/Illllk/!IS<III NIEUWSBODE. 41s,e Jaarg. No. 5058. Donderdmif 26 Maart 1885. BEKEN Ü.V1 VKL\G. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. ®02pK» Sfnwrtfia us. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZYTURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. AD V ERTENTIËN, van 13 regels 3d Ots., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Gropte letter wordt naar plaatsruimte berekend. Plaatsing vau Kinderen op de Seliool A. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- bikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Zaturdag den SS Maart e. Ie., des avonds te 7 uur in het schoollokaal in de Wevershoek door de Commissarissen der school zitting zal worden gehouden, tot het ontvangen en beoordeelen der aan zoeken om plaatsing van kinderen op de school Al» aan wier hoofd de onderwijzer J. TH. OOSTERMAN staat. Zij roepen ouders of voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, op, zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentjjds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 24 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris J. F. van dek LEK de CLERCQ. PLAATSING VAN KINDEREN OP DE SCHOOL B. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- •RTgy.Ev brengen ter kennis van belanghebbenden: dat op Donderdag «len 26 «lezer*, des avonds te 8 uur in het schoollokaal aan het kerkhof, door de Commissarissen der school zitting zal worden gehouden tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoe ken om plaatsing van kinderen op de school B, aan wier hoofd de onderwijzer L. KARREMAN staat. Zij -roepen ouders of voogden, die hun kinderen daar wenschen geplaatst te zien, op, zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 23 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris J. F. van der LEK de CLERCQ. Er behoort niet veel kunst toe om een oorlog in het leven te roepen, maar er is veel noodig om dien te doen eindigen. Wanneer eenmaal twee volken tegen over elkander staan en er beurtelings overwonnen of nederlaag geleden wordt, dan schijnt het wel dat het einde niet te vinden is, tenzij eene of andere vreemde macht tus3chen beiden komt, om de strijdende partijen te doen inrukken. De geschiedenis van alle tijden geeft de voorbeelden die dit staven en wij behoeven waarlijk niet naar het verledene te gaan om ons te overtuigen. Engeland's strijd met Egypte heeft veel grooter omvang verkregen dan men in den aanvang dacht; zoolang zij zegevierend tegenover hunne vijanden stonden werden dezen geprikkeld om geleden verliezen te her winnen en nu zij zeiven niet lang geleden door de Egyptenaren geslagen werden, duldt hun eergevoel niet zich terug te trekken, de smaad moet in bloed worden uitgewischt, van hunnen kant zijn de Egyptenaren overmoediger geworden en het laat zich dus begrijpen, dat van beide zijden met bitterheid gestreden word. Wie er eindelijk meester blijven zal Wij zouden zelfs niet durven gissen. Maar zooveel is zeker, dat de laatste berichten alles behalve gunstige kansjes voor de En- gelschen aanwijzen. Er had in de vorige week een gevecht plaats te Hasheen, waarin de Arabieren de grootste dapperheid en roekeloosheid aan den dag legden. Toch schijnt het dat zij voor de Engelschen moesten wijken en dat zij niet minder dan 1200 man verloren, ofschoon ook de Engelschen groote verliezen leden. Zaterdag zou er weder, meende men een gevecht plaats hebben, maar daaromtrent moeten wij nog be richten afwachten. De van vroeger beruehten Osman- Digna is weder op den voorgrond gekomen. Hij heeft een zeer dreigend schrijven aan generaal Graham ge richt, die daarop zeer kalm geantwoord heeft, dat de Engelschen geen godsdienstoorlog voeren, maar alleen de rust in Soudan willen herstellen. Als men dat nu gelooven wil, zal er misschien bij het geestdrijvende volk iets worden uitgericht, maar wij gelooren, dat men zich op het woord der Engelschen niet verlaten zal en wij kunnen dat niet euvel duiden wanneer wij in aanmerking nemen, dat de Engelsche woordenvast heid nog verre van spreekwoordelijk is en de Egypte naren en Arabieren van onzen tijd zijn zoo onnoozel niet meer, dat zij niet zouden weten, wat meestal Engelands drijfveer is, ook waar het heel vriendelijk zijne diensten komt aanbieden. Inmiddels, terwijl de arme Engelsche soldaten in Egypte ter slachtbank worden gevoerd, houdt het Parlement zich met allerlei zaken bezig en niet altijd op even rustigen toon. Gladstone begint haast achter de zaken te zetten. Nog voor het Paasch-reges wil hij in het Lagerhuis de zetel- verdeelingswet er door halen en over de geldelijke overeenkomst betreffende Egypte laten stemmen. Onder de pas ingediende wetten is er eene, die bedoelt een heid te brengen in de maat bij den verkoop van graan. Het is een maatregel in het belang van den landbouw en het is daarom wel waarschijnlijk, dat die wet aan genaam zijn zal ook bij het Huis, indien niet weder de anti-ministeriëele partij met bezwaren komt, die slechts geopperd worden om oppositie te maken. Er is blijkbaar ook in Engeland soms een vreemd begrip van vaderlandsliefde. Toch meenen de partijen ieder op hare beurt dat zij in die deugd uitmunten, al is het ook, dat zij door hunne woelingen alles onderst boven werpen. De Franschen zijn in China gelukkiger met hunne krijgsverrichtingen. De Chineezen wijken nog al eens voor hunne vijanden, die zoo doende gemak kelijk hun doel bereiken. Grappig zouden wij bijna zeggen is de redevoering, die wij dezer dagen lezen konden, dat namelijk de Chineezen in het einde over winnen zouden, indien hun niet eene kleinigheid ont brak, namelijk geld om den oorlog voort te zetten. De oorlog heeft hun nu reeds eenige millioenen ge kost en het schijnt met de Chineesche schatkist al even als met die van andere landen te zijn, zij heeft meer noodig dan zij geyen kan. In de Kamer der Afgevaardigden is men helmens geworden, betreffende het ontwerp tot invoering van groote kieskringen, waar- door men eindelijk tot de door velen vurig begeerde scrulin de liste zal komen. Met de begrootings-discus- siën is men gelukkig aan het einde. De Senaat heeft zich vereehigd met alle de wijzigingen door de Kamer in de Staatsbegrooting voor dit jaar gebracht, zoodat het bestaande conflict thans vereffend is. Men blijft daar te lande nog altijd heil zien in het verhoogen van invoerrechten. Nadat de Kamer eerst de granen hooger had bezwaard, heeft men nu ook de invoer rechten op het vee verhoogd. Zooals te begrijpen is hebben de socialisten zich daartegen krachtig verzet, en al konden zij niet slagen om hunne beginselen te doen zegevieren, hebben zij toch krachtig medegewerkt om de debatten nu en dan vrij scherp en rumoerig te maken. Zondag heeft de Keizer van Duitselilancl zijn 88ste verjaardag gevierd en niet onnatuurlijk heeft men daarvan een groot feest gemaakt, want het behoort zeker tot de zeldzaamheden niet alleen, dat Vorsten zoolang regeeren, maar vooral dat zij- nog zoo kras zijn als vader Wilhelm, die zich op dezen dag door het meerendeel zijner afstammelingen eh aanverwanten omringd zag. Nu is de 70ste verjaardag van den Rijks kanselier ophanden en men bereidt zich voor om ook dien met vorstélijken luister te vieren. In Denemarken wil het nog maar niet rustig worden. De beide deelen der Volksvertegenwoordiging zijn het oneens en bestrijden elkander in adressen aan den Koning. Het Folkethung of de Tweede Kamer heeft in een verzoekschrift aan den Koning het ont slag gevraagd van het tegenwoordige Kabinet omdat aan eene schikking met de Regeering niet te denken valt en het Kabinet het groote struikelblok is om daartoe te komen. De Zweedsehe Rijksdag is zoo verstandig geweest de invoerrechten op de granen te verwerpen. Ook in Oostenrijk en bepaaldelijk inRen Rijks raad komen in den laatsten tijd meermalen schandalen voor. De Hongaarsche, Boheemsche en Poolsche afge vaardigden zijn het, zooals ligt te begrijpen is, lang niet eens en die heeren zijn zoo weinig parlementair in hunne wijze van debatteeren, dat zij gedurig tot de orde moeten geroepen worden en niet genoeg, dat zij onder en met elkander kijven, maar zij verwekken daardoor zooveel onrust bij het publiek dat de zittingen bijwoont, dat de Voorzitter al meer dan eens de gal lery moest doen ontruimen. Eene verrassende nieuwstijding kwam dezer dagen uit Durban. De heer Jorissen, die men vroeger op eene onheusche wijze als Procureur-Generaal ont sloeg, is thans door de leden van den Transvaalschen Volksraad tot hun Voorzitter gekozen. Hij heeft daar door eene veel beteekenen eerherstelling verkregen, maar zal, na de opgedane ervaring, er wel niet te vast op rekenen, dat hij nu eene betrekking bekleed die meer waarborg van duurzaamheid heeft. In een manifest van den Mahdi, heet het o. a. >Ik heb besloten met het zwaard in de hand voort te rukken eerst van Khartoem naar Berber. Vandaar naar Donhola, Kaïro en Alexandrie. In al die steden zal ik het Moslemitisch recht en bestuur herstellen. Van Egypte zal ik oprukken naar het land van den Propheet, om de Turken te verdrijven, wier bestuur niet beter is dan dat der ongeloovigen en om het Ara bische land, met zijne twee heilige steden, terug te brengen in den schoot van den >Islam." Uit de kinderjaren van den nieuwen President der Vereenigde Staten.Cleveland had zich aan een school jongens-misdrijf schuldig gemaakt en zou een kastijding ontvangen, met de plak, op de palm van de rechterhand. Hij had echter, tot het oogenblik van de school binnen te gaan, buiten met zand gespeeld, waardoor hij zijn handen zeer vuil had gemaakt. Toen de meester hem dus riep om de straf te volvoeren, zat hij er een wei nig in. Fluks spuwde hij zich in de regterhand en trachtte die nu langs zijn pantalon schoon te wrijven, terwijl hij zijn smeerige linkerhand achter den rug verborgen hield. Maar de reinigingskuur was zeer slecht gelukt en de meester, die de hand aanschouwde, zei„Als je mij één hand in de gansche school brez04 die vuiler is dan deze, krijg je geen straf." Cleveland was dadelijk klaar. „Asjeblieft mijnheer," riep hij triomphantelijk, en haalde zijn linkerhand te voorschijn. De meester hield woord, maar had werk zich er goed bij te houden. De gemeenteraadsleden van het stadje West-Mid- dleburg Centre in Connecticut zijn, naar de New-York Times berigt, op het denkbeeld gekomen om graf schriften dienstbaar te maken aan de statistiek. In over eenstemming met den student, die op een kerkhofdeur schreef„Hier liggen de dooden en liegen de levenden, zullen alle mogelijke bijzonderheden op den grafsteen worden gebeiteld. Ter beoordeeling hoe dit stelsel wordt uitgewerkt, voegen wij hieraan toe de "vertaling van een grafschrift „Jabez Smedley, geboren te Concond den 27 April 1821, overleden te West-Middleburg Centre den 10 Januarij 1885. Beroeptimmerman en makelaar in granen. Woonplaats 9e straat, 4e avenue. Temperament bilioso-sanguinisch. Vroegere ziektenmazelen, moe raskoorts, breuk van de linker-ellepijp. Laatste ziekte dubbele pleuris. Behandeling der ziekteacomiet braakwijnsteen, mosterdpappen op de borst. Geneesheer docter John Smit 5e straat 3e avenue. Na voorafgaand onderzoek is deze verklaring afgelegd in tegenwoor digheid van notaris en getuigen, door de ohdergetee- kenden, leden van den raadget. Brown, Sharp, Reeves". Als 't niet genoeg is, moet men het maar zeggen. Een treurige misdaad is te Podebice, in Polen, gepleegd. Een watermolenaar aldaar vond dezer dagen bij zijne tehuiskomst tot zijn ontzetting zijn vrouwen kinderen en dienstbode, te zamen 10 personen, ver moord. Men kwam door den hond van den molenaar op het spoor van de misdadigers. Het dier wees der politie den weg naar de woning van een der schuldigen. De man bekende en noemde de namen van zijn negen medeplichtigen, die ook allen gevat werden. Een som van 7000 roebel, welke bij den molenaar in huis was, had de begeerte der roovers opgewekt en aanleiding tot de misdaad gegeven. JFraitfirtjfe, Mevrouw X. te Havre is met een scheeps-gezag- voerder gehuwd, waardoor zij vaak geruimen tijd de rol van onbestorven weeuwtje moet spelen, 't geen volstrekt niet naar haar smaak is. Dezer dagen kwam de heer X. van eene reis naar Rio Janeiro terug en werd door zjjne echtvriendin met de hartelijkste bewijzen van liefde en genegenheid als overstelpt. Den volgenden morgen hoorde de kapitein tot zijne groote verbazing hoe de papegaai, die hij een vorig jaar uit Indiè had medegebragt, onophoudelijk schreeuw de „O mijn lieve Adolph, wat houd ik toch veel van jewat ben je toch een goed mannetje De gezagvoerder, die Ernst heet, rook lont, hij doorzocht zijn huis en vond compromitteerende brieven en ten slotte verraste hij zijne vróuw zelfs in een hotel te Parijs. Onmiddelijk werd een eisch tot echtscheiding bij de regtbank aanhangig gemaakt, dien de onbescheiden papegaai op zijn geweten heeft. Een vreemde industrie is zeker die van de Pa- rijscke Madame Blanche. Zij handelt in mieren, waar van zij dagelijks niet minder dan tien korenzakken vol ontvangt. Haar geëmployeerden verdienen 2 fres. per dag, en de diertjes worden verzonden naar de departementen, en zelfs naar Engeland en Duitschland om faizanten te voeden. Mad. Blanche, ofschoon in buffalo-huid gekleed, wordt letterlijk verslonden door haar patiënten. Nabij Klosterneubrug woont, volgens de Weener- bladen, een oude schouwburg-oppasser, die daar rustig en tevreden zijne laatste levensdagen slijt. De oude is een ijverig lezer en amuseert zich van tijd tot tijd met het anti-spiritisme. Daardoor kwam hij dezer dagen op 't denkbeeld om met zijne Dora, zijn wederhelft, eene kleine komedie op te voeren. In den morgen van 2 Februari toonde hij zich neerslachtig en treurig, en op aanhoudend vragen van zijne vrouw deelde hij haar de oorzaak mede. In den afgeloopen nacht was hem n.l. de doodsengel verschenen, die hem gezegd had, dat hij hem den volgenden nacht zou halen. Den vol genden morgen zou hij dus deze wereld moeten ver laten, wanneer niemand zich in zijne plaats wilde stellen. Hierop omarmde Dora haren echtvriend eh bood aan zijne plaatsvervangster te zijn. Na een korten s chijnbarn tegenstand nam Leopold het aanbod van Dora aan en onmiddelijk wisselden beiden van slaap plaats. De helft van den noodlottigen nacht was rustig voorbijgegaan, maar met het slaan van middernacht ging de deur der slaapkamer langzaam open en nadert iets geheimzinnigs het bed. In het begin was zij vrij kalm, doch eensklaps ontwaakte de liefde voor het leven met dubbele kracht, en gilde ze uit. Ik ben het niet, hier naast ligt hij Op dit geschreeuw stak man lief lachend het hoofd van onder de dekens en wierp een vriend de vermomming af. Proefondervindelijk was de zelfopoffering der vrouw gebleken. ©uitscüilaw^. Een jonkman te Hagen (Westfalen) is het slacht offer geworden van een onberaden grap. Hij ontving den dag na de trekking van de >Ulmer Dombouwloterjj" een brief, waarin de leverancier van zijn lot hem be- richtte, dat op zijn nummer een prijs van 10,000 »Mark" gevallen was. Bij nader onderzoek bleek die mededee- ling echter onwaar en de handteekening van den brief vaRch te zijn, en de arme jongen werd, door den plot- selingen overgang van zijn uitbundige blijdschap tot de bitterste teleurstelling, krankzinnig. Hij moest naar een gesticht gebracht worden, en voorloopig is er nog geen kans op zijn herstel. Een oude dame te Dresden, die onlangs overleden is, heeft in haar testament aan de postboden, die gewoonlijk te haren huize brieven of pakketten be stelden, ieder een som van 100 »Mark" vermaakt. Zij werden, ter voorkoming van vergissingen, met naam en toenaam genoemdeen hunner kwam het erfenisje zeer goed te paswant op den dag dat hij het geld ontving, schonk zijn vrouw hem bij zijne vijf kinderen nog een tweeling. mg Te Charleroi brak Zaturdag een brand uit ten huize'van een bakker. Een aantal helpers snelden toe, en om spoediger de brandende bakkerij te bereiken, ging men door een belendend koffiehuis. Daar zakte echter een houten vloer onder hen in, zoodat zij op den vier meter daaronder gelegen keldervloer vielen. Twaalf personen werden daarbij gewond, waaronder vijf zeer ernstig. Den brand, dié ondertusschen veel erger was gewor den, werd men met groote moeite meester. Amsterdam24 Maart. J. F. v. W., oud 20 jaren, van beroep dy amantslij per, is gisteren ochtend zwaar gewond en in bewusteloozen toestand gevonden onder aan de trap zijner woning aan de Nieuwe Ach tergracht. Hij was beroofd van zijn gouden horloge met ketting en van omstreeks 45 aan geld. Hij is in den loop van den dag ten gevolge der vewonding overleden. De dader is onbekend. De verslagene was 's a ronds tot twaalf ure bij zijne verloofde geweest, was vandaar naar een koffiehuis op den hoek der Fokke Simonsstraat en Reguliersgracht gegaan, waar hij tot ongeveer twee uren vertoefde, zonder dat daar ter plaatse eenige onaangenaamheid voorviel, en was vervolgens in behoorlijken toestand onverzeld naar huis gegaan. In het oudezijds Heerenlogement te Amsterdam is te bezichtigen de verzameling postzegels e. d., welke de Amsterdamsche Vereeniging van Postzegelverzame laars plan heeft naar Weenen te zenden, waar bin nenkort eene tentoonstelling op dit gebied zal worden geopend. Volledige of nagenoeg volledige verzamelingen van postzegels, postkaarten, postcouverts, postwissels, in 't kort al die middelen van het postverkeer, welke vroeger nagenoeg onbekend, thans onmisbaar zijn ge worden in den maatschappelijken gang van zaken, treft men hier aan. De collectie is voor Nederland geheel compleet. Zij heeft de oudste zoowel als de nieuwste uitingen op dit gebied. Dit is ook het geval met Nederlandsch-Indië. Dan treft men belangwekkende verzamelingen aan van de koloniën Suriname Curagau, van Luxenburg en Oranje-Vrijstaat, terwijl ook de collecties van België, Frankrijk en zijne koloniën, Brunswijk, Japan, Amerika enz. veel bieden, dat zelfs den niet-liefhebber belang inboezemt. Ook ziet men uit deze inzending, dat Nederland in het postverkeer nog wel van andere landen iets zou kunnen overnemen, dat practisch is. De Weener kaar ten bijv., waarop men per post zijne belasting kan betalen, zyn zeer doelmatig. Natuurlijk is de verzameling ook verscheidene typen en unica rijk, zooals misdrukken, of postzegels en briefkaarten, welke slechts kort bestondenexbrief- kaarten van 15 en 12 '/s ct. van Suriname, zonder over druk eene Nederlandsche briefkaart voor buitenlandsch verkeer, waarvan slechts 750 exemplaren zijn gedrukt een Roodekruis-zegel uit den Atjeh-oorlogAmerikaan- sche postzegels, die als dagelijksch betaalmiddel dienst deden; een als briefkaart gebruikt Zweedsch lucifers doosje postzegels uit de Commune, in 't kortte veel om hier te vermelden. Zeker is, dat de Neder landsche inzending op de Weener tentoonstelling eene zeer goede figuur zal maken. De Amerikaan die in April 1884 tijdelijk te Pur- merende woonachtig was en aldaar in de omstreken veel vee kocht, is thans te Philadelphia bij zijne familie teruggekeerd. Het vermoeden dat hij vermoord zou zjjn, dat indertijd bestond, en waarnaar de nauwkeu rigste onderzoekingen in het werk werden gesteld, is dus niet bewaarheid. Bedoelde Amerikaan had zich eene som van ƒ30,000 op twee door zijn principaal getrok ken wissels toegeëigend, met welk geld hij zich naar Monte Carlo begaf en het aldaar bij het spel verloor. Het laatste gedeelte van zyn reis, nl. van Havre naar New-York, moest hij als matroos doen. 's Graveuliage, 24 Maart. Z. D. H. de Erf- groothertog van Oldenburg wordt tegen den 20sten van de volgende maand te 's Hage weer terug verwacht. De zaken van H. K. H. Prinses Hendrik zullen zoo danig worden geregeld, dat met 1 Mei a. s. het thans door haar bewoonde Paleis in het Voorhout zal ont ruimd en het personeel, in dienst van H. K. H. ont bonden zyn. Het aanstaande Vorstelijke Echtpaar zal zich na het huwelijk, voorloopig op een buitenverblijf nabij de stad Dresden vestigen. Volgens enkele bladen zou onze Regeering beslo ten hebben, van Nederland's belangstelling in de Antwerpsche tentoonstelling te doen blijken, door zich op den openingsdag, in de haven van Antwerpen te doen vertegenwoordigen door verscheiden oorlogsvaar tuigen, met name de korvet Marnix en de brik Castor. Het lijdt geen twijfel of Antwerpen zal de verschij ning van deze schepen op hoogen prijs stellen. Wij zouden echter meenen, dat de Belgen eene subsidie voor de Tentoonstelling nog krachtiger bewijs van belangstelling zouden hebben geacht. Al werd dag en nacht gedurende de geheele tentoonstelling het gebul der van ons geschut gehoord, de afdeeling Nederland zal er niet beter of fraaier door worden. 's Gravenhage, 24 Maart. Tweede Kamer). ~De gewijzigde vestingbegrooting is aangenomen met 51 tegen 14 stemmen, na verwerping van het amen dement-Reuter om kustbatterjjen voor de verdediging van Amsterdam te schrappen. Op de oorlogsbegrooting zijn vervallen de posten voor kazernebouw, overdekte rijbaan en uitbreiding der stallen te Amersfoort. Dit hoofdstuk 8 is aangenomen met 49 tegen 21 stemmen. In antwoord op de interpellatie-Reekers verklaarde de minister van Waterstaat niet voornemens te zijn de wet op de zeevisscherij te herzien, daar het toe staan der visscherij aan Volendammers met de won- derkuil de geheele Zuiderzee-visschery zou bedreigen. Na discussie stelde de heer Reekers een motie voor, verklarende, dat de werking der zeevisscherjjwet aan leiding geeft om spoedige wetsherziening in overweging te nemen. Met 37 tegen 35 stemmen is besloten deze motie na het recès te behandelen. De discussie over hoofdstuk Waterstaat is aange vangen. Heden avond voortzetting. De vice-admiraal, oud minister van Marine F. L. Geerling, schrijft aan 't slot van een open brief aan den heer Keuchenius „En nu is ten slotte mijne hoop, dat gij na al de bitterheden, die gij zoo dikwijls aan de vaderlandslievende mannen, die zich aan de moeie- lyke regeeringstaak willen wijden, toevoegt, ook eindeljjlc eens zelfs aan de Ministertafel zult plaats nemen, om te gevoelen hoe menigmaal gij als Christen te kort zjjt geschoten in de beoordeeling van regee- ringsdaden. Dat zou uw verdiende loon zijn Wolfaartsdyk23 Maart. Heden werd, op eenvoudig-plechtige wijze, het stoffelijk overschot van wijlen den Burgemeester, den heer Hendrik van Strien, HWz., ter laatste rustplaats geleid. Na eene korte on gesteldheid, den 19 dezer overleden, mocht hij slechts den ouderdom van 64 jaar en negen maanden bereiken, als zijnde den 15 Junij 1820 te dezer plaats geboren. Sinds 1851 was hij m onderscheidene betrekkingen onafgebroken werkzaam, zoo als gemeenteraadslid als in polder-, kerk- en armbestuur, en wijdde hy alzoo gedurende 34 jaar zijne levenstaak aan de belangen der gemeente. Gelijk hij sinds 1854 gedurende 8 jaar de Burgemeestersbetrekking heeft bekleed, zoo werd hij in Augustus 1882 op nieuw daartoe benoemd, al leszins in het vooruitzigt, dat hij als zoodanig langer zou gefungeerd hebben, dan nu gebleken is. Yoor velen in de gemeente, maar vooral voor zijne nagelaten kin deren, zal zijn gemis gevoeld worden, en voor hetgeen hij in zijne betrekkingen behartigde, verdient zijne na gedachtenis in erkentelijk aandenken bewaard te blij ven. Zoo sneed dan ook de dood den draad zijns levens af, En rust zijn stoffelijk deel thans in het sombere graf Gerukt uit onzen kring, zij hem nu toegebragt Onz' laatste vrede-groet„slaap zacht, ja slaap hier zacht Tlioleii. Bij het gehouden overgans-examen aan de Rijksnormaalsehool alhier, zijn bevorderdvan de eerste tot de tweede klasse de mannel. leerl. K. B. van Dük, J. J. J. de Lange en P. de Wildede vrouwel. leerl. A. Deurloo, M. v. d. Moer, C. de Yos en M. Blok. Van de tweede tot de derde kl. de mannel. leerl. A. Nelisse, W. Zindeweg en K. van Damme de vrouwel. leerl. M. Bal, S. P. van Langeraad, J. Gakeer en K. van 't Hoff. Van de derde tot de vierde kl. de man nel. leerl. W. Boogaart, C. Westmaas en A. Geluk; de vrouwel. leerl. W. Kuiper Boone. Sint-Maartensdijk. Als een bewijs dat de Ujjenteelt hier nog al op vrij groote schaal uitgeoefend wordt kan dienen, dat er alleen in de haven dezer gemeente ingeladen zijn 34094 H.L. Ajuin van de teelt van 1884. De -opbrengst hiervan beliep 44291,70 't welk een gemiddelde prijs oplevert van ongeveer 1,60 per H.L. Men schat de nog in den omtrek hier voorhanden zijnde onverkochte Ajuin op 2000 H.L. Zierikzee23 Maart. Zondagavond jl. hield de volks-zangvereeniging alhier, onder leiding van den heer J. H. Letzer, haren huishoudeljjken avond in het „Huis van Nassau". Een talrijk publiek, waaronder velen der donateurs, woonde deze uitvoering bij. Een twaalftal liederenbenevens eenige zangoefeningen werden ten beste gegeven. Daar deze vereeniging, eerst verleden jaar opgerigt, nu op hare eerste uitvoering over het algemeen aan de hoorders heeft voldaan, willen wij onzerzijds niet nalaten daarvan in het open baar melding te maken. De moeielijke taak van haren Directeur, die getoond heeft het musicale leven aan te kweeken en te ontwikkelen van den bodem af, ver dient onze volle waardeering. Blijft de volks-zangver eeniging op den ingeslagen weg voortgaan, blijft zij onderling, zooals zy zich aan ons heeft getoond, dan zal zij goede vorderingen blijven maken en zich ver heugen in haar bestaan. Door Z. M. is J. Luteyn, met 1 April e.k. opnieuw voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeur in den handel van het Vrij Entrepot te Middelburg. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den Oud kempenshofstedep older, de heer N. Kodde. De leden der Eerste Kamer zijn byeengeroepeu tegen Dingsdag 7 April a. s. des avonds ten 8 ure. De overdracht der concessie van den stoomtram MiddelburgYlissingen aan de »Société anonyme du tramway a vapeur Middelbourg—Flessingue et exten sions" te Brussel heeft door de drie daarbij betrokken gemeenten plaats gehad. Woensdag 8 April zal de dienst gestaakt worden, teneinde de vernieuwing dei- lijn tot stand te brengen. Tegen den zomer zal ook de lijn VlissingenBad huis in exploitatie komen. Men verneemt dat G. Visser, gefailleerd koopman uit Beverwijk, die uit het huis van arrest te Haarlem is ontvlucht, de wijk naar Zuid-Amerika heeft ge nomen. Zierikzee 24 Maart. Gisteren avond trad in de vergadering van ons Nuts-departement als spreker op de heer W. J. van Gorkora van Goes. In eene boeijende causerie, waarin Spreker toonde geheel op de hoogte van zijn onderwerp te zijn, schetste de heer van Gorkom den beruehten Robespierre in zyn particulier en openbaar leven vóór zijn optreden in de Regeering, en trachtte daardoor aan te toonen hoe het om zijne wreedheid bekende lid van het Fransche Schrikbewind dikwijls verkeerd beoordeeld is en alleen door den drang der omstandigheden is geworden de beul van Frankrijk in de laatste helft der 18de eeuw. Een talrijk publiek woonde deze vergadering bij. Uit een ingezonden stuk in tie „Haarl. Ct." blijkt, dat in den laatsten tijd verscheidene gevallen van ver giftiging, waarvan twee met doodelijken afloop, zyn voorgekomen door het gebruik van Haarlemmer olie. Binnenkort zullen uit Sliedrecht weder eenige personen naar Amerika vertrekken, om werkzaam te zijn aan de werken van het Panama-kanaal. Daar de suikerfabrikanten in Noord-Brabant, niet-leden van het beetwortelsuikerfabrikanten-bond, door kleine concessiën in voorwaarden en in prijs, de leden van het Bond zeer benadeelen, door de alreeds zeer schaars aangeboden grondstof hun op die wijze grootendeels af te nemen, heeft de Vereeniging moeten besluiten, ofschoon de bepaalde prijs reeds hooger was dan de suikermarkt veroorlooft, toch de prijzen met een a twee gulden naar ligging eene vracht quaestie te verhoogen, ten einde niet tot eene minimum hoeveelheid grondstof te komen, te weinig om te ver werken, en hopende op betere suikerprijzen. Daar er reeds te veel land, anders voor beetwortelen bestemd, voor andere doeleinden bezaaid geworden is, kan de aanstaande oogst voor Nederland niet hooger dan 60 pet. van den gewone geschat worden. De acht-en-twintigjarige Willem Regeling ver dacht van den móórd te Wageningen gepleegd te hebben, is te Aalten gevat. De arrestatie is vooral te danken aan den brigadier der Rjjksveldwacht Methorst te Ze venaar, die den verdachte was nagereisd en hem met medewerking van den gemeente-bode van Aalten, Rots, in hechtenis nam. De justitie kreeg vermoeden op Regeling door de persoonsbeschrijving in verband met de omstandigheid, dat diens straftijd dezer dagen moest geëindigd zijn. De man was vroeger naar de Kruisberg gezonden op grond van zyn leeftijd, en tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeeld. Door zijne hooge gestalte en tach tigen lichaamsbouw maakte hij echter een zonderling figuur te midden van de knapen. Zijn misdaad op zestienjarigen leeftijd gepleegd, was moord; hij had eene arme vrouw met een stok de hersens ingeslagen omdat, zooals hij beweerde, hij in haar een schim zag. De verslagene Jansen was een man, die eenzaam leefde. Hij had een trommeltje, waarin hij zijn geld bewaarde als hij het had; dit trommeltje is na den moord ledig gevonden, maar het is onzeker of het iets bevatte. Ook zijn gouden horloge wordt gemist, maar dit is niet in het bezit gevonden van den verdachte. Diens schuld wordt wel niet bewezen, maar toch waar schijnlijk gemaakt door de omstandigheid, dat de knoopen van zijn jas, van eenigzins ongewoon model, volkomen gelijk zjjn aan den knoop, die bij het lijk gevonden is, terwijl ook werkelijk de onderste aan Regeling's jas ontbreekt. Ook zijne kleederen vertoonen bloedsporen. Door de Arnhemsche Regtbank is Maandag tegen W. Regeling, thans in hechtenis, als verdacht van den moord op Jansen te Wageningen, bevel van gevangen houding verleend. De stoomboot „Oude Maas II", die den 20n Januari door de rijksboot „Zeemeeuw" in den grond geloopen werd, is weer in orde en is in dienst gesteld. De maatschappij heeft tegen het Rijk een proces tot schadeloosstelling ingesteld. Tengevolge van de buitengewone lage suiker prijzen, heeft de firma van Campenhout Co., sui kerfabrikanten te Oosterhout, besloten de volgende suiker-campagne niet mede te werken. KERKNIEUWS. Een andere lezing van hetgeen te Tholen by de godsdienstoefening op 8 Maart gebeurde, vinden wij in het „Ev. Zondagsblad" van 22 dezer. Daar wij het berigt uit „de Standaard" overnamen, brengen wjj ook deze onder de oogen onzer lezers Tholen. Sedert eenigen tjjd stelt de kerkeraad alles in het werk om de koorden der kerkebeurs in handen te krijgen. Eerst werden een paar kerkvoog den en een notabele gecensureerd, maar door het Kl. bestuur werd de censuur als ongegrond opgeheven. Toen heeft de kerkeraad, of laat ik liever zeggen Ds. C. C. Schot, Theol.doet., op allervreemdste wijze, doch in strijd met alle wet en regel, een nieuw college van kerkvoogden en notabelen doen optreden, en voordat college met een enkel woord de overgave gevraagd van het beheer en wat daartoe bekoort aan fungeeren- de kerkvoogden. Deze hebben geantwoord, dat zij eene opvordering in regten zouden afwachten, en zoo de regter hen in het ongelijk stelde, aan de opvordering te zullen voldoen; maar dat zy in geen ander geval meenden hetgeen de gemeente hun had toevertrouwd, aan den eersten den besten, die daarom vroeg, te mogen afstaan. Geen zweem van eepe dagvaarding voor den regter was tot nog toe te ontdekkenmaar wel een verbod aan feitelijke kerkvoogden en notabelen om bjj de godsdienstoefeningen te collecteeren. Dat verbod, door het EL bestuur opgeheven, werd terstond op nieuw uitgevaardigd, en bepaald dat, ook in de godsdienst oefeningen door Ds. Crull geleid, zou worden gecollec teerd ten behoeve van het beheer door de zoogenaamde nieuwe colleges van kerkvoogden en notabelen. Die collecte, door het gehoor van Ds. Crull zeer algemeen veroordeeld, bragt dikwerf stoornis in de godsdienst oefening. Zy werd dan ook nimmer door hem aanbevolen. Zondag S dezer trad Ds. Crull weer voor de gemeente op. Onder den tusschenzang werd op zijn verzoek ge collecteerd voor diaconie- en weezenverpleging, maar toen daarna de collectant nogmaals eene collecte wilde houden, verzocht de predikant hem te gaan zitten, daar hij slechts twee collecten had aanbevolen. De collectant deed afsof hij niets hoorde, waarop de pre dikant hem deed opmerken, dat hij, als hij voortging met die storende collecte, dit als verstoring der orde zoude aanmerken. De collectant toonde dat hij durfde, waarop hij zich vroeger had beroemd, toen een ander in dergelijke omstandigheden aan het verzoek van Ds. Crull had voldaan. Hy bleef collecteeren. Ds. Crull was te zeer ontdaan om terstond te kunnen voortgaan. Hy deelde aan de gemeente mede, dat hij genoodzaakt was zjjne prediking te staken tot die collecte was ge ëindigd. Zoo geschiedde het. Enkelen verlieten de kerk, terwijl de man de kerk doorging, zonder echter- veel op te doen, daar bjjkans allen weigerden te geven. Toevallig waren de kantonregter, een rijks- en een ge meente-veldwachter in de kerk. Beide laatstgenoemden wilden ambtshalve proces-verbaal opmakenmaar de kantonregter vond beter, dat lftj zelf het deed op ver zoek van den predikant. De predikant verzocht het hem, en zoo kwam de zaak ter kennis van den Officier van Justitie, aan wien de kantonregter het proces verbaal opzond. De zaak wordt thans geïnstrueerd door den regter- commi8saris te Zierikzee. STOOMBOOTDIEN ST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. MAART-APRIL 1885. Donderdag Zaturdag Maandag Dingsdag Yan Yan Rotter- Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. voorm. 8. voorm. 9. voorm. 9. 8.— 9.— 9.— 8.— 9.- 9.— 8. 9.— 9.— 8,— 9,- 9.-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1