Z I l lllk I I SUII NIEUWSBODE. Dingsdag 21 Februari1885. BEKENDMAKING. ]\o. 5015. llsle Jaarg. ADVfiRTENTIËN, vtin 1—3 Verschijnt PINGSDAG, PONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. Besmettelijke Ziekte. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op Art. 21 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 184) MAAKT BEKEND: dat in de afgeloopen week (gerekend van Zondag den 15den tot en met Zaturdag den21en dezer), geene gevallen van ROODVONK zijn aangegeven, en geene personen aan die ziekte zijn overleden. Zierikzee den 15 February 1885. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. AFKONDIGING. Het HOOFD van bet Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend: dat door den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard de kohieren voor de belasting op hèt personeel van deze gemeente, dienstjaar 1884/85, Nos. 7 en 8, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe belastingen alhier worden ter hand ge steld ter invordering, en dat ieder verpligt is zyn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 16 February 1885. J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is ge legd een verzoekschrift met bijlagen van HENDRIKUS FINDSOM, wonende in deze gemeente, waarbij ver gunning wordt gevraagd tot -oprigting van eene be waarplaats voor petroleum op het erf achter het pakhuis staande aan de Noordzijde der Minderbroederstraat, plaatselijk gemerkt wijk B no. 219, kadastraal bekend sectie A. no. 155 dat op Maandag den 9 Maart aanstaande, te 12'/a uur des namiddags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprigting van bedoelde inrigting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 28 February 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen. Hmcrifca, Een milliönair te BostonGeorge Gardner ge naamd, heeft bij testament zyn vrouw eene jaarwedde nagelaten, gelijkstaande aan haar gewigfc in zuiver goud. Zij weegt nu 97 Amerikaansche ponden, 't Is voor haar. te hopen, dat zij er in haar weduwlijken staat niet magerder op wordt Door de Weener politie is dezer dagen de dader gevat van een moord, welke 22 jaren geleden gepleegd werd. De misdadiger, Haas genaamd, die aan den drank verslaafd was, maakte zijn vrouw door zijn woest ge drag en zijne bedreigingen zoo angstig, dat zij naai de politie ging en haar man als moordenaar aangaf. Hij heeft bekend. IPuitsdilsMih. Orde regeert de wereld. Hiervan was ook een dief te Mecklenberg overtuigd, die alle "diefstallen; welke hij na verloop van tijd had gepleegd, zeer nauw keurig in een boek had ingeschreven, benevens de bedragen, welke deze diefstallen hem hadden opgebragt. Zijne orde bragt hem ten val. Voor eenigen tijd werd hij in hechtenis genomen als verdacht van diefstal, doch daar niets bepaald bewezen kon worden, zou hem zijn vrijheid weder teruggegeven worden, toen een politie-beambte nogmaals nauwkeurig huiszoeking deed en het noodlottige „grootboek" vond. Uit dit boek bleek, dat de ordelievende dief sedert 1883 niet minder dan 60 diefstallen had gepleegd. Tegenover dit bewijs kon hij niet langer ontkennen. JFrantórtjjfe. Er is veel reden om te gelooven, dat de dieven die door valsche sleutels zich 's nachts toegang hebben weten te verschaffen tot den winkel van den juwelier Gabriel te Parijs eh voor een waarde, naar sommigen zeggen van 800,000 a 900,000 fr., volgens anderen, van 400,000 a 500,000 fr. gestolen hebben, Engelschen zijn, en wel dezelfden die inderdaad den diefstal gepleegd hebben bij de Société financière en bij den heer Rod- rigae. Na den diefstal bij de Société financière ontving de directeur dier bank een brief van zekeren agent te Londen, zich teekenende Michael Abrahams Son Co., waarin hij zijne goede diensten aanbood om de Société weer in 't bezit te doen stellen van de ontvreemde waarden, mits aan „de houders daarvan" (aldus werden de dieven betiteld) 35 pet. werd toegekend. DeSociété achtte het raadzaam zich dit offer te laten welgevallen, trad in nadere onderhandeling met den agent, en kreeg aldus 65 pet. van de gestolene waarden terug. Zoo ook is het gegaan mot den heer Rodrigue. Deze kwam weer in 't bezit van hetgeen de Engelsche dieven medegenomen hadden, na zeker deel aan hen prijs gegeven te hebben. HOtefceirlttTdi?. 's Gravenhage, 20 Febr. Naar wij vernemen, zal het hofpersoneel van H. K. H. Prinses Hendrik alhier spoedig na het huwelijk der prinses en waar schijnlijk reeds met Mei worden ontslagen. In een der jongste zittingen van de Tweede Kamer is een verzoekschrift ingekomen, dat welligt aanleiding kan geven tot het in overweging nemen eener klacht, die niet voor de eerste maal geuit is. Het adres, ingezonden door C. Wolthekker, behelst de klacht, dat hij van het overlijden van zijn zoon, verpleegd in het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, eerst na de begrafenis kennis bekomen heeft. Heden had te Voorburg do begrafenis plaats van den diep betreurden secretaris der Herv. Synode, den heer B. A. Overman. Vele vrienden en belangstellenden hadden zich naar Voorburg begeven om de laatste eer te bewijzen aan den man, die om zijn nauwgezette pligtsbetrachting en humaniteit, algemeen geacht en bemind werd. De Synode en de Synodale commissie waren vertegenwoordigd door haar Moderamen, dat bij monde 'van den president, dr. J. K. Koch, een ge voelvol en hartelijk woord sprak van hulde aan den ijverde onpartijdigheid, de zaakkennis en de verdraag zaamheid van den ontslapene, waardoor hij zich de achting van allen, zonder onderscheid van richting, had verworven. Neerbosch 9 18 Febr. Ofschoon reeds verschil lende takken van nijverheid aan de Weesinrichting verbonden zijn, ten einde de weesjongens in staat te stellen door het leeren van een ambacht eenmaal in hun onderhoud te voorzien, is nog daarenboven vóór eenigen tijd eene bloemkweekerij en eene kleine kwee- kerij van heestergewassen, en daaronder vooral ook rozen, daaraan toegevoegd. Honderden stamrozen en andere sierlijke gewassen staan nu reeds op de kwee- kery ter aflevering gereed. Maar nu is de groote zaak, daar de weesjongens met hulp van den tuinman deze boompjes en gewassen hebben gekweekt, dat men er ook koopers voor vinde- Hoe moeilijk dit ook zal gaan, heeft de directeur toch alle hoop, dat de duizenden men- schenvrienden in ons land, die deze zoo rijkgezegende in richting aanhoudend steunen, hem nu ook in staat zullen stellen 'om niet alleen deze tak van industrie voort te zetten, maar ook voortdurend uit te breiden, daar de opbrengst, evenals van de boerderij, drukkerij, en bindery, geheel ten bate van de kas der Weesin richting komt. Een der passagiers van den bij Ede verongelukten sneltrein verhaalt nog het navolgende Even Ede gepasseerd, een paar honderd meters vóór de plaats des onheils, voelden we een zeer hevigen schok, waarop een medereiziger al dadelijk de opmer king maakte „wij derailleeren". Spoedig volgde een tweede (de beenen werden inmiddels op de banken gelegd) en nog een derde schok, en de trein lag stil. De reizigers waren hevig geschrikt en vlogen door de waggonser zullen een 80 tal zijn geweest. De meesten weten niet hoe zij uit de coupés zijn gekomen het was donker en aan beide zijden van den weg stond water, zoodat het zelfs gevaarlijk was voor de geredden om te onderzoeken of anderen soms hulp behoefden. Met veel talmen werd de hand van een con ducteur van onder de loopplank uit het zand gehaald. In allerijl ging nu de Heer L. Fr eedriks, van Wage- ningen, naar het station Ede, om het onheil te melden en te voorkomen, dat de komende gewone trein zou •door rijden, daar dan de ramp niet te berekenen zou zyn geweest. Ook werd geneeskundige hulp per tram locomotief van Bennekom gehaald. Dr. Ketting ging dadelijk mede en verleende de noodige voorloopige geneeskundige hulp aan de beide slagtoffers. De hulpvaardigheid der reizigers was bijzonder merk waardig jassen, zakdoeken enz. werden in overvloed afgestaan. Na de noodige toebereidselen werden de gekwetsten per extra-trein naar Arnhem gebragt. Menig passagier ging mede, terwijl anderen wachten totdat ongeveér te 11 uur berigt kwam, dat op de lijn vóór het ongeluks gedeelte, een trein gereed stond om de passagiers naar Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, enz. te vervoeren. Goes22 Febr. De lezing van dén heer Justus van Maurik heeft uitstekend voldaan. Uit Noord-Be veland en de meest afgelegen- gemeenten van Zuid- Beveland was men naar Goès gekomen om dert gevierden spreker en schrijver te hooren. Voor de pauze droeg hij voor „Teun de Nachtwacht" (uit den bundelBur- gerluidjes). Na de pauze maakten we kennis met „muziekkenners", waarin meerdere personen, die bewe ren verstand van muziek te hebben, op de dolste wyze aan de kaak worden gesteld. „Muziekkenners" bragt herhaaldelijk de lachspieren in beweging„Teun de Nachtwacht" bevat daarentegen zulke roerend een voudige èn tóch zulke schóone tooneeltjés, dat menig oog vochtig werd. Niet enkel de gave van opmerken van maatschappelijke toestanden moet men bij den heer van Maurik bewonderen, ook zijne wijze van voordragen. Een dronken student, een dorpeling uit Noord-Brabant, de ratel van eene vrouw uit de achter buurten van Amsterdam werden zoo natuurlijk en zoo onberispelijk voorgesteld, dat men onwillekeurig zegt: 't Is of ze leven. Aan het einde der voordracht gaf de heer La Motthe den wensch te kennen, dat de spreker ons een vol gende maal weder van zijne gaven zal doen gènieten. In Zuid-Beveland is dezer dagen een weduwe kinderloos overleden, wier vermogen, - dat, naar het algemeen zeggen, 7 ton bedraagt 'aan arme bloed verwanten tebeurt valt. O. a. zou een behoeftig arbei der te Hoedekenskerke, 20 a 30 duizend gld. ontvangen. Voorzeker een aardig buitenkansje, .vooral voor iemand die, zooals de betrokken persoon, met een overtalrijk gezin is gezegend. Ellenxeet, 19 Feb. Aan den Heer J. Schalkwijk alhier werd heden eene verrassing in den waren zin des woords bereid. Den 19n Febr. 1885 tot kerkvoogd der Hervormde kerk te Eikerzee gekozen, was hij heden juist 50 jaren in deze betrekking werkzaam geweest. Was dit zijne aandacht ontgaan, niet alzoo aan die der andere kerkvoogden en notabelen. Eene commissie uit hun midden bragt hem een be zoek, om hem, bij monde van hun leeraar de geluk- wenschen der beide collegies aan te bieden nevens een eenvoudig geschenk als een bewijs van hun .aller hoogachting en waardeeringvan de vele onbelangrijke dienstendie hij gedurende zoo groot getal jaren als kerkvoogd had bewezen. Zierik/ee, 20 Febr. Van wege de Unie, „Een school met den Bijbel", trad heden avond voor een talrijk publiek op de heer K. van Goor, pred. te Nieuwen- dijk. Spreker begon met op te merken, dat het ons volstrekt niet behoeft te bevreemden, dat er op het gebied van onderwijs en opvoeding zulk een heftige strijd gestreden wordt. Als we in aanmerking nemen van welk gewicht de vorming onzer kinderen is, dan baart het geen verwondering, indien op de vraag „Hoe moet het onderwijs zijn een verschillend ant woord gegeven wordt Spreker wenscht over dien strijd te spreken en aan te toonen, hoe hij ons, voorstanders van Chr. School onderwijs, stemt I. Tot blijdschap en weemoed. II. Tot dank en gebed. ni. Tot rust en waakzaamheid. I. Tot Blijdschap. a. Deze strijd is {er ook in den weg van Gods Voorzienigheid gekomen. God beproeft ons daardoor, of we ons standpunt bewust zijn en of we het Chris telijk beginsel ook op het gebied van onderwijs toepassen. Door het in aanraking komen met de wereld, worden velen geneutraliseerd en weten het kenmerkend verschil niet meer, dat bestaat tusschen Christelijk en neutraal onderwijs. God geeft ons door dien strijd dus gelegenheid ons beginsel uit te spreken en dat is eene oorzaak van vreugde. 1>. God wil ons ook onderwijzen in het karakter van den strijd. Die stryd moet n.l. gevoerd worden in Zijne vrees, in Zijne kracht. Dat karakter moet zuiver gehouden worden, want met Hem zijn wij tegen den machtigsten vijand bestand en zonder Hem moeten we het onderspit delven. <i. De strijd behoeft geen oorzaak van droefheid te zijn en stof tot klagén te geven, want het is ten allen tijde gebleken, dat in verdrukking en strijd de kerk gebloeid heeft. Zonder strijd komt er verslapping en achteruitgang. Ook tot weemoed stemt echter de strijd. Want: a. Onze tegenstanders zijn ook menschen, die ver antwoording aan God schuldig zijn. Met weemoed zien we op hen neder. Hunne schuld is hunne ellende tevens. 't Is hier beter bestredenen of verdrukten, dan bestrijders of verdrukkers te zijn. Tt>. Er zijn nog zoovele Christenen, die niet mede strijdendie stil thuis blijven als anderen te velde trekken die de beteekenis van den strijd nieo gevoelen, ja die zelfs hunne kinderen soms nog aan het openbaar onderwijs overgeven. c. De strijd is een bewys, dat er schuld rust op ons en onze vaderen. Ware er zoovele verslapping niet geweest in onderwijs en opvoeding, de toestand zou niet zoo geworden zijn, en naar den mensch gesproken zouden er niet zoovele "heeie en halve ongeloovigen zijn. II. Tot dank. a. Wij zyn meer tot bewustzyn gekomen, dat de opvoeding eene zaak der ouders is en niet van den Staat. De kinderen zijn ons d. i. van de ouders Zij hebben persoonlijk aan God en de Gemeente beloofd dat ze hunne kinderen zullen onderwijzen of doen on derwijzen in Zijn weg. Yelen kwamen reeds in eene Spartaansche strooming, alsof de kinderen eigendom van den Staat waren, maar door den strijd werden we het beter bewust en gingen veler oogen open. l>. Onze scholen behoeven niet te bestaan door waar heids- en wetsverkrachting zooals de openbare. Op sommige openbare scholen heeft men het Crucifix, op anderen den Bijbel, naar gelang de bevolking roomsch of orthodox-protestantsch is. Dat is in stryd met de Wet, want openbaar onderwijs moet neutraal zyn. Art. 33. Bij ons beantwoordt de vlag aan de lading en omgekeerdop de openbare school niet. o. Door de schoolstrijd is veel in 't reine gekomen. De volksvertegenwoordiging werd reeds zuiverder en het volk zijne roeping, ook met het oog op de ver kiezingen, beter bewust. Ook tot gêbed. Te midden van den strijd mogen we het gebed niet vergeten. Er wordt soms gezegd de kinderen der christelijke school zijn niet beter dan die der openbare en men verwart alzoo dikwerf middel en oorzaak. Doch wordt het gebed ook soms vergeten Zonder gebed zal het beste onderwijs niet gezegend zijn. Wat meer zegt, als we onze afhan kelijkheid van God vergeten, dan zou God ons met ons eigen onderwijs kunnen slaan. Laat ons al doen wat onze hand vindt en dan God bidden om Zijn zegen over het onderwijs. III. Tot rust en waakzaamheid. a. De stryd is Godes. Dat moeten we nimmer vegeten. De beste atmosfeer en het krachtigste voedsel baten niet, als ons lichaam krank is of onze spijsvertering niet deugt. Zoo baten het beste onderwijs en de beste opvoeding zonder Gods genade niet. Wij moeten zaaien en Hij belooft, dat we maaien zullen, wat gezaaid werd. Waar onderwijs gegeven naar Zijn woord daar zal het vrucht dragen, omdat God het beloofd heeft. Massaal gesproken, dan zullen de kinderen, in Zijne vrees op gevoed daarin wandelen. Daarom niet al te bezorgd voor de toekomstmaar die aan Hem overgelaten. Het woord van Ambrosius»Een kind van zooveel gebed en tranen kan niet verloren gaan" zij ook ons tot sterkte. t>. Tot waakzaamheid. Onderwijs is slechts een deel der opvoeding. Er moet verband zijn tusschen huis en school. Ook dient men te letten op het gezelschap der- kinderen, wantKwade samensprelnngën bederven goede zeden. Eerst moet de grond goed gelegd worden, maar dan ook later niet in tegenspraak daarmede gehandeld, opdat we vrjj mogen zijn van het bloed onzer kinderen. Nadat spreker genoemde hoofdpunten duidelijk en breedvoerig had toegelicht, eindigde hij met een woord van opwekking en vermaning aan alle ouders, opdat ook deze strijd ten laatste diene tot heil onzes volks en tot glorie onzes Gods Van geachte zijde wordt aan de „N. Rott. Ct." Nu de toestand der schatkist van dien aard is, dat men op bezuiniging en op vermeerdering van inkom sten moet bedacht zijn, is het niet van belang ont bloot, de aandacht te vestigen op een fonds, dat verscheidene millioenen bedraagt en geen regt van bestaan meer heeft, namelyk de Ridderlijke Duitsche Orde. Die Orde werd opgerigt in 't jaar 1190 ter gele genheid van de kruistochten naar het Heilige Land. Deze Orde is natuurlijk geheel van R. K. oorsprong, tijdens de Hervorming echter werden de Duitsche Orde en hare aanzienlijke eigendommen in twee deelen gesplitst; het eene deel werd toegekend aan de R. K., en het andere aan de protestantsche ridders. De R. K. tak is in 1809, als geen regt van bestaan meer hebbende opgeheven, terwijl de goederen overgingen aan de vorsten in wier landen die goederen lagen. De prot. tak werd door Napoleon I bij besluit van 27 February 1811 opgeheven en de goederen dier Orde bij het staatsdomein gevoegd. Aanzienlijke eigendommen en geldswaarden werden echter gered en, tengevolge der staatsomwenteling op 't laatst van 1813, niet aan de Fransche schatkist uitgekeerd. Eenige belanghebbenden vroegen toen aan den Koning, de gesupprimeerde Duitsche Orde, Balaije van Utrecht, te herstellen, ten behoeve van eenige adellijken, en Willem I gaf bij Kon. besluit van 8 Augustus 1813, Staatsblad no 43, daaraan gevolg. By dit Kon. besluit werd o. a. bepaald, dat de Orde her steld zoude worden zooals die vroeger had bestaan, behoudens 's Konings bevoegdheid om aan deze Orde in tijd en wijle zoodanige andere en meer doelmatige inrigting te geven als goedgevonden mogt worden. De goederen werden toen beheerd door de adminis tratie der domeinen, zooals uit artikel 2 van dat besluit duidelijk blijkt. Nu rijst de vraag is het niet tijd die Orde op te heffen Zij heeft geen regt van bestaan hoegenaamd meerniemand heeft regt op den eigendom van die goederenalleen enkele protes tantsche adellijken hebben, ingevolge het kon. besluit, het regt gekregen, de inkomsten te deelen. Dat regt gaat echter nooit van vader op zoon over.hij die toevallig het langst is ingeschreven in de registers der Orde, verkrijgt het. regt de inkomsten mede te deelen, zonder het geringste ervoor te verrigten. Waarom dat onding nog laten bestaan ten behoeve van enkele per sonen, vooral daar de Nederlandsche adellijken, die de 16 kwartieren kunnen bewijzen, hoe langer hoe meer uitsterven, en nu reeds Duitsche adellijken mede de inkomsten deelen, die eindelijk de meerderheid zullen gaan vormen en wel zorgen zullen, de onroerende goe deren en effecten te verkoopen en onder elkaar te deelen. Waarom zou men niet, teneinde geen onregt te plegen, alle commandeuren die nu de inkomsten deelen, dit voorregt tot hun dood laten behouden, en zoodoende langzamerhand de Orde laten uitsterven, om ten slotte de goederen geheel aan de schatkist te laten vervallen? Zierïli&cee, 21 Febr. Door het Bestuur van den polder „de Vier Bannen in Duiveland" is heden aan besteed lo. Het leveren van 500 M3 Grint, voor de helft aan Stevensluis en de wederhelft aan de Willemsbrug onder Ouwerlcerk. Hiervoor was ingeschreven doorI. de Jonge te Brouwershaven ƒ1,76, G. v. d. Berg te Vianen 1,73, J. T. Lijïs te Nijmegen 1,69, B. de Haan te Werkendam 1,64, J. Vermeulen te Hansweert 1,54'/.,, C. Bakker Wz. te Sliedrecht ƒ1,54 en H. Berrevoets Pz. te Zierikzee voor 1,49'/s per M3. Aan den laagsten inschrijver is het werk toegewezen. 2o. Het leveren en verwerken van 1100 scheepstons Stortsteen tot verdediging van den onderzeescnen oever van den Zuid-bout. Hiervoor was ingeschreven door M. Adriaansen te Sas van Gent 3054, I. van Eek te Hardinxveld 3000, G. van den Berg te Vianen 2959, Firma Holland Co. te Nijmegen 2967,67, J. van Strien te Zierikzee ƒ2874, Erven H. Trip te Rotter dam ƒ2843,50, A. M. Langevelt te Hardinxveld 2843, J. Tollenaar te Ter-Neuzen ƒ2789,49, A. de Jong Dz. idem, ƒ2789,49, J. Ceulenaers te Niel 2683,17, Klaas van Lemburgh te Rotterdam ƒ2637,80. Aan den laagste inschrijver is dit werk gegnnd. Zierikzee23 Febr. Op morgen avond zal door het Muziekkorps der dd. Schutterij alhier, onder directie van den kapelmeester D. H. Ezerman, het ge woon jaarlijksche Militair Concert gegeven worden, waarvan hieronder het progromma volgt. 't Moet worden gezegd dat deze Concerten vorige Jaren slecht werden bezocht, hoewel zij dit niet ver- \clienen. Wij hopen dat het dit jaar béter moge zijn, daar dit aan het korps moed zou geven om op den ingeslagen weg voort te gaan en te trachten meer en meer een flink en degelijk muziekcorps daar te stellen, dat zoowel hier als elders reeds eenige lauweren heeft behaald. Pogramma. 1. Le petit Zouave. Pas-redoublé Chris- tophe. 2. Air varié. Voor tuba sib Christophe. Aimons- nous. Valse Lecocq. 4. Vöglein im Fliederbusch. Nocturne. Voor fluit met piano-begeleiding Popp. 5. Fantaisie variée. Voor pieton Christophe. 6 Frühlings- lied Mendelssohn Bartholdy. 7. Danse Bohémienne Le- cail. 8. Concert voor klarinet met piano-begeleiding Manns. 8. Fantaisie „Les mousquetairis au convent" Steenebrugen. 10. Liederen voor saxophone mèt piano- en cello-begeleiding, a. „Es hat nicht sollen sein" Abt. b. Rheinfahrt Goltermann. 11. Sambre-et-Meuse. Pas-redoublé Steenebrugen. De failliet verklaarde Maatschappij, die de in 1883 te Amsterdam gehouden tentoonstelling exploi teerde, heeft een schuld van een en een vierde millioen francs. De Amsterdamsche firma D. G. Kievits is schuldeischer voor ongeveer fr. 250,000. Naar wij vernemen, zal door de gevierde Belgische dichteres, vrouwe wed. David, geb. Mathilda van Peene, te Aeltre, ofschoon van Nederlandsche afkomst, als geboortig van Koewacht en te Zaamslag opgeleid, nog in dit jaar een tweede bundel van hare dichtwerken verschijnen, welke uitgaaf, even als in België met graagte te gemoet gezien, ook in haar vaderland alles zins verdient gesteund te worden. Uit Hellevoetsluis deelt men mede, dat de kassier v. d. B. aldaar Bedert eenige dagen voortvluchtig is, zonder orde op zijne zaken te hebben gestéld. Vele ingezetenen zijn voor belangrijke sommen bij deze zaak betrokken. Haagsche Brieven. den Haag, 18 Februari. Aan het werkDe Tweede Kamer heeft, vóór zij uiteen ging, in hare laatste zitting lang geredeneerd, of zij eene korte of lange vacantie zou nemen. De voorstanders der lange vacantie hebben gezegevierd. Maandag kwam de kamer weder bijeen. De Staatsbegroo- ting voor 1885 zal zelfs de geheele maand Maart ver slinden. Hoeveel beraadslagingen in het verschiet Welk een eindelooze. zee van onderwerpen, als de kamer alles zal willen behandelen wét de couranten in de eerste zes weken van dit jaar behandeld hebben De premier heeft in zijn antwoord op Hoofstuk I verklaard, dat hij geene kiesrechthervorming aan de grondwetsherziening wil doen voorafgaan. De anti revolutionaire partij is van eene andere meening. Welk eene uitmuntende gelegenheid tot. eeuwigdurende cir- kelredeneeringen Hoe vruchtbaar zal het voor's lands zaken, zijn, als men haarfijn verneemt, hoe ieder der afgevaardigden over de cirkelvraag denkt Hoevele kostbare dagen kunnen aan dit onderwerp worden Dat - zij, die vast overtuigd zijn, dat er van; grond wetsherziening toch nooit iets komen zal, er zijn zelfs leden in de kamer geweest, die met kracht van redenen verzekerden, dat misschien de volgende eeuw daarvan getuige zou zijn op kiesrechther vorming en censusverlaging aandringen, is verklaarbaar. Wan neer toch grondwetsherziening een ij del streven is, wanneer toch de rechterzijde van hare eischen ten aan zien van art. 194 der Grondwet niets wil toegeven en een groot deel der linkerzijde evenmin, wanneer men toch liever eene onvolmaakte grondwet wil behouden met hare bezwaren dan eene volmaaktere invoeren met opoffering van beginselenwaarom zou men dan niet de kieswethervorming ondernemen Waarom moeten dan nog twintig, dertig jaren lang jzoovelen van het kiesrecht uitgesloten blijven, aan wie reeds sedert lang dit recht had moeten zijn toegekend Intusschen heeft het Ministerie de grondwetsher ziening aan de orde 'gesteldniet, zooals het Ministerie van Lynden in zijne laatste troonrede, grondwetsher ziening plus kiesrechthervorming, maar grondwetsher ziening aU^én. Onze tegenwoordige premier, waarom hij ook aarzelt, handhaaft dit programma. Maar waarom talmt hij dan daarmede --Waar blijven de regeerings-ontwerpen De staatscommissie werd in Mei 1883 benoemd kort na het optreden van het tegen woordige Ministeriè. In het eind van Januari 1884 bracht zij haar rapport uit, met het ontwerp eener herziene grondwet.;' In Maart werd dit rapport open baar gemaakt en. op de vraag van den heer van Kerkwijk antwoordde de Minister Heemskerk „dat het hem zeer zou tegenvallen, indien de regeeringsvoor- stellen niet nog in dezelfde zitting (1883/84) de Tweede Kamer bereikten." De eenige grondwetsherziening, die in het vorige zittingjaar tot stand kwam, betrof de herziening tijdens het regentschap. Van de nieuwe zitting zyn nu reeds vijf maanden verstreken. Reeds eenige weken gelëdën zijn de adviezen van den Raad van State ontvangen en nog altijd moet cle koninklijke boodschap onderteékend worden, waarbij de ontwerpen aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Komen nu die ontwerpen na Paschen in, wat zal de Tweede Ka mer in deze zitting aan die grondwetsherziening kun nen doen De grondwetsherziening heeft dan tot op dit oogenblik slechts deze voordeelige zijde gehad, dat de Regeering door dit middel haar leven gedurende twee jaren heeft kunnen rekken. En toch zou het niét behandelen der grondwetsherzie ning in de afdeelingen der Tweede^Kamer minder te be treuren zijn, indien in dit zittingjaar onze finantiën konden worden geordend en allés geschieden kon om het straf wet boek in te voeren. Van de belasting-ontwerpen is echter niets gereed.' Over het zegelrecht'van. effecten en de uitbreiding van toegangsrecht, zijn. de voorloopige ver slagen drie weken geleden uitgebracht; en eveneens over de terugneming van '/5, van het personeel tegenover de verhooging der gemeentelijke opcenten op de grondbe lasting. Maar waar blijven de antwoordenvan' den MinisterGrobbee Waar blijft zijn tabaksaccijns en de omwerking van het tarief van invoerrechten Zal niet juist datgene gebeuren "wat men eenige maanden ge leden niet verlangde, dat namelijk de 'gewone-uit gaven der begrooting zullen worden goedgekeurd, zonder dat de middelen tot volledige dekking zyn aangewezen Moest eigenlijk de Kamer niet de nieuwe belastingwetten behandelen vóór de Staatsbegrooting Moet er niet eenmaal een einde komen aan de onregel matigheid dat onze gewone begrooting blijft sluiten met een te kort En zoo er ooit een gunstige tijd kon komen om al de ontwerpen tot voorbereiding van de invoering van het strafwetboek af te doen, is het niet thans na Paschen Hoe nuttig zou de tijd van1 Paschen tot Pinksteren worden besteed, indien dit wat ernstig onder handen werd genomen Reeds zyn er vier jaren verstreken sedert de Staten-Generaal aan het nieuwe strafwetboek hun zegel hechten, maar alles schijnt zamen te werken om de invoering daarvan in gevaar te brengen. Wanneer de verslagen der commissiën niet vóór April aanst. verschijnen, vr*es ik, dat ook dit zittingjaar zal verloren gaan, zonder deze ontwerpen tot stand te brengen. Wij zouden op deze wijze slechts de bespotting van den vreemdeling op ons laden, naar dezelfde mate waarmede deze vroeger onzen kloeken stap, op den weg van hervorming van het strafrecht afgelegd, bewonderden. Wat zou er van den eerbied voor ons parlementair debat uitblijven, als wederom een jaar verloren ging zonder het vurig nagejaagde doel te bereiken V. (Deze brief, door plaatsgebrek wat laat opgenomen, verliest na de gehouden debatten in de Tweede Kamer, niets van hare waarde.) Red. CHILISALPETER. Eerlang komt de tijd waarop men van chili-salpeter gebruik maakt. Ik acht het noodig nogmaals te wijzen op het misbruik dat daarvan gemaakt kan worden. Chilisalpeter ook nitrate genoemd werkt uitnemend op de ontwikkeling van de plant, en wel voornamelijk van het blad. Zit er dus in den grond voedsel om graan voort te brengen, dan kan chilisalpeter met nut ge bruikt worden, want is de plant gezond, dan kan zij vele stoffen aan den grond onttrekken om daarvan graan te vormen. 't Gebruik van chilisalpeter vordert dus zware be mesting met superphosphaten wil men bij den graanbouw den grond niet in weinige jaren geheel uitputten. Eene eerste bemesting met deze stof geeft goede uitkomsten en verleidt doorgaans tot misbruik. Men schrijft de groote opbrengsten alleen toe aan het ge bruikte zout, terwyl zij slechts verkregen zijn door den grond te verarmen. Een matig gebruik van 40 KG. per gemet is aan te be velen. De plant die door verschillende omstandigheden haren vollen wasdom niet bereikt heeft wordt door nitratie gezond. Gezonde wezens, menschen en dieren zoowel als planten hebben om gezond te blijven voldoend voedsel noodig. Onbreekt dat, dan volgt ziekte, kwijning en dood. Bij 't gebruik van de zoo even genoemde meststof mag dat nooit uit het oog verloren worden. Een grooter gebruik dan 50 KG. per gemet moet bepaald ontraden worden. Zoowel by granen als wor telgewassen. Strooi bijv. maar wat Chili bij uwe wortelen, of schorzenelen in den tuin. Gy zult een loof zien ont wikkelen dat u de beste verwachtingen doet koesteren, als 't op het steken gaat vind gij u erg teleur- V. v. O. Elk wachtte zich dus voor schade. Getrouwd JAN JOHANNES BIERENS Jz. en JACOB A. ADRIAN A ROGGEBAND Pd., die tevens hun hartelij ken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun hu welijk ondervonden. Nieuw-Vosmeer, St.-Ann aland, -19 Februari 1885. Getrouwd Zierikzee, Bruinissè, M. van POELJE Az. en G. HAAK Cd. 21 Februari '85. Bevallen van een Zoon, C. M. HOUTKAMP geboren Müste. Zierikzee, 23 February '85. Heden avond behaagde het den Heere van le ven en dood, van ons ouderhart weg te nemen, ons veel geliefd Dochtertje JANNA, in den aanvalligen leeftijd van ruim 9 jaren. Zwaar valt ons dit verlies, doch wij hopen te be rusten in den wil van Hem, die geen rekenschap van Zijne daden geeft. Zierikzee, M. MATTHIJSSE Mz. 20 February 1885. J. W. MATTHIJSSE, Eenige kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn geliefde Echtgenoot JAN VIJVERBERG, in den ouder dom van 54 jaren en 6 maanden, tot diepe droefheid van mij, zyne Broeders en Zusters. Viane, Wed. J. VIJVERBERG, 22 February 1885. geb. Hendrikse. Onzen ïiartelvjltsteii dank aan allen, voor de zoo menigvuldige blijken van belangstelling, ondervonden'bij het overlijden van onze geliefde Moe der en Zuster Mevrouw de Wed. H. W. I. BOOM Andriessen. L N. BOOM. C. P. ANDRIESSEN. Tholen, 19 February 1885. Voor de vele bewyzen van belangstelling op 19 dezer ondervonden, betuigt de ondergeteekende zijn welmeeneuden dank. Mr. W. C. de CRANE. Zierikzee, 21 February 1885. HartelIte ti claiilt aan allen, die blijken van belangstelling gaven op 20 dezer. Serooskerke, L. HANSE. 21 Februari 1885. Gevoelig voor de deelneming en belangstelling ondervonden bij de ziekte en het overlijden mijner Echtgenoot, alsook aan de Familie BOLLE waar onze Man en Vader meer dan 30 jaren heeft gediend, be tuigen wij onzen lxai-telylieii dank. Haamstede, M. de JONGE, Wed. Johannes Kik* 22 Februari 1885. J. KIK. M. KIK. De ondergeteekenden betuigen hunnen op- reclxten Ganl-t voor de vele bewyzen van deel neming, ondervonden by de ziekte en het overlijden hunner Kinderen, Zierikzee, J. KARREMAN. 23 Februari 18S5. A. KARREMAN—Verschuur. De RENTMEESTER der AMBACHTS HEERLIJKHEID VOSSEMEER en VRIJ- BERGHE verzoekt <U*iugreucl betaling van clijlt- kuur en tiendeu, verschenen 1 October 1884-, en waarschuwt Ieder, die «ulks seal nala ten, dat na 1 April aanstaande zijne borgen zullen worden aangesproken. Oud-Vosmeer, 17 Februari 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1