ZIERIKZEESCHE WIEDWSBODE. No. 5068. 41ste Jaarff. Donderdag 25 April 1885. AFSLUITING WEG. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Gts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte bereJeend. SLUITING DER KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den Gemeenteraad te Zierik zee brengt ter openbare kennis, dat de lijsten der Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden door hem zijn gesloten, en op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder- jelegd, overeenkomstig art. 31 der wet van den 4 hlij 1850 (Staatsblad no. 37.) Zierikzee, den 22 April 1885. J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de passage door de Noordhavenpoort voor het verkeer van rijtuigen gedurende Vrijdag den 24 dezer zal afg-esloten zijn. Zierikzee, den 22 April 1885. J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. De politieke zaken schijnen zich naar het weder te regelen, 't Is nog wel koud, maar zonnestralen ver kwikken 't is nog wel wat droog maar de ontluikende natuur belooft wat goeds. Zoo zijn er ook eenigo licht punten gekomen aan den voor eenige dagen vrij donkeren hemel en al kunnen wij niet zeggen, dat de drijvende buien voor goed zijn overgedreven, toch is er reden om ons te vleien, dat de vrees der zwaar- moedigen zal worden beschaamd. Jammer dat wij die aanvankelijk gelukkige wending niet als een bewijs voor het gezond verstand der regeeringen kunnen be schouwen. Het is ons duidelijk, dat zoowel de eene als de andere den oorlog vreest, minder omdat daaraan zoovele bloedige gevolgen verbonden zijn, dan wel omdat de geldnood overal groot genoeg is om den oorlogsnood af te weren. Er wordt door de machtigen der aarde doorgaans weinig aan gedacht welke vreese- lijke lasten het oorlogvoeren aan de volken oplegt en het is daarom een zegen, dat er nog eene zaak is, die als het ware dwingt den vrede te bewaren. Naar het schijnt neemt de waarschijnlijkheid eener vredelievende regeling van het tuschen JEug-elantl en Rusland gerezen geschil meer en meer toe. Naar men zegt, zouden beide mogendheden het eens geworden zijn over eene definitieve vaststelling der Afghaansche grens, onder afstand van Pendjah aan Rusland. Dit laatste wordt echter weder tegenge sproken, maar het schijnt wel waarheid te zijn, dat aan de Afghaansche grens een volslagen anarchie heerscht, dat eenige stammen in verzet gekomen zijn tegen den Emir en dat ook te Herat een opstand is uitge barsten. De oorlogstoebereidselen worden dan ook van weerszijde voortgezet en zelfs zegt men, dat ook Turkije bezig is, zich tot den oorlog gereed te maken. De generaal Komaroff, wiens handelingen aanleiding gaven tot de tegenwoordige verwikkelingen, heeft thans be richt, dat er geene reden is tot verder oprukken. Dat zullen de Engelschen gaarne hooren en het maakt de zaak gemakkelijker voor de regeering, die nu eenmaal het vermoeden koesterde, dat Rusland zich te veel aanmatigde en zich daarom gedrongen achtte daaraan paal en perk te stellen. Ook de andere mogendheden zouden zich verblijden, als op die wijze de zaak uit de wereld raakt. De Keizers van Duitschland en Oosten rijk onderhandelen over eene vreedzame oplossing van het Engelsch—Russisch conflict. Wel een bewijs, dat ook deze liever den vrede willen bewaren, dan huns ondanks in den strijd te worden medegesleept. Zij zijn wel niet als bemiddelaars opgetreden, omdat dit dooi de strijdende partijen niet werd gevraagd, maar het kan niet zonder invloed blijven, dat twee zulke machtige regeeringen duidelijk van haar verlangen om den oorlog te verhoeden doen blijken. De oorlog tusschen Frankrijk en China mag men wel als geëindigd beschouwen, al zijn de vredestractaten nog niet door partijen geteekend. Wel zegt men dat in de onderhandelingen eenige beletselen zijn gekomen, maar deze schijnen slechts tot uitstel te zullen leiden. Latere berichten toch zeggen, dat alles geregeld voortgaat en dat de Fransche re geering geenerlei mededeeling ontvangen heeft, die voor eene gewenschte uitkomst zou moeten doen vreezen. Het nieuwe Fransche Kabinet zet de onderhandelingen ijverig voort en is niet weinig gelukkig, dat het deze erfenis van zijn voorgangers in dezen toestand heeft kunnen aanvaarden. Uit Engeland ontvingen wij nog berichten omtrent de reis van den Prins en de Prinses van Wales door Ierland, die niet zeer bemoedigend luiden en ons doen begrijpen dat hier van geen triumftocht sprake is, maar dat integendeel de Vorstelijke personen wel dankbaar zullen zijn, als zij rustig en wel weder te Londen zullen terug zijn. Te Cork was eene groote menigte die den Prins uitfloot en daar ook onder het volk verschillende partijen zich lieten gelden, moest de Lord Mayor den ganschen dag in de weer zijn om den vrede te bewaren. Te Londen heeft zich het zeldzame geval voorgedaan] dat men, tengevolge van het over lijden van den fungeerenden Lord Mayor, tusscjientijds een ander heeft moeten kiezen. Men heeft den heer Towlen, een der vroegere titularissen, gekozen en deze heeft, na eenige aarzeling, de betrekking weder op zich genomen. De gekozene is, zooals bekend is, een zeer conservatief man. De laatste dagen hebben zich in Duitschland gekenmerkt door eene zekere Bismarck-manie, zouden wij bijna zeggen, want het is zeker zonder voorbeeld, dat een volk voor eenen nog levenden staatsman eene zoo groote som bijeen brengt en hem zooveel eer bewijst. Zeker is de hulde verdiend door den man, die wel als de grootste staatsman van dezen tijd kan beschouwd worden. De prins zal, naar men verzekert, van het millioen Marks, dat hij behalve het kostbare landgoed en zoovele andere geschenken ontving, geen gebruik maken voor zich zeiven. Men zegt dat hij denkt aan eene stichtingdie studerenden ten goede zouden komen. Is dit waar, dan zal hij daardoor zijn roem niet weinig verhoogen. Bij den Duitschen Rijksdag is eene wet ingekomen, die voorzeker onder steuning verdient. Zij bedoelt het verleenen van onder stand aan ambtenaren en hunne nagelaten betrekkingen, wanneer zij door ongelukken worden verminkt ofgedood. Op royale wijze wordt daardoor voor de ambtenaren zeiven en voor hunne vrouwen en kinderen gezorgd. De Spaausche Cortes hebben hunne zittingen na de Paaschvacantie hervat en reeds in de eerste zitting is er eene kleine botsing ontstaan tusschen hen en het Kabinet. De afgevaardigden verlangden over legging van alle met het Yaticaan gewisselde stukken, die betrekking hebben op het bekende incident met de bisschoppen. Maar de Minister weigert daaraan te voldoen, omdat in het officieëele blad alles openbaar gemaakt is, wat naar het oordeel van het Kabinet aan het publiek kan en mag worden medegedeeld, 't Is de oude quaestie: Rome werkt niet gaarne in het openbaar en vele regeeringen hebben te veel belang bij de gunst van den H. Stoel om maar iets te doen, waardoor de H. Vader uit zijn humeur zou kunnen geraken. De Belgische bladen zijn steeds vervuld met de tentoonstelling, die weldra moet geopend worden. Alles belooft dat die prachtig zijn zal en voor de reizigers, die anders elders henen gaan, zal Antwerpen thans eene groote aantrekkingskracht hebben. Van de zaken in Egypte hoort men in den laatsten tijd zeer weinig. Zoowel de Mahdisten als de En gelschen schijnen van ondernemingen op groote schaal te hebben afgezien. Ook van Osman Digna hoort men weinig. Maar niet ongegrond is het vermoeden, dat hij wel als een verlatene wordt voorgesteld, maar wel eens onverwachts zich weder kan laten gelden. Nieuwstijdingen. ©wg«lan5). Londeu, 20 April. De prins en prinses van Wales vertrokken heden uit Killarney, om naar Dublin terug te keeren. Aan verscheidene stations hadden zeer vijandelijke demonstraties plaats. De menigte floot en jouwde de vorstelijke personen hard uit. Aan andere stations heerschte daarentegen veel enthousiasme. Londen 21 April. Volgens de „Standaard" is er bij de Engelsch-Russische onderhandelingen eene ernstige zwarigheid gerezen. De Britsche Regeering stelde voor, dat Rusland na het vaststellen der nieuwe Afghaan sche grenslijn zich verbinden zou om onder geenerlei omstandigheden die lijn te overschrijden; dit beschouwde de Britsche Regeering als noodzakelijk voor eene vaste en duurzame regeling. De Russische Regeering nu verklaarde zich bereid tot het geven van algemeene verzekeringen op dit stuk, doch zij aarzelt om eene verplichting aan te gaan, welke zou moeten gelden als een bewijs van hare oprechtheid. De heer Giers, zoo heet het, zou tot het aangaan der bedoelde verplichting wel geneigd zijndoch de Russische militaire partij kantte zich sterk daartegen aan. Intusscken gelooft men dat dit bezwaar wel uit den weg zal geruimd worden. Hitialanb, Petersb urg-19 April. De »Nordische Telegraphen Agentur" meldt, dat met het uitrusten van oorlogsschepen te Kroonstad wordt voortgegaan, en bevel gegeven is, dat allé daar aanwezige bodems zich ge reed moeten houden om zee te kiezen. JFtanfertjjfi, Parqs, 20 April. Volgens bericht uit Londen, zou Engeland gewild hebben, dat Rusland als bewijs van goeden wil en ter voldoening van Engelands eigenliefde, zijne troepen een weinig van Afghanistan liet terug trekken. Rusland moet daarop geantwoord hebben, dat het reeds gematigdheid heeft aan den dag gelegd door Pendjeh niet te bezetten, maar het kan wegens de regeeringloosheid onder de aangrenzende bevolking onmogelijk zijne troepen laten terugtrekken. Zekere mevrouw Cornet te Parijs, de vrouw van een rijken fabrikant te Pondichery, die eerstdaags haren man verwachtte, is Donderdag-ochtend vermoord gevonden. Zekere Martin of Marchardon dien zij pas als huisknecht in dienst genomen had, was met ver schillende waarden verdwenen. Marchandon, 22 jaren oud, is te Compiègne in hech tenis genomen en is gebleken een oud bekende der justitie te zijn. Hjj was het hoofd eener bende dieven, die zich meestal als bedienden verhuurden en dan zoo spoedig mogelijk met hetgeen zij grijpen en vangen konden een goed heenkomen zochten. Hij bewoonde sedert anderhalf jaar met zijne bijzit een landhuisje te Compiègne en beweert, bij het vermoorden van mevr. Cornet een medeplichtige gehad te hebben, Anatole genaamd. Vrijdag-ochtend vroeg heeft zekere Froteau met messteken zijne vrouw vermoord, waarna hij gevlucht is, en heeft in een wijnhuis de eigenaar, Biron genaamd, bij een twist op vier klanten revolverschoten gelost en twee hunner zwaar gekwetst. Wat later in den ochtend kwam aan het Continentaal Hotel een kleer maker iemand zijne rekening aanbieden. Hij werd door de vrouw des laatsten ontvangen, die- hem uit schold en met een revolver in den arm kwetste. Deze vrouw is, evenals Biron, in hechtenis genomen. JPttitSfUlljMtb. Een Duitsch-loteling, die zich doof hield, om van dienst vrijgesteld te worden, werd dezer dagen door een meermalen toegepaste list ontmaskerd. Hij was geruimen tijd in het ziekenhuis verpleegd, en hij zou wegens zijn doofheid ontslagen worden, toen hij een dokter, die voor hem uit den trap afging, zacht, als bij zichzelven, hoorde zeggen„De arme kerel is zoo in zijn schik. Hij vermoedt niet, dat hij van morgen bij ongeluk vergift heeft ingenomen." Met een kreet van schrik voelde de doofgewaande naar zijn maag, en de dokter bragt hem naar de kazerne, om een tegengift in te nemen. tie. Twee kooplieden in boter, beiden woonachtig te Hoeylart, werden door de correction neele-regtbank van Brussel veroordeeldde eerste tot 100 fr. boete, en de tweede tot 1 maand gevangenisstraf en 50 fr. boete. Zij hadden kunstboter (margarine) in plaats van wezen lijke boter verkocht. Zou dit in Schouwen ook niet gebeuren? Er gaat al thans veel van dat kunstgoedje naar buiten I De Zetter). Vanwege het gemeentebestuur van Antwerpen is op het Raadhuis (2e bureau) een comité voor huisves ting van vreemdelingen tijdens de aanstaande wereld tentoonstelling aldaar ingesteld. Elk denkbeeld van winstbejag is daarbij natuurlijk uitgesloten; heteenig doel is het publiek te gerieven. Reeds zijn 1200 kamers van particulieren gekeurd, die het comité in klassen heeft gerangschikt en welke tegen den prijs van 15, 10, 8, 6, 4 fr. en zelfs 2,50 of 1,50 fr. per dag met inbegrip van bediening, licht en ontbijt, zullen worden gesteld ter beschikking van aanvragers. Op zindelijk heid en netheid wordt overal het oog gehouden. Daar enboven is met medewerking van 't onvermoeide ge meentebestuur het vroegere Atheneum-gebouw als volks-logement ingerigt voor 500 personen, die er 1 fr. per dag zullen betalen. In dit gebouw zullen twee genees- heeren zorg dragen voor de naleving van alle voor de gezondheid noodige regelen. Ook de hotels zijn op de ontvangst van talrijke gasten goed voorbereid. Reeds begint 'tin de Scheldestad zeer druk to worden. UüetijcirliMtft. Arnhem, 21 April. Door de Rechtbank alhier werd heden veroordeeld A. C., graanhandelaar te Nijmegen, wegens het andermaal gebruiken van eén plakzegel door iemand, die weet dat het rèeds gebruikt is, tot eene geldboete van 50, subs. 7 dagen gevange nisstraf. Haarlem, 20 April. Donderdag den 16den April had in de Janskerk de installatie plaats van denwel eerwaarden heer L. H. F. Creutsberg als directeiir der Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. De president, dr. E. Barger, die dit werk verrigtte, stelde eerst de werkzaamheid der Vereeniging aan de gemeente voor en beschreef daarna in korte trekken de taak, welke de directeur bij haar zou hebben te vervullen. Hij legde hierbij ten grond slag de woorden van Joh. XX 21,22. Daarna trad de heer Creutsberg op en sprak, naar aanleiding van Luk. X 9, over de vereeniging van de geestelijke en ligchamolijke verpleging der kranken, als door den Heer bevolen, door den nood der tijden geëischt, door de gemeente mogelijk geworden. In zijne toespraak aan de diakonessen sprak hij den wensch uit, dat haar getal zich spoedig zou uitbreiden, terwijl hij ook de ouders opwekte, voor dit heerlijk werk der liefde, waaraan hij zelf eene geliefde dochter had afgestaan, hunne kinderen de regte belangstelling in te boezemen. Behalve de Duitsche broeder, voor de verpleging van mannelijke patiënten door de Bielefeldsche inrigting afgestaan, waren nog een drietal jongelingen tegen woordig, die zich voor de opleiding tot diakenen, dienende broeders, hadden aangegeven. Ook tot hen rigtte de spreker zich om hun den ernst hunner roeping op het hart te drukken. De heer T. M. Looman, lid van het bestuur, sprak nog een enkel woord om de Haarlem8che gemeente geluk te wenschen, dat zij deze Vereeniging in haar midden mocht hebben, en sloot toen met dankzegging. De inkomst liet niets te wen schen over. 's Gravenhage22 April. Donderdag a. s. wordt voor het hof alhier de zaak van de Leidsche giftmengster behandeld.. Omtrent de directeuren van de failliete Haagsche Bankvereeniging schrijft de Haagsche correspondent van de „N. G. Ct." De heer Wolff, een nog zeer jong en energiek man, voor weinige maanden pas in het huwelijk getreden met de dochter van een vermogend bankier te Parijs, had zich door groote energie eene positie verworven. Aanvankelijk als klerk aan 't kantoor der firma Polak werkzaam, was hij, nauwelijks 20 jaren oud, als com manditair en beheerend vennoot der bankvereeniging opgetreden. Dat hij een man van talent was, bewees hij door de krachtige pogingen, die hij als commis saris van de centraalspoorwegmaatschappij wist aan te wenden om deze onderneming in beteren toestand te brengen. Hij was 't vooral, die de onderhandelingen met de Rijnspoorwegmaatschappij over de onderneming van den centraal-spoorweg voerde. Hij was voorts zij 'took niet zonder kunstmiddelen onlangs tot presi dent-commissaris van de Algemeene gas- en verwar mingsmaatschappij gekozen. Hij leefde söliede, was werkzaam en heeft alleen aan onvoorzichtige handels- operatiën zijn droevig einde en de val zijner zaak te wijten. Wat de heer Felix Polak betreft, wiens opsporing door de justitie wordt beproefd, hij was steeds een toonbeeld van ingetogenheid, ongehuwd, ofschoon reeds een man op rijpen leeftijdhij behoorde tot de vrij orthodoxe richting op godsdienstig gebied en schijnt meer door de operatièn van zijne medevennoot te zijn medegesleept dan zelf schuldig daaraan. De heer Wolff was in de eerste plaats de handelende persoon ten kantore. Men beweert dat de heer Wolff reeds in de vorige week een pistool had gekocht en getracht heeft zich daarmede te dooden, doch dat zijn nog geen 20- jarige vrouw, die weldra moeder zal worden, hem het wapen heeft ontwrongen. Sedert hield zij zorgvuldig het oog op hemmaar hij vertrok, volgens zijn voor geven, naar Amsterdam en 's avonds te 10 uur ontving zijn familie het bericht van zjjn zelfmoord te Antwer pen. De heer Polak was ook oprichter en medebe stuurder eener vervening in Drenthe. Ter-Neuzen, 21 April. Uit zekere bron wordt ons medegedeeld, dat de tijdelijke detachementen Infanterie alhier, bij afwisseling door de garnizoenen Middelburg en Vlissingen geleverd, zullen vervangen worden door een blijvend detachement Artillerie. Vlissingeu21 April. De majoor Verschoor, commandant van het 4e Batt. 3e Reg. Inf. is, zeker tot algemeen leedwezen, overgeplaatst naar het regi ment grenadiers en jagers. De majoor Hackstroh van het 7e Reg. Inf. zal het commando over genoemd bataljon overnemen. Middelburg21 April. Acte-examens. Van de heden geëxamineerde 7 mann. candidaten zijn 4 afge wezen. Toegelaten werden de heeren J. Yerhoeff van Serooskerke, J. W. Vrielink van Axel en M. van Weele van Middelburg. In 't geheel hebben zich aangemeld 17 vrouw, en 56 man., zamen 73 candidaten. Niet is opgekomen 1 mann. cand. Van 17 vrouw. cand. zijn geslaagd 10 en afgewezen 7. Van de 55 mann. cand. zijn geslaagd 32 De examens zijn1 afgeloopen. De heer L. de Man, hoofd eener school te Mid delburg, herdacht den 18n dezer zijn 25-jarige ambts vervulling aldaar, en in weerwil van zijn verlangen om dien dag onopgemerkt te doen voorbijgaan, werden hem toch vele blijken van achting en waardeering Goes, 22 April. De afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland heeft besloten een adres te zenden aan de Regeering om een invoerregt te brengen op het graan van ƒ1,50 op de 100 kilo. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat jl. Vrij dag bij den landbouwer J. Rottier te Biezelinge een kalf is geboren, dat bij de geboorte het buitengewone gewicht van 57 kilo had. Kats. Bijzondere bedrijvigheid heerscht thans in den anders zoo verlaten Leendert Abrahampolder, onder deze gemeente gelegen. Maandag 11. is de aannemer de heer C. Versteeg van Velp met 9 ploegen arbeiders, zamen omstreeks 120 man, begonnen den nieuwen inlaagdijk teleggen. De arbeiders hebben eerst hunne 4 dubbele en eene enkele keet opgeslagen en daarna 9 putten geopend. De uit te graven grond is zanderig en behoort tot de lichtste soort van dien polder. Spoedig zal men per spoor den uitgegraven grond vervoeren. Er is gegronde gedachte, dat aan die drukte bin nendijks zich ras Leel wat werk buitendijks zal paren. Tusschen twee dammen toch wil men daar een oes terput met keetje enz. aanleggen. De toestemming voor dat werk is reeds geruimen tijd geleden verkregen, doch thans schijnen de aan vragers de handen aan 'twerk te willen gaan slaan. Zierikzee, 22 April. De heer J. Gorter is naar aanleiding zijner bevordering tot commies der Poste rijen van de derde klasse, met ingang van 1 Mei a.s. verplaatst naar het Post-en Telegraafkantoor te Assen. Een hoogst treurig voorval heeft_ dezer dagen te Beek plaats gehad. Een 17jarig meisje werkzaam in eene wasscherij, zou na gedanen arbeid zich eens verkwikken aan een slok jenever uit eene flesch. In plaats echter van de jeneverflescb, nam zij in ver gissing de flesch met loog en dronk er zooveel uit, dat zij né. een paar dagen aan de gevolgen is overleden. Aan verschillende bladen werd in den laatsten tijd een advertentie ter plaatsing gezonden, waarin een internationaal Informatie- en Dienstpersoneelkan- toor te Amsterdam bedienden, knechts en kantoor klerken vraagt, de laatsten tegen jaarwedden van ƒ400 tot 1000. In de annonce wordt de directeur van het kantoor niet genoemd en evenmin de straat waar het geves- tigd is. In den regel is het bij dergelijke aanbiedingen er om te doen„vooruitzending van geld." Is zulks ge schied, dan hoort men er niets meer van. Iemand die aan de politie te Amsterdam inlichting verzocht omtrent bedoeld kantoor (onder toezending der advertentie), ontving van den heer van Raalte, commissaris van politie in de eerste sectie te Amster dam, ten antwoord„Een internationaal Informatie- en Dienstpersoneelkantoor bestaat niet." Het is een zwendel-kantoor, of liever „zwendel- advertentie." Een ieder zij dus gewaarschuwd. Door den visscher J. A. de Haas te Bergen-op- Zoom, zijn in één getij dertig duizend panharingen gevangen, die tegen veertien cents de honderd werden verkocht. de begrafenis van het derde slacht offer van den moord te Maastricht, geeft de „Courier de la Meuse" den inhoud der redevoering, welke daarbij door dr. Van Oppen, rector van het gymnasium te Maastricht, is gehouden. Schoon en tevens zeer opmer kelijk is het slot dezer rede, welke volgens den „Courier" ongeveer aldus luidde Ten slotte nog één woord Bij al het leed, bij al de tranen, bij al de smarten, denken wij niet aan dien rampzaligen zondaar, die daar ginder te Maas tricht binnen de nauwe muren zijner cel zit te staren, met bloed bespat, den vijand van God en de menschen, huiveringwekkend koud en onverschillig, ja trotsch op zijne moordenWiens lot is beklagenswaardiger dan het zijne Wie zou niet liever al de zielesmarten der treurende weduwe willen verduren dan de gewe tenswroegingen, de furiën, die vroeg of laat den onge lukkige zullen vervolgen WelnuEen woord van vergiffenis, hoe hard het ook vallen mogeHetonregt, der maatschappij aangedaan, dient gewroken te worden, en wij hebben noch de macht noch het regt dit te vergevenDoch al het overige zij u vergeven, Cesar Timmermans, ter wille van den God, die Zijn beulen vergiffenis schonk. Het bloed van mijn broeder kome niet over u en uwe kinderen. In naam der geheele familie reik ik u, o ongelukkige, o verblinde, over deze drie kostbare lijken, mijne hand ter verzoe ning, God smeekend dat Hij uw steenen hart roere, dat Hij u vroeg of laat berouw over uwe misdaden schenken moge, dat wij in den Hemel het feest der verzoening vieren mogen. Als een gevolg van de dalende boterprijzen en de achteruitgaande waarde der landerijen, hebben vele boeren in Friesland besloten hun bedrijf vaarwel te zeggen terwijl anderen wel genoodzaakt zijn dit te doen. In de „Leeuwarder Courant" van 17 April komen niet minder dan 63 boerenboelgoederen voor. Niet steeds is de liefde bestendig van duurTe Hoogeveen werd 14 dagen geleden een jonkman ten huwelijk ingeschreven, 8 dagen later verzocht hij de inschrijving uit te doen en nu heeft hij weder eene andere bruid gevonden. De eerste bruid kan zich ge makkelijk over een en ander troosten. Eene zeker niet alledaagsche zaak werd voor het kantongeregt te Schoonhoven behandeld. Twee korporaals en een soldaat van de Instructie- Compagnie aldaar liepen op een middag in de maand Maart langs de haven. Een der koporaals gaf daar aan een dienstmeisje, door haar kwetsende woorden toe te voegen, aanleiding dat zij een emmertje water opnam en daarmede den twee korporaals een gedeeltelijk nat pak bezorgde. De koene landverdedigers lieten proces-verbaal op maken en vandaar dat het bewuste dienstmeisje zich voor den kantonregter had te verantwoorden. Wel moest volgens de wet de betaling eener geld boete van 1 tegen de beklaagde worden geëischt, toch zou menigeen liever in hare plaats zijn geweest dan in die van de drie militairen, die, zoowel door den kantonregter als door den Ambtenaar van het openbaar Ministerie, terdege over hun lafhartig gedrag werden doorgehaald. In het Aquarium der Amsterdamsche diergaarde hebben in de vorige week wêer een paar snotdolven hun intrek genomen, en is het wijfje onmiddellijk be gonnen een groot aantal rose gekleurde eieren op den bodem van het bassin tegen de rotsen af te zetten. Zooals bekend is, zorgt het wijfje niet verder voor het ontwikkelen der eieren, maar is deze zorg merkwaar digerwijs geheel toevertrouwd aan het mannetje. De mannetjes zijn gedurende dezen tijd schitterend van kleur en bewaken het nest met de meest mogelijke toewijding en volharding; zelfs het wijfje wordt niet meer in de nabijheid van het nest geduld. Zooals reeds vroegere onderzoekingen in het Aquarium hebben geleerd, komen de jonge vischjes na verloop van zeventien dagen uit de eieren te voorschijn. Naar aanleiding van eenige kort na elkander voorgekomen kleine faillissementen te Utrecht, heeft de firma N. Kater Co., te Groningen, een schrijven gericht aan den president der Rechtbank te Utrecht waarin hoofdzakelijk wordt gewezen op het feit, dat in den regel tot Curator niet een der schuldeischers, maar meestal een jong advocaat wordt aangesteld, ter wijl toch art. 787 van het Wetboek van koophandel aangaande den Curator zegt»bij voorkeur uit de schuldeischers te kiezen." De fima K. meent, dat de belangen der schuldeischers beter zullen behartigd worden, wanneer de Curator zelf iemand is, die practisch met de zaken bekend is. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Zuid-Scharwoude door Ds J. Zegers, te Haamstede. Op een met algemeene stemmen door den Kerkeraad gedaan voorstel, hebben Kerkvoogden en Notabelen te Haamstede het tracte- ment van den predikant verhoogd met 250 en alzoo gebragt op 1500. Gemengde Berigten. Een wedstrijd in 't koffijdrinkenEen Zweedsch blad vertelt dat vier bekende koffijdrinksters in Vexio onlangs een wedstrijd in 't drinken hielden. Tienmaal was de kan omgegaan, toen de eerste den strijd opgaf. Het 34ste kopje werd door de tweede meegedronken, toen kon ze niet meer. Spottend over zulk eene zwakte, dronken de anderen verder, om na de 75ste uitgedron ken te hebben, te verklaren dat zij aan elkander ge waagd, waren. Een schutter te Zutphen die te veel aan Bachus had geofferd, gaf aan den kapitein zijn wapen over, zeggende„Ziedaar ik doo nêet meer met." Te Edam is een „wonderdokter" door de politie be trapt niet alleen op onbevoegde verkooping van zoo genaamde geneesmiddelen, maar ook op diefstal bij een zijner patiënten. In het midden van February toen alles in New-York nog onder sneeuw en jjs zat, verkocht men daar tegen billijke prijzen aardbeziën, komkommers enz., die uit de Zuidelijke staten waren aangevoerd. Te Monnikendam wist men de vorige week geen raad met al de panharingmillioenen werden vervoerd naar Rijnsberg voor de bloemkool bemesting. In groote steden doet men groote zaken Te Amsterdam is een volledige equipage gestolen, nl. een tilbury met twee paarden en bijbehoorend paar dentuig. De dikke Piet te Go. heeft aan zijne tal rijke schuldeischers nog tusschen de 30 en 40 percent aangeboden. Bij het leventje dat zijne dikheid voort durend heeft geleid, moet men over dat aanbod nog verwonderd staan de crediteuren hebben nog alle reden van tevredenheid. - Koen te Br. wordt verzocht Janna op feestavonden zoolang niet meer buiten te houden, zooals met Paschen is gebeurd, anders zal haar vader andere maatregelen nemen. Dus, Jannamet uw blank gelaat, Loopt zoolang niet meer op straat, Staat niet aan kanten of op hoeken, Terwijl uw moeder is aan 't zoeken, Anders wordt ge met al uw pret, 's Nachts nog uit de deur gezet, Met al uw dansen en uw springen Kan uw vader niets beginnen. De groote kroning te Baarveld van een fungerend klerk uit het oliebollenkraampje zal in den loop der week niet plaats hebbenwaarschijnlijk zal deze pleg- tigheid uitgesteld worden tot Pinksteren. Betje te Ellepak is het met Paschen bitter tegengevallen dat zij geen jongen kon krijgenzij dacht toen nog al dat het te R. beter zou gelukken, doch zij moest met een zuur gezigt terugkeeren. Pietje te Herkingen moest des Zaturdagsavonds niet na bezetten tijd met iemand aan een hoek of kant staan, want zij weet zeer goed dat dit vooral niet past van een getrouwd man. V E R S C H EfD E N H EI D. Iets over suuif. Den 2den April 1776 stierf in haar huis in Boyle- street te Londen zekere juffrouw Margareta Thomp son, wier testament een merkwaardige proef oplevert hoezeer de eene of de andere gewoonte iemand geheel en al overheerschen kan. Ze had het volgende testa ment laten maken„In den naam van God, Amen. Ik Margareta Thompson, gezond van zinnen enz., begeer dat met mijn lichaam en bezittingen, nadat mijn ziel deze rampzalige wereld zal verlaten hebben, als volgt zal gehandeld worden. Ik begeer dat al mijne zak doeken, die op het oogenblik van mijn overlijden on- gewasschen zullen zijn, door mijn oude en getrouwe dienstmaagd, Sara Stuart, bij elkaar zullen worden gebragt, en door haar, en door niemand anders, op den bodem van mijn doodkist zullen worden neergelegd welke kist te dien einde groot genoeg moet worden gemaakt en daarbij zulk eene hoeveelheid beste Schotsche snuif (waarvan ik gelyk zij weet, altijd het meeste hield) als genoegzaam is om mijn lijk te be dekken en dit begeer ik met zooveel te meer aandrang als het gewoonte is bloemen in de kist van een ge storven vriend te leggen en niets zoo geurig en ver- frisschend voor mij is als dat kostelijk poeder. Doch ik bepaal ten stelligste dat geen man mijn lijk zal naderen eer de kist gesloten is en mijn begrafenis een aan vang neemt, welke volgender wijze moet zijn ingerigt „Als dragers moeten de zes mannen dienst doen, die bekend staan als de grootste snuivers van de St. Ja- cobu8-parochieinplaats van rouwfloers, moeten zij allen een snuifkleurigen hoed dragen, die men voor dat doel moet koopen en hun ten geschenke geven. Ze8 ongetrouwde juffrouwen uit mijn oude kennissen ze worden met name genoemd moeten de slippen van mijn lijkkleed dragen, en ieder van haar moet een bij zonder soort hoofddeksel op hebben en een doos vol van de beste Schotsche snuif meenemen en daarvan onderweg gebruik maken. Ik begeer dat men den predikant verzoeke vóór mijn lijk uit te wandelen en een zekere hoeveelheid van dezelfde snuif, maar niet meer dan een pond, op te snuiven, waarvoor ik hem vijf ponden 60) bespreek. En evenzoo begeer ik, dat mijn oude en getrouwe dienstmaagd Sara Stuart vóór mijn lijk uitwandele en om de twintig voet een ruime handvol Schotsche snuif op den grond en op de me nigte, die mij misschien naar het graf zal volgen, uit- strooie, waarvoor ik haar 20 pond 240) bespreek. En evenzoo begeer ik, dat op zijn minst twee schepels van genoemde snuif voor de deur van mijn huis in Boyle-street zullen worden gestrooid." Vervolgens komen de legaten ter sprake, en bij en boven elk legaat wenscht ze, dat daaraan een pond beste Schot sche snuif zal worden toegevoegd, opdat elk een, na haar dood, van „die groote hartsterking der natuur" zoo noemt ze haar lievelings product - zou kunnen en mogen genieten. Burgerlyke Stand van Zierikzee. o verleden 10 April. D. Geluk, 71 j., vrouw van H. Leeuw. 12 dito. C. den Boer, 54 j., Weduwn. 14 dito. A. Verschuur, bijna 7 j., z. als levenloos aangegeven: 9 April. Een dochter van J. G. de Zwarte en A. Heijboer. CORRESPONDENTIE. Het gezondene uit Hoek is niet geschikt ter plaat sing; de schrijver zou bij opname daarvan kennis maken met de justitie. Stoomboot „ZIERIKZEE". STOOMBOOTDIEN ST Zierikzee en Rot ter dam APRIL 1885. Van ZIERIKZEE Van ROTTERDAM Dond. 23 'smidd. 12, u. Zaturd. 25 12, Zondag 26 'smorg. 10, Maand. 27 'smidd. 12, Dingsd. 28 12, Woens. 29 12, P. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIEN ST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. APRIL 1885. Vrijdag 24 'smorg. 8,30 Zaturd. 25 9,— Zondag 26 9,— Maand. 27 8 Dingsd. 28 9,— Woensd. 29 10,— Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 23 voorm. 8.30 voorm. 9.45 voorm. 9.45 Vrydag 24 8.30 9.45 9.45 Zaturdag 25 8.30 9.45 9.45 Maandag 27 8.30 9.45 9.45 Dingsdag 28 8.30 9.45 9.45 W oensdag 29 8.30 9.45 9.45 Slhvcrtsntiicw. Heden hopen onze geliefde Ouders WILLEM SPEELMAN en JANNA van der SCHAFT hunne 40-jarig,o Eclitvereeniging te herdenken. Burgh, April 1885. Uit aller naam, N. SPEELMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1