ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5050. Xaturdag 7 Maart 1885. 41ste Jaarg. BRANDSCHOUWING EERSTE ZITTI\G VlYJIFA' MILITIFIUD. NATIONALE MILITIE, Nieuwstijdingen. Stwcrifett. -Sjjawje. iPttttsfWttwk. Middelburg en Zierikzee. Schipper A. v. d. FTUCHT Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIÊN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. Aankoop van paai'den voor het Leger. De BURGEMEESTER van Zierikzee, maakt bekend, dat eene door den Minister van Oorlog aangestelde Com missie op Maandag; den. Q Maart e. li., zich in deze gemeente zal bevinden tot aankoop van voor den Militairen dienst geschikt inlandsche paarden. De keuring der paarden zal beginnen des vóórmiddags te 10 uur aan het plein genaamd »de Balie". Omtrent de eischen waaraah de paarden moeten voldoen, kunnen inlichtingen worden verkregen ter Secretarie te Zierikzeealsmede bij al de Burge meesters in de eilanden Schouwen en Duiveland. Zierikzee den 6 Maart 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag: den Oden Maart eerstkómende en volgende dagen eene algemeene brandschouwing in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeen komstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 6 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. vak der LEK de CRERCQ. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Zierikzee Brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, behoorende tot de lichting van het jaar 1885, dat de militieraad op Maandag: den 16 Maart 1885 des voormiddags te 10 uur te Middelburg in de Abdij aldaar zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie, en de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend, op grond van de bepalingen der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72)alsmede omtrent de lotelingen, die, volgens de artt. 55 en 56 der wet niet tot den dienst der militie kunnen worden toege laten, en omtrent alle overige lotelingenvoorts, dat bij art. 54 dier wet is bepaald, dat geene vrij stelling, aangevraagd wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis aan lengte, wordt verleend, wanneer de betrokken k)teling niet voor den militieraad ia verschenen, zijnde' dit evenwel niét toepasselijk op den loteling, die wegens ziekte of gebreken buitpn staat is voor den militieraad te verschenen, daar deze, vol gens art. 89 der wet, geneeskundig zal kunnen worden onderzocht op de plaats, waar hp zich bevindten dat de lotelingen, die om bovengemelde redenen vrij stelling van den dienst der militie verlangen, en zij, die zich als vrijwilligers voorde militie hebben aange boden, mitsdien worden aangemaand, om op den be haalden tijd voor den militieraad te verschijnen en zich niet te verlaten op het ontvangen van een oproepings- biljet, daar het niet ontvangen van dit biljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor diefi' raad. Zierikzee, den 4 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzee; Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 26 Februarij j.l. (Prov. blad No. 84) brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente ter inzage ligt, een exemplaar van het boekwerkNederlands Leger," waarin het- hoofdstuk aangaande den „Dienst bij de Militie te land" aanmerkelijk is uitgebreiddat in dit boekwerk mede zijn vermeld de in de Staats courant van den 15 Januarij j.l. No. 12 opgenomen bijzondere bepalingen aangaande den eersten oefenings- 'tijd voor ingelijfden bij de Militie te land voor de lichting 1885 en dat de lotelingen, die vóór hunne inly ving bij de Nationale Militie het daarin vermelde èxamen wenschen af te leggen, zich vóór den 20sten Maart e.k. tot dat einde schriftelijk moeten aanmelden bij den Kommandant van het korps hunner keuze, terwijl het programma van genoemd examen in boven gemeld boekwerk is vervat. Zullende zoowel aan hen, die zich vrijwillig in Militairen dienst willen begeven, als aan de Militie- pligtigen, alle verlangde inlichtingen ter Gemeente secretarie worden gegeven. Zierikzee, den 3 Maart 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Een gevangen genomen Atjeher gaf, volgens eene unededeeling aan het »A. Hdbl.", zijne indrukken over den Atjeh-oorlog als volgt weer "Volgens hem waren de Atjehers met den oorlog erg -ingenomen. Hij bezigde eene uitdrukking, welke ik niet fbeter kan weergeven, dan met«Zij zijn zoo bljj weer- .voor vol te worden ingezien". Atjeh was geheel en al vervallen en vergeten, -ging hij \oort. Vijfhonderd soldaten, die waren door gemarcheerd en volgehouden hadden (een jaar of tien .geleden) zouden het rijk hebben ten onder gebragt. .Nu leeft Atjeh weer; het heeft zjjn prang-besaar (groot .oorlog) even goed als Turkjje alles komt er lang zamerhand boven opin geen eeuw zijn er zooveel ringits (rijksdaalders) in het land geweest; de hoofden hebben prachtige geweren, gouden horloges, stokken met goud beslagen ja wat niet al'? Sommigen -kloppen er een prachtig pensioen uitDe handel in wapens en munitie, in levensmiddelen en in nuttige voorwerpen, die men vroeger niet wist dat bestonden, bloeit en tiert, hoewel, 'tis waar, op dit oogenblik min of meer gedrukt door al die kapel grang (oorlog schepen) op de rêe, maar die hadden zij vroeger wel meer gehad en bleven in den regel niet lang veel schade deden die schepen echter niet, omdat de kusten van Atjeh te uitgestrekt zijn, om behoorlijk bewaakt te kunnen wordenHij dacht wel dat de Hollanders nog een paar jaren zouden blijven, nu die nieuw bentin gs pas zoo netjes klaar zijnMaar welk een handel, Toewah, op die pasars (markten)! De oudste menschen herinneren zich Zulk eene drukke negotie niet, in kippen, in eieren, in tabak, in sarongs in 't kort alles. Wat wil men in Allah's naam meer Wasliilipton, 4 Maart. De heer Cleveland is heden als President der Republiek geïnstalleerd. In zijne bij die gelegenheid gehoudene toespraak deed hij de noodzakelijkheid uitkomen van het handhaven der Buitenlandsche staatkunde, zooals door de geschiedenis, de overleveringen en den bloei der Republiek als aan- fewezen is, namenlij k de staatkunde van onafhankolijk- eid, van vrede en onzijdigheid, die zich vrijhoudt van alle Buitenlandsche twisten en van eerzuchtige bedoelingen ten aanzien van het grondgebied van anderen, maar ook de inmenging van dezen in de staatkunde der Unie afwijzende. Deze staatkunde was die van Monroe, Washington en Jefferson. Het is de staatkunde van vrede, van handel en van oprechte vriendschap met alle natiën, zonder zich te binden door een bondgenootschap met eenigen Staat. £ngcl«n5>. Londen, 5 Maart. Naar de „Times" verneemt, wil de Regeering eerstdaags het Parlement om mag- tiging verzoeken tot eene onmiddelijke versterking van het Britsche leger met 12,000 tot 15,000 man. Door eene ontploffing van mijngas werden er Maandag-avond in de kolenmijn Asworth, bij New castle, 26 menschen gedood. Een zestal schipbreukelingen van de Noorsche bark „Surrey," welke bij de kust van Newfoundland verging, kwamen dezer dagen te Liverpool aan. De bemanning van het schip bestond uit 17 koppen, en elf daarvan kwamen om het leven. Het schip werd door aanhoudende stormen zeer ont redderd en lek en eindeljjk sloeg het om. De beman ning werd van het dek in het water gespoeld. Drie mannen, die beneden in het schip waren, verdronken en eenige anderen, waaronder de kapitein, slaagden er niet in, het op zijde liggende schip weder te berei ken, maar zonken in de diepte weg. De overgeblevenen bonden zich nu met touwen aan het schip vast, om niet over boord geslagen te worden. Zij bragten daar vreeselijke uren door. Een hunner stierf van uitputtingtwee anderen maakten zelf een eind aan hun lijden door in zee te springen, en ein delijk waren er nog slechts 6 mannen over. Deze bragten, in het overblijfsel van een-der mas ten, nog drie dagen en nachten zonder eenig voedsel door. Op den derden dag zagen zij een stoomschip aan komen, maar het scheen hun seinen niet op te merken en ging voorbij. Spoedig daarna echter kwam een ander naar Liverpool bestemd stoomschip, de Lage Winnepy, hun te hulp. De uitgeputte en van kou verstijfde schripbreukelingen werden daar aan boord opgenomen en liefderijk verzorgd. De schade, in de provincie Grenada veroorzaakt door de aardbevingen kan thans op 5.000.000 gulden worden geschat. Het dooiwedei; is dit jaar in het Zwitsersch hoog gebergte zóó vroeg ingevallen, dat de post reeds sedert eenige dagen niet meer van de slede gebruik kan maken. De sneeuw zal spoedig geheel verdwenen zün. Voor dezen tijd van het jaar eene zeer groote zeld- Berlyn5 Maart De rijksdag stond met 173 tegen 152 stemmen bij de derde lezing van de begroo ting _20.000_ Mark toe voor een tweede directeurs-be trekking bij Buitenl. Zaken, die bij de tweede lezing waren geweigerd. Het centrum bleef bij zijn weigerend votum, van de vrijzinnigen stemden ongeveer 20 vóór. Bij het opruimen der puinhoopen van de afge brande tapjjtfabriek te Aken werd Zaterdag een sedert den brand vermiste kat gevonden, die nog leefde en dié zes weken zonder voedsel had doorgebragt. Het dier was tot een derde gedeelte van zijn vorigen om vang geslonken en men kon zien dat aan zijn staart geknaagd was. Men hoopt het dier in 't leven te be- ouden. Leeuwarden 4 Maart. Aan het station alhier kwamen Maandagavond om half elf de Friesche hard rijders R. van der Zee en B. Kingma van hunne reis naar Christiania terug. Zij werden bij de aankomst verwelkomd door een luid gejuich der duizenden, die in den omtrek van het station aanwezig waren en door mr. _S. Salverda, vise-precident van het „Nederl. Schaat- senrijdersbond." Begeleid door het muziekkorps der infanterie, de bestuursleden der Leeuwarder IJsclub en eene groote menigte, ging de tocht naar het Friesche Koffiehuis, alwaar de hardrijders nogmaals werden welkom geheeten. Eenige prettige uren werden hier doorgebragt, waarbjj den rjjders vele ovatièn ten deel vielen. Amstei*<lam4 Maart. De constitueerende ver gadering der „Liberale unie" werd heden geopend door den heer mr. Levy met een welkomstgroet aan de af gevaardigden. Hij schetste daarna de aanleidende oor zaken tot de stichting, die' gelegen zijn in de jongste .gebeurtenissen op het staatstooneel, welke behoefte schiepen tot gemeenschaps-oefening, waarvan deze bij eenkomst de afspiegeling is. De heer Levy kwam voorts op tegen de beschuldiging dat liberalisme en ongeloof gelijkluidend van beteekenis zijnhij hield echter vast aan het idéé, dat geen kerk haar wil aan den staat voorschrijven mag. Te midden van felle tegenkanting zal de gemeenschap der liberalen begeerendat de regtstaat aan allen gelijkelijk zegeningen aanbiedt. Door den heer mr. Karsten van Arnhem werd hierop voorgesteld om de pers te amoveeren, als zjjnde deze eerste vergadering, de kraamkamer der „Liberale unie" niet geschikt voor de publiciteit. De heer Van Lier van Assen kwam sterk op tegen deze motiezij toch zal in de eerste plaats het doel van geheimhouding niet bereiken, maar in de tweede plaats is zij in strijd met de principes, waarop het liberalisme is gegrondvest. De motie van mr. Karsten werd bestreden door de heerfen Levy, Voüte, Cohen Stuart en verdedigd door dr. Kan van Rotterdam. Ten slotte werd ze verworpen met 49 tegen 40 stemmen. Uit het daarna uitgebragt verslag bleek, dat tot de „Liberale unie" zijn toegetreden 62 vereenigingen met 4390 leden, die 102 leden kunnen afvaardigen. 14 ver eenigingen hadden bepaald geweigerd of voorloopig j toe te treden, terwijl andere het resultaat dezer vergadering wilden afwachten. Langdurige dis- cussiën werden gevoerd over twee moties van mr. Fockema Andrae te Leiden om de eerste twee vraag punten, betreffende besluiten omtrent essentieele en administratieve voorschriften in het huishoudelijk re glement, thans niet te behandelen, maar daaromtrent concepten van de te benoemen commissie van voorbe reiding af te wachten. Met groote meerderheid werden beide moties aangenomen; na verdediging door de heeren Zaaijer te Leeuwarden, Van Capelle te Arnhem, Wicherlink van Zwolle en anderen en na bestrijding door de heeren mr. Levy, Armand Sassen van Amster dam, Waller van Alkmaar en anderen. Er werd vervolgens besloten de vaststelling van een huishoudelijk reglement te verdagen tot een nieuw ontwerp door de commissie van uitvoering zal gecon cipieerd zijn. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren prof. Van Hamel en mr. Levy van Amster dam, mr. H. J. Dijckmeester te Gorinchem, dr. J. B. Kan te Rotterdam, mr. G. H. Bolhuis te Utrecht, mr. E. Fokker te Middelburg, professor Ducker te Gronin gen, mr. Wicherlink te Zwolle en mr. E. H. Karsten te Arnhem. De commissie koos uit haar midden tot voorzitter prof. Van Hamel, tot vice-president mr. Karsten en tot penningmeester mr. Dyckmeester. In een brief uit de hoofdstad in de «Arnh. Ct." wordt verband gezocht tusschen de grieven, die in den laatsten tijd bij de stedelijke autoriteiten tegen de brandweer waren gerezen, en de plotselinge verdwijning van den heer Dijckmeester. Sedert de directie van het korps van den oprichter, den heer Steenekamp, in an dere handen was overgegaan, liet de tucht te wenschen over,^ wat tot berispingen van den commandant aan leiding gaf, die daardoor meer en meer inzag, dat hij niet als de regte man op de regte plaats werd beschouwd. Zelfs moet zjjn vriend Steènekamp hem bij zijn laat ste bezoek in den noodlottigen nacht den raad hebben gegeven zijn eervol ontslag te vragen, ten einde te voorkomen, dat het hem zou worden gegeven. Met die tijding durfde de heer Dijckmeester niet tot zijn gezin terugkeerea. Zijn voortdurende zwaarmoedig heid bewees, dat wanhoop aan de toekomst reeds lang wortel bij hem had geschoten. Een tweejarig meisje te Zaandam is in een pot met kokend water gevallen en na een smartelijk lijden denzelfden dag aan de gevolgen overleden. Arnhem4 Maart. Een heer, die in den trein van Utrecht naar Arnhem zat, deelde ons het volgend staaltje medeVóór hem in een coupé 3de klasse zat een rijksveldwachter, begeleidende eene vrouw met haar kindje van 1 jaar en haar jongste, 14 dagen oud. Zjj had met haarman te Gouda, in een logementjein- trek genomen, doch werd den derden dag na hare be valling moedwillig door haar echtgenoot verlaten. Nog verre van geheel hesteld, werd zij als Duitsche en zonder middel van bestaan over de grenzen gezet en daartoe als eerste station ter verdere uitleiding aan de Arnemsche politie toevertrouwd. Diep mede lijden moest men hebben met de uitgehongerde vrouw, die slecnts langzaam zich kon voortbewegen en zelfs het noodige voedsel miste voor haar jonggeborene, die door den veldwachter in eene korf over de straat moest worden gedragen. Wij stelden hieromtrent een onderzoek in en tot ons leedwezen bleek deze opgave juist. Maar we vernamen bij die gelegenheid, dat onder onze Arnhemsche politie-agenten mannen met warme harten worden gevonden, daar allen zonder onderscheid hun eigen karige beurs openden, om de ongelukkige een goed maal te bezorgen. Zoo dikwijls wordt over weinig mededoogen van de politie geklaagd, dat wij vermeen den, ook dit feit wel eens te mogen releveeren. Etten, 3 Maart. Gisteren kwam alhier op het bu reau van den burgerlijken stand een vader aangifte doen van zijn eerstgeboren kind. Hij deelde met tranen in de oogen mede, dat het kindje echter reeds over leden was, weshalve het in het register der dooden werd ingeschreven, 's Anderendaags echter verscheen hjj andermaal op het bureau met de mededeeling dat zjjn kind niet dood was, maar leefde. Alzoo zal eene overschrijving dienen plaats te hebben. 's Gravenliage5 Maart. Na afstemming van het voorstel van den Min. van Justitie om op zijne begrooting 50.000 te brengen als eerste termijn voor den bouw van een huis van bewaring te Breda, is het Hoofst. Justitie met algemeene stemmen aangenomen. Thans was aan de orde Hoofdst. "V. (Binnenl. Zaken), waarbjj vooral bij de ^afdeeling «Onderwijs" de partijen zich zullen meten. Yan art. 163 werd de Min. alles toegegeven. Bij dit laatste art. is door den Min. over genomen een voorstel van den hr. v. Kerkwijk om op de post voor medische-politie 500 te schrappen, ten einde de vacature van Inspecter van het Geneeskundig Staatstoezigt in Zeeland slechts door een adjunct-in specteur te vervullen. Bij het voortgezet debat over binnenlandsche zaken is aangenomen het amendement om de tractements- verhooging van 2250 voor de districtsveeartsen te schrappen. Het amendement-Beelaert8-Fabius om 2 ton te schrappen op de post van 5 ton voor de wering der veeziekte is verworpen met 60 tegen 24 stemmen nadat de Minst, verzekerd had in elk geval met tegenwoordige maatregelen te zullen voortgaan en medegedeeld had, dat na 6 weken, gisteren weer een geval te Schiedam was voorgekomen. De onderwijsdiscussie is aangevangen. De heer Schaepman bestreed vooral het peil van het hooger onderwijs en zinspeelde op een voorstel tot de opheffing van een universiteit. De heer Gleichman verzekerde dat de liberalen niet zouden stemmen voor de amendementen die de wette lijke organisatie omverwierpen. De heer Fabius drong aan op regeling van de op- leidings-exames en toezicht. De heer Roell verdedigt de Hoogescholen. Morgen voortzetting. Het verzoek der leeraren van de H. B. School met 5-jarigen cursus te 's Hage, om vergoeding van het na deel, geleden door het in het ongereede raken hunner jaarwedden over de maand December 1884, is door den gemeenteraad afgewezen. Botterdam 4 Maart, Naar wij vernemen is door den heer officier van Justitie alhier, eene ver volging ingesteld tegen J. P. Brakkee, directeur van een hier gevestigd begrafenisfonds en eene maatschappij tot geldelijke uitkeering bij overlijden, omdat hij zich met de gelden, dat fonds en die maatschappij behoo rende, heeft verwijderd. Op den stoomtram GoudaBodegrave is eenver- schrikkelijk ongeluk voovgevallen. De chef machinist Van der "Willigen meende nog juist een touw te kunnen losmaken voordat de locomotief de loods bij het station te Gouda zou binnenrijden, maar de vaart was sneller dan gewoonljjk en de man werd tusschen de machine en den aan den ingang staanden paal plat gedrukt. 'Een kwartier later was hij een lijk. Zijn bejaarde "ouders verliezen in hem hun steun en kostwinner. Doch hij was bij de Eerste Ned. Verzekering-Maat schappij voor f 2000 verzekerd, zoodat zijn ouders finantieel althans eenigzins worden schadeloos gesteld. VTissin gen 4 Maart. Onder de passagiers der mailboot „Princes Marie" van de maatschappij „Zee land," heden van Queenboro alhier aangekomen, bevond 'zich een drietal merkwaardige- personen, die, voor zoover de omstandigheden dit gedoogden, heel wat bekijks hadden van hunne medereizigers en van het bij de aankomst der boot aanwezige publiek. Het waren drie dwergen, naar beweerd wordt de •kleinste menschen der wereld, en met hun drieën vor mende de Royal American Midgets Company, in Amerika en Engeland algemeen bekend en daar kortweg de Midgets genoemd. De beide hoofdpersonen van het dwergen-gezelschap, dat op reis was van Plymouth naar Berlijn, om zich in laatstgenoemde plaats te laten bekijken, zijn de „Generaal" Mite en diens echtgenoote Mrs. Mite. (Het huwelijk tusschen deze twee werd eenigen tijd geleden te Manchester voltrokken). De „Generaal", wiens eigenlijke naam Joseph Flynn is, werd in 1865 te Greene (Chenango) in den Amerik. Staat New-Vork geboren, en heeft, op ruim 20-jarigen leeftijd, eene lengte van slechts 22 Eng. duim (M. 0,56), terwijl hij, geheel gekleed, niet meer dan 7'/j kilogr. Mrs. Mite werd eveneens in Amerika geboren, en wel in 1868 te Calamazo in den staat Michigan. Zij heet Millie Edwards en wint het zooveel in kleinte als in lichtheid van haren gemaal, daar zij slechts 19 Eng. duim (M. 0.50) lang is en nog niet 6'/s kilogr.weegt Het paartje is dus als voor elkander geknipt. Ofschoon de begeleiders van dit miniatuur-echtpaar zoo goed mogelijk zorgden het aan de nieuwsgierige blikken van het publiek te onttrekken, gelukte het ons toch den „Generaal" en zijne gemalin even te zien, en konden wij opmerken, hoe zij, in tegenstelling met andere zoogenaamde dwergen, die meestal mismaakte schepsels zijn, welgevormd waren. Zooals zij daar, op de armen hunner geleiders, en onder een doek, werden rondgedragen, geleken zij echter meer op aangekleede poppen dan op menschelijke wezens. De derde persoon van het gezelschap is zekere heer D. Ulps, een Duitscher, 24 jaren oud. Hij is een reus, vergeleken bij het echtpaar Mite, maar toch niet grooter dan een kind van 3 a 4 jaren. Hij bewoog zich vrij tusschen de overige passagiers, en verschafte ons welwillend eenige inlichtingen omtrent zijn eigen persoontje en zijne superieuren(want Ulps is, onder den titel van „kolonel", als koetsier in dienst van den „Generaal"). Het was aardig te zien, hoe de „kolo nel" met eene zware stem als een man bij den steward „a bottle of ale" bestelde, en toen als een kind op de teenen zich uitrekte om zijne betaling op de toonbank neer te leggen, hetgeen hem ternauwernood gelukte. De equipage van den „Generaal", bestaande uit een sierlijk vierwielig rijtuig, bespannen met twee bijzon der kleine paardjes, trok mede zeer de aandacht van het publiek. Mi<Icl©ll>u.x•g■5 Maart. De „Vereeniging tot bevordering van goede voorstellingen op Kunstgebied" schonk ons de gelegenheid weder een avond van kunst genot te smaken. In den schouwburg werd door de Rotterdamsche afdeeling van het Nederl. tooneel „Platijn en Co." opgevoerd. Het stuk voldeed goed, hoewel het meest aantrekkelijke zeker wel gelegen is in de bijtooneeltjes, die met den draad der intrigue weinig te maken hebben en laat ons dit vooral niet vergeten in het uitstekend spel van sommigen in het degelijk ensemble. Dankbaar maken we melding, dat het Bestuur ein delijk heeft toegegeven aan den in dit blad meermalen uitgesproken wensch, tot verloting der zitplaatsen. Biezelinge. Tot hoofd der openbare school alhier is, na vergelijke id examen op 27 Febr. jl.ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlij den van den heer Willem van de Linde op den "12 Januarij dezes jaars, benoemd de heer J. Topma, on derwijzer te Brielle sedert 1882 en bevorens te Kapelle. Tot dus verre hebben sinds 1621 alhier 12 personen achtervolgens de betrekking van schoolonderwijzer bekleed. - Zierikzee, 5 Maart. Heden namiddag is eene vrouw, die van de botermarkt huiswaarts ging, nabij'de Verfput plotseling dood gebleven. Het „Oosten," het blad der weesinrigting te Neerbosch, heeft uit Transvaal brieven ontvangen van daarheen vertrokken weesjongens. Zij waren te Ermeloo aangekomen. De toestand aldaar is allertreurigst vooral op financieel gebied, en ook door verdeeldheid, die er onder de bewoners van Transvaal heerschende is. Zij hebben echter voor het oogënblik met moeite werk gekregen, en ofschoon zij met ontzaglijk veel tegenspoed te worstelen hebben gehad, geven zij den moed niet op. Hun ervaring is deze, dat zij voor het oogënblik alle Hollanders dringend moeten afraden naar Transvaal te gaan, er heerscht zelfs op enkele plaatsen bijna hongersnood. In Ermeloo betaalt men 'voor een baal maïsmeel 30 tot 32 het land is zeer vruchtbaar, maar de bewoners zijn lui. Ook op de bewoners van de zuidpunt van Afrika, enkelen uitge zonderd, en op hun beloften moet men niet te veel rekenen. Donderdag 11. had te Balinge (Drenthe) een cu rieus voorval plaats. Aldaar kwam zekere H. S. uit Orvelte, en kreeg ruzie. Men werd spoedig handgemeen en sneed hem ten laatste beide ooren af. Naar men zegt was het om een oude wrok. S. zou namenlijk een hond van een der helden den staart afgesneden hebben. De politie zal de zaak wel verder onderzoeken. Dat het bij de loting voor de nationale militie soms wonderbaar kan toegaan, is ook weder te Cats gebleken. In die gemeente, welke nog geen 650 inwo ners telt, waren 12 lotelingen. Van dezen lieten de elf eersten het hoogste nommer, zeker wel niet uit menschlievendheid, voor een armen, diep ongelukkigen jongeling liggen en trokken twee neven, van de familie Maat, een vrij nommer, evenals bij vroegere gelegenheden al hunne voorgangers, 12 in getal, die tot dezelfde familie behooren. Tot de loting-curiositeiten behoort ook het volgende. De militie-commissaris in het le militie-district, de overste J. J. van Thiel, kreeg jl. Maandag te Grave een loteling uit de gemeente Schaik onder de maat, die slechts 1.274 meter lang was en ofschoon niet in tellectueel ontwikkeld toch niet mismaakt kan heèten. Dè dwerg kon ter naauwernood bij de bus. KERKNIEU WS. Beroepen te Zuid-Scharwoude, Ds. Venker te Brou wershaven, met het lot tégen Ds. Zegers te Haamstede. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te •Middelburg, Ds. G. H. van Kasteel ce Kollum. I» R E I) I K B E U R T E N bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE teZierikzee, Afdeeling Sint-Domusslraat. Zondag 8 Maart 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zond, 7. Woensdag 11 Maart. BIDDAG. VMorgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. ®s Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. COLLECTE VOOR HET WEESKIND. Gemengde Berigteu. Als eene groote bjjzonderheid wordt ons medegedeeld, dat een der leden van de te Zierikzee bestaande posfc- duivenvereeniging „Excelsior," dezer dagen tot de ge- wigtige ontdekking is gekomen dat uit twee eijeren drie lieve postduifjes zijn voortgekomen. Een district det Alpen heeft besloten om vorst Bismarck op zijn 70sten verjaardag een flinken stier present te geven van het beste ras, natuurlijk met het noodige aantal koeijen er bij. Eenige landbouwers zullen dit eigen aardig geschenk naar Berlijn gèleiden. De „stads krant" en „de wrjjving van een ankerstok" te Br., worden aangeraden niet zooveel praats te hebben van jongens waarvan niets te zeggen valt; zij moesten liever des avonds zoo laat niet gaan wandelen als hunne vaders niet thuis zijn, want dat kan wel eens verkeerd uitkomen. Te Ter Neuzen is de vasten-avond later gevierd dan in andere plaatsen, terwijl er nog al enkele Bachus-gasten aan deelgenomen hebben, zooals timmermans, kleermakers, schippers, bedienden, oude en nieuwe sluisknechts, enz. „Wel, welzegt Pietje te G., wat ben ik toch een ongeluksvogeleerst krijg ik klappen van een langlever en later werd ik door een Franschman de deur uitgegooid, maar nu zullen wij eens zien of Jan hun allebei geen Mores zal leeren. Een korporaal te T. N. moest zich zoo niet verheffen op zijne knapheidhij heeft nu drie meisjes aan de hand, maar als het wat later is kan hij er geen een meer krijgen. Twee meisjes te Seha- rendijke worden aangeradengeen brief te schrijven uit naam van een ander aan T. aldaar, want dat zou men niet verwachten van meisjes, die nog al fatsoen lijk willen schijnen. Het spreekwoord zegt niet te vergeefsmen wordt niet overreden door een koets, maar wel door eene vuilniskar. Dat gaat vooruit Dat gaat vooruitDe ega van een voorganger in Z.-Beveland kwiteert tegen concureerende prijzen koffij, thee, 3uiker, tabak, snuif en sigaren en wat verder bij het vak behoort. Neemt men het beroep van haar man in aanmerking, dan past dat toch niet. Dus, vrouwtje met uw fijne streken, Gij wilt zoo gaarn van godsdienst spreken, Doch hebt van godsdienst taal noch teeken, Nu gij wat nader wordt bekeken. Ja, vrouwtje met uw fijn gezigt, Wees hierin wat voorzigtig, Want wat je nu toch wel uitricht, Is, dunkt mij, ver van richtig. De voorstelling te Noord, zal plaats hebben op het laatst dezer maand op nader te bepalen dag, ten huize de Kroon, en zal worden opgeluisterd door strijkmu- ziek. Te Ba. zal eerstdaags in het koffijhuis worden opgevoerdeen blijspel in 5 bedrijven. 1ste bedrijf, de bruiloft van Bram en Saartje2de bedrijf, een kurk op de flesch, óf Napoleon op een hooizolder3de bedrijf, Hannes en zijn bokkenwagentje4de bedrijf, Evert, de leelijke vleermuis 5de bedrjjfDe oude kleêrkooper, of een vriend in nood. Na afloop muziek en bal. Een bakkersknecht te Melis, moest het brood wat beter bakken en de meisjes niet zwart maken als zij meel in de bakkerij brengen, want zoo doende bant hij alle van de winkel af. Pryzen tier» Boter en Eijeren. Zierikzee 5 Maart 1885. Boter hoogste koers 0,60 en laagste koers 0,50 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers 0,85 en laagste koers ƒ0.75. STOOMBOOTDIENST MAART 1885. Van MIDDELBURG Zaturd. 7 'smorg. 11,u. Maand. 9 'smidd. 3, Dingsd. 10 'smorg. 11, Woensd. 11 8, Dond. 12 Vrijdag 13 6,- Van ZIERIKZEE Zaturd. 7 'smorg. Maand. 9 Dingsd. 10 Dingsd. 10 's midd. Woens. 11 Dond. 12 Vrijdag 13 7,— u. 7,30»- 7, 3,— 3,— 3,— Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bjj den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes wor den getelegrafeerd. vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des "Vryd»g»-n»*ioiclclag:s van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. <8- Dingsdag 10 Maart a. s. hopen onze -8» g geliefde Ouders: g M. EVERTSE <8- pn cö- -8» tg. N. van der WERVE -8j g hun 30-jarig: Huwelyksfeest te <8- herdenken. -8> g Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- c8- en Klein-Kinderen. -8> g Kerkwerve, 7 Maart 1885. -e> Ondertrouwd JAN van den BERGE en MARIA JOHANNA STAADE. i Gravenhage, 5 Maart 1885. Ondertrouwd A. GOUDZWAARD. Zierikzee, 6 Maart *1885. Ondertrouwd JACOBUS MARKUSSE MAATJE ROELOF. 7 Maart 1885. Brouwershaven, Cortgene, Geen Receptie. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon., J. K^ BAKKER, geb. van den Houten. Zierikzee, den 5 Maart 1885. Heden overleed mijne geliefde Zuster ANNA CATHARINA. L. R. van den BROEK, Oost-Voorne, 2 Maart 1885. Eenige kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1