ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 508^. Donderdag 28 Mei 1885. Mste Jaarg. PAARDENMARKT EN WEEKMARKT. Verschijnt DINGSDAG-, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Keuring der verhuurd wordende RIJTUIGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee, Gezien art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente hebben goed gevonden te bepalen dat de bij dat artikel bedoelde, keuring der voertuigen, zal plaats hebben op Donderdag denSS Mei e. li. des namiddags te 5 uur, aan de Balie alhier. Alle rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan met hunne rijtuigen, voertuigen en sleden aldaar te verschijnen, ten einde de noocüge keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 18 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der. LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat de Paardenmarkt in dit jaar zal worden gehouden op Woensdag den 3 JxiuiJ aanstaande eu dat op dien dag tevens de gewone Marktdag; zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 18 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. PATENTEN. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis van de in deze gemeente wonende Tappers, Slijters, en alle patentpligtigen, aangeduid onder Nis. 3740 van tabel XIV der Patentwet, dat de patentbladen over het dienst jaar 1885/86 ter Gemeente-Secretarie zullen worden uitgegeven van heden af tot en met Zaterdag den 30 Mei e.k. en door belanghebbenden kunnen worden afgehaald, wanneer zij aldaar hebben doen blijken, dat zij de helft van hunnen aanslag over dat dienstjaar hebben voldaan. De onafgehaalde patentbladen zullen daarna aan de huizen der belanghebbenden worden rondgebragt door den deurwaarder der Directe belastingen, welke be ambte voor elk patentblad ÏO cent mag vorderen, ingevolge de wet. Zierikzee, den 26 Mei 1885. J. P. N. ERMERINS. De aankoop van paarden voor het leger. 't Schijnt dat ons land geen goede paarden voor het leger meer voortbrengt. Het Ministerie van Oorlog zoekt overal naar goede paarden en vindt ze nergens. Alle provinciën zijn door de militaire commissiën af gereisd maar zonder eenig succes. De boeren brengen paarden bij de vleet aan, niet bij dozijnen maar bij honderden, en zij. mogen van een witte raaf spreken, als er een in de oogen der commissie genade vindt. Te vreemder is dit verschijnsel, omdat vóór_ de aan komst dier commissiën in publieke kennisgevingen de paarden, zooals die voor het leger verlangd worden, tot in de kleinste bijzonderheden worden beschreven. Zijn de landlieden niet. in staat hunne paarden aan de eischen, welke gedaan worden, te toetsen Men zou deze vraag niet gaarne bevestigend beantwoorden, en toch vindt schier geen enkel paard genade in de oogen der onderzoekersalle worden onbarmhartig afgewezen. In het begin van Maart werd in de meeste ge meenten de volgende bekendmaking verspreid Op een nader te bepalen dag zal zich in deze ge meente bevinden eene commissie, door 'Z. Esc. den Minister van Oorlog belast met den aankoop van paarden, die geschikt zijn voor den militairen dienst. Hiervan wordt door deze openbare kennisgeving ge daan, opdat de commissie op de aan te wijzen ver zamelplaats zoovele paarden, als mogelijk is, vereenigd vinde. De eischen, waaraan zoowel zij als de trekpaarden moeten voldoen, zijn de volgende 1. Zij moeten zijn ruinen of merriën, bruinen, vossen, zwarten, valen of stekelharigen. Klophengsten, bonten, schimmels, witten en isabellen kunnen niet worden aangenomen. 2. Zij moeten een goeden adem hebben. 3. Aan de oogen mogen geene gebreken voorkomen, die het gezichtvermogen kunnen schaden. 4o. De lichaamsbouw moet goed, geëvenredigd, doch bij het trekpaard zwaarder dan bij het rijpaard zijn. 5. De gangen moeten ruim,1 krachtig en regel matig zijn. 6. De leeftijd mag niet minder dan vol vier jaar en niet meer dan vol zes jaar bedragen. 7. De hoogte moet, gemeten onder een galg van den onderkant van het ijzer van den voorhoef tot op het midden van de schoft, niet minder dan 1,52 M. en niet meer dan 1,58 M. bedragen, zullende het hoofd bij het meten niet naar beneden mogen gebracht worden, en het ijzer slechts voor 1 c.M. in de hoogte mogen mederekenen, welke ook het beslag^ zij. Verdere inlichtingen zijn te bekomen bij de burge meestérs. Men moet erkennen, dat de voorwaarden talrijk en streng en tevens uitvoerig omschreven waren. Toch werden veel paarden de commissie aangeboden: te Brielle 57, te Oud-Beierland zelfs 86, maar de com missie kocht geen enkel paard. Te Dirksland bood men 104 paarden aan, een daarvan bracht het zoover dat het voor de commissie mocht dravenmaar daar bleef het bijgenade vond het niet. Zoo was onder de 264 paarden uit de drie gemeenten geen enkel, dat voor het leger geschikt was. In de andere provinciën was de uitslag van ^het onderzoek voor de boeren even teleurstellend. Te Zie rikzee werd geen enkel paard gekocht van de 84, die aangevoerd warente Appingadam in Groningen geen enkel van de 100. In Noord-Brabant en Limburg het zelfde resultaat. Waaraan moet men de oorzaak van dit verschijusel toeschrijven Geheel onbevoegd in deze quaestie, durven wij er geen oordeel over uitspreken. Maar het verbaast ons in hooge mate, dat Nederland geen paardén voor het leger schijnt te kunnen opleveren. Het verbaast ons zoozeer, dat wij het niet kunnen gelooven. Ons dunkt, het' gezond verstand verzet zich daartegen. Buiteu- landsche paardenkoopers verschijnen op onze markten, vaak, zooals men hoort, met orders voor buitenlandsche legers, eu voor ons leger worden geen paarden ge vonden Of de eischen te streng zijn, weten wij even min, maar wjj gelooven niet, dat men voor legers in het buitenland slechte paarden zal willen hebben. Nu heeft zeer de aandacht getrokken het volgende artikeltje,, dat „Ons Noorden" in zijn nummer van 5 April gaf en dat als volgt luidde Het heeft veel verbazing gewekt, dat maar een enkel paard hier en daar door de commissie voor den aankoop van remonte-paarden is goedgekeurd uit de vele hon derden, die in de verschillende deelen onzes lands aangeboden zijn geworden. 't Lijkt inderdaad zonderling, en er blijft weinig reden over om te roemen op de voortreffelijkheid van ons inlandsch paardenras, aangenomen wel te ver staan, dat de commissie met de noodige onpartijdigheid en zaakkennis is te werk gegaan. Aan dit laatste nu wordt door sommigen getwijfeld, en nog wel door menschen, die alleszins bevoegd zjjn een woordje in deze zaak mee te spreken. In deze provincie Groningen b. v. werd door de commissie het eene paard voor, het andere na, afgekeurd, niettegenstaande de verklaring van den heer C. Van der Weg, veearts te Donhjum en inspecteur van de vereeniging „het Paarden-Stamboek", dat onder de Groningsche paarden vele remonte-paarden bjj zonder geschikt zijn. Diezelfde heer Van der Weg, wiens capaciteiten op dit gebied boven verdenking staan, heeft eenigen tijd geleden een Groningsch paard gekeurd voor het Stam boek en het als een bij uitstek best paard laten in schrijven. Dit dier is ook de commissie voor den aan koop van remonte-paarden aangeboden. Het was wel is waar, voor het leger iets te groot, doch niet om deze reden wees de commissie bij monde van den heer Van Haersholte het af. De commissie verklaarde als een uitgemaakte zaak, dat het paard een spat had en dus onbruikbaar was. Het is duidelijk, dat met deze verklaring de eer gemoeid was van de vereeniging het „Paarden-Stam boek" van haren verdienstelijken president, jhr. mr. C. Van Eysinga, en van den heer C. Van der Weg, die een paard met zulk een leeljjk gebrek in het Stamboek had laten opnemen. Deze wilden meer van de zaak hebben, en de heer Van der Weg trok naar Groningen om het dier opnieuw te keuren. Het paard in quaestie was inmiddels verkocht voor de aanzienlijke som van 650, zegge zes honderd vijftig gulden, aan den heer G. Smits te Groningen, die ook wel beoordeelen kan of een paard goed is of niet. Deze omstandigheid was derhalve voor den heer van der Weg al zeer gerust stellend, en bij onderzoek bleek dan ook, dat de com missie het dier had afgekeurd om een gebrek, dat het niet bezit. Wij verheugen ons hartelijk over dezen afloop der zaak, die wel geschikt scheen om de reputatie van achtenswaardige mannen in gevaar en het Friesch „Paarden-Stamboek" in discrediet te brengen. Maar te betreuren is het zeker, dat de commissie tot aankoop van paarden voor het leger niet met meer nauwgezet heid te werk gaat bij het beoordeelen van de aange boden paarden. Men is dan ook in Groningen volstrekt niet gesticht over dit voorval, en naar verzekerd wordt, is men voornemens den Minister er mee in kennis te stellen. Te hopen is het zeker, dat maatregelen genomen worden, die volkomen zekerheid geven, dat in het vervolg bij aankoop van remonte-paarden, de inlandsche paarden niet stelselmatig worden voorbijgegaan. Het geldt ook hier een nationaal belang. Hier heeft men zeker een allerzonderlingst geval, en „O. N." aarzelt niet het vermoeden op te werpen, dat het de commissie ontbrak aan de noodige onpartijdig heid en zaakkennis. Is men eenmaal op den weg der vermoedens gegaan, dan brengt men het in dit opzicht zeer ver. En zoo worden dan ook in de betrokken kringen allerlei veronderstellingen gedaan. De een vraagt of wij hier denken moeten aan buitensporige liefde tot den vrijhandel, welke bij de departementen ingeroest schijnt, en waarvan het gewone gevolg i3 dat het buitenland bevoordeeld wordt boven den land genoot. Een ander wil wetën, of de commissiën niet gaarne op kosten onzer schatkist reisjes naar het bui tenland zouden makenja op dit kapittel gekomen, gaat men met zijne vermoedens nog een heel eind verder. Naar ons oordeel, moet men met vermoedens voor zichtig zijn en niemand booze bedoelingen toedichten, zoolang men geen bewijzen voor zijne meening kan aanvoeren. Yan den anderen kant is het feit van te ernstigen aard, om onbesproken in den doofpot gesloten te worden. Onze landbouw, die toch reeds zoo harden strijd om het bestaan te voeren heeft, is veel te ernstig bij de zaak betrokken, dan dat het voor hem niet van het hoogste belang zou zijn, dat in deze zonderlinge zaak helder licht ontstoken werd. Als de commissiën inderdaad gelijk hebben, en zij geen andere dan rede lijke eischen stellen, dan moeten de landbouwers alle krachten inspannen, om daaraan te kunnen voldoen. Maar dan rust op de regeering de plicht om hen door wijze van voorlichting te steunen en hun de mid delen aan te wijzen, om in betere conditie te geraken. Wanneer de regeering den vaderlandschen landbouw en veeteelt inderdaad ondersteunen wil in deze dagen van kommer en zorg, dan heeft zij daar duizend mid delen voor. Hebben de commissiën ongelijk, dan heeft de regee ring een nog strenger plicht, nl. om het ongelijk te herstellen en het in de toekomst zooveel mogelyk te voorkomen. Erkent zij haren plicht niet, wordt zij' de slaaf harer ambtenaren, dat dan de Tweede Kamer zich herinnere, dat hier een uitnemend volksbelang in het spel is. Nieuwstijdingen. SfmcriÖB. Kapiteins van verschillende schepen die te Halifax aankwamen, berigten, dat zij groote massa's ijs ont moetten in den Atlantischen Oceaan, die groote schade aan de schepen toebragten. Twee schepen waren ge zonken. Een noodlottige brand heeft te Cincinnatie ge woed in een boekdrukkerij. De aangerigte schade is niet groot, maar binnen een kwartier uurs zijn er 15 menschen om het leven gekomen. De brand ontstond doordien een jongen, die een kan met benzine droeg, bij het voorbijkomen van een der persen struikelde en viel. Door een daar brandende gasvlam vatte het gevaarlijk vocht vuur; de vlammen deelden zich aan de papierrollen op de pers mede, en weldra stonden ook de trap naar boven en de lift in brand. Het werkvolk boven, waaronder 20 meisjes en vrouwen, hadden nu geen uitweg meer. Verscheiden hunner redden zich door over het dak te vluchten. Vier sprongen uit de vensters, maar zij werden bij hun val beneden op de steenen verpletterd en verwondden nog eenige man nen, die hen poogden op te vangen. Een wakker man redde twee meisjes door een touw, dat van het dak afhing, strak te houden, zoodat zij daarlangs naar beneden konden glijden. Toen klom hij langs het touw omhoog, om nog een paar anderen te redden, maar het touw brandde door, brak, en de man viel dood op 'de steenen. Tien vrouwen vond men boven, door den rook ver stikt, en een aantal geredden hebben gevaarlijke wonden bekomen. Uit New-York wordt «emeld, dat een zwem meester, Odium, van de Brooklyn-brug aldaar te water sprong, eene hoogte van 140 voet. Tot op 50 voet boven het water bleef zijn lichaam regtop toen echter neigde het achterwaarts, zoodat hij gedeeltelijk op den rug te water kwam. Hij was terstond bewusteloos werd door zijnen vriend Boyton opgevischt, herleefde nog even, doch stierf binnen een kwartier. Al de ribben waren hem gebroken en niet alleen zijn kleeding, maar ook zijne huid en de weefselen derborstkast waren gebarsten, zoodat het bloed hem uit de longen stroomde. De val duurdeJPA seconde. lüttaiaitïi, Petersburg;25 Mei. De regeering is voor nemens binnenkort een verzameling documenten open baar te maken, die betrekking hebben op het Russisch-Engelsch conflict. Dit is de eerste maal, dat Rusland hierin het voorbeeld der parlementaire regee ringen volgt. JFrattft VICTOR HUGO. Het verlies waarop men na de laatste onrustbarende tijdingen voorbereid was, heeft Frankrijk getroffen. Victor Hugo, de grootste staatsburger der Fransche Republiek, wien niet alleen zijne landgenooten een warm hart toedroegen, maar wiens naam ook buiten het Fransche grondgebied, in de geheele beschaafde wereld, steeds met eerbied werd genoemd, is Vrijdag middag te Parijs in den ouderdom van 83 jaren over leden. Aanjle longontsteking, waaraan hij lijdende was, heeft hij niet lang weerstand kunnen bieden. Na eene ziekte van acht dagen is hij, omringd door zijne naaste bloedverwanten en enkelen der vertrouwdste vrienden, bezweken. Graaf Victor Marie Hugo is den 26sten February 1802 te Besan§on uit een adelijke familie geboren. Zijn vader was officier in dienst van Napoleon, die tot loon van zijn dapperheid en talent eerst tot generaal en later tot gouverneur van Elba werd benoemd. Met zjjne moeder, eene dochter der Vendéej die den aard van haar geboorteland niet verloochende, daar zij met hart en ziel aan de koninklijke dynastie gehecht was, volgde de jonge Victor zijn vader naar Elba, waar hij zjjne eerste levensjaren doorbragt. Van daar trok hij later met zijne ouders naar Italië, waar zijn vader als gouverneur van Calabrië den beruchten rooverhoofd- mau Fra Diavolo moest bestrijden. In 1809 te Parijs teruggekeerd, ontving de jonge graaf Hugo den bekenden generaal Lahorie, die steeds door Napoleon vervolgd werd, tot leermeester. Toen werd reeds de kiem gelegd voor den haat, dien hij het keizerlijk bewind toedroeg, maar de afkeer veranderde in feilen haat, toen Napoleon in 1812 den geliefden leermeester, wiens schuilplaats eindelijk werd verraden, ter dood liet brengen. Victor Hugo was op dat oogen- blik te Madrid, waar zijn vader toen verblijf hield. Spoedig echter keerde hij met zijne moeder naar Parijs terug en trachtte daar aan het verlangen van den ouden generaal te voldoen om zich voor den krijgsdienst te bekwamen. Te vergeefs zelfs de studie der wis kunde, waarop de jonge Victor zich met ijver toelegde kon het dichterlijk vuur, dat in zijn borst gloorde, niet verstikken. Op 14jarigen leeftijd had hij reeds Aristotelisch treurspel geschreven, „Ertamène" getiteld. In 1817 dong hij naar een door dc-Academie uitgeschreven prijsvraag„les Avantages de l'Etude". In dit stuk noemde hij zich een knaap van 15 jaren. De Academie meende bedrogen te zjjn en in plaats van een prijs schonk zij hem slechts een eervolle vermelding. De jeugdige schrijver 'toonde nu zijn geboorteakte doch men weigerde op de uitspraak terug te komen. Dit eerste succes had voor hem echter dit voordeel, dat zijn vader hem zijn letterkundige roeping liet volgen. Van 1819 tot 1822 bood de jeugdige dichter drie stukken aan de Academie „des Jeux Floraux" te Toulouse aan, getiteld„les Vierges de Verdun", .,1e Rétablissement de la statue de Henri IV" en „Moise sur le Nil," hij ontving daarvoor drie prijzen en werd benoemd tot „Maitre ès jeux Floraux". Deze drie oden, die tot zijn schoonste gerekend worden, vestigden de aandacht van het publiek op hem. Na 1822 veranderde de geest zijner werken. Het streven naar vrijheid en onafhankelijkheid kwam meer aan den dag en zijne phantasische romans „Han dTslande" en „Bug Jargal" waren een formeele oor logsverklaring aan de tot dusver gehuldigde traditie. Zijn „Le roi s'amuse" was het gevolg der innige haat tegen de tyrannen, en werd, na den 22en November 1832 te zijn opgevoerd, bij ministerieel besluit verboden. Door zijne verschillende werken, die vervolgens ver schenen [en niet het minst door zijn wereldberoemde roman „Notre Dame de Paris", werd de aandacht der Academie op hem gevestigd en in 1848 werd Victor Hugo onder de onsterfeljjken opgenomen. Met deze benoeming valt het tijdstip van zijn politiek optreden zamen. Hij bemoeide zich met de bestemming des lands, waarvoor hij het parlementair stelsel, op de wijze zooals Guizot dat begreep, niet ongeschikt achtte, en werd door Louis Philippe in 1845 tot pair van Frankrijk benoemd. In deze positie hield hij nu en dan, waar de geest vaardig over hem werd, bezielde rede voeringen, o. a. eene in 1847, die zoowel voor zijn politiek inzicht als voor zijn hart getuigt, ter her roeping van de verbanningswet tegen Bonapartes. Den zelfden avond verklaarde Louis Philippe, na het lezen van Victor Hugo's rede, aan maarschalk Soult, dat hij de familie Bonaparte verlof zou geven in Frankrijk terug te keeren. In 1848 rigtte hij „l'Evènement" op, welk blad ver oordeeld, vervolgd en verboden, onder den titel l'Ave- nement op nieuw verscheen. Na den Staatsgreep van 2 December, werd Victor Hugo verbannen en trok hij zich met zijn familie op het eiland Jersey terug, waar hij de stof vond voor zijn bekende roman „les Travailleurs de la Mer", 1866. Zijn brochure „Napoleon le Petit" en zijn „Chatiments". tegen Keizer Napoleon gericht, zijn te wel bekend, om nader daarover uit te weiden. Ook verschenen tijdens zijn verbanning verscheiden politieke brochures tegen de Fransche Regeering, zoo als de „Oeuvres oratoires, Discours de l'exil" enz. Een belangrijker werk was „les Comtemplations", 1856. Dit werk, waarin antithese, de karaktertrek van Victor Hugo, een mindere rol vervulde, en de sociale quaestièn op degelijker wijze dan vroeger behandeld werden, dwong ook zijn tegenstanders bewondering af. In 1859 verscheen zijn groote poëtische schepping „la Légende des Siécleswaarvan een nieuw deel in 1884 liet licht zag. Op Jersey bragt de balling niet minder dan achttien jaren door de hem aangeboden amnestie weigerde hij twee malen, in 1859 en later in 1869 en keerde eerst na de val van Napoleon III naar Frankrijk terug. Hetgeen hij na 1871 in het licht heeft gegeven, ligt nog te versch in het geheugen om hierover te behoeven uit te wijden. Omtrent de laatste uren van den grooten dichter deelen de Parijsche bladen nog mede, dat hij Vrijdag morgen om 6 uur, toen hij een betrekkelijk kalm oogen- blik had, zijn twee klein-kinderen Jeanne en George by zich liet komen om ze voor het laatst te omhelzen. In den loop van den morgen heeft de heer Jules Grévy, president der Republiek, vergezeld van generaal j Pittié, als ook de heeren Floquet en Brisson een laatst bezoek aan den stervenden dichter gebragt. Behalve de familie waren Armand Gouzieu, Catulle j Mendès en Victorien Sardou tegenwoordig toen de I groote dichter den laatsten adem uitblies. Hij zei altijd, dat men niet ziek was of men moest het willen wezen, en dat hij daarom nooit ziek was. Sedert eenige jaren echter zinspeelde hy, vooral in zijn tafelgesprekken, herhaaldelijk op zijn naderenden dood, maar steeds met groote kalmte en gelatenheid. „Het wordt tijd dat ik mijn eeuw uit den weg ga" (il est temps de desencombrer mon siècle) zeide hij. En de man, die als dichter menschelijker wijze gesproken on sterfelijk zal zijn ook al had hij niet behoord tot de „onsterfeljjken" der Académie geloofde nog even vast als in zijn jeugd, aan zijn geestelijk voortbestaan. „Uw zes voet aarde", zeide hij, nog niet langgeleden, „zullen niet den nacht over mij verspreidenuw aard wormen zullen slechts wat vergankelijk aan mij is kunnen verslindenmaar het leven in mij kan geen macht ter wereld vernietigen. De wetenschap zal nog menige aardsche ontdekking doen, maar zij zal steeds op een dwaalspoor geraken, als zij niet door een blinkend ideaal, wordt beheerscht". Bij uitersten wil vermaakte de dichter aan de armen 50,000 francs. Hij bepaalde voorts, dat hij begraven wil worden in den wagen, die bij teraardebestelling der armen dienst doet en ofschoon aan God geloovende, zonder den bijstand der Kerk. De begrafenis zal a. s. Zondag plaats hebben. Bij Münchem is een kruittoren in de lucht ge sprongen. Een aantal huizen en andere gebouwen werden beschadigd en negen menschen kwamen om het leven. Onder hen was ook de man die het ongeluk bewerkte, een 20-jarig soldaat. Blijkens een bij hem gevonden brief, wilde hij zich op deze wijze, ten koste van zijn eigen leven, wreken over onwaardige behan deling welke hij van zijne onderofficiers had onder vonden." Te Berlyn is dezer dagen een stedelijk ambtenaar overleden, die 52 jaren in dienst was en het vertrouwen zijner meerderen in volle mate genoot. De man was altijd zoo ijverig, dat niemand zich verwonderde, toen hij twee jaren geleden bij zjjn 50 jarig dienstfeest aan het gemeentebestuur verzocht, in dienst te mogen blijven, hoewel hem als belooning voor zijn ijver en trouw een jaargeld werd aangeboden tot het volle bedrag zijner wedde. Thans is gebleken, dat eene andere reden voor zijn ijver om in dienst te blijven bestond. Hij heeft de hem toevertrouwde kas voor meer dan 100,000 Mark bestolen, en dat reeds jaren lang, telkens door valsche boeking zijne ontvreemdingen bedekkende. Geudringen, 25 Mei. Ons dorp werd heden ochtend in rep en roer gebragt door een ontzettende febeurtenis. De deurwaarder te Boekhorst was gevon- en doodgeschoten in zijn bedzijn bij hem inwonende neef (oomzegger) was dit in groote ontsteltenis aan de buren komen zeggen onder bijvoeging, dat zjjn oom zichzelven doodgeschoten had. Al spoedig echter werd dit, op grond van mededeelingen van de huishoudster, betwjjfeld en aan moord door den neef gedacht. Deze bleef echter halstarrig zijn onschuld volhouden. Reeds in den namiddag kwam de justitie uit Arnhem, die telegrafisch was gewaarschuwd, op de plaats en tegenover haar moet de neef tot bekentenis van zjjn gruwelijke daad zjjn gekomen. Jaloezie voor wat betreft de huishoudster, met wie de deurwaarder van plan was weldra in den echt te treden, moet het motief geweest zijn. De dader is nog hedenavond op bevel der justitie naar Arnhem vervoerd, 'sGravenhage, 26 Mei. Wordt het inge diende ontwerp-Lohman tot wijziging van art. 1 der kieswet aangenomen, dan zou de hoogste census van 44 voor Amsterdam gelden. Voor de overige gemeenten komt men tot het volgend resultaat 's Gravenhage en Utrecht 42, Rotterdam 38, Leiden 34, Dordrecht, Middelburg en Leeuwarden 30, Delft, Groningen, Schiedam, Njjmegen, Zwolle, Haarlem, Maastricht 28, 's Hertogenbosch, Deventer, Arnhem en Zaandam f 26, Gouda, Kampen, Harlingen, Breda, Zutphen, Alkmaar 24, Amersfoort, Bergen op Zoom, Hoorn, Roermond, Helder, Vlaardingen, Vlissin- gen, Enkhuizen, Zierikzee, Hilversum ƒ22; alle overige gemeenten f 20. Naar wij vernemen zou door den nieuw opge treden Minister van Financiën worden gedacht om eene belasting voor te stellen op de spoorwegkaartjes en op de piano's. Op den eersten Pinksteravond heeft in eene woning op het Groenenwegje te 's Hage een zoon zijn vader in een twist een oog uitgestoken. Scheveningen, 26 Mei. Ofschoon er Zondag den geheelen dag plasregens vielen en het Maandag tot den middag druilig weder was wat tegen 572 ure weder in regen oversloeg, had te Scheveningen het tradioneele bezoek plaats. Tal van rijtuigen met passagiers, zoowel boeren en boerinnen, gaven het dorp een zomersch en levendig aanzien. Ofschoon er niets aan het badhuis te doen was, zoo vervoerden de trams toch nog honderden passagiers daarhenen, die aan het strand gingen vertoeven. Het scheen, dat de tweede Pinksterdag den eersten moest vergoeden. De bezoekers stroomden' als 't ware het dorp binnen. Alles liep, op een paar nietnoemwaardige feiten nog in de beste orde af, ofschoon men velen opmerkte, die van binnen en buiten nat waren. Middelburg, 26 Mei. Heden is alhier gekozen eene Provinciale Commissie van het Onderwijsfonds voor Onderwjjzersde heer Bastmeijer als voorziter en de H.H. Crucq, Hoogerland, Kousemaker, Vooren, Schoo en de Jager als leden. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Arnhem is gekozen de heer Ingenhousz van Middelburg. Wij vernemen van bevoegde zjjde, dat te beginnen met 1 Augustus a. s. op de lijn VlissingenVenloo in de sneltreinen, welke te Vlissingen met de stoom boot van en naar Queensboro aansluiten, een zooge naamde restauratiewagen zal loopen, zooals dat op enkele spoorwegen in het buitenland reeds plaats heeft. Gaf een ingediend adres van den- Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Vlissingen tot afschaffing van de kermis, dezer dagen in den Gemeenteraad aldaar aan leiding tot wisseling van gedachten over het al of niet instandhouden van dit volksvermaak, waarna met 9 tegen 4 stemmen op dit adres afwjjzend werd beschikt, een gelijk lot, schoon zonder eenige gedachtenwisseling, wedervoer bjj den Gemeenteraad van Middelburg een viertal adressen, zoo van een 235-tal particulieren als van Kerkeraden en van het bestuur eener werklieden- vereeniging. Zonder hoofdelijke stemming werden be doelde verzoekschriften gewezen van de hand. Goes, 25 Mei. Door den Gemeenteraad is het subsidie aan de Ambachtsschool met 200 per jaar verhoogd. Er is nl. plan om ook het smeden Onder de vakken van onderwijs op te nemen. Om de meer dere kosten te dekken heeft men zich gewend tot den Raad, de Provincie en het Burgerlijk Armbestuur met verzoek om de contributie te verhoogen. Wordt dit ook door de beide andere genoemde corporaties toe gestaan, dan is er kans tot het tot stand komen eener. zeer gewenschte uitbreiding van het onderwijs. Aan Jacob Zandee te Sas van Goes is door Ge deputeerde Staten van Zeeland, en zulks op aanbeve ling van het Gemeentebestuur van Kattendijke c. krachtens art 4 al. 2 der drankwet vergunning verleend tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterken drank „in hetzelfde lokaal waar ook andere nering wordt uitgeoefend". Te Wissekerke had Vrijdag bij het lossen van een schip, geladen met steen, aan den Ylietepolder, een zeer oppassend werkman het ongeluk zjjn been te breken. Door de deining van het schip kwam het takel, waaraan een zwaren steen hing, in slingerende bewegingbij een dier slingeringen geraakte het fcee^j. van den werkman bekneld, zoodat zjjn scheenbeen geheel afbrak. Goes, 27 Mei. In de gisteren avond gehouden vergadering der Vereeniging voor Volksvermaken z.jn gekozen tot bestuursleden de HH. Sturm, v. d. Etde en van Noppen. De rekening over het vorige jaar sloot met een goed slot van ƒ5,76. Het ledental nee nt steeds toe en bedraagt thans 477. Oud Sabbinge23 Mei. De bewoners albier hebben Woensdag, bij de plechtige inhuldiging van den E. A. heer Burgemeester, ook gansch n;et achter lijk willen bljjven in het betoonen van eene waardige ont vangst. By het wapperen van verscheidene vlaggen, prijkt ten twee fraaije eerepoorten, van toepasselijke opschriften voorzien, en zoowel oud als jong was op de been, om door luide toejuichingen hulde te bewijzen. Zoodra de feestelijke trein 's namiddags uit Wolfaartsdijk hier was aangekomen, werd de Burgemeester op flinke wijze door C. Philipse aangesproken en heil toegewen&cht, waarna het schoollokaal werd binnengetreden. Door het hoofd der school, den heer J. W. van de Linde, met een gepast woord van hulde ontvangen, bood een der meisjes-leerlingen den Burgemeester op bevallige wijze een bloemruiker aan, waarna de scholieren ge- zamentlyk een welkomstlied aanhieven. Intusschen hadden de leden der hier bestaande zangvereeniging zich mede in de school geschaard, om door het uit voeren van een vierstemmig koraalgezang den Burge meester mede te huldigen en zegen toe te zingen. Met een woord van dank voor de hartelijke ontvangst, verliet de Burgemeester met zijn gevolg nu de school onder het oorverdoovend gejuich van eene toegevloeide menigte, en zoo ving de terugtocht naar Wolfaartsdijk weder aan, vergezeld door de eerewacht en het muziek van Kruiningen, om aldaar de feestelijkheid van den dag voort te zetten. Werd de illuminatie aan het gemeentehuis, door het ongunstige weer, op dien avond aldaar verijdeld, zoo is die evenwel den volgenden avond nog gelukt, het geen op nieuw veel volks bijeen lokte, en tot zoodan'ge vrooljjkheid stemde als waardoor de geheele feestviering zich heeft gekenmerkt. Zxevilïzo©27 Mei. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zal de algemeene vergadering der Maat schappij tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland gehouden worden te Tholen op 16 Junij a.s. en de gewone Tentoonstelling op den volgenden dag. Op genoemde algemeene vergadering zullen de vol gende onderwerpen besproken worden le. Het nut van het verbeteren en bemesten van weiland. 2e. Is het droogleggen op lichte gronden aan te bevelen 3e. Kan de invoering van een, zij het ook matig, inkomend recht op Buitenlandsche tarwe en meel in het belang van den landbouw worden geacht 4e. Met het oog op de belangen van den landbouw wordt eene ruimere vergunning tot het dooden van schadelijk gedierte dringend noodig geacht. Wat leert de ervaring der leden hieromtrent? 5e. Bjj het nieuwe wetsontwerp wordt het verbod van kinderarbeid ook tot veldarbeid uitgestrekt. Is zulks wenscheljjk? Zou verplicht avond-onderwijs, op 12- tot 17-jarigen leeftijd, het doel niet beter doen bereiken Des namiddags van 16 Junij zal aan de leden der Maatschappij, buiten de afdeeling Tholen woonachtig, kosteloos de gelegenheid worden aangeboden tot deelname aan een rijtoer. Voor de op Woensdag 17 Junij te houden Tentoon stelling van Paarden, Hoornvee, Schapen, Varkens, Pluimgedierte, Zuivelproducten enz., zjjn verschillende prijzen en premiën uitgeloofd. Bij genoegzame deelneming, zal des namiddags te 4 uren in het schoollokaal een gemeenschappelijke maaltjjd der leden a ƒ2,50 per couvert (met inbegrip van flesch wijn) plaats hebben waarvoor de bewij zen van deelneming te bekomen zijn vóór of op Woens dag 10 Junij, bjj den heer A. J. de Wit Andriessöïi te Tholen. Door den Heer F. J. Hallingse is aan het Rijk, ten behoeve van 's Rijks Musea, ten geschenke aan ge boden eene oude kamerbetimmering uit de XVIide eeuw, staande in zijne woning te Brouwershaven. Door den gemeenteraad van Stavenisse is met algemeene stemmen tot onderwijzer aan de openbare school benoemd de heer L. B. v. d. Slikke te Poort vliet, met wien de heeren D. Hartog te Scherpenisse en G. Beneker te Middelburg waren voorgedragen. De onwillige bruidegom te Ter Neuzen, die voor vier weken weigerde ten huwelijk te gaan, is daarvan teruggekomen. Donderdag heeft de voltrekking van het huwelijk plaats gehad. Een goed mensch, die zich bekeert. Ongeveer een twintigtal personen te Ouddorp zijn Dingsdag uit Noord-Amerika aangekomen, ten einde hunne bloedverwanten en kennissen te bezoeken. Te Vreeswijk verkoopt men tegenwoordig dalmos terd geen echte mosterd, maar jenever uit de mosterd- potjes van J. Dal te Utrecht, die volgens het etiquette indertijd werden bekroond. Men zag reeds menig drinke broer voor 9 centen dalmosterd in eens naar binnen slaan. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar Biezelinge door den heer W. van der Beke Callenfels, cand. te Vlissingen. Bedankt voor de toezegging va.n beroep naar Vee- nendaal door Dr. C. C. Schot te Tholen. Ds. C. M. y. d. Weijde, beroepen naar Zuidzande, zal a.s. Zondag afscheid nemen van de Herv. Gem. te Dreischor. Ds. Ph. J. Wessels, pred. bjj de Clir. Ger. Gem. te Zierikzee, heeft bedankt voor het beroep naar Arnhem. Ingezonden Stukken. Verleden Zaterdag bewoog zich over onze straten een lijkstoet, die meer dan vele auderen, de algemeene belangstelling wekte. Het Hoofd der openbare lagere school B. de heer L. Karreman werd ten grave gevi 3rd. Bijna al zijne ambtgenooten omgaven den lijkwagen terwjjl een krans, geschonken door de leerlingen zijner school, op het kleed der kist was bevestigd. Na een onderwijzersloopbaan van ruim zes en veertig jaren kon het niet anders of men zag overal leerlingen en oud-leerlingen, die zich het hoofd ontblootten, als het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1