ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dingsdag 27 Januarij 1885. 4!sle Jaarg. li EkESDSIAKl^UiT No. 5055. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. aDVERTENTIEN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters wórden naar plaatsruimte berekend. POSTERIJEN. Door vertraging gedurende den overtocht der veeren, Wordt de aansluiting aan den trein Ylïssin«-eu Breda, des avonds te Bergen-op-Zoom gemist. Dientengevolge zal van af lieden tot nadere aan kondiging, de namiddagpost een uur vroeger, dus te S n. 3Ó m. van liier vertrekken en de laatste busligting- daarvoor te ure geschieden. De Directeur, MAREEUW. Zierikzee, den 25 Januari 1S85. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Woensdag den 28en dezer, het gedeelte der wan deling tusschen de Noordhavenpoort en de Nobelpoort, dat alsdan zal zijn afgeheind, van 12 uur des middags af, voor het publiek gesloten zal zijn. Zierikzee, den "2d "Januari 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. BEKENDMAKING. Besmettelijke Ziekte. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op Art. 21 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 184) MA-AJKT BEKEND dat in de afgeloopen week (gerekend van Zondag den lSden tot en met Zaturdag den 24den Januarij i885), het aantal der door ROODVONK aangegeven aangetaste personen bedraagt 6 en dat der aan die ziekte overledenen 1. Zierikzee den 25 Januarij 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. iEiwcrika. In N.-Amerika heeft het reeds lang sterk gevroren. Te Montreal zal op het einde van Januari een carne- val op het ijs plaats hebben. Een kunstmatig en prachtig ijspaleis wordt o.a. te dien einde gebouwd. Ook in andere deelen der Vereenigde Staten heerscht felle koude. In den Staat Nebraska is een troep van 14 personen, die opmetingen en onderzoe kingen deed voor den aanleg van een spoorweg, van koude omgekomen. De ongelukkigen bezweken ver moedelijk, terwijl zij op weg waren naar het naaste dorp, om lévensmiddelen te koopen. In Amerika wordt een dagblad uitgegeven op katoen gedrukt. Het heet de „Pocket Handkerchief" (de Zak doek), in deze een veelbeteekenende naam Met het oog op het toenemend aantal behoeftigeu en personen ongeschikt om in hun onderhoud te voor zien, die in de Vereenigde Staten aankomen, heeft de Amerikaansche Regeering in herinnering gebragt, dat van eiken vreemdeling, die in de Vereenigde Staten aankomt 80 cents (75 centen) belasting zal worden gehevendat veroordeelden en zij die ongeschikt zijn tot werken, niet zullen mogen aan wal gaandat vreemdelingen, die om niet-staatkundige redenen zijn veroordeeld, naar hun land zullen worden teruggezon den. Daarentegen zal de Regeering maatregelen nemen tot bescherming der emigranten en de opbrengst van de bovenvermelde belasting" zal uitsluitend daartoe worden gebruikt. Londen 24 Jan. In het Parlementsgebouw had den heden, omstreeks kwartier over twee, twee dynamiet-ontploffingen plaats, met enkele minuten tus- schenpoosde 'eene in de crypt van de Westminster Hall, de andere in de gang die naar de openbare tri bune in het Lagerhuis voert. In de Westminster Hall is groote schade aangerigt. Al de vensters in het front zijn verbrijzeld, en het westelijk gedeelte van het Parlementsgebouw is vernield. Twee politie-agen- ten werden gekwetst, doch niet ernstig. Er had tevens eene ontploffing plaats op het terras van den Tower daaromtrent ontbreken echter nog alle bijzonderheden. De ontploffing heeft groote schade aangerigt in de vergaderzaal van het Lagerhuis en de aangrenzende lobby. Het gestoelte van den speaker is vernield. De centrale zaal, waar de couloirs der beide Huizen eindigden, is zwaar beschadigd. De verwonding der twee politie-agenten door de ontploffing in Westmin ster Hall, is van ernstigen aardde toestand van een hunner is hopeloos. Ook een bezoeker is zwaar gewond. De ontploffing van den Tower had te 2 uur plaats in den witten toren, namelijk in dat gedeelte waar het magazijn van geweren is. Er bevonden zich een aantal bezoekers in het gebouw, alle vensters zjjn ver nield er ontstond ook een begin van brand, die men echter spoedig meester was. Het gebouw is uitwendig niet beschadigd. Er zijn vijf personen gewond, van welke twee vrouwen ernstig. Er heeft naar aanleiding van deze aanslagen nog geen arrestatie plaats gehad. Een correspondent, die met Koning Alfonso de puin- hoopen van Albunuelas bezocht heeft, schrijft het V°De verhalen aangaande de vernietiging van dit dorp van 2000 zielen, schijnen het toppunt van het drama tische te bereiken. Hier werd een geheele bruiloft begraven onder het puin van een huis, waar mep danste pn sprong. Daar zag een vader drie zijner kinderen onder zijn oogen verpletteren en vond geen plaatsje op het kerkhof om er hun stoffelijk overschot te be graven alles wat reeds door andere lijken ingenomen. Hij sloot de lijken der twee broeders en hun zuster in een grooten koffer en legde hen aldus ter ruste in een kuil in zijn tuin. Iets verder werd de pastoor van het dorp onder het puin zijner woning begraven, terwjjl hij met luider stem de gebeden der stervenden las De Koning ontvangt overal waar hij zich vertoont de blijken van eerbiedige liefde. De boeren noemen hem den beschermer der ongelukkigen, kussen hem handen en knieën en werpen zich aan zijn voeten. StttUe. De schade welke 'in Italië door de sneeuw is veroorzaakt, is onberekenbaar. Nog steeds hebben in de vallei van Suza sneeuwstortingen plaats. De steen groeve te Foggera is geheel bedekt en 15 werklieden iggen onder de sneeuw begraven. In het vlek Rivo zijn twintig huizen onder het gewigt van de sneeuw, ingestort. Duizenden soldaten en arbeiders trachten wegen en dorpen vrij te maken. Shjiisierlanii, Te Altdorf, in het Zwitsersche kanton Uri, heeft men de 'openbare lagere school moeten sluiten, niet omdat eene besmettelijke ziekte onder de kinderen heerschte, maar omdat er sedert drie dagen geen hout meer was en de kachel dus niet branden kon. In het Reuzengebergte heerscht een buitengewoon felle vorst. Te Hirschberg stond dezer dagen de ther mometer op 20° R. onder O. JFsuamftrtjlf. Men heeft te Parijs een politieagent gevat, die het hoofd van een dievenbende was en zich aan ruim 50 diefstallen schuldig maakte. Hij gaf zijn handlangers de noodige aanwijzigingen, en terwijl zij dan de inbraak pleegden, wandelde hij in uniform voor het huis op en neer, om den achterdocht van voorbijgangers af te leiden. Een man van de bende, die onlangs op heeterdaad betrapt en gevangen genomen werd, verklapte den trouweloozen gerechtsdienaar. Deze werd met nog vier medepligtigen in verzekerde bewaring gebragt. iPuitsdU» Om zijne vrouw van dronkenschap te genezen kwam dezer dagen te Ahlen een man op de gedachte, om haar des nachts onder den blooten hemel aan een boom te binden. Hij vergat echter haar weder los te laten en vond den volgenden morgen zijne vrouw bevroren. Wester-Eind en, 21 Jan. Een vreeselijk on geluk had heden namiddag hier plaats. De beide knechten van den landbouwer C. J. Bolt, eene vlucht wilde ganzen op bet land bemerkende, wilden er jacht op maken. Gezamenlijk gaan zij, de oudste S. V. voorzien van een geweer met kogels geladen. Vóór de ganzen echter onder schot komen vliegen de dieren verder. Terwijl de jongeling daarop naar huis terugkeert, wil S. V. een ander dopje op het geweer zetten. Daarmede bezig gaat het schot plotseling af en doodelijk getroffen stort Jurrien Bolt neder en is oogenblikkelijk een lijk. De ongelukkige was een paar schreden vooruit ge- loopen en kreeg zoo de volle lading door den rug in het hart. Vreeselijk was de gemoedstoestand van den dader bij het lijk van zijnen makker en vriend. Hoe de gewaarwordingen van de diep bedroefde ouders zijn, die den 17jarigen jongeling weinige uren te voren nog hunne woning zagen verlaten, is ge makkelijk, althans eenigzins te beseffen- Nijkerk, 22 Jan. Wij hebben hier vandaag een feest gehad Ik zou dat nu niet met zulk een ophef zeggen, wan neer bij den orthodoxen geest, die in alles hier den boventoon heeft, iets dergelijks niet bijna ondenkbaar was. Men viert hier op allerlei wijzen liever feest in de binnenkamerenontmoet ge de lui buiten''shuis, dan zijn een open gelaat en een hartelijk woord groote zeldzaamheden. Men groet u heel deftig, dubbel deftig als gij de kerk bezoekt. Maar het was feest en wel een ijsfeestHet bestuur van de ijsclub had eene hardrijderij op schaatsen geannon ceerd voor mannen en voor vrouwen. Door vrijwillige bij dragen van eenige jongelui, werd dit bestuur in staat gesteld om voor muziek te zorgen. Aan de hardrijderij voor mannen werd door 16 personen deelgenomen. Zij kampten om 4 prijzen, een zilveren horloge met ket ting, een zilveren tabaksdoos, een paar Friesche schaat sen en een sigarenkoker met zilver gemonteerd. Ik kan niet zeggen dat zulk.een hardrijderij van mannen mijne sympathie wegdraagtzij nemen daarbij allerlei wanstaltige figuren aan en dat half ontkleed heen en weer vliegen zal de gezondheid wel niet bevorderen. Voor de hardrijderij van vrouwen waren slechts 4 lief hebsters en die moesten nota bene eerst ieder een gulden hebben, anders wilden zij niet rijden. Vier katholieke meisjes meldden zich aan het was een lust om die glundere deerns in bevalligen zwier de baan te. zien afrijden. Het was een kleine maar dappere deern, die ditmaal hare kameraden te vlug af was en den zil veren flacon verdiende. De prijzen werden door den burgemeester onder eene toespraak aan de winners uitgereikt. Een droevig ongeluk heeft te Elburg plaats ge had. Drie jeugdige visscheralieden, die Vrijdgmorgen waren uitgegaan om zich op de Zuiderzee met het angelen bezig te houden, zijn door het ijs gezakt, met het treurig gevolg dat twee hunner het met den dood moesten bekoopen. De derde is gered doch werd in geheel bewusteloozen toestand te Elburg binnengebragt. De verdronken personen, wier lijken men eenige uren later heeft opgevischt, waren Jan Westerink, oud 19, en Wijnand Hulst, oud 17 jaren. 's Gravcnliage26 Jan. Z. M. de Koning heeft eenige dagen geleden, het omvangrijk advies van den Raad van State over de voorstellen tot grondwetsher ziening, in handen gesteld van den ministerraad. Bij den raad van State is aanhangig gemaakt een wetsvoorstel tot vernieuwde wijziging der drankwet. Volgens de nieuwe kiestabel, die thans bij de betrokken provinciale besturen aanhangig is gemaakt, zouden er -vier nieuwe kiesdistricten komen Loenen, Geertruidenberg, Helder en Heerenveen, terwijl Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage elk een afge vaardigde meer te verkiezen zouden krijgen. Breda.22 Jan. Bij een Belgisch consortium ben staat het plan tot het aanvragen van cqpceasie voor den aanleg en de exploitatie yap een stoomtramweg van Antwerpen paqr Brecja. De lijn zou gelegd worden langs don Rijksweg, welke beide steden met elkander verbindt en die breedte genoeg aanbiedt voor een geregelde gemeenschap met rij- en voertuigen, JDinteloovcl20 Jant Er bestaat gegrond uit zicht, dat er eene telophonische verbinding van deze gemeente met Steenbergen tot stand zal komen. Vroeger was er sprake van een telegraafkantoor, doch daaraan valt, als'te kostbaar, niet te denken. J Middelburg, 23 Jan. In eene bijeenkomst der voorloopig toegetredenen tot de liberale kiesvereeni- ging alhier, werden de door eene daartoe benoemde commissie opgemaakte conceptstatuten behandeld en behoudens kleine wijzigingen, goedgekeurd. Alleen de quaestie of liberalen, die zich niet kunnen vereenigen met art. 194, lid kunnen zijn der liberale kiesvereeniging, gaf aanleiding tot debat. De groote meerderheid der aanwezigen achtte instemming met bedoeld artikel noodig. Aan kiezers en niet-kiezers werden gelijke regten ver leend na een debat, waarbij enkelen den wensch uit spraken den niet-kiezer6 wel aan beraadslaging over candidaten, maar niet aan stemming daarover te doen deelnemen. De benoeming van een bestuur werd aangehouden het tijdelijk bureau, waarvan'de heer mr. E. Fokker, voorzitter en de heer Joh. L. v. d. Pauwert, secretaris was, blijft tot na die benoeming de loopende zaken waarnemen. Aan net einde der zitting werd nog overgegaan tot het verkiezen van een candidaat ter vervulling der vacature in de provinciale staten, waarvoor 3 Febr. a. s. de stemming moet plaats hebben. De volgende namen werden daarvoor genoemdF. G. Sprenger, P. G. Wynmalen, D. Verhulst, Henri Tak, J. Luteyn, J. C. van der Broecke en E. J. W. Koch. De heer Sprenger, koopman en lid van den raad van Middelburg, werd gekozen met 24 stemmen. De heer Henri Tak verkreeg er 8, Wynmalen 6, Verhulst en Luteijn ieder 3 stemmen. De Vereeniging, waartoe een 180 leden voorloopig toetraden, zal den naam Eendracht maakt macht voeren. Goes, 25 Jan. Elke poging om in den barren wintertijd zijne behoeftige medemenschen ondersteuning te verleeneu verdient toejuiching. Met dankbaarheid jegens den gever vermelden wij dan ook eene gift van een voldoende hoeveelheidtarwebloem om aan de armen eene extra uitdeeling van tarwebrood te geven, Maar vooral moeten wij vermelden het streven van de vereeniging „Ijsvermaak" die zelfs het geven ver bloemt en den vorm aanneemt van te laten verdienen. Want het verdiende is toch altijd nog aangenamer van smaak dan het gekregene. Die vereeniging telt een aantal leden, die jaarlijks contribueeren, en dat niet in weerwil van den naam „Ijsvermaak" voor eigen genoegen, maar alleen voor onze arme ingezetenen. Nu is er eenige winters ach tereen geen ijs geweest en de kas was dus ruim voor zien. Bovendien mag zich de vereeniging in de meeste sympathie verheugen. De leden der commissie, die bij de ingezetenen rondgingen tot het ontvangen van bijdragen, klopte dan ook niet aan een doove mans deur. Ruim 170 gulden aan geld, benevens brood, kleeren, steenkolen werden opgehaald. Zaturdag had het feestplaats. Een deel der stadsvest was voor dat doel afgestaan. Niemand dan de commissie met de deelnemers mogt daarop komen. Het publiek had overigens van alle zijden uitmuntende gelegenheid om den wedstrijd aan te zien. In een tent op het ijs kregen de jongens kosteloos chocolademelk. Van het slot Ostende uit zette zich de stoet, vooraf gegaan door een draaiorgel en een trompet in beweging. Doch beide instrumenten werden onhoorbaar gemaakt door de kelen der ruim 260 jongens. Bij groepjes van 25 namen dan eens de rijders dan weer de loopers (op klompen) aan den wedstrijd deel. Vermakelijk was het aan te zien hoe de jongens met handen en voeten trachten vooruit te komen en hoe menigeen uit het gelid rolde. Ieder wilde de eerste zijn om een hoofdprijs te verdienen. Voor een ham doet men dan ook nog al wat. Honderden waren zelfs uit de dorpen gekomen om het feest van „Ijsvermaak" aan te zien. En den geheelen middag bewoog zich een dichte schaar menschen, langs den spoorsingel. Bij het uitdeelen der prijzen kreeg ieder wat; tar webrood, krentebrood, wollen borstrokken en dassen, wollen dekens, spek enz. werd hun ter hand gesteld. En ieder had het denkbeeld, dat het was verdiend. Wat rook het dien Zaturdagavond bij menigeen meer naar gebraden spek, dan in weken het geval was ge weest. Wie zou dat zijn arme medemenschen niet van harte gunnen? Het bestuur van „Ijsvermaak" verdient den dank van allen voor het welgeslaagde feest. Kruiniugen. Vrijdag 23 dezer zal door het fanfaren-muziekgezelschap „Eendracht maakt macht" directeur H. C. Baerens alhier, eene uitvoering gegeven worden. De op- en uitvoering zal met een bal gesloten worden. Hansweerd, 21 Jan. Het alhier op den 31 Dec. 1884 binnengekomen Duitsehe Rijnschip „Joseph Meurt", gezagvoerder Ph. Ullrich, die tengevolge van bekomen lekkage moest overlossen, is heden overgeladen in het Ned. Rijnschip „Kasper Carl", gezagv. I. Sack, die de reis bij vaarbaar weer verder naar de bestem ming zal vervolgen. Heden avond zijn alhier binnengebragt door de Belgische sleepbooten Hercules" en Energie", de Ned. Rijnschepen «For tuna", schipper H. Pols, schip Vrouw Everdina", schipper I. Theune. Beide schepen zaten door het ijs bezet op het strand te Bath. Gemelde schepen kwamen van Antwerpen en zijn bestemd naar Pruissen, met granen beladen en liggen alsnu hier op het kanaal vastgemeerd. De alhier met lekkage binnengekomene Nëd. stoom- boot «Telegraaf VI", gezagvoerder A. de Boer, is over- gelost en heeft men dichtgemaakt en heeft de lading wederom ingenomen, en zal vervolgens bij vaarbaar wêer de reis naar Rotterdam vervolgen. Wolfaartsdijk, 24 Jan. De schoenmaker P. V., op Oud-Sabbinge alhier, is Maandagmorgen van huis gegaan naar Biezelinge en 's avonds niet terug gekeerd. Zich dikwerf in den drank te buiten gaande, is hij, vermoedelijk in beschonken toestand, te water en onder het ijs geraakt. Althans is sedert niets meer van hem vernomen, en heeft hij eene vrouw met een talrijk gezin in benarden toestand achtergelaten; vUeden verlustigt men zich hier met schaatsen rijden op de Weel nabij het dorp, terwijl er ook eene vermakelijkheid is georganiseerd, nl. met naar den. ring te rijden op schaatsen. Colijnsplaat, 24 Jan. Naar wij vernemen zal alhier voor particuliere rekening een telegraafkantoor met telepho ondienst worden opgerigt en bestaat het voornemen om alsdan Wissenkerke als tusschenkan- toor in de lijn Colijnsplaat—Cortgene op te nemen. Het tot stand komen dezer voor ons eiland zoo nut tige instelling heeft men hoofdzakelijk te danken aan do krachtige medewerking van onzen Burgemeester, de heer Bijbau. Ziex*ikseee, 24 Jan. Heden werd alhier door den heer W. G. v. d. Wal, luit.-paardenarts 2de kl. in garnizoen te Haarlem, eene openbare voordragt ge houden, in verband met het voornemen van den Mi nister van Oorlog om den aankoop van inlandsche paarden voor het leger te beproeven. Een groot aantal landbouwers en verdere belang stellenden in de paardenfokkerij was aanwezig op de bovenzaal van het „Huis van Nassau", die vrij slecht was verwarmd. De spreker echter verwarmde het geheel door zijne wijze van behandeling van het onderwerp „de fokking, de opvoeding en de behandeling van het paard", daar het geheel meer had van eene humoristische beschouwing, zoowel van paard als mensch, dan van eene degelijke voordragt, die men bepaald had verwacht. Tusschen cle beoordeeling van veulens, kreeg men iets over dames-halcjestusschen hengsten en merriën, beschouwingen over Engelsche- en Fransche schoenen tusschen rijpaarden iets over een voorbijgaand melk- wagentje, en tusschen en door dat alles heen werd zoo nu en dan een tafereeltje uit den militairen stand medegedeeld. 't Was bepaald amusant, maar was het geheel zoo nuttig? 'tMoge waar zijn, wat de Voorzitter onzer afdeeling der Zeeuwsche Maatsch. v. Landb. ten slotte verzekerde, dat: humor en satyre dikwjjls gereedeljjker ingang vinden dan bloote mede- deeling van ondervindingen en feiten, wij meenen toch dat ook op dit gebied grenzen bestaan en raden den heer v. d. Wal aan, bij zijne volgende lezingen in deze provincie wat minder satyre en wat meer ernst te ge bruiken. Niet dat ook uit deze lezing niets te leeren viel die ooren heeft die hoore, en scheide het kaf van het koren. Zeker is het waar, dat in de opvoeding van het paard veel ontbreektzeker is het waar dat men zich dikwijls bij het fokken geen bepaald doel voor oogen steltdat men niet genoeg let op de eigenschappen der beide fokdieren; dat men niet ge noeg zorg draagt voor het veulen," en dat men ein delijk niet alles aanwendt zoowel in den' stal als in de geheele behandeling om het jonge paard datgene te geven wat strekken kan tot zijne volledige ont wikkeling. Deze wenken zullen onze landbouwers zeker ter harte nemen, en alzoo om de woorden van den Voorzitter bij de opening der Vergadering te gebruiken mede werken om een nieuwe bron te openen, die den druk van onzen landbouw kan verligten. Na afloop der lezing, bezigtigde de heer van der Wal nog eenige der aangevoerde paarden, en toetste deze aan de eischen, die door den Minister van Oorlog worden gesteld. Over het algemeen was zijn oordeel over de paarden, die hij hier gezien had, niet ongun stig. Bij dit bezoek gaf hij ook nog eenige practische wenken om den voor het leger-paard gewenschten vorm te verkrijgen. Z. M. heeft aan den secretaris en ontvanger der ge meente Duivendijke vergunning verleend om te Brou wershaven te wonen. Ziexdkzee, 26 Jan. Volgens achterstaande ad vertentie zal op Woensdag a. s. eene hardrijderij op schaatsen en eene hardlooperij op klompen alhier plaats hebbenhet blijkt dat de Commissie vermaak aan weldadigheid wenscht te paren. Wij hopen, dat onze stadgenooten haar in staat zullen stellen flinke prijzen uit te loven, dan zullen de van vreugde stra lende gezigten der overwinnaars, die hunne ouders eenige levensmiddelen kunnen bezorgen, den besten dank zijn voor.de milde gevers. Heden werd alhier aanbesteed het verdiepen van een gedeelte der Nieuwe Haven. Minste inschrijver was J. Dalehout, voor 875. Met ingang van 26 dezer, zal het Rijkstelegraaf kantoor te St.-Maartensdijk op wei-kdagen open zijn van 8l/j uur voor- tot -1 uur namiddags en van 4 tot 7 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Wissekerke, de heer W. J. Vader. Benoemd tot onderwijzer te Kerkwerve de heer J. Evertse Pz., thans te Ellewoutsdijk. „Oude Maas II". De passagiers hadden, bij het bekende onheil, slechts even gelegenheid om op de „Zeemeeuw" over te springen. Bijna allen gelukte dit, sommigen nadat zij öf in het water gelegen öf zich met levensgevaar en zoo gered werden. Door den mist was alles aan boord, touwen enz. glad en gleden de handen af. De dekknecht Jan Romein, die voor op de „Oude Maas" op den uitkijk gestaan had, zag natuur lijk de aanvaring aankomen. De aanvaring was zoo hevig, dat 2 ossen verpletterd werden en de splinters van het houtwerk door de voorkajuit vlogen. Zoodra zij plaats gehad had, de kop van de boot begon al te zinken, ging Romein naar het voordek, naar de trap van de voorkajuit. Hier hebben wel zeker de treurigste tooneelen plaats gehad en vonden de beide dekknechts Jan Romein en Albert den Boer handen vol werk met het redden der passagiers. Alles woelde dooreen. Men schen, vee en goederen, het geleek een kluwen; 3 beesten hadden zich van hunne touwen losgewerkt en 2 paarden waren losgesneden. De mannen redden zich spoedig, maar met de vrouwen, versufd als zij waren door het plotselinge ongeval, had men de grootste moeite. Vliegenssnel werd hun een touw om het lichaam geknoopt en werden zij zoo op de „Zeemeeuw" gehe- schen. Helaas! men kon allen niet redden. Acht passa giers hebben er het leven bij ingeschoten. Waarschijn lijk een spoedigen, maar toch zeker een vreeselijken dood hebben zij gehad. Wie kan daar iets naders van zeggen? Zij zijn dood en dat is wel de vreeselijkste zekerheid. Het zijnGrietje Sluimer, een oude vrouw, koop vrouw Teunis Baars, koopman, een bejaard man, na latende eene vrouwJan Van der Schoor Hz. koopman, nalatende eene vrouw en 3 kinderen, waarvan 1 ge huwd Cornelis van der Linden met vrouw en kind, nalatende 2 kinderen als weezen, een van deze weezen was '9 morgens mee van Oud-Beierland gevaren, maar verliet te Spijlcenisse de boot om familie te bezoeken Pietje De Ruijter, een meisje, die zich naar haren dienst te 's Hage begaf. Dit meisje, bijna in veilig heid, viel van de raderkast van „Oude Maas H" in het water. Men stak haar een schippershaak toe, twee maal greep zij mis, de derde maal begaven haar de krachten. Haar lijk spoelde kort daarop te Vlaardingen aan; Willempje van Vliet, een veertienjarig meisje. Alle acht zijn uit Oud-Beierland afkomstig. Op het oogenblik weet men niet van meer verongelukten, men hoopt dat het bij dit getal blijven zal. Het ver lies aan vee en goederen wordt op omstreeks ƒ30,000 Men meldt uit Mastenbroek, dat de oud-polder meester G. Kragt, iemand van 84 jaren, nog met de meeste zwier en gemak dezer dagen op schaatsen van daar naar Kampen reed. Naar wij vernemen, worden de onlangs bij 's Rijks werf te Willemsoord ontslagen werklieden weder tij delijk bij genoemde inrichting aan het werk gesteld, en is daartoe door het departement eene bepaalde som beschikbaar gesteld. Ingezonden Stukken. OFGKLUT Er zijn brievenbestellers, die nog niet goed begrijpen dat ook zij in 't leven geroepen zijn ten dienste van 't publiek. Wanneer een kattebelletje d. i. een drukwerkje, dat met een heelen of halven cent gefrankeerd is in de polders moet bezorgd worden, dan durven zij dat wel eens afgeven bij de familie, die in 't dorp woont, of aan de schoolkinderen. Ik doe hen nogmaals opmerken, dat die aardigheid volstrekt niet opgaat, zelfs al hadden zij de vergunning daartoe van den man, aan wien dat kattebelletje ge- rigt is. De afzender betaalt het port; voor dat port neemt de staat aan het bedoelde stuk te verzenden en aan zijn adres te bezorgen. Als ik dus iets afzend, dan heb ik regt te verlangen, dat het op den daarvoor bepaal den tijd aan zijn adres komt. Komt het daar niet, dan moet de oorzaak gewoonlijk gezocht worden bij den besteller, die geen lust gevoelde, om voor zoo'n prul, zoo'n end te loopen. Wanneer de lust hem ontbreekt, dan kan ik hem geen beteren raad geven dan voor zijn postje te be danken. Vindt hij, dat hjj voor al dat loopen te slecht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1