ZIKKI k XKi:SCIIK NIEUWSBODE. No. 5040. 41ste Jaarff. Êionderclag l"2 Februarij 1885. NATIONALE MILITIE. 57 Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATÜRDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. A D V E RTENTIË Nran 1—3 regels 30 Ota., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee lettende op het bepaalde by art. 9 van het Koninlrl. Besluit van 17 December 1861 (Staatsblad no. 127) roepen de ingezetenen, die verlangen als Vrijwilliger bij de Militie op te treden, op, zich tot dat einde op Vrijdag 18 Februarij e.k. des voormiddags van 1012 ure, ter Secretarie op het Raadhuis aan te melden; onder kennisgeving om als Vrij williger te worden toe gelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduw naar, ingezeten, ligchamelijk voor den dienst geschikt, tenminste 156 centimeters lang, op den 1 Jan. j.l. zijn 20ste levensjaar zijn ingetreden en zijn 25ste jaar niet volbragt hebben tot op het tijdstip der optreding aan zijn verpligtingen ten aanzien van de Militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben; en dat het bezit dier vereischten met uitzondering van de ligchamelijke gesteldheid en de gevorderde lengte wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, welk getuigschrift op Maandag den 16 Februarij e.k., des voormiddags van 1012 ure, ter Ge meente-Secretarie aan de daartoe gemagtigden zal worden afgegeven, terwijl hij die by de Zeemagt, bij het leger hier te lande of bij het Krijgsvolk in 's Rijks Overzeesche Bezittingen heeft gediend, moet overleggen een bewijs van ontslag, een getuigschrift van den be velhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Ieder, die bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ontvangen, kan totdat zyn 40ste jaar volbragt is, als Vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten.. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de „Zierikzeesche Nieuwsbode" geplaatst. Zierikzee, den 5 Februarij 1885. De Burgemeester en Wethoudei's J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van* der LEK de CLERCQ. Vaststelling der 318e Staats-Loterij. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS -ran Zie- rikzee maken bekend, dat Z.Ex. de Minister van Finan ciën, ingevolge daartoe bekomen Koninklijke magtiging, de 318e Staats-Loterij heeft vastgesteld. De loterij zal bestaan uit een en twintig duizend loten, tien duizend vijf honderd prijzen en tweepremièn, en ver deeld zijn in vijf klassen. De collecte zal worden geopend Woensdag 4 Maart 1885 en gesloten Zaterdag 14 Maart daaraanvolgende. De trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravenhage. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben en geheel moeten afloopen op 30 en 81 Maart, 1 en 2 April 1885 die der tweede klasse op 13, 14, 15 en 16 April 1885 die der derde klasse op 27, 28, 29 en 30 April 1885 die der vierde klasse op 11, 12 en 13 Mei 1885 die der vijfde klasse op 26, 27, 28, 29 Mei, 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18 en 19 Junij 1885, terwijl de laatste honderd nommers zullen getrokken worden Zaterdag 20 Junij 1885. De prijzen der "loten en de wijze waarop de uitgifte en trekking der loten zullen geschieden, zijn dezelfde als voor vorige Loterijen is bepaald. Zierikzee, den 7 Februarij 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Algemeen Overzicht. Toen wy eene vorige week de pen nederlegden kon den wij niet vermoeden, dat er thans zulke gewichtige tijdingen zouden zyn. Meermalen getuigden wij onze vrees, dat de Engelschen nog veel te doen zouden hebben in Egypte en dat de zaken, daar niet zoo gunstig stonden, als van Engelsche zijde verzekerd werd, maar al schatten wij de macht der Egyptenaren niet gering, toch hielden wij het er voor, dat de Engelschen op den langen weg en bij ontwikkeling van meerdere machten de overhand zouden behouden. Onze verwach ting heeft gefaald en wij kunnen best begrijpen welk eene sensatie het in Engeland moet gemaakt hebben toen daar het bericht kwam, dat Khartoem gevallen is in handen van den Mahdi en dat Gordon waar schijnlijk door de Egyptenaren is vermoord. Dit laatste is echter meer eene vrees dan eene zekerheid en men vleit zich nog, dat hij er het leven zal afgebracht hebbenmaar dan toch altijd gevangen of zooals som migen beweren zich verschansende in de* kerk van Khartoem, een toestand, die slechts kort zou kunnen duren. Naar men zegt heeft Faraz Pacha de poorten van Khartoem verraderlijk voor den Mahdi geopend. Een bode van deze zou zich op 29 Jan. bij sir Wütson hebben vervoegd met den eisch, dat de Engelschen zich zouden overgeven en Mohammedanen worden, daar de Mahdi ze anders van de aarde verdelgen zou. De dagen van rampspoed schijnen wel voor het Engel sche leger in Egypte begonnen te zijn, ofschoon zij tot hiertoe al niet over bijzonderen voorspoed konden roemen. De oogen zijn nu op Metamneh gevestigd, men spreekt van het zenden van versterkingstroepen naar Soeakim en Berben, maar hoe schoon deze plan nen zijn", er is zooveel tijd noodig om ze uit te voeren, dat men er zich niet te veel van voorstellen moet. De booten van Wiltson hebben ook al niets kunnen uitrichten, zij werden hevig beschoten, zoodat eene landing onmogelijk was en men besluiten moest terug te keeren. Alle hoop is nu op de operatiën van Wol- seley gevestigd, aan wie eene onbeperkte volmacht gegeven is in het beramen van maatregelen om Gordon te bevrijden, zoo hij nog in leven zijn mocht.,. De re geering laat aan Wolseley volkomen vrijheid van han delen in het algemeen en heeft hem de verzekering gegeven dat hem alle hulp verleend worden zal. Dat alles is dan nu de vrucht van het Engelsche systeem om zich steeds in de zaken van anderen te mengen, maar het komt ons voor, dat nu reeds, want wij weten niet wat er nog volgen zal, een gevoelige, les gegeven is, die misschien in de toekomst hen er van zal terughouden, om eigen roem en voordeel ten koste van anderen en met opoffering van geld en bloed te gaan zoeken, en wat zal, na alle deze gebeurtenissen het einde zijn'? Natuurlijk wordt van de meeste zijden aan de regee ring den raad gegeven, om krachtiger dan ooit bp te treden en den strijd vol te houden, waarbij men even wel met eene zaak geene rekening houdt, dat name lijk de Egyptenaren door een blind fanatisme gedreven worden en dat dit eene macht is, waartegen helden moed en overmacht van strijdkrachten dikwijls niets vermogen. Intusschen de oorlog zal worden voortgezet en er zullen nog heel wat offers gebragt moeten worden. Terwijl de Franschen met ongeduld uitzien nair de berichten uit China en van overwinningen droomen, die nog behaald moeten worden, worden in de Kamer bloedige gevechten geleverd, die niet ge tuigen van eene vriendelijke gezindheid jegens het Kabinet. De commissie van de legerwet, heeft al de artikels van een door den Minister aangeboden ontwerp verworpen en onder anderen ook het beginsel om den diensttijd op 4 jaren te bepalen, waartegen zij een tijd van drie jaren stelt Van hare zijde heeft de Re geering zich ernstig verklaard tegen het voorstel van den heer Revillon, om een credieb van 25 millioen te verdeelen onder die gemeenten, waar de werklieden buiten verdiensten zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken schijnt gelukkiger geweest te zijn in de be strijding van dit voorstel, dat met eene meerderheid van li3 stemmen verworpen werd. Daar men echter iets in het belang der arbeidende klasse doen wilde, is een besluit genomen, dat de Regeering uitgenoodigd wordt, de openbare werken, die op de begrooting voor 1885 voorkomen, met den meesten spoed te doen uit voeren. De arnarchisten blijven hunne pogingen in Frankrijk voortzetten en worden daarbij krachtig door allerlei vreemdelingen geholpen. De vorige week werden weder twee vreemdelingen, een Duitscher en een Belg uit het. land gebannen. In DuitscLlancl blijft de koloniale politiek aan de orde en men kan het alweder met het begee- rige Engeland niet eens worden. Onderscheidene nota's zijn gewisseld tusschen Bismarck en den Engelschen Minister, waarvan het slot geweest is, dat Bismarck protesteert tegen de handelwijze van Engeland op Nieuw Guinea, waar het de Noordkust heeft ingelijfd, terwijl Duitschland ook gaarne daar zijn gebied zou uitbreiden. In het zuiden van Europa is de beroering vooral onder den grond. Wij lezen nu weder van schokken van aardbeving, die in Portugal gevoeld zouden zijn. In Spanje is men daarvan nog lang niet bekomen en van alle kanten wordt hulp geboden en giften ingezameld voor de arme bevolking, wiens woon plaatsen en bezittingen door de aardbevingen verwoest zijn. Dat een ongeluk zelden alleen komt, wordt in Spanje weder ondervonden. Nu dreigen daar weder overstroomingen, althans het water van de Guadal- rivier is op onrustbarende wijze stijgende. De Portu- geezen werken als in den ouden tijd voort, om in andere werelddeelen voet te krijgen. Een telegram meldt, dat zij de monding van den Congo hebben bezet en daar met 4 oorlogschepen zich handhaven, zonder te letten op het protest dat daartegen door Nederlandsche en andere huizen is ingediend. In België blijft het treurig gesteld, daar het Ministerie voortgaat met zijne tallooze aanslagen op het neutraal onderwijs. Ook met de tentoonstelling te Antwerpen gaat het niet zoo voorspoedig als men in den aanvang gedacht had. De Duitsche Rijksdag heeft ook besloten, dat voor die tentoonstelling geen com missaris zal worden benoemd en dat geene geldelijke toelage zal gegeven worden. Particulieren hebben nu in Duitschland, even als bij ons te lande, de zaak ter hand genomen en in België blijft men nog steeds ge- looven, dat Antwerpen Amsterdam overschaduwen zal. Tegenover al de berichten van strijd en oneenig- heid komt het aangenaam uit, dat ditmaal in de Italïaansche Kamer eenstemmigheid was met de Regeering, by gelegenheid der behandeling over de wet op de spoorwegen. Nieuwstijdingen. SlmcrUttt, Volgens de „New-York Herald" zijn twee jonge lieden, die deel uitmaakten van de dynamiet-partij, onlangs vermoord geworden. Het lijk van een der slagtoffers werd gevonden in een bosch in den omtrek van Brooklyn, terwijl de andere, zekeren Devos, ver moord werd te Welhawken. Zijn lijk werd door dè moordenaars in de Hudson-rivier geworpen. Deze laatste voegt het blad er bij had onlangs zijn partij verraden door aan den Engelschen consul te Washington voor te stellen al de dynamiet-mannen bekend te maken, die zich uit Amerika naar Europa zouden inschepen. Londen, 9 Febr. Cunningham en Burton, de van medepligtigheid aan den dynamietaanslag op den Tower verdachten, zijn heden opnieuw voor het poli- tieregt in Bowstreet verschenen. By die gelegenheid heeft de Procureur van de Kroon gezegd, dat de na sporingen der politie het bewijs opleverden, dat de verklaringen van de beide beklaagden, in de vroegere verhooren afgelegd, vol logens waren. Cunningham was 20 Dec. van New-York gekomenBurton kwam 24- Dec. aan. De beide verdachten kenden elkander van vroeger en hadden te Londen zamenkomsten. Verder was gebleken, dat het koofkwartier der zamen- zwering in de Ver. Staten was gevestigd. Londen ,10 Febr. De Regeering heeft formeel hare toestemming gegeven tot het uitzenden van ver sterkingen naar Egypte. Deze zullen 7000 man bedragen. De gardetroepen gaan Zaturdag scheep, regtstreeks naar Soeakin. De overheden doen alles om het uit zenden der versterkingen te bespoedigen. De politiek van den Mahdi. De „Daily News" bevat een verhaal van een hooggeplaatst geestelijke te Londen. Deze schrijft, dat hij ongeveer drie maanden geleden kennis maakte met een Egyptischen ex- pacha, prefect van politie te Kairo onder Arabie. Hij werd zelfs tamelijk intiem met hem. „Omstreeks Kerstmis", aldus verhaalt de geestelijke, „drukte ik in een gesprek met hem de hoop uit, dat Wolseley spoedig Khartoem zou binnenrukken en Gordon ontzetten. Hij lachte toen en zeide, dat Gordon volkomen veilig was, maar Wol seley niet en gaf een overzicht van de plannen van den Mahdi, die ik natuurlijk toen eenvoudig als bluf beschouwde. De Mahdi had volgens hem besloten Wolseley tot Khartoem te laten naderen en in geen geval een beslissende slag te wagen, alsvorens Wol- seley's troepen bij Khartoem waren geconcentreerd. Feitelijk was Gordon reeds een gevangene van den Mahdi. De „verdediging van Khartoem" was een bloote formule en zoodra de Engelsche troepen een dagmarsch van de citadel waren verwijderd, zou hij (de Mahdi) Khartoem in bezit nemen en van daar uit Wolseley bevechten. De Egyptenaar herhaalde telkens, dat Gor don niet zou worden gedood. In plaats dat Wolseley Khartoem en Gordon zou ontzetten, zou de Mahdi dat doen, zeide hij. Uit een Engelsche beschrijving van de beoefening van het schaatsenrijden in Nederland Hollandsche jongens gaan op schaatsen naar school, melkmeisjes gaan met haar emmers op schaatsen naar de markt, bedelaars bewegen zich op schaatsen van het eene huis naar het andere voort, postboden brengen hunne brieven op schaatsen rond. Het is volstrekt niet ongewoon op een der vele kanalen tal van boerenvrouwen tegen te komen, die achter elkander aanrijdende, met manden eieren en boter beladen, zich mijlen ver naar de markt De Regeering vermoedde dat daar een complot ge smeed werd, en de genoemde ambtenaar werd afge vaardigd om een onderzoek te doen, onder belofte van 5000 fr. als belooning te ontvangen, indien zijne zen ding gelukte. De man ontdekte geen complot, maar om de belooning te verdienen, maakte hij er een. Hij ruide een aantal arbeiders op, kocht wapenen, hielp den aanslag beramen, en een week te voren waarschuwde hij de politie. In het gevecht tusschen deze en de zamenzweerders werd een gendarme doodelijk gewond en het aantal, wegens de zaak in hechtenis genomen, bedroeg 27. De beambte is nu zelf in hechtenis genomen. Het gebeurde is weer een voorbeeld van de slechte gevolgen, welke het uitloven van belooningen en premiën kan hebben. Twee meisjes van drie jaar, dochtertjes van de echtelieden Martelet te Censeaux (Frankrijk), zyn dezer dagen door hare ouders, die haar alleen thuis hadden gelaten, in de keuken in een koffer gestikt gevonden, waarin zij al spelende gekropen moeten zijn. Het deksel viel digt en de kleinen waren buiten magte, dit op te ligten. Een huisschilder te Straatsburg is op het denk beeld gekomen, de vleugels van eenige ooievaars van onderen rood en blauw te verwen. Met de witte kleur van den buik dezer vogels ziet men nu, als deze in de lucht zweven, de Fransche driekleur, tot groot genoe gen der Fransche inwoners en tot spijt van de Prui sische autoriteiten natuurlijk, die echter de ooievaars niet durven dooden, omdat zij stadsvogels zijn. Zaterdag zyn te Hamburg ingevolge een uit Berlijn gekomen bevel, op het oogenblik der ontscheping van het stoomschip „Bohemia", komende van New-York, een dame en tien passagiers in de haven gearresteerd en zorgvuldig onderzocht. Men zegt, dat men zeer be langrijke anarchistische documenten bij hen heeft gevonden. De wet op het dynamiet wordt in Duitschland in al hare gestrengheid toegepast. Een aannemer te Iser- lohn, die in 1883 een spoorweg gelegd had, had nog eene kleine hoeveelheid dynamiet overgehouden. Dezer dagen ontstal men hem deze hoeveelheid van die ge vaarlijke stof. Hij diende bij de politie een aanklacht in, maar ook tegen hem werd een vervolging ingesteld, omdat hy geene permissie gevraagd had om dynamiet te bewaren. De regtbank veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. 2§clgiie. Het is nu geblekendat de dynamiet-aanslag welke op een kerk in het Fransche district Monceau les Mines gepleegd werd, het werk was van een be ambte der geheime politie. Te Brussel heeft zich een ongehuwd werkman, die bij een gezin inwoonde, van het leven beroofd wegens gebrek aan de middelen, die hij tot zijn onderhoud noodig had. Yoor dat hij de zelfmoord pleegde, had hij aan de huisgenooten gezegd, dat zij den volgenden morgen een brief zouden ontvangen met belangrijk nieuws. Met nieuwsgierigheid en spanning werd dien brief verwacht, welke ook den volgenden morgen werd bezorgd. Hoe groot was echter hunne onsteltenis, toen zij zagen dat de brief van hun kostganger zelf was, die hun mededeelde dat hij zich in het kanaal van Willebroeck zou verdrinken. De arme werkman had in zijn schrijven er bij gevoegd, dat zijn dood aan zekere personen aangenaam zou zijn en dat hij deze lieden verzocht te zijner eere te drinken. Het lijk van den ongelukkige werd dienzelfden dag uit het kanaal op gehaald. Leeuwarden ,10 Febr. Rinke van der Zee, de 2e prijswinnaar alhier, heeft aan het Bestuur van den Ned. Bond een schrijven gerigt, om namens hem in een paar groote Nederl., Noorsche en Engelsche bladen te doen opnemen dat hy de uitdaging van Axel Paul sen. 27 Nov. '84 gedaan, alsnog aanneemt. Zijne mid delen laten niet toe een hoogen inzet te doen. 'tMoet dus gaan om de eer. Bepaling van tijd, plaats en soort van baan voor den wedstrijd laat hij aan den heer Paulsen over. Ook is bij dienzelfden Bond een brief ingekomen van den heer Goodman," lector aan de hoogeschool te Cambridge en pres. van den Eng. Schaatsenrijdersbond, waarin deze, voor zyn vertrek uit Rotterdam (30 Jan.) innig dank zegt voor de niet genoeg te waardeeren gastvrijheid hem en zijne medereizigers te Leeuwarden betoond, de onpartijdigheid, bij den wedstrijd hoogelijk pryst en het hartelijk zamenzijn elke bitterheid aan de nederlaag heeft ontnomen. De heer Goodman stelt er prijs op die bekentenis aan alle Friezen te doen hooren. Een ouderpaar te Suameer (Fr.) berigt by adver tentie in de „Leeuwarder Courant" het overlyden van hun viertal kinderen, oud resp.9, 7, 5 en 2 '/3 jaar. De eerste stierf den 20 January, de laatste, den 30ste van diezelfde maand. Thans zyn die menschen kinderloos. Voor het kantongeregt te Assen is door het O. M. tegen van der Baan, winkelier in galanteriën enz. aldaar, wegens overtreding der Zondagswet, een ver oordeeling geëischt van 5 boete, subs. 2 dagen ge vangenisstraf en in de kosten van het geding. De rijksveldwachter brigadier-titulair C. Polling verklaarde een Zondag, des middags te 4 uren, tegen van dei- Baan proces-verbaal te hebben opgemaakt naar aan leiding van het feit, dat het gordijn voor een dei- ramen van den winkel 1/2 meter hoog was opgetrokken. "Veixlo, 10 Febr. In den nacht van 9 op 10 dezer is er bij den heer Beltjens, goud- en zilversmid in de Kerkstraat alhier, ingebroken en hebben de dieven zich meester gemaakt van niet minder dan 32 gouden horloges behalve de zilveren en andere voorwerpen van waarde. De dieven zijn ontsnaptoveral in den omtrek doet de politie reeds ijverig onderzoekwaar schijnlijk zijn zij reeds de grenzen over. Te Maastricht heeft Maandagmorgen in een der privaten der kazerne op den Dries eene ontploffing plaats gehad, welke erge gevolgen had kunnen na zich slepen, doch zich thans gelukkigs-slechts bij materieele schade bepaalde. De ontploffing schijnt onstaan te zyn door het onachtzaam werpen van een brandende lucifer of sigaar in een der kokers van het privaat, dat in het midden van het kazernegebouw is gelegen. Hard- steenen zerken met een oppervlakte van 75 c.M2 en een dikte van 12 c.M. werden het onderste boven ge worpen, terwijl het gewelf scheurde. Gelukkig waren de manschappen voor het houden van oefeningen buiten de kazerne aangetreden en bevond zich niemand op het privaat. De schade is vrij aanzienlijk. Bergeu oj> Zoom, 9 Febr. In dealgemeene vergadering van „Floralia" is besloten, dit jaar ver schillende stekjes, met inbegrip van potje, verkrijgbaar te stellen voor den prijs van twee cenc, terwijl even als in het afgeloopen jaar weder eene tentoonstelling zal worden gehouden, en prijzen aan de bekroonden zullen worden uitgereikt. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De directeur der diamantslijperij te Bergen op Zoom, ffie onlangs met het hoofd tusschen de machine, geraakte en zich daarbij zoo ernstig verwondde, is nagenoeg geheel hersteld. In Dongen wordt sedert eenige dagen de lachlust zeer opgewekt door de navolgende liefdeshistorieEen niet al te snuggere boer alhier had zijn hart gezet op eene rijke dame in die plaats. Hij sprak daarover met een buurmeisje van deze dame, en verkreeg toen den raad een brief te schrijven, dien zij dan wel voor hem aan de dame zou ter hand stellen, terwijl zij tevens in het belang van den boer het hare zou doen Dit gebeurde. Het meisje echter brak den brief open en beantwoordde die op haar manier. Hierop volgde eene briefwisseling van zes stuks, tot ten slotte de snuggere vrijer een brief ontving, dat hij maar komen moest dan kon de trouwdag bepaald worden. Hij kleedde zich in optima forma en ging naar de Dulcinea in quaestie, die hem in gezelschap van anderen als inwoner van Dongen ontving, maar overigens niets. Na geruimen tijd gezeten te hebben, vroeg hij de dame alleen te spreken en nu bleek dat deze van niets wist. Halsteren, 9 Febr. Het waterschap „de Au- vergne polder" heeft, tot bekostiging van het onder houd der kade, besloten tot het opnieuw heffen van een liggeld van alle vaartuigen, eene groote hebbende van vyf of meer kub. meter, welke aan de kade, gelegen aan de rivier de Eendracht, bewesten het Tholensehe vper, of elders langs de gronden of eigendommen van het waterschap zullen aanleggen, lossen of laden, en wel van elk vaartuig, van elke reis 5 c. per kub M. inhoudsgroote. Goes, 10 Febr. Heel kocher schijnt het met zeker faillissement hier ter stede niet gesteld te zijn. Althans in verband daarmede is bij een familielid van den ge- faillieerde te Middelburg een onderzoek ingesteld naar geld en goederen. Een zoon van den gefaillieerde had zich sedert eenigen tijd te Middelburg gevestigd. Ook is de persoon M. L. B. heden door de justitie aangehouden als verdacht van verduistering van goe deren in zijn faillissement. Heden herdenkt dr. N. J. F. Verschoor den dag, waarop hij vóór 50 jaren te Utrecht promoveerde als med. doctor. 12 Febr. 1835 vestigde dr. Verschoor zich hier ter stede als geneesheer en werd kort daarop benoemd tot gemeente-geneesheer en geneesheer der instellingen van liefdadigheid. Deze betrekkingen nam hy waar, tot hij er voor bedanken moest wegens zijne benoeming tot lid van den raad. In 1866 werd hij opnieuw benoemd en nog steeds neemt de 74jarige dokter met den meesten ijver zijne betrekkingen waar. Bij het in werking treden der geneeskundige wet werd dr. Verschoor lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en hij is dat gebleven tot op heden. De gemeente in Zuid-Beveland, die in den laatsten tijd het meest van zich doet spreken en schrijven is 's Gravenpolder, en wel naar aanleiding eener veror dening, waarbij op marktdagen het hardrijden door de kom der gemeente is verboden. Deze verordening heeft te meer beteekenis omdat 's Gravenpolder gelegen is aan den weg, die uit Zuid en Zuidwestelijk Zuid-Beve land naar Goes voert. De bewuste verordening werd goedgekeurd en vast gesteld natuurlijk met medewerking der raadsleden. Doch eenige dagen na de afkondiging werd aan den raad een adres aangeboden, geteekend o. a. door een lid van den raad, om intrekking der verordening te verkrijgen. De hoofdaanlegger van het adres was zelfs naar de raadszitting gekomen om zich te verkneukelen in het échec van den burgemeester. Maar het verzoek werd als ongezegeld ter zijde gelegd. Nu schijnt het evenwel, dat op buitengewone strenge wijze de hand aan de verordening wordt gehouden, en dat de burgemeester een enkele maal als assistent-veld wachter fungeert. Zoo werd laatst een geneesheer geverbaliseerd, die wat driftig kwam aangereden om een patient te bezoeken, wiens toestand dringend ge neeskundige hulp noodzakelijk maakte. Dit is minstens overdreven te noemen. Zoolang men het heugt heeft het hardrijden te 's Gravenpolder nog nimmer een ongeluk veroorzaakt, en noodig was de verordening dus zeker niet, maar nu zij eenmaal bestaat, moesten autoriteiten en notabili- teiten niet trachten hunne gemeente in een bespottelijk daglicht te stellen en zich het leven, dat in eene kleine gemeente toch al eentoonig genoeg is, niet door klein geestig gekibbel onaangenaam maken. Zierilizee, 11 Febr. Naar wij vernemen, heeft het Bestuur der Z. Holl. Maatschappij tot redding van drenkelingen besloten het station alhier op te heffen. Nadat ten vorigen jare de schokker werd opgelegd, zal met 1 Mei a. s. de Reddingskotter Willem vau Houten" hetzelfde lot ondergaan, Kapitein Bowbyes zal dus »in ruste" gaan. Of dit besluit hem en zijne manschappen aangenaam zal zijn, is eene andere vraag, doch zeker is het dat zij zich steeds betoond hebben mannen te zijn, die op hun post waren en menig men- schenleven hebben gered. Ofschoon wij het besluit moeten billijken, betreuren wij het ten zeerste, daar onze gemeente steeds meer en meer haar naam als zeehaven verliest. Een onzer vroegere landgenooten meldt de vol gende gebeurtenis uit Amerika, waarin veel typisch is, en hetgeen een gevolg was van de overwinning, die de Democratische partij, bij de laatste presidentsverkiezing behaalde Toen nu na de laatste verkiezing de Democrat ische partij dol was, over de overwinning die zij behaald had, besloten zij een paar ossen zoo maar in hun geheel te braden en die aan het publiek uit te deelen. Goed, dit geschiedde, en de gebraden beesten werden in een park disponibel gezet. Een paar slachters, met groote witte schorten voor en ieder een slachtersmes in de hand, beiden half vol whiskey, zouden aan de lief hebbers vleesch uitdeelen, als symbool van den vetten tijd, die te wachten staat, gedurende het Democratisch bewind. Bij gebrek aan armen kwamen er eerst slechts nieuwsgierigen, meest jongens en meisjes om heen. Het tooneel lokte langzamerhand evenwel vele toe schouwers, totdat er zelfs wel 500 waren te zamen gekomen. Zeer onhandig begon een der slachters, het wachten moede, een stuk uit de ribben te snijden en bood dat het publiek aan. Doch niemand wilde het stuk vleesch hebben. Toen riep hij„Now boysthe „good times are coming, take some, there is plenty of „it!" (Nu jongens! de goede tijden zyn op handen, neemt wat, er is overvloedEn toen niemand nam, zeide hij„dont be afraid, take it," (wees niet verlegen, neemt het,) en als dan nog niemand nam, riep hij „God damn ittake it, there, take it by J. Chr. (Verd neemt hetdaar, neemt hetterwijl hij het heerlijke stuk vleesch in den drom met menschen wierp, waarna men slechts verwenschingen vernam van uit de menigte, als antwoord op zijn on beschaamdheid. Is dit geen bewijs, dat het niet slecht is in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika Veronderstellen we eens een paar vette ossen, gebraden en al op het marktplein te ZierikzeeHet is niet noodig te zeggen in hoe een korten tijd ze zouden verslonden zyn, al werden ze uitgedeeld met honderd vloeken meer dan onze Amerikaansche ossen. De werkelijke bevolking des Rijks op 31 Decem ber 1882 bedroeg 4,172,971daarvan overleden in 1883, met inbegrip der le.venloos aangegevenen, 99,333. Door gewelddadigen dood verloren 1006 personen het leven, waaronder 147 door zelfmoord; door ver drinken 948, waaronder 27 door zelfmoord. Van de 99,333 overledenen stierven 5346 zonder geneeskundige behandeling. Het aantal levenloos aangegevenen bedroeg 7677 van de 151,779 geborenen. De hoofdconducteur J. M. Smeet, die door de nood lottige botsing van twee goederentreinen zijne beide voeten verloor, is in het liefdehuis te Bokstel overleden. KERKNIEUWS. Beroepen te Serooskerke (Schouwen,) ds. C. v. d. Weijde te Dreischor. Ingezonden Stukken. Schouwen, Februarij 1885. Mijnheer de Redacteur! In eene gemeente in dit eiland, waar in 1877 voor 14 jaren werden verpacht de wei- en bouwlanden van het Plaatselijk Armbestuur, ter grootte van p. m. 50 gemeten, door elkander voor 50 per gemet, is voor het jaar 1885 de pachtsom met '/3 verminderd. Wij gelooven wel dat elke pachter in dezen tijd vermin dering van huur wenscht, maar kan dit gedaan worden door een Armbestuur zonder voorkennis van Gedep. Staten? Vier der pachters van bedoelde goederen, zijn ook leden van den Gemeenteraad. Zy kunnen misschien ons eenige opheldering geven. EEN LANDBOUWER. YER SCHEIDENII I D. De Profeet Elia. Te Gorredijk houdt sints vier weken zich een man op, die onbeschaamd genoeg is, onder herhaald en woest slaan op de borst, zich den gezondene des Heeren te verklaren, zooals van Hem bij Maleachi 45 ge schreven staat. Met achterlating van vrouw en kin deren te Westermolen, (in de omstreken van Kollum gelegen) kwam hij te Gorredijk zijne familiebezoeken, om hetwelk te kunnen doen hij zegt reeds twee jaren gebeden te hebben maar de Heer had het hem niet eerder toe gelaten. Ofschoon in behoeftigen toestand te G. gekomen, siert hem nu reeds een gouden horloge met ketting en prijkt een gouden ring aan zijn rech terhand, en ziet hij er in zijn kleeding deftig uit, altemaal^ dingen van zijn broeder die ze tot afgoden waren, waar de profeet boven verheven schijnt. Als de gezondene voor den komenden Heer, zegt hij, reeds met 'het vleeschelijke oog aanschouwd te hebbende teekenen aan den Hemel, n.l. 't verduisteren van de Zon, het veranderd-worden van de maan in bloed, en het afvallen van de sterren des Hemels; en wee degenen, die aan de waarheid daarvan durft te twijfelen. Of die man misschien krank- af waanzinnig is In 't allerminst niet. Wel is hy een Goddelooze verleider maar hij is toch bij zyn verstand. Dronkaard als hij nog voor korten tijd was, en waartoe hij nog instaat zou zijn, zoo God hem toelaat alles eigen getuigenis heeft God hem heel buitengewoon wedergeboren, en heeft uitsluitend hem, de magt gegeven, altijd als het God behaagt het middel te zijn om anderen zoo te wederbarenwaartoe hij en de Schrift en de Schrift en hij volkomen één zijn. Of hij dan zoo hoog van zich zeiven opgeeft? Ook al wêer niet, want hij staat by den strengsten Calve- nist niet achter van zich en anderen te belijden, alge- heele ellendigheid, en zegt gedurigIk kan niets doen tenzy de Vader het mij geeft te doen; en noemt zich daarin den Zone Gods gelijk. Reeds twee paar jonggehuwden zyn het slagtoffer geworden dier verleiding, die de onzinnigste dingen vertellen van hunne wedergeboorteen onder handen geklap en soms nog erger hunne blijdschap en geluk zaligheid mededeelen en afgodisch hem aanhangen. Ja, onbeschaamd genoeg zijn ze te zeggen, dat het bewijs van wedergeboorte is in den (valschen) profeet te ge looven, die door God aan den Zoon gelijk gemaakt zal wordenwat de profeet zelf ook durft te beves tigen. 't Spreekt van zelf, dat al de goedgezinde leeraars en alle vrienden der waarheid, weetnieten schriftgeleerden en farizëen zyn, zoo zy niet met hem instemmen en hem houden voor den profeet Elia. En zijn dan die vier verleiden misschien ook van een en hetzelfde allooi, gelyk hun aangebedene van zijn „eertijds" verklaart? Wel neen, zeer fatsoenlijke jongelieden, beiden timmergezellen met hunne goede vrouwen, die hunne keus voor de waarheid openbaar den, door de prediking in het Evangelisatiegebouw te G. getrouw bij te wonen. Thans zeggen ze te betrach ten het woord der SchriftZoekt eerst het koningrijk Gods en Zijne geregtigheiden daarom hebben ze hun handwerk gestaakt en eten en drinken, en praten en lezen en preken enz. ja, totdat het zoovér is, dat God hun alle andere dingen zal toewerpen. Schrijver dezes, die een en ander persoonlijk onder zocht, hoorde en zag, onthoudt zich van meer derge lijke onzinnigheden mede te deelen, maar geeft in bedenking, of er niet veel van te lezen staat in Gods Woord, met name in Matheus 24? Hij is dan ook heengegaan, met tot den gewaanden profeet Elia te zeggenGij zijt mij een persoonlijk teeken, dat de toe komst des Heeren ge naakten naar de Schrift ver wachten wij nog meer dergelijke satanische geesten en verleiders, die velen verleiden. „Zie toe, dat niemand u verleide „Banier". Stoomboot „ZIERIKZEE". STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam February 1885. Van ZIERIKZEE I Van ROTTERDAM Vrijdag 13 'smorg. 10,—uJDond. 12 'smorg. 10,u. Zaturd. 14 8,30» jZaturd. 14 10, Zondag 15 9,Zondag 15 10, Maand. 16 8,'Maand. 16 11, Dingsd. 17 8,30 Dingsd. 17 10, Woensd. 18 8,,Woens. 18 10, P. O. OLIVIER. STOOMBOO TDIENST Vlissingen, Middelbiïrg en Rotterdam. Februari 1885. Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam: n. Mid naar naar delburg en Rotterdam Rotterdam Vlissingen Donderdag 12 voorm. 9, Vrijdag 13 voorm. 7,15 voorm. 8,— Zaturdag 14 9,— Maandag Dingsdag 16 7,15 8,- 17 9,— Woensdag 18 7,30 8,45 Sl^vesrlieuticm. Op den 13 Februarij a. s. hopen onze geliefde Oudersg CORNELIS BOLIER ELISABETH KAASHOEK hunne 50-jarige JScïitrvex-eeixigiiig: g te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, fa Behuwd- en Klein-Kinder en. Kruiningen, Februari 1885,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1