Zlllllk/liSflll Dunderdag 19 Maart 1885. No, 5055. 4ls,e Jaarg. Verschijnt BINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN, van 13 regels 30 Cfcs., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voor middags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt tiaar plaatsruimte berekend. Nieuwstijdingen. Stracrttta, Eene bittere koude 'lïeerscht in de laatste dagen in Noord-Amerika. De thermometer wijst in de meeste Westersche Staten 30 en meer graden Celsius vorst. Verscheidene treinen zijn ingesneeuwd, en de zaken staan hier en daar totaal'stil. Voor 4 dagen was St. Louis van elke communisati'e met de buitenwereld af gesloten. Lontleu, 16 Maart. Te Huil heeft heden een hevige brand gewoed, die ontstaan is in den oliemolen van Gray. Daar de brandende olie naar alle kanten heenvloeide, waren de vlammen _snel verspreid, met het gevolg dat er vele huizen zijn vernield, ook de graanbeurs. De schade wordt op 80,000 p. st. geschat. In den stedelyken Raad te Dublin heeft eene heftige discussie plaats gehad over het aanstaande bezoek van den Prins van Wales. Met eene groote meerder heid van stemmen werd besloten, den Prins niet te verwelkomen, terwijl de Raad zich vereenigde meu eene motie van Sullivan, inhoudende de verklaring dat het bezoek ongewenscht is, zoolang Ierland door Engeland wordt onderdrukt, en dat het tevens eene misleiding is omtrent de verhouding tusschen Engeland en Ierland. Onder luide toejuichingen van de nationa listen verklaarde Sullivan, dat de Prins van Wales eerst dan in Ierland welkom zou zijn, wanneer hij er kwam om het Iersche parlement te openen. Voor een Schotsch geregtshof werd dezer dagen de echtscheiding behandeld van een paar dat 35 jaren gehuwd was geweest. De vrouw, die den eisch instelde, was moeder van 15 kinderen, HicmcleEi, 17 Maart. De „Daily News" meldt, dat de Regeering gisteren avond een telegram van Thorn ton ontvangen heeft, volgens hetwelk De Giers zich vereenigt met Gladstone's opvatting omtrent de met Rusland getroffen schikkingen, dat gedurende de werk zaamheden van de comissie voor de grensregeling de we- derzijdsche voorposten aan de Afghaansche grens niet verder zullen voortrukken. Op de Theems, bij de London-Bridge is Zondag namiddag een boot, met zes jonge mannen en vier meisjes, omgeslagen. Zes personen van het gezelschap verdronken. De rivier is, waar het ongeluk gebeurde, door de sterke strooming zeer gevaarlijk voor vaartuigen, welke niet door geoefende handen bestuurd worden. Maar de onmiddelijke oorzaak van het omslaan was, dat een der meisjes, in haar angst voor een ongeluk, naar vrouwenaard, opsprong en door die beweging het even wicht verstoorde. dUFranfertjfe. De Fransche Kamer besloot Maandag, overeenkom stig den wensch der Regeering, het invoerregt op vee te verhoogen. Met 273 tegen 216 stemmen is het voor stel goedgekeurd tot heffing van een invoerregt van 25 francs per rund. Groote opgewondenheid heerscht in katholieke kringen te Weenen wegens de door den paus verleende dispensatie voor het huwelijk van den Israëliet Alexan der Popper, zoon van den rijken bankier Baron Popper, met Mejufvrouw Blanche de Gastrone Marchesi, doch ter van Mevrouw Marchesi, de beroemde Parijsche muziekonderwijzeres. De zaak is door bemiddeling van den Nuncius te Parijs gevoerd. Baron Popper, heeft er niet minder dan 200.000 florijnen voor betaald. Nog nooit is een huwelijk tusschen een Israëliet en een katholieke formeel goedgekeurd, doch het vindt misschien zijne verklaring in het feit dat Baron Pop per, ofschoon een jood, eigenaar van groote landgoe deren in Hongarije, en als zoodanig de beschermheer van 27 katholieke instellingen is. Het vatikaan zal nu niet langer kunnen zeggen non possumus, zooals tot nog toe, wanneer het gevraagd werd gemengde huwelijken toe te staan, in gevallen waarin de partijen niet zoo vermogend zijn als de heer Popper, zegt de correspondent van „the Times". Te Berlijn heeft eene zeer eigenaardige aanklacht wegens verduistering plaatsgevonden. In November van het vorige jaar had de beschul digde, echtgenoote van een koopman, onaangenaam heden met hare keukenmeid, waarop de laatste haar dienst opzeide, en een advertentie in de »Voss Zeit." plaatste, teneinde een nieuwen dienst te erlangen. Naar de dienstbode onder eede verklaarde, hetgeen door een brievenbesteller nader bevestigd werd, waren den volgenden dag zeven of acht briefkaarten met ant woorden ingekomen. De geadresseerde had die kaarten echter niet in handen gekregen en beweerde, dat zij door de beschuldigde mevrouw vernietigd waren. De beschuldigde ontkende de briefkaarten ooit onder de oogen te hebben gehadzeer bezwarend was echter voor haar de omstandigheid dat haar echtgenoot moest erkennen dat hij gepoogd had de getuige, door het aanbieden van geld, over te halen om haar aanklacht in te trekken. De ambtenaar van het openbaar ministerie noemde de handelwijze zoo gemeen («gemein") dat hij, zonder verzachtende omstandigheden te kunnen aannemen, eene gevangenisstraf van acht dagen eischte; het ge rechtshof vereenigde zich geheel met dezen eisch en veroordeelde de beschuldigde tot die straf. Amsterdam, 17 Maart. Alhier heeft een laf aard het paard van een stalhouder de tong bij de keel afgesneden. De dader is onbekend. Bij een tapster te Amsterdam werd onlangs een accept ad ƒ1000 ter betaling aangeboden. Niet we tende wat dit beteekende, daar ze geen accept had afgegeven, weigerde zij de betaling. Vandaar protest en later arrest op de goederen. Bij haren zwager ging zij raad inwinnen wat te doen, en deze bekende het accept valschelijk met den naam zijner schoonzuster te hebben geteekend. De tapster verried hem niet, maar was genoodzaakt zich failliet te laten verklaren. De zwager, het betreurende dat de zaak zoo was geloopen, meldde zich echter vrijwillig aan bij de justitie. Voorzeker een niet alledaagsch geval. „Een millioenenerfenis". Nog altijd komen nu en dan bij de regtscolleges zaken voor betreffende ver meende aanspraken op nalatenschappen van lang over leden personen. Dezer dagen deed zich bij de regtbank te Haarlem in een strafgeding tegen zekeren Spanjer, commissionair en zaakwaarnemer, eene zaak van dien a&rd voor. Die beklaagde had bij een aantal lieden het geloof opgewekt, dat zij geregtigd waren tot de nalatenschap van „den graaf van Brederode", hun voorgespiegeld dat bij hun duizenden, ja miliioenen guldens daarvan kon bezorgen, en zich langs dien weg verschillende geldsommen doen ter hand stellen. Hij werd ter zake van bedriegelyke oplichting veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen. Als een staaltje van de geslepenheid van den ver- -Oordeelde .eu. de lichtgeloovigheid zijner slagtoffers wordt door de „Haarl. Ct." het volgende aangehaald In het voorjaar van 1880 werd te Zaandam eene vergadering gehouden van wel 50 gegadigden. Vlaan der zat, als vice-president, naast G. Spanjer, terwijl aan Gortworst de functie van penningmeester werd opgedragen. In die vergadering werden door Spanjer eenige mededeelingen gedaan, maar ook besluiten ge nomen, b. v. dat er voor den erflater een standbeeld zog worden opgerigt, met de namen der presente erf genamen op het voetstuk. Daarna is nog een tweede vergadering gehouden op 18 Junij 1880, waaraan wel 80 personen deelnamen. Achter de plaats van den voorzitter (Spanjer) prijke een groote vlag. Er werd ook een feestmaal aangerigt. Op de tafel stond een groote taart, mét een model van een Ruïne van Bre derode erop. De president raamde de grafelijke na latenschap op 93 millioen, waarvan hij zelf, Vlaander en Gortworst ieder 3 millioen zouden krijgen. Gort worst verklaarde dat hem de geheele zaak/4000 heeft gekost aan reiskosten, uitschotten enz. (waaronder ƒ240 voor de feestelijke bijeenkomst te Zaandam met de taart.) 's Grravenhage17 Maart. De akte van be schuldiging in het Leidsche vergiftigingsproces, opge maakt door adv.-Gen. Bijleveld, is Zaterdag aan de beschuldigde, vrouw van der Linden, beteekend. Zij zal terechtstaan wegens vergiftiging driemaal gepleegd 1.° op haar neef, Arend De Hees, door wiens dood zij 149 uit drie begrafenisbussen beurde, 2." op een vijf jarig kind, Suzanna Abeu, dat zij oppaste en bij welks dood zij geen voordeel had3.° op Hendrik Flank- huijzen en diens huisvrouw, zuster van haar man, bij wien beider dood zij belang had, daar zij beiden zonder hun medeweten in een begrafenisbus had verzekerd. Het deskundig onderzoek heeft aangetoond, dat zij altoos gebruikt heeft een arsenikhoudend mengsel, bij een drogist verkocht om wandgedierte te dooden. De beschuldigde heeft bekend, doch geeft voor uit versuftheid of dronkenschap het poeder in het voedsel haver siagtoffers te hebben geworpen. De geheel onopgesmukte akte doet de beschuldige kennen als een allerhardvochtigst en berekend schepsel en huichelaarster, eigenschappen die bevestigd zijn door een geneeskundig onderzoek, dat haar het volle bezit harer verstandelijke vermogens toeschrijft. Op Donderdag 23 April zal zij voor het geregtshof terechtstaan. De jaarlrjksche bijdrage van 50, die wijlen Z. K. H. Prins, Alexander aan „Nederlandsch Mettray" schonk, zal voortaan namens Prinses Wilhelmina wor den Rotterdam, 17 Maart. Omtrent den jl. Zondag morgen alhier plaats gehad hebbende moordaanslag vernemen wij de volgende bijzonderheden Reeds geruimen tijd stond prins Sarhas we zullen hem dien naam blijven geven in zeer intieme be trekking tot een buitengewoon schoon meisje, Brus- selsche van geboorte, van ongeveer twintigjarigen leeftijd, voor wie hij aan den Scheveningschen weg eene villa had laten inrigten. Hij zelfeen knap persoon van ongeveer 45 jaren, klein van gestalte, met energieke gelaatstrekken, woonde in de Javastraat in de residentie. De dame, Jeanne Marie Lorette geheeten, bewoonde deze villa met een broertje van haar, een 15jarigen knaap, die bij haar de diensten van huis knecht vervulde en in gezelschap van vreemden dan ook doorgaans „gar^on" door haar werd genoemd. Sedert eenige weken schijnt prins Sarhas echter het gezelschap zijner favorite minder op prijs gesteld te hebben en moet hij zelfs over eene scheiding hebben gesproken, die de dame echter door alle middelen trachtte te voorkomen. Zij volgde haar beschermer overal en toen deze Zaturdagmorgen aan het station van den Holl. spoorweg te 's Hage in den trein stapte om naar Rotterdam te sporen, verscheen eensklaps de dame en nam naast hem plaats in de coupé. Het gezelschap nam intrek in het „Hotel de Hol- lande" alhier en gebruikte een dejeuner, waarna een rijtuig besteld werd om door de stad te toeren. Met dat rijtuig verscheen het paar des middags tegen 4 uur ongeveer aan het postkantoor alhier, waar de dame een aangeteekenden brief met een geldswaar de van 1900 franken wij meenen naar België ter verzending aanbood. Prins Sarhas, die ter zijde bleef staan, en zich gereed maakte om het geld voor het porto te voorschijn te halen, wees zij vrij levendig af met de opmerking, dat zij geld had, waarna zij den beambte een gulden gaf om 65 cents af te houden. Yoor dat deze het te veel ontvangene afgepast had, was de dame, die zeer haastig scheen, alweer verdwe nen, zoodat de beambte haar nog terug moestroepen, waarna prins Sarhas het te veel gegevene in ontvangst nam. Zij sprak aan het postkantoor gemakkelijk zoowel Fransch als Hollandsch, waaruit reeds dadelijk op te maken was, dat zij Belgische van geboorte moest zijn. De dame was toen gekleed in een wijden, langen, zwart satijnen en met bont gevoerden mantel. Zij is blond en heeft goudgeel haar, wat haar bij den rosen tint van haar gelaat een zeer opzichtig voorkomen geeft. Prins Sarhas was mede in bont gekleed. In tegenstelling met de levendige en opgewonden bewe gingen der dame, was hij zeer langzaam, bedaard en kalm. Hij maakte, ondanks zijn duidelijk sprekend Japansche type, een aangenamen indruk. Waar het paar den verderen middag doorbragt is ons niet gebleken des avonds vertoefden beiden met het broertje in de gezelschapszaal van het „Hotel de Hollande", en bleven daar kaart spelen tot 11 uren, waarna zij zich ter ruste begaven. De verstandhouding tusschen beiden scheen toen niets te wenschen over te laten. Tegen half vier in den nacht werd een der kellners, wiens slaapplaats onder de kamer van het paar was gelegen, wakker door eenig gerucht boven hem. Na aandachtig geluisterd te hebben, begreep hij dat het daarboven niet richtig was en sloop hij den trap op, waarna hij, na een oogenblik geaarzeld te hebben, de kamer binnenging en den prins badende in zijn bloed in bed vond liggen. Hij was door een revolverschot in den regterslaap getroffen. De dame, die geen poging deed om haar daad te bemantelen, had zichzelve met een dolk aan de polsen eenige lichte verwondingen toegebragt en was dientengevolge met bloed bedekt. Ook haar, ge laat droeg bloedsporen. De kamer, waar de moord gepleegd is, was bij het binnenkomen van den hotelknecht geheel met bloed bevlektde gordijnen, de stoelen en tafels en het bed, alles was rood. Blykbaar had de moordenares als een waanzinnige door de kamer geloopen en met hare eigen onbeteekenende verwondingen dat bloedbad aan gerigt althans het slagtoffer lag stil en bewusteloos. Dè revolver lag op den grond voor het bed. Thans zyn alle sporen van het gebeurde op de plaats zelve Het slagtoffer is niet meer bij zijn kennis geweest, en heeft dus geen inlichtingen kunnen geven. Te 2 uren kwamen aan zijn bed de beide attachés der Ja- panscha legatie, die in Den Haag vertoeven. Kort daarna werd de moordenares bij haar slagtoffer ge- bragtzy was zeer ontroerd en moest bewusteloos worden weggedragen. Zij heeft de plaats aangewezen, waar de schede van den, dolk te vinden zou zijn. Zij had die onder de matras verborgen. De moordenares, wier verwondingen niet ernstig zijn, werd door de politie in arrest genomen, doch niet dan na nog een curieus staaltje harer buitensporige coquetterie gegeven te hebben. Daar zij zelve de bloed sporen van haar gelaat niet wegwasschen kon de verwonding harer polsen scheen daartoe toch te ernstig en men wilde haar ook niet los laten had een der politie-agenten de vriendelijkheid met een bevochtigden handdoek haar gelaat af te wasschen. Toen dit ge schied was, wilde zij echter de straat niet over vóór men hare wangen weer bedekt had met eenig blan ketsel. Uit de mededeelingen van het broertje, dat nu weer naar den Haag teruggekeerd is, vernam men welke betrekking tusschen hem en de moordenares en tus schen deze en het slagtoffer bestond. Volgens verkla ring van den jongen is het waarschijnlijk, dat het plan op den aanslag reeds eenige dagen bestaan heeft althans de dolk, waarmede de moordenares zichzelve verwondde, was door den knaap op last zijner zuster Vrijdagmorgen in een wapenwinkel in de Spuistraat te 's Hage gekocht. Naar wij vernemen, is door de regtbank te Rot terdam regtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen den te Schiedam resideerenden notaris W. J. A. R., wegens verduistering van gelden, hem in zijne genoemde betrekking toevertrouwd. Door het tweede kantongeregt te Rotterdam werden heden 101 personen wegens openbare dronken schap veroordeeld. Onder hen waren 8 vrouwen. De tuinman Pieter de Klerk, die in de laatste drie jaren meer dan de helft van den tijd in het Huis van bewa ring, de cellulaire gevangenis of de Ornmerschans, ter zake van veroordeelingen wegens dronkenschap heeft doorgebragt, was ook nu onder de beklaagdenhij werd veroordeeld tot 105 gulden aan boeten, of 49 dagen subsidiaire gevangenisstraf, wegens dronkenschap op 7 dagen. Breda, 15 Maart. De burgemeester van Breda heeft in de laatste zitting van den Gemeenteraad zich tegenover de Kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht" alles behalve vlijend uitgelaten. Hij noemde o. a. de leiders eener bijeenkomst voor de oprigting van een Gymnasium en een drinkwaterleiding „wauwelaars en blinde vinken". Naar aanleiding daarvan heeft de ge noemde Kiesvereeniging in eene gehouden vergadering de volgende motie aangenomen: „De vergadering, gelet op de wijze, waarop de bur gemeester van Breda, voorzitter van den Gemeenteraad, in de Raadszitting van 7 Maart jl. zich heeft uitge laten over ingezetenen, die bijeenkomen ter bespreking van gemeente-belangen, acht het in strijd met het belang der gemeente en betreurt het daarom ten zeerste, dat de burgemeester, in stede van regt te doen weder varen aan het goede doel van dergelijke besprekingen, zich over ingezetenen, die daaraan deelnemen, op zoo danige onheusche en minachtende wijze uitlaat als door hem is geschied". Vlissingen17 Maart. De heer Van Uye Pie- terse, alhier, heeft op het bekende adres, door hem en vele andere ingezetenen van den Minister van Binnenlandsche zaken het volgende antwoord ont vangen »De Minister van Binnenlandsche Zaken, krachtens machtiging des Konings van 8 Maart 11., No. 17, en in overeenstemming met zijne ambtgenooten, beschik kende op het adres van den heer Th. Van Uye Pie- terse en andere ingezetenen van Vlissingen, betreffende de daar gevestigde Koninklijke Maatschappij »De Schelde" en andere belangen dier gemeente •Geeft namens den Koning aan de adressanten te kennen, dat de Regeering de welvaart der gemeente Vlissingen zeer ter harte neemt en het voortbestaan der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" gaarne zal bevorderen, zooveel 'slands belang toelaat en medebrengt; „dat overigens aan beheerders en deelhebbers dier Maatschappij gelegenheid is gegeven om een nieuw contract van erfpacht te sluiten, op de voorwaarden en bepalingen, door den Minister van financiën aan de directie van die Maatschappij medegedeeld." Naar het „Vaderland" verneemt is dd. 17 Dec. 1884 door den Min. van fin. een ontwerp voor eene nieuwe overeenkomst aan de Kon. maatsch. „De Schelde" toege zonden, doch tevens op 13 February 1885 door de directie daarop geantwoord, dat dit ontwerp door haar, onder de bestaande omstandigheden, zelfs niet vatbaar voor behandeling werd geacht. De directie deed bij die gelegenheid echter harerzijds een ander voorstel, waarop tot heden door de Regeering nog niet is ge antwoord. Goes17 Maart. Aan het jaarverslag der Coöper. Voorsch-ver. ontleenen wij het volgende. Het aantal leden verminderde van 152 tot 145, wier gezamenlijke aandeelen ƒ10,989 bedroegen. Het reservefonds klom van 2998 tot ƒ3349. In de spaarbank werd ingebragt ƒ23673 en uitgehaald ƒ24212 de spaarders hadden nog uitstaan bij de bank 29277. De rente dezer spaar gelden bedraagt 3°/0. Aan voorschotten werd verleend 136914. Na aftrek van alle kosten maakte de bank eene zuivere winst van ƒ1.965, waarvan aan deleden 6°/0 op hunne aandeelen zal worden uitbetaald. De geheele omzet der bank bedroeg in ontvangsten en uitgaven ƒ490.284. Te Rilland-Bath zal eene stoommeelfabriek wor den opgerigt. De straatjeugd aan het Kanaal van Zuid-Beve land schijnt er behagen in ie scheppen, het den ge zagvoerders van passeerende schepen moeielijk te maken. De Engelsche barge „Masonic'Kapitein Fance, dezer dagen, door dat kanaal, van Vlissingen naar Dordrecht varende, werd te Hansweert door een bende van een vijftiental opgeschoten jongens zoodanig met groote kiezelsteenen gebombardeerd, dat de op het dek zijnde bemanning slechts door zich achter den mast en de verschansing te bergen, zich tegen mogelijke kwet suren kon vrijwaren. Veld- of politiewacht om dit schandaal tegen te gaan, was niet te zien, en aan waarschuwingen of bedreigingen van particuliere per sonen, die van het voorval getuigen waren, stoorden de bengels zich niet. Ziexnkzee ,16 Maart. Aan het „Utr. Dagbl." schrijft menOnze land- genooten zijn reeds herhaaldelijk en met allen nadruk door de pers gewaarschuwd tegen een verhuizing naar Zuid-Afrika. Van alle kanten hoorde men van mis lukte immigratie. Nu weer deelt de heer Van 't Lin- denhout mede, hoe de uitgezonden weesjongens „struggle for live". Dat men toch naar goeden raad luistere Ik acht het dan ook niet overbodig, uit eenige, deze week ontvangen, brieven de volgende uittreksels onder de aandacht van het publiek te brengen. Een hooggeplaatst persoon, die tot nog toe een mi- nister8-traetement genoten heeft, schreef mij„Ik weet niet, wat er van ons worden moetmyns inziens moeten wij ons (de regeering) a. s. Mei (als de volks raad vergadert) insolvent verklaren". Een tweede„Gij kent Zuid-Afrika niet meerals gij hier weer terug kwaamt, zoudt gij de handen in elkaar slaan en uitroepenis dit het land, dat ik nog geen jaar geleden verliet, toen ook wel dor, maar nog groen bij nu?" Een derde „Het is hier (Oranje Vrij Staat) vreeselijk het weinigje regen, dat we hadden, is als een droppel in de zee, terwijl alles droog is en blijft droog, droog, droog Een vierde (een geboren Afrikaan)„There is not a vestige of grass here, and it will not rain. Cattle, horses, etc. are dying. We shall be obliged to leave this country if things do not mend". (Er is hier geen sprankje gras overgebleven, en het wil maar niet regenen. Bet vee sterft weg. Wy zullen verplicht zijn dit land te verlaten, indien de zaken niet verbeteren). My dunkt, deze aanhalingen spreken, 'tls, om het op zijn zachtst uit te drukken, roekeloos te immigreeren naar een land, welks toekomst zoo twijfelachti g is, dat de „Friend of the. Freestate" er van zegt„Nog een paar jaren zooals de laatste en men brengt ons gouvernement naar het kerkhof." Men wachte dus betere tijden af! Op 72-jarigen leeftijd is te Nijmegen overleden, Mr. J. G. H. van Tets van Goudriaan, tot Maart 1858 Commissaris des Konings in Zeeland, later Min. van Binnenl. Zaken, en van 186162 Min. van Financiën. De voorgenomen aankoop van paarden voor het leger schijnt ook in.Zuid-Holland tot geen gevolg te leiden. Althans te Oud-Beierland waren 150, te Dirks- land 53 en te Brielle 65 paarden ter keuring aange boden, en allen werden afgekeurd. Te Ophoven bij Sittard maakte eene 83-jarige vrouw zich zoo boos wegens late thuiskomst van een b ij haar inwonend mandat zij te midden van een stortvloed van woorden eensklaps ineen zeeg en een lijk was. Als een merkwaardigheid meldt men uit Bergen- op-Zoom, dat bij de Luthersche gemeente aldaar de kerkeraad uitsluitend uit militairen bestaat, en dat zelfs de organist een zoon van Mars is. Men verhaalt het volgende: Voor weinige dagen kwam een berenleider bij een landbouwer in een zeker dorpje in Friesland logies vragen voor zich en zijn bruintje. Dit werd bereidwillig toegestaan. Den meester •werd het hooi in de schuur als legerstede aangewezen, terwijl de beer in het lietshüs, bijsehuur, behoorlijk vastgemaakt, opgesloten werd. Dienzelfden dag had de boer een kalf geslacht, dat in het lietshüs hing, om den volgenden dag afgehouwen te worden. Des nachts werd de berenleider wakker door de vreemde geluiden, die de beer maakte. Hy wekte den landbouwer, om met hem de oorzaak van deze onrust te onderzoeken. In het lietshüs gekomen, zagen zij, dat de beer een man teeder omhelsde. De muilband belette hem de man vurig te kussen, 't Bleek dat deze zich, door het wegnemen van pannen, toegang tot het lietshüs verschafte in de meening zich een lekker hapje kalfsvleesch te kunnen toeëigenen. Hij geraakte, hoogstwaarschijnlijk door het berenvleesch te prikkelen, daar hij op den beerteregt kwam, deerlijk in de klem. Zijne verlossing uit de pooten van den beer zal hem zeker in de armen der justitie voeren. In een Geldersch stadje werd dezer dagen door een landbouwer het beschrijvingsbiljet voor de gemeen telijke hondenbelasting, bij de vraag tot welke klasse zijn hond behoorde, aldus ingevuld„om schadelyke diers en vogelen van mijn land te drijven om te blaffen als Goede en kwade menschen mijn huis naderen om de waarschuwing van een Booswig die is opgehangen die Geen Hond kan houwen die zou een Hondje hou wen want die hadden hem dikwijls verdreven dat hij zijn boos voornemen niet had kunnen uitvoeren". De directie van een provinciaal blad deed aan een winkelier in heerenartikelen te Arnhem die de tijdelijke opruiming van goedkoope overhemden adver teerde de schriftelijke aanbieding om die advertentie 20 maal te plaatsen voor 2 overhemdenHet feit klinkt ongeloofelijk, maar is historisch. Men was zeker om een overhemd verlegen, zegt de Arnh. Ct." TELEGRAM. 's Gravenhage 18 Maart. De Tweede Kamer ontving heden 12 ontwerpen tot overweging van voorstellen tot Grondwetsherziening deze zullen worden gedrukt. Gemengde Berigteu. De kunst om geld op verstandige wijze te gebruiken is alle menschen niet gegeven. Vier jaren geleden erfde een schoenmaker te Northon in Engeland 18 duizend gulden. Nu is alles op en heeft hij nog bovendien verloren den lust tot den arbeid die hem vroeger ruim brood verschafte. „Al wat van boven komt, is goed"? In de kerk te Stadskanaal is verleden Zondag het zware klokgewicht met donderend geraas naar be neden gekomen. De onthutste predikant bleef alleen staan, want de geheele gemeente, zelf de slapenden stormden de kerk uitgelukkig hadden er geen onge lukken plaats. Te Utrecht woont een echtpaar dat lijdende is aan de verhuisziekte. In de 25 jaar van hun huwelijk zijn die menschen 26 maal verhuisd, waarvan alleen in de laatste 12 maanden driemaal. Men denkt te Y. Een verdraaide hand, Schreef verdraaide stukken, Maar in dat verdraaide land, Zal die verdraaide zaak niet lukken. Mietje de melkboerin bij T. N' wordt gewaarschuwd hare melk zoo niet te wasschen, want het loops zoo in het oog dat elk verpligt is haar voor de leverancie te bedankenhare arbeiders doen dit dan ook reeds, want die willen toch niet helpen betalen aan de bran dewijn. „Wel, wel" zegt een meisje te Hoedekens- kerke, „wat ben ik blij dat ik Koo nu heb, want daar heb ik al zoolang voor geloopen." Zij vergeet echter dat fatsoenlijke meisjes zulks niet zeggen". Een bonksem te Tholen had gedacht een goede slag te slaan, maar hij is door een witje bedrogen, want die was hem te vlug. Jan Punt en zijn kernei te Br. zijn erg voor de verlichting, ja zelfs in zoo'n hooge mate, dat zij eene lamp met een pit als geschenk niet voldoende achten. Gaarne zijn wij dus bereid eene lamp met twee pitten te koopen, zoo ieder genegen is eene groote bijdrage te doen kleine giften worden niet aangenomen. Eene vrouw op het zandpad te M H. zegt„wat ben ik toch dwaas geweest om met zoo'n man te trouwen. 'k Raad het elk en ieder af, Om zoo te doen als ik, Trouw liever met een bezemsteel. Dan met zoo'n vent van blik. V. te St. M. moest zijn babbeltong wat in toom houden, anders zal hij uit het Zanggezelschap worden gejaagd. Een jongen te O. V. moest zooveel praats niet hebben van een fatsoenlijk meisje; daarom zegt men Keesje! met uw vuil gezicht. Houdt voortaan uw mond wat digt. Een jongen te T. N. moest zich niet verbeelden, dat Marie op hem gesteld is, want als Thomas komt is alles uit. De vrouw van een winkelier te Ho. moest hare dochter zoo niet oppronken, want anders zouden de kooplieden er soms aan moeten helpen be talen. Een melkverkoopstertje te T. N. wordt aan geraden bij hare omwandeling door de gemeente zich zoo vertrouwelijk niet in te laten met een schildwacht aan de loods, waar men haar dikwijls heeft verjaagd vader, de lappenknipper, moest dat verbieden, daar hij alles van een ander wel publiek weet te maken. Men zegt nu Meisjeals gij om melk gaat, Vervolg uw weg regt door Maar houdt U aan geen loods of straat, Met schildwachts op, die U bekoor, en Gij vliegt soms op en af den weg, Als men U attrappeerd, Door sloot en over dijk en heg, Waarmee g'uw zelf fraudeert. Ingezonden Stukkeu. MEDE-LEDEN van de Afdeeling Zibrikzke der Maatschappij „Tot Bevordering van Landbouw enVeeteelt in Zeeland" en verdere Mede- Landbouwers-Veehouders Het is naar aanleiding van dezer dagen gehoorde gesprekken over het resultaat der verschijning, oók hier, van de Militaire Commissie tot aankoop van rem'ontepaarden en ter voorkoming van verkeerde ge volgtrekkingen, dat ik als Voorzitter dezer Landbouw- Afdeeling, mij gedwongen gevoel ook mijne meening daarover neder te schrijven. In waarheid is het succes klein geweest, want van de 65 aangebrachte paarden, zijn slechts 6 uitverkoren geworden ter nadere bezichtiging, met gevolg, dat ook deze nog niet schenen te kunnen voldoen aan de strenge eischen door die Commissie gesteld, zoodat op dit oogenblik de van de zijde der eigenaren gedane moeite tot niets heeft geleid. Het hoofdgebrek bestond volgens de my door den Voorzitter dier Commissie gedane mededeeling in de te lange, gekuilde rug en te min sterke achterhand. Men denke evenwel niet, was het vervolg der betuiging van dien Heer, dat, al zijn nu weinig paarden door ons aangekeurd, vele van de anderen daarom afkeurenswaardig zijn. Dat zij verre. Troostend is daarom de gedachte, dat naar luid der dagbladen, de daartoe uitgezonden Commissiën in niet eene streek van ons vaderland tot hiertoe veel paarden gevonden hebben, die aan de zoo streng gestelde eischen voldoen, maar nog meer opvallend is het feit, dat het eene, in Tholen, goedgekeurde paard verkocht is a 525,terwyl voor een der zes uitgelezendste van de hier in vrij bevredigend getal aangevoerde schoone dieren, welke nog afgekeurd zijn, door een handelaar 625,werd geboden. Zou daaruit moeten worden afgeleid, dat het den Minister van Oorlog in het doen bereizen van Neder land door gedachte Commissie meer is te doen geweest om een algemeen overzicht van de voorkomende paar- densoorten, dan wel een ernstig gemeende aankoop In elk geval is die aankoop ad 525,voor een uitgezocht en vermoedelijk zeer uitnemend paard, niet zeer bemoedigend ter behartiging van de wenken door die Commissie ook hier gegeven want het zij in korte woorden gezegd, hoé strenger eischen, hoe hooger ook de prijs diene te zijn van het dier, dat daaraan be antwoordt. De moraal van deze geschiedenis is m.i. dan ook eenvoudig en klaar, namelijk zich meer toe te leggen op de verkrijging van goed handelsmateriaal, waarvoor meer geld wordt betaald, dan op dieren, die aan de den remontepaarden gestelde eischen voldoen, doch waarvoor minder kan worden bedongen. En dat zal, want een heuchelijk verschij'nsel is niet te ontkennen in de meerdere belangstelling die zich op den 9den dezer voordeed, niet alleen bij de bekende liefhebbers van paarden, maar ook bij zoovele anderen, waar men dat vroeger niet zoo waarnam. Het is als of het schoonheidsgevoel ook daar meer is doorgedrongen en dat is noodzakelijkwant of de paarden teelt° in deze streken uitbreiding erlangt of niet, in elk geval is de toeleg om schoone paarden te fokken voordeeliger, dan het gedachteloos bijeen brengen van hengst en merrie, omdat een schoon, goed gevormd paard zelden slecht is. Dat dan de lust tot onderzoek ter verkrijging van de kennis wat tot de eischep van een goed, schoon paard behoort, daarbij toenemezij kan bevrediging vinden in het werkje van Rarcy„de kunst om paarden af te richten", want ook van de dressuur hangt zoo veel af. Men zij vooral zoo kiesch mogelijk in de keuze der fokdieren, omdat van slecht gevormde, of te bejaarde ouders met zwak beengestel, in den regel geen goede afstammelingen zijn te wachten. In het volgende jaar komt daarvoor de gelegenheid weer meer open wat het mannelijk fokdier betreft, aangezien het der Vereeniging tot Veredeling van het Paardenras gelukt is, weer een in vele opzichten schoone Oldenburgsche hengst aan te koopen, terwyl het bestuur dier Vereeniging zich aanvankelijk voor stelt, daarmede in 1886 met nog een exemplaar voort te gaan. Ouwerkerk 16 Maart 1885. De Voorzitter der Afdeeling Zierikzee, van der HAVE. Burgei'lyke Stand van Zierikzee. gebo ren: 5 Maart. Een zoon van M. A. Bakker en J. K. van den Houten. 10 dito. Een zoon van M. Muste en J. P. Beije. o verleden: 5 Maart. F. de Keizer, 72 j., jd. C. van de Stolpe, 49 j., Wed. H. Loene. 6 dito. J. Krakeel, 27 j., Wed. J. Schults. 8 dito. P. Sehillemans, 51 j., man van B. Dalebout. 10 dito. P. Tuinman, 3'/j j-, d. J. Dourleyn, 64 j., man van T. Priemus 11 dito. S. van Leeuwen, 79 j., Wedn. Stoomboot „ZÏERIKZEE". STOOMBOOTDIEN ST Zierikzee en Rotterdam MAART 1885. Van ZIERIKZEE Vrijdag 20 'smorg. 8,30 u. Zaturd. 21 8, Zondag 22 9, Maand. 23 8, Dingsd. 24 8, Woensd. 25 8, Van ROTTERDAM Dond. 19 'smorg. 11, i Zaturd. 21 11, Zondag 22 10, Maand. 23's midd. 12, Dingsd. 24's morg. 11, Woens. 25 11, P. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIENST Vlissiugen, Middelburg en Koiterdam. MAART 1885. Donderdag Zaturdag Maandag Dingsdag Donderdag Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. 19 voorm. 8. voorm. 9. voorm. 9.— 21 8.— 9.— 9.— 23 8.- 9.- 9— 24 8.— 9.- 9.— 26 8.— 9.— 9.— Getrouwd JAN van den BERGE en MARIE JOHANNA STAADE, die hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden, 's Gravenhage, 18 Maart 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1