ZM III hZI I SI III NIEUWSBODE. No. mu. Diagsdag 17 Maart 1885. 41sle Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERT ENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naarplaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, maken bekend dat op de Secretairie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van J. KOK, banketbakker, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprigting van eene BAKKEjRIJ in het huis, staande op het Haven plein, plaatselijk gemerkt wijk A no. 311, kadastraal bekend sectie A no. 529 dat op Maandag den 30 Maart aanstaande, te 12 uur des namiddags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprigting van bedoelde inrigting en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren bebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 16 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris J. F. van der LEK de CRERCQ. Nieuwstijdingen. De »N.-Y. Herald" d.d. 21 Februari schrijft»De tarweverbouwers in den staat Iowa hebben in het af- geloopen jaar zeer kleine winsten behaald. In doorsnee is de opbrengst van tarwe in Iowa volgens officieele bescheiden dertien bushels per acre en de prijs vijf-en-vijtig cent per bushel. De kosten van verbouw bedragen voor tarwe ongeveer twee en vijftig cent per bushel. De farmer in Iowa maakt dus een netto winst op zijn fraan van drie cent per bushel, 't geen waarlijk "vrij" unnetjes is. De boeren aldaar denken er dan ook hard. over, zich op een anderen bouw toe te leggen. Ook in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn een aantal arbeiders zonder werk. Men berekent, dat in 4 staten 316.000 menschen leegloopen. Anderen begrooten het cijfer op 35Ö.000. De verhouding van de werklieden die wat te doen hebben tot hen die zonder werk zijn, staat als 9 tot 1. ISl liaising Petersburg14 Maart. Het „Journal" meldt dat de Afghaansche grens-onderhandelingen, schoon netelige punten rakende, worden voortgezet en hoop geven op eene practische en duurzame schikking. Het blad veroordeelt ten zeerste de beursspeculaties, waartoe de overdreven onrustbarende berigten, in deze verspreid, aanleiding hebben gegeven. Londen, 13 Maart. De toebereidselen, om op eenen mogelijken oorlog met Rusland gewapend te zijn, worden bij de departementen van oorlog en marine krachtdadig voortgezet. Naar de arsenalen in de pro vinciën Bombay en Bengalen is bevel gezonden om munitie van allerlei aard gereed te houden. Ook maakt men schikkingen tot het mobiliseeren van twee leger korpsen, elk van 28,000 man voetvolk, 8000 man ruiterij en 90 kanonnen. De Admiraliteit maakt eene vloot van transportschepen reisvaardig. Londen13 Maart. In het Lagerhuis deelde Gladstone mede, dat door middel van diplomatieke correspondentie met Rusland een overeenkomst is ge troffen, krachtens welke voorloopig noch de Russen noch de Afghanen verder zullen voortrukken. Gladstone deelde nog mede, dat het een punt van quaestie uitmaakt, of de Russische en Afghaansche troepen zich al dan niet op betwist grondgebied be vinden dit zal nog moeten beslist worden. Rusland en Engeland zijn niet door een formeel tractaat, maar door middel van diplomatieke correspondentie overeen gekomen, dat van weerskanten niet verder zal opgerukt worden. Deze schikking zal zoolang duren, als de ge legenheid het toelaat. Wat de quaestie betreft om de grenslijn door onderzoek en gedachtenwisseling vast te stellen, daarover wordt nog door de diplomaten onder handeld. Te Madrid zijn de zesduizend sigarenmaaksters der groote tabaksfabriek in opstand gekomen, wegens het invoeren van machineriën zij hebben de werkplaatsen geplunderd en de opzichters beleedigd. De burgerlijke gouverneur heeft de gendarmerie en de politie te hulp doen roepen. Eerst na een tumult dat negen uren duurde, is de orde betrekkelijk hersteld. De fabriek was door de troepen omsingeld en had een geregeld beleg door staan; vele vrouwen zijn gekwetst. Een groot deel der bevolking op straat trok partij voor de oproermaak- sters. Deze werden ten slotte één voor één, tusschen twee rijen soldaten door, uit de fabriek gelaten. Een vijf en twintigtal der „Carmen's" zijn in hechtenis ge nomen. ©ostswrijiL Te Weenen doet een blinde knaap van 10 jaren van zich spreken, die aldaar in een concert als violist is opgetreden en de hoorders verbaasde door zijn vaardig en zuiver spel. Hij heet Otto Stemberger en is als kind van 16 maanden blind geworden na de pokken gehad te hebben. Zijn ouders waren zeer arm, maar zijn vader speelde een weinig viool en leerde hem de eerste beginselen. Toen hij als jongen van zes jaren in de Blindensc-hool van Purkersdorf kwam, ontdekten zijne meesters, dat hij een buitengewoon muzikaal talent bezat, gepaard met een merkwaardig geheugen. Lange en moeijelijke stukken, die hem een- of twee maal voorgespeeld werden, speelde hij zonder fouten na. Toen hij voor het eerst voor het publiek optrad, speelde hij zeven groote stukken en eene eigene com positie, een soort I#. Te Nontron is een der afschuwelijkst denkbare misdaden gepleegd door een jeugdig paar op een voorkind der vrouw, dat verwijderd moest worden, daar de man haar anders niet wilde huwen. De ont aarden besloten toen het zevenjarig knaapje van hon ger en koude in een schuur te laten omkomen en bonden hem vast. Met de tanden doorknaagde het gemartelde kind zijn banden; de buren hoorden zijn jammerkreten en waarschuwden den maire. Het was reeds te laatde voeten van den knaap bleken bevroren en aan het doorgestane lijden bezweek hy twee dagen daarna. "De schuldigen zijn in handen van 't geregt. De geestelijke van St. Gilles bij Luik is eens klaps onder het bedienen van de mis doodgebleven Gedurende de aanstaande tentoonstelling te Ant werpen zal daar een electrische tram rijden tusschen het Oosterstation en het tentoonstellingsterrein, een afstand van ruim een half uur gaans. Op een gedeelte van het tramwegnet van Baltimore zal omstreeks 15 dezer de electriciteit als beweegkracht worden gebruikt, volgens het systeem Doft. Heerenveen, 12 Maart. De agenten der aard appelfabrieken zijn in Friesland begonnen met het ojrkoopen van aardappelen, te leveren in den a.s. herfst. Zij bieden 75 Ct. per H.L., doch de meeste landbouwers willen ze tegen dien prijs niet missen. Amsterdam, 14 Maart. Op de Keizersgracht alhier werd gisteren avond te ongeveer 11 uren, op de stoep van een heerenhuis gevonden een aanvallig meisje, naar gissing een jaar oud. In een bij het zoo meedoogenloos verlaten kind gevonden schrijven werd gevraagd, de verdere verzorging van de kleine. Daaraan werd voorloopig uitvoering gegeven in het Stads-Be- stedelingenhuis. In een der Duitsche restaurants op het Damrak alhier, was de keuken heden middag het tooneel van een ernstig gevecht tusschen de werkmeid en de keu kenmeid. Laatstgenoemde heeft daarbij hare tegenpartij door een slag met eene koekpan eene zeer ernstige verwonding op het hoofd toegebragt, zoodat men haar ter verpleging naar het ziekenhuis heeft moeten over brengen. De keukenmeid is in hechtenis genomen. De effecten, "die te Amsterdam door eene dienst bode bij vergissing waren weggegooid, werden gevon den door twee kinderen eens eerlijken werlcmans, en dezen hebben geheel zonder erg, terwijl zij naar groot vader" op weg waren, de voor 't grijpen liggende enveloppe meegenomen, misschien om den ouden man met iets moois te verrassen. De kinderen waren een meisje van tien en een jongentje van zeven jaren, te Nieuweramstel woonachtig. Terwijl zij op eene stoep met de gevonden prenten" zaten te spelen, zag een voorbijganger welke waarden deze hadden. Hij raadde hun aan, naar huis te gaan, en dapper stapte de kleine man aanstonds, met het kostbare pakket onder den arm, naar Nieuweramstel terug. De vader, ofschoon dergelijke papieren hem niet dagelijks door de handen gaan, jaerkende deze toch en wilde de uitgave van de avondbladen afwachten, ten einde te zien of hier wellicht eene oproeping voor kwam. Anders kon hij den volgenden morgen bij de politie aangifte doen. Voor dien tijd echter, des avonds, toen de kleine vinders reeds te bed lagen, kwam een rechercheur, met den man die de kinderen had zien spelen, bij hem, om te vragen of hij het verlorene onder zijne berusting had. Hij antwoordde toestemmend en verklaarde zich onmiddellijk bereid mede te gaan naar den eigenaar; hij kon hem dan zelf de stukken ter hand stellen. Dit geschiedde, en deze, verblijd over de onverwachte en spoedige oplossing, zei den man voor de betoonde eerlijkheid dank en gaf hem eene belooning. Utrecht14 Maart. Donderdag had er een ergerlijk schandaal plaats op den Vleutenschen weg. Reeds geruimen tijd wa-S het gedrag van een jonge weduwe, aldaar woonachtig, een steen des aanstoots voor de buurt geweest en had tot oploopjes aanleiding gegeven. Des avonds legde naar gewoonte zekere te Utrecht wonende advocaat daar zijn bezoek af. Maar nauwelijks den winkel der weduwe binnengetreden, werd de deur weder geopend, en de advocaat bij den arm gegrepen door zijn echtgenoote, die op wacht ge staan had, en hem lang niet vriendelijk uitnoodigde bij haar en zijn kinderen den avond door te brengen. De man stiet haar van zich af, sloeg haar en wierp haar de deur uit. Onmiddelijk vereenigden zich nu honderden menschen voor de deur, die luid scheldend en' zingend het huis belegerden. De politie werd te hulp'geroepen, en mocht er in slagen het tumult tot bedaren te brengen. De held van de geschiedenis werd, om hem te be veiligen tegen de woedende menigte, door agenten van politie en twee burgers in een waschmand de deur uitgedragen. Onlangs werd door den uitgever der „Betrekking- gids" het vermoeden geopperd, dat de circulaires door hem per post verzonden,, niet aan de adressen be zorgd werden. Hij maakte daarover eene klacht open baar, die van regeeringswege onderzócht werd. Omtrent den uitslag van dat onderzoek te Zwolle, deelt de „Zw. Ct." mede, dat, van de 246 niet-ontvangen cir culaires, 188 stuks door de geadresseerden waren ge weigerd 12 waren geadresseerd aan onbekenden, 29 aan personen die vertrokken, en 15 aan personen, die overleden waren2 waren aan den afzender franco Te zamen 246. 's Gravenhage 14 Maart. Z. M. de Koning, die sedert zijn aankomen hier ter stede, op 29 Decem ber, het koninklijk paleis nog niet heeft verlaten, deed gisteren middag, terwijl H. M. de Koningin een rijtoer maakte, met Prinses Wilhelmina eene wan deling in den tuin van het paleis. "Wegens verregaande domheid is een millicien der lichting 1884 van het regement grenediers en jagers definitief voor den verderen militiedienst afgekeurd. Rotterdam 9 14 Maart. Naar wij vernemen zal de maatschappij tot Exploitatie van het Grand Hotel Coomans alhier over het afgeloopen jaar een dividend uitkeeren van 8%. Gisterenavond is ten verzoeke van den heer Officier van Justitie alhier door de politie aangehouden een persoon, die in het jaar 1883 door de arrondisse- ments-Regtbank te Middelburg tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld geworden is ter zake misbruik van vertrouwen en wiens aanhouding deswege in het Algemeen Politieblad van dat jaar verzocht was. Hij is tot het ondergaan van gemelde straf naar de cellulaire gevangenis alhier overgebragt. In een koffiehuis alhier had Donderdagavond een zonderling tooneeltje plaats, waarin twee grijsaards, te zamen 154 jaar tellende, de helden waren. Beiden waren aan hetzelfde tafeltje komen zitten, en de een bemerkte dat de andere aan een der handen zijn pink kwijt was. Dit gaf aanleiding tot een gesprek en eene herkenning. Het bleek, dat beiden in hunne jeagd te Yenloo gewoond en elkander goed gekend hadden. Beiden waren naar Amerika gegaan, hadden er fortuin gemaakt en zagen nu elkander weder. De twee per sonen, die elkaar sedert bijna 60 jaar niet gezien had den, waren niet weinig gelukkig over dit wederzien Nabij de Noord te Kralingen viel een kind van twee jaar te water, zonder dat iemand het bemerkte. De moeder echter miste spoedig haar kind en begaf zich naar den slootkant, waar zij wel niet het kind, maar het klompje zag drijven. Toen wist zij echter ge noeg. Zonder aarzelen sprong zij in de sloot, en haalde het reeds gezonken kind op. Aanvankelijk scheen het, dat de kleine levenloos was, maar na eenige inspan ning mocht het gelukken, de levensgeesten van het kind weer op te wekken. Rotterdam15 Maart. Heden morgen in de vroegte is door eene dame op een heer, met wien zij in het Hotel de Hollande" aan de Hoogstraat alhier logeerde, een aanslag met een revolver gepleegd, waar door de heer aan den rechter slaap werd gewond. Hij is in bedenkelijken toestand naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebragt, terwijl de dame, die zich na den aanslag met een dolk aan de polsen had ver wond, door de politie in arrest is genomen. Goes, 13 Maart. In de heden gehouden vergade ring van den Raad werd als lid toegelaten en beëe- digd de heer M. de Jonge Jz. De rekening van ontvangsten en uitgaven over 1883 isj definitief door het Gedep. college vastgesteld, als in ontvangst ƒ102810,— en in uitgaaf 100500,—dus met een batig saldo van f 2310,—. Bij het bekend worden der afbrekings-amendementen der heeren Lobman c. s. hebben Burgemeester en "Wethouders zich nog tot de Tweede Kamer gewend, teneinde het intrekken der subsidie te voorkomen zooals men weet vruchteloos. Jhr. M. J. de Marees van Swinderen,-'oud-wethouder der gemeente, heeft de gemeente aangeboden eene teekening in Oost-Indischen inkt, voorstellende ons raadhuis zooals het was voor 1772, benevens een boek de handvesten en privelegiën der stad Goes. Een perceel van de weduwe Scheffer, van beroep huisjesmelkster, verkeert reeds sedert February 1883 in zoodanigen staat van verval, dat het ongeschikt is ter bewoning.De gemeente-bouwmeester, de gezond heidscommissie, de leden van het dagelijksch bestuur hebben reeds herhaaldelijk op verbetering aangedron gen, maar tot dusverre vruchteloos. Er is nti eene commissie uit den raad benoemd, bestaande uit de heeren Moens, Lambrechtsen en den Boer om de zaak te onderzoeken. We hopen dat deze commissie door tastende maatregelen zal voorstellen, alleen maar om het verhuren tegen te gaan van krotten, die voor de bewoning door menschen totaal ongeschikt zijn. De bank van leening heeft in het afgeloopen jaar een verlies geleden van ƒ111,47welk bedrag uit de gemeentekas zal worden bijgepast. Zou het nóg geen tijd zijn deze instelling op te heffen Nog wordt besloten tot verbreeding der passage voor rijtuigen aan het voormalige kerkhof. Deze verbreeding in de nabijheid van de druk bezochte uitspanning van het slot Oostende is zeer gewenscht. Tot gemeente-geneesheer werd benoemd dr. N. J. F. "Verschoor. "Voor de belasting op de honden zijn aangegeven 179 viervoeters tot een bedrag van ƒ710. Heden viert de inrigting ter opleiding tot onderwij zer of onderwijzeres haar 40-jarig bestaan. In 1845 als oefenschool opgericht door den schoolopziener J. Ab. Utrecht Dresselhuis met 4 onderwijzers, nl. de heeren Swart, v. d. Bree, van Hiele en Cromjongh allen te Goes, werd zij in 1860 voor het eerst door het rijk gesubsidieerd. In 1880 werd zij in eene Rijks- normaalinrigting eerste klasse hervormd en het aantal lesgevende onderwijzers van 4 tot 12, en het aantal lesuren van 8 tot 73 per week uitgebreid. Het aantal leerlingen is steeds toenemende, en de leerlingen die haar verlieten waren steeds in het bezit der verlangde acte. Moge deze instelling nog jaren lang ten nutte van aankomende onderwijzers werkzaam zijn. Zeer goed bezet was de schouwburgzaal bij de opvoering van het bekende stuk „Denise" door het tooneelgezelschap van den heer van Lier. En al is nu op den inhoud van het stuk nog al het een en ander af te dingen, al komt er nog al wat in voor, dat te veel aan Fransche toestanden herinnert, wegmoeten toch den heer van Lier dankbaar zijn, dat hij ons in staat stelde kennis te maken met het nieuwste op het gebied van tooneelspeelkunst. De heer La Motthe deed dit dan ook uitkomen in zijne toespraak tot mevrouw FrenkelBouwmeester, die hij bij deze gelegenheid een prachtig bouquet overhandigde. Yan de 19 candidaten voor de Normaallessen zyn 17 toegelaten, t. w. Bakker van Rilland, Rijsten- bil van Wemeldinge, Everse van 's Heer Abtskerke, Jongepier, Laban en van Melle van Goes, Geelhoed en Kievit van 's Gravenpolder, Nijsse van Driewegen, v. d. Linde van Wolfaartsdijk, van der Wal van KapelleMeijer van HansweertKloosterman van Borsele, de Veij van Bath, Boone van Kloetinge en Yalkier van Oud-Sabbinge. De beurs schijnt nog niet toegekend. Vrijdagavond is hier opgerigt eene afdeeling der Yereeniging tot christelijke verzorging van krankzinni gen en zenuwlijders. Tot leden van het afdeelingsbe- stuur zijn gekozen, ds. de Pree, M. de Jonge Jz., D. Cappon, H. M. Wierts van Coehoorn en J. Punt. St. IPJiillpslauLcl, 14 Maart. Reeds redert ge- ruimen tijd zyn pogingen in het werk gesteld om een stoomtram te verkrijgen van Brouwershaven, langs Zierikzee, St. Philipsland en Steenbergen naar Rozen- daal. Over deze zaak is men ook in onderhandeling geweest met de HH. Otlet en Wilmart. Thans blijkt uit een ingekomen wetsontwerp bij de Staten-Generaal dat genoemde HH. een stoomtram zullen aanleggen van Breskens naar Maldeghem, met eene subsidie van vier honderdduizend gld. uit 's Rijks schatkist. Zijn wij goed onderrigt, dan wordt die stoomtram BreskensMaldeghem tot onze verwondering zeer ge steund door den afgevaardigde voor dit district der Tweede Kamer Jhr. Mr. Pompe van Meerdervoort. Wij hadden ons gevleid, dat ons Kamerlid, zoo ZEd. al niet de belangen der gemeente wilde bevorderen, deze toch niet zou tegenwerken. St.-Maartensdijk. Verleden Vrijdag werd door een ingezetene alhier verloren eene portefeuille, waarin aanwezig was eenig bankpapier ter waarde van ƒ160. De eerlijke vinders, twee jeugdige knapen, stel den het gevondene den regtmatigen eigenaar ter hand, waarvoor zij als belooning ontvingeneene berisping voor het doorsnuffelen der portefeuille, benevens 10 cent voor de eerlijke terugbezorging. Zierikzee, 16 Maart. Heden werd ten Raad- huize alhier voor den tijd van één jaar verpacht het land tusschen den Provincialen Straatweg en de woning van C. J. v. d. Bout, aan J. C. van Dalebout, voor ƒ10.50. De volgende waarschuwing voor Landverhuizers is op de openbare plaatsen in deze gemeente aangeplakt KENNISGEVING aan Landverhuizers naar Amerika. Ingevolge afgekondigde ifret van den Senaat en het huis van afgevaardigden van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zullen alle landverhuizers, die niet in staat zijn voor zich zeiven te zorgen zonder ten laste van het algemeen te komen, in Amerika niet aan wal mogen gaan, doch naar het land van herkomst wor den terug gezonden. 1. Dat er zal worden geheven, geïnd en betaald een recht van vijftig cents (Amerikaansch) van eiken pas sagier, die, geen burger zijnde van de Vereenigde Staten, per stoom- of zeilschip van eene vreemde haven in eenige haven van de Vereenigde Staten binnenkomt. 2. Dat het schip zal worden onderzocht, en wanneer bij dat onderzoek blijkt, dat er zich onder de passagiers een veroordeelde, krankzinnige, idioot of eenig persoon bevindt, die niet in staat is voor zich zelf zorg te dragen, zonder ten laste van het algeiheen te komen, dan zullen zij hiervan schriftelijk aan den ontvanger van de betrokken haven kennis geven, en zal het de bedoelde personen niet geoorloofd zijn aan wal te gaan. 3. Dat alle vreemde veroordeelden, behalve de ver oordeelden wegens politieke misdaden, na aankomst zullen worden terug gezonden naar de Rijken, waartoe zij behooren en vanwaar zij kwamen. De Secretaris van de schatkist zal bepalen nopens de terugzending der eerstgenoemde personen, naar de landen van waar zij kwamen. De onkosten der terugzending van de personen, die niet aan wal mogen gaan, zullen worden gedragen door de eigenaars der schepen waarmede zij aankwamen. De Commissie van toezicht op het vervoer van landverhuizers te Vlissingen. J. Verkuijl Quakkelaar, Voorzitter, J. Luteijn, Secretaris. Dezer dagen werd voor eene vette koe, staande op de boerderij der Rijkslandbouwschool te Wagenin- gen, de enorme prys van ƒ430 geboden. En daarvoor was die reuzin nog niet eens te koop. Een echtpaar in de gemeente Idaarderadeel heeft zijn 66jarig huwelijksfeest gevierd op dezelfde boerderij, die zij op den trouwdag aanvaardden, en waar zij sedert bleven wonen. Een 80-jarige vrouw uit Kuinre is te Heereveen binnengebragt om gegijzeld te worden. Een Amster- damsch koopman heeft haar dit treurig lot bezorgd. Met diep medelijden zag men het oudje de gijzeling ingaan. Een lijk in de nabijheid van Zevenbergen op den spoorweg, in deerlijk verminkten toestand gevonden, is herkend als dat van Nicolaas de Rooij uit het na burig Dinteloord. De overledene was 25 jaren oud eerst kortelings gehuwd en naar Dordrecht geweest om meubelén te koopen; vermoedelijk is hij te Zwaluwe uitgestapt met het doel om zijne zuster te bezoeken, die in de nabijheid van Zevenbergen Hoek woont en is toen over den spoorweg gegaan om daardoor de weg eenigzins te bekorten. KERKNIEUWS. Beroepen te Zuidzande ds. C. M. van der Weijde, Cz. te Dreischor. Haagsche Brieven. den Haag, 15 Maart. Welk een verschil met de beraadslagingen thans en in vroegere jaren Het onderwijs kon niet aan de orde zijn, of de ondragelijke wet van 1878 werd met de meeste scherpte aangevallen. „De wet van 1878 is onwaar, zij is autocratisch, zy is duurzij ignoreert de grieven van het volk". Zoo sprak de heer de Savornin Lohman 16 December 1881. En op denzelfde datum zeide de heer Schaepman„Deze schoolwet maakt onzen politieken toestand redeloos. Ik zal, zoo lang mij eene stem in de Vergadering gegeven is, niet alleen procedeeren tegen de schoolwet, maar ook tegen hare uitvoering, ik zal niet ophouden te protesteeren, tot dat eindelijk dat protest in de praktijk eenige ge volgen gekregen heeft". In 1882, bij de behandeling van het adres van antwoord op de Troonrede, werd een amendement van den volgenden inhoud voorgesteld: „Bij de steeds toenemende ontevredenheid over den toestand van het lager onderwijs, schijnt ook herziening der wetgeving omtrent dien tak van het onderwijs dringend noodig". Toen heette het„de geldquaestie komt bij het onderwijs eerst in de tweede plaats te pas. De schoolquaestie betreft nog iets anders dan het belang, zij geldt het recht. Voor ons is het niet alleen eene quaestie van recht, allerminst een van finantiën, maar het meest een zaak des géloofs Wat is er nu van dat alles geworden De min derheid is meerderheid geworden, de Kamer is om, maar principieel laat men voorloopig de schoolwet ter zijde. De heer Gleichman mocht zeggen„Mij dunkt, de berg heeft een muis gebaard en die muis heeft men aan 't knagen en knabbelen gezet". De geheele beweging loste zich op in een aantal amendementen van zes leden der rechterzijde (de heer de Savornin Lohman) om eenige duizenden guldens te besparen, drie kweekscholen op te heffen, subsidiën voor middelbaar onderwijs in te krimpen, de subsidiën voor meisjes-onderwijs van de begrooting te doen verdwijnen en dergelijke andere beknibbeling voorstellen. ^iemand echter heeft het der rechterzyde zoo flink en ruiterlijk gezegd als de heer Van Houten, die zich in den laatsten tijd nauwer bij de minderheid aan sluit en zijn eigen stokpaardje wat heeft weggeborgen. Groote woordenkleine dadeny\ sprak de heer Van Houten. Uwe taktiek is eene andere dan uwe politiek. Gij zegt de natie van de schoolwet te be vrijden inderdaad bedoelt gij niets anders dan kleine beknibbelingen te maken op de cijfers der begrooting. „Uwe houding vloeit uit deze oorzaak voort. Gij zijt groot gewordengij zijt meerderheid geworden, door bij de kiezers de finantieële zijde van de schoolwet op den voorgrond te brengen, en niet door uwe beginselen. Wy zijn overtuigd, dat, indien gij het finantieël stand punt verlaat en uwe beginselen op het terrein van het onderwijs wildet invoeren, uwe meerderheid vervliegen zou, als kaf voor den wind'V Het was „slagleveren" maar niet „overwinnen". Eene week lang hebben de monden van de Tweede Kamer weerklonken van welsprekende redevoeringen. Met welk gevolg De begrooting van ruim twaalf millioen is met 44,000 verminderd. De begrooting is aangenomen met algemeene stemmen, uitgezonderd die van de heer Keuchenius. Bijna alle amendementen verworpen en slechts één aangenomen, dat tot het wegnemen der bestaande subsidie voor de meisjesscholen. Hoe kon dat De meerderheid is toch ons Twee-en- veertig liberalen, vier-en-veertig anti-liberalen. Maar waar ziet men in eene talrijke vergadering, dat alle leden gezond en frisch zijn Het werd reeds weken geleden voorspeldhet toeval zal den uitslag der par lementaire beslissingen bepalen. De heer Bahlman is aan zijn ziekbed gekluisterdde heer Brouwers kon slechts dien éénen dag overkomen, toen over het amen dement tot opheffing der subsidiën voor de meisjes scholen voor de tweede maal moest worden gestemd. In plaats van 44 tegen 42, was het nu voortdurend 42 tegen 42 mits de drie conservatieve leden, de heeren Schimmelpennick, Oorver Hooft en Wintgens streng met de rechterzijde meestemden. De beide eerste deden het trouw. Trouwens de heer Oorver Hooft is de Vargasdie met zijn woord »geen geld" ieder amendement aan neemt, dat vermindering der begrooting ten gevolge heeft. Maar. de heer Wintgens stemde in den regel met de linkerzijde medebij de meisjesscholen en nog bij een andere gelegenheid veranderde hij van stand punt en stelde de linkerzijde teleur. Eens^gaf de stem van den voorzitter den doorslag. Op deze wijze gebeurde het, dat van de reeks van amendementen der rechter zyde slechts zeer weinigen aan de executie ontkwamen, de meeste werden met 43 tegen 41 stemmen verwor pen. De linkerzijde heeft dus reden over dezen uitslag tevreden te zijn »De Kamer is om" en by de stemming ging zij telkens op nieuw om. Aan drie omstandigheden is deze uitkomst te danken aan de eenheid der liberale party, aan de houding van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan de onaf hankelijkheid van den afgevaardigde der residentie, de heer Wintgens. De eenheid der liberale partij Het was een verkwikkend schouwspelna al de oneenig- heden der laatste jaren, na 'tpersoonlijk gekrakeel tusschen de heeren van Delden en van Houten nog in December jl.bij de behandeling^ van de wet op de Middelen, thans de liberalen één lijn te zien trekken. De gelederen waren vast aaneengesloten: Gleichman, van Houten, Borgesius, Lieftinck, de Ranitz allen werkzaam in dezelfde richting. Waar van Houten, gelijk bekend is, tot de tegenstanders der wet van 1878 behoortvergat hij dien tegenstand, schoof zijne bij zondere bezwaren voor het oogenblik op den achter grond, richtte met zijne geestverwanten zijne scherpste pijlen tegen het monsterverbond, daagde hen uit om de teugels der regeering te aanvaarden indien zy durfden." Daar was tusschen de liberalen onderling geen oogenblik van verdeeldheid. De jongste verkie zingen zyn voor hen leerrijk geweest. De houding van den Minister van Binnenlandsche Zaken was uitmuntend. Door de heeren Lohman, Schaepman en Fabius in de engte gedreven; hield hij de vlag der openbare school trouw omhoog. Van op heffing van Staatszorg voor het onderwijs heeft de rechterzyde van den heer Heemskerk niets te verwach ten. Eene allergewichtigste verklaring, die aan het tegenwoordig Ministerie een krachtigen steun geeft. De linkerzijde zal thans wel al de begrootingswetten aannemen en de rechterzijde verwerpt ze niet, om dat. zij het in strijd met het staatsrecht achtbegroo tingen af te stemmen, om redenen daar buiten. Over 't algemeen is de heer Heemskerk uiterst gelukkig geweest in de verdediging zijner begrooting. Hij heeft met de rechterzijde gesold en gespeeld. Telkens ver klaarde hij zich bereid heen te gaan, als de heeren der meerderheid dit wilden; maar de heeren der meer derheid wilden dit natuurlijk nietomdat zij, die nog zelfs de kracht niet hebben hunne amendementen er door te slepen, nog veel minder geacht kunnen worden de kracht te hebben om te regeeren. Eindelijk komt hier alle eer toe aan de houding van den heer Wintgens. In één opzicht is hij echter in consequent geweest. Als hij niet in bestaande organi sation wilde ingrijpen waarom stemde hij dan de subsidies voor de meisjesscholen af? Er zijn onder deze inrichtingen enkele, die met het oog op het Rijks subsidie in het leven zijn geroepen. Twee onvergetelijke dagen, den 11 en 12 Maart, is de heer Wintgens de held van den dag geweest. Hij had de evenaar in handen. Hoe zal de heer Wintgens stemmen was de vraag, en zijne stem besliste. In den regel vuurde hy op de troepen die deel uitmaakten van hetzelfde leger, waarvan de Haagsche divisie hem naar de Kamer had gebracht. Die verantwoordelijkheid viel den afgevaar digde al te zwaar en wegens de over Hoofdstuk V gevoerde beraadslagingen" legde hy in een soberen brief (ook die soberheid verdient waardeering) dien hij Vrijdagmorgen aan den Voorzitter der Kamer schreef, zyn mandaat neder. Wat is zijne bedoeling Besluit hij zijn parlementaire loopbaan of wil hij zijne kiezers doen beslissen Een feit is het, dat juist Vrijdagmorgen de Tijd den brief afdrukte, door Mr. Wintgens aan de Katholieke kiesvereeniging te 'sHage geschreven,waarin hij verklaarde niet alleen om financieéle, maar ook om principieele redenen van de wet van 1878 een tegen stander te zijn. Zoo de heer Wintgens zijne loopbaan werkelijk wilde besluitenkon hij het zeker niet op ernstiger, waardiger, meer constitutioneele wijze hebben fedaan. Het gevaar bestaat evenwel dat den Haag nu e meerderheid met een »geloovigen", en „standvasti- gen" geestverwant zal versterken.' De liberalen zouden ditmaal geheel voldaan kunnen zijn, als de subsidies voor de meisjesscholen behouden waren gebleven. Wel stond de Kamer op een laat uur (drie leden der rechterzyde waren heengegaan) de nieuwe subsidies toe, ruaar vermoedelijk zal de Minister van dit crediet wel geen gebruik maken. Een ander middel blijft er over, om die nederlaag te verhelpen. De subsidies voor de hoogere burgerscholen voör jon gens zijn behouden gunnen wij ook aan de meisjes toegang tot die scholen. De ondervinding heeft toch op vele plaatsen bewezen, dat ér geen enkel practisch bezwaar bestaat tegen het zamen zijn van jongens en meisjes op dezelfde school. V. CORRESPONDENTIE. Het door den heer v. d. Have, Voorzitter der Af deeling Zierikzee der Maatsch. tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, ingezonden artikel, zal in ons volgend No. worden opgenomen. ■e- Op den 22 Maart a. s. hopen onze waarde Ouders <8- M. P. TICHELAAR en C. M. VOS hunne £33-j arige Echtvereeuigiug <8- te herdenken. S Aalsmeer. Hunne dankbare Kinderen. Getrouwd HAR DENBURGH MOSCH van Rotterdam en JANNA SMALHEER. Familie, Vrienden en bekenden harteljjk dank betuigd, voor de belangstelling ons betoond in het bijzonder den WelEd. heer A. v. d. Nagel, Kinderen en Personeel. Brouwershaven, 13 Maart 1885. Voorspoedig bevallen van een Zoon, E. van DALENvan Straalen. Monster, 14 Maart 1885. Bevallen van een P. de GLINDT—Borstal. Zierikzee, 13 Maart 1885. Bevallen van een Meisje, D. GOUD ZWAARD—Muller. Bruinisse, 15 Maart 1885. Bevallen van een Zoon, J. A. de LOOZE Kooman. Zierikzee 16 Maart 1885. Heden overleed na een smartvol lijden, onze geliefde Echtgenoote, Dochter en Zuster PIETERNELLA de ROO, in den ouderdom van 24 jaren en 3 maanden. Namens wederzijdsche betrekkingen, L. VERJAAL Sz. Ellemeet, 13 Maart 1885. Heden overleed onze lieveling LEENDERT JAKOB, nog geen 9 maanden oud. zonnemaire 14 Maart 1885. L. KRIJGER. N. A. KRIJGER—Hendrikse. Heden overleed na eene korte ongesteldheid, mijn Echtgenoot de Heer WILLEM van SCHELVEN, in den ouderdom van ruim 43 jaren. Zierikzee, 15 Maart 1885. Wed. W. van SCHELVEN Cappelle. Heden overleed zacht en kalm onze waarde Echtgenoot en Vader PIETER van der WERVE, in den ouderdom van 72 jaren en ruim 2 maanden. Het volste vertrouwen dat hij in den Heere ontslapen is zij onze troost. Zierikzee Wed. P. van der WERVE 16 Maart 1885. N- Luikaard. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Kennisgeving aan vrienden en bekenden zoowel binnen als buiten deze stad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1