ZIERIKZEESCHE 3VIEUWSBODE. lYo, 5045. Donderdag 19 Februari] 1885. 4ts,e Jaarg. BEKENDMAKING. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte lerehend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand December 1884 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam-op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren Zult. Kinderdijk. Naar Bejgie verzonden geweest. Petrus Beleer. St. Gilles Wals. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Zierikzee. Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen, zal plaats hebben te Zierikzee op het gemeentehuis Maandag den 23 Februarie. k. te be ginnen des vóórmiddags ten 9 uur dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwa ren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaaft verzoek schrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift bij den Burge meester moet worden overgebragt, tegen bewijs van ontvang dat op Woensdag den 25 February 1885, des voor middags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuig schriften ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet; dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd in het gemeentehuis zullen moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen terwijl op broeder- dienst reclamerende, zij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van nenzelve en van de nog in leven zijnde broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierikzee, den 16 Februarij 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. vax der LEK de CRERCQ. Schuldvorderingen ten laste -van liet R(jk, de Provincie en cle Gemeenten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 10 dezer (Prov. blad No. 23) Noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit om hunne rekeningen en bewijsstukken wegens schuld vorderingen ten laste van liet Rijk, de Provincie en de gemeente, over het jaar 1884, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen, en daartoe den uitersten termijn niet af te wachten,, ten einde te voorkomen, dat hunne vor deringen, tengevolge van te late indiening, als verjaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 16 Februarij 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen. Drie anonieme dynamietbrieven zijn in Londen ont vangen. In den eersten worden de constabels Roper en Wilson, die tegen Cunningham en Burton getuigden, met den dood bedreigd; de tweede bevat de mede- deeling, dat men plan heeft de St. Paul kathedraal in de lucht te laten springenen de derde waarschuwt de autoriteiten voor een dynamietaanslag op de Bank van Engeland. JFranferijfe. Onze eeuw is zoo rijk en schijnt zoo onuitputtelijk aan uitvindingen op elk gebied, dat men zelfs in den zelfmoord een middel heeft gevonden om zich een middel van bestaan te verzekeren. Dezer dagen toch had in de Rue Pierre Charron te Parijs, 's avonds om streeks acht ure een oploop plaats, veroorzaakt door een man van ongeveer vijf en veertig jaren, eenvoudig maar net gekleed, 't hoofd gedekt met zwarten cilinder hoed, die ten prooi scheen aan de hevigste ontroering hij maakte allerlei gesticulaties en riep als in de grootste wanhoop uit: „De crisis heeft mij heelemaal geruïneerd Reeds sinds twee dagen hebben mijne arme kinderen geen eten gehadzoo'n leven is geen levenHelpt niemand me, dan is het beste er een einde aan te maken Terwijl de omstanders hem verbaasd en met open mond stonden aan te staren, haalde de man eensklaps een revolver uit den zak, richtte den loop daarvan op zjjn borst, haalde over en viel zielloos ter aarde oogen- blikkelijk waren eenige handen gereed, om den onge lukkige op te beuren en hem in eene digtbij gelegen porte cohère te dragen. Terwijl men daar nog be sluiteloos om hem heen stond, kwam een man uit het gedrang te voorschijn, die zich vrij wat handiger en liefderijker betoonde tegenover het slachtoffer der ar moede dan een der andere omstanders; hij begon met zorgvuldig het lijk van den zelfmoordenaar goed te leggen, maakte de kleeren los en bevond toen dat het hemd geheel doortrokken was met bloed, maar tevens dat de ongelukkige nog even adem haalde. „Heeren," riep hij den verbluften omstanders toe, „hier moet hulp verschaft wordenmisschien is de ongelukkige nog te redden. Laten wij hier onder elkander eene collecte voor hem houden, ik zal mij de moeite geven hem naar huis te brengen en voor zijne verpleging te zorgen En dadelijk zelf de daad bij het woord voegende; nam hij zijn hoed in de hand en wierp er twee francs in. Weldra werd zijn edelmoedig voorbeeld gevolgd en regende het francsstukken in den hoed. Eenklaps hoorde men dat de politie in aantocht was én waren de toeschouwers tot dusver erg verbaasd geweest over hetgeen zij gezien hadden, die verbazing steeg ten top, toen zij gewaar werden, welk een ma- gischen invloed het berigt van de komst der politie op den gewonde had. In minder dan een minuut was hij weer tot het leven teruggekeerd, en voor iemand nog zeggen kon naar welken kant hij weggevloden was, was hij reeds uit aller gezicht verdwenen, gevolgd door zijn medelijdenden helper, die intusschen niet na gelaten had het ingezameld geld en den revolver mede te nemen. Te laat ondekte men, dat de barmhartige Samaritaan en het slachtoffer der armoede niets anders waren dan een paar schurken, die dit middel hadden ontdekt en in toepassing gebragt, ten einde daarmede de openbare liefdadigheid te exploiteeren. Te Auch, in het Fransche departement Gers, heeft een dierentemmer, Pezon geheeten, die aldaar met zijne menagerie voorstellingen gaf, eenige hachelijke oogenblikken doorleefd. Na zijne vertooningen met jeugdige leeuwen, beren en hyena's, was een groote, prachtige leeuw aan de beurt. Toen de dierentemmer de deur van het hok opende, bemerkte hij dat de leeuw niet in gewonen toestand was en voorzag hp dat, als lip het publiek wilde geven wat hij beloofd had, de leeuw met hem den strijd zou aanbinden. Pezon hield echter vol, hij vergaarde al zijn moed en ging in het hok. Dadelijk sprong de leeuw al brullende op zijn meester. Deze had hem afgewacht en zag den leeuw strak in de oogen, terwijl hij de hand opgeheven hield. De leeuw deinsde achteruit, maar kwam, nog woedender dan den eersten keer, terug. Het publiek verkeerde in de grootste ontsteltenis, over aller gezicht was de doodskleur verspreid. Een ieder begreep, dat één oogen- blik van zwakheid noodlottig zou zijn voor den dierentemmer. Gelukkig verloor deze geen seconde zijne koelbloedigheid. Hij greep een hooivork, dien een knecht hem toereikte, want de karwats was niet meer voldoende. Nauwelijks had Pezon zich opnieuw in staat van tegenweer gesteld, of de leeuw kwam schuim bekkende naar hem toe om zich weer op hem te werpen. Nu scheen het tusschen hen beiden tot een wezenlijk gevecht te zullen komen. De leeuw was den dierentemmer zoo digt genaderd, dat men elk oogen- blik verwachtte dat hij zijne klauwen in diens vleesch zou zetten. Pezon bragt met zijn hooivork het dier wonde op wonde toe, maar het week niet. Ook dit maal bleef echter de overwinning aan Pezon, en het publiek, niet langer getuige willende zijn van een schouwspel, dat reeds al te schokkend was geweest, riep den dierentemmer toe dat hij thans het hok zou verlaten. Maar Pezon had hiernaar geen oorenhp wilde ten einde toe overwinnaar zijn en den leeuw doen terugkeeren in het daarachter gelegen en voor hem bestemde hok, en het gelukte hem, hoewel niet zonder het grootste gevaar. Toen de leeuw gekomen was. waar hij wezen moest, werd de deur tusschen de beide strijdenden gesloten en rees er een zucht van verligting uit aller borst. De heeren Von Rotschild te Frankfort am Main hebben hun inkomen voor de belasting opgegeven; de jongste broeder blijkt door die opgave het grootste inkomen te hebben en hij werd voor het loopende jaar op 4.788,000 Mark aangenomen. Tegenover dit cijfer van baron Willy, staat een cijfer van 4.560,000 Mark, als jaarlpksch inkomen van baron Mayer Karl. Uit deze opgave blijkt, dat baron Willy iederen dag van het jaar het aardige sommetje van 13,120 Mark te verteren heeft, een bedrag waarvan eene geheele familie een jaar lang op onbekrompen wijze zou kunnen rondkomen. Het kleinste uurwerk dat bestaat, is tegenwoordig te Berlijn te zien bij den horlogemaker Hartman. Het is te nauwernood half zoo groot als een 20-pfenniug- stuk, dus ongeveer als een stuivertje, en is vervaardigd door een jong horlogemaker uit Genève, die er vier jaren over werkte. Het vertegenwoordigt een waarde van ƒ7800. Gori-edjj k15 Febr. Reeds geruimen tijd was de profeet Elia alhier, (van wiens verschijning en op treden wij onlangs eene uitvoerige beschrijving gaven) een ergernis voor tal van ingezetenen, die nu en dan zich uitte door vijandige zamenscholingen voor de woning des profeets. Gisteren was er op nieuw een zeer merkbare gisting, die in den avond gaande weg toenam en eindigde met een aanhoudende aanval op deuren en vensters dier woning. Bij deze provocatie kwam „Elia" te voorschijn en bragt met een mes iemand uit de menigte een snede over de hand toe. De heer Zwart (wethouder) die met veel tact optrad om de rustverstoring te doen ophouden, oordeelde het noodig den man in bewaring te nemen, hetgeen eerst na herhaalde sommatie gelukte. Heden morgen werd hij, van wien men zegt „dat hij het volk beroerd", onder een ontzaggelijke toeloop van groot en klein, per tram naar Beètsterzwaag getrans porteerd. 's Gravenliage ,16 Febr. De voorstellen tot grondwetsherziening kunnen weldra de Tweede Kamer bereiken, want het antwoord der Regeering op de uitvoerige bedenkingen van den Raad van State is reeds gereed. Het voornemen schijnt te bestaan ook het rapport van den Raad aan de Tweede Kamer over te leggen. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen, naar het „Dagblad" verneemt, tot na het Paaschfeest in Den Haag vertoeven. Onmiddellijk daarna zullen HH. MM. hun jaarlijks bezoek brengen aan de hoofdstad, en den 14en April van Amsterdam naar Berg in Lu xemburg vertrekken, waar zij tot einde Mei vertoeven zullen. De maanden Junp en Julij zal Z. M. tot het ondergaan van eene badkuur te Carlsbad doorbrengen, terwijl H. M. de Koningin met het Prinsesje dien tijd te Mariënbad in Bohemen verblijf zal houden. Van 1 Augustus tot half September de opening der Kamers zijn HH. MM. voornemens Oranje Nas- sauoord", daarna een paar weken het paleis in Den Haag en vervolgen nog 2 a 3 maanden het Loo te be trekken. De kiestabel is bij den Raad van State ingekomen. De voorstellen tot grondwetsherziening kunnen weldra de Tweede Kamer bereiken, want het antwoord der Regeering op de uitvoerige bedenkingen van den Raad van State is reeds gereed. Het voornemen schijnt te bestaan ook het rapport van den Raad aan de Tweede Kamer over te leggen. Naar men ons mededeelt is het lang uitbljjven van het antwoord op het voorloopig verslag betreffende de aanhangige belastingontwerpen, het gevolg van het voornemen der Regeering om in hare voorstellen nog belangrijke wijzigingen aan te brengen. Rotterdam16 Febr. Vrijdagavond sprong aan de Linkerrottekade alhier, eene net gekleede dame in het water, na gedurende geruimen tijd in kennelijk opgewonden toestand langs den wal te hebben geloopen. Schipper W. van Veen, dit ziende, sprong er gekleed bij en had het geluk het reeds zinkende zware lichaam, hoewel bewusteloos op het droge te brengen. Spoedig kwam zij bij en verklaarde dat eventueele regierljjke vervolging en omtrent haar verspreide onware en lasterlijke geruchten, haar het voornemen hadden doen opvatten om zich van bet leven te berooven. De redder vergezelde haar naar hare woning en eischte voor belooning (de geldelijke wees hjj beslist van de hand) niets anders, dan de verzekering van de druipnatte juffrouw „dat ze 't nooit weer doen zou". Hiermee stelde de leuke schipper zich tevreden. Aan boord van het stoomschip „Gelderland" lig gende te Vlaardingen, met bestemming naar Java, vermiste men Zaturdag een der passagiers (een luitenant) Den volgenden dag werd zijn lijk in een der kolen bergplaatsen gevonden. De stoomboot »Oude Maas H" is Maandagmiddag door de lichters vlot gebragt en te Pernis onder den wal aan den grond gezet. Bij een volgend getij hoopt men de boot zoover boven water te hebben, dat er een onderzoek naar de lijken kan gedaan worden. V lissïngen, 16 Febr. Door de commissie van fabrikage in den gemeenteraad is het eenparig besluit genomen, aan den gemeenteraad het voorstel te doen, het laatst voorgestelde plan van het badhuis niet aan te nemen, doch integendeel te handhaven het in het voorgaande jaar goedgekeurde plan, behoudens zoo danige wijzigingen of verbeteringen als de practijk zal nuttig oordeelen wat er in het belang der gemeente alsook in dat der maatschappij van gronden wensche- lijk zoude zijn, om de kans te hebben dat de exploi tatie van een en ander zou slagen. Zorvtelanxle. De Sardijnvangst behoort hier alweer tot het verledeneofschoon wij hier in den tijd van 5 H 6 jaren niet van deze vischjes aan het strand gebragt hebben, zoo hebben zjj zich van dezen winter in een mooije hoeveelheid laten vangen. Daarbij zijn alweer vele tongen tot zwjjgen gebragt, door te zeggen dat de sardijn hier niet meer kon komen) door middel van stoombooten of dergelijke zaken, maar wij gelooven voor de vaste waarheid dat de vroegere Bestuurder der Oceanen, noch aan boot, noch aan dam verbonden is. Dus vischjes zwem dan rustig voort: En reiz' dan zoo naar verder oord; Wij danken Hem dan ook gewis, Die 't weldoen nimmer moede is. Mï<l<l©lT>rirg's 16 Febr. Naar men ons meldt trachten de ambtenaren van den provincialen water staat in Zeeland onderling een weduwen- en weezen- pensioenfonds te stichten. MicldeTfcmrgf, 17 Febr. De Heer Justus van Maurik trad heden voor een ruim bezette zaal op met „een Sint Nikolaasavond" en „hoe men niet reciteeren, declameeren en acteeren moet". Werkte'hij in het eerste vaak op het gevoel, in het tweede dwong de gevierde spreker zijn auditorium tot vrolijkheid, en in weerwil van onze aangeboren deftig heid, kostte het soms inspanning om een blijden lach te onderdrukken. Toch, het schijne geen heiligschennishebben we den heer Van Maurik herhaaldelijk met meer genoegen gehoord, waar hij novellen voordroeg, welker intrige meer oorspronkelijk was, waar hij meer humor ten beste gaf, ook dan zelfs als hij ons minder amuseerde. Goes, 17 Febr. Men wil trachten nog eenige veemarkten in het leven te roepen behalve die welke gehouden worden in November. Neemt men het groot aantal stuks vee in aanmerking dat op die marktdagen aan de lijn komt, dan is het niet onmogelijk dat ook op andere tijden van de aangeboden gelegenheid zal worden geprofiteerd. Voorloopig is het plan daarvoor een Dingsdag in April en een in September te be stemmen. De Minister van Oorlog heeft het voornemen ook hier eene poging te doen tot den aankoop van paarden geschikt voor militaire diensten. Op een nader te bepalen dag, vast te stellen door den Minister in overleg met den burgemeester, zal zich dan hier eene commissie bevinden, terwijl op verlangen van den Minister dan zooveel mogelijk paarden op één punt moeten vereenigd zijn. Kruiningen, 17 Febr. Naar men verneemt zal hoogst waarschijnlijk op de bovenzaal van den heer H. Zijlmans alhier, op den 4n Maart a. s. door het fanfarenmuziekgezelschap „Eendracht maakt macht" directeur H. C. Baerens, een concert gegeven worden. "\VolfSaajrtsclyIi:16 Febr. Met genoegen werd algemeen Vernomen, dat de gemeenteraad in de vorige week, naar aanleiding van een door enkele ingezetenen ingediend request, heeft kunnen goedvinden, een be vorens genomen besluit in te trekken, waarbij bepaald was om een te kort op de gemeente-begrooting voor dit jaar te dekken door het cijfer der opcenten op de Personele Belasting, van 25 tot 60 op te voeren. Doel matiger is dan nu geacht, zulks te vinden in eene verhooging van den Hoofdelijken Omslag, ten einde alzoo velen tot dit tekort te doen bijdragen, die anders daarvan min of meer, zoo niet geheel, zouden vrijloopen. Het aanzoek van het Gemeentebestuur bij Kerkvoog den der Hervormde gemeente om medewerking en ondersteuning tot het erlangen van eene voegzame woning voor een te benoemen gemeente-geneesheer, heeft een gunstig gehooi gevonden, zoodat uit de kerk- fondsen daartoe zal worden bijgedragen. Tholen, 17 Eebr. Heden is weder een geval van besmettelijke keelziekte geconstateerd. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat alhier iemand reeds 4 jonge kanarievogels heeft. Ziei'ilizee. Hoe gedrukt tegenwoordig de toe stand van den landbouw ook in de Betuwe is, blijkt hieruit dat de pachten van de beste bouwlanden voort durend dalen. Zoo werd in de af geloopen week een flinke boerenhofstede met goed land verpacht voor ƒ900 per jaar of ruim ƒ1000 per jaar minder dan bij de voorgaande verpachting. De landerijen van de kerk te Beesd deden ruim ƒ900 per jaar minder dan vroeger. Die van de Herv. diaconie te Herwijnen bragten 258 per jaar minder op. Over bet geheel is er eene waarde vermindering van 40 percent. De agenten van vele beetwortelsuikerfabrieken zijn niet afgeschrikt door de slechte resultaten van het afgeloopen campagne-jaar, zij trachten weer contracten te sluiten voor den aan staanden oogst. De prijs, die nu geboden wordt, ver schilt aanmerkelijk met dien van verleden jaar. Was het contract toen tot 10, nu loopt het niet hooger dan tot 7 a ƒ71/, per 1000 K. G. Vele landbouwers weigeren dan ook voor dien prijs te contracteeren. Hoe aanzienlijk de waarde der suiker gedaald is, blijkt hieruit, dat nog maar weinige jaren geleden de boeren ƒ15 per 1000 K.G. beetwortels ontvingen of het dubbele van nu. Daarenboven konden de boeren reeds half Februarij over eene som gelds als voorschot beschikken, terwijl het voorschot tegenwoordig eerst gegeven wordt als de beetwortels uitgezaaid zijn. Het is dan ook te verwachten, dat er dit jaar heel wat minder beetwortels zullen worden uitgezaaid dan in vorige jaren. Naar aanleiding van hetgeen ook door ons werd overgenomen uit de „Standaard" omtrent het drank- verbruik bij de Indische troepen, maakt het „Vaderland" de volgende juiste opmerking „De betaling van den Indischen militair, althans te Atjeh, schijnt zoo heel slecht, niet te zijn, zoo men tenminste de „Stand." mag gelooven. Deze toch ver neemt, dat aldaar voor 300 man in 5 dagen niet min der dan ƒ2000 grootendeels aan jenever besteed wordt; dat is dus per man meer dan anderhalve gulden daags. Weet men nu, dat het tractement der soldaten en deze vormen toch de meerderheid ongeveer een gulden in vijf dagen bedraagt, en hij daarvan nog in zijne andere behoeften, tabak, sigaren, zeep enz. moet voorzien, dan gelooven wjj, dat vorenbedoeld berigt niet van overdrijving is vrij te pleiten. Van volkomen vertrouwbare zijde wordt ons trouwens medegedeeld, dat zelfs, toen het garnizoen te Kota- Radja en Voorwerken meer dan 1000 Europeanen sterk was, nog geen ƒ2000 aan jenever, wijn en bier per week werd besteed." De „Tabaksplant" komt bij eene uitvoerige becij fering tot de slotsom, dat ons land 600,000 tabaksver bruikers telt op eene bevolking van ruim vier millioen zielen. Er wordt tweemaal zooveel rook- en pruimtabak als sigaren gebruikt, 20 KG. tegen 10 KG., maar er zijn ook tweemaal zooveel sigarenrookers als pijpen- ro okers en pruimers. Terwijl de landbouwer C. v. d. T. van Ooltgens- plaat met zijn rijtuig de gemeente den Bommel doorreed, waren twee knaapjes van ongeveer 5 jaar op de straat aan het vechten. Juist toen v. d. T. de jongens was genaderd, werd een van hen, een zoontje van den bakker Q. midden op den rijweg geduwd, met het onge lukkig gevolg dat het paard hem eerst ernstig aan het hoofd kwetste en daarna een der wielen van het rijtuig hem over de borst ging. Onmiddelijk verleende geneeskundige hulp mogt niet meer baten; reeds een half uur na het gebeurde overleed het knaapje onder vreeselijke pijn. Zierikzee, 18 Febr. Gisteren trad in onze Nuts- vergadering als spreker op, dr. B. Tideman, van Haarlem, die in eene boeijende rede zijne talrijke hoorders een blik deed slaan in den godsdienstigen en maatschap- pelijken toestand der laatste helft van de 18de eeuw en deze in fijne en scherpzinnig gekozen woorden ver geleek met de hedendaagsche toestanden. Met de meeste belangstelling werd de spreker gevolgd en wij zijn voorzeker aller tolk, indien wij verklaren dat wij den heer Tideman nog menigmaal hier wenschen te zien optreden. Bij de opgravingen, waarmede men sedert eenigen tijd te Jeruzalem bezig is, op het aan Rusland toebe- hoorende terrein bij de „Opstandingskerk", zijn dezer dagen eenige belangrijke ontdekkingen gedaan. Het doel der onderzoekingen was, de richting van den ouden vestingmuur romdom de stad te bepalen, ten einde de'echtheid van de grot, welke als het graf van Christus wordt aangewezen, te bevestigen en tevens de overblijfselen te zoeken van de kerk, daar ter plaatse op last van Keizer Constantijn gebouwd, Toen nu het puin tot aan de grot was weggeruimd, vond men de overblijfselen van den ouden stadsmuur en van de poort, welke in Jezus' tijd toegang tot de stad ver leende. En daar deze poort het digtst bij Golgotha is, kon men bijna met zekerheid zeggen, dat Jezus op weg naar de kruisberg daar is doorgegaan. TELEGRAM. Pargs ,18 February. Admiraal Courbet seint omtrent het gevecht tusschen de Fransche en Chineesche vloten het volgendeOnze torpedo's boorden twee Chineesche schepen in den grond. Begunstigd door dikken mist, vluchtten de overige vijan delijke schepen. Haagsche Brieven. Den Haag, 15 Februari. Een stille winter in de hofstad de verjaardag des konings nadert, maar de opgewektheid zal niet groot kunnen zijn. In de laatste dagen is de koning erg lijdende geweest, en het zal de vraag zjjn, of zijn voor genomen bezoek naar Carlsbad, op. Mei bepaald, niet zal worden vervroegd. Alles kwijnt in de hofstad handel, nijverheid, zelfs de visscherij te Scheveningen. In vele jaren heeft men zulk een ongunstigen winter niet gehad als dezen uit een stoffelijk oogpunt. Bals werden bijkans niet gegeven. In artikelen van weelde werd niets omgezet. Niet alleen de aristocratie, maar ook de gegoede bur gerij maakt weinig verteringen. Een vischkooper klaagde mij, dat het scheen of de „oestertand" in de residentie verloren is. De oesters verschijnen bijkans niet meer op den disch van de vroegere afnemers. De zalm daalt in prjjs. De Scheveningsche visschers moe ten een veel matiger prijs voor hunne haring bedingen dan in de laatste jaren, anders blijft ook die visch onver koopbaar. Ondanks dit alles heeft de Hagenaar geld over voor genoegens. Al ondervond hij eene suikercrisis, al daal den de Amerikanen in prijs, al verloor hij groote sommen in naamlooze maatschappijen, genieten moet hij. Het gemaskerd bal was gisteravond talrijk bezocht. Men vondt er een keur van costumes en er heerschte een toon van opgewektheid, alsof het leven eene aaneen schakeling van vreugde was. Doch dit laat zich ge makkelijk verklaren. Wie bezoeken dit gecostumeerd bal? De zeer kleine burgerij en de demi-monde in de rijkste schakeering. Hoe zijn deze gemaskerde bals gedaaldToen eenige jaren geleden de eerste proef werd genomen om in het gebouw van Kunsten en Weten schappen een exquis gemaskerd bal te geven, verscheen in werkelijkheid de aristocratie, die te voren met elkander afspraken maakte om zeker te zijn, den avond genoegelijk door te brengen. Maar wat gebeurde reeds bij het eerste bal Een statig heer, met de allures van een hertog of markies en ook in zulk een rijk costuum gehuld, allerbevalligst in zijne buigingen, genoot het voorrecht met de meest élegante dames der des la haute volée te dansen. Hij was een der centra's van den feestavond. Toen het uur sloeg, waarop de maskers werden afgenomen, bleek deze voorname persoon nie mand anders te zijn dan een koopman in vruchten, die gewoon was des morgens zijn kruiwagen (zijn eenige equipage) voor de deuren van de woning dezer dames te doen stilstaan. Van dat oogenblik was de illusie van het gemengd gemaskerd vastenavondsbal in de hofstad voorbij. Met ieder jaar taande zijn glans, en ofschoon de Haagsche dagbladen dagen te voren den lof daarvan uitbazuinen en den indruk mededeelen van het „kijkje" dat zij in den bloementuin genomen hebben, weet ieder al te wel, dat geen beschaafde lieden zich meer naar dien bloemenhof begeven. De fraaiste bloemen zijn niet altijd de geurigste en zoo vernam ik, dat ook gisteren avond de demi monde op het bal van de „Kunsten en Wetenschappen" het tal rijkst vertegenwoordigd was. Geld werd er genoeg verteerd, maar men mag het betwijfelen, of juist deze verteringen voor den handel en de nijverheid het voor- deeligst zijn. De maatschappij zal er niet bij winnen, of eenige décorateurs en costumiers goede zaken doen. Hoe men, te midden van de kwijning der welvaart, hier altijd gereed staat om aan het genoegen te offeren, bleek mij wederom deze. weet in de Fransche opera. Zekere oud Nederlandsche musicienne, Hagenaarster van geboorte en thans zangeres te Karlsruhe, Madame Meijsenheijm (die hare opleiding aan de mildheid van onzen koning te danken heeft, en die thans met een Duitsch violist is gehuwd) deed plotseling hare entree in de rol van Carmer. Wat muziek betreft, kan men zich geen vrolijker, opgewekter opera denken. Een geheel oorspronkelijke toon, die aan het Spaanscke landschap en aan de heuvelen van Andaluzië herinnert, kenmerkt dat meesterstuk van een reeds op twee en twintigjarigen leeftijd ontslapen componist, den veel belovenden Bizet. Het stuk zelf is niets dan een greep in het Zigeunerleven. Over de wjjze, waarop de kunste nares hare rol opvatte, heerschte veel verschil van gevoelen. Hare taak is niet benijdenswaardig, want hare roeping is gedurende den geheelen avond tegen over den op haar verliefd geraakten Jozé denzelfden invloed uit te oefenen, die de vrouw van Potifar in der tijd op Jozef moet hebben uitgeoefend. Soms is de aanblik van zulk een spel in hooge mate kwellend, vooral voor jeugdige dames. De kunst van Madame Meijsenheijm bestond hierin, Carmen zoo aanschouwe lijk mogelijk voor te stellen en de werkelijkheid zooveel mogelijk nabij te komen. Die taak gelukte haar bij zonder goed. En het publiek Er was in de geheele comediezaal geen plaats ledig. Men verdrong zich in de loges. Het aankomend schoone geslacht, in zeer grooten getale opgekomen, bloosde niet, maar keerde opgetogen naar huis. Slechte tijdenHet heet, dat niemand iets verdient. De directeur-gérant van de Maatschappij tot exploitatie der Fransche opera en andere schouwburgen klaagt steen en been en vreest het tooneel- jaar niet te zullen kunnen uithouden. Nergens handel en vertier. De uitvoer van visch- en landbouwproducten vermindert (het laatste, omdat de boeren van 't West- land de producten vervalschen) maar het Haag-1 sche publiek, vooral de kleine burgerij verzuimt geen dag om zijn genotzucht te bevredigen. Maatschappelijke raadsels V. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Door gebrek aan tijd, kan ik eerst nu aan mijn verlangen voldoen, iets mede te deelen over het alhier óp 13 Febr. gehouden „Bal Masque". Daar aan deze beschouwing reeds een minder loffelijk woord over dien avond, in het blad van jl. Dinsdag is voorafge gaan, wordt mijn verlangen tevens een plicht, om nevens die regelen, een woord van waardeering te plaatsen. Een ieder, die het bal heeft bijgewoond, zal bij het lezen van hetgeen ten opzichte van de zwevende pop is gemeld, zich afgevraagd hebben, op welke wijze die pop zich onzedelijk heeft gedragen, öf waar soms anders de zedelijkheid werd uit het oog verloren Ik meen, dat niemand het antwoord op die vragen kan geven. Integendeel, die zwevende pop heeft ons nog al eens tot lachen opgewekt. De bewering van den schrijver, durf ik dus gerust tegenspreken. Wat het laatste gedeelte van zijn schrijven betreft omtrent één der balcommissarissen, hierin schijnt hij mij meer zeker te zijn van zijne zaak en prijs ik hein, omdat hij' het voor de dames opneemt. Dat het ongeteekende inge zonden stuk, niet is kunnen geplaatst worden, doet mij geen leedwezen, maar ben ik recht blij om. Het stuk,, misschien tot motto hebbende „de vele bekoor lijkheden eigen aan de Zierikzeesche dames", zou aan onze geachte dames ook onwelkom zijn geweest. Ik geloof dat zulk een „signalement" in de courant, den schrijver minder bekoorlijk bij de dames zou maken. Was hij daarom ook verstandig genoeg zijn' naam te verzwijgen Doch nu mijne beschouwing omtrent den bewusten avond. Het weinige genot, dat ons stadie in de lange winteravonden aanbiedt, doet van zelf reeds de lust bij ons opkomen, om van eiken feestavond, die zich daartoe aanbiedt, te profiteeren. Toch was het ditmaal daarom niet. Ik ging nu op aanbeveling van hen, die, op grond van het vorige jaar, mij alle goeds van dien avond voorspelden. De net versierde^ zaal maakte op mij een' goeden indruk. Nog steeg mijne verwachting, toen de muziek zich lustig liet hooren en de deur zich opende voor de bonte rij gemaskerden. Ordelijk kwam de stoet naar binnen en de goede leiding bij de polonaise maakte alles tot een schoon geheel. Zeker was dat bekoorlijk om te zien en ieders hart werd jong en vroolijk medeWas de plaatsruimte om té dansen niet groot, toch marcheerde het goed en een woord van lof aan den balletmeester, is hier zeker niet misplaatst. De avond, door kleine pauzes ver deeld, waarin menige clown zich onvermoeid toondé, was dan ook voorbij eer men het wist. Zoodra na 12 uur het sein tot ontmaskeren door de zaal klonk, volgde de grootste verrassing voor allen. Voor mij was het tijd om te vertrekken, doch van de voortzetting van het bal, heb ik den volgenden dag alle goeds ver nomen. Duidelijk is mij dus gebleken, op welke wijze zoo'n avond aan allen genot kan verschaffen en mag een woord van dank aan hen, die ons daartoe in de gelegenheid hebben gesteld) niet onthouden worden. Ook hetgeen ik dien avond van terzijde mocht hooren, kwam geheel met mijn gevoelen overeen, en beveel ik dus op mijne beurt, het „Bal Masqué" een ieder aan. Zierlksee 18 Feb. 1885, G. Omtrent deze pop, houden wij onze bewering vol, n.l. dat dit onzedelijk was. (Red.) KERKNIEUWS. Ds. P. Knuttel te Noordgouwe is voornemens Zondag 22 Febr. 's namiddags te 2 uren aldaar zijn afscheids woord te spreken. Naar wij vernemen is de secretaris der Algemeene Synode, ds. Overman, te Voorburg overleden. Gemengde Beri^teii. Volgens gerucht zou de minister van financiën voor nemens zijn op de crinolines, die weder in aantogt zijn, eene belasting te heffen. Het bedrag daarvan zou zijn in evenredigheid van den omvang. De gebroeders Rotschild te Parijs hebben 40,000 francs gegeven aan de armen. Als een middel om muizen te verdrijven wordt aanbevolen een lapje goed, met terpentijn be vochtigd, achter het behangsel te leggen. Of dit goed is, om alle muizennesten te verdrijven, daarover kan ieder zelf oordeelen. Nadat Dr. Metzger de Noord- sche en Oostenrijksche vorstinnen en princessen heeft geknepenzal nu de ex-keizerin van Frankrijk, Eugenie, door hem in dezen zomer worden behandeldnatuur lijk zacht, want al was het een slager, dan zou hij toch zulk vleesch zacht knijpen. Eene goede bood schap voor de lagere ambtenaren bij de posterijen. De Minister heeft 50 60 duizend gulden op de begrooting gebragt voor hunne tractements-verbetering. Met de boeren arbeiders is het slechter gesteldoveral worden de loonen zoowel voor de mannelijke als voor de vrouwelijke lager gesteld; in Groningen zijn de dagloonen der mannen 70 en voor de vrouwen 65 ct. lier dag. Waarom voor de vrouwen minder „Dat komt" zegt Mietje omdat de vrouwen wel eens te veel zegden van de bazen die over het werk zijn aangesteld. Weder heeft zich een notaris verwijderd zonder orde op zijne zaken te stellen, en moeielijk zal men hem kunnen achterhalen want hij heeft de verre reis naar de eeuwigheid ondernomen. Een zelfmoord. Of de cre diteuren op zijn graf zullen komen bidden, wordt zeer betwijfeld. Een oude melkverkoopster met haar bruine hond te T. N. moest zooveel praats niet hebben van jonge meisjeslaat ze bedenken dat zij ook jong geweest is en goed hare rol heeft vervuld, dat nog genoeg uit hare oogen en kleur blijkt. Dus, vrouwtjehoudt uw mondje digt En wil zooveel niet praten, Want anders komt het in het licht En wat zal u dat baten. Splint te Sch. wordt in zijn eigen belang aange raden om niet zoo vertrouwelijk met Grietje te zijn, want dat past niet, daar hij zeer goed weet dat zij een ander toebehoort. Die de schoen past, trekt hem aanDrie modepoppen te 's Graven, worden aange raden des Zondags avonds zoo laat niet op straat te loopen, want zoo doende zullen zij toch hun doel niet bereiken. - Twee jongens te Oosterland worden aan geraden zooveel onwaarheden niet uit te strooijen vaneen ander,daar zij anders nog meer vijanden zullen krijgen; Dus, jongens met uw valsche streken, Wil nooit geen kwaad van and'ren spreken, Zijt eerst wat beter ingelicht, Voor dat g'uw leugens brengt aan 't licht, Houdt dit steeds in het oog voortaan, Die deze schoen past, trekt 'hem aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1