ZIMIKZEESCHE NIEUWSBODE. No, 5057. 41sle Jaarg, Dhigsdag 25 Maart 1885. BEKENDMAKING. JFtanftrijfe. fWt 1 bruin Merriepaard, Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cfcs., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote tetter ioordt naar plaatsruimte berekend. PLAATSING VAN KINDEREN OP DE SCHOOL B. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen tqr kennis van belanghebbendendat op Donderdag <len 36 dezer, des avonds te 8 uur in het schoollokaal aan het kerldiof, door de Commissarissen der school zitting zal worden gehouden tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoe ken om plaatsing van kinderen op de school B aan wier hoofd de onderwijzer L. KARREMAN staat. Zij roepen ouders of voogden, die hun kinderen daar wenschen geplaatst te zien, op, zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 23 Maart 1885. De Burgemeester, en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris J. F. van dee LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen. Aan een particuliere correspondentie uit Centraal- Amerika is het volgende ontleend Aan de voltooiing van het Panama-kanaal wordt thans niet meer getwijfeld; het zal gereed zijnde een lengte hebben van 73 kilometers. Over 48 kilometers eene bodembreedte van 22 M. met eene breedte op den waterspiegel van 50 M. en over de verdere lengte eene bodembreedte van 24 met eene breedte op den waterspiegel van 28. De diepte zal gedeeltelijk 8.50 M. en 9.00 M. worden. "Voorts 5 verbreedingen, ieder lang 500 M. met eene bodembreedte van 44 M. In December jl. waren er 20,239 menschen aan werkzaam (opzichters en ander personeel hieronder begrepen). Bebalve de werken, die de Maatschappij zelve onder eigen beheer uit laat voeren, werden er met 21 ver schillende aannemers contracten voor gedeelten van werken gesloten, tot een gezamenlijk bedrag van twee honderd zes-en-dertig millioen vierhonderd en vijftig duizend 236,450,000 francs. Naar de, te Chicago verschijnende, „Inter. Ocean" mededeelt, hebben de aanvoerders der fenians en van andere revolutionaire kringen der stad, brieven uit Parijs, Dublin en New-York ontvangen, waarbij zij worden uitgenoodigd om medewerking te verleenen voor de oprigting der Iersche brigade, die de bestem ming heeft om in Egypte tegen de Engelschen te gaan strijden. Deze uitnoodiging is met geestdrift ontvangen en de voorbereidende maatregelen voor het rormen der brigade worden krachtig voortgezet; in ^Chicago wordt eene som van vijftienduizend dollars bij inschrijving bijeen- gebragt. Verscheidene personen zjjn er reed3 aange worven, die allen beproefde oud-militairen zijnonder hen komen o. a. vier ex-guerillas van generaal Moseby voor on wel kapitein Coventon, de luitenants Morton en Gelding en de sergeant Blakeley. Men zegt dat generaal Fitzburg Lee een commando bij de Ierscbe brigade, die uit duizend mm zal bestaan, heeft aangenomen. Bij aankomst in Soedan zullen twee compagnieën als guerilla-benden worden georganiseerd; de infanterie zal met Remmington-geweren en de ca valerie met Spencer-karabijnen worden gewapend. De fenians te Chicago deelen mede, dat zoodra de brigade naar het oorlogsterrein vertrokken is, de dy- namiet-ontploffingen te Londen op groote schaal zullen worden hervat. Prinses Beatrice van Engeland, de verloofde van den Prins van Battenberg, die zeer godsdienstig is, had hevel gegeven, dat de voor haar uitzet bestemde tafel lakens, servetten, handdoeken enz. niet met kroonden naamcijfer zouden gemerkt worden, maar toepasselijke bijbelteksten moesten dragen. Het bleek weldra dab men teksten te kort kwam en de Prinses vroeg haren bruidegom om raad, die zich dadelijk bereid verklaarde onderscheidene gewijde uit spraken in de Latijnsche taal te leveren. Hij hield woord en zond een aantal, en onmiddelijk ging men aan het werk, maar toen men er mede ge reed was, bleek het, tot groote ontsteltenis der jonge vorstin, dat de gewaande vrome uitspraken regels van zeer profane studenten-liedjes waren. Prinses Beatrice pruilde een beetje, maar ten hove had men zeer veel schik over het goed geslaagde grapje. Islttolanï* i Een klooster in het Russische gouvernement Orel is onlangs op listige wijze voor een zeer aanzienlijk be drag bestolen. Men bewaarde er, door ondervinding ge leerd, het geld zelf in contanten, liever dan het in een of andere bank te beleggen. Nu kwam daar onlangs een deftig koopman logeeren. Zijn komst was vooraf door een paar zijner bedienden aangekondigd, die terloops verscheidene mededeelingen deden omtrent den grooten rijkdom van hun patroon. Zoodra hij aangekomen was, liet hij een dankmis vieren voor zijn behouden aankomst en gaf hij een banknoot van 100 roebel hij de collecte. Ook in andere opzichten betoonde hij zich een vroom en milddadig man, en hij werd met groote onderscheiding behandeld. Toen de rijke heer vier dagen in het klooster ver toefd had, kwamen een paar zijner bedienden hem spreken. Zij waren op weg naar de Ukraine, om wol te koopen, en hadden 200,000 roebel in baar geld noodig. Hun patroon had die som niet oij zich dan alleen in bankbiljetten. Hij vreesde dat de betaling daarmede in de Ukraine last zou opleveren en hij verzocht, of men ze niet in het klooster zou kunnen wis selen. De monniken aarzelden eerst. Maar de koopman gaf hun uit een koffer vol banknoten 5 van 500 roebel om ze te onderzoeken. Toen die biljetten volkomen in orde bevonden waren, maakten zij geen bezwaar meer. Men ging aan het wisselen, en den volgenden dag vertrok ken de bedienden, met 120,000 roebel in baar geld. Den dag daarna vertrok nu de koopman, Hjj be taalde rjjkelijk voor zjjn verblijf, en hij zou op zijne terugreis het klooster weder aandoen. Maar verscheidene dagen na zij vertrek bleek het, dat al de door hem ingewisselde bankbiljetten valsch waren, met uitzondering van de vijf welke hij door de monniken liet onderzoeken. Een man te Toulonvader van twee kinderen, wiens vrouw tijdens de laatste cholera-epidemie gestorven was, verliefde op een zestienjarig meisje en vroeg het ten huwelijk. Zoowel het meisje als haar moeder hadden zijne aan zoeken herhaaldelijk van de hand geslagenverleden week Maandag kwam hij met hetzelfde verzoek en toen de moeder weigerde, sloeg hij haar met een wandelstok zoo hevig op het hoofd, dat zjj ter aarde stortte. Het jonge meisje dat bezig was met het schoonmaken van groenten, snelde op den man toe, die hare moeder had geslagen en stiet hem het mes, dat zij in de hand hield, in het harthij Btortte, als door den bliksem getroffen, dood neder. Italië. Men hoort tegenwoordig weder meer dan ooit van rooverbenden in Italië. Bij Nauzano een plaatsje op eenige mijlen afstand van Rome, is dezer dagen een landeigenaar, Moscateli, door een twaalftal gewa pende mannen in zijn rijtuig aangehouden, gekneveld, geblinddoekt en naar een afgelegen huis gebragt, waar men hem gevangen hield, onder bedreiging hem te zullen dooden, als zijne familie niet binnen 24 uren een losprijs van 40,000 lire betaald zou hebben. Men drong hem, de zijnen per brief daarom te verzoeken. De familie Moscateli zond al haar baar geld, 8000 lire. Na eenig beraadslagen waren de roovers daarmee tevreden. Moscatteli werd, weer geblinddoekt, terug- gebragt naar de plaats waar hij gevangen genomen was. Eenige boeren uit den omtrek vonden hem daar bewusteloos en zonder kleederen liggen. Ondanks de wraak, waarmede hem de roovers be dreigd hadden ingeval hij hen verried, gaf Moscateli het gebeurde bij de politie aan. Er werden nasporin gen gedaan, en weldra waren een twintigtal boeren uit den omtrek als de roovers gevat en naar Rome gebragt. Eenige dagen daarna werd te Monte Janico de beeld- schoone dochter van een rijken hoer door onbekende mannen opgelicht en weggevoerd. De ouders ontvingen berigt, dat zij 10,000 lire als losgeld moesten betalen, als zij hunne dochter terug wilden zienanders zou zij de vrouw van den rooverhoofdman worden. En als zij het gebeurde aangaven zou men het meisje ver moorden. De ouders konden de gevraagde som niet betalen, maar zij deden aangifte van de zaak bij d« politie. Er wordt ijverig naar de roovers gezocht, maar men is hen nog niet op het spoor. De vader en moeder der ontvoerde verkeeren in grooten angst, dat de vreeselijke bedreiging ten uitvoer gebragt zal zijn. In een fabrieksplaats bij Zurich is dezer dagen een blondlokkig jongeling in hechtenis genomen, die zich voor doctor in de medicijnen" uitgaf en de gelukkige bruidegom was geworden van een vermogende dorps- schoone. De politie scheen de zaak echter niet te ver trouwen, en dank zij hare bemoeiingen, bleek dat de doctor een meisje was. In haar koffer vond men revolvers en dolken, beneves 900 francs. Haar pas luidde Franz Honig uit Bohemen, en in vertrouwen had zjj haar medegedeeld dat zij een zoon van hoogen huize, eigeljjk een prinsenkind was, die zjjn werkelijken naam niet bekend mocht maken, maar die eens een groot fortuin zou erven. De huisheer had alles geloofd en zijn gast in de gelegenheid gesteld ruime verteringen te maken en fijnen wijn te drinken, wat zeer in den smaak van den vrouwelijken geneesheer viel Te Essen is in de vorige week een geval van schijndood voorgekomen, dat nog steeds het onderwerp van gesprek is. De vrouw van een handelaar aldaar was sedert jaren ljjdende aan hevige aanvallen van kramp, waarbij in den laatsten tijd nog een kwaal was gekomen. Zondag en Maandag was de vrouw zieker dan ooit en Dingsdagmorgen toen de man in den winkel bezig was, boorde hij in de ziekenkamer eensklaps een gil. Hij snelde toe en vond zijn Trouw op het uiterste, nog slechts weinige seconden en het lijden was afge- loopen. De onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp kwam te laat, de dood was reeds ingetreden. De man gaf de noodige bevelen voor de begrafenis enz. en zat in den namiddag van den volgenden dag in zijn huis kamer na te denken over zjjn treurigen toestand. Eensklaps werd uit een kamer op de bovenverdieping waarin het lijk lag, een gil gehoord, waarin de man de stem zijner vrouw herkende. In een oogwenk was de van schrik bevende winkelier boven en vond zijn doodgewaande vrouw regt overeind in het bed zitten. Zjj was schijndood geweest, had in dien toestand het volle bewustzjjn behouden en dientengevolge alles ge hoord, wat om haar heen was voorgevallen, zooals het klagen en weenen van haar man en hare kinderen, de voorbereidselen voor de begrafenis enz., doch was niet in staat geweest de geringste beweging te maken. In dien toestand had de vrouw 36 uren verkeerd. Volgens een particulier telegrafisch berigt aan de „Crefelder Zeitung" zijn Zaturdag in de mijn Camp- hausen, bjj Saarbrüken, 120 personen verongelukt, die bezig waren met de ljjken uit de mijn te halen. Berlijn, 22 Maart. Wegens lichte verkoudheid heeft de Keizer heden (zijn 88e verjaardag) alleen de felicitatiebezoeken der koninklijke familie en vreemde vorstelijke personen ontvangen. tie. Uit Bergen (België) wordt gemeld, dat de werksta king in de mijndistricten nog steeds voortduurt. Za turdag zjjn 1800 brooden door socialisten uit Gent aan het adres van Fauviau, te Wasmes, verzonden, om onder de werkstakers te worden rondgedeeld. In een meeting heeft een socialist medegedeeld, dat een waggon aardappelen onderweg was om ook onder de werk stakers te verdeelen. Men gelooft dat deze laatste zending uit Duitschland komt. Terwijl de kantonregter te Gent zich in een sterfhuis bevond om te verzegelen, voegden zich nog een advocaat en een der zoons van het huis zich bjj hem. Plotseling ging de deur open en de oudste zoon, met een revolver gewapend, wierp zich op den advocaat en riep hem toe„ga weg van hier, je hebt mjjn moeder vermoord". De advocaat en de andere aanwe zigen, bebalve de kantonregter, gingen op den loop; de laatste echter wist zich van den revolver meester te maken, die geheel geladen bleek te zijn. Een oude wrok en de overspanning van het oogenblik schijnen tot dezen moordaanslag te hebben zamengewerkt. Amsterdam, 19 Maart. De commissie voor tjjde- lijke werkverschaffing in deze gemeente heeftin afwachting van een meer gedetailleerd verslag, aan welker zamenstelling men bezig is, tot de burgerjj een woord van warmen dank gerigt, die hare pogin gen zoozeer heeft gesteund, onder mededeeling, dat aan giften ontvangen werd de som van ƒ172,150. Gedurende 14 weken werd aan een aantal werklieden, dat bjj afwisseling klom tot 3600 (gemiddeld ruim 2000 per dag), aan arbeidsloon uitgekeerd ƒ173,000. De laatste werklieden, tot een getal van 800, ver trokken van het werk op 14 Maart jl. Amsterdam22 Maart. Op den hoek van Gravenstraat en gedempten Voorburgwal werd gisteren te 12 uren presies een sigarenwinkel geopend, welks eigenaar had bekend gemaakt, dat de eerste tien per sonen, die voor een dubbeltje of meer sigaren bjj hem kochten, een kistje met 100 sigaren cadeau zouden ont vangen. Gelijk te wachten was, stonden er reeds te 11 uren honderden te wachten. De politie moest in vrij aanzienlijk getal de orde handhaven. Daar speelt het op den Damtoren 12 uur, en denkt de schare binnen te dringen, doch heel leuk wordt zij door de politie tegengehouden, die allereerst zelf van het snufje profi teerde en daarna aan een paar personen met phan- tasie-hoeden toegang verleende, die dan ook triom- phanteljjk met een kistje sigaren uit den winkel terugkwamen. 's Graveuliage, 20 Maart. Bjj de wetsontwer pen tot wijziging der grondwet is art. 194 onveranderd gebleven. Thans kunnen wjj nog meedeelen, wat art. 76 betreft, dat de regeling van he,t kiesrecht niet ge heel aan den gewonen wetgever wordt overgelaten, maar in de Grondwet de huurwaarde als grondslag van het kiesrecht wordt genoemd. Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de drankwets-wijziging blijkt, dat de meeste leden in de afdeelingen overwegende bezwaren ver klaarden te bebben tegen de uitzondering, ten behoeve van banketbakkers c. a. voorgesteld. Voorts, dat ver scheiden leden een andere regeling ten behoeve der gecombineerde neringen in overweging gaven, waar door voortaan niet de gemeenschap der combinatie „binnenshuis", zooals de regeering voorsteltmaar alleen „regtstreeks" zou verboden wordenmet a. w. in hetzelfde huis zou men winkel en tapperij mogen houden; mits deze niet rechtstreeks met elkaar gemeen schap hebben. Ook de voorstanders van het regeering- voorstel willen het minimum sterken drank, dat in gesleten flesschen mag worden verkocht op 3'/a maatje zien verminderd. De slotsom der bespreking van de schatting voor het „vergunningsregt" is, dat men deze onveranderd wil behouden. Vele leden gaven echter in overweging, het minimum van dat regt geleidelijk te verhoogen. Het lijk van den vermoorden Japanschen zaakge lastigde Sakurada is heden op de burgerljjke begraaf plaats bjjgezet. Tal van nieuwsgierigen waren voor de woning in de Javastraat of ter begraafplaats b jjeen. De begrafenis was zeer eenvoudig; onder een verschei denheid van fraaie bloemkransen vertoonde een de Japansche landskleuren. De ridderorde vandenNeder- landschen Leeuw en drie vreemde ordeteekenen lagen op de ki9t, in twee volgrij tuigen zaten het personeel der legatie en de gezant van Japan te Berljjn. Aan het graf waren de minister van Buitenlandsche Zaken en de vreemde gezanten aan ons hof aanwezig of ver tegenwoordigd. De heer Bauduin, secretaris-tolk van Japan, betuigde het corps diplomatique dank voor de laatste eer bewezen aan het in bevriende aarde neer gelegde stoffelijk overschot, een blijk van deelneming, hetwelk ondanks de noodlottige en betreurenswaardige omstandigheden, die er toe bijdroegen, zeer werd ge waardeerd. Een op de kist bevestigde plaat voert het opschriftT. Sakurada geboren in Japan, overleden J5 Maart in Holland. Een Haagsche huurkoetsier, van het in den Haag meer bekend snordersgild, was onlangs verplicht zijn beestje naar den hoefsmid te brengen. Het paard hinkte en zijn baas was van meening, dat een nagel van het hoefjjzer verkeerd zat, of wel dat het dier op een spijker had getrapt. Dit laatste nu was eenigermate het geval. Diep in den hoef bleek een voorwerp gedrongen te wezen, dat bjj nadere be schouwing een afgebroken gouden doekspeld was, op welks knop een diamant was bevestigd van het zui verste water en van eenige honderden guldens waarde. Het arme paard werd van dit kostbaar beslag zoo spoedig mogelijk door zijn meester verlost Breda ,21 Maart. Donderdag is voor de regtbank albier een vervolging wegens hoon behandeld, inge steld tegen de echtgenoote. van den heer L. C. d. B. Mevrouw de B. had namelijk de gezelschapjuffrouw harer schoonmoeder op straat verweten, dat zjj in onge oorloofde betrekking zou staan met den heer D. B. en een zjjnêr vrienden. De uitslag der teregtzitting was, dat mevr. D. B. schuldig werd verklaard aan hoon, en veroordeeld tot eene boete van 20, en dat op vor dering der beleedigde partij het vonnis op kosten van de beklaagde zal worden aangeplakt. Groes22 Maart. Op amusante wijze werd de bijbellezing in het lokaal der jongelings-vereeniging afgewisseld. Midden in de voordracht n.l. riep eene stem uit de toehoorders „Nou jij vondt het daar straks zoo koud, maar ik heb het wat warm." En toen de voordracht te lang duurde naar dén zin van dengeen, die het zoo warm had, riep hg den redenaar luidkeels toe„Zeg, zou je er niet uitscheien, 'k mot gaan eten De heer Ph. M. de Ronde Bressen, candidaat-no- taris alhier, en werkzaam op het kantoor van den notaris mr. Liebert, is benoemd tot opvolger van den notaris Karseboom, die van Heinkenszand vertrokken is naar Ooaterbeek. De candidaat-notaris J. van der Kloes te Middelburg is benoemd tot opvolger van der overleden notaris Scholten van Ellewoutsdijk. Ten overstaan van den notaris Paardekooper Over man zjjn twee uitmuntende hofsteden in de gemeente Krabbendijke verkocht. De eerste, groot ruim 68 H.A. bragt ruim 60,000 op of gemiddeld 889 per H.A. de andere van 54 H.A. is verkocht voor ƒ28510 of tegen 518 per H.A. Eene kolossale daling in prijs. Een oud trompetter der veld-artillerie, esclarinet- tist, practisch en theoretisch, vraagt plaatsing bij een muziekkorps hier ter stede. Alsof de oud trompetter niet wist, dat wij hier wel een directeur (die zich vrjiwillig aanbood), wel liefhebbers voor executanten, wel eenig geld voor benoodigdheden, wel muziekinstru menten, en toch geen muziekkorps hebben. Van het schoonmaken van het raadhuis, koren beurs, scholen enz., zijn aannemers geworden de heeren J. Plazier voor 185, A. Smit voor 128 en N. Hage- man voor ƒ119. Z. M. heeft aan R. Jobse, gewezen brieven- en tele grambesteller te Cortgene verleend een pensioen van 62 '8 jaars. De heer P. Both, rjjksambtenaar 2e klasse, tevens deurwaarder bij de belasting te Colijnsplaat, wordt met 1 Mei overgeplaatst naar Vlissingen (Havendienst). Tholen. De beurs ad 300, aan de Rjjksnormaal- lessen alhier, is toegekend aan M. Kostendse te Sta- venisse. Eenige schippers alhier hebben een perceel, dat zjj tot 1892 in pacht hadden a 65 per jaar, aan eenige heeren dat recht overgedaan voor ruim ƒ22000. Brouwershaven20 Maart. Op de heden gehouden voorjaars-koopdag van Beestiaal en andere goederen waren aangevoerd3 paarden en 21 stuks hoornvee. De prjjzen liepen nog al uit een, en er was eenigzins daling te bespeuren, al hoewel er weinig onverkocht bleef zoo op de verkooping als na afloop. Zierikzee, 21 Maart. De onderwijzers uit het arrondissement Schouwen-Duiveland vergaderden heden onder presidium van den WelEdelGestrengen heer mr. Schneiders van Grejjffenswerth. De penningmeester, de hr. J. W. Rensen, deed reke ning en verantwoording van zjjn gehouden beheer en de secretarissen der verschillende afdeelingen brasten hunne jaarljjksche verslagen uit. De aan de orde zjjnde vraagpunten moesten onbesproken blüven, omdat de inleiders, de heeren Oosterman en van Oost, verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Omtrent het herhalingsonderwjjs, een punt, dat door den voorzitter ter sprake gebragt werd, wisselden ver schillende hoofden van scholen van gedachten. Algemeen was men het eens, dat het zuiver herhalingsonderwjjs op het platte land moeilijk tot zijn recht zal komen. Na het opnemen van vraagpunten en het vaststellen van den dag, waarop een volgende vergadering zal gehouden worden, werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. Met belangstelling vernemen we, dat het kapitaal voor de Middelburgsche Telephoon-Maatschappij vol- teekend is. Het is te verwachten, dat de lijdensperiode, want ook zij heeft haar doorleefd, hiermede zal zijn afgesloten en Middelburg zich weldra zal verheugen in eene inrigting, die krachtig kan medewerken, om den sluimerenden handelsgeest wakker te schudden. Wat toch kan het doen van zaken meer bevorderen dan de gemakkelijkheid, waarmede onze handelaars en industrieëlen, elkander elk oogenblik kunnen spreken. Elders wordt dit reeds in ruime mate gevoeld, we koeste ren daarom ook de beste verwachtingen voor Middelburg. Dat de telephoon medewerkt tot verhooging van levensgenot, wie zal het betwijfelenMaar elk oogen blik met de zijnen te kunnen converseeren, zich van hun welstand te overtuigen, moge een weelde zijn, die voor velen met 30 'b jaars niet te duur gekocht is, maar wat geeft deze inrigting daarenboven niet een gerustheid en zekerheid, b.v. des nachts"! Vermoedt men onraad, onmiddellijk is de politie gewaarschuwd ontstaat een begin van brand, wel nuvoor hij tot ontwikkeling gekomen is, staat de brandweer gereed om het kwaad te bezweren en te redden, wat anders wellicht een prooi der vlammen zou worden. Reeds bij voorbaat zeggen wij dank aan de directie, die zich niet liet ontmoedigen en reeds daardoor het bewijs gaf, dat de vennooten zich niet in haar hebben vergist. !S.erikzee, 22 Maart. Door de leden der Schiet- Vereeniging van de dd. schutter jj alhier werd op heden een huishoudelijken wedstrijd gehouden met kamer- schietcilinders, tot sluiting der winteroefeningen. De uitslag was als volgt Personele baan: (met 5 schoten) le prijs, schutter J. C. Plaating, met 55 punten; 2e prijs, schutter J. H. Loewer, met 54 punten3e prijs, korp. J. Hogerheide, met 54 punten 4e prijs, korp. H. van Kriekenmet 53 punten5 e prjjs, korp. J. W. V. La Brand, met 53 punten6e prjjs, Serg. J. Wiltson, met 52 punten 7e prijs, serg.-maj. M. L. Voorloop, met 49 punten; 8e prijsschutter A. Ideler, met 46 punten9e prijs, korp. J. van Os, met 45 punten; 10e prijs, serg. J. P. Kooman, met 45 punten11e prijs, korp. J. H. Appel, met 45 punten12e prijs, serg. J. J. van den Houten, met 45 punten13e prijs, serg. D. Ph. Jacobi, met 45 punten. Vrije baan: (met 3 schoten), le prijs, serg. J. Wilt son, met 36 punten; 2e prjjs, korp. J. Hogerheide, met 35 punten3e prijsschutter J. C. de Graaf, met 35 punten4e prjjs, schutter A. Ideler, met 35 punten 5e prijs, korp. J. W. V. La Brand, met 35 punten; 6e prjjs, serg. A. Adriaanse, met 34 punten7e prijs, korp. W. Houdkamp, met 34 punten. Des avonds vereenigde men zich in de Concertzaal, alwaar de prijzen door den President der Schietver- eeniging na een hartelijke toespraak aan de overwin naars werden uitgereikt. Onder algemeen applaus werd door een der leden van het kader den President dank gezegd voor zjjne ijverige bemoeijingen. Zierikzee 23 Maart. Naar wij vernemen, zijn gisteren morgen de Regter-Commissaris belast met de instructie van strafzaken bjj de arrondissements-regt- bank alhier, de officier van Justitie en den beëedigden klerk ter griffie, benevens de doctoren de HH. v. d. Starp en Zuurdeeg, vertrokken naar de naburige ge meente Nieuwerkerk. Een en ander moet in verband staan met een aldaar gepleegde kindermoord, begaan door eene ongehuwde moeder. Ter vergadering van de afdeeling Schouwen en Duiveland der „Maatsch. van Landb. en Veeteelt" is, na goedkeuring der rekening, besloten aan den ge meenteraad van Zierikzee een verzoekschrift in te dienen om de paardenmarkt te mogen houden, in plaats van op den eersten Donderdag, den eersten Woensdag in de maand Junij, daar laatstgenoemde dag, met het oog op de paardenmarkt te Dirksland, gunstiger is. Men wenschte dan tevens de gewone weekmarkt te houden. Een voorstel van den voorzitter om veredelde fok- varkens, zooals die op de internationale tentoonstelling te Amsterdam waren geëxposeerd, aan te koopen, werd tot eene volgende vergadering aangehouden. Door den heer F. de Dreu, sinds 15 Augustus 1884 onderwijzer aan de openbare lagere school te Stavenisse, is tegen Mei a. s. eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd wegens militie-dienst. In de Vrjjdag te Breskens gehouden vergadering heeft de Raad dier gemeente met algemeene stemmen besloten, aan de Tweede Kamer een adres van adhaesie te zenden, betreffende het aangeboden wets-ontwerp tot het verleenen der bijdrage van ƒ400,000 voor den ontworpen stoomtramweg van BreskensMaldeghem. Naar men verneemt, zal ook een adres van gelijke strekking door belanghebbende ingezetenen van die en andere gemeenten worden ingediend, ten einde deze zaak bij de leden der Kamer te steunen. Door Z. M. is, met ingang van 1 Januarjj 11. aan P. Meeusen, eervol ontslagen sluisknecht aan het kanaal van Ter Neuzen te Sas van Genteen pensioen toe gekend ten bedrage van ƒ135 's jaars. Door Z. M. is. met ingang van 1 Januarij 11. aan J. J. Cadée, eervol ontslagen brugwachter aan de Ton- nebrug over het natte dok te Vlissingentoegekend een pensioen ten bedrage van 198 's jaars. Tot lid van den raad der gemeente Middelharnis is gekozen de heer J. C. Van Oostende. IC. B., als postiljon rijdende van Middelharnis op Ooltgensplaat, heeft, kort na zijn vertrek uit eerstge noemde gemeente, een ongeluk getroffen, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Zijn paard schrikte met het gevolg dat paard en kar beide van den hoogen dijk te water vielen. Inmiddels gelukte het B. van de kar te springen, zoodat hij er met eenige lichte kwet suren afkwam. De kar bekwam eenige schade. Dank zij de spoedige hulp heeft de brievenpost niets geleden. Na eenige oogenblikken kon B. de reis vervolgen. Een in deze dagen van landbouw-crisis zeer te pas komende herinnering uit den ouden tjjd is de volgende »In de tweede helft der zeventiende eeuw werd de landbouw gedrukt door de onophoudelijke oorlogen, waarvan de kosten voor geen gering deel op de meestal zoo gemakkelijk te innen belastingen op het grond bezit werden gevonden. Daarbjj kwamen groote volks rampen en snelle afwisseling der graanprijzen. Nu en dan poogde de Regeering de duurte der eerste levens behoeften door wetten te regelen, doch maar zelden werd daardoor het doel bereikt. Hoewel vrijheid als regel gold, werd daarvan menigmaal afgeweken en soms zelfs (1709) de uitvoer van granen op doodstraf verboden »Het begin der achttiende eeuw was voor onzen landbouw zeer ongunstig. Terwijl de schatkisten van sommige steden overvloeiden, en De la Rue verhaalt dat de stad Middelburg haast geen raad met haar geld wist, was het land in Walcheren schier onverkoopbaar. In 1729 wa9 het zulk een slechte tijd dat de hofstede >Söetendaele" met 104 gem. 282 r. land, waaronder 12 gemeten vrijland, door Mr. Lieven de Beaufort voor ƒ1800 werd gekocht, hoewel zij kort te voren voor tienmaal meer aan minderjarigen was toebedeeld. »Een heer uit Middelburg bood aan De la Rue lan- derjjen (kort te voren op 30 mille geschat) ten geschenk© aan, indien hij de lasten betaalde en uit dien tjjd dagteekent waarschijnlijk de overlevering dat een aanzienlgke hofstede voor een gouden horloge in andere handen kwam. Vooral in Schouwen werden toen uit gestrekte landerijen verlaten of, zooals men toen zeide, voor de lasten geabandonneerd en het gebeurde, zegt genoemde schrjjver, terwijl de menschen, en vooral de osb-lndieyaarders, tot aan de keel toe met contanten zaten opgepropt, dat de intresten tot 2 percent en daar beneden beliepen. »Na den kouden winter van 1730 schijnt er, na een reeks van wakke en onvruchtbare jaren, verbetering te zijn gekomen, zoodat vele lang achterstallige pachten konden betaald worden. Niet lang daarna begon eene meer wetenschappeljjke beoefening der landhuishoud kunde en werden de boeren baast tegen wil en dank door den vooruitgaanden geest des tjjds aangeraakt." Gemengde Berigten. Heden wordt te Parijs de broodzetting weder inge voerd. Zou men in dat opzigt ook hier niet tot den ouden tijd kunnen terugkeeren? Een eigenaardige hulde, zooals misschien nog nooit eene zangeres te beurt viel, wérd indertijd Adeline Patti te Madrid ge bragt. Nadat de kunstenares gezongen had, liet men 200 kanarievogels los, die, met gedichten en bloemen voor haar bestemd, rondvlogen. V Zit er niet meer W". De Nederlandsche ordeteekenen, die vroeger in goud werden uitgegeven, zullen voortaan in ver guld zilver worden uitgereikt, 't Rjjk bevoordeelt zich daarmede ruim 60 pCt. De gemeente ontvanger van Rotterdam klaagt ook al over »sleehte tijden". Op de kohieren van den hoofdeljjken omslag neemt het getal oninbare posten steeds toe en over 1883 heeft hjj nog 42 duizend gld. als onbetaald. De commiezen aan een grensplaatsje in België had den dezer dagen een goede vangst. Onder een wagen hout, uit N.-Braband verzonden, vonden zij 30.000 puike sigaren, die, even als de lading hout, verbeurd verklaard werden. Te 's Gravenhage is eene dame voor de 99ste maal veroordeeld wegens openbare dron kenschap. Te Scherpenisse zal met Paschen eene verloting plaats hebben van drie meisjes. Loten zijn te bekomen op de leeskamer. Een boerenzoon uit de Wilhelminastad moest zooveel beweging niet hebben als hjj door Goes loopthet was beter dat hij wat meer leerde, dan kon hjj misschien nog schoolmeester worden. »Wel wel" zegt Maria te IJ. »wat is dat hier ook een nare boelik had gedacht hier wel spoedig een jongen in de fuik te krjjgen, maar dat wil maar niet gelukken. Nu begin ik waarlijk te ge- looven wat de menschen zeggen, dat ik het trouw- geld niet meer waard ben en zal mjj nu met Paschen maar een jongen laten bakken." »Wat ben ik toch bljj" zegt een winkelier te B. >dat mjjn dochter zoo'n flinke yrjjer heeft; nu zal zjj wel bakkerin worden, en dat is maar goed ook, want de zaken bij mij gaan niet vooruit". Marina te Oosterveld wordt verzocht geen kwaad van anderen te spreken, want als zij hare eigene gebreken zag, dan heeft zij meer dan genoeg. Een meisje aan den Molendijk te Melis, moest zoo veel verbeelding niet van zich hebben, want het zal met haar ook nog op een opperman uitloopen zooals bij hare zuster. De medicjjnmeester te Hoe. moest zoo dikwjjls geen kleermakersvrouw bezoeken, want dat mensch is niet ziek. Wanneer de belasting betalende personen te 's H. willen weten waaraan hun geld besteed wordt, behoeven zg slechts eene wande ling te doen langs den stationwegdaar zal men Jiet reuzenwerk in oogenschouw kunnen nemen dat verrigt wordt door de schoonzoon van een houder der wet. De oude Trien te Hoe, wordt aangeraden des Zondags avonds niet achter een egge te zitten vrijen, wa,nt dat zou wel eens gedwongen kunnen worden door een ekster om op de loop te gaan. CORRESPONDENTIE. In ons volgend No. zullen wij overnemen een art. uit het „Evang.Zondagsblad van 22 dezer betreffende de kerkelijke kwestie te Tholen. Ondertrouwd JACOB LAROOIJ Gz. van Scherpenisse en JOZINA van den BERG Dd. Viane, 20 Maart 1885. Bevallen van een Zoon, C. J. JANSENj Scheuk. Odd-Vosmeer, 20 Maart 1885. Voorspoedig bevallen van een Zoon E. C. HEUSEVELDT—Harthoorn Zierikzee 21 Maart 1885. Heden overleed na een langdurig lijden onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mej. M. van t' HOF Wed. C. Steendijk, in den ouderdom van 81 jaren en ruim 9 maanden. Stavenisse, A. J. STEENDIJK 23 Maart 1885. en verdere familie. Overleden te 's Gravemoer op 17 Maart 1885, Mevrouw de Weduwe J. KLEINMAN, geboren N. van. der Made. Volstrekt eenige kennisgeving. Zg die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zjjn aan de onder het voorregt van boedelbeschrijving aanvaarde na latenschap van den heer WILLEM van SCHELVEN, in leven koopman en winkelier te Zierikzee, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen aan Jhr. Mr. J. W. D. SCHUURBEQUE BOEIJE, Advo- kaat en Procureur te Zierikzee, zoo mogelijk binnen 8 dagen. De Notaris Mr. J. MOOLENBURGH te Zie- rifezee, zal ten verzoeke van de Weduwe en Erfgenamen van C. GRAVELIJN te Kerkwervc, op Woensdag; S5 Maart 18©£5, 's voormid dags te lO'/a ure, publiek aldaar presenteren te verkoopen: JTJX. oud 18 jaar en een dito oud 2 jaar, 1 MELKKOE (keur uit vijf) en 3 éénjarige VAARZEN. V oorts 1 WINDMOLEN. 740 bossen GERSTESTROO, eene partjj KLAVERHOOI aan 6 hoopen, ieder ongeveer 2 voer, 100 bossen ERWTENSTROO en hetgeen verder zal worden geveild. DE HAARLEMSCHh verzekert tegen vaste premien. Agent Mr. «X. A. BOLLE, te Renesse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1