ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. 4iste Jaarg. No. 50 42. Dingsdag 17 Februarij 1885. TELEGRAMMEN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. Besmettelijke Ziekte. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op Art. 21 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 134); MAAKT BEKEND dat in de afgeloopen week (gerekend van Zondag den 8sten tot en met Zaturdag den 14den Februarij 1885), het aantal der door ROODVONK aangegeven aangetaste personen bedraagt 1 en dat der aan die ziekte overledenen 2. Zierikzee den 15 Februarij 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Stmerttesn. In het noordwesten van Amerika heeft het in de laatste dagen zóó gesneeuwd, dat bijna alle spoor wegen, naar Chicago leidende, geblokkeerd waren; terwijl in de straten van Chicago het verkeer schier geheel was gestremd. Men leest in „de Grondwet" van Michigan Luitenant John Steal en acht zijner onderhoorigen zaten den 23n Jan. des morgens in het bureau voor den geheimen politiedienst in het nieuwe stadhuis te Chicago de couranten te lezen. In een klein er naast gelegen vertrek lagen eenige duizenden boeken, van welker diefstal uit de openbare boekerij een zekere I. C. Talbot beschuldigd wordt. Sommige boeken lagen los op den vloer, andere waren in kisten gepakt. On geveer te 10 uur kwam de geheime politie-agent Horace Elliot binnen en alle couranten „in handen" ziende, ging hij naar het vertrek, waar de boeken lagen, om er een uit te zoeken en te gaan lezen. Hij zocht eenigen tijd onder de boeken rond en brak toen een kistje open, dat hij veronderstelde boeken te be vatten en dat nog onaangeroerd stond. Doch in plaats van boeken vond hij wat anders. Eerst vond hij name lijk een hoop stof, dat hij voor zaagsel ^aanzag. Toen vond hij een papieren doos en een dozijn langwerpig ronde voorwerpen. Een daarvan keerde hij om en toen zag hij dat, er op geschreven stond: „Etna dynamiet No. 1. Elliot is een oude slimme rat en zoodra hp dit op schrift gelezen had, begreep hij terstond dat hij eigen lijk niets met de boeken te maken had. Als een kanonskogel kwam hij de kamer er naast binnen vallen en riep „Er staat een kist met dynamiet en een helsche machine in de kamer hier naasten verdween. De andere politie-agenten herinnerden zich dadelijk, dat zij elders bezigheden hadden en vertrok ken de een na den ander, totdat alleen de luitenant en de agent Bonfield in de kamer achterbleven. „Zeg, Bonfield," zeide de luitenant „gij weet met die dingen om te gaan; haal het er uit en maak het onschadelij k. Ik moet mijne manschappen opzoeken." En de luite nant verdween ook. Bonfield heeft vroeger in de kopermijnen aan Lake Superior gewerkt en dus met dynamiet omgegaan. Voorzichtig nam hij het kistje op, bragt het naar buiten en ontpakte den inhoud. Werkelijk bevond hij nu, dat het kistje behalve dynamietpatronen en het dynamiet, dat Elliot voor zaagsel aangezien had, eene kunstig uitgedachte machine bevatte, welke met een overgehaald en geladen pistool in verband stond en die ieder oogenblik had kunnen afgaan, in welk geval er van het stadhuis niet veel zou zijn overgebleven. De burgemeester, die in zijn kamer op de tweede ver dieping zat, onbewust van eenig gevaar, had groote kans gehad om over het Michiganmeer geslingerd te worden en, ware het dan ook in stukken en brokken, een bezoek aan onzen Staat te brengen. Ondervraagd zijnde, bekende Talbot, die van den diefstal van boeken verdacht wordt, dat hij de machine had gemaakt en in zijn huis bewaard, met het plan om zich zeiven daardoor te eeniger tijd het leven te benemen. Dat de acht politieagenten met hunnen luitenant bang waren, is niet te verwonderen, als men den ge vaarlijken aard van dynamiet in aanmerking neemt. ©n In de groote kleedingwerkplaatsen van Pimlico (Londen) heerscht nu eene buitengewone bedrijvigheid voor de uitrusting van de troepen die naar Soudan gezonden moeten worden. Het arbeiderspersoneel is met 400 vermeerderd. Er werken nu ongeveer 1600 man. De inrigting moet in één week 10,000 volledige sol datenpakken kunnen leveren. De „United Irishman" bevat een proclamatie waarbij 10000 pd. st. uitgeloofd wordt voor hem die den Prins van Wales, dood of levend, aan de Fenians overlevert. Zij draagt de onderteekening Shauw O Neil en is gedateerd uit Dublin. Een zonderling document, dat bij Sjakoet door een Engelsch soldaat onder het zadel van een buit- gemaakten ezel werd gevonden, en waarin de gouver neur van Berber aan den commandant der Nijl-armee den dood van Gordon meldt, luidt als volgt: Yan den Gouverneur-Generaal van Berber aan de verschillende sectie-Gouverneurs: „In den naam van God enz. van Mohamed Khier Abdullah Khoy Fali, Emir-Generaal van Berber, aan zijn vriend Abdul Magid Abi El Lekalek en al de zijnen. Ik berigt U heden, dat wij na het middag gebed een brief ontvingen van den trouwen Klialif Abdullah Eben Mohamed, waarin hij ons zegt dat Khartoum Maandag, den 9den Rabi, 1302, (26 January 1885) van de zijde van El Haoui, op de volgende wijze is ingenomen „De Mahdi bad zjjne luitenants en troepen om op de versterkingen aan te vallen, en deed een kwartier later zijn intocht in Khartoum. „Zij dooden den verrader Gordon, en maakten zich meester van de stoombooten en booten. God heeft ons de overwinning geschonken. „Wees dankbaar en dankt en looft God voor Zijn onuitsprekelijke genade. Ik meldt U dit. Stel er uwe troepen in kennis van". Voor het hof van assises te Savona stond dezer dagen een blindgeborene teregt, beschuldigd van in braak en diefstal uit offerbussen, enz. Deze persoon, Dalmazzo Breano geheeten, was sedert zjjne jeugd op genomen in een liefdadig gesticht, waar eene kerk aan verbonden was. Hij wist het vertrouwen van den aalmoezenier te verwerven, die hem een bijzonder vertrek in de sacristy aanwees om er 's nachts te blijven en te waken tegen diefstal, want het zintuig van het gehoor was in lengte van tijd bij Dalmazzo Breano in ongelooflijke mate verfijnd, en hetzelfde was het geval met het zintuig van het gevoel. Wat nu had de blind geborene gedaan? Hij betastte de sloten en wist, zonder eenige hulp van anderen, daarvan afdrukken te maken en naar die afdrukken de passende sleutels te vervaardigen. Eenmaal in het bezit van deze zijnde, viel het hem gemakkelijk de offerbussen, de kas van den aalmoezenier en den kosterenz. te ledigen. Hoeveel sleutels van deuren, bussen, kasten hij nage maakt had, is niet met zekerheid te zeggen. De koster merkte wel dat er telkens geld aan zijne kas ontbrak, maar zekere vrees hield hem terug daarvan aan den superieur kennis te geven. De aalmoezenier deed er eindelijk aangifte van en nu werd door een karabinier 's nachts een bijzondere wacht ingesteld. Deze betrapte den blinde op het oogenblik dat hij eene kast met den door hem vervaardigden sleutel opende. De blinde bekende dadelijk. Het hof van assises heeft hem tot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Kom©13 Febr. De „Popollo Romano" zegt dat Italië een derde expeditie van 1400 man naar Egypte zal zenden onder bevel van een generaal. In het geheel zouden de drie expeditiën dan 3200 man sterk zijn. üFtanfttrtjft. De Parijsche polite heeft dezer dagen door list een dievenbende van zeven personen gevat. Een juwe lier op den boulevard Voltaire liet in het geheim oen" inspecteur halen, omdat in zijn winkel een man was, die een horloge van groote waarde voor 50 fr. te koop aanbood. De inspecteur kwam en deed zich aan den verkooper van het horloge voor als een bediende van den juwelier die ook een winkel wilde beginnen, en gaarne nog meer kostbaarheden tegen lagen prijs wilde koopen. De man liep in de val. Hij nam den inspecteur mede naar een slecht befaamde kroeg, waar zijne medeplich tigen nog allerlei andere kostbaarheden voor spotprijzen te koop hadden. Hier werd de geheele bende door de politieagenten, die den inspecteur gevolgd waren, over vallen en in hechtenis genomen. Den 2n Februarij verzond een vrouw aan het station Saint Lazare te Parijs een pakket aan den pastoor van Coudésur Hou (Eure), dat, volgens haar verklaring, kaas inhield. Toen de geestelijke het pakket opende, deinsde hij van ontsteltenis terugwant in plaats van kaas vond hij het lijkje van een kind, dat later bleek geworgd te zijn. Aan de geheime politie te Parijs is het mogen ge lukken de moordenares, een Belgische vrouw, te ont dekken, die bekende dienstbode te zijn geweest op een kasteel bij Condé sur Hou, en den pastoor uit wraak het lijkje gezonden te hebben, omdat zij dezen beschul digde oorzaak geweest te zijn van haar wegzending van het kasteel. Bij huiszoeking werd nog gevonden een doos met de asch en de beenderen van een ander kind, dat zij vermoord en later verbrand had. De tweede luitenant Von Wille, in garnizoen te Keulen, duelleerde dezer dagen met een ander officier op het pistoolzeventien kogels moesten gewisseld worden. Von Wille werd zwaar gewond, en is nu aan de gevolgen overleden. Wat was de oorzaak van den strijd De luitenant v. W. zat in het Casino een glas bier te drinken, en stond na eenigen tijd op om heen te gaan, toen hij zijn eigen hoofddeksel op het hoofd van een kameraad zag. De terugvordering geschiedde waarschijnlijk niet beleefd genoeg, of de muts werd niet volgens de etiquette teruggegeven genoeg, weinige dagen latei- stonden de officieren als woedende vijanden met het vuurwapen tegenover elkaar. In een der arme wjjken van Berlijn woonde sedert vele jaren een weduwe met haar zoon, een jongen medicus. Zij hadden in behoeftige omstandigheden ge leefd en eerst metcertijd, toen de jonge dokter door zijn ijver en bekwaamheid zich eenigen naam verwor ven had, verbeterde hunne positie. Onverwacht stierf de moeder en in den avond van den dag der begrafenis verscheen in het huis van den diep bedroefden zoon een notaris, die de toestemming verzocht aan den achtergeblevene het testament van de moeder te mogen voorleggen. De jonge dokter was verbaasd, dat zijne moeder een laatste wilsbeschikking had gemaakt, maar nog meer verrast en innig geroerd was hij, toen hij in het testament zag, dat zijne moeder zeer rijk ge weest was, doch dat zij het voor beter gehouden had, wanneer haar zoon door eigen kracht en niet gesteund door geld zich een positie verwierf. Om deze reden had zij liever zelf alle ontberingen gedragen, daar het toch tot welzijn van haar zoon was. u. Te Gent moet vóór een paar dagen, bij het loten voor de militie, een jongeling, die een slecht nummer getrokken had, plotseling zijn doodgebleven. Amsterdam, 13 Febr. Een jongmensch, be diende op een effectenkantoor alhier wordt, sedert Donderdagmiddag vermist. Een vrij aanzienlijke geld som men spreekt van meer dan ƒ4000 aan anderen toebehoorende, was in zijn bezit. Geen spoor is tot dusver van hem ontdekt. Yan even treurigen aard is het volgend geval. Een bediende, in dienst bij de firma S. S. hande lende in effecten, werd Donderdagmorgen uitgezonden, om eenige posten te incasseeren. Op het kantoor van den heer J. v. d. L. liet hij een prolongatiepost van 10/000. liggen, welke hij bij een andere firma moest afleveren. Bjj deze laatste komende ontstelde hij hevig bij het bespeuren van zijn verlies, loopt al de kantoren waar hij geweest was af, maar slaat ongelukkigerwijs juist het kantoor des heeren L. over, die intusschen het hem niet toekomende aan de firma S. S. had teruggezonden. Van den bediende, die nog meerdere gelden bij zich had, is echter niets gehoord. Men vreest dat hij tot de eene of andere wanhopige daad is overgegaan. De kantoorbediende A, J. (zie boven,) die wegens een door hem vermeend verlies van pl. m. ƒ10.000 verdwenen was, is Vrijdagavond, te half twaalf ure, in de ouderlijke woning teruggekeerd, met al de door hem geïncasseerde gelden. Groot was natuur lijk de vreugde der ouders, toen zij hun zoon terugzagen. Dat wij in de eeuw van vooruitgang zijn en alles sneller gaat, als voorheen, bleek dezer dagen weer. Een jongmensch te Amsterdam woonachtigvroeg het jawoord aan een dienstmeisje te Rotterdam. Per brief ging hem te langzaam, hij stuurde een telegram, met antwoord betaald. Het meisje seinde terug, met het antwoord „ja." De beroemde Dr. Metzger heeft de vorige week bezoek gehad van zes Amsterdammers, met de vraag of hij genegen zou zjjn dezen zomer drie maanden te Scheveningen in een aangegeven hotel door te bren gen, waarvoor hem 40 duizend gl. en het vrije gebruik van zes paarden werd toegezegd. Het geld, dat de patiënten, die den dokter daar zouden komen opzoeken, betaalden, zou dan natuurlijk voor hun zessen moeten zijn. Verleidelijk was 't maar Dr. Metzger bedankte, zoo men zegt door de gestelde conditie, dat aan alle zijden van het door hem betrokken hotel, reusachtige borden zouden worden aangeslagen: Hier logeert de groote MetzgerDe Scheveningers moeten erg spijtig zijn over des doctors bedanken. Een marinier te Nieuwediep, die drie dagen zonder verlof permissie had genomen, is door een patrouille gevonden in de woning van zijn geliefde en wel ver borgen in de schoorsteen. Wat schrik veroorzaken kan, bleek Woensdag avond weer in de Jacob van Campenstraat te Amster dam. Terwijl een huismoeder bezig was olie uit te braden, sloeg de vlam in de pan en verhief zich tot een geweldigen gloed. De buren kwamen haastig toe schieten om hulp te bieden en slaagden met de dochter des huizes, die bij 't onheil tegenwoordig was, er in den brand te blusschen. Onderwijl had de huismoeder hevig verschrikt, zich te bed begeven. Toen men eenige oogenblikken later naar haar kwam zien, lag zij bewe gingloos en klopte de pols nog even. Kort daarna overleed zij. Arnhem 13 Eebr. De sinds vele weken vermiste agent van politie de Vries is hedenmorgen opgevischt aan het te Doorweerd: Hij had, naar men ons mede deelt, zijn sabel nog aan. Vlissingeu 12 Febr. Door den minister van marine zijn met 16 dezer bij het loodswezen te Vlis- singen bevorderdtot zeeloods de loodskweekeling le klasse I. P. Baljé; tot loodskweekeling le klasse de loodskweekeling 2e klasse I. N. Fejjen tot loods kweekeling 2e klasse de matroos J. Beneker. Goes, 15 Febr. Gisteren werd hier aanbesteed de verbouwing van school C, het plaatsen n.l. van een scheidingsmuur, van een gang, privaten, bergplaats enz. Inschrijvers waren de heeren W. J. van de Weert en Zonen voor ƒ2499, M. Buitendijk voor 2545, M. D. Dekker voor 2525 en A. de Beste voor 2918. De inschrijvers waren allen Goesenaars. H-t werk is gegund aan de laagste inschrijvers, de firma W. J. van de Weert en Zonen. Door vele winkeliers op het platte land wordt een niet onbelangrijke handel gedreven in z.g. ge heimmiddelen. Het debiet van die artikelen neemt in dezelfde mate toe, als de geneeskundige hulp afneemt. Haarlemmer olie, Ur banu spillen, Roode balsem hebben een aftrek veel grooter dan menig degelijk artikel. De Haarlemmer olie en de Roode balsem worden zoo wel uit- als inwendig gebruikt, en het is niet te zeggen tegen welke kwalen. Hèeft een kind het zuur, heeft een volwassen mensch den arm ontwricht, Roode balsem is voor beide probaat. Heeft men last van hartklop pingen of van uitvallen van het hoofdhaar, de Haar lemmer olie gaat beide tegen. Ongeloofelijk groot is ook de hoeveelheid wierook, die in den vorm van „pullen" (pillen) wordt geslikt en tegen eene verkoudheid, die zich hier of daar heeft „vastgezet" (b.v. in de heup) is volgens getuigenis van velen „geen goud zoo goed". En de verkoopers maken goede zaken, de winsten op die artikelen zijn meer dan grof. En de gebruikers laten zich door de beste redeneering van den knapsten dokter niet overtuigen. Zij kennen zooveel mirakeleuze genezingen van die wondermiddelen maar hoevelen een ontijdigen dood gestorven zijn door het gebruik van die geheimmiddelen, blijft hun onbekend, Wij zijn bezig aan het fêteeren onzer oudste en meest geachte ingezetenen. Eetst dr. Callenfels, toen dr. Verschoor en binnenkort de grijze kommandant der Schutterij, de majoor Soutendam. Genoemde heer werd geboren 17 Sept. 1810 en nam in October 1830 dienst bij het mobiele gedeelte der Goesche Schutterij. In 1832 werd hij 2e luitenant en maakte als zoodanig de veldtocht mede, waarvoor hij het metalen kruis verwierf. Van 1840 tot 1848 stond de heer Soutendam in geenerlei betrekking tot de Schutterij, doch in laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot kapitein, welke rang hij in 1868 verwis selde met die van majoor. 19 April a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat hij actief in de gelederen trad, en sedert 1860 is zijn borst getooid met de Eikenkroon. Slechts weinigen uit het corps officieren der d.d. Schutterijen kunnen op een1 staat van dienst wijzen als de majoor Soutendam, en zeker is hij door niemand in ijver en toewijding overtroffen. TKolei». In de laatst gehouden vergadering van „Floralia" is besloten dit jaar weder eene tentoonstelling te houden. De plantjes zullen even als vorige jaren weder uitgereikt worden tegen 6 cents per potje. Behalve de mossel- en oesterhandel is ook de ansjovisch alhier een belangrijk handelsartikel. Sedert eenige dagen is men begonnen op de Schelde de an sjovisch visscherijen te steken. Voor velen is hier nog al wat aan te verdienen, vooral aan de panharing, die tegelijk met de ansjovisch en gewoonlijk met duizenden gevangen en op verschillende plaatsen ter markt ge- bragt wordt. In de maand Juni zal de Landbouwtentoonstelling te Tholen gehouden worden. Door den heer L. J. Dorst te Stavenisse is ver gunning gevraagd tot het leggen van pannen op de voorgronden van den Zeedijk ten zuiden der haven aldaar, teneinde daarop oesteraanslag te verkrijgen. Het voornemen zou verder zijn, om, bjj welslagen dier proef, ook een oesterput te maken in de nabijheid der Westnol. Die put wordt dan omringd door eene kade, ter hoogte van halfvloed, en is verder door ge noemde nol en den zeedijk beschermd. Blijkt nu dezen zomer, dat ook deze kusten voor den aanslag der oesters gunstig zijn de vele steenwerken in de nabijheid van het laagwater zouden dit doen denken dan kan deze tak van industrie zeker velen ten goede komen. Sint-Maarteusdijk, Gedurende 1884 zijn onze haven binnengekomen, en in de termen vallend liggeld te betalen, 93 vaartuigen, metende van 19 tot 120 ton. Hieronder zijn begrepen 21 vaartuigen, welks eige naars, wat het havengeld betreft, bij de gemeente ge abonneerd warenwaaronder nog voorkomen 2 beurtschippers, die geregeld wekelijks om de beurt van hier of op Rotterdam varen. De opbrengst aan havengeld der geabonneerden bedroeg 215 terwijl het algemeene totaal der opgebragte- gelden 446,15 beliep. In de gehouden vergadering van aandeelhouders in de in het afgeloopen jaar geplaatste weegmachine alhier, is uit de rekening gebleken, dat de bascule eene zuivere winst heeft opgeleverd van ongeveer 29 percent. Aan den weger kon uitbetaald worden 25% der ontvangsten, waardoor deze een goed weekgeld verkreeg. Wel een bewijs, dat dit werktuig zeer bij het publiek in den smaak valt en aan de gestelde,- eischen vlugger en nauwkeuriger gewichts-bepaling voldoet. Zierilrzee16 Febr. Over de wereldtaal van pastoor Schleyer is een opmerkelijk vriendelijk getui genis afgelegd door dr. T. G. Winkler in het orgaan der Volapük-beoefenaars. Hij zegt: Ik neem de vrijheid hier mijn gevoelen uit te spreken betreffende de wereldtaal, en ik meen dit te mogen doen, daar ik verscheidene talen heb bestudeerd. Ik ben in staat te schrijven, te vertalen, te spreken of ten minste te verstaan, behalve het Nederlandsch of mijn moedertaal, elf andere talen. Zonder twijfel geeft mij dit het recht te zeggen, dat ik geen andere taal ken zoo schoon, zoo helder, zoo klaar zoo aangenaam als Schleyer's „Volapük";' dat ik nooit een taal be studeerde met zoo groot genoegen als deze wereldtaal dat onder het bestudeeren van Schleyer's „Volapük" ik onophoudelijk den uitvinder van deze taal bewon derde, dat ik vast geloof, dat deze gemaakte taal de reistaal zal worden, over welke dr. Dioscorides (prof. Paul Harling) spreekt in zijn werk, getiteld Anno 2070; en eindelijk, dat „Volapük" dil zal worden, hoewel er geen heldendicht in is geschreven. Ik geloof stellig, dat ik niet beter doen kan dan iedereen aan te raden de wereldtaal te bestudeeren, in plaats van te oordeelen zonder kennis, en zijn mond te houden, liever dan een dom oordeel uit te spreken. Om te bewijzen zoo vervolgt dr. Winkler welk een schoone taal „Volapük" isik zou geen een Fransch gedicht metrisch in het Duitsch of En gelsch, of een Engelsch gedicht metrisch of op rijm in het Fransch of mijn moedertaal kunnen overzetten, en echter, „na eenige dagen studie van de wereldtaal", heb ik een verloren uurtje vertaald de twaalf eerste regels van het Fransch volkslied. Na ontvangst van het tweede Jaarverslag der Inrichting voor Ziekenverpleging te Middelburg kun nen wij niet dan lof toebrengen aan het Bestuur, niet alleen, maar tevens aan diegenen, die deze inrichting hebben tot stand gebragt en steeds ijverig daaraan medewerken. De rekening over het vorig jaar sluit met een voordeelig saldo van 726,25. Welke hooge waarde een stuk grond in sommige gevallen hebben kan, bleek Vrijdag bij de jaarlijksche verpachting van een gedeelte van het buitenbeloop der haven te Yerseke. Dit terrein wordt gebruikt om daarop pannen voor de oestercultuur neer te leggen. Het was groot 26 A. en 56 c.A., verdeeld, in 23 per- ceelen van verschillende grootte, en bragt de enorme som van ƒ2450 aan pacht op, d. i., als men in aan merking neemt dat 6 dezer ter gezamenlijke grootte van 660 c. A. slechts een half jaar mogen gebruikt worden, meer dan een gulden jaarlijksche huur per M2. Genoemde 6 perceelen bragten ƒ632 op. Verleden jaar bedroeg het totale beloop der pacht ƒ1042, zóodat die nu meer dan verdubbeld is. Er was dan ook eene verbazende graagte en de bieders lieten eene verklaar bare zenuwachtigheid blijken. Door de brigade der marechaussée te Hulst is de gepensioneerde wachtmeester De le Lijs te Clinge ge vangen genomen als verdacht van medeplichtigheid aan een dreigbrief met moord aan den heer C. J. Bloys van Treslong, rijksontvanger te Kappellebrug. De brief is neergelegd door vooralsnog onbekenden. Aan de weduwe van den nachtwaker Van Poll, die onlangs te Bergen op Zoom zoo noodlottig om het leven kwam, wordt uit de gemeentekas aldaar 1,50 per week verstrekt, zoodat zij met de voor haar inge zamelde gelden 3 per week ontvangt. Alweer eenSedert eenige dagen wordt te Venlo vermist een jongmensch van goeden huize, M. F. E. genaamd er bestaat grond voor het vermoeden, dat hij het slagtoffer van een aanslag is geworden. Aan de equipage der beide vuurschepen in het Goereesche Zeegat, bestaande uit 12 personen, is me- dedeeling gedaan dat zij tegen 1 Oct. a. s. ontslagen worden, omdat die vuurschepen worden vervangen door gasboeien. Aan den Stadschen Dijk, onder de Willemstad, is dezer dagen eene moeder, met haar kind aan de borst, van haren stoel gevallen en was onmiddelijk dood. De Amerikaansche gezant te 's Hage vestigt de aandacht op de nieuwe wet, in de Vereenigde Staten afgekondigd, dat landverhuizers, die niet in staat blijken te zijn voor zich zelf te zorgen, niet aan wal mogen komen, maar naar het land van herkomst worden teruggezonden. 9s Gravenhage, 16 Februarij. By de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp tot wijziging der Drankwet, strekkende om wel den ver koop maar niet het schenken te veroorlooven bij ge combineerde neringen. Woensdag Staatsbegrooting. Parjjs, 16 Februarij. Generaal Brière seintNa een hevig gevecht, 8 kilometer van Langson, zijn de Chinezen gevlucht en de stad door ons bezet. Mjuiaeltmjrg-, 16 /Februarij. Heden middag is met goed gevolg van de werf „Volharding" der HH. Bouwmeester v. d. Leije, te water geladen het barkschip „Marie en Julie." Rotterdam, 16 Febr. Tarwe onveranderd. Rogge 10 Cts. lager. Zom©x*g*erst 10 Cts. lager. Ovèrigens Graan soorten onveranderd. TT\j en. Aangevoerd 10,000 H.L. Prijs 1,80 per 50 kilo. "Vlas. Aangevoerd 36000 steen, ongeveer vorige prijzen. Lynzaad. Prijzen ge voelig teruggegaan. Meekrap. Verkoopers wei gerden af te geven. CORRESPONDENTIE. Men vraagt onsof bij het gehouden Bal Masqué alhier de zedelijkheid wel in het oog gehouden is, vooral ten opzigte van de zwevende pop, die naar veler meening zich zeer onzedelijk aanstelde. Wat moeten wij daarop antwoorden? De politie was in de zaal tegenwoordig en deze zal toch zeker wel weten, wat art. 59 van het politie-reglement zegt „Het is verboden, in het openbaar liederen te zingen „of toespraken te houden, wanneer zij voor de eer baarheid aanstootelijk zijn". Nu is het wel waar, dat die pop geen toespraken hield, doch ieder weet dat men zonder iets te zeggen, veel kan zeggen. Gaarne hadden wij inlichtingen gevraagd bij Com missarissen van het Bal, doch vreezende dat wij we derom in handen zouden vallen van een man, die op een oorlogschip schijnt t'huis te behooren, meenden wy beter te doen, dit maar te laten, in de hoop, dat deze wenk hem zal leeren, dat „een Commissaris van Orde", zijne roeping bewust, zich ook fatsoenlijk behoort te gedragen, vooral in tegenwoordigheid van dames. Naar aanleiding van het gehouden gemaskerd Bal, ontvingen wij nog een ingezonden stuk, waarin ook ge sproken wordt over de „vele bekoorlijkheden, die onze Zierikzeesche dames eigen zyn". Tot ons leedwezen kunnen wij dit niet opnemen, daar de inzender zijn naam niet heeft opgegeven Stfcviertentiictt. Hnrtely lc dank aan allen, die blijken van hunne belangstelling gaven op den 13en dezer, W. LEMSON. Ouwerkerk, 17 Februari 1885,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1