ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE J\o. 5056. Zat ar dag 21 Maart 1885. Msle Jaarg, Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door liet Postkantoor te Zierikzee zijn gedurönde de 2de helft der maand Januarij 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op bet adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren 1. Gerrit Natte, Rijswijk. 2. P. J. de Jong 's Gra- venbage. 3. Mrs. I. van Vessum Londen. Algemeen Overzicht. Het is eene eeuwen oude ervaring, dat een ongeluk zelden alleen komt. Ook in de politiek wordt dat be waarheid. Op dat gebied is bet echter geen wonder en beeft men het vaak zich zeiven te wijten. Er zijn onder de regeeringen, evenals onder de menscben, eenige, die zich gaarne met alles bemoeien, die overal de band in steken, in de hoop die niet ledig daar weder uit te balen en die, waar zij aan bare zucht tot inmenging toegeven, zeer dikwijls zelve den grond leggen tot moeielijkheden en bezwaren, die ligt had den kunnen vermeden worden, indien men ze niet zelve in de wereld bad gebragt. Nauwelijks behoeven- wij te zeggen, dat wij bier weder aan Engeland denken. De Egyptische tegenspoeden liggen nog verscb in bet geheugen en zullen waarschijnlijk wél door meerderen gevolgd worden en nu beeft men het weder met Rusland te kwaad over de Afgbaanscbe grenzen met Duitscbland over de kolonisatie plannen van Bismarck, met de meeste mogendheden over de regeling der finantieële aangelegenbeden in Egypte en zijn ook de mededee- lingen omtrent alle deze onderwerpen, voor bet oogen- blik van vredelievenden aard, bet zijn toch altemaal verwikkelingen, die niet door de omstandigheden in bet leven werden geroepen, die voor bet meerendeel baren grond hebben in het voortdurend woelen buiten den kring, die voor de werkzaamheden eener regeering afgebakend is binnen eigen grenzen. Eender Ministers deelde in bet Lagerhuis mede, dat bet garnizoen van Kassala, eene plaats in de nabijheid van Khartoum, in benarden toestand verkeert en dat er geene mogelijk heid is om bet door de Engelscben te laten ontzetten, zoodat den commandant den raad gegeven is zich er door been te' slaan of te capituleeren, hetgeen dan zoowat nederkomt op help u zeiven, want wij moeten u in den steek laten. Rusland gaf vele vredelievende verzekeringen, maar verklaarde de bezel te plaatsen in Afghanistan zeer moeielijk te kunnen verlaten, wat de Engelscben niet aangenaam vinden en allerminst met hunne anexatie plannen strookt. Ten aanzien van Duitscbland beeft Gladstone eene slimme retraite ge maakt en bet nu over dezen boeg gewend, dat men bet gelukkig moet achten als bet werk der beschaving in die afgelegen streken wordt voortgezet, waarbij men dan Duitscbland niet moet bemoeilijken. Nog een paar bijzonderheden zijn in de laatste berichten op té mer ken. De eerste behelst Gordon, aan wiens nagelaten betrekkingen bet Lagerhuis 20000 p, st. beeft toegekend. Men vermoedt dat de familie dit niet zal aannemen, omdat Gordon steeds verklaard had, dat bij geene gun sten van bet Kabinet Gladstone zou aannemen. Het is anders geene onbeduidende gave en zoo de erven Gordon niet onverschillig zijn voor bet aardsche slijk, zal bet bun minstens eenigen strijd kosten, daarvan afstand te doen. Nog ontvingen wy eene proeve van den feilen baat, die de Ieren tegen bet Koninklijke Huis koesteren, omdat zij daarin de belemmering zien van bunnen wenscb om zelfstandig te bestaan. Zooals men weet beeft de Prins van Wales bet voornemen Ierland te bezoeken en het is gemakkelijk te bevroeden, dat dit met geen ander doel geschiedt, dan om de ontevredene Ieren eenigzins tevreden te stellenbet blijkt nu echter, dat deze daarop weinig gesteld zijn, want in eene vergadering der Iersche leden van bet Lagerhuis is eene motie aangenomen dat het bezoek van den Prins ontijdig is en dus afkeuring verdient, eD dat het Iersche volk uitgenoodigd wordt zich van alle bewijzen van beleefdheid jegens den Prins en de Prinses te onthouden. Die uitnoodiging zal wel niet door allen worden aangenomen, maar doet de reis der vorstelijke personen niet onder gunstige voorteekenen beginnen. In den Dultselxen Rijksdag zijn in de afge- loopen week belangrijke debatten gevoerd en heeft Prins Bismarck weder zijne welsprekendheid getoond en zijn invloed laten gelden. Het was naar aanleiding van de koloniale debatten en bet bepalen van de sub sidie voor de stoombootlijnenen, bet voorstel dat de stoombooten eene Belgische of Nederlandscbe haven moeten aandoen. Merkwaardig was vooral dat gedeelte der redevoering van den Kanselier, waarin bij waar schuwde, dat de geestdrift, die er nu voor de koloni satie, is niet mocht verflauwen door partijschappen en dat men bet algemeen belang meer en beter in bet oog houden moest, dan zulks bij de kerkelijke quaestien geschied was. In Pruissen begint men ook evenals iD enkele andere landen begrip te krijgen van bet zedelooze der loterijen. Een voorstel om het aantal der loten in de staatsloterij te vermeerderen is afgewezen, maar daarentegen weder eene motie aan genomen, die de strekking beeft de staatsloterijen ge heel op te ruimen. Het is jammer dat bet altijd maar bij motiën blijft en dat.men, als,het er op aankomt, óf niet durft, öf niet wil doortasten. In elk land zijn bewijzen te over dat alle loterijen een verdérfelijken invloed uitoefenen, maar tot afschaffing komt bet niet. De Fransche Kamer beeft de week met eene stoutigheid geëindigd en alle credieten verworpen, die de Senaat voor sommige aalmoezeniers hersteld bad. Zij beeft zich ook niet willen vereenigen met de ver boogingen, die de Senaat op de begrootingen voor Oorlog en voor Onderwijs aangebracht heeft en ten slotte werden alle wijzigingen voor het hoogere Staats lichaam gewild afgewezen. Uit China werden geene nadere berichten ontvangen; volgens de laatste even wel was de toestand in zooverre bevredigend, dat men voor de toekomst niet vreesde. In de Belgische Kamer neemt het twisten geen einde en het is altijd heb onderwijs, waarmede men het de Regeering lastig maakt, terwijl deze gansch kalm met hare plannen doorgaat en al verwerft zij geene lauweren door de wijze waarop zij die plannen verdedigt, zij vindt grooten bijval bij de clericalen die ruimschoots gebruik maken van de gelegenheid hun aangeboden door den omkeer in het bestuur. De week eindigde met heftige redevoeringen van de heeren Bara en Lippens, tegen het Ministerie en de laatste heeft nog niet uitgepraat, waartoe hij laatstleden Maan dag zijn strijdrede heeft voortgezet. De Albaneesen beginnen nu ook aan onaf hankelijkheid te denken en meer en meer worden daar te lande woelingen in dien geest waargenomen. Aan proclamation ontbreekt het niet en wat het treurigste is, vreemde machten leveren in het geheim geweren en patronen en vuren alzoo den geest der opstand aan. De nieuwe president van 1ST .-Amerika is druk in de weer om alles naar zijne inzichten te regelen en wil dat ook over hangende voorstellen, zooals over het ontwerp van het Panama-Kanaal eerst zijn Ministerie zal geraadpleegd worden. Hij schijnt een zelfstandig opperhoofd te willen zijn. Nieuwstijdingen. Van de 7000 kameelen, die voor de Engelsche Nijl-expeditie werden aangeschaft, stierven er 4000, en van de overgeblevenen zijn slechts 100 bruikbaar. ü^uaianll, I St. Petersburg17 Maart. Het Journal de I St. Petersbourg" zegt ten aanzien van de Russisch- Engelsche onderhandelingen over de Afghaansche grens lijn, dat er belet moest worden dat plaatselijke bok singen tusschen de thans zeer nabij elkander staande partijen de onderhandelingen belemmeren zouden. Door de Engelsche regeering werd de noodzakelijkheid daar van in het licht gesteld, en de Russische regeering weigerde niet, de daartoe vereischte bevelen te geven. Terwijl elke partij in de ingenomen stellingen blijft en zich van verder voorttrekken onthoudt, blijft er gele genheid voor de beide Kabinetten om de onderhande lingen voort te zetten. De Berner politie nam te Bern twee dieven ge vangen, die ergens ingebroken en ter waarde van 600 fr. gestolen hadden. Een hunner ontsnapte, brak des nachts in het geregtsgebouw in en maakte zich weder van het geld en de kostbaarheden meester, welke men hun daags te voren ontnomen had. JFtarefertjH, Parqs17 Maart. De Kamer heeft achtereenvol gens het regeeringsvoorstel betreffende de regten op buitenlandsch vee goedgekeurd, als12 fr. op koeien en stieren, 8 fr. op jonge ossen, 4 fr. op kalveren, 3 fr. op schapen, 1 fr. op lammeren en geiten, 9 fr. op varkens, 1 fr. op speenvarkens, 7 fr. per 100 KG. op versch vleesch, 8 fr. 50 c. per 100 KG. gezouten vleesch. Het regeeringsvoorstel is daarop in zijn geheel met 279 tegen 188 stemmen goedgekeurd. SrtitsïWstireïr. In de nabijheid van Saarbrücken is deze week weder een zeer ernstig mij nongelijk voorgekomen. In de groe ven te Camphausen had eene ontploffing plaats op het oogenblik, dat ruim 225 arbeiders in de mijn aan het werk waren. De ontploffing had plaats tegen één uur in den nacht van Dingadag op Woensdag, waarna eensklaps hooge vlammen uit de opening van de toe- gangsputten opstegen. Spoedig na het ongeluk kwam reeds een extra-trein aan met manschappen, die on middellijk met den reddingsarbeid een aanvang maak ten. Dit werk zal echter veel tijd kosten en bovendien is de hoop op het vinden van levenden gering, daar alle ventilatïebuizen en afsluitdeuren vernield zijn. Uit een later berigt blijkt, dat 22 mijnwerkers dood en 38 levend uit de diepte zijn opgehaald, zoodat het aahtal dooden op 171 wordt geschat. De lijken, die men gevonden heeft, zijn zeer verbrand, terwijl de meesten bovendien verminkt zijn door de instortingen in de mijn ten gevolge der ontploffing. Wegens de warme temperatuur waren alle werklieden half naakt. De reddingswerken hebben plaats onder leiding van den geheimraad Eilert. De droefheid en indruk, die de ramp in dezestreek heeft veroorzaakt, is onbeschrijfefijk. Bij duizenden stroomt de bevolking, mannen, vrouwen en kinderen, naar de plaats des onheils. Uit een gezin zijn vijf broeders^ gedood. Een jongen, die reeds twaalf uren in de mijn had doorgebragt, werd nog gered. Omtrent de oorzaak der ontploffing is nog niets bekend. Nog minstens acht dagen zullen moeten verloopen voor het laatste lijk gevonden zal zijn. De Berlijnsche correspondent van den „Standard" schrijftTot nadere toelichting op hetgeen ik telegra- pheerde over de Brunswijksche troonopvolging en dat een lid uit een Duitsche regeeringsfamilie in aanmer king zou komen, ben ik nu in staat mede te deelen, dat aan prins Albregt van Saxen-Altenburg, (toe komstig) echtgenoot van prinses Marie der Nederlan den, een dochter van prins Frederik Karei, de troon is aangeboden. Prins Albert heeft reeds den Russischen krijgsdienst verlaten en werd herhaalde malen door den Duitschen keizer in audiëntie ontvangen. Hij is in het leger zeer geziende Duitsche officieren hebben feleerd zijn militaire bekwaamheden gedurende den ranschen oorlog op prijs te stellen, toen hij een van de vele Russische officieren in het Duitsche "leger was. In het landsverraadproces te Leipzig tegen Jans- sens en Knipper is uitspraak gedaan. Eerstgenoemde is veroordeeld tot 8 jaren tuchthuis, de tweede is vrij gesproken. Uit het openbaar gemaakt vonnis blijkt, dat Janssens, géboren is in België, vroeger journalist en redacteur van verschillende couranten was, en van 1878 tot 1882 voornamelijk te Keulen als generaal- agent van het Fransche Ministerie van Oorlog werk zaam was om achter militaire geheimen in Duitschland te komen, waartoe hij zich van de hulp van een aantal onder-agenten bediende, waaronder zijn twee zonen, die hun verblijf in Wesel, Keulen, Coblenz en Mun- chen hadden. Te Deutz maakte hij kennis met den onderofficier-schrijver Mester, door wien hij zich een afschrift van de mobilisatie-instructie van het 8e armee korps verschafte. Mester kreeg daarvoor van Janssens 80 mark. "Verder maakte Janssens kennis met den sergeant Schneider uit Dusseldorf en wist deze tegen een geschenk van 500 mark te bepraten om hem de mobilisatie-instructie van het 7e armeekorps te leveren. De betreffende akten stukken werden gedurende de af wezigheid van den divisie-generaal door middel van nagemaakte sleutels, welke Schneider van Janssens ontving, uit de kasten ontvreemd. Andere agenten hadden van Janssens opdracht hem teekeningen van vestingsplannen te leveren, evenals de mobilisatie plannen van het 5e en 11e armeekorps en het Beiersche leger te verschaffen. Een der agenten, van Esse genaamd, verklapte de zaak aan de Berlijnsche politie. Toen Janssens daarachter kwam, bood hij der Berlijnsche politie te koop aan de namen der door hem verleiden, de valsche sleutels en andere bewijsmiddelen voor fr. 1200. De berigten omtrent de werkstaking in de steen- kolendistricten van België zijn onrustbarend. De werk stakers nemen een dreigende houding aan, duizende werklieden met stokken gewapend doorkruisen de dis tricten om anderen van het werk te houden, terwijl hun vrouwen bedelen. Een werkplaats te Hornu sprong door dynamiet en te Wasmes werd het huis van een werkman zwaar beschadigd. Men berekent, dat van het begip der werkstaking af 18 millioen frs. aan salaris is verloren. Zaturdag gingen nabij Antwerpen twee lucht reizigers, Dubois, een Franschman, en Tarenza, een Belg, in een luchtballon op met het doel te Brussel weder nedertedalen. Tegen wil en dank maakten zij echter een tochtje over de Noordzee. Na twee verschrikkelijke nachten en een dag boven de Noordzee te hebben gezweefd, kwamen zij eindelijk te Kentshire in Enge land neder. Hunne krachten waren uitgeput, want de voorraad levensmiddelen, die zij medegenomen hadden, bestond slechts uit een paar beschuiten en een weinig rhum. Bij het nederkomen werden de reizigers bereid willig geholpen door de Engelsche boeren, door wie zij ook welwillend verpleegd werden. Groningen 18 Maart. Een achttal dagen ge leden vond men bij de Oosterhaven alhier een pet met een briefje, waarop geschreven stond„Hier is ver dronken". Nu werd daar sedert dien tijd een zekere Steenhuis vermist, eh is men op het briefje afgaande, op de bewuste plek en in de nabijheid gaan dreggen, of 't soms mogelijk was, dat de vermiste daar werkelijk verdronken kon zijn. Aanvankelijk werd dit met geen gunstigen uitslag bekroond, zoodat men reeds aan een canard begon te denken, totdat gisterenmiddag werkelijk bovenbedoelde persoon werd opgehaald en zijn lyk naar het acade misch ziekenhuis werd overgebragt. De handen waren met een zakdoek gebonden. A.m©rs£boox*t19 Maart. Ten huize van den heer v. H., rijksontvanger alhier, deed zich dezer dagen een zeker niet alledaagsch geval van brutaliteit voor. Een als dame gekleede vrouw schelde aan het woon huis van den heer v. H. aan, verzocht aan de dienst bode hem te mogen spreken, en werd daartoe in de ontvangkamer binnengelaten. Nog vóór de heer v. H. gelegenheid had, te vragen waaraan hij de eer van het bezoek te danken had, verzocht de dame hem, aan haar verantwoording te doen van de opbrengst der roerende goederen harer moeder, die, wegens wanbetaling van belasting, bij executie waren verkocht. En toen de ontvanger zeide, aan dat verzoek niet te kunnen voldoen, volgde harer zijds de uitdrukkingen, dat hij een bloedzuiger, een schurk was en een paar slagen in het aangezicht, waarop mevr. v. H. tusschenbeide kwam, en men de dame de kamer uitduwde. Zij drong die echter weer binnen, om, naar zij zeide, te zien ot haar toilet' ook had geleden, doch werkelijk, zooals bleek, om hare verbolgenheid té koelen aan eene in de nabijheid staande vaas, die zij grepen en aan grui- zementen op den grond deed teregtkomen. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan. VV ageningen, 18 Maart. Zekere B. J., die even buiten deze gemeente geheel alleen woonde en ver moedelijk in het bezit was van eenig geld, werd Maandag 11. in zijn woning gevonden met verbrijzelden schedel en gebonden aan voeten en hand. Uit bijko mende omstandigheden werd moord afgeleid en de Justitie uit Arnhem kwam nog denzelfden avond om een onderzoek in te stellen. Omtrent bovengenoemden moord meldt men ons nader, dat men den man in zijn woonvertrek vond liggen met verbrijzelden schedel, gespleten neus en lippen en een verwonding aan het achterhoofdook de houding waarin men hem vond bevestigde het ver moeden van moord. Een spaander van een blok hout lag achter het lijk en was met bloed bevlekt, terwijl een blok hout waaraan veel bloed kleefde, weer in de klompenmakerij op een stapel hout was teruggebragt. Aan een bijl, staande in een hoek van het vertrek, werd eenig vleesch ontdekt en eenig bloed aan de voordeur. De schedelverwonding is blijkbaar met een bijl veroorzaakt. Het vermoeden dat diefstal de dryfveer van de snoode misdaad is geweest, schijnt zich te bevestigen. Gisteren avond meende de politie (doch slechts korten tijd) reeds den moordenaar te hebben gevat. De com missaris van politie zag een verdacht persoon met een pakje onder den arm, sprak hem aan en verzocht hem te volgen, waartegen die persoon geen bezwaar maakte. Men had echter nog slechts enkele schreden voortge- wandeld, toen de verdachte zijn pak van zich wierp en het op een loopen zette. Terstond werd hij achter volgd en op het geroep houdt hem, houdt hemeen paar straten verder gegrepen en geboeid in verzekerde bewaring gebragt. Het bleek toen, dat het pakje een soldatenkleeding bevatte, dat de persoon genaamd is M. S., deserteur van het 8e regiment infanterie te Doesburg, die zich te Wageningen in een winkel een ander pak kleeren had aangeschaft. 's Grarenhage, 17 Maart. Heden avond laat is het lijk van den Japanschen zaakgelastigde, den heer Sakurada, per lijkwagen uit Rotterdam naar de woning van den overledene in de Javastraat alhier overgebracht. De ter aarde bestelling zal "Vrijdag a. s., des voor middags ten half elf ure, met den meesten eenvoud plaats hebben op de algemeene begraafplaats. 's Gravenliage ,19 Maart. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is de begrooting voor financiën aangenomen met 63 tegen 1 stem. Bij de begrooting voor Marine is o. a. aangenomen om 16,000 te bestemmen voor twee gasboeien in het Goereesche Zeegat, ter vervanging van het lichtschip, 10,600 voor opzichters en wachters bij de telepho- nische verbinding en 30,000 voor wachterswoningen enz., alles in verband met den op te rigten wachtdienst langs onze geheele kust. De arrondissements-regtbank te 's Gravenhage ver oordeelde heden graaf van Limburg Stirum, die den redacteur van „Argus" mishandelde, tot 15 dagen cel straf en 50 boete. "Rotterdam18 Maart. De regtbank alhier heeft tegen Marie Jeanne Lorette, die den heer T. Sukurade, den Japanschen zaakgelastigde bij ons hof, met een revolverschot aan het hoofd verwondde, waar door hij spoedig daarop overleed, regtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend. Wij vernemen nog aangaande den heer T. Saku- rade, dat zijne echtgenoote in Japan gebleven was en dat hij hier en in Brussel het leven van een vrijgezel leidde. Het gerucht loopt, dat de vermoordde het bal masqué in het Feestgebouw alhier heeft bijgewoond, echter zonder de daderes, wier rustigen slaap hij eerst had afgewacht. Deze ontwaakt zijnde, en haar minnaar missende, zou toen het moordplan beraamd hebben, maar eveneens gewacht hebben tot haar slagtoffer sliep. Zekerheid daaromtrent heeft men niet, daar er vele reizigers in het hotel waren, die nog laat in den nacht aankwamen of thuiskwamen. Een werkman te Rotterdam kreeg van zijn patroon in de vorige week eenige oude kleeren ten geschenke. Tehuis gekomen, vond de man een aan zienlijke waarde aan bankpapier in de kleeren. Hij gaf er zijn patroon onmiddelijk kennis van, en deze schonk zijn knecht 4 per week opslag. Dat komt den man, die een groot gezin heeft, uitmuntend te stade. Tliolen. Bij de vereeniging „Floralia" alhier, zijn 330 plantjes aangevraagd, ter mededinging voor de in dit jaar te houden tentoonstelling. Benoemd tot onderwijzer te Sommelsdijk, de heer M. J. Engelvaart te Tholen. St.-Annaland. Door het Bestuur van het Wa terschap werd j.l. Woensdag aanbesteedde levering vrij op den wal alhier, van ongeveer 300 M3. grove onderhoudsgrint. Hiervoor was ingeschreven door G. v. d. Berg te Yi- ane, voor 2,24, J. Noteboom te Fijnaart, voor 1,94'/. en A. v. d. Klooster te St.-Annaland, voor 1,82 per M3. Aan laatstgemoemde is de levering gegund. Dnivendüke. In de Dingsdag alhier gehouden raadszitting legde de heer G. J. Sevenhuijsen zijn be trekking als secretaris en gemeente-ontvanger neder, en werd de nieuwe titularis, de heer G. A. Sevenhuijsen, beëedigd. De burgemeester bracht eerstgenoemde, ook namens den raad hulde voor zijn ijverige plichtsver vulling, dankte hem voor de bereidwilligheid, waar mede hij ten alle tijde zijn hulp had verleend, zoo vaak deze noodig bleek, en nam verder met een har telijk woord van hem afschéid. Als een stoffelijk be wijs van achting en van waardeering zijns arbeids vereerde hij hem, ook alweder namens genoemd college' in sierlijk schilpadden étui een gouden bril. Zijn opvolger beval hij aan de voetstappen zijns voorgangers en vader te drukkenhet voorbeeld, door dezen gegeven, verdiende navolging. Zierikaee, 20 Maart. Bij de gisteren alhier door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aanbesteding, zijn aannemers ge worden van lo. Het leveren van 1250 M3. Grint, voor het on derhoud van de rijbanen der dijken van 't Waterschap, bij enkele inschrijving, G. van den Berg te O uwer kerk, (bij loting met H. van den Bout te Nijmegen) voor f 1,67 per M3. 2o. Het leveren van 800 M3. Grint, voor het on derhoud der grintwegen in Schouwen, bij enkele in schrijving, G. van den Berg te Ouwerkerk, voor 1,51 per M-E 3o. 'Het herbedelven der waterleiding, lo opende langs de Noordzijde van den Ringdijk van af den weg naar Ellemeet bij de heul of brug, gemerkt B 5 No. 73, in Oostelijke rigting tot den steenen dijkpaal gemerkt No. 60, over 2013 M. lengte in 2 perceelen Het eerste perceel, 1013 M. lengte, H. Berrevöets H z. te Kerkwerve, voor 298 en het tweede perceel, 1000 M. lengte, F. van den Bout C.z. te Scharendijke, voor f 298- Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, werd met goed gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd, door de Heeren Js. Schikker en P. J. de Vlieger beiden van Noordgouwe. Dingsdag-namiddag werd door twee mannen, die de ingenieurs behulpzaam waren bij het peilen van het Holland8ch Diep, te Klundert, een lijk gevonden, dat bij onderzoek gebleken is het lijk te zijn van den aldaar op 5 Januarij verdronken mosselvisscher uit Bruinisse. Ziei*ili^;ee, 20 Maart. Door de Arrondissements- Regtbank zijn heden veroordeeld lo. M. J. M., arbeider te Oud-Vossemeer, wegens feitelijke en geweldadigde wederstand tegen bedienende beambten, handelende ter uitvoering der wetten, ge pleegd door één persoon zonder geweer of wapenen, tot 3 dagen celstraf 2o. S. K., schipper te Tholen, wegens 1 o. drie wan- bedrijven van het moedwillig aan iemand toebrengen van slagen en kwetsuren2o. beleediging met dreige menten aan een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening aangedaan3o. twee wanbedrijven van geweldadigheid tegen een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot 45 dagen celstraf en 4 geldboeten elk van 8, sub. 1 dag celstraf voor elke boete, met vrijspraak van het meerder te laste gelegde. 3o. W. P., landbouwer te Tholen, wegens lo. het moedwillig aan iemand toebrengen van slagen en 2o. geweldadige en feitelijke wederstand tegen bedienende beambten, tot 10 dagen celstraf. 4o. J. K., visscher te Tholen, wegens het moed willig toebrengen van slagen, bij verstek, tot 8 dagen celstraf. 5o. C. van de S., arbeider te Tholen, wegens dron kenschap, bij 2de herhaling binnen een jaar na de eerste onherroepelijke veroordeeling wegens een der gelijk feit, bij verstek, tot 7 dagen celstraf. 6o. W. J. van S., schaapherder te Capelle, wegens lo. moedwillige' mishandeling en 2o. beleediging met woorden van een bedienend beambte, tot 3 dagen cel straf en 8 boete, subs. 1 dag celstraf. 7o. A. van der H., geb. te Lage Zwaluwe, zonder beroep en vasce woonplaats, gedetineerd in het huis van arrest te Zierikzee, wegens bedelarij op eene plaats voor welke een openbare inrigting ter verkoming daarvan bestaat, na reeds eenmaal wegens bedelarij te zijn veroordeeld, tot 1 maand gevangenisstraf, met last, dat hij na het uiteinde dier gevangenisstraf zal worden overgebragt naar een bedelaarsg'esticht ot werkhuis. 8o. L. P., huishoudster en A. J. T., huisvrouw van J. G., arbeidster, beide wonende te Zierikzee, wegens wederkeerige moedwillige mishandeling, ieder tot 3 boete, bij niet-betaling te vervangen door eene ge vangenisstraf van 3 dagen. "7,Bij kon. besluit is bepaald, dat de commissarissen der loodsen „J. Jansen Pzn" te Hellevoetsluis, en „J van den Berg te Brouwershaven, met 1 Mei a. s., onderling van standplaats zullen verwisselen. 1 )oor Z. M. is C. Schippers, met ingang van 1 April e. k., benoemd tot tijdelijk Rijkshavenmeester te Veere. Door eenige suikerfabrikanten wordt in den om trek van Zevenbergen reeds f 10 per 1000 K.G. betaald voor de beetwortelen, benoodigd voor de aanstaande suikercampagne. Binnen enkele dagen is de prijs van ƒ9 op 10 gekomen. ,De voorschotten worden dade lijk verstrekt. Twee kinderen van eene weduwe te Smilde, het ééne 10 en het andere 12 jaar oud, zijn in de Drent- sche hoofdvaart verdronken. KERKNIEUWS. In de „Standaard" van 18 dezer leest men het vol gende Bij kerkeraadsbesluit worden in de Nederlandsche Geref. (Herv.) kerk te Tholen, als onderdeel der open bare godsdienstoefeningen drie collecten gehouden door collectanten die alle hiertoe van den kerkeraad verlof hebben bekomen. De derde collecte is voor een diaconiefonds, ter ondersteuning van weezen en verwaarloosden. Sedert Zondag 8 Maart, heeft niet alleen de kerke raad, maar het geheele Tholen, het moeten vernemen, dat het houden dier collecte voor de weezen, een storen van den godsdienst was. De'ze leer is verkondigd door den Groningschen pre dikant C. E. Grull, en wel van den predikstoel in zijne morgenbeurt van 8 Maart. De collecten voor de armen en de weezen had hij even te voren aanbevolen. Doch toen hij na den tusschenzang zijne rede weder aanving en de derde collecte voor de weezen begon, brak de heer Crull zijne rede af en verzocht hij deze collecte niet te houden. De collectant ging evenwel door. De heer Crull sommeerde hem nog eenmaal te gaan zitten. De collectant ging niet zitten. De heer rul! zeide daarop in „heftige ontroering" dat deze collecte hinderlijk was en indien de collectant haar hield, hij dit voor verstoring van den eeredienst zou houdenwaarom bij zijne rede niet zou voortzetten, dan eerst na het eindigen dier collecte. De collectant collecteerde op zijn gemak rustig door, terwijl de heer Crull staande van den predikstoel al zijne bewegingen in hevige ontroering gadesloeg. Dit duurde omtrent 10 minuten, waarna de collectant rustig ging zitten en de heer Crull, doch minder rustig, zijne rede voort zette. Onder deze pas genoemde pauze kregen velen het evenwel zoo benauwd, dat zij het kerkgebouw ver lieten, hetwelk de heer Crull stilzwygend moest aan zien. Door dit alles was zyne ontroering klaarblijkelijk tot zulk eene hoogte gestegen, dat de predikant na de godsdienstoefening den collectant toeduwde„ont houd je dag". En waarlyk, de heer Crüll heeft in groote edelmoe digheid, daarop tegen den collectant, die uit last des kerkeraads collecteerde, eene aanklacht wegens versto ring van de godsdienstoefening ingediend. Ook schijnt de officier van justitie te Zierikzee, hoewel het zoo duidelijk mogelijk is dat hier van verstoring der gods dienstoefening geen sprake kan zijn, daar de collecten en het collecteeren een integreerend deel der gods dienstoefening uitmaken en die dus niet kunnen ver storen, de aanklacht in behandeling te willen nemen. Men zal dus den uitslag dezer zaak moeten afwachten. Evenwel hebben zij gemeend ter eere van den heer ds. Crull, zyn krachtig optreden voor zijn beginsel, dat de predikant autocraat en de kerkeraad niets is, te moeten vermeldente meer daar hij zelfs de reglemen ten hierbij niet op zijne zijde heeft. Mogen wij van dezen Groningschen leeraar dan nu verwachten, dat hij voortaan, christenen, die uit het beginsel van gehoorzaamheid aan Koning Jezus en niet uit heerschzucht tegen die reglementen handelen, wat beter dan hij tot heden deed, zal kunnen verdra gen, en dit met daden toonen. Wij mogen toch immers can eén dier predikanten, die altijd alle onverdraag zaamheid en twistgierigheid zou veroordeelen, een voorbeeld in dezen verwachten. Want, let wel, deze heer is een Groninger, een zich noemend evangelisch, gematigd man. Arme collectant, die zulk een gematigd en vreedzaam man als aanklager tegen zich ziet optreden. Zal hij daardoor wel een goed begrip dier hooggeloofde gema tigdheid zich vormen PREDIKBEURTEN •bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te zlerikzee, Af deeling Sint-Domusstraat. Zondag S3 Maart 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond. 9. SCHUTTERSRAAD. Bij' vonnis van den Schuttersraad te Zierikzee, dd. 19 Maart 1885, is de schutter J. C. de V. veroordeeld tot eene geldboete van 7,50, onverminderd de kosten, wegens het niet verschijnen bij de Inspectie op 19 February 1885. Gemengde Berigten. Er zijn twee kievits-eyeren gevonden. Gelukkig voor de vinders hebben zij ook twee dwazen gevonden, waarvan de een f 10 en de ander 5 voor zoo'n eitje, betaalde. Te Gorinchem wordt de melk, die aan ingezetenen wordt verkocht, vanwege de gemeente scheikundig onderzocht en de uitslag daarvan openbaar gemaakt. By de laatste gedane onderzoekingen is ge bleken dat van de 29 melkverkoopers slechts 5 hunne melk niet vervalschen. De geringste vervalsching was met 3 pCt water, de meesten bragten het tot 10, 20 en 30 pCt, zelfs één, E. de Jong geheeten, deed 33 pCts. water bij zijne melk. Als men dat te Zierikzee ook eens deed, zou het ook wel blijken dat er van St. Anna onder de melk liep. 't Gebrande schip „Jacoba" dat voor eenigen tijd naar Wemeldinge-werd gesleept, is thans weer van de brandwonden hersteld en behou den in de haven van Yerseke binnen geloopen zoo zal de timmerman op nieuw zijn handwerk kunnen her vatten. Een heer te Q. wordt in zijn eigen belang aangeraden de put voor zyn ouden klerk en eene weduwe niet al te diep te graven, want hij moet bedenken, dat, al valt een oude vink in een put, deze er toch onmiddellijk weer uitvliegten als hij zelf het ongeluk had er met een zoogmin in te vallen, dan zou redding onmogelijk zijn. Die staat zie toe dat hij niet valleEen meisje te Goe. wordt aangeraden zoo niet achter de zoon van een timmerman te loopen, daar hij haar toch niet wil hebbenhet was beter dat zy zooveel praats niet had van andere jongens, daar zy zelfs zooveel gebreken heeft Dus, Dinahoudt u voortaan stil, Daar hij u toch niet hebben wil Want ieder die u kent en ziet ZegtDina ik begeer u niet. Eene vrouw te Z. wordt aangeraden zooveel praats niet te hebben van iemand waarvan niets te zeggen valt, want het was beter dat zij zweeg. Nu zegt men Om vee te houden van eens ander mans geld, Daar is die man of vrouw niet op gesteld, Dus houdt nu voortaan uw mondje maar digt, Anders brengen de menschen het aan 't licht. Een verbitterde marinier te B. is zoo nijdig gewor den, dat hij zich met Paschen zal laten verlotenhet zal hem echter toch niet helpen, want Tannetje te K. zal geen deel nemen aan zijne loterij. Twee jongenste Kruiningen worden aangeraden des Zondagsavonds zoo niet voor gek te loopen, want zij zullen toch hun doel niet bereiken. Binnen eenige dagen zal te O. T. ten tooneele gevoerd wordenDe bedankte opzichter, met zyn Betje, ofzoo worden kwaadsprekers gestraftdaar na de twee schoonmaaksters en de kagchelstoker. Pryzen der Boter- ©n Eyeren. Zierikzee 19 Maart 1885. Boter hoogste koers 0,60 en laagste koers 0,55 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers f 0,85 en laagste koers f 0.75. Eend-eijeren hoogste koers f 0.95, laagste koers 0.92l/a STOOMBOOTDIEN ST Middelburg en Zierikzee. MAART 1885. Yan MIDDELBURGI Yan ZIERIKZEE Zaturd. 21 'smorg. 11,u. Zaturd. 21 'smorg. 7,u. Zondag 22 'smidd. 3,I Zondag 22 7,3^- Maand. 23 3, Dingsd. 24 'smorg. 11, Maand. 23 7,30 Dingsd. 24 7, Dingsd. 24 'smidd. 3, Woens. 25 3, Woens. 25 Dond. 26 6,— Dond. Yrijdag 27 8,— Yrijdag 27 3,- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes wor den getelegrafeerd. Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des "V"rydag-namiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. Zaturdag 21 Maart a. s. hopen onze ge- 33 liefde Ouders3$ B. BRANDENBURG j§ en 8§ J. POST jg hunne 30-jarigeEchtvereeniging- te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Klein-Kinderen. Zierikzee, 19 Maart 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1