Zlllïlk/IISCIM NIEUWSBODE. No. 5078. Zat ur dag 10 Mei 1885. Msle Jaarg. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. JFranférijft. iPuttsdilttttli. TELEGRAMMEN. Verschijnt DINGrSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs p er 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER van Zierikzee, maakt bekend, dat door J. J. VERBEKE, ingezeten dezer gemeente, een adres is gerigt aan Z. M. den Koning, waarbij hy verzoekt dat uit de vergunning, hem bij bet Koninklijk Besluit van den 30 Mei 1882, no. 10 verleend tot bet oprigten eener bewaarplaats van lompen op de per- ceelen, kadastraal bekend, gemeente ZierikzeeSectie B no. 1682, en in 1683 en 1689 moge worden weggelaten de voorwaarde *dat in het gebouw geen vuur of licht ■»mag worden gebruikten vervangen door de bepaling ydat in het gebouw geen vuur mag worden gébruikt en ygeen ander dan vaststaand licht en dat, ingevolge - art 12, 3e lid der wet van den 2 Junjj 1875 (Staatsblad no. 95), de belangbebb nden ten wier beboeve de in bet Koninklijk Beslir' van den 30 Mei 1882, no. 10, gestelde voorwaarden zijn opgelegd, worden opgeroepen om op Vrjjdag den dezer maand, te 12'/3 uur des namiddags, op het Raadhuis dezer gemeente te verschijnen, ten einde alsdan aan het Collegie van Burgemeester en "Wethouders hunne bezwaren tegen de wijziging der opgegeven voorwaarde in te brengen. Zieeikzee den 15 Mei 1885. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente zlettlkzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den llden April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzeive wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden, maken bekend. Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de geborenen in de jaren 1860 tot 1851 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen, dien tot het laatstgemelde jaar beknoren, alsmede van hen, die, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met ter woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen, die na dien tijd ge- pasporteerd, en de vreemdelingen, die welke sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben gevestigd, voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hébben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door de wei-kelijke overbrenging, van den zetel van hun vermogen sn de hoofdmiddelen van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenig ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen, zonder onder scheiddaarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrij gestelden of uitgestotenen te behooren, en dien ten gevolge ook zij, die hun ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovene gemelden, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei eerstk. en volgende dagen, des voormiddags van 10—12 ure, ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den lsten Juni 1885 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmplooieerden in huizen van negotie, klerken van notarissen, advokaten enz., be dienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden, werk zaamheden uitoefenen of dienstbaar zijnde ambtenaren en geemploieerden bij het Gewestelijk Bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenendie buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn in de ge meenten hunner vorige woonplaatsde buitenlandsch zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig domi cilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de ge meenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en meubilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, dd&r, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verplicht zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden feconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven oor den Burgemeester of Ambtenaar van den Burger lijken Stand)sedert wanneer zij Ingezetenen der ge meente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellen, of daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het on derdeel daarvan, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente géboren, aangemaand, om zich tijdig van eene. geboorte akte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede, en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, ver- valle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken, vermanen en waarschuwen om zich van deszelfs verplichting in deze te kwijtenvermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Ma- jest'eits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Juni eerstkomend niet hebben laten inschrijven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en dat dezelven, die ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daaren boven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien bestonden. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 4 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van dee LEK de CLERCQ. ©«geland. Een rechter te Bristol sprak onlangs een aardig vonnis uit. Een woekeraar vervolgde een armen drom mel voor een som van 20 pond sterling, die hij hem tegen 130 pet. geleend had. De schuldenaar wees op zijn onvermogen, doch nam aan om zijn schuld in termijnen af te doen. Daar er in Engeland geen wet bestaat, die het nemen van woekerwinst verbiedt, was de rechter verplicht den beschuldigde te veroordeelen, doch tevens stond hg hem toe zijn schuld in termijnen af te doen en wel in maandelijksche termijnen van 6 stuivers. De woekeraar zal dus 70 jaar geduld moeten hebben voor dat hjj de hoofdsom terug heeft en dan nog 10 jaar voordat interest en kosten gedekt zijn. De man is nu 45 jaren oud; zoodra hij dus 125 jaar is, is dit zaakje uit de wereld. Zondag is in de Protestantsche kerk in de Rue Madame te Parijs een zeer zonderlinge zelfmoord be dreven. Onmiddellijk na de preek drong een man naar voren, die op een luiden toon zei„alleen de predikant zegt de waarheid", en zich vervolgens met een revolver voor het hoofd schoot. De in de kerk zijnde vrouwen snelden hevig ontsteld naar de deur, terwijl twee dok ters, die in de nabijheid waren, slechts konden con- stateereh dat de man reeds was overleden. Een brief, welke zich op het lijk bevond, toonde duidelijk aan dat de schrijver aan verstands verbijstering leed. De ongelukkige heette Herman Keller en was een Duitsch- Zwitser, geboren te Zurichhjj schreef dat toen in 1871 het leger van Bourbaki in Zwitserland een wijk plaats zocht, hij alleen sympathie voor 1 rankrijk had betoond en den soldaten sigaren aangeboden. Naar Frankrijk gekomen wenschte hij niets liever dan in het Fransche leger dienst te nemen en te strijden voor de herovering van Straatsburg. Zes jaren lang was hij in een hotel-garni in betrekking gefeest, maar van dat denkbeeld kon hij maar geen afstand doen en het hinderde hem, dat hij alleen leefde om te eten en te drinken. Hij wenschte met eene Fransche vrouw te trouwen, doch twee meisjes had hij vergeefs het hof gemaakt. Ein delijk had hij zijn arm gebroken, die door een Franschen kwakzalver slecht was gezet, zoodat hij hierdoor ge dwongen werd zijn liefsten wensch, om in het Fran sche leger te dienen, op te geven. Hij schreef dat hij zich in de Protestantsche kerk van het leven wilde berooven omdat hij dacht dat de predikant een huiche laar was. Een kruis, dat beeld van het bijgeloof, wilde hij niet op zijn graf hebben, maar hij hoopte dat alle vaderlandslievende Franschen zijn begrafenis zouden bijwonen. Ook wenschte hy dat zijn lichaam ter ont- leding^aan de geleerdste doctoren werd afgestaan, op dat zij zouden kunnen onderzoeken wat de beste behandeling was voor een ongeluk zooals hij had bekomen en waardoor hij een invalide was geworden. In een postcriptum schreef hij„Mijn oom is mij 250 frs. schuldig, waarvan ik 100 francs wensch af te staan voor het Gambetta-monument. Parijs, 13 Mei. "Volgens berichten van heden uit Londen, zou Rusland niet de grenslijn in het algemeen hebben afgekeurd, welke te Londen werd vastgesteld, maar wel in enkele onderdeelen, in het bijzonder wat de weideplaatsen, aan de grenslijn gelegen, betreft. De verschillen vinden vooral hunnen oorsprong in topogra- phische onnauwkeurigheden en het gemis van goede kaarten. Men verwacht stellig dat ten slotte overeen stemming zal verkregen worden, maar in verband met de moeilijkheden, welke de huidige parlementaire toe stand in Engeland baart, is eene oplossing eerst na verloop van eenige dagen waarschijnlijk. Prins Victor Napoleon heeft bij een gastmaal, dat hij Vrijdag te Parijs aan 42 genoodigden gaf, verklaard, dat hij nooit, zoolang zijn vader prins Jé- rome leeft, zal dingen naar de kroon van Frankrijk. Het aantal Fransche kroonpretendenten zal dus door hem niet toenemen. Een Parijzenaar, die over 8 dagen moest trouwen, maar geen lnst in het huwelijk hadtrok op de vol gende wijze partij van de heerschende werkstaking onder de kleermakers om van zijn huwelijk af te zien. Hij telegrafeerde namelijk aan de familie zijner bruid het volgende „Huwelijk onbepaald uitgesteld. Heb geen rok en mijn kleermaker gesloten tengevolge der werkstaking." Graaf Herbert von Bismarck, laatst gezant te 's Graven- hage, i§ tot onder-staatssecretaris bij buitenlandsche zaken benoemd. Een van de Berlijnsche correspondenten der „Köln. Ztg." schrijft over deze benoeming het volgende Graaf Herbert zal binnenkort zijn 36e jaar hebben ten einde gebragt. Meer dan menig ander diplomaat is hjj in de gelegenheid geweest om, in de nauwste zamenwerking met zijn vader, de diplomatieke machine in al haar geheimnissen na te gaan en te bestudeeren. In de school zijns vaders heeft hij langs practischen weg kunnen zien, dat onvermoeide vlijt, geheele ter zijdestelling van alle persoonlijk gemak, een kalme blik, koud bloed, helder inzicht en vaste wil de grond voorwaarden voor iederen staatsman zijn, en bij onderscheidene zendingen, wier moeijelijkkeden en re sultaten openlijk bekend zijn geworden, heeft hij zijn meester alle eer aangedaan. Nog niet lang geleden heeft prins von Bismarck in den rijksdag de beteekenis der betrekkingen van onder-staatssecretaris en afdee- lingsdirecteur hierin zamengevat: dat hij die titu larissen als zijne vertrouwden beschouwt, zoodat waar hunne handteekening staat, hij in vertrouwen op hun juist oordeel zijne eigene handteekening wel zou kunnen achterwege laten. Bismarck zette in den Rijksdag verleden week de bezwaren tegen de verscherpte Zondagswetgeving in het licht en beriep zich daarbij op het onaangename van de Engelsche Zondagsviering. Hij haalde een voor beeld uit zijn eigen leven aan, om die overdrijving op dit gebied duidelijk te maken. Ik was eens op een boot, te Huil en liep gezellig op het dek te fluiten, toen een heer me naderde en me verzocht dat fluiten te staken. Waarom vroeg ik. Ik heb een goede bui. Ja maar, zei de vreemdeling, u zoudt er onaangenaam heden door kunnen krijgen. Waarom hernam ik. Wel 't is Zondag. Dat vond Bismarcé al te kras. Oronïngjen13 Mei. Zeker iemand had Woens dag op de varkensmarkt alhier, voor 7,50 een aardig biggetje gekocht. Trotsch op zijn eigendom werd er een stevige borrel opgezet. De man wist echter niet hoeveel hij verdragen kon en was weldra zóó onder den invloed van het gebruikte, dat hij regts en links zwaaide en met^zijn levende waar in een zak op den schouder een vrij lachwekkend aanzien had. Doch hier bleef het niet bij. Hij wilde zijn beestje ook gaarne t1 huis hebben en zoo slingerden beiden naar het Boter- diep, waar de viervoeter in een trekschuit zou ge plaatst worden. 'tKwam er echter niet toe, want door het aanhoudend waggelen van zijn meester, die boven dien geplaagd werd door de lieve straatjeugd, geraakte het beest, nog altijd door den zak omhuld, te water en zonk als een steen, 't Duurde eenigen tijd voor men den zak er weder uit had. Het varkentje was inmiddels gestorven en werd aan den eigenaar ter hand gesteld, die nu met zijn doode waar een goed heenkomen zocht. Dingsdag had aan het spoorwegstation te Leeu warden het roerend afscheid plaats tusschen een huis man en zijn gewezen kostganger, iemand die lang in de Oost had verkeerd. Het opmerkelijkste was, dat hg hem zijne vrouw cadeau gaf, nadat de drie betrokken personen in volle harmonie een glaasje hadden ge dronken. De huisman zelf behield het kind, een jongen van zes jaar. Een gezelschapdame, bij de aflevering tegenwoordig, gaf in de vurigste bewoordingen hare afkeuring te kennen. Breda, 13 Mei. Het plan tot aanleg en exploi tatie van een stoomtramweg van Breda naar Antwerpen vindt hoe langer zoo meer belangstelling. Vooral doet zich die belangstelling gelden bij die gemeenten, welke door de ontworpen lijn aan elkander zouden worden verbonden, n.l. 's-Princenhage, Rijsbcrgen en Zundert. Naar wjj vernemen hebben de respectieve gemeente besturen besloten een kapitaal te garandeeren voor de maatschappij welke de voordeeligste conditiën stellen zal. Dat kapitaal is door Princenhage vastgesteld op 10,000, door Rjjsbergen insgelijks op f 10,000 en door Zundert op ƒ50,000. Waar men op dergelijken steun reeds rekenen kan, daar valt niet langer aan de levensvatbaarheid van een stoomtram Breda-Antwerpen te twijfelen. Intusschen is het te verwachten dat voor deze lijn meer dan een ondernemer zich zal opdoen. Althans, men deelt ons mede, dat reeds van verschillende zijden in de genoemde gemeenten waterpassingen hebben plaats gehad. MidcIellbuLrgr13 Mei. Op de zitting van de rechtbank alhier, stond gisteren eene vrouw in gees telijk gewaad teregt wegens mishandeling, 't Was mej. A. B.zich oof noemende „Soeur L.", van het pensionnat van Onze Lieve Vrouwe van Loerdes, te IJzendijke, en zij was beklaagd van verwonding door onvoorzigtigheidals hebbende omstreeks 4 maanden geleden een der schoolkinderen, het driejarig zoontje van D. te IJzendijke, op de schoolkachel gezet, tenge volge waarvan het kind brandwonden bekwam. De beklaagde erkende het feit dat ook uit de verklaringen van de gehoorde getuigen bleek, gepleegd te hebben, doch niet met het doel om den kleine leed te doen j integendeel het zetten op de kachel was voor den kleine een pretje. Bovendien had zjj aan de kachel gevoeld en die was niet heet. Nader ondervraagd bleek echter, dat bekl. wel aan de kachel gevoeldmaar zich 'niet overtuigd had of de plaats, waar zij den dreumes gezet had, in het gat voor het deksel van den kachelnog heet wasterwijl nadat het knaapje er van verwijderd was en het gebeurde door de zusters was ontdekt, in de kachel nog een weinig vuur bleek te zijn. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door Jhr. Mr. Van Doorn, achtte het feit, beklaagde ten laste gelegd wettig en overtuigend bewezen. De vraag echter of hier aan opzettelijke mishandeling behoort gedacht te worden, beantwoordde de ambtenaar ontkennend. Een zoodanig antwoord kon hij echter niet geven op de vraag, of hier ook van onverzichtigheid sprake kon zijn. Waar dus z. i. een veroordeeling wegens ver wonding door onvoorzichtigheid diende te volgen, nam de ambtenaar in ruime mate verzachtende omstandig heden in aanmerking, en requireerde veroordeeling van beklaagde tot eene geldboete van 25, subs. 5 dagen gevangenisstraf, en in de kosten. Als verdediger van beklaagde trad op de Heer Mr. J. W. van den Biesen, advocaat te Breda. Den ambt. van het O. M. dankende voor de in aanmerking ge nomen verzachtende omstandighedentrachtte pleiter ten overvloede nog aan te toonendat hier aan geen opzettelijke verwonding te denken valt. Daarna besprak hg de vraag, in hoeverre het feit bewezen te achten is, waaraan hij twijfelde, om eindelijk, na de heilige roeping der onderwijzeres in het licht gesteld te heb ben bij veroordeeling de kleinst mogelijke straf te vragen. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uit spraak op aanstaanden Dingsdag. Midcleltmx-g,-14 Mei. Naar wij vernemen zal Mr. C. J. Pické, wegens gezondheidsredenen, zijne betrekking als burgemeester dezer gemeente neder- leggen. De recruten der ligting 1885 zijn thans allen onder de wapenen en daardoor is het hier liggende garnizoen met ongeveer 160 man versterkt. Morgen nemen de oefeningen op het exercitieterrein (Molen water), dat ten vorigen jare een aanmerkelijke uit breiding onderging, weder een aanvang. Naar we vernemen, zullen, naar aanleiding van het inslaan van den bliksem in de woning van den Commissaris des Konings en de consistoriekamer van de Koorkerk al de afleiders alhier door een deskundige nauwkeurig worden onderzocht. Een voorbeeld dat ook elders navolging verdient. Zoo nuttig toch goede bliksemafleiders zijn, zoo schadelijk werken zij als de verbindingen niet behoor lijk in orde zijn wat, en hierop wenschen wij de aandacht te vestigen, niet voldoende te constateeren is, door enkele bezichtiging van de geleiding. Het onderzoek dient op wetenschappelijke wijze te ge schieden. Heden avond gaf de muziek der dienstd. Schut terij de eerste uitvoering in de Kiosk op het Molen water. Dank zij het niet ongunstige weder bewoog zich een groote menigte door de lanen van het schoone plantsoen. Jammer dat de jeugd, ouder gewoonte, door luidruchtigheid veel van de waarlijk verdienstelijke uitvoering deed verloren gaan. De kantonregter te Middelburg veroordeelde. Dingsdag 11. eenige plattelandsbewoners, die zonder toestemming van den betrokken burgemeester op den tweeden Paaschdag aan een openbaren weg hadden gearbeid, wegens overtreding der Zondagswet, ieder tot vijf cent geldboete. Mkldolburg16 Mei. Naar wij vernemen is door eenige aandeelhouders in het barkschip „Burge meester Schorer", dat onlangs van zijnderde reis naar O.-Indie behouden binnenkwamhet voorstel gedaan om dien bodem te verkoopen. 't Is of alles medewerkt om van Middelburg, dat eertijds in Oost en West met eere werd genoemd, een onbeduidend landstadje te maken. En dit, nadat de kunst, met groote opofferin gen de reeds gunstige natuur is tegemoet gekomen om van Zeelands hoofdstad een der voornaamste han delsplaatsen te maken! Waarlijk, het „Luctor et Emergo" geldt allerminst voor Middelburg De groote droogte der vorige maanden, die nood lottig dreigde te worden voor de algemeene gezondheid en waarbij, voor zoovër bekend is, niets werd gedaan om in de behoefe aan drinkwater te voorzien, heeft althans dit goede uitgewerkt, dat er ernstig sprake is van pogingen, om ook Middelburg van duinwater te voorzien. Als een bewijs hoe*de markt van verschillende artikelenis overvoerd, mag wel dienen, dat voor een paar dagen in een der vendu-huizen alhier een ver- kooping werd gehouden van nieuwe meubelen, die tot spotprijzen werden opgeruimd. Thans is het in een ander verkoophuis „kijkdag" voor een groot aantal nieuwe hand- en trap-naaimachines, die eveneens tout prix" zullen worden verkocht. Heden middag geraakte een werkman van een houtvlot in de Heerengracht te water. Hoewel hij on- middeljjk onder de balken schoot, behield hij zijn tegenwoordigheid van geest, en bereikte, door zich langs het vlot voort te schuiven, gelukkig, hoewel uitgeput, den wal. Goes14 Mei. De Algemeene vergadering der Nederlandsche vereeniging van Gemeenteambtenaren zal in Augustus alhier gehouden worden. De persoon J. d. W. sedert enkele dagen met groot verlof uit den dienst ontslagen, was in het werk genomen op de stoommeelfabriek. Eenè kan met olie willende grijpen, terwijl het werktuig in vollen gang was, werd zijn arm door de machine gegrepen, waar door hem groote stukken vleesch uit het lichaam werden gescheurd. Zijn toestand schijnt niet levensgevaarljjk te zijn. Woensdagavond had in de lokalen van de Nieuwe Schouwburgzaal yoor de 16e maal de jaarlijksche be kroning van trouw schoolbezoek plaats. Bekroond werden van de school van den heer A. van Schelven 199 kinderen, onder welke 171 die in 1884 geen enkele maal de school verzuimden. Van de school van den heer D. H. C. Ittmann 101 kinderen, waaronder 56 met 0 verzuim. Van de school van den heer J. D. v. d. Berge 23 kinderen, waaronder 15 met 0 verzui men. De kinderen van eerstgenoemde school krögen ieder een boekwerk, die der andere scholen een boek werk met eene inschrijving op hun spaarboekje. Zierikzee, 15 Mei. Door de arrondissements- regtbank zijn heden veroordeeld lo. C. I. D., arbeider te Stavenisse wegens beleedi- ging met woorden van een bedienend beambte, bij verstek, tot ƒ12 boete, subs. 7 dagen gevangenisstraf 2o. J. C S., arbeider te Tholen, wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg bij derde herhaling binnen 6 maanden na de laatste veroordeeling, bij verstek, tot 10 dagen celstraf 3o. G. H. de G., tapper te Zierikzee wegens het zonder de vereischte vergunning verkoopen van sterken drank, totƒ12 boete, subs. 7 dagen gevangenisstraf; 4o. M. Kvarensgezel te Bruinisse, wegen feitelijken en gewelddadigen wederstand tegen een bedienend beambte, tot 3 dagen celstraf 5o. H. van den H., arbeider te Capelle, wegens het plegen van gewelddadigen en feitelijken wederstand tegen een bedienend beambte, tot eene gevangenisstraf van 1 maand in eenzame opsluiting te ondergaan en tot 8 boete subs. 1 dag celstraf. 6o. C. S., vlaswerker, J. S., vlaswerker, A. B., land bouwer, F. van der S., arbeider, appellanten van een vonnis van het kantongeregt te Zierikzee, wegens het te zamen en in vereeniging bij nacht aanwenden van verboden pogingen om wild te bemagtigen door mid del van een damnet, ieder tot 7 dagen gevangenisstraf no. 1, 2 en 4 elk tot j 40 boete subs. 7 dagen gevan genisstraf, no. 3 tot 2 boeten van 40, aubs. 7 dagen gevangenisstraf voor elke boete. Programma van het Eerste Zomer-Concert, te houden op Dingsdag a. s. 1. Mam'zelle Nitouche. Pas- redouble Krein. 2. Fantaisie. Les mousquetaires au couvent Varney. 3. Souvenir d'amour. Valse Meurice. 4. Repose en paix. Marche funèbre Moiny. 5. Le vainqueur. Pas-redoublé Canivez. 6. Grand air var ié Canivez. 7. Potpourri sur des motifs d'opéras Verdi. 8 Le mailcoach. Galop Brijfaux. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school voor L. en M. U. L. onderwijs te Brouwershaven, de heer M. J. W. P. van Hecke te Middelburg. Onderstaande circulaire is dezer dagen door de Liberale Kiesvereeniging alhier verzonden in dit dis trict. Wij vertrouwen dat velen met dit schrg ven zullen instemmen en daarvan blijk geven door hunne toetreding als lid. Wij zullen niet behoeven te wijzen op het woelen en werken onzer tegenpartij, om de liberalen te herinneren, dat ook in deze Eendragt magt maakt. M. H. Het is U zeker niet onbekend dat sinds een aantal jaren te Zierikzee eene Liberale Kiesvereeniging bestaat. Die Vereeniging, bestemd om te werken voor het geheele hoofdkiesdistrict Zierikzee, heeft buiten deze stad zelve niet die deelnèming gevonden als wensche- lijk is en door de oprichters verondersteld werd. Hoogstwaarschijnlijk lag die geringe toetreding ten plattenlande hoofdzakelijk daarin, dat een tiental jaren geleden de liberale party nog in hare volle kracht was en met eene groote meerderheid stond tegenover de toen nog onbeteekenende en slecht georganiseerde anti-revolutionaire en ultramontaansche partyen, zoo dat het actueel nut eener zoodanige Kiesvereeniging voor ons district den meèsten minder in het oog sprong en velen ze zelfs bepaald onnoodig achtten. Die toestand is thans geheel verkeerdde liberale partij, sedert jaren kampende met tweedracht in eigen boezem, bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer langzamerhand terrein verliezende, leed eindelijk bij de algemeene verkiezingen in het najaar van 1884 eene nederlaag, die haar de meerderheid in de Tweede Kamer ontnam. Vol zelfvertrouwen door deze overwinning, rigten de verbondene kerkelijke partgen hun aanval nu op de Eerste Kamer. Willen zij daar echter meester wor den, dan moet eerst het kieslichaam van deze, de Pro vinciale Staten, worden „omgezet", en zonder dralen zijn zij aan dat werk begonnen. Aanvankelijk niet zonder succes, niet alleen in andere provinciën, maar ook in Zeeland, waar een paar maanden geleden te Middelburg de anti-revolutionaire candidaat voor de Staten het met geen geringe meerderheid tegen den liberaal heeft gewonnen. Ook bij deze verkiezingen derhalve, waarbij, in onze streken althans, de kiezers tot nog toe meer door locale en andere, dan door politieke belangen geleid werden, zal het voortaan eene zuivere partijstrijd worden. Medewerking, dichte aaneensluiting van allen, die de liberale gevoelens zjjn toegedaan, en de uiterste krachtsinspanning van die allen, zal alleen de liberale partij in staat stellen dien aanval op alle punten der clericalen af te slaan en op den duur hen meester te blijven. Voor die medewerking is niet voldoende dat men bij eene verkiezing zijne stem op den liberalen candi daat uitbrenge, maar is het noodig dat men de partij steune overal en op alle geoorloofde wijzen, door woor den en door daden, o. a. door toe te treden tot de bestaande Kiesvereenigingen. In ons hoofdkiesdistrict is deze Kiesvereeniging de eenigezij alleen is lid der Liberale Unie, zjj alleen draagt bij eene verkiezing, zoo voor de Staten als voor de Kamer, alle kosten. Kosten, van welker aard en bestaan de meeste niet-leden ter nauwernood ooit heb ben gehoord, ofschoon zij soms zoo aanzienlijk zijn, dat bijvoorbeeld bij de jongste verkiezing van een 'lid voor de Tweede Kamer in het najaar van '84 door ons voor verre over de 100 alleen aan advertentiekosten is betaald. Dergelijke uitgaven gaan op den duur de draagkracht onzer Vereeniging te bovenzjj worden gedaan ten algemeenen nutte, komen allen ten goede, het is dus niet meer dan billyk dat allen daarin dragen. Om al deze redenen hebben wjj de eer U hierbij uit te noodigen om door tot onze Vereeniging toe te treden, van uwe medewerking met de liberale party en uwe sympatjiie voor het liberaal idee bljjk te geven. Het bedrag der contributie (jaarljjks 0,50 met een hoofdelijken omslag van hoogstens 0,50) kan voor niemand een beletsel zijn. Voor eene behoorljjke ver tegenwoordiging der buitenleden is gezorgd door de bepaling van het reglement, dat van de zeven leden van het bestuur drie zullen wonen buiten Zierikzee, terwjjl bovendien bjj eenigszins ruime toetreding, het bestuur voornemens is de wenscheljjkheid te overwe gen om afzonderljjke afdeelingen voor Schouwen, Dui- veland, Goeree en Overflakkee op te richten en deze Kiesvereeniging in eene Algemeene Centrale Kiesver eeniging voor het hoofdkiesdistrict Zierikzee te her scheppen. Moge onze stem niet zjjn die eens roependen in de woestijn en moge elk liberaal in onze streek bljjken doordrongen te zjjn van het gevoel dat hjj in deze be narde tjjden tegenover zjjne party verplicht is te toonen. in iets meer dan in naam liberaal te zijn, iets meer dan zjjne stem voor het liberalisme over te hebben. Men zegge toch niet „wat komt het er op aan of ik juist lid wordt" of „één meer of minder zal er wel niet toe doen"; niet met zulke gezegden zjjn ooit groote dingen gewrochtdoor eendracht worden kleine zaken groot en bljjven groote in stand. "Wij uiten den wensch, dat onze uitnoodiging door U en velen met U in gunstige overweging zal worden genomen, en onze Kiesvereeniging daardoor meer en meer in staat zal gesteld worden tot eene behoorljjke vervulling harer taak en behoorljjke behartiging der liberale belangen in ons district, en wjj verzoeken IJ daarom deze circulaire aan met U bevriende partijge- nooten mede te deelen en hen op te wekken uw voorbeeld te volgen en zich als leden bjj onze Vereeniging aan te sluiten. Ook niet-kiezers kunnen zich als lid aan melden en hebben dezelfde rechten als kiezers, behalve dat zjj van het stemmen over candidaten zjjn uitgesloten. Het is voldoende van uwe toetreding per briefkaart aan den laatsten ondergeteekende bericht te zenden. Uw lidmaatschap wordt dan geacht aan te vangen met 1 Mei jl. Het Bestuur der Liberale Kiesvereeniging te Zierikzee. R. KOOLE, Voorzitter. C. van dee VLIET. H. G. MULOCK HOUWER. Mr. A. J. F. FOKKER, Secretaris. De bevolking des rjjks bedroeg op 1 January 18842,090,850 M., 2,134,215 V. 4,225,065 T., en is alzoo toegenomen in den loop van 1884 met: 26,663 M. 26,544 V. 53,207 T. Naar gemeld wordt is de vrouw van den voorfc- vluchtigen postdirecteur W. H. Pieter uit IJzendijke met haar dochtertje behouden te Patras i Vrij dag werd in een deftig gezin te Rotterdam een diner gegeven. 'tWas nog niet afgeloopen, toen de vrouw des huizes een zeer kostbaren juweelen steen uit haren ring miste. Te vinden was hjj niet. Nu werd mevrouws hondje, dat in dezelfde zaal gedineerd had, onder scherp toezigt gesteld van den huisknecht, en deze bragt mevrouw den volgenden morgen haren steen terug. Hjj had hem in de uitwerpselen van den hond gevonden. De knecht kreeg een gouden tientje, en in haren toorn jegens den hond schreef mevrouw onmiddellijk haar lidmaatschap van de vereeniging tot dierenbescherming af. i, zjjn te Den Helder aan den zee dijk eenige vrouwen kleedingstukken gevonden met een briefje er bij van den volgenden inhoud »Ik ben den moordenaar van het kind, Het is de zee, die mjj verslind O, Heer wees mjj genadig." 'sGravenhage, 15 Mei. Het geregtshof veroordeelde heden J. H. van Noord- welle, wegens bedriegelijke bankbreuk, tot 183 dagen celstraf, terwijl de veldwachter A. Z. werd vrijge sproken. Londen ,15 Mei. Terwjjl „Daily News" meldt dat Rusland in hoofd zaak de door Engeland voorgestelde overeenkomst bekrachtigde, zegt de „Standaard", dat Rusland bepaald de teekening weigert als Engeland geen verdere con- doet. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar Coljjnsplaat door Ds. H. J. Schoolland te Brouwershaven, die alzoo bedankt heeft voor het beroep naar Wolfaartsdijk. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te zleb.ik.zee, Afdeéling Sint-Domusstraat. Zondag V7 Mei 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 15. Gemengde Berigteu. De prijzen der boter zjjn tegenwoordig bjjzonder laag 't is in waarheid eene concurrentie tusschen echte boter, half echt, half kunst en geheele kunstboter. De vorige week was het te Heerenveen een ware boter-bataille. De omroeper maakte bekend, dat de beste boere-boter voor 33 Cts., het pond te koop wasdadelijk daarna werd de prys door een anderen handelaar gesteld op 30 Cts., eindeljjk liet No. 1 de boter voor 28 Cts. en No. 2 voor 26 Cts., ja zelfs werd ze verkocht voor 20 Cts. De boterpotten uit Egypte zulleD moeten komen. Arme pachtboerenHet 'tweede Kantongeregt te Rotterdam veroordeelde verleden week op één dag 132 personen wegens openbare dronkenschap. Yoor Pieter de Klerk, tuinman, luidde het vonnisƒ120 boete of 56 dagen gevangenisstraf. Aan dien tuinman wordt ook het snoeimes gebruikt, maar als hjj niet betaald, is het een dure drinkebroer voor den Staat. Te Numans- dorp had de vorige week eene verkooping plaats van een boeren-inspan, tengevolge pacht- en andere schul den van den bewoner der hofstede. De inwoners wilden den schuldenaar helpen en dientengevolge werden paarden voor 5 en koejjen voor 3 gulden verkocht; één persoon kocht een paard bijna op de waarde, doch hjj moest wel zorgen dat hjj zijn eigen lijf en paard spoedig kon bergen. Dames Honderdduizende kilo's haar van de Chineesche kaalhoofden wordt jaarljjks uitgevoerd naar Europa, waar men dat haar gebruikt voor vlechten, chignons enz. Zou door die grillen der mode niet menige besmetteljjke ziekte uit China wor den overgeplant? „Had ik maar vroeger begonnen met valach haar" zegt Josias te Kamperveld „enfin, ik heb nu toch Jansje aan de hand, want na de vele blauwtjes die ik héb geloopen, zal ik mjj nu hier maar mede behelpen, en Met al mijn hooge burgerstand Krjjg ik geen rijke aan de hand." Santje te Loojjersvlinder wordt in haar eigen belang aangeraden zoo drlik niet met koffij en tbee Johannes te bezoeken, want het begint bij de buren erg in 't oog te loopen't ergste voor haar is nog dat Johannes er mee lacht en zegt Santje lief! houdt uw fatsoen, Wil die dwaasheid niet meer doen; Want het is met mjj toch zoo gesteld Ik zoek geen meisje zonder geld. Het zedige Riektje te Z. wordt aangeraden niet meer te lasteren, geen praatjes te verkoopen, waarvan zij niets weet, anders zou zij nog wel eens kunnen komen op een plaats, waar zjj toch zeker niet gaarne komt. De dochter van een barbier te H., Moest zoo niet loopen voor en na; Zjj is de menschen tot een last En praat maar woorden ongepast. Steek uwe tong maar in uwe zak, Loop gjj dan maar op uw gemak, Want uwe praatjes zjjn te mal En zjj beteek'nen niemendal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1