ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No, 5058. Zaturdag 1 Februarij 1885. 4Iste Jaarg. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. MllMSCI STOOMBOOTMAATSCHAPPIJ. „Stad Zierikzee I en II". VaiMIEIillE DH:\STRKGiLIXG. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. A D V E RTENTIË Nvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags vooruiiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. GEDEPUTEERDE STATEN" VAN ZEELAND, gezien art. 73, 2de lid, van de wet, regelende het j kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) noodigen de inwoners der provincie uit, zoo zij in de grondbelastingde personele belasting of het patent recht, op de kohieren tot den loopenden dienst behoorende elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren, en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en Rijks-opcenten afzonderlijk wordt betaald) vóór of uiterlijk op 1 April aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 30 Januari 1885. Gedeputeerde Staten, M. W. de BRAUW, Voorzitter. KRUSEMAN, Wd.-Griffier. KENNISGEVING. De VOORZITTER van den Gemeenteraad te Zierikzee; Gezien art. 7, 2de lid van de wet, regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37); noodigt de inwoners der gemeente uit, zoo zij in de Grondbelasting, de Personele belasting of het Patenlregt, op de kohieren tot den loopenden dienst behoorende elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren) vóór den 15 February a.s. ter Gemeente- Secretarie te doen blijken. Zierikzee, den 5 February 1885. J. P. N. ERMERINS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee lettende op het bepaalde bij art. 9 van het Koninkl. Besluit van 17 December 1861 (Staatsblad no. 127) roepen de ingezetenen, die verlangen als Vrijwilliger bij de Militie op te treden, op, zich tot dat einde op Vrijdag 13 Februarij e.k. des voormiddags van 1012 ure, ter Secretarie op het Raadhuis aan te melden; onder kennisgeving om als Vrijwilliger te worden toe gelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduw naar, ingezeten, ligchamelijk voor den dienst geschikt, tenminste 156 centimeters lang, op den 1 Jan. j.l. zijn 20ste levensjaar zijn ingetreden en zijn 25ste jaar niet volbragt hebben tot op het tijdstip der optreding aan zijn verpligtingen ten aanzien van de Militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben; en dat het bezit dier vereischten met uitzondering van de ligchamelijke gesteldheid en de gevorderde lengte wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, welk getuigschrift op Maandag den 16 Februarij e.k., des voormiddags van 1012 ure, ter Ge meente-Secretarie aan de daartoe gemagtigden zal worden afgegeven, terwijl hij die by de Zeemagt, J:>ij het leger hier te lande of bij het Krijgsvolk in 's Rijks Overzeesche Bezittingen heeft gediend, moet overleggen een bewijs van ontslag, een getuigschrift van den be velhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Ieder, die bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ontvangen, kan totdat zijn 40ste jaar volbragt is, als Vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten.. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de „Zierikzeesche Nieuwsbode" geplaatst. Zierikzee, den 5 Februarij 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Nieuwstijdingen. SInticrtfia. Een zonderling rooversechtpaar werdnaar de Amerikaansche bladen verhalen, onlangs te. Denver (Colorada) gevangen gezet. Arnold of Howard, zoo was zijn rooversnaam, woonde met zijn „zeer beschaafde" vrouw te Del Norte, in San Juan County, en verdiende daar ruim zijn brood als vrachtrijder. Hij begon toen reeds met nu en dan paarden te stelen, welke hij op zijn verre tochten kon verkoopen zonder achterdocht te wekken. Later ves tigde hij zich als paardenfokker bij Del Norte, en de herberg, welke hij tevens opzette, was weldra de ver zamelplaats der wilddieven van den omtrek. Hier werd het plan tot het vormen van een roover- bende ontworpen en uitgevoerd. Howard was aanvoerder van die bende. Zijn vrouw vergezelde hem gewapend op zijn rooftochten, droeg thuis zorg voor de bediening der roovers en besteedde het overige van haar tijd aan letterkundigen arbeid. Zij schreef voor verscheidene groote dagbladen artikelen, welke zeer op prijs gesteld en goed betaald werden. Howard werd meermalen wegens diefstal aangeklaagd en voor de regtbank gedaagdmaar hij wist steeds door omkooperijen te bewerken, dat hij niet veroor deeld werd. Eindelijk echter werd de overheid gedwon gen een prijs op zijn hoofd te stellen. Hij werd gevat en naar de gevangenis gebragt. Het verwoedde volk beraamde een plan om de „lynchwet" op hem toe te passen. Maar zijn vrouw waarschuwde hemzij wist hem een geweer in handen te spelen, en toen de volks menigte 's nachts de gevangenis openbrak, bood Howard met zijn vrouw en een medegevangene, Lyons genaamd, een geduchten tegenstand. Lyons sneuvelde6 of 8 der menigte werden gewond en Howard en zijn vrouw wisten te ontvluchten. Kort daarna was hij weer aan het hoofd van een rooverbende te Montrose. Hij was een paar jai-en lang met de zijnen de schrik van die streek. Maar eindelijk trok een troep welgewapende mannen politiebeambten en vrijwilligers 'uit om hem te vatten, en na een hardnekkigen tegenweer werd hij eindelijk, zwaar ge wond, in een hut achterhaald en gedwongen zich over te geven. Dat deed hij echter alleen op uitdrukkelijke voorwaarde, dat men hem niet „lynchen" zou. Howard is nu te Denver in verzekerde bewaring gebragt. Waarschijnlijk zal hij tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld worden. Hualtttiïs. Volgens de opgaven van het Beurs-comité te St. Petersburg ligt aldaar nog 100 millioen poed tarwe, welke reeds in 1884 uitgevoerd had moeten worden. Ijomleii, 5 Febr. Eene verklaring van den Mi nister van Oorlog zegt dat van Wolseley depêches zijn ontvangen, welke melden dat Kartoem den 26en Janu ary gevallen is. Wilson kwam den 27en voor Kartoem, doch vond de plaats door den vijand bezet. Wilson keerde terug, onder een sterk vuur, dat den vijand van de oevers der rivier op hem onderhield. De stoom- booten waarmede Wilson terugkeerde, leden schipbreuk op eenige mijlen afstands boven den waterval van Shabloeka. Alle opvarenden werden gered en landden op een eiland, waar zij veilig zijn. Er is een stoomboot uitgezonden om hen op te nemen. Wat er met Gordon gebeurd is, is nog onzeker. Volgens de „Daily Telegraph" zou -de politie te Londen de kennisgeving ontvangen hebben, dat er een complot bestaat met het doel de Westminsterabdy in de lucht te laten springen. De onlangs opengekomen bisschopszetel van Lon den, die ten deel is gevallen aan den bisschop van Exeter, is een der beste geestelijke posten in Engeland. De bisschop heeft twee paleizen ter zijner beschikking, een jaargeld van 100,000 pd. st. 120,000) en daaren boven nog 190 geestelijke ambten te begeven. De over leden bisschop, dr. Jackson, huwelijkte zijne acht dochters aan geestelijken uit, en bezorgde al zijn schoonzoons een voordeeligen post. Jiysmjjje. Sedert 1829 is het in Spanje niet zoo koud ge weest als ditmaal in Januarij het geval was. In de provincie Guadalaraja53 kilometers van Madrid, heeft men 14n onder nul gehadin de provincie Leon, 190 kilometers van Madrid, daalde de thermometer den 19den tot 19' R. De rivier Carrion bevroor en het ijs was tusschen de 30 en 40 centimeters dik. Te Molina, in Arragon, had men 26° onder nul op den 16den Januarijhet brood was als versteend. Te Bur gos, Segovia, Albaceta, was het mede vinnig koud. De sterfte onder de kleine kinderen vermeerde zeer. Mazelen, keelontstekingen, koortsen met huiduitslag rigtten schrikkelijke verwoestingen aan. Dagelijks kwam men te Madrid de witgeschilderde, met blaauwe en roode gordijnen voorziene kinderlijkwagens en wee- nende moeders tegen. ütalt®. Een voorbeeld van den angst en de ellende, welke velen moesten uitstaan in de door sneeuwvallen be dolven plaatsen van Noord-Italië, wordt uit het gehucht Groscavallo medegedeeld. Daar woonde een man met zijn vrouw en zijn doch tertje. De vrouw lag ziek te bed, en vader en kind waren in een vertrek naast de ziekenkamer, toen de sneeuwval kwam, die het huis deed instorten. De man werd door een groote balk gedood en het kleine meisje geraakte met een been tusschen twee brokken hout bekneld. De vrouw was ongedeerd ge bleven een balk, die schuins over haar bed was neer gevallen, had haar beschut. Zij kon zich echter niet bewegenelke uitweg was haar afgesneden. De kleine riep aanhoudend om een kussen voor haar hoofdje, dat haar zooveel pijn deed. Haar geroep werd steeds dringenderhet werden hartverscheurende kreten. En de moeder kon niets doen, om haar arm kind te hulp te komen Die vreeselijke marteling duurde 30 uren. Toen hielden de kreten op. Het meisje was uit haar lijden. Den volgenden morgen was de vrouw op het punt van bewusteloos te worden; maar toen ontdekte zij toevallig een kip, die binnen het bereik van haar hand op het bed was bekneld geraakt. Dit dier strekte haar tot voedsel en zij bleef in leven tot er hulp kwam. Ret was echter eerst na verloop van nog 58 uren, dat het den redders gelukte tot haar door te dringen. De pastoor van La Panouze, oud 73 jaar, ver dwaalde bij een bezoek aan een der leden zijner ge meente in de sneeuw en het duurde 24 uren alvorens hij zijn woning weer bereikte. Hij is aan de gevolgen van de koude overleden. Alweder wordt uit Weenen berigt van een bru talen moordaanslag, in het „Neubau-district" gepleegd. De weduwe Chomiak werd daar in hare woning over vallen door drie mannen, die haar met een scherp wapen eenige steken toebragten. De arme vrouw wilde schellen om hulp, maar hare aanvallers sneden het schelkoord stuk en trachtten haar daarmee te worgen. Gelukkig echter was, bij het afsnijden van het koord, de schel overgegaan. De portier van het huis en zijne vrouw kwamen te hulp snellen en maakten alarm. De moordenaars gingen toen op de vlucht, en al de be woners der straat zetten hen na. De misdadigers hielden met revolverschoten hunne vervolgers op een afstandmaar een van hen werd toch gevat. Hij is een werkman en heet Jacob Klein. Zijne twee mede plichtigen zijn nog niet in handen der politie De gewonde vrouw verkeert in zeer bedenkelijken toestand. In gezelschap van haar advocaat verscheen ver leden week voor de regtbank te Frankfort een jong, lief méisje en eischte van een jongen architect aldaar, dat deze haar zoo spoedig mogelijk zou trouwen of haar anders een schadeloostelling van 10.000 Mark met 6 pet. rente van af 25 Augustus 1884 zou uit betalen. Het meisje had zich met den jongen man verloofd, waarvan een groot pakket brieven, dat zij overlegde, het bewijs leverde, doch de bruidegom kon echter niet besluiten haar te trouwen. De beschuldigde verklaarde voor den rechter, dat hij niet wilde ont kennen, dat hij het meisje heeft beloofd te zullen huwen, maar hij kon hiertoe nog niet overgaan, daar zijne positie hem nog niet in staat stelde een huis houden te beginnen. Door den advocaat van het meisje werd hierop geantwoord, dat deze reden niet steek houdend was, daar de beschuldigde een vermogen van 50,000 Mark bezat, dat door zijn vader werd beheerd, terwijl zijn maandelijks salaris 100 Mark bedroeg. Bovendien achtte de advocaat het voor een man van zijne opvoeding gemakkelijk zich een betere positie te ver schaffen. Ten slotte luidde de uitspraak dat de be schuldigde verschuldigd is de aanklaagster binnen twee maanden te huwen, terwijl hij tevens tot beta ling der kosten van het geding werd veroordeeld. Ingeval de veroordeelde aan het vonnis niet voldoet zal het meisje een schadeloosstelling van 10.000 Mark eischen. Een niet geringe vrolijkheid heerschte in de geregtszaal toen het vonnis werd voorgelezen. Door de rechtbank te Frankfort zijn zeven slagers uit die stad en twee uit Bockenheim, elk tot 30 Mark boete of zes dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens overtreding der wet op de voedingsmiddelen. Zij heb ben zich namelijk schuldig, gemaakt aan het mengen van meel in de worst, waardoor, volgens het oordeel der deskundigen, de waarde der worst verminderde. Agapit Stevens, die bij vergissing de orde van den Ned. Leeuw kreeg, bestemd voor Alfred Stevens is, naar het „Yad." meldt, door de Belgische Regeering gesommeerd het kruis en het brevet terug te geven; voor eiken dag dien hij wacht, zal hij 50 francs boete moeten betalen. Utrecht5 Febr. Alhier had Dingsdag ten kan tore van de heeren Ylaer Kol een tragisch voorval plaats. Een baron uit Arnhem had sedert geruimen tijd op een bankierskantoor te Amsterdam zich in zeer gewaagde speculatiën begeven. De firma V. K. had van dit kantoor de prolon gation overgenomen, doch den baron reeds voor meer dan een jaar den raad gegeven de effecten te verkoo pen, doch vruchteloos. Eindelijk weigerde de firma V. K. de prolongatie langer voort te zetten, en daarop kwam Dingsdag de baron op het bureau van de firma en schoot zich voor de oogen van den oudsten firmant dood. Geen enkel woord werd gewisseld, zoodat de heer Kol geene gelegenheid had om hem van zijn voorne men dat hij, naar men zegt, reeds lang gekoesterd had af te houden. Men vondt bij den ongelukkige behalve het pistool waarmede hij zich van het leven beroofde, nog een tweede. Zijn financieele toestand was op het oogenblik nog niet van dien aard, dat redding onmogelijk was. Het lijk is naar het politiebureau overgebragt. Luutercn2 Febr. De vorige week werd zekere G. B. alhier voor het kantongeregt te Wageningen gedagvaard, wegens jagtovertredingtegen hem werd slechts eene geldboete van 50 Cts. geëischt. Toch scheen hij ten hoogste verbolgen tegen den jagtopziener G. mede "te Lunteren woonachtig, die proces-verbaal tegen hem had opgemaakt. Bij den terugkeer uit Wagenin gen heeft B. den jachtopziener opgewacht en hem, naar men verzekert, met een of ander voorwerp tegen den grond geslagen en daarna getrapt. G. moet daarop door B. een eindweegs zijn meêgesleept, tot het aan eerstgenoemde gelukte, in het tolhuis eene veilige schuilplaats te vinden. B. wilde echter ook hier zijn slagtoffer te lijf en uitte allerlei dreigementen. Van het gebeurde is aangifte gedaan en het is te voorzien, dat B. er nu niet zoo gemakkelijk zal afkomen. Breda, 4 Febr. De reeks spoorwegongelukken der laatste dagen moeten wij heden weder met een aanvullen. De kolentrein, die hier des nachts te 1 u. 25 m. uit Venloo aankomt, is door ondergane vertraging, op het spoorweg-emplacement Boxtel, op een stilstaanden trein geloopen, ten gevolge waarvan een hevige botsing plaatshad en zeer belangrijke materiëele schade werd veroorzaakt. Het ergste zijn evenwel de persoonlijke ongelukken die daarbij te betreuren zijn. Den hoofd conducteur Smeet zijn nl. de beide beenen afgereden, terwijl den bagagemeester een arm gebroken werd. De machinist en de stoker zijn, na het geven van alarmsignalen, van den trein gesprongen en werden licht gekneusd, doch de conducteur deed nog al het mogelijke om een onheil te voorkomen, dat nochthans niet kon uitblijven. Zijn aan den dag gelegde dienst ijver moest hij ongelukkig duur betalen. Verschillende wagens van de beide treinen zitten een huis hoogte in elkander gedrongen en de schade is dus zeer groot. 't Toeval wil, dat de trein dezelfde is die dezer dagen te Zwijndrecht in botsing kwam. Het personeel was nauwelijks van den schrik bekomen. De weg was ten gevolge van dit ongeval niet versperd, want de botsing had plaats op een goederenlij n. Bergen-op-Zooni, 4 Febr. Bij de plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den ge meenteraad zijn ingekomen 344 stembriefjes. Het getal stemgeregtigden bedraagt 728. Gekozen is de heer L. de Ram, met 173 stemmen. De voorbereidende werkzaamheden tot verbetering van de rivier de Zoom zijn heden aangevangen. "Vlissing-eix4 Febr. In de zitting van den gemeenteraad werd heden eene subsidie van 4500 verleend aan de commisie der werkinrichting en werk verschaffing alhier, ter voltooiing der onderhanden zijnde openbare werken in deze gemeente. Het verzoek tot overdracht van de stoomtram werd goedgekeurd, en zal tengevolge daarvan als concessionaris de heer Spilliaerdt Cayrnax te Brussel optreden. Goes, 5 Febr. Door het departement Goes der maatsch. tot Nut van 't Algemeen is besloten, tot het oprichten eener afdeeling van het pensioen-fonds voor werklieden. De heeren Z. D. v. d. Bilt La Motthe, L. M. van Dampen, J. J. Ramondt, G. v. d. Hoek en J. A. van Heel vormen de commissie van beheer. Eene beslissing over het bekende voorstel-Nijmegen tot het niet oprichten der kweekschool voor bewaarschool- houderessen is tot later aangehouden. Zooals men weet is door tusschenlcomst en onder leiding van den heer Hartman, secretaris dezer ge meente, voor secretarrissen van plattelands gemeenten, een cursus opgericht ter beoefening van het admini stratief recht. Bij gelegenheid van het eenjarig be staan van dezen cursus hebben de deelnemers daaraan den leider een sierlijke gaskroon aangeboden. Zekere J. D. vervoegde zich eenigen tijd geleden bij een onzer predikanten en klaagde dezen op zoo'n hartroerenden toon zijnen nood, dat de predikant hem eene inteekenlijst verschafte om daarop bijdragen te krijgen tot leniging van zijn nood. Van deze lijst nu heeft hij niet het rechte gebruik gemaakt en de inge zamelde gelden eenvoudig verteerd. Te dier zake werd hij door de rechtbank veroordeeld tot 8 dagen cel en opzending naar een bedelaarsgesticht. Dr G. P. Callenfels herdenkt heden den dag, dat hij gedurende 60 achtereenvolgende jaren als genees heer in deze gemeente is gevestigd. Dr. Callenfels werd geboren 16 Oct. 1800 te Sluis. In 1824 promoveerde hij te Gent tot medicinaedoktor en in 1840 te Leiden tot chirurg-doctor. Van 1830 tot 1835 nam hij deel aan het verzet tegen de Belgen. Bij gelegenheid van het bezoek aan deze gemeente door Koning Willem II in 1841 en van Willem IH in 1862 was hij kommandant der eere-wacht. Van eerstgenoemde ontving hij een' diamanten ring en van Willem III de Eikenkroon. Sedert 1869 is dr. C. lid van den gemeenteraad en ook als bestuurder van kerkelijke zaken heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. De lezing van Justus van Maurik zal vermoedelijk niet doorgaan; het publiek toont te weinig belangstelling In den loop der maand Februarij zal in een der lokalen van de bijzondere school alhier, eene optische voorstelling worden gegeven voor de leerlingen dier school. De voorstellingen zullen bestaan in tafereelen uit den bijbel, de heidenwereld enz. St. ]MCa,ax-t©«isclljl£. In het afgeloopen jaar beliep het schoolverzuim aan de openbare school alhier ruim 33 0 van het aantal schooltijden. Wegens ziekte bedroeg het verzuim 5 '/3 °/0 i wegens veldarbeid ruim 16,V_, en wegens overige redenen ruim 11 °/i:. Het aantal leerlingen, die gedurende '84 korter of langer de school bezochten bedroeg 471, en aan schoolgeld werd in de kas der gemeente gestort 570,45. Haamstede, 4 Febr. Gisteren morgen om streeks 4 ure werd een begin van brand ontdekt in de klompenmakerij van J. Kosters alhier, staande in de kom der gemeente. De brandweer was spoedig aanwezig, doch behoefde niet te werken, daar door aangebragte hulp de brand weldra geblusckt was. De oorzaak is onbekend. Gedurende de maand Januarij zijn door het rijks- telegraafkantoor alhier, tevens ingerigt tot telephoon- dienst, verzonden 47 en ontvangen 49 berigten. TN"oordgouwe5 Febr. Jongstleden Vrijdag en Zaturdag gaf de Rederijkerskamer „Luctor etEmergo" tooneelvoorstellingen. Het drama „Pierre de Galei boef" en het blijspel „Schuiven gaan zegaven aan het talrijk opgekomen publiek een aangenamen en leerrijken avond. Op de vergadering van het departement der maat schappij tot „Nut van 't algemeen," jl. Woensdag ge houden werd met algemeene stemmen besloten niet met het voorstel Nijmegen mee te gaan maar het Hoofdbestuur in overweging te geven de stichting der Kweekschool op de aanstaande algemeene vergadering op nieuw aan de orde te stellen. De heer C. F. Zeeman van Zonnemaire trad op deze vergadering als Spreker op. Hij had tot onderwerp de Zeeuwen uit „het land van Rembrandt" door Busken Huet. Door hetaanstaand vertrek nam de geachte voor zitter, de heer P. Knuttel, in treffende woorden afscheid van zijn departement. Het ga hem en de zynen wel Zierikzee, 6 Febr. Ons Nuts-dep. verklaarde zich Dingsdagavond tegen het bekende voorstel van Nijme gen in zake de kweekschool voor bewaarschoolhoude- ressen. De heer G. A. Vorsterman van Oyen gaat in eene brochure beginselen eener billijke Kieswet, Terneuzen bij Wijtman) de uitkomsten der laatste verkiezingen uit verschillend oogpunt na en stelt als conclusie ran zijn onderzoek, deze eischen aan eene goede kieswet lo. Als kiezers worden toegelaten meerderjarige Nederlanders, die a) een zekere som betalen in de rechtstreeksche be lastingen, welke som voor 't geheele land dezelfde is, of b) de door de wet geëischte capaciteiten bezitten. 2o. Alle Nederlanders hebbeD evenveel stemmen, daarom wordt het land in enkelvoudige kiesdistricten verdeeld. 3o. Alle uitgebragte stemmen worden in rekening gebragt, zoodat de minderheden, zoowel als de meer derheid vertegenwoordigd worden. De schrijver werkt zijn plan nader uit om de uit voerbaarheid er van aan te toonen, doch vergeet dat bij de uitvoering van zijn denkbeeld de regeering zich, als zoodanig, rekenschap zou moeten geven van de staatkundige partij, waartoe een candidaat behoort, iets wat ongeoorloofd is en tot moeielijkheden aan leiding geven zou. De heer A. Franso, onderwijzer te Colijnsplaat, is als zoodanig benoemd te Koudekerke. Benoemd tot hoofd der Chr. School te Sluis de heer C. Hondius van Middelburg. Geheimzinnige verdwijningen van personen zijn aan de orde van den dag. Wij zwijgen nog van hen, die hun zaken in berooiden toestand, zonder er orde op te stellen, achterlaten, maar wijzen slechts op den heer A. C. Stork, die reeds vele weken vermist wordt en op den commandant der Amsterdamsche brandweer den heer Dijckmcester. Thans kan weder gemeld worden van den heer E. A. Rovers, boekhouder aan de stedelijke Gasfabriek te Schiedam, die Zondagavond laat zijn woning verlaten heeft en sedert vermist wordt. Nadat hij in den loop van den dag bij een zijner familieleden buiten de stad zijn effecten had bezorgd, is hij 's avonds te half elf thuisgekomen, heeft zijn daagsche kleeren aangetrokken, zijn horloge en porte- monnaie op de tafel nedergelegd, is daarna vertrokken en niet teruggekeerd. Aan een zijner familieleden heeft hij Zondagavond na zijn thuiskomst nog een brief doen bezorgen, waarop het verzoek geschreven stond, dien eerst den volgenden morgen te openen. In dezen brief had de heer Rovers echter niet vermeld waar heen hij zich begeven heeft. Zyn administratie op het kantoor der stedelijke Gasfabriek is bij onderzoek ge bleken volkomen in orde te zijn. Te Leeuwarden is in de gevangenis overleden Willem Joosten, de man, die vóór eenige jaren onder Bloemendaal, den gemeente-veldwachter v. d. Lijke doodde, omdat deze hem wegens diefstal had aange houden. De machinist E. J. Betkx, die, zooals men zich herinneren zal, onlangs bij het ongeval te Zwijndrecht door een trein overreden werd, is in het Ziekenhuis te Dordrecht overleden. TËLEG R A M. Londen 6 Februarij. Volgens particuliere telegrammen is Khartoum uit gemoord. Generaal Wolseley gaat ten spoedigste door de woestijn om Stewart te helpen. De bladen eischen dat de Regeering 30,000 man naar Egypte zal zenden. Er is sprake van aftreding van het Kabinet. Het Par lement zal denkelijk terstond worden bijeengeroepen. KERKNIEU W S. I» K E I) I K B E U IV T li N bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag' February 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED, Cat. Zond. 4. Collecte voor emirit. pred., pred. wed. en weezen. Donderdag 13 Februari. 'b Avonds 7 ure, BIJBELLEZING. Gemengde Berigten. In Noord-Brabant zijn geheele huisgezinnen, die uit sluitend hunne kostwinning er van maken om zout en andere artikelen te smokkelen. Deze week stonden wederom 26 zoutsmokkelaars te Breda teregt. Dezer dagen vraagde een agent van politie aan een landlooper „waar woont gij „Nergens" was het antwoord. Daarop vraagt de agent hetzelfde aan een ander van 't zelfde soort, en deze antwoord daarop„Vlak over hemTe Q. is iemand failliet gegaan, die er wel een vet kluifje van zal overhouden. Hij heeft in zyn leven zooveel met vet omgegaan, dat het te verwon deren zou zijn, als er niet iets aan zijn kleêren en handen bleef hangen. Maar het blijven dan toch altijd vetvlekken Marien te Oud. heeft spijt genoeg dat hij op hèogdag nooit een meisje kan krijgen. Dus, ventjemet uw valsche streken. Wil voortaan niet van and'ren spreken, Want ieder meisje, die u ziet, Zegt, vrindjeik begeer u niet. Leentje te Wilhelminastad moest zooveel brieven niet schrijven aan een jongen heer in Goes, want hij wil toch niets van haar wetenhij zegt dat zij eerst nog wat moet aanvetten. 't Is met haar nog zoo gesteld. Braaf leelijk en weinig geld. In een der stationkoffiehuizeu in Z.-Beveland zal ten tooneele gevoerd wordenhet luiprincesje, onder bevel van een levend geraamte, die een hoop huppe lepap onder geleide medevoert. Daarna een strooper onder den wagen. Na afloop souper, bestaande in biefstuk en gebraden worst tot onderhoud van de beesten. Twee jongens te Bruinisse worden aangeraden, niet zooveel praatjes uit te strooijen, want die meisjes waar van zij kwaad spreken, willen zich volstrekt niet met hen ophouden. Te B.z.l. moest eene winkeliersdochter zooveel verbeelding niet van zich hebben, want al meent zij, dat zij veel vrijers kan krijgen, moet zij zich toch maar behelpen met een timmermansleerling. Een boerenzoon te Ba., die bij de groote wedstrijd in de plantage zijn tol- en knikkerspel verbruid heeft, wordt aangeraden geen praatjes uit te strooijen van Betje en haar zoon, want als hij op zichzehen ziet, dan heeft hij meer dan genoeg. „Wel, wel", zegt Dientje te Hansdorp, „wat ben ik toch in mijn schik, dat ik Zondagavond met mijn lieve Flik ben uitgeweest". Truitje te 's Gravendorp wordt aangeraden om haar bab beltong wat in toom te houden, want dat past niet voor een modepop, die nog zoo jong is. Met al uw last'ren en kwaadspreken, Overziet g'uwe eigen gebreken, Gij hebt veel meer dan ge dragen kan, Die de schoen past, trekt ze aan. Ingezonden Stukken. De door den heer J. Bonefang op 1 dezer gegeven voorstelling in de Sociteit „Ons Genoegen" alhier in de Goochelkunst, Acrobraat, Equlibre enz. werd door zeer vele leden bijgewoond. Zijne werkzaamheden overtroffen verre de verwachting; zijne buitengewone behendigheid en vlugheid grenzen aan het ongelooflijke de tweede en derde afdeeling was geheel nieuw en amuseerend. Wij gevoelen ons verpligt deze nette en kiessche voorstelling bij andere Vereenigingen aan te bevelen en wenschen den heer Bonefang in deze stad en omstreken een goed succes toe. Zierikzee. Eenige Kunstvrienden. X, Jdnuari 1885. Mijnheer de Redacteur l Na al het geschrijf in de Goesche Courant over den laatsten brand te Yerseke, neem ik de vrijheid UEd. beleefdelijk een plaatsje te verzoeken om als oog- en en oorgetuige van dien brand ook mijn oordeel mede te deelen. Om bizondere reden wend ik mij niet tot de Goesche Courant. Een ieder die met de toestanden te Yerseke bekend is en die bij den brand tegenwoordig was, gevoelde, dat het overdreven bericht in de Goesche Courant over de flinkheid en kordaatheid van den burgemeester tegen-, spraak zou uitlokken. De menschelyke natuur is nu eenmaal zoo, dat ze den medemensch we-1 een aalmoes van een dubbeltje gunt, al is het dan misschien ook slecht besteed, maar niet een bankbiljet uit de open bare kas, vooral als de gift den schijn van demonstratie heeft. De Burgemeester te Yerseke was by den brand tegen woordig en gaf orders, die ieder in dit geval zou gegeven hebben. Ik zie echter geen reden om een machinist te deco reeren die zijn trein op tijd ter plaatse van bestemming brengt. Men kan zeggende burgemeester van Yerseke deed zijn plicht op den avond van den brand en verdient daarvoor lof in zoover als ieder mensch lof verdient, die zijn plicht doet. Het fanfarengekletter van generaal Brouw, (tegenwoordig generaal Booth) is daarbij niet-- noodig. Het stukje van K. was te scherp. Dat men echter zijn naam verzwijgt bij ingezonden stukken, is in vele gevallen noodzakelijk, vooral voor personen in kleine gemeenten, die anders nog jaren lang zouden onder vinden, dat zij toen en toen dat en dat durfden schrijven. De Heer J. Schipper te Iersekendam had het recht niet K. van kwade bedoeling te beschuldigen. Boven dien klinkt de vraag bij den aanvang van diens stukje en welke vraag ZEd. gemakshalve zelf beantwoordt, allerzonderlingst. Ik geloof dan ook dat de Heer Schipper slechts zijn eigen papieren kind (de verordening op de brandweer) verdedigde. Een ieder die de stukken in de Goesche Courunt ge volgd heeft, zal nu wel tot de overtuiging zijn gekomen dat de organisatie der brandweer te Yerseke niet was zooals ze had kunnen en moeten zijn. Aan wien de schuld? Is het eene verontschuldiging dat de verordening op de brandweêr slechts enkele dagen in werking was, dan is ook een generaal te verontschuldigen, die een slag verliest omdat hij zijne geoefende soldaten naar huis zond en met recruten te velde trok Wat het schrijven van den correspondent der Goesche Courant aangaat, ik geloof dat weinigen instemmen met de stellingen die hij in zijne verhandeling over lafheid verkondigt, en wat 't mooiste is, die Heer blijft zelf een anonymus. Dus volgens zijne eigene stelling handelt hij als een Want tegenover het feit dat misschien twintig per sonen te Yerseke weten, wie de correspondent der Goesche Courant aldaar is, staat het feit dat minstens evenveel personen mijnheer K. kunnen noemen. En hiermede neem ik afscheid van allen, die bij den brand en na den brand te" Yerseke een rol speelden, hetzij dan een heldenrol, een theaterrol, een souffleurs- rol of een rol in de claque. X. Pryzen dei* Boter en Eyeren. Zierikzee, 5 Februarij 1885. Boter hoogste koers 0,55 en laagste koers/0,65 per 5 Hectogram. Kip-Eijeren hoogste koers f 0,75 en laagste koers f 1.127a STOOMBOOTEN Van ZIERIKZEEVan ROTTERDAM Zaterdag 7 Febr. O u. Zaturdag 7 Febr. lO xx. Zondag 8 Zaturdag 7 Zondag 8 O Zondag 8 13 De Directeur, O. OLIVIER. STOOMBOOTDIEN ST üliddelbueg en Zierikzee. February 1885. Van MIDDELBURGI Van ZIERIKZEE Zaterd. 7'smorg. 11,u. Zatcrd. 7 'smorg. 7,—u Zondag 8 'smidd. 2,Zondag 8 7,30 Maand. 9 2,i Maand. 9 7,30» Dingsd. 10 2,—iDingsd. 10 7,30» Woensd. 11'smorg. 11,iWoens. 11 7,— Woens. 11 'smidd. 2,30 Donder. 12 6,30» Donder. 12 2,30» Vrijdag 13 8, - I Vrijdag 13 2,30» Schipper A. v. d. HUCHT vertrekt Woensdags van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des Vi*ddao -nanuddags van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1