ZIERIKZEE SC HE NIEUWSBODE. No. 5071. Donderdag 50 April 1885. 41sle Jaarg. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. ©Wgclttttfo. jfcflsanjc. JFtanftrtjfe, TELEGRAM. Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVE RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Gwote letter wordt naar plaatsruimte lerehend. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend, dat bij hen twee verzoekschriften zijn ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van lo. JOHANNES BLOM, voor het benedenlokaal van het huis, staande op de Schouwsche Botermarkt, wijk B. no. 469en 2o. AXEL HENDRIK BROM AM, voor de beneden voorkamer van het huis, staande op den hoek van de Zevenhuisstraat en de Hoofdpoortstraat, wijk C. no. 289. Zierikzee, den 28 April 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. tax DER LEK. DE CLERCQ. Indien het niet zeker was, dat de onzekerheid voor sommigen eene gewenschte zaak is, dan zouden wij haar als een groote ramp voor de menschen beschou wen. Maar helaas het eigenbelang brengt er toe, dat men somwijlen het onzekere wenscht teneinde daarmede zijn voordeel te doen. Ten allen tijde hebben de geldman nen hun best gedaan om zelfs het zekere onzeker te maken en hebben tijden van oorlog en naderende oor logen dikwijls velen naar den grond geholpen, die toch niet ten strijde trokken, velen hebben daarin of daarmee zegepralen gevierd, al hadden zij nooit een zwaard in de hand gehad. Ieder begrijpt, dat wij het oog hebben op debeurs- apeculatiën, die nimmer levendiger zijn, dan wanneer er oorlogsgeruchten gaan. Men zegt, dat wel eens nederlagen en overwinningen worden aangekondigd, lang voor er van een of ander sprake zijn kan, enkel om°de effecten eenige percenten te doen dalen of rijzen. Zoo zou het wel mogelijk zijn, dat ook nu de onzekerheid omtrent een oorlog tusschen Engeland en Rusland wat langer voortduurt, teneinde daarmede de beurs te hulp te komen. Doch dat is maar eene gissing van hen, die misschien wat zwartgallig zijn. Wij willen er daarom maar niet overuitweiden en alleen als de eenig zekere waarheid schrij ven, dat op dit oogenblik niemand bepalen kan, wat de toekomst, misschien de naaste, ons brengen zal. Terwijl wij dit schrijven is wellicht het licht aan het dagen. Engelaud's premier heeft Vrijdag gezegd, dat hij Maandag mededeelingen doen zou, waar naar0 geheel Europa verlangend uitziet. Zeer terecht merkte de Premier op, dat hier geene sprake was van geheimhouding voor het Parlement maar verklaringen daar gedaan, konden als mededeelingen aan Rusland beschouwd worden en daarom wilde hij zich daarvan onthouden. Men houdt het er toch in Engeland voor, dat Rusland bepaald den oorlog wil, eene bewering die van de zijde der Engelsche diplomaten en ook van Rusland wordt tegengesproken. Maar zeker is, dat laatst genoemde regeering aarzelt aan Engelands ver langen te voldoen en de handelwijze van generaal Komaroff af te keuren. De Czaar heeft toch aan dien generaal en zijne soldaten dankbaarheid betuigt voor hunne dapperheid bij het gevecht aan de Kuzegk- rivier en zoowel aan den bevelhebber als aan velen zijner onderhoorigen belooningen in ridderkruizen ge zonden. Eene zaak is bij dit alles gelukkig. De lust naar oorlog is bij geene mogendheid zoo groot, dat men haastig daartoe zou besluiten. Liever wil men lang onderhandelen, dan een onberaden besluit nemen. Dat3 doet ons dan ook hopen, dat de vrede bewaard zal kunnen blijven en inmiddels zou het zeker goed zijn, als uit het midden des volks eene krachtige stem opging, die de overmoedige heerschers deed verstaan, dat wat zij door het volk willen ten uitvoer brengen niet tegen den wil des volks moet worden beraamd. Onder alle die bedrijven heeft te Londen weder eene dynamietontploffin^ plaats gehad, ditmaal in het ge bouw van het Marine-departement, waardoor weder groote schade is aangericht en een der Secretarissen ernstig werd gewond. Zooals gewoonlijk is er nog geen spoor ontdekt van de aanleggers van dit feit en zal men wel weder moeilijk er achter komen. Het bewijst intusschen dat dezelfde booze macht onafgebroken voortwerkt en dat men voortdurend in gevaar ver keert, daar het onmogelijk schijnt tegen alle deze aan slagen op zijne hoede te zijn. In het 3?xnxisxsclxe Huis van Afgevaardigden blijft de beruchte Windthorst de agitatie tegen de Meiwetten levendig houden en, zeker gedachtig aan het spreekwoord, dat de aanhouder wint, doet hij nog steeds voorstellen om die wetten bij gedeelten af te schaffen. Weder is hij met een paar voorstellen voor den dag gekomen, ditmaal tegen de wet op het in houden °van de bezoldiging der geestelijken, en op de .vrijheid tot het bedienen van de mis. De beide voor stellen zijn echter weder verworpen en nog wel met vrij groote meerderheid. Waarschijnlijk had de voor steller zich geene andere uitkomst voorgesteld, maar het is de ultramontaansche taktiek om telkens weder met het oude voor den dag te komen. In den Rijks dag, althans in eene zijner afdeelingen, beraadslaagde men over een onderwerp van geheel tegengestelden aard. Men dacht daar aan rust en wel aan Zondagsrust, waaromtrent men een wetsvoorstel wenschte in te dienen. Het is karakteristiek in onzen veel bewogen tijd, dat overal over die Zondagsrust wordt gesproken, 't Is of de menschen beginnen te gevoelen, dat al dat rusteloos woelen afmat en de krachten uitput. Onder- tusschen moet men evenzeer opmerken, dat overal de moeilijkheid gevoeld wordt eene doeltreffende wet op dit onderwerp te geven, want overal komt men met uitzonderingen, die door de noodzakelijkheid geboden worden, maar die er ten slotte weder toe zullen moeten leiden, om eene gebrekkige wecgeving te laten voort duren. Zoolang men niet de rekbare uitdrukkingen van noodige werkzaamheden en dringende gevallen schendt, zoolang zal men wel niet tot afdoende en algemeene werkende maatregelen komen. Terwijl men in Belg-ië geheel vervuld is met de naderende opening der tentoonstelling, is er nog een ander punt, dat zeer de aandacht trekt en wel de aan vaarding van den titel van hoofd van den nieuwen Congostaat door Koning Leopold. Het rapport dat daarover in de Kamer uitgebragt as, luidt gunstig meu heeft er geen bezwaren in, dat Z. M. als zoodanig zal optreden, om de beide kroonen te vereenigen door eene uitsluitend persoonlijke Unie. Van enkele zijden werd het bezwaar geopperd, dat Belgische officieren en wel juist van de beste, het Belgische leger zullen verlaten en dienst nemen bij den nieuwen Staat; an deren twijfelen of de Belgische handel en nijverheid wel zulke groote voordeelen zullen trekken uit de koloniesatie in het Congo-bassin, dat voor alle natiën gemakkelijk zal openstaan. Bij de meesten echter worden deze bezwaren als niet overwegend beschouwd. Er heeft een gerucht gegaan, dat de Regeering in Spanje eene militair republikeinsche samenzwering zou hebben ontdekt, die te gelijkertijd in onderscheidene o-arnizoensplaatsen tot uitbarsting moest komen. Van liberale zijde is echter dat gerucht krachtig tegen gesproken als een verzinsel van-de conservatieve bladen, die daardoor op de bevolking zouden willen werken, omdat deze ''een vrij sterken indruk ontvangen heeft van de samenwerking der liberalen bij de verkiezingen. Dat het in Oostenrijk ook al niet rustig is, bewijst de in beslagneming van de oplage van niet minder dan vijf Weener bladen, omdat daarin eene verklaring voorkwam van leden van den Rijksdag, die hunne kiezers rekenschap geven willen, van hunne houding in de onlangs afgeloopen zitting van genoemd Staatslichaam Londen, 27 April. Het Lagerhuis heeft, zonder hoofdelijke omvraag, zonder beraadslaging en met een stemmigheid, het krediet van elf millioen goedgekeurd nadat Gladstone eene rede had gehouden, welke een uur en een kwartier duurde. Londen, 28 April. Volgens de „Standard" ge looft men hier in de officieele kringen, dat de Rus sische Regeering aan Komaroff bevel zal geven om onmiddelijk naar Herat op te rukken en dat Engeland alsdan Quetta en Kandahar zal bezetten, waartoe de Emir vergunning geeft zoodra de Russen een inval doen. De „Daily News" zegt, dat de onderhandelingen tus schen Engeland en Rusland van beide zijden met vrede lievende bedoeling worden voortgezet. Volgens den Petersburgschen correspondent van dat blad heeft er aan de Afghaansche grens een gevecht plaats gehad, waaraan van de Russen 1700 man hebben deelgeno men, en met groot verlies zijn teruggeslagen. De „Daily News" verklaart, dat berigt geloofswaardig te achten, omdat het afkomstig is van denzelfden berigt- gever, die het berigt heeft getelegrafeerd omtrent het gevecht aan de Morghab. Voorts wordt gemeld dat de Russische Regeering voor zeven millioen roebels in goud naar Midden-Azie 'heeft gezonden. 2&ttslanb, In den loop van de volgende eeuw zal er een wed strijd plaats hebben, zooals er nooit een geweest is, Czaar Alexander I is in 1825 gestorven, en een van zijne ministers en gunstelingen Araktcheijeff heeft eene som van 50 duizend roebels nagelaten, welke met de intresten, honderd jaren na zijn dood, dus in 1925, moet gegeven worden aan den schrijver van het beste werk over des Keizers leven en zijne regeering. De Academie van Petersburg moet den wedstrijd beoordeelenmen berekent, dat de waarde van den prijs meer dan 2'/3 millioen gulden zal bedragen. De beul van Madrid, die zijn 42ste strop reeds heeft gebruikt, die de negen roovers der bende van de „Zwarte hand" te Xeres en de vorstenmoordenaars Oliva en Moncousi te Madrid executeerde, is thans zelf veroordeeld wegens moordaanslag. Hjj was in zijn eer aangetastmen had hem op straat uitgejouwd en ver weten dat hij rijk was geworden door „El garote vil." In woede had hij deswege op verscheidene personen revolverschoten gelost. De rechter paste een zeer ge strenge straf toe: een jaar, negen maanden en achttien dagen gevangenisstraf. In Davos werd kort geleden op een Kurgast een moordaanslag gepleegd, waarover „Neue Züricher Zei- tung" het volgende mededeeltDe aangevallene is een jonge Hollander van circa 20 jaren, die zich in Davos als Kurgast ophoudt. Ongeveer 8 dagen voor den aan slag ontving hij een naamloozen dreigbrief, waarin hem werd aangekondigd, dat besloten was, hem te door steken. Evenals eenige vrienden, die ook gewaarschuwd waren, zag zich Kloosterman, zoo is den naam van den aangevallene, genoodzaakt zich 's avonds met een ge laden revolver te wapenen. Toen hij zich op een avond op weg naar huis begaf langs den oever van het Davos- meer, ontmoette hij plotseling een individu, die hem met een knuppel aanviel; het gelukte hem, gebruik makende van zijn revolver, zich den aanvaller van het lijf te houden, die, na eenige bedreigingen uitgesproken te hebben, de vlucht nam. Den volgenden avond werd de aanslag herhaald. De Hollander hoorde wederom op zijn terugweg, onverwachts een schot in zijne nabijheid vallen. Toen hij zich omkeerde, het schot beantwoor dende, zag hij bij een dicht aan den bijzijnden weg liggende steenenbrug iemand de vlucht nemen. De aangevallene vervolgde den misdadiger over heg en sloot en vuurde al de schoten van zijn revolver op hem af, echter naar het schijnt zonder hem te treffen. De met de plaatselijke gesteldheid bekende vluchteling ontkwam. Toen de overvallene tot zijn vrienden in het hotel was teruggekeerd en van het voorgevallene mede- deeling deed, bleek het, dat een kogel de overjas en de broek had doorboord. De Kurgast vertrok, om der gelijke onaangename voorvallen te voorkomen, naar Dörfli en deed daar bij de politie aangifte. De oorzaak van deze aanslagen is nog onopgelost. De schoone oogen eener bevallige boerendochter en de ijverzucht van minder gelukkige minnaars schijnt echter mede in het spel te zijn. De dader kon nog niet worden gevat. In het Saksische dorp Dröda heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De nieuwe onderwijzer aldaar liet op een mooien achtermiddag een luchtballon voor de kinderen op, een schouwspel dat zij nog nooit ge zien hadden. Bij het dalen viel de luchtbal op een stroodak, ont plofte, en door den brand, welke zoo ontstond, werden twee huizen en de kerk in de asch gelegd. De onderwijzer sprong, wanhopig over het onheil dat hij had aangericht, in het water. Men haalde hem levend er uit, maar hij stierf nog dienzelfden middag aan een beroerte, juist toen zijne bejaarde ouders in het dorp aankwamen om hem eens te bezoeken. Het huwelijk van Prinses Hendrik van Nederland zal te Berlijn den 6en Mei plaats hebbenslechts de naaste familiebetrekkingen zullen daarbij tegenwoordig zijn, en daarna gaat het gehuwde paar naar München. Onder voorwendsel van de piano te komen stem men, wist onlangs een dief te Parijs zich toegang te verschaffen in het huis der Hertogin d' Uzèster wijl deze uit rijden was. Men liet hem in de kamer waar het instrument stond alleen, en hjj maakte daar van gebruik om in dat vertrek en verscheidene andere kamers een aantal kasten open te breken. Hij stal zooveel geld en kostbaarheden als hij machtig kon worden, en toen de „bediende van Pleyel" eindelijk bedaard heenging, was de piano niet beter gestemd dan voorheen, terwijl de bestolen Hertogin bij hare terugkomst alle reden had om zeer „ontstemd" te zijn. "Wintex*s-wijle 25 April. Voor de leden der kiesvereeniging „Lenting" alhier, trad gisterenavond mr. De Ranitz, lid van de Tweede Kamer, als spreker op. Eigenlijk was hij niet juist om te spreken overge komen, maar meer om met de kiezers, die hèm een mandaat hadden gegeven, kennis te maken. Niettemin hield hij eene inprovisatie, waarin hij den tegenwoor- digen politieken toestand schetste en ook zijne meening omtrent de sehool-quaestie blootlegde. Hij verklaarde zich voorts een voorstander van de belasting op het kapitaal en legde de belofte af, c. q. mede te werken om bij nieuwe belastingen zoodanige te verkrijgen, waaraan alle standen bijdragen. Ook meer intieme zaken werden door het kamerlid met zijne kiezers besproken, die een zeer grooten indruk van hun vertegenwoordiger ontvingen en geen berouw gevoelden over de gedane keuze. W olfaai'tsdij k, 25 April. Gisteren is bij pu blieke veiling hier eene hofstede, ter grootte van bijna 34 hectaren, verkocht voor 750 gld. per hectare. By die gelegenheid is het gemeentebestuur er in ge slaagd eene geschikte woning aan te_ koopen, ten be hoeve van den te benoemen plaatselijken geneesheer. Voor de verkiezing van een gemeenteraadslid op a. s. Dingsdag, zijn 2 candidaten gesteld, en wel C. Koert, van wege die ingezetenen, welke vermeenen, dat de keuze zich behoort te bepalen tot een ontwikkeld en bezadigd persoon, die kennis van zaken heeft, en daarentegen A. Verschuure, met partijdige bedoelingen door eene zoogenaamde kiesvereeniging, onder het verleidelijk motto Gemeentebelang, welke jn het ge heim werkt, en den moed mist om openlijk als zoo danig op te treden. Het zal nu blijken, of het gezond verstand der kiezers al of niet zal zegevieren. In zekere kleine gemeente van ons vaderland werd eene nieuwe sociëteit gebouwd. De eere-voorzitter meende zich niet onbetuigd te moeten laten en bij de inwijding gaf hij aan de nieuwe inrichting een marme ren pendule met twee coupes present. Bij het feest der inwijding werd „de edele gever" door den voor zitter zeer bewierookt en deze nam de loftuitingen nederig in ontvangst. Doch na verloop van eenigen tijd werd den leden eene inteekenlijst aangeboden, waarop de eere-voorzitter zelf voor een niet groot bedrag had geteekend om de pendule te betalen W issekerke, 27 April. Uit deze gemeente zijn weder eenige personen naar Amerika rertrokken. Onder hen bevindenzich een arbeidersgezin, waarvan man en vrouw al op leeftijd zijn, en de vrouw en kinderen van een mandie indertijd hen plotseling verliet en zich naar de nieuwe wereld begaf, maar die thans het geld voor den overtocht der zijnen overmaakte. De eigenaardigste persoon van. het reisgezelschap is wel een schaapherderszoon, die voor de vijfde maal de reis over den oceaan onderneemt en telkens, wanneer hij in Amerika het geld voor den overtocht weer heeft ver diend, tegen den winter op Noord-Beveland terugkeert omdat het, naar zijn zeggen, in het verre "Westen zoo duur is om „thuis te leggen". Een paartje, dat de volgende week in het huwelijks bootje zal stappen, gaat dadelijk daarop eveneens op reis naar de Yereenigde Staten. Hoe ongunstig van daar de berigten ook mogen zijn, men ziet dat men zich in Wissekerke daardoor nog niet laat afschrikken. De heer C. G. A. Janssen, uit deze gemeente, is geslaagd als commies bij de posterpen. Goes, 28 April. De tweede voorjaarabeestenmarkt is uitmuntend geslaagd, ze heeft de eerste nog over troffen. Er was tamelijk veel vee en ook nog al koo- pers, waarvan het meerendeel van buiten Z. Beveland afkomstig was. Vermoedelijk zullen dus de beide voorjaarsmarkten blijven bestaan, en is er evenzeer kans dat ook uitvoe ring zal worden gegeven aan het plan om in September eene beestenmarkt te houden. St. Maartensdyk, 28 April. Aan den polder oud Kempishofstede is een belangrijke oeverafschuiving ontstaan. Zij heeft eene lengte van 150 M. langs de laagwaterrand en heeft plaats gehad in de nabijheid van de in 1881 geplaatste zinkstukken, even west waarts bezijden dezelve, terwijl in 't vorige jaar eene dergelijke calamiteit aan de oostzijde dier zinkstukken plaats had. Voorhands gevaar levert dit ongeval evenwel niet op, daar de vooroever nog 150 200 M. breed blijft. Ziorikzee28 April. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is ingekomen een brief van Regenten van het Burg. Armbest., houdende verzoek om magtiging tot af- en overschrijving van en op eenige posten hunner begrooting over 1884. Deze magtiging werd door den Raad verleend. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen benoemd tot Makelaar in alle vakken de heer J. A. Legemaat, cand. Not. alhier. Het Kohier voor den Hoofdei. Omslag over 1885, is vastgesteld op ƒ22,148. Door het bestuur der polders Anna Jacoba en Willem, van St.-Filipsland, is benoemd tot dijksop- zichter dier polders de heer M. Moerland, van Sta- venisse, in de plaats van den heer A. Braam, die voornoemde betrekking sinds de bedijking van eerst- genoemden polder (in 1847) waarnam. Aan den heer A. Braam is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend dijkgraaf van den Anna Jacoba- en Willempolder. Zierikzee, 28 April. Gisteren avond werd alhier gehouden de algemeene vergadering van aandeelhou ders der Zierikzeesche Stoomboot-maatschappij. De rekening over den dienst van 1884 werd goedgekeurd, sluitende over de beide stoombooten met een verlies van ƒ3388,32. De heer Mr. W. C. de Crane werd herkozen als commissaris. In de geldleening ten laste dezer maatschappij zijn uitgeloot de Nos. 5, 36, 37, 44, 45, en 54, Het voornemen bestaat in den loop van dezen zomer eenige reizen van hier op Antwerpen te maken. Door Z. M. zijn met 1 Mei a.s. bij de Rijkstele graaf benoemdtot directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Hellevoetsluis, P. D. Mullaard, thans tijdelijk kantoorchef aldaartot directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Brouwershaven, A. Noteboom, thans tijdelijk kantoorchef aldaartot directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Middelharnis, C. J. Kruithof, thans tijdelijk kantoorchef aldaar; tot dir. van het Rijkstelegraaf kantoor te Heenvliet, D Noteboom, thans tijdelijk kantoorchef aldaartot dir. van het Rijkstelegraaf- kantoor te Oud-Beijerland, L. W. den Broeder, thans tijdelijk kantoorchef aldaartot directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Dirksland, J. van Putten, thans tijdelijk kantoorchef aldaartot onderdirecteur E. R. Dietrich, thans tijdelijk opzichtertot telegrafist der 2de klasse C. Gaanderse, thans tijdelijk eerstaanwezend beambteA. van der Ent, thans tijdelijk tweede aan- wezende beambteW. van Lienden en B. Faber, beiden thans tijdelijk telegrafist; tot telegrafist der 3de kl. W. van der Voo, thans tijdelijk telegrafist. De Tweede Kamer der Staten Generaal is tegen •Dingsdag 12 Mei tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen. De aflevering van de bij de nationale militie, voor de ligting vaa dit jaar, in te lijven manschappen uit de gemeenten onzer provincie zal plaats hebben. Dinsdag 5 Mei te Tholen in het voorportaal van het Raadhuis, des voormiddags te 9 uren, die der ge meenten gelegen in de eilanden Tholen en St. Filipsland. Maandag 11 Mei te Goes op de Koopmansbeurs aan de markt, des voormiddags te 9'^ uur, die der ge meenten, gelegen in Zuid-Beveland en die der gemeenten Boschkappelle, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Osse- nisse en Stoppeldijk. Dinsdag 12 Mei te Middelburg op de bo venvoorzaal van het Raadhuis, des voormiddags te lU/s uuri na aan" komst der Zeeuwsche spoorboot, die te 8l/2 unr van Zierikzee zal vertrekken, die der gemeenten gelegen in Schouwen, Duiveland en Noord-Beveland. De begrooting voor 1885 van het polderbestuur van Walcheren bedraagt f 388,765,37 in ontvang en uitgaaf. De gewone werken komen er voor 158,335,4572 op en de buitengewone voor 23,042,9672* Door den commissaris des Konings in Zeeland is bepaald dat het mondeling gedeelte van het eind examen der H. B. S. in Zeeland voor 1885 zal worden gehouden te Middelburg. Benoemd zijn in de commissie tot afnemen van be doelde examens: de heer J. Vermeulen, dir. der R. H. B. S. te Middelburg, lid en voorzitteren verder tot leden dr. H. Jacobse, mr. W. Polman Kruseman en F. G. de Liefde, (leeraren aan de R. H. B. S. te Middelburg dr. A. W. van Campen, dir. van en G. J. van der Poll en M. G. van Neck, leerarën aan dë H. B. S. te Goes; B. W. Mondt, dr. Z. Th. Diehl en J. A. de Bruijne, leeraren aan de H. B. S. te Zierikzee. Dat zelfs de wetenschap wel eens falen kan, schijnt afgeleid te mogen worden uit de omstandigheden, die bij het proces van vrouw van der Linden aan het licht kwamen. Van de veertig personen door haar vergif tigd hebben, wel niet allen, maar velen een dokter gehad en geen enkel van dezen heeft vergiftiging als de oorzaak van het overlijden geconstateerd. Kramp, koorts en dergelijke werden er voor opgegeven. De oorzaak van een brand te Oudemolen onder Willemstad is nog niet met zekerheid bekend. Het is eene geheele ruïne op dit gehucht, daar een tiental huizen tot den grond zijn afgebrand. In de „N. R Ct," leest men omtrent deze ramp nog het volgende De brand ontstond in de schuur van H. van de Noort, onder Fijnaart, en nam, gevoed door licht ontvlambare stoffen, zoo snel toe, dat, eer de brandspuit van Fijnaart was aangekomen, de schuur met alles wat daarin was (waaronder 2 paarden, 2 koeien, 2 kalveren, hooi en strooi) een prooi der vlammen geworden was. De brand sloeg daarna over op andere gebouwen, die met rieten daken waren gedekt, zoodat er spoedig 5 arbeiderswo ningen, bewoond door 11 gezinnen, benevens nog 4bouw- schuren, door den brand werden aangetast. Toen ook de brandspuiten van Willemstad en van Heiningen waren aangekomen, kon men met vereende krachten den brand meester wordenzoodat deze zich niet verder verbreidde, nadat de 5 woningen en 5 schuren geheel door de vlammen vernield waren. Het schoolge bouw is te midden van de verwoesting gespaard gebleven. De schade is vrij aanzienlijk, daar er van inboedel, granen en hooi weinig of niets was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit een der brandende gebouwen werd een kinder lijkje gebaald. Volgens gerucht moeten twee kinderen zp'n omgekomen. Vrijdag namiddag, bij het uitgaan der scholen, had te Arnhem een treurig ongeluk plaats. Het twaalf jarig zoontje van generaal H. draafde spelend met zijn makkers achter eene kar op het Nieuwe Plein en hoorde of zag het rijtuig van den heer de B. niet aan komen. Toen hij van achter de kar schoot, geraakte hij onder het rijtuig, waarvan de bestuurder niet ter stond do paarden kon inhouden. Een der wielen trof zijne slapen en reed over de borst. De knaap werd in de woning der dames v. d. H. opgenomen, waar ter stond heelkundige hulp werd verleend. Aan zijne ouders werd inmiddels berigt van het gebeurde gezonden en tegen hajf zes werd hij door zijne moeder in een rijtuig naar zijne woning in de nabijheid gebragt. Zijn toestand is zeer ernstig, maar zijn leven is, naar men vertrouwt, thans buiten gevaar. Toen Montgolfier met zijn eersten luchtbal op steeg, riep een levenslustige schoone half verrukt, half mistroostig uit„Ze zullen nog uitvinden, dat men niet dood behoeft te gaan, maar dat zal ik niet meer beleven Een Duitsch geleerde, die aan de Hoogeschool van Upsala scheikunde onderwijst, schijnt in die rigting werkzaam te zijn. Hij heeft, na lange studie, een middel gevonden om levende personen te doen bevriezen en ze een paar jaar lang in bewusteloozen toestand te houden om ze daarna weer bij te helpen. Daar nie mand zich aan de kuur scheen te willen onderwerpen, heeft professor Gruselbach zich tot het Zweedsche gouvernement gewend met verzoek om met zijn appa raat een proef te mogen nemen op een of meer ter dood veroordeelde gevangenen. Nog één stap, en de geleerde helpt de voorstelling der Fransche dame verwezelijken in zoover althans dat zij het niet beleeft. In een uitvoerige aanhaling uit de brochures, door Timmermans, den moordenaar van Mr. E. van Oppen en twee zijner kinderen, geschreven, heeft het „N. v. d. D." de drijfveeren medegedeeld, die den dader tot zijne wanhopige daad voerden. Daaruit blijkt o. a. dat Mr. van Oppen successievelijk tegen geringen prijs stukken grond kocht, die Tim mermans tengevolge van de gevoerde processen moest verkoopen. Sommigen verzekeren, dat de advocaat het er vooruit op toegelegd had om zulke lang be geerde stukken in 't bezit te krijgen. Timmermans zelf schetst de ellende, waarin hij volgens zijn beweren, door toedoen der heeren van Oppen vervallen is, aldus„De handel is vervallen tot een kredietloos vertiertje, waarmee mijne vrouw voortsuk kelt en dat bij toenemend geldgebrek weldra zal op houden. „Zij en onze nog te huis zijnde dochter hadden tot dusver haar lot met lankmoedigheid gedragen, doch zich eindelijk in de verwachting, dat alles nog terecht zou komen, teleurgesteld ziende, zijn zij in den laatsten tijd begonnen te weeklagen, mij het verlies van haar vermogen en van het gemeenschappelijk goed te ver wijten en met bitteren spot te gewagen van al mijne vruchtelooze pogingen. „Ik vraag, is zulk een toestand houdbaar? .Is het niet om te vertwijfelen, om zinneloos te worden. Dat dan ook de gevolgen der vertwijfeling komen over. hem, die ze veroorzaakt heeft. Anderen geef. ik in over weging, wat zij hebben toegelaten." De aanleiding van den drievoudigen moord is, volgens het „N. v. d. D.," de weigering van T. om ook het hem in rekening gebragte honorarium van den broeder van den vermoorde te betalen, zijnde eene som van twee en zeventig gulden, zegge 72. In zake den aanleg van den stoomtram Breda- Antwerpen meldt men nader, dat de Dag. 'Besturen van Zundert, Rijsbergen en Prinsenhage thans besloten hebben, gezamenlijk ƒ100,000 bij te dragen. In België worden de onkosten voor s/4 door het Rijk en de provincie gedragen. Men hééft daar de grootste verwachting van deze lijn en beschouwt haar als een der meest productieve in de toekomst, als loopende langs den schoonen weg, door Napoleon I aangelegd. Eene huwelijks-voltrekking te Ter Neuzen kon Donderdag namiddag op het bepaalde uur niet plaats hebben, omdat de onmisbare bruidegom óp zich liet wachten. Men ging hem toen ten huize van zijne ouders zoeken, en vernam daar dat hij van het huwelijk had afgezien. De teleurstelling voor de bruid en ook voor de genoodigde gasten was groot, en het gevolg was, dat men des avonds in eene herberg slaags geraakte, terwijl de bruidegom en bruid, alsmede beider familie betrekkingen dapper deelnamen, aan de vechtpartij. De politie moest ten slotte tusschenbeide komen. Het dienstmeisje te Schoonhoven, dat onlangs voor het kantongeregt zich moest verantwoorden wegens het leeggooien van een emmer water over twee kor poraals, die haar onbehoorlijk hadden bejegend, is tot één gulden boete veroordeeld. Het proces tegen de Leidsche giftmengster onder vindt natuurlijk zeer veel belangstelling en verdient dit vooral omdat, zooals haar verdediger opmerkt, wjj met die vrouw staan voor een psychologisch raadsel. Dat mensch heeft altijd neiging om anderen te vergiftigen. Waar elk ander een hard woord, misschien een klap of schop zou hebben gegeven, nam vrouw Van der Linden terstond haar toevlucht tot vergif. Het sterkste bewijs leverde zij nog in de gevangenis te 's Hage. Zp bewoonde er een cel in gemeenschap met enkele andere vrouwen, waaronder er één was, die weldra haar vrij heid zou herkrijgen en die in een spotlustige bui tot haar medegevangenen zei: „Die Frankhuizen moet wel een goede vent zijnals ik vrij ben en Mie veroordeeld wordt, ga ik zijn huishouden in orde houden". De be schuldigde zweeg daarop. Doch des anderen daags had zij zich meester weten te maken van een stukje spiegel glas; zij krabde er het kwik af en wist dat in de koffie van haar „mede-minnares" te werpen. Het werd ontdekt eh vrouw Van der Linden beweerde nu, dat haar doel zou zijn geweest zichzelve van het leven te berooven. Ziex*ilcj«e©, 29 April. In de heden te Middel burg gehouden vergadering van de Zeeuwsche Spoor boot-Maatschappij is besloten het dividend over 1884 te bepalen op 4 pet. Herbenoemd met 59 van de 64 st. tot commissaris de heer A. Bupze Mz. alhier. Londen, 29 April. De Regeering ontving berigt dat de Russen Meruschak bezetten, onbekend of de Afghanen op marsch waren, hetgeen de Russen trachten te beletten. De Minister Chamberlain zeide gisteren op het banket van de Empire-club, dat de zaken nog niet zoo verre waren gekomen om te wanhopen aan het behoud van den vrede. Mogt de Regeering evenwel gedwongen wordendan zal de Engelsche democratie bereid zijn tot alle opofferingen en zal het Anglo-Saksische-Ras zijn standvastigheid niet verloochenen. KERKNIEUWS. Door Z. M. islo. aan dr. J. J. Prinsmet 15 Sept. e.k., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijks-Univer siteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten, 2o. tot hoogl. in de faculteit der godgeleerdheid aan gemelde Universiteit benoemd, dr. W. C. Van Manen, kerkelijk hoogleeraar te Groningen, om onderwijs te geven in de oud-Christelijke letterkunde en de uitleg ging van het Nieuwe Testament. Kerkwerve. Den 5en April ontving de pre dikant alhier, de WelEerw. Heer W. K. P. Goeree, eene kerk-historische schets van de Herv. gemeente alhier, uit onderscheidene bronnen zamengesteld door den WelEd. Heer J. van der Baan, geboren te Zie rikzee, 24 Augustus 1808, sinds 1863 gevestigd te Wolfaartsdijk. Deze schets, uitmuntende door netheid van vorm en getuigende van onverzwakten ijver, is door den kerke- raad met hartelijken dank aanvaard. Ds. A. Wunder, die jl. Zondag, 26 dezer, te Schel linkhout afscheid predikte, zal den 3 Mei te Noord- gouwe bevestigd worden en zijne intrede doen. Ds. J. A. Th. Krol (geboortig van Serooskerke in Schouwen) is, als beroepen van Britsum, den 19 dezer te Beetsterzwaag, c. a. bevestigd door zijn vader, ds. L- D. G. Krol, pred. te Groede, met Matth. 13 3b. intrede doende met Efes. 4 3. Bedankt voor het beroep naar Wilhelminadorp door Ds. Muller Masis te Groesbeek. Beroepen tot pred. bij de Ev. Luth. gemeente te Middelburg Ds. P. Groote te Deventer. Gemengde Berigten. In een advertentieblad te Parijs kon men dezer dagen de volgende advertentie lezen: „Wordt gevraagd om dadelijk in dienst te treden een fatsoenlijk man met een gezond voorkomen, om dienst te doen als „hersteld lijder" in de wachtkamer van een professor." In Philadelphia woont een 60jarige weduwe, die elfmaal getrouwd geweest is. Langzaam gaat zekerEen deurwaarder uit Weert, die hard geloopen had om den spoortrein te kunnen halen, kreeg eene beroerte en stierf. Een zakwaarnemer te Go., is door zekeren brand leelijk in den brand geraakt en nu zal het hem de grootste moeite kosten om geheel uit dén brand te raken. Als hij eens 14 dagen logies in het groote logement heeft gehad, dan zal de hitte wel wat koelen. De man heeft het dan ook tegenwoordig niet druk elk fatsoenlijk mensch laat hij op zij. De handel in margarine-boter neemt af, naarmate de prijzen der melk-boter dalen; 'tis toch vreemd, dat men altijd juist dan wil knoeijen, als de prijzen van het artikel goed zijn. Een tuinman bij Rotterdam vond 's morgens in zijne bedden een legio bokkings, sprot en andere visch uit den grond steken. Later bleek, dat zijn zoon, die 's nachts had rondgezwierd eene vischkar had leeg - gekocht en deze koopwaar in de vroegte in zijns vaders tuin had geplant. „Bokking te planten is geen kunst," zegt een boer onder Óoltgensplaat, maar hij doet niets loopt den geheelen dag langs de kaai en rijdt 's avonds laat wegde menschen weten wel waarom hy dat doet. Een bakkersdochter te Noord, wordt aangeraden, zooveel praats niet te hebben van een jongen, waarvan niets te zeggen valt. Dus, meisje met uw bleek gezicht, Houdt voortaan uw mondje dicht, Zie eerst zelf naar uw gebreken, Eer dat g'een ander gaat bespreken. Een achtbare vrouw te Hoek wordt verzocht, een ander niet in de courant te plaatsen, want als zij op zich zeiven ziet, dan heeft zij meer dan genoeg. Pronkerige Klazina te Sta., verbeeld zich dat alle jongens zin in haar hebben. Maar, met een koestal-meid, Daar is niemand meê verblijd, En het is ten allen tijde zoo geweest^ De jongens zoeken meisjes met een fijne leest; Dus, botervatmeisjevollemaanshoofd, Ge schiet toch overzoo is de kool gestoofd. Een halve rentenier te Oplaat mogt zich niet zoo bedroefd voordoen over het verlies zijner vrouw, want reeds spoedig wendde hij verschillende pogingen aan zelfs op een jeugdig meisje, doch de man viel niet in de smaak. Een kuiperszoon te Br. moest zooveel praats niet hebben van dengenen waarvan niets te zeggen valt. Johannes met u ror.de rug, Houdt voortaan u mond maar dicht, Gaat eerst u eigen tuintje wieden, Eer dat gij een ander wilt bespieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1