ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. ]\o. 5048. 4fste Jaarg. Oinqsdag 5 Maart 1885. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. UtaUe. JFtan&rtjft. iPuUsdilitrch. Haagsche Brieven. RENTEBETALING. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZA.TURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte bereikend. BEKENDMAKING. Besmettelijke Ziekte. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op Art. 21 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 134); MAAKT BEREND dat in de afgeloopen week (gerekend van Zondag den 22sten tot en met Zaturdag den 28 February), geene gevallen van ROODVONK zijn aangegeven, en g-eene personen aan die ziekte zijn overleden. Zierikzee den 1 Maart 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Djngsdag den 3 Maart e. k„ des namiddags te 2 uur, op bet Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. je, den 28 February 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN. Mededeeling van ingekomen Stukken, voorstellen van B. en W. enz. NATIONALE MILITIE. BEKEND M A KING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee. Gelet op Art. 150 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). noodigen de lotelingen der Nati onale Militie voor deze gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit, tot dat einde vóór 1 April e. k., zich ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, terwijl zy ter voorkoming van kosten worden opmerk zaam gemaakt, dat de Verzoekschriften om inlijving bij de Zeemilitie aan Zijne Exellencie den Minister van Marine buiten beschikking worden gehouden, daar de keuze uit de lotelingen, die zich voor de Zeemilitie aanbieden, wordt overgelaten aan de Officieren van de Marine met de Zeemiliciens belast, zoodat het over bodig is verzoekschriften tot dat einde aan zijn Depar tement in te dienen. Zierikzee, den 2 Maart 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. VAN der LEK de CRERCQ. ümcttfiit, Onlangs is te Philadelphia brand uitgebroken in een armen-krankzinnigengesticht. Daarbij kwamen 18 verpleegden om. Het blijkt nu dat die brand is ge sticht door een halfwyzen armen neger, op aanzetten van een oppasser, Schröder, die zich wilde wreken op den medicus van het gesticht. Schröder werd in hech tenis genomen. De Methusalem van onzen tijd moet zich te Chicago bevinden, volgens een aldaar verschijnend blad.Het is een neger, John Long genaamd, die in 1739 geboren en dus nu ruim 145 jaren oud moet zyn. Hij brHgt. daarbij 125 jaren van zijn leven inslaverny door. Londen28 Febr. De „Daily News" gelooft, dat de geringe meerderheid, waarmede de motie van af keuring werd verworpen, de Regéering waarschijnlijk tot aftreden zal nopen. De Ministerraad van heden zal hierover beraadslagen. De Tory-bladen achten aftreden van het Ministerie onvermijdelijk. De „Times" zegt „Het is de vraag of het Ministerie iets kan overleven, dat onder de bestaande omstandigheden als een ern stige nederlaag moet worden beschouwd." In Schotland heeft eene echtscheiding plaats ge had van een paar, dat 35 getrouwd was en vijftien kinderen had. Het berouw kwam hier dus tamelijk laat. Men schrijft uit ChristianiaDingsdagavond, dus vóór den grooten dag. De wedstrijd, die in Nederland zoo bijzonder groote aandacht wekt en hier, blijkens onze ontvangst, eveneens den trots der Noren in beweging brengt, zal plaats hebben op een fjord, prachtig gelegen op een half uur afstand dezer hoofdstad. Aan eene zijde ligt op een berg het schoone buiten verblijf, waar de Koning des zomers eenigen tyd door brengt om zijne getrouwe maar lastige Noorsche onderdanen te bezoeken. De ovale lyn van de baan is 1400 meter lang en deze lengte zal drie en een half maal worden gereden. Op de korte zijde, waar gekeerd moet worden, heeft de baan eene breedte van 70 meter, eene schikking die vooral van belang is, omdat bij den rit zes malen moest worden gekeerd. Het is de baan die, wanneer des zomers het water is teruggeweken, voor harddra verijen wordt gebruikt. Nu staat er zout water op, zoodat het ijs niet zoo hard is als wij op onze zoet waterkanalen gewoon zyn. Wij voor ons, die voor de regten onzer kampioenen moeten waken, zyn over de regeling tevreden, vooral ook omdat ze Van der Zee en Kingma bevalt. Zij vin den de baan zelfs beter dan die bij Leeuwarden. Nu dooit het, zoodat er wat water op het ijs is gekomen. Wil de vorst weder invallen, dan zullen wij daardoor het voorregt hebben dat een nieuwe laag goetwaterijs zich vormt en dus de baan harder zijn zal. - Om een uur begint Donderdag de wedstrijd. Te elf uur komt de Koning in de stad en, houdt de Minis terraad hem niet te lang op, dan zal hij komen zien of zijne Noren het van onze Friezen kunnen winnen. Als Paulsen en Van der Zee hebben gereden, zal eene nieuwe race plaats hebben, waaraan indien hij wil de verliezer van dezen kampstrijd zal deelnemen, benevens Kingma, een Deen en eenige goede rijders uit Christianiawaaronder Carl Werner. Men re kent hierbij op zeven] deelnemers. De voorwaarden van den rit zijn dezelfde, de prijs is een champagne bokaal. Slechts twee mededingers zullen tegelijk ryden en ieder eenmaal de baan van 4900 meter afleggen. De prijs valt hem te beurt die in den kortsten tijd den eindpaal bereikt. Zoo is de voorwaarde der overwinning zuiverder gésteld, dan naar aartsvaderlijke gewoonte in Friesland geschiedt. Ziehier eenige mededeelingen omtrent B. Kingma, den overwinnaar in de internationalen wedstrijd op schaatsen, gehouden den 26 Febr. te Christiania. B. Kingma is een boerenzoon, woonachtig bij Grouw, in Friesland. Zijn vader is overleden en nu staat hij, voor zyne moeder aan het hoofd der boerderij. Hij is omstreeks 25 jaren, heeft een gunstig uiterlijk is stil en bedaard van karakter en geniet om zijn gedrag de algemeene achting. Ook zijn broeders en zusters zyn op het ys snel ter been en wonnen dezen winter eenige prijzen. Eens op een dag kwamen er vier van hen 's avonds met een prijs naar huis. Een kleed, dat het kapitaal van 15,000 lire kost, wordt nu te Rome gemaakt voor de echtgenoot van den Minister van Financiën Magliani, om door haar op het aanstaande hofbal gedragen te worden. Het is van rood fluweel en wit satijn, versierd met gouden ringen en klokjes, welke bij de beweging der dame zachtjes rinkelen zullen, welk geluid misschien menig een aan de bellen van narrenkappen zal herinneren. Zoo koningin Margaretha misschien door de Ministers vrouw in pracht overschaduwd wordt deze vorstin blijkt de vorstelijke waardigheid niet in zulk soort van zaken te zoeken- Althans toen men haar onlangs een bijzonder fraai en kostbaar voorwerp te koop aanbood, sprak zij„Het is prachtigMaar om dat te koopen, zou ik schulden moeten maken". Ook koningin Victoria erkende onlangs rondweg, toen een hofdame haar een kostbaren kanten zakdoek liet zien, waarvan die Lady een dozijn gekocht had voor 12000. „Mijne middelen zouden mij niet ver- oorlooven zooveel geld voor een dozijn zakdoeken uit te geven". Uit Nismes wordt gemeld, dat hevige stprmen, vergezeld van donder en bliksem, boven zuidelijk Frank rijk gewoed hebben. Te Privas, Labro, Mendé, Rodez, enz.rigtte de bliksem groote schade aan. Te Lebro was de donderbui zóó geweldig, dat het dorp gedurende verscheidene minuten in eene zee van vuur gedompeld lag. Men kan denken of de schrik groot was. De fakkeltocht, die ter gelegenheid van Bismarck's 70n verjaardag te Berlijn zal worden gehouden, belooft wel de grootste te zijn, dien ooit werd aanschouwd. Reeds nu hebben zich 5000 deelnemers aangemeld, van de hoogescholen, krijsvereenigingen, gymnasten, kunste naars enz. Er zullen twee draagbare machines voor electrische verlichting in den optocht worden mee- Aan het spoorwegstation te Erfurt klom onlangs een werkman, uit nieuwsgierigheid of weetlust, op een locomotief. Hij bezigtigde daar het een en ander, draaide aan krukken en kleppen, en hij bragt daar door ongelukkig de locomotief in beweging. Zij stoomde plotseling in snelle vaart met hem heen. Toen de verbijsterde werkman weder eenigszins tot bezinning kwam, was hij reeds een goed eind ver. Hjj deed wan hopige pogingen om het stoompaard tot stilstaan te brengen, maar hij maakte het daardoor niet beter. Want op eens ging de locomotief in nog veel sneller vaart met hem terug naar Erfurt. Daar slaagde men er in het gevaarte tot staan te brengen, maar niet dan nadat het vier goederenwaggons verbryzeld en een beestenwagen zwaar beschadigd had. De man wa3 zeer ontdaan maar ongedeerd. Hy werd onmiddelyk in hechtenis genomen. Voor de strafkamer van het Landgerigt te Gran- denz werd dezer dagen het volgende geval behandeld. In December 11. wenschtte een arbeider, die reeds 71/., jaar van zijn leven in het tuchthuis had doorgebragt, eendienstmeisje te huwen. Op den dag van het hu welijk had de bruid echter veel omhanden, zoodat zy toen de bruidegom haar afhaalde om mede te gaan naar de burgelijke autoriteit, hare jongere zuster ver zocht even haar plaats te willen innemen„ga gij met mijn bruidegom, ik moet het eten nog klaar maken De zuster ging, en de ambtenaar van den burgerlijken stand voltrok het huwelijk. Bij de daarop volgende kerkelykeinzegening had de bruidegom evenwel de rechte bruid aan zyn arm. De arbeider is tot 2 maanden, en ieder zijner „vróu wen" tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een gelukkig vader meldt in de „Vossische Zei- tung" op de volgende wijze de geboorte van een zoontje: „Zooeven verscheen de twaalfde verbeterde uitgave van „De zegen des Hemels", met een flinken jongen op het titelblad. H. Westphal en echtgenoote, geb. Christen." Op den Rijn, bij Wesel, had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Een schipper die met eene lading hopstaken van den oever afgedreven was, zag plotseling met schrik zijn schip op zij kantelen, terwijl hij snel met de strooming meedreef. Zijn vrouw, die met drie kinderen beneden in het schip was, riep door een luikje om hulpmaar het water drong zoo snel naar binnen, dat hij niets kon doen om hen te redden. Ook de pogingen daartoe aangewend door een aantal menschen, die in booten te hulp kwamen, bleven vruchteloos. De ongelukkigen waren jammerlijk ver dronken. Het omkantelen was veroorzaakt door het verkeerd laden. Jlcï&sirlBwi'. Amsterdam27 Febr. Het lijk van den ver misten kommandant der brandweer, den heer Dijck- meester, is hedenmorgen vroeg door vletterlui uit het IJ nabij de Houthaven opgehaald. Het signaal-fluitje hing nog op de borst van den verdronkene. Voor de vergadering van de «Liberale Unie" op 5 Maart hebben zich aangemeld 53 kiesvereenigingen met 185 afgevaardigden. De commissie voor de werkverschaffing berigt dankbaar talrijke giften der laatste week. Om morgen aan 2500 nog werkende lieden loon te betalen, is geld in kas, meer nietvoor de laaste twee Zaterdagen is—nog 15.000 noodig, die nog dringend gevraagd worden. Voor de Keizerin van Oostenrijk, die gisteren te Amsterdam is aangekomen, zijn in het Amstelhótel dertig kamers ingerigt. Het „Weekblad van het Recht"' verneemt, dat de Raad van Bestuur van den Circolo Partenopeo Scien tific te Napels met algemeene stemmen besloten heeft den heer mr. Joan Bohl, te Amsterdam, te benoemen tot onafzetbaar eere-voorzitter (presidente onorario perpetuo). Dit geleerde ligchaam bestaat uit drie klassen, waarvan de eerste de zuiver wetenschappelijke is, die hare leden kiest uit hen, die zich door een belangryk werk naam verwierven. De tweede houdt zich onledig met de verspieding der wetenschap onder het vólk, terwijl de derde de Napolitaansche Dante,-Academie vormt. De zeldzame omstandigheid heeft zich voorgedaan, dat de Amsterdamsche advocaat in 'de drie klassen te gelijk kon benoemd wordenlo. wegens zijn Code de Commerce d'Italie, dien de Napelsche hoogleeraar Alberto Errera „een meesterstuk" noemt en waarvan de Mi nister Mancini getuigt: „ho attito la persuasione che si tratta d'un lavoro accurato, serio ed importante" (ik heb de overtuiging erlangd, dat het hier een nauw keurig, ernstig 'en gewigtig werk goldt)2o. wegens zijn commentaar op Dante's „Goddelijke Comedie", die wegens hare geleerdheid en scherpzinnigheid in Eu ropa eene algemeene bekendheid verwierf. Ter herinne ring aan het gedenkwaardige feit, dat zoowel op regtsgeleerd als op letterkundig gebied, in de Fransche en de Nederlandsche taal door één man zulke werken tot stand gebragt worden, heeft de raad van Bestuur nog besloten, een diploma te laten graveren en eene medalje te laten slaan met den naam Giovanni Bohl; in een krans van lauwer-, eikenbladen. De onderscheiding, den heer Bohl ten deel gevallen, is dubbel vereerend, wanneer men overweegt, dat, be halve die heer, thans met het eere-voorzitterschap alleen bekleed is de heer A. Depretis, president van den Ministeraad en Minister van Binnenlandsche Zaken in Italië. - Axel26 Febr. Bij den landbouwer P. de Munck in hec naburige Overslag, heeft een zeugvarken over acht weken 15 levende biggen geworpen, welke thans door hem zyn verkocht voor f 11,5(1 het stuk, zoodat het geheele worp het belangrijke bedrag van ƒ172,50 opbrengt. Men ziet hieruit dat daarmede ook voor den landbouwer geld te verdienen is. "Vlissingen, 27 Febr. Heden nacht had aan boord van den Nederlandschen Loodsschoener No. 6, schipper J. Yan den Ende Meynderts, een droevig on geval plaats. Buiten het zeegat de Wielingen kruisende met flauwe koelte, zou men aan een inkomend Engelsch stoom schip een loods geven. Toen daartoe de jol gestreken en bemand was met vier personen, waaronder de loods, werd, terwijl het achtertakel van de jol nog nietont- hoekt was, de vanglijn losgegooid, waardoor de jol, dewijl de schoener nog al vaart liep, omsloeg. Met den meest mogelijken spoed werd de tweede jol ge streken, de loods C. H. Antheunisse en de kweekelingen W. U. Auer en F.D.vanSteijn, die zich zwemmende wisten boven te houden, werden gered, doch de zoon van den schipper, een oppassend, j ongehuwd matroos, verdronk. Ylïssingen, 28 Febr. Het adres van wege de ingezetenen aan Z. M. den Koning, vroeger vermeld, voor de instandhouding der koninklijke maatschappij de Schelde alhier, ondervindt algemeen groote belang stelling. Nadat het eerst aan de huizen der ingeze tenen was rondgezondenis het nu ter teekening ge legd bij de Vey Mestdag Zoon. Heden avond was het reeds door 393 personen uit alle rangen en standen dezer gemeente onderteekend. Middelburg, 1 Maart. Met belangstelling ver nemen wij, dat welhaast een begin zal kunnen worden gemaakt met het telephoonnet. Wel schijnt nog eenig kapitaal benoodigd, doch daar het bestuur der Maat schappij bestaat uit zeer geaccrediteerde industrieelen, uit ons midden, zal dit wel geen punt van bezwaar zijn. Al de Middelburgsche slagers hebben den prijs van het vleesch belangryk verminderd. Men meent, dat de Broodfabriek weder 't initiatief tot verlaging van de broodprijzen zal nemen. Tot tijdelyk leeraar in het Engelsch aan de H. B S. voor meisjes te Middelbnrg is benoemd de heer Brivée, aldaar. Domburg, 1 Maart. Met genoegen vernemen wedat reeds »u perceeleu zijn verhuurd tegen het aanstaande badBaisoen. Goes 9 1 Maart. Een der slagers heeft het voor beeld gegeven tot vermindering van de prijs van het vleesch. Van 1 heeft hij dien op 90 cent per kilo gebragt. Maar het voorbeeld heeft tot dusverre geen navolging gevonden. Met het brood zyn wij daarentegen voorterwyl wy hier 12 cent betalen, kost dit in het land 14 tot 16 cent. De prijs der aardappelen is stijgen de ze worden tegenwoordig voor 2. per H.L. verkocht. De prijzen der eerste levensmiddelen zijn dus niet buitensporig hoog, maar al zijn ze nog zoo goedkoop, men moet wat verdienen om ze te kunnen koopen. En met de verdiensten wil het nog niet vlotten. Aan het „genadewerk" hebben de arbeiders gedaan gekregen omdat het zulk mooi weer is. Evenwel is het weer nog niet „mooi" genoeg om bij particulieren werk te kunnen vinden, en zoo is het „mooie" weer oorzaak, dat er meer armoede geleden wordt, dan mogelijk anders het geval zou geweest zijn. In September a. s. zal het twintig jaren geleden zyn, dat de Hoogere Burgerschool voor jongens met Burgeravondschool werd opgerigt. De resultaten, die de Fransche jongensschool in 1864 en voorafgaande opleverde, waren niet zoo als men met recht van der gelijke inrigting mocht verwachten. Voornamelijk door de veelvermogende hulp van mr. J. H. de Laat de Kanter, toen districts-schoolopziener, slaagde men er in de school in 1865 te Openen met 7 leeraren, die aan 48 leerlingen en 6 toehoorders les gaven, De school was voorloopig gevestigd in-een particulier huis. Het jaar na de oprigting had men reeds 12 leeraren en 66 leerlingen en 12 toehoorders. Dat er in die twintig jaren eene belangrijke verandering en voortdurende afwisseling in het leeraarspètsoneel plaats had, begrypt men. En ook de leerlingen zijn over de meest uiteen- loopende betrekkingen, standen en zelfs luchtstreken verspreid. Nog steeds mag de H. B. S. zich in de sympathie van een deel der burgerij verheugen, en is deze inge nomenheid met de jaren toegenomen. Ook van omlig gende gemeenten werden vele leerlingen getrokken. Thans telt de dagschool 90 en de avondschool 41 leer lingen. De leerlingen zijn voornemens den jaardag der in rigting tot een feestdag te maken. Oppervlakkige beoordeelaars hebben er hunne verwondering over uitgesproken, dat het gasthuis ten behoeve van den scholenbouw aan de gemeente een bedrag van 12,000 heeft kunnen leenen, terwyl toch datzelfde gasthuis een jaarlyksohe subsidie uit de ge meentekas trekt. Hoe nu, zeggen zezoo ruim bij kas dat men aan de gemeente 12 mille a 4% kan leenen, terwyl men van diezelfde gemeente moet ondersteund wordenmet de eene hand geven en met de andere nemen dus De zaak is eenvoudig deze. Het gasthuis heeft bezittingen, maar te weinig om in de jaarlijksche uitgaven te voorzien, van daar het subsidie. En nu heeft ten behoeve van den bouw der scholen de ge meente een gedeelte der eigendommen van het gast huis geleend tegen hooger rente dan deze instelling tot dusverre van hare bezittingen trok en tegen lager percent dan men by particulieren terecht had geko men. De geheele operatie is dus zeer eenvoudig en by slot van rekening ten voordeele van beide instellingen. De verkooping van een kapitalen boeren-inspan onder 's Heerenhoek, welke Donderdag plaats had, was druk bezocht. Vooral het jonge rundvee is duur ver kocht. De prijzen van het melkvee,liepen nog al uiteen. Het beste stuk bragt 250 op, zonder de tiende ver hooging. Eenige paarden gingen boven de 400 van de hand, behalve even zooveel dubbeltjes. Over 't ge heel gerekend was de opbrengst gunstig te noemen. Ziei'ikzeo, 28 Febr. In een gisteren-avond ge houden vergadering van belangstellenden is alhier geconstitueerd eene Vereeniging „de Zierikzeesche IJs club" die zich ten doel stelt1°. De bevordering van het bezit van goede ysbanen2°. Het organiseeren van ijsfeesten, zoo tot vermaak als tot een liefdadig doel 3°. Het genot te verhoogen voor liefhebbers van schaat senrijden in het algemeen. Omstreeks 100 leden, dona teurs en donatrices hebben zich aangesloten. Tot Voorzitter is benoemd de heer F. C. van der Vliet en tot Secretaris-Penningmeester de heer J. Hogerland. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den Nieuw- Noordbevelandpolder, Mr. L. A. Bybau en tot lid van het bestuur der waterkeering van het cal. "Waterschap Bommenede, de heer J. A. Bolle. Door de Geneeskundige Staatscommissie te Leiden is bevorderd tot arts de heer I. Hocke van Zonnemaire. Door het Hoofdbestuur der Schippersvereniging „Schuttevaer" zijn heden verzonden een tweetal adres sen I e aan het gemeentebestuur van Middelharnis en 2e aan dat van Klundert, beiden verzoekende om een licht op het Havenhoofd in beide gemeenten, als zeer noodzakelijk in het belang der veilige scheepvaart. Te Deventer werd Woensdag avond eene vrouw van 98 jaren in kennelijken staat van dronkenschap op eene openbare wandelplaats gevonden. Men vond nog ongeveer eene halve flesch met jenever by haar. Zij werd op een karretje door de politie naar hare woning gebracht. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by '8 Rijks Kustverlichting le Westerschouwen. Gedurende Febr. en vervolgens werd in 14 aftap- pingen 54.1 mlm. regenwater verzameld en wel bijna uitsluitend van den lsten tot den I9den dier maand, er viel dus 541 m3. per H. A., zoodat de bannen ont vingen pl. m. 1006260 m3. Het water zakte 0.04 meter. Naar aanleiding van de leelyke mode, het dragen van roode dassen door heeren wanneer zij in den zwarten rok zijn, bevat een Duitsch humoristisch blad een versje, dat wij als volgt vrij vertalen Met roode dassen ziet men thans De dandys, die in 't leven niet meer passen. De kleur, die uit de wangen week, Men ziet haar thans in hunne dassen. KERKNIEUWS. Ds. C. M. v. d. Weijde Cz., pred. te Dreiachor, heeft bedankt voor het beroep naar Serooskerke (Schouwen). Beroepen tot pred. by de Herv. gem. te Noordgouwe Ds. A. Wunder, pred. te Schellenkhout (die de toe zegging van beroep heeft aangenomen.) den Haag, 28 Februari. De heer Borgesius heeft ééne voldoening van zijnen arbeidhij heeft de Kamer en de natie eene volle week bezig gehouden. Feitelijk kan men zeggen, dat de beraadslagingen over de Staatsbegrooting eene week later zyn aangevangen dan men gerekend had. De motie had zooals men weet de strekking om de meerderheid te doen beslissen, dat aan de grondwets herziening geen ander werk zou worden voorgeschoven. De helft plus een, gaf, by monde van den heer de Savornin Lohman, reeds dadelijk na den aanvang der aleemeene beraadslagingen te kennen, dat zij èn de cènsusverlaging èn de wijziging der kiestabel wilde doen voorafgaan; op deze wijze hoopte zij eenige zetels voor zich te winnen, met eene krachtiger meerderheid de grondwetsherziening te ondernemen en dan aan de liberale partii de wet te stellen. De heer Heemskerk wilde zich alleen tot herziening der kiestabel bepalen de Kamer heeft (daar de Grondwet vordert, dat zij één lid op de 45,000 zielen moet hebben) thans aanspraak op acht leden meerde Regeering wilde aan dit werke lijk* voorschrift voldoen en daardoor voorkomen, dat later tegen de grondwetsherziening, nevens alle andere bezwaren, ook nog dit bezwaar zou worden aangevoerd, dat zij werd ondernomen door eene wèl wettig, maar niet grondwettig zamengestelde Kamer. De liberale partij vreesde vermoedelijk dat zij van machteloosheid zou worden beschuldigd, indien zij niet eene daad pleegde. Zij wierp dus èn der Regeering èn der rechterzijde den handschoen toe. Werd immers de motie aangenomen dan was èn de staatkunde der Regeering èn die der rechterzijde verworpen, en bleek het, dat de liberale partij, hoezeer minderheid, eigenlijk nog bestuurde. Werd de motie verworpen, dan nog kon zij, meende de voorsteller, de liberale partij niet deren, want dan was daaarmede toch beslist dat deze op de baan der grondwetsherziening kalm en rustig voorsckreed. Toch was het een gewaagd spel, dat de liberale partij speelde. Indien eenige leden der rechterzijde zich aan die motie hadden aangesloten, dan had deze zoogenaamd niet vijandige motie (de heer Cremers deed wel gevoelen dat als zij vijandig was, hij er niet vóór zou stemmen) den Minister van Binnenlandsche Zaken, de geheele Regeering, in de noodzakelijkheid gebracht, de portefeuilles ter beschikking des Konings te stellen. Een crisis zou niet uitgebleven zyn, terwyl op geen oogenblik die crisis minder gewenscht zou geweest zyn en terwyl ook de liberale partij, door den Koning tot regeeren geroepen, het aanbod, haar gedaan, zou moeten afwijzen. Hierop zinspeelde de heer Heemskerk, die aan de liberale partij de fabel van de Kikvorschen herinnerde. De Kikvorschen waren niet tevreden met de Valk, die hun Koning was, en kregen toen een Kraanvogel of Ooievaardie hen opat. De heer Keuehenius antwoordde daarop in de zitting van den 23en„Wy hebben het reeds duidelijk uitgesproken, dat, waar deze zijde der Kamer slechts bestond uit drie partijgroepen, de Kamer of de liberale partij niet be hoeft te vreezen door ons te zullen worden ingeslokt. De vergelijking van de liberale party met Kikvorschen zóu dus door ons niet worden gebezigd; maar is het noodig, dat eenige vergelijking gezocht worde van de leden der Vertegenwoordiging met dieren, dan zou ik meenen, dat juister was te zeggen, dat wij allen muizen zijnde liberalen witte muizen en wij aan de rechter zijde, zwarte muizen, maar de Minister Heemskerk ,,'t'Poesje, dat met vurige oogen, Altijd vlijtig op den loer, Zonder zweem van mededoogen, 't Muisje in den knevel voer." „Het is nu slechts vervolgde de heer Keuehenius de vraag aan welk muisje, nu eens het witte, dan weder het zwarte muisje, de eer der eerste omhelzing zal te beurt vallen." Volgens de Standaard zou nu de afstemming der motie bewijzendat de heer Heemskerk aan het zwarte muisje de eer toedenkt. Wat hiervan zij, zal vooral bij de beraadslagingen over het onderwijs in de volgende week moeten blijken. De rechterzijde (de helft plus één) heeft zeer booze plannen met de uit gaven voor onderwijs, zoowel middelbaar als lager. Zij wil alle verhoogingen van de begrooting afvoeren en het getal middelbare scholen tot het wettelyk minimum doen inkrimpen. De groote vraag zal zijn, of de heer Heemskerk zich bij al deze amendementen zal nederleggen. Of is voor den heer Heemskerk eene dankbaarder taak weggelegd, wanneer hij zich aan het hoofd der linkerzijde plaatst, dan wanneer hij zich aan het hoofd der rechterzijde stelt Er was tegen de motie van den heer Borgesius ont zettend veel in te brengen. Hoe i9 het met de bestaande Grondwet te rijmen, dat de Kamer zou verklaren wets ontwerpen, die nog zelfs niet in aantogfc zijn, niet te willen onderzoeken, waar de Grondwet voorschryft, dat alle ingekomen wetsontwerpen in de afdeelingen behandeld worden Hoe strookte het met de Grondwet, den eisch dat het getal Afgevaardigden in overeenstemming zij met de bevolking, voortdurend onbevredigd te laten Was het niet tijd genoeg dat, als de heer Heemskerk zijne wijziging der kiestabel indiende, de Kamer daaromtrent beschikte De liberale partij dacht er anders over. Met uitzon dering van de heeren Roëll en van der Linden was zij eenstemmig van oordeel dat na de ontbindingsstormen een politiek votum niet ontbreken mocht. Maar toch was het de omgekeerde wereld. Het votum had moe ten komen van de rechterzijde, de numeriek sterkere, en niet van de linkerzijdede numeriek zwakkere. Waarom kwam het votum niet? Waarom formuleerde de heer Lohman het stelsel der rechterzijde in eene redevoering, en niet in eene motie? Was het mis schien, omdat de toenadering tusschen anti-revolutio nairen en katholieken in twee tempo's moest geschie den. De heer Rutgers waagde eene gissing. «Blijft" vroeg hij uwe motie uit „misschien omdat bevorens nieuwe onderhandelingen moetén gevoerd worden met de katholiekenin weerwil of ten gevolge van de soort van adhaesien aan de anti-revolutionaire taktiek in de vorige week gegeven door de heeren Schaepman en Vermeulen?" Misschien is die gissing wel juist. Al hebben enkele katholieken tot de zienswijze van den heer Lohman overhelling betoond, daaruit kan men nog_ niet afleiden, dat er tusschen alle deelen der rech terzijde volkomen overeenstemming is verkregen. De rechterzijde is en blijft een zamenstel van allerlei frac- tien: en zóó onverstandig en hebzuchtig is zij niet, of zy ziet zeer wel in, dat zij met deze kamer niet lang aan het roer kan blijven. Zij heeft, „met de drie conservatieven" wel te rekenenen deze zouden ver moedelijk de eerste zyn, die haar, als regeering, ont vielen. De slotsom van al deze beraadslagingen was alzooeen Minister, die balanceert, eene Kamerdie balanceert en eene politiek die balanceert. Niemand weet met eenige zekerheid te bepalen, welken weg wij opgpn, welke grondwetsherziening wy (zeker niet in dit jaar) te gemoet tredenV. Zoo de Heere wil en wy leven, hopen -ö> onze geliefde Ouders L. den BOER -e» en KRINA van den BOUT 6 Maart e. k. hunne 50-jarige Echt- vereeniging te herdenken. -&> Hunne dankbare Kinderen en Klein-Kinderen. -&> ScHARENDIJKE. *t* Getrouwd JAN KLOET Az. JOZINA DAG Kd. Dpivendijke, Renesse, Algemeene kennisgeving aan familie, vrienden en hekenden. Bevallen van een levenlooze Zoon, C. LA GENDIJK— Hatenboer. Rotterdam, 27 Februari 1885. Algemeene kennisgeving. De Wed. A. KRAMER, wonende in de Hoofd poortstraat, hoopt op Dingsdag 3 Maart a. s. haar ©lsten Geboortedag te beleven. Heden overleed na een lang en geduldig lijden, mijne zeer geliefde Dochter ELIZABETH HOLLANDER, in den nog jeugdigen leeftijd van 20 jaar en 10 maanden. Uit aller naam, Wed. M. HOLLANDER-v. d. VELDE en Kinderen. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot», Vader en Behuwd-Vader A. FLIKWEERT, na een geduldig lijden van ruim 5 maanden, in den ouderdom van ruim 56 jaren. Uit aller naam, Wed. A. FLIKWEERT—Moermond en Kinderen. Zierikzee, 28 February 1885. Algemeene kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. Voor de vele bewijzen van belangstelling op heden ontvangen, betuig ik mijnen li artelyke« dank. J. HOOGENBOOM mz. Noordwelle, 24 February 1885. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoo wel van buiten als binnen de stad, gedurende de ziekte eh bij het overlijden van mijnen dierbaren Echtgenoot CAROLUS CORNELIS ASSELBERGS ontvangen, be tuig ik met dezen, ook namens mijne wederzijdsche Familie, mijnen liartelijkeu dank. Weduwe C. C. ASSELBERGS—Daverveldt. Bergen-op-Zoom, 24 Februari 1885. Voor de vele bewijzen van belangstelling on dervonden op den 23 dezer, betuigt de ondergeteekende, ook namens hare Kinderen en Behuwd-Kinderen haren harteljjken dank. De Wed. B. LOCKER de BRUIJNE- ScHALKWIJK. Brouwershaven, 27 Februari 1885. Ilartelyk dank voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden, alsook aan den Heer BROERSMA Commissaris van Politie, Agenten en Nachtwakersaan onzen Vader. Namens Kind en Behuwd-Kinderen, J. VIJVERBERG. Zierikzee, 1 Maart 1885. De BURGEMEESTER van Bruinisse roept ter reclame op, rechthebbende op oen.' MAST van een Aakschip, gevischt in het Hellegat. De mast is ongemerkt en zijne herkomst onbekend. Bruinisse, den 1 Maart 1885. Alle op 1 Maart 1885 verschenen en betaalbaar i COLTPOISTS worden betaald ten kantore C. BAL «Sc ZOON. VERGADERING van de Leden der Landbouw-Societeit „CERE S" te Zonnemaire op Vrydag O Maart 1885 's avonds ten 7 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1