ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 505L Msle Jaarg. Donderdag Januari] 1885. AFKONDIGING. BEKENDMAKING. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ^DVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maaudags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BELASTING OP DE HONDEN De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend: dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1884 op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter in vordering gezonden. Zierikzee, den 19 Januari 1885. De Burgemeester en Wethouders J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. P. van dee LEK de CLERCQ. Algemeen Overzicht. Het is eene oude en dikwijls herhaalde opmerking, dat men het menschelijke leven vergelijken kan met het weder, dat dikwjjls zeer groote en zeer snelle af wisselingen te genieten geeft. Maar waar dit ook bevestigd wordt, in het leven van Staatslieden is het iederen dag waar te nemen, dat zij dan eens onder zware stormen en dan weder in vriendelijken zonne schijn hun doornig pad betreden. Sommigen zyn er tegen gehard en kunnen zij de buien doorstaan, even gelijkmoedig als zij met schijnbare onverschilligheid van het mooie weer genieten. Dit ligt zoo in hunne natuur en men kan daardoor best zien, wie een staats man geboren is. Want die zoo eens voor een oogen- blik uit hun vergeten toestand opduiken, gaan gewoonlijk op de loop, als de zwarte wolken zich vertoonenzij wachten den storm niet af. Tot deze laatste behoort zeker Prins Bismarck niet, die al heel wat over zijn hoofd zag gaan en moedig aan alle onweersvlagen het hoofd heeft geboden. Als wij de geschiedenis van den Duitsclien Rijksdag in den laatsten tijd nagaan, dan krijgen wij bij ver nieuwing aanleiding den grijzen Staatsman te bewon deren, die nimmer zijn doel uit het oog verliest en by vele teleurstellingen toch ook menige overwinning weet te behalen. Dwarsboomde men hem in zijn wensch eenen tweeden directeur van buitenlandsche zaken te hebben, men ging bereidvaardig met hem mede waar hij de gelden vroeg om eenen gouverneur te betalen in de eerste Duitsche koloniën te Caneron aan de kust van Afrika. De Rijkskanselier doet zijn uiterste best om voor het rijk koloniën te verkrijgen en hjj weet zeer goed dat hij daarmede de aandacht zijner landgenooten prikkelt en dat hij zich bij wel gelukken, daardoor een onsterfelijken naam maken zal. Of het land overigens er veel voordeel van hebben zal, moet de tijd nog leeren. Wellicht kan men langs dien weg wat arbeiders kwijt raken, die in Duitschland ook al te veel zijn en die men maar moeilijk aan den kost helpen kan. Inmiddels is er weder door een der af gevaardigden een voorstel ingediend in het belang der arbeidende klasse. Het Rijksdaglid Hersling wil den arbeid op Zondag doen verbieden, die van vrouwen en kinderen beperken en tot vaststelling van den ar beidstijd ook voor volwassen mannen overgaan. Al te maal fraaie zaken, als ze door de wet tot stand te brengen zijn, maar de hongerlijdende arbeiders zouden liever eene wet zien komen, die meer arbeid en dus brood verschafte, dan eene die den werktijd beperkt, juist nu er niet te werken is. De Pruisische Landdag iB ook weder bjjeen en sommige leden, die ook tot het grootere lichaam van den Rijksdag behooren, kunnen van de eene ver gadering naar den andere gaan en dus aan het verga deren blyven. Komen er gewichtige zaken voor, dan zullen ze wel weder met de oude klacht komen en eischen dat men hun de gelegenheid geve jegens beiden hunne verplichtingen te vervulleniets dat waarschijn lijk moeilyk gaan zal, tenzjj men het eene lichaam by dag en het andere des nachts samenroepe, een uitweg die ook al niet aannemelijk is, met het oog op het wakker blyven der afgevaardigden. Uit deze gediende begrooting "blijkt, dat er een tekort is van 22 millioen, die dus door eene leening zal moeten gedekt worden. Pruisen heeft dus van de Amerikanen de kunst nog niet geleerd om schuld te delgen in plaats van die te verwijderen. Het bureau van de Kamer is onveranderd gebleven. De conservatief von Kollen blijft president, terwjjl de onder-presidenten tot de nati- onaal-liberalen behooren. Uit JPi-anlfx-yli vernamen wij, dat de zon van den Minister van Marine Peyron thans ook onder is, even als die van zijnen voormaligen ambtgenoot voor Oorlog. De aanleiding daartoe is den oorlog met China. De beide militaire Ministers waren te gema tigd naar den zin van de Fransche heethoofden en verwacht men, dat er nu krachtiger maatregelen zullen genomen worden, dat wil zeggen, dat er meer geld zal worden uitgegeven, meer menschenlevens gewaagd en misschien even weinig zal verkregen worden. Volgens de laatste berichten zouden de Fransche soldaten op Formosa eenige overwinningen hebben behaald. Terwijl men zich daarover verblydde is te Lyon weder een anarchistisch complot ontdekt, welks booze plannen echter in tyds verydeld werden. Men wilde niets minder dan eene bewaarplaats van kruit en geweren plunderen en zich dan van de Regeering meester maken. De ontwerpers van den aanslag zyn echter nog niet bekend. Wat wij in de laatste dagen uit Engeland vernamen had schier uitsluitend betrekking op Egypte. Als gewoonlijk kwam de eene tijding de andere ver nietigen zoodat men ten slotte niet veel wijzer werd. Zoo veel is zeker dat de Engelschen hun nog te ver werven roem duur moeten koopen. De tocht door de NATIONALE M I L I T I E. De BURGEMEESTER én WETHOUDERS van de Gemeente Zierikzee Gelet op art. 26 der wet van den 19 Augustus 1861, (Staatsblad no. 72) Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat het register van de in het vorige jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijst, voor elk op de Secretarie ter lezing zullen nederleggen van den 21 Januari tot en met 29 Januari e.k.; dat tegen register en lijst, binnen den tijd der neder- legging, bezwaren kunnen worden ingebracht, bij den Commissaris des Konings in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukkken gestaafd ver zoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift zal moeten worden overgebracht by den Burgemeester tegen bewijs van ontvang. Zierikzee, den 21 Januari 1885. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CRERCQ. woestijn duurde wel zoolang niet als die van de Is raëlieten, maar leverde geene mindere moeilijkheden op, omdat woestijnen nog altijd woestijnen zijn, waar men alles krijgen kan, als men het medebrengt en dat is voor een geheel leger geene kleine zaak. Generaal Stewart rukt nog altijd tot ontzet van Gordon op, maar deze plaatste moet zich steeds met de hoop op eene mogelijke uitkomst te vrede stellen. De hulp dei- Egyptische troepen, waarvan Stewart gebruikmaakte, is hem slecht bekomen, daar die vrienden zich alles behalve goed gedroegen. Men zal die dus met vrien delijke dankzegging naar huis zenden. De Engelsche Minister heeft een schrijven van den Staats-Secretaris in den Transvaal ontvangen, waarbij deze beweert, dat van die zijde de conventie met Engeland volstrekt niet geschonden is en dat men geenszins verantwoor delijk gesteld worden kan voor de gebeurtenissen in en met Bechuanaland. Integendeel, zoo schrijft deze Bok, wil de Transvaalsche Regeering alles aanwenden opdat de conventie door allen worde nagekomen. De Engelsche Regeering heeft waarlijk geene behoefte aan verwikkelingen met vreemde Regeeringen, daar zij in eigen land genoeg te doen heeft, niet het minst met de- arbeiders, die daar, even als schier overal elders, in grooten getale zonder wérk zijn. Te Birming ham had eene demonstratie plaats van omtrent 4000 personen. De zaak liep vrij goed af, daar er geene ongeregeldheden plaats hadden, maar de hoop, die hun door den Mayor gegeven werd, was vrij schraal, daar hij zeide alleen verbetering te verwachten van het herleven van den handel en ofschoon hij beweerde, dat de vervulling dezer verwachting niet verre meer af was, zouden wij toch niet gaarne de werklieden daarop laten vasten. Men heeft er in Amerika iets op gevonden, om den Generaal Grant, die zijn vermogen verloren heeft en weigerde eenige gaven aan te nemen, voor zorg en kommer te bewaren. Hij is namelijk op de lijst der gepensionneerden van het leger geplaatst met den rang en het volle tractement van Generaal-opperbevelhebber. Hij zal alzoo eene jaarlijksche toelage ontvangen van ruim 38000 en dit gevoegd bij zijne andere inkomsten zal de oud-President niet van gebrek behoeven om te komen. IPullbicllllttwlL Nieuwsled ngen. ÊJlHirifia, Den 29 Dec. schonk juffr. Ch. Tracy, te Kings- bridge, N. Y., aan een knaapje het leven, dat een waardige concurrent belooft te worden van „Klein Duimpje," ons allen bekend. De nieuwe wereldburger nl. weegt 11 ons, is 6 duim lang, maar overigens volko men levenskrachtig, ja zelfs met een betrekkelijk sterke, normaal ontwikkelde long geboren. Het lichaam pje kan omspannen worden door duim en wijsvinger- van een 14jarig meisje. Vader en moeder en drie zus ters zijn allen normaal ontwikkelde menschen. Waarschijnlijk heeft Parijs wederom een schandaal proces te wachten. Zekere bloemenfabrikant Ribout huwde in het vorige jaar, twee maanden na het over lijden zijner eerste vrouw, met een zijner winkeljuffers. Eenige dagen geleden nu ontving de procureur- generaal der Republiek een anoniem schrijven, waarin Ribout, met opgave van nadere bijzonderheden, wordt beschuldigd zijne eerste vrouw te hebben vergiftigd. Een ingesteld onderzoek bragt aan het licht, dat de bloemenfabrikant, in het begin van het vorige jaar, bij een apotheker te Parijs colchichine had willen koopen, maar het niet had gekregen, omdat dit ver gift slechts wordt afgeleverd, wanneer een geneesheer het heeft voorgeschreven. Korten tijd daarna liet hij echter een apotheker te Noisy-le-Sec, waar hij een villa bezat, een recept zien, dat de onderteekening dr. Guillaume droeg en waar door hij toen een gram van hét verlangde vergift in zijn bezit kreeg. Hij deelde den provisor mede, dat hij de colchichine voor het kleuren van kunstbloemen noodig had. Eenige dagen daarna stierf Ribout's vrouw zeer plotseling, en de spoedig getrooste weduwnaar, die zich thans in arrest bevindt, deed reeds eene week later aanzoek om de hand van mevrouw Ribout nummer twee. Den 9en dezer maand werd in de nabijheid van het Fransche dorpje Guilmécourt zekere Beaurrain dood in het open veld gevondende man was van koude omgekomen. Het «Journal du Havre" vertelt, naar aanleiding van dit voorval het volgend staaltje van hondentrouw. De eenige metgezel van den ouden Beaurrain, die den bijnaam van de wandelende jood droeg, was een hond die zijn treurig lot deelde en met hem in de meer dan nederige stulp huisdehet was aan dit trouwe dier te danken dat het lyk gevonden werd. De hond kwam op een hoefsmid af, keek hem aan, draaide om hem heen, trok aan zijn kiel en scheen hem te verzoeken om mede te gaan. De man werd nieuwsgierig, volgde werkelijk en het dier bracht hem onmiddelijk bij zyn dooden meester. Toen het ligchaam moest worden opgenomen, wilde de hond niet toestaan dat iemand anders dan de hoef smid het lijk aanraakte. Dit voorbeeld van trouw en gehechtheid bij een dier, meent het Fransche blad, kan menig redelijk wezen tot voorbeeld strekken. Thans heeft ook een Duitsche jury een moorde naar, en wel een man die zijn vrouw vermoordde, vrijgesproken. Het is machinist Trensemeier genaamd die in 1883 in een vlaag van tijdelijken waanzin zijn hem ontrouwe vrouw doodsloeg. Hij werd bewusteloos bij haar lijk gevonden en hij kon zich later niets van zijn daad herinneren. De behandeling zijner zaak werd wegens zijn zielstoestand verdaagd en de uitkomst der onderzoekingen van deskundigen was, dat de man in een toestand was geweest, welke hem niet aansprakelijk maakte voor zijn misdaad. Dienovereenkomstig verklaarden nu de gezworenen van het geregtshof te Essen hem „niet schuldig" en hjj werd vrijgesproken. Mannheim19 Jan. De „Neue Badische Lan- deszeiting" meldtHeden namiddag is te Hockenheim een handwerksgezel gearresteerd, die op een gendarme een revolverschot had gelost. Hij had geen papieren ter legitimatie bij zich, en is naar Mannheim over gebragt. Hij heeft omtrent zichzelven twijfelachtige verklaringen afgelegd en weigert alle nadere inlich tingen. Men heeft bij hem patronen en een groot bedrag in geld gevonden. U. Een man, die Donderdagavond te Antwerpen in hechtenis genomen is onder verdenking van de moor denaar te zijn van den commissaris van politie Rumpff te Frankfort, is een der vóór 2'/» jaar te Leipzig ver oordeelde anarchisten. Hij was sedert 12 dagen uit het tuchthuis ontslagen, maar had zich door devlugt onttrokken aan het toezigt der politie, waaronder hij na afloop van zijne tuchthuisstraf nog gesteld was. Kort na zijne inhechtenisneming te Antwerpen moet daar een brief met 100 fr. voor hem zijn aangekomen van Most uit Londen, den welbekenden uitgever van die Freiheit, die hem reeds eenige dagen vroeger 180 fr. reisgeld gezonden scheen te hebben. Amsterdam19 Jan. Het is ongeveer twee jaren geleden sedert brutale, maar niet handige, dieven trachten op het kantoor der firma B. C. J. Lievegoed in de Haarlemmer Houttuinen alhier de brandkast open te breken. De sterke kast weerstond hun pogen, en zij moesten zich toen vergenoegen met hetgeen de lessenaar opleverde. Vrijdagnacht echter hebben dezelfde of andere vrij moedige lieden in hetzelfde kantoor een stout stuk begaan. Zij hebben de geheele brandkast, die ongeveer 700 kilogram woog, nadat zij zich aan de achterzijde ■^an het kantoor toegang hadden verschaft, medegeno men en op een handkar geladen, waarna zij met hun vracht naar den Ypolder reden en op een halfuur af- stands van de stad hun werk begonnen. Zij hakten eerst de buitendeur open, daarna een tweede en ein delijk de derde afsluiting van de kast. Toen was het loon van den arbeid beschikbaar, 160, benevens eenige papieren, die slechts voor den heer Lievegoed van waarde waren, als huurcedullen, contracten, vergun ningen en akten van anderen aard. Het werk was gedaan, en de arbeiders wierpen de brandkast met de boeken in het water, zoodat het schrift der boeken bijna onleesbaar is geworden. Bij de zich op verschillend gebied bewegende industrie van de firma Lievegoed is dit een groot ongerief. De dieven hebben ter verkwikking een flesch augurk jes geledigd, die zij op het kantoor vonden. Misschien geeft dit der politie een draad in handen. Bij dezen omvangrijken en langdurigen arbeid immers vóór de dieven, die om de zware kast te tillen, zeker zes in getal moeten zijn geweest, hun doel be reikten, moesten zij twee deuren openmaken bij dezen arbeid zijn zij, naar men ons meedeelt, door de politie niet gestoord. Dezer dagen is te Nieuwediep een man overleden, die door een vreemdsoortig insect in de hand is gesto ken. In 24 uren tijds was de man een lijk, zoodat men vermoedt, dat er bloedvergiftiging heeft plaatsgehad, als gevolg van den toegebragten steek. Laatstleden Maandag had op de veemarkt te Amsterdam eene vreemde handel plaats. Een slager kocht een koe op deze voorwaarde de eerste zeshonderd pond zou hij voor niets ontvangen, voor hetgeen de koe meer woog, zou de slager betalenvoor het le pond een halve centvoor het 2e pond een centvoor het 3e pond twee centenen zoo telkens voor ieder volgend pond het dubbel van het voorgaande. De slager meende een goeden koop te doen, maar was later blij, dat hij voor 100 van den koop los kon komenwant bij nadere berekening bleek hem, dat hij het 21ste pond reeds met ruim vijf duizend gulden zou moeten betalen. De koe woog naar raming on geveer 650 pond. Dus had hem dat grapje eenige tonnen gouds kunnen kosten. Utrecht21 Jan. Gisteren avond is alhier in de Korte Hamsteeg een mand gevonden. Na onderzoek bleek, dat er een jongetje van ongeveer vijf maanden in lag met een briefje op het borstjedat dit gedaan is uit armoede daar de vader overleden was en de moeder in het onderhoud van het kindje niet meer kon voorzien. Terstond is het door een vrouw opge nomen en by zich in huis verzorgd. 's Grra-v©ixlia,gf e 19 Jan. Naar men ons mede deelt, was Z. M. de Koning jl. Zaturdag door onge steldheid genoodzaakt het bed te houden en werd 's Konings geneesheer bij Z. M. ontboden. Zondag was de toestand gelukkig zoodanig verbeterd, dat Z. M. wederom aan tafel kon verschijnen. Litusschen ontvangt hij dagelyks een bezoek van zijn arts. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat het aantal werklieden op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis niet onbelangrijk zal worden verminderd, n.l. wat betreft de scheepsmakers, schilders, kuipers en zeilmakers. Gmvcnhagc19 Jan. Hét geregtshof ver nietigde heden het vonnis der Middelburgsche regt- bank tegen P. B. te Yerseke, wegens mishandeling veroordeeld, en sprak hem vrij. Omtrent een schandaal in den Haagschen schouw burg, deelt de „Haagsche Courant" de volgende bijzon derheden mede. Een bezoeker der voorstelling in den Hollandschen Schouwburg bij de voorstelling van Faassen's «Hannes" Zondagavond, genaamd De Hondt en door het publiek gerucht aangeduid als de schrijver van het «Humoris tisch en Satyriek weekblad «Argus," werd door drie jongelieden, met name graaf Yan Limburg Styrum, baron Snouckaert van Schauburg en nog een derde, wiens naam niet bekend was, onverwachts besprongen, in den kraag gegrepen en in minder dan eene minuut tyds onder den voet gebragt. Zich te verdedigen was ondenkbaar, daar de jongelieden hun hevig ontsteld slagtoffer als een drietal losgelaten bezetenen met de looden knoppen hunner rottingen, met vuisten en na gels, met de hakken hunner schoenen, zoodanig beuk ten, dat het bloed uit verschillende plaatsen van het hoofd vloeide. Daar de groote pauze juist geëindigd en de politie niet meer in de gang, die naar den foyer leidt, aan wezig was, gingen er eenige minuten heen, alvorens een dienaar, een nachtwacht en, eenige seconden later de inspecteur van politie Pienbroek konden toesnellen, zoodat de mishandelde reeds door tusschenkomst van anderen aan zijn woedende .aanvallers was ontrukt. Twee der heeren maakten van de verwarring van het eerste oogenblik gebruik om te ontkomen de jeugdige graaf van Limburg Stijrum werd echter door de poli tiedienaren gegrepen, maar, onbegrijpelijk genoeg, zon der dat hem iets werd gevraagd, weder losgelaten, waarna deze zich eveneens uit de voeten maakte. De mishandelde bezoeker, weder eenigermate tot kennis gekomen, zag er deerljjk uit. De plek waar hij op den grond had gelegen, was met bloed bevlekt. Nadat hij van den eersten schrik was bekomen en den inspecteur van politie Pienbroek de zaak had uitgelegd, verliet hij per rijtuig het schouwburggebouw naar het ziekenhuis, van waar hij na te zijn verbonden huiswaarts werd gebragt. 's Gravcnhag-c20 Jan. De Eerste Kamer heeft heden al de hoofdstukken der Indische begroo ting, zoowel uitgaven als middelen, na vrij langdurige algemeene beraadslagingen aangenomen met algemeene stemmen. De Kamer is op reces gescheiden. Rotterdam, 20 Jan. Joseph Hake, die gepas- seerden Donderdagavond den moord op zijne vrouw in de Molensteeg alhier pleegde, is in zoover hersteld, dat hij Zondagavond van het Ziekenhuis naar de cel lulaire gevangenis is overgebragt. Omtrent het vergaan der sloep de Lichtstraal wordt uit Pernis het volgende gemeldPR no. 1 (de Lichtstraal) behoort aan de reederij van den heer Speelman en ging op Oudejaarsmorgen voor de laatste maal van hier uit, meer dan waarschijnlijk ter schel- vischvangst, zoo dat reeds met belangstelling naar zijne aankomst hier of elders werd uitgezien. Helaas 't mocht niet gebeuren. De nadere berigten van Ter schelling en Vlieland bevestigen maar al te zeer, wat er daar aan Neerlands noordkust, ten koste van onze gemeente is voorgevallen. Een zeer zeewaardig schip is verloren, waarvan de meeste schippers, die 't voer den, verklaren, dat 't een uitnemend vaartuig was, maar wat meer zegter zijn meer dan vermoedelijk 12 menschenlevens te betreuren, waaronder 10 uit deze gemeente. Onverzorgd blyven achter 5 weduwen en 14 of 15 kinderen. Een matroos van Poortugaal vulde de bemanning aan. De stuurman Jobs. Van der Steen en de matroos Jb. Noordzij, laten zamen 11 halve weezen achter. 't Moet in den nacht van Woensdag op Donderdag benard weder geweest zijn in de Noordzee, volgens verklaring van den hier aangekomen schipper C. Zwanen burg, toen er een veschrikkelijke sneeuwstorm woedde. Hij kwam hier aan met verlies van zijne beug van 180 lijnen, waarnaar hij 24 uren vergeefs gezocht heeft. Een telegram van Maandagmorgen berigt, dat te Vlie land is aangedreven, een bijbeltje van M. v. d. Waal, één der opvarenden. Ons hart is tot schreiens toe bewogen, als we denken aan den verschrikkelijken doodsstrijd onzer wakkere zeelieden en we staren met innigen weemoed op de over blij venden in ons midden. Onder meer is onder deze een moeder, die eerst kaar man, vervolgens 2 harer zonen op zee verloor, terwijl de derde zoon al hier in de haven verdronk en nu de vierde en laatste zoon als offer der zee ziet vallen. Rotterdam20 Jan. Eene verschrikkelijke ramp had heden ochtend op de rivier de Nieuwe Maas plaats. De stoomboot „Oude Maas n," van Oud-Beierland, die ongeveer 160 passagiers en een groot aantal stuks vee aan boord had, werd beneden de zwarte ton bij Vlaardingen aangevaren door de rijksstoomboot „Zee meeuw" waarbij de „Oude Maas" een groot gat in den voorsteven bekwam en dadelijk begon te zinken. De paniek was onbeschrijfelijk. De „Zeemeeuw" deed alles wat mogelijk was om de passagiers te redden, en evenzoo de „Oude Maas III," die, van Rotterdam komende, juist voorbij voer. Toen de passagiers over waren, werden er vier vermist, die vermoedelijk door den schok gedood werden. Het juist aantal omgekomenen kan echter nog niet opge geven worden. Het vee, dat voorop stond, is verdronken; van de beesten die achterop stonden, hebben enkele zich los gerukt en zijn naar den wal gezwommen; al de overige zijn mede verdronken. Van de goederen is niets gered. Van andere zijde vernemen wij, dat in de voorkajuit van de gezonken stoomboot twee lijken zyn gevonden, en wel van een oude vrouw en van een meisje van ongeveer 16 jaren. (Mogt deze ramp op nieuw ter waarschuwing strekken, om ter wille der concurrentie geen men schenlevens te wagen.) Bergen op Zoom17 Jan. Door B. en W. van de naburige gemeente Wouw is een uitvoerig schrijven gerigt aan den Raad dezer gemeente, waarin bezwaren worden geopperd tegen de voorgestelde wijze van kanalisatie van de rivier de Zoom, en wel omdat daardoor het onderloopen der landerijen in hunne ge meente mogelijk wordt en waarvoor zij in dat geval de gemeente Bergen op Zoom voor de eventueel te lijden schade aansprakelijk zullen stellen. Door de Arrondissements-Regtbank te Breda is de Naamlooze Vennootschap „De Zevenbergsche Sui kerfabriek" in staat van failissement verklaard. Talrijk zijn gedurende deze campagne de onge lukken welke op de suikerfabriek van den heer Wit- touck te Breda plaats grijpen. Maandagmorgen werd weer een werkman zoo goed als vermorseld. Hij geraakte te dicht bij een drijfriem, zoodat deze hem aangreep en bijna in drie stukken sneed. De man laat een tal rijk huisgezin na. Tus8cben Wagenberg en Terheyden bij Breda is Maandagmorgen een jonge man aan den weg gevonden, vermoedelijk uit eene naburige gemeente. Hij schijnt daar den vorigen avond, door de koude bevangen, te zijn neergevallen en den geheelen nacht buiten gelegen te hebben. Men vondt hem in bewusteloozen toestand, aan handen en voecen bevroren. Hij werd bij zekeren de Leeuw liefderijk opgenomen en ontving daar ge neeskundige hulp. Goes, 20 Jan. In het afgeloopen jaar zijn door de politie 97 processen-verbaal opgemaakt, waaronder 60 wegens overtreding der drankwet. Aan ieder der manschappen van de brandweer, die zoo bereidvaardig zijn geweest, om den brand te Ierseke te helpen blusschen, is 2 gulden ter hand ge steld van wege de directie der Goesche brandweer. De assurantie-maatschappijen, die door de hulpvaardigheid der Goesche en andere spuitgasten voor groote schade zijn gevrij waard, mochten dat goede voorbeeld wel volgen. Een geringe tegemoetkoming zou de man schappen aansporen om een volgende maal even hulp vaardig te zijn. Onverplichte diensten eischen wel geen belooning maarmen houdt den lust wakker om ze te bewijzen. Sommigen vinden het vreemd, dat de voordracht door den paardenarts W. G. van der Wal over de op voeding en behandeling van paarden te Kruiningen en niet te Goes wordt gehouden. De ligging dezer plaats en de zeer geschikte lokaliteit hadden Goes er recht op gegeven, dat deze voordracht hier gehouden werd. Er zullen zeker klemmende redenen geweest zijn om dit niet te doen. Hansweerd, 21 Jan. Heden kwam alhier met lekkage binnen het Nederl. stoomschip „Telegraaf VI", kapt. A. de Boer, komende van Brussel met bestemming naar Rotterdam, beladen zijnde met een lading stuk goederen. Men is bezig de lading over te lossen in een paar ligters. Coi'tgfeii©, 19 Jan. Jl. Zaturdag had onder deze gemeente een ernstig ongeval plaats. De paarden, ge spannen voor een rijtuig, waarin de notaris Roelof en de heer Kuyper Boone waren gezeten, gingen op hol, wijl ze schrikten voor eene koe die aan den dijk liep te grazen. Middelerwijl braken de teugels der paarden en ieder oogenblik liep men gevaar van den dijk te storten. In een oogwenk waren de portieren open, en beide personen waagden den sprong uit het rijtuig. De heer Boone kwam er met eenige ligte kneuzingen af, doch de heer Roelof vond men in bewusteloozen toestand aan den dijk liggen. Men vreesde het ergste, doch heden is zijn toestand bevredigend. De paarden werden nabij het dorp tot stilstand gebragten de voerman kwam met den schrik vrij. Selierpeuisse, De heer C. v. d. Graaf, onder wijzer aan de openbare school alhier, heeft voor zijne benoeming als zoodanig te Kerkwerve bedankt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1