ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ]Yo, 5052. lls,e Jaarg. Zat urdag 24 Januarij 1885. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags vooïmiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. AAN E ENIGE A BONN BS in Noord-Amerika verzoeken wij voldoening der ver schuldigde abonnements-gelden, daar andera de toe zending van den Nieuwsbode zal worden gestaakt. De Uitgevers, de LOOZE WAALE. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand November 1884 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren 1. Ph. Barmes, Middelburg. Van het Hulpkantoor Sir Jansland. 2 D. Booyn, Rotterdam. Verzonden ge weest naar Amerika van het Hulpkantoor Bruinisse. 3. Johannes Bat Milwaukee. HEEMSKERK's PROGKAM. Men moet, over het program van Heemskerk sprekend, altijd min. of meer zich iets anders voorstellen, dan eene vast afgebakende staatkundige richting. Men weet al sinds lang dat het politiek program van een mi nisterie Heemskerk visch noch vleesch is. Als wij dus thans een enkel woord zeggen over zijn program, dan bedoelen wij zijn voornemen hoe nog gedurende eenigen tijd de weegschaal in de balans zou kunnen gehouden worden, met andere woorden, hoe lang dit kabinet.zich nog wel staande kan houden. Van daar dat dit ministerie zich laat vinden, tot alles wat men slechts wil. Het is eene verscheidenheid van belanginkomsten-belasting of beschermende rechten, 't is wel het tegenoverstaande, maar Heems kerk verdedigt ze beurtelings. Heden zou hij de lagere school verminken en morgen leerplicht voorstellen, thans alle heil bij de schutterij zoeken om straks al- gemeene dienstplicht te verdedigen. Uit dit alles volgt dat als een man als Heemskerk, hoe bekwaam en achtenswaardig als persoon, als staats man optreedt om de herziening van onze hoogste staatswet ter hand te nemen, wij allesbehalve gerust zijn, vooral thans nu de kerkelijke partijen eene meer derheid hebben. De heer Heemskerk placht de partijen nogal eens naar de oogen te zien, en hoe dan thans, de clerica- len nu zij eenige stemmen boven de helft der Tweede Kamer zijn? Nu weet men hoe die partijen tegenover de vraag van grondswetsherziening staan De antirevolutionairen zeggen volgens hun jongste program: herziening der grondwet, heel goed, maar door eene andere Kamer. Met andere woorden eerst kieswetsherziening en herziening der kiestabel. Met welke bedoeling die eisch wordt gesteldmen behoeft het niet te vragen't is om door verlaging van het kiezerspeil hun invloed te verhoogen. De Roomsche partij zegtin 't geheel geen herziening der grondwet. Zij vertrouwt de broeders in het ver bond niet al te best. De liberalen zeggeneerst grondwetsherziening, dan Heemskerk werd door al die verschillende eischen tegen den muur gedrongen en ziedaar thans den weg welke hij wil voorslaan. Hij beschrijft dien in zijn antwoord op de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer aldus „De eisch, door eenige leden thans gesteld, om eene hervorming van het kiesrecht aan eene herziening dei- Grondwet te doen voorafgaan, komt de Regeering niet aanneemlyk voor. Zoo zij zich daarmede vereenigde, zou zij meenen toe te stemmen in een uitstel der grond wetsherziening „ad calendas graecas". En niet alleen een uitstel van ten minste eenige maanden is met die zaak gemoeid, maar eene principieele verandering van de kieswet of ook maar alleen van de beide tabellen, behoorende bij artt. 1 en 99 van die wet, zoude eene ontbinding der Tweede Kamer noodzakelijk maken en dan zou de met een gewijzigden census verkozen Kamer weder, na de behandeling van voorstellen tot verandering van de Grondwet, eene nieuwe ontbinding tegemoet gaan. Zoo vele op elkander volgende ont bindingen schijnen buiten kooge noodzakelijkheid niet wenschelijk. „Een andere zaak is het, te voldoen aan het verlangen van die leden, clie eene zoo beperkt mogelijke verschikking van kiesdistricten konden goed keureu (eenige verschikking is onvoorwaardelijk noodig om aan art. 77 der Grondwet te kunnen voldoen), ten einde 8 nieuwe leden der Tweede Kamer zouden worden gekozen uit die -gedeelten van het land, alwaar de bevolking het sterkst is toegenomen sedert de wet van 26 Januari 1878 Staatsblad no. 5). „Aanvankelijk bestond ook hiertegen bezwaar, om dat het mogelijk en wellicht wenschelijk is, bij ver andering der Grondwet en kieswet, te breken niet de periodieke verschikking der kiesdistricten. Nu evenwel de omstandigheden hebben teweeggebracht, dat de be staande kiestabel al zeven jaren (in plaats van vijf) heeft gegolden en de verhouding tusschen het getal volksvertegenwoordigers en de bevolking aanmerkelijk afwijkt van die van 1 45,000, kan de Regeering termen vinden om aan bovengemeld in het Verslag uitgedrukt verlangen te voldoen. De Kamer, die over de herziening der Grondwet zal te beraadslagen hebben, zou daardoor dan worden gebracht tot de grondwette lijke verhouding van 1 lid tot 45,000 zielen bevolking. De Regeering houdt zich met de voorbereiding van zoodanig ontwerp tot wijziging der tabel, behoorende bij art. 99, onledig. Natuurlijk behoeft dit den arbeid der voorbereiding van de herziening der Grondwet niet op te houden. Heemskerk wil dus de kiestabel herzien. Nu, dat werkje heeft hij meer bij de hand gehad. Maar wan neer men nu bedenkt, dat van de 8 nieuwe leden er slechts 3 in de groote steden (Amsterdam, den Haag en Rotterdam) zullen moeten gekozen worden, dan ligt het voor de hand, dat het juist op de wijziging der kiestabel aankomt. Als wij ons niet vergissen, dan zal Heemskerk zoo mogelijk 5 nieuwe Roomsche districten zien te vormen, zoodat de clericale meerderheid zou worden 49 tegen 45, in plaats van zooals nu 44 tegen 42. Dit is dan nu op dit oogenblik het plan van Heems kerk, meenen wij grond te hebben om aan te nemen. Het is dezelfde tactiek die Heemskerk altijd gevolgd heeft: eene bascule-politiek om toch maar die heilige conservatieve partij, thans 3 man sterk, op de zetels te houden. De liberalen in beide Kamers zullen hebben te zor gen dat het plan wordt verijdeld. Men moet geheel breken met het stelsel van verknipping van het land op geregelde of onregelmatige tijdstippen, dat is het gevoelen van ieder die eerlijk denkt in politieke zaken, onverschillig van welke richting. En nu zou men nog gauw eventjes, nu men op het punt staat de Grondwet te herzien, dus voor altijd van deze ongerechtigheid verlost te worden, haar ten behoeve van de kerkelijke partijen plegen? Dat gaat toch niet aan. Intusschen verdient het onze volle aandacht, dat het program van Heemskerk volkomen indruischt tegen dat der anti-revolutionaire partij. De heer Keuchenius en De Standaard hebben om strijd betoogd, dat men geen vrede kan hebben met de Grondwetsherziening indien niet vooraf de cencus wordt verlaagd. Het parool voor de sterkste groep der nieuwe meerderheid is hun gegeven. Zij kan zich bij Heemskerks program niet nederleggen zonder zich in het oog der politieke wereld opnieuw bespottelijk te maken. Eene crisis aan de Ministertafel uitlokken durfde zij evenwel ook niet, want zij is onmachtig het gezag te aanvaarden. Het zal dus eene belangwekkende blad zijde in onze parlementaire geschiedenis zijn, welke spoedig zal kunnen gelezen worden. Nieuwstijdingen. Ingeland. Als een bewijs van den slechten toestand waarin de landbouw ook in Engeland verkeert, kan strekken, dat de opbrengst van 20,000 heet. kroonlanderyen die in 1883/648,000 bedroeg, in 1884 ƒ288,300 minder ople verde, terwijl het bedrag der achterstallige pachten niet minder dan 312,000 was en 375 hectaren dier lan derijen onbebouwd lagen wegens gebrek aan pachters. Een bijzonder groote doode walvisch is aange spoeld op de oevers van de Engelschè rivier de Severn. Hij is ongeveer 23 meterlang en ruim 40,000 kilogr. zwaar. 2>t«Üe. Rome21 Jan. Yolgens berigt uit de streken van Suza en den Mont Cenis, zijn een honderdtal personen gedood door de neerstortende lawines. „Figaro heeft een zijner medewerkers naar Zuidelijk Spanje gezonden, om er de door de aardbevingen aan- gerigte verwoestingen gade te slaan. Deze berigtgever, den 18 dezer te Malaga aangekomen, meldt vandaar Op den weg van Antequera herwaarts heeft de sneeuw ons overvallen en is ons blijven volgen tot aan de poorten van Malaga. Niets zeldzamer hier dan de heer schappij van den wintervorst, in het door de zon zoo begunstigde land, waar de rietsuiker geteeld wordt en waar men sedert 25 jaren geen vlokje sneeuw heeft zien vallen. Een tropische plantengroei in deze streek en rijp op de boomen, allerzonderlingste uitwerking van dit contrastHet onder duizenderlei vormen gekristalleerde water toovert sterren op bloem en blad. Maar wat bovenal een heerlijk schouwspel oplevert, dat is het sneeuwpoeder op de toppen der oranjeboomen, het eerste zijne blankheid vermengende met de groene en gouden tinten der bladeren en vruchten. JFrattferijfö. Te Trenelles (Fransche depart. Aisne) slaapt een vrouw, Marguérite Bouyonval geheeten, nu reeds een jaar lang. Gedurende dat lange tijdsverloop en hoewel men dagelijks slechts enkele droppels bouillon in de maag heeft kunnen gieten, zijn de wezentrekken van de patiente nog niet belangrijk veranderd, Een treurig ijs-ongeluk wordt uit Poulainville, bij Amiens, berigt. Zestien kinderen, die zich daar op een dichtgevroren vijver met glijden vermaakten, zijn door het ijs gezakt en verdronken. Het sneeuwballengooien heeft dezer dagen te Armentières (Fr. dep. Nord) een menschenleven gekost. Een troep arbeiders en meisjes, die uit hun fabriek kwamen, vermaakten zich daar met het gooien van sneeuwballen, en een der meisjes werd door een onge lukkig wat harden bal zoo hevig aan den slaap ge troffen, dat zij bewusteloos neerviel en na eenige uren overleed. jPu!f«UEOT4ï. Te Dortmund is een dienstmeisje van een vleesch- houwer in een vertrek, waaronder zich de slagerij bevond, zoo ongelukkig in een groote snijmachine gevallen, dat de dood na korten tijd volgde. Het eene been van de ongelukkige was onmiddellijk van het lichaam gescheiden, terwijl het andere been in de lengte was opengesneden. Het meisje had voor het venster van het vertrek iets willen waarnemen in de tegenoverliggende woningbij het terugtreden deed zij een mistap en was zoo door een openstaand valluik gevallen in de slagerij. Daar de aderen doorgesneden waren, was de dood een onmiddellijk gevolg van het bloedverlies. Te Brussel heeft men den sneeuwmodder zeer snel opgeruimd door middel van 300,00G kil. zout. Hetgeen een uitgaaf van 2000 heeft veroorzaakt. Het gemeen tebestuur, deze proef volkomen geslaagd ziende, heeft een nieuwen voorraad zout opgedaan. Amsterdam25 Jan. In een bekend hotel alhier kwam voor 14 dagen een net gekleed persoon, met een groot vierkant pak onder den arm en vroeg aan den portier of de heer G. uit Zwolle daar zijn intrek had genomen, Het antwoord luidde ontkennend, waarop de vreem deling verlangde den hotelhouder even te mogenspreken. Toen deze verscheen maakte de persoon zich als reiziger van den heer G. uit Zwolle bekend, welke laatste eenige dagen te Amsterdam zou komen doorbrengen, en zijn reiziger geschreven had, hem in dat hotel, alwaar hij logeeren zou, te komen opzoeken. Hij had hem tevens opgedragen in den Haag de plaats waar de reiziger zich toen juist ophield een kunstvoorwerp van groote waarde te koopen, en hem dat mede te brengen. De reiziger had dat nu bij zich, maar vond het zeer onaangenaam zijn patroon nog niet aan te treffen, daar hij verschillende commissies in de stad te ver richten had, en het kostbaar voorwerp moeilijk overal kon meedragen, reden waarom hij den hotelhouder verzocht dat in bewaring te willen nemen totdat de heer G. zou arriveren. De hotelhouder was volgaarne daartoe bereid, nam de verzegelde doos waarop een adres van een der fijnste magazijnen uit den Haag ge plakt was in ontvangst en beloofde op het dikwerf herhaald verzoek er persoonlijk en zorg vuldig voor zorg te zullen dragen. De nogal zware doos werd daarom in de binnen kamer weggeborgen. Des avonds keerde de reiziger terug, en toen hy vernam dat de heer G. nog niet was aangekomen, gaf hij last een goede kamer voor hem in orde te brengen, daar hij wilde blijven overnachten. Den anderen mor gen verscheen hij aan de ontbijttafel, liet een rijtuig voorkomen en vertrok, om 's middags op een bepaalden tijd in het hotel terug te zijn. Zoo gingen er eenige dagen voorbij, de reiziger leefde er goed van, dronk zijn glaasje wijn, at gezond en steeds van de beste schotels, liet van tijd tot tijd een rijtuig bestellen, schreef verschillende brieven in het hotel, in één woord gedroeg zich zooals men dat van een reiziger eener goede firma verwachten kan. In den omgang scheen het ook een aangenaam niensck, tenminste hij maakte dien indruk op den eigenaar van het hotel, met wien hij meermalen in gesprek geraakte, en o. a. verteld had, berigt van den heer G. te hebben ontvangen, dat deze zijn reis naar Amsterdam, wegens familieaangele genheden, een paar dagen had moeten uitstellen. Op deze wijze gingen acht dagen voorbij, toen hij des morgens het hotel willende verlaten, zich blijkbaar bedenkende, weder omkeerde, en aan den eersten kell- ner, die juist in den gang vertoefde, even een rijks daalder vroeg, daar hy zijn geld boven gelaten en spoedig telegrafeeren moest. De rijksdaalder werd hem gegeven en hij vertrok om niet meer terug te keeren. Toen hij den volgenden dag niet terug was en ook niets van zich had doen hooren, kreeg men argwaan en telegrafeerde naar Zwolle, vanwaar spoedig het berigt kwam, dat men er geen groothandelaar G. kende. Het klein valiesje dat de reiziger op zijn kamer had achtergelaten, bleek bijonderzoek slechts een paar oude bottines te bevatten, en toen men door die ont dekkingen zich geregtigd achtte ook de verzegelde doos te openen om het „kostbaar kunstvoorwerp" in oogenschouw te nemen, vond men slechts eenige goed verpakte turven, steenkolen en een stuk ijzer Men had dus met een geslepen oplichter te doen gehad, die door zijn uiterlijk en manieren geen argwaan had op gewekt. Hij was zoo verstandig geweest aan den hotel houder geen geld ter leen te vragen, maar deze had van zijn kant ook geen haast met het uitschrijven der hotelrekening, daar hij trouwens een voldoend onder pand in zijn bezit had. Onze „reiziger" had dus in deze slechte tijden, een nieuw, maar weinig aanbevelingswaardig middel ont dekt, om gedurende eenige dagen onder dak te komen, goed eten en .drinken te hebben, nu en dan een rij- toertje te maken, en zelfs nog met zakcenten te kunnen wegkomen. Wellicht dathy elders een dergelijke aardigheid wil uithalenmen zij dus op zijn hoede Omtrent de inbraak in het kantoor van den heer Lievegoed in de Haarlemmerhouttuinen te Amsterdam kan nog worden medegedeeld, dat in deze van pligt- verzuim der politie is gebleken. Immers twee agenten hebben in den bewusten nacht, in plaats van hunne ronde behoorlijk te verrigten, zich geruimen tijd opge houden ten huize van een bakker of broodverkooper aan den Spaarndammerdijk, waardoor de mogelijkheid is ontstaan, dat de dieven met hun buit ongemerkt zijn voorbijgegaan. Gravenhage21 Jan. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Bnitenlandsche Zaken aan den Engelschen gezant kennis gegeven, dat in zake de onheusche bejegening van twee Engelsche dames een onderzoek heeft plaats gehad en dat de zaak ter ver dere vervolging in handen is gesteld. De burgemeester, hoofd der politie, moet intusschen geen reden gevonden hebben om de betrokken politiebeambten te straffen, daar zij ter goeder trouw hebben gehandeld. 's Graveiili&j^e22 Jan. Het geregtshof ver oordeelde heden D. J. wegens diefstal in een kermistent te Tholen tot 45 dagen celstraf. Naar wy vernemen, heeft de heer De H., die Zon dagavond in den Schouwburg alhier door drie heeren mishandeld werd, daarover een klacht ingediend bij den officier van justitie. Breda21 Jan. Een hoogst zwangere vrouw, wonende in de Dieststraat alhier, had Vrijdag het ongeluk van de trap in hare woning te vallen. Toen men de ongelukkige opnam was zij een lijk. Alhier is een jongeling, welke eenigen tijd ongesteld was, op een gegeven oogenblik aan de hoede zijner bewakers ontsnapt en uit een raam gesprongen. Men vond hem bij het nieuw stedelijk ziekenhuis deerlijk gehavend liggen. Toen hij naar zijne woning werd getransporteerd is hij eenigen tijd later daar overleden..^ In de vergadering van den Gemeenteraad te Bergen-op-Zoom, is naar aanleiding van het belangrijk schrijven van B. en W. uit Wouw (in zake de voorge stelde kanalisatie van den Zoom) geantwoord, dat des kundigen het opgeworpen bezwaar niet deelen en er hoegenaamd geen grond bestaat om aan onderloopen van landerijen te denken, dewijl men den wateraanvoer kan regelen. De kanalisatie zal derhalve op de voor gestelde wijze geschieden. Mïddelbux'g-22 Jan. De arbeiderstram, die Woensdagmorgen om 5,45 van Vlissingen naar Middel burg moest vertrekken, reed eerst om 6,15 af, doordien de wissels aan de remise bevroren waren. Tusschen de Abeele en Middelburg derailleerde de geheele tram en was de schok zoo groot, dat de con ducteur en eenige passagiers door de ruiten vielen en zich bijna allen meer of minder verwonddenalthans de conducteur E. had verschillende kwetsuren in het aangezicht en de handen bekomen. Benoemd tot ontvanger der belastingen en schat gelden voor het kanaal van Walcheren te Veere J. Noé, thans boekhouder te Haarlem en tot ontvanger te Heilo G. B. Wendel, thans surnumerair ter inspectie Middelburg. Middelburg ,21 Jan. Tot de nieuwe liberale kiesvereeniging in dit district zijn nu reeds niet minder dan 139 leden voorloopig toegetreden. Donderdag 29 Jan. wordt vergadering gehouden, waarin o. a. het ontwerp der statuten zal worden be handeld, en welke vergadering toegankelijk is voor allen die zich tot voorloopige toetreding bereid verklaren. Goes, 22 Jan. Woensdag-avond werden de inge zetenen weder verschrikt door de brandklok. Nu was het te doen op de prachtige hofstede van den heer de Meulemeester, aan den straatweg naar 's Gravenpolder. Met hare gewone activiteit was de Goesche brandweer met twee spuiten een der eersten op het terrein. Voor haar was 's Gravenpolder gearriveerd en later kwam Kloetinge, in welks gemeente het tooneel van den brand is gelegen. De bewoner der hofstede, de heer Padmos, was zoo gelukkig te zien, dat men met vereenigde krachten er in slaagde den brand te beperken tot een der vele daar staande hoopen hooi en stroo. Was er meer wind geweest, dan was waarschijnlijk de geheele hofstede eene prooi der vlammen geworden. De spuit der gemeente Kloetinge bleef op het terrein om voor het opnieuw uitbreken der vlammen te waken. Wanneer de geruchten waarheid bevatten, dan zou hier aan boos opzet kunnen gedacht worden. Een buurman van Padmos verhaalt althans, dat hij door twee kerels om geld gevraagd is, maar dat hij het op een loopen heeft gezet. Mogelijk dat die twee kerels oorzaak zijn van den brand. De Vereeniging „Ijsvermaak" houdt a.s. Zaturdag haar gewoon feest door en voor armen, bestaande in hardrijderij en hardlooperij. De prijzen zijn eerstelevens- middelen. Reeds sedert geruimen tijd houdt de zoon van een geacht Goesenaar zijn verblijf in Nederlandsch- Indie. Deze zoon nu had een Javaansch bediende »een jongen", zooal9 men daar zegt al is de man ook gehuwd en vijftig jaar. Deze jongen" maakte een uitzondering op den gewonen regel bij de Javanen hij was uiterst spaarzaam. Langzamerhand groeide zyn schat aanwaarmede hij hoopte een eigen huisje met eenigen grond te kunnen koopen. Maar ziet, on verwacht wordt de Javaan zijne ganscke bezitting ont stolen en hem daarmede zijn' schoonste illusie ontnomen. Welke pogingen hij ook in het werk stelt om het verlorene terug te krijgen of ten minste den dader uit te vorschenniets mogt bal enen daardoor was de Javaan aan de bittersts wanhoop ten prooi. Om hem nu eenigszins voor het geleden verlies schadeloos te stellen, doet dr. A. W. van Campen een beroep op de algemeene liefdadigheid, en hij ontvangt de kolossale som van drie gulden. Minder kan het al niet. Wat zal het zijn dit jaar, vlas of suikerpeen Voor de suikerpeen biedt men thans naar men zegt, hoogstens 7,50, in plaats van 10 of ƒ11 eenige jaren achteruit. Voor de landbouwers zullen de suiker bieten al heel spoedig evenmin loonend zijn als graan of uijen. Buitengewoon vroeg zijn in enkele deelen van ons eiland reeds vlasboeren aan het onderhandelen over het pachten van vlasland. Maar wat reeds dikwijls is gezegd wordt nu bevestigd. Ook bij mindere waarde van de suikerbieten zullen sommige landbouwers toch voortgaan met deze uit te zaaijen en wel met net oog op een voorschot. Dat geven van geld op een artikel, dat nog gezaaid moet worden, heeft menige boer zijne vrijheid van handelen ontnomen. De vlasboer geeft geen voorschot. En toch is er een tijd geweest, dat het vlas met groote hoeveelheden en met voordeel werd verbouwd. Het verkoopen van de huid voor men den beer had gevangen, is door het voorschottenstelsel der suiker bieten eene vaste gewoonte bij sommige landbouwers, maar een'gewoonte, die niet tot hun voordeel strekt. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het ar rond. Arnhem, ter standplaats Oosterbeek, gemeente Renkum, I. Karseboom, thans notaris te Heinkenszand. Aan den heer H. Moezelaar, gewezen cipier der cellulaire gevangenis te Goes, is pensioen verleend, ten bedrage van 750 's jaars. St.-Maartens<Uyk, Door het alhier bestaande rederijkersgezelschap „Inspanning door Uitspanning" werd deze week eene openbare uitvoering gegeven. Ten tooneele werden gevoerdle „Henri Burton", de vadermoorder, door A. A. v. d. Stempel; 2e „Flik en Flok in de klem," blijspel met zang in één bedrijf, door W. Metz. Beide stukken werden goed afgespeeld. Mochten wij het gezelschap een raad geven, het zou deze wezensteeds stukken te kiezen, waarin zoo weinig mogelijk vreemde woorden voorkomenof anders de voorkomende vreemde woorden zooveel mogelijk vertaald het publiek ten gehoore te brengen. Aan het calamiteuse waterschap Stavenisse is Dingsdag eene oeverafschuiving waargenomen in den omtrek van den middennol, tusschen de peilraaien 39 en 40. De lengte aan de bovenzijde is ongeveer 30 meter. De val is doorgedrongen tot een aldaar in 1867 geplaatst kraagstuk, doch de vooroever is nog 200 meter breed. Sedert 1872 bleef deze polder van derge lijke rampen verschoond. Te Stavenisse is dezer dagen eene „dorpsver- eeniging" opgerigt met het doel alle landbouwbelangen te bespreken en te bevorderen, benevens het onderling aankoopen van kunstmeststoffen en zaaigranen. Ruim 30 personen, bij den landbouw betrokken, zijn reeds als lid der vereeniging toegetreden. Het bestuur bestaat uit de heeren L. J. Dorst, voorzitter, J. A. Snijder, secr.-penn., L. G. Tuijnman, 1ste commissaris en M. van Luijk, 2de commissaris, welke laatste als zoodanig ge kozen iB, nadat de heer C. Potappel als bestuurslid en tevens als lid der vereeniging bedankt liad. Zierilizee22 Jan. Omtrent het ongeluk aan de stoomboot „Oude Maas II", van Oud-Beierland, over komen, verhaalt kapitein de Koning, van de stoomboot „Onderneming", het volgende „Het was hedenochtend zwaar mistig. Ik lag te Vlaardingen te lossen, en hoorde toen een slag alsof een kanon werd afgeschoten. Deze slag werd dadelijk gevolgd door hulpgeroep en hevig gillen. Ik maakte zoo spoedig mogelijk los en stoomde op het geluid afgaande weg. Toen ik bij de zwarte ton kwam, zag ik de „Oude Maas II" in zinkenden staat met het voor schip onder water en het roer rechtop, zoodat de boot als het ware overeind stond. De „Zeemeeuw" en de „Oude Maas III" hadden de passagiers reeds overge nomen, zoodat mijn hulp niet meer noodig was. Ook de „Zeemeeuw" had een gat in den voorsteven, maar boven water. Van enkele beesten braken de touwen, waardoor deze in het water vielen en naar den wal zwommen. Toen ik hedenmiddag terugkeerde, was ook het achterschip gezonken, en kon men het doode vee op het dek zien liggen. Vier lijken waren toen gevonden een aantal personen waren met drie schuiten bezig met zoeken. Het juiste aantal omgekomenen kan nog niet met zekerheid worden opgegevendit zal nog wel een paar dagen duren". Later ontvingen wij de volgende berigten. De ramp van het vergaan der Stoomboot ,.Oude Maas II" heeft grooter omvang dan men aanvankelijk meende. Althans uit Oud-Beierland wordt gemeld, dat er alleen uit die gemeente minstens acht menschen daarbij zijn omgekomen, waaronder man, vrouw en kind uit één gezin. Omtrent de ramp van de stoomboot „Oude Maas H" bij Vlaardingen, vernemen wij thans, dat deze boot aan boord had 160 162 passagiers, 75 koeien, 1 paard en 1 hit, alsmede voor een groote waarde aan koop mansgoederen, alles bestemd voor de Rotterdamsche markt. Van het vee zijn slechts 10 stuks gered. In eene school te Hengeloo (O.) is Maandag-och tend gelukkig voordat de leerlingen aanwezig waren tengevolge eener stoornis der circulatie van het water in de verwarmingspijpen, de verwarmingstoestel met een vreeselijken slag uiteengesprongen. De stoker is zwaar gewond. De bedoelde stoornis is vermoedelijk ontstaan door het bevriezen van het water in eene der opgaande buizen. KERKNIEU WS. Om eenig denkbeeld te geven van hetgeen' de zending kost, volgt hier wat het Nederlandsche Zen delinggenootschap voor de zending in de Minahasse uitgaf. Voor de jaren 184045 was daarvoor benoodigd gemiddeld ƒ9236 per jaar, van 1S60—65 28440, van 1875 -80 37446. PREDIKBEURTEN bij be CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Af deeling Sint-Domusstraat. Zondag 85 Ja.iiua.iry 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED, Cat. Zond. I. DoiKlerdag 89 Januari, 's Avonds 7 ure, BIJBELLEZING. Gemengde Berigten. Hoe langer hoe mooierDe vorige week werd te Assen ingebroken inhet lokaal van de nacht wacht. Een landlooper had het raam opgeschoven en was naar binnen geklommen. Men vond hem met een stuk brood in de hand, hetwelk hij vermoedelijk had gestolen. Zijn verblijf aldaar duurde nu waar schijnlijk langer, dan hij had durven hopen. Eenige beroemde Engelsche schaatsenrijders zijn naar Leeu warden vertrokken om deel te nemen aan een grooten wedstrijd, die aldaar op 28 dezer zal worden gehouden De eerste prijs is 600 aan geld. De ingezetenen van Zierikzee worden gewaarschuwd zich niet te vroeg op het ijs te begeven, want er liggen nog geen balken onder. Koning David heeft het geprobeerd, doch is er tot zijn lendetjes ingezakt. Een gevangene kost aan het land per dag 66'/- ct.een infanterist slechts 57 Vs ct. (waaronder is 10 cts. zakgeld), terwyl de kleeding van den soldaat veel duurder is. De kost van den landsverdediger is dus voor minstens 20 cts. schraler dan die van een misdadiger. Een directeur van een postkantoor classificeert „ambtshalve" de vrouwen als volgtHuwbare dochters zijn brieven die op bestelling wachtenjonggetrouwde vrouwen, brieven. die aan 't adres bezorgd zijnoude jongejufvrouwen, brieven „poste restantedie men vergeten heeft af te halen of anders „onbestelbare brieven". Aan Fransje te Wel Fransje! met uw valsche streken. Wil gij er zóó van tusschen uit Durf gij nog op een ander steken, Wat door U is bevuild, verbruid? Begint 't geweten soms te spreken Och, sprak het levendig en luid Want dagklaar is uw schuld gebleken, En dat gelooft ook Izaks bruid. „Wat spijt" zegt een timmerman te Nieuw., „dat ik door mijne ongesteldheid verhinderd wordt het tuintje te bezoeken, ook tot spijt van de dame. Buiten verwachting van wege het stormweer is te N. aangekomen en goed en wel gelost het scheepje waar van wij vroeger melding hebben gemaakt. De assurantie maatschappij is er toch weêr goed van af gekomen De gevlekte dame te Schuttershof moet zooveel praats niet hebben van meisjes en jongens, waarvan niets te zeggen valtzij moest zich maar niet verbeelden dat zij zooveel jongens kan krygen, want dat weet ieder wel beter. „Ik ben regt verblijd'" zegt een droomer te Ba., „dat mijne familie zoo tevreden is met mijne vrijage in het plantsoen. Moeder zegt dan ook: ik zou maar spoedig gaan trouwen, want al trappende maakt gij ook nog goede rente. Een schrale schoen lapper aldaar moest de voorbijgangers niet uitlagchen, want men is van plan hem eerstdaags te koopen, ten einde in een wassenbeeldenspel geplaatst te worden. Een meisje te 'sHeer., moest zooveel praats niet hebben van haar buurmeisje, want met Nieuwjaarsdag is het haar bitter tegengevallenzij had gerekend op haar buurknecht, maar dat was mis, poes Ingezonden Stukken. Schouwen, 22 Januarij 1885. Mijnheer de Redacteur I In uwe Courant van heden zagen wij de zeer juiste opmerking, dat op denzelfden dagwaarop voor het eerst door ijsgang in de Hollandsche wateren de dienst der op Rotterdam correspondeerende stoombooten ge staakt werd, de Spoorboot haar tarief verhoogde. Wy zullen in het midden laten of dit billijk, of dit zelfs voor de Spoorboot-Maatschappij gewenscht is. Immers, waarvoor geniet deze Maatschappij jaarlijks zoovele duizenden subsidie, terwijl zij bij de minste aanleiding direct in toepassing brengt„ik maak van de gelegenheid gebruik." En toch wordt aan die sub sidie ook betaald door ingezetenen van Schouwen en Duiveland, die thans juist het meest daarvan moeten gebruik maken. Wij hebben echter altijd geleerd, dat klagen niet helpt, zonder daartegenover iets anders in de plaats te stellen. En dan doen wij deze vraag „Zou het niet mogelijk zijn, dat, terwijl er bijna nog geen ijs op de Zeeuwsche stroomen is, één der thans aan de haven liggende stoomschepen der Maatschappij „Zierikzee" naar het Catsche Veer voer, ten einde onze Uijen, het Rundvee enz. naar Rotterdam te zenden. Men kon dan te Goes eenige wagons huren om een en ander te vervoeren. Ons dunkt, met beperkten aanvoer aan de markt, zouden wij met weinig meer uitgaven, mogelijk hoogere inkomsten verkrijgen. 't Is slechts eene gedachte van EEN LANDBOUWER. Landbomvers van Stavenisse! In dezen gedrukten tijd, vergaderdet gij lieden, om onderling te beraadslagen, waarvan het eindsverslag was, vermindering van arbeidsloonen. Wat ik u bidden mag, treedt terug van dien weg, de arbeidende klasse is onmisbaar voor uwe velden en akkers, en het zijn in de le plaats, meest allen door wereldsche zorgen gedrukte personen, die buiten gesloten van alle genietingen, slechts één lichtstraal in hun duister leven hebben, en dat is door noeste vlijt aan hunne gezinnen het noodigste te kunnen verschaffen, waarvan zij door loonsvermindering verstoken zouden worden. Zijt toch indachtig aan de woorden van den Zaligmaker„Wat gij aan de min sten mijner broederen gedaan zult hebben, zal ik rekenen als ware het aan mij geschied." T. VERSCHEIDEN II E I D. EEN KARREMANS LIEDEKE. Uit de vorige eeuw. (1731.) Onder een „Karremans Nieuw-Jaer Gedigt, opge dragen aan Haer WelEdele en Agtbare Heeren Burge- meesteren, Schepen en Raaden, nevens mede alle Koop- Luyden, Burgeren en Inwoonders der wijt vermaarde Koopstad Nymegen op 'tjaer 1731" komt voor een Karremans Liedeken, Voys „Rozemond die lag ge doken" etc. dat de volgende lessen aan die dienst meisjes, behartenswaardig ook voor de van onzen tijd, bevat. Meisjes als wy by u komen Om u Asch en Vuyligbeid Stof en Vuyl doet ons niet schromen, Geeft ons doch geen spytig bescheyd, Wilt ons liever een. Glaasje bien, Zonder ons kan 'tniet geschien. Grietje veegt u Huys gezwinde Zet het Vuyl dan op de straat, Opdat men daar niet meer kan vinde, Dan bent gij een brave Maat. Wy hebben niet lange teyd, Dat zeg ik u zoete Meyd. Neem u werk dan in agte Doet zoo dat behoorlyk is. Dat men hoort van u geen kl'agte, Ge zyt immers jong en fris, Als gy 't avond hebt gedaan, Wilt dan Stil naar Bed toe gaan. Bid God dat hy u wil bewaren In de donkere nare nagt, Dat hy u Gezond mag sparen, Het staat alles in Gods inagt, Ook voor alle Ramp en Druk Quad gespuis en Ongeluk. Als de Haan begint te kraayen Maakt dat gy dan ras op staat, Om wat te stoppen of te Naayen, Of als onze Ratel slaat, Maakt dat gy u Vrouw behaagd, Dat zy over u niet klaagd. Weest niet vreet en quaa.t-van Zinne Tegen Baas of tegen Vrouw, Want daar is niet by te winue, Deze Les die geef ik jouw: Weest dienstbaar aan Juffer en Heer, Tot Nieuw-Jaar zo krygt gy meer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1