ZIERIKZEESCHE No. 5049. /fonderdag 5 Maart 1885. 4Isle Jaars. NATIONALE MILITIE." Verschijnt DINGSDA.G, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. AD V E RTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags vooriniddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. Besmettelijke Ziekte. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op de kennisgeving van den heer Inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezigt in Zeeland, van den lsten dezer MAAKT BEKEND dat het ROODVONK opgehouden heeft in deze Gemeente epidemisch te heerschen. Zierikzee den 3 Maart 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat de jaarlijksche Halfvas- tenmarkt op Donderdag den 12 Maart e.k. alhier zal gehouden worden, en dat de standplaats voor kramen zal zijn op het Kraanplein. Zeerikzee, den 3 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. P. vak der LEK de CLERCQ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzee; Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 26 February j.l. (Prov. blad No. 34) brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente ter inzage ligt, een exemplaar van het boekwerk„Nederlands Legerwaarin het hoofdstuk aangaande den „Dienst bij de Militie te land" aanmerkelijk is uitgebreiddat in dit boekwerk mede zijn vermeld de in de Staats courant van den 15 January j.l. No. 12 opgenomen bijzondere bepalingen aangaande den eersten oefenings- tjjd voor ingelijfden bij de Militie te land voor de lichting 1885 en dat de lotelingen, die vóór hunne inly ving bij de Nationale Militie het daarin vermelde examen wenschen af te leggen, zich vóór den 20sten Maart e.k. tot dat einde schriftelijk moeten aanmelden bij den Kommandant van het korps hunner keuze, terwijl het programma van genoemd examen in boven gemeld boekwerk is vervat. Zullende zoowel aan hen, die zich vrijwillig in Militairen dienst willen begeven, als aan de Militie- pligtigen, alle verlangde inlichtingen ter Gemeente- Secretarie worden gegeven. Zierikzee, den 3 Maart 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. DRA N K W E T. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee herinneren de belanghebbenden aan de bepaling van art. 6 van het besluit tot heffing van een ver- gunningsregt voor het verkoopen van sterken drank in het klein binnen deze gemeente, waarbij is bepaald, dat, indien de belastingschuldige wenscht dat de hem ver leende vergunning bij hel eindigen van het vergunningsjaar zal worden geacht wederom voor één jaar te zijn ingegaan, hij daarvan minstens ééne maand vóór het eindigen van den termijn, waarover de vergunning loopt, aan Burgemeester en Wethouders behoort kennis te geven. Zierikzee, den 4 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. vak der LEK de CRERCQ. Algemeen Overzicht. Geschiedenis en ervaring hebben meermalen bewezen dat de nood de verwijderden tot elkander brengt en dat veten en partijschappen zwijgen, waar het gemeen schappelijke vaderland aller medewerking eischt. In dat opzicht zijn bange tijden wel eens weldadig geweest, hoe ze overigens reden van klacht en bezorgdheid gaven. Maar evenzeer worden wij meermalen gewezen op het treurige feit, dat geen nood of bezwaar de oproerige hartstochten tot zwijgen brengt en wij zouden meer dan een voorbeeld kunnen noemen van ver zwaarden strijd en verwoest geluk, omdat zelfs in de bangste oogenblikken van algemeenen nood de strij dige driften en meningen het volk verdeelden. Doch wy behoeven niet naar het verledene om te zien, waar onze dagen dat alles, vooral dat laatste, bevestigen. Wij leiden onze lezers naar Engeland henen, waar, ja wel binnenlands van geen nood sprake is, maar dat in een oorlog zich wikkelde, die allerlei krachten verslind. De laatste gebeurtenissen in Egypte hebben een algemeenen verslagenheid verwekt, en van alle kanten rijst de vraag, wat wordt nu gedaan om ;8 lands eer te redden en 's lands belang het best te dienen Maar terwijl aller aandacht daarop gericht móet zijn, steekt de anti-ministerieële partij het hoofd op, zaait wantrouwen en verdeeldheid, kom1 ei rond voor uit, dat zij gaarne het Kabinet verdringen wil om zelve de ministerieële zetels in te nemen en ver lamt alzoo de macht der Regeering, die meer dan ooit den volkssteun behoeft. De zoogenaamde edele lord Salisbury, heeft in het Parlement zich aan het hoofd der molcontenten gesteld en opgewonden redevoeringen gehouden, die het gevolg hebben gehad, dat de motie tot afkeuring van de politiek der Regeering, met vrij groote meerderheid, door de Lords is aangenomen. In het Lagerhuis is weder eene zoodanige motie, door N.orthcote voorgesteld, even als alle amendementen daarop verworpen, maar slechts met eene meerderheid van 14 stemmen. Het Kabinet moet er dus wel ernstig aan denken om af te treden en daarover zou Zaterdag eene Kabinetsraad gehouden worden. De uitslag daar van is op dit oogenblik nog niet bekend, maar een telegram zegt, dat het aftreden niet waarschjjnljjk is. Of daarmede de toestand verbeteren zou, of een conservatief Kabinet zoovele betere uitkomsten zal verkrijgen, wy zullen het niet wagen daarover te be slissen, maar met ons leekenverstand zouden wij zeggen, dat het vry wat beter ware dat de zoo wjjze tegen partij den rechten weg nam en dat deze, eenmaal goed bevonden, gevolgd werd, dan dat eene verandering vip Kabinet en van Regeeringabeleid weder aanleiding geven moet, dat nieuwe twisten ontstaan en veel goeds wordt tegengehouden, zooals dat altijd bij ministrieële veranderingen het gevolg is. Inmiddels heeft men uit Egypte bericht ontvangen, dat generaal Bulier weder te Gukdal is aangekomen en dat daarmede de vroegere krijgsoperatiën weder verijdeld zjjn. Wij mogen ook niet nalaten te vermelden, dat Engeland in conflict dreigt te komen met Duitschland, over de inlijving van eene streek in Zuid-Afrika, waar reeds Engeland het protectoraat wilde uitoefenen en die nu door Duitsch land geannexeerd is. Zoo wordt het machtige Albion gestraft voor zijn heb- en bemoeizucht en wy kunnen met het oog op alle gebeurtenissen van den laatsten tjjd wel zeggen, dat de heilzon taant en dat Engeland er toe zou moeten komen ook de meerderheid van anderen te erkennen. De zoogenaamde Congo-conferentie te Berlijn is eindelijk afgeloopen, nadat op alle punten de noodige eenstemmigheid verkregen was. Bismarck eigent zich een groot deel van den lof toe, die aan de werkzaam heden der conferentie en de uitkomst daarvan wordt toegezwaaid en geen wonder, als wij lezen, dat de Koning der Belgen hem per brief zijnen dank betuigde voor de groote diensten, die. hjj aan de beschaving in Afrika heeft bewezen. Dat zal den Rijkskanselier goed doen, na de minder aangename ervaringen door hem in den laatsten tijd in den Rijksdag en in den Prui- sischen Landdag opgedaan. In ieder geval moet hem de eer gegeven worden, dat hij zich vrij wat langer heeft weten te handhaven, dan zoovele staatkundigen in andere landen en dat hij bij vele dwalingen misschien, zooveel goeds heeft tot stand gebracht en getoond, dat hij een volleerd diplomaat is, die met de jaren niet afneemt in energie en in kracht. Yoor zooveel zijn lichamelijke toestand daartoe heeft bijgedragen, mag hij zeker wel dankbaar zijn aan zijn lijfmedicus, dokter Schweringen, die hem geholpen heeft om te verma geren, en het was niet anders dan een bewijs van zijne dankbaarheid, dat hij dezen een professoraat opdroeg terwijl het ook als bewijs voor zijn invloed gelden mag dat het tractement van dien Hoogleeraar door den Pruisiscben Landdag werd ingewilligd, nadat door een ander Minister gezegd was, dat men alle bezwaren had ter zijde gesteld om een man als dien professor in de nabijheid van den Rijkskanselier te houden. De Fransehe Kamer heeft zich met de invoer rechten béziggehouden en het is opmerkelijk dat daar, éven "als elders, vooral van eene hoogere belasting van granen en meel sprake is geweest. Het schijnt wel, dat men overal in de weer is om een eerste voedings artikel minder verkrijgbaar te maken, terwijl men voorgeeft, dat de mindere standen moeten worden ont last. Indien de geruchten waarheid zijn, dan heeft de Fransehe Generaal Combet zich meester gemaakt van een eiland, dat alleen door Priesters bewoond werd, tot groote verontwaardiging van de Chinezen. De stemming van het volk is daardoor niet verbeterd, maar integendeel is de bevolking daardoor met grootere haat voor de Franschen vervuld. In België is men juist dezer dagen zeer in de weer om de handelsvrijheid te bevorderen. Te ^Ant werpen is een nationaal verbond voor handelsvrijheid opgericht en dit heeft als eene eerste en voorname zaak, in zijne banieren geschreven: geene hoogere belasting van granen en vleesch. Yoor het overige is men daar te lande nog altijd in de .weer met de on- derwijs-quaestie en in de Kamers worden daarover hevige debatten gevoerd. Zjj leveren niet veel resul taat op en zyn meest schermutselingen, die zich door allerlei hatelijkheden kenmerken. Het aan het onder wijs vijandige Kabinet gaat intusschen voort zijne plannen door te zetten en de liberalen kunnen wee klagen en razen, maar zij moeten, althans voor het oogenblik zich onderwerpen. De anarchisten gaan voort, in alle oorden der wereld het hoofd op te steken. In Zwitserland werden eenigen in hechtenis genomen op het oogenblik dat zij gereed stonden te vertrekken om zich door de wereld te ver spreiden. Het meerendeel van hen waren vreemdelingen. Vooral in N.-Amerika schjjnen zij te schuilen en zich te organiseeren. Niet alleen dat zij zich daar wapenen, maar zij houden ook geheime oefeningen in de krijgs kunde ten einde beslagen ten ys te komen. Een der bladen van Buffalo verzekert, dat op eene daar gehou den vergadering van Ieren het besluit genomen is ®en inval in Canada te doen en dat wel met 30,000 man. Is dit eerbiedwaardig cijfer juist, dan mag men wel van eene gevreesde macht spreken. Nieuwstijdingen. Sfmjcvi&tt. De weduwe van den bekenden „Generaal Tom Pouce", Mrs. Strutton, zal eerlang een tweede huwelijk aangaannatuurlijk weder met een dwerg„Graaf Rosebud," wiens eigenlijke naam Magri is. Het kleine weeuwtje vindt, dat zy den „Generaal" genoeg beweend heeft. Zij was, zoo verhaalde zij aan een Amerikaansch dagblad-reporter, eerst voornemens, alleen met haar kamenier naar Europa te gaan. Maar zij is van gedachten veranderd en zij besloot, „Graaf Rozeknop" niet van liefde te laten verkwijnen, maar hem als haar wettig echtgenoot mede op reis te nemen. ]Rusl<inï. Uit Petersburg wordt gemelddat bij de huis zoeking in de woning van den plotseling overleden student Pereljajeff eene geheime drukkerij der nihilisten ontdekt is. Alle kisten en kasten waren opgevuld met revolutionaire geschriften, onder matrassen vond men pas gedrukte exemplaren der »Norodnaja Wolja", en proclamaties van het Uitvoerend Comité, waarin die genen met den dood worden bedreigd die den bekenden nihilist Dejajeff verraden hebben. Verscheidene studenten zyn in hechtenis genomen. Te Boelabruk overleed dezer dagen een oude vrouw, die jaren gezegt en gedacht had, dat zy na haren dood in meel zou veranderen. Men dacht dat zij zeer arm was, daar zy van aalmoezen leefde. Groot was de wondering en de bljjschap harer erfgenamen, toen zij na het afsterven eene som van meer dan 50,000 fl. en veel van het fynste lijnwaad, iets wat de vrouw nooit gedragen had, vonden. Elf dagen na de begrafenis vond de familie nog elf zakken met zilvergeld en een koffer met klinkend goud. Het dorp Wohlenin het Zwitsersche kanton Augau, is het tooneel geweest van een brand, die veel overeenkomst had met dien welk eenige weken geleden het gesticht voor behoeftige krankzinnigen te Phila delphia vernielde. Een doofstomme knaap heeft daar het armenhuis in brand gestoken en van de 120 ver pleegden zyn er 5 in de vlammen omgekomen, terwyl er nog een aantal vermist worden. JFranferijft. De vermoedelijke dader van den jongsten grooten juweelendiefstal in de Avenue de l'Opéra te Parjjs, of een medeplichtige daaraan, is te Leipzig in hechtenis ge nomen. Hy boodt by een juwelier aldaar eenige kost baarheden te koop aan, welke tot de gestolen voorwerpen behoorden. 2$elgU. In de Belgische Kamer van vertegenwoordigers heeft de Minister Jacobs, by de behandeling der be grooting van Onderwijs, uitvoerig trachten aan te toonen, dat de schoolwet van 1884 niet de rampen heeft veroorzaakt, welke de liberalen hadden voorspeld. De openbare scholen, die opgeheven zijn, hadden toch nauwelijks leerlingen die welke behouden zijn, bloeien thans, terwyl zy onder de wet van 1879 kwyndende grieven der linkerzijde tegen de uitvoering der wet zyn öf overdreven öf ongegrond. Dit zegt een Minister in 't openbaar, ofschoon hij beter dan iemand zich kan hebben overtuigd van de onwaarh'eid zijner beweringen. Wat voegde de afge vaardigde Bouvier hem tegemoet Dat er dag aan dag lijsten worden opgenoemd van gemeentebesturen, die de wet onvoldoende schijnende te achten, scholen op heffen, de gemeentegelden ter beschikking van bijzon dere scholen stellen, welke dien naam niet verdienen, onderwijzers wegjagen, voor een deel van hun trakte ment berooven, of hen maanden lang op de uitbetaling laten wachten. De Ministers Jacobs en Thonissen ant woordden op die beschuldiging met allerlei uitvluchten en groote woorden, over de autonomie der gemeenten en de vrijheid der ouders, maar de feiten veranderen er niet door. De clericalen rusten niet, vóór de openbare school te gronde is gericht. Zaturdag is de Belgische postadministratie door een tot dusver door zyne superieuren volkomen ver trouwden besteller, Terrace geheeten, voor een bedrag van' ongeveer fr. 45,000 bestolen. Des namiddags tegen 3 uur heeft hij het hoofdpostkantoor verlaten met een aantal quitantien, hanuelspapieren en stukken van waarde, een gezamenlijk bedrag vertegenwoordigende van omstreeks 45,000 fr. 's Avonds kwam hij niet aan het kantoor en evenmin des Zondags, maar hij genoot zoodanig het algemeen vertrouwen, dat by niemand ook zelfs het vermoeden van ontrouw opkwam. Toen hij ook Maandag ochtend niet ten kantore verscheen, werd een ambtenaar naar zijne woning gezonden, omdat men onderstelde dat hij ziek geworden was, maar deze vond zijne vrouw doodelyk ongerust over het nitbljj- vèn van haren echtgenoot, wien zeker een ongeluk moest overkomen zijn. Terstond werd de politie met de zaak in kennis gesteld, die spoedig tot de ontdek king kwam, dat hier de misdaad van geldverdüistéring gepleegd was. Het voorloopig onderzoek heeft aan het licht gebragt, dat Terrace Zaterdag namiddag te 6 uur een bankbiljet van ƒ1000 op den boulevard Anspach gewisseld en daarvoor fr. 2080 in ontvangst genomen heeft. Den geldwisselaar zeide hij, dat het hoofdkan toor op 't oogenblik geen voldoende kas had om dit biljet te wisselen. De verduisterde stukken van waarde zyn voor het meerendeel buitenlandsche papieren en biljetten, vooral Nederlandsche. Door het parket is naar alle rigtingen het signalement van den dief ge seind, die hoogst waarschijnlijk in de val moet loop en, daar vele der verduisterde waarden niet gangbaar zijn. De straftyd van Eugène 't Kindt, den beruchten ex-kassier van de »Banque de Belgique" te Brussel, is bij koninklijk besluit met een jaar vermindert. Hjj zal den 31 sten December 1885 in vrijheid gesteld worden. 's Gx*avenhago3 Maart. De directeur der Brood- en Meelfabriek alhier, van der Putten, heeft zijn post verlaten. Door de justitie zijn termen gevonden om zijn opsporing en aanhouding te verzoeken. De voortvluchtige directeur der Brood- en Meel fabriek alhier, v. d. P., is te Brussel gearresteerd: Onze Regeering heeft reeds aan de Belgische zyn uit levering aangevraagd. De bevolking te Scheveningen is in de laatste jaren sterk toegenomen; bedroeg zij op 1 Jan. 1876 ruim 10,000 zielen, op 1 Jan. 1885 waren op het hülpbureau van bevolking te Scheveningen ingeschreven 15,896 personen, 7707 mannelijke en 8189 vrouwelijke. Van dit aantal behoorden 13,835 tot Ned. Herv. kerk en 1714 tot de Roomsch Katholieke kerk, slechts 175 waren Christelijk Afgescheidenen. Doi-drecht3 Maart. Gisterenavond omstreeks 6 ure had in de Prinsenstraat alhier een heftig tooneel plaats. Bij G. J. v. W., aldaar werd door een rijks veldwachter een dagvaarding thuis bezorgd, ter ver schijning voor de regtbank, waarover de betrokkene zoo verwoed werd, dat hij den veldwachter te lijf ging en dezen met een revolver dreigde. De veldwach ter- wist echter de gewapenden arm van den woestaard in bedwang te houden, die trachtte hem zyn hartvanger afhandig te maken. Door de inmiddels toegesnelde hulp van een agent van politie, die op het geroep van moord binnensnelde, liet v. W. af en vluchtte achter in zyn woning. Daar was echter geen uitgang, maar v. W. maakte gebruik van een gat van het tonnestelsel, het welk in de Kalkstraat uitkomt, en kroop daardoor naar buiten, waar hij het op een loopen zette en den weg naar de rivier insloeg. Daar gekomen sprong hij irr het water, hetgeen gezien werd door den stukadoor A. Knikman, die mede zich te water begaf om den drenkeling te redden. Deze was hiervan echter niet ge diend, want hij weerde zijn helper met vuistslagen af, zoodatdezezelf hulp noodig had wilde hij niet om komen. Van W. werd opgevischt, maar alle pogingen om de levensgeesten bij hem op te wekken waren vruchteloos. Middelbui'g, 4 Maart. Door de onderofficieren van het 3de regiment infanterie is, met medewerking hunner collega's der artillerie te Bergen op Zoom in garnizoen, een vereeniging opgericht tot ondersteuning van onderofficiers-weduwen en weezen. Goes2 Maart. Heden middag werd onder de hooge Heul in een der wegen van de Poel het reeds in vergevorderden staat van ontbinding zijnd ljjk van een onbekend manspersoon opgevischt. Het lijk is van middelbare lengte, met knevel en zwart hoofdhaar, gekleed met een korte jas, broek en bottines. Waarsclijjn- lykheeft het lijk reeds langen tijdin het water gelegen. Bij onderzoek in het gasthuis heeft men niets gevonden, waaruit men naam of herkomst zou kunnen afleiden. Bij het begin van dèn nieuwen cursus, 1 April, zal onder de vakken van onder wjjs op de ambachts school ook het smeden worden opgenomen. Eene be langrijke en hoogst gewenschte uitbreiding voorzeker; als er nu maar jongelieden zijn die er van willen profiteeren. Door den heer Lohman c. s. is op de begrooting van Binnenl. Zaken een amendement ingediend om te schrappen alle subsidien aan middelbare meisjesscholen. Wordt dit amendement aangenomen, dan is het lot onzer inrigting beslist. De gemeente kan niet zelfstan dig dergelijke instelling in het leven houden. En dat dit amendement nog wel uitgaat van den heer Lohman, dien wij, Goesenaren, in dubbelen zin onzen Lohman mogen noemen Onze eigen afgevaar digde is de slooper van zulk eene voortreffelyke in rigting van onderwjjs. Van zijne vrienden moet men het maar hebben Men is nieuwsgierig at elke houding onze oude afgevaardigdede heer Pompe van Meer- dervoort, tegenover dit amendement zal aannemen. In zekeren zin is hij de vader van ouze meisjesschool. In de gemeente circuleert een adres aan de Tweede Kamer om dat dreigend onweer te bezweren. Of 't hel pen zal Het zijn immers slechts liberalen, die daarop teekenden, en liberalen foei Door slechts 15 personen werd de laatste Volks voordracht van wege de vereeniging „Eigen hulp" bygewoond. En toch was het onderwerp „Ons Planeten stelsel" zeker wel interessant. De heer de Visser, leeraar aan de H. B. S. behandelde het opgegeven punt zoo populair en zoo aanschouwelijk mogelijk. Maar de werklieden behoeven van ons planetenstelsel niets meer te leeren en daarom bleven zij dan ook maar weg1 Zierikzee. Wy vestigen de aandacht op de advertentie, voorkomende in ons nummer van heden, betreffende de voorstelling der Rederijkerskamer Con cordia" alhier, omdat wy vernamen, dat eenige dillet- tanten haar zullen opluisteren met muziek. Nu- de pauzes daardoor worden aangevuld, doet het geheel van dien avond iets goeds verwachten. Het volgend schrijven van Kingma en Van der Zee wordt door het „Dgbl. v. Ned." medegedeeld Christiania, den 26 Febr. 1885. Geachte Heeren De wedstrijd is afgeloopen en is-niet goed voor ons geslaagd, want Van der Zee is door Paulsen geslagen. De eerste reed de baan van 4,800 meter in 12 minuten en 13l/s seconden, de laatste in elf minuten en 8 se conden. Het ys was slecht, want het was dooi weermaar toch, al was het ijs nog zoo goed geweest, Van der Zee zou het hebben verloren, want Paulsen kan het beter uithouden. Wij zijn anders goed ontvangen en hebben veel be kijk; het was net als waren wij zoo pas uit de lucht gevallenik zou wel zeggen „duizend was maar een". Doch dit moet ik nog u berigten, dat als wij by voorbeeldons van jongs af zouden hebben geoefend, ik zou gelooven dat hij ons niet zou kloppen. Wat mij betreft ik heb gereden tegen Karei Werner. Den eersten omloop was hij voor, doch den tweeden ik, maar bij de tribune, dat wil zeggen de plaats van aankomst, toen meende ik dat wij gedaan hadden, zoodat ik een oponthoud kreeg van 10 seconden en ik in 12 minuten-en 15 seconden de baan ben langs gereden. Doch Werner viel den laatsten omrit, zoodat deze in 12 minuten en 37 seconden de baan aflegde. Toen hij viel, was hy voor, zoo wat 2 seconden, doch zoo ik geen oponthoud had gehad en hij niet was gevallen, zou hij toch geklopt zijn, zooals nu ook. Intusschen uw dienstw. vriend, B. S. Kingma. R. v. d. Zee. Pieter Bruinsma heeft, per telegraaf naar Cristiania bericht gezonden, dat hy Axel Paulsen uitdaagt tot een wedstrijd om de champion-medaille. Door 135 Urker visschers zyn adressen gericht aan den Min. van Waterschap en aan de Tweede Kamer om aan te dringen op wijziging der wet op de zee- visschery, waardoor zij evenals de visschers te Volen- dam in hunne broodwinning worden bedreigd, zoo door het verbod van te visschen met de wonderkuil, als door den tijd voor ansjovisvangst te beperken van 15 Mei tot 15 July, terwijl er lang voor 15 Mei ansjovis gevangen kan worden. Zierikzee4 Maart. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier is benoemd tot regentes van het Burger Weeshuis, in plaats van wijlen Mevr. Schuurbeque Boejjede Jonge, Mevr. Hejjse Isebree Moens. .'De rekening van het pensioen-enweduwenfonds van gemeente-ambtenaren over 1884 is gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren de Looze, S. J. Ochtman en de Crane. Een verzoek van J. Schippers, eervol ontslagen nacht wacht, om na 40-jarige dienst eene jaarlijksche grati ficatie uit de gemeentekas te genieten, wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth. Remissie van Hoofdei. Omslag wegens vertrek naar elders wordt verleend aan W. Oudendijk ad 7,46l/j en aan C. A. den Haan ad 1,86 '/s. Wordt besloten tot den verkoop van eenige opgaande boomen, nabij de Zaagmolen, óp de Lapschuursche weg, de Begraafplaats, het Zeiketerrein en nabij den uitgang van de Nobelpoort. Door het overlijden van den ambtenaar, belast met het toezigt op de invordering der plaatselyke belastingen J. v. d. Have (die eene jaarwedde van 350 genoot), is deze betrekking vacant. Op voorstel van Burgem. en Weth. is besloten aan hen op te dragen de be noeming van een opvolger op eene bezoldiging van f 250 per jaar, terwijl deze te benoemen ambtenaar tevens zal worden aangesteld als agent der bevolking op eene jaarwedde van 200. Het vaststellen der instructie van genoemden ambtenaar is mede opgedragen aan het Dagel. Bestuur. Niet overal dalen de landprjjzen, zoo meldt men ons uit Terneuzen. Drie hofsteden, door de beide Ter- neuzensche notarissen te koop gepresenteerd, en te zamen dicht by de 120 H. A. land beslaande, zijn in 6 perceelen geveild. Alleen het laatste perceel, ruim 22 H. A. groot, bragt per H. A. minder dan ƒ1000 op. Alle andere perceelen zijn gegund voor meer dan ƒ1000 per H. A. Gaat men na, dat alle perceelen ge kocht zijn door in dezen omtrek wonende landbouwers dan komt men licht tot het besluit, dat de achteruit gang van den landbouw öf slechts betrekkelijk, öf niet overal heerschende is. Uit Biervliet schrijft men De landbouwers in deze en omliggende gemeenten bevinden zich, wat de suikerbietenteelt betreft, in eenigszins betere positie dan die aan gene zjjde der Schelde. Werd op de vergadering van het beetwortel-suiker fabrikanten-bond de prijs der beetwortelen op 8 per 1000 KG. bepaald, in dit kanton kan men ƒ8,50 be dingen. In de „Kamper Ct." wordt er der Regeering een grief van gemaakt, dat zij bij de indiening der wij zigingswet van het vergunningsrecht een privilege in 't leven heeft geroepen De Regeering wil namelijk als by uitzondering aan koek- en banketbakkers toestaan sterken drank by het glas te verkoopen. Om nu te doen uitkomen hoe onbillijk dit privilege is, doet het blad twee vragen lo. Er bestaan in sommige plaatsen zoogenaamde eier- huizen, waar men eieren, zuur, paling in gelei en dergelyke lekkernyen gebruikt. In dergelijke inrig- tingen zal geen sterken drank of likeur bij het glas mogen worden verkocht, maar is dit billjjk, als het wel wordt vergund aan koek- en banketbakkers 2o. Een belangryk voordeel van de drankwet is, dat vele gelegenheden omsterken drank te drinken, tijdens kermissen géïmproviseerd, worden tegengegaan. Maar hoe kan het verkoopen van sterken drank by het glas in wafel-, beignets- en poffertjeskramen worden ver boden, als het toegestaan wordt in koek- en banket winkels Hier is de overeenkomst van nering dan toch zeker veel grooter, dan by banketbakkers en koffiehuishouders In een kelder te Amsterdam zyn een vrouw, twee kinderen en een man door gas bedwelmd geraakt. Nog by tjjds ontdekt, gelukte het eerst na veel moeite hen tot bewustzjjn te brengen. Een lek in een hoofd buis was de oorzaakjj van het ongevalhet gas was daaruit door den vloer der woning gedrongen. Onder zeer vele bewyzen van belangstelling herdacht Zondag 11. de heer C. De Vries te Middelharnis zijn 25jarige ambtsbediening als notaris. De toestand der beide conducteurs aan den Rijn spoorweg, die op 18 Februarjj 11. by de ontsporing van trein 34 by Eede ernstig gekwetst werden en in het ziekenhuis te Arnhem verpleegd worden, is naar om standigheden zeer bevredigend. De uitwendige ver wondingen genezen goed en ook met de inwendige gaat het langzaam vooruit, terwyl de patiënten zeiven zich veel beter gevoelen. Een tragi-komisch voorval had Zaturdag te Apel doorn plaats, waar de sneltrein er van doorging met den lampenist J. H., die bovenop de wagens nog niet geheel gereed was met zyn werk. Uit zyn werkelijk positie werd hy te Voorst verlost en een wagon met een 60tal kostleerlingen reed onverlicht door tot Zutphen. Omtrent eene Limburgsche revolver-dame wordt uit" Bocholtz gemeld„Burentwist gaf aanleiding tot een afschuwwekkende moordpoging. De twee huisge zinnen F. en W., die één huis bewonen, waren her haaldelijk in twist en oneenigheid. Tengevolge eener scheldparty, acht dagen geleden, kwam de huisvrouw van F. op het denkbeeld een revolver te koopen, om by de eerste de beste gelegenheid hierdoor aan haar woorden kracht by te zetten. Deze liet niet lang op zich wachten. Vrjjdag althans loste de echtgenoote van F. op W. twee revolverschoten, waarvan een in den hals en het andere in den schouder doordrong. Hoe wel niet levensgevaarlijk gewond, zal W. toch langen tjjd buiten staat bljjven zijn werkzaamheden te ver- rigten. De justitie heeft zich reeds met de zaak be moeid." Gemengde Berigten. Overal neemt de bevolking toe, doch gelukkig is zij in het tuchthuis te Leeuwarden ten vorige jare met 10 verminderd. Als historisch word het volgende mede gedeeld': Een handelaar, tevens kapitein bij de schut ter jj in de plaats zjjner inwoning, failleerde en deelde aan zyne schuldeischers slechts vjjf percent uit. Op een goeden dag zyne troepen kommandeerende, riep hjj met een barsche stem„geef acht't geen een oneerbiedig schutter tegen zijn wapenbroeder deed zeggen„Kaik Piet, nou roept ie geeft acht en toen die feliet was, gaf ie zeivers mar vaif.In de provincie Groningen kost het roggebrood op sommige plaatsen slechts 3 Va Ct. per oud pond. Men verze kert dat de prjjs der rogge nog meer zal dalen, daar er overvloed is in de Oost-Europesche staten. Te Haarlem had een boer drie schoppen gestolennauwe lijks had de politie dit bemerkt, of „schoppenboer" werd ingerekend. Te Goudriaan moeten de herber gen voortaan des avonds om 9 uur gesloten worden dat is maar lastig voor de „plakkers.' In zeker week blad las men de volgende advertentieTe koop een hoenderhok en duiventil mét een haan, zes kippenen acht duiven, alles door een bekwaam timmerman ge maakt. Een brave bakker te Me. moest zich zoo niet aan de christelijke vroedvrouw overgeven, want dat zal verkeerd uitloopen. Men zegt dan ook De man zyn zwarte krullebol Raakt geheel en al op hol. En bleef het daar nu nog maar bjj Maar ach geheel de bakkery Wordt dagelijks zoo schraal en mager En al de klanten worden trager. Een bakkersvrouw te Nu. moest zooveel praats niet hebben van menschen, waarvan niets te zeggen valt, want als zjj om haar zoon denkt heeft zy toch zeker wel genoeg. Het is Pietje van onder Kloetendorp dezen winter bitter tegengevallen, dat zij de knecht van haar baas niet heeft kunnen krjjgen, want als men de 30 gepasseerd is, dan wordt het tijd om ge trouwd te raken. Zy heeft het echter aan zichzelven te danken, want als zjj maar gezwegen had, zou zjj nu niet worden uitgelagchen. Een zeker Betje te T. N. moest voortaan zooveel praats niet hebben van een ander, want een fatsoenlijk meisje gaat niet mede met een korporaal nadat hij eerst zjjn meisje heeft thuis gebragt. Zjj moest dus maar eerst haar eigen tuintje wieden, vóór zjj een ander gaat bespieden. Leentje te W. moest zooveel praats niet hebben van C., want zjj kan hem toch niet krjjgendit zal haar wel bitter tegenvallen. _Eene_ vrouw op de smalstraat te Z. moest zoo dikwijls niet eene visite afleggen bjj haar buurman, want als de ketel zoo dikwijls lek is, dan zal het soldeersel opraken. Gewijd aan de Pastory op een dorp in Z. Beveland. WijzeWien Neerlands bloed. Wie weinig geld In 'tlaadje telt, Van last'ren gansch niet vry, Wie een bjjzaakje ter hulpe snelt, Raakt uit den nood als wij. Hij loopt met 'n onbeschaamd gezicht En biedt zjjn waren aan. En dat bjj 't volle manelicht Hoe moet men dat verstaan (bis) Stoomboot „ZIERIKZEE". STOOMBOOTDEENST Zierikzee en Rotterdam MAART 1885. Van ZIERIKZEE Vrjjdag 6 'smorg. 8,30 u. Zaturd. 7 8, Zondag 8 9, Maand. 9 8, Ding8d. 10 8,30 Woensd. 11 9, Van ROTTERDAM Dond. 5 'smorg. 11,u. Zaturd. 7 11, Zondag 8 10, Maand. 9 12, Dingsd. 10 11, Woens. 11 11, P. O. OLIVIER. STOOMBOOTDEENST Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. MAART 1885. Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam. Rotterdam. Vlissingen. Donderdag 5 voorm. 9. Vrjjdag 6 voorm. 8.— voorm. 9. Zaturdag 7 9.— Maandag 9 8.— 9.— Dingsdag 10 9.— Woensdag 11 8.— 9.— &fcvertentictt. Bevallen van eene Dochter, C. la. BRAND—Steor. Zierikzee, 2 Maart 1885. Volstrekt eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon, J. J. de LOOZE Brouwer. Zierikzee, 3 Maart 1885. Voorspoedig bevallen van eene Dochter L. ALEMAN—de Mazier. Zierikzee, 3 Maart 1885. Heden behaagde het den Heer van leven en dood van onze zjjde weg te nemen, onze geliefde Vader COR- NELIS SMALLEGANGE, in den ouderdom van 75 jaren en ruim 11 maanden. Ouweuaerk, A. GOUDZWAARD. 2 Maart 1885. A. GOUDZWAARD— SmALLEGANGE. Strekkende deze als kennisgeving aan alle vrienden en bekenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1