ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Mste Jaarg. No. 5059. Dinfjsdag 10 februari/ 1885. herijk 1885. Nieuwstijdingen. stwuserlanï, telegrammen: Slfrvcrtcnticrc. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30', franco per post 1,60. A D V E RT ENTIN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter loordt naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. Besmettelijke Ziekte. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op Art. 21 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) MAAKT BEKEND dat in de afgeloopen week (gerekend van Zondag den lsten tot en met Zaturdag den 7den February 1885), bet aantal der door ROODVONK aangegeven aangetastte personen bedraagt 4 en dat der aan die ziekte overledenen 4. Zierikzee den 8 Februari) 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ~BÉK ENDMAK II\G. LOTING VOOIt DEJMTIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Zierikzee. Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen, zal plaats hebben te Zierikzee op het gemeentehuis Maandag den 23 Februari'j e. k. te be ginnen des vóórmiddags ten 9 uur dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwa ren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaaft verzoek schrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengtwelk verzoekschrift bij den Burge meester moet worden overgebragt, tegen bewijs van ontvang dat op Woensdag den 25 Februari} 1885, des voor middags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis zitting zal worden gehouden tot'het opmaken" van de. getuig schriften ter beköming van vrijstelling wegens broe- derdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd in het gemeentehuis zullen moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen terwijl op broeder- dienst reclamerende, zij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van "nenzelve en van de nog in leven zijnde broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Zierikzee, den 7 Februarij 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CRERCQ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, maken bekend: dat de HERIJK in het loopende jaar voor deze gemeente zal plaats hebben te Zierikzee in het gewone IJklokaal op het Raadhuis, den 17, 18,19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 Februarij, telkens van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uurden 17 February voor de in magazijnen en winkels voorhanden, ten verkoop be stemde nieuwe maten en gewichten Zij verwittigen voorts de ijkplichtigen lo. dat de herijk van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden voorwerpen dan alleen zal geschieden, wanneer die stukken zich in goeden staat bevinden zooals voor nieuwe maten en gewichten betaamt, en geschikt zijn om te worden geverifieerd en mitsdien zonder deuken, roest, vuil, beschadiging van verf, enz. 2o. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten kunnen worden onder zocht, en belanghebbenden worden aangemaand bij de terugontvangst hunner voorwerpen toe te zien, of deze de wettige merken dragen, daar een beroep op ver zuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging 3o. dat lengtematen, voorzien van merk- teekenen of aanwijzingen van onwettige of afgeschafte maten moeten worden afgekeurd en ten allen tijde in beslag genomen kunnen worden 4o. dat de onderdeelen van het Gram (IVTilli- grain-Gewichten), uithoofde der daartoe noo dige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd 5o. dat de ijk van weegwerktuigen bij de wet van 11 Julij 1882 (Staatsblad no. 91) is afgeschaft en die voorwerpen voortaan van het toezicht op den ijk zijn vrijgestelden 6o. dat na het einde van den termijn van den herijk (1 October a. s.) het gebruiken of voorhanden hebben van maten of gewichten, niet voorzien van de ver- eischte stempelmerkenverboden en straf baar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. ,57). Zierikzee, den 7 Februarij 1885. De Burgemeester en "Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. ni>. Sedert eenigen tijd woedt te Woolwich een onder- aardsche brand. De afval uit de werkplaatsen van het arsenaal aldaarasch, katoen enz., vormde daar een breeden dijk, waarop men later gebouwen wilde zetten. Deze dijk nu is in brand geraakt-pogingen tot blus- schen waren vruchteloos, het vuur smeulde steeds verder voort, tot op korten afstand van de kruitbe- waarplaatsen. Ten einde verdere uitbreiding van den brand te voorkomen, heeft men nu een breeden diepen kuil gegraven, welke het brandend van het niet bran dende gedeelte scheidt. Een Engelsch soldaat in handen der Chineezen gevallen, moest ter dood gebragt worden. Van gratie was geen sprake, maar den vluchteling werd alleen toegestaan een brief naar Hongkong te schrijven tevens werd hem verzekerd, dat zijn brief behoorlijk zou worden bezorgd. Tegelijkertijd werd hem met een sabelhouw een oor afgekapt. Nog had hij de kracht het verhaal van zijn wedervaren op schrift te brengen. De brief was gerigt aan den kapitein van zijn com pagnie. Hij had nog niet geëindigd, of hij voelde een tweede oor vallen. Nog schreef hij eenige woorden op. Een zinsnede in het Chineeself, er bij geschréven door zijn beulen, voltooide het verhaal. Den gevangene wer den nu achtereenvolgens de neus en de linkerhand afgesneden en eenige uren daarna stierf hy de brief is aan zijn adres te Hongkong ontvangen. Met spanning werd in geheel Engeland het be sluit tegemoet gezien, dat Zaturdag door de regeering in den ministerraad genomen moest worden met be trekking tot den val van Khartoem en uit een telegram blijkt dat zij den eenigen goeden weg, die haar open stond, heeft ingeslagen, daar niemand toch beter dan lord Wolseley kan beoordeelen welke maatregelen in deze treurige omstandigheden het raadzaamst zijn. De Regeering heeft aan Wolseley geseind, dat hem vol komen vrijheid van handelen gelaten wordt terwijl hem de verzekering gegeven is, dat hem alle hulp verleend zal worden, welke hij noodig acht, hetzij door toezending van troepen naar Soeakim en Berber, hetzij op elke andere wijze als door hem zal aangegeven worden. Bovendien is generaal Wolseley dringend aanbevolen alles te doen wat mogelijk is om generaal Gordon te bevrijden, indien hij nog tot de levenden behoort. Yan lord Wolseley heeft de regeering een nader telegram ontvangen waarin de bekende bijzonderheden over de zending van sir Charles Wilson worden be- Geen vlag waaide van het regeeringsgebouw te Khar toem, dat in een puinhoop scheen veranderd te zijn. Slechts een man van Wilson's magt werd gedood en vijf man werden gewond aan boord van de steamers. De geruchten aangaande het lot van Gordon zjjn zeer uiteenloopendsommigen zeggen dat hy zich met eenige Grieken in de kerk van Khartoem heeft opge sloten. De val van Khartoem had tengevolge, dat de stammen van Shakrijeh naar den Mahdi zijn overge- loopen, zoodat aan de beide Nijl-oevers thans vijanden staan. Eene bode van den Mahdi vervoegde zich op 29 Jan. bij sir Charles Wilson; hij eischte de Engel- schen op „zich over te geven en Mohammedanen te worden; anders zou hij hen van de aarde verdelgen." Naar men zegt heeft Faraz-pacha de poorten van Khar toem voor den Mahdi verraderlijk geopend. Uit Korti is toevoer van levensmiddelen te Goebat aangekomen. De macht der rebellen te Metemneh wordt op 2 3000 man geschat. Lord Wolseley heeft boden uitgezonden om naar Gordon's lot onderzoek te doen. De berigtgever der „Daily Chronicle" seint, dat eene aanzienlijke krijgsmacht van den Mahdi op Me temneh aanrukt. De Arabieren krioelden in de straten van Khartoem. Deze correspondent meldt, dat het ge weervuur der „rebellen" betrekkelijk onschadelyk was, doch niet alzoo hun kanonvuur, dat goed gerigt werd. Ettelijke Krupp-bommen barsten aan boord. De Ara bieren hadden te Khartoem niet minder dan zestien stukken en hunne musketiers alleen werden op 7000 Reuters's agent te Metemneh geeft den tekst dei- proclamatie, door Wolseley aan de inlandsche bevol king uitgevaardigd. Daarin zegt de Britsche opper bevelhebber, dat hy niet gekomen is, om belasting te -heffen of iemand te benadeelen, doch om den vrede te herstellen. Hij belooft, voor alle producten te zullen betalen en Gordon's beloften te zullen uitvoeren. Hij dreigt hen te straffen, die zich niet onderwerpen wil len, maar noodigt hen ook in zijn kamp te komen. Londen8 Febr. Heden middag hield de Minis terraad opnieuw eene vergadering, die niet minder dan vier uren duurde. Wat er besloten is, wordt geheim gehouden. Tjjdens de zitting van den Raad werden er van generaal Wolseley belangrijke depêches ontvangen. Volgens depêches uit Kaïro adviseert Baring om 20,000 man Indische troepen naar Soeakin te zenden. De Italiaansche regeering zou aan Engeland 35,000 man Italiaansche troepen hebben aangeboden, om in Soedan samen te werken met de Engelschen. Eene particuliere depêche uit Metamneh meldt, dat Gordon nog leeft, maar zwaar gewond is bij zijne pogingen om een oproer onder zijne soldaten te dem pen. Deze berigten vinden hier geloof. Bij hertog Fernan Nunez te Madrid had dezer dagen een prachtig avondfeest plaats voor de slachtoffers der aardbevingende Koning en de Koningin namen er deel aan. Alles werd er verkocht door de edelste vrouwen van het land. Elke entrée kostte f 12,50 en de Koning betaalde 100 voor een kopje chocolade. Een schatrijk bankier was het slagtoffer van een gees- tigen grappenmakereen adelijke jonkvrouw bood hem een kop chocolade aan. De bankier, die zeer gierig is, weigerde, zeggende dat hij reeds alles verteerd had. „Hier is geld om te betalen," zeide de grappenmaker, en hij schoof een opgerold bankbiljet vooruit. De ban kier gaf het aan de jonkvrouw in betaling voor de chocolade. Toen de verkoopsters het geopend had, was het een biljet van 1000 fr.Het feest bragt 35,000 op. Een treffend verhaal van hondentrouw wordt uit Spanje berigt. Een huisgezin te Alhama, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, had een grooten Newfoundlandschen hond, die altijd aan het voeteinde van het bed dei' kinderen sliep. Bij de aardbeving stortte bun huis in en de bewoners werden onder het puin bedolven Te midden van de algemeene ontzetting nu wist de hond, met groote moeite en niet zonder wonden, zich uit het puin te bevrijden. Hij droeg Ijet jongste kind, dat nog leefde in den bek. Nadat hij den kleine voor zichtig op een veilige plek had neergelegd, ging hij opnieuw tusschen het puin, waardoor hij zich krachtig met zijn pooten heenwerkte, en weldra bragt hij ook het andere kind te voorschijn, maar dat was dood. Zwaar gewond aan kop en pooten, drong de trouwe hond ten derden male in den puinhoop door, maar nu kwam hij niet terug. Bij het wegruimen van het puin vond men hem dood liggen. Door de jongste aardbevingen in Spanje zijn op ver scheidene plaatsen groote scheuren en kloven in den grond ontstaan, vooral aan den voet van de Sierra Tejeia. Daar ontstond een kloof welke vier uren gaans lang is. Uit de spleten stijgen zwaveldampen op, welke reeds op een kilometer afstands zijn waar te nemen. Bronnen, die vroeger alkalisch waren, zijn nu in zwavel bronnen veranderd, en op vele plaatsen kwamen nieuwe zwavelbronnen te voorschijn. Naar men uit Granada berigt, is een uitgestrekt stuk grond, waarop de vlek Guevejar staat, nog steeds in afvaart glijdende beweging. 2St«Ue. Sneeuwvallen in Italië. Naar men rekent zijn in het arrondissement Susa 93 personen onder de sneeuw bedolven geworden, 45 daarvan omgekomen en 61 huizen vernield. De aangerigte schade, buiten het om gekomen vee en de te loor gegane levensmiddelen wordt op 300,000 lira's geraamd. Het dorp Balme in het Lonzodal is bijna geheel onder de sneeuw begraven. Een zeer groote lawine rolde met onwederstaanbaar geweld van den berg en zou ongetwijfeld het dorp totaal verwoest hebben in dien een vooruitspringende rots haar niet in twee deelen had gescheiden, zoodat slechts de helft op de huizen teregt kwam. De andere helft viel indeStura- rivier. Het dorp is thans zonderling om te zien. Ten einde van de eene woning naar de andere te kunnen gaan heeft men gaanderijen in de sneeuw moeten maken. De sneeuw is in alle woningen gedrongen, die deuren of vensters hadden, die aan den kant van het gebergte uitkwamen. Geen enkele deur, hoe sterk ook, weerstond den schok. De brug van de Alpen-club over den waterval werd verbrijzeld. De lawinen in de gemeente Noasca nedergekomen, hebben twaalf huizen verwoest; zeven personen ver loren het leven en al het vee werd gedood. Een allertreurigst ongeval heeft te Weenen plaats gehad in de ammoniak-afdeeling eener gasfabriek. In fenoemde afdeeling bevindt zich een zeer diepe put, ienende tot afvoer van het bij de ammoniak-bereiding onbruikbaar geworden water. Óm de gevaarlijke vloei stof onschadelijk te maken wordt zij later tot verdam ping gebragt. De put is zeer oordeelkundig ingerigt, steeds zorgvuldig gesloten, zppdat de daaruit opstygende - atikluchtr hoogst'gevaarlijk 'is. Het pompwerk der put was eenigzins defect, waarom het den werklieden ver boden was de put te naderen of daarin af te dalen. Dat verbod scheen de nieuwsgierigheid te prikkelen, wellicht ook was de ijdelheid in het spel om het gebrek aan de pomp te kunnen ontdekken, althans vijf arbeiders maakten een plank van de putbedekking los en een hunner de 44jarige Johann Wossatil ondernam het waagstuk en begaf zich langs een ladder in de diepte. Nauwelijks was hij eenige sporten omlaag, of hij werd door het opstijgende gas bedwelmd, gaf een gil en viel van de ladder. Een zijner kameraden die hem wilde redden onderging een zelfde lot. De derde en vierde laten zich niet afschrikken, denken alleen aan de redding hunner makkers en begeven zich in de diepte, doch zijn spoedig bedwelmd en eindelijk bezat de vijfde nog den moed een poging tot redding te wagen, maar ook hij was spoedig bewusteloos. Ge lukkig kwamen er andere arbeiders, die zoo'n alarm maakten dat het kantoor en fabriek-personeel kwam toesnellen. Met toepassing van de noodige voorzorgs maatregelen werd een man een gordel omgebonden waaraan een stevig touw bevestigd was en zoo in de put afdalende gelukte het hem de ongelukkigen te redden. Dadelyk werden pogingen gedaan om de levens geesten op te wekken. Vier arbeiders kwamen weder tot bewustzijn, maar de eerste, "Wossatil, bleef bewus teloos en is op den weg naar het ziekenhuis overleden. Een der arbeiders, zekere George Probst, verkeert in hopeloozen toestand, terwjjl de drie in beterschap toenemen. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken dat het toezicht over de put met weinig zorg geschiedde en dat de werklieden in het algemeen veel te weinig bekend zijn met het door deskundigen zoo gevaarlijk geachte ammoniak-gas en zoodoendehet gevaar niet beseffen waaraan zij zich door onvoorzich tigheid blootstellen. Uile'&cjrl&iih. Amsterdam8 Febr. De straatjongensgrappen alhièr hebben weder een slagtoffer geëischt. Dezer dagen spanden in de Czaar-Peterstraat eenige jongens een touw over de geheele breedte lan de straat, daarbij de hoop koesterende dat de een of ander in de duisternis er wel een tuimeling over makeu zou. Die verwachting werd niet beschaamd, want weldra verscheen er een juffrouw, die natuurlijk het gespannen touw niet kon zien, en zij tuimelde tot groote pret van de jongens voorover. De ongelukkige vrouw brak haar linkerarm en kwam dus bitter slecht van de reis. De jongens hadden 't zoo erg wel niet bedoeld, maar zullen hun euveldaad toch moeten boeten, daar de politie zich de zaak heeft aan getrokken. In den nacht volgende op dien waarin te Amster dam een kind op de Prinsengracht over het Stads- bcstedelingenhuis te vondeling gelegd werd, hebben onbekenden aan de deur van het gesticht een schrijven bezorgd, houdende dat het kind gedoopt waB en daarbij den naam van Catharina ontvangen had. Edam6 Febr. De vorige week heeft onze bur gemeester, de heer Calkoen, eene offieieele dankbetui ging gezonden aan de R-. K. geestelijken van zijne gemeente en Volendam, voor den krachtigen steun, dien zij hem bij de arrestatie der Yolendammers hadden geschonken. Thans heeft de minister van justitie zijne hooge tevredenheid zoowel aan genoemde geestelijken als aan den burgemeester betuigd. 's Gravenhage, 7 Febr. Bij het bezoek, onlangs door Dr. London, uit Carlsbad, aan onzen Ko ning gebragt, moet deze geneesheer, die Z. M. verle den jaar behandelde, een gunstigen indruk van den ge zondheidstoestand des Konings hebben ontvangen en beweging in de vrije lucht hebben aanbevolen. Door het hoofdbestuur der vereeniging „Schutte- vaer" is een adres ingezonden aan den Minister van Marine, verzoekende le een licht op het havenhoofd te Klundert, dat zich zeer ver in het Hollandsche Diep uitstrekt en zonder licht oorzaak was, dat 6 January j.l. een schip is verongelukt, waarbij vader en vier kinderen om kwamen. 2e. een licht op het havenhoofd te Moerdijk, mede zeer noodzakelijk met het oog op de toenemende scheepvaartdrukte aldaar des nachts. Zalt-Bominel6 Febr. Te dezer stede woonde eene hoogbejaarde weduwe met haren zoon, welke laatste menschenschuw en niet wel by het hoofd was. Gedurende twee dagen bleven de luiken voor hunne woning, tot veler bevreemding, gesloten, tot een barer kennissen haar heden namiddag bezoekende, den zoon voor het bed zijner moeder vond staan, welke laatste bleek dood te zijn. De politie, hiermede in kennis ge steld, is daarop met den burgemeester en twee genees- heeren de woning binnengegaan, en men bevond nu, dat het lijk der moeder reeds in eenen staat van ont binding verkeerde. De zoon werd onmiddellijk, ofschoon tegen zijn zin, per rijtuig naar het gemeentehuis over gebragt. Klundert, 7 Febr. In den loop van dit jaar zullen alhier 3 stoomgemalen worden gebouwd, allen aan de Noordschans. Twee (vermoedelijk onder één kap) zullen dienen tot bemaling van den Grooten Polder en den polder Bloemendaal, terwijl het, derde moet dienen om het z. g. Westelijk gedeelte, dat jaar aan jaar zoo veel van het water te lijden had, droog te houden. De kosten zullen vermoedelijk een ton gouds bedragen. Aanbesteding van Rijkswege kan spoedig worden ver wacht. In de vorige week zou te Tilburg een huwelijk voltrokken worden. De bruidegom, in eene naburige gemeente woonachtig, was op den namiddag van den vastgestelden trouwdag met zijne familie en getuigen aangekomen, om zijne bruid af te halen en voor altijd met het voorwerp zijner genegenheid vereenigd te worden. Wat ontsteltenis en teleurstelling ondervond nu de 21-jarige bruidegom, toen hij in de woning zijner bruid vernam, dat zijne beminde zich daags te voren met een ander had verwijderd, tot het doen eener buitenlandsche reis. De toestand van den conducteur Smeets, bij Bokstel gewond, blijft zorgwekkend. De wissel wachter S., hoe wel eerst in arrest genomen, is thans weder op vrije voeten gesteld en ook in dienst. Goes, 9 Febr. Yolgens mededeeling is aan de Rijksnormaallessen alhier eene beurs van 300 vacant. Met algemeene stemmen besloot het departement Goes der maatschappij tot „Nut van 't Algemeen" het voorstel Nijmegen in zake de kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen te steunen, als nl. het hoofdbestuur blijft weigeren de zaak aan te houden tot de gewone j aarlij ksche vergadering in Augustus. Dat de hier bestaande firma wed. Kakebeeke der stoommeelfabrièk de schrik nog niet om 'het hart ge slagen is door het in de verte dreigende spook van concurrentie, zou men mogen afleiden uit omstandig heid, dat het kolossale gebouw nog wordt uitgebreid met eenige nieuwe silo's of bergplaatsen voor graan. De heer Justus van Maurik jr. zal Donderdag a.s. hier optreden. Een brief, 7 January te Goes in de bus gestoken en bestemd voor Rotterdam, is eerst 3 February in het bezit van den geadresseerde gekomen, na een uit stapje naar New-York gemaakt te hebben. ïholen. Gedurende de maand January zijn aan het telegraafkantoor alhier ontvangen 2011 telegrammen, verzonden 152, opgenomen en verder geseind 187. To taal behandeld 539 telegrammen. Aan het telegraaf kantoor te Oud-Yosmeer 33 verzonden en 55 ontvangen. Totaal 88. Zierikzzeo9 Febr. Iemand, die hetheeft bijgewoond, schrijft aan de „G. Ct." d.d. 5 Febr. Het prachtige, stille weder, dat we op 't oogenblik hebben, brengt mij in herinnering dat het heden vóór 60 jaren in de natuur op verre na niet zoo kalm was. Op 3, 4 en 5 Februarij 1825 toch werd ons vaderland en voornamelijk de provincie Zeeland door hevige Noordwestenstormen en daarmede gepaard gaande hooge watervloeden .geteisterd. Het zeewater werd tot 5,80 M. boven gewoon laag water opgestuwd en vele polders zijn daardoor ondergeloopen. De zeeweringen van de eilanden Walcheren en Noord- Beveland leden daarbij veel, maar landen zijn daarin niet overstroomd. In Schouwen brak de Westhavendijk van Zierikzee door, maar werd spoedig gedicht. Het St Jacobspoldertje bij Brouwershaven, de polder „De verbrande man" genaamd, de St. Jacob- en Galgepolder leden zeer veel, terwijl bjj overvloeiing onder water ging de polder het Gooikens Nieuwland. In Zuid-Beveland de Hoedekenskerke-, Boone- en Mairepolders, en bij overvloeiingEllewoudsdijk en Everinge (voor een klein gedeelte), een gedeelte van Hoedekenskerke, voorts Yalkenisse en Stroodorpe, te zamen 317 gemeten. In het eiland Tholende Deurloo, Molen, Slabbe- koorn- en de beide Landekens-poldertjes, de Pluimpot- Maria, Baarsdijk, Smalzijde en Geertruipolders, te zamen 761 gemeten. In het geheel voor Oud-Zeeland 1147 gemeten. In het 4e en 5e district braken door het Maria- poldertje de polder van Nieuw Westenrijk, terwijl door overvloeiing onder water gingen een gedeelte van den polder Bewester Eede, benevens de polders Oud-Westerijk, Nieuw-Zevenaar en 'sHeer Arends polder, te zamen 1218 gemeten. Er verdronken 2 menschen en 11 stuks vee. Volgens de „Goeden Raadgever" werden wegens openbare dronkenschap in 1882 niet minder dan 2'/4 per mille van Nederland's bevolking, namelijk 17,852 personen, door den regter veroordeeld. Ondanks er tengevolge van de in 1883 uitgevaardigde drankwet 12.000 tapperijen in ons land gesloten werden, betaalde ons volk in 1883 bijna ƒ391,000 meer aan sterke drank belasting dan in 1882. In een enkel jaar besteedt het drinkend deel onzer natie 40,000,000 aan spiritus. De gemeenteraad te Middelharnis heeft besloten, in de verordening op het lager onderwijs de bepaling op te nemen, dat de hoofden der scholen bevoegd zijn, van handelingen, door de schoolieren buiten de school begaan, kennis te nemen en die, als waren ze in de school gepleegd, te behandelen. Aan den calamiteuzen Eendrachtpolder, onder de gemeente Zaamslag heeft eene oeverafschuiving plaats gehad, die eene lengte heeft van ongeveer 140 M., terwijl hare grootste breedte bedraagt 50 M.ruim 4600 M2. oever verdwenen in de diepte. De rand der afschuiving is echter nog ongeveer 170 M. uit den dijksteen verwijderd, daar het ongeval voorviel op een grooten afstand ten oosten van de uiterste onderzeesche oververdedigingswerken, zoodat deze afschuiving nog geen gevaar voor den polder oplevert. Zeker iemand te Rotterdam, die gestoffeerde ka mers verhuurt, gaf in Augustus j.l. huisvesting aan een vreemdeling, deze overleed, en van de som gelds, welke hij moet bezeten hebben, (men zegt 6000) werd niets gevonden. De justitie deed dezer dagen het lijk opgraven en schouwen. Sporen van vergiftiging moeten gevonden zijn. De kamerverhuurder en zijn knecht zijn althans daarop gearresteerd en naar de gevangenis overgebragt. Een jeugdige Hollander heeft zich in het „Hotel du Nord" te Brussel doodgeschoten. Een brief aan zijn vader te Amsterdam werd op de kamer gevonden. Londen9 Februarij. Volgens heden ontvangen depêche van Wolseley is omtrent het lot van Gordon nog niets bekend. De Arabieren breken schietgaten in alle huizen van Me temneh en houden scherpe wacht. Een aanval van duizend Arabieren op een Engelsch transport werd door granaatvuur afgeslagen. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bjj de Ev. Luth. gemeente te Middelburg de heer G. A. Mers te Tiel. Dr. W. C. van Manen, benoemd hoogleeraar aan de Universiteit te Groningen, nam j.l. Zondagavond afscheid van de Herv. Gem. te Zierikzee, met eene rede naar aanleiding van 2 Tim. IV 7 laatste ged. Na het uit spreken van den zegen werd den scheidenden leeraar door de gemeente toegezongen Gez. 224 1. Met de nieuwe vertaling van het Oude Testement zal, naar men verneemt, weldra een aanvang worden gemaakt. Onder leiding van prof. Kuenen hebben zich als commissie van redactie vereenigd de heerendr. J. C. Matthes, hoogleeraar te Amsterdam dr. H. Oort, hoogleeraar te Leidendr. Johs. Dyserinck en dr. J. Hooykaas, predikanten te Rotterdam en dr. W. H. Kosters, predikant te Deventer. Ds. A. Wunder, te Schellinkhout, heeft het beroep naar Noordgouwe aangenomen. Gemengde Berigten. Te Berlijn wordt tegenwoordig een postzegelbeurs gehouden. Baron Arthur von Rotschild te Parijs bezit een postzegel-verzameling, die eene waarde van 200,000 francs vertegenwoordigt. In Nederland heeft men tegenwoordig drie Unie's, namelijk de Unie, ver- eeniging tot opwekking van staatkundig levende Unie, School met den Bijbel, en de Liberale Unie. En toch ontbreekt aan alle kanten niets zoozeer dan juist Unie. Bij een veehandelaar in de Joden Breedstraat te Amsterdam, werd zóó duchtig pret gemaakt, dat men onder de feestviering 600 uit de lade van een linnenkast kon ontfutselen. Voor twee boerenerven, behoorende aan de gemeente Kampen, die in 1879 werden verpacht voor f 3480 en 3660, is thans voor ieder 1000 minder geboden. Een 9jarig meisje te Leeuwarden moest schoolblijven en werd later door de onderwijzeres, die meende haar de si raf kwijtgescholden te hebben, vergeten. Het werd donker en de kleine meid werd zoo beangst, dat zij luidkeels begon te schreeuwen. Eenige schippers, die dat hoorden, be vrijden haar spoedig uit dien benaauwden toestand. Twee ezelboersdoehters te 's Gravendorp worden aangeraden zich zooveel niet te verbeelden en zoo laag niet neer te zien op fatsoenlijke arbeidersjongens, want al zijn zij nog zoo mooi gekleed, ieder kent hare afkomst. Dus meisjes! hoort eens naar mijn raad, Want naberouw dat komt te laat, Gebruikt wat beter uw verstand, Want anders druipt ge door de mand. Men ziet het hier en overal, Dat hoogmoed steeds komt tot den val. By Saartje te Ba. zal eene prachtige tentoonstelling gehouden worden van stoomwerktuigen, dag- en avond- brillen. Na afloop warme chocolade-melk met worste broodjes. Bewijzen van toegang zjjn 25 Cts. te bekomen bij de witte nachtuil. Een verwaande doktersknecht te Br. moest zooveel beweging niet hebben met zijne armen en zijn fluitje op de straat, want anders zal hjj nog uitgelagchen en achterna geroepen worden. Een schoenmakersvrouw te Schore wordt in haar eigen belang aangeraden, haar babbeltong wat in toom te houden en niet naar de stad te loopen om tegen vreemde menschen over iedereen te praten, want dat past niet aan iemand, die ook van iedereen moet eten. Dus, vrouwtje met uw valsche streken, Wil toch geen kwaad van and'ren spreken, Ga eerst uw eigen tuintje wieden Voordat g' een ander wil bespieden. »Wel, wel" zegt een meisje uit den achterweg te IJ. »wat heb ik toch spijt dat ik Jaap niet in de fuik kan krjjgen; ik geef hem nu en dan nog al eens een sinaasappel, maar dat helpt ook al niet," Jane te Drei. moest niet zooveel kwaad van anderen spreken en liever eerst haar eigen gebreken bezien en verbe- teren. Burgerlijke Stand, van Zierikzee. 29 Jan. Een zoon van R. van Meerendonk en M. Bal. 30 dito. Een zoon van A. Verwest en L. van Graaffyland. 31 dito. Een zoon van A. Roskam en M. de Graaf. 1 Febr. Een zoon van W. Sies en F. Schults. 2 dito. Eene dochter van C. de Graaf en R. van Oost. 3 dito. Een zoon van W. Geluk en G. van der Weijde. 4 dito. Een zoon van M. F. de Vos en J. van Gastel. gehuwd: 3 Febr. F. M. Ermen, 24 j., jm. en P. C. Appels, 23 j., jd. J. P. Appels, 27 j., jm. en E. W. Vermunt, 27 j., jd. overleden: 24 Jan. H. de Voogt, 86 j., Weduwn. B. Heyboer, 2 j., z. 25 dito. P. Verkaart, 20 m., z. F. Moelker, 2 m., z. 26 dito. M. Speelman, 23 j., ongeh. d. 27 dito. J. Tuynman, 5 m., d. W. van der Linde, 80 j., Wed. D. Viergever. 28 dito. J. Berrevoets, 4 j., z. J. van der Have, 68 j., man van N. J. den Herder. Jonkvr. E. S. de Jonge, 65 j., echtgenoote van Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boeije. 1 Febr. H. van der Velde, 4 j., d. 2 dito. P. H. Legemate, 8 j.. z. Voorspoedig bevallen van een Meisje, J. JONGMANS—Baak. Zierikzee, 7 Februarij 1885. Voorspoedig bevallen van een Jongen L. MOELIJKER, geb. Moelker. Haamstede, 7 February 1885. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapene Docliter, L. HANSE, geb. Hanson. Zierikzee, 8 Februari 1885. Heden overleed ons geliefd Zoontje en Broertje LEIJN JAN, in den ouderdom van bijna 2 jaren. Tolen, Jb. GELUK Wz., 7 Februarij 1885. Vrouw en Kinderen. Tot onze diepe droefheid overleed heden, na een langdurig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Grootvader JACOB VERJAAL, in den ouderdom van bijna 65 jaren. Dreischor, M. REMEEUS, 7 Februarij 1885. Wed. J. Verjaal en Familie. if* Nog treurende over het verlies van onzen lieveling Fransje, werd ons ouderhart opnieuw ge troffen, door het overlijden van ons innig geliefd Dochtertje LEUNTJE, in den aanvalligen leeftijd van 6'/, jaar, na een smartelijk doch hoogst geduldig lijden. Mede uit naam der Familie, Zierikzee, 8 February 1885. J. KARREMAN. A. KARREMAN—Verschuur. Heden ontsliep zacht en kalm onze geliefde Dochter ADRIAN A, in den jeugdigen leeftijd van 15 jaren. De Heere sterke ons in dit zoo treurig verlies. Ouwerkerk, S. VIJVERBERG Az. 7 Februarij 1885. T. NONNESCHUUR Md. en Kinderen. Heden overleed tot mijne en mijner Kinderen diepe droefheid, mijne hartelijk geliefde Echtgenoot JACOBA SUZANNA KELLER, in den ouderdom van 65 jaren. Zierikzee, A. TUIJTEL. 8 Februarij 1885. Heden overleed plotseling te Olst, onze zeer geliefde Moeder en Behuwd-Moeder J. G. van ENCK Duars, in den ouderdom van 66 jaren. Zierikzee, B. G. van ENCK. 8 Februari 1885. M. van ENCK—Cappelle. E enig e kennisgeving. Hax*teïyken claiilc aan allen, die ons blijken gaven van hunne deelneming, bij het overlijden van ons jongste Zoontje. Zierikzee, J. LEGEMATE. 9 Februarij 1885. J. C. LEGEMATELeunis. Mejufvrouw de Wed. ARENTZArnooijs T»©- dankt voor de bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van haren man. Zij zal de Affaire, door den overledenen gedre ven op denzelfden voet, met behulp van den Meester knecht, den Heer I*. IMA_A.HlTJE^4s$E, voort zetten en beveelt zich minzaam bij hare begunstigers aan Wed. ARENTS—Arnooijs, ook namens haar Kinderen* Goes, 7 Februari 1885, I j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1