/M ill kZI I M III NIEUWSBODE. Dtngsdag 51 Maart 1885. No. 5060. 41ste Jaarg. Verschijnt PINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIÈN, van 13 regels 30 Cfcs., meerdere regels 10 Ots., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Qroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. TWEEDE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Zierikzee Brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeen te, belioorende tot de ligting van bet jaar 1885, die door den militieraad yoor den dienst der militie zijn aangewezen of omtrent welke nog geene uitspraak is gedaan, dat die raad op Dingsdag den 14en April 1885, des voormiddags te 10 uur, te Mid delburg in de Abdij aldaar eene tweede zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, alsmede omtrent hen, die als plaatsvervangers of nummerverwisselaars verlangen op te treden, en dat, bijaldien nopens hunne redenen van vrijstelling nog geene uitspraak is gedaan of zij zich in de dienst der militie wenschen te doen ver vangen, zij op gemelden tijd voor den militieraad moeten verschijnen, vergezeld van de personen, die als plaatsvervangers of nummerverwisselaars voor hen ver langen op te treden, en voorzien van de navolgende stukken 1. wat den plaatsvervanger betreft:- a. van een getuigschrift, dat hij is ingezeten, on gehuwd of kinderloos weduwnaar, niet beneden de 21 jaren oud, en dat hij een goed gedrag heeft geleid. (Dit getuigschrift wordt afgegeven door den Burgemeester.) b. van het bewijs, dat hij zijne pligten ten aanzien van de militie heeft volbragt, of dat hij er geene te volbrengen had; c. indien hij vroeger als militair of op 's lands vloot mogt hebben gediend, van een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den kommandant van het korps, waarbij hij laatstelijk heeft gediend. (Dit getuig schrift kan bij dien kommandant worden aan gevraagd.) d. zoo hij minderjarig is, van een bewijs van de toestemming van zijn vader of voogd, om als plaatsvervanger op te treden. S. wat den nummerverwisselaar be treft a. van een bewijs, afgegeven door den Burge ter der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven en onder anderen inhoudende, dat hij tot dusverre tot geene dienst bij de militie is verpligt geweest b. van de hierboven onder lett. c en d vermelde stukken c. zoo hij voor de militie is ingeschreven binnen eene gemeente van een ander militie-district, dan waartoe de loteling behoort, wiens dienst hij verlangt waar te nemen, van een door den voorzitter van den militieraad van dat district afgegeven uittreksel uit het lotingsregister waarop hij voorkomt, bevattende de daarin te zijnen aanzien.vermelde opgaven. Nadatde persoon, die aTs plaatsvervanger of num merverwisselaar zal optreden, als zoodanig is toege laten, zal door of van wege den loteling, die zich doet vervangen, aan den militieraad moeten worden over gelegd een afschrift van de notariële akte van overeen komst over de vervanging in de dienst. Tot afgifte van de stukken, hierboven onder 1 a en d en 2 a bedoeld, zal op Woensdag den 8en April eerstkomende, des voormiddags van 10 tot 12 uur, in een der lokalen van het gemeentehuis zitting worden gehouden. Die als plaatsvervanger verlangt op te treden, zal alsdan vergezeld moeten zijn van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen, die de ver- eiscbte verklaring omtrent bet gedrag enz. van den plaatsvervanger kunnen afleggen en onderteekenen. Zierikzee, den 30 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris J. F. van der LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen. Hmcriftn Te Boston heeft een kleermaker een octrooi aan gevraagd voor een door hem uitgevonden model van jongensbroeken. De zitting is van k oper, de knieën zijn van geslagen ijzer, de verschillende stukken zijn met klinknagels aan elkander bevestigd, in plaats van genaaid en de zakken van gutta percha, zoodat zij alle vloeibare stoffen, eieren enz. kunnen bevatten, zonder dat men bang behoeft te zijn voor het doordringen. rlnnk. Londen 28 Maart. De Times" verneemt, dat de Russische regeering heeft gelast, 50,000 man bij Bakoer te concentreeren en den gouverneur van den Kaukasus naar Petersburg heeft geroepen om een krijgsraad bij te wonen. Portsmouth, 27 Maart. Admiraal Herber beeft na het houden eener inspectie, aan de Regeering mede gedeeld, dat dertig kannonncerhooten binnen een week gereed kunnen zijn om zee te kiezen. l&ttsiank St.-Petersburg29 Maart. De „Deutsche Zeitung" zegt: Ondanks alle oorlogspellende berigten van Engelschen kant behouden wij de vaste hoop,op eene gunstige oplossing der nog voortdurende onder handelingen. Een oorlog ter wille van een stuk woes tijn in Centraal-Azië zou te weinig in het belang van beide naties zjjn, en zou geheel Europa schade doen. Hoe belust op oorlog zich de kooplieden der City ook mogen aanstellen, de Engelschen kunnen niet vergeten dat de Russen geen Soedanners zijn, maar in dien krijg wèl geoefende soldaten, tegen welken eenen oorlog te beginnen zonder eenige reden inderdaad roek eloosheid zou zijn. JFranfetijfe. De Parijsche Gemeenteraad beeft met 25 tegen 16 stemmen een motie aangenomen, waarin afschaffing van de wet van 1849 en van de verbanningsdecreten tegen vreemde republikeinen, socialisten en revolutio nairen wordt gevraagd. In zuidelijk Frankrijk is de toestand zeer critiek. Te Toulouse en Nimes loopen duizenden werklieden sedert twee en drie maanden zonder werk. In den omtrek van Perpignan hebben bijna alle smelterijen baar vuren uitgedoofdIn de werkplaatsen te Ria liggen 32 000,000 ton ijzererts, die hij gebrek aan bestellingen, niet kunnen verwerkt worden. De Parijsche politie heeft nog 23 medeplichtigen van de onlangs gevatte dieven in handen gekregen. In het geheel zijn nu 63 leden der dievenbende gevat, en men is nog andere op het spoor. Zij moeten in het geheel ongeveer 200 nachtelijke inbraken en diefstallen gepleegd hebben. Een vreeselijk ongeval heeft Woensdagnacht plaats gehad ten huize van den pensverkooper B. in de fau bourg du Temple te Parijs. Elke nacht worden in diens woning' eene groote hoeveelheid pensen en schapenpooten gekookt en bij toerbeurten moet een der bedienden des nachts op het koken toezicht houden. Des ochtends omstreeks vier ure wilde B. naar de Hal gaan om zijne inkoopen te doen, toen hjj een vreeselijk geschreeuw hoorde in het vertrek waar de groote ketel geplaatst is. Zich onmid- delijk daarheen spoedende vond hij zijn bediende voor over gevallen in het kokende vocht. Dadelijk bevrijdde hij den jongen man uitdien verschrikkelij ken toestand; de gewonde werd spoedig naar het hospitaal Saint- Louis overgebracht, doch is aldaar kort na zijne op name onder vreeselijke pijnen bezweken. Te Champier is een mensch, neen, we zouden zeggen een beest, gearresteerd, zich noemende Helène Chantery, 21 jaren oud, die, na haar kindje te hebben geworgd, het lijkje door de varkens deed opeten. In het hospitaal te Limoges stierven in de vorige week op een en denzelfden dag twee zieken. De een, Momot, werd eenige dagen later des mor gens begraven, terwijl de ander, Grosbras, des avonds zou worden ter aarde besteld. Toen de kist van het hospitaal naar de kerk zou worden vervoerd, verlangden de bloedverwanten van de overledene het lijk nog eens te zienaan dit ver zoek werd gevolg gegeven, maar groot was de ont steltenis en de verontwaardiging der nabestaanden, toen zij het stoffelijk overschot van een onbekende te zien kregen. Men had Grosbras bij vergissing reeds des morgens begraven en het lijk was dat van Momot. iPintsrklswk. Een vertrouwd beambte van den Hertog van Saksen Coburg, die 45 jaren in zijn dienst was en dezer dagen overleed, heeft, naar thans gebleken is, diefstal len gepleegd ten. bedrage van ongeveer 500,000. De gestolen gelden waren grootendeels niet het eigendom van den Hertog, maar aan dezen door andere vorsten »voor de zekerheid" in bewaring gegeven. De ontrouwe dienaar heeft alles hij het beursspel verloren. fllckcrinnk. Nijmegen26 Maart. Gisternacht werd door de commiezen de Backere en de Jong van 's Rijks belas tingen, op den weg naar Berg-en-Dal, onder deze gemeente, een vrachtkar, bespannen met een paard en geleid wordende door een hen onbekend voerman, aan gehouden met het doel deze te visiteeren. Terwijl zij daarmede bezig waren, wist de voerman zijn paard uit te spannen, daarop te springen en daarmede als een pijl uit den boog weg te galoppeeren, de kar in de handen der eenigzins verbluft staande commiezen achterlatende. Deze vonden tot hunne verwondering echter geene contrabande op de kar, en daaraan werd door hen ook geen bijzonders bespeurd, zoodat zij zich geene rekenschap van de vlucht des voermans wisten te geven. De achtergelaten kar werd daarom als on beheerd voorwerp aan de polite overgegeven, die het voertuig in veiligheid bragt. Bij eene heden gehouden nadere beschouwing dier kar, bleek het evenwel, dat deze een dubbelen bodem bevatte en dat in de ruimte daartusschen op eene zeer kunstmatige wijze een tien tal groote langwerpige vierkante blikken bussen of trommels geborgen waren, te zamen inhoudende onge veer 150 liter fraudeleus ingevoerden spiritus van zeer hooge procenten, zoodat bet nu verklaarbaar werd, waarom de geleider der kar zich uit de voeten had gemaakt. Door de bedoelde rijks-ambtenaren is nu de spiritus met de kar natuurlijk geconfisqueerd. De smok kelaar is evenwel nog onbekend. De dubbele bodem was zoo bedriegelij ir in de kar gelegd, dat daaruit wederom veel voor hen, wier taak het is voertuigen te onderzoeken, te leeren valt. Ten slotte blijkt het in elk geval voor de beide genoemde commiezen eene mooie aanhaling te zijn, die hun zeker een gewenscht voordeel zal aanbrengen, al mogen zij ook den dubbelen bodem in de kar met inhoud niet dadelijk hebben gevonden. Amsterdam.27 Maart. Onder den last der jaren bezweken gisteren voormiddag ten 103/4 ure de twee pakhuizen „Assen en Almelo" genaamd, waarin een gewone hoeveelheid bietsuiker was geborgen, in 's Rijks Entrepot te Amsterdam. Alleen de voorgevels zijn blijven staan en, zooals van de Laagte Kadijk duidelijk zichtbaar is, moet de 2-steens dikke separa tiemuur tusschen beide, elk op zicb zelf staande, ge bouwen bezweken zjjn. Juist vóór het onheil hadden twee werklieden de pakhuizen verlaten, zoodat er geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Belendende gebouwen, o. a. het pakhuis „Amersfoort", vertoonen eveneens de duidelijkste kenteekenen van groot verval. Men is er nu op bedacht, om in de ramp, die grooter dreigt te worden, te voorzien, maar het vraagstuk„hoedanig de goederen uit de ruïne te verlossen en in veiligheid te brengen?" is than9 nog niet opgelost. Het cijfer der schade aan de goederen toegebragt is nog niet te bepalen, daar het veel van het weder zal afhangen of er van de suiker iets terecht komt, ge steld dat de ontruiming slaagt. Van den aanzienlijken wijnvoorraad in flesschen, on geveer 45000 stuks, geborgen in de kelders en toe- behoorende aan de firma Koopman en Bruinier te Amsterdam, is zeer zeker een gedeelte verloren 't geen de geur alleen reeds bewijst. Het is echter onmogelijk daaromtrent meer zekerheid te verkrijgen wegens de verbazende massa die er op drukt. Gezegde wijnen zijn fijne soorten, en zeer oude tevens, zoodat het renteverlies beteekenend zal zijn. Beneden een halve ton zal, naar het oordeel van bevoegden, de geheele schade aan deze wijnen wel niet blijven. 's Gravenhage, 27 Maart. Bg de behandeling der drankwetwijziging is heden verworpen bet voorstel der regeering om voortaan den Koning ligplaats van Gedeputeerde Staten te laten beslissen over aanvragen tot vergunning boven het wettelijk maximum. Ver worpen zjjn verder de amendementen, strekkende om buiten de bebouwde kom der gemeenten, gecombi neerde neringen toe te laten en aan banket- en koek bakkers en confiseurs vrijheid te geven tot schenken. Hedenavond voortzetting. Bij de voortgezette beraadslagingen over de Drankwetwijziging inde Tweede Kamer, heeft de Re geering het artikel betreffende de gecombineerde neringen gewijzigd in dien zin, dat na 30 April 1885 de verkoop van sterken drank in gecombineerde nerin gen niet anders geschieden mag dan in gesloten flesschen, kannen of kruiken, doch zonder beperking van de hoeveelheid, zoodat de eisch dat minstens 31/, deciliter moest verkocht worden, is vervallen. Hierop trok de heer van der Kaay zijn amendement in, terwijl het gewijzigd amendement—Clercx, om den bestaan- den toestand voor de gecombineerde neringen met twee jaren te verlengen, verworpen is met 36 tegen 24 stemmen. Een amendementvan Houten, om aan de bestaande banketbakkers en confituriers, die thans daartoe het recht bezitten, vrijheid te geven om te blijven schenken, is verworpen met 34 tegen 26 stemmen. De geheele Drankwetwijziging is aangenomen met 46 tegen 4 stemmen. Een ontwerp tot aanvulling van de wet op de mid delen is ingekomen De Kamer is op reces gescheiden, waarschijnlijk tot 7 Mei. 's Grra.veixHa.g'028 Maart. De heden bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerpen tot aanvul ling der middelen voor 1885 strekken om lo. het getal opcenten voor het Rijk op de personele belasting te heffen van 20 op 30 te brengen; 2ode Regeering te machtigen tot uitgifte van schatkistbiljetten of pvomèssen tot een bedrag van ƒ14.400.000. De heer Keuchenius heeft, in het Haagsche „Dag blad", den heer Geerling op zijn open brief geantwoord. Na er aan herinnerd te hebben, dat de dag, waarop de open brief verscheen, de geboortedag was van den admiraal De Ruyter, zegt de schrijver o. a. „Door den held uwer bewondering in bedwang ge houden, wil ik u dan ook slechts antwoorden, dat aan mijne rede van 17 Maart jl. "be bedoeling vreemd is gebleven van Uwe verdiensten als vlagofficier, vloot voogd en krijgsman te verkleinen. „Ik heb daarbij niet gedaebt aan betgeen de heer Van Kerkwijk een jaar te voren, ter gelegenheid van zijn interpellatie betreffende de grondwetsherziening, over uwe houding als minister van marine gezegd had, en verwacht dus dat mijne woorden niet langer door U met de zijne worden aangevuld en uitgelegd. Ik heb hulde gebragt aan uwe inzichten omtrent de opleiding onzer schepelingenmaar daarom, meer nog dan de heer Van Kerkwijk, het bejammerd, dat gij, door overijld zwichten voor den aandrang van enkelen en door herroeping van eenen kort te voren door u uitgelokten nuttigen maatrégel, de verwezenlijking uwer m. i. wijze plannen voor onbepaalden tijd hebt opgeschort. Nu de kortheid van het ministerieele leven al uwe voornemens voor eene latere toekomst ver ijdeld heeft, moet gij zelf, HoogEdel. Gestrenge heer, meer met mijnen jammer instemmen, dan dien wraken. Vooral als gij verneemt, wat een zee-officier, dien ik niet de eer heb persoonlijk te kennen, mij heden onge vraagd mededeelde, dat de jongelingen op onze oplei dingsschepen des Zondagsavonds dronken, met vrouwen aan hunnen arm, naar boord terugkeeren dat ter plaatse, waar hij sedert vele jaren verbljjf hield, nooit meer een zee-officier in de kerk gezien wordt en in verband daarmede Nederland alle andere natiën, zelfs de Franache overtreft in de verwaarloozing der godsdienstoefening aan boord van 's Rijks oorlogs schepen". Wat het verwijt betreft, dat de schr. bitterheden zou hebben toegevoegd tot de personen, die zich voor het vaderland opofferen door de teugels van het bewind in handen te nemen, merkte de heer Keuchenius op zich niet te herinneren in den heer Geerling, als minister van marine, ooit iets anders gegispt te hebben dan zijn uitroep in de Kamer: „Mijn God, ik kan mij toch geen ooren laten aannaaien. „In een ministerie-Heemskerk, zegt de heer K. dat zoo gaarne voorwendt voor de prerogatieven van eenen aardschen Koning te waken en zooveel eerbied be toont voor de voorregten van de aandeelhouders der Billiton-Maatschappjj en hare slinksche begunstigers, wekte zulke aanranding van de eer en majesteit van den Koning der Koningen mijne verbazing en veront waardiging." De schrijver vindt hierin aanleiding om op te komen tegen het ijdelijk gebruiken van den naam des Aller- hoogsten en stelt De Ruyters godsvruchtigheid ten voorbeeld aan het tegenwoordig geslacht. Daarop eindigt hij met den heer Geerling te ver zoeken den Koning en diens eersten minister in her innering te brengen, dat vóór alles art. 194 der Grond wet behoort te worden herzien. X>irlïSla.n<l, 27 Maart. Blijkens de dezer dagen goedgekeurde rekening van de Spaarbank over 1884 werd in dat jaar ingebracht 2824,95 en terugbetaald 1325,447s, zoodat op 1 Januari) 1885 6310,25 aan de inleggers verschuldigd was. Het reserve-fonds be droeg 1109,927,. Breda., 28 Maart. Aan de suikerfabriek, buiten de voormalige Waterpoort alhier, waren door de sui kerfabriek te Zevenbergen 495 zakken met suiker af gezonden. Al spoedig kwam men op het vermoeden dat die suiker door bijvoeging van steenen was ver- valscht, waarom men haar aan een onderzoek onder wierp, door 't welk dit vermoeden werd bevestigd. Hieromtrent is bij de bevoegde autoriteit eene aanklagt ingediend, en om de gegrondheid dezer klacht aan te toonen, zijn dan ook drie van die zakken met suiker in tegenwoordigheid der rijkspolitie onderzocht, 't welk tot gevolg heeft gehad dat deze, den 26sten dezer twee dier zakken met de daarin gevonden steenen in beslag heeft genomen. Ten huize van mevr. de douairière Six te Breda is een dienstbode overleden, die aldaar 40 achter in volgende jaren met trouw en opofferende liefde heeft gediend. Haar naam is Dimphina Maria Schonck. Bergen-op-Zoom27 Maart. Heden is alhier door het dagelij ksch bestuur der visseherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, gevestigd te Tholen, in het openbaar verpacht Slikken voor de Molen- en Nieuw Olzendepo'dera onder Yerseke, bestemd tot den aanleg van oester putten en verdeeld in 27 perceelen. Alle deze perceelen hebben opgebragt de aanzien lijke som van 7167 per jaar. Alhier is opgerigt een sociëteit waar niets dan Fransch mag gesproken worden, onder den naam van „Les amis réunis",en waarvan de hr I. Loonen roorloopig gekozen is tot president, die zich dan ook veel moeite getroost om die vereeniging levensvatbaarheid te doen verkrijgen. Axel, 28 Maart. Ter bevordering van de Zondags rust worden van morgen af, op Zon- en de erkende christelijke feestdagen, alle verzendingen per postboden in dezen omtrek in den voormiddag uitgevoerd, en vervallen alzoo de bodeloopen op die dagen, van af den middag, en tevens daarmede ook de bestellingen des namiddags te Axel, Zaamslag, Zuiddorpe, Overslag, Hoek, Sluiskil en Spui. Een tweede postbode, tevens besteller, is,alhier aangesteld, terwijl een postbode zal worden benoemd voor de polders in de gemeente Ter-Neuzen. Middelburg, 28 Maart. Bij de directie der Middelburgsche Telephoonvereeniging is van den Minis ter van waterstaat enz. berigt ontvangen, dat er geen bezwaar bestaat om te zijner tijd het telegraafkantoor te Middelburg iu het telephoonnet op te nemen onder voorwaarde dat door de Maatsch. aan 't rijk ƒ0,05 voor elk aangeboden of ontvangen telegram worde betaald, welk bedrag met 0,027a "wordt verhoogd door elk ontvangen telegram, waarvan de geadresseerde ver langt, dat hem, na de bestelling per telephoon, door het rijkstelegraaf kantoor een afschrift wordt bezorgd. Goes, 28 Maart. Door eenige landbouwers uit ons eiland is aan den Koning een adres gerigt, waarin wegens den dringenden nood waarin de 'graanbouw verkeert, een invoerregt van 1,50 per 100 K.G. wordt geviaagd. Zij stellen daarbij in het licht, dat eene tijdelijke omzetting van bouw- in weiland in Zeeland onmogelijk is dat de gronden daartoe ongeschikt zijn dat er gebrek is aan drinkwaterdat zulk eene om zetting tijd en •'geld vordert, en dat de veeprjjzen er door gedrukt zouden worden. Zij vreezen van het invoerregt geene beteekenende stijging der broodprijzen, vooral niet, als gelijk vroeger de broodprijzen door eene „broodzetting" werden geregeld; daardoor zou zelfs de prijs van het brood dalen. Een algeheele terugkeer tot het oude dusbescher mende rechten en bepaling van den broodprjjs van overheidswege. Aangenomen nu wat zeer zeker niet het geval zal zijn dat de broodprijzen nieo hooger worden, dan verwonderd het ons toch, dat adressanten één belangrijke zaak vergeten. Wanneer door het heffen van invoerrechten de inlandsche granen duurder worden, zullen dan ook niet de pachten rijzenzal dan bij slot van rekening het voordeel niet vloeijen in den zak van den eigenaar, terwijl de pachter „de oude knecht" blijftzullen ook ambachtslieden, timmerman, smid e. a. den hoer niet meer dan heden 't geval is, in rekening brengen, omdat deze dan ook wat meer missen kan? Wij hoorden van een landbouwer, die in bescherming geen heil ziet voor zijn stand, de opmerking, dat bij het heffen van invoerrechten de eigenaar twee en de boer slechts een halve schrede vooruit gaan zal. Ook zijn er op ons eiland sommigen, die wakker genoeg zijn om in het uitspreken door sommigen van de vrees, dat onze boeren „er onder" moeten eene poging zien om politieke munt te slaan. Zou dat zoo onmogelijk zijn Van de acht leerlingen der Burger-Avondschool die aan het eindexamen deelnemen, is aan zeven het diploma uitgereikt, n.l. aan J. Ossewaarde, J. H. Hoo- gesteger, F. Vonk, W. H. van Gorsel, J. Glas, H. P. v. d. Hell en H. J. Elsman. Eveneens werd aan vier leerlingen der ambachtsschool het diploma van volbrachten leertijd uitgereikt, t. w. W. H. van Gorsel, H. P. v. d. Hell, W. Repmeester en B. van Noppen. Zeven nieuwe leerlingen werden tot de ambachtsschool toegelaten, vier voor de be werking van het hout en drie voor de bewerking van het ijzer. Teregt wekt het verwondering, dat nog steeds aan ambtenaren, wier standplaats en werkkring alhier is, vrijheid wordt gegeven om in eene andere gemeente te wonen. Eenige jaren geleden mogt men het voor wendsel laten gelden, dat er gebrek was aan geschikte woonhuizen. Dit voorwendsel is thans evenwel ver vallen. Eenige uiterst geschikte woonhuizen voor den zeer deftigen stand wachten op huurders en waar het recht tot uitwoning zeker slechts tot wederopzeggena toe is verleend, zou het nu de tijd zijn om de vrijheid in te trekken. De ontvanger der registratie enz. o.a. resideert nog steeds te 's Gravenpolder. Zou het geen tijd worden om die ambtenaren te herinneren, dat hun eigenlijke domicilie alhier is. Waar men van de lusten pro fiteert, dient men ook dan deel in de lasten te dragen. Tholem. In de afgeloopen week zijn alhier 1811 H.L. Mosselzaad uit Harlingen aangevoerd, terwijl- er nog eene groote hoeveelheid verwacht wordt. Als men nu - nagaat, dat er naar eenige andere plaatsen in Zeeland nog grootere hoeveelheden worden verzonden, dan blijkt daaruit wel, dat de mosselhandel in Zeeland groot is. Brouwershaven29 Maart. Hedenmiddag ongeveer 4 ure, ontstond alhier brand in de schuur van den landbouwer C. Gast; in een kort oogenblik was de schuur met derzei ver inhoud, een groote partij hooi, eene prooi der vlammen. Twee daarbij staande hooistapels zijn mede door den brand vernield. Door de onmiddelijke hulp der brandweer mocht het geluk ken de aangrenzende schuur van den landbouwer Ct. van Schelven te behouden, hoewel de brandweer den geheelen nacht op het terrein aanwezig is geweest. Het verbrandde was niet verzekerd. Volgens gerucht, is de brand ontstaan door het aan steken van een vuurtje door kinderen. Brouwershaven, Vrijdagavond had alhier de aangekondigde soireé ten voordeele der armen plaats. Zij was druk bezocht en al de nummers van 't pro gramma werden met succes uitgevoerd. Naafloop werd den heer D. Hocke Dz.die den eersten stoot tot het houden dezer soirée gegeven had, in gèpaste woorden dank gezegd. Zierikzee, 27 Maart. Ter correctionele teregt- zitting der arrondissements-regtbank van 20 Maart jl. waren gedagvaard lo. N. H. oud 16 jaar, dienstbode, wonende te Elle- ineet, ter zake dat zij op verschillende tijdstippen in het einde van 1884, terwijl zij tegen genot van kost, loon en inwoning als dienstbode in dienst was bij den landbouwer M. H. te Kerkwerve, uit een chiffonière in diens woning aldaar, ten nadeele van hem en zijn vrouw arglistig ƒ11.50 heeft weggenomen en zich toegeëigend. Beklaagde bekende de haar ten laste gelegde feiten te hebben gepleegd. De Officier van Justitie requireerde schuldig ver klaring en veroordeeling tot 3 weken celstraf. Bij vonnis van heden, werd beklaagde veroordeeld tot i4 dagen gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan. 2o. J. S., vi8scker, wonende te Tholen, ter zake dat hij in den avond van den 7 Febr. 1883 te Tholen aan J. M. de J. moedwillig slagen heeft toegebragt, tenge volge waarvan deze verwond is geworden. Beklaagde was niet verschenen. Eisch van het O. M. 3 dagen celstraf. De bekl. werd heden tot de geëischte straf veroordeeld. 3o. J. M. J., winkelier te Scherpenisse, ter zake dat hij in het najaar van 1884, te of nabij Scherpenisse, terwijl hij tegen vooraf bepaald vast loon, als agent in dienst was van de beetwortelsuikerfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent en als zoodanig belast om, als haar lasthebber, voor die fabriek de suikerbieten, door de landbouwers die met haar gecontracteerd hadden, haar te leveren, van dezen in ontvang te nemen, te wegen en ten name van elk der contractanten afzon-, derlijk, aan de fabriek te verantwoorden, de na te noemen hoeveelheden suikerbieten, door de straks te melden landbouwers contractanten in zijn bovenge noemde bezoldigde betrekking hem overhandigd om die, ten hunnen name en behoeve, naar de fabriek te verzenden, ten bunnen nadeele bedriegelijk verduisterd en weerloos gemaakt heeft, door ze, na de overname aan meergemelde fabriek af te leveren en te verant woorden niet ten behoeve en als afkomstig van hen, die ze hem hadden ter hand gesteld, maar op zijn eigen naam, als geleverd door hem zelf, ingevolge het contract 't welk ook hij met de fabriek had ge sloten, of wel door op andere wijze ten eigen bate er over te beschikken, zijnde lo. omstreeks 38932 kilogram op of omstreeks'27 en 31 Oct.' 1884 afgeleverd door N. A. B. landbouwer te Poortvliet 2o. ongeveer 3944 kilogram op of omstreeks 23 Oct. 1884 afgeleverd door J. D. landbouwer ie Poortvliet; 3o. ongeveer 17153 kilogram afgeleverd door A. B. landbouwer te Scherpenisse op vetschillende tijdstippen, namelijk op of omstreeks 22 en 28 October 1884 en 1 November daaraanvolgende. Van wege het O. M. waren gedagvaard elf getuigen I waaronder twee deskundigen en van wege de bekl. vier getuigen. Voor bekl. trad als verdediger op Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije. Het O. M. bij monde van Mr. van Hoytema, achtte de te laste gelegde feiten wettig en overtuigend be wezen, en requireerde schuldigverklaring van den bekl. aan drie wanbedrijven van misbruik van vertrouwen, door het ten nadeele van den eigenaar verduisteren vau koopwaren, die hem niet in handen zijn gesteld geweest dan tot een betaald wordenden arbeid, en om er een bepaald gebruik van te maken, en veroordee ling tot 183 dagen celstraf en 3 geldboeten elk van ƒ12.50, subs. 1 dag celstraf voor elke boete. De verdediger concludeerde op daartoe aangevoerde gronden tot vrijspraak van zijn cliënt. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden.' Bij gemotiveerd vonnis heeft de Regtbank verkla rfe dat de aan bekl. te laste gelegde feiten noch misdaad, noch wanbedrjjf, noch overtreding opleveren en den. bekl. ontslagen van alle regtsvervolging, de kosten van het geding te dragen door den Staat. De uitslag van het admissie-examen van de Rgks- Normaallessen alhier is dat van de 9 cacdidaten, die zich hadden aangemeld, 7 zijn opgekomen. Hiervan zijn 6 toegelaten en wel G. J. v. d. Bout van Zierikzee en C. Verboom van Kerkwerve tot de 2e kl., K. Geleijnse van Noordwelle, L. Geleijase, van Zierikzee, C. Hoogerland van Ouwerkerk, en F. Maijs van Zie rikzee tot de le klasse. De lessen tellen thans 50 kweekelingen. KERKNIEUWS. Naar. men verneemt zou de heer C. Reijers, pred. bij de Ned._ Herv. gem. te Nieuw-Helvoet, plotseling overleden zijn. Evenals zijn vader, die predikant te Brouwershaven was, genoot de heer Reijers van Nieuw- Helvoet de achting van allen, die hem kenden. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Zuid- Scharwoude door ds. A. M. Venker pred. te Brouwershaven. Beroepen naar Sehore en Vlake ds. K. Straatsma te Biervliet. Oosterland29 Maart. Door diakenen der Hervormde gemeente alhier, werd heden voormidd ag onder de godsdienstoefening ten behoeve der Kevie- voogdij gecollecteerd eene som van vijftig gulden onder de spreuk »Het was steeds ons 3treven aan onze ver- pligtingeh te voldoen." Moge de edele gever of geefster vqor deze gift gezegend worden. lajjezoadea Unieleen. REGT DOOR ZEE. Vele ingezetenen, die klaagden over te hooge vleesck- prijzen, was het voorzeker aangenaam te vernemei, toen voor eenige weken door den heer Chr. Gr. de Kater puik vleesch_ tegen verminderden prijs werd aan geboden. NOf het bjj ontvangst aan hunne verwachting beantwoordde, is ons onbekend, daar wij er niet vaa profiteerden. Door genoémden landbouwer werd de vorige week wederom eene lijst ter teekening aangeboden, °waarbij hij mededeelde dat hij een best beest zou slachten, dat in 1884 op de Amsterdamsche Tentoonstelling bekroond was geworden en waarvan hij het vleesch te koop aan bood voor 36 Cts. per 5 ons. Was het te verwonderen dat velen op die lijst tee kenden, in de hoop goed eb goedkoop vleesch te zullen ontvangen Doch wat bleek nu Het beest werd aangegeven, doch de ambtenaren der belasting oordeelden °de aan gifte te laag en benaderden hetzelve, waarna het over ging in handen van den heer J. Gloude, die het dier naar Rotterdam vervoerde. Thans konden de inwoners van Zierikzee en daaronder velen die op de lijst had den geteekend, zich overtuigen, dat het beste beest, was een Stierals zoodanig dan ook bekroond. Wij gelooven dat velen, indien zij dat hadden ge weten,^ zich wel tweemaal zouden hebben bedacht vóór zij wat bestelden. .Had de heer de Kater op zijne lijst geplaatst, dat hij een beste Stier zou slachten, dan had hij regt door zee gegaan; de patentwet laat ieder vrij te slachten wat men wil, koeien, stieren, ezels, bokken enz., maar de koopers hebben ook het regt om te weten wat hen te koop wordt aangeboden. In de hoop dat deze regelen zul1 en medewerken tot bevordering van eerlijken handel, blijf ik JAN REGT DOOR ZEE. Hervatting der Dienst. Stoomboot „ZEELAND." Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. APRIL 18 SS. Van ZIERIKZEE: Dond. Zaturd. Dingsd. 2 'smorg. 7 Van ROTTERDAM: Woen8. 1 'smorg. 11.u. Vrjjd. 3 11.— Maand. 6 11.30 De Directeur, A. van GASTEL. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelijke dankoetuiging kennis, dat bij hen in de voormiddag-godsdienstoefening in de Kleine Kerk op Zondag 29 dezer, ten behoeve hunner Armen, is gecollecteerd eeix bankbiljet van ƒS5.' Zierikzee, 30 Maart 1885. Namens Diakenen voornoemd VAN KINSCHOT, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris. Hkvctrtenti.cn, Ouders Op 4 April a. s., hopen onze waarde A. van DER WERFE en K. PADMOS sjÏ hunne 40-jax*ige Echt vereeniging^ 1 ff te herdenken gl Hunue dankbare Kinderen. |f H Renesse, 30 Maart 1885. Getrouwd MARINUS JOHANNES MOL Az. en CORNELIA DANA KOSTENSE Bd„ die, ook namens wederzijdscke familie, dank zeggen voor de belangstelling hij hun huwelijk ondervonden. Nieuwerkerk, 27 Maart 18S5.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1