geld was het hem te doen en hy maakte zich, zoodra hij het had, in allerijl uit de voeten. Het bedrog werd spoedig, maar toch te laat, ontdekt. De begrafenisplechtigheid van Victor Hugo, die Maandag heeft plaats gehad, is zonder stoornis afge- löopen. Wel had men gevreesd, dat de revolutionairen niet zouden medewerken om de orde te handhaven, om welke reden de politie dan ook buitengewone maatregelen genomen had, doch men schijnt geen ge volg gegeven te hebben aan de bedreigingen in de vergaderingen der anarchisten verleden week meer malen geuit. Reeds vroeg in den morgen was een groote menigte op de been om zich een plaatsje te veroveren ten einde den begrafenisstoet voorbij te kunnen zien trekken. Om elf uur kwam de geheele familie van Victor Hugo, die de kleinkinderen Jeanne en George omringde, aan den Are de Triomphe aan en plaatste zich voor het praalgraf. De menigte ontblootte het hoofd en verscheidene personen hadden tranen in de oogen. De muziek der Republikeinsche garde speelde de treur- marsch van Chopin. Hierna namen onmiddellijk de redevoeringen een aanvang. De president van den Senaat, de heer Leroyer, zeide dat Victor Hugo steeds zijn oog had gerigt op de geregtigheid als het hoogste ideaal en een mach tigen invloed heeft geoefend op het zedelijkheidsbegrip der Franschen. Uit naam van de Kamer van Afgevaardigden voerde de voorzitter Floquet het woord, die zeide dat niet „begrafenis" maar „apothéose" het woord was voor hetgeen men aanschouwde. Hij noemde Victor Hugo „den onsterfeljjkeu apostel, wiens woord ons zal leiden tot de besliste overwinning van de Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap in de wereld." Emile Augier, die de gevoelens der Fransche Aca demie vertolkte, sprak op diep bewogen toon en zeide „Aan den koninklijken dichter brengt men een konink lijke hulde." Daarna voerde de minister van Onderwijs de heer Goblet, het woord, die betoogde dat Victor Hugo zou blijven de verpersoonlijking dezer eeuw en die ook op het humane karakter van den overledene wees, die onder ons de vertegenwoordiger was van de verdraag zaamheid en van den vrede. Na nog twee redevoeringen werd de kist in den lijk wagen geplaatst en zette de stoet zich in beweging. Het schouwspel was grootsch en indrukwekkend. De lijk wagen maakte door zyn grooten eenvoud diepen indruk. Ongeveer 1500 kransen werden door 1186 verschillende corporatjën gedjragen. Tienduizend solda ten namen aan den optocht deeldaaronder het geheele regiment cavallerie en een honderdtal muziekkorpsen. Men schat het aantal deelnemers aan den stoet op 200.000 en dat der toeschouwers op 2 millioen, Om twee uur kwam de stoet aan het Pantheon aan, waar nog tal van redevoeringen werden uitgesproken. Ten einde een denkbeeld te vormen van delengte van den stoet, meldt men dat de staart van den stoet eerst om 4 uur den Are de Triomphe verliet. Te 6 uur was het defileeren voor het Pautheon afgeloopen. Geen enkel incident is voorgevallen, overal heerschte vol maakte rust. Alleen eenige persoonlijke ongevallen werden door den grooten volksaandrang veroorzaakt. De houding der bevolking gedurende dezen dag heeft algemeene tevredenheid gewekt en alle vrees voor ongeregeldheden doen verdwijnen. Daaraan moet ook de vastheid ter beurze worden toegeschreven. Men weet, dat Victor Hugo sedert de belegering van Parijs een soort van vereering voor duiven had, welke hij njej; op zijn tafef gediend wilde zien. Zijn neef Leopold Hygo was nu voornemens, wanneer de lijk stoet de Pont de la Doncqrde zou overtrekken, een „bouquet" van 150 duiven in vrjjhejd te laten stellen. SüfflUsïïlanfr, De gemeente Zofingen, in het Zwitsersche kan ton Aargau, noodigt nijverheidsmannen uit zich daar te vestigen, en biedt hun kosteloos lokalen aan bene vens geheele of gedeeltelijke vrijstelling van belasting, teneinde de welvaart der ingezetenen te vermeerderen. Zij wenscht voornamelijk fabrieken van sigaren en siga retten, handschoenen, corsetten, dassen, kunstbloemen, tapijten, meubelen, schoenen, peperhuizen, gebreide, geknoopte en andere stoffen, briefomslagen en couverten, passement, abmede diamant- en robijnslijperijen. Op een boom in een voorstad van Frankfort a. d. Oder nestelt een ooievaarspaar, en vlak onder het nest der langpooten heeft een spreeuwenpaar een nest ge bouwd. Eene kat, nieuwsgierig om te weten, of er al jongen waren in het spreeuwennest, klauterde den boom in. Het ging heel vlug van tak tot tak. Maai er stond ongelukkig iemand op den uitkijkeen dei- ooievaars, Toen .de kat goed en wel boven was, boog zich langbeen over zijn nest heen, pakte met den snavel de kat in de kraag en liet haar doodbedaard tusschen de takken door op den grond vallen. De kat kwam met den Bchrik en een gevoeligen schok vrij daar moet men kat voor wezen. Maar zij zal niet meer beproeven, de ouderrust van het spreeuwenpaar te verstoren. Amsterdam, 1 Junij. Zondagavond, omstreeks kwart voor tienen, had op den Buiten Amstel alhier een aanvaring plaats, die noodlottig afliep. Een drietal heeren, die in een giek van den roei-- wedstrijd te Haarlem waren teruggekomen, werden aangevaren door een havenstoombootje. Aanstonds sprongen de twee roeijers uit de giek op het bootje overde derde persoon echter, de stuurman, geraakte, misschien bij een mislukte poging om hun voorbeeld te volgen, te water en verdronk. Ongeveer te een uur is zijn lijk opgevischt. Naar verzekerd wordt, had men de roeijers een oogenblik te voren op den steiger nabij „De Hoop" op de nadering van het stoombootje opmerkzaam ge maakt en waren zij bij de aanvaring aan het verkeerde boord van het bootje, dat de lichten aanhad, terwijl op de giek geen licht brandde. Nog immer duurt te Amsterdam de uitgifte van valsche coupons voortnu wederom werd eene derge lijke in betaling gegeven in een tabakswinkel in de Willemstraat. Het papiertje heeft het aanzien van eene coupon groot 1,50 der leening van de stad Amster dam, draagt den dutum van 1 Januarij 1885. Te Texel is dezer dagen een schoon schouwspel waargenomen. Het eiland Wieringen, dat slechts even zichtbaar is, was zoo duidelijk waar te nemen, dat zoo wel dorpen als alleenstaande boerenwoningen klaar werden gezien. Een luchtspiegeling, die zich over het geheele eiland uitstrekte, gaf als 't ware een tweede eiland te zien, dat zich eenige meters boven den ho rizon voordeed. Langer dan een uur achtereen kon het schouwspel worden waargenomen. Alle voorwerpen deden zich in omgekeerde rigting voor. Een regenbui maakte een einde aan het schouwspel, dat tal van menschen naar den zeedijk had gelokt. *s Gravenhage1 Junij. In zijn antwoord op de aanvullingswet betreffende de Rijksmiddelen, heeft de Min. van Financiën verklaard dat een Rijks inkomstenbelasting op het roerend vermogen van hem niet te verwachten is. Hij wil die aan de gemeenten overlaten, maar aan het Rijk moet dan de hoofdsom der personeele belasting komen en verder moet het zijn inkomsten vinden in andere dan directe belastingen. 's Gravenliage, 2 Juni. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is voortgezet de behandeling der motie-Cremer8. De heeren Borgesius Gratama, en De Beaufort onder steunden haar, omdat het voorstel-Lohman onvermijde lijk vertraging in de verwezelyking der grondwets herziening moet teweeg brengen. De minister Heemskerk, vooropstellende dat vrij algemeen de wensch is den belasting-census door een ander stelsel te vervangen gelijk het in de nieuwe grondwet is ontworpen, wilde zich echter niet mengen in eene regeling der werkzaamheden, in de overtuiging dat geen der partijen grondwetsherziening wil smoren. De motie-Cremers is daarop verworpen met 42 tegen 40 stemmen. Van de r egt er zij de stemde alleen de heer Oorver Hooft voor. Het voorstel -Lobmanzal thans zeker wel vóór de grondwetsherzienings ontwerpen in behandeling komen. Volgens mededeeling in het „U. D." luidde de aanhef van de biljetten, in Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam aangeplakt„Wij Willem III, enz. geven aan het Nederlandsche volk te kennen, dat, daar wij Ons einde voelen naderen, Wij nog willen goedmaken wat er goed te maken is, en alle onregt aan het Ne derlandsche volk aangedaan, willen herstellen, opdat als Ons einde daar is, Onze ziel in vrede zal kunnen heengaan," enz. Daarop werden dan zoogenaamd ge decreteerd de afstand van het Koninklijk inkomen, de afstand van de kroon, de ontbinding van de Staten- Generaal, de opheffing van het staande leger, de in voering van algemeenen dienstpligt, de vrede met Atjeh. De politie in de verschillende steden doet hier en daar huiszoeking maar tot nu toe met niet veel succes. Vlaardingen 1 Junij. In een der pakhuizen van den heer Joost Pot alhier, waarin scheepsgoederen worden geborgen, brak Zaturdag avond te half 10 uur een hevigé brand uit, die een zeer ernstig aanzien had door de vele brandstoffen, daarin aanwezig, waaronder een aanzienlijke party haringnetten. Aan het redden van dat pand en de goederen viel dan ook niet te denkenhet was in een oogenblik tot den grond afgebrand. Ook het woonhuis werd aan getast, maar is gelukkig door doeltreffende middelen der brandweer behouden gebleven. Het gevaar bestond, dat ook een belendend pand, waarin eveneens eene be langrijke partjj scheepsgoederen geborgen waren, ver nield werd. Zondag waren de goederen nog brandende, maar geheel onder bedwang der brandweer, die nog steeds in werking was. De schade is zeer aanzienlijk, maar nog moeijelijk te begrooten. De oorzaak is onbekend. Een en ander was geassureerd. Wat de schade aanmerkelijk verhoogt, is, dat de schepen, die weldra ter haringvisschery zouden ver trekken nu een belangrijk oponthoud ondervinden. Goes2 Junij. Sedert eenigen tijd mag onze ge meente zich verheugen in het bezit van een spiritistisch- medium, zekere O. Een achtenswaardig persoon H. is dwaas genoeg om het médium ter zyde te staan. Dat hunne gemeenschap met de geesten nog wel wat te wenschen overlaat, zou men mogen afleiden uit het volgende feit: H. begaf zich met het medium O. naar een arbeiders gezin, waar de vrouw geruimen tijd lam is. Uit ré vé ren tie voor H. en vooral op diens verzekering, dat de vrouw spoedig beter zoy zijn, werden beiden tot de vrouw toegelaten, Maar de poging tot genezing mis lukte deerlijk en het médium en zijn geleider werden op onzachte wijze de deur uitgezet. Aan bedrog kan hier niet gedacht worden, mogelyk wel aan die soort waanzin, die zijn oorsprong heeft in den godsdienst. Door het burgerlijk armbestuur te Goes is be sloten het subsidie aan de vereeniging „De Ambacht school", behoudens goedkeuring van Ged. Staten, van ƒ200 tot ƒ300 te verhoogen. Kamperland, 1 Junij. Door D. Remijse, land bouwer, is op zijn land in Soelekerkepolder gevonden een doode postduif, waarvan op de regter- en linker vleugel gedrukt was W. J. Rensen, Excelsior" Zierikzee. Zierikzee. 1884. 44. Wolfaartsdy k, 2 Junij. Gisteren avond hield de VereenigingLandbouw en Veeteelt", hare ge wone driemaandelijksche vergadering, waartoe evenwel verscheidene leden niet waren opgekomen, en waar door enkele vraagbeantwoordingen gemist werden. Van de nieuwe vragen werd door den Voorzitter ter be antwoording aangenomenwaarop dient vooral gelet te worden bij het aanfokken van veulens? en door C. P. Lenshoekhoe behoort bij eene hofstede van 80 Heet., en grond van middelbare kwaliteit, de verhou ding te zijn tusschen bouw- en weiland, en welke vruchtwisseling is aanbevelenswaardig voor eene 7jarige en welke voor eene 14-jarige pacht? Bij meerderheid van stemmen werd besloten, by de Hooge Regeering aan te dringen tot het heffen van een inkomend recht op buitenlandsche tarwe en meel, in het belang van den landbouwalsmede, dat de Vereeniging een afge vaardigde zal zenden tot bijwoning van de Algemeene vergadering der Zeeuwsche Maatschappij en tentoon stelling te Tholen op 16 en 17 dezer, waartoe, bij herstemming tusschen C. Zuijdweg en C. Koert, de eerstgenoemde werd aangewezen. Na het afhandelen van deze zaken, trad C. Zuijdweg op tot het doen van eene voordragt over het ploegen, waarin bij aanwees waarom, wanneer, hoe dikwijls en hoe diep men moet ploegen, waarbij intusschen veel afhing van een goeden ploeg en een goed ploeger. Daarna besloot de Secre taris Van der Baan de zamenkomst met eene geschied kundige bijdrage te leveren over het ringrijden, en hoe die Zeeuwsche volksvermakelijkheid op eigenaardige wijze was bezongen door Elisabeth Wolff, geb. Bekker, in haar dichtwerk, getiteld Walcheren. Colijnsplaat. In de vergadering der ingelan den va.n den Oud-Noord-Bevelandpolder, Woensdag 11. gehouden, is besloten den grintweg, die nu slechts van het gemeentehuis naar de sluis loopt, door te trekken tot aan het einde der westelijke kuip. Voor verschei dene landbouwers en voor een beteren weg naar de hunne voltooijing naderende oesterputten is deze ontworpen weg van veel belang. Zierikzee3 Junij. De heden alhier gehouden paardenmarkt was druk bezocht; 135 paarden, waar onder zeer schoone exemplaren, waren aan de lijn. Verschillende, waaronder ook buitenlandsche kooplieden, waren aanwezig. De pryzen liepen van 100 tot ƒ650. Heden avond zal in het lokaal van den heer Vermunt gehouden worden de Verloting van Paarden, Stalge- reedschappen enz., georganiseerd door de Sociteit „Tot Nut en Genoegen". Door het groot aantal loten, die geplaatst werden, was de Commissie in staat zeer schoone prijzen, waaronder 5 paarden aan te koopen. Heden deed de heer Kantonregter uitspraak in de zaken der - Kapiteins van de stoombooten „Stad Zie rikzee No. 1" en „Zeeland", waarvan wij in ons No. van Zaturdag jl. melding maakten. In strijd met het O. M. (dat tot vrijspraak gecon cludeerd had) veroordeelde de Kantonregter de eerste beklaagde tot twee geldboeten elk van 50, bij niet betaling te vervangen door 14 dagen gevangenisstraf, en wel op grond dat lo. de feiten hem ten laste gelegd wettig en overtuigend zijn bewezen, en2o. met terzijde stelling van het rapport van deskundigen, aangenomen, dat er wel degelijk gevaar bestond voor aanvaring, terwijl de tweede bekl. tot de geëischte strafƒ10 boete, subs 1 dag gevangenisstraf, werd veroordeeld. Voor het Math. Litt. examen is te Groningen geslaagd de heer P. Steenmeyer van Zierikzee. RIJKSKUSTVERLICHTING te Westerschouwen. Weerkundige waarnemingen ge durende Mei 1885. Gedurende 19 regendagen (aftappingen) werd 60,5 mlM. water verzameld, zoodat er op de HA. viel 605 m3. De Bannen ontvingen dus 1125300 m3. Het water daalde door verdamping en doorzijging 0,115 meter. Te Wanswerd (gem. Ferwerderadeel) is eene vrouw door gebrek aan verloskundige hulp bezweken. Een dokter is er op die plaats niet, en elders inge roepen hulp tot viermalen toe was er eene boodschap gezonden werd met eene weigering beantwoord. Onder directie van den heer E. G. A. Fol, architect te Rotterdam, is de heer D. van der Linde, bouwkundig opzichter te Amsterdam, met het dage- lijksche toezicht belast by den bouw der hervormde kerk te Terneuzen. Het beroemde „Mannekenspis" te Brussel is op ergelijke wyze verminkt, zoodat het geheel bedorven is. Uit Indië is het treurige berigt ontvangen, dat de officier van gezondheid 2e klasse (arts) J. C. Van Heijcop ten Ham in de afgeloopen week te Djambi door eenige dweepzieke hadjies is vermoord geworden. Van de wijze waarop en de redenen waarom die moord heeft plaats gehad, wordt in dit berigt geen melding gemaakt. De overledene was van 1874 tot 1883 militair student. Hij werd 6 Julij van laatstgemeld jaar benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse en vertrok kort daar op naar Oost-Indië, alwaar hij wegens zyn kunde en bereidvaardigheid bij zijne kameraden zeer werd geacht. Hij bereikte den leeftijd van 27 jaren. Te Haarlem zijn Maandag uit de Schotersingel- gracht de lijken opgehaald van een huzaar en een meisje, met een vangsnoer aaneengebonden. In het hospitaal te Doesburg is dezer dagen een geval van schijndood voorgekomen by een soldaat, die door een beroerte getroffen was en gedurende drie dagen in bezwijming bleef liggen. De man is thans weder hersteld. Men schryft van de Merwede De beproeving der. spoorwegbrug aan Baanhoek (tusschen Dordt en Gorcum), welke dezer dagen plaats had, stelde het geduld van een paar trouwlustigen, in een der gemeenten, die bij de beproeving betrokken waren, leelijk op de proef. Er was bepaald dat zij om twaalf uur op heb raad huis zouden komen, teneinde als man en vrouw ver- eenigd te wordende wethouder die het huwelijk zoude voltrekken, had gevolg gegeven aan de uitnoo- diging om de feestelijkheid aan Baanhoek bij te wonen; in de opgewondenheid der feestvreugde had hij echter geheel vergeten c(at een te groot gebruik van geestrijk vocht den geest benevelthet gevolg was dat de heer wethouder niet in staat was op het bepaalde uur de huwelyksfunctie uit te oefenen. De roes bleek nog al stevig, althans het was vier uur in den namiddag eer onze ambtenaar het bruid- en bruigomschap van het wachtende paar kon doen eindigen. Petersburg, 3 Junij. De Rijksraad heeft voorgesteld de couponbelasting van at 1 Junij 1.1. in werking te doen treden. De Keizerlyke goedkeuring is echter nog niet verleend. K ERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Haamstede door Ds. C. J. Eckhardt predikant te Puttershoek. Ds. K. B. van Diemen, pred. bij de Chr. Geref. gem. te Monster, is beroepen te Leerdam. Gemengde Bei-igrten. Een dienstbode te Pavys, die onlangs eene erfenis van l'/s millioen francs ten deel viel, heeft, hoewel 48 jaar "oud, reeds 6400 schriftelijke huwelijks-aanzoe ken ontvangen. Opregte liefde! Een werkman te Parijs heeft zijne vrouw uit eene derde verdieping op de straatsteenen geworpen. Alweer een bewijs hoe iemand menseh kan heeten en het toch niet is. In eigen strik gevangenEen heer verdacht zyn dienst meisje, wijn uit zijn kelder te ontvreemden. Hij ver-' borg zich dus onlangs, nadat hij haar gelast had wijn te halen, achter een houten stelling in de nabijheid \an den wijnkelder, om het meisje te bespieden. Het meisje kwam zag en overwon. Zonder meer wijn dan haar gezegd was, mede te nemen, ging zij terug, sloot spotachtig lagchende de kelderdeur achter zich op slot en ging daarop zielsvergenoegd met de keuken meid naar de markt. Daar de vrouw des huizes uit de stad was, en de kinderen op school zich bevonden, was er niemand in huis dan de ongelukkige huisheer beneden in den kelderen zoo moest deze twee uren lang daar onder geween en tandengeknars het uit houden, totdat de teruggekeerde dienstbare geesten eindelijk en „toevallig" de deur open deden. Het Alexander-palace te Londen is een der meest gezochte uitspanningsoorden; op een drukken dag werd er onlangs gebruikt: 350 vaten bier, 30,000 koppen thee enkoffij, 8641 fl. drank, 5641 fl. wijn, 19200 fl. ale 108,000 fl. limonade en spuitwater, voor ƒ5280 aan vruchten en voor ƒ2100 aan suikergoed. Er bedienden 1140 per sonen. De bekende Haagsche hondenscheerster Maria Christina de Leeuw is de vorige week door het kan- tongeregt aldaar voor de 118de maal veroordeeld wegens dronkenschap, thans tot ƒ15 boete of 7 dagen gevangenisstraf. Jan te Ell. wordt in zijn eigen belang aangeraden zooveel praatjes niet uit te strooy en van twee meisjes aldaar, want dat zou wel eens ver keerd uit kunnen komen. Hij moest eerst bezien zijn eigen gebreken, Vóór dat hij van een ander gaat spreken. Mietje te St. P. is toch eindelijk in het huwelijk getreden, al heeft zij nog al lang gewacht op iemand met wat geldthans heeft zij moeten nemen een boe- renknol. Te Zon. wordt een dienstmeid aangeraden zich wat fatsoenlijker te gedragen en des Zondags avonds zoo laat niet alleen op straat te loopen, want ieder weet zeer goed waarvoor zy dat doet. Men zegt dan ook Meisjeals gij bemind wil wezen, Leer dan eerst fatsoenlijk zijn. Ga 's avonds op uw tyd naar binnen, Loopt niet zoo in de maneschijn Want ieder die dit hoort en ziet. Denktmeisje foei schaamt gij u niet Neelje te Bruinisse moest zooveel praats niet hebben vau jongens waarvan niets te zeggen valt, want als zy naarhaar eigen bok ziet, dan heeft zy meer dan genoeg. Een meisje te Noord, wordt nogmaals in haar eigen belang aangeraden,zoo bespottelijk gek niet te wezen naar een timmermans-zoon, daar hy toch niets van haar weten wil dan 's avonds en dat zou wel eens verkeerd uit kunnen komen. Aan den inzender of inzendster te Yerseke van hetgeen Zaterdag is geplaatst, wordt dank gezegd en aan hem of haar ook zoo'n beestje toegewenscht Koosje te Z. heeft het met Pinksteren goed naar haar zin gehad; aan het Vuilstraatje was zij bijna uit de koets gevallen. „Zoo, zoo" zegt een meisje te Scberpenisse, „ik heb met de Pinksteren toch een jongen gehad, al was hij wat lomp en wat krom en wat geel, ik kon ook anders niet krijgen." den Haag, Junij. Het voorjaar is gekomen en met het zoele voor jaar is eindelijk de snerkende Oostenwind gevloden. Welk een verradelijk voorjaarNiet de winter is onze grootste vijand, maar die vlijmende Noord-Ooste- wind, wanneer de schouwburgen en concerten hunne poorten sluiten en de schoonmaaksters alle vensters openen. Wat zijn er een aantal bekende menschen in de laatste weken weggevaagd. Haagsche typen bij uitnemendheidden oud-officier van justitie Alsche, beroemd, door de „eerste" villa, die hij eene halve eeuw geleden plaatste in de nabijheid van het Sche- veningsche tolhek; twee Haagsche advokaten, Levysohn Normen en van Raalte, waarvan de laatste zich vooral bekend maakte als pleiter in strafzaken en die ook in de politieke processen van 1848 en 1849 eene rol speelde; niet te vergeten vooral de oud-commissaris van politie Behr, een man die den tiendaagschen veld tocht heeft meegemaakt en, ofschoon men van vóór 1840, meer publieken geest en belangstelling in open bare aangelegenheden bezat als het meerendeel der door de Grondwet van 1848 mondig verklaarde kiezers. Wel een bewijs, dat politiek leven en politieke geest drift niet afhankelijk zijn van wetten, maar van zeden. Als de constitutioneele zin niet in het bloed zit, dan kunnen honderd wetten dien er niet in brengen. Hoe is het met den „constitutioneelen zin" in Ne derland De held der afgeloopen week was niemand dan de Amsterdamsche advocaat Levy. Plotseling was bekend geworden, dat de heer Levy als lid van het bestuur der Liberale Unie zijn ontslag had genomen hy, de vader, de schepper van het bond. De Standaard schreef dit onmiddelijk toe aan lichtgeraaktheid, om dat de gezamenlijke kiesvereenigingen hem niet tot haren Voorzitter hadden benoemd, en de heer Levy slechts zóóveel stemmen had verkregen, dat hy juist nog in dë Commissie van Uitvoering werd toegelaten. Die onderstelling was onjuist. Er was tusschen den heer Levy en de Commissie van Uitvoering een meening-verschil ontstaan. Over eenige dagen houdt de Liberale Unie wederom eene algemeene vergadering van afgevaardigden. In deze vergadering zullen door de Commissie van Uitvoering eenige denkbeelden worden blootgelegd, die saamgevat zijn in eene nota, aan de kiesvereenigingen toegezonden. De Liberale Unie wil een centraalpunt van informatie en organisatie vestigen informatie naar hetgeen in de verschillende streken des lands op het gebied der politiek wordt gedacht en verlangdorganisatie, ter bevordering van de op richting van kiesvereenigingen of van andere staal kundige verbindingen. In deze Commissie van Uitvoering zijn ongetwyfeld hoogst bekwame mannen gezeten. Voorzitter is de Amsterdamsche hoogleeraar in het Strafrecht van Hamel, onder-voorzitter de Arnhemsche raadsheer Karstendan het oud-lid der Kamer Djjck- meester, de schrandere Utrechtsche advokaat Bolhuis, de geniale Groningsche hoogleeraar Driicker, de be kende Zeeuwsche advokaat Fokker, de hoogleeraar Kan en de welsprekende Zwolsche advokaat Wiebelink. Toch nam de heer Levy zijn ontslag en richtte een feilen aanval tegen de Commissie van Uitvoering in eene te 'sHage uitgegeven brochure. Het Handelsblad neemt hem dat vry kwalijk, maar ten onrechte. De heer Levy had reeds volkomen recht gehad zijn ontslag te nemen, toen de vergadering van gedelegeerden hem tot loon zijner hevige troonrede, met zoovele stemmen vereerde, dat hij ter nauwernood in de Commissie zitting kon verkrijgen, en de heer Levy was verplicht zyn ontslag te nemen, toen men besliste, dat de nota unaniem zou worden vastgesteld en onderteekend, alsof zij een vonnis ware van den burgerlijken rechter. Het kan zijn, dat de Commissie van Uitvoering groote plann^ i in zich omdraagt, maar de heer Levy heeft n'et geheel ongelijk, wanneer hij zegt, dat de nota daarvan weinig blijk draagt. Maar die nota is niets meer dan een grondslag van discussiën en, wanneer de heer Levy, als afgevaardigde van Burgerplicht, aan die discussiën deelneemt, zal misschien uit die nota zich nog iets betera ontwikkelen. De nota lydt vooral aan onbestemdheid. Wil men een tijdschrift, eene

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1