ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5069. Zaturdag 25 April 1885. 4fste Jaarg. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. JFtantS rijft, TELEGRAM. Middelburg en Zierikzee. Schipper A. v. d. HUCHT Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cfcs.meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag den 25 April e. k., des namiddags te 2 uur, op bet Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 22 April 1885. De J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN. Voorstel van B. en W. betreffende de vervulling der betrekking van leeraar in het Fransch en Engelsch aan de Hoogere Burgerschool enz. Onlangs bragt de heer Moody, directeur van het armenhuis van het graafschap Bradford, in Pensyl- vanie, te Elmira, een zonderling persoon naar den trein. Deze man had een stuk karton aan den hoed, waarop in groote letters te lezen stond„Austen Dalla- son; bestemming: Chicago. Conducteurs, zorgt voor hem, hy is krankzinnig." Te Chicago werd de onge lukkige opgewacht door iemand, die hem naar Iowa geleidde. Deze Dallasson ontving ten tijde van den burgeroorlog bij het plunderen van eene boerderij van eene vrouw een slag op het hoofd, ten gevolge waarvan hij het verstand verloor. Na allerlei omzwervingen, zonder dat iemand wist, van waar of wie hij was, werd hij einde lijk in het armenhuis van Bradford opgenomen. Niet lang geleden maakte iemand uit deze streek in een klein dorpje van Iowa kennis met eene zeer welgestelde weduwe Dallasson, die in den loop van het gesprek ver haalde van een zoon van wien zij, nadat hij eenigen tijd in dienst was geweest, nooit meer iets gehoord had. De Pennsylvanier maakte toen melding van den onbekenden idioot in het armenhuis ten zijnent, die omstreeks den leeftijd van haar zoon moest hebben en opgenomen was omstreeks den tijd,' sedert welken zij van dezen niets meer vernomen had. Inlichtingen werden inge wonnen en de uitslag is boven vermeld. De krankzinnige is de eenige erfgenaam van het aanzienlijke vermogen zijner moeder. Op de terugreis van den Prins van Wales van Kil- larney naar Dublin werd bij Tralee door een aantal personen bij het station gesist. Te Abbeyfeale en New castle West speelden nationalisten Iersche volksliederen, zwaaiden met stokken, waaraan lappen van zwart katoen hingen, en sisten. Te Limerick waren 4000 menschen aan het station bijeen om den Prins te be groeten. 5 adressen werden hem aangeboden en er had geen contra-demonstratie plaats. ©w Londen 23 April. Gisteravond was hier het gerucht in omloop, dat de Russische regeering had te kennen gegeven, dat zij het niet noodig achtte de omstandigheden van het gevecht bij Pendjeh nader te onderzoeken. Zij beschouwt de discussie daarover als Eene officieele bevestiging van dat gerucht ontbreekt en men gelooft niet, dat de Russische regeering zulk een uiterst besluit, dat zeker tot den oorlog zou moeten leiden, heeft genomen. Men gelooft integendeel, dat met de bespreking van het voorgevallene bij Pendjeh eenigen tijd zal heengaan. De „Daily News" geeft de vrees te kennen, dat de Engelsch-Russische onderhandelingen niet gunstig loopen voor een bij legging van het geschil. Het Pe- tersburger kabinet schijnt niet geneigd te zijn zijne verkeerde positie op te geven, terwijl de toegeeflijkheid van Engeland is uitgeput. De „Daily News" verneemt, dat onderhandelingen met Italië worden gevoerd over eene gedeeltelijke bezetting van Egypte door de Italianen. Alle telegrammen uit St. Petersburg duiden aan, dat de toestand gespannen is. In invloedrijke kringen wordt de verwerping van Engelands eischen als vast staande beschouwd. Alle Londensche ochtendbladen oordeelen mede den stand der zaken hachelijk. De „Daily News" zegt dat de Russische regeering een verder onderzoek naar het gebeurde te Pendjeh wei gert, omdat zij Komaroff's uiteenzettingen voldoende acht. In de diplomatieke wereld gelooft men aan oor log, maar toch bleef de beurs tamelijk vast ofschoon lusteloos. lÜualanïï Een der hulpmiddelen waarvan Rusland zich in den oorlog met Engeland, indien deze uitbrak, waar schijnlijk zou bedienen, zou zijn het uitgeven van ka perbrieven. Een Duitsch blad deed opmerken, dat de Britsche autoriteiten allicht, wanneer de bemanning van zulke kaperschepen hun in handen viel, hen als zeeroovers zou behandelen. Berlijn, 22 April. Te Dantzig begon heden het sensatiemakend proces wegens een moord in het West- Pruisische dorp Skurcz. Daar werd namelijk voor een jaar een knaap van veertien jaar vermoord en in stukken gesneden. Bij de toen plaats gehad hebbende anti-semitische beweging werd de beschuldiging tegen de ter plaatse wonende joden ingebragt, dat zij een ritueelen moord hadden gepleegd op den knaap. Mid delerwijl rezen echter de zwaarste beschuldigingen tegen den voornaamsten anti-semitischen getuige, een katholiek vleeschhouwer,Behrends genaamd. Tengevolge daarvan stelde het openbaar ministerie eene vervolging tegen hem in als den eigelijken moordenaar, terwijl de wegens zijn getuigenis gevangen genomen joden in vrijheid gesteld werd. Voor eenigen tijd werd te Duisburg een agent in hechtenis genomen, die, naar het heette, dienst meisjes zocht voor deftige huizen in Nederland, maar werkelijk iets geheel anders in het schild voerde. Iets dergelijks heeft zich nu weer voorgedaan te Elber- feld. De dochter van een welgesteld koopman, die zich niet goed kon schikken naar de strenge tucht haars vaders, zocht eene betrekking in het buitenland. Buiten weten barer ouders schreef zij op eene advertentie en ontving toezegging van een heer te Dusseldorf, een agent van Nederlansche huizen, dat te Amsterdam in een deftig gezin een goede betrekking voor haar open was. Zy behoefde slechts naar Amsterdam te reizen, waar zij aan het station met een rijtuig zou worden afgehaald, Het meisje, niets kwaads vermoedende, vertrok naar Amsterdam. Reeds had zij de plaats harer bestemming bijna bereikt, toen een Duitscher in haar coupé plaats nam, die zaken deed met haar vader en hare familie kende. In den loop van het gesprek vertelt zij het doel harer reis. De Duitsche heer waarschuwt haar en be looft voor haar te zullen zorgen. Bij het uitstappen te Amsterdam stond een ander lid der firma, per telegraaf van de aankomst van het meisje verwittigd, met een portret in de hand te wachten. Terstond sprak hy haar aan en deelde haar mede, dat het rijtuig gereed stond, maar de Duitsche vriend vertelde hem dat de jonge dame onder zijn be scherming stond en bij hem zou blijven. De agent wilde daarvan niets weten, dreigde met de politie en beweerde dat de jonge dame zich verbonden had by contract, maar eindelijk stelde hij zich met eene schade loosstelling van 200 Mark tevreden. De regtbank van schepenen te Berlyn heeft dezer i een lid van den gemeenteraad aldaar tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat in het groote huis, waarvan hij eigenaar is en dat door tal van ge zinnen bewoond wordt, in den vorigen zomer na 9 uren 's avonds de trapportalen niet verlicht waren en daardoor een man in den kelder was gevallen en een arm had gebroken. De politie had den huisheer vooraf gewaarschuwd en deze had, na alle verplichting om de portalen te verlichten te hebben ontkend, korten tijd aan het verzoek voldaan, maar was later daarvan teruggekomen. Ofschoon het ontbreken van een wette- lyke bepaling ook voor de regtbank werd aangevoerd, heeft deze den huisheer toch strafregtelijk verant woordelijk geacht voor de gevolgen der in zijn huis heerschende duisternis. Het i9 wel wat Pruisisch om iemand te veroordeelen, wanneer er geen overtreding van eenige wet heeft plaats gehad. Maar billijk is het toch, dat gestraft wordt wie door onwil of nalatigheid oorzaak is van eens anders ongeluk. De Nederlandsche regters denken daarover anders; dit is nog kort geleden gebleken in de zaak van den heer Sandwijk, die beide beenen brak ten gevolge der duisternis, waarin het station te Eist gehuld was. Hij kon niet eens vergoeding bekomen voor de heel kundige behandeling. Hoe weinig Pruisisch we ook van hart zijn, deze twee gevallen vergelijkende, scharen wij ons aan de zijde van de Berlijnsche regters en niet aan die van de Utrechtsche. Marchandon en zijne maitresse Jeanne Blin zijn in elkanders tegenwoordigheid door den rechter van instructie verhoord. Marchandon, hierdoor van zijn stuk gebragt, heeft toen bekend dat hij het is, die mevr. Cornet vermoord heeft, hij alléén. Jeanne Blin vloog toen op hem aan, uitroepende„Galgenboef, moordenaarTot zoo iets zou ik je niet in staat geacht hebben." Marchandon begon nu te snikken, maar zich plotseling herstellende, herriep hij ander maal zyne bekentenis en verklaarde dat Anatole, de ander, mevr. Cornet vermoord heeft. Het volgende voorval, dat Zaterdagavond te Parijs plaats had, is der vermelding waard, ware het slechts als waarschuwing. Een koopman uit Lyon, die voor zaken te Parijs was, maakte in het Eden-Théatre kennis met een dier dames, die met heeren uit soupeeren gaan. Dit was nu ook weer het geval. De koopman bood zijne nieuwe kennis een souper aan en beide togen op marsch. Na een eind weegs gewandeld te hebben, kwam eens klaps een persoon op hen aanstormen en beval de dame hem te volgen, waartegen de koopman protesteerde. Dit protest kwam hem slecht te staan, want de kerel sloeg hem zoo hevig met een stok met een looden knop op het hoofd, dat hij ineen zeeg. Toen de koopman bijkwam, waren zijn horloge en ketting, die een waarde van 800 frs. vertegenwoordigden, verdwenen. De dieven zijn gepakt. "Voorwaar een duur pleizierreisje! Groningen, 22 April. Onze wakkere gezond heidscommissie maakt door middel der .provinciale dagbladen bekend, dat zij het brood der hier nering doende bakkers heeft onderzocht en in veler waar aluin heeft gevondenvoorts dat zij, wanneer daarin, bij herhaling van het onderzoek, geen verandering blijkt te zijn gekomen, de namen der bakkers, die zoo schandelijk van het vertrouwen hunner klanten, mis bruik maken, in de couranten aan de kaak zal stellen. Amsterdam, 22 April. Het Geregtshof alhier heeft Henri Leon, den ontrouwen kassiersbediende van den heer Raphael, wegens diefstal en valschheid in geschrifte, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en 50 boete. De Burgemeester van Amsterdam, werd heden als hoofd van de politie in den Gemeenteraad geïnterpel leerd over de brutale diefstallen van brandkasten, en wel naar aanleiding van adressen om verscherping van politietoezicht, die de Burgemeester niet kon inwilligen omdat de politie gereorganiseerd is. Op aandrang van vele leden zal de Burgemeester vertrouwelijke mede- deelingen doen, omtrent de omstandigheden waaronder de diefstallen zijn gepleegd. De ontrouwe agenten, die zich bij een bakker warmden, zyn ontslagen. Een landbouwer in de Buiksloterham vond dezer dagen 's morgens een drietal vagebonden in de weide bezig met het melken van zijn koeyen. Bij zijne komst trachtten zij zich door de vlucht te redden. Hij besteeg echter een paard, dat in de weide liep, haalde hen bij Buiksloot in, en bragt het drietal gevangenen naar den rijksveldwachter. 's Gravenliage23 April. Voor Jiet geregts hof alhier werd heden behandeld de zaak van de Leidsche waschvrouw Van der Linden, beschuldigd van vergiftiging. f Natuurlijk was eene over talrijke meDigte aanwezig. President van het hof was mr. W. F. G. L. Fran- 9oisadvocaat der beklaagde mr. C. A. Vaillant. Er waren 58 getuigen en deskundigen. De beschuldige was gekleed in jak, rok, omslagdoek en mutsde uitdrukking van haar gelaat was niet terugstootend. Bij voorlezing der akte van beschuldi ging was zij kalmlater snikte zij nu en dan zenuw achtig. Bij het getuigenverhoor verklaarde Van Hees, neef van de beschuldigde, die, na het overlijden zijner moeder met zyne broeders bij beschuldigde inwoonde, en wiens broeder gestorven is, dat deze in de infir merie van haar als versnapering broodjes met vergif tigde worst enz. kreeg. Beschuldigde ontkende dit en beweerde dat de neef ziekelijk was, hetgeen een ander getuige, een buurman, ontkende. Deze had, door eene proef op zijn kippen te nemen, het bewijs der vergiftiging gekregen. Hem had beschuldigde verteld dat zij uit vrees voor de schim harer zuster, die in het huis rondwaarde, ging ver huizen. Door de verklaringen der deskundigen werd gecon stateerd dat eene aanzienlijke hoeveelheid arsenic in de lichaamsdeelen gevonden werd, hoewel de onder zochte lijken te ver ontbonden waren om bepaaldelijk de oorzaak van den dood te bewijzen. Professer Van der Burg echter verklaarde bepaaldelijk dat de dood der door hem onderzochte personen door vergiftiging was veroorzaakt. Voorts verklaarde die deskundige dat het bij den drogist De Ruijter gekocht operment voldoende was om honderd menschen te vergiftigen. - De agenten der begrafenisbussen verklaarden dat de beschuldigde voor zich en hare familieleden de contri bution betaalde en de uitkeeringen inde. Omtrent de vergiftiging van het dochtertje der echtelieden Abel kwamen treffende bijzonderheden aan het licht, welke getuigen van het cynismus der beschuldigde, die te vergeefs wilde beweren, zonder bewustheid in dronken schap te hebben gehandeld. Het getuigenverhoor over de vergiftiging der familie Frankhuisen bewees de waarheid der bedreven feiten en in hooge mate, de veinzerij, onbeschaamdheid en gevoelloosheid van beschuldigde, die dit alles tracht te verbergen achter hare bewering van dronkenschap. Zie telegram.) Curators in het failissement Felix Polak en Louis Wolff (eerstgenoemde als gedelegeerde der Nederlandsche Staatsloterij, gehandeld hebbende onder de firma Polak Zn.)hebben besloten het loterij-kantoor onder den naam van die firma gehouden, niet te heropenen. De Regeering heeft een nieuwe wet op den kin derarbeid ingediend. Daarbij wordt de arbeid van kinderen beneden 12 jaar verboden. Onder arbeid wordt verstaan elke werkzaamheid in of voor eenig bedrijf. Alleen huishoudelyke diensten, n.l. die werk zaamheden, welke in een huishouden buiten eenig be drijf kunnen voorkomen, zijn vrijgelaten. De veldarbeid is onder het verbod begrepen met deze uitzondering, dat voor kinderen boven .10 jaar dit verbod telken jare kan worden geschorst, voor ten hoogste zes weken door Gedep. Staten op verzoek van den Gemeenteraad voor iedere gemeente waar de belangen van den land bouw dit noodig maken gedurende den oogsttijd. De wet strekt thans de bescherming ook uit, tot kinderen boven 12 jaar door te bepalen, dat kinderen tusschen 12 en 14 jaar geen andere dan veldarbeid mogen ver richten, dat alle kinderen beneden 14 jaar niet langer dan 8 uur en kinderen van 14 tot 16 jaar niet langer dan 10 uur daags mogen arbeiden, en dan nog met 2 uur rusttijd op de helft van den werktijd. De aan vang van arbeid door kinderen beneden 16 jaar mag niet vroeger zijn dan 6 uur zomers en 7 uur 's winters en het einde niet later dan 8 uur 's avonds des zomers en 7 uur des winters. Zondags moeten zij allen een rustdag hebben. Aan het strand te Scheveningen stonden Woens dagochtend honderden menschen te kijken naar een, byna zou men zeggen roekeloos, waagstuk. Immers, zekere heer H. nam plaats in een klein roeibootje (dat men notendop zou noemen) met nog twee mannen en beproefde, met dat vaartuigje door de branding in zee te komen, wat tot verwondering van velen ge lukte. De aan het strand staande visschers beweerden, dat het bootje in verhouding zijner groote te veel zeil voerde en het een wonder mocht worden genoemd dat het niet omsloeg. Intusschen bleef bedoelde heer met zijn gezellen ruim vier uren met het vaartuigje in zee rondzwalken, en mocht het hun gelukken, tegen 1 uur ongedeerd het strand weder te bereiken. Wij bevelen het waagstuk niet aan als een voor beeld ter navolging. Breda, 23 April. De opperwachtmeester C. F. G. van het hier in garnizoen liggend gedeelte van het 3de reg. veld-artill., is wegens aanhoudend ongeregeld gedrag tot kanonnier 2de klasse teruggesteld. Te bejammeren is het dat een man, die eene zoo eervolle betrekking bekleedde, zich zoover heeft kunnen ver geten, dat men genoodzaakt geweest is zóó strengen maatregel op hem te moeten toepassen. Wat deze zaak nog treuriger maakt is, dat deze gewezen opperwacht meester eene vrouw en zes kinderen heeft, in wier onderhoud het hem nu hoogst bezwaar lijk zal vallen te voorzien. Zierikzee, 23 April. Als een bijzonderheid kunnen wij melden, dat gisteren onder de gemeente Kerkwerve door een landbouwer in één schot twee otters zijn gedood. Eene boerin uit Nisse was Dingsdag met een boterkorf vol benoodigdheden in een winkel te Goes. Zij begaf zich voor eenige minuten in de binnenkamer en zette den korf op de toonbank. Terugkomende was hij tot haren grooten schrik verdwenen, zeer waar schijnlijk door een langvingerig man „bij vergissing" meegepakt. De politie doet onderzoek. Uit Zwaluwe wordt gemeld Eene eigenaardige toepassing der lynchwet greep eenige dagen geleden in het naburige dorp Wagenberg (gemeente Terheyden) plaats. Eene oude tante, die met haren gehuwden neef te zamen een huisje had gebouwd en met hem onder dat beschermende dak hare eentonige dagen sleet, scheen naijverig op het huwelijksgeluk van haren neef, een kleermaker van beroep. Hoe 't zij, neef werd met vrouw en kroost op een goeden dag (Zaterdag jl.) door tante op straat gezet. Over dit feit was het anders zoo kalme volk te Wa genberg verwoed. Het pas nieuw gebouwde huisje werd door 100 a 200 sterke armen met opgebroken straatsteenen gebombardeerd. Niet ééne dakpan of glas ruit bleef heeltante vluchtte achteruit en ontkwam alzoo aan de woede des volks. Kozijnen en ramen werden uitgebroken en wellicht zou het hechte ge bouwtje geheel verwoest zijn geworden, zoo niet eene inmiddels ontboden sterke afdeeling der maréchaussee daaraan een einde had gemaakt. De zamen8cholingen bleven evenwel voortduren, zoo dat het gewone, verbod werd uitgevaardigd. De rust is thans hersteld. Zierikzee, 24 April. Door de arrondissements- regtbank zijn heden veroordeeld lo. F. F., gedetineerd in het huis van arrest, wegens bedelarij tot 7 dagen celstraf; 2o. W. K., arbeider te Nieuwerkerk, wegens het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerend goed, tot 7,50 boete, subs. 3 dagen gevange nisstraf, met vrij spraak van het meerder te lafte gelegde; 3o. W. G., koopman te St. Maartensdijk, wegens hoon, door op eene openbare plaats aan iemand smaad woorden toe te voegen, tot f 10 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf 4o. G. O., dienstbode te Burgh, wegens diefstal door een loonbediende ten nadeele van haren meester, tot 8 dagen celstraf 5o. D. van der M., arbeider te Sirjansland, appelant van een vonnnis van het Kantongeregt te Zierikzee, het vonnis bevestigd en appellant wegens jagto vertreding veroordeeld tot ƒ20 boete, subs. 7 dagen gevangenisstraf. De zaak tegen W. J. A. Roldanes, notaris te Schiedam, te Rotterdam gedetineerd ter zake van verduistering van gelden aan anderen toebehoorende, en hem uithoofde van zijn post als notaris in handen gesteld, is bij beschikking van de Raadkamer der Regt bank te Rotterdam, verwezen naar den procureur-ge neraal bij het geregtshof te 's Hage. Uit Zevenbergen wordt geschreven Wat wij hier verhalen is geen fabel van La Fontaine, maar het gebeurt op de hoeve van B. de R onder deze gemeente. Daar leven de kippen, althans een paar, in de beste verstandhouding met den hond en hebben vrijen toe gang tot zijn hok. De verdraagzaamheid van den hond jegens de kippen is daarom niet van ouden datum, dezelfde bandhond, ook wel gebruikt om boter te karnen, kon vroeger de kippen, die onder zijn bereik kwamen, wreedaardig mishandelen, maar sedert deze van zijne afwezigheid hebben gebruik gemaakt om eieren in het hok te leggen en daarmede voortgaan, is alle vijandschap verdwenen. De hond is zelfs zeer dankbaar, voor het aangerigt ontbijtzoo'n paar eieren daags doen hem volstrekt geen kwaadhet ergste is dat die overdreven vriend schap van hond en kippen den landbouwer begint te hinderen. 's Gravenhage 24 April. Bij voortzetting van het proces tegen de Leidsche giftmengster, vrouw v. d. Linden, kreeg de beschul digde zenuwtoevallen, zoodat de zitting moest worden geschorst. Na heropening eischte het Openbaar Ministerie levenslange tuchthuisstraf. Door den verdediger, Mr. C. A. Vaillant, werd be= toogd dat de beschuldigde eene natuur-afdwaling was, zielsziek gedreven door vergiftigings-zucht, hetgeen bleek uit 65 in de instructie onderzochte gevallen van vergiftiging of poging daartoe, door haar gepleegd. Volgende week uitspraak. KERKNIEUWS. Door de Chr. Geref. gem. te Wolfaartsdyk is een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren J. Boss te Herwijnen, G. Lampen te Kruiningen en H. J. School land te Brouwershaven. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te zleeikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag S6 A.ï>ril 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 12. Gemengde Berigten. Een boerenknecht in Drenthe heeft op Paasch-Maan- dag 43 eijeren met dop en al verslonden. Eet smake lijk Twee commiezen te Maastricht, die huid en ingewanden van eene door hen benaderde koe, aan longziekte lijdende, hadden vervoerd, zijn elk tot/75 boete veroordeeld, wegens overtreding der wet op de besmettelijke veeziekte. Het Russische leger bestaat op den voet van vrede uit699,516 man met 85,702 paarden. Wat een geld, dat tot nuttige doeleinden kon worden gebruikt, wordt hieraan uitgegeven. Een professor in de gezondheidsleer aan de Utrechtsche Academie, die wekelijks één uur les heeft te geven, ontvangt daarvoor ƒ4000 tractement, zoodat hij, de vacantien er van afrekenende, f 100 per uur verdient Dure gezondheidslessenTe Meppel is eene partij kalfsvleesch benaderd, dat van eene mestvaalt was gehaald; de bedoeling hiermede was het te verwerken tot worstvleesch, om de Amsterdammers er eens lekker in te laten smullen. In Noord-Holland waren op 1 Jan. 11. 25000 vrouwen meer dan mannen. Alle maal Simonsbij den burgerlijken stand der gemeente Texel werd dezer dagen een pasgeboren kind aange geven onder den naam van Simon. Ook de vader van den jongen wereldburger heette Simon, terwijl zoowel de beide getuigen als de gemeente-veldwachter, die de bezoekers uitliet, Simon heetten. In Belgie zyn op de 51/a millioen inwoners niet minder dan bijna l'/a millioen die lezen noch schrijven kunnen. Groote zakenIn den Haag is eene schuit met vaten pe troleum gestolen. De dader of daders zyn nog onbekend. De curator in een faillissement te Amsterdam beeft in den boedel ruim 1000 lombardbriefjes gevonden. De gefailleerde, die schoenmaker was, had elk afgewerkt paar naar de lombard gebragt. Eerstdaags zal bij Kaatje in Weststad worden opgevoerd een blijspel in 8 bedrijven: 1ste bedrijf, een diergaarde bij avond; 2de bedrijf, een tapijtfabriek in volle werking3de bedrijf, de Vesuvius bij nacht; 4de bedrijf, twee rei zende koopmans5de bedrijf, een gesprek tusschen kwik en kwak6de bedrijf, de Spaansche brabander 7de bedrijf, 'k heb een stuk in mijn kraag 8ste bedrijf het oliebollenkraampje. „Zie zoo," zegt de praatzieke Janna te C., »dat is me toch eindelijk gelukt om Kees van Kee af te krijgen en hem aan Sientje te verpas sen het is toch altyd nog beter eene kale jufvrouw dan eene kale boerin en Kees is voor zichzelven toch ook beter met eene jufvrouw, want Het is met Kees ook zoo gesteld, Veel beweging, maar geen geld. En Sientje zoekt met Kees haar brood, Doch dit zal vallen in de goot. Want Janna bedenk dit toch vooral, Dat hoogmoed steeds komt voor den val. „Gelukkig" zegt het zwarte Betje teB., »die Zierik- zeesche reis is mij bepaald meêgevallen daar heb ik een flinke jongen opgeloopen en hy bewijst dat hij veel voor mij over heeft, want hij kwam mij met Paschen al opzoeken, maar nu weet ik nog niet wat ik raet Pinksteren zal pakkeneen smid of een rijks ambtenaar. „Wel wel," zegt Wantje te Y., „wat heb ik spijt dat ik Jan uit het station gevraagd heb, want ik zie nu toch zelf dat dit niet past aan een fatsoenlijk meisje." Inffezonden Stukken. De houding van de zoogenaamde liberalen in onzen Raad wekt een gevoel van leedwezen bij ieder, die inderdaad liberaal is gezind. De heer Callenfels doet Let voorstel om de voordracht, betreffende de zooge naamde Reorganisatie van de Middelbare Meisjesschool, aan te houden, omdat hij niet genoegzame in lichtingen heeft ontvangen en bespreking in de Couranten tuenschtTot schande van onze liberale raadsleden zy het gezegd, dat zij unaniem zich verklaard hebben tegen dit voorstel. Zij hebben geen uitstel willen geven, ware het voor acht dagen slechts, schoon daartegen geen enkel bezwaar bestaat. Er moge urgentie bestaan om de zaak te regelen, het duurt dan toch nog meer dan vier maanden vóór vrij September schrijven. De anti-revolutionairen en wij zijn hun daarvoor dank baar sloten zich bij den heer Callenfels aan. Wij hebben de houding van de „liberale" leden treurig fenoemd, maar nog treuriger is die van den Voorzitter. .EdrA. heeft op smalenden toon gesproken van „zeker blad dat zich met de voorlichting aan B. en W. heeft bezig gehouden waarvan B. en W. zich hadden kunnen bedienen, zoo zij dit noodig hadden geachtWij trekken ons deze opmerking niet aan, die blijkbaar aan het adres van de Middelb. Cour. gericht is, doch noemen liet deloyaal, dat „zeker Voorzitter van een Gemeente raad" niet den naam noemt van het blad, dat hij meende te moeten aanvallen. Allerihinst hadden wij zoo iets van Mr. J. G. de Witt Hamer verwacht. Al behoeven B. en W. geen voorlichting van de pers, zij kunnen deze er geen grief van maken, dat zij cri- tiseert. Wij zullen ons dan ook veroorlooven enkele punten uit de beraadslaging aan te stippen, die het bewijs leveren, dat de voorlichtingvan den Voorzitter en van den Wethouder Ochtman niet van dien aard geweest zijn, dat zij het recht hebben, om op hoogen toon anderer voorlichtingaf te wijzen. lo. De Heer van der Hoek vroeg, „waarom voor vergoeding wegens gemis aan vrije woning voor het hoofd gesteld wordt f 300, terwijl de hoofden der andere scholen slechts f 225 genieten Wij willen niet treden in een beoordeeling van de vraag of deze opmerking juist is, wij hebben alleen met de voorlichtingvan den Voorzitter te doen. En hoe luidde die Men moet op den werkknng letten, het betreft hier nu een school voor voortgezet onderwijs M. d. R.Ik vermeen dat men bij de bepaling van d.9 jaarwedde„op den werkkring moet letten f maar dat by de regeling van de vergoeding alleen rekening gehouden moet worden met de huurprijzen en er gevraagd moet wordenkan men te Goes voor een som van 225 terecht De heer van den Hoek heeft echter met „de voorlichting" genoegen genomen. 2o. De heer den Boer wijst er op, dat art. 2 der Wet op het Lager Onderwijs spreekt van beginselen van het Fransch en nu meent hij, dat de onderwijze ressen kunnen volstaan met het bezit van de acte L. O. voor het Fransch, zoodat de jaarwedden naar sprekers oordeel, lager gesteld zou kunnen worden dan B. en W. voorstellen. Wat is des Voorzitters repliek Zij komt hierop neer, dat beginseleneen zeer rekbaar woord is en dat „de grenzen van de beginselennog niet zijn gevondenWij stemmen gaarne toe, dat niet uit te maken is, wat de beginselen van het Fransch zyn, doch dit is niet het punt in quaestie. De vraag is dezeWat zijn de beginselen van hel Fransch, in den zin van art. 2 der Wet op het L. O. f En op deze vraag moet het antwoord luiden, dat de grens bepaald wordt door de mate van kennis, die hij of zij moeten be zitten, die bevoegdheid wil erlangen voor het Lager Onderwijs. De beginselen kunnen niet verder gaan, dan de eischen die hem of haar gesteld worden, die die beginselen mag onderwijzen. De heer den Boer schijnt niet begrepen te hebben, dat men, wat de talen betreft, Middelbaar Onderwijs wil geven, al noemt men het voortgezet Lager Onderwijs.Anders ware hij stellig met de voorlichtingniet tevreden geweest. Jhr. Flugi van Aspermont verdedigde eene ver hooging der jaarwedde van het hoofd met 200, op grond dat het bedrag van de bezoldiging van hoofden van dergelijke scholen, als nu in bespreking zijnte Tiél, Amersfoort, Lochem en Zierikzee hooger is. De heer Ochtman geeft den heer Flugi voorlichting Hij wijst er op, „dat in genoemde gemeenten niet voort gezet lager, maar geheel Lager Onderwijs gegeven wordt, zoodat vergelijking niet mogelijk isDaargelaten, dat de Wet geen „voortgezet lagerOnderwijs kent alles is „geheel lager" constateeren wij, dat de heer Flugi volkomen gelijk had, toen hij qualificeerde als de scholen in de door hem genoemde Gemeenten dergelijke scholen als nu in bespreking zijnen de heer Ochtman kon dit althans weten van de Zierikzeesche school, aan wier hoofd Mevrouw Hesta staat. Maar gesteld dat zijne voorstelling juist was, dat de door Jhr. Flugi genoemde scholen zijn voor geheel lager en niet voortgezet Lager Onderwijs, dan zoude het verschil hierop nêer komen, dat zij zijn van logeren rang, dan de in deze Gemeente te vestigen inrichting. Zyn nu aan deze inrichtingen van lageren rang de bezoldiging der hoofden 1600, dan zou men a fortiori hier dit bedrag moeten uitkeeren, waar het „voortgezet Lager Onderwijs of een onderwijs van hooger orde betreft. Wij meenen hiermede te hebben aangetoond, dat de voorlichtingvan B. en W. niet den toets van een grondig onderzoek kan doorstaan. In kritiek van het aangenomen plan treden wij niet. Het bestek van dit blad gedoogt zulks niet. Bovendien, nu de teerling geworpen is, vinden wij het een weinig aanlokkelijk werk. Voor de liberale partij te Goes is den I7den April een dag van rouw geweest, daar haar aanhangers het liberale beginsel verloochend hebben. En gij ook Flugi, die getoond, hebt, een vir te zijn, toen gij Uwe stem onthield aan het Kohier van den Hoofdelijken Omslag En gij mede Lambrechtschen, die U kloekmoedig by Uwen collega aansloot! Hopen wij, dat men in het vervolg eene andere wijze zal volgen bij de behandeling van onze gemeente zaken, een wijze van behandeling die meer strookt met de vrijzinnige beginselen van onze Staatsinstel lingen. Goes, April 1885. X. Pryzen dei* Boter en Eyeren. Zieeikzee, 23 April 1885. Boter hoogste koers 0,53 en laagste koers 0,50 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers 0,677j koers f 0.55. STOOMBOOTDIEN ST APRIL 1885. Van MIDDELBURG: Zaturd. 25 'smorg. 8,u Zondag 26 8, Maand. 27 8, Maand. 27 's midd. 3, Dinsd. 28 3, Woens. 29 3, Dond. 30 3, Van ZIERIKZEE Zaturd. 25 'smidd. 12,u Zondag 26 3,30 Maand. 27 'smorg. 11,30» Dingsd. 28 7, Woens. 29 8,30 Dond. 30 6, Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes wor den getelegrafeerd. vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vi*ij «lag-naiuiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. Zaterdag 25 April hopen onze geliefde Ouders P. BERREVOETS en N. VERTON hunne 40-jai*ige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Kerkwerve, April 1885. $4 Q Q11$> s? <5? ij» <5> S5-jarige Echtvoreeuiging -© O Q. van ADRIAAN vin der SINGEL f en DOORTJE van WESTENBRUGGE. Noordgouwe, 25 April 1885. -© -© o <S> d? c? Maandag 27 April 1885 hopen onze ge- liefde Ouders: CORNELIS VERTON S? en CORNELIA DORREMAN hunneSS-jarigeEehtvereeuiging ïr te vieren. Hunne dankbare Kinderen. p Renesse, April 1885. fj I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1