Zllltlk/IISIIII NIEUWSBODE. No. 5065. Donderdag 9 April 1885. Mste Jaars:. AFSLUITING WEG. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. i*. Stoomboot „ZIERIKZEE". Zierikzee en Rotterdam AANKONDIGING. AANBESTEDING. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. ADV E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt tiaar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat de passage door de Noord-havenpoort voor het ver keer van rijtuigen gedurende Vrijdag en Zaterdag (10 en 11 dezer) is afgesloten. Zibeikzbe, den 8 April 1885. H. G. MÜLOCK HOUWER, Wetli. lo. B. Rustdagen, althans die daartoe bestemd ■worden, brengen niet altijd de gewenschte rust aan. Gewone werkzaamheden mogen ter zijde gezet zijn en alles er op gericht om uit te blazen en nieuwe kracht te ver zamelen, van ongedachte zijde kunnen er stormen op steken, die in die dagen het leven beroeren. Zien wij dat in het dagelijksche leven, in eiken leeftijd, be waarheid, ook het openbare en politieke leven kan het bewijzen. Wij zullen niet beweren, dat de Parle menten zich zoo inspannen en vermoeien, dat zij nood zakelijk eens van den arbeid moeten rusten, maar het is nu eenmaal daar, evenals op de school, van tjjd tot tijd is er vacantie, maar dié dikwijls alles behalve in rust wordt doorgebracht. Wij hebben daarvan dezer dagen weder een voor beeld. De heeren van de Fransche Kamer hadden er op gerekend met Paschen naar huis te gaan doch zij rekenden buiten den waard. En nu moge men zeggen, dat het hun eigen schuld is, dat zij dan het Kabinet niet omver hadden moeten werpen, doch dat is nu weder een bewijs van hunne vaderlandsliefde, dat zij de Paascheieren vergeten hebben, om een nieuw Ministerie te laten uitbroeden. Die gebeurtenis is de groote zaak geweest der vorige week en wie weet hoevele weken of maanden de gevolgen daarvan zich nog zullen doen gevoelen. Zeker had men al lang 'gewenscht het Kabinet Ferry te verruilen. Een goed Franschman blijft geen jaren achtereen aanhanger van dezelfde Ministers. En er was nu voor de naar ver andering hakende malcontenten eene schoone aanleiding. De tegenspoeden in China, plus de rampspoedige aan was der oorlogscredieten beslisten over 's Ministers lot en ofschoon men nog niet eens wist welke koers nu uit te zeilen, deze stuurman moest overboord. Men zegt, en het zou wel waar kunnen zijn, dat velen van hen, die hard medewerkten om het Kabinet af te breken, thans reeds berouw daarvan gevoelen en al ware het ook dat de president Grevy er spoedig in slaagde een nieuw op te richten, dan zal het toch altijd weer veel tijd vereischen eer de zaken den ge wonen gang gaan, vooral daar er sprake is van een cabinet a affairis. Zeker is het, dat de eerste pogingen tot zamensteiling zijn mislukt. De vroegere Minister Freycinet heeft gedaan wat hij kon, doch mocht niet slagensommigen weigerden, zooals trouwens vrij natuurlijk is en thans, zoo luidt het laatste bericht is Devès aan het werk om te zien of hij eene combi natie kan maken. Terwijl wij dit schrijven komt een gerucht dat Busson de taak zou hebben overgenomen. Hoe het zij, het is zeker dat er thans geen Ministerie is en dat zich het zeldzame feit voordoet, dat van twee oorlogvoerende staten een den vrede wil sluiten, maar in den ander geen bevoegd persoon gevonden wordt, om het vredescontract te onderteekenen. Doch het is ook nog niet zoo verre, dat de vrede slechts op eene onderteekening wacht. Er zijn van de zijde van Olxiiia voorstellen gedaan, die door Frankrijk niet werden aangenomen. Toch schijnt men in het hemel- sche rijk, ondanks de behaalde overwinning, er zeer op bedacht den oorlog te doen eindigen. Inmiddels zal de Fransche kolonel Herbingen zich moeten ver antwoorden over verkeerde maatregelen, door hem ge nomen toen de generaal Neguèr gekwetst was. Hem is het commando door generaal Brière ontnomen en wij zouden zeggen terecht, indien het tenminste waar heid is, wat men verhaalt dat hij den aftocht, liet blazen op een oogenblik, waarop het voordeel eigenlijk aan de zijde der Franschen was. Een en ander bewijst dat de vlugge Franschen weder wat haastig zijn ge weest en dat er geene bewyzen zijn, om zooals de be kende Clemenceau in de kamer eischte, het Ministerie in staat van beschuldiging te stellen. Wij hadden wel reden dan om te schrijven dat de tijd tot rusten be stemd een tijd van groote onrust is geworden. Het Eug-elsehe Parlement is wel tot rustige Paaschfeestviering uiteengegaan, maar daarbuiten wordt de agitatie nog steeds voortgezet. In St. James Hall is eene meeting gehouden, die door radicale Parlements leden bijgewoond werd, waarin ondei anderen besloten is, te verklaren, dat de inval in Soedan uit een zede lijk oogpunt niet te verdedigen is en de Britsche be langen benadeeltwaarop vervolgens de meening werd uitgesproken, dat de Regeering onverwijld hare troepen huiswaarts moest doen keeren, terwijl tot de liberale Parlementsleden het verzoek gericht wordt, de kre dieten te weigeren, die tot het voortzetten van den oorlog gevraagd worden. Men zal de terugkomst van het Parlement moeten afwachten, alvorens daarop be slist worden kan. Inmiddels is er weer sprake van eene slag, die den Mahdi zou geleverd worden. De Engelsche troepen bepaalden zich in den laatsten tijd tot heen en wedertrekken en van ernstigen wederstand wordt niet gesproken. Ook met JEi.usla.ncl is het Kabi net Gladstone nog niet in het reine. Wel wil de Keizer lijke Regeering eene commissie bijeen doen komen om de grenslijnen te omschrijven, doch zij verlangt eene vrij beduidende gebiedsuitbreiding en dat is het juist wat Engeland niet wil. Het hebzuchtige Albion ziet steeds met leede oogen het machtig worden van an deren aan en het is dus wel te vermoedèn dat er nog wat tijd verloopen zal en nog menige nota zal moeten gewisseld worden, alvorens men over deze zaak de gewenschte eenstemmigheid verkregen heeft. Tegenover deze geruchten van oorlog en twist, ste ken de berichten uit Dnitsclilancl aangenaam af. Had men daar eerst gejubeld op den 88sten ver jaardag van den Keizer, als het mogelijk is werd van den 70sten verjaardag van Prins Bismarck nog meer werk gemaakt. Als in strijd heeft men zich beijverd hem geluk te wenschen en geschenken te zenden. Men spreekt van niet minder dan zes duizend telegrammen en van Kamers die opgevuld zijn met de zichtbare bewijzen, dat de Rijks-Kanselier bij het volk in hooge achting staat. En boven die honderde gesehenken staat het nationale, nainenlyk het groote landgoed, dat met meer dan een millioen mark werd betaald. De oude man zal dus geen gebrek lijden en on willekeurig denkt men, hoeveel brave ouden zouden geholpen zijn, indien zij iets van den overvloed kregen, terwijl Bismarck redelijk begiftigd zou zijn, al be hield hij wat minder van wat hem van alle zijden is toegevloeid. Het schijnt wel dat in Spanje nog veel kwaad broeit. De Koning en zijn gezin bezochten niet de kerken, zooals anders in de Paaschweek gewoonte is, en men zegt dat dit het gevolg was van het ontdekken eener samenzwering tegen 's vorsten leven. Men heeft tenminste een achttal personen in hechtenis genomen. Het kan zijn, dat de zaak overdreven werd, maar het is toch zeker dat daar in het Zuiden veel onrust heerscht. Ook te Rome, waar men eene geheime drukkerij en eene menigte van oproerige geschriften ontdekte, zijn in de vorige week eenige republikeinsche woelgeesten in hechtenis genomen. In Zwitserland daaren tegen werden de gevangen anarchisten weder losgelaten, omdat het,bleek, dat zij ten onrechte verdacht waren. In Denemarken heeft men ook den draad gevonden om uit den doolhof der verwikkelingen te komen. De Koning heeft thans eene voorloopige be grooting vastgesteld en de Regeering gemachtigd tot het doen der noodige uitgaven. Onder de overwegingen van het Koninklijk besluit komt onder anderen voor, dat deze maatregel het gevolg is van den hardnekki- gen strijd der Tweede Kamer om het hoogste gezag in handen te krijgen. Het Ministerie wil wel aftreden, maar verlangt voor alles, dat de belangen van de Koninklijke macht niet worden benadeeld en het Tweede Kamerstelsel niet worde aangerand. De Rijks dag is nu met eene Koninklijke boodschap gesloten,' maar er is nog weinig uitzicht, dat daarmede de on gelukkige twisten der verschillende party en zullen geëindigd zijn. Londen, 7 April. Aan de „Times" wordt uit Peking geseind, dat de vrede t-uschen Frankrijk en China, door bemiddeling van den Engelschman Hart, directeur-generaal der douane in China, te Parijs ge sloten is op den grondslag van de overeenkomst, die de heer Fournier met China had gesloten. China be taalt aan Frankrijk geen oorlogsvergoeding. Dit berigt wordt uit Parijs bevestigd. In een brief aan het parlementslid Richard ver klaard Gladstone, dat in de Afghaansche grensquaestie geen scheidsrechterlijke uitspraak noodig zal zijn, daar de premier gelooft, dat de quaestie langs diplomatieken weg kan worden opgelost. Jbijpranj*. Te Madrid is dezer dagen weder een vrouwenoproer uitgebroken en wel onder de groentenverkoopsters, die in een bende van ongeveer 2000 op de magazijnen der groothandelaren aanvielen en daar alles vernielden wat onder haar bereik was. De tusschenkomst. van de marktmeesters, den burgemeester en den gouverneur baatte niet. Eerst na drie dagen werd door krachtige politiemaatregelen de rust hersteld. Om voor het ver volg dergelijke tooneelen te voorkomen, is nu eene wjjziging in de bepalingen omtrent den groente ver koop gebragt. üFrawftrtjft. Een pasgetrouwde dame zoo verhalen Fransche bladen wandelde onlangs te Parijs met haar echtge noot in den omtrek van het kerkhof van Montmartre, toen zij eensklaps verschrikt bleef stilstaan voor de uitstalling van een winkelier in grafsieraden. Zij zag daar haar eigen afbeeldsel in een grafkrans, met het opschrift „aan mijne 'geliefde vrouw". Haar man ging woedend den winkel binnen, en de winkelier antwoordde hem op de vraag, hoe hij aan het portret kwam, dat hij het van een vriend, een pho- tograaf te Parijs, gekregen had, en dat hij er een paar honderd stuks van had laten maken, welke allen, in grafkransen verkocht waren. Bij onderzoek bleken op het kerkhof een aantal we duwnaars het graf hunner echtgenoote met een derge lijke krans versierd te hebben. Telkens zag de dame haar portret als „geliefde vrouw" op een grafsteen pry ken. Er werd een geregtelijke vervolging tegen den win kelier ingesteld, en deze zag zich veroordeeld tot een schadevergoeding van fr. 5000. Maar de kransen zullen, zoolang zij duren, op de graven moeten blijven. Te Liptau, in Hongarije, zijn weer geweldadig- heden tegen de Israëlieten gepleegd. Verscheidene joodsche huizen werden door benden boeren aangeval len en geplunderd en vele Israëlieten werden gekwetst. Ook op andere plaatsen daar in den omtrek hadden dergelijke ongeregeldheden plaats. Bijna elk jaar vallen in de week vóór Paschen zulke tooneelen voor. De aanleiding was ook nu weder een natuurlijk ongegrond gerucht omtrent het slagten van een Christenmeisje. Ter beurze van Berlijn heerschte Woensdag groote opgewondenheid naar aanleiding der insolventie van een bekend speculant, die vele millioenen beloopendè engagementen had en meer dan 500,000 mark verliezen te betalen had, voornamelijk op Russische en Holland- sche fondsen. Groote executie-verkoopen waren daarvan het gevolg. Een aantal voorname dames te Antwerpen kreeg den eersten April, per briefkaart, berigt, dat zij aan gewezen waren om deel uit te maken van den eere stoet der Koningin, bij Hr. Ms. bezoek te Antwerpen, tijdens de Tentoonstelling. Die dames moesten zich dien dag op een bepaald uur in het lokaal der expo sitie bevinden. Daar was men uiterst verrast door al die voorname bezoeken. Men begreep er natuurlijk niets van. Maar op de Kunstlei stonden eenige perso nen zich te verkneukelen in het succes met hun twij felachtige en in elk geval weinig galante April-grap. Men schrijft uit Antwerpen dat toen Woensdag avond Victor Driessens tegen het einde van het derde bedrijf van >Een Beroemd proces" op het tooneel door eene beroerte getroffen werd, het publiek dacht, dat zijn val in deze rol te pas kwam, den gevierden too- neelspeler toejuichte en hem zelf terugriep, nadat het doek gevallen was. De regisseur moest daarop de droeve werkelijkheid aan het publiek bekend maken. De vertooning werd voortgezet, en de heer Fr. Bouw meester nam de rol van Driessens over. Amsterdam5 April. Reeds vroeg in den morgen was gisteren de Kleine Wittenburgerstraat alhier vol nieuwsgïi *jgen en belangstellenden, die de begrafenis der slagtoffere van den noodlottigen brand kwamen, aanschouwen. Tal van arbeiders en vrouwen staarden meewarig het droevige schouwspel aan. In twee rouwwagens werden de lijken der vier omge komen kinderen uit één gezin naar de Oosterbegraaf plaats gebragt, waar een groote menigte verzameld was. De kistjes werden door jeugdige knapen naar het graf gedragen, Dit droevig schouwspel en het hartelijk woord van troost en bemoediging, door ds. Van Son den vader toegesproken, deed in menig oog een traan opwellen. De arme man houdt van vijf kinderen slechts een over. De beide andere slagtoners werden te elf uur op het kerkhof „De Liefde" ter aarde besteld. Indien er van een „veelbewogen leven" gesproken wordt, mag de Duitscher, die Dingsdag te Amsterdam in beschonken toestand door de politie in hechtenis genomen werd, zonder twijfel meepraten. In dienst staande bij het Pruisische leger, deserteerde hij in 1876, kwam naar ona land en nam er, onder een valschèn naam, dienst bij het Nederlandsch-Indische leger. Hij vertrok naar Oost-Indië, deed daar jaren achtereen dienst en keerde met pensioen naar ons vaderland te rug. Dit alles kwam Dingsdag aan den dag, en hij zal nu weldra naar zijn vaderland 'worden teruggebragt, om er de straf voor zijn ontvluchting te ondergaan. Zaturdagavond arresteerde de Amsterdamsche po litie een jongen van 14 en een meisje van 13 jaren, beiden in kennenljjken staat van dronkenschap. 's Gravenhage 7 April. De Bagijnestraat was gisterenavond laat het tooneel van een verschrikke lijke gebeurtenis. Een jeugdig militair K. sprong of dit moet het onderzoek der Justitie nog uitmaken werd geduwd door de ramen van een bovenvertrek van een woning en kwam in zulk een toestand op straat teregt, dat zijn onmiddellijke overbrenging per brancard naar het hospitaal noodzakelijk was en men voor het behoud van zijn leven vreest. De woning werd op de tweede verdieping bewoond door een paar vrouwen van verdachte zeden, bij wie K. op bezoek schijnt te zijn geweest, terwijl hij tengevolge van een of andere reden later naar beneden op de eerste ver dieping is gevlucht. - Omtrent den moord op den Japanschen zaakge lastigde Sakurada verneemt men nog het volgende Jeanne Lorette, dieopdit oogenblik in het ziekenhuis te Rotterdam wordt verpleegd, moet eenige dagen voor den moord haar geneesheer, dr. P. alhier, geraadpleegd en hem verzocht hebben haar een aderlating te doen ondergaan. De dokter achtte dit volstrekt onnoodig; maar de reden lag dan ook alléén hierin, dat zij de juiste plek. wilde leeren kennen om zich een doode- lijke wonde toe te brengen. Dat zij het bepaalde voor nemen had Sakurada te dooden niet alleen, maar ook zich zeiven van 't leven te berooven, blijkt uit het feit dat haar broertje den Japanner zelf had gewaar schuwd zich uit de voeten te makenterwijl Jeanne haar vader, onder toezending van 1900 francs, daags voor den moord had geschrevenquand vous recevrez cette lettre, je n'exisierai plus. Daarop kwam de oude vader dan ook onmiddellijk naar den Haag, waar hij het gebeurde vernam. De instructie der zaak moet aan het licht hebben gebracht, grootendeels door Jeanne's bekentenis, dat Sakurada haar 3000 francs had gegeven om van haar ontslagen te zijn. Zij had die som wel aangenomen, doch alleen met het doel om eenige schulden af te doen, het overige aan haar vader te zenden en daarna haar wraak en zelfmoord uit te voeren. Den Hoek. De heer Abraham Waeyhaert, den 23 Mei 1816 te dezer plaats geboren, die sedert 1838 eerst tijdelijk en in 1844 definitief, als opvolger van zijn' vader Johannes Waeyhaert, tot hoofd der open bare school alhier werd aangesteld, en welke betrek king hij in dit ruime tijdvak met den meesten ijver heeft waargenomen, is nu, op zyn verzoek, tegen 1 Juli, e. k., eervol ontslagen, Toen hy den 22 January 1869 zijn 25-jarigen dienst mogt herdenken, en op 20 Maart daaraanvolgende meer plechtig vieren kon, werden hem van wege het gemeentebestuur een zilveren inktstel en van wege den heer schoolopziener met de leden van het onderwijzersgezelschap te Axel een zilveren tabaks doos vereerd. Hoe zeer hem eene welverdiende rust toewenschende, zien de leden der gemeente, die bijna allen eens zijne leerlingen waren, hem evenwel on gaarne van het onderwijs afscheid nemen. Seherpenisse 7 April. Op Maandag 6 April gaf het muziekgezelschap „Vooruitgang is ons streven" alhier des namiddags te 3'/3 uur eene uitvoering voor het gemeentehuis. Begunstigd door het schoone weder, slaagde deze naar wensch en de zamengestroomde me nigte van nieuwsgierigen vergasten zich blijkbaar aan de vroolijke muziek. Niet weinig verrast waren de leden der Vereeniging toen hen door hunnen Burge meester, den Heer D. Bolier, uit naam van den Oud- Eere-Voorzitter van 't gezelschap, Baron van Heemstra, een zeer sierlijke herinneringsmedaille werd uitgereikt. Geborgen in een fraai étui, leest men aan de eene zijde der medaille „Ter gedachtenis van haren Oud-Eere voorzitter V. V. R. C. R. Baron van Heemstra 1884", aan de andere: „Aan de Vereeniging „Vooruitgangis ons streven" te Seherpenisse". Na het voorlezen van de schriftelijke opdracht van de hand van den Oud- Eerevoorzitter zelf, werd door den Heer Bolier de medaille aan den president van het gezelschap den Heer C. v. d. Graaff ter hand gesteld, waarna deze den Heer Bolier als vertegenwoordiger van zijnen voor ganger zijn welmeenenden dank betuigde voor het prachtig, zeer hoog gewaardeerd geschenk en met nog een hartelijk woord tot de groote schare van burgers en vreemden ter gedachtenis aan hunnen Oud-Burge meester werd deze plechtigheid besloten, maar voor zeker blijft de gedachtenis aan hem, voortdurend in de gemeente Seherpenisse levendig. ZiorïLcseee 8 April. METEOROLOGISCHE WAARNEMING, bij 's Rijks-kustverlichting te Westen Schouwen gedu rende Maart 1885. In 9 aftappingen werdt 20 mlm. water verzameld, er viel dus slechts 200 m.3 per H.A., alzoo op de Ban nen 372000 m.3 De regenhoeveelheid bleef dus 35m.3 beneden Maart 1884; 49 m.3 beneden 1883; 312 m.3 beneden 1882; 455 in.3 beneden 188133 m.3 beneden 188045 m.3 beneden 1879 536 m.3 beneden 1878. Niet tegenstaan de de geringe hoeveelheid regen, zakte en verdampte het water slechts 0,18 m. Door Z. M. is met ingang van 1 Mei a. s. aan den heer A. Smit, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van VlisBingen. Door Z. M. is ontheffing verleend van de ver plichting tot inwoning aan den Ontvanger van 's Heer- Abtskerke, A. E. Janssen, mits hy te Goes gevestigd blyve. Mr. C. J. Pické heeft bedankt als Voorzitter der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. In de Wildervankster dallen (Groningen) is onlangs een boerdery in veiling gebragt, waarvan de hypothecaire creditrice koopster werd voor nog geen ƒ6000, terwijl daarop een schuldenlast rust van meer dan 16,000 met inbegrip van achterstallige rente. Later werd voor de boerdery, die meer dan 16 hectaren groot is, 5025 uit de hand geboden, maar de credi trice was voor dien prijs tot verkoop niet bereid. Nu heeft zij de boerdery voor een jaar omniet, enkel tegen behoorlijke bemesting van het land, uit de hand ver huurd. De creditrice is de Rotterdamsche hypotheekbank. De »St. Ct." bevat de statuten der naamlooze vennootschap »Oestercultuur Kolijnsplaat". De vennoot schap heeft uitsluitend ten doel de teelt en den han del in schelpdieren. Zy heeft haar zetel te Kolijnsplaat en haar kantoor zal worden gehouden ten huize van den directeur der vennootschap, den heer J. H. Overman, aldaar wonende. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van 33 jaren en vier maanden, die gerekend worden te zijn aangevangen met den 1 Jan. 1885. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 42000, verdeeld in 42 aandeelen van 1000. Tot commissarissen zijn benoemd de heeren J. H. Bybau, lid van Gedep. Staten van Zeeland te Kolijns plaat en J. J. van Weel, lid van den Raad van Wol- faartsdijk, wonende aldaar. Te Utrecht hadden twee kooplieden, voor den prijs van 800, met elkaar een fraai paard verhan deld. Nadat de koop was gesloten en de gebruikelijke afdraving had plaats gehad, viel het beest, tot groote ontsteltenis van kooper en verkooper, plotseling dood. Tusschen deze ontstond nu een woordenwisseling, wie de eigenaar van het paard was. Voor de regtsgeleer- den een zeldzaam zaakje om uit de voeten te maken. Dat het te Sliedrecht de arbeidersklasse, onder anderen de rijs- en aardewerkers, niet naar wensch gaat, getuigt het vertrek van velen van hen naar Panama en Buenos-Ayres. Zoo zijn o. a. in de vorige week weder 9 ingezetenen van daar naar Buenos-Ayres vertrokken, om daar hun brood te verdienen, in na volging van velen, die reeds vroeger derwaaits zijn gegaan, en van wien men steeds goede tijdingen verneemt. Uit Katwijk meldt men >Een treurig feit heeft zich, naar men verneemt, alhier voorgedaan. Het zoontje van zekeren D. V. zou in de openbare school door den hulponderwijzer V. zoo mishandeld zijn, dat hij eenige dagen later aan de gevolgen moet zijn overleden. De zaak is in handen der justitie, en het lijk is naar Leiden vervoerd, om al daar geregteljjk te worden geschouwd". Tot directrice van het krankzinnigengesticht te Deventer is benoemd Mej. J. M. T. Kip, te Middelburg. De luitenant der marechaussées Allurd, te Roer mond, heeft te Herkenbosch een moordenaar gearres teerd, die een afschuwelijke dubbele moord in Duitsch- land begaan, en naar ons land de wijk genomen had. De moordenaar, Frits Peters, 25 jaren oud, van beroep klompenmaker en groentenhandelaarte Rathheim geboren, had uit Gladbach twee meisjes, van 7 en 10 jaren, kinderen van één gezin, meegetroond en na de dierlijkste mishandeling had hij de kindertjes in een waterpoel geworpen. De lijkjes werden daarin terug gevonden en zoo de menschohteerende daad ontdekt. Op een akker nabij Sittard is een gevecht aan schouwd tusschen twee kraaien en een haas, die haar jong tegen de gevederde roovers verdedigde. De haas sprong en beet zoo heftig in het rond, dat de twee aanranders afdropen. Maar een kwart uur daarna kwamen zij met hun achten terug om den kamp te hervatten. Dezen tyd had de haas zich echter ten nutte gemaakt om het pad te kiezen. KERKNIEUWS. Bevestiging van Ds. S. P. Heringa door zijnen broeder Ds. K. Heringa van Groenlo op 12 April a. s. te Renesse, des voormiddags te half tien ure. De intrede des namiddags te twee ure, eveneens te Renesse. Ter Neuzen 7 April. Sedert geruimen tijd het kerkgebouw der Hervormde gemeente alhier te klein bevonden zijnde, werd er onlangs besloten op de plaats van de oude, een nieuwe en grootere kerk te bouwen, en werd daarin door vele giften of bijdra gen, algemeen medegewerkt tot dit noodzakelyk doel. Om nu gedurende het gemis der kerk eene plaats te hebben, tot het houden van godsdienst, heeft men het aanzoek gedaan, om gedeeltelijk de affuit- loods alhier daar voor af te staan, en is op het ver zoek thans eene gunstige beschikking gevolgd, zoodat al spoedig met de voorbereidende werkzaamheden daartoe een aanvang zal kunnen gemaakt worden. Ds. K. Straatsma, te Biervliet, heeft bedankt voor het beroep naar Schore. Gemengde Bei'igteu. Niets nieuws onder de zonIn de heerenkleeding zullen de korte broeken met kuitgespen en zwarte kousen wederom in de mode komen. Alzoo spoedig weder kuiten-parade. Als een bewijs van vooruitgang in onzen tijd kan vermeld worden, dat in Dusseldorf reeds per advertentie door familiën buiten de stad, „keuken meiden die piano kunnen spelen" gevraagd worden. Op deze wijze is voor avondafwisseling gezorgd. Naar men mededeelt, zouden vele Israëlieten te Rotter dam ijverig de asch en de puntjes der sigaren, welke gewoonlijk weggeworpen worden, bewaren, om uit de opbrengst een Israelietisch gasthuis te bouwen. Een kilo zuivere sigarenasch is ƒ25 waard. Een tuin man te Nijmegen heeft aan Z. M. reeds de eerste nieuwe aardappelen toegezonden. De Koning zal wel zoo verstandig zijn om vooreerst zich nog met ouden te vergenoegen. Het volgende telegrafisch antwoord op het vroeger medegedeelde is ontvangen van Dr. Metzgcr„Een oud wijf is iemand, of 't is niet eens iemand, 't is iets tusschen iemand en iets dat van daag dit wil, morgen dat wil, overmorgen wat anders wil, en dan niet meer weet wat het gisteren wilde; dat u kwalijk neemt dat ge vandaag nog wilt wat het gisteren wilde, dat de pretentie heeft van ooit iets gewild te hebben, dat niet beter weet te doen dan een spaak in 't wiel te steken en dat tot opschrift van haar evangelie heeftde wenschen der apostelen, in plaats van de handelingen der apostelen." „Wel, wel" zegt te O. B. een schoolvorst, „wat doet 'tmen hartje goed als ik er aan denk hoe liefjes ik een ganschen avond bij Mietje heb doorgebragt, terwijl haar pa naar het Noorden en haar moe naar de Hof stad waren. Maar achhoe jammer dat ze naar V. is vertrokken." Te Yerseke zyn dezer dagen zeer be langrijke versterkingen aangekomen door een regement blikke soldaten, bestaande in een vesting van L. Een kaartlegster te Herkingen wordt aangeraden om zooveel mogelyk haar fatsoen te houden en zich wat beter te gedragen jegens mannen, want die is zij veel tot last. Eene dienstmeid te Kr. in de Slabbestraat moet zooveel praats niet hebben van jongens, waar niets van te zeggen valt, want zij kan toch niets krijgen. Ja, meisjemet uw plat gezicht Houdt voortaan uw mond wat digt Op uw werk en op de straat, Gy wordt van iedereen gehaat. Een kale barbier te Ba. wordt in zijn eigen belang aangeraden zyn mond in toom te houden van meisje» uit de buurt, want zoodoende zal hij de weinige klanten die hij nog heeft spoedig verliezen. Nu zegt men: Barbier! dus beter opgepast, Anders raakt gij in de kast. Want die te veel van een ander wil praten, Zal op 't laatst op niets geraken. COBBESPONDENTIE. Het stnkje, onderteekend „eene lompe boerin en luistervink" betreffende het overgangs-examen aan eene Normaalschool kunnen wij niet opnemen, daar de naam van de inzendster niet is opgegeven. Burgerlijke Stand -van Zierikzee. geboren: 12 Maart. Een zoon van G. H. de Glindt en A. P. Bokstal. 16 dito. Een zoon van A. C. de Looze en J. A. Kooman. 16 dito. Eene dochter van J. P. de Haas en M. J. Mes. 20 dito. Een zoon van J. Smit en L. Gilden. 21 dito. Een zoon van B. Heuse- veldt en E. C. Harthoorn. -- 22 dito. Een zoon van G. J. Bakker en J. van der Wekken. 23 dito. Eene dochter van B. G. van Enck en M. Cappelle. gehuwd: 20 Maart. H. ten Haaf 29 j. jm. en J. van den Houten 23 j. jd. overleden: 14 Maart. P. van der Werve 72 j. man van N. Luik- aard. 15 dito. W. van Schelven 43 j. man van S. Cappelle. 16 dito. M. Bakker bijna 28 j. vrouw van D. van den Houten. 18 dito. J. Trijselaar 49 jaar ongehuwde dochter. STOOMBOOTDIEN ST Dond. APRIL 1885. Van ZIERIKZEEVan ROTTERDAM Dond. 9 'smidd. 12, t 9 'smorg. 10 9,— Zaturd" 11 9, Zondag 12 9, Maand. 13 8,30 Dingsd. 14 8,30 Woensd. 15 10, P. Vrijdag 10 12, Zaturd. 11 12, Zondag 12 'smorg. 10, Maand. 13 'smidd. 12, Dingsd. 14 12, Woens. 15 12, O. OEI V AJtüfci. STOOMBOOTDEENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. APRIL 1885. Van Vlissingen Van Middelburg naar Rotterdam. Vrijdag 10 voorm. 8.30 voorm. 9.45 voorm. 9.45 Zaturdag 11 8.30 9.45 9.45 Maandag 13 8.30 9.45 9.45 Dingsdag 14 8.30 9.45 9.45 W oensdag 15 8.30 9.45 9.45 Rotter dam n. Mid delburg en Vlissingen. Ondertrouwd DANIËL ANTHONIE LAROOIJ van ANNA PIETERNELLA de FOUW van St.-Maartensdijk.. St.-Ma artbnsdijk, 6 April 1885. Al g em eene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon, SARA HELENA HACKgeb. Heule. Ouwerkerk, 4 April 1885. Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen, onzen veel geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader ANDRIES BIL, na een kort stondig lijden van slechts 10 dagen, in den ouderdom van 61 jaren en 11 maanden. Wij hopen te berusten in den wil van Hem, wiens doen is Majesteit. Wed. A. BIL, geb. van Westenbruggb, Kinderen en Kinds-Kinderen. Kerk. werve, 1 April 1885. Heden overleed plotseling ons jongste Kindje LEENDERT, op den leeftijd van 13 maanden. Zieeikzee, J. van 'tHOF. 4 April 1885. M. van WESTENBRUGGE. Nog treurende over de rampen, die ons in de laatste jaren getroffen hebben, zoo treft ons weder eën verlies, daar de Heere het behaagd heeft van onze zijde weg te nemen onze geliefde Zoon en Broeder NICOLAAS, in den krachtvollen leeftijd van 21 jaren. Zieeikzee, A. TELLE, Echtgenoote 4 April 1885. en Kinderen. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving zoowel binnen als buiten deze stad. Heden overleed, nog onverwacht, tot onze diepe smart, onze innig geliefde Echtgenoote en onvergetelijke Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, NEELTJE LEERT, in den ouderdom van ruim 74 jaren. Bath, J. P. LAVEN, Kinderen, 5 April 1S85. Behuwd- en Kleinkinderen. Eenige kennisgeving aan familievrienden en bekenden. Dank aan allen, die blijken van belang stelling gaven op mijn 70sten geboortedag. Wed. L. van HALTEREN—de Groene. Vlissingen, 6 April 1885. Voor de vele blijken van belangstelling, on dervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw C. J. SNOUCK, Weduwe wijlen den Heer A. Knaap Az., betuigen wij onzen hartelyken dank. Uit aller naam, A. J. KNAAP. Zeerïkzee, t-8 April 1885, Apingadam, r Voor de vele blijken van belangstelling, ont vangen op mijn 70sten verjaardag, betuig ik mijnen hartelyken dank. Zieeikzee. PIETERNELLA BAL. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN. Gelet op art. 137 van het Reglement op het Bestuur van genoemd Waterschap. DOET TE WETEN: Dat het Kohier -van. gewoon Dijkge- sclxot voor 1885 door Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, in dato 1 April 1885, is invorderbaar verklaard en op heden aan den Ontvanger-Griffier is Zierikzeb, 7 April 1885. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, J. L. de JONGE, Voorzitter. C. van der VLIET Dz., Ontvanger-Griffier. De Maatschappij „De Schelde" te Ierseke, zal, op Vrij «lag: den XO April 1885, des voor middags ten elf ure, in de herberg van J. Lamper aldaar, trachten aan te "besteclen „Het bouwen van eene WERKLOODS met KANTOOR en eene PUTWACH- TERS-WONING, bij- en ten behoeve van haren Oesterput." Bestek en teekening liggen ter inzage bij den Ar chitect I. HAGE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1