Zll lll liZI I Stlll NIEUWSBODE. 4|ste Jaarar. No, 5067. Xaturdag 18 April 1885. Verschijnt DINGrSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cfcs., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. GEABONNEERDEN kuiten deze stad gelieven hunne -A. "B O IN" TST E- MENTSGELDEN per postwissel over te maken, na aftrek der kosten, die 5 cts. bedragen. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand February 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren 1. Ossewaarde, 's Gravenhage. 2. P. J. Nilzand, Rot terdam. AMERIKA. 1. Marinus Hart, Grand Rapids. 2. Johs. Planting Milwaukee. Van Oosterland. 8. L. van Popering, Grand Rapids. 4. Giele Goudszwaard, Rochester. Nieuwstijdingen. 2TntJerife« Een slechte wind, die voor niemand goed waait, zoo redeneert men in Amerika, waar men den oorlog tusschen Engeland en Rusland voor onvermijdelijk houdt. De Yankee's wrijven zich reeds in de handen op het vooruitzicht van voordeelige Bpeculatiën in graan en geconserveerd vleesch. Duizende tonnen vleesch zijn reeds besteld in de landbouwende strekenook de industrieele, als Pensylvanië, krijgen hare beurt. Te Pittsburg is men reeds bezig pantserplaten te maken voor Russische rekeningeen huis daar in de buurt heeft van de Engelsche regeering orders ontvangen voor dertig gepantserde kanonneerbooten van 800 ton ieder. ILoiiclen.16 April. In zijne derde editie maakt de „Daily Telegraph" eene dépêche uit Weenen open baar, volgens welke het antwoord van het Russisch Kabinet aan de Engelsche regeering de volgende zin snede bevat „Mij is door den Czaar gelast aan het gouvernement der Koningin te doen weten, dat, naar de stellige over tuiging van den Czaar, een oorlog eene ramp zou zijn voor beide landen. Zijne Majesteit heeft de vaste hoop, dat eene spoedige en gemakkelijk te vinden schikking tot stand komen zal". Door den Russischen ambassadeur is een antwoord per telegraaf gezonden, waarin hij mededeelt, dat „het Engelsche Kabinet aan de mededeeling van Uwe Excel lentie een gunstig onthaal geschonken heeft", en dat er reden is op eene vredelievende oplossing te hopen". Het was meer dan honderd jaar geleden, dat er een Lord Mayor van Londen stierf, tijdens zijne waar- digheidsbekleeding. De dood van den thans overleden Lord Mayor Nottage wordt zeer betreurd. Hij was een vrijzinnig man en zelfs onder de behoudende city mannen zeer bemind. Hij is een der vele slagtoffers, die in delaatste weken in Engeland overleden zijn aan de schadelijke gevolgen van den aanhoudenden, scherpen oostenwind. Het is vrij zeker dat de Lord Mayor van verleden jaar, de uiterst behoudende Heer Eowler een groote vijand der Transvaalsche Boeren opnieuw tot het opengevallen ambt gekozen zal worden. Omtrent het gevecht tusschen de Afghanenen Rus sen kunnen thans meerdere bijzonderheden medegedeeld worden. Daaruit blijkt, dat generaal Komaroff gebeel overeenkomstig de afspraak van 17 Maart, stellige order kreeg om niet te avenceeren, tenzij de Afghanen oprukten. De Afghanen nu hebben de'botsing op 30 Maart veroorzaakt, doordien zij in grooten getale de rivier zijn overgetrokken en de positie van Komaroff s linkervleugel dreigden in te nemen. Komaroff protes teerde tweemaal tegen die beweging der Afghanen, maar het was te vergeefs. Hij bevond dat de Afghanen op Engelsch advies de nieuwe stellingen hadden bezet, en hij toont zijne regeering aan dat het hun voornemen was het Russisch kamp 's nachts aan te vallen. Daarom avenceerde hij met slechts 1200 man onder zijn com mando, naar Poelik Histi aan den rechteroever der Koeskh-rivier. Hier begonnen de Afghanen op de Rus sen te schieten. De Russen beantwoorden den aanval met het vuur der ruiterij. Op die wijze onstond er een gevecht, dat eindigde met de nederlaag der Afghanen. De Russen ontruimden daarna het gebied an Pendjeh en keerden naar den linkeroever der Koeshk-rivier terug. Deze mededeelingen het zijn in hoofdzaak de door Rusland officieel verkregene inlichtingen blijven in Engeland geheel zonder invloed. De meerderheid der bladen is steeds oorlogzuchtig en volgens den St.-Pe- tersburgschen correspondent van „Daily News" ontstond de botsing alleen doordien Russische officieren het Af- ghaansche kamp kwamen bespioneeren. Vertrouwbare berigten zeggen dat Gladstone ten sterkste tegen een oorlog gekant is, terwijl aan de Russische zijde de meening veld wint, dat Rusland door de overwinning van generaal Komaroff zulk prestige verkregen heeft dat het, zonder zich te benadeelen, aan Engeland thans grootere concessiën dan vroeger doen kan. In elk geval worden van Engelsche zijde de hierboven omtrent het gevecht gegeven inlichtingen als onbevre digend bestempeld. Men is de meening toegedaan, dat Komaroff evenzeer in gebreke is gebleven om eene bevredigende verklaring van zijne handelwijs te geven als de Russische regeering om rechtmatige gronden aan te voeren voor de aanwezigheid van hare troepen binnen het betwiste gebied. Voor eenige weken overleedop het landgoed Kryszkowice in Galicië prinses Augusta Montlear, eene rijke prinses, die reeds sinds jaren een hoogst zonder ling leven leidde. De prinses, eene oudtante van den tegenwoordigen Koning van Italië en van de Oostenrijksche aartsher togen Leopold en Reinier, was eene merkwaardige verschijning, bij wier aanblik men den indruk kreeg alsof over hare persoonlijkheid een duister geheim zweefde. Deze dame, die zich geheel van de wereld had afgezonderd, maar een vermogen van verscheidene millioenen bezat, kwam steeds op een gewonen boeren-., wagen en in halfversleten kale kleederen naar Krakau, waar zij met gebogen gestalte, als een beeld van armoede en gebrek, door de straten sloop en het mede lijden opwekte van allen, die haar niet kenden Daar men wist, dat dit origineele voorkomen der prinses niet het gevolg was eener ziekelijke gierigheid, daar zij haar leven lang eene waarlijk vorstelijke mildda digheid uitoefende, zoo schreef haar de levendige fan tasie des volks den meest avontuurlijken liefdesroman toe, dien zij in hare jeugd zou beleefd hebben en die later oorzaak was geworden, dat zij zich uit de men- sehclijke maatschappij terugtrok. Haar voorkomen van bedelaarster heeft der vorstin Montlear menige onaangenaamheid berokkend. Eens toch heeft een bedelaarster te Krakau, die in de prinses, welke aan den hoek eener straat stond, een mededing ster meende te ontdekken, haar op eene allesbehalve zachte manier zoeken duidelijk te maken, dat zij, een prinses, die zoovele goederen bezat, niet de bevoegd heid had, de openbare liefdadigheid in te roepen.' Op een anderen keer kwam de prinses aldaar op een wisselkantoor met een obligatie tot een bedrag van 5000 gulden, om deze in te wisselen. Daar de eigenaar van net wisselkantoor, die de vorstin niet kende, öp het gezicht harer armoedige kleeding achterdocht kreeg en vreesde dat de bewuste obligatie niet langs rechtmatigen weg in haar bezit was gekomen, zag hij zich genoodzaakt de politie met dit voorval bekend te maken. Men denlce zich de verlegenheid, waarin hij zich bevond, toen het uitkwam, dat de door hem ver dachte diefegge niemand anders was, dan de prinses Montlear. De levenswijze der prinses op haar landgoed was hoogst eenvoudig, ja zelfs armoedig. Zij leefde als een gewone boerinIn de geheele inrichting van haar huis was geen spoor van weelde te vinden. Ieder meubelstuk was in den meest oorspronkelijken vorm en van de grofste stof. Haar tafel was zoo eenvoudig en karig mogelijk. Zij vorderde gelijke matigheid van leven van ha,re bedienden en beambten. Toen eens de rentmeester van een harer talrijke goederen feestelijke toebereidselen voor hare ontvangst had gemaakt en ter harer eere een rijken maaltijd had aangericht op eene met rozen versierde tafel, verwijderde de prinses zich snel en reed ijlings naar huis. Daar gekomen schreef zij den rentmeester, dat zij opzichtersdié zoo'n omslag en zulke onkosten maken, niet dulden kón. Het gevolg was dan ook, dat hij zijn post verloor. Het zonderlinge voorkomen van wijlen prinses Augusta Montlear verborg toch een diepgevoelend, edel hart en een met schitterende talenten begaafden geest. Hare mildheid was grenzeloos, zoowel tegenover per sonen wien zij dank meende verschuldigd te zijn, als tegenover de armen. Voor de noodlijdende landlieden op hare goederen was zij een ware beschermengel. In eenige buurtschappen, waarvan zij beschermvrouw was, heeft zij voor onbemiddelde zieken hospitalen gesticht. Voornamelijk echter stelde zich hare liefdadigheid ten doel, het geestelijk belang der landbouw-bevolking harer goederen te behartigen, hen zedelijk op te heffen. Met dit doel heeft zij op hare domeinen op eigen kosten scholen gesticht en met ijver er voor gewaakt, dat de landlieden hunne kinderen naar die scholen zonden. Door dit menschlievende werk heeft de in alle stilte arbeidende prinses zich een blijvend gedenktee- ken opgericht in de herinnering der landlieden, die op hare goederen wonen. Jammer dat deze edele prinses Montlear nog op eene tragische wijze om het leven is gekomen. Volgens een gerucht is deze vrouw, die zich jegens hare medemen- schen zoo verdienstelijk maakte, door een gewetenlooze hand vermoord. Een later bericht echter meldt, en helaas met meer grond van waarheid, dat zij zelve in een aanval van krankzinnigheid zich met een revol verschot heeft gedood. JFranferijk Te Duinkerken kwam dezer dagen een Amerikaan, John Harry Bowleyr, uit New-York aan, die met zjjn vrouw en een 15jarigen matroos in zijn stoomjacht de „City of Chicago" een reis rondom de wereld heeft ondernomen. Zijn vaartuig is 6.25 meter lang. Hij gaat nu, langs Frankrijk's waterwegen, naar Marseille; en vervolgens, door het Suez-kanaal, naar Indië, om over den Grooten Oceaan, naar Amerika terug te keeren. Een Parijsch rentenier, die zich Zondags alleen thuis bevond, hoorde dat men bezig was, het slot van zijn huisdeur open te breken. Stilletjes nam hij zijn revolver en bleef op post staan. Toen de deur week en twee individuen binnendrongen, lostte hij een schot in de lucht, dat de inbrekers zoo deed verschrikken,, dat zij op de knieën vielen en om genade vroegen. Politieagenten waren intusschen toegesneld en namen de ongenoode gasten mede. Een soort van ijdelheidsbelasting wordt in Frankrijk geheven. Daar betaald ieder, die een verworven buiten- landsche ridderorde wil dragen, een zekere som voor het recht daartoe. Voor een lintje in het knoopsgat wordt 100 frank, voor een hals-orde 150 frank, voor een orde met ster 200 frank, voor een grootkruis 300 frank betaald enz. Alleen militairen boven den rang van kapitein zijn van die bepalingen uitgezonderd. iPuttscWamb. Yolgens de „Allg. Zeitung" ontving Vorst Bismarck ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, een geluk wensen van alle gekroonde hoofden van Europa, behalve van de Koningin van Engeland, den Koning der Neder landen, den Koning van Denenmarken, Koning Alfonsus van Spanje en den Koning van Portugal. Te Antwerpen heeft zich zooals wij reeds hebben gemeld, een Driessens-comité gevormd dat ruime gel delijke bijdragen vraagt voor een standbeeld in de vestibule van den Neder]andschen schouwburg, waar Driessens zijne louweren won. Bij genoegzame deel neming zal een praalgraf verrijzen op de plaats waar hij rust. De hulde, hem na zijn dood te brengen, geeft „J. van Thiel" in „de Zweep" de volgende herinnering in de pen eene herinnering, die ook voor Noord-Nederland nut kan hebben „Victor Driessens had doodgaarne zijn lange kuns tenaarsloopbaan willen zien bekronen door een decoratie. Dat is mijn droom, zeide hij mij. „Wij begaven ons destijds met een paar vienden bij den minister X. om al de verdiensten van Driessens te doen kennenEr werd ons geantwoord Tooneelspelers kunnen wij niet decoreerenWe hadden goed aan te halen, dat Driessens niet alleen tooneelbestuurder maar tevens tooneelschrijver was, niets kon helpen. hij bleef zonder lintje „Toen ik hem mededeelde welken uitslag wij beko men hadden, antwoordde hij mijHad ik veertig jaren vroeger geweten dat wij onwaardig zijn de Leopolds orde te dragen, 'k had nog meer comedie gespeeld. „Fluitspelers, vioolkrabbers, klavierstampers, trompet blazers, enz., loopen gedecoreerd'kZal mijnen „droom maar liever laten varen, indien men mij met „een decoratie moest op straat tegenkomen, dan zouden „de menschen wel kunnen zeggenzie eens Driessens „vervult thans ook een rol in de verwaande wereld". „En Driessens stierf zonder kruis in het knoopsgat, maar de vereerders van zijn groot talent zullen het kruis der dankbaarheid op zijn graf weten te plaatsen. Zulke decoratiën leven langer in het geheugen van het volk. jjS&jg^crltinb. Amsterdam15 April. In de bekende zaak van den voormaligen kassier der firma Raphael alhier. Henri Léon, die zijn patroon voor 245,201,89'/a benadeeld heeft, requireerde het O. M. bij het Gerechtshof gisteren 8 jaren tuchthuisstaf en twee geldboeten van f 25. De adv. mr. D. Simons concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging ter zake van de valschheden, wijl de vervalschte weekstaten der kas geen integreerend deel van de boekhouding uitmaakten. Verder betoogde hij, dat hier geen diefstal, maar misbruik van ver trouwen was, terwijl de uitlevering nochthans voor diefstal is toegestaan. Intusschen ontkende hjj de feiten niet, maar wees hij op tal van verzachtende omstan digheden. Alleen ongelukkige speculatièn hadden den jongen, vroeger zoo oppassenden man tot diefstal ver leid en eenmaal op dien weg, verviel hij in een reeks van misdadige handelingen. De pleiter eindigde met de bede den beschuldigde geen tuchthuisstraf op te leggen. Een der matrozen van een Oost-Indiëvaarder te Amsterdam afgemonsterd, geraakte met een vollen geldbuidel verzeild in de Oudezijds Armsteeg in de Warmoesstraat, waar hij zich in een verdacht huis met de argeloosheid, schier ieder zeeman eigen, rustig te slapen legde. Toen janmaat echter des morgens uit den slaap gewekt werd, was 150 aan bankpapier uit zijne portefeuille weggenomen. Er hebben dientenge volge in genoemde steeg eenige arrestatiën plaats gehad. Door den gemeenteraad van Purmerend werden zoek zijne jongste zitting als deskundigen bij het onder- ik naar ae hoedanigheid van het gaslicht in die benoemd de heeren H. J. van Eijndhoven, technoloog te Haarlem en S. Kenens, directeur der gemeente-gasfabriek te Alkmaar de laatste voor de gemeente en voor den Concessionaris, terwijl de heer J. D. Sanders van Loo, scheikundige te Amsterdam, voor de belangen der gasmaatschappij zal optreden. Breda, 15 April. Tegen den metselaar J. D., van wien wij in een vorig no. meldden dat hjj in arrest was genomen als vermoedelijke oorzaak van den dood van den metselaar J. Mol. wiens lijk Zaturdag is op gegraven, is door de arr. regtbank alhier regtsingang met bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd wegens moedwilligen manslag. Bij de oefeningen in het schieten te Breda, heeft een soldaat, die bij een observatie-post was geplaatst, door een schot het linkeroog verloren. Grinnilseix14 April. In het tot deze gemeente behoorende gehucht Ulvenhout had in den nacht van Zaterdag op Zondag 11. een diefstal plaats, die minder om het ontvreemde bedrag, dan wel om de brutaliteit, waarmede hjj werd gepleegd, niet onbelangrijk kan worden genoemd. Men heeft namelijk, door het stuk slaan eener ruit, een in een groot raam aanwezig raampje weten te openen en zich daardoor toegang tot de kerk verschaft, in welke men de daar aanwezige offerblokken verbroken en het geld daaruit zich heeft toegeëigend, wat trouwens niet meer dan ongeveer 10 zal hebben bedragen. Door hetzelfde raampje moet men zich ook weder verwijderd hebbenalthans aan de afsluitingen was geen geweld te bespeuren. De Godslamp was naar beneden gehaald, zoodat men haar licht tot het plegen van den diefstal schijnt te hebben gebruikt. Ondanks de gedane ernstige nasporingen, is men den dader of de daders tot heden niet op bet spoor. Zevenbergen, 13 April. Terwijl onlangs de broodbakkers alhier, den prijs van het brood met let. per kilo hebben afgeslagen, hebben enkele bakkers dit wederom met 1 cent in prijs verminderd, zoodat dit nu door hen tegen 10 cent per kilo wordt verkocht. Retraneliement15 April. De heer Adriaan Hubregtse, sinds 1 Nov. 1863 als hoofd der openbare school alhier in functie, na bevorens sedert 12 Junij 1843 aan het hoofd eener bijzondere neutrale school te Driewegen (gem. Biervliet) gestaan te hebben, wenscht den 25 dezer, op 66-jarigen leeftijd, den dag te her denken, waarop hij vóór 50 jaar, als kweekeling te Zuidzande, bij het erlangen van den 4den rang, zijne onderwijzers loopbaan intrad. Westkappelle. De heer Pieter van Houte, die sinds den 5 January 1857 aan het hoofd stond van de openbare school alhier, is den 8 April jl. op ruim 51-jarigen leeftijd overleden. Een viertal negers, die Zondag in Antwerpen op eene naar Engeland varende stoomboot stilletjes tusschen de steenkolen wareu gekropen en onderweg ontdekt werden, zjjn door den kapitein van dat vaartuig bij Zoutelande aan den wal gezonden. Maandagmorgen werden zij door den veldwachter van Zoutelande naar Vlissingen, en vervolgens, op hun verzoek, via Roosen daal naar Antwerpen getransporteerd. De heer H. F. Monté, station chef 5e klasse alhier, is bevorderd tot stationchef 4e klasse. Bieaseling-e(gem. Kappelle), 15 April. Wijlen de heer W. van de Linde, die hier nagenoeg 40 jaar aan het hoofd der openbare school stond, en in de laatste jaren als zoodanig eene jaarwedde van 800 gld. genoot, nam ook de kerkelijke betrekkingen bij de Hervormde gemeente alhier waar, wat hem 300 gld. 'sjaars opbragt. De thans opgeroepen sollicitanten voor de onderwijzersbetrekking meenden, dat die van de kerk daaraan wel verbonden zouden blijven; doch zoodra, na afloop van het vergelijkend examen op 21 Febr. jl., door den gemeenteraad de benoeming was uitgebragt op den heer J. Fopma, onderwijzer te Brielle, die door den kerkeraad niet zuiver genoeg in de leer geacht werd, behield deze zich het recht voor, de ker kelijke functiën, in plaats van aan den onderwijzer, liever aan een bijzonder persoon, al was die dan ook minder daartoe geschikt, te vergeven. Tengevolge van dit gemis, verzocht dan nu de heer Fopma, alsvorens de benoeming aan te nemen, dat het onderwijzerstrac- tement met 100 gld. mogt verhoogd wordendoch ook dit billijke verzoek werd door den gemeenteraad bij meerderheid van stemmen afgewezen. Niettegenstaande ook deze teleurstelling, zagen de weidenkenden in de gemeente zich in het begin dezer week alleraange naamst verrast door het berigt, dat de heer Fopma de benoeming evenwel aanneemt, zoodat men nu weldra een bekwaam onderwijzer aan het hoofd der school in functie zal zien treden. St.-Maartensd\jk. Den 22sten April a.s. hopen Krijn Hengstmengel en zijne echtgenoote Johanna Wilhelmina Reeders, hunne 55jarige echtvereeniging te herdenken. Wat vooral als eene bijzonderheid hierbij kan aangemerkt worden is, dat beiden deelgenomen hebben aan den tiendaagschen veldtocht en mede in den strijd waren voor Hasselt en Leuven. Toen de dap pere strijders van dien roemrijken veldtocht later begiftigd werden met het Metalen Kruis, viel hun ook beiden dit ordeteeken ten deel. De beide oudjes respectievelijk 80 en 79 jaren oud, genieten nog een goede gezondheid, doch hen is ook het min benijd bare lot beschoren het brood der liefdadigheid te moeten eten. Wij hopen daarom, dat bij menigeen een vonk van warme vaderlandsliefde in zijn borst moge ontgloeijen en opgewekt worden om een blijk van deelneming te geven aan de oudjes, die eenmaal voor de rechten en vrijheden van ons dierbaar vader land, onder den toenmaligen Kroonprins van Oranje, zoo dapper hebben meegestreden, opdat voor hen die dag een ware feestdag mag zijn. Ziex'iltzee17 Aptil. Bij de gisteren door het Dagelijksch Bestuur van 't Waterschap Schouwen ge- houdene aanbesteding van het leveren, verdeelen en storten van 960 scheepston stortsteen aan de Zuidzijde en 600 scheepston stortsteen aan het Noorderstrand, alsmede van het maken en plaatsen van twee zink- of kraagstukjes aan de einden der rijshoofden voor- den Zouten Haard, met levering en bestorting van 820 scheepston steen, in 2 perceelen, bij enkele inschrijvin gen, zijn aannemers geworden van perceel 1, A. M. Lan- geveld te Hardinxveld voor 3549,en van perceel 2, P. Vink te Noordgouwe voor 3648,—. In de Donderdag jl. alhier gehouden vergadering van het Waterschapsbestuur van den polder Schouwen is de begrooting voor 1885 goedgekeurd en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 200,434,51. Voorts werd besloten tot het uitgeven in erfpacht van een perceeltje grond des polders nabij de Val, tot het plaatsen van een gebouwtje, in verband met de aldaar te vestigen oesterteelt. De Minister van Justitie heeft een aanschrijving aan de Commissarissen des Konings gericht met ver zoek om antwoord op de volgende vragen I. Behoort in den tegenwoordigen toestand met betrekking tot de Zondagswet verandering te worden gebracht II. Zoo ja, door eenvoudige intrekking der wet van 1 Maart 1815, Stbl. no. 21, of door invoering eener nieuwe Zondagswet? TTT- Van welke beginselen behoort de nieuwe wet uit te gaan? lo. Is vaststelling van een wettelijken rusttijd, be houdens noodzakelijke uitzonderingen, hetzij gedurende den geheelen Zondag, hetzij gedurende een deel daarvan wenschelijk of noodzakelijk? 2o. Is een verbod van openbaren arbeid in het algemeen wenschelijk of alleen voor zoover die arbeid (ook. niet openbare) hinder toebrengen zou aan de openbare godsdienstoefening? 3o. Behooren het verkoopen in winkels, het venten op de openbare straat en het houden van publieke vermakelijkheden te worden beperkt 4o. Welke voorschriften zijn noodig omtrent her bergen en dergelijke inrigtihgen AKTE-EXAMENS IN ZEELAND. 15 April. Van de 8 mannel. candidaten werden er 2 afge wezen. Toegelaten zijn de heerenD. J. Hartog en M. J. W. P. van Hecke van Middelburg, J. Cristiaanse van Arnemuiden, A. P. J. Hollebrands van Middelburg, A. Koolaard van Scherpenisse en W. Kosten van Goes. Ziei-iLczee, 17 April. Ter correctionele teregt- zitting der arr.-regtb. van 10 April stond teregt, C. B.. oud 19 jaar, landbouwersknecht, geboren en wonende te Ouwerkerk, ter zake, dat hjj op 15 Maart 1885 te Ouwerkerk C. v. O. moedwillig met een stok heeft tegen de beenen gestoken, waardoor zij is op den grond gevallen en verwond geworden. Van wege het O. M. waren gedagvaard 4 getuigen a charge, van wege den bekl. 2 getuigen a décharge. Bekl. ontkende pertinent zich aan de te laste ge legde feiten te hebben schuldig gemaakt. Het O. M., bij monde van mr. Hoytema, requireerde zijn veroordeeling tot 6 dagen celstraf. De verdediger, Jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, concludeerde tot vrijspraak, subsidiair ontslag van regts- verTolging. De regtbank heeft overwogen dat het feit aan bekl. te laste gelegd niet wettig en overtuigend was bewezen en heeft hem heden vrijgesproken. Verder werden veroordeeld lo. C. D., arbeider te Stavenisse, wegens beleediging en dreigementen aan een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot ƒ12 boete, subs. 6 2o. C. C., arbeider te Zierikzee, wegens feitelijken en geweldadigen wederstand tegen een bedienend be ambte, tot 3 dagen celstraf; 3o. J. van de P. en E. van de P., arbeiders te Eikerzee, wegens eenvoudigen diefstal, no. 2 bij ver stek, en no. 1 tot 5 dagen celstraf, no. 2 tot 3 boete subs. 3 dagen gevangenisstraf. 4o. L. G. van de S., voerman te Zonnemaire, wegens mishandeling, bij verstek, tot 5 boete, subsidiair B 5o. C. van der W., schaapherder te St. Maartensdijk, wegens beleediging van een bedienend beambte, tot 8 boete subs. 3 dagen gevangenisstraf. 6o. A. op den B. en J. de J., polderjongens te St. Maartensdijk, wegens lo. het moedwillig aan iemand toebrengen van slagen, 2o. feitelijken en geweldadigen wederstand tegen een ambtenaar der regeringspolitie en een bedienend beambte, handelende ter uitvoering der wetten, en voor no. 1. bovendien, beleediging met woorden van een magistraatspersoon van het regerings- bestuur en beleediging met woorden van een bedienend beambte, no. 1 tot 1 maand celstraf en 2 boeten elk van ƒ8, subs. 1 dag cel voor elke boete, no. 2, bij verstek, tot 15 dagen cel en 8 boete, subs. 1 dag cel. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, nu de invoer van Duitsche schapen en geiten in Engeland en de uitvoer van schapen naar Engeland, uit Duitsche havens wederom is toegelaten, de Commissarissen des Konings gemagtigd weder dispensatie van het verbod van doorvoer van schapen van buitenlands te verleenen, onder nader door hen te stellen voorwaarden en met inachtneming der bestaande bepalingen omtrent vervoer van vee langs spoor- en tramwegen en de ontsmetting van veewagens. De moordenaar Timmermans wordt in de gevan genis te Maastricht dag en nacht streng bewaard, uit vrees dat hij een einde aan zijn leven zal maken. Dingsdag ontving de justitie te Maastricht een tele gram uit Heerlen, houdende dat de zoon van Timmer mans gewapend naar Maastricht was vertrokken om, evenals zijn vader, moord te plegen. Onmiddellijk werden daarop door justitie en politie de noodige maatregelen genomen om dezen persoon, die aan ver standsverbijstering lijdt, bij zijne komst onschadelijk te maken. Hoewel men beweert, dat hij in de stad en na afloop der begrafenisplechtigheden ook te Ambij is gezien, heeft men hem toch niet kunnen opsporen. Hij Bchijnt nog dienzelfden dag naar Sittard te zijn terug gekeerd, waar hij nu wel in het oog gehouden zal worden. - Door den commissaris van politie te 's-Bosch is aangehouden zekere Van K., uit Geldrop, die aan den burgemeester dier gemeente een dreigbrief heeft ge schreven om 25bij ontvangst verklaarde hij zich bereid naar Algiers te vertrekken en daar dienst te nemen. Bij niet toezending van dit bedrag „wachtte den burgemeester een gelijk lot als aan mr. Van Oppen te Maastricht is ten deel gevallen!" Uit de gemeente Sliedrecht zijn Woensdag weder 12 personen, onder welke 2 vrouwen, naar Buenos-Ayres vertrokken. Aangezien er nagenoeg geen dorp op Zuid-Beve land meer bestaat, of er is eene vereeniging of ven nootschap, die zich uitsluitend ten doel stelt, het aankoopen van een of meer aandeelen in de eene of andere oesterbank, zoo zal ook 's Heerenhoek naar het schijnt daarin niet achterblijven. Er is althans be sloten eene vergadering te houden, en de ingezetenen bijeen te roepen ten einde te beraadslagen of er ook deelnemers voor die zaak kunnen gevonden worden, en door kleine aandeeltjes een kapitaal te vormen voor aankoop van een perceel en verdere benoodigdheden. Een voorloopig bestuur is gevormd. Toen Maandag jl. de vloer van een der zitbanken in de Herv. kerk te IJselmuiden moest verwijderd worden, voor de plaatsing van een der ijzeren pilaren, waarop de galerij voor het door kerkvoogden aange kochte orgel komt te rusten, ontdekte men toevallig een grafkelder waarin nog vijf lijkkisten aanwezig waren. Twee dezer kisten bevatten overblijfselen van lijken, vroeger in dezen kelder bijgezet. In de 3 overige kisten, waarvan 2 nog in betrekkelijk gaven toestand (een is geheel vergaan) worden de geraamten gevonden, waarschijnlijk van een man en eene vrouw. Enkele kleediiigstukken hebben met goed gevolg den tand des tijds weerstand geboden. Te oordeelen naar de kist moet de man bijzonder lang zijn geweest. De kelder is 12 voet lang en was bijzonder droog. Men heeft tot nu toe niets kunnen vinden, waaruit de herkomst van dezen kelder blijkt. Geen naam noch jaartal heeft men kunnen ontdekkenmisschien is de zerk, die de opening sloot, bij het herstellen der kerk door een gewonen cleksteen vervangen. Te Oud dorp is tot hoofd eener openbare school benoemd de heer L. P. Wiesfeit, geboortig van Phi lippine, vroeger onderwijzer te St. Kruis. Dezer dagen kocht een koopman, die te Rotterdam ventte, een getijdenboek met heiligen-platen voor 72. Hij verkocht het aan de firma S. Sarluis en Zoon te 'sHage voor ƒ625, dié er nog een koopje aan heeft. TEL E G R A M M E nT 'S Gravenhage ,17 April. De Haagsche Bankvereeniging in de Papestraat is failliet. De directeur Felix Polak is voortvluchtigde vennoot Wolff moet zich te Antwerpen hebben dood geschoten. De officier van Justitie heeft de failliet-verklaring aangevraagd, die reeds is uitgesproken. Londen, 17 April. De vredelievende wending in de laatste dagen wordt toegeschreven aan de persoonlijke tusschenkomst van den Duitschen Keizer. Evenwel wordt uit Petersburg geseind, dat generaal Komaroff meldt, dat de Afghanen de grenzen ontruimden en hij een detachement deed voortrukken. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant te Wilhelminadorp Dr. D. G. W. Muller Massis te Groesbeek. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te zlerikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag 19 April 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 11. Collecte-voor* de theologische School. Gemengde Berigten. Onder de slechte tijden schijnt Deventer niet te lijden; aldaar zijn op dit oogenblik 125 woningen in aanbouw, terwijl voor 12 villa's en grootere huizen grond is aan gekocht. De menach past dikwijls den regel toe: de goede moet het met de kwade bekoopen. Een New- Foundlandsche hond te Parijs schijnt met die leer in te stemmen. Althans nadat hij mishandeld was door een conducteur van een omnibus, heeft hij achtereen volgens een viertal (allen dragers derzelfde uniform) aangevallen en deeilijk gebeten. Op 1 April 1.1. waren in het tuchthuis'te Leeuwarden 358 gevangenen. In 1812 werden door de Amerikaansche regering twee schepen van een koopman te Baltimore in beslag genomen. De man mistte de noodige eigendomsbewijzen en kreeg dus geen schadeloosstelling. Dezer dagen heeft men echter de benoodigde stukken gevonden aan het Ministerie van Marine en nu krijgt de familie van den koopman niet alleen de waarde der schepen, 500,000 gld., maar ook de opgeloopen rente over 72 jaren. Te Wolfaartsdijk is een varken moeder ge worden van niet minder dan 15 jongen, waarvan er nog 14 in leven zijn. In het Russische leger en de vloot zijn minstens 200 officieren onder verdenking van hoog verraad, terwijl over het algemeen onder de troepen ontevredenheid heerscht, wegens de slechte betaling der soldij. Met zulk volkje is maar weinig aan te vangen. „Wel. wel," zegt de meid uit de pastorie te Ou., „het helpt mij toch niet, al doe ik eiken Zondag mijn zwarte japon aan, ik zal toch de smidszoon niet in de fuik krijgen en mij nu maar wêer behelpen met een arbeider." Maar het is met dat meisje ook zoo gesteld, Veel beweging en weinig geld. Een bakkersknecht te 's Gravendorp wordt aange raden zooveel onware praatjes niet uit te strooijen, want dat past niet voor een fatsoenlijke jongen, zooals hij zich uitgeeft. Dus, Pieter met uw fijn gezicht, Houdt voortaan uw mond wat dicht, Overzie eerst uw eigen gebreken, Vóór ge van een ander gaat spreken, Want een ieder die U ziet, Zegtventje ik begeer u niet. Adriana te Herkingen moest zooveel heil niet schep pen in hetgeen haar kameraad is overkomen, want als er eene tentoonstelling werd gehouden van zure ge zichten, dan zou zij de prijs wel behalen. Het gekke Koosje van onder Capelle, moest zooveel praats niet hebben van hare buurknechts, want als zij hare ge breken overziet, dan heeft zij meer dan genoeg, daar weet Jan alles van. Prijzen der Boter en Eyeren. Zierikzee, 16 April 1885. Boter hoogste koers ƒ0,53 en laagste koers 0,47 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers 0,72'/s koers 0.60. STOOMBOOTDIENST Hliddclbtirg en Zierikzee. APRIL 1885. Van MIDDELBURG Zaturd. 18 '6morg. 11,u. Maand. 20 'smidd. 3, Dinsd. 21 'smorg. 11, Woens. 22 Dond. 23 Vrijdag 24 8, Van ZIERIKZEE Zaturd. 18 'smorg. 7,30 u. Maand. 20 7,30 Dingsd. 21 7,30 Dingsd. 21 'smidd. 3,30 Woens. 22 3,30 Dond. 23 3,30 Vrijdag 24 3,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes wor den getelegrafeerd. Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrij dag-naniiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. Sbvertenticn. Ondertrouwd P. J. WAALE JOHANNA A. C. FLEISCHER. 16 April 1885. Ter Neuzen, Amsterdam, Alge m eene kennisgeving. Ouderti'ouwd ELIZA de KOK en JOHANNA VOOIJS. Gieneken bij Breda, 16 April 1885. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1