ZllltlkZIIStlll NIEUWSBODE. ~Wmm voor de am. No. 5074. 4is,e jaarg. aanbesteding. Donderdag 7 Mei 1885. DE PASPOORTEN BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. OPNEMING Wegen en Voetpaden. Algem een Overzicht. Nieuwstijdingen. Stoomboot „ZIERIKZEE". Zierikzee en Rotterdam. 'mm 7. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZAÏÜRDAG. De ptijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. A.DV EUTENTIËN, ran 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. G.-oote letter warrit naar platteruimte berekend. van de Miliciens bekoorende tot de ligting 1880, kunnen door belanghebben den ter Secretarie worden afgehaald. Op Ma,a,»<lagy den lSclen Mei 1885, des namiddags te half één uur, zal ten Raadhuize van Zierikzee -worden aanbesteed: Het doen van eenige VERNIEUW'N- GEN aan de GEBOUWEN en an dere WERKEN dezer Gemeente, met bet gewoon onderbond daar van, in tien perceelen. Aanwijzing op Maandag den 11 en Zatnr- dag den 1G Mei e.k., telkens des voormiddags te 10 uur, waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeente-Bouwmeester, bij wien inmiddels nadere inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken zijn van Woensdag e.k. af verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeente-Bouw meester ad 25 cent. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat wegens het invallen van den HEMELVAARTSDAG in de vol gende week, de gewone Marktdag in deze Gemeente, zal worden gehouden op Wooaisdag den 13den Mei e.k. Zierikzee, den 4 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. jDe Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 den April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzeive wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet' geschieden, maken bekend. Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1860 tot 1851 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen, dien tot het laatstgemelde jaar behooren, alsmede van hen, die, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met ter woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen, die na dien tijd ge- pasporteerd, en de vreemdelingen, die welke sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben gevestigd, voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich ïh dit Ryk neder te zetten hébben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door de werkelijke overbrenging, van den zetel van hun vermogen sn de hoofdmiddelen van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenig ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen, zonder onder scheiddaarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrij gestelden of uitgestotenen te behooren, en dien ten gevolge ook zij, die hun ontslag uit de Schutterij}ke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de boven- gemelden, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei eersik. en volgende dagen, des voor middags van 1012 ure, ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den lsten Juni 1885 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmplooieerden in huizen van negotie, klerken van notarissen, advokaten enz., be dienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden, werk zaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren on geëmploieerden bij het Gewestelijk Bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenendie buiten 's lands Etudeeren of werkzaam zijn in de ge meenten hunner vorige woonplaatsde buitenlandsch zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig domi cilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de ge meenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en meubilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, d&ar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verplicht zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen van de plaats 'en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden feconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven oor den Burgemeester of Ambtenaar van den Burger lijken Stand)sedert wanneer zij Ingezetenen der ge meente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellen, of daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het on derdeel daarvan, waarop z|j zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente géboren, aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte akte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede, en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, ver- valle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken, vermanen en waarschuwen om zich van deszelfs verplichting in deze te kwijtenvermits uit krackte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Ma- jesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Juni eerstkomende niet hebben laten inschrijven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en dat dezelven, die ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daaren boven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien bestonden. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het. behoort den 4 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. YAN DE De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op den IS Mei e.k. en daarop volgende dagen, van wege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de WEGEN en VOET PADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 2 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Wij leven nog in dezelfde onzekerheid met betrekking tot den oorlog. Den eenen dag komen ons berichten ontrusten van de onvermijdelijkheid van die ramp en den anderen' wil men ons geruststellen door de ver zekering, dat geene der beide mogendheden lust aan den oorlog hebben. Nog altijd hangt ons dus het zwaard boven bet hoofd en de beursmannen maken ijverig gebruik van de afwisselende berichten. Maar de langdurige onzekerheid heeft ook haar goede zijde. Zij bewijst toch, dat men niet zoo gemakelijk er toe komt om bloed en geld te verspillen en boe langer het duurt, hoe meer wij hoop krijgen, dat alles in een vredelievende oplossing eindigen zal. Er is veel dat die hoop versterkt. De volken worden meer en meer afkeerig van den krijg en de reeds zoolang heerschende malaise in handel en nijverheid, doet algemeen den wensch koesteren, dat de toestand niet erger worde gemaakt door eene belemmering, die allerlei treurige gevolgen moet hebben. Daarbij zijn de staatskassen uitgeput en moge het de Regeeringen ligt vallen, zich geld te verschaffen, door leeningen en andere kunst middelen, zij vergeten toch niet, dat ook daardoor lasten worden opgelegd, die men niet zoo spoedig weder af werpen kan. Zeker is het dan ook niet, zooals herhaaldelijk verzekerd werd dat van een en andere zijde een ultimatum is gesteld en dat Rusland ook geneigd is, de zaak aan een scheidsregterlijke beslissing te onderwerpen. Mocht dit geschieden, dan zal de diplomatie wel een middel vinden om tot een goed einde te komen. Men is toch nog niet volkomen op de hoogte van het gebeurde te Pendjeh en waarschijnlijk heeft men daarbij als ge woonlijk zeer overdreven. Naar men zegt, zal er ook geen nader onderzoek worden ingesteld naar de han delwijze van generaal Komaroff en van Lumsden, die beiden, misschien wel onwillekeurig aanleiding tot het conflict gaven, maar er zal alleen te onderzoeken zijn, of de bevelen volgens de overeenkomst van 17 Maart verzonden, aan de eene of andere zijde verkeerd werden uitgelegd. Een en ander bevestigd het vermoeden, dat wij boven uitspraken, dat er alle boop is, dat de bui zal overdrijven en de vrede bewaard worden. Dat Engeland wel in de eerste plaats noodig heeft, alle aanleiding tot oorlog te vermijden, kan onder anderen blijken uit de in de vorige week inge diende staatsbegrooting, die een tekort van meer dan 14 millioen ponden sterling oplevert. Onbegrijpelijk zouden wij bijna zeggen, dat eene Regeering nog aan oorlogskosten, die volstrekt onnoodig zijn, denken durft, als men leest langs welken weg de Minister een zoo danig belangrijk te kort wil dekken. Er is toch sprake van eene verhooging der inkomsten-belasting en van vele andere belastingen, die verhoogd of nieuw ingevoerd zullen worden. En daarmede zal nog niet eens het tekort geheel weggenomen zijn. Er zal nog meer dan 2 millioen te dekken overblijven. Het Lagerhuis heeft intusschen die begrooting bij eerste lezing aangenomen, maar het zal de vraag zijn of men later al de belastingwetten ook aannemen zal, al wordt de begrooting vastgesteld en of niet dan eerst de tegen stand tegen de Regeering zich eerst in al haar kracht zal openbaren. De reis van den Kroonprins en zijne gemalin is gelukkig zonder onheilen afgeloopen en de vorstelijke personen zijn heelhuids in Londen terug gekeerd. De vrees is dus beschaamd, dat de dynamiet- mannen zich weder zouden doen gelden en naar men verzekert, zal de goede ontvangst die de Prins en Prinses in Ierland genoten, tengevolge hebben, dat de dwanguitzonderingswet, die daar te lande zoo groote ontevredenheid verwekte, dit jaar niofc vernieuwd en niet langer gehandhaafd zal worden. Ofschoon de vrede tusschen Frankrij 1c en China nog niet volkomen is en men zelfs schrijft dat de stad Dong-Son opnieuw door de Franschen bezet is, mag men liet er toch voor houden, datde strijd geëindigd is. De Chineezen van hunne zijde althans schijnen dit zeer te wenschen en er wordt van hen getuigd, dat zij zich zeer stipt houden aan de bepalingen die in de vredesvoorwaarden nopens de ontruiming van Tongkin zijn vastgesteld. Men houdt zich in Frankrijk dan ook reeds met geheel andere zaken bezig. Zoo werd dezer dagen te Parijs eene conferentie gehouden van de aannemers van het Pana ma-kanaal, eene onderneming die thans met kracht doorgezet wordt en waardoor weder vele ook Neder- landsche werklieden werk zullen kunnen vinden. De Mi nisterraad nam in de laatste dagen het gewichtig besluit om aan veroordeelden wegens staatkundige misdrijven ontheffing van straf te verleenen Onder anderen zal aan de beruchte Louise Michel en aan den befaamden Crié gratie worden geschonken. De Prins Krapotkine zal in dat voorrecht niet deelen, omdat men meende, dat het oogenblik daarvoor nog niet gekomen is. En de veroordeelden wegens het gebeurde op het Opera plein, die anders in aanmerking zouden gekomen zijn, hebben er geene behoefte aan, omdat nog deze maand bunne straf ten einde loopt. De oud-Minister Olivier die onder Napoleon III veel van zich liet spreken en die men wel niet van clericalisme -meende te kunnen beschuldigen, heeft het thans, ten einde als afgevaar digde gekozen te worden, over eenen anderen boeg gewend en bestrijdt de handelwijze der regeering tegen over de kerk en verdedigt het concordaat, wel zeker om daardoor zijne kiezers te believen. Hij houdt daar om sedert eenigen tijd voorlezingen te Parijs, die dui delijk doen zien, aan welke zijde bij zich wil scharen. De Belgische Senaat heeft zicli thans ook vereenigd met het plan om Koning Leopold den titel van souverein van den Congo toe te kennen. Slechts een lid, de senator Baucamp verzette zich daartegen en meende dat de Koning, al zijne arbeidskracht aan zijn eigen land wijden moest en dat het veel nuttiger ware de dorpswegen in België te verbeteren en de belastingen te verlagen. Hij meende ook dat er in eigen land nog zooveel te beschaven was, dat men aan de beschaving der negers nog niet moest denken. Een voorstel; dat door hem in dien geest werd gedaan, is niet eens in overweging genomen. Zaterdag heeft de Koning in gezelschap van de overige vorstelijke familie de tentoonstelling geopend. Aan muziek en redevoe ringen heeft het daarbij niet ontbroken, maar algemeen is mepv van oordeel, dat de opening wel wat vroeg 'heeft plaats gehad, daar het gebouw nog lang niet gereed is en dientengevolge ook het meerendeel der voor de tentoonstelling bestemde voorwerpen nog niet eens is uitgepakt. Naar men zegt, maakt de Neder- landsche afdeeling eene gunstige uitzondering en het is misschien daarom, dat twee Nederlandsche officieren aanstonds het kruis der Leopolds-orde1 verkregen. De Berlijnsehe gemeenteraad heeft een besluit genomen, dat de debatten en besluiten in eene niet openbare vergadering genomen, geheim moeten gehou den worden ook door de leden, die niet tegenwoordig waren. Men zou kunnen zeggen, dat dit besluit al vrij overtollig was, daar toch zij, die de debatten niet hebben bijgewoond, maar moeilijk daaruit kunnen klappen. Wellicht heeft de overtuiging daarvan dan ook bijgedragen, dat met groote meerderheid een voor stel verworpen werd om in net reglement disciplinaire strafbepalingen op te nemen tegen de overtreders. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 6 en 8 Mei stormachtig weder worden verwacht op de Britsehe, Fransche en Noordsche kusten. Sn Londen4 Mei. De „Daily News" verneemt dat het antwoord van het Russisch Kabinet op Granville's dépêche Zaterdag-ochtend ontvangen werd. Het werd terstond door Von Staal aan Granville overhandigd en in den 's namiddags gehouden Kabinetsraad over wogen. In beginsel is dan ook het wederantwoord van het Britsehe Kabinet reeds vastgesteld, en het zal heden formeel worden meegedeeld. Rusland's antwoord is verzoenend van toon en strek king; en Granville's wederantwoord zal hetzelfde ka rakter dragen. Het Russische antwoord getuigd van den gunstigen indruk, die den Czaar en zijne ministers van het telegraphiseh resumé van Granville's dépêche van 25 April verkregen hebben. Door lezing van den tekst zelve der Britsehe dépêche was die indruk be krachtigd geworden. De courier met den tekst van het Russisch antwoord wordt heden of xnorgen ver wacht. Na den Kabinetsraad van Zaterdag had Granville eene audiëntie bij de Koningin te Windsor. Londen, 5 Mei. In de telegrammen uit Kopen hagen wordt verzekerd, dat de Koning van Denemarken bereid is, scheidsregterlijk op te treden in het geschil over het gebeurde te Pendjdeh. De Tories zijn zeer ontevreden over hetgeen zij noemen Engelands capi tulatie. Hunne organen doen een beroep op de natie om bet ministerie ter verantwoording te roepen. De „Times" verneemt, dat' de Indische Regeering den Emir 10,000 Snider-geweren, evenveel Henry- en Enfield-geweren, benevens eenige millioenen kardoezen heeft verstrekt. De „Standard" heeft van haren correspondent te Kaïro berigt ontvangen, dat, volgens aldaar aange brachte particuliere brieven, de toestand in het kamp van Koerot hoogst treurig is. De ondraaglijke hitte veroorzaakt er vele ziekte- en sterfgevallen. Van de 565 soldaten liggen er nog 56 aan de koorts. Daarbij is er gebrek aan levensmiddelen. De merkwaardige Japansche tentoonstelling te Londen is Zaterdag door een brand geheel en al ver nield. De schade is zeer groot, vooral wegens den kost baren inhoud van den Boeddha-tempel. Een eigenaardig middel om klanten te trekken, moet onlangs een winkelier in zijde en mode-artikelen te Glasgow toegepast hebben. Hij zette in een zijner uitstalkasten een gesloten en goed verzegelden pot vol erwten, met de aankondiging er bij, dat degeen onder de klanten, die het aantal erwten welke in den pot waren kon raden, een prijs van 100 p. st. zou ontvangen. Als het getal niet ge raden werd, zou dengeen die het digtst er bij geweest was 50 p. st. ontvangen en de overige 50 p.st. zouden verdeeld worden onder de acht daaropvolgende mededingers. Een zeer groot aantal personen men spreekt van 40.000 beproefden op die wijze hun geluk en allen moesten natuurlijk, om voor klanten te kunnen door gaan, iets koopen. Zoo maakte de winkelier goede zaken. Toen de pot plechtig geopend werd bleek het juiste getal door niemand geraden te zijn, en de prijs van 100 p. st. werd op de genoemde wijze verdeeld. jpmisf Marred. Te Munster stond dezer dagen een berucht roover, Fleige genaamd, teregt, die langen tijd den omtrek van Bork en Lüdinghausén onveilig maakte. Er was een prijs van 600 Mark uitgeloofd voor dengeen, die hem in handen van het geregt leverde, maar dat was geen gemakkelijke taak, en al de bewoners der streek waren bang voor den woesteling. Eindelijk werd hij bij een diefstal betrapt en gevangen genomen. Onder de getuigen tegen hem was ook een knecht van de Gravin van Kielmansegge, die dagelijks voor zijne meesteres de brieven haalt van het postkantoor te Lünen. Deze man werd, op zijn terugweg aan gevallen door Fleige, die de aangeteekende brieven, welke bij bij zich had, opeischte. Toen hij weigerde, schoot Fleige zijn pistool op hem af en wondde hem in de borst. De knecht wist echter met inspanning van alle kracht te ontvluchten, en de kostbare brieven in veiligheid te brengen. Hy kwam doodelijk uitgeput thuis, en hij bleef langen tijd gevaarlijk ziek. Fleige werd nu voor het geregt van eene groote reeks misdaden overtuigd, welke, stuk voor stuk be rekend, met 40 jaren tuchthuis gestraft moesten worden. Maar volgens de wet kon liy tot niet meer dan 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld worden en die straf werd hem dan ook opgelegd. Vorst Yon Bismarck ontving op zijn 70sten verjaar dag 560 geschenken van verschillenden aard, drie benoemingen tot docter honoris causa, door de udï- versiteiten te Göttingen, Tubingen en Erlangen, vijf aanstellingen tot eereburger van de steden Saarbücken, Kissingen, Blankenburg, Osnabriik en Reicbenhall, 23 adressen van gelukwenscbing namens de steden, welke den Kanselier bet eereburgerschap reeds verleenden, 175 adressen van coöperaiiën en vereenigingen, 2644 telegrammen en 2238 brievenvan al deze bewijzen van belangstelling werden 5643 beantwoord. Hoe ver daarbij aan eigen werkzaamheid van den Kanselier moet gedacht worden, is natuurlijk moeijelijk te zeggen, doch wanneer men nagaat, dat 0. a. door "gelukwen- schende Duitschers te Vlissingen en te Schagen eigen handige antwoorden van den 70-jarige ontvangen werden, heeft hij zich blijkbaar heel wat te pennen gegeven. Stont»«ïlttn5ï, In het Zwitsersch dorpje Mackebij Bienne, moet zich onlangs het geval hebben voorgedaan, dat vier kinderen tegen den wil der moeder bij openlijke veiling uitbesteed werden. De vader was gestorven terwijl de moeder ziek was en bet gemeentebestuur moest hulp verleenen. Het besloot toen, vier der vijf kinderen aan de minsteischende voor een jaar uit te bestedenhet jongste mocht de moeder houden. De moeder woonde de veiling bij en trachtte te vergeefs den afslager tegen te houden. Zij moest het aanhooren, hoe de omstanders berekenden welke diensten haar oudste kind een tienjarige knaap, hun zou kunnen be wijzen, als zij hem in de kost namen. Hij werd voor 28 frans uitbesteed. De moeder bood aan hem voor 20 francs bij zich te houden het mocht niet. Voor niets men gebood haar te zwijgen. Zoo werden achtereen volgens een meisje van 8 jaar voor 31 francs, een tweede van 6 jaar voor 40 en een derde van 2 jaar voor 70 francs uitbesteed. Te Oberbalm, in het Zwitsersch kanton Bern, hebben drie onderwijzeressen, bekend als zeer be kwaam en vol ijver, aangeboden bare betrekking voor 100 fr. per jaar minder te vervullen. Een vreemd verzoek, en nog vreemder, dat de school commissie heeft gemeend het van de hand te moeten wijzen. 2ft8Ü«. TNa/pels, 3 Mei. Twee kraters van den Vesuvius hebben zich geopend in de nabijheid van het boven station van den kettingspoorweg. Eene groote lava massa stroomt naar de streek tusschen Pompeji en Terre del Greca gelegen. I11 den omtrek van Gent (België) heeft, een boeren- dienstmeid haar kindje van elf dagen in een bosch levend begraven. Zij is gevangen genomen en heeft bekend. De gendarmes, die haar naar de gevangenis bragten hadden moeite om haar tegen de woede van het volk te beschermen, dat de ontaarde moeder dreig de te vermoorden. Gi-oes s 5 Mei. Een gewigtige dageen dag waarnaar reikhalzend van te voren wordt uitgezien, een dag die eenige afwisseling brengt in het overigens vrij eentoonige leven van den Zuid-Bevelandschen boerenknecht en meid, is de Mei-Diesendag (Dingsdag) de eerste Dingsdag in Mei. Vele boerenknechts en mei den hebben daags te voren hun ouden dienst verlaten om pas over een paar dagen in hun nieuwen dienst te gaan, zij zijn dus dien dag geheel vrij. Maar ook zij die voor het volgend halfjaar weer zijn „ingehuurd" krijgen op Mei-Dinsdag vrij af. Niet zelden gebeurt het dat de boerin op dien dag thuis moet blijven om hare meid of meiden (en ook dochters) „naar stad" te laten gaan. Bovendien, ieder heeft een vollen buidel, want ieder beeft de nog toekomende huur ontvangen. En voorde winkels was het goed merkbaar, dat de beurzen goed voorzien waren, want allerlei (dikwijls ook onnoodige) inkoopen werden gedaan. Na den middag werd er kermis gehouden en tot laat in den nacht waren de herbergen gevuld met dan sende en stampende paartjes, want natuurlijk had in den loop van den dag iedere Adam zijn Eva gevonden en 's nachts waren er geen rijtuigen genoeg om die paartjes thuis te brengen. Want een boerenknecht, die altijd op den mestwagen zit, wil toch ook wel eens meneer zijn De spoorweg heeft daarin veel verandering gebragt. De avondtreinen nemen heele zwermen mede, en de nachtbrakers behooren tot de uitzonderingen. De tooneelen van ruwheid en ongebondenheid zijn veel verminderd en daardoor de Mei-Ding9dag veel verbeterd. Wie zou haar of hem, die een geheel jaar door van den vroegen morgen tot den avond laat in afhankelijke betrekking moet zwoegen, niet eenmaal per jaar eens een geheel vrijen dag gunnen? Maar wie er zich ook niet over verheugen, dat dierlijkheid en brooddronken heid van vroeger langzamerhand tot het verleden gaan behooren Wij gunnen onzen forschen boerenknechts en gezonde boerenmeiden ieder jaar eenen vroolijken Mei-Dingsdag, mits de pret niet van dien aard zij, dat zij over zich zeiven moeten bloozen. Wolfaartsdyk5 Mei. Met groot genoegen werd hedenhier de tijding, door de Courant aange- bragt, vernomen, van de benoeming tot Burgemeester dezer gemeente, uitgebragt op den E. A. heer A. Fon tein Dz., thans Burgemeester te Ellewoutsdijk. Hoezeer door velen een adres was geteekend voor eene andere voordragt, zal het voornaamste deel van hen zich nu toch wel niet teleurgesteld zien, als men weet, hoe bierbij pressie is uitgeoefend, zoodat menigeen, zijns ondanks, op dat adres zijn naam gesteld heeft. Allen, die beseffen van welk groot belang het is, dat in den tegenwoordigen toestand a^,n liet hoofd der gemeente een persoon geplaatst wordt, die, toegerust met de noodige kennis, de vereischten bezit om de gemeente belangen onpartijdig en met beleid te behartigen, hebben alzoo stof tot blijdschap over eene keuze, waar door men nu bevrijd zal blijven van zijdelinge in vloeden, welke belemmerend werken voor de zelfstan digheid der ingezetenen. Behalve de betrekking van gemeente-ontvanger, zal die van Burgemeester even als die van Secretaris dan nu bekleed worden door per sonen van elders, die „regt door zee" kunnen gaan, gelijk ook de nieuw opgerigte kiesvereeniging alhier zich dit tot motto gesteld heeft, tegen over die, onder de valsche leus van „Gemeentebelang". Z. M. heeft den heer Grobbee, afgetreden minis ter van financiën, bevorderd tot kommandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Naar men verneemt, is Zaturdag het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs voor het ontwerp tot wijziging van het wetboek van strafvordering aan den minister van justitie toegezonden. Bij Kon. besluit van 2 Mei is den heer A. Fontein Dz., met ingang van 15 Mei, benoemd tot burgemeester dei- gemeente Wolfaartsdijk, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Ellewoutsdijk. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Eikerzee mej. J. T. La Roy uit Aardenburg. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Dreischor de heer J. de Rey, laatst leerling bij de rijks normaallessen te Middelburg. Er is ernstig sprake van de benoeming van jhr. H. O. Wichers, oud-lid der Tweede Kamer, tot gouver neur van Suriname. Het is echter onjuist, dat de be- noenling reeds baar beslag zou hebben gekregen, zoo als men uit het stellige berigt in een der bladen zou leunnen afleiden. Gedurende de maand April 11. werden van het station Kruiningen vervoerd 2608 vaten oesters, tegen 1828 vaten in diezelfde maand van het vorig jaar. Vrouw van der Linden heeft van het tegen haar gewezen vonnis cassatie aangeteekend. Alle nasporingen tot nog toe in het buitenland gedaan naar den voortvluchtigen Felix Polak zijn vruchteloos gebleven. De ontslagen gemeente-ontvanger en secretaris der gemeente Oude-Pekela S. F. de Jonge had een te kort in kas van ƒ9000. Een deel van het tekort kan gedekt worden met de borgstelling van den ontvanger ad ƒ2550, terwijl de burgemeester verder ƒ2500 voor zijne particuliere rekening neemt en de Raad eene geldleening besloot aan te gaan van ƒ4000 naar 47s pCt. rente met de Spaarbank te Oude Pekela. De echt- genoote van den vroegeren secretaris verzocht den Raad 0111 haar het laatste kwartaalstrakt^ment van haren echtgenoot als secretaris te doen uitkeeren, daar zij geen cent in huis had. Dit verzoek werd afgewezen. In den nacht van 26 op 27 April werd te Steen- wijkerwold de veldwachter J. Pen op verraderlijke wijze met een roeispaan ernstig aan het hoofd verwond. Na onderzoek wordt hiervan verdacht den bakkersknecht •K. D. aldaar, die dientengevolge Vrijdag in hechtenis is genomen en gevankelijk naar Heerenveen overgebragt. „Geef mij bloemen om mij henen, bloemen met hun frisch gewaadDeze dichterwensch werd heden overvloedig vervuld aan den Heer J. J. L. ten Kate, te Amsterdam, die zijn veertigjarig predikantschap her dacht. Flora's hof scheen geplunderd om dezen jubilaris te vieren die zijn land en volk zoo vele dichterlijke en stichtelijke bloemen des geestes geschonken heeft in de jaren die achter hem liggen. In 1845 voor. het eerst te Marken beroepen, trad hij achtereenvolgens te Almkerk, Middelburg en Amster dam als voorganger der Ned. Herv. Gemeente op. Hoe zijn arbeid overal gewaardeerd werd, is van algemeene bekendheid, en wie zich had willen overtuigen hoe- velen hem in onze stad met liefde aanhangen, had Zondag de morgengodsdienstoefening in de Nieuwe Kerk slechts behoeven bij te wonen. Daar in dat trotsche gebouw, nog onlangs door hem bezongen sprak hij, naar aanleiding van Mat- theus 28 20 „En zie, ik ben met ulieden al de dagen tot de voleindiging der wereld, Amen," een woord van dankbare herinnering. Dezen morgen, reeds vroeg, was het eerste geschenk van den dag een exemplaar van de fraaije buste van den jubilaris, door Bart van Hove geboetseerd. Zondag middag werd de rij van hen, die hem hunne geluk- wenschen kwamen aanbieden, geopend door eene com missie, namens de Ned. Herv. Gemeente, bestaande uit de heerenMr. G. van Tienhoven, Van Limmik, De Marez Oyens, Roëll en Roosmalen Nepveu. De Burgemeester sprak de beste wenschen voor de toekomst van den geachten grijsaard uit en bood bem, als getuigenis van de groote belangstelling, welke deze gedenkdag onder de leden der gemeente had opgewekt, een prachtig album aan, met de namen van hen, die het geschenk, dat in couvert werd overgereikt, hadden Weinigen zal het wellicht bekend zijn, zegt de „Prov. Nb. Ct.," dat de nieuwe Minister van Finan cien, de beer J. C. Bloem, een Bosschenaar is. tZijn vader was te 's-Bosch brigadier bij de Konink lijke maréchaussée. De zoon brandde van verlangen om in de wereld vooruit te komen. Hij gipg, op aanraden van den toenmaligen directeur van politie Van Lee, bij de infanterie in dienst en werd als sergeant overgeplaatst naar 's-Gravenhage bij de grenadiers en jagers. Hier trok hij de aandacht van iemand uit 's Konings omgeving, en dit had ten gevolge, dat hij, door Koning Willem II geholpen geplaatst werd aan de polytechnische school te Delft. Vervolgens werd hij door Z. M. benoemd eerst tot ijker van 't vaatwerk en later tot ontvanger der belas ting in eene kleine gemeente in de provincie Utrecht, waar de heer Bloem huwde met de dochter van een directeur der belastingen. Achtereenvolgens klom hij bij dien tak van dienst al hooger en hooger, en thans ziet deze eenvoudige Bossche jongen, die een „self-made" man heeten mag zich geplaatst aan het hoofd van het Departement van Financien. Terwijl Woensdag middag tegen het vallen van den avond schipper Jacob Plugge varende op de bom no. 62 van den reeder J. Hoogenraad Dzn. ter hoogte van Katwijk (37a mijl in zee) visschende was, waren daar in zijne nabijheid 0. m. 3 Ostendenaars (waarvan van een het nummer 77 bekend was) eveneens visschende. Blijkbaar waren zij den ganschen dag onder den invloed van Bacbus. Door kalme zee lagen die vier schepen bij elkander. Het scheen echter dat de Ostendenaars tegen Plugge en zijn volk ruzie zochten, zoodat Plugge besloot zijne netten op te balen, om in geen moeite te komen. Dat werd echter door de Osten- denaren belet. Zij kwamen bij Plugge aan boord en op baldadige wijze bakten zij als dolle mannen met een bijl jachtfokkeschoot, 2 zwaardtouwen en 2 taal- reepen stuk, en gaven daarop nog een hak in het staand want. Daarop dreigden zij onder vloeken en zwetsen Plugge en zijn volk te vermoorden. Het was aan de tusschenkomst van den Ostendenschen schipper te danken, dat op het smeeken van Plugge het bij dreigen bleef. Toen Plugge nu meende dat hij vrij was, haalde hij zijne netten in om zich te verwijderen. Het bleek echter dat de Ostendenaars nog niet voldaan waren. Alsnu kwam van een andere sloep een boot met 3 man, die toen aan boord sprongen en onder het ge roep „kaaskoppen," we zullen je den kop kloven, dreig den zij eveneens met den dood. Gelukkig bleef het bij snoeven en tarten. Ten slotte zijn zij onder bet werpen met steenkolen en het toevoegen van scheldwoorden KERKNIEUWS. Noordgonwe3 Mei. Heden werd Ds. A. Wunder hier bevestigd door Ds. C. v. d. Weijde Cz naar aanleiding van Epbeze IV 21 b. en had zijne in trede plaats volgens de woorden„Heer wat wilt gij dat ik doen zaluit Hand. IK 6b. Axel4 Mei. Voor het beroep der Herv. gem. te Mijdrecht, in Utrecht, heeft de heer J. A. Geselschap Wz., predikant alhier, bedankt. Wolfaartsdgk4 Mei. Gisteren werd bij de Chr. Geref. gem. alhier beroepen, de heer H. J. Schoolland, pred. bij die gemeente te Brouwersha ren. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen, Wissekerke en te Aarlanderveen W. Ringnalda, te Loon op Zand te Sluis A. H. den Boer, te Muiden. De beer J. Kromsigt, pred. te Leiderdorp, van 1870 tot April 1883 predikant te Cortgene, heeft het beroep naar Dordrecht, ter voorziening in de vacature-Nonhe- bel, aangenomen. STOOMBOOTDIENST MEI 1883. Van ZIERIKZEEVan ROTTERDAM Vrijdag 8 'smorg. 8,u.jDond. 7 'smidd. 12,— Zaturd. Zondag 10 Maand. 11 Dingsd. 12 Woensd. 13 7,30Zaturd. 9 12,- 9,Zondag 10 'smorg. 10, 8,Maand. 11 'smidd. 12, 8,Dingsd. 12 12, 9,IWoens. 13 12, P. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIEN ST Vlissingen, Middelburgen Rotterdam. MEI 1883. Donderdag Vrijdag Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. 7 voorin. 8.30 voorm. 9.45 voorm. 9.45 8 9.45 9 8.30 9.45 11 9.45 12 8.30 9.45 13 8.30 9.45 9.45

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1