/I l lll kZI I SI III NIEUWSBODE. No. 5054. 4lste Jaarg, Ot »i(f setoff 5 Februarij 1885. u) Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. A D V J5 RTENTI Nvan 1—8 regels 80 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags vooriniddags 10 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. BEKENDMAKING. Besmettelijke Ziekte. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op Art. 21 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) MAAKT BEKEND dat in de afgeloopen week (gerekend van Zondag den 25sten tot en met Zaturdag den 31 sten Januarij 1885), bet aantal der door ROODVONK aangegeven aangetaste personen bedraagt 3 en dat der aan die ziekte overledenen 2. Zierikzee den 1 Februarij 1885. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. KENNISGE VINGr De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag, den 3 February e. k., des namiddags te 2 uur, op bet Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 31 Januarij 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen Stukken. Voorstel tot onderhandsche aanbesteding der uitdieping van een gedeelte der Nieuwe Haven, enz. POSTER IJ E N. De post in de richting naar Berg en-op-Zoom vertrekt van af heden, des namiddags, weer op het gewone uur te 3 u. 30 m. Zierikzee, De Directeur. 31 Januari 1885. M A R E E U W. Nieuwstijdingen. Slmcri'&a, De stilstand van zaken noopt vele landverhuizers om naar Europa terug te keëren, ook omdat de vracht prijzen zeer laag zijn. Vooral Duitschers, Italianen, Polen en Hongaren klagen er over, dat zij geen werk meer kunnen vinden. Ook de steenkolenmijnen in Penn- sylvanie worden door velen verlaten. De volgende mededeeling verscheen in „The Ame- rikan Register" van deze week. Een zekere Lendert de Brayn (Leendert de Bruin,?), een Hollander, mag de Prins van de Amerikaansche selderijmarkt genoemd worden. Vijftien jaar geleden was Brayn een arme tuinier, die uit moerasgronden in Michigan zijn onder houd dacht te halen. Na alles geprobeerd te hebben legde hij zich op selderij toethans is zijn gewas het geheele land door beroemd, en Brayn is een rijk man. Wat twaalf jaar geleden in Allegan County slechts een moeras wasis nu een uitgestrekt selderijveld, waarbij een grond van 100 acres een tuintje zou genoemd worden. De oogst van 1884 werd op 5000 tons gerekend. Op een enkelen acre teelt Brayn 20,000 stokken, die op de markt 45 cent (in Nederlandsch geld) per dozijn opbrengen. De Times" geeft het volgende onpartijdige verslag van den internationalen wedstrijd te Leeuwarden „Eene internationale hardrijderij op schaatsen had, onder de leiding der Hollandsche Schaatsenrijders- vereeniging, Woensdag plaats nabij Leeuwarden (Hol land), waarbij „Fish" Smart, de welbekende hardrijder, een der mededingers was. De baan was een weinig langer dan eene Engelsche mijl, en de eerste prijs was de gouden medaille voor het „championship of the world" en 600 gulden (50 p. st.), de tweede prijs 25 p. st. en de derde. 15 p. st. De uitslag van den wed strijd was, dat de Hollanders hunne suprematie als snelrijders op schaatsen handhaafden. Gedurende den nacht was er verandering gekomen in hetweder, en er stond 3 duim water op het ijs. „Fish" Smart, de Britsche kampioen, werd bij deD eersten rit geslagen door B. Kingma, van Giekerk, die het vlugste reed, n.l. in 3 min. 313/s sec. 't Is evenwel billijk, te doen opmerken dat Smart sedert Januari 1881 niet aan eene hardrijderij had deelgenomen en dat hij voor dezen strijd slechts drie dagen na zijne aankomst in Holland gelegenheid had gehad om zich te oefenen. Smart bleef eerst over eene aanmerkelijke lengte vóór, maar daarna kon zijn tegenstander, geholpen door de betere voor waarden waaronder deze verkeerde, hem voorbij_ stre ven, en in eene schitterende race werd de Britsche vertegenwoordiger geslagen, met een verschil van 10 ellen. Wanneer bewaarheid wordt hetgeen de „St. James Gazette" meldt, gaat de hoofdstad van Engeland een duistere toekomst te gemoet. In genoemd blad komt een blijkbaar authentieke mededeeling voor van een agent van den Amerikaanschen leider der dynamiet- partij Rossa, waarin gezegd wordt, dat de plaats ge had hebbende ontploffingen slechts voorboden zijn van veel meer verschrikkelijke aanvallen. Enkele pogingen zullen voortaan niet meer gedaan worden. Door den verkiezingsstrijd van een president in Amerika waren de middelen, waarover het comité der dynamieters konden beschikken, niet aanzienlijk, doch thans kan het over belangrijke sommen beschikken, terwijl het bovendien een legaat van 200.000 dollars ontvangen heeft van een der ijverigste fenians te Philadelphia. Men is volstrekt niet bevreesd voor een wet in Amerika op het gebruik en vervoer van ontplofbare stoffen. Bovendien is hun hoofdkwartier thans in Europa, hetzij in Antwerpen. Boulogne of Havre, maar gewoonlijk te Parijs gevestigd. Slechts een kleine hoeveelheid van het dynamiet, dat voor de aanslagen op Zaterdag 11. gebruikt is, kwam uit Amerika de grootste helft kwam uit Frankrijk, door vrouwelijke agenten reeds zes maanden geleden bij kleine hoeveelheden ingevoerd. De dynamietmannen hebben thans dynamiet genoeg voorhanden, om geheel Londen in de asch te leggen. De agent, die bovenstaande mededeelingen aan de „St. James Gaz." mededeelt, zegt de daders van de jongste aanslagen te kennen. In minder dan twee jaren zijn te Londen zeventien misdaden met dynamiet of pogingen daartoe gepleegd, en hetgeen de ongerustheid nog meer doet toenemen is de juistheid, waarmede de boosdoeners thans hunne euveldaden volbrengen. 2Puit0füllKTMÏ. Een paar jongelieden te Breslau, die's nachi s wat „opgewonden" van een partijtje thuiskwamen, gingen bij ongeluk een trap te hoog en morrelden met hun sleutel aan de deur der dienstbodenkamer van hun bovenbuurman, een kapitein. De meisjes, meenende dat er inbrekers en moordenaars waren, schreeuwden om hulp. De kapitein kwam er op aan, met een geweer gewapend en loste drie hagelschoten op de jongelieden. Een hunner werd daardoor zoo ongelukkig getroffen, dat hij levenslang een stijven arm zal behouden. De kapitein werd wegens die overijlde handelwijze door een krijgsraad gestraft en hij nam dientengevolge ontslag uit den dienst. Daarenboven stelde de gewonde jonkman een eisch tot schadevergoeding tegen hem in. Die eisch werd toegewezen, en thans is de kapitein ook in de laatste instantie veroordeeld om den gewonde al de kosten zijner verpleging en genezing te ver goeden, en hem levenslang een toelage van 70 Mark per maand uit te keeren. ÜSelgi®. De „Chronique" meldt, dat Armand Peltzer, een der moordenaars van den Antwerpschen advocaat Bernays, in de gevangenis te Leuven, „om redenen van gezondheid", vergunning gekregen heeft, zijn moeder, zijn dochter Mariette en zijn eveneens tot levenslange opsluiting veroordeelden broeder Leon nu en dan te zien. De bezoeken worden afgelegd in de kamer van den directeur, en de gevangenen dragen daarbij niet het boevenpak. Daar de aanvraag om plaats in de machinen- galerij blijft aanhouden, heeft het uitvoerend comité der Antwerpsche tentoonstelling besloten eene nieuwe uitbreiding aan de gebouwen ce geven. Het huis Heil- man-Ducommun van Mulhausen heeft eene ruimtevan meer dan 400 vierkante meters aangevraagd. Verscheidene landen van Europa beginnen in de tuinen paviljoenen op te richten, die, te oordeelen naar de plans en teekeningen, met elkander in sierlijk heid en rijkdom zullen wedijveren. Te beginnen met 1 Februari is tot de bepaalde verdeeling der plaatsen reeds overgegaan. De Fransche koloniale afdeeling zal bijzonder uitmunten en tevens zal men er afdeelin- gen vinden van Portugal, Nederlandsch Indië. is dit zeker vragen wij en verschillende landen van Amerika. Onder de belangwekkende nieuwigheden in de tentoonstelling, moet men de scheepvaartsafdeeling tellen. Frankrijk zendt voor deze sectie stoomsloepen en vaartuigen van verschillende soort, welke in het Schippersdok zullen worden geplaatst. Engeland heeft plan eene dergelijke inzending te doen en de groote fabriek Vulcan" van Stettin zal eene belangrijke en gezamelijke tentoonstelling inrichten, namelijk van de producten der voornaamste stoombootbouwers van Duitschland. Belgie zal een stoom-aviso afzenden, ge bouwd voor rekening van het gouvernement. De Internationale werkgalerij zal vooral prachtig zijn. Verkoop van gefabriceerde voorwerpen zal toege laten worden. Leeuwarden, 31 Jan. Door Remke Van der Zee zijn in de jongst verloopen week de volgende prijzen behaald Woensdag te Bolsward, 100, Don derdag te Franeker, f 100, Vrijdag te Sneek, ƒ100, Zaturdag te Zwolle, 150, Zondag te Krommenie, 40, Maandag te Amsterdam, 300, Woensdag te Leeuwar den, 300. Te zamen dus 1090 Omtrent den prijswinner bij de Internationale hardrijderij op schaatsen verneemt het „N. v. N." de volgende bijzonderheden Pieter Bruinsma is geboren te Lemmer. Zijn vader was schipper. Hij is de jongste van tien zonen en op 't oogenblik 27 jaren oud (24 November geworden); thans kapitein eener veerboot, die van Sneek naar de verschillende andere steden in Friesland vaart, hij is zeer werkzaam, zoo zelfs dat zijne superieuren hem soms moeten dwingen om rust te nemen. Zijn gestalte is lang eü gezetzijn haar en baard zijn blond. Hij is nooit uitgelaten druk, en spreekt niet meer dan het hoogstnoodige. Hij gaat zich nooit aan sterken drank te buiten, doch drinkt van tijd tot tijd zijn borreltje evenals ik en een ander. Alle jaren in October begint hij levertraan te gebruiken en tegen woordig eet hij, met het oog op de wedrennen, dage lijks 30 rauwe eieren. Ook zijne moeder is een stoere rijdster geweest en won o. a. eenmaal in den tijd van eene week negen prijzen met hardrijden. Die thans reeds bejaarde vrouw, drukte hem voor zijn vertrek aan het hart en zeide „Pieter toon heden dat ge man en Fries zijt, want hier geldt het de eer van Vorst en Vaderland." Met die aanmoediging ging hij op weg en overwon. Toen hij alleen de haan afreed, omdat zijn tegen partij weggebleven was, had hij zijn bovenbroek aan gehouden en kwam terug met een groote scheur in het kruis, zoo krachtig zet hij zijne beenen af. In Amsterdam heeft hij erg tegen A. v. d. Berg opgezien, die Castelein er had afgereden. „Nu wou ik winnen, ik wou mijnheeren het was, of ik mijzelven aanjoeg. Ik deed meer dan ik ooit gedaan had, maar ik wilde niet ^verslagen worden door hem." Aldus vertelde hij. Waarom niet door v. d. Berg en wel door een ander, doet hier niet ter zake. „Gisteren zoo zei hij verder wilde ik de eer hebben. Ik had het vast voorgenomen en wanneer de Engelschman maar kon, dan kon ik ook nog wel. Eergisterenavond kom ik in Leeuwarden op klompen met de schaatsen onder den arm in het koffiehuis, waar de Engelsche rijders en anderen iets gebruikten. Men maakte hen op mij opmerkzaam en hunne mon den begonnen langzamer te bewegen. Ik zeiit liekt wol, dat se it ieten er nou net troch krije kinnen." (Het lijkt wel dat ze het eten er nu niet door krijgen kunnen), wat aan de Engelschen vertaald werd en hen deed lagchen." Toen in Sneek bekend werd, dat hij gewonnen had, was de stad in beroering, evenals na een ver kiezing, maar nu zonder partijdigheid. Honderden die niet naar Leeuwarden gegaan waren om de rijderij bij te wonen, gingen nu nog met den avondtrein om de prijs- uitdeelingen bij te wonen. Het bestuur der IJsver- eeniging te Amsterdam haalde Bruinsma van ochtend van den trein met. volle schutterij muziek en in optocht zijn we de stad doorgetrokken. Duizenden menschen waren op de straten om den held te begroeten. Bruinsma woont in zijn schuit en is getrouwd. De heer James Drake Digby, secretaris van het Eng. Schaatsenrijdersbond, te Leeuwarden, heeft vóór zijn vertrek eenige paren Friesche schaatsen aangekocht, waarmede hij door de hardrijders in Engeland proeven wil doen nemen. Men roept van „slechte tijden" en van „honger lijden" bij armen, en men deelt uit Groningen met officiëele cijfers mede, dat in 1883 slechts 1070 pro cessen-verbaal opgemaakt zijn wegens overtreding van de Drankwet, en in het „buitengewoon" slechte jaar 1884 1103." Amsterdam31 Jan. De commissie voor de werkverschaffing berigt dat thans 3589 werklieden bezig zijn, en dat deze week weder 545 aanvragen zijn gedaan. Wekelijks wordt ƒ18,000 uitbetaald, zoodat behoefte aan geld blijft bestaan. Een aannemer van eene groote partij hemden voor het leger hragt de commissie in aanraking met de bestuurderessen van „Arbeid Adelt", zoodat ook een groot aantal vrouwen werk vond. Deze week zijn aan giften ingekomen ƒ2933, totaal ƒ137.556. Een particulier berigt uit Montevidio meldt, dat de justitie aldaar de hand gelegd heeft op gebroeders Tobias. De bij eene vorige gelegenheid uit Amsterdam ge vluchte koopman Engels heeft, (zegt men) om een dergelijk lot te ontgaan, inderhaast Buenos Ayres verlaten. Welke gevaarlijke gevolgen het gulzig eten kan hebben, schrijft het „Nwsbl-. voor Ned.", werd Zondag weder te Amsterdam bewezen Het treurig geval had plaats ten huize van den banketbakker E. in de Haarlemmerstraat, en overkwam zijn oom Y. die hij voor dien dag ten eten had ge vraagd. Deze V., een man van 64 jaar, was door tus- schenkomst van zijn neef in het Brittania-gesticht geplaatst, maar kwam van tijd tot tijd bij hem op visite, Hetgeen ook Zondag weder gebeurde. Men at o.a. biefstuk en nu schijnt V. zich den tijd niet gegund te hebben om het genoegzaam fijn te snijden, ten minste hij werd plotseling erg benauwd, en ondanks spoedige hulp, gaf hij weldra den geest. Bij onderzoek bleek, dat hij door een te groot stuk biefstuk gestikt was. Dingsdag is voor de regtbank te Amsterdam de zaak behandeld der vrouw, die haar tienjarig dochtertje in den schouder had gebeten. Het is gebleken, dat zij voortdurend haar kind mishandelde wanneer zij dron ken was. Het O. M. eischte tegen haar twee jaren gevangenisstraf en 8 boete. De gevierde actrice, Mevrouw FrenkelBouw meester, tot nu toe aan het tooneelgezelschap van den Heer van Lier verbonden, zal met lo. September a. s. optreden bij het „Nederlandsch Tooneel", dat den Stads-Schouwburg bespeelt. Van haar zamenspel met haar broeder, den heer Louis Bouwmeester, mag veel verwacht worden. 's Gra venliage1 Febr. Heden is alhier be kend geworden, dat H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden verloofd is met Prins Albert Frederik van Saksen Altenburg, luit.-gen. in Pruissischen dienst. In het ontwerp tot wijziging der drankwet moet o. a. de gecombineerde nering zijn toegelaten in dien zin, dat niet het tappen, maar wel het verkoopen bij de flesch aan andere neringen verbonden kan worden. Een dief met eergevoel. In de Haagsche kroniek van 't Handelsblad" lezen wij o. a. Het is treffend karakter en gevoel te ontdekken bij een paria der maatschappij, die zes jaar voor diefstal gevangen had gezeten, en na op vrije voeten te zijn gesteld, zich weder aan diefstal schuldig maakte. De jonge advocaat, die den recidivist verdedigen zou, be zocht hem in de gevangenis alhier en ontving van den beschuldigde een trouw en uitvoerig levensrelaas. Hieruit bleek, dat hij van een gebroedsel vagebonden afkomstig is. Vader en moeder, broeders en zusters hadden zich aan 't goed van den naaste vergrepen, en tengevolge van allerlei ongeregtigheden herhaaldelijk gedwongen huisvesting van den staat genoten. Geen wonder dus, dat den beschuldigde in quaestie het on derscheid tusschen mijn en dijn niet helder voor oogen kon staan. Toen de pleitbezorger dit hoorde, gaf hij dadelijk te kennen, dat dit een gewigtig argument ten gunste van zijn cliënt kon zijn. Doch hier kwam de dief ten sterkste tegen op. »Neen, mijnheer, neen, mijn ouders mogen niet ge noemd worden voor de heeren. Dat wil ik niet. Om mijne familie nog eens in 't publiek zwart te maken, dank je wel. Laat die goede menschen met rust. Ik zal mijn straf wel dragen. In de zes jaren, die ik heh gezeten, heb ik 120 gulden verdiendlaten ze me nu weer eens zes jaar geven, dan spaar ik weer 120 gul den door hard werken. Dan heb ik 240 gulden bij elkaar. Daarvoor koop ik een scharesliep en kan ik mijn kostje verdienen. Toen ik uit de doos kwam, stond ik op straatik kende niets, geen ambacht of handwerk. Ik moest toch eten, kon nergens wat ver dienen, eu uit armoe stal ik een kleinigheid van een schip. Als u nou van mijn ouders sprak, dan sturen ze mij nog naar de Schans, naar die oude zuipers Neen, mijnheer, daar ben ik nog te trotsch voorSpaar mijn vader en moeder, en laten ze me zes jaar geven, dan zal ik het later wel beter maken Etten 30 Jan. Een jongen van 15 jaar, die reeds door liefdevuur gekweld werd, heeft, om zijne beminde een cadeau te geven, van zijn meester een gouden ring ontvreemd en later nog, uit een ongesloten lade, eene som van 2,50 om vertering te kunnen maken. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. "VI issingen 9 31 Jan. De laatste drie van Oost- Indië binnengekomen schepen, „Maïbit, Jan van Haaf- ten en Insulinde," alle met kóffie geladen, zullen waarschijnlijk hier allen lossen en in liqhters worden overgeladen. Daardoor is aan de havenwerken voor vele handen wat te verdienen. Buitengewone klachten over grooten werknood hoort men hier niet. Op de zandduinen voor het nieuwe badhotel waren een 100 man met afgraven van het duin geruimen tijd bezig. De vereeniging tot werkver schaffing heeft een 60 man in 't werk voor 't afgraven der wallen en het maken van den nieuwen toegangs weg naar het badhuis. Op de K'on. maatschappij „De Schelde" waren deze week nog 232 man aan het werk. De meesten, die op laatstgenoemde fabriek werden ontslagen, zijn naar elders vertrokken. Goes, 1 Febr. Om niet te laat te komen, heeft de heer Van Lier uit Amsteidam nu reeds aanvrage gedaan om met kermis voorstellingen te mogen geven in de schouwburgzaal. Bij den Gemeenteraad was ingekomen een adres van de firma Weduwe Massee Zoon en 200 anderen, inhoudende klachten over de onbegaanbaarheid van den toegangsweg naar het station en van de parallelwegen naar de goederenloods, met het verzoek om de wegen te doen bestraten. Door Burgemeester en Wethouders was een onderzoek ingesteld naar de kosten van zoodanige bestrating en volgens rapport van den bouwmeester zou dat 10,000 kosten, eene uitgaaf, die de gemeentekas niet lijden kon, temeer omdat de mogelijkheid bestaat, dat bij aanneming van het regeeringsvoorstel tot terugneming van Vs der personele belasting, de gemeente eene min dere ontvangst van 4500 hebben zal. De meerderheid van den raad vond geen termen om aan het uitgedrukte verlangen om een straatweg te voldoen. Vermoedelijk' evenwel zal ten behoeve van de voetgangers een klin kerpad naar het station worden aangelegd. Uit de rekening en verantwoording der commissie voor de Nieuwjaarsbedeeling blijkt, dat de collecte heeft opgebragt 332,707, en het batig saldo van vorige rekeningen bedroeg 116,08 waarbij nog komt 3,15 rente. Aan 286 gezinnen en alleenloopende personen werd gegeven per hoofd 2 pond brood, 4 ons spek en 20 turven en per kind 1 pond brood en 2 onsen spek. Na deze buitengewoon goede bedeeling bleef een batig saldo van 175,23. Wel verdiend was het applaus, waarmede het voor stel van den Burgemeester werd ontvangen om deze rekening en verantwoording onder dankzegging aan de commissie goed te kernen. Op onverklaarbare wijze is Vrijdag een 17jarig jongeling te water geraakt en verdronken. Na vier uur heeft hij, wegens ongesteldheid, zijn patroon verlaten, en Zaturdag-middag heeft men zijn lijk gevonden. Of hier aan een ongeluk of iets anders moet gedacht worden, kan natuurlijk niet beslist worden. Heden avond gaven de heeren Thorn, Homes en Fey eene anti-spiritistische seance. De heeren begeven zich naar Engeland en op hunne doorreis doen zij Goes en Middelburg de eer van een bezoek aan. Het vermoeden, dat de vermiste schoenmaker uit Wolfaartsdijk onder het ijs geraakt zou zyn, is be waarheid. Donderdagmorgen heeft men zijn lijk in eene sloot onder gemeente 'sHeerenhoek gevonden. Het traktement van W. Hage, postbode te Drie wegen is verhoogd met 100 per jaar. Tholen, 1 Febr. Het Nutsdepartement alhier, heeft met algemeene stemmen besloten, het bekende voorstel Nijmegen, niet te ondersteunen, Door den Minister van Waterstaat, is met 1 Febr. als postbode van Tholen op Bergen op Zoom benoemd Anne Feemstra en als besteller te Tholen J. Vercouteren. Brouwershaven31 Jan. Het Departement Schouwen der Maatschappij tot „Nut van 't Algemeen" heeft met algemeene stemmen besloten zich met het bekende voorstel van het Departement Nijmegen, in zake de stichting der kweekschool voor bewaarschool- houderessen niet te vereenigen. Zïei'ilciKoe,2 Febr. Gedurende deafgeloopen maand bedroeg het aantal overledenen alhier 34 in de maand Januarij 1884 waren 17 personen overleden. De stoombooten „Zierikzee I en II" hebben gis teren de dienst hervat en de reis tot Rotterdam onge hinderd volbragt. Alzoo zijn onze eilandbewoners thans wederom in directe verbinding met de overige provinciën. Gelukkig hadden wij echter gedurende de kortstondige vorst alle mogelijke hulp van de Directie der Spoorbootmaat schappij, daar zij, begrijpende als door de provincie gesubsidieerddaartoe verpligt te zijnalles aan wende om de reis van Zierikzee tot Catasehe Veer zoo goedkoop mogelijk te maken. Immers op dehzelf- den dag dat de Zierikzeesche- en Middelburgsehe Stoombooten de dienst moesten staken, bragt zij het zoogenaamde ijs-tarief in werking, dat zeer ten voor- deele van de dienst heeft gewerkt, daar voorzeker de hoogere inkomsten wel zullen hebben opgewogen tegen de meerdere uitgaven, veroorzaakt door het ijs. Waren wij alzoo dankbaar en tevreden, dit schijnt minder het geval te zijn met eenige Handelsreizigers, van wien wij het volgende ter plaatsing ontvingen Aan de Directie der Zeeuwsche Spoorlootmaatschappij. De ondergeteekenden, op 29 en 30 Jan. jl. met de Spoorboot van Catsche Veer naar Zierikzee vertrokken, moesten voor hunne koffers, die zij respectivelyk 3, 2 en 1 stuks hij zich hadden, 33 Cts. per stuk aan vracht betalen, terwijl hen voor 1 '/4 uur varens ƒ1,80 per persoon aan passagiersvracht werd gevraagd. Wat hiervan de reden is, kunnen ondergeteekenden niet begrijpen, daar gedurende de geheele reis hoege naamd geen ijs te zien was. Th. Cocx, Amsterdam. P. Hendriks, F. Venneman, Oeinck, R. v. Puffelen, Rotterdam. Tot geruststelling van Heeren Reizigers kunnen wij mededeelen dat, nu er nog geen ijs op de Zeeuwsche Stroomen is, ook het ijs-tarief is opgeheven. De aanvrage om concessie voor het aanleggen eener telephoonleiding van Colijnsplaat naar Kortgene door den heer mr. L. A. Bybau is, naar wij vernemen reeds verzonden, zoodat er zeer groote kans bestaat, dat spoedig de werkzaamheden voor den aanleg zullen beginnen en deze gemeente eerlang in directe aanslui ting met het groote telegraafnet zal zijn. Omtrent de landverhuizing naar de Transvaal wordt in een hier te lande ontvangen brief, welke men aan het „N. v. d. D." ter inzage verstrekte, het volgende gezegd, dat wij meenen onder de aandacht onzer landgenooten te moeten brengen De toestand in Zuid-Afrika is tegenwoordig treurig. Er is geen werk, geen geld, duizenden lijden armoede. De talrijke werklieden, die uit Nederland naar de Transvaal, vooral naar Pretoria komen, vinden daar niet, zooals hun was voorgespiegeld, ruimschoots gele genheid om geld te verdienen. Zij zien zich spoedig tot een treurig omzwerven en gebrek lijden veroor deeld, en een groot aantal hunner trekken te voet Natal en^den Oranje-Vrijstaat in, om te trachten daar iets te verdienen. „Waarschuwt", zoo zegt de briefschrij ver, „toch alle werklieden tegen landverhuizing naar Zuid-Afrika. Overal treft men hier Nederlandsche werklieden aan, maar in den treurigsten toestand, hongerig, haveloos en vaak nog blijde, het vuilste werk te kunnen ver- rigten. Zuid-Afrika heeft in dezen tijd geen Hollanders of Engelschen meer noodig, en wie toch de reis wagen, zullen zich bitter teleurgesteld zien." KERKNIEU WS. Ds. D. v. Popta, pred. te Domburg, heeft het beroep naar Papendrecht aangenomen. HET EINDE VAN DE ZEEREIS naar de Transvaal. Vervolg vak ons vorig No. 25 Oct. Evenals den vorigen dag zeer warm, weinig wind, kalme zee, aan den horizont een schip zichtbaar het wekt bevreemding dat zoo weinig schepen zich op zee vertoonen. Een loos alarm doet ieder schrikken, alle hens vliegt naar boven en snelt naar de post, die hem aangewezen is de hoofdkapitein rustig en majes tueus geeft zijne bevelen, er wordt brand vermoed, de stoomspuiten, de brandslangen zijn en leggen gereed om een zee van water in het vuur te werpen, iedere boot is voorzien van hetgeen bij malheur noodig is, elke matroos gereed zijn werk kalm te verrichtende vrees slaat ons onwillekeurig in het hart, wanneer werkelijkheid dit loos alarm eens mogt vervangen, de zee is kalm en het bemannen van de booten kan rustig geschieden, doch bij de meest kalme zee, is er steeds een groote deining hoe moet dit gaan met storm, wanneer de golven zich huizen hoog verheffen wij zijn duizende mijlen van de kust verwijderd, van een kust onherbergzaam en woest, bewoond, zoo er al menschen zijn, met de meest onbeschaafde der wereld, schepen schijnen dit deel der zee maar weinig te bevaren, dus weinig kans van opgenomen te worden. Het is om er koud van te worden, gelukkig echter wanneer loos alarm de schrik doet verminderen, en alle mannen weder rustig kunnen aftrekken. De loop van het schip 316 mijlen. Zondag 26. Het weder is ruwer geworden, de lucht betrokken, de temperatuur kouder, een overjas blykt op deze breedte nog een onmisbaar en nuttig kleeding- stuk te zijn, en bepaaldelijk eiken passagier, die Zuid- Afrika wenscht te bezoeken, aan te bevelen zich er van te voorzienzoo hij de zijne mogt weggedaan hebben, ons is die nimmer tot last geweest, maar integendeel tot groot genot, ook op de reis in het land. De afwisseling van de temperatuur is grooter dan men vermoeden zou in een land waar de inboorling zich in zeer primitieve kleeding moet behelpen. De wind is zuidelijk, alzoo vlak voor de boeg, het schip slingert hevig, vele passagiers zijn zeeziek, het mid dagmaal wordt schaarsch bezocht, de meesten eten niet, enkelen gebruiken wat op dek, waar de schom meling nog het best te verduren is door die tegenwind liepen wij slechts 295 mijlen. Kerkdienst werd niet gehouden, bijna geen der passagiers zoude die hebben kunnen bijwonen. 27 Oct. Het weder is kalmer, de beweging van het schip rustiger, alle passagiers gevoelen zich opgewekter, iedereen is aan den arbeid, de dames verrichtten hand werken, de heeren aan het werpen met ringen en andere ligchaamsoefeningen, die nuttig voor de digestie zijn; heden maakten wij weder 310 mijlen vaart. 28 Oct. Heden nacht passeerden wij dejliniefeeste lijkheden die veelal tot misbruiken leiden, zijn bij de Engelsche wet afgeschaft en verboden een gebruik (geen verplichting) is het, dat passagiers, die dit voor het eerst doen, een kleinigheid afzonderen voor een extra aan het scheepsvolk, de stewards nemen die giften in ontvangstin hoeverre zij echter aan het doel beantwoorden dat de gevers er mede beoogen, heb ik bij navrage niet kunnen bemerken. Het weder is veel koeler dan onze verwachting was op deze breedte, voor de nachtrust was het echter verkieselijker, dan de drukkende warmte der vorige dagen; wij maakten heden 289 mijlen. 29 Oct. Heden zonnig met sterke Zuidewind, ver schillende zeilen worden afgenomen en weggeborgen, zoodat daarvan verder op de reis geen gebruik zal gemaakt worden, zijnde de Zuidewind (passaat wind) tegen wind. Des avonds was er een zeer geanimeerd bal met muziek door de equipage geleverddoor lan taarns verlicht en met zeilen afgesloten, gaf het een alleraardigste indruk, ook kapitein Winchester bezocht dit bal en bleek een zeer elegant danser te zijn te half elf eindigde de muziek en werd het bal gèsloten. De loop van het schip was 303 mijlen. 30 Oct. De lucht is helder en de zee kalmer, tegen den avond verheft zich de wind en wordt het bepaald koud, dezen avond houden de passagiers le klasse bal er schijnt nu grooter afscheiding le en 2e klasse te bestaan, die den vorigen avond niet waargenomen werd, en iedereen-toeschouwer wasnu werd alle toegang door plaatsing van zeilen afgesloten; ook nu liepen wij 302 mijlen. 31 Oct. De temperatuur is bepaald koud, zoodat alle zomer toiletten in winterdito's veranderd zijn, de passaat is guur, de zee echter kalm, de beweging van het schip regelmatig heden maakten wij 307 mijlen. 1 November. Heden kouder dan den vorigen dag, drijft alle passagiers naar omlaag in salon of hutten, het schip gelijkt uitgestorven, niets te zien van die vrolijke groepen, die het schip zoo gezellig doen zijn waren wij aan land geweest, men zou meenen, allen hunne bestemming bereikt hadden. Het schip liep 308 mijlen, totaal legden wij nu 4611 mijlen van Dartmouth af. 2 Nov. Heden nacht sterke Zuidewind, geeft onaan gename hevige rollingen aan het schip, te 10 ure wordt de kerkdienst ingeluid, door de groote en kleine bel, waardoor zeer in harmonie kerkklokgelui wordt nagebootst, evenwel maken maar weinigen er gebruik van, daar de rollingen op het achterschip, waar kerkdienst in de salon le klasse gehouden wordt, veel sterker ge voeld, wordt dan in het middenschipeen seraphine-orgel door een der dames-passagiers bespeeld, begeleide de zang. 3 en 5 Nov. waren rustig en kalm, des avonds werd eenig vuurwerk afgestoken en een stoomschip van de L. Maatschappij, dat de reis naar Londen over St. Helena maakte, er mede begroetdat schip verliet Kaapstad, alwaar wij den volgenden dag zouden aankomen. 6 Nov. Heden zes 'uur 's morgens zijn wij in het gezicht van Kaapstad, doch mist en regen doen het indrukwekkende van den tafelberg verloren gaan. Te 8 uur stoomden wij de dokken binnen en zijn te 9 uur aan den wal gemeerd. Van de stad geef ik U in myn volgend schrijven mijne indrukken. F. C. Köhler. YERSCHEIDENHEID. Een nieuwe Kleeding. Sinds het vorige jaar is in Duitschland een „profeet" opgestaan, die op het gebied der kleedingstof een nieuwe leer verkondigd, bereids zijne volgelingen bij duizenden mag tellen en speciaal in de mannenkleeding een vrij omvangrijke omwenteling'heeft te weeg ge bracht. 't Is een zekere Dr. Jaeger, vroeger directeur van den dierentuin te Weenen, die door woord en geschrift zijne denkbeelden ingang doet vinden, dat de tegenwoordige kleeding der menschen ten eenenmale moet worden veroordeeld. Hij gaat steeds geheel in wol gekleed, zoowel wat het ondergoed als de bovenkleeding betreft, tot voet en hoofdbedekking toe, en heeft, sedert hij die stof draagt, rheumatisme, krampaderen, zwaarlijvigheid etc., waaraan hij vroeger veel leed, afgelegd. Gevoelde hij zich vroeger slecht geluimd, traag en prikkelbaar, nu daarentegen is hij sterk, vroolijk en gezond. De ophooping van vet en water in het menschelijk lichaam is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de on verstandige kleederdracht, die de zoo noodige trans piratie niet toelaat. Een warme kleedij, waardoor de transpiratie zich een weg kan banen, dus dierlijke wol, heeft hij als 't beste bevonden. Laat een hond kiezen tusschen een leger van wollen stof en een andere, steeds zal hij aan de eerste de voorkeur geven. Trek beur telings een wollen jas aan en een met katoen gevoerd, in de eerste zal men zich 't prettigst gevoelen. In de stoffen uit plantenvezels vervaardigd, blijven de na- deelige uitwasemingen van het lichaam hangen, in die uit dierlijke stof nietzij laten uitzweeting en door straling toe, terwijl zij tevens het lichaam warm houden. In linnen is het transpireerend lichaam afgesloten als in een mantel of jas van Caout-Chouc. Het door Dr. Jaeger aanbevolen mannenkostuum, als het meest bevorderlijk aan de gezondheid, is een nauwsluitende broek, wollen hemd en wollen jas door een gordel om den middel en een band om den hals goed aangesloten. In Duitschland is de „Jaegersche" wol reeds als zware concurrent voor de linnen heeren-artikelen opgetreden en wordt zij bijna in geen-winkel meer gemist. Stoomboot „ZLERÏKZEE". STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam Fehruai'ij 1885. Van ZIERIKZEE Dingsd. 3 'smorg. 8,30 u 4 8,- 6 8,30 7 8, Woensd. Vrijdag Zaturd. Zondag Maand. Van ROTTERDAM Dingsd. 3 'smorg. 10,u. Woens. 4 10, Dond. 5 10,— Zaturd. 7 10, Zondag 8 10, Maand. 9 11, 3?. O. OLIVIEl?. A MSTKR DA MZl KR IKZ K E. vertrekt DONDERDAG 's mor gens vroeg van Amster- dam, langs Gouda en Dord recht naar Zierikzee. Informatiën bij G. ACHTER BERG, te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1