Zll lll k/I I SI III NIEUWSBODE. No. 5080. Donderdag 21 Mei 1885. 41ste Jaarg. AFKONDIGING. BEKENDMAKING. PMRDIMMTETWEEMM. AFKONDIGING. PATENTEN. POLITIEK VAN DEN DAG. Nieuwstijdingen. Verschijnt DINGSDA.Gr, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,80, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berehetid. Het HOOFD van liet Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard de kohieren voor de Belastingen op het Porsoueel dezer gemeente, dienstjaar 1884/85, Nos. 9, 10, 11, en het kohier van het Pa- tentregt, dienstjaar 1884/85 (4e kwartaal), die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 18 Mei 1885. J. P. N. ERMERINS. Keuring der verhuurd wordende R IJ T U IG E N. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee, Gezien art. 47 der Algemeene Politie-Ver ordening voor deze gemeente hebben goedgevonden te bepalen dat de bij dat artikel bedoelde keuring der voertuigen, zal plaats hebben op Donderdag' den 28 Mei e. Is:., des namiddags te 5 uur, aan de Balie alhier. Alle rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan met hunne rijtuigen, voertuigen en sleden aldaar te verschijnen, teneinde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 18 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat zij aan GERARDUS VERMUNT, Societeithouder, wonende in deze gemeente, en zijne regtverkrijgenden, definitieve vergunning hebben verleend voor zijne op- gerigte Schietïnrigting, waarbij van Flaubert- patronen wordt gebruik gemaakt, in den tuin, achter zijne Sociëteit in de Poststraat, plaatselijk gemerkt Wijk C No. 108, kadastraal bekend Sectie B No. 1633, onder zekere daarbij gestelde voorwaarden. Zierikzee, den 18 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat de Paai'denmarkt in dit jaar zal worden gehouden op W oensdag den 3 .Tuuij as., en dat op dien dag tevens de ge wone Marktdag- zal worden gehouden in plaats van Don derdag; daaraanvolgende. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1S85 op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invor dering gezonden. Zierikzee, den 19 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LECK de CLERCQ. Het HOOFD van het Gemeentebestuur van Zierikzee brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de Patentfolaxten betrekkelijk hetdienstjaarl884/85 (4e kwartaal), ter Gemeente-Secretarie z uilen worden uitgegeven van beden af tot en met NV oensdag den 27 dezer maand. De onafgehaalde patentbladen zullen daarna aan de huizen der belanghebbenden worden rondgebragt door den deurwaarder der Directe belastingen, welke be ambte voor elk patentblad ÏO cent mag vorderen ingevolge de wet. Zierikzee, den 20 Mei 1885. J. P. N. ERMERINS. De wederkomst van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is ditmaal van hoog belang. Mogelijk, waar schijnlijk zelfs dat deze zitting van korten duur zal wezen, maar desniettemin kan zij een der belangrijkste perioden van ons parlementair leven worden. Wat bij de jongste verkiezingen reeds merkbaar was, heeft zich steeds duidelijker bevestigdde kerkelijke partpen hebben hun hoogste punt bereikt. Na jaren lang beroering in den lande gebracht en eene onkundige gemeente opgezweept te hebben, is baar politiek stroo- vuur uitgebrand. Dit was te voorzien. Ons volk is wel in beweging te brengen door zekere leuzen, maar wanneer het bemerkt dat die leuzen slechts voor den vorm worden aangeheven, dat er niets practisch wordt gedaan, dan laat het af en verflauwt. De verkiezingen, diezelfde najaarsverkiezingen welke aan de kerkelijke partijen eene meerderheid in de Tweede Kamer verschaften, deden dit reeds blijken, zeiden wij. Bij vorige verkiezingen vergeleken toch was het cijfer door de kerkelijke candidaten behaald, bijna overal minder. Numeriek behaalden de clericale partpen de meerderheid, zedelijk verloren zij den slag. Toen ter tijd kon men schamper lachen over deze stelling, maar de ervaring leert dat eene zedelijke nederlaag spoedig door erger verval wordt gevolgd. Bij onze kerkelijke partijen heeft men dit wéder waar kunnen nemen. Het monsterverbond gevoelde zich verlegen met zijne overwinning, het was zich bewust dat deze hem niet toekwam, dat het land niet gediend was van deze wanstaltigheid. Onder dien invloed rees het wantrouwen tusschen de twee kerkelijke partijen tot zulk een hoogte dat de verdediging der amendementen op de staats- begrooting, met de strekking om de volksschool te deuken, beneden alle critiek slecht was en zij vielen. Toen volgde de onhandigheid om de kiezers van den Haag opnieuw naar de stembus te brengen en in de gelegenheid te stellen een liberaal te verkiezen. En daarmede was ook de numerieke overwinning van Oct. nog binnen het half jaar herleid tot nul. Op dit oogenblik, is er geene meerderheid in de Tweede Kamer. Ziedaar dan den uitslag van den veldtocht der ker kelijke partpenWant men mag het gelooven, her- oreren doen zij geene meerderheid meer. Daarvan zijn zij zelve tot in het diepst van hunne ziel overtuigd. Zij weten zeer goed dat elke nieuwe verkiezing, elke wijziging van de kiestabel, elke kamerontbinding de liberalen slechts kan versterken.' En dan komt ten slotte de verdeeldheid onder de kerkelijke partijen. Bij de anti-revolutionairen komt men vierkant in verzet tegen den leider der partij, dr. Kuyper. Onzes inziens doet men daaraan niet verstandig. Een man van zijn talenten, van zijn eigenaardige rich ting is als geknipt om de eenigzins democratisch ge zinde partij te leiden. Toch, dit erkennen wij, is deze aangewezen aanvoerder tevens de man die onfeilbaar de politieke partij ten verderve voert. Dat kan de leider evenwel niet helpen. Dat is een gevolg van den ballast van een versteend kerkgeloof, welke hij is ver oordeeld voortdurend mede te voeren. Yan daar dat dr. Kuyper's leiding, van hoeveel talent ook getuigen de, nooit als een groot gevaar voor de liberale zaak te beschouwen was. Oneindig gevaarlijker zou de meer gematigde afdee- ling der anti-revolutionairen onder leiding van Brons veld of Buytendijk zijnals zij niet stuitte op de groote massa die van hen niet gediend wil zijn. De anti revolutionaire partij heeft slechts te kiezen tusschen twee kwaden öf onder leiding van dr. Kuyper, lang zaam maar zeker allen politieleen invloed te verliezen, öf onder leiding van meer gematigden invloed het getal harer volgelingen tot op een handvol te zien in krimpen. Ook de Room8che partij slaagt er niet in zich eene vaste stelling te veroveren. Een man als leider zooala dr. Kuyper is natuurlijk bij haar niet denkbaar. Aan haar hoofd kan slechts een staatsman optreden, een Heydenrpck, een van Nispen. Doch daar deze ont breken, komt zij terecht in de armen van den half- f eestelij ken dr. Schaepman, die te veel praat, te veel oor phrases zijn gemis aan studie en logica wil verbloemen, die te veel zijne schuifelpolitiek bloot geeft, om niet door zijne eigene partp, alles behalve vrien delijk aangezien te worden. Én in dezen stand van zaken zal de Kamer over zeer belangrijke aangelegenheden hebben te beslissen grondwetsherziening moet aan de orde komen of op zij geschoven wordendaaraan is geen ontkomen. De kiestabelhervorming, om welke de rechterzijde zoo gevraagd heeft, is.er. Welnu, wat zal men doen? Blijkbaar hebben de overwegingen omtrent deze voorstellen in het kamp der clericalen groote verwarring gewekt. De „Standaard" ziet alleen uitkomst in ver lenging van den crisis, met andere woordenvermeer dering van het aantal zijner volgelingen uit den min ontwikkelden stand. De anti-revolutionairen zouden daardoor een overwicht bekomen, dat hen in staat zou stellen, zich los te maken van de hulp der Roomschen. Het behoeft geen betoog dat op censusverlaging geen uitzicht is. Het zou ook werkelijk eene politieke onzedelijkheid zijn, vooral met de voorstellen tot her ziening der grondwet op tafel. Deze ontwerpen zijn toch hoofdzakelijk ingediend juist om gelegenheid te hebben om het kiesrecht op beteren voet te regelen. De vlag der liberale partp is sinds jaren en moet blijven: „eerst grondwetswijziging, daarna herziening van het kiesrecht." Aan die vlag zal zij getrouw blijven. Waar het op aan komt is slechts dat alle liberalen evenals in het eerste deel der nieuwe zitting zich als één man aaneensluiten. Want aan eene poging om de grondwetsherziening niet te doen plaats hebben zal het wellicht niet ont breken. Het zou eene stoute poging zijn, de clericale partijen zouden hunne schepen verbranden, maar in tijden van -nood waagt men veel De „Standaard" beeft namelijk gewaagd van een motie om de voorstellen tot grondwetsherziening, door deze regeering ingediend, niet te behandelen. Maar zulk eene motie, werd zjj aangenomen, zou het doodvonnis zijn voor het kabinet Heemskerk. Deze Regeering heeft zoo krachtig de taak der grondwets herziening op zich genomen, dat het natuurlijk eene motie als de bedoelde niet zou willen overleven, niet zou kunnen overleven en zou heengaan. En dan zou men de ernstige crisis hebben dat niet de Tweede Kamer, maar de Regeering op het doode punt zou aangeland zijn. De eendracht en het voorzichtig beleid van de libe rale partij kan ons land voor deze schande bewaren. En wij vertrouwen dat zij, gesteund als zp is door niet het minste deel des lands, de kracht daartoe zal toonen te bezitten ©njjeianfr. Iboncleii, 19 Mei. De „Standard" zegt, dat de vertraging in den loop der Engelsch-Russische onder handelingen een niet gering gevoel van onbehaaglijk heid veroorzaakt. De moeielijkheid betreft, naar bet heet, Zulfikar. De Emir houdt vol, dat deze plaats tot Afghanistan moet behooren, terwijl de Russische mili taire overheden verlangen, dat zij aan Rusland blijven zal. Het heet ook dat de Russische Regeering bezwaar maakt tegen de aanwezigheid van Britscbe officieren te Herat, en dat zij te Kaboel een politieken agent wensebt te houden.; Ongeveer een jaar geleden verging de stoomboot „Daniël Steinmann" met 124 passagiers, nabij Sambro, N. S. Een der passagiers, die bij deze ramp het leven verloor, heette Peter Andreas Michaelsen en had, voor dat hij Europa verliet, een som van 39,750 Doll, en andere kostbare voorwerpen van een zekeren Hersckird te Hasle in Denemarken in bewaring gegeven tegen een schuldbewijs. Herschird, die meende dat, nu de boot met man en muis Vergaan was, bet schuldbewijs wel nooit meer voor den dag zou komen, weigerde zoowel bet geld, als de overige kostbaarheden aan de erfgenamen van Michaelsen terug te geven. Dientengevolge stelde zich het departement vau buitenlandsche zaken met den Deenschen consul Towin te Halifax in verbinding en gelaste hem geen middelen onbeproefd te laten om het kostbare bewijs weer machtig te worden. Alle na sporingen bleven tevergeefs. Dezer dagen spoelde te Nieuw Schotland in de nabij heid van de plek, waar de stoomboot verongelukt was, een klein koffertje aan de kust, dat eene menigte brieven en papieren bevatte. Spoedig herkende men het als te hebben toebehoord aan Peter Michaelsen, en vond onder de papieren ook het zoolang vermiste bewijs, wel is waar doorweekt en beschimmeld, maar de consul Tobin ontcijferde spoedig den inhoud en seinde onmid- deljjk naar Kopenhagen. Herschird werd nu tegen wil en dank gedrongen alles aan de wettige erfgenamen uit te keeren. De nieuwe Engelsche bijbel, wiens verschijning reeds gemeld werd, zal deze week voor het publiek verkrijgbaar zijn. De herziening is het werk van eene commissie, die op 6 Mei 1870 werd benoemd, en in het geheel 792 dagen aan hare taak gearbeid heeft, met bijstand ook van Amerikaansche geleerden. Koningin Victoria was de eenige, die vooraf een exemplaar ontvingoverigens werden er de strengste voorzorgs maatregelen genomen, om te beletten dat Amerikaan sche agenten, die op den loer lagen en 2000 Doll, wilden betalen voor een hun tijdig toegesmokkeld exemplaar, den uitgevers den loef zouden afsteken door het plegen van nadruk. Eigenaars van het boek zijn namelijk de universiteiten van Oxford en Cambridge. Omtrent de wijzigingen in den tekst kan eerst later hier iets worden medegedeeld. Voorloopig dit slechts, dat het woord „bel" uit den tekst verdwenen is, om plaats te maken voor het Hebreeuwsche „Bheol", Voorts nog, dat de hoofdstukken als paragrafen gedrukt en niet in verzen verdeeld zijn, en dat de poëtische plaat sen dat zijn de plaatsen in rijnilooze verzen als zoodanig zijn gedrukt. Koningin Victoria heef,-gedurende haar jongste verblijf op het vasteland een som van 355 pd. st. 4260) aan telegrammen, betreffende hare persoonlijke aangelegenheden uitgegeven. Een hevige storm heeft Zondag te Weenen en omstreken gewoed. Vele huizen werden beschadigd, hoornen geveld, personen gewond. Den nacht te voren had het hard gesneeuwd en was het zoo koud geweest dat drie koetsiers, 4 werklieden en 2 vrouwen aan de koude stierven. Ib er te Munchen veel sneeuw gevallen, nog veel erger is het geweest in de omstreken van Reutlingen, in Wurtemberg. Aldaar lag de sneeuw binnen weinig tijda reeds één decimeter hoog op wegen en velden; doch eenige uren later was er zooveel gevallen, dat van eene menigte vruchtboomen de takken onder de zware sneeuwdrukking zijn afgekraakt, en de landbe woners overal met baken rondliepen om, ter redding van andere boomen, de sneeuw van de kruinen af te schudden. M-eïutlawïï. 's Gï-ira-veiiliag-e, 18 Mei De soldaat van het regiment grenadiers en jagers Z. thans nog verpleegd in het hospitaal, van wien onlangs berigt werd dat hij reeds stervende was aan de borstwonde hem in de Spuistraat toegebragt, is in zoover weer hersteld dat hem heden ter openbare zitting van de regtbank ge tuigenis kon worden afgenomen in zake de vervolging tegen den bedrijver van de kwetsuur, den 17 of 18- jarige v. W. ingesteld. De jager verklaarde dat hij op voormelden datum bij de Kapelsbrug met een mes in de borst gestoken werd door een hem onbekend persoon zonder daartoe aanleiding te hebben gegeven of een meisje te hebben beetgepakt, gelijk beweerd werd. Deze verklaring werd, altbans wat bet niet aanpak ken van het meisje betreft, door twee kameraden van den verwonde bevestigd, terwijl een derde ooggetuige meende te bebben waargenomen, dat de jager den bekl. een klap of iets dergelijks gaf en toen zag dat bekl. onmiddelijk hierop zijn hand op de borst van den jager rigtte. Van W. erkende de verwonding, welke volgens den officier van gezondheid, dr. Borgerhof Mulder, levens gevaarlijk was en de blijken droeg van met een scherp werktuig in de linkerborst te zijn toegebragt, gepleegd te hebben uit zelfverdediging, daar hij den soldaat naar zijn sabel zag grijpen om er mede op hem in te hakken. Volgens zijne meening stond het leven om leven, eene voorstelling van feitqn, die getuige echter zeer overdreven noemde, terwijl bovendien de gekwetste pertinent ontkende zijn sabel te hebben willen trekken. Hoewel Z. nog in het hospitaal vertoeft, koesterde de geneesheer gegronde hoop, dat hij weldra genezen zal zijn. Het corpus delictie, ter teregtzitting vertoond, is een veil, zóó glad afgeslepen en gemaakt, dat het werktuig weinig van een dolk verschilt. De eisch van het O. M. luidde 3 maanden eenzame gevangenisstraf, wegens moedwillige verwonding, die ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen, tengevolge heeft gehad. Uitspraak Donderdag a. s. Breda 17 Mei. Dezer dagen werd bij be politie alhier aangifte gedaan, dat zekere L., oud 21 jaren, arbeider, wonende in den Teteringschen Dijk, zijn vrouw en kind mishandelde, en tegen den wil zijner vrouw een naaimachine wilde verkoopen. Bij een onmiddelijk ingesteld onderzoek bleek het dat de bewuste persoon in beschonken toestand, met de bedoelde naaimachine aangetroffen werd in het Valkenberg, omringd door een menigte menscben, waaronder ook zijn vrouw, die al schreiende te kennen gaf, dat zij met die machine gedeeltelijk in het onderhoud van het gezin moest voorzien. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt, zoodat L. zich èn wegens dronkenschap, èn wegens mishandeling van vrouw en kind zal hebben te verantwoorden. Ook in dit geval is dronkenschap weder als de eenige oorzaak van dit huiselijk onheil te beschouwen. Middelburg ,19 Mei. De milicien, die in de vorige week vermist werd, is vrijwillig in de kazerne wedergekeerd. Hoewel dit op zijne straf van invloed zal zijn, zal hij zich zijn uitstapje zeker zeer beklagen. De firma Jeronimus en Co., eigenaars der brood fabriek, die zich reeds verdienstelijk maakten, door bet bakkersmonopolie op te heffen en den pry's van het brood aanmerkelijk te verlagen, stellen nu ook het publiek in de gelegenheid om tegen denzelfden prijs, waarvoor thans de bekende blaauw-witte melkachtige vloeistof wordt verkocht, onverdunde versche melkte verkrijgen. Voor het te Middelburg af te nemen eind-examen der H. B. school in Zeeland hebben zich 13 candidaten aangemeld en wel 4 van de Rijks H. B. school te Middelburg, 2 van de H. B. school te Goes en 6 van die te Zierikzee, benevens 1 cand. die de lessen aan geen H. B. school gevolgd heeft. Uit Berlijn wordt gemeld dat Vlissingen waar schijnlijk in aanmerking zal komen als aanlegkaven voor de gesubsidieerde Duitsche Stoomvaart. Een eigenaardige weg wordt sedert eenigen tijd door den directeur der gemeente-gasfabriek te Middel burg gevolgd, om den gasverbruikers met een of andere mededeeling omtrent de behandeling van gas of van de daartoe gebezigde toestellen in te liebtén. Aan de keerzijde van de maandeljjksche quitantiën van ver bruikt gas staat namelijk gedrukt nu eens in een korte met eenvoudige afbeeldingen verduidelijkte uiteenzet ting hoe de gebruiker zelf een natten gasmeter kan vullen, dan weder raadgevingen en wenken betrekkelijk het plaatsen van den meter of de behandeling van gas-ornamenten, of aanbevelingen van verschillende toestellen, waarbij het gas zeer geriefelijk als verwar mingsbron kan worden gebezigd. Kortom, de onwel kome bode, die den gasverbruiker op gezette tijden aan zijn verschuldigde komt herinneren, geeft daarvoor in ruil zeer nuttige en lang niet altijd algemeen be kende opmerkingen, die den gasverbruiker zeer ten goede komen. OSoes, 19 Mei. Voor een aantal dienstmeisjes, die van een of ander dorp in de stad zijn komen dienen, is het dikwijls heel moeilijk op haar z. g. uitgaansdag een onderkomen te vinden. Het grootste deel van die meisjes moet dien vrijen tijd op de straat doorbrengen, en voor sommigen was het wenschelijk, dat zij op geen gevaarlijker plaatsen kwamen dan de openbare straat. Een onzer predikanten, ds. Laan, heeft een vertrek in zijn woning ingerigt om zulke meisjes eene ge legenheid aan te bieden teneinde op haar vlijen dag een te huis te hebben. lederen Zondagavond wordt dit „te huis" opengesteld, en de heer en mevrouw Laan weten hunne gasten op de aangenaamste wijze bezig te houden, zelfs wordt hun wel eene versnapering aangeboden. Met blijdschap en dankbaarheid wordt door menig meisje van deze met de meeste liefde aan geboden gelegenheid gebruik gemaakt. Op 5 Junij a. s. hoopt de oudste der hier be staande lcolfsocieteiten „de Prins van Oranje", haar dertigjarig bestaan met eenige feestelijkheid te vieren. O. m. zal om verschillende prijzen gekolfd worden, waaraan ook zal worden deelgenomen door de socië teit „Prinses Marie." Zoozeer onder den indruk van het gehoorde, ver keerde op Hemelvaartsdag een kerkbezoeker, dat hij opstond en den dominé „een woordje" verzocht. Aan alle wenken en teekens om zich stil te houden stoorde hij zich eenvoudig niet. Ten aanhoore van de fansche gemeente legde hij de verklaring af, dat hij e genade had ontvangen, maar dat zijne huisgenooten in zonde en ongeregtigheid voortleven en sprak tevens den wensch uit dat de dominé ook bij die verdoolden zijn invloed ten goede zou aanwenden. Men zegt dat bij dezen „bekeerling" de bovenkamer niet best in orde is. Bij de alg. rekenkamer zijn benoemd tot lsten klerk de heer H. Hille, thans 2de klerktot 2de klerk de heer A. Ossewaarde, te Goes. In den nacht van Zaturdag op Zondag vond te Yerseke een vogel op zeldzame wijze zijnen dood. Dien nacht om twaalf uur weigerde het slagwerk van de torenklok zijnen dienst Een uur later dien hervattende, sloeg het toen twaalfmaal in plaats van eens. Toen Maandagmorgen de klokkenist, de heer Bouwens, de oorzaak van dit verschijnsel ging opsporen, zag hij tot verwondering tusschen de katrol, waaraan hetgewigt van het slagwerk hangt, en het touw waar langs die katrol zich beweegt, op twee verschillende plaatsen eenen poot en het lichaam van een kerkuil. Aller waarschijnlijkst is deze vogel juist toen de klok twaalf uur zou slaan tusschen katrol en touw geraakt en heeft zich later min of meer losgewerkt, waardoor het beletsel voor het slagwerk werd weggenomen. Het kostte vrij wat moeite om de deelen van den dooden vogel te verwijderen. Wolfaartsdjjk, 20 Mei. Heden, bij de in stallatie van den nieuw benoemden heer Burgemeester, A. Fontein Dz., van Ellewoutsdijk, wordt hier op eene luisterrijke wijze feest gevierd voor de regeling waar van, de daartoe benoemde commissie, dan ook hoogen lof toekomt, dank tevens de daartoe vrijwillig en gul verstrekte geldelijke offers van aanzienlijken en ge ringen. Verscheidene eerepoorten, zoo op het dorp als op Oud-Sabbinge, wedijveren met elkander in keu righeid, en pry ken allen met eigenaardige en gepaste opschriftenhet naamcijfer van den Burgemeester voerende. Met ijverige medewerking van verscheidene jonge dochters, is ook het gemeentehuis en inzonderheid de raadzaal, smaakvol versierd, waarbij eene dicht matige hulde, in den vorm van een acrostichon op den naam des Burgemeesters, zeer doelmatig bewerkt, bijzonder de aandacht trekt. Met geestdrift is het rijtuig, waarin de Burgemeester met de beide Wet houders, uit Goes herwaarts komende, op de grens der gemeente ingewacht door een talrijke eerewacht te paard en zeer net uitgedost, verder begeleid tot op het dorp. Aldaar aangekomen en begroet, zoo door de oppercommandant dér eerewacht, C. Zuidweg, als door den President der feestcommissie, J. P. van Wel, trok de stoet plechtstatig binnen, voorafgegaan door het fanfaren-muziekgezelschap uit Kruiningen, hetwelk zich daartoe en tot verdere opluistering van den feest dag, met de meeste bereidwilligheid had beschikbaar gesteld. Aan het gemeentehuis afgestapt, waar de leden van den gemeenteraad reeds bijeen waren, had hier de openbare installatie onder gepaste toespraken plaats, na afloop waarvan een bezoek werd gebragt aan de school op 'het dorp, en vervolgens ook aan die op Oud Sabbinge, werwaarts de eerewacht en het muziekgezelschap mede tot geleide fungeerden. Op het schoolplein alhier is een estrade opgerigt ter uit voering van muziek in den avond, welk op onder scheidene wijzen veel genot belooft op te leveren. Kortom, de hooge ingenomenheid, waarvan men den heer Burgemeester bij zijne komst alhier de blijken wil toonen, draagt bet sprekendste bewijs, dat men zich algemeen hartelijk verblijd over zijne benoeming tot hoofd van het Bestuur dezer gemeente, de gegronde verwachting koesterende, dat, bij eendrachtige zamen- werking, het aller streven zijn moge de belangen dezer gemeente ter harte te nemen. Dit doel zij steeds d' opregte leuze, Zoo kroone d' uitkomst 's Konings keuze Coll jnsplaafc. In weerwil van de énergie door den Heer Concessionaris van de telefoongeleiding ColijnsplaatCortgene, bij het ontwerp aan den dag gelegd, en terwijl de concessie reeds geruimen tijd is verleend, zien we nog geen begin van de uitvoering. Nu eenmaal de verwachting is opgewekt, wordt de aansluiting aan het telegraafnet met belangstelling tegemoet gezien. ZïerilöBee19 Mei. In de civiele teregtzitting der arrondissements-regtbank van heden, is de heer J. A. Legemaat beëedigd als makelaar. Zieviltzee, 19 Mei. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad deelde de Voorzitter mede, dat, ook na de gedane toezegging van een personele toelage ad ƒ400 'sjaars, zich geen sollicitant had aangemeld voor de betrekking van leeraar in de Fransche en Engelsche taal aan de H. B. S. alhier. Het Dag. Best. stelde daarom, in overleg met den Inspecteur en de Commiss. v. Toezigt op het Middelb. Onderw., voor deze betrekking te splitsen en te benoemen één leeraar in de Fransche taal op eene jaarwedde van ƒ1600 en één in de Engelsche taal op eene jaarwedde van 1000. Dit voorstel werd door den Raad aangenomen en in afwachting der goedkeuring van dit besluit door de Hooge Regering benoemd met ingang van 1 Junij a.s. tot leeraar in de Engelsche taal de heer R. W. Nauta te Akkruin met den benoemde stonden op de voordragt de HH. W. de Hoog te Dordrecht en D. H. Meijer te Rotterdam. Op een verzoek van Jasper Schippers, eervol ontsla gen nachtwacht, om eeno gratificatie, wordt op voorstel van Burg. en Wetk. afwijzend beschikt. Naar aanleiding van een schrijven van het Folder- bestuur van Schouwen, wordt besloten ook voor de volgende drie jaren y3 gedeelte der kosten bij te dragen in de kosten van het onderhoud der Havenhoofden. Aan de beide gemeenteboden, die de betrekking van Commies der Plaatsel. Bel. na het overlijden van J. v. d. Have, van 29 Jan. tot 15 Maart hebben waargenomen, wordt voor dien tijd toegekend de som van 44,11, zijnde de jaarwedde gedurende dien tijd. Dé Voorzitter brengt ter tafel een schriftelijk voor stel van den heer G. A. de Looze, strekkende om art. 8 van bet Reglement voor bet Burgerweesbuis iu zoo verre te wijzigen, dat ook kinderen beneden de 6 jarèn aldaar worden opgenomen, of aan het Burgerlijk Arm bestuur of aan particulieren, die deze kinderen ver plegen, de kosten daarvan worden betaald door het Burgerweeshuis De Voorzitter deelt mede, dat een afschrift van dit voorstel is toegezonden aan Regenten van het Burger weeshuis, en stelt voor dat het zal worden gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de HH. Moo- lenburgh, Schneiders en S. J. Oehtman, aan welke Commissie het advies van HH. Regenten zal worden Het kohier der Hondenbelasting voor 1885 wordt vastgesteld op ƒ467. De rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1884 wordt goedgekeurd met een batig saldo van 56,57, die van het Pensioen- en Weduwenfonds voor Gemeentebeambten in ontvang en uitgaaf op 719,08. Het verslag van den toestand der gemeente over 1884 wordt den Raad aangeboden. De rekening over 1884 van de Gasfabriek wordt gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de HH. van Manen, van Kinschot en de Crane, die van den straatweg Zierikzee—Brouwershaven en van het Burger!. Armbestuur aan eene Commissie, waarvan de HH. de Jonge, Goemans en S. J. Oehtman deel uitmaken. Het bewoonde gedeelte der Noórd-Havenpoort is verhuurd aan de wed. J. v. d. Have, voor 70 Cts. per week, ingaande 1 Mei 11. In verband met het bericht, dat dr. Vitringa (Jan Holland) tot het katholiek geloof zou zijn over gegaan, meldt men aan de „N. R. Ct." uit Deventer, 'dat die heer tot dusver zijn lidmaatschap van de Herv. Kerk nog niet heeft opgezegd. Voor het toelatingsexamen aan de kon. mil. academie hebben zich 184 candidaten aangemeldbet aantal opengestelde plaatsen bij de verschillende wa pens bedraagt 72. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Hontenisse door ds. Van Hoek, predikant te Kapelle. Tliolen. Daar hier sedert eenigen tijd twee kerk voogdijen bij de Ned. Geref. Kerk bestaan, die ieder voor zich beweren de wettige kerkvoogdij van Tholen te zijn, en de kerkeraad toch maar een college konde veroorlooven voor de kerk in de godsdienstoefeningen te collecteeren, heeft de kerkeraad in afwachting van de beslissing des regters in deze quaeste, aan het nieuw-college veroorloofd voor de kerk te collecteeren. Het Cl. Bestuur van Zierikzee meende in deze beheer- quaestie, waarin de burgerlijke regter uitsluitend be voegd is te beslissen, regter te kunnen zjjn. Misschien werd dit bestuur nog te meer in deze opinie versterkt, omdat het dan alzoo handelende zijne zorgen over de door hem zoo gewaardeerden kerkeraad van Tholen konde uitstrekken. Den 9 Dec. des vorigen jaars, gelastte dan het Cl. Bestuur aan den kerkeraad van Tholen, het oude college voor de kerk te doen collecteeren, en verklaarde het dat college voor de wettige kerkvoogdij. De kerkeraad vond deze vaderlijke zorg evenwel wat hinderlijk, zelf ongepast, en meende dat het Cl. Be stuur met beheerszaken, en met de regeling der collecten niets te maken had. Hij beklaagde zich dus over dit Cl. Besluit, den 22sten Dec. 1884 bij het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland, Dit bestuur, overwegende dat, op grond der reglementen en gezien de verklaringen van de Synodale commissiën gegeven 1855 en 1860, de algemeene kerkeraad, bet regt heeft om uitsluitend alle collecten te regelen, vervolgens er oplettende dat geen kerkelijk bestuur de bevoegdheid heeft om in beheer- quaesties te beslissen, heeft dezer dagen een besluit genomen, waarbij het „verklaart dat het Cl. Bestuur van Zierikzee (bij zijn besluit van 9 Dec. 1884) heeft gehan deld buiten zijne door de kerkelijke Reglementen gegeven bevoegdheid en vernietigthet d. d. 9 Dec. 1884 ge nomen besluit van het Cl. Bestuur van Zierikzee. Gemengde Berigten. Het jaargeld der Koningin van Engeland 1 het aardig sommetje van 385,000 pd. st. of 4 millioen 625 duizend gld. De Parjjscbe dames zijn nu, be halve de tournures, tot eene andere monsterachtige ophooping gekomen, n.l. tot den bogchel. Dezer dagen verschenen twee toongevende Parijsche dames met dit twijfelachtig sieraad. Onnoozelen, die hun fortuin nog wenschen te voltoojjen in oester- en mossel-aandeelenTurksche loten en andere windbuilachtige verwantighedenvervoegen zich bij een dorps-spelertje in Zuid-Beveland. Aan 't zelfde adres worden ook een paar solide opzigters ge vraagd. Te Wolfsdorp is tijdens het Burge- meesterfeest ten tooneele gevoerd een drama in drie bedrijvenlo. een geslepen gast en de vuile Bet, 2o. dé visscher in troebel water, of het geheim ontdekt, en 3o. een bekende raddraajjer of een ge sjeesde schoolvos. Plaatsen te bespreken in den polder bij Kees veelpraats. Keetje te Yerseke is met Paseken bitter teleurgesteld, want zij had al permissie gevraagd om met Jan per trein mede te gaan, doch toen zij in Goes kwamen ging hij met een ander door. Dus, meisje! reken niet op goed, Wat gij nog ontvangen moet. Eene bakkerin te Sint. moest zooveel onwaarheden niet uitstrooijen van eene fatsoenlijke werkvrouw, want Vrouw zie eerst op uw gebreken, Voordat g'een ander gaat bespreken. Een vogel aldaar moet eerst de splinter uit zijn eigen oog doen, vóór bij den balk bij een ander ziet. Met Pinksteren zal te Baarveld bij Bram worden opgevoerd een blijspel in 5 bedrijvenlo. Saartje en een bruintje in baar kous, 2o. Jan, een walg in baar 'oogjes 3o. Een speelman op het dak4o. Veel ge schreeuw en weinig wol5o. Onze wederzijdsche vrien den. Een kleermakersvrouw te B. wordt aangeraden haar lastertong wat stil te houden van menschen waarvan niets te zeggen valtlaat zij liever bedenken dat zij ook van iedereen moet leven. Dus, vrouwtjem»t uw bruine huid, Wil dit van ons eens leeren Roei eer9t uw eigen onkruid uit, Voor g'elk gaat inspecteeren. Pietje met hare moeder te Zonuedorp moesten zulke flauwe stukjes niet opdreunen van eene vrouw, waar van niets te zeggen valt, daar zij zelf tot niets dan lasteren in staat zijn. Ach, vrouwgedenk aan vroeg're dagen, Wat zat gij toen in groote smart; Durft gij nog and're menschen plagen Zijt gij dan thans nu zoo verhard Indien gij op uw dochter ziet, Zij zal u baren veel verdriet. Een zoon Israëls te Z. moest met Pascben geen kwartje geleend hebben van een meisje, als bij wist dat hij maar een cent kon teruggeven, want dat past niet voor iemand die zich fatsoenlijk wil aanstellen. Te Serooskerke wordt een meisje in haar eigen belang aangeraden geen brieven en kaartjes te zenden aan jongens, die toch niets van haar willen weten, want fatsoenlijke meisjes doen dat niet. Dus, Betje als gij zoo begint, Geen vrijer die u meer bemint Doch ik vrees't is reeds te laat, Want ge komt geheel op straat. Ja, zij durft 't zelfs te wagen Aan de jongens ook te vragen Of zij 1 ra et haar medegaan, Doch zij blijft beschamend staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1