ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Jaarg. No. 5076. Oingsdag 12 Mei 1885. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. ie. Stoomboot „ZEELAND." Zierikzee en Rotterdam 4 fste Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV E RTENTIË N, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ols.kunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags voortniddags 10 ure bezorgd worden. Qroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. PAARDENMARKT. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZrÊ- rikzee, maken bekend dat de Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 13 April 1.1. beeft besloten de najaars- Paai-denmarkt af te schaffen en de voor- j aars-Paardenmarkt te verzetten op den Woensdag, die aan den eersten Don derdag in Juny voorafgaat en dat dit besluit door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd. Zieeikzee, den 11 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van deb LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee, maken bekend, dat wegens het invallen van den Hemelvaartsdag in deze week, de fewone Marktdag in deze gemeente zal worden ge- ouden op Woensdag den X3en Mei e. k. Zieeikzee, den 11 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. tan deb LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen. ©ngclanb. loonden, 9 Mei. De „Pall. Mall. Gazette" zegt, dat het gerucht aangaande moeilijkheden in de onder handelingen tusschen Engeland en Rusland ongegrond is. Er moeten nog enkele punten worden vast gesteld, maar er bestaat geen verschil van zienswijze, hetwelk niet door de gewone hulpmiddelen der diplo matie zou kunnen worden opgelost, of dat in de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide mogend heden eenige spanning zou kunnen te weeg brengen. Na een Kabinetsraad, die vele uren geduurd heeft, heeft heden namiddag de admiraliteit aanschrijving ontvangen, de overeenkomsten voor het transport van 2000 man Engelsche troepen naar Indie te ontbinden. Deze troepen zouden den 14den gegaan zijn. Omtrent de inneming van Khartoum bevat de Daily News" een verhaal van twee Muzelmansche soldaten van Gordon, die gevangen genomen en ala slaven verkocht werden, maar later ontvluchtten. Zij verhalen, hoe 's nachts de verrader Farig Pacha den vijand de poorten opende, hoe zij wanhopig streden, maar eindelijk gevangen genomen werden. Er klonk een kreetnaar het PaleisEen woeste bende trok daarheen, maar zij werd tegengehouden door de zwarte soldaten, die wanhopig streden. Zij wisten, dat er voor hen geen genade was, en dat zjj, als hun leven gespaard werd, tot slavernij, die erger, dan de dood is, gedoemd zouden zijn. Huizen geraakten in brandhet gevecht werd meer en meer een slag- ting en het bloed vloeide over de straat. De oproer lingen drongen voorwaarts naar het Paleis. Wjj zagen het gewoel van een groote menigte, maar wij zagen niet hoe Gordon Pacha gedood werd. Hij viel terwijl hij het Paleis verliet, aan den voet van een grooten boom. En toen hadden er vreeselijke tooneelen plaats in alle huizen en gebouwen, op het marktplein en in de straten. De mannen werden zonder genade vermoord, en de vrouwen en kinderen van alles beroofd en weg gevoerd om verkocht te worden. Het bloedbad en het rumoer duurde voort, tot het uur van het avondgebed gekwmen was. Maar er werden geen gebeden opge zonden in de moskee te Khartoum, op dien noodlot- tigen dag. De woedende door drank opgewonden plunderaars vonden echter niet den rijken buit dien zij verwacht nadden, en zij zochten Farig Pacha, om hem naar de verborgen schatten te vragen. Hij was bij de Derwischen. Deze gaven gehoor aan den wensch van het volk en ondervroegen hem nauwkeurig, na de deuren van het huis, waar zij waren, gesloten te hebben. Farig zwoer, dat Gordon geen geld had, en dat hij niets van ver borgen schatten wist. Maar zij sloegen geen geloof aan de betuigingen van den aanvoerder, die »den man wiens zout hij had gegeten verried". En toen Farig Pacha, ziende dat hij verloren was, een drieste houding aannam, sloeg een der Derwischen hem op den mond, terwijl een ander hem met een slag het hoofd afhieuw. »Zoo", zeggen de verhalers, stierf de aartsverrader. Moge zijn ziel smart lijden. Maar Gordon Pacha, de groote, moge zijn ziel vollediger kennis genieten". De kleurlingen vochten, volgens deze berigtgevers, uitmuntend, en als de Egyptenaren zich minder laf gedragen hadden, zou het, ondanks het verraad, nooit zoo ver inet Khartoum gekomen zijn. Naarmate de zomer nadert, wordt voor de Euro peanen in Afrika de toestand minder aangenaam. Uit het kamp Kurot, bij Debbeh, schrijft een Engelsch officier aan de „Standaard „Ik wilde wel, dat wij hier een correspondent had den, om eens te zien welk leven -wij leiden, en voor ons op te komen. Het is inderdaad te erg. Wjj wonen in ellendige tenten, onze hutten kunnen niet vóór Augustus klaar zijn. De temperatuur is in die tenten 120 gradeniedere dag is vier-en-twintig uren ligcha- melijke kwelling en geestelijk ljjden. In de laatste 12 dagen zijn 7 onzer soldaten aan gastrische koortsen gestorvenofschoon wij eerst vjjf weken geleden hier ons kamp gingen vormen, hebben wij reeds 150 zieken. Het is eene schande, ons in zulk een land te laten; de maatregel is niet te verdedigen. Ons voedsel is slecht, onze kleeding bestaat uit lompen, want men zend ons niets. Niemand praat of denkt over iets anders, dan naar huis te gaan. Wat er overblijft van ons, als wij hier een zomer doorgebragt hebben, zal niet veel waard zijn. Schrijf er toch iets oversedert de correspondenten weg zijn, wordt alles verborgen gehouden; niemand zegt een woord voor de soldaten. Het zal niet lang duren of de helft van ons zijn krank zinnig Ruslanï), Ten aanzien van de Russische couponbelasting zegt de „Now. Wr." te kunnen mededeelen, dat de Rijksraad besloten heeft, dat alle staatsgarantie genie tende spoor wegwaarden daarvan vrijgesteld zullen zijn. JFranfïrtjfe. De Parijsche bladen wijzen er op als een vreese- lijk teeken des tijds, dat er nooit zooveel lijken uit de Seine zijn opgevischt als tegenwoordig het geval is somtijds twee per dag. De Fransche regtbanken hebben handen vol werks door de nieuwe wet betreffende de echtscheidingen. Te Parijs zijn, behalve de reeds afgedane, ruim 1800 aanvragen om echtscheiding te behandelen, en steeds komen er nog meer bij. jpuitadvlamb. Wegens diefstal vansigarenpuntjes, stond dezer dagen een heer uit Wüstegiersdorf teregt. Hij had in een koffiehuis een bak met opgegaarde sigarenpun tjes opengebroken en geplunderd, ten behoeve van een vereeniging, welke deze soort van afval verzamelt voor een weldadig doel. De koffiehuishouder eischte schadevergoeding en daagde den navolger van St. Cris pin, die ten voordeele van den armen stal, voor het geregt. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenisstraf maar de regtbank veroordeelde hem alleen tot een geldboete van 30 Mark en de kosten. De nieuwe handelskaden te Antwerpen zullen in den aanst. zomer geopend worden, in tegenwoordigheid van den Koning der Belgen. De dag der plegtigheid is nog niet bepaald. Er bestaat een plan om het bekende reuzensto om- schip „Great Eastern" van Engeland naar Antwerpen te vervoeren ten einde aldaar gedurende de internatio nale tentoonstelling als logementschip dienst te doen. Tegen de uitvoering van dit plan worden echter van Belgische zijde bezwaren geopperd ter wille van de belem mering, die de scheepvaart op de Schelde zou kunnen ondervinden, wanneer dat schip bij den overtocht op de rivier eens aan den grond mogt vastraken, welke vrees geenszins ongegrond is, wanneer men bedenkt dat de „Great Eastern" een lengte heeft van 680 voet, en de Schelde op sommige punten niet meer dan 600 voet breedte heeft. Zoowel het Belgisch als het Nederlandsch loodswezen zullen dan ook wel eenige bezwaren opperen om bij aanvraag daartoe, het schip van een loods te voorzien en is het wel niet denkbaar dat men in dat geval op eigen rekening het schip zonder loods de reis zal laten ondernemen. iHfebeïtawb. Amsterdam9 Mei. Twee van de paren, welke reeds alhier in ondertrouw opgenomen waren en Woens dag hun voorgenomen huwelijk op het Stadhuis voorgoed zouden doen voltrekken, zijn afwezig geblevenéén paar doordien de bruidegom den voorgaanden nacht wegens dronkenschap in politie-arrest had doorgebragt, het ander omdat de bruidegom sedert eenige dagen spoorloos was verdwenen. Een gehuwde vrouw te Amsterdam, moeder van zes kinderen, wilde heden nacht met haar kostganger uit gaan, toen haar echtgenoot haar op de Nieuwmarkt tegenkwam. Hjj maande haar aan naar huis terug te gaan, doch kreeg in plaats van antwoord, klappen. Hieruit ontstond eene worsteling en, natuurlijk, een dichte kring van toeschouwers. De politie kwam zich in het geschil mengen en, bemerkende dat de vrouw zich in verregaande staat van dronkenschap bevond, haalde zjj bij een kruier een stootkar, waarop de weerbarstige schoone geplaatst werd. Door eene dichte volksmenigte omstuwd en voorafgegaan door een jongen met een groote bel, die al luidende haar aankomst verkondigde, werd zij naar hez politiebureau gebragt, waar tegen haar minnaar, inmiddels te voet daarheen gevoerd, reeds proces-verbaal wegens handtastelijk heden was opgemaakt. 's Gravenhage, 8 Mei. De herbergier J. H., te Noordwelle, wiens zaken op het einde van het vorige jaar niet in den besten toestand verkeerden en daardoor aan de vorderingen zijner crediteuren, voornamelijk aan die van den eigenaar zijner woning bezwaarlijk kon voldoen, deed zich op eigen aangifte den 3n Jan. jl. door de Regtbank te Zierikzee in staat van faillissement verklaren. De bij dat vonnis benoemde curator hield zich nog denzelfden dag onledig met de inventarisatie en maande den gefailleerde bij herhaling aan, niets voor hem te verzwijgen of zaken van zijn boedel achter te houden. Oogenschijnlijk werd daaraan door den gefailleerde voldaan, hij betoonde zich zelfs bereid de inventarisatie te beëedigen, doch het was den curator bevreemdend voorgekomen dat geen goud of zilver in den boedel was gevonden, ofschoon hjj wist dat zulks aanwezig moest zijn. Deze omstandig heid "had een nader nauwkeurig onderzoek ten gevolge en de uitslag daarvan was, dat aan het licht kwam dat de failliet een groot deel van zjjn boedel voor den curator had verborgen gehouden in kasten in zjjne woning, dat hij een ander deel aan zijn zwager te St. Philipsland had in bewaring gegeven, en dat de gouden en zilveren voorwerpen van den boedel waren geborgen bij den veldwachter van zijne woon plaats, A. Z. De gefailleerde herbergier zacj zich na deze ontdek king vervolgd wegens het met t oog op zijn aanstaand faillissement, aan zijn boedel onttrekken van een ge deelte daarvan. Den veldwachter werd ten laste gelegd medeplichtigheid aan het door den eersten bedreven feit, door, niettegenstaande hij wist dat de eerste was failliet verklaard en dat door den curator was geïn ventariseerd, de kostbaarheden toch onder zich te houden. Het bleek tevens dat de veldwachter een zóó goed bewaarder was, dat twee bezoeken bij hem noodig waren voor hij tot de algeheele afgifte van het goed kon besluiten. Beiden stonden heden in de crimineele teregtzitting van het Geregtshof te 's Gravenhage teregt. De eerste bekende een deel van zijn boedel te hebben achter- fTtJl mi rl on On in Vin-nrn «lp,. 1.» J J1.ZZ .en in bewaring gegeven, doch had daarbjj niet het oog op zjjn toekomstig faillissement gehad. De tweede deed het voorkomen dat hij den curator niet kende en het zijn bedoeling niet was de goederen voor zijne medebesch., maar voor den boedel te bewaren. Adv.-gen. mr. de Savornin Lohman achtte het wettig en overtuigend bewijs in deze voldoende geleverd en eischte voor elk der beide besch. een veroordeeling tot 1 jaar celstraf. De verdediger voor den eersten besch., mr. Van Bel, had op het bewijs niets af te dingen en beval zjjn cliënt in 's Hofs clementie aan. Mr. J. Van Gigch, die voor den tweeden besch. optrad, was van meening dat bij de beoordeeling eener zaak waar het geldt medeplichtigheid aan bedriegeljjke bankbreuk, een ernstig onderzoek van twee factoren te pas kwam nl. de bedoeling die men heeft gehad, zoomede door wie de daad was bedreven. Pleiter legde over een getuigschrift door een aantal notabelen onderteekend waaruit bleek wie zijn cliënt was en hij was er van overtuigd dat bjj hem volstrekt geen kwade bedoeling had bestaan. Wel was besch. een bedienend beambte, maar van hem kon niet verwacht worden, dat hjj wist een strafbaar feit te hebben bedreven. Zonder eenig belang en alleen door het smeken van de vrouw van zijn medebesch. bewogen, had hjj het goed onder zich gehouden. De verdediger vond den besch. niet .strafbaarder dan den zwager van den eersten die buiten vervolging was gelaten. Hij meende ten slotte, dat de strafwet ook op dezen man niet kon worden toegepast. De uitspraak is bepaald op aanst. Vrjjdag. (In ons vorig No. kort per telegram medegedeeld). De heer Grobbee is niet gelukkig. In de „Staats courant" waarin meegedeeld werd dat hjj zijn ontslag had verkregen, werden de woorden „op verzoek" ver geten. De fout is hersteld. Nu blijkt echter dat ook in de mededeeling zjjner benoeming tot commandeur van den Nederlandschen leeuw een abuis is geslopen. Het werd hersteld. Hier geldt het niet de invoeging der woorden „op verzoek", maar een herstelling van 't jaartal. Hij is benoemd den 2n Mei 1885. De zetter had hem de hulde beschoren op 2 Mei 1855. Dezer dagen werd door een werkman bjj de ge vangenis op de Prinsengracht te 's Hage een enveloppe gevonden, met een inhoud van pl. m. 80,000, volgens des eigenaars eigen bewering. Bij de terhandstelling aan den laatste werd hij beloond met 51 centen. INeerboscli8 Mei. Deze week is alhier een aanvang gemaakt met den bouw van het nieuwe wees huis. Hiervoor zijn zeer aanzienlijke giften ingekomen, waarbjj van iemand die onbekend wenscht te blijven, 200,000 steenen. De aanvraag tot plaatsing van weezen nam in den laatsten tijd zeer toe, zelfs zoo, dat nu reeds voor meer dan 300 kinderen opname is gevraagd. Wanneer het gebouw gereed is, worden weder 120 weezen ter verpleging opgenomen. Grave, 7 Mei. De loting voor de nationale militie voor de vereenigde gemeenten Grave, Yelp en Reel is door den Koning vernietigd, op grond dat bij een getal van 33 lotelingen 35 nummers in de bus waren gedaan en deze onregelmatigheid op den uitslag der loting van invloed is geweest. De dag voor de nieuwe loting is door den Commis saris des Konings bepaald op den 16en Mei. Goes 10 Mei. De afd. Goes van de Nederlandsche vereeniging voor pensioen aan werklieden is tot stand gekomen. Het bestuur bestond uit de heeren La Mot- the, Ramondt, van Heel, van den Hoek en van Campen. Yan de 250 personen, die uitgenoodigd waren om lid der vereeniging te worden, hebben slechts 28 aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Dat niet meerderen zich opgewekt genoeg gevoeld hebben om tegen ƒ1,per jaar deze vereeniging te steunen, spijt ons, al was het slechts om het edele doel, dat den ouden werklieden eenig pensioen tracht te verzekeren. Maar nu de afdeeling er eenmaal is, hebben wij wel hoop, dat het ledental zich zal uitbreiden. Wolfaartsdyk9 Mei. Er wordt thans eene bijzondere opgewektheid betoond onder de ingezetenen voor eene luisterijke ontvangst op aanstaanden Vrijdag van den nieuw benoemden heer Burgemeester, van wien men met grond de beste verwachtingen mag koesteren werd vóór 14 dagen, bij de keuze voor een gemeente raadslid, door het bestuur eener kiesvereeniging onder de leus van„gemeentebelang", gejuicht over de toen behaalde victorie en de daardoor opgewekte uitzichten om het roer der gemeente in handen te krijgen, blijkbaar was men niet bedacht geweest op de bekende spreuk van Brederoo„het kan verkeeren zoo als de waarheid daarvan nu met verkropten spijt onder vonden wordt, en waardoor dan ook de oogen zijn opengegaan van verscheidene kiezers, die, onder het voorspiegelen van schjjnbaar deugdelijke plannen, zich hebben laten verschalken tot aansluiting aan eene partjj, van welke zij, recht beschouwd, geenebondge- nooten kunnen zjjn. De gebouwde luchtkasteelen zjjn thans, als door een tooverslag, in 't niet verzon ken, en de architecten staan, helaasals door 't on- weder getroffen. Elkerzee9 Mei. De Nederlandsche driekleur, die van alle huizen wapperde, verkondigde dat den 8sten Mei 11. in deze gemeente een belangrijk feest gevierd werd. De heer J. Schalkwijk, heemraad van het waterschap Schouwen sedert meer dan 40 jaren, vierde zjjn 80sten verjaardag. Met zeldzame trouw en met onverzwakte lichaamskracht neemt de heer Schalk- wjjk nog steeds zijne plichten waar, die hem zijne ver schillende betrekkingen opleggen. Maar bovenal heeft hjj zich verdienstelijk gemaakt door den vroeger cal- miteusen polder van Schouwen in een bloeiend landschap te herscheppen, waarom dan ook Z. M. den Koning, zjjne verdiensten erkennende, reeds voor eenige jaren hem met de orde van de Eikenkroon begiftigde. Hiervan gewaagde in hartelijke taal de heer De Jonge, voorzitter van het bestuur van het waterschap Schou wen c. a., die als een eenig man, vergezeld door een aantal dames en andere belangstellende personen, den jubilaris kwam huldigen, en hem bij deze gelegenheid een sierljjk monumentaal geschenk van zilver aanbood. Zierikzee, 11 Mei. In een dér Belgische bladen lazen wij dezer dagen„Gedurende de Tentoonstelling „te Antwerpen zal zich ook doen hooren de beroemde „Kapel van het regiment Grenadiers en Jagers te ,,'sHage, de evenknie van het Guide-Korps van Brussel. „Onze Hollandsche kunstbroeders zullen ook hier bij „vernieuwing lauweren plukken. Was dit berigt ons aangenaam, nog aangenamer vinden wij het te kunnen vermelden, dat bovengenoemd Muzjjkcorps onzer Grenadiers en Jagers de gewone jaarlijksche feestviering der Sociëteit „Tot Nut en Ge noegen" in de helft van Juljj a. s. alhier zullen op luisteren. Een woord van aanbeveling tot bijwoning daarvan zal wel overbodig zjjn. Op de lijst der 62 hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland, die 188,635 inwoners heeft, komen o. a. voorMr. C. v. d. Lek de Clercq te Zierikzee met 4218,21, J. W. Yader te Cortgene met 2199,07, Mr. J. Moolenburgh te Zie rikzee met ƒ1574,60, Jhr. W. M. H. de Jonge te Zie rikzee met 1512,62, I. H. C. Heijse te Zierikzee met 1092,04, Adr. Moolenburgh te Noordgouwe met ƒ938,66, Adr. v. d. Burght te Tholen met ƒ898,79, L. van Vessem te Bruinisse met ƒ865,5772, Mr. T. A. Wagtho te Tholen met ƒ862,59, Mr. W. C. de Crane te Zierikzee met 694,02, J. H. Bybau te Coljjnsplaat met ƒ689,06, R. Koole te Zierikzee met 679,64, Jhr. Mr. Jac. Sch. Boeije te Zierikzee met 650,26, J. de Kam Cz. te Wissenkerke met ƒ648,64 en K. Hocke Hoogenboom te Zonnemaire met ƒ632,45. Ter gelegenheid van de op 16 Junjj a.s. te Tholen te houden algemeene vergadering van de „Zeeuwsche Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt" wordt door de afdeeling Tholen een tentoon stelling gehouden van paarden, runderen, schapen, varkens, pluimgedierte en zuivelproducten. Ook zijn aan een zestiental Zeeuwsche en Noord-Brabantsc'he muziekgezelschappen uitnoodigingen gerigt tot het houden van een groot festival. Door den Min. van Justitie is toegekend de rang van brigadier maj. tit. aan den rjjks-veldwachter 2e kl. (brigadier) C. Verpoorte te Tholen. De heer G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp heeft bedankt voor de benoeming tot algemeen voor zitter der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te zlebikzee, Afdeeling Sint-Doinusstraat. Donderdag 14= Mei 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Het 12e Zuider-Zendings feest zal gehouden worden 23 Julij, in de boschrjjke Wouwsche plantage, onge veer twee uur zuidwestwaarts van Bergen op Zoom. Aangenomen: het beroep naar Britzum, door ds. L. O. G. Krol, te Groede. Ds. J. Helder, beroepen bij de Herv. gem, te Zierik zee, werd jl Zondag voormiddag aldaar bevestigd door zijnen ambtgenoot Ds. Brandt met eene rede naar aanleiding van 1 Petr. 4 10 en 11 en hield des na middags zjjne intree-rede,. tot grondslag nemende Rom. 1 lift. Ds. W. N. Wolterink, te 's Gravenmoer, heeft het beroep naar Westervoort aangenomen. Ingezonden Stukken. EEN BLIK IN DE NATUUR, EEN KIJKJE IN DEN GEMEENTERAAD. Toen ik dezer dagen op eenen schoonen lentemorgen mijne schreden rigtte langs onze wandelingen, werd ik aangenaam verrast te zien, hoe bjj de Nobelpoort de gedaante aldaar was veranderd, zoowel het gedempte gedeelte, nu herschapen in wel aangelegde perken, om zoomd met frisch gras, beplant met opgaande boomen, doorsneden met twee sierlijk kronkelende paden als de rijweg, vroeger een modderpoel, in den winter niet te doorwaden, thans behoorlijk bestraat en doorgelegd langs de nieuwe gebouwtjes (Hugenholtz-stichting) tot aan de Verrenieuwstraat. Het stemde mjj aangenaam, bij de vernieuwing der natuur, te mogen ontdekken, dat ons Vaderlijk Bestuur een open oog heeft voor het schoone en nuttige en dat het niet achter wilde bljjven, nu de verjongde natuur, met haar kleuren en geuren, den mensch uitnoodigt tot genieten in haar schoonen tempel, ook van zijn kant het mogelijke wilde doen om in te stemmen met den jubeltoonHoe heerlijk de schepping! Hoe schoon de aarde! 'tis in de lente bovenal een lust om te leven voor den mensch, die daar buiten met volle teugen kan genieten en zooveel te meer, indien hij een open oog en ontvankelijk gemoed bezit, om al het schoone en heerljjke in 't rond in zich op te nemen. In vreugdevolle stemming des gemoeds al voortwan- delende, alom het lentekleed bewonderende, dat zoo kwistig en welriekend in de witte bloesems der zwel lende knoppen zich openbaarde, kwam ik aan de Karne- melksvaart, waarvan de demping thans als Memoriepost op de begrooting voorkomt, en daarop naar het oordeel van een raadslid (vergadering van 4 Nov. 1884) nog vele jaren als zoodanig zal verschijnen. Een oogenblik verpozende en staande op de noodbrug, daargesteld om te voorkomen, dat de wandelaars door het steenen gewelf naar beneden sukkelen, zag ik met welgevallen de restauratie van den Grooten Toren, dat kunststuk van 15eeuwsche bouwkunst en bewonderde het werk van het zuidoosteljjk contrefort, hetgeen thans ge ëindigd is. Ik bereikte de Nieuwe Haven, waar mijn oog de fraaije en snelvarende stoombooten „Zeeland" en „Stad Zierikzee No. 1" ontwaarde, die ik beiden een lang en gelukkig leven toewensch; doch meer dan dit, stelde ik belang in den moddermolen, die, door stoom ge dreven, een verbazende hoeveelheid slijk en modder te voorschijn bragt en waardoor de haven op een ta melijke diepte komt, een werk ondernomen op herLaald en dringend advies der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, zaliger gedachtenis Welk een onderwerpHet verstoorde op eens den vrede mijns gemoedsik zag in den geest het slijk en de modder, die op last van den gemeenteraad werd opgedolven, der Kamer in het aangezigt werpen. Dat de Kamer ontbonden is, laat ik in het midden haar nut is door enkele .raadsleden en bovenal in het ware en waardige adres der Kamer zelve aan den Koning, in het licht gesteldde ergernis ontstond, doordien de Raad op onwaardige en onwettige wjjze dit besluit heeft geprovoceerd. Men oordeele: In de avondvergadering van 4 Nov. 1884 werd bij de behan deling der begrooting voor 1885 een voorstel gedaan, verradeljjk, neen in onschuld des harten in de discussie geworpen strekkende, om de kosten voor de Kamer, op 250 begroot, te doen vervallen. De Raad vereenigde zich met 7 van de 12 stemmen met dit voorstel en beging daardoor een daad, zjjner on waardig en bovendien een grooten blunder, die door den Voorzitter in eene volgende vergadering beproefd is te herstellen, doch met geen mogeljjkheid kon worden te niet gedaan, omdat men de paarden achter den wagen had gespannen. Onwaardig toch is het te noemen, dat een vertegen woordigend College (de Gemeenteraad) van een ander vertegenwoordigend College (de Kamer van K. en F.,) bjj Koninkl. besl. ingesteld, zonder vooraf haar oordeel te vragen, het subsidie intrekt. Onwaardig dat dit geschiedt hangende de verkiezing voor de periodieke aftreding van twee barer leden. Onwaardig bovenal omdat de Raad de bevoegdheid miste een dergeljjke daad te doen. 't Is waar, de Raad bezit het budgetregtdoch even onbevoegd als hjj is om b.v. de tractementen van de leeraren aan de H. B. S. te royeeren, zoolang die in- rigting bestaat, even onbevoegd was hij om het subsidie voor de Kamer in te trekken, zoolang niet bjj Kon. besl. deze was opgeheven, en die opheffing kon alleen geschieden indien de Raad de wenschelijkheid daartoe had uitgesproken. Nu heeft de Voorziter zeer ten onregte in de ver gadering van 7 Nov. 1884 o.a. gezegd„Dat is besloten m de vorige vergadering, om de toelage aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te doen vervallen, welk besluit was gegrond op de overweging, dat het voort durend bestaan der Kamer niet meer wenschelijk was. Burgem. en Weth. hebben overeenkomstig de door hen gedane toezegging, na de vorige vergadering over wogen, in hoever na dat besluit nog eene beslissing omtrent het bestaan der Kamer moet worden genomen, en zijn tot de overtuiging gekomen, dat het werkelijk noodig is nog een formeel besluit tot opheffing der Kamer te nemen, en dit aan de goedkeuring van Z. M. den Koning te onderwerpen." Mitsdien heeft de Voorzitter, zooals ik hierboven reeds aanstipte, getracht de eer van den Raad te redden, door het besluit der vergadering van 4 Nov., waarbij het subsidie was ingetrokken, eigenmagtig te veranderen in een besluit, waarbjj verklaard werd dat de wenschelijkheid van de opheffing der Kamer werd aan genomen. De wenschelijkheid dus, na dien goocheltoer uitge sproken zijnde, had men eenvoudig het aldus gemeta- morphoseerde subsidie-besluit behooren toe te zenden aan Z. M. den Koning en geen nader besluit tot op heffing behoeven te nemen, hetgeen dan ook door Mr. van Manen, bjj wien bljjkbaar het besluit van 4 Nov. niet helder meer voor den geest stond, bij het einde der discussie werd verklaard. Dat nu heeft de Raad gedaanthans nog een staaltje van hetgeen hij niet doet, of beter gezegd, wat hij nalaat. Art. 182, al. 1, van de Gemeentewet zegtJaar lijks in de maand April doen Burgemeester en Wet houders aan den Raad een uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente". Dit voorschrift wordt sinds 1882 niet meer opgevolgd en de Raad legt eenvoudig zich bier bij neder. Wel werd in een der Aprilvergaderingen het verslag aangeboden, met de mededeeling dat het ter perse was en, zoodra het gedrukt was, aan de leden zou worden uitgereikt, doch het schijnt dat hetgeen ter tafel kwam geen ver slag maar wel een fragment daarvan was, althans de gedrukte verslagen verschenen tot heden niet. Hierdoor zijn ook de plaatselijke couranten niet in de gelegen heid hunnen lezers daarvan uittreksels te geven, zooals in alle andere gemeenten geschiedt. Dat er nu in April 1882 voor den Raad geen aan leiding bestond om aanmerking te maken, is zeer natuurlijk, omdat de verslagen tot dien tijd g__ _0 verschenen, maar daarna, nu de verslagen ontbreken over de jaren 1881, 1882, 1883 en thans, nu het Dag. Bestuur op het verpligte tijdstip, April 1885, zelfs de aanbieding van een zoogenaamd verslag nalaat, en daardoor het bewijs levert, het bovengenoemd artikel uit de Gemeentewet, als niet geschreven te be schouwen, was er reeds geruimen tijd aanleiding ge weest voor den Raad, die het wakend geweten is, wiens pligt het is te zorgen dat de Wet uitgevoerd wordt, tusschen beide te treden. Doch ik vergis mjjBjj de behandeling der begroo ting voor 1885, heeft de Commissie gevraagd, hoe het met de verslagen stond en van den Voorzitter een antwoord bekomen, dat met hilariteit werd ontvangen, doch beter zou zjjn geweest als toast, toen men op 22 October 1884 en corps was gezeten in het »Hótel van Oppen." Dan, wat er ook van zij, er is verzuim, en aan dat voortgezet verzuim is de Raad medepligtig. Dat hij danhet initiatief neme, en het mij mogelijkmake hierover voortaan te zwijgen. Nu stip ik slechts aan, doch later, zoo noodig, zal ik deze zaak meer opzettelijk en grondig behandelen. EEN NAPLUIZER. 8 MEI 1805. Laat andhen vrij den held bezingen, Wiens slagzwaard druipend is van bloed, Ik houd niet van barbaarsche dingen, Ik loof slechts wat is éél en goed. Ik lief slechts wien door woord en daden, Getoond heeft edel mensch te zijn, Voor slechten schenk ik niet3 als alsem, Voor braven niets als besten wijn. Een beker van der goden wjjn, (Juist aangevoerd uit 't goden Rjjk). Een roemer guide ambrosijn, Bied ik aan onzen SCHALKWIJK. Een man als hij, na tachtig jaren Vol levenslust, vol geest en kracht, Een man in vrede, èn in gevaren, Is 't plicht, dat hulde wordt gebracht. Hij gaf een voorbeeld aan ons allen; Hoe zacht van aard, hoe wars van bloed, Omgorde 't zwaard, betrok de wallen, Toen 'tgoldt 's lands eer, ons erf, ons goed. En later, met den wil der Zeeuwen Zoo ruim bedeeld, zoo kloek van geest, Versloeg hjj vaak de waterleeuwen, Is hjj een steun des Raads geweest. (2) Te recht werdt hem, uit 's Vorsten hand,. De eikenkroon tot loon gegeven Te recht schonk hem den Ingeland, Een génius voor al zijn streven. (3) Zij reike, Overhoor mijn bede Nog jaren lang het ©ere blijk, Aan hem, zóó meegaand' met het heden Aan hem, zóó werkzaam, zóó tevreden, Aan hem, een sieraad van 't voorleden. Aan onzen braven SCHALKWIJK. W. S., 8 Mei 1885. (l) Zijne dienst als officier bij de Mobiele Schutterij in 1830. Zijn jaren lang Heemraadschap. (s) Het geschenk van het Waterschap Schouwen heden aangeboden, voorstellende, (in zilver op ebbenhout voetstuk) een génius, een lauwerkrans aan den jubilaris aanbiedende, waaronder, mede iu zilver, het bekende wapenschild en toe passelijke inscriptie. Het geheel, prachtig van compositie en uitvoering, strekt en de gevers, en den fabrikant Van Kempen, tot eer. EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. MEI 1885. Van ZIERIKZEE: Dingsd. 12 'smorg. 8.—u. Dond. 14 8. Zaturd. 16 8. Van ROTTERDAM: Woens. 13 'smorg. 11.u. Vrijd. 15 11.— Maand. 18 11. De Directeur, A. van GASTEL. SIbvertentien. Ondertrouwd CORNELIS de KEIJZER MARINA BAL. !- 7 Mei 1885. Ondertrouwd M. van de SCHELDE en P. van WESTERVOORT. Duivendijke, 7 Mei '85. Bevallen van een Zoon, L. J. TICHELAAR, geb. Hage. Schebpenïsse, 10 Mei 1885. Heden overleed plotseling tot onze diepe droef heid onze veel geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader JACOB GOUDZWAARD, in den ouderdom van ruim 88 jaren. Namens Kinderen, Behuwd- en Bbuinisse, Kleinkinderen, den 6 Mei 1885. JAN GOUDZWAARD. Heden overleed in den ouderdom van 71 jaren en 7 maanden, onze waarde Echtgenoot, Vader en Behuwd-Vader ADRIAAN FLUIJT, na eene echtver- eeniging van bijna 39 jaar. Namens de Kinderen en Behuwd-Kinderen, Wed. A. FLUIJTVijvebbebg. Ser-Jansland, 9 Mei 1885. Heden overleed ons jongste Kind MARINUS MARIUS, in den ouderdom van 9 maanden. Oosteeland, den 9 Mei 1885. J. J. BEI JE. De ondergeteekenden betuigen hunnenlïar- teljjlcon danlc voor de vele bewijzen van be langstelling, ontvangen bij gelegenheid hunner 30-jarige Echtvereeniging, op 9 dezer. Zieeikzee, P. R. PHERNAMBUCQ 11 Mei 1885. N. PHERNAMBUCQ—Tbouw. Voor de belangstelling, naar aanleiding van het overlijden injjns Broeders, zoowel van hier als van elders ontvangen, wordt bij deze, ook namens mijne Echtgenoote, harteljjlc dank gezegd. H. H. ZAALBERG.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1