Zll lll kZIIM III NIEUWSBODE. No. 5077. 41ste Jaarg. Donderdag 14 Mei 1885. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAGr. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIEN, van 1 3 regels 30 Cts.meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags voonniddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend Algemeen Overzicht. Wij zullen liet er nu maar voor houden, dat er geen oorlog komt en zonder onze lezers tot eene valsche gerustheid en nog veel minder tot gevaarlijke beurs- speculatiën op te wekken, meenen wij toch een woord van bemoediging te mogen spreken, na de onrust en spanning waarin wij eenige weken hebben verkeerd. Indien wij niet te doen hadden met hooggeplaatste personen, op wie het oog van geheel Europa gevestigd ismet ernstige mannen, die geen meerder gewicht in de zaken zullen leggen, dan er werkelijk in te vinden is, wij zouden geneigd zijn te gelooven dat men met ons een loopje genomen had, dat men de oorlogsmogelijkheid aan bijzondere oogmerken heeft willen dienstbaar maken en dat Europa alzoo ten onrechte in onrust en beroering werd gebracht. Wat wij bij eene vorige gelegenheid schreven, dat geene der mogendheden ernstig den oorlog wil, blijkt meer en meer eene waarheid te zijn. En indien nu niet sommige vernuftigen in de Parlementen over de zoo genaamde quaestie van eer gaan redetwisten en van revanche en andere dingen spreken, dan hopen wij, dat, zonder verdere bezwaren, de dreigende onweersbui zal overdrijven en de vrede zal behouden blijven. Wij schrijven een en ander niet zonder officiëele berichten die ons tot deze gevolgtrekking leiden. De telegrammen, die wij in de dagbladen vinden, blijven nog wel altijd tegenstrijdig, maar de grondtoon, die in allen spreekt, is toch het verlangen dat de vrede bewaard moge blijven. Wij willen ons daarom over die tegenstrijdige berichten maar niet ontrusten en in kalm vertrouwen afwachten, wat de naaste dagen ons zullen opleveren, terwijl wij thans een en ander uit de geschiedenis der laatste dagen gaan vermelden. De scheidsrechterlijke uitspraak, waarvan in de laatste dagen sprake was, schijnt nu weder te zullen achter blijven. II faut laver son linge sail en familiezoo denken de Russische en Engelsche heeren ook en willen er waarschijnlijk de vreemden maar buiten houden, van wien zij toch ook geen heil te wachten hebben. Daar bij komt, dat men noch van den eenen noch van den anderen kant zeker is, omtrent de eischen die later zullen worden gesteld. Zelfs spreekt men er van, dat Rus land voor de toekomst zich eene vrijheid zou willen verzekeren, die bij de vredesonderhandelingen nog wel eens een punt van zeer ernstigen aard kunnen worden. Wij zullen ons echter daarvan geene sombere voor stellingen maken en liever letten op de gunstige ver schijnselen, die zich voordoen. Daartoe rekenen wij onder anderen, dat de beide twistende regeeringen last gegeven hebben om de uitvoering van eene vroeger gedane bestelling van torpedo's te staken. Dergelijke berichten doen meer af, dan al de tegenstrijdige tijdin gen, die al de dagbladen verspreiden, meestal geinspi- reerd door de beursmannen, die daarmede hun voordeel willen doen. Als de oppositie in het Engelsche Lager huis haar plan volvoert, dan zal heden een voorstel worden gedaan, om ook de toevoer van geldmiddelen te temperen. De aanvraag van 11 millioen zou weder aan de orde komen, maar Sir Northcote was van plan het huis te bewegen, daarin niet te treden, voor dat de noodige inlichtingen omtrent het gebruik dier gelden zou zijn verstrekt. De oorlogs-quaestie doet de Engelsche regeering de Iersche belangen niet vergeten. Er is eene regeling ontworpen van de zelfstandigheid der besturen. Het onder-koningschap zou dan worden afgeschaft en in de plaats daarvan een Minister voor de Iersche zaken aangesteld worden. Er zijn in de laatste dagen ook weder berichten uit Suakim gekomen, die eenige vertroosting aanbieden tegenover de vroegere smarten. Generaal Graham heeft een aanval gedaan bij Takval op de Arabieren, onder bevel van een der voornaamste bevelhebbers van Osman Digna. De Engelscheh zijn na lange schermutselingen meester gebleven en hebben eenen aanzienlijken buit van vee gemaakt, zij verloren daarbij geene manschap pen, maar slechts eenigen werden gewond. In de Fransehe Kamer, waar de nieuwe pre sident Floquet is opgetredenwerd een warme strijd gevoerd over het tractaat van Hué. De oppositie deed haar uiterste best om dit te doen verwerpen maar van de zijde der regeering werd aangevoerd, dat juist door de aanneming van deze overeenkomst het sluiten van den vrede met China gemakkelijker zou worden. Het slot van de zaak was dan ook, dat het regeeringsvoorstel met eene verpletterende meerderheid werd aangenomen. Zooals wij de vorige week mede deelden zou aan de beruchte Louise Michel gratie verleend worden. Het schijnt haar echter in de gevan genis goed te bevallen, want zij heeft verklaard die gratie niet te willen aannemen, wanneer niet aan alle medeveroordeelden dezelfde gunst werd verleend. Daar de Regeering gegronde reden heeft om dien eisch niet in te willigen, zal het woelzieke vrouwspersoon nog eenigen tijd onschadelijk blijven. Er is sprake van een handelstractaat tusschen Frankrijk en den Transvaal, althans de heer Beelaarts van Blokland is naar Parijs afgevaardigd om daarover te onderhandelen. In Spanje blijft het onrustig door de gemeente verkiezingen, waarbij de liberalen zeer in de weer zijn om zich van eenige zetels meester te maken. De Mi nister van Binnenlandsche zaken had, in verband daarmede, den gemeenteraad van Madrid geschorst, maar de Raad van State heeft dat besluit weder ver nietigd. Men is er ook zeer bevreesd voor een ver nieuwd uitbreken van de cholera, die zich hier en daar sporadisch vertoont. Het woord verkiezingen wijst naar eene zaak die be stemd schijnt de geheele wereld in rep en roer te brengen. In Zweden en Noorwegen heeft men de bepaling gemaakt, dat voortaan ook vrouwen verkies baar zullen zijn voor 3choolcommissiën. Of men zich daarvoor bedenken zal durven wij betwijfelen en wij hopen, dat het voorbeeld uit het Noorden vooreerst niet zal worden nagevolgd. Yoor de vrienden van het algemeen stemrecht is het niet onbelangrijk te ver nemen dat in een der Zwitsersche kantons de verkie zingsijver zoo groot is, dat van 861 kiezers in eene plaats geen enkele opkwam. Zeer eigenaardig zegt men dan ook, dat er nu aan gedacht wordt, nevens het stemrecht ook een stemplicht in te voeren, ten einde alzoo de vrije kiezers te dwingen van hun recht ge bruik te maken. In den Transvaal kan men ook maar niet tot rust komen. Voornamelijk is het Bechuanaland oorzaak van voortdurend twistgeschrijf tusschen de regeeringen en den Engelschen vertegenwoordiger. Krüger wil den F-ngelschman Waken, als gevaarlijk voor de rust onder de Bechuanen van daar verwijderen en Sir Ro bertson wil daar niets van weten. Wij nemen echter gaarne nota van een schrijven van Krüger, waarin hij verzekert, dat de Transvaalsche regeering niets liever wenscht, dan tot behoud van den vrede mede te werken. De exprocureur Jorissen zal eerstdaags geschriften uit geven, om zijn vroeger gedrag te rechtvaardigen, 't Is te hopen dat hg maar niet te veel oude koeien uit de sloot hale. Nieuwstijdingen. ü-mcrtfla, Een der stoutste Amerikaansche plannen is de verlichting van de n Atlantisch en Oceaan, welk denk beeld in ernstige overweging is genomen. Men wil een streek dwars over den Oceaan van de bank van Nieuwfoundland tot de Iersche kust door electriciteit verlichten. Daartoe bestemde schepen, door een elec- trischen kabel onderling en met de kunst verbonden, zouden op afstanden van 200 zeemijlen het anker laten vallen en des nachts verlicht worden. Hoe phantastisch het plan ook schijne bij den eersten oogopslag, dat het vroeger of later uitgevoerd zal worden, lqjdt geen twjjfel. Door de wetgevende vergadering van den Ameri- kaanschen Staat Nevada is nu een wet aangenomen, waarbij het verboden wordt, anderen op sterken drank te onthalen. Ieder, die een ander een borrel aanbiedt, is strafbaar met eene boete van 5 dollar 12,50). In Canada werd voor eenige jaren een dergelijke wet aangenomen, maar zij werd spoedig weder ingetrokken, omdat zij een doode letter bleek te zjjn. Londen, 11 Mei. In het Hoogerhuis heeft lord Granville gezegd: „Daar Engeland en Rusland zijn overeengekomen om het ontstane punt van eer te onder werpen aan de beoordeeling van den souverein van een bevrienden Staat, zijn er ten opzichte van de détails geen moeilijkheden te verwachten, en daarom heeft de Regeering het noodig geacht, lord Kimberley en mij met de heeren Staal en Lessar ter overweging omtrent de grensquaestie te doen bijeenkomen. In hoofdzaak hebben wij eene overeenkomst getroffen, waarmede de Regeering, alsook lord Dufferin en de Raad van Indie ten volle bevredigd zijn. Deze over eenkomst is aan de Russische Regeering door haren vertegenwoordiger medegedeeld." In het Lagerhuis heeft lord Hartington medege deeld, dat er besloten is, de troepen zoo spoedig mogelijk naar Waddyhalfa en Assoean te doen terug trekken. Dit zal in het laatst dezer maand beginnen. De marsch naar Khartoem is opgegeven. ünsinnfr, In de „Schlesische Zeitung" wordt het volgende gezegde aan Keizer Alexander IH toegeschreven Toen het Russisch-Britsch conflict nog zóó hevig was dat het uitbreken van een oorlog onmiddelijk ophan den scheen, achtte de Minister van Financiën de heer Bunge, het zijn pligt, den Czaar en den heer Von Giers indachtig te maken op den slechten toestand der Russische Financiën. Doch de Czaar antwoorde„Ik stel bij het uitbreken van den oorlog het geheele ver mogen van het huis Romanoff ten bedrage van 180 millioen ter beschikking, en hoop dat anderen mijn voorbeeld zullen volgen." iPuitstüllttDïlï. Berlijn, 11 Mei. De Rijksdag heeft bij derde lezing het invoerregt op rogge en dat op tarwe vast gesteld op 3 mark. De rentenier Niedermayer uit Regensburg keerde met zijn zoon dezer dagen uit Arco terug, waar beiden wegens gezondheidsredenen verblijf hadden gehouder, begeleid door den schoonzoon van eerstgenoemde, dr. Emmerich uit Neurenberg. Zij bevonden zich op den sneltrein, die te acht uur des avonds te Regensburg moest aankomen, toen de vader, zonder over eenige voorafgaande ongesteldheid te hebben geklaagd, onder het rijden plotseling stierf. De zoon werd door het spoedig sterven van zijn vader zóózeer door ontroering overmeesterd, dat ook hij door den dood getroffen werd, waardoor de trein bij zijn aankomst twee lijken medebragt. De politie te Antwerpen heeft de hand gelegd op drie Duitschers, die op zeer vernuftige wijze in hun onderhoud voorzagen. Van welwillendheid overstroo- mende, strekten zij hunnen landgenooten, die te Ant werpen naar de nieuwe wereld zich kwamen inschepen, tot vraagbaak- en gids, en hielden zij hen gedurende hun verblijf in de havenplaats onafgebroken gezelschap. Nu en dan werd als tijdpasseering een eenvoudig kaart spelletje gedaan, natuurlijk met zeer lagen inzet, en bijna zonder eenige uitzondering verloren de beminne lijke cicirone's. Deze betaalden hun verlies dan met Belgische en Fransehe goudstukken, waarvan zij echter altijd nog een aardig sommetje in zilver of nikkelstuk ken terug ontvingen. De goudstukken echter waren valsch Het Ministerie van Landbouw in Belgie houdt zich thans druk bezig met de middelen om in dit land de cultuur van beetwortelen, die rijk aan suiker zijn, te bevorderen. Met dit oogmerk is reeds door de regeering een proefstation te Bergen opgerigt, hetwelk de grondbeginselen moet openbaar maken, welke den landbouwer als gids kunnen dienen bij het telen van rijke suikerbieten. Ook eenige boeren zullen van regee- ringswege worden uitgenoodigd proefvelden aan te leggen. In afwachting dat de Antwerpsche wereldtentoon stelling gereed is, hetgeen nog wel 5 a 6 weken zal duren, kunnen wij onze lezers reeds een idéé geven van hare oppervlakte. Het tentoonstellingsterrein, in de nabijheid van de Schelde, beslaat 22 hectaren. De hoofdingang komt uit op de zuider-avenue, tusschen de Montigny- en de Hornestraat en geeft toegang tot de centrale galerij. Voor tuingronden had men 11 hectaren bestemd, doch de toevloed van inzendingen was zoo groot, dat zij moesten worden beperkt. De voorgevel, 65 meters hoog, bestaat uit een ijzeren geraamte en heeft, van nage- bootsten gehouwen steen opgetrokken, tallooze kolom men, beelden en versieringen. Aan de hoeken verrijzen torens. De portiek vormt een monumentalen boog, weder met twee torens ter weerzijde, van welker toppen de tuinen en omliggencle boulevards electrisch zullen worden verlicht. Aan den voet twee watervallen. De portiek zelfs is met fraai beeldhouwwerk, zinnebeeldige figuren en opschriften versierd en ter hoogte van 45 meters bekroond met eene.galcrij, welke door middel van een elevator bereikbaar is en van waar men het fraaie panorama der Schelde aan de ééne en der stad Ant werpen aan de andere zijde zal kunnen bewond eren. Boven het ver wuift en voor de galerij verheft zich een fraai standbeeld, de stad voorstellende, en de be zoekers als welkom heetende met de woorden op den gevel„Aan allen, de stad Antwerpen." Boven de galerij ziet men weder een rij van bogen, waarboven tien Atlasfiguren, die een reusachtigen wereldbol dragen. Elk dezer atlassen is 6 meters hoog. Op den openings dag waren de lichttorens met de vlaggen van alle natiën versierd. In het geheel is voor den gevel niet minder dan 400,000 kilogram ijzer gebruikt. De gale rijen beslaan te zamen eene oppervlakte van 105,000 vierkante meters en het daarvoor benoodigde ijzer be liep meer dan 5 milioen kilogram, ongerekend het ijzer voor den gevel. Het dak is van zink en glas68,000 vierkante meters zink, 60,000 vierkante meters glas. De hoofdgalerij, bijna geheel door België ingenomen, is 23 meters hoog, 25 meters breed en 135 meters lang. Allrmaar, 17 Mei. De wet van 16 April jl. (Stbl. No. 78) tot wijziging der wet van 29 Juni 1881 (Stbl. No. 97) houdende wettelijke bepalingen tot rege ling van den kleinhandel in sterken drank en tot be teugeling van openbare dronkenschap, op den eersten dezer in werking getreden, mag op eenige punten verbetering hebben aangebragt, zeker zal zij dit niet doen, waar het geldt de openbare dronkenschap tegen te gaan. Een slijter in wijn en gedistilleerd alhier, tevens winkelier in sigaren enz., verkoopt fleschjes van ver schillende grootten gevuld met genever en zorgvuldig gesloten met een kurkjehet etiquet draagt ten op schrift „genever" '/s Hk. (Heemskerk) 1 Hk., l'/2 Hk. enz. Wanneer nu iemand een half Heemskerkje vraagt, dan betaalt hij daarvoor 4l/s cent, of liever 6'/« cent, maar ontvangt 2 cent terug indien hij het fleschje (een gewoon „apothekertje") terugbezorgtdat fleschje (zoo'n half Heemskerkje) houdt veel meer in dan een „borrel" in een kroeg voor 5 of 6 cent. Nu ligt het voor de hand, dat jongens, zelfs beneden den leeftijd van 16 jaar en andere die zich geneeren voor de toon bank een borrel leeg te drinken, een Heemskerkje koopen en dat op hunne wandeling in de plantsoenen of als zij elders onbespied zjjn, verorberen. 't Is treurig maar waar Amsterdam12 Mei.. In het verslag van de „Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werk tuigen" berigt het bestuur, dat het boekjaar over 1884 tot geen beteren uitslag heeft geleid dan het voor gaande het heeft een aanzienlijk verlies opgeleverd. De oorzaken dier treurige uitkomsten waren van tweeërlei aardgeldelijk onvoordeelige afloop van onder handen werken, en daarna gebrek aan bestellingen, zoodat, hoewel niet met dadelijk verlies werd gewerkt, de algemeene onkosten niet meer werden gedekt. Aangevangen met 1800 werklieden, daalde dit cijfer allengs tot op 600, en niet dan noode zagen bestuur ders zich verplicht een tal van mannen weg te zenden, die vele jaren de fabriek trouw en ijverig hadden gediend. *s Gravenhage, 12 Mei. De provinciale Staten van Zuid-Holland hebben heden na discussie met 64 tegen 10 stemmen aangenomen het voorstel van Ged. Staten om de overbrugging van de Oude Maas ter verbinding van de Hoeksche Waard met den vasten wal uitsluitend voor provinciale rekening uit te voeren en met 71 tegen 3 stemmen is een gelijk besluit ge nomen ten aanzien van de vaartsverbetering van den RijnSchie met aansluiting van 's Gravenhage. De Tweede Kamer heeft heden hare werkzaam heden hervat. Het nieuwbenoemde lid Sluiter is be eedigd en heeft zitting genomen. Naar men mededeelt, moet de Leidsche giftmeng- ster bij de aanteekening van cassatie tegen haar veroordeeling geenzins gedreven zijn door den wensch naar vermindering van straftijdals wij goed zijn in gelicht, heeft zij integendeel verklaard, met het levens lange der straf zeer tevreden te zijn omdat men dan weet, waaraan men zich heeft te houden en niet meer over den tijd, waarop men zal los komen, zich het hoofd heeft te breken. Naar men verzekert, is zij echter tot het besluit omtrent de cassatie gekomen door de overweging, dat zij het nu hier in Den Haag heel goed heeft en niet weet of zij het in Den Bosch wel even aangenaam zal krijgen. Aan het „Handelsblad" wordt door een Haagsch correspondent geschreven Ben ik omtrent de voornemens van den Minister van Financiën wel ingelicht, dan zullen waarschijnlijk worden gehandhaafd de voorstellen thans bij de Kamer aanhangig tot verhooging van het regt van overgang op effecten bij overlijden,' verder het gewijzigd en wellicht nog te wijzigen ontwerp omtrent de verande ring der artt. 240, 242 en 247 der Gemeentewet, waarbij dan niet onwaarschijnlijk de belasting op spoorweg kaartjes zal worden gevoegd. Bij deze ontwerpen zal het voorloopig wel blijven. MJtxlcl elburg, 12 Mei. Er zijn hier veel lijders aan diarrhee, sommigen van ernstigen aard, volgens deskundigen tengevolge van vergiftigde planten, die vooral in de spinagie worden aangetroffen. Men zij dus op zijn hoede en onderzoeke naauwkeurig, hoe die schadelijke planten er uit zien. Het gerucht loopt hier, dat de Heeren van Swin- deren c.s., in weerwil van het uitstekende terrein, aan spoorweg en kanaal gelegen en trots de eigenaardige medewerking, die zij van Burgem. en Weth. mogen verwachten, hun fabriek elders zullen oprigten. Hoewel daarop plan schijnt te hebben bestaan, meenen wij te mogen verzekeren, dat die fabriek hier werkelijk zal verrijzen. Alleen zal de zaak eenig uitstel ondergaan. Zondag a.s. zal het eerste zomerconcert worden gegeven in den tuin op het Bolwerk. Het is te hopen, dat de natuur den wenk der directie begrijpen zal en eveneens den zomer zal proclameeren, met aflegging der buien, die beter in Maart thuis behooren. Welligt zullen de heeren dan zonder pels, de dames zonder mof van deze zomervermakelijkheid kunnen profiteren. Terwijl er in het voorjaar te Vlissingen vele jonge mosselen van Harlingen en Nieuwediep per spoor aangevoerd werden, die met schuiten naar Philippine enz. werden vervoerd, komen ernu geregeld iedere week Engelsche kotters met mosselen van Engeland, die in schepen overgeladen worden naar Bruinisse. Domburg, 12 Mei. Het bezoek onzer badplaats zal dit jaar weder drukker zijn dan vroegerimmers alle localiteiten, die vroeger door de badgasten werden bezet, zijn reeds besproken en men is druk in de weer met ook andere gelegenheden daartoe geschikt te maken. Goes, 12 Mei. Op meer dan eene plaats in ons eiland is de bliksem ingeslagen, en heeft hier meer daar minder schade veroorzaakt. Maar groot is het nadeel, dat door den hagel is aangerigt. Tal van bloemen zijn van de vruchtboomen afgeslagen, en in de hovenieringen is aan de teere gewassen veel nadeel gedaan. Ook de traditioneele nachtvorsten zijn weer begonnen om met hun doodenden adem de teere bloemknoppen te vernietigen. Toch is niet zoozeer te zeggen, dat het vooruitzicht op een goede opbrengst van oogst vervlogen is Er waren zoo'n massa bloesems, dat er nog genoeg overgebleven zijn, als het er nu bij blijft tenminste. Gisteren werd hier de gewone algemeene ver gadering gehouden van ingelanden van het waterschap „de breede Watering bewesten Ierseke", welke door 63 personen werd bijgewoond, die te zamen 108 stem men uitbragten. Uit het verslag bleek, dat de peilingen geen ver andering in den toestand der oevers aanwijzen, behalve ongeveer 400 meters bij Wemeldingg, waar eene af- schuiving heeft plaats gehad. Het nadeel aan de zeeweringen is slechts gering, doch het stoomgemaal heeft door dikwijls terugkee- rende herstellingen langen tijd niet kunnen werken, welk bezwaar gelukkig niet groot was door den lagen waterstand in den polder. Van den steiger bij het stoomgemaal zal als los- en ladingsplaats gebruik kunnen gemaakt worden tegen betaling van 10 cents per wagenvracht en 2 cents per ton, terwijl voor het bergen van goederen aan den steiger 10 cents per vierkanten meter zal geheven worden en de goederen mogen er niet langer dan eene week liggen. De begrooting voor het a. s. dienstjaar werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 118905,947ss waarbij het dijkgeschot op 11 werd gesteld, op twee gulden per Heet. minder dan in het vorige jaar. Voor steenglooiing is uitgetrokken 27869, voor verbetering suatie ƒ12400, voor 't stoomgemaal ƒ5100, voor renten van schuld 14771,50, voor aflossing 6000; onvoorziene uitgaven ƒ18741,0173- He schuld van den polder be draagt ƒ332,500. Het traktement van den dijkgraaf mr. B. v. d. Bilt, werd met 600 verhoogd en daardoor op 1000 Sebragt. Verzoekschriften van de fabriek de Prins van ranje, die het stoomgemaal heeft geleverd, om terug gaaf van boeten en van C. Romeijn, aannemer der ge bouwen van het stoomgemaal, werden afgewezen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het polderreglement vond bij de ingelanden niet het minste bezwaar. Tlxolen. Onlangs werd door de firma Wolterbeek, van Bagger Co., concessionarissen der Gasfabriek alhier, de Gemeente aangeboden om die fabriek over te nemen, op de volgende voorwaarden De Gemeente zou een deskundige benoemen, con cessionarissen ook een en deze twee zouden een derde kiezen. Het ^gemiddeld bedrag der waardebepaling zou de prijs zijn, voor beide partijen verbindend. Dit zeer belangrijk voorstel werd in handen gesteld eener commissie van drie leden op rapport aan de vergadering. Deze had Maandag plaats, waarin door die com missie werd geadviseerd niet in het voorstel te treden van de Heeren Wolterbeek, van Bagger Co., maar zich te wenden tot de firma en haar te vragen voor welken prijs zij de gasfabriek aan de Gemeente wil overdoen. Mocht blijken dat de vraag billijk werd geacht, alsdan een deskundige van Gemeentewege te benoemen, die de fabriek taxeert en zoo concessionarissen daartoe niet willen overgaan of ce hoogen eisch stellen, dan adviseert de commissie in geen verder overleg meer te treden. Met algemeene stemmen werd adhaesie geschonken aan het advies der commissie. Door het bestuur van het fanfarencorps „Concor dia" zijn aan 25 muziekgezelschappen uitnoodigingen gezonden tot het houden van een groot festival tijdens de in Juni a.s. te houden landbouwtentoonstelling. Wolfaartsdqk, 11 Mei. De plechtige instal latie van den nieuw benoemden heer Burgemeester zal, niet op Vrijdag, den dag zijner beëediging, maar op den volgenden Woensdag, 20 dezer, plaats hebben. Zierikseee, 13 Mei. Heden werd alhier door het Dag. Best. van het Waterschap Schouwen aanbesteed Het vernieuwen en herstellen der gewone Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooijingswerken aan het Water schap over 1885, in zes perceelen. Aannemers zijn ge worden lste perc. (Zuidhoek) J. v. Strien, Zierikzee, 2500. 2de (Borrendamme) 14550. 3de (Flauwers) 6200. 4de (Koudekerke) 3400. 5de (Scharendijke) P. Vink, Noord- gouwe, 5050. 6de (Langendijk, Brouwershaven) H. C. v. d. Ende, Zierikzee, 5950. Bij Kon. besl. is aan den heer P. C. L. Swaan, ontv. der dir. bel. enz., verleend een pensioen van ƒ2159. De bevolking der gemeente Bruinisse vermeer derde in het jaar 1884 met 25 personen, waardoor de geheele bevolking op 31 December 11. bedroeg 1096 mannen, 1067 vrouwen, zamen 2163. Geboren werden 80 kinderen; 51 personen overleden, en er werden 7 paren door het huwelijk vereenigd. Bijzondere ziekten deden zich niet voor. Te Terneuzen heeft een slager den prijs van het rundvleesch met 20 cent per kilo afgeslagenhij ver koopt het thans voor 70 cent per kilo. Tot lid van den gemeenteraad te Vlissingen, in plaats van den tot burgemeester van Leerdam benoem den Jhr. W. Laman Trip, is gekozen de heer J. A. E. Musquetier, ingenieur van den waterstaat, met 148 stemmen. De Minister van Justitie heeft toegekend den rang van brigadier-titulair aan den rijksveldwachter 3de kl. J. J. Rademaker te Kapelle (gem. Nieuwerkerk). De rekening van het telegraafkantoor te Cortgene sluit over 1884 met een nadeelig saldo van 448,30. KERKNIEUWS. Ds. Ph. A. Wessels, pred. bij de Chr. Geref. gem. te Zierikzee is beroepen te Arnhem. Beroepen te Kleverskerke de heer J. B. F. Hugen- holtz, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. Beroepen te Baarland, de cand. P. Halffman. Beroepen te Hontenisse ds. J. van Hoek, pred. te Kapelle (Z.-Bev.) Beroepen bij de Chr. Ger. Gemeente te Haamstede ds. C. J. Eckhardt, pred. te Puttershoek. De predikant L. H. F. Creutzberg, te Woudenbei'g, die benoemd is tot directeur der Chr. Phil, inrigtingen te Haarlem, heeft zijn ambt als predikant neergelegd. Ruim 31 jaren was hij als zoodanig werkzaam, achter eenvolgens te Oosterland, Zeist en Woudenberg. Tot aanvulling en verbetering van het medegedeelde Kerknieuws uit Noordgouwe, in no. 5075, moge de volgende schets dienen 1588 a '89. Andreas van Doorne, die met Noordgouwe ook Eikerzee en Kerkwerve bediende tot Sept 1600, toen Eikerzee een_ eigen Predikant bekwam. Hij bleef intusschen bij de combinatie van Noordgouwe met Kerkwerve in dienst tot zijn overlijden in 1602 en had daarin tot opvolgers 1602, Elias de Monier1604, Jonas de Monier 1613, Nicolaas van der Heijst1615, Jacob Schoutens 1619, Cornelis Beukelaar1621, Cornelis Hayman. Vervolgens alleen Noordgouwe 1625, Philippus Tesschemaker 1634, Isaac Middel hoven 1638, Arnoldus Stamperius1662, Hubertus Leijdecker; 1671, Charles Rassart; 1690, Johannes Sterk: 1713, Johannes van der Grijp; 1715, Jeremias van der Grijp1747, Marinus van Ommers1749, Johannes Thomas Clinge1763, Andreas Jacobus Cal- lenfels; 1768, Lucas Schortinghuis1769 Petrus Haack1775Johannes Hendricus Plucker1779, Michiel Hendrik Callenfels1783, Dionysius Bredero 1788, Johannes Meijer Cluwen1799, Jacob Spaan 1804Jacobus Uitdenbroek (vacature 1808—1813) 1813, Pieter van Exter 1823 Hendrik Willem le Sage ten Broek1828, Hermanus Johannes Eliza Burger- houdt 1830, Adam Heijblom1846, Jan Henric Sibil- lus van Lands waarde Schüller 1878, Pieter Knuttel 1885, Antonie Wunder. W. 9 Mei 1885. v. d. B. Gemengde Berigten. De bevolking van Amsterdam neemt steeds toe, niet in welvaart, maai ingeestelijke en stoffelijke behoeftende el fde protestantsche kerk is in aanbouw en de elfde lombard is in de vorige week geopend. Zou dat juist geteld zijn Onder den steenen vloer eener boerenwoning te Giessen-Nieuwerkerk zijn 510 padden en niet ver van Texel 165000 stuks ansjo- visch gevangen. Een man te Amsterdam, die den heerlijken naam van „Hemelrijk" droeg, en, o zonder ling toevalwoonachtig was in het „Gebed zonder End" heeft zich met Duivelsche list schuldig gemaakt aan verzet tegen de politie en is deswege gearresteerd. In een beenhouwers-winkel in Vlaanderen vroeg een straatjongen „Madame, hedde ge varkenspooten Deze antwoordde daarop„Jawel, manneke". De jongen zeides „Ehwel, dat moet heel lastig zijn voor u, om daarmêe te gaan". Hij maakte zich daarop haastig uit de voeten. Twee getrouwde soliede opzigters van een solieden baas gingen te Goes Mei-diessendag houden met twee soliede meisjes beneden de jaren. Zoo ziet men alweer het spreekwoord bevestigd Zoo heer, zoo knecht", 't Is van de firma Pincofs en Co. Zou de ook maar in schijn fatsoenlijke Krina te Br. zich nog langer voor den gek te laten houden van dien schilder, daar hij zelf om hare dwaasheid lacht en alles over verteld, o. a. dat hare moeder er zoo voor in de weer is, dat hg zelf krentebrood mede op reis krijgt, „doch dit alles", zegt hij „zal ook niet helpen". Eene boeren dochter te Geersdijk wordt in haar eigen belang aan geraden haar lastertong wat in toom te houden, want menige jongen bezoekt liever een ander dorp, dan dat zij denken aan Maatje vol-bedrog. Een timmermans dochter van Ellepak thans te Ou. wordt in haar eigen belang aangeraden zoeveel onwaarheden niet te ver tellen als zij nog eens op een feest komt. Iemand in de Wilhelminastad moest zoo haastig niet zijn om een daggelder te zetten teneinde zijn meisje te bezoe ken, want als hij des Zondags de deur nadert, staan ze hem al af te wachten om te zeggen dat zijn schatje niet t' huis is. „Wel, wel" zegt een oude waschmeid te St. Maarten, „nu ben ik door al mijn kwaadspreken en lasteren van de bakkersvrouw op de kaai het wer ken ontzegd, en de deur verboden; daar zal ik veel aan missen, maar ik heb een geluk de baas kan mij nog even goed als vroeger lijden". Twee meisjes uit de Venkel moesten de jongens niet zoo achterna loo- pen, anders zou het te veel aan het licht komen en zij loopen toch al genoeg in 't oog. Een kabeljauw wordt aangeraden het zoo druk niet te hebben over een zwart paard, want het zou den stalhouderszoon goed te pas komen met Pinksteren, anders zal het wêer maar schraal zijn. Keetje uit het zuringkraam te Zon- nedorp moest haar valsche tong wat in toom houden, want zij weet ook zeer goed wat haar ontbreekt Kindergoed moest haar eerste zorg zijn èn dan kon zg haar valsche tong wel in eenige katoenen onderluuren steken. Prijzen der Boter en JEyex-en. Zierikzee, 13 Mei 1885. Boter hoogste koers 0,5272 en laagste koers 0,40 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers Ö,677s en laagste koers 0.50. Eend-egeren hoogste koers ƒ0,85 en laagste koers ƒ0,80. Stoomboot „ZIERIKZEE". STOOMBOOTDIEN ST Zierikzee en Rotterdam. MEI 1885. Van ZIERIKZEEi Van ROTTERDAM: Vrijdag 15 'smidd. 12, u. Zaturd. 16 'smorg. 7,u. Zaturd. 16 12, Zondag 17 9,Zondag 17 'smorg. 10, Maand. 18 8,iMaand. 18 'smidd. 12, Dingsd. 19 8,—[Dingsd. 19 12, Woensd. 20 8,|Woens. 20 12, De reis naar Rotterdam, Vrijdag 15 Mei, vervalt. JP. O. OLIVIER. STOOMBOOTDEENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. MEI 1885. Donderdag Vrijdag Zaturdag Dingsdag Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. 14 voorm. S.30 voorm. 9.45 voorm. 9.45 15 8.30 9.45 9.45 16 8.30 9.45 9.45 18 8.30 9.45 9.45 19 8.30 9.45 x- 9.45 20 8.30 9.45 9.45 Donderdag den 14den Mei hopen onze geliefde Ouders: ADRIAAN KOETS MARIA van NAKKEN hunne 50-jarigeEchtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwd-Kinderen Kamperland, 10 Mei 1885. y 40-jarige Eehtvereeniging ft van onze geliefde Ouders jï >3 PIETER van CAMPENHOUT CATHARINA GILLESSE. |5 Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Klein-Kinderen. jg a i >2 Zierikzee, den 14 Mei '85. «c 3! SC Op den 16 Mei hopen onze geliefde Ouders CORNELIS van ESPEN en MARIA de GRAAF hunne S5-jarige Echtvereeniging- te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Getrouwd Kerkwerve, 8 Mei '85. B. van STRIEN en J. P. van den BOf DANK aan allen, zoo van hier als elders, die ons vriendschap betoonden op 9 Mei 11. Camperland. C. KOSTER en Vrouw. M. L. BLOM en Echtgenoote, betuigen hunnen 1elij 1< ©ix dunlt aan allen, die bij gelegen heid hunner 25-jarige Echtvereeniging, blijken van belangstelling gaven. Zierikzee 13 Mei 1885. Hax-tolylie dankbetuiging aan allen, die mij op elf dezer met de blijken hunner be langstelling vereerden. B. BOOGAART. Zierikzee, 13 Mei 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1