ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5070. Dingsdag 28 April 1885. Mste Jaarg. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. Huslant), TELEGRAM. Stoomboot „ZIERIKZEE". Zierikzee en Rotterdam Stoomboot „ZEELAND." Zierikzee en Rotterdam SlSïvertientim. 1 Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV E RTENTIËN, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter mrdt near plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Zie rikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is felegd een verzoekschrift met bijlagen van GERARDUS ERMUNT,Societeithouder, wonende in deze gemeente, waarbij definitive vergunning wordt gevraagd voor zijne Sclvietïni'ig'tïuLg-, waarbij van Flaubertpatronen wordt gebruik gemaakt, in den tuin achter zijne So ciëteit, in de Poststraat, plaatselijk gemerkt wijk C, no. 108, kadastraal bekend sectie B no. 1633 dat op Maandag tien 11 Mei a. s.te één uur des namiddags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprigting van bedoelde inrigting en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 27 April 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris J. F. TAN der LEK de CLERCQ. POLITIEKE STILSTAND. De politieke atmosfeer in ons vaderland is op dit oogenblik volstrekt niet zuiver. Ja, men mag zeggen dat een toestand als thans bestaat in onze parlementaire geschiedenis ongeëvenaard is. In een enkelen trek laat zich die schetseneene machtelooze vertegenwoordiging en een onmiskenbaar zedelijk geslagen Ministerie. De vertegenwoordiging is machteloos omdat er noch ter rechter- noch ter linkerzijde eene meerderheid wordt gevonden. Men weet dat de valsche leuze van minder belasting in het najaar van 1884 de kerkelijke party in de Tweede Kamer de meerderheid had bezorgd. Men zal zich herinneren dat wij toen terzijde reeds hebben voorspeld dat eene overwinning op zulk eene wijze behaald, geen duurzame zou blijken. Wij meenden er op te kunnen vertrouwen dat de kerkelijke partyen in October 1884 bij de stemming tot het hoogste punt waren gekomen waartoe zy onder het tegenwoordig kiesstelsel konden geraken. De uitkomst heeft al spoedig onze zienswijze be vestigd. De nieuwe meerderheid bleek verdeeld, werd slecht geleid omdat haar niet een leidend beginsel bond, en zelfs daar waar de gemeenschappelijke haat (haat tegen deugdelijk onderwijs) alle hinderpalen had moeten overwinnen werd de nieuwe meerderheid erbar melijk geslagen. Nog erger. De verdeeldheid onder de nieuwe meer derheid was zóó groot dat een harer partijgangers, de heer Wintgens, niet langer in zulk eene volksvertegen woordiging wilde zetelen. Toen had die merkwaardige verkiezing in den Haag plaats waarbij een liberaal werd gekozen tegenover een candidaat, als geknipt voor de hofstad en de ker kelijke partijen aldaarbaron Alexander Schimmel- penninck van der Oye, een man zóó gezien bij de kerkelijken dat, ware hij lid van de Tweede Kamer gebleven, hij thans zonder twijfel en niet baron Mackay op den voorzitterstoel zou zetelen. Deze verkiezing bevestigt volkomen onze meening dat het monsterverbond niet verder kan komen. De Haagsche kiezers wisten toch maar al te goed dat het van hunne stemmen afhing of de meerderheid dei- kerkelijke partijen in de Tweede Kamer zou blijven of verdwijnen. En ondanks, misschien wel juist door die wetenschap koos de residentie, wat in geen 20 jaren was gebeurd, een liberaal. Op zichzelf verheugt ons die uitslag bijzonder, want hij is het onwederlegbaar bewijs van de levenskracht der liberale party, en hij slaat een slagboom tegen het woelen tegen de instellingen van den Staat. De kerkelijke partijen hebben zich wel wat vroeg in de kaart laten zien. Toen zij ééne stem meerder heid hadden, dachten zij reeds den slag tegen de ge hate scholen voor lager- en middelbaar onderwijs te kunnen slaan. Dit is niet alleen mislukt, maar die poging heeft alom in den lande afkeer verwekt en heeft de verdeeldheid der oppositie duidelijk aangetoond. Met dit al mogen wij de oogen niet sluiten voor eene andere zaak, namelijk dat er nu niet alleen geen clericale meerderheid, maar ook geen liberale meer derheid in ons parlement is het is in het doode punt. Hoe weinig wij ook kunnen goedkeuren wat strekken zon om het werk der grondwetsherziening te vertragen, wij moeten erkennen dat in den tegenwoordigen stand van zaken de vaststelling van de herziene kiestabel, door de Regeering voorgesteld, ons minder verwerpe lijk toeschijnt. Het is mogelijk, waarschijnlijk zelfs, dat eene meerderheid daardoor weder aan het woord komt. Welke meerderheid Wij meenen te mogen zeggen een liberale. De organen der rechterzijde zeggen het zelve ontbinding der Kamer, herziening der grondwet, wijziging der kiestabel alles zal wezen in het voordeel der liberalen. Zóó goed weet men dat de kerkelijken al hunne troeven hebben uitgespeeld. Vandaar dat de „Standaard" niets van herziening der kiestabel wil weten. Haar redmiddel heet: her ziening der kieswet. Bestond er nog eene kerkelijke meerderheid, men zou eens zien welke een fraai kies- wetje tot welzijn des volks het land zou worden op- Het ernstige van onzen politieken toestand is nog dat het ministerie Heemskerk zedelijk is geoordeeld. Dit is veroorzaakt door het krasse optreden van de Eerste Kamer tegen het beleid of niet- beleid van den minister van financiën. Die Kamer toonde groote ge neigdheid de begrooting van dien minister af te stemmen. De heer Heemskerk wist dit te beletten door te verklaren wordt deze begrooting van den minister van financiën verworpen, dan treedt het geheele Ka binet af. De Eerste Kamer deinsde daarvoor terug haar wensch was niet eene politieke crisis uit te lokken, maar alleen de beginselloosheid, de onbekwaamheid vau den minister van financiën af te keuren. De Eerste Kamer vond dus een uitweg; zy gaf den minister van financiën te verstaanwij zullen uwe begrooting aannemen om de bedreiging door den mi nister-president, maar wij wenschen dat voor u per soonlijke aanneming of verwerping hetzelfde gevolg hebbedat gij den Koning uw ontslag verzoekt. De heer Grobbee kon, als een man van eer, thans niet langer aanblijven en zijn verzoek om ontslag diende hij in de vorige week bij den Koning in. Strikt genomen zou, als de Koning het ontslag aan neemt^ het ministerie eveneens moeten aftreden, want het effect is juist hetzelfde, alsof hoofdstuk VII ware verworpen. Maar in deze doode-punt-stand der partijen in de Tweede Kamer is een Kabinet-Heemskerk onmisbaar. Dit is het treurige van onzen politieken toestand. Dit maakt het zoo dringend noodig dat er spoedig een einde aan kome, wil men het constitutioneel besef bij het volk niet op bedenkelijke wijze ondermijnen. Petei-sbxu-g-, 25 April. Bij dagorder van den Min. van Oorlog van den 16n wordt het korps officieren van 10 regimenten der garde-infanterie elk met 7, dat van 4 garde- en 29 tirailleurs-bataljons elk met 2 officieren vermeerderdde regimenten in het district Warschau elk met 5, die in de militaire districten Wilna, Kieuw en Odessa elk met 4, die in de andere militaire districten elk met 1 officier; verder wordt bij de infanterie-regimenten het aantal hoofdofficieren met 7 vermeerderd. De daarvoor noodige middelen zullen successievelijk worden aangewezen. JKrawkriife. Te Rimon is dezer dagen een moordenaar, Bilton, ter dood gebragt, mat wiens hoofd eigenaardige proeven genomen zijn. Dertig seconden nadat dit door den valbijl van den romp gescheiden was, werd het dooi den beul aan dr. Pajolat, hoogleeraar aan de genees kundige faculteit te Clermont, ter hand gesteld, die in tegenwoordigheid van de geneesheeren en magistraats personen onderzocht in hoever na de onthalzing de gevoeligheid voortduurde. Toen het oog met een puntig voorwerp werd aangeraakt, bewoog het zich herhaaldelijk en snel, en toen men aan het linker oor een doordringend gefluit deed hooren, zette de iris van het linker oog zich merkbaar uit. Ook gelukte het den heer Pajolat herhaaldelijk de beweging van slikken te verkrijgen. De neus was echter gevoelloos. Iemand, die zich Hill noemde en voorgaf in het Hótel de Bade, Boulevard des Italiens, te wonen, ver voegde zich Zaterdag aan de kas van het Comptoir d'Escompte te Parijs, met een credietbrief, groot 57000 fr., afgegeven door de firma Gebr. Brown te New-York. De brief scheen volkomen in orde en de gevraagde som werd betaald. Maandag gaf het Comptoir d'Es compte aan den Londenschen correspondent der New- Yorksehe firma kennis van de gedane betaling, mahr ontving ten antwoord, dat men Hill niet kende en de credietbrief valsch was. De politie werd met het ge beurde bekend gemaakt. Uit het door haar ingestelde onderzoek bleek, dat des Zaturdags werkelijk een zich noemende Hill in het Hötel de Bade was geweest, maar dat die mijnheer slechts dx-ie uren daar vertoefde. Hij is spoorloos verdwenen. Parijs23 April. De rijzing na Beurstijd moet veroorzaakt zijn door eene depêche, volgens welke het zeker is, dat Keizer Wilhelm bemiddelend tus- schen Engeland __en Rusland zal optreden. Rusland moet geneigd zijn om zulks aan te nemen, mits En geland er eveneens zonder bijgedachten, van harte en onvoorwaardelijk in toestemme. »Een paard op het koord". Daar de voor stellingen in het circus tegenwoordig te Parijs zeer in zwang zijn, zal men zich geenszins verwonderen, dat de directeur van zulk eene inrigting zelfs het onmoge lijke tracht te bereiken. Het nieuwste waarop Parijs thans roem kan dragen, zijn volgens de »Voss. Zeit." de »koorddansende paar den." Het eerste paard op dit gebied komt uit Londen, heet Blondin en is daar meer dan twee honderdmaal opgetreden; het heeft zijn meester en afrigter Con- radini een kapitaal doen verdienen. Voor eenige dagen trad Blondin voor het eerst in het Hippodrome op. Het paard besteeg rustig een vijftigtal treden naar het toestel, waaraan het touw of liever de draad zoowat een twaalf meter boven den grond, bevestigd is. Bovengekomen zette Blondin zijne pooten op het touw en ging het ten einde, waarnaar liet dier achterwaarts terug ging. De toeschouwers verkeerden blijkbaar in angst en spanning, door de bewegingen van het paard. Men hoorde niet het minste geritsel en zelfs toen het dier zijn gevaarlijken tocht heen en weder volbragt had, waren weinig toeschou wers in staat hun bijval te betuigen. Na het paard verscheen een ezel, als clown, en oogstte daverende toejuigingen. Het spreekt van zelf dat het een gedresseerde ezel is en dat hij met den clown werkt die hem afgerigt heeft. Een tweede koorddan send paard vertoonde zijne kunsten in het circus zelve. Maar het maakte precies denzelfden indruk. De toe schouwers vonden het beide keeren angstverwekkend mooi; hun houding toonde aan, dat zij voortdurend voor het dier in angst wax-en, en daarom het schouw spel maar half konden genieten. "Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Een navorscher heeft de moeite genomen eens na te gaan wat er geworden is van eenige bekende hoofden der commune van Parijs. De meesten, die niet gestorven zijn ten deele als gevolg hunner uit spattingen, zijn nu gezeten burgers, die in de verste verte niet meer denken aan omverwerping der maat schappelijke orde. Nu zij wat bezitten, schijnen zij de vroeger verafschuwde maatschappelijke orde nog zoo kwaad niet te vinden en in de maatschappij, die zij vroeger door en door verrot" noemden, nog eenige vrij gezonde hoedanigheden te hebben ontdekt. Tot dit standpunt zijn zij volstrekt niet gekomen door stille overpeinzingen, maar hun viel het geluk te beurt in de woelige dagen een aardig fortuintje bijeen te brengen, waarmede zij later voortwoe kerden. Zij hebben hunne plaatsen afgestaan aan nieuwe leiders, slimme vogels die hun tijd afwachteix om het volk ook eens als werktuig te gebruiken en het later weder te laten loopen, zoodra het rad van fortuin zich ten hunnen voordeele gekeerd heeft. Amstex'dam, 25 April. Gisterenavond te ruim 9 uur heeft aan de stille zijde der Broixwersgracht, in de nabijheid der Palmgracht, een brutale aanranding plaats gehad, die zich aldus, heeft toegedragen. Een 12jarig meisje had boodschappen verricht en huis waarts keerende werd zij door een man bjj den arm gevat, terwijl op een fluitsignaal een tweede persoon toeschoot die haar bij den anderen arm beet pakte. Op haar hulpgeschrei werd Laar iets in den mond gestopt, en werd zij medegesleept naar de Lijnbaans gracht. De vraag of zij geld bij zich had of belletjes in de ooren of een zak op zij, werd door onkennende gebaren beantwoord; slagen ontving ze op rug en hoofd. Toen het voorwerp door een der mannen haar uit den mond werd gehaald, had zij gelegenheid te ontsnappen en, ofschoon achtervolgd, de ouderlyke woning aan de Brouwersgracht te bereiken. Een ernstig ongeval had dezer dagen aan de stoomrijstpellery van den heer H. Blans te Zaandam plaats. Aan deze inrigting waren reeds sedert eenige dagen een aantal sjouwerlieden bezig met het dragen van balen paddie uit lichterschepen in de pakhuizen. Daar het den heer Blans gebleken was, dat deze of gene der genoemde personen nu en dan het terrein der fabriek verliet om jenever te halen had hij be sloten, zoodra het werkuur had geslagen, het hek, dat om het terrein staat, te sluiten, zoodat gedurende den arbeid niemand daar meer in of uit mogt. De trek naar het verbodene was echter te sterk, dan dat allen zich door het verbod van den patroon of een gesloten hek zouden hebben laten afschrikken. Terwijl de pa troon naar Amsterdam was, poogde zekere T. Teer over het hek te klimmen, met het treurig gevolg, dat toen hij het eene been over het pixntige hek wilde slaan. hy. uitgleed, zijn steunpunt verloor en met de geheele zwaarte van zijn lichaam aan de pennen bleef hangen, waardoor hij vreeselyk werd gewondmeer dood dan levend -werd hij door zijn makkers ixit zyn pijnlijke positie verlost. De heer Knollaert verleende de eerste Iieelkundige hulp. De toestand van den lijder is zeer "bedenkelijk, wat te treuriger is, daar hij gehuwd is en een talrijk gezin heeft. 's Grra-vexiliage 25 April. De spelers van ge deelten loten in de Staatslotery, meerendeels behoo- rende tot den werkenden stand, clie op Zaterdagavond vóór de trekking hunne briefes komen verwisselen, kwamen heden aan het kantoor van den voortvluch- tigen gedelegeerde Polak voor eene gesloten deur. Nu en dan groeiden zij tot groepjes aan, die voor het huis over de teleurstelling bleven praten, doch de politie, die zorg had te dragen dat de circulatie op dat drukke punt niet door volksophoopingen werd belemmerd, be duide aan die lieden met tact en bedaardheid, dat zij voor eene gesloten deur kwamen en verstandig deden hunnen weg te gaan. Met betrekking tot de.moeilijkhedén, naar aan leiding van het faillissement van F. Polak te 's Hage, voor de houders van bij hem gekochte gedeelten van loterij-loten gerezen, meld het „Dagbl.Zoowel de administratie der staatslotery (de administrateur der registratie en domeinen en loterijen en de directeur) als curatoren in het faillissement hebben zich ernstig aan de zaak laten gelegen liggen. Bij herhaling heb ben zij geconfereerd, terwijl de administratie der staats loterij-zelve, afgescheiden ook van curatoren, op uit wegen zinde. Curatoren toonden zich genegen elke mogelijke schikking, waarbij de boedel geen kwaad kon en dus de regten van de andere crediteuren niet werden benadeeld, te aanvaarden. Vooral de positie der houders van klassieke gedeel ten van loten leverde groot bezwaar op. Ten slotte moest de Staat wel besluiten zich te onthouden van elke poging om de belangen van hen, die klasikale gedeelten van loten bij Polak hadden gekocht, te ver zekeren daar het bleek, dat__hij, gelijk bjj de gede legeerden le klasse gebruikelijk (of „misbruikelijk") is, loten, die hij als klassikale van den Staat had ge kocht, als doorgefourneerde had gesplitst. Werden dus die klasikale loten, voor de volgende klassen, aan andere gedelegeerden door den Staat overgedaan, dan zouden daaruit, omdat wellicht van diezelfde nummers reeds als doorgefourneerd zijn uitgegeven, allerlei moei lijkheden en processen kunnen rijzen. De Staat zal dus de klassikale aan Polak verkochte loten en ook de klassikale loten door hem bij andere collecteurs opgekocht, zij bedragen te zamen ruim 240 voor de verdere klassen niet verkoopen, maar behouden, alzoo zelf spelen. De houders van klasikale gedeelten van loten, bij Polak gekocht, kunnen dus niet doorfourneeren. Zij, die bij Polak doorgefourneerde gedeelten van loten kochten en welke nummers be hoorden onder die, van welke bij hem slechts klassi kale loten aanwezig waren, zijn hun geld en kans kwijt, terwijl de koopers van gedeelten van loten, van welke heele loten vooi^ alle klassen in den boedel ge7 vonden worden (er waren geen loten verduisterd) als concurrente crediteuren in den boedel opkomen voor het geval een prijs op hun nummer valt. Zaturdagmiddag zal van de loten, die, ten gevolge dezer catastrophe, door den Staat aan zich worden gehouden, door den directeur der staatsloterij een proces- verbaal, ten overstaan van bovengenoemden administra teur, worden opgemaakt. Tot verdere inligtin-- diene, dat al de nummers boven de 10500 klassikaal door den Staat worden uitgegeven. Delft, 25 April. Gistermiddag was alhier een knecht bezig, in een pakhuis petroleum af te tappen uit een vat. Een ondeugende jongen, daar voorbijgaande, stak een sigaar aan en wierp de brandende lucifer in het pakhuis. Op den grond lag eenige petroleum, vermengd met andere stoffen, zoodat weldra alles in vlam stond. De bediende liep verschrikt weg om zijn patroon te waarschuwen. De brandweex, die spoedig aanwezig was, slaagde er in, den brand tot het perceel dat geheel uitgebrand is te beperken. Vlissing-eii, 24 April. In de openbare gemeen- teraadszitting van heden, nam de heer Arie Smit afscheid van den Raad, met nederlegging van het voorzitterschap. ZEd.A. opende zijne toespraak met de mededeeling, dat Z. M. den Koning hem op zijn gedaan verzoek eervol ontslag had verleend als burgemeester dezer stad, met den len Mei e.k. Dat, hoewel de Minister van Binnenlandsche Zaken had verklaard, bij een onderhoud, dat het de Regeering aangenaam zoude zijn, indien hij dit ontslag terugnam, hij gemeend heeft hieraan niet te kunnen voldoen. Dat het zijne overtuiging was dat hij de gelegenheid moest geven tot het benoemen van een opvolger, en tevens zijn wensch dat het aan dien opvolger gegeven moge zijn, deze gemeente te ontwikkelen, in overeen stemming met hare groote natuurlijke voordeelen. Dat door hem alzoo het nederleggen van de betrekking als burgemeester als een offer in het belang van Vlxs- singen werd beschouwd. Dat de beoordeelingen, wat in het afgeloopen tijdvak van zes jaren door hem voor Vlissingen's belang is tot stand gebragt, niet aan hem staat, doch dat de belangen dezer gemeente met alle kracht waren bevorderd om die op te voeren tot de hoogte van lang vervlogen tijdperken van bloei en luister. Dat hij behoefte gevoelde om dank te betuigen voor de verleende hulp én voorlichting van het Gewestelijk Bestuur, en voorts van den Gemeenteraad voor zijne krachtige ondersteuning, voorlichting en eensgezindheid, eindelijk van H.H. Wethouders, die hem steeds met raad en daad hebben ter zijde gestaan. Ook dien dank bragt hij toe aan de verschillende gemeente-ambtenaren voor de toewijding, waarmede zij steeds behulpzaam waren. Ten slotte verklaarde de heer Smit dat de gemeente Vlissingen verzekerd kon zijn van zijne blijvende be langstelling in de welvaart en hij steeds volgaarne bereid zal zijn om eventueel gewenschte inligtingen te verstrekken voor de zaken der gemeente, die onder zijne leiding waren uitgevoerd en aangevangen. Goes, 26 April. Zaturdag was hier een ware ongeluksdag. Een 25 jarig jongeling, die aan vallende ziekte leed, hadterwijl hij aan den kant der gracht tegenover de stoommeelfabriek bezig was met eene tobbe af te schuren, het ongeluk in het water te vallen. Zoo spoedig mogelijk werd hij er uitgehaald, exx verleende dr. Callenfels de eerste geneeskundige hulp. Naar het gasthuis overgebragt, is hij spoedig daarop overleden. In den loop van den dag geraakte een by na blind persoon uit Wemeldinge in de haven, waaruit hij met de uiterste krachtsinspanning door twee schippers knechts gered werd. De heer van R. was daarop zoo edelmoedig hem met een rijtuig naar zijne woonplaats terug te doen brengen. De vischmarkt is hier algemeen bekend als „de afslag." Evenwel is het niet uitsluitend visch, die men hier aan den man tracht te brengen. Zoo had er deze week een' afslag plaats van ja dat raadt men in geen honderd keer van prei. Geheele velden zijn xxog met dat gewas bezetmen heeft die in het afge loopen jaar uitgezaaid met het oog op de exportmaat schappij en nu tracht men ze hier te slijten op boven vermelde wijze. Vrijdag werd te Wolfaartsdijk eene hofstede verkocht voor circa 800 gulden per H. A. Nog niet vele jaren geleden werd, zegt men, den eigenaar voor diezelfde hofstede 800 gulden per gemet geboden en was dat bod nog niet hoog genoeg. Van ƒ800 per gemet op ƒ800 pér H. A. of 320 gulden per gemet. Frank van Borselen is te Goes opgetreden als de concurrent van Jakoba van Beieren. Terwijl die beiden, Frank en vrouw Jacoba, vroeger in de hartelijkste over eenstemming leefden, trachten ze nu elkaar eene vlieg af te vangen: ze zijn nl. patroon en patrones geworden van twee met elkander concurreerende schuttersver- eenigingen. ,,'tKan verkeeren" zou Bredero zeggen. Door B. en W. te Colijnsplaat, is een publicatie uitgevaardigd, waarbij de ingezetenen worden aange maand, bij de viering van Zon- en feestdagen zich te gedragen overeenkomstig de bepalingen der zoogenaam de Zondagswet. Sehei-penïsse, 25 April. Voor de aanneming der onderhoudswerken aan het calamiteuse Waterschap Scherpenisse, gedurende het dienstjaar, dat met 1886 eindigt, welke werken gisteren hier door het Bestuur dezer Waterkeering zijn aanbesteed, werden inschrij vingen ingeleverd door Jan Leijs te Nieuwdorp, a 12000; E. de Maat te Hansweerd, a ƒ11505; Pieter Moerland te Stavenisse, 11500; Leendert van Po- pering Dz. te Bruinisse, a 11500 L. Luijk te Hans weerd, a 11500; Cornelis Moerland Mz. te St. Anna- land, a 11474; Cornelis de Groot te Dordrecht, a 11468; Anthonie Foudraine te Goes, a 10900; Bastiaan den Exter van den Brink te Krabbendyke, a 10840; Arie Wouter Hertog te Sliedrecht, a ƒ10826,36; Jakob de Rijke Jz. te Stavenisse, 10423Johannes de Jonge te Biezelinge, a 10288Adriaan van Po- pering te Bruinisse, a 10194Conelis Bolier Cz. te Bruinisse, a 9878 en Gabriël Bolier Gz. te Scherpe nisse, a 9637. Aan laatstgenoemde is, onder nadere goedkeuring van H.H. Gedeputeerde Staten, het werk gegund. Zierik/ee 25 April. In de heden namiddag fehouden vergadering van den Gemeenteraad deelde e Voorzitter mede, dat voor de vacante betrekking van leeraar in de Fransche en Engelsche taal aan de H. B. S. alhier zich hadden aangemeld 7 sollicitanten, van welke echter niemand de vereischte acten bezat. In overleg met den heer Inspecteur en de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, stellen B. en W. thans voor eene nieuwe oproeping van sollici tanten te doen, die de volledige bevoegdheid moeten hebben en de jaarwedde te bepalen op ƒ2000 met eene pèrsonele toelage van ƒ400. Dienovereenkomstig werd besloten. Daarna werd in gesloten zitting behandeld het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Na heropening werd de vergadering verdaagd tot Maandag namiddag ten 2 ure. Nog schijnen verschillende tappers en winkeliers niet op de hoogte te zijn met hetgeen na afkondiging der gewijzigde drankwet moet geschieden. Verschillende personen verkeeren in de meening dat de bestaande toestand nog één jaar blijft voortdixren dit is een groote dwalingiederen dag kan de wet afgekondigd worden en treed dan aanstonds, zelfs niet eerst op 1 Mei in werking. Zij, die herberg en winkel hebben, mogen zich niet van het eene lokaal in het andere kunnen begeven zonder door de open lucht te gaanniet de. minste gemeenschap mag er binnen 'shuis bestaan. Dit belet echter niet, dat men een vaste afscheiding, van glas voorzien, mag daarstellen. De winkeliers, die alleen met de maat verkoopen, mogen daarmede blijven voortgaan bij elke hoeveelheid met de .liter, halve liter, maatje, halfmaatje enz. mits in gesloten flesschen, kannen, kruiken enz. Zij mogen geen aangebroken vaten, flesschen, kannen of kruiken in hun winkel (wel in een aangren zend niet voor het publiek toegankelijk lokaal) in voorraad hebben en niet toelaten dat drank in den winkel gebruikt word, op straffe van boete en verlies der vergunning. Daar de Staatscourant eiken dag afkondiging der wet kan bevatten, zouden wij den winkelier en tappers den raad geven reeds nu hunne lokalen op de door de wet voorgeschreven wijze in te richten, de aangebroken flesschen enz. uit de winkels te verwijderen, en zich dadelijk na de afkondiging, een nieuw exemplaar der wet aan te schaffen. In plaats van den afgetreden voorzitter, mr. C. J. Pické, werd tot algemeen voorzitter der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt gekozen de heer G. J. Van den Bosch te Wilhelminadorp. Van 1 Mei af en zoolang de tentoonstelling te Antwerpen duurt, zal de Exploitatie-maatschappij retourbiljetten naar Antwerpen uitgeven, die 8 dagen geldig zijn. De biljetten, die des Zaturdags genomen worden, zullen geldig zijn tot en met den daarop volgenden Maandag over 8 dagen, dus 10 dagen. Ziexdkzce26 April. Naar aanleiding van de verkregen resultaten gedurende het eerste oefeningsjaar en bij den onlangs gehouden wedstrijd, heeft het Be stuur der alhier bestaande schietvereeniging „Onder ling Genoegen" in Maart jl. zich gewend tot Z. E. den Minister van Oorlog met verzoek, om tegen betaling der kosten een geweer te mogen bekomen voor het schieten met flaubertpatronen, zooals dat bij het leger in gebruik is en welk geweer eenigen tijd geleden voor dat doel ook aan de dd. schutterij alhier is verstrekt. Met genoegen vernemen wij dat door Z. E. aan den wensch van het bestuur is voldaan en dat geweer aan de vereeniging is toegezonden. De oefeningen zixllen nu weder even als ten vorige jare plaats hebben, terwijl het plan bestaat om in Julij of Augustus a. s. een wedstrijd te houden. Met ingang van 1 Mei wordt de heer E. Hekman, tijdelijk klerk aan het Hulppost- en Telegraafkantoor te Bruinisse, als adsistent aan het Post- en Telegraaf kantoor alhier geplaatst, terwijl de adsistent W. Olree, wegens ziekte tijdelijk buiten dienst is gesteld. Te St. Philipsland, eene gemeente van 1500 in woners, heeft zich dit jaar nog geen enkel sterfgeval voorgedaan. In een logement te Zierikzee is door een reiziger, onder verdachte oxnstandigheden achtergelaten een op paneel met olieverf geschilderd zomerlandschap, links met steenen brug met boomen en een hek met steenen pilaren, een werkman met een hond de brug afko mende en een weiland met koeyen in het verschiet. Op dit schilderstuk komt voor de naam J. Kessel, het is gevat in een by na 7 centimeter breede vergulden lijst. De Officier van Justitie te Zierikzee verzoekt berigt indien een zoodanig schilderijtje wordt vermist. Een buitengewoon Politieblad behelst het volgende De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam ver zoekt de hoofden van politie, in hunne gemeenten een onderzoek te willen doen instellen naar de personen die op advertentiën in verschillende dagbladen afgaande in relatie getreden zijn xnet het „Internationaal infor matie- en dienstpersoneel-buraeu" te Amsterdam, en aan de directie daarvan gelden hebben overgemaakt tot het bekomen eener betrekking, en om hem de namen dier personen en de door hem afgezonden geld sommen te willen mededeelen. De directeur van dat kantoor is de bekende Jetse van der Berg, zich vroeger noemende „directeur van het algemeen correspondentie-kantoor", die, ter zake van oplichting, door het geregtshof te Amsterdam tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Donderdag is te Leeuwarden een bejaarde vrouw van schrik gestorven. Zij wierp in de Grachtswal eenig vuil stroo. Dit is in strijd met de politiever- órdening. Een schippers-knecht, die zich nabij de visch markt bevond, riep luidkeels»politie, maak een proces verbaal," waardoor de vrouw zoo hevig verschrikte, dat zij ineen zakte en eenige oogenblikken later overleed. Eene huwelijks-voltrekking te Ter Neuzen kon Donderdagnamiddag op het bepaalde uur niet plaats hebben, omdat de onmisbare bruidegom op zich liet wachten. Men ging hem toen ten huize van zijne ouders zoeken, en vernam daar dat hij van het huwe lijk had afgezien. De teleurstelling voor de bruid en ook voor de genoodigde gasten was groot, en het ge volg was, dat men des avonds in eene herberg slaags geraakte, terwijl bruidegom en bruid, alsmede beider familiebetrekkingen, dapper deelnamen aan de vecht partij. De politie moest ten slotte tusschenbeide komen. Op verzoek van een der crediteuren is de Friesche Bankvereeniging Tigler Wijbrandi Co., te Leeu warden, door de rechtbank aldaar -verklaard in staat van faillissement. Uit' Dussen meldt men als een bewys hoe ver wilskracht 't kan brengen, dat door D. Vingerhoed, klompenmaker, en T. van der Pluim, timmerman, zonder ooit als zoodanig eenige opleiding te hebben ontvangen, een serafine orgel met acht registers is vervaardigd, dat zeer goed van klank is, en in alles aan de gewone eischen voldoet. Ook het uiterlijk is zeer verdienstelijk zamengesteld, zoodat men naast de orgelmakers ook de meubelfabrikanten in hen moet bewonderen. Van een musicus van eenige beteekenis verwierven beiden een welverdienden lof. Te Heinkenszand is tot onderwijzer aan de open bare school benoemd de heer G. C. Goeman, thans als zoodanig te Oud-Vosmeer. Resultaat der op 24 April 1885 gehouden aan besteding der onderhoudswerken aan den calamiteusen Annapolder. Ingeschreven door M. Breas te Colijnsplaat, voor f 2390 P. v. d. Berge te Colijnsplaat, voor ƒ2394; S. Blok te Cortgene, voor ƒ2400; P. Verburg te Colijnsplaat, voor 2418A Fourdraine te Goes, voor 2447 C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor t 2537 L. v. Popering te Bruinisse, voor 2550; J. de Jonge te Biezelinge, voor 2700J. de Rijke Jz. te Stave nisse, voor 2790J. Leys te Nieuwdorp, voor 2858. Londen, 28 April. Volgens berigten uit Simla zouden reeds duizende manschappen ter versterking van het Russische leger op weg zijn. Het verder oprukken van het Engel sche leger wordt echter nog niet noodig geacht, doch aan de voorbereiding daartoe wordt ijverig gewerkt. KERKNIEUWS. Op het twaalftal van predikanten voor de vacature te Oostzaan komen o. a. voor de HH. de Jode te Eikerzee en Zeeman te Zonnemaire. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Colynsplaat Ds. H. Schoolland te Brouwershaven. Door den heer L. S. Frank, overleden den 6 dezer te Hoogerheide bij Bergen op Zoom, is aan het Israë- lietisch kerkbestuur aldaar gelegateerd de som van 10,000 voor het onderhoud der kerk en begraafplaats en ƒ2000 ten behoeve der armen aldaar. In den boezem der kerkelijk regtzinnige party te Middelburg is een openbare scheuring ontstaan. Volgens een circulaire, Vrijdag verspreid, blijkt dat de breuk een gevolg is van minder prijselijke hande lingen, die gepleegd zouden zijn door de bestaande kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" jegens enkelen harer leden. De uitgetredenen hebben zich tot een nieuwe kiesvereeniging gevormd, onder den naam van „Trouw aan Evangelie en Belijdenis." Ingezonden Stukken. Goes 26 April 1885. Mijnheer de Redacteur Ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen, waartoe het schrijven van X in het voorgaand nornmer dezer courant allicht aanleiding zou geven, meent ondergeteekende de verklaring niet achterwege te mogen houden, dat de meerderheid der burgerij zeer ingenomen is met de reorganisatie der meisjesschool. Hoogachtend Uw dw. A. van SCHELVEN. STOOMBOOTDIENST APRIL-MEI 1883. Van ZIERIKZEE DOND, 30 'SMORG. 7.- Vrijdag 1 'smidd. 1,- Zaturd. 2 'smorg. 7,- Zondag 3 9,- Maand. 4 8, - Dingsd. 5 8,- Woensd. 6 8,- Van ROTTERDAM Dond. 30 'smidd. 12,u, VRIJDAG 1 'smorg. 6,30 Zaturd. 2 'smidd. l2,j Zondag 3 'smorg. 10,i Maand. 4 'smidd. 12,j Dingsd. 5 12, Woens. 6 12, P. O. OLIVIER. EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. APRIL 1885. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dingsd. 28 'smorg. 8.—u. Woens. 5 Dond. 30 8. i 'smorg. 11.—u. De Directeur, _A_. van GrA-SIUEIL. Woensdag 29 April hopen onze geliefde Ouders ANTHONIE BAL en CORNELIA OKKERSE hunne 35-ja.x'igre EcHtveroeniffiug: te herdenken. Bruinisse, Hunne dankbare Kinderen en April 1885. Behuwd-Kxnderen. Algemeene kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1