Zll ll I kZI I SI III NIEUWSBODE. No. 5075. Dingsdag 5 Mei 1885. ils,e Jaarg. J\GT- EN VISMTEN. AANBESTEDING. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cfcs., meerdere regels 10 OLs., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. OPNEMING VAN DE Wegen en Voetpaden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meente Zierikzeebrengen ter kennis van belanghebbenden, dat op den 13 Mei e.k. en daarop volgende dagen, van wege de gemeente eene Algemeene Opneiving zal worden gehouden van de WEGEN en VOET PADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 2 Mei 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris J. F. van der LEK de CLERCQ. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor het saizoen van 18851886 eene jagt- ot vischacte verlangen zich daartoe ter Gemeente-Secretarie hehooren aan te mel den en dat zij, die ter zake van onvermogen eene kostelooze vergunning om te visschen, wenschen te hekomen, aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming, door eigenaars van vischwaters af te geven. Hij noodigt de belanghebbenden uit, die aanvragen zoo spoedig mogelijk te doen, opdat ieder in tijds van zijne acte zal kunnen voorzien zijn. Zierikzee den 4 Mei 1885. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. Op Maandag clen lSden Mei 1885, des namiddags te half één uur, zal ten Raadhuize van Zierikzee worden aanbesteed: Het doen van eenige VERNIEUWiN- GEN aan de GEBOUWEN en an dere WERKEN dezer Gemeente, met het gewoon onderhoud daar van, in tien perceelen. Aanwijzing op Maandag den 11 en Zatur- dag den 16 Mei e.k., telkens des voormiddags ,te 10 uur, waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeente-Bouwmeester, bij wien inmiddels nadere inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken zijn van Woensdag e.k. af verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeente-Bouw meester ad 25 cent. Nieuwstijdingen. Stmcrifea Te New-York wordt tegenwoordig de kleinste dwerg ter wereld vertoond, en wel mejuffrouw Lucia Zarate, bijgenaamd de menschelijke pop. Het aantal bezoekers is zeer groot en de meesten zijn zoo galant om een bouquet mede te brengen. Miss Lucia staat op een marmeren tafeltje in het midden van een groot salonzij heet de bezoekers met zeer veel gratie en waardigheid welkom en be- ancwoordt hunne complimenten op allerinnemendste wijze, maar in zeer slecht Engelsch. Het kleine persoontje weegt vier en drie kwart pond en heeft een lengte van 26 duimen; de omtrek van het lichaam, om de horst gemeten, is 15l/2 duim en om het middel 147a; bare armen zijn acht duim lang, terwijl de middelvinger 'il/8 en de pink */4 duim meet. De kleine schoonheid heeft niet minder dan drie honderd toiletten en hare. voornaamste bezigheid is, om driemalen daags van kleedij te veranderen. Na tuurlijk is er, om haar te kleeden, niet bijzonder veel stof noodig en een meter zijde of fluweel is meer dan voldoende om eene robe met sleep en tournure voor haar te maken. Mejuffrouw Zarate zal wel niet zoo gelukkig zijn als de weduwe (thans gravin) van gene raal Tom Pouce en er wel niet in slagen om een echt genoot te vinden, die haar in gestalte nabij komt. Londen30 April. In het Lagerhuis heeft Chil- ders de begrooting ingediend. Het tekort op het vorige dienstjaar was 1,050,000 pd. st. De uitgaven over het loopende dienstjaar be dragen 88,872,000 p. st.daaronder het crediet van 11 millioen niet begrepen. De ontvangsten zijn 85,180,000 dus is er een tekort van 3,732,000 pd. st. Daarbij ge voegd het crediet van 11 millioen en de supplementaire credieten ten bedrage van 200,000 pd. st., verkrijgt men in het geheel een tekort van 14,932,000 pd. st. De Minister stelt voorlo. verhooging van de in komstenbelasting tot 8 pence per pond sterling2o. wijziging der belasting op legaten en erfmakingen, in zoover betreft het heffen van een recht op de grond eigendommen van corporatiën, en van een recht op de erfmaking van eigendommen, die zich in het buitenland bevinden, maar toehehooren aan personen, die in Engeland wonen 3o. een zegelrecht van 10 sh. per honderd op alle waarden aan toonder4o. verhooging van het recht op Engelsche voorloop van 10 op 12 sh. en op vreemde van 10 sh. 4 p. op 12 sh. 4 p. per gallon het recht op bier van 6 sh. 3 p. tot op 7 sh. 3. p. per 36 gallons5o. wijziging der invoerrechten op wijnen, overeenkomstig den modus vivendi met Spanje6o. het heffen eener belasting van buitenlandsche geneesmid delen, waaromtrent voortaan administratief en speci fiek als ten opzichte van de Engelsche geneesmiddelen zal gehandeld worden7o. schorsing der amortisatie van de in 1883 vastgestelde annuïteiten. Tengevolge van al deze wijzigingen zal het tekort tot op 2,812,000 pd. st. worden verminderd. De Minis ter stelt voor, deze som te vinden door een gelijke operatie voor het aanstaande dienstjaar. Het Huis heeft het budget, na een debat van acht uren, in eerste lezing aangenomen. Londen, 1 Mei. De Gazette deelt mede dat de Emir van Afghanistan benoemd is tot ridder groot commandeur der „Ster van Indie." Londen, 2 Mei. De Daily News" verneemt uit, zooals het blad zegt, onaanvechtbare bron, dat Rusland, bezield door den wensch den oorlog met Engeland zoo mogelijk te vermijden, gunstig gestemd is voor het voorstel van Engeland, om het Pendjeh-incident aan een scheidsregter te onderwerpen. De Engelsche Regeering werd van de verzoeningsgezinde stemming van den Czaar en de Russische Regeering niet-officiëel verwittigd. Het offieiëele antwoord van Rusland kan eerst in de volgende week in Engeland aankomen. Het zal vermoedelijk het formeel aannemen van het Engelsche voorstel bevatten. De aan deze schikking te geven passende vorm, om een hotsing met het oog op de van weerszijden opgewonden stemming te voor komen, wordt door het Engelsche Kabinet overwogen en vormt ook een punt van overweging van de Rus sische Regeering. De houding van Komaroff of Lumsden zal niet aan een scheidsregter worden onderworpen, maar alleen de quaestie, of de instructies, die tenge volge van de overeenkomst van 17 Maart werden ge zonden, op de een of andere wijze verkeerd werden uitgelegd. De vraag welke bijzonderheden vóór het Pendjeh-incident aan een oplossing zullen worden onderworpen op den grondslag, welke voor Engeland, Rusland en Afghanistan bevredigend is, zal door het scheidsgerigt beslist worden. Wordt het voorstel om het Pendjeh-incident aan arbitrage te onderwerpen aangenomen, dan zal de regeling der grens worden voortgezet zonder de beslissing der scheidsregters af te wachten. Tijdens de werkzaamheden van de gemengde grensregelingscommissie zal het betwiste gebied als neutraal worden beschouwd, en noch door Russen, noch door Afghanen wordenbezet. Ipswich, 1 Mei. Heden werden door het Hof van Assisen acht mannen veroordeeld wegens zeeroof. Zij hadden twee Duitsche schepen in de Noordzee ge ënterd. Drie beschuldigden werden tot twaalf, de vijf overigen tot negen maanden dwangarbeid veroordeeld. De regter dreigde als dergelijke daden weder werden gepleegd, tuchthuisstraf te zullen opleggen. üuslanfc, De Russische „Invalide" zegt aangaande de reserve welke in geval van nood zoude kunnen worden opge roepen, dat deze op den eersten Januari 1883 uit 1,283,860 man bestondin den loop van dat jaar is dit aantal vermeerderd met 198,907 en verminderd met 76,357 man, zoodat de Russische reserve op den len Januari 1884 uit 1,405,910 man bestond. JFtanftrtjfi. s, 3 Mei. Yolgens berigten van heden uit Konstantinopel heeft de Porte afgezien van haar plan, om haar besluit van 27 April, tot handhaving der neutraliteit, aan de Mogendheden officieel mede te deelen. De vredelievende berigten sluiten thans de waarschijnlijkheid van een conflict buiten en maken dergelijke kennisgeving onnoodig. Antwerpen1 Mei. De vertegenwoordi gers van een honderdtal dagbladen uit Belgie en den vreemde werden heden avond in de hureelen van het comité der tentoonstelling, door den voorzitter van het uitvoerend comité, feestelg k verwelkomd, als mede arbeiders tot het werk van vrede en vooruitgang, dat te Antwerpen weldra aangevangen wordt. De heer Aug. Snieders bevestigt uit naam van het plaatselijk pers-comité deze woorden, en voegde in het bijzonder aan het adres der broeders van den Dietschen stam, als kinderen van één huis en van hetzelfde vaderland, daaraan een hartelijk woord van welkom toe. Men begaf zich daarna gezamenlijk naar het Raad huis, waar het gezelschap door de prachtige zalen geleid werd naar de burgemeesters-kamer, waar het door den heer Goemare, van de „Independance," voor zitter van het pers-comité, aan burgemeester en sche penen voorgesteld werd. Hij sprak daarbij het vertrou wen uit, dat in deze cosmopolitische stad, waar alle arbeiders van goeden wil steeds welkom zijn, ook de arbeiders met de pen eene hartelijke ontvangst zullen genieten. De heer Leopold de Wael, burgemeester, verzekerde dat zulks het geval zal wezen. Op deAnt- werpsche journalisten deed hij een beroep om het hunnen vakgenooten aangenaam te maken. Uit naam van Antwerpen verzocht hij de heeren van de pers om onpartijdig te willen oordeelen. De stad heeft gedaan wat zij kon, om de groote onderneming te ondersteunen. Wat zij nu verlangt, het zijn geen onver diende loftuitingen, maar dat, indien men iets meent te moeten afkeuren, dit oordeel op redenen èn grondig onderzoek ruste. De stad hoopt dat men over haar tevreden zal zijn. Persoonlijk verklaarde hij zich bereid alles te doen wat zijne krachten en zijne ambtspligten hem veroorloven om den journalisten in hunne taak behulpzaam te zijn. De burgemeester eindigde met een drievoudigen heildronk, op den voorspoed der tentoon stelling, op den Koning der Belgen en op de vertegen woordigers der pers. Uit naam der journalisten in bet algemeen bedankte de heer Ch. Bigot, uit naam der Nederlanders de heer Van Duijl, voorzitter van den Journalistenkring, die er op drukt dat Amsterdam met sympathie en niet met leede oogen den bloei van Antwerpen aanschouwt, overtuigd dat de voorspoed van Belgie ook Nederland ten goede komt, en dewijl men in Nederland de waarheid niet vergeet dat eendracht maakt macht. Deze woorden werden toegejuicht. Na dat uit naam der Duitsche en Britsche pers nog twee der gasten het woord hadden gevoerd, begaf het ge zelschap in de daartoe beschikbaar gestelde rijtuigen zich naar het feestlokaal der tentoonstelling, ter bij woning der laatste repetitie van Benoits „Feestcantate." Verleden Zondagochtend bevond men, dat in de kerk van Walcourt, in de Belgische provincie Namen, de zware eikenhouten kisten met drievoudige sluiting, waarin, behalve het vermaarde massief zilveren Maria beeld, dat bij den omgang op Heilige Drievuldigheid dienst placht te doen, de giften der geloovigen be waard werden, opengebroken en leeggeplunderd waren. Een ander massief zilveren Mariabeeld was te vast aan het altaar verbonden om meegenomen te worden, maar het beeld van het kind Jezus, dat dit laatste op den arm droeg, was er afgebroken. Ongeveer 5000 zilveren harten en andere „ex voto's" aan de muren, kransen met edelgesteenten, de miskelken, de ridderorden die een Fransch generaal aan de Heilige Maagd had ge schonken, waren mede geroofd. Alles te zamen ge nomen wordt het gestolene op meer dan 60,000 frs. geraamd. Eene kroon, welke alleen evenveel waard was, had men door een gelukkig toeval eenige dagen te voren bij den deken gebragt. De dieven waren door een venster binnengekomen, hetwelk zij door middel van een stijger, onlangs voor noodige herstellingen aangebragt, hadden bereikt. Door het venster hadden zij eene ladder neergelaten. M-jebctlttwb. Groningen, 2 Mei. Twee bedelaars van professie alhier kwamen gistermorgen, in 't zelfde vaarwater kruisende, met elkander in onzachte aanraking, het geen bij beiden het bloed aan bet gisten bragt. Ze wierpen elkander bij die gelegenheid allerlei liefelijke benamingen naar het hoofd, waarbij bleek, dat de bijna blinde zeer goed kon zien en de kreupele het gebruik zijner krukken niet van noode had. Amsterdam2 Mei. Grootvorst Micbaël, oom van den Czaar van Rusland en voorzitter van den Raad van State, wordt op 20 dezer hier ter stede verwacht. Dat is zeker geen ongunstig teeken. Naar het „A. H." verneemt, heeft de rechtbank te Haarlem rechtsingang verleend tegen den directeur van het vereenigd arrest- en provoosthuis te Haarlem (die inmiddels is geschorst in zijne functie), ter zake van de door gebrek aan de noodige oplettendheid mogelijk gemaakte ontsnapping van den preventief gearresteerden gevangene G. Visser, op 7 Maart jl. De betrokken bewaker is ontslagen. Door den Heer K. Ten sen Pz., te Schellinkhout, werd voor eenige dagen de stier „Holland" aan den Heer Mr. Low, Amerikaan, verkocht voor ƒ1500. Amsterdam2 Mei. Alweder heeft hier eene aanranding plaats gehad. "Woensdag jl. te ruim 8uiu" 's avonds werd een 16-jarig meisje, dekenstikster van beroep, ter hoogte van het Karthuizerkerkhof aange sproken door een manspersoon die haar van af de Lin- dengracht gevolgd had. Het meisje wilde zich ijlings verwijderen, doch de man trok haar op het kerkhof en belette het om hulp roepen door het duwen van een prop in den mond. De koralen met gouden slootje benevens een paar gouden oorbelletjes werden haar afgenomen, waarna de geweldpleger, die haar een mes had voorgehouden met de woordenje goud of je leven" zich verwijderde na alvorens de in den mond gestopte prop te hebben weggenomen. Gravcnliage, 2 Mei. Z. M. de Koning heeft den heer W. J. L. Grobbée, Minister van Financien, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, onder dank betuiging voor de door hem bewezen diensten, en benoemd tot Minister van Financien, den "heer J. C. Bloem, oud-hoofdinspecteur dér belastingen, lid van den Gemeenteraad van 's Gravenhage. De nieuwbenoemde Minister van Financien, de heer Bloem, zal Maandag op het Loo in handen des Konings den eed afleggen en Dingsdag de portefeuille van zijn voorganger overnemen. Naar wij vernemen, is hedenochtend het voor- loopig verslag der commissie van rapporteurs voor het ontwerp tot wijziging van het Wetboek van Strafvor dering aan den Minister van Justitie toegezonden. MidcUoltmx'g', 2 Mei. Het besluit van den Ge meenteraad tot voorloopige bestendiging van de Middel bare meisjesschool totdat de cursus 1885/86 zal ten einde zijn, vind hier geen onverdeelden bijval. De ƒ5000 hoven de door de gemeente gedragen kosten, vroeger door het Rijk bijgepast zullen volgens 't Raadsbesluit nu gevonden worden uit de som, die de exploitatie der gasfabriek heeft afgeworpen hoven het bij de opmaking der begrooting voor 1884 geraamd bedrag. Menigeen is van oordeel, dat het niet aangaat de gasverbruikers het gas duur te laten betalen en uit de overwinst van de gemeente-gasfabriek eene school te bekostigen, die bijna uitsluitend ten bate komt van de kinderen der gegoede ingezetenen. Is eenmaal het beginsel aangenomen, dat wanneer de gasfabriek win sten oplevert die kunnen gebruikt worden voor zaken, die den gasverbruikers geen voordeel opleveren, dan schijnt aan velen de vraag gewettigdwaarom moet een deel der burgerij in den prijs van het gas eene vermomde belasting betalen, ter bekostiging van een aan de gasverlichting volkomen vreemd doel. In een Vrijdagavond te Middelburg gehouden vergadering van vennooten der „Middelburgsche tele foonmaatschappij" was de quaestie „to be or not to he" aan de orde. De teleurstellingen, die de telefoonmaatscb. ondervond, waren vele en velerlei en toch wenschte het bestuur de zaak niet op te geven maar beteie tijden af te wachten. Na breedvoerige discussie werd met 60 tegen 43 stemmen besloten, de zaak nog aan te houden en het bestuur gemachtigd verlenging der concessie aan te vragen. Met begin van Juni zal bij de Staats-spoorwegen de stationschef van Vlissingen naar Sliedrecht worden verplaatst. Goes, 3 Mei. Bij het afladen van een diligence had de voermansknecht B. het ongeluk van het hooge rijtuig af te vallen en met het hoofd op de straat neer te komen. Zwaar aan het hoofd gewond, werd hij per draagbaar naar huis gevoerd. Zijn toestand is niet buiten gevaar. VV olfaartsdijk, 2 Mei. Blijkbaar was het, dat bij de stemming voor een gemeenteraadslid opj.l. Dingsdag door gezagroerenden bijzondere pressie was uitgeoefend op de kiezers, zoodat van de 115 stemge- regtigden er slechts 10 zijn achtergebleven. Uit dien ongewonen ijver en de onverantwoordelijke zamen- spanning tevens van twee zoo verschillende partijen, was het dan ook wel vooraf te berekenen, dat de meeste stemmen op Adr. Verschuure zouden vallen, zonder te letten op de meerdere bekwaamheid, bezadigdheid en onafhankelijkheid van den candidaat C. Koert, die nu met 44 stemmen in de minderheid bleef. Bijaldien het intusschen nu weldra moge blijken, dat het ge kozen raadslid werkelijk de vereischten bezit, welke hem in een strooibiljet zijn toegeschreven, namelijk lo. dat hij den druk der gemeentelasten zal verminderen 2o. den vrede en het heil der gemeente bevorderen en de verloren welvaart opbouwen en 3o. op zeer onkost bare wijze aan de gemeente een plaatselijk geneesheer bezorgen, dan zal zijn optreden in het gemeente bestuur voorzeker bij allen zonder onderscheid later ten hoogste gewaardeerd worden. Sclierpenisse. Vrijdag 1.1. werd door het on derwij zersgezelschap op het eiland Tholen alhier de eerste driemaandelij kseha vergadering gehouden. Tegen woordig waren 15 leden, benevens de «ut. schoolopz. de heer L. A. Bybau. Ter bespreking op de vergadering werden 2 punten ingeleid. Het eerste„Zal de onder wijzer met zijne leerlingen naar de verschillende klassen meegaan," door den heer Crucq, hoofd der school te Stavenissehet tweede„Ebbe en Vloed," door den heer Van Rooijen. Verder werd er een voorloopig pro gramma vastgesteld voor de op 24 Julij a.s. te Tholen te houden algemeene vergadering. Tot leden der nadere regelings-commissie dier vergadering werden gekozen de H.H. Freylink, van Tholen, Van Rooijen, van Poort vliet en Schilleman, van Oud-Vosmeer. Nog werd het gezelschap mededeeling gedaan van het bedanken van een lid, terwijl 2 nieuwe leden toetraden. Aangezien de beschikbare ruimte in het lokaal waar men vroeger vergaderde, wegens het aangroeijend ledental, te klein was geworden, zoo had men ditmaal een proef genomen om in het schoollokaal te vergaderen, welke proef naar wensch uitviel, zoodat voortaan dit lokaal als plaats van zamenkomst zal gebruikt worden. BrouwershavenZaterdagmiddag viel het 4-jarig dochtertje van den heer G. A. de Kater alhier, bij hoog water in de haven. Corns. Geleijnse Bz., die daar voorbij kwam, sprong zonder een oogenblik te aarzelen gekleed te water en redde haar van een anders wissen dood. Zoover zichtbaar is, heeft het kind geen letsel bekomen. Zierikaiee, 4 Mei. Blijkens achterstaande ad vertentie vangen de oefeningen van het „Zierikzeesch Mannenkoor" op a.s. Woensdag weder aan. Wij achten het niet ongepast bij deze gelegenheid een woord tot aanbeveling van die Vereeniging te spreken. Versch ligt ons nog in 't geheugen het concert, in het begin der vorige maand gegeven, en bet aandeel dat het Mannenkoor oogstte in den lof van_ het geheel. Maar, even als meer dergelijke Vereenigingen, lijdt ook deze door gebrek aan medewerking. Het werkend personeel is klein, bet getal donateurs nog kleiner en toch kan de Vereeniging zonder beiden niet voort bestaan. Het is daarom, dat wij een beroep doen op allen, die belang stellen in ons Mannenkoor. Gij, die stem hebt en lust in zingen, wordt werkend lid en steun de Vereeniging met Uwe muzikale krachten en gij, die niet zoo gelukkig zijt, maar er prijs op stelt dat het muzikale leven in onze gemeente worde versterkt, offer Uwe geldelijke gave op het altaar van Euterpe. Hierdoor zou eene schoone zaak bevorderd en het koor in staat gesteld worden in het vervolg meer van zich te doen hooren, dan tot heden het geval was. Wij maken onze lezers, ter voorkoming van on aangenaamheden, opmerkzaam op al. 1 van art. 17 der nieuwe Drankwet. Daarin wordt bepaald: „Met ge vangenisstraf van één tot vijf en twintig dagen of „geldboete van 50 cents tot honderd gulden wordt „gestraftde verkooper van sterken draqk of zijn ver vanger, die in de uitoefening' van het beroep, aan „een kind heneden den leeftijd van zestien jaren in „eene voor het publiek toegankelijke localiteit sterken „drank toedient of verkoopt." Hieruit schijnt dus te blijken, dat wanneer men aan een kind heneden de 16 jaar, indien het sterken drank voor een ander haalt en betaalt, en deze geeft, de ver kooper kans heeft te vallen onder de termen van bo vengemeld artikel. Te Haamstede is tot onderwijzer aan de openbare school benoemd, de heer J. Schotsman te Middelburg. Het Rijkstelegraaf kantoor te Bruinisse blijft op werkdagen ook n& 30 April, met doorloopenden dag dienst voorloopig in werking. De diensturen op Zon en feestdagen blijven mede onveranderd. Door Z. M. is aan G. Lauimers zich schrijvende G. Lammers Jzn., eervol ontslagen opz. der Kustver- lichting op Texel, uithoofde van meer dan 65-jarigen ouderdom, met 1 April toegekend een pensioen van 301. Door Z. M. is o.a. benoemd tot commies der poste rijen 4de klasse de heer A. J. Stoop, thans surn. De boerin eener kleine hofstede op de grens van 's-Gravenmoer had de onvoorzichtigheid het huis te verlaten ter verrigting van eenigen veldarbeid, terwijl een flink vuur was aangelegd onder den ketel, die voor het koken van veevoeder dient. Kort daarna bemerkte zij, dat het huis in brand stond en hare eerste gedachte was aan hare te bed liggende, oude moeder. Zij vliegt naar huis om deze te redden. De oude vrouw was evenwel reeds door een paar schoenmakersge zellen uit de brandende woning gedragen. Nauwelijks had de vrouw, door de ledige bedstede, bemerkt dat hare moeder hare hulp niet meer behoefde en beproefde zij nog iets van waarde te redden of het brandende rieten dak stortte in, en hoewel in volle vlam staande kon de vrouw nog naar buiten ijlen en op het riviertje De Donge toesnellen. Bij eene heg zeeg zij neder. Het gelukte een huurman haar door de heg te sleuren, echter niet zonder zelf geduchte brandwonden op te loopen, en haar in de rivier te werpen, om er haar onmiddellijk na het blusschen der brandende kleeren weer uit te halen. De vele en geduchte brandwonden doen evenwel zeer voor haar leven vreezen. De arme grijze moeder is troosteloos en de deelne ming in het lot der flinke, moederlievende vrouw algemeen. De heer K. W. Van Gorkom is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Amersfoort. Een 84jarige ingezetene van Amersfoort zal binnen weinige dagen de reis ondernemen naar West-Indië om zich metterwoon te Paramaribo te vestigen. Gedurende de tentoonstelling te Antwerpen, rijden dagelijks 22 spoortreinen tusschen die stad en Brussel heen en terug, 's Zondags is dit aantal nog met drie buitengewone treinen vermeerderd. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de herv. gem. te Middelburg door ds. F. H. Herfkens, pred. te Reenen en door ds. G. W. A. De Veer, pred. te St. Laurens. Het 12e Zuider Zendingsfeest zal dit jaar, en wel op den 22en Juli a., nabij Bergen op Zoom gehouden worden. Beroepen naar Tienhoven c. a. (cl. Amersfoort), C. C. Schot, te Tholen. De voorjaarsvergadering van de Algemeene Synodale Commissie is bepaald op Maandag 11 Mei a. s., des namiddags ten 1 ure. Te Terneuzen heeft men, na langdurige deliberatie, een stuk grond aangekocht, waarop zal verrijzen een diaconie-gesticht, waar ouden van dagen en weezen zullen worden verpleegd. Gemengde Berigten. In de noordelijke provinciën liggen nog honderd duizenden mudden aardappelen, waarvan het grootste gedeelte a,ls beestenvoeder moet worden opgeruimd. Men berekent dat de goederen, bestemd voor de ten toonstelling te Antwerpen 13 a 14 millioen kilo's wegen. „Niet te laat beginnen," zeggen de inwoners van een stadje in Italië en maken reeds toebereidselen voor het tweede eeuwfeest der geboorte van een beroemde hunner vroegere ingezetenen, op 12 April 1892. In den Anna Paulownapolder is een otter geschoten, die 118 c. M. lang en 10 kilo's zwaar was. Een werkman te Antwerpen, zekere Carré, die hij zijne kameraads als een geweldig groote eter bekend stond, werd de vorige week uitgenoodigd om eens te laten zien hoeveel hij wel eten kon. Onze maat begon met den inhoud eener soepterine ledig te eten, en daarna consumeerde hij een stuk ossenvleesch van zes pond, vijftien bloedbeulingen, twintig worsten, een schotel linzen, een schotel spliterwten, een pond kaas en acht pond "brood. Hij besproeide dat stevige maal met twaalf liter wijn. Éene dochter van eene weduwe te T. N. moest zooveel niet van de jongens uitstrooijen, daar zij zelf ook zooveel niet in de melk te brokkelen heeft dan ware het beter dat zij voor hare moeder ging dienen. Te C. zeggen de ingezetenen „alhier is een persoon, die veel weet in zijn eigen oog, maar het blijkt dat hij zoo weinig weet dat hij zelfs niet voor het minste in aanmerking kan komen, en nu schaart hij zich op eene plaats, waar hij door weetnieten on- derrigt ontvangt, maar zoodoende zal hij ook zijn doel niet bereiken." Jan te Elle. moest Neeltje zoo niet voor den gek houden, want dat past niet voor een jongen, die nog al fatsoenlijk wil schijnen. Dus Janwil nu gewaarschuwd zijn Met uw mond zoo vol venijn Zie eerst naar uw eigen gebreken Voor dat ge een ander gaat bespreken, Want het is met u ook zoo gesteld, Veel beweging maar weinig geld. Eene vrouw te Arnemuiden wordt aangeraden zoo veel praatjes niet over anderen te maken en maar liever haar eigen schulden te betalen want thans gaat het weg aan snoepen en smullen. Haagsche Brieven. den Haag, 1 Mei. De levensloop van den te Antwerpen ten gevolge van zelfmoord overleden bankier Louis Wolff is een treurige. „Excelsior" was zijn eenig doel. Zijn vader was jaren lang een werkzaam en eerlijk boekhouder in het loterij-kantoor van de firma Polak, den vader van Felix. Maar de thans in de wijde wereld rondzwal kende Felix Polak kwam op den dwazen inval aan zijn loterij-kantoor, bankiers- en kassierszaken te ver hinden, waarvoor hij noch de noodige kennis bezat, noch de noodige opleiding had gehad. Welk een geluk voor dien finantieëlen sukkelaar, in den zoon van zijn boekhouder een jonkman te vinden, scherp van doorzicht, vlug van verstand en die de groote gave bezat de moeielijkste sommen uit zijn hoofd te berekenen. De jonge Wolff was niet voor boekhouder in de-wieg gelegd hij zou zijn vader overtreffen hij zou zelf lid der firma worden, bankier, industrieel, misschien een maal een Rotschild. Niets dan cijfers warrelden voor zijne oogen. Het millioen prikkelde hem. Hij droomde van niets anders dan van vruchtbaarmaking van kapi talen van anderen, van eigen kapitaal. Maar, terwijl hij zich aan deze zoete droomerijen overgaf, overkwam hem één ongeluk. Hij bestudeerde de boeken van zijn vroegeren patroon, nadat hg diens vennoot was ge worden hij had dit natuurlijk moeten doen vóór hg in de vennootschap was getreden. In die boeken leerde hij naar men zegt, een deficit van vier ton kennen. Dat was de kanker der zaak, waarin oud-generaals, groote en kleine kapitalisten, industrieëlen en manu- facturiers onbepaald vertrouwen stelden. Nu moest het eene plan na het andere, worden opgezet, om deze bres te stoppen. De Fransche en Spaansche gasfabrieken, moesten op slinksche wijze worden overgenomende Centraal, die te koop was, moest aan de Rijnspoorweg maatschappij overgaan, volgens een zeer vernuftig plan, door dienzelfden Wolff uitgedachtde Hhagsche pano rama-maatschappij verreesen wie weet hoeveel zaken al niet meer, om het crediet van de zaak M. M. Polak en Zonen te verhoogen, waarvan niemand wist of vermoedde, dat zij geen het minste crediet verdiende. De curators zijn thans druk bezig met het ontzegelen en inventariseeren. De zaak, reeds zeer ingewikkeld op zich zelve, is thans nog veel meer gecompliceerd geworden door de vereeniging van het bankiershuis met een loterij-kantoor. De bom is toevallig gesprongen op het ongunstigste oogenblik, tusschen het trekken van de tweede en derde klasse der Staatsloterij, 'op een oogenblik alzoo, dat èn al de debitanten, met het huis Polak in betrekking staande, van de afgeloopen klasse rekening moesten afleggen èn nieuwe loten moesten koopen voor de volgendedat al de houders van uitgelote loterijbriefjes op het kantoor ter in wisseling verzekeren; dat de groote prgzen nog te verloten waren. De curatoren stonden voor een moei lijk vraagstukhet loterij-bedrijf voortzetten of niet. Zoo zij het niet deden, dan stelden zij alle houders van loterij-briefjes, bij deze firma aangekocht, te leur door de verplichtingen die de firma Polak jegens hen had op zich genomen, niet over te nemen en dus de houders van kansen op groote prijzen, ja zelfs van het genot dier prijzen te berooven. Zoo zij het wel deden en dus zich ook verbonden om groote prgzen uit te keeren aan hen die er anders recht op zouden gehad hebben, dan stelden zij zich bloot aan vervolgingen der overige schuldeischers, die van oordeel mochten zijn, dat ban kiers- en loterij zaak ééne failliete massa vormden en dus de groote prijzen in dit geval ook aan 'alle de schuldeischers, gezamenlijk toekwamen. Curatoren namen links en rechts adviezen, en de uitkomst was, dat zij besloten het loterij-bedrijf, niet voort te zetten, zoodat de groote prijzen, die in de volgende weken aan dit loterij-kantoor mochten ten deel vallen, in den boedel zullen komen. De groote vraag blgft echter, of de houders der loterij-briefjes, in geval zij het groote 'lot op hun nummer mochten zien vallen, met deze uitspraak genoegen zullen nemen. Ook het Théatre Royal de la Haye failliet en. dat nog wel niet langer dan veertien dagen vóór de groote sluiting. Dit faillissement kwam niet onver wacht; het hing reeds sedert vele weken in de lucht, maar, even als de voorjaarsregen, de bui wilde niet losbarsten. Gelukkig althans is er hij dit faillissement, althans tot op dit oogenblik, niets misdadigs gebeurd. En toch ligt er over deze zaak een sluier verspreid. Het is waar, de Haagsche gemeenteraad heeft dit jaar het gewone subsidie aan den "Franschen schouwburg geweigerd, maar juist om die reden heeft de directeur Van Hamme, die in de vorige jaren goede zaken heeft gedaan, zijne medewerking verleend tot oprichting der Maatschappij tot Exploitatie van den Parkschouwburg en andere schouwburgen". In die maatschappij is on noemelijk veel geld ingebracht en de weinige aandeel houders hebben in den loop van het jaar aanhoudend bijgestort, zoodat de directeur Van Hamme misschien nooit over grootere sommen te beschikken heeft gehad dan juist dit jaar. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat indien de Maatschappij werd opgericht „tot exploitatie van den Parkschouwburg" toch eigenlijk de aandeel houders nog het allermeest zgn geëxploiteerd, ofschoon, naar men zegt, er enkelen zijn, die nog storten moeten. Dat zou een onverwacht geluk zijn voor de schuld eischers van deze Maatschappij. Niet zóó radeloos zijn de acteurs en actrices naar het buitenland gestoven, of zij hebben nog vooraf hunne volmachten achterge laten bij notarissen en procureurs om hun „tantieme" in het accoord te innen. Ma,ar zal er een accoord tot stand komen, dan moeten er baten zijn. En tot op dit oogenblik is nog weinig van baten te bespeuren. Reeds maanden geleden moet de heer Van Hamme de garde robe van bet théatre voor eene groote som aan een Utrechtsch bankier hebben verkocht. Alleen, als die koop vernietigd wordt, zou deze bate in het faillisse ment vallen. Zeker is het, dat de artisten zóó verbit terd waren op hunnen directeur, dat zij al zijne plannen om de zaak te regelen, verworpen. Juist terwijl ik u schrijf, wordt de uitspraak gewezen in de zaak van de Leidsche giftmengstei', die de pre sident van het gerechtshof te 's Gravenhage met de grootste waardigheid en voortvarendheid heeft geleid. Dat deze vrouw tot levenslange tuchthuisstraf (plus den lijfsdwang altijd voor de proceskosten) zal worden veroordeeld, betwijfelt eigenlijk niemand. De advocaat Vaillant, die aan de beschuldigde was toe gevoegd, heeft met groote scherpzinnigheid aangewezen, dat de acte van beschuldiging veel te bescheiden was, door slechts van drie vergiftigingen te spreken, terwijl het aantal vergiftigingen ontelbaar was. De procureur- generaal meende, slechts eenige grepen te moeten doen en daarvoor juist die gevallen te kiezen, die het meest bewezen waren. Het zou hem niet veel moeite hebben behoeven te kosten om juist andere gevallen, die ook bewezen waren, op den voorgrond te plaatsen. Eene misdadigster of eene krankzinnige dat was de groote vraag. De groote menigte, die de beschuldigde niet kent, die haar slechts in het voorbijgaan een oogen blik heeft kunnen gadeslaan, aebt het onmogelijk, dat het helsche plan om ieder, die deze vrouw op haren weg ontmoette, te vergiftigen, bij een verstandig mensch is kunnen opkomen en is geneigd hier aan krankzin nigheid, aan eene soort van vergiftigings-manie te denken maar allen, die haar nu sedert twee jaren van nabij hebben gadegeslagen, die de instructie hebben bijgewoond, die haar in de gevangenis hebben bezocht, blijven volhouden, dat zij over alle andere zaken zoo logisch denkt en spreekt als ieder gewoon mensch Zij erkent zelve (wat krankzinnigen niet zullen doen) dat al wat zij deed, kwaad was en dat zij het deed om de begrafeni8gelden te bemachtigen Vuige hebzuoht gaf haar den moed in om ouden en jongen door gif weg te ruimen. Zeker is het dat de laatste woorden der bedoelde heks: >as je blief, eene genadige straf, rechter" nu juist niet aan krankzinnigheid doen denken. En ook houd ik het er voor, dat de rechters wel de minst genadige zullen uitspreken. Zooals bekend is, werd door het Hof de levens lange tuchthuisstraf op haar toegepast. De eerste maaldat in Nederland daartoe eene vrouw is veroordeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1