/I l lllk I I SLIII NIEUWSBODE. Zat it rdag II Februarij 1885. Nieuwstijdingen. al. ïPtntstHilawiï. ÜSelgi®. T E L E G R A M. Schipper A. v. d. HUCHT Schipper A. KARREMAN Middelburg en Zierikzee. DERDE NUTSLEZING, r No, 5011. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV fi RT ENTI Nran 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar llsle Jaarsr B EK EN D M A KING. SCHOOLVERZUIM. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rtkzee maken bekend, dat door ben, ter voldoening aan art.» 81 der wet op het lager onderwijs is opge maakt en ter Secretarie voor een ieder ter lezing neder- gelegd, een Staat van kinderen, boven de zes en beneden de twaalf jaren, die zich op 1 J anuai-ij 11. in de gemeente bevonden, en die niet gevonden zijn gewor den op de lijsten van schoolgaande kinderen, ingezon den door de hoofden der openbare en bijzondere scholen voor lager onderwijs, noch op de lijsten der kinderen, die huis-onderwijs ontvangen. Zij vestigen voorts de aandacht.van belanghebbenden op de wetsbepaling, „dat ouders of verzorgers van op „dien staat voorkomende kinderen geene ondersteuning „van wege de gemeente verkrijgen (geneeskundige hulp „uitgezonderd), tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onregte op dien staat zijn gebragt, of het niet school gaan van deze aan hen niet is te wijten Zierikzee, den 12 February 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. vax dee LEK de CLERCQ. iransva Een treurig ongeluk wordt in een schrijven uit de Transvaal berigt. Den lien Jan., 's avonds te 8 uren, is de postwagen van Kimberley naar Pretoria in de Krokodil-rivier verongelukt, en onder de personen, die daarbij het leven verloren, was de Postmeester-Generaal der Zuid- Afrikaansche republiek, de Heer J. A. de Yogel. Het ongeluk gebeurde op een afstand van 5 uur te paard de gewone wijze van berekenen daar te lande van Pretoria. Bruggen zijn daar nietde paarden moeten er door de rivieren heenwaden, en het gebeurt niet zelden, dat de een of andere postkar dagen lang aan den oever moet wachten, wegens hoogen waterstand. De postkar was een vrij goed ingerigte reiswagen, met zes paarden bespannen en bestuurd door twee „drijvers", waarvan de een de zweep hanteerde en de ander mende. Toen zij door de rivier ging geraakte een der voorste paarden in het ongereede. De eene drijver stapte van het rijtuig af, om het tuig der paar den weer in orde te brengen, en hij had de dieren reeds weder tot bij den oever gebragt, toen hij door de sterke strooming in de rivier werd medegesleept. Tot zijn geluk werd hij tegen een boom geworpen en door zich daaraan vast te klemmen redde hij zijn leven. Maar toen liij, eenigszins van den schrik bekomen, naar den postwagen omzag, was deze spoorloos ver dwenen. Het rijtuig was met den koetsier en de per sonen die er in zaten (de Heer de Yogel, zijn dochter tje en een jonge dame uit Pretoria) door het water verzwolgen. Het ongeluk ging zoo snel in zijn werk, dat men niet anders dan aan een soort van hoos denken kon. Sbwcirifesu Groote toebereidselen worden te Washington gemaakt voor de inhuldiging van den heer Cleveland tot pre sident der Republiek, welke plechtigheid den 4n Maart zal plaats hebben. Zooals men weet is de heer Cleve land de eerste democratische president, die sedert 1856 tot president is gekozen en zijn komst in de hoofdstad zal dus tot een verbroederingsfeest tusschen Noord en Zuid aanleiding geven. Yooral de zuider-staten ver wachten van de regeering van den heer Cleveland veel heil. In de Vereenigde Staten is dezer dagen weder een „geregtelijke vergissing" aan het licht gekomen. Vijf jaren geleden werd zekere Abott te Groton (Massachusetts) wegens het vermoorden van een vrouw, Mrs. Grue, ter dood veroordeeld. Zijn vonnis werd ver anderd in levenslange gevangenisstraf, en hij was tot nu toe in de gevangenis te Charlestown opgesloten. Het is echter nu gebleken, dat Abott onschuldig was. Grue, de echtgenoot der vermoorde, bekende op zijn sterfbed, dat hij zelf de misdaad gepleegd heeft. Naar men verhaalt, gaf het uitloven van een premie voor het ontdekken van den moordenaar aanleiding tot het veroordeelen van den onschuldige, en werden menschen gevonden die, om dat geld te verdienen, door opgesierde of geheel verzonnen getuigenissen, Abbot's schuld wisten te bewijzen. tt Kortï10 Febr. Vluchtelingen uit Khartoem melden nader, dat Faragh-pacha den 26n January voor den Mahdi de poorten opende. Gordon, haastiglijk uit het paleis tredende, om naar de reden der opschudding te vernemen, werd op den drempel der paleis- poort gedood. Zie Telegram). De Mahdi heeft tot voornaamsten raadsman en Minister van buitenlandsche zaken den Franschen journalist Olivier Pain. Deze, een vriend van Rochefort, heeft reeds een zeer avontuurlijk leven achter den rug. Hij nam deel aan de Commune en werd deswege naar Nieuw Caledonië verbannen, maar hij ontvluchtte, met Rochefort, van daar naar Engeland. Eenigen tijd later, in den Rus- sisch-Turkschen oorlog, nam hij dienst in het Turksche legerhij werd door de Russen krijgsgevangen ge maakt, doch door Rocheforts bemoeiingen weder ont slagen, en bij de algemeene amnestie keerde hij naar Parijs terug, waar hij dagbladschrijver werd. Bij het uitbreken van den oorlog in Soudan begaf Pain zich op weg derwaarts, om van daar correspon- dentiën aan de Fransche bladen te leveren en zoo in het onderhoud van zijn vrouw en kinderen te voorzien. Na een gevaarvollen tocht kwam hij bij den „valschen Profeet" aan, en verwierf zich, zooals gebleken is, diens gunst. Maar sedert dien tijd ontvangen de bladen geen brieven meer van hem, en de zijnen zagen zich dien tengevolge van hunne bron van inkomsten beroofd. Mme. Pain was genoodzaakt in een betrekking te gaan en hare kinderen bij een vriend te besteden. Thans heeft, naar men berigt, de „Minister" Pain van een oom een vermogen geërfd van 100,000 francs. Maar zijne vrouw kan niets van dat geld in ontvangst nemen, omdat zij geen procuratie van haren echtgenoot heeft. Misschien kar zy echter wel een voorschot op de erfenis krijgen. Agenten van den Mahdi moeten in Engeland d ïizenden geweren en grooten voorraad amunitiegekocht hebben, die in een Fransche haven zouden ontscheept zijn om van daar naar Egypte geëxpedieerd te worden. '©ngclnn^. Jan... was gestorven. Een bode van kolonel Biscareen te Gubat bragt bijzonderheden omtrent het innemen van Khartoum. Hij zegt, dat een verraderlijke Pacha het geheele garnizoen aan den kant van Khartoum tegenover Omdurman deed postvatten, aan de troepen zeggende, dat een aanval van den Mahdi van dien kant werd verwacht. Intusschen liet een andere Pacha de poorten van Khartoum openzetten. De opstande lingen drongen in grooten getale binnen. Gordon werd met een dolk doodgestoken, toen hij uit het gouver nementshuis kwam. Londen11 Febr. Het gerucht loopt, dat de politie een groote hoeveelheid dynamiet ontdekt heeft bij een boekhandelaar van het West-End, in een Kamer, welke verhuurd was aan iemand, die sedert de jongste ontploffingen is verdwenen. Londen12 Febr. De verwachte strijd;.bij Sjak- met, zestien mijlen ten oosten Birtih, had gisteren plaats. De Arabieren hadden eene uitgestrekte, reeds van nature zeer sterke stelling aan den Nijl, welke bovendien kunstmatig versterkt was, bezet. Zy omvatte verscheiden steile heuveltoppen, welke de Engelschen omsingeld hadden en met de bajonet nemen moesten. De hevige strijd duurde vijf uren en eindigde met eene bestorming der stellingen van den vijand. De Arabieren vochten hardnekkig en dapper, de meesten hadden Remmingtonswaarmede zij een moorddadig vuur onderhielden, hetwelk aan de Engelschen vooral een groot verlies aan officieren berokkende. Weinige woe stijnbewoners ontkwamen door den Nijl over te zwem men. De Arabische opper-commandant en verscheiden aanvoerders sneuvelden. De Engelschen vermeesterden tien vaandelszij trekken heden naar Berber op. Een zeldzame deputatie ontving de koning dezer dagen, bestaande uit zeven dames, meer dan 20,000 vrouwen vertegenwoordigende, die bijdragen geleverd hadden, om wapenen tot 's lands verdediging aan te koopen. De deputatie verzocht den koning haar ge schenk aan te nemen, niet omdat zij vermeenen, daar mede iets bij te dragen tot de oplossing van het groote vraagstuk, maar omdat zij wilden doen uitkomen, dat vele Deensche vrouwen met groote bezorgdheid ver vuld zijn, vermits nu meer dan 20 jaren het land voor eiken vijand heeft opengelegen. Zij hadden acht 60- ponders vestingkanonnen aangeschaft, omdat men haar had ingelicht, dat' zij van nut kunnen zijn, hoe ook in de toekomst de verdediging des lands moge gere geld worden. Zij verzochten den Koning, en allen Deénschen mannen, dezen stap niet als eene aanmati ging te beschouwen, maar daarin alleen het bewijs te zien van liefde voor het Vaderland. De Koning antwoordde: „Met oprechte blijdschap aanvaarden wij uw geschenk ten bate van het vaderland, niet alleen als eene kost bare bijdrage tot de verdediging, waarvoor tot heden de middelen zoo schaars zijn toegemeten, maar ook en vooral omdat wij in het feit, dat 20,000 vrouwen van stad en land zich tot een vaderlandsch doel ver- eenigd hebben, een gelukkig getuigenis bespeuren van de vaderlandslievende stemming, die alom in den lande heersckt en waarin wy den besten waarborg zien, dat het land niet kan blijven liggen zonder verdediging. Met den wensch dat deze vaderlandsgezinde stemming zich meer en meer moge uitbreiden en bepaaldelijk ook hen moge bezielen, bij wie in de eerste plaats de zorg voor de verdediging berust, brengen wij u onzen hartelijken dank en verzoeken u, dien over te brengen aan al degene, aan wier opdracht gij thans voldaan hebt." JFrankrtjfe. Londen 11^ Febr. Volgens een telegram uit Korti van den 9n 's avonds kwamen Wilson en Stuart Woitley van Gubat aldaar aan. Zij deden de reis in 4 dagen en bragten het berigt, dat Gordon den 26en In het Fransche dorp Villejoint woonde een oude vrouw, die zeer rijk maar zeer gierig was. Zij ont moette eens een onbekende vrouw, die beweerde het geheim te bezitten geld te kunnen maken, en aanbood dit voor haar te doen, „omdat zij blijkbaar zeer arm was." Voor de proefneming was echter een weinig geld noodig. Er werden dus ten huize van de oude vrouw 400 francs in een lade gesloten. De onbekende ging toen heen, met de belofte dat zij over een week terug zou komen en dat dan het geld ve rdubbeld zou zijn. Zij kwam terug, maar het geld was niet vermeerderd. Dit bleek te zijn, omdat het niet genoeg was geweest, en de gierige vrouw, die nu overtuigd was van de eerlijkheid harer helpster, legde nu al het geld dat zij in huis had, 4500 francs, in de lade. Na drie weken zou dat geld verdubbeld wezen. Maar het middel van de toovenares bleek, na verloop van dien tijd, nog niet geholpen te hebben. Toen zij terugkwam, lag het geld er nog even zooals het neer gelegd was. De oude vrouw moest nu nog 2000 francs, welke zij bij haar bankier had gehaald, er bij doen, en er werd een dag bepaald, waarop de som zeker verdubbeld zou wezen. De oude vrouw moest dan tegen middernacht een vuur aanleggen in de kamer, een sauspan daarop zetten en, als de klok twaalf sloeg een poedertje, dat de onbekende haar gaf in de pan strooijen. Die aanwij zingen werden opgevolgd, het poedertje, dat kruit bleek te zijn, ontplofte, er ontstond brand en de oude vrouw bekwam zeer gevaarlijke wonden. Zij geloofde echter nog zoo vast in de tooverkracht van hare help ster, dat zij de politie smeekte de lade niet te openen, om „de betoovering niet te verbreken." De politie vreesde echter niet daarvoor, en bij de opening der lade bleken de 6500 francs verdwenen te zijn. De „toovenares," die het geld op zoo sluwe manier gestolen hadr werd opgespoord, voor het geregt gebragt, en thans is zij door het geregtshof te Blois veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid. Te Essen is in den nacht van Donderdag op Vrijdag in de woning van den directeur van een mijn een dy- namietpatroon ontploft, die onder de steenen trap was gelegd. De schok was zoo sterk, dat de deuren en vensters van de eerste verdieping, waar de bureau's der mijn-onderneming gevestigd zijn, geheel verbrijzeld werdende steenen van de trap zijn stukgesprongen. Men zoekt de oorzaak dezer wandaad in de verminde ring van het loon der arbeiders, die in de mijn werken. Een student van 74 jaren heeft dezer dagen aan de hoogeschool te Berlijn het doctoraal examen in de medicijnen afgelegd. Deze wakkere grijsaard,Schultheisz genaamd, studeerde als jongeling in de godgeleerd heid en hij heeft eene 44jarige werkzaamheid als zen deling in Zuid-Afrika achter den rug. In 1881 kwam hij weer te Berlijn, werd daar ten tweede male student, en legde zich met ijver op de geneeskunde toe, waarin hij zich thans genoegzaam bekwaamd heeft. Hij zal nu promoveeren en zich dan in Zuid-Afrilca als dokter vestigen. Most, de beruchte anarchist, redacteur van „Die Ereiheit", heeft, op de vermelding in zijn blad van den moord op den heer Rumpff te Frankfort gepleegd, deze regelen laten volgen „Rumpff is dood De anar chisten hebben hem gedood. Zij zijn trotscli op dit heldenfeit, maar volstrekt niet voornemens op hun lauweren te rusten. Rumpff stond noinmer-één op een lange lijst van vogelvrijverldaarden. De anarchisten zullen hen treffen, slag op slag. Zij zullen regt doen zonder aanzien des persoons. Want hun leus, hun wachtwoord is wraak Niets zal ons meer verheugen dan te vernemen, dat hier een koninklijk paleis, daar een kathedraal, elders een parlement in volle zitting tot en met den laatsten man in de lucht is gesprongen. De revolver is goed in uiterst gevaar. Het dynamiet moet alleen gebruikt worden voor schitterende daden, maar dan ook in voldoende hoeveelheid. Overigens zijn de dolk en het vergif zeer practisch en zeer aan bevelingswaardige middelen tot propaganda.' Het „Hbl. v. Antw." verzekert, dat de opening der we reldtentoonstelling op 2 Mei blijft vastgesteld, daarmede logenstraffende de geruchten, die, berustende op hec feit dat de vergrooting der gebouwen met 18,000 Meter door het Uitvoerend Comité eerst in Jan. kon worden aanbesteed, dit betwijfelden. Amsterdam 12 Febr. Aan 32 bestellers bij het Rijkstelegraafkantoor alhier, viel heden het buiten kansje ten deel op een tiende lot den prijs van ƒ100,000 uit de Staatsloterij te trekken. „Staartnummera" zijn steeds zeer in trek bij het in loterijen spelend publiek. Men houdt zich overtuigd dat men op een dusdanig nommer meer kans heeft om een prijs te winnen dan op een ander en de handelaren in loterijbriefjes weten van dat volksgeloof aardig partij te trekken, door menigeen „een mooi staartnommertje" aan te praten. Het volgende geval pleit echter niet ten gunste van .die bespottelijke meening en het is te hopen, dat de vermelding er van moge bijdragen om dat bijgeloof uit te roeien. Een oppassend huisvader was in den laatsten tijd door het overal heerschend werkgebrek zeer achteruit gegaan, en had reeds om in de behoefte van zijn gezin te voorzien - menig stuk huisraad tijdelijk moeten afstaan. Er kwam echter nog niet veel ver betering in den toestand, en ten einde raad, besloot hij zijn „twintigje" in de staatsloterij, No. 20570, aan een zijner bekenden ter overneming aan te bieden. Deze een man van die lieden die steeds bereid zijn om een ander behulpzaam te wezen, indien er voor hen zelf een voordeeltje bij te halen is was in het eerst niet ongeneigd het briefje voor ƒ3,— over te nemen, doch veranderde, toen hij het nommer gezien had, van gedachte, en weigerde beslist omdat het geen „staartnommer" wasDe aanbieder ging mistroostig huiswaarts, en had moeite om zijn vrouw en kinderen dien dag van het noodige te voorzien. Doch hoe verkeerde zijn spijt in vreugde toen hij gepasseerden Vrijdag vernam, dat op zijn nommer de 50,000 was gevallen en hij dus ruim twee duizend gulden had gewonnen„Hij had nog nooit zoo'n goeden dag gehad", verzekerde hij, en voegde er tevens de belofte aan toe, dat, al kwam hij later ook nog zoo in geld verlegenheid te zitten, hij er nooit weder aan denken zou een loterijbriefje te verkoopen. De „vriend in den nood" keek echter leelijk op den neus, en of zijn geloof in „staartnommers" na dit geval nog even sterk is, durven wij niet verzekeren. Zooveel is zeker, dat het een goed lesje voor hem was, evenals voor alle lieden die bij ,;3taartnommers zweren Niettemin had dit bijgeloof hier een lichtzijde, wijl de arme lieden met die gevonden som „den koning te rijk zijn 1" Yolgens de „Amsterdammer" moet de vermelde brief van den Nederl. Schaatsenrijdersbond aan onzen consul-generaal te Christiana zijn gekruist door een schrijven van Axel Paulsen aan het bestuur van den N. S. B., waarin hij mededeelt, kennis genomen te hebben van hetgeen o\er hem in de „Ned. Sport" werd geschreven. Naar aanleiding daarvan neemt hij thans aan om tegen een Fries te rijden, en zelfs, mogt de Bond geen prijs beschikbaar willen stellen, uit eigene middelen eene premie uit te looven van 500 Mark. Een beschonkene werd Zondagavond op den Zee dijk te Amsterdam gearresteerd. Daar hij niet mak genoeg was, werd hem een handboei aangedaan. Hoe dit precies in zijn werk ging, wordt niet vermeld, maar zooveel is zeker, dat men, op 't bureau aangekomen, met ontzetting ontwaarde, dat de arm van den dronk aard onder den knellenden band gebroken was. Het was een kunstarm. De vraag is nu wie de kosten der reperatie zal moeten betalen. Wordt de gearresteerde tot eene boete veroordeeld, dan zou de afrekening wellicht met gesloten beurzen kunnen geschieden. Breda, 11 Febr. Om een denkbeeld te geven van de voordeelen, verbonden aan het lidmaatschap der Coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp, deelt men ons mede, dat over het jaar 1884 de over winst zóó gunstig is, dat thans aan de leden 10 procent dividend kan worden uitbetaald en aan het winkel personeel 300 gulden gratificatie zal worden uitgereikt. Een inwoner van Breda doet in de „Nieuwe Bre- dasche en Oosterhoutsche Courant" een poging om te Breda op te rigten een anti-hoedafnemingsbond, welks leden voortaan op militaire wijze zouden groeten, hetgeen den schrijver vooral in een kleine plaats zeer wensckelijk voorkomt èn om der gezondheidswille, ter vermijding van kouvatten.^ door het telkenmale ont- blooten van het hoofd, én ter besparing van minstens een paar hoeden 'sjaars. De redactie van bovengenoemd blad verklaart zich niet ongenegen de brieven in ontvangst te nemen van hen, die tot bereiking van schrijvers doel willen mede werken. De schade, aan het materieel bij het ongeval te Bokstel veroorzaakt, bedraagt ƒ130,000. Vlissingen11 Febr. Het gerucht wordt als zeker verspreid, dat door wijziging van de plannen, oneenigheid ten opzichte van het te bouwen Badhotel ontstaan zijn, waardoor de werkzaamheden, die reeds gestaakt waren, eerst na verloop van twee maanden hervat zullen worden. Goes, 12 Fëbr. Ds. Ballier uit Groningen hield hier in het lokaal der christelijke jongelingsvereeniging eene lezing over Da Costa's heerlijk gedicht„Hagar". De vele schoonheden uit het gedicht werden in het volle daglicht gesteld en de spreker verschafte zijnen hoorders een avond vol kunstgenot. Maar niet allen waren tevreden. Dat een leeraar en een paar leeraressen de voordracht bijwoonden dat spreker zijn gehoor toesprak met „dames en heeren" in plaats van met broeders en zustersdat de voor dracht niet begon eneindigde met gebeddat ten slotte wel den spreker en niet Gode dank werd gebragt, dat alles hinderde een enkele onder te toehoorders. Colijnsplaat12 Febr. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het maken van twee oester putten, voor rekening van de H.H. J. II. Bijbau, c.s. waarvoor werd ingeschreven door de Heeren M. Breas te Kolijnsplaat, voor 10800 J. van Strien te Zierikzee, voor ƒ9500; C. de Wilde te Kattendijke, voor 8360C. de Groot te Dordrecht, voor 7820L. D. v. d. Linde te Kortgene, voor 7777 P. v. d. Berge te Colijnsplaat, voor 7657. Minste inschrijver is alzoo P. van den Berge te Colijnsplaat, voor 7657, en aan wien het werk is gegund. Zierikzee13 Febr. In de Woensdagavond alhier gehouden vergadering der Liberale Kiesvereeni- ging is met algemeene stemmen besloten toe te treden tot de Liberale Unie. Het kiezen van een afgevaardigde ter algemeene vergadering is voor ditmaal overgelaten aan het bestuur. Volgens het „N. v. d. D." is aan den Minister van Financiën een verzoekschrift aangeboden door de depöthouders van plakzegels uit Zutphen, Arnhem, Apeidoorn, Deventer enz., ter bekoming van een hooger provicie dan 1 pCt., welke tot heden daarvoor genoten wordt. Het tekort van de onlangs in staat van faillis sement verklaarde naamlooze vennootschap „der Zeven- bergsche Suikerfabriek" te Zevenbergenbedraagt ƒ183.000; wegens opgenomen gelden is dé vennoot schap verschuldigd 121,000, aan leveranciers van beetwortelen 38,000en aan diverse crediteuren ƒ24,000. Zondagmiddag reed een tilbury door Halfweg, waarop twee personen zaten, die tamelijk aan Bacchus geofferd hadden. Des avonds te half negen kwamen zij van Haarlem terug, en verpoosden een half uur in het café van den heer C. Nauwlijks drie kwartier later kwam een der twee personen bij C. terug en bestelde een rijtuig, om naar Amsterdam gebragt te worden, wat dan ook geschiedde, en nu, Maandagmiddag, is uit de Haarlemsche trekvaart, nabij Halfweg, het paard en rijtuig, benevens de hoed van den tweeden persoon opgehaald. Overigens is alles nog in nevelen gehuld. Alleen is bekend, dat paard en rijtuig toebehooren aan een stalhouder uit Amsterdam, die dit verhuurd had. Vermoedelijk is de tweede persoon verdronken, hoewel de naar Amsterdam gebragte niets van het geheele geval verteld heeft. Den volgenden morgen is nabij Halfweg een lijk op- gevischt, dat door de familie terstond herkend is als de vermiste 21jarige jongeling W. B. te Amsterdam. Zijn makker, die op zoo geheimzinnige wijze zich naar Amsterdam heeft laten brengen en van het geheele geval niets repte, is des nachts door de politie in arrest genomen. Geene andere bijzonderheden werden aan het lijk opgemerkt, dan dat uit een ring een steen werd vermist en het hoofd gedekt was met een doek, waaruit men afleidt, dat de verdronkene den hoed reeds kwijt was, vóór het rijtuig te water raakte. Aan de achtergebleven sporen is het op te merken, dat het paard achteruit te water gegaan is. Londen ,13 February. Wolseley seint, dat hij in een brief van den Mahdi, gevonden in een veroverde stelling, bevestigd vindt dat Gordon gesneuveld iszijne stoombooten zijn door den vijand vermeesterd. KERKNIEU WS. Ds. J. A. van Boven, pred. te Oost- en West-Souburg, heeft bedankt voor het beroep naar Dinteloord en Prinsland. Beroepen te Middelburg ds. G. H. van Kasteel, te Kollum, en H. van Griethuijsen, te Burgwerd. I' II E I) I K B E U R T K [N bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Af deeling Sint-Domusstraat. Zondag 15 Febru air ij 1885. 's Morgens 10 tire, LEESKERK. s Avonds 6 ure, LEESKERK. Donderdag 1!> Februari. 's Avonds 7 ure, Dr. K. van GOOR, van Nieuivendijk. Gemengde Bcrigten. Te Leiden betaalt men voor het beste gas dat men kan wenschen slechts 6 cts. per kub. M. en te Zierik zee, waar het gas slecht genoemd wordt, kost het 10 cts. Overal keerscht tegenwoordig welvaartTe Parijs staan thans 18500 woningen leeg. Aan boord van het wachtschip te Amsterdam heeft zich een ma troos aangemeld, die sedert 1873 van zijn schip bij het „passagieren" was achtergebleven. Die man is dus 12 jaar „uit" geweest. Dat de vogeltjes vruchtbaar zijn en druk vermenigvuldigen, bewijst het volgendeTe Wassenaar werd dezer dagen een vogeltje geboren, dat het aantal kleinkinderen van eene oude moeder-vogel op 62 bragt. De oude vrouw zelf heeft 10 getrouwde zoons en 3 ongehuwde dochters. Te Grave is weder een notaris vertrokken zonder orde op zijn zaken te stellen. De man zal gedacht hebben't. is niet noodig om de zaken in orde te brengen, als men toch niet voornemens is terug te komen. De Oostenrijksche Staatsschuld bedroeg op het einde des vorigen jaars 333 millioen gld. Eene boerin uit den achterweg te KI. wordt aangeraden zooveel verbeelding niet van zich te hebben, want de menschen weten wel dat het toch maar wind is zonder regen. Dus, Kaatjewees niet al te trotscli, Want de regen valt niet los. Bedenk hoe kort het nog zal duren, Dat ge 't dubbel zal bezuren. „Wel, wel" zegt een weduwe met twee kinderen te Oud., „wa.t zijn wij toch achteruit gevlogen, want nu kunnen wij geen geld meer krijgen om ons boeltje bij elkander te houden." Te Zonnemate worden twee meisjes aangeraden zich zoo bespottelijk niet aan te stellen als er weêr ijs komt. „Wel wel" zegtLukas te Oosterveld, „wat ben ik toch teleurgesteld, dat ik Klaasje niet in de fuik kan krijgennu zou hij haar weêr willen hebben, maar als de feestdagen aankomen, dan laat bij haar met een ander gaan. Hendrik te N.d. wordt aangeraden, zooveel praats niet te hebben van een meisje, dat hij toch niet krijgen kan. Eene boerendienstmeid onder Zo., moest zulk een verbeelding niet van zich hebben, want ieder weet wie zij is en wat zij geweest is. Men zegt dan ook Al heeft zij nog zoo'n groot vermogen, Zij wordt van iedereen bedrogen, Want ieder die haar kent en ziet, Zegtmeisjeik begeer u niet. Een meisje uit den' Nieuwen Kraaijert moest zooveel praats niet hebben van een jongen aldaar, want zij kan hem toch niet krijgen; daar zal haar buurmeisje wel voor zorgen. Pryzen der Boter en JEyeren. Zierikzee, 12 February 1885. Boter hoogste koers 0,60 en laagste koers 0,55 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers f 0,90 en laagste koers 0.70 vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vrijdag-namiddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. vertrekt a. s. Maandag-morgen om T uur van Zierikzee naar Colijnsplaat. STOOMBOOTDIEN ST F ebruarlj 1885. Van MIDDELBURGI Van ZIERIKZEE Zaterd. 14'smorg. 8,—u.'Zaterd. 14 'smidd. 12,— c 8,i Zondag 15 Zondag 15 Maand. 16 Dingsd. 17 Woensd. 18 Woensd. 18 'smidd. Donder. 19 Vrydag 20 6,30» 2,— 2,30» Maand. 16 2,30 Dingsd. 17 2,30 Woens. 18 'smorg. 10,— Dond. 19 Vrijdag 20 6,30» 6,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee,vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes wor den getelegrafeerd. Getrouwd PIETER DEURLOO Az. van Kruininge, en JOHANNA CORNELIA van den BERG Ad. van Maasland. Maaseand, 13 Februari 1885. Getrouwd WILLEM KLIPPEL Wz. en NEELTJE SMITS Md. Stavenisse, 11 Februari 1885. Getrouwd JAN CORNELIS van der MAAS en ADRIANA van LANGERAAD, die tevens namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen liartel ij leen dank betuigen voor de belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Zierikzee, 13 Februari 1885. Voorspoedig bevallen van een Meisje, J. BEZUIJEN—van der Bok. Ouddorp, 8 Februari 1885. Geboren CHRISTIANA ELISABETH, Dochter van A. BARENBRUGH en J. L. BARENBRUGH—Ort. Zutfen, 12 Februari 1885. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne Kinderen en Behuwdkinderen, na voorzien te zijn van de Heilige Sacramenten der Stervenden, mijne ge liefde Echtgenoote ELIZABETH WETTING, in den ouderdom van ruim 48 jaren. Zierikzee, 11 Februari 1885. Mede uit naam harer Ouders, A. INDENBOSCH. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving zoowel binnen als buiten deze stad. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons geliefd Zoontje JOHANNES, slechts 21 maanden oud. Zierikzee, J. GLOUDE. 12 February 1885. D. GLOUDE—Enzlin. Heden overleed na een smartelijk lijden, onze jongste Lieveling TONA, in den leeftijd van 18 maanden. Zierikzee, J. de VOS. 12 February 1885. N. de VOS Struik. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijne waarde Echtgenoot DANIËL SCHIPPERS, na eene ge- noegelijke Echtvereehiging van ruim 48 jaren, in den gezegenden ouderdom van ruim 73 jaren. Zierikzee, Uit aller naam, 12 February 1885. J. SCHIPPERS, geb. van der Veke. Strékkende deze kennisgeving, aan Familie, Vrienden en Bekenden, zoo binnen als buiten deze gemeente. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot én Vader JOHANNES KIKin den ouderdom van bijna 76 jaren. Weduwe Js. KIK. M. de JONGE. i(* Hoogst gevoelig-voor de vele blijken van deel neming en van waardeering der overledene, ondervonden bij het overlijden mijner innig geliefde Echtgenoot Jonkvrouwe EMMERICA STEPHANIA de JONGE, betuig ik daarvoor met mijne Kinderen en Behuwd- Kinderen den liartelyksten danlc. Jhr. Mr. M. J. SCHUÜRBEQÜE BOEIJE. Zierikzee, 11 Eebruarij 1885. De Heer en Mevrouw de JONGEde Jonge, en de Heer en Mevrouw de JONGEvan Rafpard, betuigen hunnen <la.n.lc voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overly den hunner ge liefde Zuster en Behuwdzuster Mevrouw SCHUUR BEQUE BOEIJE, geb. de Jonge. Voor de deelneming ondervonden bij het over lijden hunner Schoonzuster, betuigen ondergeteeken- den hunnen clanlc. Mr. C. van der LEK de CLERCQ. Jhr. Mr. JAC. SCHUURBEQUE BOEIJE. W. C. J. SCHUURBEQUE BOEIJE- van Dongen. DANK voor de vele bewijzen van belang stelling op mijn 80sten verjaardag. Zierikzee, Wed. PETERSE. 11 February 1885. t Voor de blijken van belangstelling, ontvangen bij de geboorte van onzen Zoon, betuigen wij onzen liartclijken <ïaulc. D. HOCKE Dz. P. HOCKE—v. d. Bout. Mongenie bij Brouwershaven, Februari 1885. op Dinsdag Februari 1885 's avonds S iu*e. Spreker: Dr. B. TIDEMAN, van Haarlem. Zierikzee, 13 Februari 18S5. J. Th. OOSTERMAN, Secretaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1