/M ill k/YI Stlll NIEUWSBODE. No, 5040. ifonderdag 26 Februari1885. 41sle Jaarg. PATENTBLADEN. AFKONDIGING. Nieuwstijdingen. GENERAAL GEORGE CHARLES GORHON Stoomboot „ZIERIKZEE". Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60, A D"V fi RTENTIË Nvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Het HOOFD van liet Gemeentebestuur van Zierik zee, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor het 3e kwartaal dienstjaar 1884/85 ter Secretarie ingevuld gereed liggen, en van heden af tot en met Woensdag <len -4= Maart e. li., aldaar door belanghebbenden in persoon kunnen worden afgehaald. De onafgehaalde Patentbladen zullen daarna aan den Deurwaarder der Directe Belastingen worden ter hand gesteld om door hem te worden te huis bezorgd tegen betaling van ÏO cent voor elk patentblad, ingevolge de wet. Zierikzee, den 25 Februari] 1885. J. P. N. ERMERINS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van het Patentrecht van deze gemeente, dienstjaar 1884/S5, (3e kwartaal), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe be lastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 24 Februarij 1885. J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. De mensch wikt, de hemel schikt. Zoo mogen de Engelsehe staatslieden ook wel uitroepen, waai de loop der zaken in Egypte een gansch andere wending neemt, dan zij zich hadden voorgesteld. Zeker zagen zij zich reeds in verbeelding gevierde en gelauwerde overwinnaars, toen zij den krijgstocht begonnen en weldra zal daar eene geheele pyramiede kunnen gebouwd worden van de lyken die in den noodlottigen strijd gevallen zijn, terwijl over eene bittere nederlaag en wat erger is, nog over bange vooruitzichten moet worden geweeklaagd. Zoo gaat het den hebzuchtigen, wiens hand beklemd raakt in het voorwerp, waaruit hij een schat wil rooven; zoo gaat het hen, die niet naar eene verstandige les, als zij een krijgstocht on dernemen, vooraf berekenen of zij machtig genoeg zijn om den vijand te overwinnen. Het is waar, men zegt, dat Khartoem door verraad in de macht van den Mahdi is gekomen en immers de machtig6ten en dap persten zijn tegen den verrader niet bestand, maar de laatste berichten bevestigen, dat men den Mahdi en zijn leger te klein heeft geacht, dat men een onbe raden stap deed en niet alleen dat de Engelsche schatkist treurt over zoovele verspilde schatten, maar het En gelsche volk treurt dat zijne helden gevallen zijn. De natie beweent nu een man als Gordon, waarop zij hare hoop gebouwd had en hoevele vergeten burgers zullen er in stilte treuren over den zoon of den broeder die door weinigen gekend, hun dierbaar was, en die nu in een ander werelddeel gevallen is als slachtoffer van eene staatkunde, die zegt 's lands eer te bedoelen maar die in waarheid 's lands krachten uitput en de tranen des volks strooien doet, waar zij niets dan triomfen en eereteekenen had beloofd. En nog is men niet verzadigd en wijzer geworden. Al kwam ook het bericht dat de bevelhebber Bullen moest terugtrekken, omdat hij tegen eenen veel sterkeren vijand den strijd niet wilde ondernemen, toch eischt de eer, zooals men zegt, dat de strijd moet worden voortgezet. Aan generaal Wolseley is daarom een expedite volmacht gezonden, maar hem ook opgelegd het verloren Khar- thoem te herwinnen. Hij moet de macht van den Madhi tot eiken prijs breken. Doch wat zullen wij daarvan verwachten, daar wij gelijktijdig hooren, dat hy niet voor de helft den hem opgelegden last zal kunnen vervullen. Het verwondert dan ook niet, dat de conservatieven, de vijanden van het tegenwoordige Kabinet, meer dan ooit daartegen in opstand zijn en Sir Nortcorthe was slechts de tolk van velen in den lande, als hij eene motie aankondigde tot afkeuring van de gedragslijn, door het Ministerie gevolgd. Maandag j.l. zou daarover beraadslaagd worden. Dan zal blijken in hoeverre men zich vereenigd met de plannen. Bijv. om de soldaten, die naar de reserve zouden moeten overgaan, onder de wapenen te doen blijven en de militie eveneens onder de wapenen te roepen, ook over het aanbod der koloniën om troepen naar Soedan te zenden, waarvan alleen dat van Nieuw Zuid-Wales is aangenomen, over de beweringen van den Mahomedaanschen Prins Hassan en zooveel meer dat misschien door de omstandigheden geboren wordt, maar daarom nog niet door alle partijen goedgekeurd. Ook de snoevende taal, dat de Mahdi verdelgd moet worden, zal wel menig hartig woord uitlokken. De Duitsche Rijksdag hield zich in de afge- loopen week uitsluitend bezig met de verhooging der invoerregten. Bij eindstemming heeft hij de wet aan genomen en daarenboven nog een ander ontwerp waarbij bepaald wordt, dat de regeering gemachtigd is de verhooging onmiddellijk in werking te doen treden. Een voorstel om den Bondsraad te machtigen, dat hij in buitengewone dure tijden de inkomende rechten op den invoer van granen kan opheffen, is naar eene commissie verzonden, maar alreeds door de regeering bestreden, zoodat er veel kans is, dat het zal verwor pen worden en dat de drukkende en belemmerende lasten onder alle omstandigheden zullen kunnen gehe ven worden. In het Pruisisch Huis van afgevaardigden heeft eene zeer belangrijke discussie plaats gehad, toen de begrooting van Eeredienst aan de orde kwam. De bekende Stöcker heeft geeischt, dat de Staat aan de Evangelische kerk, die hij als eene Staatskerk be schouwd, hulp zal verleenen bij het verdeelen van de groote parochiën in kleinere. Hij betoogde bij die gelegenheid, dat de Staatshulp zich ook tot de Katho lieke kerk uitstrekken moet. De even bekende afge vaardigde Ruchenspeiger, een Katholiek, betoonde zich zeer dankbaar voor deze vrijgevigheid ten aanzien van zijne kerk, maar kon de opmerking niet terug houden, dat indien zijn collega Stöcker werkelijk in de behoeften der Katholieken wilde voorzien, hij had moeten zorgen dat aan den langen kiezerstrijd een einde kwam en dat de Meiwetten werden ingetrokken. Met hooghartigheid voegde hij daaraan de verzekering toe dat zijne kerk eene vrije kerk wilde zijn door Gods genade geenszins door Staats genade. Ook in de Fransche Kamers heeft men uitvoerig gesproken over de graanregten in verband met de noodige bescherming van den landbouw. Men begreep daar evenzeer als elders, dat deze bescherming, hoe overigens gewenscht, als zij eenigen invloed hebben zal, op de broodprijzen noodlottig zal werken, zoodat men den een ontlastende den anderen drukken zal. Men is het nog niet eens geworden of de surtaxe 5 of 3 francs bedragen zalhet beginsel van verhooging vindt echter bi] de meerderheid in de Kamers bijval. Als die tarief-quastie ten einde is, dan zal men over de verdeeling der kiesdistricten gaan beraadslagen en dus weder op eene oude en ongewenschte discussie terugko men, die niet zal nalaten vele politieke hartstochten weer in beweging te brengen. Doch de Parlementen moeten ook iets hebben, waarmede zij zich bezig houden en daarom zijn dikwijls die afleidingen het meest ge wenscht, waarover veel kan getwist en dan ook lang gesproken worden. Omtrent den oorlog in China kwa men geene berichten van eenig belang en wat daarvan geschreven werd is vrij onduidelijk voor hen, die niet met het terrein bekend zijn. En die zijn er niet velen. Men spreekt nu weder van booze plannen die Rusland koesteren zou met betrekking tot Afghahnistan. De Russen zouden een togt ondernomen hebben naar Herad en aan Engeland de bescherming der Afghanen betwisten. Rusland, zoo zeggen de bladen in dat land, zal dan tusschenbeiden moeten komen, wanneer blijkt dat de Engelschén niet bij machte zijn de opgenomen taak te vervullen. Maar het spreekt van zelf, dat de Engelschen van een ander gevoelen zijn en zoodoende zou ook dit punt wel weder aanleiding tot eene botsing kunnen geven. tje. Toen het stoomschip „Prins Alexander", gezag voerder C. A. Steur, den 13deh Januarij te Samarang begon op te stoomen, bleek op ongeveer 20 meter van de laadprauwen, dat een inlander, daarbij behoorende zich aan boord bevond. Waarschijnlijk wel met goedvinden van dien inlander werden hem door den derden stuurman en een inland- schen matroos twee planken gegeven, en werd hij zóó over boord gezet, om zwemmende de laadprauw, waarbij hij behoorde, te bereiken. Door den sterken stroom, naar men meent, dreef de man voorbij die prauw, daar hij blijkbaar, althans niet goed kon zwemmen. Toen men dit op den stoomer ontwaarde, werd bij gedraaid. Doch ook op de laadprouw was bespeurd, dat de man, die in het water lag, in gevaar verkeerde. Een der bemanning van dat vaartuig sprong in zee om den drenkeling te redden. Toen zag men van het dek van den „Prins Alexan der" een afschuwelijk tooneel. Op de plaats, waar de beide menschen in zee lagen, ontstond plotseling eene heftige beweging. Een groote haai vertoonde zich aan de oppervlaktede naakte ligchamen der inlanders werden met groote kracht heen en weer geslingerd door het water en verscheurd; toen verdwenen ze in de diepte en slechts eene groote roode plek wees de plaats aan, waar het bloedig drama was afgespeeld. Slwcrifia, Meer dan 400 mannengezond van lijf en leden maar hongerig, verdrongen elkander onlangs aan het bureau tot werkverschaffing in Castle Garden te New- York, vragende om brood. Sedert de slechte tijden begonnen zijn, is ook het aantal landverhuizers, die zich op dat bureau hebben laten inschrijven, dagelijks toegenomen, zoodat er nu ruim 800 zijn. Zij zijn bijna allen geheel hulpbehoevend en de agent van het bureau heeft hun om den anderen dag een goed maal eten bezorgd. Het is hoogst moeilijk om werk voor hen te krijgen. Zij, die waarschijnlijk duurzaam armlastig zullen worden, zullen naar hun geboorteland worden teruggezonden. Er moetenvolgens de „World"verscheidene dynamietmannen, ervaren in den krijgsdienst en het gebruik van ontplofbare stoffen, uit Parijs naar Soudan vertrokken zijn om den Mahdi ter zijde te staan. Volgens een verklaring van een zendeling des „Pro feten", door de „Press Association" medegedeeld, is de meening, dat met den Mahdi over geen vrede te onder handelen valt, verkeerd. De Mahdi zal integendeel, in navolging van Mahomed, die ook wel verdragen met ongeloovigen sloot, zeer wel te vinden zijn tot een schikking, welke aan het bloedvergieten een eind zou maken, als die schikking nl. in het voordeel der Mu zelmannen is. jfFïttwfertjfe. Te Parijs woonde een ryk Amerikaansch echt paar. Man en vrouw schenen elkander teerder lief te hebben maar dezer dagen vernam de echtgenoot dat zijn vrouw hem bedroog en dat zijn tuinman haar medepligtige was. Hij vond een brief waarin de min naar schreef«Vergiftig uw man, dan vluchten wij naar Amerika". De bedrogen echtgenoot liet niets merkenZaterdag-avond toen zijn vrouw als naar gewoonte voor het naar bed gaan twee glazen suiker water op een blaadje neerzette, vroeg hij zijn vrouw hem even iets aan te reiken, wat achter haar lag. Mevrouw deed wat haar verzocht werd, in dien tijd keerde mynheer het blaadje om, zoodat het glas, dat voor hem was bestemd, voor zijn vrouw kwam te staan. Man en vrouw dronken daarop hun glazen leeg, een oogenblik later viel de vrouw dood neerzij had strychnine in het glas van haar man gedaan. Wtswrijfe. Een onlangs overleden burger van Lemberg heeft in zijn uitersten wil een legaat van f 1000 en een van 500 vermaakt aan de twee mooiste meisjes dier stad. Alle meisjes kunnen mededingen naar die premiën. De overheid van Lemberg, aan wie de toewijzing van de gelden is opgedragen, bevindt zich wel eenigzins in verlegenheid. Er zal niets anders op zitten dan maar weer een „schoonheidswedstrijd" te houden. 'sGravonhage, 23 Febr. Aan het diner ten hove op 's Konings verjaardag gehouden, is de gebrui kelijke heilwensch op Z. M. door H. M. de Koningin uitgesproken. De opperhofmaarschalk, opperintendant der Koninklijke paleizen, baron Fagel, wien de eer anders zou zijn te beurt gevallen, was namens H. M. verwittigd, dat zij zelve die taak wenschte te vervullen. H. M. sprak het volgende „Mijne heeren, ik verzoek u met mij de gezondheid te willen drinken van Koning Willem III der Neder landen." 's Gravenhage, 23 Febr. De hooge raad heeft vernietigd het arrest van het geregtshof alhier in zake J. K., te Tholen, beklaagd van diefstal van oes ters, met verwijzing der zaak naar het geregtshof te 's Hertogenbosch. 's Gravenhage 24 Febr. Na een zeer uit voerig debat, waarin de heeren Borgesius, Cremer,Van der Kaaij, Roseboom en Rutgers de motie Borgesius verdedigden en de heeren Haffmans, Seret en Beelarts haar bestreden, terwijl de eerstgenoemden daarbij de rechterzijde verweten gemis van actie en omgekeerd de rechterzijde aan de liberalen beschuldigde, ofschoon de minderheid, den baas te willen spelen, is de motie- Borgesius om vóór de grondwetsherziening noch de kiestabel noch het kiesrecht te behandelen verworpen met 43 tegen 39 stemmen. Rotterdam24 Febr. Alhier heeft gisteren eene vergadering plaats gehad van belanghebbenden bij den tabakshandel. Zij was zeer talrijk bezocht. Ook verscheidene leden der Tweede Kamer en Amster- damsche handelaars waren tegenwoordig. Verscheidene heeren namen aan het debat deel en allen verklaarden zich op verschillende gronden tegen eene tabaksbelas ting. Eenparig werd eene motie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat die' belasting nadeelig is voor handel, nijverheid en landbouw, en onregtvaardig zou drukken op de lagere standen. Geljjk bekend is, hield de heer Mr. A. F. de Savornin Lohman onlangs te Brielle een voordracht, waarvan de netto-opbrengst, zooals aangekondigd werd, aan de Algemeene Armen zou worden geschonken. Daar intusschen 25 voor den spreker, /"8,50 aan rij tuigen, 4,50 voor vertering kosten, enz., daarvan werd afge trokken, bleef er slechts een bagatel over, hetgeen aan sommige bladen aanleiding gaf tot eenige spottende opmerkingen. Thans komt de heer de Savornin Lohman zelf in „de Anti-revolutionair" daartegen op, en berigt, dat hij eene som van j 12, zijnde het overgeblevene, na aftrek van zijne reiskosten, geschonken heeft aan de School met den Bijbel te Brielle. Hellevoetsluis heeft thans ook haar financieel© catastrophe. De aldaar woonachtige kassier V. d. B., die, zooals reeds gemeld is, sedert eenige dagen voort vluchtig was, is Vrijdag door drie zijner crediteuren te Helmond opgespoord. Daarop zijn dezen Zaturdag- morgen met den vluchteling teruggekeerd en is de delinquent nog denzelfden dag gearresteerd. Het geval maakt te Hellevoetsluis en omstreken groote sensatie vooreerst omdat verscheidene gegoeden voor meer of min belangrijke sommen bij de zaak betrokken zijn, maar vooral omdat het zeer te vreezen is, dat hier ook weder een aantal eenvoudige lieden, die den kassier hunne spaarpenningen hadden toevertrouwd, zullen gefopt blijken. Vlissingen, 23 Februari. In deze gemeente gaat een adres rond van ingezetenen aan Z. M. den Koning, waarbij Zr. Ms. tusschenkomst wordt ingeroepen, om het sluiten der werkplaatsen van de kon. maatschappij »De Schelde" te voorkomen, alsmede Z. M. te ver zoeken Hds. invloed aan te wenden, om onzen burge meester, den heer Arie Smit, aan het hoofd dezer ge meente te behouden. Zierikzee25 Febr. Uit het thans in druk verschenen wetsontwerp tot wijziging der drankwet blijkt, dat de Regeering, na het hooren van Gedep. Staten der verschillende provinciën en de ambtenaren van het Openbaar Ministerie, versterkt is in de mening, dat vooralsnog van wijziging van de hoofdbeginselen der drankwet geen sprake behoort te zijn. Het wets ontwerp beoogt met behoud der aangenomen beginselen de toepassing daarvan beter te regelen. Voor zooveel het repressieve deel der wet betreft, zijn deze wijzigin gen over het algemeen in den geest van verscherping verder strekt het tot verzachting van de te strenge preventieve bepalingen betreffende de gecombineerde neringen. Het tappen wordt verboden, maar de verkoop van sterken drank bij de flesch, kan of kruik in de gecombineerde neringen vergund. Voorts herhaalt de Reg. haar voorstel tot gelijkstelling van de koek- en banketbakker en confituriers met de kofliehuishouders, restaurateurs en dergelijke personen. Ter wegneming der ongelijkmatige toepassing van de wet wordt nu voorgesteld de magtiging tot het ver leenen van vergunningen boven het vastgesteld maxi mum te doen verleenen, niet door Ged. Staten, maar door den Koning, Gedeputeerde Staten gehoord. Voorts is voorgesteld, dat vergunning kan worden gegeven voor gebouwen tot den Rijks- of provincialen of anderen openbaren dienst gebruikt, met het oog op kleine plaatsen waar zitdagen en vergaderingen niet anders dan in de herbergen kunnen plaats hebben. Voor de localiteiten tot den openbaren dienst der gemeente ge bruikt, wordt geen vrijstelling verleend. In art. 6 is de speelruimte van f 100 huurwaarde, verminderd tot 50. Het bedrag van 10 wordt echter als minimum van het vergunningsrecht gehandhaafd. Straf baar is nu ook gesteld het „schenken" van sterken drank in eene voor het publiek toegankelijke localiteit vergunning te bezitten tot drankverkoop in het klein. Nog is een nieuw artikel voorgesteld, waarbij in geval van her haling van overtredingen ook verbeurdverklaring wordt bedreigd van de bij de overtreding gebruikte vaten, flesschen enz. In art. 28 is de nieuwe overgangsbepaling voor de gecombineerde neringen opgenomen. Na 30 April 1885 wordt de vergunning voor de gecombineerde neringen slechts geacht verlengd te zijn onder voor waarde dat de verkoop geschiede bij hoeveelheden van niet minder dan 8 deciliter en in gesloten flesschen, kannen of kruiken 2o. dat in de voor het publiek toegankelijke Realiteiten geen aangebroken vaten, flesschen, kannen of kruiken, sterken drank inhoudende aanwezig mogè zijn en 3o. dat het drinken van sterken drank in die Realiteiten niet worde toegelaten. Z. M. heeft eervol ontslagenop verzoek, behou dens aanspraak op pensioen, wegens ouderdom en daar door ontstane ongeschiktheid voor de verdere waarne ming van dienst, aan G. Lammers, zich schrijvende G. Lammers Jzn., opzichter bij 's Rijks kustverlichting te Cocsdórp op Texel. De wedstrijd op schaatsen te Christiania tusschen Axel Paulsen en Renke van der Zee is thans bepaald op aanstaanden Donderdag. Onder geleide van de heeren baron de Salis en Buttingha Wichers, is Van der Zee, vergezeld van B. Kingma, van Grouw, Zondag via Kopenhagen te Christiania aangekomen. Overal waai de beide Friesche hardrijders zich vertoonden, baarden zij groot opzien en werden zij als eene soort van won- dermenschen beschouwd De wedstrijd wekt algemeen de grootste belangstel ling. De beide genoemde heeren waren Zondag-avond op een bal te Kopenhagen genoodigd. Het weder is prachtig, zonder wind. De vorst is zeer streng. Maandag 11. zijn 3 Leidsche studenten naar Chris tiania vertrokken, ter bijwoning van den wedstrijd op schaatsen tusschen Renke van der Zee en Axel Paulsen. Er schijnt een misbruik in den dienst der pos terijen te bestaan, dat bijzonder geschikt is om het vertrouwen in dezen dienst te schokken. Het schijnt nl., dat niet alle drukwerken door de post in handen van de geadresseerden komen, meer bepaaldelijk zoo danige waarvan de nietontvangst afzender en geadres seerde onbekend kan blijven, zooals de bekende mode boekjes en dergelijke. De heer C. J. Langendam, boekh. en uitgever te Utrecht, heeft dienaangaande (mot zijn „Betrekking-gids") een zoodanige ervaring opgedaan, dat hij gemeend heeft, in een adres aan den Minister van Financiën dat wezenlijk aangelegen punt onder de aandacht te moeten brengen. „Hebzucht" of „gemak zucht" van sommige bestellers noemt hij als de oorzaak van de nietbestelling van bedoelde drukwerken. De adressant verzoekt Z. Exc., „die maatregelen te willen nemen, welke de Minister ter bestraffing van het ge pleegde verzuim oorbaar acht en noodig oordeelt om voor het vervolg een misbruik te voorkomen, dat zeer nadeelig in veler belangen ingrijpt". Yoor zoover een menschengeheugen reikt, had Yrydagmorgen te Kuilenburg een nimmer aldaar voor komend geval plaats. Eene van Amsterdam per spoor aangekomen vrouw had plaats genomen in den omni bus, toen zjj tot groote ontsteltenis van hare mede passagiers, dat aantal vermeerderde door een flinken knaap hét levenslicht te schenken. Dr. P. Versteeg, mede in den omnibus gezeten, verleende verloskundige hulp en begeleidde moeder en kind in de geïmpravi- seerde kraamkamer naar het ziekenhuis, waar beiden ter verpleging zijn opgenomen. Het gerucht wordt bevestigd, dat niet alleen de zelfde machinist, maar ook dezelfde locomotief dienst deed bij het spoorwegongeluk te Moordrecht ten voor- gaanden jare als verleden week bij het déraillement tusschen Veenendaal en Ede, en men hoort algemeen verzekeren, dat het laatste onheil door een gebrek aan de locomotief is ontstaan. Met ingang van 1 Maart a. s. is de heer J. A. Van Puffelen Lwz., thans stationschef 3e klasse te Kruiningen, benoemd tot stationschef 2e klasse. Dezer dagen is te Gent, bij Nijmegen, naar gemeld wordt een jongeling, toen hij bij de loting een laag nummer trok, van schrik plotseling dood gebleven. Het lijk van den sedert eenigen tijd te Schiedam vermist wordenden boekhouder der gemeente-gasfabriek, is uit de Schie opgehaald. Door den uitgever van de „Betrekkinggids" te Utrecht is een nieuw soort postkaart in den handel gebragt, door hem als reflectie kaart gedoopt. Het doel van deze kaart is, om den sollicitanten naar de ver schillende in dat blad dagelijks gepubliceerde betrek kingen den tijd en de moeite te besparen aan het schrijven van brieven op Advertentiën verbonden en behalve dit gemak hun nog meer dan de helft der gewone kosten te besparen. Die kaart kost gefrankeerd slechts twee cent. Het nut door de „Betrekkinggids" gesticht, wordt door deze kaarten nog aanmerkelijk verhoogd. KERKNIEUWS. Zierïltzee25 Febr. Bij de alhier plaats ge had hebbende verkiezing van 13 gemagtigden in het Kiescollege der Herv. gem. alhier zijn ingeleverd 161 geldige stembriefjes. Gekozen zijn de Heeren: J. T. Bethe met 153, A. Buijze Dz. met 155, A. Buijze Mz. met 154, Mr. J. C. van der Lek de Clercq met 149, Mr. H. van Manen met 154, C. J. van Mervenée met 152, Mr. J. Moolen- burgh met 153, S. J. Ochtman Joh. Zn. met 154-, J. Rensen met 155, W. J. Rensen met 151, J. D. Stet- terogge met 154, J. W. Vorstheuvel Labrand met 155, H. de Vos met 155 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld op verschillende personen. De orthodoxe party had zich van deze stemming onthouden. Een 25ste poging tot het vervullen van de bijna 5-jarige Predikantsvacature bij de Herv. gem. te 's Heer- Hendrikskmderen, c.a., is alweder verijdeld, nu geble ken is, dat bij het beroep op den cand. B. Wissing, deze, gelijk zulks mede bij enkele voorafgaande beroepen het geval was, alreeds de beroeping naar Niekerk, c.a. in Groningen had aangenomen. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland is aan den heer dr. W. C. van Manen, predikant bij de Hervormde gemeente te Zierikzee, wegens zijne benoe ming tot kerkelijk hoogleeraar te Groningen, eervol emiritaat verleend met ingang van 8 Februarij 1885. Ds. P, Knuttel, beroepen naar Zaandijk, nam 11. Zondag-namiddag afscheid van de Herv. gem te Noord- gouwe, met eene rede naar aanleiding van Deut. 5 32 en 33a. Door eene groote schare uit genoemde en omliggende femeenten aanwezig, werd hem, na het uitspreken van en zegen, toegezongen Gez. 224 1. Beroepen te Nieuwvliet, ds. C. M. van der Weijde te Dreischor. Gemengde Berigteu. Onder de ingekomen adressen bij de Tweede Kamer is er een van een orgeldraaijer, die vergunning vraagt om buiten Schoonhoven zijn orgel te mogen draaijen. Dezer dagen las men de volgende advertentieEen Tyroler, die als Zwitser heeft gediend bij een Oosten- rij ksche familie in Rusland, zoekt eene plaats als Engelsche jockey bij een Fransche familie in Spanje of Italië. In 10 dagen tijds zijn uit Nieuwediep 3 millioen kilo visch in 123 wagons naar elders verzonden. Te Berlijn heeft een student van 74 jaar examen afgelegd in de geneeskunde. Die man heeft tijd genoeg gehad om „knap" te worden vóór hij in de praktijk gaat werken. De Ryks-veeartsenijschool met 72 leerlingen, kostte het rijk in 1883 even meer dan 74 duizend gulden. Dure jongentjesDe belasting schuldigen te Oud-Beijerland gaan een prettig jaar tegemoet, de minste verhooging is dit jaar 100 p.Ct., de hoogst aangeslagene, die het vorige jaar 575 be taalde, moet nu 1225 offeren. In de „Purmerender Courant" van 18 dezer leest men de volgende advertentie: Heden nacht Heeft mijn vrouw ter wereld gebragt Nummer acht, Zijnde van 't mannelijk geslacht. Ilpendam, 15 Febr. 1885. H. van OESTE. Een welgesteld ingezeten te G., heeft het ongeluk zijne dierbare vrouw door den dood te verliezen. Ra deloos van smart begeeft hij zich naar het stadhuis om een bewijs van overlijden, teneinde daarmede eene som uit een uitkeeringsfonds bij overlijden te ontvangen. Doch men kon hem daar niet helpen, omdat de dokter de opgaaf nog niet gedaan hadhet mensch was nog slechts twee uren dood. Op een welvarend dorp in Zuid-Beveland zal de pastorij verkocht worden, om er een kruideniers-affaire van te makendit vak wordt er voorloopig zonder vergunning in uitgeoefend. Twee meisjes te Noord, moeten zoo dikwijls niet naar het bierhuis te Sch. gaan en vooral des avonds zoo laat niet loopen om die jongens in de fuik te krijgen, het zal hen toch niet gelukken. Want ieder die haar kent en ziet, Zegt meisjesik begeer u niet. Een schitterende barbier te Baarveld, die des avonds een licht van zich afwerpt gelijk de avondster, wordt in zijn eigen belang aangeraden geen kwaad te spreken van zijn concurrent, want die staat bij velen hoog aangeschreven. Sientje te Y. wordt in haar eigen belang aangeraden, zich met geen ander op te houden, anders zal zij spoedig naar haar moeder kunnen gaan# VERSCHEIDENHEDEN. was op 23 Januarij 1833 te Woolwich geboren. Hij was van Schotsche afkomstzijn overgrootvader grootvader en vader en twee zijner broeders waren ook in militaire dienst. Op zijn vijftiende jaar ging hij naar de Koninklijke Militaire Academie te Woolwich. Zyn eerste veldtogt was de Krim-oorlog. Hij onderscheidde zich als luitenant bij het beleg van Sebastopol. Na twee reizen als assistent-commissaris by de grensbepalingen van Bessarabie en Armenie, ging hij in 1858 als commissaris weder naar Armenie en was in 1859 te Chatham als militair instructeur werk zaam. In 1860 ging hij in Britsche dienst naar China, waar hij, naar men weet, spoedig een groote rol speelde. Hij werd daar ras tot majoor bevorderd en maakte zich verdienstelijk door het onderdrukken van een opstand in China, strijdende voor de Chinesche Regee ring, wonderen van dapperheid verrigtende en door zijne geestkracht, doodsverachting, beleid, adel van karakter en onbaatzuchtigheid vriend en vijand het grootste ontzag en een bijgeloovigen eerbied inboeze mende. In 1864 legde hy zijne taak in China neder, keerde, door de Chinesche Regering met de grootste onderscheidingen overladen, naar Engeland terug, waar hij den rang van luit.-kolonel ontving. Sedert had hij den bijnaam van „Chinese". Een minister verzocht hem het manuscript van het in China gehouden jour naal ter leen en liet het heimelijk drukken, maar Gordon ontdekte dit bijtijds en hield de uitgave tegen. Hij was een tijdlang als kolonel van de koninkl. Ingenieurs te Gravesend werkzaam, maar vervulde er tevens de rol van zendeling, stichtte scholen, bezocht de armen en werd meermalen in plaats van den geestelijke bij stervenden ontboden. Zelf leefde hij zoo eenvoudig mogelijk. Hem ten eten te vragen nam hij bijna als eene beleediging op„vraag de armenplagt hij te antwoorden. Zoo sleet hij zes jaren. In 1871 ging hij als lid van de Europesche Donau-commissie naar Galatz. Daar maakte hij kennis met Nubar-bassa en hij ging twee jaar later op verzoek van den Khedive naar Soedan, om daar in de plaats van sir Samuel Baker Gouverneur van Soedan te zijn. Hem werd een salaris van 10,000 p. at. toegestaan, maar hij wilde niet meer dan 2000 p. st. aannemen, door de weigering protes- teerende tegen het misbruik van te hooge tractemen- ten, dat in Egypte heerschte. In Soedan onderscheidde hij zich door dezelfde eigenschappen, die hij in China had doen kennen; onderdrukte opstanden, ging den slavenhandel tegen, deed orde en rust heerschen en ver wierf zich onder de Arabieren een grooten naam en een verwonderlijk prestige. Zijn ijzeren gestel stelde hem in staat de grootste vermoeijenissen te verdragen. In het eerste jaar van zyn Gouverneurschap legde hij in het geheel 3840 mijlen op kameelen door de woestijnen af. In 1879 had hij de bekende zamenkomst met den Koning van Abbysinie, waarbij hij, toen de Koning hem op zijn troon ontving, zijn stoel naast de zitplaats van. den Koning op den troon plaatste, en toen deze hem vroeg, of hij niet wist, dat zijn leven in des Konings hand was, antwoordde„door mij om te brengen zoudt gjj eenvoudig met mij doen wat ge moedsbezwaren mij verhinderen met mij zei ven te doen, nl. mij bevrijden van de ellenden des levens". De Koning begreep, dat zijne magt voor zulk een man geene verschrikkingen had. In 1879 legde hij zijn be trekking neder, nam eene wijle rust, maar ging weldra als secretaris van den Onderkoning van Britsch-Indie, lord Ripon, naar Indie en vervolgens weder naar China, waar hij veel deed om een oorlog tusschen Rusland en China te verhinderen. In 1881 vinden wij hem te Londen daarna nam hij rust op St. Mauritius. In 1882 ging hij naar Zuid-Afrika als majoor-generaal om de zaken in Basoete-land te regelen, maar er ont stond misverstand en hij nam zijn ontslag. Hij begaf zich toen naar Palestina en leefde eenige maanden rustig te Jeruzalem. Toen kwam het aanbod van den Koning van België om naar den Congo te gaan. Hoe hy ten slotte op verzoek der Engelsche Regering op nieuw naar Soedan ging, met welk een moed, energie en beleid hij Khartoum verdedigde, tot hij, volgens berigten aan wier waarheid niet meer te twij felen valtop 26 Januarij viel door verraad, ligt ons versch in het geheugen. Teregt zegt de „Daily News": „niet alleen zijne landgenooten, maar ook de geheele beschaafde wereld treurt om hem." Burgerlijke Stand van Zierikzee. 'geboren: 5 Febr. Eene dochter van L. Bij de Vate en L. Boot. Een zoon van L. Verhulst en T. Hausser. 7 dito. Eene dochter van R. Jongmans en J. Baak. 8 dito. Eene dochter van C. Hanse en L. Anson. 10 dito. Eene dochter van L. H. van Oeveren en C. P. van Westen. 11 dito. Eene dochter van J. Roedoe en M. A. Kenters. 13 dito. Eene dochter van L. Leeuwe en C. Muste. 15 dito. Een zoon van J. de Haan en G. in 't Veld. 16 dito. Een zoon van M. Veltman en W. Adriaanse. 16 dito. Eene dochter van W. C. de Looze en B. Hodde. gehuwd: 11 Febr. M. Smits, 28 j. jm. en J. P. van Gijzel, 28 j. jd. 13 dito. J. C. van der Maas, 25 j. jm. en A. van Langeraad 24 j. jd. o verleden: 4 Febr. M. O. van de Velde, 11 j., z. 5 dito. H. F. Heuseveldt, 3 j., d. M. Priemus, bijna 3 j., d. 6 dito. K. D. van der Baan, 13 j., d. G. Reinhoud, bijna 2 j. z. 8 dito. L. Karreman, 6'/a j-> d. J. S. Keiler, 65 j., vrouw van A Tuijtel. 11 dito. E. Wetting, 48 j., vrouw van A. In den Bosch. E. Freeke, 6 j., z. 12 dito. D. Schippers, 73 j., man van J. van der Veke. J. Gloude, 20 m., z. T. de Vos, 18 m., d. 13 dito. J. H. Doeleman, 10 j., d. 14 dito. A. van Os, 4 j., z. 16 dito. W. Kloet, 63 j., Wed. C. Tuinman. A. van Hekke, 89 j., ongeh. d. 18 dito. K. H. van den Houten, 4 j., d. STOOMBOOTDIEN ST Zierikzee en Rotter «lam FebruaryMaart 1885. Van ZIERIKZEE Van ROTTERDAM Vrijdag 27'smorg. 10,u. Dond. 26 'smorg. 10,u. 8,30» jZaturd. 28 10, 10,Zondag 1 10, 8,Maand. 2 11,30» 8,IDingsd. 3 11, 8,IWoens. 4 11, F*. O. OLIVIER. STOOMBOOTDIEN ST Vlissingen, Middelburgen Rotterdam. Februari 1885. Zaturd. 28 Zondag 1 Maand. 2 Woensd. 4 Vrijdag Van Van Rotter- Vlissingen Middelburg dam n. Mid- naar naar delburg en Rotterdam Rotterdam Vlissingen 26 voorm. 9, 27 voorm. 7,30 voorm. 8,45 28 9,— E&vertientictt. Heden gedenken onze geliefde Ouders, Behuwd-Ouders en Grootouders JAN HANSE en CORNELIA SMALLEGANGE hunne vy f-eut-twintig*j arige Echt- vereenigiug. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- Kind en Klein-Kinderen. Sir-Jansland, 25 Februari '85. Bevallen van een MeisjeM. BOTH— Verton. Dirksland, 23 Februari 1885. Algemeene kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1