ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5065. Dingsdag 14 April 1885. 4!ste jaarnr Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ots.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand January 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren A. VerwijsNieuwer kerk, C. van Ast Nieuwer- kerk, L. Ringelberg, Rotterdam, Mej. H. A. Meerse, Utrecht. Van het Hulpkantoor Bruinisse. F. W. Kieftanbelt Amsterdam. Verzonden geweest naar Amerika van Bruinisse. H. Ribbe New-York. GEABONNEERDEN buiten deze stad gelieven hunne A. B O INT IV E- MENTSGELDEN per postwissel over te maken, na aftrek der kosten, die 5 cts. bedragen. (Met den 1<= Mei 1885,) de vroegere portierswoning bij de Noordhaven poort. Inlichtingen zijn te bekomen by den Gemeentebouw meester. Nieuwstijdingen, ©ngclanb. Londen, 11 April. De „Daily News" verneemt, dat de laatste telegrammen uit Petersburg van gerust stellenden aard zijn en de onderstelling wettigen dat de vrede zal bewaard blijven. Het antwoord der Rus sische Regeering op Granvilles dépêche betreffende het gebeurde te Pendjeh zal, aangezien de Russische Re geering ophelderingen van Komaroff verlangde, niet vóór 14 dagen kunnen worden verwacht. Inmiddels worden, op last van het Ministerie, de oorlogstoebe reidselen met grootere kracht voortgezet. De Lord-Mayor van Londen is hedenmorgen overleden. In een ijzerfabriek van Zuid Staford, waar 1000 menseken werken, heeft het bestuur aangekondigd, dat het door de tijdsomstandigheden gedwongen is de loonen met 10°/0 te verminderen. Onder de arbeiders van de mijnen in Zuid-York nemen de werkstakingen ook al wegens verlaging van loonen steeds toe. Er moeten daar nu ongeveer 40000 personen zonder werk zyn. De nood in de broodelooze gezinnen wordt grooter en grooter. Te Leicester vond dezer dagen eene buitengewone manifestatie tegen de koepok-inenting plaats. Onge veer twintig duizend burgers trokken door de met vlaggen en banieren getooide straten naar het markt plein, om te protesteeren tegen de gedwongen inenting, waaraan vijf duizend personen zich hadden moeten onderwerpen. In tegenwoordigheid van afgevaardigden uit alle deelen van het land werd een beeld van docter Jenner verbrand, terwyl evenzeer een exemplaar van de wet op de inenting in de vlammen werd geworpen. De ontvangst van den prins en de princes van "Wales te Dublin moet, na al de dreigementen der natia- listen, den. Engelschen bijzonder meegevallen zijn. Woensdag omstreeks het middaguur stapten de vorste lijke gasten te Kingstown aan wal. Lord en Lady Spencer stonden op den kant om hen te verwelkomen, en al terstond werden er eenige adressen overhandigd, op welke de Kroonprins antwoordde. Te Dublin vond men de straten, door welke de gasten heen reden, met groen en vlaggen versierd, terwijl er overal een me nigte op de been was, die zich schor schreeuwden met vivat's en hoera's. Des avonds was de stad geïllumineerd. -jDuitsckittttb. Berlijn^ 10 April. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, moet in het antwoord van Rusland de terug roeping van Komaroff voorloopig worden geweigerd, omdat de generaal, volgens de tot nu toe ontvangen berigten, eenvoudig in overeenstemming met zijne instructieh handelde. Naar de Engelsch-Russische over- atfnVanast van den 17den Maart, waren troepenverleg- gingen binnen cic bezette stellingen geoorloofd. De Afghanen overschreden d.mrentegen de demacratielün nog na het tot stand komen van genoemde overeen komst, terwijl de bewegingen der Riksen, door welke, naar het heette, de Afghanen geprovoceerd -werden, reeds in de maand February plaats hadden. Komaroff, zegt het blad voorts, heeft de Afghanen eenvoudig teruggeworpen naar de overeengekomen posities en is zelf naar zijne oude stelling teruggegaan. Volgens berigten uit St. Petersburg, was hot vech ten van Komaroff reeds Woensdag voor Paschen aldaar bekend, doch werd het daar geheim gehouden. Naar het heet, heeft Bismarck langs officieusen weg der Porte aangeraden, zonder toestemming der groote mogendheden niet eigenmachtig eene beslissing te nemen over het openstellen der Dardanellenvoor welke oorlogsvloot ook. u. Drie der invloedrijkste Duitschers te Antwerpen zyn naar Berlijn gegaan, om bij Bismarck namens den handel van Antwerpen er op aan te dringen, dat die haven wordt gekozen voor de nieuwe Duitsche stoom vaartlijn. De burgemeester De Wael dacht er een oogenblik over hen te vergezellen, maar hij achtte het beter zich te onthouden. Intusscken is de Belgische Regeering des te ijveriger in de weer in deze zaak. Maastricht11 April. De geheele stad is nog onder den indruk van den gisteren gepleegden dubbe len moord op mr. Eug. van Oppen en diens dochter. De heer v. Oppen, 53 jaren oud, was een der bekwaamste juristen dezer stad en een sieraad der balie. Zijne dochter een aanvallig meisje, telde nauwelijks 19 jaren. De moordenaar Timmermans, 54 jaren oud, heeft zijne misdaad ten volle bekend. Volgens zijne verklaring is hij te 11 ure 's morgens van Heerle te Maastricht aan- fekomen, waar hij, na in een koffiehuis een glas sui- erwater te hebben genomen, zich naar de woning van den verslagene heeft begeven. Daar hij dezen niet aan trof, is bij naar bet koffiehuis teruggekeerd om, na het gebruik van een glaasje jenever, te half twee ure weder de woning van zijne slachtoffers op te zoeken. Hij vond daar mr. v. Oppen's, zoon, met wien hij opzet telijk overluid woordenwisseling zocht, zoodat de vader mr. Eug. van Oppen, er bij kwam. Dit was, volgens zijn zeggen, zijne bedoeling. Hij geraakte nu met vader en zoon in woordenstrijd, en toen beiden met de han den eene beweging maakten als om hem de deur uit te drijvenwas hij zich zelf niet meer meester, en haalde hij eene revolver en een dolkmes uit zijn zak, waar mede hij in het wilde rondschoot en rondstak. Op de schoten kwamen de overige huisgenooten toesnellen, op wie hij ook inhakte, zonder, volgens zijne verkla ring, te weten wien hij raakte. De vader heeft drie dolksteken in den rug en twee schoten in de zijde be komen hij was nochtans gevlucht in het tegenover gelegen kantoor van hypotheken, waar hij eenige minu ten later den geest gaf. Zyne dochter, die hem derwaarts was gevolgd, had eene diepe wonde in den arm beko men, waarbij een ader was doorgesneden, tengevolge waarvan zij aan verbloeding is overleden. De zoon beeft twee schoten in den arm, en eene snede in den onder buik bekomen, welke laatste zyn leven in gevaar brengt. De moordenaar zegt, zich niet bewust te zijn en ook niet willens te zijn geweest de dochter te doodenhy weet zelfs niet, dat hij haar getroffen heeft. Wel zag hij eenige vrouwelijke personen, zonder te kunnen zeg gen of het de vrouw, de dochter of de dienstmaagd is geweest. Hij gevoelt geen berouw over zijne daad, maar ontkent met voorbedachten rade te hebben gehandeld. De revolver, die met zes patronen geladen was, bezat hij reeds, volgens zijn zeggen, twee jaren. Timmermans heeft vrouw en kinderen. Yan welwillende zijde ontvingen wij ter inzage eene brochure getiteld „Processen gevoerd tusschen M. C. Timmermans van Heerlen tegen J. Systermans en de Gebr. Van Oppen. De brochure is gedateerd Heerlen 22 Augustus 1877 en begint met de vermelding, dat de tusschenkom8t van Mr. Eug. van Oppen was inge roepen, voor eene quaestie waarbij de persoon J. M. Systermans, landbouwer te Heerlerheide gesommeerd moest worden, 2 perceelen land te ontruimen, die deze als zijn eigendom beschouwde en alreeds bij onder- handsche akte aan zijn zoon had verkocht. Mr. Eug. van Oppen liet Timmermans eene verklaring teekenen, waarbij deze verklaarde de kosten van den Procureur te willen betalen zoo het geding ten zijnen voordeele beslist werd en de tegenpartij niet in. staat was die te vergoeden. Het proces werd in eerste instantie ver loren, doch bij booger beroep door Timmermans ge wonnen. Deze dacht dat de tegenpartij de kosten moest betalen, doch, niettegenstaande het gratis procedeeren voor beide partijen op certificaat van onvermogen diende de procureur eene rekening in, ad ƒ179.515 en ƒ395,945 gebiedend verzoekend de beide perceelen land waarover de zaak liep, daarvoor te verkoopen. Voor dit land deed zich, volgens de brochure geen kooper op. Eene sommatie tot betaling der rekening had plaats, terwijl de procureur steeds de processtukken waarover de vorige zaak liep, onder zich hield. Dit gaf aanleiding tot drie processen. Tegen Systermans voornoemd, die er van profiteerde, dat Timmermans de officieele stukken niet had. Tegen den procureur Yan Oppen, die weigerde de stukken af te leveren. Tegen den advocaat Leo Van Oppen voor wiens vorde ring beslag was gelegddeze verklaarde voor hem ge pleit te hebben. Het proces tegen den advocaat werd beslist door een eed van den heer Leo Yan Oppen waarbij deze verklaarde door Timmermans tot zyn advocaat te zijn benoemd. Nu volgt een hoofdstuk „de 90 daagsche folter-executie en het eedzweren van den advocaat na alvorens een geestel. geconsulteerd te hebben. Hierin verhaalt Tim mermans hoe „in April, Mei en Juni 1876 van af 4 April 3 maal beslag gelegd werd op huismeubels en winkelwaren stukje voor stukje, el voor el gedurende 8 dagen iederen dag 3 uren voormiddags en 3 tot 4 uren namiddags opgenomen door 4 man, nl. deurwaarder geholpen van bewaarder en twee man marechaussée met aanhoudende in woonkamer verblijvende bewaking van 2 man nl. bewaarder en een man der marechaussée, door wier gedurige afwisseling bij dag als by nacht mijn huis op eene kazerne geleek." Dit werd eenigen tijd voortgezet en toen,alles de deur uitgedragen werd verzette Timmermans zich tegen het medenemen van de tafel uit de huiskamer, wegens verzet werd hij toen gearresteerd. Hij kreeg de vrijheid niet terug voor hy onder protest betaald had. Terwijl hier nog wordt bijgevoegd dat Systermans, vader en zoon, zoolang van Oppen de processtukken terughield, ieder jaar het gezaaide of de oogst op het betwiste land kwamen verwoesten. Nog wordt verder in dit hoofdstuk vermeld, dat bij een bezoek de advocaat Leo Van Oppen, zich onder anderen liet ontvallen: „Heeft mijn broeder (de Procu reur) u niet eens gezegd, dat ik voor u zou pleiten in de zaak tegen Systermahs en op het ontkennend antwoord liet volgen„Alvorens den eed te doen heb ik een geestelijke er over geconsulteerd" De brochure bevat nog de mededeeling der zaak van de Wed. Timmermans over de twee andere stukken lands, die Systermans wederregterlijk in bezit hield. Volgens de mededeeling werd deze ook eerst in laatste instantie gewonnen en gaf de Procureur Van Oppen de weduwe eene afrekening, waarbij hij eigenaar werd van het land en voor de weduwe slechts 37,50 overschoot, welk bedrag deze niet beeft willen ontvangen. De brochure bevat verder de behandeling van het proces over een stuk, dat Timmermans ontkent den heer Yan Oppen gegeven te hebben. Uit een en ander blijkt, dat de moord een uitvloeisel is, van een lang verkropt wraakgevoel, daar Timmermans door die processen ten gronde gpricht is. Alhier bad dezer dagen bijna een onwillekeurige lijkverbranding plaats. Een der kaarsen, welke om het bed van een afgestorvene stonden te branden, was omgevallen en had b>and veroorzaakt. Reeds was een gedeelte van -bet bed aan het branden en begon ook het lijk te schroeien, toen nog bij tjjds het ongeval ontdekt en de brand gebluscht werd. Omtrent den dubbelen moord den 29sten Maart 11, te Gladbach gepleegd, deelt de „Maas- en Roerb." het volgende mede Toen de moordenaar F, Peters Vrijdag, den 2den April, onder de gemeente Herkenbosch aangehouden werd, bood hij niet den minsten tegenstand. Voor den luitenant der maréchaussée te Vlodorp geleid, bekende hij, dat hy na de schandelijke onteering der twee kleine meisjes, hen beiden achter in den hals had ge grepen en hen toen zoolang onder water gehouden had, totdat hij ze dood waande dat het oudste weldra niet meer leefde dat het tweede, toen het bovenkwam nog teekenen van leven gaf, waarop hij het met zijn pennemes twee diepe wonden aan den hals toe- bragt en het daarna weder onder water hild. Toen dit ook den laatsten adem uitgeblazen had, ging het mon ster, kalm en bedaard, nog eenige herbergen bezoeken en was tegen 10 uur 's avonds in zijn ouderlijk huis. In den nacht van 29 op 30 Maart kwamen de ouders der vermoorde kinderen hem vragen, waar hij de kleinen gelaten had, daar hun medegedeeld was, dat men hem, Peters, met beide kinderen in den namid dag gezien had. Peters gaf voor dit niet te weten, doch verliet kort daarop zijn woning, zwierf tot 3 April rond en werd toen aangehouden. De bladen uit Pruisen maken met allen lof melding van den ijver, de bekwaamheid en de voortvarendheid onzer wakkere maréchaussée. Het is dan ook aan de samenwerking der Pruisische meb onze politie te dan ken dat de maatschappij van dat lage sujet bevrijd is. Amsterdam11 April. Eergisteren-namiddag werd een beschonken echtgenoot per handkar naar zijne wo^ng in de Barendszstraat gebragt en wel door een vischventer, die, zyne lading panharing uitverkocht hebbende, met de ledige kar langs de Planciustraat huiswaarts keerde, alwaar hy den be- schonkene op straat bad vinden liggen. Nu is dit voor Amsterdam althans geen vreemd verschijnsel, doch het grappige van de zaak was, dat de man, die nu te veel misbruik van de vergunning gemaakt had, een liefhebber van panharing is, terwijl zijne huis vrouw die visch verafschuwt. De stemming der vrouw toen zij haren man van binnen nat, van buiten door trokken van de lucht der panharing te huis zag brengen, was komisch om aan te zien en gaf tot veel gelach aanleiding. Breda ,11 April. Woensdag 11. werd alhier be graven J. Mol, metselaar, oud 37 jaren. Omtrent de oorzaak van diens dood deden zich geruchten voor, welke der justitie aanleiding hebben^ gegeven zijn lijk te doen opgraven en eene lijkschouwing te doen plaats hebben. Dit leidde tot de ontdekking, dat Mol aan een schedelbreuk had geladen, en tot het vermoeden dat deze hem zou zijn toegebragt door den metselaar J.D., met wien hij, tijdens bij met dezen, nu heden vóór vier weken, in den Zandberg werkzaam was, een nogal hevige twist had gehad, die tot handtastelijkheden was overgegaan, Het gevolg hiervan is geweest dat J. D., die als een trouw werkman en een braaf huis vader bekend staat, gisteren middag gearresteerd en naar het huis van arrest is overgebragt. Geldermalsen9 April. Jl. Dingsdag over leed alhier, na eene ongesteldheid van slechts enkele weken, de heer C. A. Boogerd, die, na het overlijden van den heer G. Murman, aan de steenfabriek der heeren Murman alhier in functie was. In den korten tijd, dien de heer Boogerd in onze gemeente doorbragt, heeft hij zich door verachillonde eigenschappen vele vrienden weten te maken. Als bewijs hunner sympathie legden zij eene prach tige krans op de kist en vergezelden zij den stoet, toen heden morgen het lijk naar het station alhier werd overgebragt, om naar Hoogeveen vervoerd te worden, waar de familie des overledenen woonachtig is, om aldaar ter aarde besteld te worden. Wolfaartsdijlc, 11 April. In de gisteren ge houden zitting van den gemeenteraad is besloten, den heer dr. J. Kooman Az. te Goes, op nieuw te benoemen tot tijdelijk gemeente-geneesheer, en wel nu voor om bepaalden tijd tot dat de bestaande vacature zal vervuld zijn. Uit bet in die vergadering ter tafel gebragte gemeente-verslag over 1884 blykt, dat de heer J. van der Baan de hem opgedragene taak tot het ordenen en inventariseeren van het gemeente-archief heeft voltooid. Zlerilczee 13 April. Naar wy vernemen, heeft Mr. J. M. Isebree Moens zyn ontslag gevraagd als com mandant der dd. Schutterij alhier. Benoemd, met ingang van 1 Mei a. s., tot ge meente-geneesheer te Kruiningen. de heer G. F. Steen huizen, arts te Veendam. Door Z. M. is aan jhr. mr. A. W. Snouck Hur- gronje, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-president van het college van regenten over het huis van arrest en van bewaring te Middelburg, onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewezen diensten, en is benoemd tot lid van genoemd college van regenten jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, substituut-griffier _bij de arrondisse- ments-regtbank te Middelburgzijnde voorts het vice-presidium over meergemeld college van regenten opgedragen aan het lid mr. N. J. C. Snouck Hurgronje. Uit Ierseke wordt gemeld Op Maandag 6 April werd by den slager M. D. alhier inbraak gepleegd, terwyl bij afwezig was. De dader is over een heining geklommen, heeft in een raampje naast de deur der slagerij een ruit stuk ge slagen en was zoo in staat den grendel dier deur weg .le schuiven. Daardoor geraakte hij in de werkplaats. Van hier leidde een deur naar den gang, die gesloten was met een slot en een kettingje. Het kettingje werd met geweld stuk gemaakt en het slot met een man- denmakerspriem geopend. Wat al hinderpalenNog eene deur moest geopend worden. Klaarblijkelijk heeft de inbreker daarbij zijn geduld verloren, want hij heeft romdom het slot een paneel losgehakt, waardoor hem vrije toegang tot de binnenkamer was verleend. Bij het rondsnuffelen heeft hij zeker iemand aan de bui tendeur geboord, beeft toen het hazepad gekozen en in de haast de priem op de tafel laten liggen. Er is echter niets ontvreemd. Dezen morgen heeft de rijks politie, na veel zoeken, den waarschijnlijken dader ge vonden en hem tot volledige bekentenis gebragt. Het is zekere C. K. by politie en justitie wel bekend. Door den gemeenteraad van Sluis is aan de Tweede. Kamer verzonden een verzoekschrift om aan het ont-' werp van wet tot toekenning van een subsidie ad ƒ400.000 aan het comité tot aanleg van een stoomtram weg BreskensMaldegkem met zijtak naar Sluis hare goedkeuring te hechten. Te Bergen op Zoom is door eenige slagers het vleesch in prys. verminderd en gebragt van 90 op 80 cts. per kilo. De stedelijke Dortsche gasfabriek maakte in 1884 eene winst van j 57,607,38, terwijl van de schuld aan de gemeente 40,000 werd afgelost, 14,200 rente werd betaald van geleend kapitaal pu 6000 als ver goeding voor bewezen diensten. Met 1 Jan. is de prys van het gas gebragt op 8 cant per M3. ZieriHzee11 April. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. G. van Santen als leeraar aan de H. B. S. alhier. Het gevraagde ontslag werdt verleend tegen 13 Mei a. s. of zooveel eerder als de te benoemen opvolger in functie kan treden. Is ingekomen een verzoek van het bestuur der Af- deeling Zierikzee van de Maatsch. tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, tot opheffing der najaars-paardenmarkt en om de voorjaars-paardenmarkt niet te houden op den eersten Donderdag in Junij, maar op den daaraan voorafgaanden Woensdag omdat op eerstgenoemden dag dezelfde markt te Dirksland wordt gehouden en dit de oorzaak is dat de paardenmarkt alhier niet meer door vreemde kooplieden wordt bezocht. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt dienover eenkomstig besloten, tevens wordt bepaald, dat op denzelfden dag de weekmarkt zal worden gehouden. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten, een perceeltje gemeentegrond (thans moeras, vroeger weg) ter grootte van 16 A. 30 Cent. nabij den Zui delijken zeedijk van Borrendamme, te verkoopen aan den polder Schouwen, tegen den prijs van 100 per oud Schouwsch gemet. Bij de gewone omvraag wjjst de heer de Jonge op den slechten toestand van het nieuwe klinkerpad tusschen het Groenendaal en de Noordhavenpoort. Hij wijt dit, ook op grond van het oordeel van den deskundige, aan het slecht aansluiten der nieuwe klinkers. De heer Boeije meent dat een der oorzaken van het slecht liggen van dit klinkerpad is gelegen aan den feilen Noordenwind, die het zand dat tusschen de klinkers had gelegen, deed verstuiven, zoodat deze los kwamen. Burg. en Weth. zullen deze zaak onderzoeken. Hierna ging de raad in gesloten zitting overtot.de behandeling van het kohier van den Hoofdei. Omslag, voor 1885. Men schrijft uit Neerbosch Voor de'weezen in de Weesinrigting was de tweede Paasckdag een buitengewone feestdag. Door eenige giften daartoe in staat gesteld, kon de directeur de kinderen weder ruim onthalen, terwijl hij daarenboven onder hen 2200 eijeren heeft uitgedeeld, Nog ontving hij voor dit feest uit Delft van een weezenvriend 5 kazen en werden hem uit Zelkem 450 eijeren toege zonden, die door de kinderen der christelijke school aldaar waren zamengebragt. Door den Gemeenteraad van Sluis is aan den secretaris aldaar, den heer J. M. Bollaan, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, ingaande den 15 Mei a. s. Toen de Minister van Oorlog besloten had, de proef te nemen of onder onze inlandsche paarden ook geschikte remontepaarden zouden te vinden zijn, vleidde men zich wel niet, dat men die dadelijk in menigte zou kunnen bekomen, maar dat er bijna niet één goed genoeg was om te worden aangekocht, dat verbaasde toch iedereen, die zich herinnerde hoeveel paarden hier te lande, vooral in vroeger jaren voor vreemde legers zijn aangekocht, en die wist hoeveel goeds voor particulier gebruik, o. a. als rijtuigpaarden, wèl is te vinden. Ligt het aan ons paardenras, dan wel aan 't stellen van overdreven eischen, of aan de wijze van keuring Met betrekking tot dit laatste deelt „Ons Noorden" (Leeuwarden) een opmerkelijk geval mede. Een Gro- ningsch paard was door den heer C. van der Weg, veearts-inspecteur van de vereeniging „het Paarden stamboek", als een by uitstek best paard ter inschrij ving in het stamboek goedgekeurd. De remonte-com missie weigerde dat paard, op grond dat het een spit had. Dit trok natuurlijk de aandacht van genoemden veearts-inspecteurdeze ging het paard, dat intusschen voor ƒ650 aan een goed beoordeelaar van paarden verkocht was, nog eens opzoeken, en bij onderzoek bleek nu, dat de commissie een paard had afgekeurd om een gebrek, dat het niet bezat. Dit bjjzonder geval nog terzijde latende, schijnt in elk geval de opmerking niet overbodig, dat men, naar inlandsche paarden zoekende, niet moet beginnen met overdrijving bij voorschriften en keuringis het vol maakte niet te vinden, het bruikbare misschien toch wel. Het geval dat wij willen verhalen gebeurde on langs aan een familiediner, dat plaats vond ter eere van den oudsten zoon des huizes, een jong advocaat, die, kort geleden gehuwd, van zijne huwelijksreis was teruggekeerd. Papa had aan 't jonge paar de eereplaats aan tafel gegeven. Het oogenblik gekomen zijnde dat eene kip werd opgebragt, verzocht men onzen advo caat die te willen voorsnijden. Of het mes nu niet al te schérp, de kip wat taai, of de voorsnijder een beetje zenuwachtig was, weten we niet rechtmaar de jong gehuwde worstelde vreeselijk om den weerspannigen vogel klein te krijgen. Hij wilde nochtans zijne taak niet uit de hand laten nemen, en om beter te kunnen snijden, zette hij de voor hem staande roompudding zoolang achter zich op zijn stoel, waarna hy met ver dubbelden ijver begon te kerven. Eindelijk slaagde hij er in, doch niet zonder dat men zich over de wanhopige pogingen van den zoon van Themis recht vrolijk had „Daar eindelijk riep hij uit, met een zucht van verlichting, en zette zich zonder verder nadenken op de roompudding neer. Het tableau dat volgde, laten we aan de verbeelding over. TELEGRAM. *s Gravenhage13 April. H. K. H. Prinses Hendrik heeft heden ochtend de residentie en het land verlaten. Roerend was het afscheid aan het Rynspoorstation, waar alle leden van den Hofstoet, de gezanten en vele autoriteiten Haar afwachten, en bouqetten aanboden. De Prinses reikte aan ieder de hand. Den Minister van Buitenlandsche Zaken betuigde zij Haren dank voor de betoonde sym pathie. Voor het portierraam wuifde zij met de zak doek allen een vaarwel toe. De Prinses moet voornemens zijn met haar gemaal een gedeelte van dezen zomer hier door te brengen. KERKNIEUWS. Reeds tweemaal heeft de kerkeraad der vacante ge meente Steenderen, als daar een modern of liberaal predikant den dienst moest waarnemen, op den vorigen Zondag een verkeerd aanvangsuur van den kansel laten bekend maken. Op Zondag 29 Maart is de beer Rein- vaan, predikant te Dempt, te Steenderen gekomen op het voor hem bepaalde uur, 's namiddags om 2 uur, maar vond de kerk gesloten, en geen koster ofkerke- raadslid liet zich zien. De kerkeraad had op den vo rigen Zondag laten bekend maken, dat de heer R. 's voormiddags zou komen. Het doel was bereikt's voormiddags vond een deel der gemeente geen predikant en 's namiddags vond de predikant geen gemeente. De kerkeraad der Herv. gemeente te Baarland heeft besloten de landpachten te verminderen met 30 pCt. als de pachten 100 of meer per H.A. bedragen en met 20 pCt. indien zij beneden de 100 per H.A. gelden, ulka voor d^n tijd Tan één jaar. Ds. Simon Petrus Heringa, thèol. docts., die, na ruim 25jarigen dienst te Zuid-Scliar-woude, den 6 dezer van die gemeente afscheid heeft genotnen met 1 Tim. 1: 5, is op j.l. Zondag den 12 dezer te Renege en Noordwelle door zijn broeder, ds. Koenraad Heringa, pred. te Groenloo, bevestigd tot pred. dezer gecom bineerde gemeente, welke sints 1587, toen ds. Carel van den Broecke als haar 1ste leeraar in dienst trad, nu by geregelde opvolging haren 28sten predikant bekomen heeft. Benoemd tot Evangelist der Confessioneele Vereeniging afdeeling Oostzaan, de heer A. Punt, thans te Goes. De volgende zaak hield, naar de „Zw. Ct." berigt, Vrijdag de regtbank te Zwolle bezig. De predikant der Herv. gemeente te Nunspeet stond nl. teregt ter zake van den 19n Dec. jl. den president van het college van kerkvoogden te hebben uitgescholden. Er werden zeven get. van de zijde van het O.M. gedagvaard en twee door bekl. opgeroepen getuigen gehoord. Uit de ver schillende getuigen-verklaringen resulteerde, dat de predikant, die reeds gedurende ongeveer 2 jaar smacht naar de betaling van zijn tractement, de heeren kerk voogden wilde beletten, tegelijkertijd dat er onder zijn praesidium-een verkiezing van leden van het kiescol lege werd gehouden, een stemming voor verkiezing van notabelen in dezelfde consistoriekamer te doen plaats hebben. Deze weigering lokte eenige woorden uit, die den heeren kerkvoogden aanleiding gaven hun voor ganger als lasteraar aan te klagen. De Officier van Justitie lichte in het breede zijn requisitoir toe en meende, met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeling tot een geldboete van ƒ25, subs. 5 dagen gev. te moeten vragen. De beklaagde verdedigde zich in een kort door hem zelf gevoerd pleidooi. Uitspraak over 8 dagen. De predikant der Ckr. Ger. Gem. te Lutten heeft Goeden Vrijdagavond jl. zijn huis verlaten en zwerft thans in de gemeente rond. Daar hij ook niet met Paschen is opgetreden, zoo moet de kerkeraad hem voorloopig geschorst hebben, in afwachting wat het kl. bestuur verder zal doen. VERSCHEIDENHEID. Herat, de sleutel wan Indië. Generaal Gradekoff, die in 1878 chef was van den staf van generaal Kaufmann, toen plannen voor een Russischen inval in Indië werden ontworpen, zegt van Herat„Het is eene zeer groote stad en doet niet onder voor Taschkend. Het heeft 50,000 inwoners en neemt onder de steden van Midden-Azië de eerste plaats in na Mesched. Een muur van 12 voet en eene niet zeer diepe gracht omringen de stad. Buitenwerken zijn er niet. Tegen een Europeesch leger is zij niet te ver dedigen, want ten noorden wordt zij op een mijl afstand beheerscht door hoogten, van welke zij kan worden beschoten. Haar strategisch belang is zeer groot. De Engelsche kolonel Malleson geeft, in zyn boek „Herat,the granary and garden of the East", eene uitvoerige beschrijving van Herat. Vijftigmaal, zegt hij een Perzisch schrijver na, is de stad veroverd en vijftigmaal verwoest, en vijftigmaal is zij uit haar asch verrezen. Zes eeuwen geleden waren er 12,000 winkels, 6000 openbare baden, karavanserais en water molens, 350 scholen en kloosters en 144,000 bewoonde huizen. Toen Tschingins Khan Azië verwoestte, werd Herat tweemalen stormenderhand door hem genomen en daarbij zouden anderhalf millioen menschen zijn omgekomen. Alle veroveraars sedert Alexander den Groote hebben Herat voor den sleutel van Indië gehouden. De landstreek, die thans de twistappel is tusschen Engeland en Rusland, heet Badgheis (dit beteekent winderig). De Engelschen beweren, dat het tot Herat be hoort, maar de Russen zeggen, dat het tot Turkomenië moet worden gerekend, omdat twee Turkomenische stammen, de Salor en de Sarik, daar hun weidegrond hebben. Indien Pendjeb, dat thans door de Afghanen is bezet, in Russische handen valt, dan is de pas van Koesche, die direct naar Herat voert, feitelijk in hunne macht. I51 .1869 hebben de Russen Krosnovodsk, aan den oostelijken oever van de Kaspische Zee bezet en sedert hebben zij zich tot aan Afghanistan uitgebreid. Daar kunnen zij alleen door de macht van Engeland worden gestuit. DE PET MET LIJM. Wat er in Bremen is geschied, Meld ik U in het volgend lied. Daar was een heer, van zessen klaar, Een handelaar in meiibelwaar Hij had veel knechts, die hij betaalde» Als Zaterdags de zonne daalde. En kwamen zij op zijn kantoor, Dan wisten allen dóór en dóór, Dat de patroon die blootshoofds zat, Van zyne knechts ook gaarne had, Zy'n knechten dan ook hunne petten, Van hunne krullebollen zetten. Een hunner, van de minste maats, Een schreeuwer met een zak vol praats, Deed net als of zijn vuile pet, Met spy kers was op 't hoofd gezet. Patroon die deze domme dwaas, Wil leeren eeren zijnen baas, Droeg zorg, dat op een Zaterdag, Een pot met lijm voorradig lag. En toen de kerel weer zijn pet, Niet van zijn knikker had gezet, Nam een der and'ren dien pet, Goot daarin al het lijm'rig vet, Waarna die met een ferme zet, Op 't domme hoofd werd neergezet. „Zie zoo," sprak toen die had gedaan, De vastgelijmde petman aan, „Nu zit ze stevig en voortaan, Mag ook je pet na bed mee toe gaan." Patroon en knechts ze lachten luid, Ons petman liep de deure uit Doch toen het weer betaaldag was, Sloeg onze maat een bet're pas. Hij stond toen in zijn bloote haar, Ter ontvang van zijn weekgeld klaar, En sprak„zoo zal het voortaan gaan," Dat had de pet met lijm gedaan. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 26 Maart. Een zoon van J. van der Kreke en Th. Adriaanse. 27 dito. Eene dochter van A. in den Bosch en S. Reijnhoudt. 28 dito. Eene dochter van A. Padmos en J. de Vrieze. 29 dijo. Eene dochter van J. Nestelaar en J. Trijselaar. Een zoon van C. Kleppe en M. Berrevoets. 31 dito. Eene dochter van P. de Vlieger en A. Vink. Eene dochter van J. A. Goedbloed en P. J. Meijler". 3 April. Eene dochter van J. Zonruiter en W. Beye. gehuwd: 1 April. J. Verton 25 j. jm. en A. Goudzwaard 23 j. jd. C. Quist 23 j. jm. en A. M. Janse, 22 j. jd. overleden: 29 Maart. C. J. Snouck 84 j. Wed. A. Knaap. E. P. Blom 33 j. ongeh. d. (overl. te Delft). 4 April. L. van 't Hof, 1 j. z. N. Telle, bijna 21 j. jm. G. J. van Ast, 4 m. z. Stoomboot „ZEELAND." D 13K2 HM" TT Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGULFGEN PLAATSEN. APRIL 1885. Van ZIERIKZEE Dingsd. 14 'smorg. Dond. 16 Zaturd. 18 9.30 u. Van ROTTERDAM; Woens. 15 'smorg. 11.u. Vryd. 17 11.— Maand. 20 11.30 De Directeur, A. vaix GASTEL. VERBETERING. In ons nummer van Zaturdag staat in de beschou wing over het concert van Donderdag j.l. abusievelijk „geene onmogelijkheid" dit moet zijn „eene onmoge lijkheid," „zwak verhouden' moet zijn „zwak verband" en „Adagis", „Adagio." H Op den 15 April hopen onze geliefde Ouders m JASPER SCHIPPERS lü ei1 PHILIPPINA NEERHOUT hunne45-jai*ig:oEchtvereeni^lug te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Zierikzee, April 1885. Getrouwd S. JUMELET Hz. en M. BAL Jd. Bruinisse, den 11 April 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1