Zlllllk/IISIMI NIEUWSBODE. No. 5079. Dingsdag 19 Mei 1885. ilsle Jaarg. Onderzoek Verlofgangers. BEKEND MAKING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. PAARDENMARKT EN WEEKMARKT. Nieuwstijdingen. Si? f£vansvaal. Yerschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZIE rikzee, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 11 dezer (Provinciaalblad No. 61) brengen ter kennis der Verlofgangers van de Militie te land, die zich in deze gemeente bevinden onverschil lig tot welke ligting zij behooren, voor zoover zij vóór den eersten April jongstleden in bet genot van onbepaald verlof zijn gesteld, dat bet onderzoek van die verlof gangers door den Militie-Commissaris albier zal plaats bebben op Maandag den IS Juny k., des voormiddags te 10 uur, voor bet Stadhuis en roepen ben mitsdien op, om op gezegden dag en uur ter aan gewezen plaats tegenwoordig te zijn met berinnering aan de volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). lo. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 133) 2o. de verlofganger, die zich in eeue andere ge meente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin bij zich vestigt, meldt bij zich aan bij den Burge meester dier gemeente ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134) 3o. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands bege ven. (Art. 136) 4o. de verlofganger die art. 133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en ge durende 3\maanden gehouden. (Art. 137) 5o. de verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-Commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij bet onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Artt. 138, 139 en 140) 6o. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire regtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, die bet onderzoek voor den Militie-Commissaris duurt, en in bet algemeen wan neer hij in uniform gekleed is. (Art. 130) 7o. behoudens bet bepaalde bij art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of bet naastbij zijnde buis van bewaring of arrest, door den Militie-Commissaris wor den opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij onderzoek ver schijnt 2o. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij bet on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- en uitrustingstukken aan een ander beboorende, als de zijne vertoont. (Art. 141) 8o. onverminderd de straf, in bet voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143) 9o. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan bet feit, sub. 4o. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 14-3 voor den Militie-Commis saris verschijnt, of aldaar verschijnen zijnde, in het geval verkeert sub. 2o. en 3o. van art. 141 vermeldt, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maan den gehouden. (Art. 144) lOo. de verlofganger, die niet voldoet aan eene op roeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. (Art 145) llo. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder die daarbij is ingelijfd, kan overeenkomstig, de daar omtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbindtenis, voor den tijd van zes jaren of langer wor den toegelaten bij de zeemagt, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk iu 's Rijks overzeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet bij de zeemagt of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Artt. 9 en 74) l2o. aan de bij de militie te land ingelijfden, die verlangen na volbragten oefeningstij d, minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks yergund. (Art 126.) Zierikzee, den 15 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris J. F. van dee LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag den 19 Mei e. k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 16 Mei 1885. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel van B. en Weth. tot splitsing der betrekking van leeraar in de Fransche en Engelache taal aan de H. B. School, en voordragt ter benoeming van een leeraar in de En- gelsche taalenz. Hoofdelijken Omslag, 1885. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie eikzee maken bekend dat het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1885, op den 8sten dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier worden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking kunnen de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 15 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat de Paardenmarkt in dit jaar zal worden gehouden op W oensdag den 3 Junij a. s., en dat op dien dag tevens de ge wone Marktdag zal worden gehouden in plaats van Donderdag- daaraanvolgende. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Een correspondent van de „Oudtshoorn Courant" schrijft uit Potchefstroom omtrent de Transvaalsche goudvelden Van onze goudvelden vernemen wy niet veel. Som migen gelooven dat er veel goud is, anderen weten niet of de menschen nog graven. Toen ik van de diamantvelden herwaarts kwam, kwam ik vele menschen tegen die naar Griqualand West gingen, na een tijd op de goudvelden geweest te zijn en na hun laatsten penning uitgegeven te hebben. Met afgematte lede maten sleepten zij zich voort naar de plaats, die zij eenige maanden verlieten met opgeruimd gelaat en blijde vooruitzichten. En onder de hongerige en uit gehongerde voetgangers waren er, naar ik vernam, velen die vroeger goede posten te Kimberley en elders bekleed hadden en die met aanzienlijke sommen naar de goudvelden gegaan waren. Zulke teleurstellingen zyn in het geheel niet aangenaam. ©ngelant. Het Engelsch Lagerhuis heeft met 337 tegen 38 stemmen een jaargeld van 6000 pond sterling toege kend aan Prinses Beatrice, de jongste dochter der Koningin, die eerstdaags in het huwelijk treedt. 'tWas vooral de radicaal Labouchère, die het op deze wjjze besteden van 's lands penningen ten gunste der kin deren van eene Vorstin, die over zoo rijke eigen mid delen beschikt als Koningin Victoria, ten sterkste had afgekeurd. In den loop der vorige zitting deed Gladstone als terloops de belangrijke mededeeling, die dan ook in 'tHuis zekere opschudding veroorzaakte, dat „waar schijnlijk in November algemeene verkiezingen van een nieuw Huis zullen worden uitgeschreven." Dit is dus nog vroeger, dan men algemeen had aangenomen. Nu door het waarschijnlijk behoud van den vrede de geheele door de Regeering aangevraagde som van 11 millioen pond niet zal noodig zijn („Morning Post" weet te melden, dat er reeds 7,500,000 p. st. van ge bruikt is) is er sprake dat de verhooging der regten op bier en sterke dranken zal worden ingetrokken. Overal in den lande was eene zeer vijandige beweging tegen de verhoogde belasting ontstaan. In Londen o. a. had op „Trafalgar Square" eene monstervergadering van de werkende klasse plaats, om tegen den maat regel verzet aan te teekenen. Op last der Regeering zal een groot deel der troepen op het oogenblik te Suakin in garnizoen, onverwijld naar Engeland terugkeeren. Ook de afdeeling garde voetvolk gaat weer naar Engeland. Nog versch in 't geheugen ligt de moord in Phoenis-park, te Dublin, indertijd op den onderkoning van Ierland, lord Cavendisch, en den heer Burke ge pleegd. Een der sluipmoordenaren bij dit feit betrokken, die het sein daartoe heeft gegeven, zekere Jozef Smyth, heeft later zijn medestanders verraden en is als kroon getuige opgetreden. Als belooning daarvoor is hem vrijdom van straf geschonken en een aanzienlijke be looning in geld, ten einde hem de gelegenheid te verschaffen naar Australië te gaan met zijn gezin en onder een vreemden naam aldaar een nieuw leven aan te vangen. Het complot, waartoe hij vroeger had behoord, wist achter dit geheim te komen en de inwoners van Sidney, waar hij zich had gevestigd en aan wie het mede be kend was geworden, betoonden hem zoo onverholen hun verachting, dat hij Australië verliet en naar Londen terugkeerde. Onder een aangenomen naam heeft hij zich aldaar gedurende geruimen tijd schuilgehou den en heul gezocht over zijn ontrust gemoed in ergerlijk misbruik van sterken drank, 't welk hein dezer dagen ten grave heeft gesleept. Dezer dagen verschenen voor het crimineel geregts- hof te Madrid drie mannen, die tien maanden geleden gevat werden onder verdenking van inbraak bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. De Minister vond nl. 's avonds laat in zijn werkvertrek een jonkman, die bij zijn komst uit het raam sprong, maar op straat gevat werd door een paar geregtsdienaren, die later nog twee medeplichtigen gevangen namen. Het onderzoek van de zaak -waarin men eerst een aanslag op 's Ministers leven meende te zien duurde geruimen tijdmaar eindelijk kwam zij voor het ge noemd hof in behandeling. Het talrijk opgekomen pu bliek hoorde echter ter geregtszitting heel andere dingen dan het verwachtte. 1 )e beschuldigden werden op hunne beurt beschuldigers. Zij zagen er alle drie ziek en uitgeteerd uitnaar hunne verklaring waren zij gezond toen zij in de ge vangenis kwamen, maar had de daar .ondervonden behandeling hen in dien ellendigen toestand gebragt. Twee hunner konden nauwelijks spreken. De derde, Munoz genaamd, voerde voornamelijk het woord Hij verhaalde, dat de „aanslag" niets was geweest, dan het gevolg van een grap. Hij ging met twee vrienden voorbij het huis van den Minister, toen een hunner hem schertsend zijn hoed van het hoofd nam, en dien door het venster van 's Ministers kamer wierp. Hij klauterde het raam in om zijn hoofddeksel te halen, werd door den Minister voor een dief gehouden, en met zijn vrienden gevat. In de gevangenis moesten zij de ergelijkste mishan delingen ondergaan. Men liet hun stokslagen toedienen, onthield hun eten en drinken, om hen tot bekentenis te dwingen. Men stak hen gebonden in een zak, onder bedreiging van hen zoo te laten verhongeren, als zij niet een' stuk onderteekenden waarbij zij verklaarden schuldig te zyn, enz. De beide andere beschuldigden bevestigden het ge tuigenis van Munoz, en deelden nog andere treurige bijzonderheden mede, die zoowel op de regters als op het publiek een diepen indruk maakten. De Minister was niet als getuige verschenen. Hij liet zich wegens drukke 'bezigheden verontschuldigen. Na afloop van de verhooren wijzigde het Open. Ministerie zijn eisch, welke eerst veel strenger was geweest, tot 2 maanden gevangenisstraf voor Munoz, wegens zjjn inklimmen in het huis van den Minister, en vrjjspraak voor de beide anderen. Men zou zoo oppervlakkig meenen, dat een gevan genisstraf van 10 maanden als de beschrevene voor een overtreding als die van Munoz, reeds een veel te zware straf was. De nu ontdekte feiten hebben algemeene veront waardiging verwekt. Van verschillende kanten wordt aangedrongèn op een onderzoek naar de waarheid der beschuldigingen van Munoz en zjjn vrienden, welke, als zij gegrond zijn, een treurig licht werpen op het Spaansche gevangeniswezen. Het is te hopen, dat dan een grondige verbetering de vrucht der algemeene ver ontwaardiging moge zijn. JFrtinftrtjfi, Indertijd is gemeld, dat een tuinman uit de om streken van Parijs het hoogste lot 500.000 fr., uit de Loterij des Arts décoratifs had getrokken. Dit lot heeft zijn geschiedenis. Omstreeks een jaar geleden werd bij een werkman te Levallois Perret een pendule gestolenonder de stolp er van bevonden zich ver scheiden briefjes van genoemde loterij, waarvan de nummers opgeschreven waren. Toen nu het hoogste lot getrokken was, keek de bestolene de nommers na en ziende dat het op een zijner briefjes gevallen was, ontstelde hij zoo hevig, dat men geruimen tijd voor zijn verstand vreesde. De tuinier had het briefje op den openbaren weg, denkelijk van de dieven, gekocht. Dezer dagen had op k.;fc kerkhof te Saint-Ouen de begrafenis plaats der weduwe Mdie op den boulevard Menilmontant woonde en sedert veertig jaren aan de Magdalenakerk bedelde. Tijdens haar leven had zij zich gevoed met de overschotten, welke haar van links en regts gebragt werden. Toen zij haar einde voelde naderen, riep zjj de leden harer familie 'zamen en deed hen uit een ouden waterbak, die sedert lang niet meer gebruikt werd, een som van 40,000 fr. te voorschijn halen. Zij eischte een begrafenis der vierde klasse en een eeuwigdurende concessie op het kerkhof. Daarop liet zij een notaris roepen en vermaakte bij testament al haar goed aan hare erfgenamen, op voor waarde dat deze jaarlijks „een nacht op haar graf zouden doorbrengen." Uit Stuttgart wordt melding gemaakt van een vreeselijke misdaad in het naburige Bodelshausen door een 34jarig wever Bernard Nill genaamd, inden nacht van Zaturdag op Zondag gepleegd.^ Hij heeft nameljjk in zijn woning met een bijl zijn eigen moeder en zijn vijf kinderen om het leven gebragt. Daarna ging hij, steeds met de bijl gewapend, naar het huis van zijn schoonouders, sloeg de deur open en zou ook daar verdere onheilen hebben aangerigt, als zijn zwager hem niet met een geladen geweer op de vlucht had gejaagd. Hij is sedert dit oogenblik spoorloos ver dwenen. Wat Nill (wiens vrouw zich in een krank zinnigengesticht bevindt) tot de vreeselijke daad kan bewogen hebben, is onbekend. Hij was vlijtig en op passend en wel niet welgesteld, doch ook volstrekt niet hulpbehoevend. Rotterdam15 Mei. Voor het eerst werd hier gisteren door Engelsche visschers regtstreeks visch aangevoerd, en wel eene groote party schelvisch, schol, tong, enz. De bij uitnemendheid gunstige ligging van onze nieuwe vischmarkt maakt dat zeer gemakkelijk. De vaartuigen toch kunnen regtstreeks uit de rivier door onze binnenhavens voor de vischmarkt komen, om daar te lossen. Het visschersvaartuig, dat gisteren de visch aanbragt, onderscheidt zich aanmerkelijk van onze pinken. Het heeft stoomvermogen en is op uitmuntende wijze voor de visscherij ingericht. Vlissiugen. Naar wij vernemen hebben de Ge deputeerde Staten van Zeeland hunne goedkeuring ge hecht aan het door gebroeders Oppenhein, bankiers te Groningen, aan het gemeentebestuur gedaan aanbod omtrent de door de gemeente te sluiten leening van 36 mille. Vllssiiig^oii, 17 Mei. Terwijl in vele couranten fesproken is over de in aanbouw zijnde lokalen voor de rma Brasch en Rothensheim, komt het ons niet onge schikt voor, iets meer omtrent die firma mede te deelen. Zij heeft haar zetel te Berlijn, waar zij in hare grootsche établissementen alles heeft gevestigd, wat in den ruim- sten zin tot een „central Bureau fiir den Weltverkehr" der eerste klasse, kan beschouwd worden te behooren. Filialen zijn gevestigd te Parijs, Londen, Weenen, Leipzig, Frankfurt a/M., Gotha, Eisenach, Dortmund, Dittersbach, Bentheim en eenige andere Duitsche steden, benevens te Vlissingen, waar zij wegens haar soliede en vlugge behandeling der zaken ten zeerste geacredit- teerd is. Middelburg, 17 Mei. Een oppassend werkman, 22 jaar oud en nog geen jaar gehuwd, verloor dezer dagen zijn vrouw en kiudje, wat de ongelukkige zich zoo aantrok, dat hij gisteren als krankzinnig in het gast huis is opgenomen. De aangekondigde matineé musicale in den tuin van het bolwerk kon heden niet plaats hebben. Het weder toch scheen geen accoordje te willen aangaan en blijft koud en guur. De moezeniers worden zeer gedu peerd en ook andere landbouwers beginnen te klagen. Terwijl alles rondom met het heerlijkste groen prijkt, is de koude strenger dan in February. Naar wij vernemen worden te Antwerpen en te Gent tegen Pinksteren pleizièrtochten georganiseerd tot het bezoeken van ons eiland. Zeker zal, ouder gewoonte, dan ook Middelburg niet worden vergeten. Laat ons hopen, dat de belangstelling voor dergelijke bezoeken zich thans eens anders zal uiten, dan in het naloopen en tieren onzer straatjeugd. Men vergete niet, dat als een georganiseerd clubje onzer landgenooten een bezoek aan België brengt, het steeds op de meeste gastvrijheid kan rekenen. De werkzaamheden aan het leggen der rails voor den tram tusschen Middelburg_ en Vlissingen, worden met kracht voortgezet. Alleen in de onmiddelijke na bijheid dezer stad zijn een vijftigtal personen werkzaam. Alle kans bestaat, dat met Pinksteren de dienst weder geopend kan worden. Als men nagaat, dat bij hoogdagen" het personenvervoer tusschen Middelburg en Vlissingen vaak duizenden bedraagt, dan ligt het voor de hand dat dit zoowel voor de ondernemers als voor het publiek gewenscht is. Sedert 11. Vrijdagmorgen wordt de milicien B. van de ligting 1885, alhier in garnizoen, vermist. Aan een ongeluk schijnt niet te worden gedachtveeleer gelooft men, dat zijn nieuw „tehuis" den jongen krijger minder aanstond, of wel, dat zijn nieuwe werkkring in strijd is met zijne vredelievende gevoelens. Yex*sel<©15 Mei. Nadat in het begin dezer week hier bij het binnenloopen der haven een aak door eene tjalk zoodanig tegen den havendam gekneld werd, dat zij eene groote averij bekwam, had er dezen namiddag weder een ongeval met een binnenloopend vaartuig plaats. Eene met steenen geladen tjalk, af komstig uit Waarde, stiet met zooveel kracht tegen den .westwal van den havendam, dat zij een groot lek beneden de waterlijn bekwam en midden in de haven zonkgelukkig, zonder persoonlijke Qogelukken. Over het algemeen wordt hier zeer geklaagd over de moeilijkheden, waarmede het binnenloopen der haven gepaard gaat, zoodat het ongeveer als een kunststuk op het gebied der scheepvaart beschouwd wordt, met een niet al te klein vaartuig zonder schade binnen te komen. Wat een mensch al niet doorstaan kan. Maandag had de zoon van een landbouwer uit den Nieuwen Kraaiertpolder, gemeente 's Heer Arendskerke, het ongeluk met een driespan paarden op hol te ge raken, tengevolge waarvan hij door uit- en inwendige beleediging voor dood in huis werd gedragen. De hemdsknoopen waren hem in den hals gedrongen. Een zijner oogen scheen verloren. En Woensdag reeds begaf de patient zich te voet naar zijne tamelijk ver wijderde woning, waar zijne vrouw en kinderen hem natuurlijk met groote blijdschap ontvingen. St. Maax-teiisclijk, 16 Mei. Gisteren zijn alhier aangevoerd en gelost om gekalkt te worden, de eerste 10,000 stuks der 45,000 pannen, die voor rekening van een paar ingezetenen gelegd zullen worden op de slikken voof den polder Ondeland, om te dienen als proeve voor eene later uit te breiden onderneming ter verkrijgingvan oesterzaad. Onze gemeente heeft alzoo ook een plaats ingenomen op de lijst der specu- leerenden in zake de oestercultuur. Het welslagen der ondernemingen harer Zuid-Bevelandsche zusters is voor zeker ook hier een sterke prikkel tot navolging ge weest. Zal ook hier eenmaal deze zaak eene bron van inkomsten voor deze gemeente worden? De toekomst zal het leeren. Wij hopen het én voor de ondernemers én voor een deel dei arbeidende klasse, dat daardoor verschoond zal wezen van vele ongemakken en na- deelen, die het buiten 's lands werken oplevert. Zierikzee, 18 Mei. Heden werd ten raadhuize alhier in 10 perceelen aanbesteed Het doen van eenige vernieuwingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, met het gewoon onderhoud daarvan. Minste inschrijvers waren voor lste perc. De openbare gebouwen, waaronder torens, poorten en stads brand- en vroonpaden, de heer J. van Dyke voor 3698. 2e De Kaaimuren, de heer J. van der Linde voor 820. 3e De beschoeyingen en paalwerken, de heer J. Bartels, voor 909. 4e De Bruggen, de heer H. Besaans, voor ƒ1000. 5e Het Sas en het Sashuisje, de heer H. Besaans, voor 320. 6e De riolen, putten en waterleidingen, de heer H. C. van den Ende, voor ƒ618. 7e De pompen en banken in de wandeling en op de wegen, de heer A. Anker Wz., voor 179,90. 8e De Begraafplaats, de heer B. Kodde, voor ƒ451. 9e .De Schoolgebouwen voor het middelbaar onderwijs, de heer J. Bartels, voor ƒ1329. 10e De overige Schoolgebouwen, de heer J. Bartels, voor 1007. Yoor de oestervisscherij op de stroomen voor de gemeente Bruinisse werden in 1884 4 vaartuigen ge- bruikt, bemand met 8 koppende prijzen dezer oesters liepen van 60 tot 65 per duizend, en de vermoe delijke opbrengst bedroeg slechts 5000 stuks. Voor de mosselvisscherij gebruikte men 95 vaartuigen, bemand met 190 koppende prijzen varieerden van 2 tot 2,25 per ton. Voor de garnalenvisscherij dienen 8 vaartuigen, met 16 mande prijzen waren f 2,50 per mand; de opbrengst 51,000 K.G. De geheele visschers- rloot bestaat uit 107 vaartuigen. De hoofdhandel was echter de teelt van oesters, vooral in Zeeuwsche, hoewel die in Fransche oesters aanzienlijk toeneemt. Ook werden Amerikaansche en Portugeesche aangevoerd. De hoeveelheid Zeeuwsche bedroeg 1,500,000die der Fransche 2,400,000Ame rikaansche 100,000 en Portugeesche 500,000. De prijzen varieerden van 55 tot 60, die der kleine van 25 tot 35 per 1000 stuks. De oesters werden voornamenlijk uitgevoerd naar België en Engeland de mosselen hoofdzakelijk naar België en gedeeltelijk naar Engeland, Frankrijk en Duitschland. Voor de garnalen bleef Londen steeds de meest gezochte, markt, terwijl alikruiken gewoonlyk regtstreeks naar België gaan. Op den 16den dezer is de stoomboot „Telegraaf" nabij Zijpe in aanvaring geweest met het beurtschip van Oude Tonge op Bergen op Zoom, komende van laastgenoemde plaats. Tengevolge dezer aanvaring is bedoeld vaartuig gezonken en weggedreven naar de Noord-Brabantsche wal, waar het door twee schippers van Bruinisse is opgevischt en aldaar met inhebbende lading, bestaande uit verschillende goederen, is aan- gebragt. Aan de drie inspecteurs van het Lager Onderwijs is de aangename taak opgedragen te beslissen, welke rijksnormaallessen, tengevolge van het bekende votum der Tweede Kamer zullen moeten worden opgeheven. Men weet, dat de meerderheid wel het geld weigerde, maar de inrigtingen, die getroffen moesten worden, niet aanwees. Nu is door sommigen het middel aan de hand ge daan om het bedrag te vinden door het weigeren van beurzen en de Normaallessen te laten bestaan, terwijl anderen de meening zijn toegedaan, dat wel degelijk het aantal normaallessen moet verminderen. De inspecteurs nu kunnen in deze zaak moeijelijk zelf beslissen, en het is dus zeker heel natuurlijk, dat ze het gevoelen hebben gevraagd van de districts schoolopzieners in hunne inspectie. En wat is nu het geval Ieder dezer ambtenaren zoo meldt men oordeelt de in zijn district bestaande normaallessen volstrekt onmisbaar. En toch is eene beslissing in een of anderen zin noodzakelijk. De bekende schrijver Jan Holland (dr. Vitringa, rector van het gymnasium te Deventer) is Katholiek geworden. De plegtige opening van het Rijks-museum te Amsterdam is thans definitief op 13 July a. s. bepaald. De „Spaarnebode" maakte onlangs, evenals wij, melding van een diefstal, gepleegd in de consistorie kamer van een Haarlemsche kerk en noemde 30 gulden als het cijfer der gestolen gelden. Deze opgave, die wellicht niet juist was, heeft den dader in zijn eer gekrenkt, welke daarom den volgenden brief aan de redactie geschreven heeft De Redactie Spaarnebode Mijnheer In uw 'laatst uitkomend bladZaturdag gepasseerd, maakt gij melding van eene inbraak in de kamer der N. H. G. in de St. Jansstraat. Dat is tot zoover goed. Doch de zaak is deze: in plaats van ongeveer ƒ30, was er slechts ongeveer 13. Dat is dus of eene druk fout van u of Ik ben als dief, eerlijkheidshalve verpligt, mij te verantwoorden tegenover deze laster Indien ik geweten had dat er niet meer aanwezig was als ongeveer ƒ13, (geen 30), dan zou ik voor dat bagatel volstrekt geen moeite gemaakt hebben. Mijn heer de redacteur wees zoo vriendelijk en plaatst dit mijn schrijven ook in uw eerstvolgend uitkomend blad, want ik leef niet gaarn onder verdenking by het publiek Ik onderteekeu mij Cartouche II 1 Met achting. Wij vernemen, dat het wetsontwerp betrekkelijk de toekenning van een subsidie van 4 ton, voor den stoomtramweg van Breskens naar Maldeghem, Woens dag in de afdeelingen der Tweede Kamer zeer ongun stig is ontvangen. Zijn wij wèl ingelicht, dan was het afkeurend oordeel vrij eenparig. Een herbergier onder Bergen op Zoom is door eenige dronken lieden ernstig mishandeld. Wegens hun opgewonden toestand werden zij uit zijne woning gezet en buiten de deur gesloten, doch, gebruik makende van het binnenkomen van een aldaar nachtverblyf houdenden Belg, drongen zij weer naar binnen en hadden in een oogwenk D. op den grond geworpen en hem duchtig mishandeld. Door de rijkspolitie, die inmiddels ter hulp was gekomen, werd tegen de da ders proces-verbaal opgemaakt. Zy werden naar Breda overgebragt. Door den gemeenteraad te Ter Neuzen is met acht tegen twee stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van het Hervormd kerkbestuur aldaar, om grond op de markt te verkrijgen, tot het bouwen van een kerk. Een aantal bezwaarschriften van ingezetenen waren tegen de inwilliging van dat verzoek ingeko men. Sommigen zelfs gingen zoover van te verzekeren dat, als de kerk op de Markt werd gebouwd, zij er nooit een voet zouden zetten. Het Vad. bevat zoo nu en dan brieven van een eenvoudigen landman zoogenaamd uit de Beemster, die zich Dirk Groen noemt, maar door zyn geestig geschrijf toont, dat hij op verschillend gebied geen groentje is. Zie hier wat hij o.a. over de wijziging der nieuwe drankwet zegt: „Waar toch komt het bij die veranderde wet op aan? Wel mijnheer en vriend, dat is duidelijk als glas. Die veranderingen zijn om de gecombineerde men schen te helpen. Een gecombineerd mensch is iemand die sterken drank verkoopen wil met nog wat, bijvoor beeld stokvisch, locomotieven of lucifers. Gy weet dat evengoed als ik, maar ik vertel het toch maar, omdat er zooveel menschen mijn brieven lezen, die nooit zoo politiek geleerd zijn als uwe redactie. De staat loopt gevaar als iemand in dénzelfden winkel yzerdraad en jenever verkoopt, dat iB klaar als de zon maar de Staat is met een beetje geholpen, en na primo Meiis er geen of weinig gevaar voor de Nederlandsche natie, als de sterke drank verkocht wordt in gesloten flesschen, kannen of kruiken, en er geen aangebrokene vaten, flesschen, kannen en kruiken in de voor het publiek toegankelijke localiteit aanwezig zijn. Mijn schoonzoon zegt dat een emmer geen vat is, ook geen flesch, ook geen kan en evenmin een kruik, en dat dus wel geoorloofd is een aangebroken emmer met sterken drank voorradig te hebben: maar mijn schoonzoon is een woordenzifter. Mijne vrouw vraagt: waarom flesschen en kannen wel, maar bussen niet gesloten moeten zijn en daarop wist mijn zoon geen antwoord. Maar dat weet ik wel, vriend redacteurzóó wil ik er niet komen. Ik gevoel heel goed, hoe zwak ik zelf ben; indien de Ministerraad en de leden van de Kamers eens met dezelfde kleingeestigheid mijn brieven gingen lezen, als mijn schoonzoon hun wetten napluist, dan zouden zy misschien evenveel fouten vinden. Wat gij niet wilt dat u geschiedt.neen, door de mazen kruipt Dirk Groen niet. Gecombineerde menschen willen tappen, en de wet wil niet dat zy tappen. Neem nu, mijnheer en vriend, flesschen, die tegelyk gesloten en niet gesloten zijn, dus flesschen met beugel sluiting, maak flesschen van een maatje, een half maatje en fleschkens van een borrel, en beide partijen zijn gehol pen. In mijn gecombineerde winkel, of in uw winkel of in iemands winkel geef ik een borrel in een beugelfleschje, onze klant stapt even op de stoep, wipt met zijn vinger de sluiting open, draait zich halfom, roept het gecombi neerde mensch met heldere stem zijn frissche morgen toe, drinkt, en komt weer binnen, om zijn beugelsluit- uitvinding op de toonbank te zetten. Zoo behoeven wij gecombineerde menschen, geen onkosten in rekening te brengen voor glaswerk, en de zaak blijft evenals vroeger alleen met dat verschil, dat de Staat der Nederlanden nu veel minder gevaren loopt, dan in die ongelukkige dagen, vóór één Mei dezes jaars, toen men de jenever dronk uit een open glas zonder beugelsluiting. Ziet ge mijnheer, nu kent ge mijn uitvinding, kleine fleschjes, die ik laat blazen, met beugelsluitinkjes, die ik zelf eraan bevestig. Ik heb er al vrij wat van verkocht. Maar nu moet gij mij helpen om de aandacht van het publiek daarop te vestigen, er is zooveel concurrentie Hoe de Mormonen aan hunne vrouwen komen, is misschien voor velen vooral voor hen, die reeds moeite hebben om er ééne te krijgen een raadsel. Door Amerikaansche bladen werd onlangs het volgende daarvan medegedeeldDe zendelingen, die de Mormonen naar Europa uitzenden, om propoganda voor hunne leer te maken, verschaffen zich photograpische por tretten van de onervaren vrouwen welke zij weten over te halen om tot het mormonisme toe te treden en zenden die portretten aan den bisschop. Deze spreidt des Zon dags na den kerkdienst de portretten op den kansel uit, en alle Mormonen, die hunne collectie vrouwen wenschen uit te breiden of naar iets nieuws verlangen, komen op uitnoodiging van den bisschop er op af, en zoeken uit wat hun het meest aanstaat. Ieder betaalt zelf de kosten van den overtocht der vrouw, die hij hebben wil, en die gelden worden dan aan den zendeling overgemaakt. De vrouwen, die meestal geen vermoeden hebben van de in Utah bestaande instellingen en gebrui ken, worden bij hare aankomst in ontvangst genomen door den man, voor wie ze bestemd zijn. Nu zich ook hier te lande weder zendelingen van de Mormonen ophouden, kan het zijn nut hebben het bovenstaande mede te deelen. KERKNIEUW S. MiHdeHmx'g-. Bij de herstemming voor ge- magtigden in het kiescollege van de Ned. Herv. gemeente heeft de Irenische rigting de overwinning behaald. Hare candidaten wonnen het met ruim 100 stemmen meerderheid, Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. J. W. Kautsmann, te Diuksperloonaar Sommels- dyk door ds. J. Bolkensteijn, te Gerkesklooster. Beroepen te Sirjansland dr. W. van der Beke Cal- lenfels, cand. te Utrecht. Het classicaal bestuur van Rotterdam heeft alle classicale besturen der Herv. kerk een uitnoodiging gerigt om aan de aanst. classicale vergaderingen iu hun ressort het voorstel in overweging te geven het welk gen. Class, bestuur besloten heeft bij de classi-. cale vergadering te Rotterdam in Juni a. s. in te dienen. De classicale vergadering wende zich tot de alge meene Synode met verzoek om wijziging van het Reglement op het examen ter toelating tot de Evan geliebediening in de Nederl. Herv. kerk, in dier voege, dat ook candidaten die niet aan een der Rijks-Unie- versiteiten hun opleiding hebben ontvangen, tot het proponentsexamen worden toegelaten." VERSCHEIDENHEDEN Een© bedolven stad. De werklieden, die bezig waren met een mijnput té graven bij Mobely (Missouri) hebben kort geleden op een diepte van 350 voet eene oude stad ontdekt, die ongeschonden is bewaard gebleven door eene dikke laag versteende lava, die zich er boven welft. Men heeft dadelijk een eerste onderzoek ingesteld, dat twaalf uur geduurd heeft. In deze tijdruimte beweren de onderzoekers nog slechts een klein gedeelte der bedolven stad te hebben gezien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1