/IlltlkZIIStlll NIEUWSBODE. No. 5059. Xalurdag 28 Maart 1885. V 4fsie Jaarg. ADV ER.TENTIËN, van 1—3 Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. 30 Cts., meerdere regels 10 Ots.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Nieuwstijdingen. J&OTcrifitt De groote vleesch- en spekpakkers Armour, Planking- ton Co., te Ghicago, ontvingen van de Engelache Regeering opnieuw een bestelling van 400,000 ponden cornedbeef. In het geheel moet die firma driemillioen ponden leveren. Er zijn 20,000 beesten noodig voor de uitgezochte deelen, die geschikt zijn tot het maken van aldus verduurzaamd vleesch, maar de veevoorraad is zoo groot, dat er geen rijzing in de vleeschprgzen in Ghicago zal ontstaan. In geheel Groot-Britannië, heeft Zaterdagavond en Zondagmorgen een hevige sneeuwstorm gewoed. In den omtrek van Portsmouth was de storm het hevigst. Alle gemeenschap met het Westen van Engeland was gestremd, door het breken van de telegraafdraden. Te Londen begon het 's morgens te 5 uur te sneeuwen, en in een paar uren lag de sneeuw hier en daar een halve voet hoog. Reeds te tien uren echter begon het hard te dooien, en daar de Londensche wet voorschrijft in sommige «parishes" althans dat elk burger het trottoir vóór zijn huis moet rein houden, waren wel dra honderden arme drommels met schop en bezem in de weer om een extra duitje te verdienen. In een minimum van tijd was het tramwegverkeer weer her steld, en in den namiddag was er in heel Londen bijna geen vlokje sneeuw meer te zien. Bij de Britsche Regeering zijn thans berigten uit Suakin (Egypte) ingekomen, volgens welire Zondag 11, 72 man zijn gesneuveld (6 officieren) en 121 gewond (ook 6 officieren). Voorts worden een aantal manschap pen rerrnist. Het gevecht, dat dien Zondag om en in de zareba bij Haschin werd geleverd, had ligt met eene ge voelige nederlaag, ja eene geheele vernietiging der kleine Engelsche strijdmacht kunnen eindigen. De Britten, zorgeloos, gelijk ze op dit gebied maar al te dikwijls zijn, werden volkomen overrompeld, terwijl ze in de nog niet geheel voltooide zareba aan het middagmaal zaten. De soldaten hadden hunne wapenen afgelegd de kameelen waren buiten en alles scheen rustig, toen plotseling eenige mannen kwamen aanstuiven met den roep „de vijand komt Onmiddellijk daarop kwam deze dan ookingrooten getale uit het dichte hout te voorschijn rennen, be schermd voor het vuur door de Engelsche kameelen. Met groote moeite bereikten de troepen, die er buiten waren, de zareba. Maar de Arabieren drongen er mede in en er ontstond nu een verwoed gevecht van man tegen man. Ook buiten de zareba waren sommige kleine troepjes Engelsche soldaten, rug aan rug aan eengesloten, bezig met zich tegen de overmacht te verweren. Langzamerhand begon evenwel het geweer vuur der Engelschen de overhand te behouden en de vijand werd met groot verlies genoodzaakt te wjjken. De verwarring was echter zoo groot, dat een aantal Engelschen door hun eigen wapenbroeders werden doodgeschoten, en het eenige wat te verwonderen is, zegt de „Times" correspondent, is, dat er op die wijze niet meer vielen. Het gevecht duurde, volgens de laatste berichten in het geheel niet langer dan een kwartier. Vijf minuten werd er in de zareba wanhopig gevochten vijf minuten, nadat het den Engelschen gelukt was hun terrein te behouden, werden er wolken kogels op den vijand gerichtvijf minuten later waren zij afge trokken. Geruimen tijd was de lucht zoo met rook en stof wolken bedekt, dat men niets kon zien, doch toen het ophelderde vertoonde zich een vreeselijk schouw spel. Het stroomde bloed, en het aantal dooden en gewonden, paarden en kameelen was niet te tellen. Engelsche zee-soldaten, Indische voetknechten, honder den zwarten, muilezels, paarden, gewonde kameelen, alles lag in een vreeselijken hoop door elkander. Toen te 10 uur 's avonds de maan doorbrak, en men in de zareba aan het opruimen der dooden en gewonden kon beginnen, leverde het slagveld daarbuiten nog ver schrikkelijker aanblik op. Overal over de vlakte was het bezaaid met zwarte lijken, in allerlei houdingen, doch de meesten lagen vlak bij de zareba, en 80 lij ken van Soudaneezen vond men zelfs binnen de verschan sing. De doode kameelen en paarden kon men niet vervoeren. Gelijk men weet, bouwde men later dan ook eene andere zareba. De toon der Engelsche pers wordt, bg dit bloedig voorspel tot een veldtocht, die nog vrij wat ernstiger bezwaren brengen zal, in de laatste dagen aanmerke lijk kalmer en minder oorlogzuchtig, en „Daily News", vroeger zoo druk met het beweren, dat de Mahdi moest worden „verpletterd", slaakt thans reeds zuchten naar eene „eervolle schikking". Londen, 24 Maart. Hedenavond werd plotseling een Kabinetsraad bijeengeroepen, die twee uren duurde. Daarna ontbood Lord Granville den Turkschen gezant Musurus-Pacha, met wien hij een landurig onderhoud had omtrent de pogingen welke Rusland heeft aange wend om een verbond met Turkije te verkrijgen. Het Engelsche Kabinet ziet thans de waarde van een ver bond tusschen Turkije en Engeland in, met het oog op de mogelijkheid van een oorlog in Azië. Zeven stoomschepen, welke thans te Chatten in reserve zijn, hebben bevel ontvangen, zich gereed te houden om onmiddellijk in actieven dienst gesteld te worden. Gelijke bevelen worden ook aan de andere marine werven verwacht. Londen24 Maart. In het Lagerhuis is ingeko men eene boodschap der Koningin, kennisgevende dat, met 't oog op den tegenwoordigen toestand der staats- aangelegenheden en op de groote eischen welke aan de militaire strijdkrachten tot bescherming van 's lands belangen gesteld worden, besloten is de reserve en de militie-reserve onder de wapenen te roepen. ÏOenemnv&ien. In zijn antwoord op de verzoekschriften der beide kamers verklaart de koning het volgende „Wij beschouwen het als een ramp, wanneer de rijks dag ten aanzien der begrooting niet tot overeenstem ming kan komenmaar in onze raadgevers (het mini sterie) kunnen wg niet den hinderpaal zien, welke deze overeenstemming belet. Onze grondwettige rechten prijsgeven om het tot stand komen der begrooting te verkrijgen, kunnen wij niet, en daarom richten wij tot de beide kamers het dringend en ernstig verzoek als nog te trachten eene schikking te treffen. „Onze liefde voor en onze trouw aan de grondwet zijn niet geringer dan die der vertegenwoordiging en het is onze vaste wil de vrijheden maar ook de machts- verdeelingen in die grondwet opgenomen, te handhaven". JFranferijtl. Parijs 24 Maart. Het wetsontwerp tot herstel van de scrutin de liste is heden door de Kamer in zijn geheel aangenomen, met 412 tegen 99 stemmen. 40uit8ctllKlrö. Omtrent de verongelukte mijnwerkers in de mijn Camphausen bij Saarbrüken verneemt men nog, dat zij, die den dood door verstikking gevonden hebben, er uitzagen alsof zij ingeslapen waren, daarentegen waren anderen ontzettend verminkt. Ongeveer vijftien ligchamen of ligchaamsdeelen vond men beter niet op klaar lichten dag naar boven te brengen. Het waren de lijken, die het laatst gevonden zijn en die tenge volge van de groote warmte reeds in verge vorderden staat van ontbinding verkeerden. Men liet de kisten in de mijn neder, waarin de lijken gelegd werden om ze des avonds, toen het donker was, op te halen. Treurige tooneelen hadden meermalen aan den ingang van de mijn plaats, wanneer het lijk door de nabe staanden werd herkend. Dikwijls was het eenige her- kenningsteeken de kleur der kousen of de vorm der schoenen. Meppel24 Maart. In den laatsten tijd worden door de handelaren herhaaldelijk en luide klachten aangeheven over de inferieure qualiteit van de boter, die hier ter markt wordt gebragt. Was onze plaats jaren lang gunstig bekend wegens dedo orgaans puike hoedanigheid van de boter die van hier werd uitge voerd, die reputatie wordt allengs minder en zal ge- geheel verloren gaan als de uiterste krachten niet worden ingespannen om haar te behouden. Zoowel het belang van den veehouder als dat van den koopman eischt gebiedend, dat opnieuw de meest mogelijke zorg aan de bereiding van de boter worde gewijd. Aan verwaarloozing daarvan is alleen de achteruitgang te wijten, die de markt in den tegenwoordigen treurigen toestand heeft gebragt. De hoofdoorzaak wordt door deskundigen voor een goed deel toegeschreven aan de zucht tot uitgaan. Terwijl vroeger de vrouw des huizes en hare dochters voor niets ter wereld de bereiding van de boter uit de handen zouden geven, wordt dit nu bij de algemeen heerschende uithuizigheid veelal overgelaten aan de dienstboden, die of niet genoegzaam op de hoogte zijn of het zich gemakkelijk maken. Eu de gevolgen blijven niet uit; teruggang in qualiteit, teruggang in prijs. Het spreekt van zelf dat er gunstige uitzonderingen zijn. Wat de boter aangaat, die thans aan de markt wordt gebragt, deze moet voor een gedeelte dienen voor zomerboter voor de banketbakkers. Maar daarvoor moet ze kunnen duren en dit kunnen verreweg de meeste vaten niet, omdat de versche biest te spoedig in de karn gedaan wordt, wat zeer schadelijk werkt. Reeds in een korten tijd wordt het product dan als vet, en geheel ongeschikt om te bewaren. Minstens 8 a 14 dagen moet gewacht worden eer de melk van versch gekalfde koeien voor boterbereiding mag wor den gebruikt. Bezwaar kan dit niet geven, maar wel voordeel. De boterprijzen zijn zeer laagde prijzen van de varkens vooruitgaande. Welnu, laat men de biest in de eerste twee weken aan de varkens geven of, wil men liever, aan de kalveren. Op deze wijze behaalt men dubbel voordeel: varkens en kalveren zullen beter gedijen en de qualiteit van de boter en derhalve de prijs zal merkbaar vooruitgaan. A.mster*<iaiii25 Maart. Eergisteren nam een Duitscher, die „voor 't gemak" zonder bagage reisde, in het Hotel Adrian zijn intrek. Zijn zeer bijzondere naam was Meijer. Gisteren zocht hij in een goud- en zilver magazijn alhier eenige fraaie horloges met niet minder fraaie kettingen uit, met opdracht die aan zijn logement te doen bezorgen, opdat hieruit een keuze zou kunnen gedaan worden. De magazijnhouder bracht ze zelf, en daarop ging de Duitscher aan het kiezen. Hij stak de twee duurste met een paar kettingen er aan in de zakken van zijn vest, en vertelde er bij, dat hij ze toch nog even aan zijn moeder wilde laten zien. De magazijnhouder was onnoozel genoeg in dezen aan ieder ander dan aan winkeliers bekenden strik zich te laten vangen, en toen hij eindelijk tot naden ken kwam, was de vlugge Duitscher natuurlijk reeds lang de straat op. De portier had hem zien vertrekken tot nog toe is de vreemdeling niet teruggekeerd. En ook het zoeken aan de twee spoorwegstations is zon der gevolg gebleven, zoodat men vermoedt, dat hij deze reeds gepasseerd is. De zaakwaarnemer G. Spanjer, te Haarlem, die aan eenige eenvoudige lieden vrij groote sommen af troggelde door een groote erfenis voor te spiegelen, kreeg als oplichter van de Rechtbank te Haarlem 6 md. celstraf. Spanjer was met dat vonnis niet tevreden en „gooi de thooger op". Het hof te Amsterdam verklaarde nu Woensdag, 't met hem eens te zijn dat het vonnis niet deugde. Het gaf er hem namelijk nog 6 maanden celstraf bij. Dat kleine oorzaken dikwijls groote gevolgen kunnen hebben, werd onlangs weder bewezen ter teregt- zitting van de Arrond.-Regtb. te Amsterdam. Gebr. S., houthandelaren, hadden van den heer H. L.. eveneens houthandelaar, ruim ƒ1700 te vorderen, ver hoogd met 5 cent voor een plakzegel. Tot betaling daartoe gedagvaard, verklaarde laatst genoemde, bij monde van zijn raadsman, wél de hoofdsom doch niet de 5 cent voor het quitantiezegel te willen betalenlo. „omdat de waarde van dat zegel door hem niet genoten was 2o. omdat hij geene kwijting van de eischers verlangde, en niemand tegen zijn zin een be wijs van schuldkwijting kan worden opgedrongen". Om een eind aan deze (nu vjjf cent) procedure te maken, verminderden de heeren S. hunne vordering met de waarde van het plakzegel. De Regtbank veroordeelde den heer L. alsnu tot betaling van de gevorderde hoofdsom. Bovendien heeft hij nu ongeveer ƒ100 aan zegel- en registratieregten ten voordeele van het rijk te voldoen, behalve het honorarium van zijn raadsman Leiden, 24 Maart. Ruim veertien dagen geleden werd alhier door een dienstbode des morgens bij het opstaan ontdekt, dat de straatdeur der woning van hare meesteres, eene weduwe, openstond, en het bleek daarop, dat er dien nacht gelden waren ontvreemd uit eene gesloten kast. De politie, hiervan onderrigt, deed een onderzoek ter plaatse, waarbij de dienstbode de noodige inlichtingen gaf en aanwijzingen deed, waaruit moest worden afgeleid^ dat zich iemand den vorigen avond had doen insluiten en wel op eene zoldertrap in het achterhuis. Die persoon moest met valsche sleutels de deuren van twee kamers hebben geopend, om zoodoende de straatdeur weder te kunnen bereiken, en had bij zijn overhaast vertrek nog enkele muntstukken in het voorhuis laten vallen. Uit dat onderzoek bleek der politie tevens, dat men te doen had met iemand, die zeer goed de localiteit der woning kende. De aandacht \iel al heel spoedig op den schoon zoon der weduwe, die vroeger met zijne vrouw bij die weduwe gewoond had, doch om minder goede redenen die woning had moeten verlaten. In dien geest werd dan ook het onderzoek voortgezet zonder evenwel de minste resultaten te verkrijgen. Thans werd den politie commissaris medegedeeld dat, terwijl de weduwe vóór een paar dagen op reis geweest was, de dienstbode gedurende enkele nachten alleen in het huis was achtergebleven en dat wel met haren vollen wil, daar zij te kennen gafze zullen mij niet stelen, en die mij steelt brengt mij terug. Die buitengewone stout heid van eene meid niet ouder dan 21 jaren, gaf den ambtenaar aanleiding om haar te verdenken en het onderzoek tegen haar voort te zetten, met het gevolg dat zij ten slotte bekende zelve -den diefstal te hebben ge pleegd, en een en ander in voorschreven staat te hebben gebragt om aan insluiping te doen gelooven. Het grootste gedeelte van het geld werd daarop in beslag genomen, terwijl de daderes, die eene buiten gewone brutaliteit aan den dag legde, naar de ge vangenis is overgebragt. 's Gravenhage 25 Maart. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is bepaald dat de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging der drank wet zal plaats hebben na afloop der staatsbegrooting. De regeering heeft haar antwoord op het voor- loopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijzi ging der drankwet vergezeld doen gaan van een gewijzigd ontwerp. Vertrouwende dat de kamer, bij eenige zelfbeperking in het voeren van debatten, voldoenden tijd zal vinden om deze zaak behoorlijk af te doen, meent de regeering dat vooralsnog geen sprake mag zijn van terugkomen op de strekking der drankwet; het misbruik vanster- ken drank leidt tot zoo groot maatschappelijk kwaad, dat de bestrijding het offer van eenige indiridueele vrijheid waard is. Tegen de vervanging van «binnenshuis" door «recht streeks" (gemeenschap bjj gecombineerde bedrijven) bestaat bij de regeering bedenking; daardoor toch zouden al de bezwaren big ven bestaan, die tegen de gecombineerde bedrijven worden aangevoerd. Ofschoon ontkennende dat zij een concessie deed aan banketbakkers e. d„ en volhoudende dat de billijkheid die uitzondering eischte, trekt de regeering deze echter in, wegens den bijzonder grooten tegenstand. Het nieuw art. 28 (waarbij het minimum van geoorloofden ver koop in gesloten flesschen van 8 op 3 l/2 deciliter wordt verlaagd) schijnt nl. voldoende voor den handel in vruchten op brandewijn. Zich vereenigende met het denkbeeld eener proges- sieve verhooging van het vergunningsregt, stelt de regeering voor: dit nu te bepalen op 5 a ƒ12.50 per ƒ50 huurwaarde, met dien verstande dat het mini mum tot 80 April 1890 zal bedragen 15, tot 30 April '95 20 en daarna 25. De belasting-ambtenaren kunnen niet belast worden met opsporen van overtredingen. Een verruiming van lokaliteit kan zoodanig zijn, dat deze een nieuwe localiteit wordt; enkele verbete ring of verfraaiing zal natuurlijk niet leiden tot het vervallen van de vergunning. 's Gravenhage 26 Maart. (Tweede Kamer) Aangenomen is met 47 tegen 27 stemmen het amen dement om 25,000 subsidie beschikbaar te stellen voor da vertegenwoordiging van Nederland op de Ant- werpsche tentoonstelling. Het geheele hoofst.Waterstaat is unaniem aangenomen. Bij hoofstuk Koloniën drongen de heeren Cremer, W. Van Delden en Van Gennep aan op hulp voor de Java-suikerfabrikanten door afschaffing der uitvoer rechten, wat de heeren Van der Hoeven en Keuche- nius bestreden. Hedenavond voortzetting. Rotterdam26 Maart. Naar wij vernemen, is de vervolging, door den officier van Justitie alhier ingesteld, gelijk wij vroeger berigt hebben, tegen J. P. Brakkée, directeur van een alhier gevestigd begrafenis fonds en van eene maatschappij tot geldelijke uit- keeren bij overigden, ingetrokken. Ouxlclorp25 Maart. Voor de betrekking van Hoofd der openbare school No. 2 in de volgende voor dracht ingediend 1. L. Ph. Weisfeit te Montfoort, 2. A. A. Ter Haar te Thiel, 8 K. Boelen te St.-Maartensdijk, 4. H. Spruijt te Dordrecht. Bergen-op-Zoom25 Maarc. Ged. Staten hebben goedkeuring verleend aan de bestedingsstukken voor den aanleg van een kunstweg van de kom der gemeente Wouw naar de Wouwsche-plantage. In de kosten, geraamd op ruim ƒ40.000, wordt door de provincie 40 pet. bijgedragen. MidclenbujTg' s 25 Maart. De commissie voor werkverschaffing bragt gisterenavond verslag uit over hetgeen door haar in dezen winter was verrigt. De commissie is in staat geweest, aan 184 werklieden gedurende een of meer weken werk en alzoo brood te verschaffen. Behalve door de giften van particulieren en verdiend loon is de commissie tot het gedurende 9 weken en 2 dagen verschaffen van werk in staat gesteld, doordien haar door burg. en weth. ƒ52 werd uitbetaald voor het leggen van een voetpad aan de Loskaai en 500 uit een te dezer stede bestaand familiefonds. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat ontvangen is aan inschrijvingen 1165.50geïnd van het voor tekort toegezegde 193.50particuliere giften 301,50, werkloon betaald door de kunstboter- fabriek voor het halen van ijs ƒ614.53, dito commissie ijsvermaak 0,90 van het gemeentebestuur 552. Zamen ƒ2827.93. Onder de uitgaven neemt het dag geld over 29521/-; dag de grootste plaats in, n.l. 2750.35 de onkosten voor het halen van ijs bedroegen ƒ46,14, en diverse uitgaven ƒ31.44. De rekening sloot dus met een goed slot van ƒ6.14, die gestort zullen worden in de bus van „Hulp in nood". Colijnsplaat. Aan de twee ontworpen oester" putten in de Westelijke kuip van den Oud-Noord-Be- velandpolder is men thans druk in de weer. Ongeveer een vijftigtal arbeiders zijn er in twee ploegen werk zaam de eene ploeg bij laag water om te graven, de andere om bij hoog water den gedolven grond naai de binnenzijde van den dijk te vletten. De oesters uit een proefput zijn naar Tolen vervoerd. St.-Maarteiisdg k. Onder de curiositeiten die men nu en dan omtrent kippen en eieren door dezelve uitgebroed vindt, moge het volgende een plaats verkrijgen. Een echtpaar in deze plaats zou een eitje koken. Bij de opening bleek het niet alleen de gewone bestanddeel en wit en doijer te bevatten, doch behalve dat, ook nog een volmaakt ander ei, waarvan de schaal even hard en kalkachtig was als die van een gewoon ei. Op die wijze zou een moeilijk vraagstuk kunnen opgelost worden, om nl. een gezin bestaande uit man, vrouw en kind op voordeelige wijze elk een geheel ei te bezorgen. Tliolen. Verslag der Spaarbank te Tholen. Op 31 Dec. 1883 was de spaarbank aan 179 deelnemers schuldig ƒ49970,49. In 1884 is ingebragt 12593 en aan rente bijgeschreven ƒ1828,091/-- In 1884 is terug betaald ƒ9982,55'/- alzoo was de spaarbank op 31 Dec. '84 schuldig ƒ54409,03. Op 31 Dec. '84 bezat de spaarbank ƒ74477,4772 zoodat de reserve of overwinst 20068,547- bedraagt. Zierikisee27 Maart. J. M. J. te Scherpenisse, beschuldigd van in zijne betrekking als agent der beetwortelsuikerfabriek „Sas van Gent" aldaar, drie wanbedrijven van misbruik van vertrouwen te hebben gepleegd en tegen wien in de vorige zitting der Regt bank alhier 183 dagen celstraf was geëischt, is heden ontslagen van alle regtsvervolging. Als verdediger was opgetreden Jhr. Mr. J. W. D. Sch. Boege. (Het uitvoerig verslag dezer zitting geven wij in het volgend No.) Bij de op gisteren door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehoudene aanbesteding van het herbedelven der Waterleiding langs den Ring dijk tusschen dijkpaal No. 60 en den Kapelleweg en van daar in de rigting naar den Langendijk, over 1765 M. lengte, in twee perceelen, bij enkele inschrij ving volgens bestek No. 103 dd. 12 Februarij 1885, zijn aannemers geworden: van perceel 1 over dijkpaal 60 tot de heul of brug Bestek No. 83 en den weg naar Kapelle over 915 M. lengte, Johannes Scherpenisse, te Renesse voor 141,75 perceel 2 van de heul of brug Bestek 83 langs den Kapelleweg ten Zuiden, voorts ten Oosten en ten Noorden tot tegen den weg over 850 M lengte, Izak van de Panne te Duivendijke voor ƒ96. Bij Min. besluit van 20 dezer is verplaatst van Brouwershaven naar Rotterdam, de kommies 2de klasse D. Hage. Door den loodskweekeling L. J. de Waardt is te Ylissingen met goed gevolg examen afgelegd, als zeeloods voor'de monden der Schelde. Met 21 April a. s. wordt geplaatst op Zr. Ms. fregat Evertsen, in dienst gesteld ter oefening van de in dit jaar in te lijven zee-miliciens, de luit. ter zee lste kl. J. A. Kloek. Zaterdag-avond zijn de twaalf wetsontwerpen met de daarbij behoorende memorie van toelichting, waarin de nieuw ontworpen grondwet is vervat, in druk ver schenen. Onze plaatsruimte gedoogt niet den inhoud van deze belangrijke stukken mede te deelen. Slechts de hoofd punten zullen wij kort vermelden. Art 194 de on- onderwjjs-quaestie is onveranderd gebleven. De regeering is van meening, dat dit artikel, juist opge vat, voldoende ruimte van beweging aan den gewonen wetgever laat. Waarschijnlijk geeft de memorie van toelichting eenige verduidelijking van deze woorden. De grootste verandering geldt het kiesrecht. Als vereischte wordt voorgesteld het in gebruik hebben van een verblijf van een wettelijk voor iedere gemeente bepaalde jaarlijksche huurwaarde van 50.als minimum. Daardoor zal ongeveer 6 pet. der bevolking kiezer worden, terwijl thans slechts 3.04 pet. stemt. Het aantal kiezers klimt dus tot 252,000. De Tweede Kamer zal bestaan uit 100 leden, terwijl de Eerste Kamer tot 50 zal worden uitgebreid. De districts- en provincie-indeeling blijft bestaan. Wat de defensie betreft is bepaald, dat de verplichte krijgsdienst zal worden geregeld bij de wet. Dienst plichtigen zullen ook, zoo noodig, krachtens een wet, naar de koloniën gezonden kunnen worden. De nieuwe muntbiljetten zullen ƒ50 en ƒ10 groot zijn, maar van kleiner formaat dan tegenwoordig. Ze zijn op wit papier gedrukt, met keurig gegraveerde zwarte randen. Aan de bovenzijde leest men in den randKoninkrijk der Nederlandenin de hoeken staat 't bedrag gedrukt. Aan de linkerzijde is het beeld van de Ned. maagd geplaatst met den leeuw aan hare voeten. In de regterhand prijkt een keurig borst beeld de3 Konings, ter grootte van onze postzegels. De watermerken zullen in de witte hoeken binnen den gedrukten rand duidelijk zichtbaar worden aangebragt en bestaan in een paar letters, die de serie der biljetten aanduiden. De nieuwe biljetten zijn op zeer artistieke wijze uitgevoerd, door den hoogleeraar in de graveer kunst aan 's Rijks academie van beeldende kunsten prof. Stang. Uit Surhuisterveen wordt gemeldSedert lang had de politie moeite gedaan, om Bindert T. Wouda alhier in hechtenis te nemen voor de gijzeling. Bijge staan door een deurwaarder, moest zij tot viermalen toe onverrichter zake teruggegaan. Zaterdag 11. echter gelukte het haar den man te ontmoeten op den weg naar Groningen—Opende, terwijl hij met zijn oudsten zoon daar op zijn wagen voorbij ging. De twee agenten slaagden er, na wat schermutselen, in, hem te boeien zij namen hem mede in de richting van Surhuizem. de zoon keerde met den wagen herwaarts, reed ijlings naar huis, nam zijne moeder en broeder, benevens een paar neven op den wagen en reed met dit gezelschap de politie-agenten achterop. De moeder nam den deur waarder voor hare rekening, de zoons ieder een agent, en zoo werd de vader in de gelegenheid gesteld, op den inmiddels omgezwaaiden wagen te gaan en met het overige gezelschap in vliegende vaart huiswaarts te ontkomen. KERKNIEUWS. PREDIKBEURT RN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag 39 Maart 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 10. GOEDE VRIJDAG. 's Avonds 7 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Gemengde Bei'igten. Ook in de provincie Groningen heeft de keuring van paarden voor het leger geen gelukkigen uitslag opge leverd. Er waren veel paarden aangeboden, doch allen zijn afgekeurd. Het schijnt dat de keuring van paarden strenger geschiedt dan van menschen voor het leger, of zou de Commissie ook nog eens naar het buitenland willen reizen Een tamboertje, sedert eenige maanden reeds met „stille trom" uit Hellevoetsluis vertrokken, is te Amsterdam gepakt. Die heeft ook „een roffeltje" te wachten. Voor de studenten aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam zijn 51 krentebroodjes ontvangen. Dat is ook wel fopperijMen zegt, dat, nu de schil- docter een groote veer uit zijn staart verloren heeft, hij er nu maar van af zal zien om in het wolverland voor indringer te spelen. Een oesterwerkman te Y. heeft nog eenige uren vrij om tuintjes te spitten, tegen een kwartje per roe. De beste inlichtingen kan men be komen bij de lui die hem hebben bedankt. Aan zekere mevrouw voegen wij het volgende toe Wel vrouw, wel vrouw Laat dit nu toch, Wat gij nu zijt begonnen, De draad breekt toch, Al is hij nog Door u zoo fijn gesponnen. Wel vrouw, wel vrouw Wat is het toch, Dat gij nu zijt begonnen Is dat nu uwe Christenpligt, Is dat 't geloof, dat u inlicht, Of is het maar verzonnen? Wel vrouw, wel vrouw Wat valt er nóg Veel meer van u te melden. Wij raden u dan ernstig aan Met last'ren niet zoo voort te gaan, Of u zal 't kwaad ontgelden - - Zes meisjes te Ter Neuzen moesten hare tongen wat in toom houden, want zoolang als zij behooren tot de citroenploeg, zullen zij toch geen jongens krijgen dan oude matrozen. Koo uit de tent wordt in zijn eigen belang aangeraden, om Zondagsavonds om 9 ure niet te staan fluiten bij een hofstede, om een meisje in de fuik te krijgen, want dat doen geen fatsoenlijke jongens. De trotsche Wilhelmina te Kamperveld moest zoo dikwijls niet naar de kaai loopen, want de schippers zoon wil toch niets van haar weten. «Wel, wel" zegt Volenrijk, „wat loop ik tegenwoordig toch tegen de lampnu wordt ik nergens meer getapt als bij Bille tje, als ik een dronkaard was kon ik ze toch t' huis wel pakken, een ruziezoeker ben ik ook niet en nie mand weet op mijn eerlijkheid en gedrag iets te zeggen; maar zoo gaat het, een profeet is niet geëerd in zijn vaderland." Koosje te Noord, mag eerst wel een» beter verzinnen eer zij het voor de tweede maal begint, want zij schijnt nog niet goed op de hoogte te zijn, al meent zij datlaat zij zelf maar wat voorzichtiger zijn. Wij denken echter Als laster booze pijlen schiet, Leer die geduldig dragen: Het zijn de slechte vruchten niet Waaraan de wespen knagen. Die dit nu goed verstaan En de schoen past, trek' hem aan. Ingezonden Stukken. DE AFDEELING ZIERIKZEE der Maatschappij «Tot Bevordering van Toonkunst." In 1853 opgericht, zijn van de oprichters nu nog te Zierikzee 5 leden en 2 donateurs in leven. In Mei 1885 zal zij 32 jaar hebben bestaan en is zij één der oudsten van ons vaderland. Zij gaf van 18531865/6 jaarlijks minstens ééne uitvoering op uitgebreide schaal, met medewerking der door haar opgerichte en ondersteunde Gemengde Zangveureeneging, afwisselend in getalsterkste van 5075 leden, welke onder leiding van den muzijk- directeur C. Eisner eene zekere vermaardheid erlangde ten gevolge van soms bijna volkomen wijze waarop de koorwerken, 't zij met volledig orchest (natuurlijk met hulp van elders)'t zij met dubbel strijkorchest, blaasinstrumenten en vleugel (en dit met eigen krachten) werden ten gehoore gebracht. Als zoodanig herinneren wij ons nog de luisterrijke productie van de Schep pingr" van Haijd'n, tot inwijding der Concertzaal in 1856, de uitvoering der Jahreszeiten(3 maal) Spohr's Letzte Dinge, de 42e, 95e, 103e Psalm, die van Tesca, de (kleine) mis van van Beethoven (drei Hij innen) Mo zart's Reguiem, Handels Samson en Jozua, en tal van kleinere zaken, alsFrühlingsbolhschaft, Vaterunser, Des Staubes eitle Sorgen, Ostermorgen, Was bleibet und was Schwindet, enz. enz, In de meesten hiervan ver vulden leden der Zangvereeniging der Afdeeling de soli voor Sopraan, Alt, Tenor, Bas (bariton). Buiten dLie uitvoeringen gaf zij nog menige soirée musicale aan hare leden ten beste, totdat sedert 1866/7 de muzijkale verrichtingen der Afdeeling zich uitsluitend op dit terrein gingen bewegen en artisten met hunne gewaar- deeree talenten, alsFlorentynerquartel, Familie Jean Becker, Rotterdamsche Quarett-Vereeniging (Wizth c.s.) Joseph Cramer, Eberlé en zoovele anderen, alsHoll- mun, Koert, Holtkamp, Dunkier, De Jong, Geul, de Dames Slaetz, Levié, Gips, De Nocker, Sleec, Ondrizeck, Beihlt Bettaque, de soirée's der Afdeeling kwamen opluisteren, ingeleid meestal door de hooggeschatte medewerking van eenige onzer dilettanten op instrumentaal gebitd. Buitendien en door hare ondersteuning en het scheppen van een fond van koorkrachten, dat in haren werkkring lag, kwamen tot stand het Vijfde en Zevende Zeeuwsch Muzijkfeest in de Groote Kerk alhier (1858 en 1864) van wege de (óók al) overledene Vereeniging van Zeeuwsche Muzijkfeesten b.q. gesubsidieerd en waar menigeen onzer van weet mede te spreken. Hoe dit alles is kunnen geschieden V is ge schied en dragen wij in dat opzicht roem op den ver leden tijd Nu vragen wij„Is het te veel gevraagd, aan hen, die niet op eenige guldens behoeven te zien en een open hart hebben, voor wat schoon en goed is, zoowel mannen als vrouwen, om zich aan onze Afdeeling en dus aan de Maatschappij aan te sluiten Het lidmaatschap staat voor iedereen onzer open, van welken stand of rang ook. De Toonkunst is voor allenhet hooren doet hooren Men wende zich tot de Heeren Mr. I. M. Isebree Moens, Voorzitter en Secretaris, H G. Mulock Houwer, Mr. J. W. A. Schneiders van Greijjfenswerth, Mr. J. C. van der Lek de Clercq als bestuursleden en Jhr. W. M. H. de Jonge als penningmeester. Het lidmaatschap gaat in ifëlken jare primo September. De maatschappij zelve beleeft in 1884/5 haar 56e levensjaar. Ook hier geldt het „Eendracht maakt macht". Hoemeer leden des te meer kracht om te arbeiden en den leden zelfvoldoening en vergoeding te schenken voor eene geringe opoffering, welke zij aan eene goede zaak brengen. Een der oprichters der Afdeeling Zierikzee. Zierikzee, 25 Maart 1885. Prijzen der Boter eix Eyereu. Zierikzee, 26 Maart 1885. Boter hoogste koers 0,6272 en laagste koers ƒ0,55 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koer3 f 0,90 en laagste koers 0.8272- STOOMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. MAART-APRIL 1885. Van MIDDELBURGVan ZIERIKZEE Zaturd. 28 'smorg. 8,u. Zaturd. 28 'smidd. 12,u. Maand. 30 8,i Maand. 30 's mm. 3, Dingsd. 31 8,— jDingsd. 31 'smorg. 11,30» Dingsd. 31 'smidd. 3,i Woens. 1 3,jWoens. 1 7,30» Dond. 2 3,Dond. 2 6, Vrijdag 3 3,Vrjjdag 3 6,30» Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes wor den getelegrafeerd. Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woenstlags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des "Vrydag-namiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. H Heden wordt herdacht de 35-jarige >3 Eclitvoreeniging van ij L. VAK GASTEL >3 en §C g E. KLINK. Hunne dankbare Kinderen en Behuwd- IC H Kinderen. >3 Schuddebeurs, 27 Maart 1885. SC Ondertrouwd MACHIEL KROON en MARIA SMALHEER. Zonmemaire, 26 Maart 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1