ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No, 5055. 41s,e Jaarg. Donderdag 5 Februari/ 1885. "Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags ypormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt 7iaar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 1ste helft der maand December 1884 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend •waren Aan van Dijk, Amsterdam; Cornelis van Onderaarder Tholen. W. Hillebregt, Ylissingen. Van Brouwershaven, aan Lena van der Yelde, Haarlem. Briefkaarten. Aan C. v. d. Linden, Gouda. D. Wezenaar, Rotterdam. Naar België aan Pelagie Barbez, Ostende. Naar Frank rijk aan P,erre Hendrikse, Lille. RAPASTKK B\ GHONPBELASTIXG. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat hem, ingevolge Art. 15 der Wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82), door den Heer Bewaarder der Hypotheken en van het Kadaster in deze Gemeente zijn toegezonden, vier Staten, aanwijzende de uitkomsten: lo. der meting, naar de Artikelen 9 en 10 2o. der schatting, naar de Artikelen 1113 Bo. der afschrijving van belastbare opbrengst, naar Artikel 6; .4o. der verbeteringen,- naar Artikel" 23T en 5o. der regeling van den aanvang der termijnen, naar Artikel 42 der aangehaalde Wet dat die Staten, te rekenen van heden af, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer Gemeente ter inzage zijn nedergeiegd, met aanbeveling om, indien daarvan inzage mogt worden genomen, dit met zorg te doen en herinnert aan Ari ikel 16 derzelfde Wet, waarbij is bepaald, dat de belanghebbende, ten koste van on gelijk, in een aan de Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift (op ongezegeld papier), hermeting of herschating kan vorderen, binnen den tijd, voor het ter inzage liggen, bepaald. Zierikzee, den 4 February 1885. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. SjmcriËRt Het schijnt dat de leider der dynamietpartyen, die reeds tal van personen tot moorden en andere mis daden heeft aangespoord, te New York zelf ook niet veilig was. Men seint althans uit de hoofdstad der Yereenigde Staten, dat hij Maandagavond in zijn bureau door een vrouw, die een pistoolschot op hem loste, is gewond. Naar men verzekerc is de vrouw, na het ple gen der daad, in hechtenis genomen. Londen2 Febr. John Gilbert Cunningham, beschuldigd van medeplichtigheid aan de dynamiet-aan- slagen te Londen, verscheen heden opnieuw voor het politie-geregtshof in Bowstreet. De procureur zeide dat een klein werktuig om dynamiet te laten springen bij den beschuldigde -was gevonden. Op de door de politie gedane ondervragingen omtrent de reden van zijn reis naar Londen en wat hij daar sedert zijn aan komst had uitgevoerd, had de gevangene geen vol doende ophelderingen kunnen geven. Ook had hij ge- 1 dat een koffer, die hij uit de Vereenigde Staten meegebragt, uit zijn kamer was verdwenen. De merkwaardigste schaking die wel ooit zal hebben :s gevonden, is dezer dagen te Cardiff voorgekomen. twee-en-dertig-jarige vrouw is daar met haar tig-jarigen schoonvader op den loop gegaande innelijke dame nam eene som van ongeveer acht lerd pond sterling mede, die haren echtgenoot toe- porde. - Te Plymouth kwam Woensdag een schip, de ïllington", uit Nieuw-Schotland aan, welks he ining onderweg den kapitein gedood heeft. Die d werd echter in zelfverdediging door een der man- gepleegd. De kapitein, Armstrong genaamd, was den drank verslaafd en eenige dagen achtereen in uhonken toestand, totdat hij eindelijk een aanval delirium tremens kreeg. Hij liet zonder eenige .leiding twee mannen in de boeien slaan, en eenigen later vervolgde hij allen, die onder zijn bereik amen, met revolverschoten. Drie mannen werden aarlijk door hem gewond. Het was toen, dat de nnen gezamenlijk op hun kapitein aanvielen om te boeijen en zoo onschadelijk te maken, en in worsteling met hen bekwam de razende man een ind aan het hoofd, welke hem op den grond deed lien. Men boeide hem toen aan handep en voeten, y bleef, terwijl hy magteloos ter aarde lag, nog beds voortrazen en dreigen; maar den volgenden orgen overleed hij aan de bekomen wonde. Naar Lord Granville in een brief aan Wilson, in eersten machinist van de „Nisero", schrijft, vindt i Engelsche Regeering geen aanleiding om namens ;ii bemanning van dat schip schadevergoeding te ragen aan de Nederlandsche Regeering, hoezeer zij ok de ellende, welke de schepelingen in hunne ge- angenschap moesten doorstaan, betreurt. Een twee en twintig jarig jonkman, die in "een josch by Filipstad bezig was met het vellen van joomen, werd door een beer bezocht. Toen de beer >p hem aankwam, vatte de jongeling zijn bijl en bragt iet dier drie geduchte slagen toe. Bij den derden slag oleef echter de bijl in den schedel van den beer zitten leze vatte nu in zijne woede den jonkman om het lijf in wilde hem tegen een boom drukken, waar het na tuurlijk spoedig met hem gedaan geweest zou zijn. Gelukkig snelde de broeder van den jonkman toe, gaf den beer nog eenige slagen, zoodat deze zijne prooi moest loslaten en zich wegmaakte altijd met de bijl in de hersenpan. De jonkman, schoon erg toege takeld, kon na eenige dagen zijn werk hervatten, maar bruintje moest, na elf bijlhouwen en acht schoten ont vangen te hebben, zijn leven laten. 2StaÜe. De „Times" bevat uitvoerige mededeelingen om trent de lawines en sneeuwvallen die in de Alpen en in het bijzonder in de onmiddelijke omgeving van den Mont-Cénis hebben plaats gevondende hoeveelheid gevallen sneeuw is zoo groot als sedert meüschenheu- genis niet gezien is. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw zes tot zeven meter dikgeheele dorpen zijn bedolven, verkeerswe gen zijn onbegaanbaar, de telegraphische gemeenschap is gestoord en de posterij kan op vele plaatsen geen dienst verrigten. Te Maffiado, in de nabijheid van Suza, werden-. 15 huizen onder een lawine bedolven, waardoor 11 perso nen levend begraven werdentwee hunner zijn onge deerd weder te voorschijn gehaald, maar omtrent het lot der overigen is nog niets bekend. Ook in het dorp Devesi vond een verschrikkelijk onheil plaatseen sneeuwval, die op het middelste gedeelte van het dorp neerkwam, bedolf vele menschen; vijf personen werden gered, maar twee en veertig schoten er het leven bij in. Te Ferera Coarze, Riva, Vicaforte, Tenda, Boves, Demonte en vele andere plaatsen hadden evenzeer onheilen van meerder of minder omvang plaats. In de gemeente Frassino zijn twee geheele dorpen verwoest en het getal slachtoffers dat daarbij omkwam wordt op tachtig geschat. In de nabijheid van Suza werden door moedige red ders die ter hulpe waren aangesneld, tien vrouwen onder de sneeuwlaag gevonden die in een stal een toe vluchtsoord hadden gezocht en zich gedurende twee dagen met de melk der koeien hadden gevoed die in den stal aanwezig waren. Te Exilles gebeurde een dergelijk geval waar een man in een kelder opgesloten geraakte, waarin hij gelukkig groote voorraden kaas en wijn vond, zoodat hij den hongerdood ontkwam. In Venay hadden de militairen die aan het red dingswerk deelnamen, de sneeuw boven een bedolven huis weggeruimd, waarna zij een gat in het dak maakten om een aantal vrouwen en een kind, die zich in de woning bevonden, te voorschijn te brengen. Eene oude vrouw die zij het eerst ontwaarden, weigerde bepaald de plek te verlaten alvorens de overigen gered waren. „Redt eerst de andere vrouwen en het kind", zeide zij, „ik ben maar een oud schepsel en kan wachten." Het onheil is zoo algemeen geweest dat de lijst der droevige gebeurtenissen eindeloos schijnt te wezen enkele aardschokken werden gevoeld. De lijst der namen van plaatsen in Noord-Italië, die geheel of gedeeltelijk door sneeuwvallen bedolven zijn, is schrikbarend groot. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, men weet van vele plaatsen nog niets dan dat zij onder de sneeuw begraven zijn. Te Fras sino viel een lawine van den Ricordone, van een hoogte van 1800 meter. In het gehucht Fasi kwamen 40 van de 86 inwoners om het leven en te Martini werden 29 van de 50 menschen gedood. Te Venaus viel een lawine, die 40 meter hoog en 240 meter lang was. Door soldaten en burgers wordt met moed en vol harding gewerkt, om de bedolvenen te bevrijden. Er graven zelfs vele vrouwen in manskleederen mede. Zij zijn bij dat werk vaak getuigen van aandoenlijke tooneelen. Een vrouw van 83 jaren o.a. weigerde alle hulp, voor men hare huisgenooten had gered. Elders stond een meisje met starende oogen bij de gravende soldaten, en toen men vroeg, wat zij daar deed, ant woordde zij„ik wacht op mijn vader, mijn moeder en mijn broeder." De blijdschap der geredden, die, na twee dagen levend begraven te zijn geweest, het dag licht wederzien is groot. Verscheidene ongelukkigen werden krankzinnig van angst en droefheid. Bij al de treurige tooneelen kwam ook een enkel kluchtig voorval. Zoo hoorde o.a. een soldaat, onder de sneeuw jammerkreten. Hij groef ijverig door, daalde dieper en dieper af en vond eindelijk een ezel, die hem nog tot dank in zijn been beet. 9)uU0chl(tnDt Te Oldenberg heeft eene 45-jarige dame Cordes op den heer Beyersdorff, bij wien zij vroeger moet hebben gewoond, a bout pariant een revolverschot gelost. Bij den heer B. waren den avond te voren eenige ruiten ingegooid. Hij dacht dat genoemde dame het gedaan had en onderhield haar daarover. Juffrouw C. nam dit zoo kwaad op, dat zij op Parijsche manier een revolver voor den dag haalde, om den heer B. een kogel door het hoofd te jagen. De kogel drong onder het linkeroog in het hoofd, maar schijnt toch geen doodelijke wond te hebben veroorzaakt. Mej. C. werd onmiddelijk gearresteerd. Amsterdam 3 Febr. Onder toevloed eener overgroote volksmenigte had gister voormiddag te 11 uren de begrafenis plaats der lijken van moeder en dochter, die op 28 January j.l., in de stoomkoffie- pellerij „Insulinde", aan de Zoutkeetsgracht, op zulk eene vreeselijke wijze om het leven zijn gekomen. Zoowel voor de woning in de Palmdwarsstraat No. 2. als op de Westerbegraafplaats zelve gaf de zamenge- vloeide volksmassa de duidelijkste blijken van innige deelneming in het lot van het zoo jeugdige meisje, als in dat der vrouw die het slagtoffer harer moeder liefde was geworden. Mej. Jeanne De Groot is verbonden aan het ge zelschap van het „Grand-Théatre" van den Heer A. Van Lier, te Amsterdam. Het Hof te Amsterdam veroordeelde heden E. J., die een deurwaarder der belastingen bij de ooren ge trokken had, tot 15 dagen celstraf. Amsterdam3 Febr. Zaterdagmiddag werd op een der zolders van het pakhuis der firma Quien, op den hoek van den Singel en de Beulingstraat, brand ontdekt. Bij onderzoek bleek, dat op onderscheidene plaatsen hpopjes doppen, met petroleum bevochtigd, waren nedergeiegd, terwijl men een kaarsje vond, dat waar schijnlijk gediend had om de licht ontvlambare stoffen in brand te steken. Het vuur was spoedig, zonder de hulp der brandweer, gebluscüt, en het onheil, daar door aangerigt, van geen beteekenis. Gewichtiger evenwel was de ontdekking, daarna gedaan, en welke tot het vermoeden leidt, dat hier brand gesticht werd, opdat een ander misdrijf verborgen zou blijven. Van den voorraad koffie, in het pakhuis opgeslagen, worden namelijk niet minder dan 72 balen vermist. Aanvankelijk was er geen aanleiding iemand van het personeel te verdenken. Maar toen Maandagmorgen de pakhuisbaas niet op den gewonen tijd kwam, ook niet nadat om hem gezonden was, en vooral omdat hij tot nog toe spoorloos verdwenen Blijkt te zijn en de ijverigste nasporingen der politie om hem te vinden zonder uitslag zyn gebleven, vermoedt men, dat hij van beide misdrijven de schuld draagt of er althans medeplichtig aan is. *s Gi'aveiihage, 2 Febr. De verloving van Prinses Hendrik met Prins Albert van Saksen-Alten burg had te Dessau plaats, waar de Prinses zich thans nog bevindt. Binnenkort zal zij echter naar den Haag terugkeeren. Een kort bezoek aan haar familie te Oldenburg en wellicht ook aan haar familie te Berlijn zal aan haar terugkeer voorafgaan. Het plan moet bestaan, dat het vorstelijk echtpaar na het huwelijk, dat reeds spoedig zou worden vol trokken, zich te Warschau zal vestigen, daar de Prins voorloopig den Russiscben dienst niet wenscht te ver laten. Op het Hooge Zand in Den Haag heeft eene naar gissing löjarige diefegge gisteren een paar kinderen beroofd. Onder valsche voorspiegelingen of bedreigingen wist ze de kleinen, die voor „moeder" boodschappen moesten doen, een kwartje en een dubbeltje afhandig te maken. Biervliet. Vrijdag avond liep een timmerman met eene plank bij de in afbraak zijnde meestoof van de heeren Baars te Hoofdplaat. Een 24' voet lange plank laat men uit de zoogenaamde „heerlijkheid" der meestoof, dus van eene aanzienlijke hoogte naar beneden glijden. De plank valt op den vervoerder, waar hij gelukkig eene plank droeg. Nu viel de man ineen, leed veel pijn en zal eenige dagen gedwongen rust hebben. Zaturdag morgen zou men hem per gerij met een paar zieken naar den arts, dhr. De Glopper rijden. De paar den gaan aan het hollen, terwijl de voerman naast den nog ledigen wagen loopt. Voor de voerman moest nu den dokter geroepen worden, daar hij, een ruim 60-jarig arbeider, zijn dijbeen gebroken had. Een der wielen van den wagen, was over hem gegaan. Driemaal heeft men in deze gemeente al voor notabelen onzer Herv. kerk tengevolge van periodieke aftreding ge stemd, en nog zijn we niet aan het einde. De in December wettig gekozen drie leden verzuimden in tijds hunne waardigheid aan te nemen, en de daardoor ontstane moeielijkheid is nu in handen gesteld van het kerkelijk toezigt te Middelburg. Eene 4e verkiezing staat voor de deur. 't Is al de schuld van éénen man. Goes, 3 Febr. De anti-spiritisten hebben bepaald succes gehad, en inzonderheid een hunner, Mej. Fey. Ongeloofelijk zijn de toeren, die zij verrichtte. Ge blinddoekt en op grooten afstand las zij den naam, die op een visitekaartje stond en sprak getallen uit, die iemand uit het publiek op de lei had geschreven. De tafeldans viel zeer in den smaak, omdat een deel van het publiek daaraan kon deelnemen. Het gebonden medium, sterk aan handen en voeten gebonden trok zoo geboeid niet alleen zijn eigen jas maar ook die van een ander uit. Hef- publiek heeft zich kostelijk Eene hofstede te Wemeldinge, groot ruim 45 H. A. is verkocht voor 47,849 of voor 412 per gemet. Rekent men de 12'/, °/0 onkosten, dan is de verkoops prijs per H. A. 1181 of nog niet de helft van den prijs, waarvoor een tiental jaren geleden eene dergelijke hofstede is verkocht. Maandagavond brak brand uit in den molen te Krabbendijke. Reizigers die piet den trein medekwamen, bragten de tijding mede, maar er werd geen hulp Naar wij vernemen is de molen geheel afgebrand. Tholen 3 Febr. Heden avond werd door de Rederijkerskamer »Cats" alhier, ten tooneele gevoerd De twee Echtscheidingen en De Erfgenamen van Bie- sterbosch. De beide stukken werden uitstekend opge voerd, vooral het laatste, dat met een gemaskerd bal eindigde en zoo aan het publiek voldeed, dat aan het toejuichen geen einde kwam. De opvoering had plaats ten voordeele van de alge- meene armen. St. Maai-1exist!ij It, 3 Febr. Gisteren werd alhier van wege het gemeentebestuur aanbesteed, het maken eener houten beschoeiing, ter lengte van on geveer 33 Meter aan de.Oostzijde der kade. Ingeschreven werd door de H.H. C. Sonke, van St. Maartensdijk, voor ƒ1115, H. v. Damme, van St. Maartensdijk, voor/1089, H. v. Bezooijen, van Scherpenisse, voor 1039, J. de Jonge, van St. Maartensdijk, voor 1019 en A. v. Be zooijen, van St. Maartensdijk, voor 949. Omtrent de gunning van het werk zal in de e.k. raadsvergadering worden beslist. Gedurende de maand January zijn aan het tele graafkantoor alhier ontvangen 107 telegr., verzonden 86, opgenomen en verder geseind 44. Totaal behandeld 237 telegrammen. Ziei-iltseee4 Febr. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is mededeeling gedaan van het Kon. besluit tot opheffing der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier en besloten aan die Kamer dank te betuigen voor hetgeen zij gedurende haar bestaan in het belang der gemeente heeft verrigt, met verzoek haar archief over te brengen naar het raadhuis. Voorts is besloten de onlangs aanbesteede uitdie ping der buitenhaven niet te gunnen aan den minsten inschrijver, doch dit onderhands aan te besteden aan F. Volkers te Dordrecht, die bereid is dit te doen met een stoombaggerinolen voor 35 cents per Kub. M. uitgebaggerden grond, die zal worden gebragt buiten de haven. De Raad magtigde het Dag. Best. ook nog verdere verontdiepingen dan de thans bedoelde in de buitenhaven te doen wegnemen en verleende daarvoor een crediet van hoogstens 200 boven de thans daar voor uitgetrokken som van ƒ900. De heer Zuurdeeg vraagde of het niet wenschelijk zou zijn om van deze gelegenheid gebruik te maken tot demping van de binnenhaven tusschen den ring muur en de tweede houten binnenbrug. De Voorzitter deelde daarop mede, dat de muren in dat gedeelte der Haven nog zoo slecht niet zijn en het daarom met het oog op de groote kosten en de vele uitgaven die de gemeente in de laatste jaren ge had heeft, wenschelijk zou zijn deze demping nog eenige jaren uit te stellen. De lezing van den heer Justus Van Maurik Jr., te Goes te houden, is thans definitief bepaald op Don derdag 19 February. Zooals wij vroeger meedeelden treedt de gevierde spreker Dingsdag 17 dezer maand te Middelburg op. En te Zierikzee? Als een eigenaardig gevolg van het natte dooi- weder op den dag van den grooten internationalen wedstrijd op de Groote Wielen, meldt men aan het „N. v. d. D.", dat eene menigte van terugkeerenden zoo dringend noodzakeljjk van kousen moest verwis selen, dat in de kousenwinkels te Leeuwarden plotseling een geheele opruiming plaats greep. Bij enkele koop lieden werden honderden paren verkocht! Bij een onderwijzer te Vuren werd deze week ingebroken. De man lag rustig te slapen, maar werd gewekt door een rumoer dat hem zeer verdacht voor kwam. Op te staan en licht aan te maken, was het werk van een oogenblik. Daar zag hij twee mannen bezig een kast open te breken, en nog wel de kast, waarin zijne bezoldiging, pas ontvangen, was neergelegd. Het schijnsel van het licht deed de inbrekers echter op de vlucht gaan en hoewel de onderwijzer hen na zette, kon hij hen niet inhalen. Vermoedelijk echter is men de daders op het spoór. Zierikzee. Het verbod van het berijden dei- Kunstwegen in deze provincie, met voertuigen, boven het bepaalde gewigt beladen, is, ingevolge de door Gedeputeerde Staten gemaakte bepaling, buiten wer king getreden, met middernacht tusschen 3 en 4 dezer. Het is volgens de „Sport" zeker, dat te Christiania in de volgende maand de kamp op het Champio- naat der wereld in het hardrijden op schaatsen tus schen Axel Paulsen en Fish Smart zal plaats vinden. Terzelfder tijd zal daar een wedstrijd tusschen sneeuw- schoenrijders worden gehouden, waaraan ook Engelschen zullen deelnemen. Zullen nu ook onze Friezen derwaarts gaan De sloten der cellen in de nieuw gebouwde ge vangenis te Breda zijn van eigenaardige zamenstel- ling. Wanneer de gevangenbewaarder eene cel heeft geopend en daarna den sleutel uit het slot neemt, is het onmogelijk de celdeur di«*t te werpen. Hierdoor wordt voorkomen, hetgeen wel eens plaats heeft gehad, dat een gevangene zijn bewaarder opsloot en zelf tracht te ontkomen Wegens gebrek aan bewijs is H. Lodder, die voor eenige weken in een buitengewoon Politieblad" als verdacht van moedwillige brandstichting werd gesig naleerd, en wiens aanhouding te Zierikzee plaatshad, weder op vrije voeten gesteld. Men zal zich her inneren, dat die brand te 's Grevelduin-Capelle den 17en Dec. jl. ontstond, tijdens de stiefvader met de meidhuishoudster ter kerk waren. Te Hillegersberg ging Zaturdag een 19jarig jongeling met een tweeloops-achterlaadgeweer naar eene bouwmanswoning aan den grintweg aldaar. Hij vond daar eenige kinderen, waarvan een hem aanspoorde om te schieten. Hij schoot éénen loop af en wilde daarna de patroon van den anderen loop afnemen, toen door een noodlottig toeval de haan afging en het ge heele schot in het bovenbeen van een 17jarigen knaap geraakte. Deze zakte onmiddellijk ineen, werd op eene ladder naar zijn ouders gebragt en was kort daarop een lijk. Zijn ouders en de onwillekeurige dader zyn wanhopig. T E li E G It A M. Miclclell>iii-£g, 4 February. Nieuwe nederlaag voor de liberalenGekozen tot lid der Prov. Staten van Zeeland Dr. Callenfels (a.) met 559 st. F. G. Sprenger (1.) had 414 st. KERKNIEUWS. Dr. W. C. van Manen is voornemens a. s. Zondag des avonds ten half zes ure zijn afscheidsrede te houden in de Kleine Kerk te Zierikzee. Ds. B. Wiel inga, pred. te Kruiningen, heeft bedankt voor het beroep naar Wilhelminadorp. "WoIfjaai'tsdyLc1 Febr. In de namiddag godsdienstoefening van heden, gedacht ds. F. Hage, sinds 1 Mei 1864 pred. bij de Herv. gemeente alhier, zijnen 25jarigen dienst bij de gemeente, n.l. te Rage, Nieuw-Loosdrecht en Wolfaartsdijk, op j.l. Donderdag vervuld. Zijne feestrede, naar aanleiding van 1 Sam. 7 12, werd met bijzonderen aandacht en blijkbare belangstelling aangehoord, aan het slot waarvan de gemeente dan ook staande hem de zegebede van Ps. 134 3 toezong. Moge het gesprokene bijdragen tot een vernieuwden band tuschen leeraar en gemeente. Gemengde Berigten. Te Zierikzee blijven de prijzen van het vleesch steeds dezelfde. Dat de slagers hooge winsten genieten, bleek deze week toen een landbouwer uit dit eiland het vleesch van een os (die de volgende week geslagt zal worden) bij particulieren te koop liet aanbieden voor 35 Cts. de 5 onsbij de slagers betaalt men 50 Cts. Volgens de Rozendaalsche Courant heeft een pastoor aanvrage om „vergunning" gedaan ten behoeve eener R. Cath. Vereeniging. Die man was zeker ook voorstander van een „Schaepmannetje". Op de Lauriergracht te Amsterdam, is een jongen, die zijn ontbijt gebruikte, in een stuk brood gestikt. Alaaar zyn 6 politie-agenten noodig geweest om één dronken lijkdienaar van het ijs op den wal te krijgen. In het Russische leger zal ieder regement soldaten 16 honden krijgen om op de jagt te gaan, niet op hazen maar op wolven. Te Groenlo is een 60-jarigeland bouwer, des morgens vroeg bezig zijnde om korenscho ven van den zolder te werpen, door het luik gevallen en nog dienzelfden dag overleden. Die man had ook beter nog wat kunnen slapen. Een handelaar in modeveeren te Baltimore, die volgens een daar ter stede uitkomend blad, voor een tiental jaren een papegaai leerde, om als een dame in zijn winkel trad te roepen„o, wat eene schoone vrouwis nu milli- onair. Een ouderling onder den B. is zoo verliefd op de vrouw van zijn onderdaan, dat hy besloten heeft zijne vrouw maar voor verschrikker in eene van zijne kerseboomen te gebruiken. Groot Panorama te Ba. bij Saartje, op 7 dezer. Het doek zal voorstellen de slag bij Waterloo, op het oogenblik (tusschen 7 en 8 ure 's avonds) dat de Hollandsche, Engelsche en Duit- sche troepen de Fransche armee tot terugtrekken noodzaken, terwijl een hevige onweersbui over de strijdende legers dreigt los te barsten een en ander zal worden opgeluisterd door eenige festiviteiten met een gecostumeerde optogt. Programma's zijn a 25 Cts. te bekomen bij schoon-papa. De vrouw uit de Jut land moest haar babbeltong wat in toom houden en liever hare schulden betalen, want anders zal al het oude publiek worden gemaakt. Haagsche Brieven. Den Haag, 31 Januari. Met horten en stooten en ondanks eene onver draagzame redevoering, door den heer Keuchenius te Zaandam uitgesproken, is dan toch de Liberale Unie tot stand gekomen. „Zal" schrijven thans de vijf be sturen, „dit doel (gemeenschappelijk handelen, ten einde aan de liberale beginselen opnieuw den invloed, op het staatsbeleid te verzekeren, waarop zij aanspraak hebben) verwezenlijkt kunnen worden, en de Liberale Unie met ter daad levensvatbaar zijn, dan behoort het grootst mogelijke aantal van de georganiseerde groepen harer geestverwanten bij haar zich aan te sluiten. Daardoor kan verscheidenheid van inzicht, hoe eerbied waardig ook op zich zelf, plaats maken voor zoodanige eenheid, als door de eischen der practische politiek raadzaam wordt geacht. Daardoor tevens kan aan de besluiten der Liberale Unie worden toegekend, het zedelijk gezag, dat aan eene wel overwogen en vast beraden uiting der openbare meening kwalijk kan wor den ontzegd." Toch vloeiden de dagbladen in de laatste weken over van betoogen, welke de strekking hadden om de Li berale Unie nog schipbreuk te doen lijden. Zij ont moette op baren weg tweeërlei tegenstandvooreerst de tegenkanting der Kappeijnianen, die de Liberale Unie onnoodig achten, wanneer men Kappeijue maal ais leider aanneemt (in de liberale kiesvereeniging de Grondwet te 's Hage kwam de tegenkanting, vooral van liberale zijde) en in de tweede plaats de hard nekkige oppositie der Arnliemsclie Courant. Men kan in zeker opzicht de Arnliemsclie over die oppositie niet hard vallen. Sedert jaar en dag. heeft de Arnliemsclie aan alle kiesvereenigingen den dood gezworen en als zij den oorlog verklaart aan iedere kiesvereeniging in het bijzonder, is het niet meer dan natuurlijk en con sequent, dat zij ook eene verzustering van kiesver eenigingen afkeurt. Maar een ander bezwaar van de Arnliemsclie is bepaald onbegrijpelijk. Eene Liberale Unie zou onnoodig zijn, omdat er geene eendrachtige liberale partij in Nederland meer bestaat. Voor ieder verstandig mensch zou dit argument veeleer een reden zijn om te erkennen, dat daardoor de noodzakelijkheid der Liberale Unie juist wordt bewezen. Juist daar waar verdeeldheid heerscht, moet naai- eensgezindheid worden gestreefd. En nu nog een woord over het opgaan van den heer Keuchenius naar Zaandam. Reeds heeft het Handelsblad zijne rede „eene valsche getuigenis" genoemd. Volkomen terecht. Willens en wetens is de heer Keuchenius te Zaandam tegen de Liberale Unie te velde getrokken, als ware zij het werk van den heer Levy, en was de beweging om in Nederland eene Liberale Unie te vor men eene semietische. Met genoegen las ik hoe de Brielsclte Courant den heer Keuchenius daarover reeds heeft gegeeseld. „Wat doet de heer Keuchenius" zeide dit blad „hij tracht den volke diets te maken, dat, waar een Isrlaëiet pre sident is van de vereeniging, die de Liberale Unie op touw zet, die Liberale Unie en eigenlijk het geheele liberale bent is, wat men noemt een Jodenboel, omdat hij weet dat de licht opruibare onontwikkelde menigte gemakkelijk is op te zetten tegen de Joden, en daar mee indirect tegen de liberalen." De heer Keuchenius toonde buiten de kamer dezelfde te zijn als in de kamer. Wat hij bespreking der alge- meene landsbelangen noemtis uitsluitend te getuigen voor zijn christelijk geloof. En wat zijn christelijk geloof isj? Dat is allen, die niet zoo denken als hij, te verketterenin onoprechten stijl vooral geloofshaat aan te kweeken; van het feit, dat er in Nederland eenige uitstekende Joden gevonden worden, die zich met de openbare zaken inlaten, gebruik te maken om tegen beter weten aan, den tegenstander te bekladden en een liberaal streven als een semietisch streven te karakteriseeren. Bij uitstek leerzaam is zulk eene rede van den heer Keuchenius zij bewijst, welk gevoel in het diepst van het gemoed van dien redenaar heeft wortel gevat; zy bewijst, dat hij zoo gaarne de tijden der republiek zou willen doen terugkeeren, aan de Hervormde kerk hare opperheerschappij zou willen wedergeven en anders denkenden, zoo niet vervolgen als Stocker, dan toch onderdrukken. Aan Middelburg komt thans de eer toe, in plaats van den verdraagzamen Van Eek, nahr de Tweede Kamer te hebben afgevaardigd, een protestant, die een onderscheid maakt tusschen de zonen van hetzelfde Vaderland en die het strevën van iedere ver eeniging verdacht maakt, wanneer zich aan het hoofd van het bestuur daarvan een knap man bevindt, toe vallig van - Joodsche afkomst, maar die genoeg vader landsliefde heeft om voor de openbare zaak te ijveren en genoeg talent en denkkracht, om in zoodanig bestuur zelfs een schitterende plaats in te nemen. Te recht zegt dan ook een schrijver in de Amster dammer van heden„zyn woorden slaan natuurlijk op de Liberale Uniedeze moet reeds van stonde af aan nog vóór zij in werking treedt, verdacht gemaakt wordende heer Keuchenius, die weet dat het Neder landsche volk een godsdienstig volk is, maakt van die in mijn oog zeer voortreffelijke eigenschap gebruik, om het te doen voorkomen, alsof de Liberale Unie iseene anti-christelijke. Ik meen te moeten aannemen, dat liij dit tegen beter welen aan doetdat hij de gods dienstige hartstochten opzweept om daardoor te trachten den aanhang zijner partij te vergrootendat is onedel de christelijke godsdienst is een godsdienst der liefde zij moet niet gebruikt worden om haat en tweedracht te zaaien, maar om liefde en vrede te bevorderen". De heer Levy heeft bovendien den hoon niet ver diend, dien de heer Keuchenius hem en zijn geloofs- genooten wilde aandoen. De heer Levy is een onzer scherpzinnigste rechtsgeleerden, meest begaafde redenaar even groot wijsgeer als jurist, en het is zelfs eene schande voor Nederland, dat, waar aan zoovele middel matige bekwaamheden, hoogleeraarambten werden toe vertrouwd, den heer Levy nooit een professoraat is aangeboden. Zijn wetenschappelijk gehalte is zwaarder dan van de meesten zijner tegenstanders. Onderscheidene zijner werken werden in Duitschland vertaald. En wanneer nu de heer Levy, te midden van zijn rechts geleerden arbeid, zijn tijd en krachten wijdt aan de beginselen, die hij juist om zijne afkomst, te meer lief heeft, dan verdient hij daarvoor eerder hulde dan blaam en is zijn tijdelijk presidentschap een ondubbel zinnig bewijs hoe hoog zy ne geestverwanten hem schatten. Waarlijk, onze kundige Joodsche landgenooten stellen zich in den regel niet zóó op den voorgrond, dat wanneer er één een milimeter naar voren komt, an dersdenkenden hem een decimeter zouden moeten terug dringen. Mij is het bekend dat bij vele bekwame Semieten in ons land, teneinde geen aandacht te geven, eerder eene neiging bestaat zich op den achtergrond dan op den voorgrond te plaatsen. En daarom is het zóó dubbel kwaadaardig, wanneer zoogenaamd be schaafde en ontwikkelde, maar inderdaad kwaadsappige en onverdraagzame mannen, als de geestdrijver, die Middelburg vertegenwoordigt, eene liberale beweging, waaraan de uitstekendste Christelijke rechtsgeleerden, kooplieden en industrieëlen mêedoen, in verdenking brengen, alléén omdat er bij al die besturen toevallig ook één Jood gevonden wordt en die Jood bij toeval juist tot de keurbende der wetenschap behoort. V. Stoomboot „ZIERIKZEE". STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam Fehruai'ij 1885. Van ZIERIKZEE Vrijdag 6 'smorg. E Zaturd. 7 Zondag 8 Maand. 9 E Dingsd. 10 Woensd. 11 Van ROTTERDAM Dond. 5 'smorg. 10, Zaturd. 7 10, Zondag -8 10, Maand. 9 11, Dingsd. 10 10, 10,Woens. 11 10, I». O. OLIVIER. ST0031B00TDIENST Middelburg, Vlissingen en Rotterdam. Februari 1885. Van Van Rotter Vlissingen Middelburg dam n. Mid naar naar delburg en Rotterdam Rotterdam Vlissingen Donderdag 5 voorm. 9, Vrijdag 6 voorin. 7,15 voorm. 8, Zaturdag 7 9,— Maandag 9 7,15 8,— Dingsdag 10 9,— STOOMBOOT „Zierikzeesche Koophandel". DIENST AmsterdamRotterdam. VertrektZONDAG 8 FEBRUARIJ van Zierik zee naar Rotterdam en Amsterdam en vertrekt DONDERDAG 's morgens vroeg van Amsterdam, langs Gouda en Dordrecht naai* Zierikzee. Informatiën bij G. ACHTERBERG. Sthvïrtenticn:. Bevallen van een Meisje, M. J. LOUWERS Kappers. Cats, 30 Januari 1885. Bevallen van eene Dochter, P. de* RIJKE Patmos. Sir-Jansland, 31 Januari 1885. Voorspoedig bevallen van een Zoon, J". de VOS—van Gastel. Zierikzee, 4 Februari 1885. Heden morgen, overleed onze geliefde Moeder, de Weduwe M. C. van WESTEN, geb. Neeltje Kooijeman, na eene kortstondige ziekte van slechts vijf dagen, in den ouderdom van 63 jaren, diep betreurd door hare Kinderen. Delpsiiaven, A. UIL. 31 Januarij 1885. J- C. UIL—van Westen. Allen, die hunne deelneming betoonden bij 't overlijden van mijnen Vader, wordt namens de naaste betrekkingen daulc gebracht door Zierikzee, P. van der HAVE. 4 Februari 1885.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1