/IllllkZIIStlll NIEUWSBODE. No. 5081. llste Jaarg. Zaturdag 25 Mei 1885. BERICHT. SCHUTTERIJ. PAARDENMARKT EN WEEKMARKT. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ots., knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte lerekend. Wegens het PINKSTERFEEST zal de Nieuwsbode op aanstaande Maandag avond niet worden uitgegeven. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis aan belanghebbenden, dat de Commissie benoemd ingevolge art. 15 der wet op de Schutterijen hare eerste fitting- tot onder zoek van hen, aan wien of der redenen, waarop in het vorige jaar voorwaardelijke vrijstellingen zijn verleend, zal houden op Zaturdag den. 30 Mei e. li., des namiddags ten 1 ure in de Raadzaal op het Stadhuis. Zierikzee, den 21 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat de Paardenmarkt in dit jaar zal worden gehouden op Woensdag den 3 Junjj a. s., en dat op dien dag tevens de ge wone Marktdag zal worden gehouden in plaats van Donderdag daaraanvolgende. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Het publiek ziet alweder begeerig naar wat nieuws uit, nu de quaestie van den oorlog weder van de baan is. Al is de zaak nog niet geëindigd, dat wil zeggen, al is men nog aan het onderhandelen, ieder begrijpt toch, dat er van een oorlog tusschen Rusland en En geland voor het oogenblik niets zal komen. Eene zaak, die maar aanstonds zoo hoog werd opgezet, mag .natuurlijk niet zoo maar in eens ten grave worden gebracht. En de respectieve staatslieden houden hun fatsoen op door het wisselen van stukken, waarvan niemand den inhoud kent, doch die van de eene zijde naar de andere worden overgebracht, om zoo lang zamerhand tot een einde te komen. Ze zullen er zijn, die gaarne een ander einde hadden gezien, die liever de verwoestingen van den oorlog willen, dan de rustige rust, waarbij alles hetzelfde blijft en niets nieuws te hooren valt. Maar alle weidenkenden vérblijden zich, dat het is zooals het is, al waren zij juist niet zoo heel bevreesd, dat het ergste zou geschieden. Uit een en ander vloeit van zelf voort, dat er weinig of niets van die quaestie te zeggen valt en dat de geschiedenis der laatste dagen zich laat zamenvatten in dit weinigede onderhandelingen duren voort en alles voorspelt een gewenscht einde. Men make zich dan ook niet beangst, als een of ander dagblad nog eens komt met de tijding, dat Rusland voorwaarden stelt die onaannemelijk zijn en dat Engeland eischen doet, waarvan Rusland gruwt. 'tZijn altemaal be richten, die misschien ter goeder trouw door de dag bladen worden medegedeeld, maar die geenerlei grond hebben en dan ook aanstonds, soms in een zelfde dagbladnoinmer worden weersproken. Zooals wel te begrijpen is, begint men ook in Engeland van lieverlede weder eens aan een en ander te denken, dat, hoe gewichtig ook op den achtergrond geraakt was. Zoo bijv. gaat men nu eerst inzien van hoeveel be- teekenis de aanneming is geweest van de wet, die het aantal kiezers met twee millioen vermeerdert en het platteland met de steden gelijk stelt. Men kan nu daar te lande bijna van algemeen stemrecht spreken en het zal later moeten blijken of de energieke Mi nister Gladstone, die met deze wet eene groote over winning behaalde, daarmede zijn volk een dienst be wezen en zichzelven een eerezuil gesticht heeft. De moedige premier gaat voort met staatsgrepen. Zoo wil hij nog in deze zitting een voorstel indienen, om zekere gedeelten der dwangwet voor Ierland als nuttig en billijk te verlengen. Een voorstel, dat natuurlijk bij de Iersche partij eenen geduchten tegenstand vinden zal. Verder is zijn wenseh een Ministerie voor Schot land in te stellen, welk plan reeds in eerste lezing in het Hoogerhuis goedgekeurd is. Dit laatste Staats lichaam heeft thans de wet tot betere verdeeling van de Parlementszetels in tweede lezing aangenomen. Het Lagerhuis stond met groote meerderheid een jaargeld van 6000 pd. sterling toe, aan de jongste doch ter der Koningin, die eerstdaags in het huwelijk zal treden. De bekende radicale vertegenwoordiger Labon- chère verzette zich met kracht daartegen, daar hij van oordeel was, dat 's lands gelden beter konden besteed worden, vooral omdat de Koningin zoo rijk is, dat zij wel in het onderhoud barer kinderen kan voorzien. De man had zeker geen ongelijk maar zijn stem kon toch geen ingang vinden. Merkwaardig waren verder twee mededeelingen van den Minister Gladstone. De eerste, die het meest in druk maakte, was, dat vermoedelijk reeds in de maand November algemeene verkiezingen zullen ge houden worden, tot zamenstelling van een nieuw Lagerhuis. De andere, meer verblijdende boodschap van den Minister hield in, dat een groot deel der troepen, die nog te Suakin zijn, spoedig naar Engeland zullen terugkeeren. Eindelijk valt nog te vermelden, dat tegen de door het Kabinet voorgestelde verhooging van de rechten op bier en sterke dranken, eene geduchte weerstand zich bij de bevolking openbaart. De wer kende klasse houdt reeds meetings om daartegen in verzet te komen. De Duitsche Rijksdag is weder gesloten en als eene groote bijzonderheid wordt vermeld, dat in de nu afgeloopen zitting niet minder dan 102 bijeen komsten gehouden werden. Men was van het zeldzame van dit groot getal zoo doordrongen, dat men den president bij gelegenheid der 100ste bijeenkomst een monsterbouquet op de presidiale tafel zette. Er was anders met het oog op de gedane werkzaamheden weinig 'reden om bloemen te strooien of kransen te vlechten. Bij gebrek aan onderwerpen van algemeen belang hebben de Duitschers zich in de laatste dagen bezig gehouden, met het optellen van de sommen, die voor het nationaal huldeblijk van Von Bismarck werden ingezameld. Men weet daardoor dat wel meer dan 2 millioen Mark ontvangen is, waarvan anderhalf millioen is gebruikt voor den aankoop van het goed Schöuhausen. Het overige zal voor de Bismarcks- stichting worden gebruikt, 't Is gelukkig dat de Duit schers met zooveel toewijding die som ten offer hebben gebracht, want onwillekeurig vraagt men of zulk een verbazende som niet ten nutte van meerderen had kunnen besteed worden en of men den Kanselier daar mede niet veel meer eer zou hebben bewezen, als de gave aan zijne vereering ware verbonden geweest. De vredesonderhandelingen tusschen Frankrijk eh Clxiixa, op den grondslag der vroeger gemaakte priliminairen gaan goed vooruit. Sommige dag bladen doen wel hun best om de vrees levendig te houden, dat er niets van komen zal, maar alle officiëele berichten zeggen, dat men zich op een gewensclite uitkomst mag verwachten. De oppositie is nog altijd in de meening, zoo mogelijk, den afgetreden Minister Ferry en zijne ambtgenooten in staat van. beschuldiging te stellenmaar zij hebben weinig kans om hun doel te bereiken. De Kamer heeft de amnestiewet met vrij groote meerderheid afgestemd en de gevangenen hebben zich alzoo met een doode muis gevleid. Zij kunnen zich echter troosten met het bekende woord Wat niet is, kan worden. 't Is in Spanje ook maar een voorbijgaand zon netje geweest, toen men aan eene vereeniging van de verschillende liberalen geloofde. Bij de gemeentelijke verkiezingen hebben zij zich dapper gekweten, maar nauwelijks zijn deze afgeloopen, of de verbondenen zijn weder oneenig geworden en uit elkander gegaan. Meest wordt dit toegeschreven aan de dubbelzinnige houding van de zoogenaamd gematigde vrijzinnigen, die dan in dit geval geen bewijs van bijzondere ma tiging gaven. Intusschen kan men zich over de zaak niet verwonderen, want de geschiedenis leert overal, dat, waar het ongelijksoortige tot een gedwongen verbond komt, de band even spoedig losgaat als hy werd gelegd. ®ni Londen, 21 Mei. "Volgens de „Standard" heeft de Russische regeering nieuwe eischen van hoogst ernstigen aard gesteld. Zij oppert niet alleen bezwaar tegen de versterking van Herat onder Engelsch toe- zigt, maar verlangt ook dat geene maatregelen tot versterking vay de Afghaansche grens zullen genomen worden. Lord Wolseley en diens staf hebben Suakin ver laten, en Generaal Greaves aanvaardde het opperbevel. Met de ontruiming van Dongola (en daarmede van geheel Soudan) wordt een aanvang gemaakt. Dit heeft tengevolge, dat alle vreemde kooplieden en vele an dere bewoners het in den steek gelaten land in al lerijl ontruimen. Gordon's dood blijft dus vooreerst ongewroken en, wat erger is, het door hem voorbereide en aangevan gen werk der vrijmaking van Soudan onafgedaan. Eene jonge dame stond eenige dagen geleden aan het Yictoriastation te Londen, om haar papa af te halen, die met den sneltrein moest aankomen. De trein liep binnen, een heer van middelbaren leeftijd stapte met de andere reizigers uit. Hij moet wel spre kend gelijken op den vader van het jonge meisje, want nauwelijks heeft hij den voet op het perron gezet, oT zij vliegt in zijn armen. De heer, een reiziger in tabak, ia zeer verbaasd, kijkt in 't rond en knikt zijn mede reizigers geestig toe, alsof liy zeggen wildeWelk een geluksvogel ben ik toch Na een voor de zooveelste maal herhaalde vurige omhelzing ziet zij naar hem op en gilt„U bent papa niet Hij zeide, dat zij gelijk had. Zij verontschuldigde zich. Hij verklaarde onder beleefdste buigingen, dat de ontmoeting hem zeer aangenaam verrast heeft. De „verkeerde papa" verwijdert zich met eene leven dige herinnering aan de jonge dame. De „verkeerde dochter" gaat heen met de nog levendiger herinnering aan den ouden heer, in den vorm van de prachtige juweele doekspeld, die zij hem ontstal. Uit een thans verschenen blauw boek blijkt, dat de Transvaalsche schuld aan Engeland verminderd is tot 396,955 pd. st. De Transvaalsche Regeering vol deed de rente daarop tot Febr. jl. JFrawftrtjft. Een overigens goed oppassend, 30-jarig schrijnwerker te Parijs heeft Maandag in een aanval van jaloerach- heid zijne vrouw met een hamer doodgeslagen. Toen zijn oude vader op het hulpgeschrei toesnelde, werd hij met het bloed van zijn zoon overgoten, die zich met een scheermes den hals afsneed. Te Parijs is een dame doodgebeten door een kat, waarmede zij speelde en die haar naar de keel vloog. De berigten omtrent Victor Hugo's toestand lui den zeer ernstig. De hoop op zijn behoud is zeer gering. Een groote toeloop van belangstellenden vindt men den geheelen dag door voor zijn hotel. Victor Hugo heeft van zijn toestand volkomen be wustzijn. Wanneer men tot hem zegt: „Over een paar dagen zult ge weder hersteld zijn," dan luidt zijn antwoord: „Neen, 'tis gedaan, ik gevoel dat ik ga sterven". Hij genoot steeds eene uitstekende gezondheid en had trouwens een krachtig gestel. Dit bragt mede, dat hij zich weinig om de voorschriften der hygiëne bekommerde. Welk weer men ook had, Victor Hugo zag men nooit met een overjas, en toen onlangs zijn vriend Ferdinand de LessepB zijne intrede deed als lid der Academie, en iedereen op het binnenhof komende zijn hoed opzette omdat het zoo koud was, was Victor Hugo de eenige, die zijn hoed in de hand hield. Misschien heeft hij toen de longontsteking opgedaan, die hem nu zal ten grave sleepen. Van dag tot dag is de toestand van Victor Hugo slechter geworden en hebben de de hoop op herstel opgegeven. Over de verwoestingen door het verschrikkelijke weder van den 15n aangerigt, komen, zoo schrijft men uit Weenen aan de „Köln. Zeit.," nog altijd nieuwe berigten in. Het staat thans vast dat negen personen het slagtoffer er van werden, die voor het meerendeel zijn doodgevroren. Talrijke personen werden min of meer ernstig gekwetst. Tengevolge van de ontzaglijke watermassa, die plotseling losbrak, zijn vele kanalen vernield, en werden de fondamenten van verscheidene woningen zóó erg beschadigd, dat deze door de be woners moesten worden ontruimd. In alle tuinen, parken en bosschen rigtte het onweder en de storm groote schade aan. De ontwortelde boomen en afge broken takken vullen meer dan 100 M3. hout. De ooft- boomen zijn bijna geheel vernield. Den 18n brak er weder een wolkbreuk boven Weenen los. Het onweder ging vergezeld van een vernielenden hagelslag. Een aantal paarden ging op hol, verschrikt door den zwaren hagel. De temperatuur daalde tot op 3 graden. Een logementhouder te Lindegg, (Oostenrijk) heeft zich, door gewetenswroeging gepijnigd, bij het geregt aangegeven als de moordenaar van zijn eerste vrouw, voor tien jaren overleden. Hij bekende, dat bij de arme vrouw, die sedert zeven jaren bedlegerig was, vergiftigd had, op aanstoken van zijne minnares, met wie hij kort daarna huwde. Het geregtshof heeft den moordenaar tot 15 jaren dwangarbeid en de vrouw, die hem tot de schande lijke daad aanzette, ter dood veroordeeld. Leeuwarden, 20 Mei. Het schijnt dat de drankwet in hare scheiding van gecombineerde herin gen, hier 12 dezer in toepassing gekomen, althans te dezer stede haar doel wel eenigszins heeft voorbijge streefd. Heeft zij het gebruiken van slokjes voor de toonbank in een kruidenierswinkel willen doen op houden de kruidenier, die voor zijn bestaan dat borreltjes-tappen niet kan missen, heeft een afzonderlijk lokaal daarvoor ingerigt, dat nu feitelijk eene kroeg is. Werd vroeger staande weg een borrel genomen, of twee of drie, de bezoekers van den winkel, vrouwen en kinderen liepen af en aan, en de slokjesdrinker ging heen. Nu noodigen stoel en canapé tot plaats nemen uit, ep eens zittende, geraken de mannen, niet meer onophoudelijk gestoord door binnenkomende vrouwen en kinderen, met elkaar aan het praten en blijven zitten praten en drinken. De zedelijke invloed van het gezelschap der vrouw en van het kind, steeds in den kruidenierswinkel aanwezig, ontbreekt in het tapperslokaal. ®s Gravenhage, 21 Mei. De Tweede Kamer heeft heden art. 1 van het voorstel van den heer W. K. van Dedem verworpen met 43 tegen 36 stemmen, waarna de voorsteller zijn wetsontwerp heeft inge trokken. Vi£ Be wei* wij k. Sedert geruimen tijd werd er niets vernomen, wat direct betrekking had op den ontvluch ten Bever wij kschen makelaar Visser. Hoe geheimzinnig deze zaak zich ook voordeed, uit ons onderzoek blijkt, dat de ijverige nasporingen der Rijks-politie te dezer plaatse, tot verschillende belangrijke ontdekkingen geleid hebben. Eenige voorwerpen, hoofdzakelijk kleedingstukken van Visser afkomstig, werden in een koffertje gesloten, begraven gevonden in den tuin van zekeren Arie de M., aan den Kuikensweg, en het mocht gelukken dezen tot de bekentenis te brengen, dat Visser in zijne woning gedurende een aantal dagen is geherbergd, welk euvel, zooals algemeen bekend is en ook in dit blad bij de ontvluchting vau Visser in herinnering gebragt werd, de man met de bij de wet bepaalde straffen zal moeten bekoopen. De M. heeft verder bekend dat zijn broeder Arnol- dus op 15 Maart zich bij hem vervoegd heeft met verzoek om Visser te willen herbergen hetgeen toege staan is, waarop „de vluchteling" den volgenden dag 16 Maart (dus 8 dagen na zijn ontsnapping) in den laten avond, in zeer armoedigen en verwaarloosden, toestand ten huize van Arie de M. is gekomen, gekleed in een stroopers- of werkpak toebehoorende aan Pieter de M. Dat zijn verblijf daar niet aangenaam was spreekt van zelf, dat op 12 Maart-, zooals bekend is, een onderzoek door de Haarlemsche justitie hier ter plaatse was ingesteld en de verschillende toen ter tijd loopende geruchten, zoowel „heler als steler" zullen verontrust hebben. Dat echter de handlangers van Visser zich beijveren door andere geruchten wat tot zijne geruststelling bij te brengen, is gebleken uit den brief, die ieder ter lezing aangeboden werd en op het publiek zijn doel over het algemeen niet miste, daar bijna ieder geloofde dat hij naar Amerika vertrokken was. Ons ging het echter anders daar wij „belangstellend uitzagen of de nasporingen der justitie niet zouden leiden tot ontdekkingen die de betrouwbaarheid van dien brief zouden logenstraffen. De bewuste brief, met het postmerk Londen en aan Vissers moeder geadresseerd, blijkt ten huize van ..de M. geschreven te zijn, ook vernamen wij nog dat Visser den 1 April het huis van dezen verlaten heeft. Dit is juist drie dagen na het door ons vroeger uit gesproken vermoeden omtrent den brief gebeurd, waaruit men kan opmaken dat de M. waarschijnlijk bevreesd geworden is en eene andere gelegenheid tot huisvesting noodig achtte. Laatstgenoemde heeft tot dat einde een pak kleederen gehaald bij den broeder van Visser, die meermalen met Visser's zwager den ontvluchten bezocht heeft, bij welke bezoeken niet anders dan Engelsch gesproken werd(?) en in die kleederen heeft Visser, vergezeld van zijn „hospes", diens woning verlaten. Waarschijnlijk zullen de gedane ontdekkingen bij dragen tot het verkrijgen van meerder licht in deze zaak, terwijl er wellicht door zal kunnen worden na gegaan waar de ontvluchtte zich thans bevindt en onder welke omstandigheden hij, na eenmaal de woning van de M. verlaten te hebben, zich heeft „verwijderd". Te hopen is het dat ieder zich in acht zal nemen bij voorkomende gelegenheid, den vluchteling geen logies te verschaffen, daar deze persoon ook na zijn val nog verschillende andere menschen ongelukkig maken kan. Nogmaals herinneren wij aan de straf op het ver borgen houden van ontvluchte gevangenen, bepaald bij Art. 248 C. P., opdat ieder gewaarschuwd zij. Aan de ijverige bemoeiingen van de brigadiers der rijks veld wacht Vosjean en Broekhuizen, alsmede van den veldwachter Jansen, is het te danken dat men deze ontdekkingen deed. Een woord van lof komt hun daarom ten volle toe. Niet onmogelijk is het dat er nog meerdere bijzon derheden te vermelden zijn, doch de bedekte wijze waarmede de politie in deze optreedt, maakt het uiterst moeilijk thans volledige mededeelingen te doen, echter kan voor de juistheid van het bovenstaande grooten- deels worden ingestaan. Breda, 20 Mei. Maandag is in het huis van arrest alhier opgenomen een aan den drank verslaafde 23-jarige rige arbeider uit Steenbergen, Pieter P. genaamd, die wegens dronkenschap en liederlijk gedrag reeds uit den militairen stand is vervallen verklaard. Deze P. wordt beschuldigd zware, doch gelukkig geen doodelijke, wonden toegebragt te hebben aan de veldwachters Melis en Jansen te Steenbergen, toen deze in den avond van 17 dezer na het sluitingsuur P. uit de drankin- rigtingen verwijderde. Daarover gebelgd ging de dronk aard de beide veldwachters achterop en bragt Melis, vermoedelijk met een mes, twee sneden op het hoofd toe, waarop eene herige worsteling ontstond en ook Jansen een wond onder het linkeroog en in den palm der regterkand bekwam, benevens sneden in de kleeren. Aangezien de beide veldwachters niet gewapend waren moesten zij den woesteling laten loopen tot den vol genden dag, toen hij in de ouderlijke woning in arrest werd genomen en vervolgens ter beschikking der j ustitie naar hier werd overgebragt. Van de bekende vroege aardbeziënteelt in deze omstreken zal dit jaar zoo althans berigt men, niet veel teregt komen. Niet alleen de jongste gewel dige hagelslag, maar ook de laatste nachtvorsten heb ben de velden geheel vernield. De schade voor de verschillende kweekers wordt op ongeveer ƒ10,000 Tot directeur der stedelijke gasfabriek te Bergen- op-Zoom is benoemd de heer Asselbergs aldaar. In eene te Klundert gehouden bijeenkomst van pachters van landerijen onder die gemeente, welke vroeger behoord hebben aan Prins Frederik en thans aan het rijk zijn gekomen, is besloten om zich tot den Minister van Financiën te wenden, met verzoek om vermindering van pacht. Bij den secretaris der „Vereeniging van Beet- wortelsuikerfabrikanten in Nederland", gevestigd te Roosendaal, is bericht ingekomen van elf hier te lande bestaande fabrieken, omtrent de minder uitzaaijingen van beetwortelen. Deze fabrieken, hadden volgens opgave verleden jaar 6497 hectaren met bieten beteeld, tegen 4268 hectaren die dit jaar zijn bezaaid geworden. De mindere uitzaaijing bedraagt alzoo voor deze elf fabrieken circa 35 pet. Middelburg, 21 Mei. De stoomtram van Mid delburg op Vlissingen zal bij hervatting van den dienst 26 maal daags heen en terug rijden. Dacht men nu aan de gelegenheid per spoortrein en aan de geregelde communicatie met de 3 stoombarges, dan zou men meenen, dat ruimschoots aan de behoefte aan middelen van vervoer tusschen deze plaatsen is vol daan. Toch vernemen wij, dat door de Heeren Alberts een vierde stoombarge in de vaart zal worden gebragt. "Vlissiaxs1©!!, 20 Mei. Heden werd in de zitting van den gemeenteraad, nadat eene langdurige discussie had plaats gevonden, het door het raadslid dr. Callen- fels gedane voorstel, tot afschaffing der kermis, het welk gesteund was door een adres van adhaesie van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, met 9 tegen 4 stemmen verworpen. Twee net gekleedde Amerikanen, blijkbaar niet gestemd om kalm eene gelegenheid naar Middelburg af te wachten, wilden een landbouwer, die heu met een met twee paarden bespannen wagen ontmoette, dwingen hen daarheen te brengen en stegen inmiddels op. Onze boer bragt de bruintjes in draf, doch nabij zijne woonplaats Souburg gekomen, springt hij vlug van den wagen en vertrekt met de in aller haast ontspannen paarden, in de meening later de wagen binnen te halen. De aanvankelijk verblufte Ameri kanen wreekten zich door den wagen geheel te ont takelen en de deelen langs den weg op te stapelen, waarop zij weder naar Vlissingen terugkeerden. Tlxolen.. Op de algemeene vergadering van Inge landen van het Waterschap „de Vrije polders onder Tholen" had het volgende plaats Rekening werd door het bestuur gedaan over het dienstjaar 1884/85 en- met algemeene stemmen als volgt goedgekeurd. Die van het Waterschap met een goed slot van 30,75. Van de vereenigde polders Schakerloo, 1500 Gemeten en Dalem 98,457a- Van den polder Schakerloo 735,69'/,. Van den polder 1500 Gemeten 408,99. Van den polder Dalem 86,87. Van den pol der Nieuwland ƒ65,12 73- Van den polder Puit 0,01. Van den polder Peuke ƒ38,53. Van den polder Oud- Strijen ƒ31,80. Vervolgens werd op ééne na, met alge meene stemmen besloten, den onderhoudspligt der waterleidingen, rustende op eigenaren of gebruikers van daaraan gelegen gronden over te brengen op den polder, waarin die waterleidingen gelegen zijn. Ook werd met nagenoeg algemeene stemmen besloten aan den waterbouwkundige K. G. Bal eene gratificatie van ƒ100, toe te kennen voor betoonden ijver en buiten gewoon opzicht bij de belangrijke verbreeding en ver dieping van 13500 strekkende meters waterleiding. Ook werden voorgedragen de begrootingen van de verschillende polders over het dienstjaar 1885/6 en met algemeene stemmen goedgekeurd die van het Water schap in ontvang en uitgaaf ƒ4058,01. Die van de vereenigde polders Schakerloo, 1500 Gemeten en Dalem ƒ1204,79. Van den polder 1500 Gemeten ƒ6484,7373- Van den polder Dalem 446,05. Van den polder Nieuw land ƒ310.8175- Van den polder Puit 99,0573- Van den polder Peuke ƒ249,1372- Van den polder Oud- Strijen ƒ104,06 73- Ook werd eene vergadering van Ingelanden van de polders Broek en Rooland gehouden. De door het bestuur gedane en door Ingelanden goed gekeurde rekening sloot met een goed slot van 233,09. Vervolgens werd voorgedragen en door Ingelanden goedgekeurd de begrooting voor het dienstjaar 1885/6 in ontvang en uitgaaf op ƒ989,54. Ziex-ilcacee, 22 Mei. Bij de op gistei -r, door het Dagelijksch Bestuur van t Waterschap Schouwen gehoudene aanbesteding van het herstellen en onder houden van de Heulen, Bruggen, Duikers enz., van het Waterschap gedurende de jaren 1885, 1886 en 1887, in 3 perceelen, bij enkele inschrijving, zijn aannemers geworden van Perceel 1. Districten Zuidhoek, Borrendamme en Flauwere L. J. Kappers te Renesse voor 1450 per jaar. Perceel 2. District Koudekerke, L. J. Kappers te Renesse voor ƒ730 per jaar. Perceel 3. Districten Scharendijke, Langendijk en Brouwershaven, C. Kappers te Brouwershaven voor ƒ1450 per jaar. Evenals elders heeft de toepassing van de gewij zigde bepalingen der drankwet te 's Hage tot moei lijkheden aanleiding gegeven. Reeds zijn processen-verbaal opgemaakt wegens veronderstelde uitoefening van een gecombineerd bedrijf tegen een tweetal confiseurs, die na 1 Mei voortgaan met het schenken van sterken drank in hunne locali- teiten. Zij verkoopen nog wel koek, banket, gebak, enz. maar doen dit in hoedanigheid van restaurateur, welk beroep de drankwet niet als andere winkelnering be schouwt, zoodat de restaurateur niet onderworpen is aan de voorwaarden voor drankverkoop aan winkel- doenden opgelegd. De taarten, bonbons, het suikergoed beschouwen zij als lekkernijen, die den mensch restaureeren en bij de nageregten van de diners, die een restaurateur ook moet kunnen bereiden, niet mogen ontbreken. Zij meenen zich in dit opzicht op ééne lijn te kunnen stellen met de pachters en houders van stationsbuffetten, die, behalve sterken drank ook lekkernijen verkoopen, die zij als restaurateur kunnen en mogen leveren. Voor den heer Scheele van Yerseke is men sedert Maandag digt bij den polder Alteklein te Cats bezig met het maken van een oesterput met steiger en het leggen van eenige duizenden pannen voor de oesterteelt. 't Is te hopen, en er bestaat alle reden het te vér- wachten, dat de onderneming goed zal slagen. Bij goede uitkomst zal hieraan groote uitbreiding worden gegeven en natuurlijk kan de gemeente Cats daarvan veel voordeel genieten. Op Maandag 1 Juni, des nam. te 3 uren, zal in het Paleis voor Volksvlijt de trekking van 20 seriën der >Loterijleening 1869" plaats hebben. In een oogenblik dat de ouders afwezig waren, speelde het 5jarig dochtertje van G. te Venloo met lucifers, waardoor haar kleeren vlam vatten en het kind weinige oogenblikken later aan de brandwonden overleed. Zierikzee, 22 Mei. Voor de Arrondissements- Regtbank stonden op 15 dezer teregt: lo. D. P„ arbeider te St. Maartensdijk, ter zake dat hij op den 24 January 1885 in de gelagkamer der herberg van A. K. te Stavenisse, waarin hij als gast was opgenomen, ten nadeele van genoemden herbergier, uit een aldaar aanwezig kistje, arglistig omstreeks 80 sigaren heeft weggenomen en zich toegeëigend. Beklaagde ontkende het te laste gelegde feit te hebben gepleegd. Het Openbaar Ministerie Mr. van Hoytema zijn schuld aan het hem te laste gelegde bewezen achtende, eischte één maand celstraf. De verdediger, Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, achtte het bewijs niet geleverd en concludeerde tot vrijspraak van zijn cliënt. Bij vonnis van heden heeft de Regtbank beklaagde vrijgesproken. 2o. O. F., arbeider te Dreischor, ter zake dat hy op den 28 April 1885, van een bleekveld te Schudde- beurs, gemeente Noordgouwe, ten nadeele van A. van de K., arglistig een onderbroek heeft weggenomen en zich toegeëigend. Beklaagde bekende. Mr. van Hoytema requireerde schuldigverklaring aan eenvoudigen diefstal en veroordeeling tot een maand celstraf. Jhr. Mr. Boeije, die als verdediger optrad, wees op verzachtende omstandigheden en concludeerde tot het opleggen eener ligtere straf. De Regtbank nam verzachtende omstandigheden aan en veroordeelde beklaagde tot 15 dagen celstraf. Verder werden nog veroordeeld: lo. O. van de S., arbeider te Tholen, wegens fei telijke en geweldadige wederstand tegen bedienende beambten, bij verstek tot 8 dagen celstraf en 8 boete, subs. 1 dag cel. 2o. C. J. P., arbeider te Tholen, wegens het op zetten tot weder8panigheid, tegen bedienende beambten, tot 6 dagen celstraf. 3o. C. S., smid te Zierikzee, wegens het plegen van gewelddadigheden, feitelijken en gewelddadigen weder stand tegen bedienende beambten en beleediging met woorden, gebaren en dreigementen aan bedienende beambten, tot één maand celstraf en 8 boete, subs. 1 dag cel. 4o. C. van D., arbeider te Tholen, wegens lo. het in staat van dronkenschap bedreigen van eens anders veiligheid2o. opzettelijke verbreking van afsluiting en 3o. beleediging met gebaren van een bedienend be ambte in de waarneming zijner bediening, by verstek, tot 1 maand celstraf, 1 boete van ƒ25 en 1 boete van 8, subs. 3 en 1 dag cel. De regtbank te Middelburg heeft Mej. A. B., uit IJzendijke, die in haar Catholieke stichting een school kind bovenop een warme kachel geplaatst had, veroor deeld tot een geldboete van 16. Wij vernemen dat de raadkamer der. Haagsche regtbank geen termen heeft gevonden den gevezen directeur der Brood- en Meelfabriek wegens valsch- heid in geschrifte teregt te doen stellen en hem ver- wezeh heeft ten correctioneele ter zake van misbruik van vertrouwen. Te Rotterdam zijn de bakkers het oneens. Het gevolg daarvan is, dat de broodprijzen belangrijk ge daald zijn. Het brood ligt in een aantal winkels geprijsd voor de ramen, terwijl weer andere bakkers het publiek opmerkzaam maken op de zwaarte en de qualiceit bij den. lagen prijs van het brood. TELEGRAMMEN. Lorxcleix22 Mei. Daily News zegt: dat de onderhandelingen met Rusland eene gunstige wending nemen. Voor ernstige geschillen behoeft geen vrees te bestaan Evenwel blijft de garde te Alesandrië tot een vergelijk is ge troffen. In den boezem van het Kabinet heerscht ernstige verdeeldheid over de bestendiging der Iersche dwang- wetten. Parijs, 22 Mei. Heden namiddag ten half twee ure is Victor Hugo overleden. De Regering zal voorstellen zijne begrafenis op Staatskosten te doen plaats hebben. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant by de Ned. Herv. Gemeente te 's Heerenhoek, de heer J. B. F. Hugenholtz, cand. te Utrecht. Bedankt voor Tienhoven c. a. classis Amersfoort Dr. C. C. Schot te Tholen. bef. zestal vanuredikanten iu de vacatureU"0 ce 's Gravenhage, komen o.a. voor ds. F. WJdeineke en. J. Riemens, beiden te Middelburg en ds, J. C. Montyn te Schiedam. Het gerucht, als zou ds. Wessels, pred. bij de Christ. Ger. Gem. te Zierikzee, het beroep naar Arnhem heb ben aangenomen, kan vooralsnog ten stelligste wor den tegengesproken. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te zlerikzee, Af deeling Sint-Domusstraat. Zoxx<Ia,ftr 34 Mei 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 16 Maandag 33 Mei. 's Morgens 10 ure, Ds. J- A. GOEDBLOED. Grexxxexxg-cl© Berigten. Wegens de lage prijzen der boter en het meel heb ben eenige banketbakkers in Friesland hun banket met 10 Cfcs. per 5 ons afgeslagen. Hoe vreemd de wet gevers hier en daar te werk kunnen gaan Zoo bepaald de nieuwe politieverordening te Venlo, dat 't ieder verboden is na zonsondergang op straat te gaan zitten, en dat kinderen beneden 6 jaar na zonsondergang niet op straat mogen komen. Te Parijs klaagt men steen en been over vervalsching van wijn, melk, thee, cacao, poederchocolade enz. Voegt men nu hier nog hij valsch geld en valsche coupons, in handen vau valsche men schen, dan mag men wel van den echten stempel zijn om onder die valschheden niet besmet te worden. In Engeland kwamen het vorige jaar 1134 menschen door spoorwegongelukken om het leven, terwijl 4100 personen gewond werden. Een Amsterdammer, die te veel aan „vergunning" geofferd had, genoot deze week de zeldzame eer door twee politie-agenten naar zijne woning te worden „gedragen". Een eerewacht van straatjongens zette aan dit tooneeltje den gepasten luister bij. Te Br. zal met Pinksteren ten tooneele gevoerd wordeneen tooneelspel in 4 bedrijven1.° het groote feestmaal, 2.° de geurige krentebrooden 3.° de vadervloek, en 4.° de geeuwhongerige feestvier der. Men vraagt nog steeds te Y. Een fliuken kastelein, Zoo om en bij Een man zooals 'tmoet zijn. Twee' meisjes te Elle. worden aangeraden des Zon dagsavonds als hunne meesteressen in de rust zijn, niet van den zolder te komen om tot laat in den nacbt, met jongens iu de keuken te zitten, want dat is haar te Sch. niet geleerd. „Wel, wel" zegt de varende schippersknecht,„dat is nu leelijk tegengevallenik had gedacht Maria van Scherpenisse in de fuik te krijgen, maar het is mislukt". Twee meisjes te Her- kingen moesten zoo niet schimpen op jongens waar van niets te zeggen valt. Dus, meisjeswilt dat niet meer doen, Dan houdt ge beter uw fatsoen Want 'tis met ons toch zoo gesteld Wij zoeken meisjes, maar geen geld. „Als niet komt tot iet, dan kent het zichzelven niet". Zoo is het ook met een juffer in de Wilhelmi- nastadzij denkt zeker dat zij door hare kleeding wel een boerenzoon of een onderwyzer zal krijgen het was echter beter dat zij die kleeding wat veran derde, dan kreeg zy misschien nog wel eene werkman. Eene vrouw te Ter Neuzen moest zooveel praats niet hebben van een fatsoenlijk meisje en liever eerst op hare dochter kijken, dan heeft zy vooreerst genoeg. Frans te Th. wordt aangeraden des Zaterdags-avonds niet tot elf ure op den hoek te staan, want dat komt niet te pas voor een jongen die topzwaar is. Een schipper aldaar moest zooveel praatjes met maken over een meisje, dat hy niet kan krijgenl Te St. Maar ten zal eerstdaags het huishouden van den blauwen, verloot worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1