ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. tond-erdag 12 Maart 1885. NATIONALE MILITIE, BEKENDMAKING. No. 5052. 4jste Jaarfft Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is '1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 1ste helft der maand Januari) 1885 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming, onbekend waren K. J. Meyer te Middelburg Mej. N. Schippers te NoordgouweA. Kommer te Serooskerke. Van het Hulpkantoor te Noordwelle J. D. Hook te Gouda. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierihzee Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 26 Februari) j.l. (Pro.v. blad No. 3d) brengt ter kénnis van belang hebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente ter inzage ligt, een exemplaar van het boekwerk„Nederlands Leger waarin het hoofdstuk aangaande den „Dienst bij de Militie te land" aanmerkelijk is uitgebreiddat in dit boekwerk mede zijn vermeld de in de Staats courant van den 15 January j.l, No. 12 opgenomen bjjzondere bepalingen aangaande den eersten oefenings- tijd voor ingelijfden bij de Militie te land voor de lichting 1885 en dat de lotelingen, die vóór hunne inlijving bij de Nationale Militie het daarin vermelde examen wenschen af te leggen, zich vóór den 20sten Maart e.k. tot dat einde schriftelijk moeten aanmelden bij den Kommandant van liet korps hunner keuze, terwijl het programma van genoemd examen in boven gemeld boekwerk is vervat. Zullende zoowel aan hen, die zich vrijwillig in Militairen dienst willen begeven, als aan de Militie-, pligtigen, alle verlangde inlichtingen ter Gemeente- Secretarie worden gegeven. Zierikzee, den 3 Maart" 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Herziening en vaststelling der Kiezerslijsten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zns- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Lijsten der Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, naar aanleiding van de artt. 10,34 en 35 der wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37), door hen zijn herzien en vastgesteld onder dagteekening van heden dat die Lijsten zijn aangeplakt in den benedengang van het Raadhuis, tegelijk met de namen van hen, die bij de herziening daarvan zyn geschrapt, en voorts ge durende veertien dagen ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage zullen nederliggen. Zierikzee, den 10 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CRERCQ. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zib rikzee maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein,6 van de Wed. DANIËL SCHIPPERS, voor den winkel van het huis, staande op den hoek van de Hoofdpoort straat en de Breestraat wijk C. No. 574. Zlerikzee, den 9 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Algemeen Overzicht. Men spreekt wel eens van een storm in een glas water en ieder weet, dat men, ook in de politiek, daarmede bedoelt, dat er over een of ander veel be weging gemaakt wordt, als zou de gansche wereld daardoor beroerd worden, terwijl men bij de uitkomst ziet, dat het niet veel te beduiden had of dat men daaraan eene wending heeft gegeven, waardoor een vrij wat vreedzamer uitkomst verkregen is, dan men in den aanvang gedacht had. Wij meenden dat te kunnen toepassen op de ge schiedenis van het Eng-elsclie Kabinet in de laatste dagen. Toen de afkeurende motie aangenomen was, meende men dat het Ministerie zou aftreden en niet alleen dat dit als onvermijdelijk werd voorgesteld, maar men was reeds bezig het volk te agiteeren, om het voor de aanstaande wijziging in de politiek der landsregeering voor te bereiden. En ziede Ministers begrepen zeer wijslijk, dat hun aftreden wel eenige rust aan het land zou schenken, doch de onrust nog veel grooter maken zou. Zij hielden het er ook voor, dat een Kabinet van andere richting niet anders zou kunnen regeeren enzij bleven hunne portefeuilles behouden. Wij zullen niet beslissen dat men het verstandige van dezen stap heeft ingezien, maar het is zeker, dat men er zich bij neerlegt en dat wij in de laatste dagen gelukkig rust hebben van die op stuivende artikelen, waarin over eene toekomstige gedragslijn van een toekomstig Kabinet gehandeld werd. Men heeft zich dus wat al te voorbarig over Engelands naaste toekomst ongerust gemaakt en al de beroeringen, die meestal van de vijanden van het Kabinet, begeerig om zelve te beslissen, waren uit gegaan, waren slechts de storm in het glas water. Niet alzoo is het met de zaken in Egypte, waar de toestand voortdurend onrustend blijft. Berichten van allerlei aard bevestigen dat Zoo verneemt men dat twee stammen, die tot dusver zich vriendschappelijk getoond hadden, tot den Mahdi zijn overgeloopen, zoodat het terugtrekken der Engelsche troepen naar Dongola noodzakelijk werd geacht. Yan het garnizoen in Kassala verneemt men, dat de troepen van honger sterven, en de overgave zeker is, wanneer niet spoedig hulp opdaagt. Nog wordt op gezag van eene depêche uit Alexandriè gemeld, dat de inheerasche bevolking van Caïro eene zeer vijandige houding tegenover de Engelschen begint aan te nemen, zoo zelfs, dat gene raal Stepheston eenige malen op de straat met den dood. bedreigd werd en dat dagelijks Engelsche soldaten worden aangerand en mishandeld. Voegt men bij dit alles, dat er eerst tegen het einde des jaars sprake kan .zijn van eene wraakneming, door belegering van Khartoem, omdat het leger thans daartoe niet in staat zijn zou, dan zal men moeten toestemmen, dat het er in Egypce nog duister uitziet en het meer dan waarschijnlijk is, dat, zoo de Engelschen al< eenmaal terug willen, er nog heel wat macht zal moeten ont wikkeld worden en er nog veel bloed en schat ten offer moet worden gebracht. De vrees voor een conflict tusschen Engeland en Rusland schjjnt eenigermate geweken. Van beide zijden zijn welwillende verklaringen gegeven, waardoor de toestand minder gespannen is. Die verklaringen zijn wel in diplomatieke bewoordingen vervat, maar het schijnt wel, dat beide landen er op uit zijn eene botsing te vermijden en dat ieder overtuigd is, de tijden er niet voor zijn om conflicten in het leven te roepen. Karakteristiek was het woord van Gladstone in het Lagerhuis, toen hij over deze zaken geïnterpel leerd werd, dat namelijk dergelijke interpellatien niet in het belang des lands waren, waarom hij zich dan ook gerechtigd achtte niets te zeggen, al verzekerde hij ook dat de politiek, die hij wenschte te volgen eene nationale en vredelievende was. Dat is het voorrecht van Ministers, die met hunne plannen niet voor den dag willen komen, dat zij de vragers met eenige mooie woorden, als met een kluitje in het riet sturen. De Frausche Kamer heeft de wet tot verhoo ging van de invoerrechten op graan thans in haar geheel aangenomen en wel met eene vrij groote meer derheid. Het schijnt wel, dat men overal in de ver hooging van die rechten heil gaat zien, ten minste om de schatkist te stijven en sommigen te bevoor- deelen. Of men op den duur zich bedenken zal voor eenen maatregel, die voor het grootste deel der bevol king een groote last daarstelt, zouden wij durven betwijfelen. Maar het is niet voor het eerst, dat men maatregelen doordrijft, die door eene gezonde staat huishoudkunde worden afgekeurd. Men schijnt, ook op dat gebied, slechts door schade en schande te kun nen wijs" worden. De berichten uit China waren in den laatsten tijd., schaarsch en men begon zich reeds eenigszins ongerust te maken. Gelukkig zijn er nu tijdingen bij het Ministerie van Oorlog ingekomen, die melden dat een gedeelte der Fransche troepen te Tuyen-Quan.zijn aangekomen en dat de Chineezen het beleg van die plaats hebben opgebroken. Men dient wel penige locale kennis te hebben om het gewicht van zulk eene tijding te kunnen beseffen, maar het is voor het publiek genoeg, als men maar door schoone berichten kan gepaaid worden. In den Duitseïien Rijksdag, is in de laatste dagen, niet veel bijzonders voorgevallen. Den meesten tijd heeft men besteed aan een voorstel, om andermaal eene munt-conferentie te zamen te roepen tot herstel van den dubbelen Standaard. De Bondscommissaris heeft zich krachtig, daartegen verzet, met dat gevolg dat het voorstel werd verworpen. Men heeft daarna de begrooting der gewone uitgaven afgehandeld en zet nu verder de werkzaamheden voort. Dat het der Duitsche Regeering ernst is, met hare plannen tot kolonisatie, kan onderanderen daaruit blijken, dat bij Keizerlijk besluit een Australisch eskader wordt bijeen- Sebracnt, dat bestemd is de nieuwe bezittingen van •uitschlahd' in Australië te beschermen. In Albanië is een oproer tegen de Turken uit gebarsten ten gevolge van het innen van belastingen. De Porte heeft dadelijk troepen gezonden om de rust te herstellen, maar 't zal de vraag zijn of deze veel kunnen uitwerken, daar men niet veel dappers van de Turken gewoon is. Daarenboven de Porte voert zelden verstandige besluiten uit en als het er op aan komen moest, zou zij wel weder hulp bij andere Mogendheden zoeken. De nieuwe President der Amerikaansche Unie is thans in functie getreden en heeft zyn Kabinet benoemd, dat zoowel uit Zuidelijken als Noor delijken zamengesteld is. Eer het huis der Vertegen woordigers en de Senaat uiteen gingen, hebben beide ligchamen een besluit goedgekeurd, waarbij Generaal Grant in zijn rang gepensioneerd wordt. Waarschijnlijk zal hij er niet lang genot van hebben, want men zegt, dat hij door te veel rooken aan kanker in den mond lijdende is. Nieuwstijdingen. Londen9 Maart. Door de onverdragelijke hitte ontstaan in het Engelsche leger in Egypte, hevige koortsen en typhus. Generaal Brackenbury's kolonne had op den terugtocht vele tegenspoeden. De meeste zijner booten verongelukten. dSFtanËrijft. Te Parjjs is weder een opzienbarende moordaanslag gepleegd. Op de «Boulevard Haussmann" heeft een Belgisch geneesheer Dr. Quenel, zekeren Bayotte, met wien zijn vrouw was weggeloopen, aangevallen, op den grond geworpen en, ondanks de pogingen van voorbij gangers om hem te weerhouden, den verleider met een revolverschot in het hoofd getroffen. Bayotte werd doodelijk gewond naar het gasthuis gebragt en Quenel in hechtenis genomen. Hij heeft verldaard dat hij op zettelijk voor zijne wraakoefening naar Parijs gekomen is. Eene vrouw in het Zwitsersch kanton Lucern is tot 3l/5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens struik- rooverij. Zij had een 73-jarigen man op de openbare straat geplunderd. Wel een zeldzaam geval. tt\w* Den 6den dezer heeft in de kolenmijnen van graaf „Larisch" bij Karwin, in Oostenrijksch-Silezie, eene ontploffing van mijngas plaats gevonden, die aan een zeer groot aantal mijnwerkers het leven kostte. Er waren omstreeks 140 mijnwerkers in de mijn op het oogenblik der ontploffing en van deze zijn 123 om het leven gekomen. Het ongeluk schijnt wederom het gevolg te zijn van onvoorzigtigheid van een der mijn werkers, die een patroon deed springen op eene plaats, waar zulks wegens opeenhooping van gas verboden was. De meesteoverledenen waren gehuwd en laten kinderen na. De eigenaren der mijn doen wat zij kun nen om de gevolgen der ramp te lenigen. iPiutatfelawïif. De restauranthouder Hermann Ludwig, die te Berlijn, op de eerste verdieping van een huis in de Ger- traudtenstrasse, een restaurant houdt, waar door kell- nerrinnen bediend wordt, verscheen jl. Dinsdag voor de regtbank. Hij werd van het feit beschuldigd, de resjes bier, die zijne gasten in de glazen lieten staan, wederom bijeen te hebben gezameld en dit brouwsel aan nieuwe gasten te hebben voorgezet. De ambtenaar van het openbaar ministerie deed de niet te qualificeeren handelwijze van den beschul digde in krachtige woorden uitkomen, toonde aan dat in dit geval eene zware straf moest worden toege past, en deed den eisch van vier weken gevangenisstraf. De regtbank sloot zich geheel bij dit gevoelen aan en de knoeier gaat gedurende vier weken achter slot en grendel. Nymegen6 Maart. Hoe ontaard men het mag noemen, dat ouders van kinderen wegloopen en dezen aan hun eigen lot overlaten, de armoede kan er soms toe leiden, waaraan ook het volgende geval zal moeten worden toegeschreven Gistermiddag meldden een paar jongens, van 13 en 9 jaar, zich by de politie alhier aan, die door hunne ouders onverzorgd en in armoedigen toestand te Lent waren achtergelaten. Zij gaven voor van Amsterdam te zijn gekomen, waar hunne ouders, door gebrek aan werk buiten verdiensten, uit hunne woning op de openbare straat waren gezet, waarna zij eerst geruimen tijd in hunne woonplaats en daarna gedurende 3 weken in het land hadden rondgezworven en van liefdegaven moesten leven. De politie heeft hen in eene slaapstede verpleegdzij worden morgen naar Amsterdam over- gebragt. Amsterdam 9 Maart. De uitgifte van valsche coupons der Ned. Werkelijke Schuld wordt met steeds grooter driestheid voortgezet. Eerst geschiedde deze alleen bij avondmaar nu ook overdag. Zaterdag o. a. werd er weder een in betaling gegeven bij een winkelier op de Nieuwinarkt. De verdachte, wiens toeleg vol komen gelukte, was omstreeks veertig jaar, vrij lang en gezet, had een gezond uiterlijk, een lichten knevel, terwijl hij een bruine jas en platte pet droeg. Hij zal echter wel zorgen telkens van kleeding te verwisselen. Volstrekt niet uit minachting voor «wereldsche schatten", noch ook om onbekenden wel te doen, maar zeer bepaaldelijk uit vergissing, wierp Zaterdagmorgen de dienstbode van een onzer ingezetenen, die aan het opruimen was, een enveloppe met effecten tot een bedrag van verscheidene duizenden guldens in den vuilnis bak, dien zij daarna op de stoep zette. Eerst des avonds laat kwaui men tot de ontdekking van deze schroraelyke achteloosheid. Gelukkig had men al spoedig het spoor gevonden van een paar haveloos gekleede jongens, die de enveloppe met inhoud uit den bak hadden gehaald en verdwenen waren. Volgens de ons verstrekte inlichtingen, heeft de eigenaar thans het verlorene weder in zijn bezit. De gestolen brandkast is teregt. De dieven hebben haar in een vlet, waarvan ze zich meester hadden gemaakt en die zij later lieten zinken, naar de overzijde van het Y, onder den Noordwal, tegen de steenglooi ing van den zoogen. Hemdijk, ongeveer tegenover de Houthaven, gevoerd. Twee visschers hebben haar daar gevonden. Daar hebben de dieven de kast met geweld, door een gat in de deur te hakken, geopend, maar toch, toen zij teleurgesteld waren in hun vangst, hun woede niet aan de boeken en papieren gekoeld, maar die onaangeroerd laten liggen. Tegen het aanbreken van den dag zijn zij door een der wakers van het Droogdok van Van Lindern gezien, terwijl zij op de brandkast hamerden. Meenende dat het een stuk aan gespoeld wrakhout was, heeft hij er toen niet verder op gelet. Men is intusschen ij verig bezig de dieven op te sporen. De makelaar G. Visser, uit Beverwijk, die te Haarlem voorloopig in hechtenis was genomen beschul digd van verduistering van gelden, is uit de gevangenis ontvlucht. Hij is 34 jaar oud en was als Heer gekleed. *üS Gravenliage, 10 Maart. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is nog langdurig gedebatteerd over het voorstel Lohman c.s. tot opheffing van drie hoogere burgerscholen met driejarigen cursus. De heeren Gratama, De Ranitz en Cremers bestreden het als eene onwettige en onoprechte inbreuk op de orga nisatie van het middelbaar onderwijs, omdat de op heffing ten nadeele van dat onderwijs zou zijn. De heeren Van Baar en Lohman bleven aan het amen dement het karakter van bezuiniging toekennen binnen de grens van het wettelijke minimum overeenkomstig de werkelijke behoefte. Indien echter de volm van het amendement een constitutioneel be zwaar mogt opleveren, zou men genoegen nemen met een verklaring der Regeering dat zij eene vermindering van het aantal burgerscholen op de volgende begrooting zal brengen. De Min. bestreed het amendement op principeele, praktische en formeele gronden. Zonder absoluut de mogelijkheid eener inkrimping te betwisten kan de Regeering zich toch niet de wet laten voor schrijven. De heer Lobman trok daarop zijn amendement in, maar stelde voor in het desbetreffende artikel der begrooting het woord wachtgelden op te nemen, om de Regeering de gelegenheid te geven zelve over eene inkrimping van het aantal burgerscholen te beslissen. Daartegen had van liberale zijde een sterk verzet plaats. De Minister liet de beslissing aan de Kamer over. Het amendement werd daarop verworpen met 43 tegen 41 stemmen. De heer Wintgens stemde tegen. Verworpen werd, met 44 tegen 40 stemmen, het amendement—Lohman c.s. om den post van 11,000 voor den bouw -eener parallelklasse aan de hoogere burgerschool te Leeuwarden te doen wegvallen. Aangenomen werden het amendement der commissie van rapporteurs tot vermindering der kosten van het materieel der rijkslandbouwschool en het amendement De Jong en de Vos tegen den aankoop van grond voor die school. Over de amendementen. Lohman c.s. tot intrekking der bestaande subsidiëh voor de middelbare scholen voor meisjes ook voor die te Middelburg en te Goes staakten de stemmen (42 tegen 42). Morgen eindbeslissing. Het amendement tot schrapping van den post voor nieuwe subsidiën ten behoeve van meisjesscholen is met 42 tegen 39 stemmen verworpen. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres ingediend door het bestuur der Vereeniging Van kleinhandelaars in sterken drank «Onderling Belang" te 's Hage, waarin wordt aangedrongen op de volgende wijzigingen der drankwet. lo. Een vast vergunningsregt per liter sterken drank verdient naar haar inzien de voorkeur boven de schatting naar de huurwaarde, echter onder voorwaarde dat het naar den omzet te berekenen regt nimmer hooger zij dan 25 ten honderd van de huurwaarde van het lokaal, opdat de kleine zaken, die met geringe winst verkoopen, door die regeling niet nog meer dan thans zouden be last worden. Mocht de huurwaarde als maatstaf behouden blijven, dan ware eene aanzienlijke verlaging van het maximum noodig, om de groote localiteiten het bestaan niet on mogelijk te maken. 2o. Tegen het misbruik dat door eigenaars van localiteiten met vergunning gepleegd wordt tegenover hunne huurders, hetzij door buitensporige verhooging dei- huurprijzen, hetzij door hen, huns ondanks, uit hunne woningen te doen vertrekken en daarna het regt van vergunning aan een ander te verleenen, wordt aan bevolen eene verplichting voor den aanvrager om ver gunning, om, indien het maximum bereikt is, bij zijne aanvrage een verzoekschrift over te leggen van den geen, aan wien reeds voor de localiteiten, in de aan vrage vermeld, -vergunning verleend was, en waarbij deze verklaart, zijn- regt op de vergunning aan den aanvrager af te staan, en iedere aanvrage, waarbij zoo danig document niet overgelegd wordt, te weigeren. 3o. Eene verhooging van het minimum der boete op het verkoopen van sterken drank zonder vergunning, tot honderd gulden, zoude voorzeker strekken om den clandestienen verkoop krachtiger te beletten. 4o. In het belang van de beteugeling der dronken schap: zou gewis strekken, dat ook diegeen strafbaar werd gesteld, die zich in kennelyken staat van dron kenschap in eene localiteit met vergunning bevindt. De verzekering, dat de directeur der Ha Meel- en Broodfabriek volstrekt niet de wijk naar Brussel genomen heeft, maar voor zaken op reis ging en zich thans toevalligerwijze in Brussel bevindt, stuit by de justitie blijkbaar op ongeloof. Met zekerheid kunnen wij althans nu mededeelen, dat aan de Belgische regeering de uitlevering, van den heer Van der Putten is gevraagd. Bergen-op-Zoom, 10 Maart. Door den heer A. H. J. Adam, zaakwaarnemer, wonende te.Ossendrecht, is, namens zijne lastgevers, aan de regeering vergun ning gevraagd tot indijking van schorren en slikken gelegen tegen den Vijdtpolder onder Ossendreeht. Bij het slechten van de vestingwerken nabij de voormalige Steenbergsche poort te Bergen-op-Zoom, heeft men bij het weggraven van een der bastions eene menigte oude muren gevonden, welke blijkens vorm en dikte waarschijnlijk overblijfselen zijn van vestingmuren vóór den tijd van Coehoorn. Men is thans druk bezig deze werken weg te breken. Biervliet. Onze gemeente gaat stillekens voort, zich meer en meer in een belachelijk daglicht te stel len. Bevindt men zich bijgeval eens in eene naburige gemeente van ons kanton, de mededeeling we komen van Biervliet" wil ternauwernood over onze lippen. Men schaamt zich zijne woonplaats te noemen. Eere daarvan de kerk. Tot twee malen toe zijn de met January aftredende notabelen onzer Herv. kerk de heeren W. Verplanke Cz. en J. d Hondt, onder bescherming van onzen predikant met bijna algemeene stemmen herkozen. Vóór de eerste stemming protesteerde onze zielenherder, omdat de kiezerslijst niet ter visie gelegen had. Dit was tegen den wil der kerkvoogdij. Natuurlijk vernietigde dit college de 2e stemming, toen, de gekozenen verzuimden hunne waardigheid in tijds aan te nemen. Dat 's lap om leer. Nu is eene 3e stemming vastgesteld op Vrijdag 20 Maart e. k. Domme ingezetenen zijn het, die ter wille van een enkele heerschzuchtigen, kastanjes uit het vuur rapen, en alzoo de gemeente in beroering brengen, waardoor zelfs familiebanden reeds verbroken zijn. Zonderlinge toe standen Men spreekt hier van eene liberale en eene ortho doxe bewaarschool en orthodoxe Biervlietenaars zijn er niet. De kerk heeft het moeielijk te verduren. Van alle zijden belegerd, heeft zij bovendien het gewicht van een te zwaren toren te dragen. Voorjaren is er al een bouwplan voor een nieuwen toren opge maakt. Bestek en teekeningen waren gereed. Doch geen geld, geen torenen hoe holler beurzen, hoe holler hoofden. Een fraai en kenschetsend teeken onzes tempels der liefde vindt men in onze kerkramen. De glazen zijn beschilderd. Middelburg10 Maart. Op eene hofstede nabij deze stad, aan den Veerschen rijweg, is onder het rundvee het mond- en klauwzuur uitgebrokende geheele stal is aangetastdoor de bevoegde autoritei ten zijn dadelijk de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen. Th-olen. Aan de rijksnormaalschool alhier zijn van de 12 aspiranten 11 toegelaten; (8 meisjes en 3 jongens), n.l. L. Kerpesteyn, W. van Nieuwenhuizen, J. van Houte, J. Lindhout, M. Bal, M. Verkerke, M. Costendse, A. de Lange, L. Hollestelle, F. Schilleman en A. Vermast, welke laatste tot de 3e klasse is toe gelaten. Zierilïasee10 Maart Gisteren werd ten raad- huize alhier aanbesteedhet leveren van Materialen voor het onderhouden der defenciewerken van den Oost en Westhavendijk en het leggen van Winter-Krammat. Aannemer is geworden de heer H. C. van denEnde voor 1864. Het gebeurt nog al eens dat de inschrijvingen bij aanbestedingen zeer uit elkaar loopen en een leek zich met verbazing afvraagt, hoe het mogelijk is dat de eene aannemer zooveel meer rekent dan de ander. Zulk een vraag zal wel bij mannen van het vak rijzen, wanneer zij zien dat bij de jl. Woensdag te 's Hage plaats gehad hebbende aanbesteding van het wegruimen van een wrak van een stoomschip de laagste inschrij ving ƒ1795 en de hoogste 24.960 bedroeg. Geraamd was voor het werk ƒ15.000. Benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Nieuw Beijerland, Piershil en Goudswaard, de heer P. E. Huet, volontair ter secretarie te Goes. Hoe men zaken doet. Een heer kwam naar Zuid- Beveland om een oesterperceel over te nemen. Terwijl hij aan het onderhandelen is, komen „toevallig" een paar kennissen van den bezitter binnen, die hem her inneren, dat zij hem 14,000 geboden hebben en dat bod gestand bly ven. Het gevolg is, dat bedoelde heer voor 15 mille de „gelukkige" eigenaar is geworden. Zierikzee11 Maart. Door Burg. en Wet houders is benoemd tot Commies der Plaatsl. Belast, en Agent der Bevolking alhier, de heer J. Karreman. De héér J. G. van Santen, leeraar aan de H. B. S. alhier, komt als No. 1 voor op de aanbeveling voor leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de H. B. S. met öjarigen cursus te Rotterdam. De gemeenteraad van Cortgene heeft besloten eene vroedvrouw te benoemen op een jaarwedde van 300. Benoemd tot onderwijzers te Colijnsplaat de heeren G. J. Barentsen aldaar en L. de Putter vanZaamslag. De volgende beschrijving wordt gegeven van de schaatsen, waarmede Axel Paulsen te Christiania de overwinning behaalde op onzen landgenoot v. d. Zee. Zij zijn hooger op de schenkels en veel smaller. Zij hebben omstreeks 3/4 der breedte van eene dunne Friesche schaats en houden van begin tot einde ijs. Het staal loopt ook verder doorhet einde van den schenkel steekt wel twee vingers breed buiten den hak naar achteren uit. Banden en riemen zijn geheel door hen verworpen, daar de bloedsomloop hierdoor te veel wordt gestremd. De schaatsen zijn daarentegen met 12 ijzeren schroeven aan de schoenen bevestigd, zoodat de rijders zich de moeite getroosten moeten steeds een tweede paar schoenen mede te nemen. Sedert twintig jaren had de vader van Paulsen alle mogelyke schaat sen, ook de Friesche, onderzocht en aan de boven beschrevene de voorkeur gegeven. Het volgende treurige feit wordt uit Denekamp medegedeeld In een behoeftig gezin vierde de man des huizes zijn geboortedag. De vrouw was zeer ver drietig, omdat zij haren echtgenoot niet met eene ver snapering kon verrassen. Wat zij ook bedacht, zij wist geen raad om aan geld te komen. Eindelnk echter bedacht zij een middel. De man kwam 's middags van zyn werk te huis, en werd onthaald op eene goed gevulde flesch jenever. «Wel vrouw, vroeg hij, waar heb je dat losgekregen?" Haar antwoord was: «Wel, ik heb alles rondgedacht, en eindelijk besloot ik een pond veêren uit ons bed te verkoopen, en zoodoende je verjaardag te vieren. Ja, man, hadt gij dat wel van mij gedacht «Neen, sprak hij, ik heb altyd gemeend dat ik een vrouwtje zonder overleg had, maar nu zeg ik dat ik een vrouwtje met overleg heb." Men deelt uit Ootmarsum mede Een boer, een uur van hier woonachtig, een paar honderd duizend guldens bezittende, leed aan kanker, en kreeg den raad naar Brüssel te gaan en een profes sor te raadplegen, wat dan ook eindelijk geschiedde. Hij werd volkomen genezen, doch gaf zich als onver mogend aan. De professor, waarschynlyk van niets wetende, berustte daarin, zoodat de rijke boer niets behoefde te betalen. Tijdens zijne afwezigheid infor meerde zyne vrouw zich telkens naar zyn toestand, doch kreeg ten slotte ten antwoord: „Je hooft ieder mooi nig' te schrieven, ieder bref kost mie en ou en dubbelkendat zit er altoos nig an." De gemeente Breda heeft een subsidie van ƒ600 aan de harddraverij-vereeniging aldaar. Het Departement van Nijverheid hield in de afge- loopen week zijne laatste wintervergadering voor het jaar 1884/5. •Ten vervolge op hetgeen wij mededeelden omtrent de werkzaamheden tot het einde van 1884, kunnen wij thans melden, dat het Departement sedert nog 2 malen bijeenkwam. Behalve de regeling van huishoudelijke zaken, reke ning, verslag, wetsherziening enz., werden in deze ver gaderingen hoogst belangrijke lezingen gehouden. In de eerste hield de heer J. A. de Bruijne eene voordragt over de Tabaksbelasting", leidende tot de conclusie «dat een tabaksaccijns, wanneer die zoo ge- «regeld wordt, dat hij niet bezwaarlijk is voor «handel en nijverheid, eene billijke belasting moet ge- - «oordeeld worden". De vergadering vereenigde zich met deze conclusie, echter onder protest van een der leden die verklaarde «dat hij eene tabaksbelasting nadeelig voor den han- «del in ons land houdt." In de slotvergadering hield de heer B. W. Mondt, eene voordragt over den invloed van de magneetkracht op den electrischen stroom, speciaal op 't electrisch gloeilicht. Spr. vond in dit onderwerp aanleiding, om de ontwikkeling van de electriciteitsleer te bespre ken. Na met een enkel woord te hebben gewezen op de eigenschappen der magneten, schetste hij het ont staan van den electrischen stroom, en het vermogen van den stroom, om arbeid te' verrigten, b.v. om warmte op te wekken in metaaldraden of verdunde De werking van magneten op stroomen lichtte'Spr. uitvoerig toe, vooral 'stilstaande bij de toepassingen, die op die werking berusten en de wijze waarop men hiervan in de Nijverheid party heeft getrokken. De lezing werd opgeluisterd door schitterende proe ven van electrisch licht. Beide vergaderingen werden door een betrekkelijk groot aantal leden bijgewoond en de lezingen werden met grooten bijval begroet. Hoewel het Departement van Nijverheid niet onder de „groote" behoort, mag er toch bij het einde van dit werkjaar op gewezen worden, dat het in het jaar 1884/5 wederom eene ruime mate van werkkracht heeft geopenbaard. Het ware te wenschen, dat o. m. het practisch nut van het departement zich mogt open baren in de toetreding als lid van zoovelen, die men gaarne op die vergaderingen tegenwoordig zou zien Voor dit protest kunnen wij niet anders dan sympathie betuigen. Wij zijn het geheel eens met de „Middelb. Courant" (zie no. 54), dat de Kamers van Koophandel en dus ook de Departementen van Nijverheid, de tabaksaccijns niet moeten beoor- ■deelen als fiscalen maatregel, doch uitsluitend uit het standpunt van handel, nijverheid en landbouw. Als zoodanig beschouwen wij eene dergelijke be lasting als ongewenscht en tot zekere mate ge vaarlijk. (Redactie.) KERKNIEU WS. Ds. C. M. v. d. Weijde, pred. fe Dreischor, heeft bedankt voor het beroep naar Nieuwvliet. Te Colynsplaat worden gelden ingezameld met het doel om daarvoor een orgel aan te schaffen in de Herv. kerk aldaar. Gemengde Berigten. De wijzers en cijfers der Amsterdamsche Klokken worden met lichtgevende verf bestreken. Als dat te Zierikzee ook gedaan werd, kon men nog al eens zien dat de stadsklok of misschien de aannemer abuis was. Al de jongens die te Colijnsplaat dit jaar bij de loting een dienstpligtig nommer hebben getrokken, heten Piet. De Pieten zijn dus niet gelukkig in die gemeente. Men kan overal vrolijk zijn. Op den bodem van eenkartonnen doos met tinnen soldaatjes, stond het volgende versje. 'kBen heden zoo vrolijk, En lustig van zin, 'k Ben morgen weer vrij, En breek Woensdag weer in. Tuchthuis te Wehlheiden (Duitschland). Een speelkameraad van Keizer Wilhelm, die thans 80 jaar oud is en in armoedige omstandigheden verkeert, heeft van Z. M. een jaargeld ontvangen van 72. Alle beetjeB helpen, maar 28 stuivers in de week, is dat een Keizerlijke gift op dien leeftijd te noemen «Ja" zegt Suze te K. «men moet met de mannen wat om weten te gaan" nu ik mijn zwager wêer eens vriendelijk in zijn oogen beb gezien, is alles wêer goedwij kunnen wêer blijven en mijn man heeft belooft beter op te zullen passen, dus nu zal alles wêer wel gaan. Een koopman in geitenhokken te Ba. wordt aangeraden geen praatjes meer uit te strooijen van zijn collegadaar zijne moeder niet erg schijnt ingenomen te wezen met dezen handel, zou zij hem liever zien fungeren als klerk in een oliebollen-kraam, omdat dit waarschijnlijk meer ver dienste zou opleveren dan zijn tegenwoordigen handel. Toosje te Scherpenisse heeft zooveel plezier met haar tweeden Adriaan, dat zij alles vergeetze ziet nu nog grauwer dan vroeger. Eene speldenjodin teNieuw. moest zich niet verbeelden dat zij knap is en alle jongens kan krijgen, want zij houden haar allen voor 't lapjehoewel zij briefwisseling houdt in Rotterdam, is zi) daar niet mede tevreden, en Nu de Rotterdammer is van kant, Mag de bigge rnêe tot Oosterland, En de bakker blijft in Zierikzee De anderen willen niet meer mêe. De dochter van een kalk- en zandman te Hoe. moest zich zoo hoogmoedig niet aanstellen, want wat zij heeft komt van een bedaarden onderwijsman. Betje onder Biervliet moest haar babbeltong wat in toom houden en zooveel praatjes niet vertellen, anders zou het wel eens kunnen gebeuren dat niemand naar haar omzag, want zoodoende kennen de jongens haar te goed. Dus, meisje met uw trotsche veeren, Dit moet gij nu van ons eens leeren, Dat g'eerst uw eigen kwaad moet laten, Eer dat g'een ander gaat bepraten. STOOMBOOTDIENST Vlissingen, Middelburgen Rotterdam. MAART 1885. Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 12 voorm. 9. Vrijdag 13 voorm. 8.— voorm. 9. Zaturdag 14 8.— 9.— 9.— Maandag 16 8.- 9.— 9.— Dingsdag 17 8. 9.— 9.— 0ï»t>crt«nticn. Heden viert KAATJE van den BERGE, Wed. C. Tüijn, haar Olsten GJ©t>oox-te<lii£>-. Dreischor, 12 Maart 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1