Zl l lll kZI ÏNI III NIEUWSBODE. No. 505a Dingsd-ag 20 Januarij 1885. 4lste Jaarg. Verschijnt DINGSÜAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV JERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd wordeu. Groote letter worclt naar plaateruimte berekend. AANBESTEDING. Op Maandag- den SO January 1885, des namiddags te half een uur, zal ten Raadhuize van Zierikzee worden aanbesteed Het VERDIEPEN van een gedeelte van de Nieuwe Haven. De aanwijzing zal plaats hebben op Maandag den 19 en Zaterdag den 24 Januarij 1885, telkens des voor- middags te 10 uur waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeentebouwmeester, hij wien inmiddels ook de noodige inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en by den Gemeentebouwmeester a 10 cent. BEKENDMAKING. Besmettelijke Ziekte. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op Art. 21 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) MAAKT BEKEND: dat in de afgeloopen week (gerekend van Zondag den llden tot en met Zaturdag den 17den Januarij 1885), het aantal der door ROODVONK aangegeven aangetastte personen bedraagt 17 en dat der aan die ziekte overledenen 5. Zierikzee den 18 Januarij 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. SP? @nr«ttsvaal. Volgens het verslag van onzen consul te Port- Natal over de landverhuizing naar Zuid-Afrika voor komende in de „Staatscourant" van Dingsdagis Zuid-Afrika niet alleen geen luilekkerland, maar zijn daar zelfs voor hen, die werken willen, de vooruit zichten niet schitterend, en, als zij niet wat kapitaal hebben, bepaald slecht. De consul deelt mede, dat in Transvaal, ja zelfs in Natal veel Nederlanders rond dool en zonder een bestaan te kunnen vinden, en die bij al hun leed ligt troost zoeken in den drank, waar door zij op dit punt de niet beste reputatie der Neder landers nog verergeren. „De toestanden in geheel dit werelddeel", zegt hij, en niet het minste in de Zuid-Afrikaansche Republiek en in den Oranje-Vrijstaat, zijn verre van schitterend, en het meest geoefende oog kan in de eerste toekomst weinig verbetering zien. Velen verlieten deze stranden, om in Australië of elders hun heil te zoeken, en vele anderen zouden gaarne hun voorbeeld volgen, indien zij de weinige middelen, daartoe vereischt, bijeen kon den brengen. Overal vindt men verdienstelijke hand werkslieden, die te vergeefs werk zoeken. „Landbouwers en boeren, die hun vak verstaan en eenig kapitaal te hunner beschikking hebben (dat is na betaling der uitrusting en passagekosten), zouden hier mischien nog wel een goede toekomst vinden, maar dan nog eerder in deze kolonie dan in Transvaal of den Vrijstaat. „Maar handwerkslieden, klerken, advocaten en ande ren raad ik ten sterkste af, vooreerst naar deze gewes ten te komen." Generaal Grant zal op de lijst der gepensioneerden van het leger geplaatst worden met den rang en het volle traktement van generaal-opperbevelhebber. De senaat nam met groote meerderheid van stemmen een daartoe strekkend besluit, en als nu de kamer dit besluit goedkeurt, zal de oud-president, behalve zijne andere inkomsten, levenslang eene jaarlijkscbe toelage van 13,500 dollars 33,750) ontvangen, dus voor ar moede vrijwel zijn gevrijwaard. In het jaar 1884 kwamen 453,983 landverhuizers naar de Vereenigde Staten tegen 560,196 in 1883. De Koning van Spanje zet zijn tocht naar de door de aardbevingen geteisterde streken voort. In de pro vincie Granada zijn niet minder dan 3240 huizen ver nield. De sneeuwstormen belemmeren zeer het verkeer. De Koning heeft o. a. moeten afzien van zijn voor genomen bezoek aan de puinhopen van Albunuelas. Het volgend staaltje van zijne majesteit wordt door de bladen vermeld. Koning Alfonsus kwam ook in een dorp, waar drie personen van honger omkwamen. De Koning moet, in diepe verontwaardiging,^ de overheid van dit plaatsje hebben berispt, omdat hij onder zulke omstandigheden en tegen zijn wil een weelderig ontbijt voor zijne komst had gereedgemaakt. Te Alhama beeft hij aan ieder gekwe tst kind of ge wonden man 100 pesetas uitgereikt eu aan elke ge kwetste weduwe 125 pesetas. In een steenkolenmijn te Liévin (Normandie) heeft eene vreeselijke ontploffing van mijngas plaats gehad. Er zijn reeds 28 dooden gevonden. De mijn gangen zijn over een lengte van 800 meter ingestort. Het°reddingswerk wordt ijverig voortgezet. SPiutafWïiw^. Men wilde onlangs te Tegemsee, in Beieren,^ ook eens de Spaansche stierengevechten navolgenmaar in plaats van stieren, zou men koeien laten vechten. Op Driekoningendag had zich eene groote menigte op de bepaalde plaats verzameld'; een orkest speelde eenige muziekstukken tot inleiding, en daarna werden de twee koeien in het strijdperk gebragt. De dieren waren echter niet strijdlustigzij hadden niets tegen elkaar. Hoe de eigenaars, die 200 Mark op hen gewed hadden, hen ook trachten aan te vuren, zij waren niet tot vechten te bewegen. Eindelijk kwamen ze op elkander toe, niet woedend, maar langzaam en vredig gingen ze vertrouwelijk naast elkander staan en begonnen elkaar den kop te lekken, tot groot vermaak van de toeschouwers. U» Het berigt, dat Eugène 't Kint de ex-kassier van de Belgische Bank, uit de cellulaire gevangenis te Leuven zou zijn ontslagen, wordt door de „Indépendance" tegengesproken't Kint zal niet vóór 26 Junij 1886, als zijn straftijd om is, weder op vrije voeten worden gesteld. Hij heeft trouwens nooit gratie gevraagd alleen verzocht hij eenige maanden geleden dat de tijd, dien hij in preventieve hechtenis had doorgebragt in de Petis Carmes te Brussel, bij zijn atraftrjd zou worden medegeteld, doch dat verzoek werd afgewezen. Genoemd blad voegt_ er bij, dat 't Kint een model gevangene is, al was hij dan geen model-kassier. Hij beeft nog geen enkele straf beloopen en schikte zich terstond zoo bereidwillig mogelijk in zijn nieuwen toe stand nooit klaagde hij over de gevangeniskost, die natuurlijk veel verschilt van de diners, waarop hij zijn vrienden en vriendinnen onthaalde, toen hij mili- oenen (van anderen) verteerde. Zelfs geen boter uit de cantine laat bij balenalleen besteedt bij, van het geld dat hij verdient met kopieerwerk, nu en dan een kleinigheid aan tabak. Zijn uiterlijk is ongeveer hetzelfde gebleven en bij verheugt zich altjjd nog in prachtig zwart krulhaar hij is wat gezetter geworden. Met koortsachtig ongeduld telt hij echter de uren, die hem nog van zijn in vrijheidsstelling scheiden. Antwerpen, 16 Jan. De firma Charles Michiels, een groot handelshuis dat reeds vele jaren bestond, heeft hare betalingen gestaakt. Deze financieële ramp veroorzaakt groote ontsteltenis in de handelskringen. De bijbeltent, die in 1883 dienst deed op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam, zal dit jaar, onder toezicht van denzelfden directeur, op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen dienst doen. Een spoorweg-ongeluk op de lijn DoornikBrus sel, heeft Zaturdagochtend te 9 uur plaats gehad bij bet station Bierghes. De sneltrein reed met volle vaart toen de wielband van een wiel van den vierden wag gon sprong, met het gevolg dat deze uit de rails sloeg. Door den schok brak de koppeling met bet voorste gedeelte van den trein, hetwelk doorstoom de, terwijl de achterste wagens in, op en door elkander schoven en geheel vernield werden. De machinist, die het on geluk bemerkte, stopte onmiddelijk, en het personeel vau den trein en van bet station spoedde zich naar de plaats van het onheil om de ongelukkige slagtoffere hulp te verleenen. Een vreeselijk schouwspel leverde de ruïne van wagens op, te midden van de sneeuw die door het bloed der gewonden hier en daar rood gevertd was. Per telegraaf wordt geneeskundige hulp ontboden, die betrekkelijk spoedig, ook per extra-trein uit Eng- bein en Ath, ter plaatse was. Het aantal gewonden bedraagt 14, van welke een drietal geen boop op levens behoud meer liet. De matrieele schade wordt op om streeks 50,000 fr geschat. Yan Brussel kwam een trein met spoorwegwerkers, die in 2 uren tijds den weg weder vrij maakten. Amsterdam. Op bevel van de arrondissements- regtbank alhier is gevangen genomen eene moeder, die haar kind dezer dagen wreedaardig in den schouder gebeten en tot bloedens toe verwond heeft. Een oog getuige verhaalt, dat het arme kind toch nog wan hopig schreide, toen een rijksveldwachter haar „moesje" kwam weghalen. Bij de commissie tot werkverschaffing te Amster dam is deze week ƒ6111 ingekomen, totaal 125,206. Een vrouw, die Zondagavond te Amsterdam uit de kerk kwam, werd aangesproken door een zeer ar moedig gekleed man, die op dringenden toon om een aalmoes smeekte. Bewogen met het lot van den onge lukkige, tastte zij naar haar benrs om den bedelaar eene gift te overhandigen. Deze echter vond midderwijl gelegenheid het kerkboek met gouden slot aan de geefster te ontnemen, die, geheel onthutst geen pogin gen kon aanwenden om den dief te doen aanhouden. Te Hoorn viel dezer dagen, 's avonds omstreeks 9 uren een man, door de duisternis misleid, in de gracht, en zonk al dieper weg in de rijk* aanwezige modder. Juist ging de wacht een korporaal met zes man voorbij. Zij kwam van de hoofdkazerne om aan de hulpkazerne één man af te lossen. Op vijf schreden afatands spartelde de drenkeling tegen den dood. Stoïcijnsch ging de wacht door om eerst haar gewig- tiger werk te brengen, liet hem worstelen en ging verder. Eerst aflossen Gelukkig moest er geen no. 2. afgelost worden en keerde de wacht naar de hoofdkazerne terug. De dren keling had het, zeer verstandig nog uitgehouden en kon toen gered worden door de terugkeerende wacht. Rottei-dam, 16 Jan. De sloep „Lichtstraal", stuurman J. Van der Steen uit Pernis, is volgens ont vangen telegram met de geheele bemanning verongelukt. Gepasseerden Maandagavond omstreeks 97; ure is aan den Coolsingel te Rotterdam een man, die met een wijnwagen reed, in volle vaart aangereden door een zoogenaamd dogkarretje, bespannen met een bit, tengevolge waarvan die man achterover sloeg en op hei trottoir teregt kwam. Vooral den volgenden dag bleek, dat de man erger was gekwetst, dan men aanvankelijk vermoedde en bad er blijkbaar eene hersenschudding plaats. Na een vreeselyk lijden overleed hij dan ook te zijnen huize in de Tuindersstraat op Woensdagavond d.a.v. ruim 9 7» ure. De overledene stond als een braaf man bekend en was 27 jaren in dienst van de firma Spekker en d'Aquin aan de baan aldaar. De man, die het karretje vervoerde, werd na de aanrijding door het publiek toegeroepen met het rijden te stoppen, doch werd hieraan geen gevolg gegeven, integendeel werd de zweep op het paard gelegd. Met veel inspanning is het der politie gelukt den vervoerder van het karretje te weten te komen, die zich te zijner verantwoording bevindt aan het bureau van politie aan de Paauwensteeg, zijnde zekere V., woonachtig binnen deze gemeente, die erg berouw aan den dag legt over bet gebeurde en volgaarne bereid schijnt het lot van de bedroefde weduwe, die een kind heeft dat op de seminarie gaat, te verzachten. TilDurg:15 Jan. Gisteren avond kwart voor negen klonk brandalarm. De groote stoomwollenepin- nerij des heeren van Rijckevorsel te_ 's Bosch, thans in gebruik door den heer Louis De Wijs, stond in vlam. Ontzettend was de snelheid, waarmede het vuur door het vier verdiepingen hooge gebouw zich ver spreidde. Ieder vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat de in volle werking zijnde fabriek zoo in eenige minuten in lichte laaie kon staan. Algemeen wordt dan ook gedacht aan het barsten eener gaspijp, waar door gedurende den gebeelen avond zich gas langs de zoldering der benedenverdieping verspreid heeft, en eindelijk ontvlamde, het vuur overal te gelijk ontstak. Er is in den volsten zin des woords niets gered. De klerken moesten van het kantoor vluchten, zonder zelfs hunne kleeding te kunnen medenemen. De boeken en papieren, waarin zij zaten te werken, zijn verloren. Eenige boeken waren in de brandkast. Het zal de vraag wezen, hoe deze zich gehouden heeft. Ook het werk volk is alles kwijt, wat zij bij zich hadden, kleeding- stukken, horloges en dergelijke. De werklieden in de bovenverdiepingen kónden zich niet meer redden langs den trap der voorzijde, doch bereikten nog gelukkig eene achtertrap. Slechts een tweetal was genoodzaakt uit eene der verdiepingen te springen zij werden slechts licht gekwetst. Ook een paar anderen kregen lichte brandwonden, toen zij door de vlammen vluchtten. De aanblik was buitengewoon schoon. Het geheele stadgedeelte, waarin de fabriek staat, was daghelder verlicht, wat op de besneeuwde daken, hoornen en vooral op den toren der groote kerk een prachtig effect maakte. De brandweer deed wat zij kon, maar moest zich, bij den hevigen gloed, bepalen tot het bewaken der gebouwen en huizen in den omtrek. De zaal der Nieuwe oninklijke Harmonie beeft aan bet dak een weinig geleden. Men verneemt, dat alles verzekerd was voor ƒ90,000. Toch blijft het, onheil voor den algemeen sn fabrikant en vooral ook voor zijn werkvolk m dit jaargetijde een zeer droevige ramp. Zwqn<lrecht, 17 Jan. Heden werd-plotseling een groot deel onzer gemeente in opschudding gebragt. Zekere K. had met zijne vrouw bij zijne schoonouders ingewoond, doch daar de verhouding tusschen de echt- genooten steeds meer en meer te wenschen overliet, en K. dit niet aan zichzelven, maar aan zijn schoonouders toeschreef, besloot hij vóór acht dagen eene andere woning te betrekken. Ook hier had de vrouw op haar huiselijk, geluk niet te roemen, zoodat zij, om mishan delingen te ontgaan, gisteren avond de woning verliet en naar hare ouders vluchtte. K. bestelde nu dezen morgen uit Dordrecht een wagen en laadde er zijn huisraad enz. op, doch nauwelijks hadden de buren dit gemerkt, of de vrouw werd gewaarschuwd, die, geholpen door honderden willige handen, nog veel spoediger den wagen ontladen had en den inhoud naar hare verblijfplaats zag overgebragt. Onder gejuich en hoera's vertrok de ledige wagen, en K. die uit de kreten van verbittering begreep, dat men de lynchwet op hem wilde toepassen, bleef wijselijk binnen, totdat bij des namiddags, beschermd door de politie, die na het vertrek van den wagen zichtbaar werd, de ge meente verliet. Vlissingen18 Jan. De beer Smit burgemeester dezer gemeente, die gisteren de eerste raadszitting in bet nieuwe jaar met een belangrijke rede over den toestand van Vlissingen opende, klaagde daarin dat bet vervoer van transitogoederen over Vlissingen in 1884 niet was toegenomen, daar de Exploitatie-Maat schappij de lage uitzondering-tarieven naar andere plaatsen niet op Zeeland wilde toepassen. Het opzeggen der erfpacht der voormalige marinewerf door de maat schappij „De Schelde" een maatschappij die, dank zij haar energie, zich tot een der grootste fabrieken in Nederland beeft opgewerkt weet de beer Smit hoofdzakelijk daaraan, dat de belangrijke particuliere orders, die door bet Departement van Marine op gebied van scheepbouw en stoomwerktuigen worden uitgege ven, in de laatste jaren, uitsluitend ter uitvoering zijn opgedragen aan de twee fabrieken, te Amsterdam en Rotterdam. De wijsheid van de Regeeriug kan dezen slag alsnog afweren opdat zeide de spreker Vlissingen niet in verval worde gebragt door de eenzijdige en uitslui tende protectie, die alleen aan de twee grootste ge meenten van Nederland ten goede komt. Ten slotte verklaarde de heer Smit, dat Vlissingen een meer bekwamen en invloedrijken burgemeester dan bij was, noodig had om die gemeente voor stel selmatige achteruitzetting te behoeden. De heer Ockers, die hem beantwoordde, hoopte dat de heer Smit zijn betrekking niet zou nederleggen, voor hij verzekerd was dat een eventueel opvolger werkelijk het doel zou kunnen bereiken, waarnaar de beer Smit steeds zoo krachtig streefde, nl. den bloei van Vlissingen. De Duitsche consul-generaal te Rotterdam, de beer Goekring, heeft de haveninrigting te Vlissingen bezocht. Volgens mededeeling staat zijn bezoek in ver band met stappen, die men te Vlissingen schijnt te doen om te verkrijgen, dat de toekomstige Duitsche mail- stoombooten naar Oost-Azië en Australië die haven aandoen, in plaats van Rotterdam of Antwerpen. De gemeenteraad van Vlissingen beeft besloten, een hekwerk te doen maken rondom bet gedenkteeken voor Betje Wolf en Aagje Deken, om dat monument te beschermen tegen de straatjongens. Zierikzee 19 Januarij. In het „Militair Blad" schrijft de heer W. G. van der Wal, officier-paardenarts 2e kl. te Haarlem, over verschillende paardenrassen, vooral met het oog op hunne doelmatigheid in het gebruik bij bet leger. Na bebaudeling van het Engelsche, Hongaarsche, Duitsche, Belgische en Vlaamsche ras, zegt de schrijver „En nu het Nederlandsche paard, dat door sommige kenners zoo veracht wordt. Een eigenlijk Nederlandsch paard bestaat niet meer, maar zeker is het, dat bier te lande zeer goede koetspaarden voortgebragt worden, welke door de buitenlanders om bun bouw, goed humeur en gemakkelijke dressuur zeer gewild zijn. De Fran- schen koopen ze in den regel op 5-jarigen leeftijdde Saksers, die op dit o ogenblik weder in het land zijn, op dien van ll/4 jaar- Ook is het zeker dat veel ruiters, die een Duitsch paard meenen te hebben, zich kunnen verheugen in het bezit van een geïmporteerden vader lander. „De beste paarden vindt men bij ons in de provin ciën Noord-Brabant, Gelderland en Groningen, van welke beide laatste nogal exemplaren aanwezig waren over 't algemeen koetspaarden goed van bouw. „Wilden toch onze fokkers eens meer de handen ineenslaan en meer overleg toonen bij bet aankoopen van hengsten, wij zouden spoedig een toestand geboren zien worden, waarbij Nederland in grooten getale kon beschikken over flinke trekpaarden, geschikt voor zwaai en licht werk, zeer bruikbaar voor den fokker zeiven en meer dan tot uog toe gezocht door de buitenland- scbe kooplieden. Men zij echter voorzichtig en spie gele zich aan Duitschland en Hongarije, waar, door het te veel invoeren van bloed, het goede landslag ten deele bedorven is." Door den gemeenteraad van Kerkwerve is tot onderwijzer aan de openbare school aldaar benoemd de heer C. Van der Graaf te Scherpenisse. Met den benoemde waren op de voordracht geplaatst de hrn. J Evertse te Ellewoutsdijk en P. Verkerk te 's Gravendeel. Terwijl bijna overal het geboortecijfer bet sterfte cijfer verre overtreft, beeft bet tegendeel in bet afge loopen jaar te Stavenisse plaats gehad. Het getal dei- overledenen bedroeg namelijk 50, terwijl de geboorten het cijfer 47 bedraagt. De sterfte was vooral groot onder kinderen beneden de 10 jaren. Uit den boedel van den Notaris P. H. C. Van Noorden te Papendreckt, die zich in 1882 verwijderde zonder orde op zijn zaken te stellen, kan aan credi teuren uitbetaald worden 2 pet. hunner vorderingen. Dit schitterend resultaat is verkregen doordien al de familieleden hunne vorderingen, tot een bedrag van ruim 40,000, niet in rekening hebben gebragt. Zierikzee, 19 Jan. In de beden gehouden zit ting van den Gemeenteraad is aangenomen een voorstel van Burg. en Wetb. tot bestrating van den weg langs de nieuwe buisjes aan het einde der Verrenieuwstraat bij de Zwemhaven, ter lengte van 125 Meters, waarvan de kosten geraamd worden op 150. Tot onderwijzer aan de School B is benoemd de beer J. van Ballegooyen te Dreisckormet hem stond op de voordragt de beer J. Vermaas te Scherpenisse. De voorzitter deelde mede dat is ingekomen een verzoek van den heer J. A. de Bruijne, leeraar aan de H. B. S. alhier in de Geschiedenis en Aardrijks kunde en voorloopig voor de Staathuishoudkunde om na overlegging zijner diploma's definitief te worden aangesteld als leeraar in de Ned. Staatswetenschappen. Met algemeene stemmen wordt, na mededeeling dei- adviezen van de bevoegde autoriteiten, hiertoe besloten. Aan den beer J. G. van Santen, leeraar aan de H. B. S. wordt verlenging voor één jaar verleend ter verkrijging zijner volledige bevoegdheid in de Fransche Taal. Remissie van Hoofdei. Omslag wordt verleend aan A. Batenburg ad ƒ13.0672 en aan A. Zeelte ad 4 .2C Aan de Onderlinge Waarborg-Vereeniging voor Arbeiders en Werklieden wordt, na mededeeling van dat fonds, voor dit jaar eene subsidie verleend van 131. De Voorzitter deelde mede, dat de Zelkascb in 1884 had opgebragt ƒ5637,40. Voor het leger worden dit jaar voor voedings middelen de volgende pry zen besteed 100 Kilo rijst ƒ12,49, 100 Kilo gort ƒ11,615. een Hectoliter aardappelen 1,24 tot 2,08, een HL. groene erwten ƒ9,28 tot ƒ9,47, een HL. bruine boonen 11,65, een Kilo vleesch ƒ0,49 tot ƒ0,69, een Kilo zout ƒ0,115 tot ƒ0,14. Hoewel alles bij inschrijving en in het groot gaat, is het verschil met de prijzen voor particulieren toch zeer aanzienlijk. *28 De heer H. J. Kroeze, te Zwartsluis, heeft voor de benoeming tot hoofd der Chr. school te Dinteloord bedankt. De Regeering gaat, zegt men, van het plan zwan ger, de sterkte van de dienstdoende schutterij, meer in overeenstemming te brengen met de bevolking van ons land. Niet minder dan een twintigtal personen zijn gedagvaard om geboord te worden in zake den op Nieuwjaarsdag te Ooltgensplaat gepleegden moord op een mineur. Gedurende het jaar 1884 is het navolgende aan het bulppostkantoor te St. Philipsland verzonden en ontvangen verzonden 10907 brieven, 1380 drukwerken, 17 monsters, 1119 dienstbrieven, 1704 briefkaarten, 144 aanget. brieven, 1335 postwissels, 328 postpakketten. Totaal 16904 stuks verzonden. Aangekomen 10733 brieven, 1817 briefkaarten, 20509 drukwerken, 1061 dienstbrieven, 60 monsters, 149 aanget. brieven, 201 uitbet. postwissels, 210 kwitantiën, 1358 postpakketten. Totaal 36098 stuks aangekomen eu 16934 stuks ver zonden. Gezamenlyk 53032'stuks. 155 inleg ryks-post- spaarbank, 5 terugbetalingen. Zijn wy wel ingelicht, dan is de Minister van Fi nanciën voornemens, van tabak te heffen 12 per 100 kilo, en wel niet alleen van tabak in bladen, maar ook van geplette en ongeplette stelen, gekorven tabak, karotten, sigaren, snuif en andere bewerkte tabak. Van buitenlandscbe tabak zal de accijns verschuldigd zijn bij den invoer, behoudens bevoegdheid tot opslag in entrepót en tot inslag en genot van verlengbaar crediet. De Minister raamt het binnenlandsch verbruik op 12 millioen kilogram (in 187882 werd gemiddeld 13 '/3 millioen meer ingevoerd en geproduceerd dan uit gevoerd). De opbrengst zou dan zijn ƒ1,440,000, waar van voor bet op te beffen invoerrecht van ruwe tabak en stelen 100,000 afgaat. De kosten van heffing schat hij op 60 a 70,000. De minister berekent dat er in ons land 35,000 win keliers in tabak zijn. Hij wil aan bandelaren, die een voorraad van ten minste 5000 kilogr. hebben, verleng baar crediet toestaan, aan anderen een gewoon afloopend crediet van 4 maanden, voor inslagen boven 200 kilogr. Door Z. M. is de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee opgeheven. Te Werkendam is men nog altijd bevreesd voor de dievenbende, waarvan wij onlangs melding maakten. Een landbouwer had eenige dagen geleden 3000 ont vangen en kon die niet meer denzelfden dag naar de plaats van bestemming brengen. Uit angst en voor zichtigheid bragt hij nu met zijn zoon den nacht wa kend door, ieder gewapend met een hooivork, om be stand te zijn tegen mogelijk bezoek van dieven. Eenige schippersknechts te Meppel hebben open lijk kennis gegeven dat zij voor bet loon, dat voor een goed schippersknecht tegenwoordig wordt gegeven, wel willen varen. Zij vragen echter, „daar het rund- vleesch niet meer bij vele schippers ter tafel komt, geen schraal uitgebraden spek, maar wel gestoofd, en mogt het soms te vet zijn, dan mosterd er hij, en tevens des middags groenten by goede duinaardappels en geen zandaardappels." Haagsche Brieven. Den Haag, 15 Januari. De Koning steeds lijdende aan niersteenen de Ko ningin dans la joie de son cceur, èn omdat Prinses Wil- helrnina van de geelzucht hersteld is (slechts weinigen wisten dat zij daaraan lijdende was) èn omdat in het begin des jaars eenige hofpartijen plaats hebben, welke dit jaar echter weinig te beduiden hebben. Wie belast of vereerd zullen worden met de waardigheid van voogden over de PrinsesDe voogdij- wet is in aantochtzeker is, dat zij de Tweede Kamer onmiddellijk na hare terugkomst (10 Februari) zal bereiken. De berichten zijn zeer verdeeld. Volgens sommige geruchten, zou daarover tweespalt bestaan tusschen Koning en Ministers. Terwijl de Ministers meenen, dat er drie voogden over de minderjarige Prinses moeten zijn (de vice-president van den Raad van State en de presidenten van do beide Kamers der Staten-Generaal), zou Z. M. niet meer dan twee voog den willen benoemen, de oud-Minister van Lynden van Sandenbnrg en graaf Schimmelpenninck van Nijeu- buis, grootmeester en opper kamerheer, bovendien lid der Tweede Kamer. Ik geloof, dat het spoedig blijken zal, dat die verdeeldheid niet bestaat, en dat de Re geering wel meer dan twee voogden zal voordragen. Het is, volgens art. 37 der grondwet, geen strikt ver- eischte, dat de wet, nog bij het leven des Konings; worde gemaakt. De Koning schijnt er prijs op te stellen, dat dit geschiede, maar kan niet verhinderen, dat de voogdy-wet verworpen wordt, als de Staten-Generaal zich niet met de aangewezen voogden kunnen vereenigen. De heer van Rees, de Gouv.-Generaal van Ned. Indië, heeft een vernuftig middel bedacht om aan den nood aldaar een einde te maken. Ter tegemoetkoming in de moeielijkheden waarin vele ny verheidsondernemingen verkeeren, heeft hij, blijkens betgeen de Bataviaache bladen mededeelen, eene verordening vastgesteld tot regeling van pandrecht op te véld staanden oogst. De jongste Indische mail brengt ons thans den tekst van deze verordening en het oordeel der Indische bladen. Lettende op de artikelen 21, 29, 31 en 33 van het Indische regeerings-reglement, heeft de Gouv.-Gen. onder nadere goedkeuring des Konings „voorloopig voor den tijd vaneen jaar" bepaald de volgende regelen Art. 1. Met uitzondering van rijst op landrente- plicbtige gronden, kunnen te veld staande gewassen en onafgeplukte boomvruchten, "bestemd tot bereiding voor de Europeescbe markt, tot zekerheid van schuld verbonden worden. Art. 2. De daartoe strekkende overeenkomst, aange gaan bij authentieke akte, verschaft aan den schuld- eischer het recht om zich, bij voorkeur boven andere schuldeischers, uit het verbondene te doen betalen. Dit recht gaat boven alle andere privelegiën, met uitzondering van de kosten van uitwinning en die tot behond van de zaak gemaakt. Art. 3. De schuldenaar is gebonden den verbonden oogst behoorlijk te bewaren, te verzorgen, binnen te halen, te verwerken en af te leveren aan de schuld- eiacher. Art. 4. Indien de schuldenaar nalatig is in de na koming zijner verplichtingen, is de schuldeischer, na in gebreke stelling van den schuldenaar, bevoegd voor rekening en ten koste van dezen al datgene te doen wat deze bad behooren te verrichten. Art. 5. De schuldeischer verkrijgt, door de in art. 3 bedoelde aflevering, of door afwerking ingevolge art. 4, pandrecht op den afgewerkten oogst op den voet van het Burgerlijk Wetboek. Art 6. Deze ordonnantie treedt in werking op den dag harer afkondiging. De ordonnantie, afgekondigd op St. Nicolaasdag, werd door verschillende bladen in Ned. Indië eene „welkome St. Nicolaas surprise" genoemd. Het Alg. Dugbl. van Ned. Indië was uiterst voldaandit dagblad juichte het zeer toe, dat de regeering heeft doorgetast en kwam er voor uit dat zij daardoor den dank van geheel de handels- en nijverheids wereld in O.-Indië zal in oogsten, daar de weldadige gevolgen in de gegeven omstandig heden niet te hoog kunnen worden aangeslagen. De Java-Bode erkent, dat de Gouv.-Gen. „dubbel beeft; voelbaar gemaakt, dat bij voor de kolonie, ja zelfs ook voor de Europeescbe burgerij niet enkel een regent, maar ook een verzorger wil zijn." Het blad waarschuwt wel voor het optimisme van te wanen, dat nu alle gevaar voorbij is, en wijst er op, dat er streken in de koloniën zijn, „waar een groot desaste in de commercieële wereld, een stormvlaag die de koningen van den handel velt, in de gevolgen een dreigend politiek gevaar zou opleveren", maar verheugt zich dat de regeering ge toond heeft „de eenheid van aller belangen te beseffen en de onmisbaarheid van particuliere nijverheid voor den bloei der kolonie in te zien". Gaan wij van bet Oosten naar het Westen, dan zien wij dat wij in Nederland in 1885 niet geheel buiten verkiezingen zullen blijven, daar acht nieuwe leden der Tweede Kamer zullen moeten worden ge kozen, tengevolge de vermeerdering der bevolking deze verkiezingen zullen zelfs nog merkwaardiger zijn dan alle vroegere, daar aan die beweging door niet- kiezers zal worden deelgenomen. Het Nedei-landsch Bond voor Algemeen Stemrecht beeft aangekondigd bij volgende verkiezingen ook aan den kiezersstrijd deel te nemen en ieder jaar vóór de opening der Kamers eene „landelijke meeting" te houden. Die argelooze werklieden die meenen, dat indien zij algemeen stemrecht hebben verkregen, zij bet hoogste geluk der aarde deelachtig zullen wordenWat er van den mensch komt, hangt van zijne eerlijkheid en arbeid- zaambeidzaambeid af, maar als hij meent dat zijn maatschappelijke welvaart samenhangt met het in steken van een papiertje in eene stembus, zal hij zeker bedrogen uitkomen. En nog altijd duren de „verdwijningen" voorteerst de bekwame Delfscke, voor Indië bestemde mijn-inge nieur; daarna de ijverige Arnhemsche politie-agent nu wederom de algemeen geachte kommandant der Amsterdamsche brandweer. De justitie blijft denken aan misdrijven: zou de justitie aan iets anders kunnen denken? Doch blijft het in de donkere dagen, vol storm, mist, sneeuw en andere liefelijkheden al tijd niet zeer mogelijk, dat iemand een ongeluk overkomt? Het ver wondert mij zeer dat de heer Keuchenius en een zijner vrienden al deze verdwijningen nog niet met die van Henoch in verband hebben gebracht. Voor de vrome heeren zou de herhaling van dat wonder in onze dagen zeker niet onwelkom zijn. V. KERKNIEUWS. Bedankt voor Stad aan 't Haringvliet J. J. Ruys, te Mijnsheerenland. Aangenomen naar Berkel en Rodenrijs J. F. W. v. Troostenburg de Bruyn, te Sommelsdijk (die voor Kethel bedankt heeft). Beroepen te Serooskerke (Schouwen) Ds. P. Peaux Rz. te Wijk aan Zee. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN Gevallen regen I>ï;j 's Rijkskustvei'lichting op <le Westpunt van liet eiland. Schouwen (Westerban Gemeente I-Iaainstede) gedurende 1884-. MAANDEN. m.M. M\pei H.A. Globaal in m3. op den Wester- en Oosterban gevallen. aantal aftap- pin gen. BIJZONDERE OPMERKINGEN. Februari Maart 41,2 30,- 23.5 27.8 43,4 22.4 77.6 41,6 47.5 82.9 30,4 81,1 412 300 235 278 434 224 776 416 475 829 304 811 766320 558000 437100 517080 807240 416640 1443360 773760 883500 1541940 565440 1508460 16 12 9 14 10 7 18 10 14 15 14 19 Gemiddeld viel er dit jaar per regendag 3,5 m.M., of circa 0,5 m.M. minder dan gedurende 1883 en circa 0,6 m.M. minder dan bet normaal cijfer aangeeft. De meeste regen viel ook dit jaar in October. De minste in Juni. Aantal regendagen beneden het gemiddelde bedrag. boven beneden Ook dit jaar was arm aan vorst en sneeuw en toch bijzonder guustig voor alle veldvruchten. Uithoofde verplaatsing van het werktuig wat het stijgen of dalen van het water aangeeft, kan daar omtrent geen opgaaf worden verschaft. 1S84 Totaal 1883 1882 1881 1880 549.4 709.5 733.6 756,9 706,8 5494 7095 7336 7569 7068 10218840 13196700 13644960 14078340 13146486 158 184 172 178 142 Totaal in 5 jaren 3456,2 691,2 34562 6912 64285326 12857065,2 834 167

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1