Zl I II I k SCIII NIEUWSBODE. Dingsdag 2 Junij 1885. 41sle Jaarg. No. 5084. NATIONALE MILITIE. Yerscïiijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, fran so per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. De. BURGEMEESTER van Zierikzee Gelet op eene Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie van 19 Mei jl. (Prov. blad No. 63) Brengt ter kennis van de Miliciens-Yerlofgangers der ligtingen 1882 en 1888 dat zij dit jaar tot den Werkelijken dienst zijn opgeroepen, en wel als volgt VAN DE LIGTING 1882 Yan 10 Julij tot 13 Augustus die van de 1ste Trèin- Compagnie van het lste, 2de en 3de Regement Veld artillerie Van 3 Augustus tot 5 September die van het Korps Pontonniers Van 12 Augustus tot 15 September die van het Regiment Grenadiers en Jagers, van het lste, 2de, 3de, 4de, 5de, 6de, 7de en 8ste Regiment Infanterie en de lste, 2de en 3de Compagnie Hospitaal-soldaten; Van 17 Augustus tot 19 September die van de 2de Trein-Compagnie van het lste, 2de en 3de Regiment Veld-artillerie Van 19 Augustus tot 21 September, die van het korps Genietroepen Van 20 Augustus tot 23 September, die van de lste, 2de, 3de, 4de, 5de en 6de Batterij van het lste, 2de en 3de Regiment Veld-artillerie en die van het korps Rijdende Artillerie. De miliciens der ligtiug ran 1SS2 van de Regimen ten der Veld-artillerie, die daarbij in dit jaar van het wapen der Cavalerie werden overgeplaatst, worden van de oproeping in werkelijken dienst uitgezonderd. VAN DE LIGTING 18S3 Van 2 Junij tot 6 Julij die van de 7de Compagnie van het 2de Regiment Veld-artillerie en de 8ste Com pagnie van het 4de Regiment Vesting-artillerie; Van 5 Junij tot 9 Julij die van de 9de Compagnie van het lste Regiment Vesting-artillerie; Van 9 Junij tot 13 Julij die van de 4de en Sste Compagnie van het lste Regiment Vesting-artillerie, de lste en 5de Compagnie van het 3de Regiment Vesting-artillerie Van 16 Junij tot 20 Julij die van de 3de Compagnie van het 4de Regiment Vesting-artillerie Van 6 Julij tot 8 Augustus die van het Korps Ge nietroepen Van 7 Julij tot 10 Augustus die van de 6de Com pagnie van het 2de Regiment Vesting-artillerie, de 7de Compagnie van het 3de Regiment Vesting-artillerie, de 2de en 7de Compagnie van het 4de Regiment Vesting-artillerie Van 14 Julij tot 17 Augustus die van de 7de Com pagnie van het lste Regiment Vesting-artillerie; Van 28 Julij tot 31 Augustus die van de lste Com pagnie van het 4de Regiment Vesting-artillerie Van 11 Augustus tot 14 September die van de 3de en 5de Compagnie van het lste Regiment Vesting artillerie, de 2de, 3de, 5de, 8ste en 9de Compagnie van het 2de Regiment Vesting-artillerie, de 4de en 6de Compagnie van het 3de Regiment Vesting-artil lerie, de 4de en 6de Compagnie van het 4de Regiment Vesting-artillerie Van 14 Augustus tot 17 September die van de 10de Compagnie van het lste Regiment Vesting-artillerie Van 15 September tot 19 October die van de 10de Com pagnie van het 2de, 3de en 4de Regiment Vesting-artil lerie Aan de bedoelde Miliciens-Verlofgangers wordt ver der onder het oog gebragt, dat als zij ingebreke blij ven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, zij bij latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden, en eindelijk worden zij gewezen op art. 145 der Militiewet, volgens hetwelk de Verlof ganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 29 Mei 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. JAoiitlen, 30 Mei. De „Daily News" verneemt uit de beste bron, dat het Russische antwoord op de laatste, tegenvoorstellen van Engeland over de Afghaansche grens gisteren te Londen is aangekomen. Het antwoord behelst de aanneming dier voorstellen, zoodat derhalve feitelijk de geheele Afghaansche quaestie op bevre digende wijze is opgelost. Maruchak en Zulficar blijven in het bezit van den Emir. De taak der grenscommissie zal zich tot de regeling van détails bepalen. De hoofdpunten der grens wijziging zijn thans definitief vastgesteld. De onder handelingen zijn van beide zijden op de vriendschappe- lijkste en verzoenlijkste wijze gevoerddie voortsproot uit den wederzijdschen wensch, eene oplossing van deze vroeger zoo dreigende quaestie te verkrijgen. Een duiker-expeditie vertrok dezer dagen van Liverpool naar de groote Canarische eilanden, om te beproeven voor de assuradeurs van Lloyd de som van ongeveer 100,000 pd. st. te ligten, die met de stoom boot „Alfonso XII" in Febr. 11. op een reis naar Cuba zonk. Het schip strandde niet ver van het eiland Las Palmas en zonk enkele minuten daarna in diepwater. Op den tweeden Pinksterdag is in de gevangenis te Worcester een moordenaar van 65 jaar te regt gesteldMoses Shrimton, die een politie-agent gedood had. De zeer onhandige beul deed hem een lus van dun touw om den nek, en liet hem toen negen voet diep door het valluik storten. Het gevolg was dat het hoofd ongeveer geheel van den nek gescheurd werd. Dit vonden de toeschouwers zeer akelig, doch de beul ver ontschuldigde zich met de mededeeling, dat door den hoogen leeftijd van den veroordeelde zijn nek erg bros geworden was .Htuslanft» Door den Czaar is weder een besluit genomen dat in staat is de ontevredenheid der Engelschen op te wekken. Zooals men weet, heeft de eere-degen dooi den Czaar aan generaal Komarieff geschonken voor zijne flinke houding bij Pendjeh veel geschrijf uitgelokt. Thans heeft de generaal eene dotatie van 100,000 roebels ontvangen als bewijs van 's keizers bijzondere tevredenheid. Gelukkig is John Bull in de laatste weken een weinig tot bedaren gekomen, zoodat deze nieuwe onderscheiding, welke den generaal ten deel valt, zijn bloed misschien niet eens aan het koken zal brengen. €BWt«iïrijj4S. Wederom is te Weenen een bedrog aan het licht gekomen, ten nadeele van eene groote Bank-instelling gepleegd. Ditmaal was het de Oostenrijksche Centrale Hypotheekbank, die daarvoor uitgekozen werd door een nog onbekend persoon, die zich voordeed als de heer Hutter, eigenaar van huizen. Hij werd by den directeur der Hypotheekbank, den advocaat Kopp, als de heer Hutter voorgesteld door den advocaat Schadl- bauer, dien genoemde advocaat reeds lang kende. Van daar dat er geen onderzoek werd ingesteld naar de juistheid der opgaven van den bedrieger, die op een der huizen van den werkelijken heer Hutter eene hypotheek van 60,000 gulden vroeg en ook verkreeg. Het bedrog kwam eerst aan het licht, toen de ont vanger der registratie den heer Hutter de verschuldigde regten wilde laten betalen, die daarop natuurlijk ver klaarde, van geene hypotheek op zijn huis iets af te weten. De medepligtige Schadlbauer is in hechtenis en de Bank heeft haar verlies reeds grootondeels op hem kunnen verhalen, maar hij weigert nog den hoofd schuldige te noemen van het bedrog, waaraan hij had deelgenomen om schulden te dekken, die hij door eene levenswijze boven zijne inkomsten had aangegaan. JFranfertjti, De begrafenis van Victor Hugo is thans bepaald op Maandag ll uren. Vrijdag is het lijk in de kist gelegd. Zondag zou het worden tentoongesteld. De redevoeringen van den Minister Gobletvan Emile Augier, van de Presidenten der Kamers en van den Gemeenteraad zullen worden uitgesproken voor de katafalk. Die van De Bornier (namens de „Société des auteurs dramitiques"), Claretie (namens de „Société des gens de lettres"), Madier de Montjau (namens de verbannenen van Dec.) bij de aankomst voor het Pan theon. Ook de maire van Besamjon en Got, de deken van de „Comédie fra^aise", zullen toespraken houden. Sommige dieven verliezen alle tegenwoordigheid van geest als men hen overvalt, maar dat is lang niet met allen het geval. Onlangs waren te Parijs drie dieven in een handelskantoor ingebroken, en zij waren juist bezig met te beproeven de brandkast te openen, welke 200,000 frank bevatte, toen een der bewoners van het huis hen hoorde en, om hen tè verschrikken, een pistool afschoot. De drie mannen gingen toen op de vlucht, maar zij konden niet weg langs den kant dien zij gekomen waren, en de huisdeur was gesloten. Een hunner riep echter aan de deur van de portierskamer„doe gauw de deur openmijn moeder is zeer ernstig gewond De portier, die bet schot gehoord had, voldeed snel aan het verzoek, en de dieven maakten zich uit de voeten. Een rreeselijk feit is in het krankzinnigenge sticht te Marseille voorgevallen. In den ochtendstond had een der bewakers twee verpleegden ieder in een badkuip geplaatst. Terwijl hij een poos later was gaan ontbijten en de twee krankzinnigen dus alleen waren, klom een van beiden uit zijn kuip en draaide de kraan van heet water in de kuip van den anderen om. Deze, zich niet bijtijds kunnende redden, is letterlijk gekookt gestorven. jPwttscWsnw^. Een kluchtig dronkenmans-avontuur wordt uit Witten (Westfalen) verhaald. Een koopman, die voor zaken naar Dortmund was geweest, en iu een meer dan >kennelijken staat" 's avonds met een trein in de rig ting van Essen terugkeerde, verbeeldde zich, toen de trein te Langendreer stilhield, dat hij iu zijn woon plaats was aangekomen. Hij stapte, uit, liep het station om en ging op een trein aan welke anderhalf uur latei- naar Witten zou vertrekken. In een der waggons 4e klasse meende hij zijn huis te zien. Hij stapte daar binnen, sloeg de deur digt en begon zich te ontkleeden. Jas, vest, laarzen enz. borg onze reiziger, naar hij meende, netjes in de kleerenkast, maar in werkelijk heid gooide hij ze uit het raampje van het portier op den weg, waar zij in het donker onopgemerkt bleven liggen. Daarop strekte hij zich gemakkelijk uit, en weldra viel hij in een diepen slaap. Zoo reed de man ongemerkt mee naar Witten, waai de trein bleef staan en op een zijspoor werd gebragt. Den volgenden morgen vroeg ontwaakte de slaper, niet weinig verwonderd en ontstemd over de zonderlinge slaapkamer waarin hij zich bevond. Gelukkig kwam weldra een spoorbeambte hem te hulp. Men vroeg per draad berigt uit Langendreer omtrent zijn kleederen; deze waren daar gevonden, en na eenige onaangename uren kon de man huiswaarts keeren. Hij zal nunaar te hopen iswel zorgen, dat hij niet weder op reis te veel hartsterking neemt. Gedurende een onweder dat jl. Zaturdag boven Berlijn losbrak werd een reusachtige beukenboom dooi den stormwind ontworteld en stortte met daverend ge kraak neder. Gelukkig waren de honderden kinderen uit de buurt, die gewoon zijn in de nabijheid van den boom te spelen, by het losbarsten van de bui gevlucht, want anders zoude, ongetwijfeld, vreeselylcer onheil zijn aan- gerigt. Er waren nog slechts twee kinderen bij den boom, het eene kind werd door de groote luchtverplaatsing, op den grond geworpen, maar bleef ongedeerd, terwijl het andere, een knaapje, door een der takken getroffen en ter aarde gestrekt werd. Op het hulpgeroep van den jongen snelden twee heeren toe en haalden hem van onder den boom te voorschijnhet bleek dat de onderkaak was verbrij zeld en onderscheidene tanden waren uitgeslagen, terwijl gelaat en handen ontveld waren. Het berigt van het gebeurde ging als een loopend vuurtje door de buurt en van alle kanten kwamen vaders en moeders aansnellen om hunne kinderen, die nog niet te huis waren gekomen, te zoeken. De gevallen boom is zoo groot, dat men die op de plek zelf in stukken zaagt, omdat men hem niet in zijn geheel kan transporteeren. Volgens de Brusselsche „Gazette" zullen de kaden te Antwerpen den 12 Julij worden ingewijd en zouden daarbij tegenwoordig zijn koning Willem III, de ko- ningiu en de prins en de prinses van Wales. Volgens de laatste berigten omtrent de beet wortelcultuur en suikerindustrie in België, zullen van de daar te lande bestaande 139 suikerfabrieken, 53 de volgende campagne niet werken. Het koude en regen achtige weder benadeelt zeer de ontwikkeling der jonge beetwortelplanten. Men heeft reeds eenige velden moeten overzaaien, terwijl het wieden tengevolge van het vochtig weder zeer wordt vertraagd. Amsterdam, 30 Mei. Gisteren waren ook hier ter stede op verscheidene plaatsen aan de straat ge drukte stukken aangeplakt, honend en beleedigend voor het hoofd van den Staat en de Landregeering. Twee rechercheurs hebben de bedrijvers echter des morgens op heeterdaad betrapt en in hechtenis genomen. Bij de wet van 1 Junij 1830 wordt eene gevange nisstraf van twee tot vijf jaren bedreigd tegen „al wie boosaardiglijk en openbaar op welke wijze ook, of door welk middel, de waardigheid of het gezag van den Koning of de rechten van het Koninklijk Stamhuis zal hebben aangerand, of den persoon des Konings op gelyke wijze zal hebben gesmaad, gehoond- of gelasterd." Bij B. van Ommeren alhier, die verdacht wordt een der aanplakkers te zijn van het bekende op roerige biljet, zijn bij de huiszoeking in beslag ge nomen het archief der Vereeniging voor algemeen stemregt, de ledenlijst, het notulenboek en eenige brieven. De man is nog op vrije voeten. Zaturdag werden ongeveer een 80tal werklieden van 's Rijks werf te Amsterdam ontslagen. Een schoorsteenveger aan den Helder zou zijn bedrijf uitoefenen in een schoorsteen, waarin eenkraaien- paar zich eene huishouding had ingerigt. Bij den eersten aanblik van hun belager gingen de vogels op de vlucht, doch slechts om eenige oogenblikken later met een aantal andere schoorsteenbewoners uit de buurt terug te keeren, waarop een verwoede aanval op den veger w'jvd ondernomen. Deze had alle moeite zich de vogels van het lijf te houden, en moest eindelijk voor de over macht zwichten, een goed heenkomen zoeken en de kraaien van hun woning heer en meester laten. Beverwij lt. Werd het laatst vermeldde in dit blad in zake G. Visser door enkelen in twijfel ge trokken, het getuigenverhoor 11. Woensdag door de Haarlemsche justitie gehouden, bevestigt dit volkomen. Met den persoon (Aiie de M.) die in deze geschiedenis een belangrijke rol speelt, werden nog 5 andere ge tuigen gehoord, en Dinsdag a.s. moeten, zijn wij goed ingelicht, ook de vrouw en de zoon van Arie de M. hunne verklaringen afleggen ter nadere bevestiging van het door de M. medegedeelde. Telkens doen zich nog nieuwe bijzonderheden voor, waarvan de vermelding vooralsnog niet gewenscht is, terwijl verschillende personen bij de politie bekend worden die in deze zaak belangrijke mededeelingen kunnen doen. Zeer waarschijnlijk acht men het over 't algemeen, dat de „vluchteling" vóór hij bij de M. zijn intrek nam op den huize „Akkerendam", dat sedert langen tijd niet bewoond wordt, heeft verborgen gezeten, hetgeen ver klaarbaar is als men weet dat zijn moeder de betrek king van huisbewaardster vervult en door de M. uit den tuin, onder een hoop bladeren, een jas, waarin een sleutel, is gehaald, welke ten zijnen huize is terug gevonden en van V. afkomstig is. Ook is er een brieve gevonden, waarschijnlijk van V.'s broeder, waarvan de inhoud ook ten deelegerigt was aan „Piet van Jannetje," hier ter plaatse algemeen bekend. Het door andere bladen vermeldde, als zou de M. zich in arrest bevinden, is geheel onjuist, wel kan verwacht worden, dat men binnenkort de persoon of personen die onmiddellijk tot de ontvluchting hebben medegewerkt, in arrest nemen zal. 's Gravenhag-e, 29 Mei De eerste nieuwe Westlandsche aardappelen zijn heden hier ter markt Als maatregel van bezuiniging is thans door den Minister van Oorlog bepaald, dat de miliciens, die bij hun vertrek met groot verlof een saldo schuld op hun klceding- en reparatiefonds hebben achtergelaten, alle kleeding, welke zij bij het gaan met groot verlof heb ben medegenomen, voortaan aan het gemeentehuis hunner woonplaats zullen inleveren, alvorens hun het paspoort wordt uitgereikt. De ingeleverde goederen zullen daarna door tusschenkomst der burgemeesters worden opgezonden aan de respectieve militaire autori teiten. Men weet, dat tot nu toe alle goederen, die door de miliciens bij het gaan met groot verlof wer den medegenomen, bij hunne pasporteering door hen werden behouden, waardoor de schatkist jaarlijks een aanzienlijk verlies deed. *s Gravenhage, 30 Mei. Het Geregtshof alhier heeft heden den boerenarbeider A. C. H. uit Ooltgens- plaat, wegens moedwilligen doodslag, gepleegd op 1 January jl. op den mineur K. H. Tveroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. In 's Hofs hierna gehouden correctioneele teregtzitting stond in de eerste plaats in hooger beroep teregt de boerenarbeider C. B. uit 's Heer-Arendskerke, die dooi de regtbank te Middelburg is veroordeeld tot 15 dagen celstraf ter zake van diefstal vantwee kippen eieren ten nadeele zijner meesteres Het was deze opgevallen dat haar kippen in den laatsten tijd niet zooveel eijeren meer gaven als gewoonlyk het geval was en deed daarom toezien of soms ook eijeren werden weggenomen. Bekl. werd betrapt op 't oogenblik dat hij de twee eijeren tot zich nam, maar volgens zijne opgave niet om ze voor zich te behouden, doch om ze aan zijn meesteres te brengen. Hij ontkende dan ook zich aan diefstal van eijeren te hebben schuldig gemaakt. Zijn verdediger, mr. Vaillant, geloofde dat voor de arglist geen zweem van bewijs in deze aan wezig was. Hij wees op de uitspraken van het Hof, waarbij veroordeelende vonnissen der Middelburgsclie regtbank werden verniétigd betrekkelijk misbruik van vertrouwen voor een waarde van 30 centen en in zake een diefstal van een broodje, en hoopte dat ook in deze zaak waar een zoo buitengewoon zware strafwas opgelegd, de arglist door het Hof niet zal worden aangenomen. Pleiter concludeerde tot vernietiging van het vonnis en vrijspraak van den appellant. Het Hof zal in deze zaak aanst. Zaturdag uitspraak doen. Terneuze»1 Junij. Aan den heer C. Maters te Vlissingen is, bij onderhandsche overeenkomst, de bouw der hervormde kerk alhier gegund voor 38,000. Vlissiugen, 31 Mei. Ofschoon verschillende bladen de overplaatsing van den Stationschef (Stad) hebben vermeld, kunnen wij verzekeren, dat hieromtrent nog niets is bepaald. Er bestaat dus hoop, dat wij dien reeds zeer gewaardeerden ambtenaar voorloopig zullen behouden. Sedert langen tijd bestond te Breslcens tusschen twee zwagers, De R. en De K., oneenigheid. Dezer dagen kwam het tot een uitbarsting. Na een woorden wisseling viel De R. eensklaps op De K. aan en gaf hem, na hem op den grond geworpen te hebben, een snede over de onderkaak. Naar men zegt, zeide de moeder van De K. daarop„Trap hem maar dood". De K. ontving nu een trap op het hoofd. Eenige per sonen schoten op het geschreeuw toe, waarvan een de politie van het gebeurde in kennis stelde. Het hoofd van den aangevallene is erg gezwollen en zal hij wellicht een zijner oogen moeten missen. Het gebeurde viel voor in de herberg van de wed. De K., moeder van den gekwetste, die haar veel verdriet veroorzaakte. Middelburg, 31 Mei. Met teleurstelling ver nemen we, dat het slechts een tijdelijke maatregel is van de Heeren Jeronimus en Co., om onverdunde koe melk verkrijgbaar te stellen voor den gewonen prijs. Dit is dan ook ongetwijfeld de reden, dat noch ver betering van kwaliteit, noch vermindering van prijs bij de melkboeren is waar te nemen. Weliswaar heeft Middelburg een „melkinrigting", doch daar be taald men nog meer, terwijl het publiek ook op andere punten vaak teleurgesteld word. Kon iemand besluiten, duurzaam goede onverdunde melk, desnoods tegen den hier bestaanden prijs, te leveren, zeker zou hij zich in een ruim debiet verheugen. De matinée musicale, heden door het muziekcorps der dd. Schutterij gegeven in den tuin op het bolwerk, werd begunstigd door heerlijk weder en is dan ook door velen bijgewoond. De Luitenant—directeur de Jong had voor een goed programma gezorgd, waarvan verschillende nommers uitstekend werden afgespeeld. Naar wij vernemen is door den heer W. van Enst eene „camera obseura" vervaardigd voor de tentoon stelling te Antwerpen. Toen de stoomtram den dienst met Pinksteren hervatte, derailleerde hij herhaaldelijk, zoowel buiten de stad als in de Langeviele, zoodat bepaald moest worden, dat hij voorloopig slechts van remise tot remise zou rijden. Thans beproefde men andermaal in de stad te komen, doch weder raakte de ongelukkige, op dezelfde plaatsen als vroeger, in de Langeviele, herhaaldelijk het spoor bijster. We verwachten, dat ons Dagelijksch bestuur thans maatregelen zal gaan nemen, om aan dien ongelukkigen toestand een einde te maken. Het schroomt toch niet zijn veto over eene onder neming van publiek belang uit te spreken Vrydagavond werd te Middelburg een algemeene vergadering gehouden der liberale Kiesvereeniging „Eendracht maakt magt", waarbij de voorzitter, mr. E. Fokker, uiteenzette wat de Vereeniging is, wat zij wil en wat zij kan. Hei ledental is reeds tot 170 ge klommen. Tot afgevaardigde ter vergaderingen dei- Liberale Unie, werd in plaats van mr. E. Fokker, die deel uitmaakt van de commissie van uitvoering, gekozen mr. W. A. van Hoek te Middelburg, en als plaatsver vanger de heer P. G. Wijnmalen, burgemeester van Veere. Stavenisse30 Mei. Heden werd alhier, onder nadere goedkeuring van heeren gedeputeerde staten van Zeeland, aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingswerken aan het calamiteuse waterschap „Sta venisse", voor het dienstjaar 1885/86. Ingeleverd waren 10 billetten, nl. van de heerenA. van Popering te Bruinisse voor 7196, J. de Rijke Jz. te Sir Jansland voor 7100, C. Moerland te St. Annaland voor ƒ7015, J. vanStrien te Zierikzee voor ƒ7000, A. Foudraine te Goes voor 6988, G. Bolier te Scherpenisse voor ƒ6690, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor 6346, H. C. van den Ende te Zierikzee voor 6314, P. Moerland te Stavenisse voor 6160 en C.D. Bolier te Scherpenisse voor ƒ6123. De begrooting was 7756,11 Zierikzee, 1 Mei. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan J. Koopman, als gezworen van den Gouweveer- en Zeikepolder. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Goes, Mr. J. G. de Witt Hamer, met magtiging om by deze betrekking ook die van procureur te verleenen. Voor de Weezeninrigting te Neerbosch werd over het afgeloopeu jaar ruim 10,000 minder ontvangen dan in 1884, terwijl ook de drukkerij aanmerkelijk minder heeft opgebragt. Als oorzaak wordt genoemd de gedrukte toestand in handel en nyverheid. De weezeninrigting, die 22 jaren bestaan heeft, telt thans met het personeel 800 personen, waarvoor weke lijks ten minste 2000 noodig is. Een onwillige schutter te Tilburg, die zich geen uniform verkoos aan te schaffen, verscheen jl. Dingsdag bij de wapenoefening in een nette uniform. Tweemaal veertien dagen bragt hij in provoost arrest door, circa veertig gulden betaalde hij aan boete en kosten en driemaal werd hij tusschen politie-agenten weg gevoerd. —Te Zes Gehuchten (N. Br.) had dezer dagen een droevig voorval plaats. Een behoeftig en eenvoudig ouderenpaar moest verleden jaar den oudste hunner vyf kinderen tijdelijk missen, daar deze bij de militie in de loting was gevallen, bij welke gelegenheid tevens de tweede zoon moest aangegeven worden. Dit laatste was echter verzuimd, en nu werd dezer dagen ook deze zoon opgeëischt om zonder loten dienst te nemen. De arme moeder trok zich dit zoo sterk aan, dat zij plotseling van haar verstand beroofd werd. In een toestand van ernstige krankzinnigheid is zij gisteren naar het krankzinnigengesticht te Rosmalen vervoerd. Te Bierum heeft een jongmensch 1 a l1/» liter jenever of brandewijn uitgedronken om zich „vroolijk" te maken. Na het plegen dezer daad, werd hij zoo vroolijk, dat zijn lijk thans in het Academisch Zie kenhuis te Groningen ligt. Terwijl Maandag namiddag eenige jongelieden uit Rotterdam zich in een tuin aan den Bergweg met schommelen vermaakten, geraakte één hunner, doordien de schommel scheef ging, met zijn hoofd tegen een paal. Schijnbaar gezond, hoewel over hoofdpijn klagende begaf hij zich naar huis. Daar gekomen, begaf hij zich te bed. Den volgenden ochtend, toen men hem wilde wekken, vond men hem dood. Een arme vrouw te Nijmegen, die zich vergezeld van een hond, door een weiland begaf om den weg te bekorten, werd door eenige daarin loopende ossen, die door het zien van den hond woest waren geworden en daarop afkwamen, omsingeld en met de horens zwaar gewond in aangezigt, borst en rug, zoodat zij in deerniswaard igen toestand naar het ziekenhuis te Nymegen moest worden gebragt. KERKNIEUWS. Bij de Chr. Geref. Gem. te Wolfaartsdijk is een drie tal opgemaakt, bestaande uit de heeren J. de Koning te Krabbendyke, G. Lampen te Kruiningen en J. Ver- have te Camperland. De cand. J. B. T. Hugenholtz, heeft het beroep naar de Herv. Gem. te Kattendijke aangenomen. Beroepen te Sommelsdijk ds. M. H. Bolkestein, te Hierdente Den Bommel (cl. Flakkee) en te Herkin- gen de heer P. C. A. Halffman, cand. te Heerjansdam. TELEGRAMMEN. 's Graveuliage1 Junij. Tweede Kamer. Na langdurige discussie is met 50 tegen 27 stemmen verworpen' een voorstel van den Voorzitter om eeue Commissie van Rapporteurs te be noemen voor het onderzoek der Grondwetsherziening. Vervolgens behandelde de Kamer de motie-Cremers om het voorstel-Lokman nopens het Kiesregt voorals nog niet in de afdeelingen te onderzoeken. De Heèren Schaepman en Lohman bestreden sterk deze motie, die naar hun oordeel enkel leiden zou tot wegmoffeling. Vertraging in afdoening der Grondwetsherziening zou het onderzoek van het vooxstel-Lohman niet veroor zaken. Rotterdam, 1 Junij. De stemming der Graanmarkt was zeer flauw. Alleen XJog-g-e ruimde door kleinen toevoer goed op. "Vliis. Aanvoer 9000 steen, die tot ongeveer vorige prijzen zijn opgeruimd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1