/M ill k/! I S< lll NIEUWSBODE. No. 5061. Donderdag 2 April 1885. 4!sle Jaarg. BERIGT. BEKENDMAKING. Stoomboot „ZEELAND." Zierikzee en Rotterdam Stoomboot „ZIERIKZEE". Zierikzee en Rotterdam Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIBN, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt mor plaatsruimte berekend. Wegens den Goeden V r ij d a g zal de Nieuwsbode van 4 April op aanstaanden Zaturdag-avond worden uitgegeven, terwijl door het Paasch feest het No. van 7 dezer niet zal verschijnen. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat by hen twee verzoekschriften zijn ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in bet klein, van lo. F. C. van METEREN, voor drie localiteiten in het gebouw der Yennootschap „de Eendragt" op de Oude Haven, wijk A. No. 873, en voor het Societeitslokaal „Parklust" in de Wandeling, wijk A. No. 288en 2o. ANNA HENDRIKSE, voor de heneden-voorkamer van het huis, staande in de lange Nobelstraat, wijk A. No. 29. Zieb.ik.zee, den 30 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, j. F. van der LEK de CLERCQ. Algemeen Overzicht. „Wat ver af is, deert niet," zoo wordt er wel eens fezegd, maar die zich daarmede troosten, toonen weinig elangstelling in het lot van hen, die, zoo ze ons al in hun ongeluk niet medeslepen, toch verdienen dat wij daarin deelen en hen beklagen. Als een oorlog in onze nabijheid wordt gevoerd, hoort men van alle kanten de angstkreten, die van vreés voor eigen lijfsbehoud getuigen, maar wordt de strijd op grooten afstand ge voerd, bestaat er geene vrees, dat men daaraan zal moeten deelnemen, dan kan men over gevechten en dooden zoo kalm redeneeren, alsot men over een of ander genot sprak, waarvan men gaarne hoort. Zoo gaat het dezer dagen met den Engelselx Egj^tischeu oorlog. Ieder ia nieuwsgierig om er wat van te wetendeze en geene beklaagt de arme soldaten, die ter slachtbank worden gevoerd, maar het meerendeel is onverschillig en beoordeeld de zaken en gebeurtenissen als of er geen enkel menschenleven aan hing, en toch, in langen tijd werd geen oorlog gevoerd, die zoo weinig gerechtvaardigd, tot hiertoe zulke treurige uitkomsten oplevert. Wat moet daar van het einde zijn, zoo vraagt men terecht, vooral wanneer gedurig berichten komen, die duidelijk doen zien, dat al de dapperheid der Engelschen weinig haat tegenover den wanhopenden strijdlust der Egyptenaren en bij de onbekendheid der Engelschen met het terrein, waarop men zich daarenboven moeielijk beweegt. Een der laatste berichten zegt, dat men eene ingenomen stelling weder heeft moeten ontruimen. In de laatste dagen der vorige week werd een beslissende slag ver wacht, maar intusschen worden de Engelsche troepen steeds door de Arabieren aangevallen en neemt hun aantal af. In het Lagerhuis is dan ook reeds eene Koninklijke boodschap ingekomen, dat besloten is de leger- en militie-reserve op te roepen, teneinde de noodige versterkingen te kunnen zenden, maar ook om bereid te zijn voor mogelijke gebeurtenissen elders. Men zegt dat de Minister van Oorlog 15000 man naar Indië zou willen zenden en dat eene pantservloot in gereedheid wordt gebracht. Dit alles geschied ook met het oog op den gespannen toestand tusschen Enge land en Ruslaud, ten oorzake van de Afghaansche grenzen. Als of er nog geene verwikkelingen genoeg waren en als of men tot eiken prijs weder op uitge breide schaal oorlog voeren wil, maken die twee re geeringen het elkander moeielijk. Wel wordt van andere zijde beweerd, dat alles in vredelievenden zin zal geschikt worden, maar zooals gewoonlijk wisselen de tegenstrijdige berichten elkander gedurig af en het is wel zeker, dat, hoe vriendelijk men met elkander praat, niettemin de gemoederen zeer onrustig te zijn en ieder van zijn kant voortgaat met toebereidselen, die niet van duurzame vriendschap getuigen. In de vol gende week zullen bij het Parlement de noodige gelden, worden aangevraagd tot bestreiding der te verwachten oorlogskosten. Inmiddels is onder de ministerieel gezinde leden van het Lagerhuis een verzoekschrift in omloop, dat aan de Regeering zal worden aange boden en reeds vele handteekeningen draagt, waarvan de strekking is, het geschil tusschen Engeland en Rus land over de Afghaansche grensregeling aan de uit spraak van scheidsrechters te onderwerpen. Men verzekert dat de Russische Regeering bevel gegeven heeft om 50,000 man te Baliree aan de Kaspische zee bijeen te brengen en zij heeft getracht een aantal stoomschepen uit Engeland te verkrijgen, maar de Regeering van dat land heeft het plan verijdeld en de schepen voor zich geëischt. De laatste berichten uit China zij voor Franlt- ryk niet voordeelig geweest. Het leger heeft groote verliezen geleden, die de Regeering spoedig wilde heratellen, waarvoor zij een crediet van 200 millioen francs heeft aangevraagd. De Senaat heeft die som echter niet toegestaan, hetgeen tengevolge had dat het Ministerie zijn ontslag heeft genomen, Frankrijk achter latende met een oorlog die totaal onnoodig was. In Belgic zijn twee meer vreedzame onderwer pen aan de orde van den dag. Men hoort er niet veel dan van de tentoonstelling en van de Congo. Van dien nieuwen Staat belooft men zich wonder veel en de Koning is voortdurend de machtigste beschermer der onderneming, waaraan trouwens zoovele anderen deel nemen, die gaarne ook hun deel van den buit hebben willen. Koning Leopold heeft een fonds van 25 millioen gevormd, waarvan de renten voor het beheer van den nieuwen staat gebruikt zullen worden. De Belgische bladen, die met de plannen zeer inge nomen zijn, spreken van eene inschrijving van niet minder dan honderd millioen francs, ten einde den Koning in staat te stellen het begonnen werk voort te zetten. Ook in den Spaanscheii Senaat hebben de Congo-zaken de tongen losgemaakt en meende men, dat de in bezitneming van zoovele landstreken door andere mogendheden eene beleediging was voor de Spaansche vlag. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft dat denkbeeld bestreden en beweerd, dat de Spaansche vlag bij het voorgevallene niet betrokken was. Er gaan daar te lande geruchten, over eene Ka binetswijziging. De Minister van Binnenlandsche Zaken Robled zou zijne portefeuille nederleggen ten einde het voorzitterschap in de Kamer der Afgevaardigden op zich te nemen. Forens zou hem dan als Minister opvolgen. Nog twee andere departementen zouden nieuwe hoofden verkrijgendaar echter de eerste Minister Canovas in zijne betrekking blijft, houdt men zich verzekerd, dat geen andere gedragslijn, geen andere politiek dan thans door het Kabinet gevolgd zal worden. In Denemarken blijft de politieke toestand voortdurend verward en gespannen. De Rijksdag heeft eene commissie gekozen, die ingevolge het voorschrift der grondwet moet trachten eene schikking tot stand te brengen tusschen de Regeering en de vertegen woordiging, in zake de budget. Slechts 14 van de ministeriëele partij zijn daarin gekozen en men houdt zich verzekerd dat geene der partyen tot toegeven geneigd is. Er heerscht dan ook groote bezorgdheid in het land, omdat men ieder oogenblik nieuwe en heviger botsingen voorziet. Het garnizoen blijft dan ook voort durend in de Kazernen geconsigneerd, doch men hoopt nog altijd, dat, als het er op aankomt hij de twistenden het heil des lands meer dan partijzucht zal gelden. Nieuwstijdingen. ün&ie. Een oude Europeesche weduwe, die niet in goeden doen verkeert, ontving dezer dagen van een onbekende de som van 380,47 '/3 met een ongeteekend briefje van den volgenden inhoud Geachte Mevrouw „Toen ik uw achtbaren, alom beminden echtgenoot voor zes jaren te Klatten ontmoette, leende hij mij twintig gulden, daar ik zoo'n verschrikkelijke armoede leed. Een jaar daarna ontving ik een erfenis, en be steedde die aan de oprigting van een tokozaak te Soerabaya en stak ik ook die twintig gulden in den handeldeze som is nu na een tijdsverloop van vijf jaren tot 380,47'/3 aangegroeid. Ofschoon uw echt genoot niet meer in leven is, acht ik mij verpligt die schuld inclusief de renten aan u af te dragen. „Een onbekend vriend." Ingeland. Cole en Cox, de politie-agenten, die zich bij de dynamietontploffingen in Westminster zoo dapper gedroegen, waren Donderdag de helden van den dag. Zooals men weet, zijn zij reeds tot sergeant bevorderd, en bekwamen aanzienlijke geldsommen tot belooning; maar Donderdag werd hun in Westminster-Hall nog een bijzondere hulde gebragt, in tegenwoordigheid van acht honderd hunner makkers, en een aanzienlijke schare genoodigden, waaronder Mevrouw Gladstone, Lady Harcourt enz. enz. De Minister van Binnenland sche Zaken bragt hun daar, namens de Koningin, nogmaals lof toe. voor hun moedig gedrag. Aan Cole werd daarenboven door sir Harcourt de Albertmedaille op de horst gehecht. Ook de sergeanten Garner en Snell, die onlangs bijna het leven verloren in een drijfjacht op een paar inbrekers, werden door den Minister voor het front geroepen. In de verschillende toespraken werd de Londensche politie zeer geprezen. Sir Harcourt roemde haar als een der beste, zoo niet de beste der wereld. üttslanfc. Het „Journal de St. Petersbourg" meent, dat het wel wat te veel zou gezegd zijn, indien men beweerde dat het antwoord van lord Granville nieuw licht op den toestand geworpen heeft. Het eenige wat als zeker mag worden aangenomen, is, dat de 'Russische regee ring niet zal verzuimen een tegenantwoord te zenden en dat nog niets reden geeft om een ongunstigen afloop der onderhandelingen te verwachten. Wellicht heeft lord Aartington daarom het verzoek tot het Engelsche Lagerhuis gerigt om het debat over de boodschap van Koningin Victoria uit te stellen, omdat hij eerst het antwoord van de Russische regeering wil afwachten. Eenige aanzienlijke ingezetenen van Kopenhagen, met den geheimraad Rosenorn en generaal Glahn aan het hoofd, hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij de Deensche mannen en vrouwen aansporen, deel te nemen aan een vrijwillige belasting ten behoeve van de verdedigingswerken des lands. Dit geschiedt onder goedkeuring des Konings. Er is reeds dadelyk voor 250,000 kronen geteekend. JFtanfertjfe. Parijs, 30 Maart. Nadat in den Senaat het voor stel van den Minister-president, om eene Commissie te benoemen, aan welke hij ophelderingen zou geven omtrent den staat van zaken in China, met 308 tegen 161 st. verworpen was, heeft het Kabinet zijn ontslag Een voorstel om den Minister in staat,van beschuldi ging te stellen, werd verworpen met 304 tegen 161 st. Een in de Weener voorname kringen zeer bekend officier van den generalen staf, baron Potier des Echelles, is wegens landverraad in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van plannen der fortificatiën aan de zuider grens des Rijks aan een internationaal bureau te Kopenhage verkocht te hebben. ©UttiSCÜllïm^. In het hospitaal „Mathildenstift" te Metz, vond dezer dagen eene zeer belangrijke operatie plaats. Een boer uit de omstreken van die stad leed sedert geruimen tijd aan allerlei kwalen, die door een groot gezwel aan het benedenlyf werden veroorzaakt. Ver scheidene doctoren en een professor uit Straatsburg verklaarden het gezwel voor een gevaarlijk kankerpro ces te houden. Aangezien er weinig uitzicht op een gunstig resul taat bestond, aarzelden de geneesheeren om tot de gevaarlijke operatie over te gaan, maar op de smeek beden van den zieke, die duldelooze pijnen leed besloot een te Metz gevestigd doctor om de operatie te ondernemen. Toen hij er toe overging om het gezwel te verwij deren, kwam hij tot de ontdekking dat hij met een etterzak te doen had, waarin zich een konijnenbeentje bevond dat de zieke twee jaren geleden had ingeslikt. Nu de stoffen uit het abces en het kwaadaardige beentje verwijderd zijn, is de patiënt zeer welvarend. In 1846 telde België 779 kloosters en 11,968 kloos terlingen, nagenoeg evenveel als er waren toen Jozef II zijn bekenden maatregel namin 1866 was het ge tal der kloosterlingen tot 18,162 en dat hunner huizen tot 1314 gestegen op 31 December 1880 was het getal kloosters tot 1559 en dat hunner bewoners tot 25,362 geklommen. De »Etoile Beige" verhaalt, dat de meid in een café-chantant te Brussel hij het schoonmaken der water closets een linnen zak vond vol met papieren. Zij bracht dien aan haar meester, die de politie waarschuwde. De zak bleek ruim 1.800,000 fr. aan waarden te bevat ten. Ze waren gezonden door de succursaal van de na tionale bank te Mons aan die te Brussel. De zegels waarmede de zak was gesloten, waren verbroken. De zak was natuurlijk gestolenmen denkt dat de dief de daad pleegde, meenende dat de zak bankbiljetten bevatte en zich haastte zich daarvan te ontdoen toen hij zag dat die alleen fondsen inhield Er was niets uit den zak genomen. Amsterdam29 Maart. H. M. de Keizerin van Oostenrijk heeft Zaterdag dr. Joh. G. Mezger in zeer vleijende bewoordingen het onderscheidingsteeken over handigd van groot-officier mot de ster in de Orde van Frans Jozef, hem door Z. M. den Keizer verleend. H. M. vertrok heden op den gewonen tijd per spoor naar IJmuiden. Daar wacht haar de „Santa-Cecilia", waarmede zij een vijfdaagsch togtje wenscht te doen door de Noordzee en langs de Engelsche kust, naar Ramsgate, Dover, Harwich enz. Dingsdag of Woensdag gaat de stoomer naar Vlissingen, van waar H. M. per keizerlijken trein dadelyk naar Heidelberg vertrekt, waar hare dochter, Aartshertogin Valerie haar wacht. Behalve het gevolg en personeel der Keizerin gaan een kok, een kellner e. a. van Brack's Doelen-Hötel op de „Santa-Cecilia" mede.» Amsterdan, 31 Maart. Op het Wittenburger- dykje alhier woedde heden een hevige brand in een huis, bewoond door acht huisgezinnen. De brand ontstond bij een kaasboer, doordien de vrouw, die pas ontwaakt was, een brandende petrole umlamp, welke zij in de hand had, liet vallen. Eene groote vlam beet ijlings in 't rond en deelde zich aan het omringende huisraad mede. De vrouw had juist tijd man en kinderen te roepen en met hen de straat op te gaan. Intusschen had het vuur zich op verbazingwekkende wijze Verspreid en ontwikkelde daarbij een dikken verstikkenden rook, die weldra het geheele huis vervulde. Niet al te gauw werd de brandweer gealarmeerd, maar toch weldra was de stoomspuit uit de Katten burgerstraat aanwezig, die het vuur met alle macht begon te bekampen. Zij werd gevolgd door twee an dere stoomspuiten, enkele handspuiten en de „Jan van der Heide." Enkele huisgezinnen waren middelerwijl gered. Niet alzoo dat van den scheepstimmerman Schippers op de tweede verdieping, een huisgezin met vijf kinderen, dat, naar het scheen, geen uitweg meer wist en waar van de kinderen weldra bedwelmd waren. De moeder, meer dood dan levend van schrik, was machteloos eene hand ter hulp harer lievelingen uit te reiken, maar de vader, den dood niet ontziende, wist met verachting van eigen leven, een zijner kinderen nog te redden, een kreupel jongentje, dat hij door het venster den buren overreikte. Een tweede kind wilde hij op dezelfde wijze redden, doch de droogstokken, waarop hij steunde braken en de kleine vond zijn dood in een val. Met veel moeite gelukte het der brandweer nog vier personen over de belendende huizen te redden, maar op de derde verdieping, waar een oude man en vrouw, de familie Van de Wall, met zoon en dochter woon den, was de rook even dik, zoodat de 70-jarige vrouw Van de Wall door verstikking om het leven kwam. Men stelle zich dien toestand voor. De ongelukkige vader en moeder, die op eens door zulk een ramp vier hunner kinderen, waarbij een lief eenig meisje, ver liezen die oude Van de Wall, die zijne vrouw verliest. De laatste wei'd zelf ernstig, bij de redding, door ne- dervallend glas gewond. Hij is in het gasthuis, opge nomen, evenals vrouw Schippers, die bijna krankzinnig van smart is. De vijf lijken werden overgebracht naar de tegen overliggende werf van den heer Broerse. Zij zijn ge heel ongeschonden. Te ongeveer 6 '/4 uur was de brandweer, die als al tijd ferm optrad en, zooals gezegd, nog de voldoening had vier menschen van een schijnbaar zekeren dood te redden, den brand geheel meester. Middelburg31 Maart. De stoomtram tus schen Middelburg en Vlissingen heeft heden den dienst gestaakt ten einde een begin te maken met de ver nieuwing van den weg. Te Wissekerke kwam de vorige week een jon gen te dicht bij de in volle werking zijnde molen van Colart, met dat gevolg, dat hij ernstig aan het hoofd werd verwond. In betrekkelijk korten tijd is dit het tweede geval van dien aard, op Noord-Beve land voorgekomen. Dezer dagen had te Wissenkerke door de „Meis- jes-vereeniging" aldaar de gewone „Paaschuitdeeling van zelf gemaakte kleedingstukken" plaats. De uitgaven voor deze uitreiking, zoowel als voor die, welke met Kerstmis plaats had, worden te goed gedaan uit con tributie en liefdegaven. Dergelijke instellingen mogen teregt op algemeene sympathie aanspraak maken. Op verschillende punten van Noord-Beveland schijnt het ernst te zijn met de oester kweek. Onder ande ren worden voor de Geersdijkscke kaai niet minder dan 140,000 pannen uitgelegd om „aanslag" te bekomen. Goes, 31 Maart. De gewoonte, dat slagers hij hun klanten rondgaan met de koe, die zij voornemens zijn te slachten, is langzamerhand in onbruik geraakt. Een heel enkele maal gebeurt het nog wel, n. 1. als het te slachten dier iets buitengewoons is. Zooals gisteren. De slager van Hove vertoonde aan zijne begunstigers een Paasch-os van 2600 ponddie hem by inkoop 430 heeft gekost. Voor zijn dood is het dier nog gephotografeerd. Door de hooge regeering wordt een goed voor beeld gegeven tot bezuiniging. Bekend is het dat de veldwachters weer een nieuw hoofddeksel hebben ge kregen, niettegenstaande het oude nog een tijdlang dienst had kunnen doen. En nu zijn ook de bewaarders uit de eelgevangenis aan de beurt voor eene nieuwe stoflage voor de bovenkamer. Zij hebben ontzaglijk groote platboom-petten gekregen, maar die uit eigen zak moeten aanschaffen. Over het algemeen bezuinigt men op de geringe traktementen der lagere ambte naren en laat de hooger geplaatsten ongestraft de rijksgelden vermorsen. Diezelfde bewaarders uit de cel lulaire gevangenis worden gedwongen 75 per jaar van hun traktement at te staan wegens kamerhuur voor het vertrekje in de gevangenis, waarin zij den nacht doorbrengen als zij de wacht hebben. Kan het mooier Volgens mededeeling van C. N. Vermeule te Biezelinge zou het volgende treurige voorval in de voorgaande week te 's Gravenpolder zijn voorgekomen. Zekere P. Lockerse met nog een ander persoon werden eenigen tijd geleden door een onbezoldigd rijksveld wachter gecallangeerd omdat zij een tweeloops jagt- geweer bij zich hadden. In het proces-verbaal werd L. beschuldigd dat hij zich in het jagtveld onder Nisse zou bevonden hebben, terwijl zijn kameraad in het geheel geen proces-verhaal ontving. Voor het kanton- geregt concludeerde de ambtenaar van het Openbaar Ministerie tot vrijspraak van L.maar deze had zich de bejegening van den onbezoldigden rijksveldwachter zoo aangetrokken, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Zijne geestvermogens waren gekrenkt, en de ongelukkige verdronk zich in een put onder 's Gravenpolder. De beklagenswaardige L. genoot in zijne gemeente de algemeene achting en was zijn stok ouden vader in diens bedrijf zoo tot steun dat hem de leiding der zaken geheel was overgelaten. Brouwershaven. De zuivere opbrengst dei- op Vrijdag jl. gehoudene Soirée Declamatoire ten voor- deele der armen alhier, bedraagt volgens mededeeling der commissieleden de som van 83,85waarvan aan de armen eene extra bedeeling zal gehouden worden. ZïevilKzee1 April. Door dè Regeering is bij de Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend tot het maken van eene nieuwe indeeling voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, Doordien de Grondwet voorschrijft, dat het getal leden der Tweede Kamer moet bedragen één lid op iedere 45,000 zielen, behoort ten gevolge der toeneming van bevolking het getal leden voor het geheele land met acht vermeerderd te worden. Voor zoover Zeeland betreft, heeft daardoor de volgende wijziging in de kiesdistricten plaats. Bergen op Zoom behoort thans tot Goes, maar wordt van Goes afgenomen, en zal met- eenige gemeenten in Noord-Brabant een afzonderlijk district vormen. In verband hiermede gaan de gemeen ten Koewachten Boschkapelle van het district Middelburg naar Goes de gemeenten Bergen op Zoom Huybergen en Putte van Goes naar het nieuwe district Bergen op Zoom, terwijl van het district Zierikzee de gemeenten Oosterland enBruinisse by het district Goes worden gevoegd. Volgens de volkstelling van 1 January 1884 zullen de districten hebben het volgend aantal ingezetenen Middelburg 88699, Goes 89054 en Zierikzee 43934 zielen. Bleven Oosterland en Bruinisse bij Zie rikzee, dan zou het district Zierikzee 47471 zielen tellen.' Dat het een hoogst zonderlinge indeeling is, om Oosterland en Bruinisse bij Goes te voegen, valt niet tegen te spreken. De Regeering geeft hiertoe geen andere reden op, dan dat het getal zielen te groot is, namelijk meer dan 45000, zooals de Grondwet wil. Hiertegen kan men aanvoeren, dat het getal velen volgens het wetsontwerp te gering zal zijn. Wij vertrouwen, dat de gemeentebesturen van Oos terland en Bruinisse zich tot de Tweede Kamer zullen wenden, om hunne bezwaren tegen deze indeeling mede te deelen. De nieuwe toestand, die de aangenomen drankwet voor het vereenigd bedrijf in het leven roept, zal zoo zijn: Met 1 Mei wordt het gecombineerd bedrijf voor drankverkoop in het klein opgeheven, voor zooveel het zetten van gelagen betreft. Verkoop van drank in fleschjes, kruikjes, enz., hoe klein ook, is aan allen die daartoe vergunning hebben, geoorloofd. Drankver koop, met het regt van tappen, blijft aan de gecom bineerde neringen toegestaan zoolang de tegenwoordige houder der vergunning leeft, of anders nog 20 jaren in hetzelfde lokaal, mits er tusschen de beide afdee- lingen cler nering geen verbinding binnenshuis is, maar elk zijn ingang van buiten heeft. De heer Keuchenius en zijn zegsman, een hem persoonlijk onbekend zeeofficier, vinden ernstige tegen spraak over hun beweren dat jongelingen op onze opleidingsschepen des Zondagsavonds dronkenmet vrouwen aan hunnen arm, naar boord terugkeeren. De heeren A. C. Zeeman en C. van Rijn, luitenants ter zee aan boord van Z. M. opleidingschip „Anna Paulowna" te Rotterdam, komen in de „N. R. Crt." daartegen op. Volgens hunne overtuiging toch is het gedrag der jongens althans aan boord van de „Anna Paulowna" niet losbandig. Van het des Zondags avonds „dron ken aan boord komen" is geen sprake. Als de jongens van passagieren aan boord terugko men, worden ze achtereenvolgens door twee personen gevisiteerd, waardoor zelfs alleen het rieken naar ster ken drank niet aan de aandacht ontsnapt. En onder dit strenge toezicht zijn van 1 April 1883 tot op 28 Maart 1885, in welken tijd 666 jongens aan boord zijn geweest, terwijl het aantal dat passagierde steeds van 300 550 bedroeg voorgekomengevallen van lichte dronkenschap en enkel het gebruik van sterken drank 24, gevallen van beschonkenheid 5 en van zware dronkenschap 5. Wanneer men nu daarenboven in aanmerking neemt, dat de helft der jongens ook des Woensdags passagiert, dan zal een ieder moeten toestemmen, dat het oplei dingsschip te Rotterdam althans, moeilijk aanleiding kan gegeven hebben tot eene mededeeling als die, welke een zeeofficier den heer Keuchenius deed. Het aantal passagierende jongens op 300 stellende, krijgt men over 156 passagiersdagen 46,800 passagiers. Daar van zijn 34 beschonken geweest, d. i. 7/100 pet. Ten nadeele van de opleidingsschepen te Amsterdam en te Hellevoetsluis hebben genoemde luitenants van hunne kameraden nooit iets vernomen. Aan 26 in het tuchthuis te Leeuwarden gedeti neerde veroordeelden is bij kon. besluit, wegens goed gedrag enz., ontslag of afslag van straf verleend, als aan7 ontslag, 1 zes maanden afslag, 13 drie maanden afslag, 4 zes weken afslag en 1 een maand afslag. Aangezien ouders en voogden in den regel weinig bekend zijn metf de voorwaarden eü. tijdstippen van toelating van jongelieden bij het Inst.-bataljon te Kampen en daardoor dikwijls zeer lang op een plaat sing moeten wachten, kan het wellicht nuttig zijn, mede te deelen, dat door toevallige omstandigheden in April en Mei 'vele vacatures bij die inrigting zullen komen. Door Z. M. is benoemd tot kantonrechter te Zevenbergen, Mr. E. A. E. Van der Kemp, thans kan tonrechter te TerNeuzen. Bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken is aan J. A. Römer, met 1 April op zyn verzoek eer vol ontslag verleend als adsitent in het ziekenhuis aan de Rijks-Universiteit te Leiden, en is J. Hocke, med. doctorandus en arts te Leiden, voor het tijdvak van 1 April tot 31 December 1885, benoemd tot adsistent in het ziekenhuis aan voornoemde Universiteit. Tegen den hoofdonderwijzer J. V. te Smilde, is door een vader een klacht ingediend, wegens verre gaande mishandeling van zijn schoolgaand kind. Als een voorbeeld van gehechtheid van een paard aan zijn meester, meld men ons het volgende: De heer H. Reuvekamp, te Zwollerkerspel, die onlangs overleed, had een paard, een bekende harddraver, waaraan hij zeer gehecht was. Op den dag zijner be grafenis stond het paard treurig op stal. Reeds den volgenden morgen vond men het dood. Vóór eenige dagen waren te Meppel een man en eene vrouw aan typhus overleden. Verscheidene van hunne te Leeuwarden vertoevende familieleden, schip pers, begaven zich naar Meppel ter bijwoning van de begrafenis. Niet minder dan 7 hunner werden daarop door dezelfde ziekte aangetast. Reeds zyn er twee van overleden. De 5 overigen worden sedert Donderdag jl. in het hulpziekenhuis (bestemd voor lijders aan besmettelijke ziekten) te Leeuwarden verpleegd. Tot heden hebben zich 87 sollicitanten aange meld voor de betrekking van tuinman op het park „Merwenstein" te Dordrecht, waaraan verbonden is een som van 8 's weeks en genot van vrije woning. Benoemd tot onderwijzer te Hillegersberg de heer L. de Graaff, te Middelharnis.. Terwijl anderen melden, dat de gezondheidstoe stand van Z. M. in de laatste dagen niet ongunstig is, schrijft de Haagsche correspondent der „N. G. Ct." dat sinds het diner, onlangs prinses Hendrik en haar aanstaande gegeven, de gezondheidstoestand van Z. M. er niet op vooruit gegaan is. Den avond van het diner zelf was Z. M. zeer ernstig ongesteld; te 11 uren werd de lijfarts ontboden en deze verliet den Koning niet voor 3 uren in den nacht. Z. M. gezondheid is geknakt. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, zijn voor den houw van het nieuwe weeshuis te Neer bosch 200,000 steenen geschonken, terwijl door den zelfden weezenvriend nog 100,000 klinkers zijn gegeven tot bestrating van de binnenplaats tusschen de wees huizen. KERKNIEUWS. Door den kerkeraad van de Herv. gemeente te Kootwijk o. d. Veluwe, is toezegging van beroep ge daan aan den heer Houtzager, den eersten kweekeling van de Vrije Uoiversiteit, die zijne studiën zal hebben voltooid. Daar deze candidaat nog geen proponents examen heeft afgelegd, zal, naar men verneemt, van wege de Vrije Universiteit, of door de Kootwijksehe gemeente, aan de synode worden verzocht dat de heer Houtzager proponents-examen of colloquium doctum doe. Met belangstelling wordt dit gewichtigd besluit van de synode tegemoet gezienwordt het verzoek ingewilligd, dan is de Vrije Universiteit gered, wordt het verworpen, wat bijna zeker is, dan is de gevor derde weg voor de leerlingen van deze stichting, om predikant in de Herv. Kerk te worden afgesneden. Aangenomen het beroep naar Middelburg en Vlis singen, door ds. Kielstra, Doopsgezind predikant te Meppel en Zwartsluis. Gemengde Berigten. Het jongste politieblad geeft niet minder dan 160 namen van drankwet-overtreders, mannen en vrouwen, op wier korter of langer logies achter de traliën nog altijd gerekend wordt. Op een openbare vergadering van dierenbescherming werd eene jonge dame ten zeerste geprezen, die een jong verlaten katje met de flesch had groot gebragt. „Dat beteekend niets" zeide een student, die nog al dorstig was en diep in de schul den stak, „met de flesch heb ik een menigte van beeren groot gebragt". De hengst Willem, gestald op de groote markt, was onlangs per abuis bij een witje op de canapé in 'tslot gaan uitrusten. Men begrijpt dat het dier toen werd aangepakt en op straat gesmeten. -„Zie zoo" zegt iemand te Oplaat, „nu kan ik vrij mijn gang gaan op de Voorstraat, want de baas is weg". Twee jongens te Stellendam móeten op een volgenden Zaturdag-avond niet zoo vertrouwelijk zijn met Giesje en Pietje, want dat zou voor hen wel eens ver keerd uit kunnen komeD. Te 's Gravendorp zingt men tegenwoordig De leden van het groot vergaar, Die maken alles kant en klaar, Want weldra komt de Paaschdag aan, Dat ieder graag eens uit wil gaan. Het zijn zes meisjes, flink en net, Zij houden nog al van de pret, Maar ziet, is dan de pret voorbij, Dan moet de jongen dra op zij, Dan roepen zij elkander toe O, wat ben'k mijn vrijer moe. Dus jongensdie hier woont omtrent, Zoo gij hun streken nog niet kent, Ik raad U dan ten beste aan, Met geen vergaarslid mee te gaan, Want anders krijgt ge soms nog spijt Als 'tgeld is op en 't meisje kwijt. Koosje te Z. moest zich niet ophouden met een jongen in de stad, terwijl ze te Dr. er ook een heeft dat past niet voor een meisje, dat nog al fatsoenlijk wil schijnen. Zij dacht zeker dat die te Z. een boertje was. „Het doel heiligt de middelen", denkt een zeker mager hoertje te Hoe., daar hij voornemens is te ver huizen met de vrouw van een zijner collega's naar de kelder eener estaminet. Met Paschen zal te Ba. in het bierhuis worden opgevoerd een blijspel in 6 be drijven 1ste bedrijf, Saartje en haar oude sieper2de bedrijf, de Urbanus-pillen3de bedrijf, de kruik gaat te water4de bedrijf, een kippenhok zonder ren5de bedrijf, de wereld in een herberg6de bedrijf, houdt op, want ik zou me ziek lagchen. Dit koddig stukje zal worden opgeluisterd door orgel en piano-spel. Kaatje en Sientje aldaar worden aangeraden geen praatjes uit te strooijen van jongens en meisjes, waarvan niets te zeggen valt, want als zij op zich zeiven zien hebben zij meer dan genoeg. m+2 iw TT EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. APRIL 1885. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dond. 2 'smorg. 8.u. Vrijd. 3 'smorg. II.u. Zaturd. 4 8.Maand. 6 11.30 Dingsd. 7 8.Woens. 8 11. De Directeur, A. van GASTEL. STOOMBOOTDIENST APRIL 1885. Van ZIERIKZEE Vrijdag 3 'smorg. 8,- Zaturd. 4 8,- Zondag 5 9,- Dingsd. 7 7,3 Woensd. 8 8,- Van ROTTERDAM Dond. 2 'smidd. 12, u. Zaturd. 4 12,— Zondag 5 'smorg. 10,s Dingsd. 7 'smidd. 12, Woensd. 8 12, I?. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburgen Rotterdam. APRIL 1885. Donderdag 2 Vrjjdag 3 Zaturdag 4 Dingsdag 7 Woensdag 8 Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. voorm. 8. voorm. 9. voorm. 9. 8.— 9.— 9.— 8.— 9. 9.— 8.— 9.— 9.— 8,— 9,— 9,— SlW^rtenticw. <8- Op den 3 April a. s. hopen onze geliefde -e> Ouders MARINUS STOUTJESDIJK -8» ■8- en -8» ADRIANA van den BERGE hunne S5-jarigeEchtvei*eenigiug' <8- te herdenken. Bruinisse. Hunne dankbare Kinderen. g ■frfrfr ff g ■fr&'fr'S' Bevallen van eeuePochter, ADRIAANTJE VINK, Echtgenoote van P. de VLIEGER. Zierikzee, 31 Maart 1885. Voorspoedig bevallen van een Zoon 9 M. S. BEUN, echtgenoote van J. van de VELDE. Sciierpenisse 31 Maart 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1