Zllltl Sv/IIMIII NIEUWSBODE. IVo. MUI. Donderdag 20 Januari'j 1885. 4ISU' Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., hunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De ONTVANGER der Gemeente Zierik- EyjpttSÉ** zee verzoekt lien, die over het afgeloopen jaar nog iets verschuldigd zijn, wgggns Hooldeljj ken Omslag, Hondenbelasting, Pachten of uit anderen hoofde, het acliterstallige binnen acht dagen te willen afbetalen. Zierikzee, den 28 Januari 1885. OLIVIER. Algemeen Overzicht. Wij willen gaarne gelooven, dat er zijn, die veel van oorlog voeren houden, die vechtershazen zijn en gewonden en dooden kunnen zien vallen met hetzelfde genoegen als een kegelaar de kegels vallen ziet, maar men houde ons ten goede, dat wij het eene akelige liefhebberij vinden en dat de juichtoonen der over winnaars ons even pijnlijk aandoen als de smartkreten van iemand, die een arm of been afgezet wordt. Waar lijk de mensch moet wel geheel in het soldatenpak zijn ondergegaan, als men zich verkneukelen kan met den aanblik van zoovelen die men gedood of verminkt heeft. En welk een roem er ook voor een volk of voor een leger in gelegen moge zijn, als men van de honder den verslagenen spreken kan, het blijft onzes inziens altijd een roem waarover de mensch zich moet schamen. 't Was niet slechts in de dagen van barbaarschheid dat men stapte op de menigte van vergoten bloed, ook in dezen tijd van beschaving hooren wij die ellendige vreugdekreten. In de vorige week was men in Ew- g-eltmcl uitgelaten van vreugde, omdat er overwin ningen in Egypte waren behaald en de berichten daaromtrent mogen doen blijken van veldheerskunst en van soldatenmoed, zij deden op nieuw zien, hoe het oorlog voeren eene onmenschelijke zaak is, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat de strijders niet opkomen voor eigen recht of bezit, maar eenvoudig de uitvoerders zijn van de dolle plannen en wenschen dei- regeerders, die rustig te huis blijven en de onschul- digen laten slachten. Terwijl wij de Engelsche helden hunne lauweren laten, merken wij toch op, dat men nog verre is van het doel dat men zich heeft voorge steld. Khartoem is nog niet ontzet en het is nog zeer onzeker of men daarin zal slagen. Eene latere tijding spreekt er zelfs van, dat de troepen van den Mahdi die van Stewart zouden ingesloten hebben en indien zich dit bevestigde, zou de toekomst vrij donker zijn. De Koningin heeft inmiddels hare tevredenheid aan de dapperen betuigd, maar zij kan met haren lof het ver lies van zoovele menschenlevens niet vergoeden. Terwijl wij zoo over de Engelschen in Egypte schrij ven, komt ons eene tijding uit Londen ontrusten die geene geringe schrik daar verwekt heeft. Zaturdag ruim 2 uur hadden twee dynamiet-ontploffingen plaats, eene in het Parlementsgebouw (Hoogerhuis) en in de gangen die naar de tribune van het Lagerhuis geleiden. In Westminster-Hall is groote schade aangericht; het westelijk deel van het Parlementsgebouw is nu in een puinhoop verkeerd. Ook volgde eene ontploffing op het voorplein van den Tower. Twee politieagenten werden in het Westminstergebouw gevaarlijk gekwetst. In den Tower waren op het oogenblik der ontploffing vele bezoekers, zoodat ook daar onderscheidenen ge kwetst zijn. Het is wel zeker dat de Fenians weder de oorzaak van dat onheil zijn men is echter nog nie mand op het spoor en twee personen, die men gearresteerd had, werden weder vrijgelaten. Eene latere dépêche zegt dat de ramp in het Lagerhuis nog veel meer omvang heeft dan men in den aanvang dacht. De zetel van den Speaker (Voorzitter) werd vernield en de mid denzaal is zeer beschadigd. Het laat zich hooren dat geheel Londen door een grooten schrik bevangen werd, want waar de vijanden van den Staat zoo in het ge heim hunne snoode plannen weten uit te voeren, weet men niet wat verder gebeuren kan en is men natuurlijk geen enkel oogenblik gerust. Nog nimmer heeft zulk een ernstige aanslag plaats gehad en het valt bezwaar lijk daartegen op zijne hoede te zijn. Gisteren (Zondag) was het voor Franlïi-ijJf een hoogst gewichtige dag, daar de verkiezingen moesten plaats hebben tot herziening van een derde deel van den Senaat. Algemeen is men van oordeel, dat de uitslag dezer verkiezingen, niet alleen van grooten invloed zullen zijn op de samenstelling van dit hooge Staatslichaam, maar dat zij ook van gewichtige be- teekenis kunnen zijn met het oog op de expedition van Frankrijk in andere werelddeelen. Het is toch de wet gevende macht, die de groote sommen Toestaan moet, die voor die expeditiën gevorderd worden. Men verwacht dat velen van de opportimistische leden zullen her kozen worden en dat de meerderheid in dien geest uitvallen zal. Mocht er eene ontbinding van de Kamers uit de gebeurtenissen van het oogenblik voortkomen, dan is het voor het Kabinet te hopen, dat de zaken in Tonkin middelerwijl een gunstiger verloop hebben, want anders zou de partij die de regeering vijandig is, wel eens een belangrijken slag kunnen slaan. De Keizer van Duitschlaiul, die ligt ongesteld was, is alweder aan de beterende hand, zoodat hij de gewone bezoeken ontvangen kan. Men spreekt wel eens van iemand of iets, dat tegen een stootje kan, maar de Duitsche Keizer schijnt tegen eiken stoot bestand te zijn en ondanks zijnen hoogen ouderdom veel te kunnen doorstaan. Misschien moet men er ook bij in acht nemen, dat er van de ziekte en kwalen en onheilen van vorsten doorgaans meer ophef wordt ge maakt dan van die van gewone menschen. Duitschland is er dezer dagen bijzonder op uit, zijne betrekkingen met andere werelddeelen uit te breiden. Zoo wordt nu be raadslaagd over een DuitschTransvaalsch handels verdrag, waarbij onze landgenoot Beelaerts van Blokland de Zuid-Afrikaansche Republiek vertegenwoordigt. Bis marck wil tot eiken prijs zich langs dien weg weder meer populair maken. Omtrent de aardbevingen in Spanje verneemt men nog steeds treurige berichten. Het schijnt wel, dat deze zich van tijd tot tijd blijven herhalen en dat daardoor groote verwoestingen worden aangericht. De Koning heeft zich bij het volk zeer bemind gemaakt en door zijn bezoek aan de door aardbeving geteisterde streken en door de wijze waarop hij daar in het belang der bevolking werkzaam is geweest. Hij werd dan oolc bij zijn terugkeer te Madrid, door eene groote menigte feestelijk ingehaald en verwelkomd. Hetschijnt wel dat het onder de aarde even als daarboven vol beroering is. Althans wij vernamen voor eenige dagen, dat ook in Deneiuarken ligte aardschokken waren gevoeld. In sommige plaatsen meende men daarbij ook onderaardsche geluiden gehoord te hebben, 't Is dus niet genoeg dat de menschen ver warde stemmen laten hooren en verwoestingen aanleggen, zij schijnen de aanwijzing der natuur te willen volgen. Ook in Oostenrijk heeft men het noodig ge acht, eene wet uit te vaardigen tegen de anarchisten. Het huis der afgevaardigden is met de behandeling dier wet begonnen en ofschoon een deel der leden, de Czezen vooral, de wet afkeuren, gelooft men toch, dat de rechterzijde daar voor stemmen zal, en dat slechts enkele wijzigingen daarin gebracht zullen worden. Onder de Joden in Rusland bestaat eene be weging op Godsdienstig gebied. Er wordt eene nieuwe secte gesticht onder den naam van Nieuw-Israël. Het schijnt dat de zaak nogal bijval vindt, althans velen zijn reeds toegetreden. Men zegt dat de secte strekt ter vereeniging van allen, die indertijd, zoodra de secte zich op vasten grondslag zal gevestigd hebben, over zullen gaan in den schoot der Russische Orthodoxe kerkvan de zijde der regeering wordt deze nieuwe secte krachtig ondersteund. Nieuwstijdingen. ünïrtie. In cle „Sum. Ct." vindt men het volgende ver meldt omtrent den dood van den deserteur Cohen „Eindelijk is Ali Cohen dan toch opgehangen. Het werd tijd. De schavuit heeft zich tot het laatste oogen blik zeer brutaal, minstens onbetamelijk gedragen. Verbeeld uop weg van de gevangenis naar de execu tieplaats hadden cle voorste soldaten van het escorte een oogenblik een eenigszins versnelden pas aangenomen, waarop de luitenant van Erpen Roijaards, commandant van het escorte, riep:- „Isiet zoo vlug aan het. hoofd en opsluiten", waarop Cohen dadelijk liet volgen „Daar heb je gelijk aan, luitenant, want hangen heeft geen haast." Onder het voorlezen van zijn vonnis riep hij bij de woorden „desertie aan den vijand", met een stem als een hoofdofficier„Dat liegen ze In drie sprongen was hij op het schavot, roepende „Een twee driehoep Vooraf had hij nog eventjes aan den beul gevraagd „Of hij wel zeker was dat het touw sterk genoeg was, want dat' hij niets zoo onplei- zierig zou vinden als dat hij naar beneden viel". ©ngilttnïï. Omtrent de dynamiet-ontploffingen te Londen wordt het volgende gemeld Miss Davis was met haar getrouwde zuster en zwager in Westminster Hall, en op het punt den grafkelder in te gaan, toen zij op de trappen een in bruin laken gewikkeld rookend pakket zag liggen. Haar zwager, een civiel-ingenieur, schijnt de clynamietlucht geroken te hebben, en schreeuwde vlucht, dit is dynamiet." Een in de nabijheid zijnde politie-agent, Cole genaamd, hoorde dit, en had den moecl het pakket op te nemen, en er mede weg te loopen. Boven aan den trap ge komen, scheen hij het echter door de hitte niet meer te kunnen houden, en wierp het van zich. Een vreese- lijke ontploffing volgde nu, en in den grond ontstond een gat van drie voet in het vierkant en vier voet diepte. Cole en een andere politiedienaar, die ter hulpe snelde, werden beiden zoo zwaar gewond, dat men voor het behoud van hun leven vreest. De zwager van Miss Davis viel in het gat, boven op Cole, en Miss Davis eveneens. De groote zaal was zoo met stof ge vuld, dat men geen hand voor oogen zien kon De beide dames waren niet ernstig gewond, maar hunne kleederen vertoonden een allervreemdst schouwspel. Hare hoeden waren aan flardenhet bont en verder garneersel harer japonnen was weggescheurd, doch het zonderlingste van alles was, dat een dikken wollen onderrok van Miss Davis totaal verdwenen, en geen spoor van de overblijfselen zichtbaar was. De dames zagen er uit als schoorsteenvegers, en hadden geen heel kleedingsstuk meer aan het lijf. Haar geleider was ernstig gewondhij bloedde hevig uit den mond, en na ingeroepen geneeskundige hulp bleek het, dat hij ernstig aan de borst gekwetst was. Al de vensters van de vestibule (Westminster Hall), waarvan eenige van fraai beschilderde ruiten waren voorzien, sprongen stuk en het plafond werd zoo ver nield, dat het daglicht er door scheen. De glasscherven hebben vele voorbijgangers op straat gewond. De hoofdinspecteur van politie Dennery zond on middellijk een zijner agenten naar de naastbijgelegen politiepost om versterking te halen. Maar nauwelijks was die agent vertrokken, of eene tweede ontploffing volgde, 13 minuten na de eerste, waarvan men zich zoo precies overtuigen kon, omdat door die tweede ontploffing al de klokken in 't gebouw op 2 uur 23 bleven stilstaan. Eenige bezoekers, die in het gebouw waren, hadden zich gelukkig na de eerste ontploffing verspreid, zoodat niemand door die tweede gewond werd, daarentegen bragt die tweede ontploffing heel wat schade te weeg. Onder andere zijn bijna al de ruiten in de vergaderzaal van het Lagerhuis gespron gen, terwijl verscheidene zetels, waaronder die van Gladstone 'en John Bright, vernield werden. Sedert de laatste dynamietaanslagen hadden de deur waarders van het parlement strenge orders om aan iedereen den toegang te weigeren die een pak droeg. Men begrijpt dus niet hoe de misdadigers er in geslaagd zijn om hun dynamiet in de zaal te brengen. Huslani. In het Noorden en Oosten van Rusland was de vorst in de laatste dagen zoo streng, dat het kwikzil ver in de thermometers bevroor en de spiritus-thermo- meters 54 graden Celsius aanwezen, gelijkstaande met 97 graden Fahrenheit, derhalve 65 graden onder 0 Fahrenheit. JFranfè r Een driedubbele moord is bij het Fransche plaatsje Bar sur Seine gepleegd. Op een afgelegen hoeve, Gloire- Dieu genaamd, heeft men den eigenaar, Delahache, diens oude moeder en eene dienstbode vermoord ge vonden. De brandkast was opengebroken en al het geld dat daarin lag gestolen. Tot dusverre zijn de schuldigen aan deze misdaad nog onbekend. Eene geheimzinnige misdaad is te Réalmont in het departement Tarn, gepleegd op mevrouw Corneillan, dochter van het gewezen Senaatslid dr. Espinasse, 50 jaren oud, moeder van vijf kinderen, in den geheelen omtrek geacht en bemind. Den 12den dezer had zij den dag te Alby bij haren vader doorgebragt. Na haren terugkeer at zij en praatte met hare schoonzuster tot een uur of halftien, zoo vrolijk en gelukkig als ooit, schreef verscheidene brieven, deed te tien uren met hare bedienden het avondgebed en begaf zich ter ruste. Den volgenden ochtend om halfzes vond de keukenmeid de tuindeur open en zag de nachtmuts en hare mees teres met een der keelbanden afgerukt op den grond liggen. Verschrikt snelde zij naar boven en wekte de knecht. Beiden begaven zich naar de eetzaal, waar alle laden en kasten openstonden en al het zilver op de tafel bijeengehoopt. Eene der waskaarsen in de kroon was geheel afgeloopen, in een zijvertrek was een bureau opengebroken, het geld verdwenen, de boeken op den grond verspreid. Op den schoorsteenmantel stonden drie gebruikte likeurglaasjes en twee Cliar- treuseflesckjes. In den haard sporen van veel verbrand papier. De petroleumlamp, welke mevrouw gebruikte, brandde er nog. In den gang vond men een barer pantoffels, in eene andere kamer eene brandende kaars en een leeggeplunderd geldkistje; eindelijk in de slaap kamer het bed ledig en blijkbaar onaangeroerd. Al de kleederen lagen op een stoel, behalve een rok en de pantoffels. Men heeft geen ander spoor van de vermiste kun nen vinden. Waarschijnlijk had een dief zich in het huis doen opsluiten, die later zijn makkers binnenliet. Mevrouw zal hen aan het werk hebben gehoord, hare kaars opgestoken hebben en zijn gaan zien wat er gaande was, maar overvallen en geworgd zijn vóór zij alarm kon maken. De dieven, moordenaars geworden, zijn gevlucht, het lichaam medenemende om het weg te maken, in de haast het zilver op de tafel achter latende. Een verdacht persoon is in hechtenis genomen. ©©stiewvi;®. Een aardig ijsfeest is dezer dagen door de ijsclubte Weenen gevierd. Er was nl. gemaskerd bal op het ijs, bij het licht van 20 electriscke lampen. Gemaskerde rijders en rijderessen van alle rangen en standen zwierden daar dooreen, en door een 200-tal personen werd een pantomime opgevoerd, waarhij grotwerk en planten, met ijspiegels versierd, als decoratiën dienst deden. Eene groote optocht van gemaskerden volgde tot besluit, natuurlijk ten aanschouwe van een zeer talrijke menigte, zoowel op als buiten het ijsterrein. iP tsfillttnil Bij het laatste Kerstfeest heeft een achtenswaar dige familie te Berlijn een zonderlinge verrassing ont vangen. Dit geschenk bestond namelijk uit niets anders dan een levend klein meisje, en hetgeen dit geval dubbel belangrijk en raadselachtig maaktis het romantische en het ondoordringbaar geheimzinnige, dat de geheele zaak omgeeft en waarschijnlijk, evenals in een roman in het laatste deel, dus hier na ver scheidene jaren, eerst zal opgehelderd worden. Onge veer acht dagen voor Kerstmis werd des avonds om half negen toen mevrouw met hare dochter naar den Schouwburg was en de heer des huizes alleen was geble ven, snel aan de huisdeur gescheld. Een der dienstboden opent na een oogenblik de deur, niemand is er te zien. Echter struikelt zij bijna over een langwerpig zwart pak, dat aan hare voeten dicht voor de deur lag. Een angstig vermoeden hebbende, dat zich dynamiet of andere gevaarlijke stoffen in het pak bevonden, durfde de dienstbode het pak niet opnemen, en ging den heer des huizes roepen. Deze ziet het pak zelf na en neemt het raadselachtige voorwerp in huis. Hij deed het papier los en een net donker mandje met een plaid bedekt kwam te voorschijn. Na deze er afge nomen te hebben, komt eerst een klein hoofdkussen en daarna een prachtig kussen voor den dag, waarop een allerliefst slapend meisje rustte, dat ongeveer veertien dagen oud kon zijn. Spoedig ontwaakte het en zag het met hare groote kijkers rond. Het gewone begeleidende schrijven lag er ook bij en was aan de vrouw des huizes gerigt. Het gaf echter omtrent de herkomst van het wicht weinig ophelderingdaarin werd in zeer hartroerende woorden een beroep gedaan op het bekende, goede hart van den geadresseerde. Het kind zoo werd in het schrijven gezegd was van een zeer goede afkomstzijn vader had wegens achteruit gang der zaken zijn heil in Amerika moeten zoeken en de moeder was niet eens in staat het op te voeden. Om deze reden had zij zich met een bloedend hart van het kind moeten scheiden, om niet iets ergers nog te begaan. Zij wist dat haar kind in goede handen was en de gedachte trooste haar, dat de dame, aan wie zij het kind adresseerde, het als een kerstgeschenk des hemels zou beschouwen en er een goede moeder voor zou zijn. Dat niet geldelijke nood de moeder tot deze daad gedreven heeft, was op te maken uit de kleederen, die er bij gevoegd waren, welke alle met kanten en strik ken versierd en van de fijnste stoffen waren vervaar digd. Men kan zich het bedenkelijke gezicht van de vrouw des huizes voorstellen, toen zij met hare dochter uit den Schouwburg tehuis kwam. Het kind werd onmiddellijk verzorgd, de politie werd van dit feit in kennis gesteld, doch ondanks alle nasporingen heeft men de afkomst van het kind niet kunnen ontdekken. Na eenige dagen ontving de pleegvader een schrijven van het bestuur eener inrigting voor Weezenverpleging om het kind in het weeshuis te bezorgen. Reeds was hij er toe besloten, toen zijn vrouw nog eenmaal den brief der ongelukkige moeder doorlas en daarna ver klaarde het te willen behouden en opvoeden. Ook de pleegvader was hiermede ingenomen. Maastricht25 Jan. De daad voegende bij het woord, hebben eenige personen in Limburg een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij te kennen geven, dat zij het oogenblik gekomen achten om met nadruk de aandacht der Hooge Regering te vestigen op den précairen en bedenkelijken toestand, waarin sedert de laatste jaren de graanbouwende dis tricten van ous land verkeeren en meer bijzonder de Zuid-Limburgsche duliviale kleistreken. Zij vragen bescherming der landbouwnijverheid, vooral bij maat regelen van inwendig bestuur, en wenschen, dat een matig invoerregt geheven worde, op tarwe vooreerst, ten bedrage van ƒ30 per last of ƒ1.25 per 100 KG., op de overige graansoorten en meel zoodanig regt als zou worden oorbaar geacht. Leeuwarden27 Jan. Hoezeer het ijsvermaak ook in andere provinciën van ons land thans eene hoofdrol moge spelen, men kan er zich moeilijk een denkbeeld van vormen, hoe het daarmede in Friesland is gesteld. Het is, als ware het, eene monia glaciei, die zich overal, onder alle rangen en standen, bij mannen en vrouwen, oud en jong, openbaart. Op de scholen alhier wordt om den anderen dag alleen van 912 uur onderwijs gegeven. Verscheidene bureau's en kan toren worden vroeger dan anders gesloten. En wie desnietemin over dag geen tijd tot schaatsenrijden kan vinden, stelt zich 's avonds, bij lichtmaan, schadeloos, zoodat het dan op het ijs in en om de stad wemelt van liefhebbers van het ijsvermaak. In vele jaren ook hadden wij niet zulk deugelijk ijs als dezen winter, daar, wegens den betrekkelijk lagen waterstand, reeds verleden week alle zeesluizen der provincie zijn ge sloten, en dus van zoogenaamd „stroomen" geensprakeis. Groningen, 26 Jan. Zaturdagavond, ongeveer 8 uur, heeft alhier een misdrijf plaats gehad, dat tot allerlei gissingen aanleiding geeft. De arbeider K. vervoegde zich dien avond ten huizo van mejuHrouw de weduwe O., die met een 16jarige dienstmeid een huis in de Hofstraat bewoond. Hij was daar goed be kend en meermalen in dienst der genoemde weduwe als er eenige mannenarbeid te verrigten vielterwijl zijne vrouw reeds eenige jaren als schoonmaakster bij haar werkzaam is. Onder het voorgeven inlichtingen te wenschen van de juffrouw over de waarde van een door hem gevonden Fransch boekje, bleef hij er onge veer uur. De opgegeven reden voor zijn bezoek is zeer waarschijnlijk niet de ware, daar het boekje niets bijzonders vertoont. Het is een gewoon kort geleden gedrukt 8U boekje, genaaid in een geel papieren omslag en getiteld „Cours gradué de la grammaire fran9aise". Toen hij vertrok, liet de meid hem uit, en kort daarna hoorde de juffrouw, die in de voorkamer ge bleven was, geschreeuw en geworstel in den gang. Zij opende de kamerdeur en zag, bij het schijnsel van het uit de kamer vallende licht, haar dienstmeid achter over op den grond liggen, in een groote bloedplas, terwijl K. met een mes in de hand daarbij stond. Hevig verschrikt hief zij een geschreeuw aan, dat den aan valler op de vlucht dreef en eenige voorbijgangers haar huis deed binnentreden. Door hunne hulp werd kennis gegeven aan het bureau van politie, waarop dr. Son- mani de aangevallene bezocht en hare wonden verbond. Het bleek dat zij een 10 centimeter lange, maar niet gevaarlijke wonde aan den hals had en twee sneden aan de binnenzijde der regterhand. Het meisje ver klaart, dat K. haar bij zijn vertrek heeft willen zoenen, hetgeen aanleiding had gegeven, dat hij haar aange grepen, achterover geworpen en de wonden toegebragt had. Ongeveer te ll'/s uur was de dader gearresteerd. Om de eersten te zijn om plaatsen te kunnen nemen en bespreken voor de voorstelling van „Platijn en Co.," het nieuwe stuk van Faassen, hebben te Gro ningen eenige personen van Dingsdagmiddag 4 uren af tot Donderdagmorgen half 12, of bijna twee dagen en twee nachten, voor de deur van den schouwburg gestaan. De lieden, 5 in getal, stouden daar, volgens een ingezonden stuk in de „Prov. Gr. Ct., schier on bewegelijk gedurende 42 uren achtereen onder een koude van p. m. 15 graden F. 'sGravenhage26 Jan. De Regtbank alhier heeft bij vonnis van heden veroordeeld tot 1 maand celstraf den student v. S. M., wegens moedwillige mishandeling van een conducteur der Holl. IJz. Spoorw. M.s. aan welke heambte bekl. na een geschil over het breken van een ruit van een spoorweg-compartiment, met zijn wandelstok een slag op het hoofd toebragt, zoo hevig dat de geslagene bewusteloos neerviel. De gemeenteraad te 's Hage heeft na afstemming van het amendement om de kermis na 1889 af te schaffen met 20 tegen 12 stemmen besloten tot af schaffing van de kermis na 1886. Oom Kruger wordt door de „Spectator" afgebeeld met de kaart van Zuid-Afrika voor zich, waarop wes telijk van de Transvaal Angra Pequena, oostelijk van de Transvaal de St.-Luciabaai staat aangewezen. „Ons heeft toch meer voordeel gehad van ons veertien daag in Berlijn, dan van de vijf maanden bij de Hollandsche stamverwanten, met hun feestelijke aanzittingen en bijbelsche toespraken zonder meer"in deze woorden geeft hij zijn indruk weer. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier werd heden aanbesteedde overbrenging van Hellevoetsluis naar Middelharnis, Dirksland en Stel lendam en terug van passagiers, voertuigen, goederen en vee en van de brieven- en pakketpost, ingaande 1 Julij 1885 en eindigende 31 Dec. 1890. Minste inschrijver was de heer J. Van Gelder te Goedereede voor f 17,999. Slids26 Jan. Zondag brak alhier in het logement van den heer Dupont omstreeks ruim elf uur des middags een hevige brand uit, die een betrekkelijk korten tijd het groote perceel in de asch legde. Ge holpen door de spuiten uit de naburige gemeenten Aardenburg en Oostburg, welke door middel van een renbode verzocht waren hulp te verleenen, mogt het aan de manschappen der betrekkelijke spuiten geluk ken den brand tot het eene perceel te beperken. Ware de wind ongunstiger geweest, de brandschade zou niet te overzien zijn geweest. Van een der belen dende huizen werd het dak aangetast, terwijl verder in die perceelen veel schade toegebragt werd aan ruiten, meubilair en zoo voort. Met veel moeite redde de heer Dupon zich met een 5-jarig kind uit het brandende huis, de overige personen redden zich door het raam, en bekwamen daarbij verwondingen. De meid, die op het balkon stond, en de vlammen achter zich zag, sprong daarvan af op de twee verdiepingen lager gele gen straat en kwetste zich daarbij zoodanig dat zij in het ziekenhuis te Sluis opgenomen is. Goes, 27 Jan. Niet altijd zijn het verkwikkelijke tooneeltjes die het ijs aanbiedt. Een jongetrouwd paartje, dat nog slechts veertien dagen geleden voor het eerst den voet in het huwelijksschuitje had gezet, en waarvan men dus met reden mocht verwachten, dat ze nog in de wittebroodsweken waren, kreeg het Zondag met elkander te kwaad, waarbij het al spoedig tot handtastelijkheden kwam, met het gevolg dat de schaatsen voor een ander doel gebezigd werden dan om er op te rijden. Nu moet men niet meenen, dat hier de liefde niet bestendig van duur was integendeelde jonge man vertelde aan de omstanders, dat hij niet hebben wilde dat zijn vrouw reedzij moest eens vallen Wolfaartsd ij k, 26 Jan. Zaturdagavond werd alhier opnieuw rekening gedaan van het heilzame kolenfonds „Eendracht". Aan talrijke deelnemers was verstrekt 8995b; H. L. kachelkolen, ad 57'/., ct. 114 H. L. galjetten, ad ƒ1,16 en 3800 kilogram schaal- kolen ad 1,68. Door geringe wekelijksche contributiën in den zomertijd, waren de leden alzoo tijdig, en vrij aan huis, voorzien geworden van eene uitnemende kwaliteit van brandstoffen, terwijl nog 60 cents per aandeel van 8 H. L. kon uitgekeerd worden van het geen voor het genotone te veel was bijgedragen. Voor een ondeelbaar overschot waren nog 30 portiën worst- vleesch aangeschaft, welke bij uitloting aan de tegen woordig zijnde leden ten deel vielen. Wanneer men in aanmerking neemt, hoeveel zorg en moeite de Directie op zich neemt, om zoo voordeelig mogelijk en op gemakkelijke wijze de leden, en spe ciaal de arbeidende klasse, des winters aan brandstoffen te helpen, dan voorzeker komt aar. deze bestuurders van dit doeltreffende fonds hoogen lof en dank toe voor hunne zoo geheel belangelooze bereidwilligheid om hun tijd en moeite ten offer te brengen voor een bijzonder belang der gemeenteleden. Ziei'ikzee, 27 Jan. Heden had alhier plaats de aangekondigde hardrijderij op schaatsen en hardlooperij op klompen. Had de commissie zich mogen verheugen in de flinke medewerking onzer mede-ingezetenen, moeder Natuur verleende die medewerking niet. Het onverwacht ingevallen dooiweêr nam veel weg van de eigenaardigheid van het feest en was dan ook oorzaak, dat de hardrijderij en looperij meer op een water- looperij geleek. Aan de eerste afdeeling namen 57 en aan de tweede 140 jongens deel. Aan elk der deelnemers kon de commissie uitreiken 2 kilo's brood, l1/, pd. spelc en 1 kilo gort, terwijl aan de winners werd toegekendlo. een wollen deken 2o. een katoenen dito3o. aan de vier volgende ieder een paar wanten en een paar kousen en aan de zes volgende ieder een paar kousen. Dat een en ander tooneeltje stof tot lagchen gaf, zal men wel kunnen begrijpen, doch het was ook aangenaam te zien hoe de jongens met de levensmiddelen en de verworven prijzen zich huiswaarts begaven. Een woord van dank aan de commissie, die de taak op zich nam een woord van dank aan de ingezetenen die haar hierin steunden. Zierikzieo. Door de Gedeputeerde Staten dezer provincie is, bij het thans ingevallen dooiweder, ver boden het met voertuigen berijden der kunstwegen in deze provincie, ter openbare dienst bestemd, en in on derhoud bij de provincie, gemeenten, waterschappen of bijzondere ligchamen en personen, behoudens de de bekende uitzonderingen, met ingang middernacht tusschen 28 en 29 dezer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1