ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 41ste Jaarg. No. 5029. Zaturdag 17 Januari1885. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AANBESTEDING. Op Maandag: denSG January 1885, des namiddags te half een uur, zal ten Raadhuize van Zierikzee worden aanbesteed Het VERDIEPEN van een gedeelte van de Nieuwe Haven. De aanwijzing zal plaats hebben op Maandag den 19 en Zaterdag den 24 Januarij 1885, telkens des voor middags te 10 uur waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeentebouwmeester, bij wien inmiddels ook de noodige inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeentebouwmeester a 10 cent. Algemeen Overzicht. Wie zicb mocht voorstellen, dat de nieuwjaarsdag met al zijne heilwenscben, de uitwerking hebben zou, dat de menschen elkander eens wat vriendelijker aan zagen en meer de hand reikten, zal zicb deerlijk be drogen hebben. Wat wij in onze omgeving zien dat oude veten in bet nieuwe jaar mede overstapten en dat de oude vijanden slechts een nieuw tijdperk van onderlinge bestrijding zijn ingetreden, dat vernemen wij ook in de politieke wereld. De heerschers der wereld staan nog altijd tegen over elkander en in plaats van beilwenschen en zoete woorden hebben ze elkander al menig hard en onaangenaam woord toegevoegd. Bijna zou men zeggende parlementsleden hebben slechts vacantie genomen om zich tot een nieuwen strijd toe te rusten en zou men wenschen, dat ze rustig te huis waren gebleven. Maar het zal dit jaar wel als alle vorigen zijn, er zal veel gepraat en gesehreven, maar misschien weinig afgedaan worden. Waarlijk de vol ken hebben weinig reden zich geluk te wenschen met het bezit van rijksdagen, parlementen, enz. In Franlirij J< trad met bet nieuwe jaar een nieuwe Minister van Oorlog op; de Generaal Campenos werd door Generaal Lnval vervangen. Men verwacht dat deze de Chineesche oorlog met meer kracht voort zetten zal dan zijn voorganger. Er zullen althans in deze maand reeds 6000 man suppletietroepen gezonden worden en men verwacht dat daarmede meerdere en meer afdoende overwinningen zullen worden behaald. Als alles waar is, wat men schrijft, is ook op Mada gascar eene zegepraal verworven die veel lauweren aan het leger en veel geld uit de schatkist brengen zal. De vrees dat de werkelooze werklieden bij de begra fenis van Louise Michel's moeder eene of andere de monstratie zouden doen, is gelukkig verijdeld en ook de audiëntie bij den president van den gemeenteraad is zonder stoornis afgeloopen. Overigens zijn de ver schillende partijen zeer in de weer en wordt de Re- geering van onderscheidene zijden bestookt. De Hertog de Broglie zoekt langs den weg der Senaatsverkie zingen zijn doel te bereiken en de gewaande kleinzoon van Lodewijk 17 beeft ook weder eene poging gedaan om de legitimisten in beweging te brengen. Alles samen genomen is er beroering genoeg in het land om niet op een rustig jaar zich te verwachten. Ook de Duitselie Rijksdag is nauwlijks bijeen of men is weder duchtig aan den gang, om den Rijks kanselier te bemoeilijken. Men heeft het onderanderen druk gehad over de landverhuizing, die volgens som migen onder bescherming der wet moest gesteld worden. Bij die gelegenheid werd ook gesproken over de voor- deelen die Nederlandsche maatschappijen aan landver huizers toekennen en was de Minister Böttchen zoo beleefd te beweren, dat op de Nederlandscke schepen verpleging, voeding en verblijf veel slechter zijn dan op de slechtste Duitsche schepen, wat volgens hemde reden van de groote goedkoopheid is. De slotsom was, dat bijna eenparig erkend werd, dat eene verbetering van de bestaande wet onmisbaar noodig is. Men ver wacht nu dat de Rijksdag terug komen zal op den afgestemden poet voor een tweede Minister van Bui- tenlandsche Zaken. Te Eberfeld alleen heeft men 20000 Mark bijeengebracht en die den Rijkskanselier aangebo den. De gelden zijn wel door hem aangenomen, maar hy zal later bekend maken, welke bestemming bij daaraan geven wil. Door het geheele rijk wordt de inzameling voortgezet, die misschien zal blijken onnoodig te zijn als de Rijksdag tot andere gedachten mocht komen. De oude rijkskanselier heeft nog eene andere neder laag geleden. Hij wenscbte 150,000 mark voor onder zoekingen in Midden-Afrika, in verband met zijne kolonisatieplannen. Al aanstonds zette men hem den voet dwars, doordien de begrotingscommissie de som met 50000 mark verminderde. Werd dit hevig door den Prins bestreden hij kon evenmin veranderendat de meerderheid besloot het voorstel nogmaals aan een commissie te zenden en al was die meerderheid ook niet bijzonder groot, de uitslag der stemmen bewees toch, dat bet woord van Bismarck geen invloed bad gemaakt en dat hij lang niet meer de alvermogende man is, die alles naar zijn wil kan regelen. Het was voor hem ook nog een slechten dag, daar er een be richt ontvangen was, dat op de West-Afrikaansche kust von Kamerunde Duitsehe schout bij nacht, in gevecht geraakt is met de inboorlingen. Wel is waar was bij daarby overwinnaar gebleven, maar de tegenstanders van Bismarcks kolonisatieplannen vonden daarin nieuwe aanleiding om hem te bestrijden. Ofschoon de nasporingen omtrent de laatste dynamiet- aanslagen te LojkIcu ijverig werden voortgezet, heeft men er nog geen licht in gekregen, noch eenige zekerheid omtrent de vermoedelyke daders bekomen. Die vrienden weten het zoo aan te leggen, dat zij maar niet ontdekt kunnen worden en als hunne pogingen niet meer schade aanrichten, dan is het hunne schuld niet. Gelukkig heeft men tegenover al het treurige dat in telkens herhaalde dynamiet-aanslagen ge legen is, een goed bericht gekregen van generaal Wol- seley. Deze toch, zoo zeggen de laatste tijdingen, is met zijn expeditiecorps zonder ongelukken de woestijn door getrokken en ook van Gordon zijn goede berichten gekomen; men stelle er zich echter niet te veel van voor, want wij zijn al zoo dikwijls misleid, dat wij voorzichtig geworden zijn in het gelooven. Dit alleen kan men met zekerheid zeggen, dat het eene goede profetie geweest is, die voorspelde dat Gordon niet voor Februari ontzet zou kunnen worden, want eer Wolseley bericht heeft, zal het daarvan niet ver meer verwijderd zijn. Als eene niet onbelangrijke bijzonderheid werd ons in de vorige week medegedeeld, dat de oudste zoon van den prins van Wales zijne meerderjarigheid bereikt heeft, maar dat zijne vader niet voornemens is eene toelage voor hem aan het Parlement te vragen. Als het waar is, geeft de vorst hier een goed voorbeeld aan velen van zijne collega's, want ofschoon de meesten van hen lang niet misdeeld zijn van aardsche goederen, laten zij hunne titels, want van werk kan geen sprake zyn, door het volk duur betalen. Voortdurend schrijft men nit Spanje, dat daar aardbevingen gevoeld worden. Bij zeker dorp is de grond 22 meter verplaatst en den loop van eene der rivieren is gewijzigd. Het komt alweder op de schat kist aan; die in Spanje ook niet bijzonder ruim voor zien is. De koning heeft uit zijne eigen kas een geering gemachtigd, eene leening van twee millioen pecetas te sluiten, gewaarborgd door den Staat, ten einde in den eersten nood te voorzien. Openbare in schrijvingen hebben ongeveer een millioen opgebragt, wel een bewijs dat er nog geld is in bet arme Spanje. Men beweert dat de aardschokken, die in het zuiden van Europa zoo groote verwoestingen hebben aangericht, ook in België gevoeld zijn, maar het is slechts een. gerucht, onder reserve aan te nemen. Nieuwstijdingen. en Verleden week had in eene brouwerij te Londen een man, die een groot vat gedeeltelijk met bier had helpen vullen, bij het toemaken bet ongeluk, er in te vallen. Er waren op dat oogenblik 1500 gallons bier in het vat. Men begon terstond het bier te laten wegloopen een man met een touw om bet lijf werd naar beneden in het vat gelaten, maar men mocht er niet in slagen den ongelukkige te redden. Toen men hem eindelijk ophaalde was hij dood. In de zoo hevig door aardbevingen geteisterde provincie Granada heeft men waargenomen, dat de zon een halfuur later dan vroeger "boven de bergen verschijnt. Dit doet vermoeden, dat de bergketen Sierra Nevada eenige meters gerezen of het gansche dal ge daald is. In geheel Oostenrijk is zeer veel sneeuw gevallen, waardoor tal van treinen hun reis niet konden voort zetten en onderweg in de sneeuw zijn blijven steken. aanzienlijke som en de Cortes hebben de re 's Gri-a.-veixlxag'o14 Jan. In den avond van 29 Sept. jl., bij gelegenheid van de kermis te Yerseke, ontstond in een herberg aldaar tusschen twee bezoekers B. en K. geheeten, een nog al hevige woordenwisse ling welke eindigde met handtastelijkheden. K. nam een flesch, sloeg die op een tafel stuk en verwondde met het gedeelte dat hij nog in de hand hield B. aan de regterzyde van het hoofd. Deze nam daarop een bierglas en wierp bet tegen bet hoofd van K. waarvan het gevolg was dat ook hij een bloedende wonde bekwam. Op grond van de verklaringen van twee getuigen werd B., niettegenstaande bij ontkende iets tegen K. te hebben gedaan, door de Middelburgsche Regtbank veroordeeld tot 1 maand celstraf en 8 boete, van welke veroordeeling bij appèl aanteekende. Het hooger beroep werd heden door het Geregtshof alhier behandeld. Van de zes gehoorde getuigen ver klaarden de meesten, dat de bekl. door K. met een stuk van een kapotgeslagen flesch was gewond gewor den en dat hij door bloedverlies buiten staat was ook van zijn kant een verwonding toe te brengen. Adv.-gen. mr. Bijleveld nam gaarne aan dat de aanval van K. was uitgegaan, maar geloofde toch dat het feit waaraan bekl. door de Regtbank was schuldig ver klaard, volkomen bewezen was. Hij requireerde de be vestiging van bet vonnis met uitzondering van de opgelegde straf en eischte de veroordeeling van bekl. in een boete van ƒ10. Mr. Vaillant trad voor den veroordeelde als verde diger op. Hij trad in een wederlegging van het requi sitoir van het O. M. en vroeg op grond der pertinente verklaring van de getuigen a décharge de algeheele vernietiging van het vonnis en de vrijspraak van den appellant. De uitspraak is bepaald op aanstaande Maandag. De Haagsche kroniek der „N. Gr. Ct." maakt melding van een te 'sHage loopend gerucht dat bij de weldra door de Regeering aan de vereenigde zitting der Kamers te onderwerpen wetsvoordracht tot regeling der voogdij over de eventueel minderjarige Koningin, H. M. Koningin Emma in de voogdij zou worden bij gestaan door de graven Schimmelpenninek van Nijen- hnis en Van Lijnden van Sandenburg. Dit zou althans 's Konings wensch zijn. De Ministerraad, zoo wordt er bijgevoegd, had een ander voorstel gedaan, n.l. de benoeming van drie voogden, van verschillende poli tieke richting de presidenten van de beide Kamers en de vice-president van den Raad van State. De schr. deelt dit onder reserve mede. 's Gravenhagje 14 Jan. Bij de op gisteren ge houden onderhandsche aanbesteding van twee loods- schoeners bij bet Dep. van marine, waren de minste inschrijvers de hh. Bouwmeester, Borsius v. d. Leije, te Middelburg, voor ƒ50,979. 's Gravenliage ,15 Jan. Door het geregtshof is heden A. van der G. te Middelburg, ter zake van diefstallen te Kruiningen en Wolfaartsdyk gepleegd, veroordeeld tot 2 jaren celstraf. Het openbaar minis terie requireerde verder voor D. J., arbeider te Tholen, ter zake van diefstal in een kermistent aldaar, 6 maanden celstraf. Donderdag uitspraak. Te Hellevoetsluis werd dezer dagen een officier op een straatweg door twee personen aangesproken met de vraag naar sigaren. Blijkbaar hadden deze lieden geen goede bedoelingenook hadden zij hun gezicht onkenbaar gemaakt door het een zwarte kleur te geven. Onze officier rukte een hunner de pet van bet hoofd en zette het daarmee op een loopen. Den volgenden morgen werd de pet aan boord van het wachtschip bezorgd, wijl zij het eigendom van een marinier bleek te zijn. Natuurlijk waren de beide per sonen nu weldra ontmaskerd. Beide moeten voor straf, drie maanden in „de klasse" blyven. Rottei'dam, 15 Jan. Heden avond te ruim 8 uren heeft alhier in de Molensteeg op een achter- kamerj van de le verdieping Joseph Hake, een kleer maker, Duitscher van geboorte, een moord gepleegd op zijne vrouw. Deze echtgenooten leefden voortdurend in onmin. Ook heden avond ontstond tusschen ben weder twist. Hake, in drift ontstoken, nam toen een broodmes van de tafel en bragt daarmede zijne vrouw diepe verwon dingen in den hals toe. De vrouw had nog de kracht de trap af te gaan en zich op straat te begeven. Op last van den onder-inspecteur van politie J. D. Bloemen, die onmiddellijk n& het gebeurde aldaar aanwezig was, werd zij in eene tapperij gebragt en werd geneeskun dige hulp ingeroepen. Kort nadat een geneeskundige was verschenen, overleed echter de vrouw. Hakeziende wat hij misdaan haiwilde blykbaar ook aan zijn eigen leven een einde maken, daar hij zich, vermoedelijk met hetzelfde mes, eene diepe wonde in de borst toebragt. Zijne arrestatie volgde spoedig. nyiui Frankfurt a/M!., 14 Jan. De politie-raad Rumpf, bekend in verschillende socialisten processen, is Dingsdagavond voor zijn huis vermoord gevonden. De dader is nog niet ontdekt. Bij het plegen van den moord waren vier kinderen, waarvan het oudste ongeveer 10 jaren telt, aanwezig, terwijl de twee jongste, oud 1 en 2 jaren, in diepe rust lagen. Ylissinffen 14 Jan. Bij de werkzaamheden welke op de reede onder Rammekens worden uitge voerd, om den wegens aanvaring in de vorige week gezonken 3 mast schoener „Pepita y Vicenta", weder regt te krijgen, zyn twee experts, van hier, alsmede de heer M. en een dispacheur uit Antwerpen, ternau wernood aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl men namelijk gisteren bezig was, met net want los te maken, rees eensklaps bet schip overeind in zijn ge wonen stand, op het oogenblik dat voornoemde heeren met hunne inspectie in eene sloep bezig waren. Een gedeelte der fokkemastra sloeg op hunne boot en de reeling van bet regt komende schip, drukte den kop der sloep onder water, zoodat weldra de boot vol liep en spoedige hulp noodig was, om de heeren uit hunne benarde positie te redden. Zij zijn dan ook met een gedeeltelijk nat pak en den schrik vrijgekomen. De juichtoon, toen het schip overeind rees, zou bijna hunne noodkreten overstemd hebben. Men gaat thans spoedig met het lossen beginnen om later het schip in het dok te plaatsen voor de noodige reparatie. W emeldinge14 Jan. Heden bekwam het Duitsche Rijnschip genaamd „Yoorwaarts" gezagvoerder F. Wilhelm, zoo een zware lekkage, dat het met veel krachtinspanning van werkvolk en pompen is bovenwater gehouden. Het gemeld vaartuig is door een duiker digtgemaakt, en een gedeelte der lading is overgelost in een ander vaartuig, doch hoogstwaarschijnlijk zal de geheele lading granen moeten worden overgelost. Gemeld Rijnschip kwam van Antwerpen en was bestemd naar Pruisen. Bïezelinge12 Jan. Heden overleed hier gansch onverwachts de heer Willem van de Linde, in den ouderdom van ruim 63 jaar, na bijna 40 jaar met lof- vaardigen ijver de betrékking van hoofd der openbare school te dezer plaats bekleed te hebben, als waartoe by, na vergelijkend examen op 22 Januarij 1845, was benoemd en aangesteld. "Wolfaai'tsdylr, Ten einde in de kosten te voorzien, welke veroorzaakt worden door het aankoo- pen en op voegzame wijze inrigten van eene woning ten behoeve van een te benoemen gemeente-geneesheer, heeft de gemeenteraad zich genoodzaakt gezien tot het nemen van een besluit, waarby de opcenten op de Personeele Belasting met 35 verhoogd en alzoo op 60 gebragt zyn. Men meldt als eene bijzonderheid, dat onder Kloetinge, op het land van den heer Van Liere, kool zaad te velde staat, dat in Augustus gezaaid en in het najaar gebloeid heeft en thans peulen draagt. Tholen. Woensdagavond gaf de Zangvereeniging alhier hare tweede uitvoering ten voordeele van de Algemeene Armen. Niettegenstaande zij in December 1883 eerst opgerigt is en in 1884 met veel moeilijk heden heeft te kampen gehad, was de uitvoering uit stekend. In de maand December werden aan bet Rjjks- telegraafkantoor alhier 362 telegrammen behandeld: nl. 1 00 verzonden, 193 ontvangen en 69 doorgezonden. Het aantal in 1884 bedroeg 4119 zijnde en 1516 ver zonden, 1932 ontvangen en 671 doorgezonden. Ziex-ilczee16 Jan. Dezer dagen is bet voor gekomen, dat voor de soldatenmenage der bataljons jagers door het gouvernement niet behoefde te worden bijgepast, omdat, hoofdzakelijk tengevolge van de lage vleeschprijzen, de kosten geheel konden gevonden worden uit de soldij. Deze mededeeling zal zeker de aandacht getrokken hebben van velen, die van dezen gunstigen invloed der vleeschprijzen op de kosten van hunne menage niets gewaar worden. Waarom geniet daarvan alleen de militaire, en ook niet de burgerhuishouding? Omdat de prijzen, die men ons burgers laat betalen voor bet vleesch, buiten alle evenredigheid staan tot de prijzen, bij aanbesteding voor de soldatenmenage bedongen, buiten evenredigheid ook tot de pry zen van het slagtvee. Wij ontvingen in de laatste dagen weder herhaal delijk klachten over de hooge vleeschprijzen. Het is eene treurige waarheid, dat de daling der prijzen van de voedingsmiddelen, brood en vleesch in de eerste plaats, niet ten goede komt aan de verbruikers. De veefokkers en de graanverbouwers leveren hunne pro ducten goedkoop af, maar vóórdat die producten in den vorm van geslacht vleesch en gebakken brood de verbruikers bereiken, hebben zij een weg afteleggen, en op dien weg gaat het voordeel der goedkoopte verloren. Onze volstrekte afhankelijkheid van bakkers en sla gers is voor zeer vele gezinnen, die met beperkte middelen moeten rondkomen, eene ware ramp. Onder de laatst opgekomen jongelingen bij het Instr. Bat. bevindt zich één, die bij een leeftijd van 17 jaar de buitengewone lengte heeft van 1.84 meter. Omtrent den voortvluchtigen postdirecteur Pieter, van IJzendijke, verneemt de „Amst. Ct.", dat hij werk zaam zou zijn in eene fabriek te Patras (Griekenland) waarheen hy zich begeven heeft, nadat hij uit Athene verwijderd was en 't schijnt wel dat alle pogingen om hem in handen te krijgen mislukt zijn. B. Th. P. en H. Th. J. Filbry, kassiers en effec tenhandelaars, geboren te Amsterdam, wonende te Breda, zijn naar Hoorn overgebragt, ten einde aldaar 5 jaren gevangenisstraf te ondergaan, hun door het geregtshof te 's Bosch opgelegd. De beurtschipper Tetenburg, van Utrecht op den Haag, is Maandag, toen hij de reis weder durfde on dernemen door het ijs te Woerden en vooral te Bar- woutswaarder, door het gemeen aangevallen, omdat zijne schuit de ijsbaan brak. Men bedolf zijn schip bijna onder de steenen uit de ovens in die streek en dreigde hem met den dood. Hy zelf werd op de borst getroffen en zijn zoon aan het achterhoofd, zoodat hy bewusteloos neerstortte. De ééne politieagent en een brigadier hadden het volk te Woerden in toom gehoudenook te Barwouts- waarder werd hij eindelijk door dien eenigen politie dienaar ontzet. De Officier van Justie te Utrechtjzal deze zaak streng vervolgen. Als een bewijs hoe langzaam soms de stukken van Nederlanders, die in den vreemde huwen, worden be handeld, kan dienen dat de heer S. Cohen, wonende t e Oud-Be ierland, den 3den Junij 1884 te Keulen in het huwelijk trad, doch dat zijn trouwacte eerst den 7 Januarij 1885 te Oud-Beierland werd ingeschreven. Nu verkoopt men al valsche hazen. Te Steenwijk kocht iemand op Nieuwjaarsavond een haas, of eigen lijk een haze vel, want het bleek, dat het laatste met zand en oude lappen was opgevuld. Tegen den ver- kooper is proces-verbaal opgemaakt. Dezer dagen werd gemeld, dat bij zekeren An- dreasen in de Wijnstraat te Rotterdam inbraak was gepleegd en de man aan banden en voeten gebonden met een prop in den mond, door den knecht gevonden zou zijn. Dit verzinseltje kwam der politie na inge- stelt onderzoek al spoedig zeer logenachtig voor. Thans is de man met ingang van 10 Januari failliet gegaan. Bij de aanbesteding te Bergen-op-Zoom voor het verbeteren van de rivier de Zoom, het bouwen van bruggen, duikers, stuwen en het verrigten van daar mede in verband staande werken, was de minste in schrijver de heer de Gruyter, te 's Hertogenbosch, voor ƒ136,490. De raming bedroeg ƒ156,500. Een groote opschudding beerscht in .het visschers- dorp Volendam. Een paar visschers moeten weder in hechtenis genomen worden wegens het visschen met den wonderkuil, doch het algemeen verzet was van dien aard, dat vijf veldwachters niet in staat waren een enkelen arrestant maken. KERKNIEUWS. Bij de Herv. gem. te Wilhelminadorp is beroepen ds. B. Wielinga, sinds 8 Mei 1881 pred. te Kruininge. De heer Lindeboom, docent aan de Theol. school te Kampen, verdedigde dezer dagen te Heerenveen het Christendom tegen het ongeloof. Hij behandelde daartoe de volgende stellingen Het mordernisme heeft aan het volk den Bijbel ontnomen, den godsdienstzin vernietigd, de kerken leeggepreekt, de schouwburgen gevuld en een ge slacht voorgebragt, dat vloeken en uitspatting boven bidden verkiest. 2. Het modernisme toont zich op elk gebied een hardvochtig tyran, allereerst voor zijn vereerdersen misbruikt op echt Staddueeesch-Farizeescke manier de leuze„wetenschap, verlichting, humaniteit" en zelfs den naam van God. 3. De Christen behoeft het modernisme geenszins te vreezen, mag geen duim breed toegeven, en is geroepen door de liefde des geloofs ook aan de bekeering der moderne medereizigers naar Gods regterstoel te arbei den, opdat ook zij in Christus den Heere troost en zaligheid vinden in leven en in sterven. De verdediging zoo schrijft men ons heeft de stellingen, wat het gehalte der beschuldigingen en de krasheid der bewoordingen aangaat, nog verre achter zich gelaten. De heer Lindeboom zeide o. a. liever koloniaal te Harderwijk te zijn, dan een modern predikant, die bidden moest." Deze heeren wisten met kunst en vlieg werk nog wel een 20 of 30 menschen in de kerk te krijgen, maar gouden tientjes werden er ook al niet gecollecteerd. Van ernstige oppositie was in deze bijeenkomst van 700 personen geen sprake. Het aantal vacante predikant-plaatsen bij de Herv. kerk in Nederland bedroeg op 1 Januarij 269. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag- 18 January 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED, Cat. Zond. I. Don<lerdag 22 January 1885. '8 Avonds 7 ure, BIJBELLEZING. Gemengde Berigten. Volgens de „Bakkers Courant", is de boter niet alleen goedkoop, maar zelfs vele boeren in het Noorden van het land kunnen dezelve niet verkocht krygen. Tweede kwaliteit wordt verkocht voor 30 cents per half kilo en velen zijn nog blij als zij voor dien prijs kunnen slijten. In de eerste week van dit jaar hebben de visschers te Harlingen 25000 stuks schelvisscben aan gevoerd. In Amerika hebben in het afgeloopen jaar 10968 faillissementen plaats gehad met een tekort van 132 millioen gulden. Een duif, geboren te Ylissingen, werd verkocht aan een koopman te Hull in Engeland. Twee dagen later keerde het dier in zijne geboorte plaats terug. Twee Franscben wilden in België voor weinig geld uitstekende gasbranders leveren, 's Avonds kwamen zij om ze te laten beproeven, waarbij het noodzakelijk was, dat eenige oogenblikken geen gas brandde. Van dat oogenblik werd behendig gebruik gemaakt om het een of ander van waarde te stelen. „Hoe jammer toch" zegt Izaak te V „dat onze Saar haar potje nog niet tien dagen langer heeft gedekt gehouden, dan zouden de menschen bepaald hebben aangenomen, dat Frans bet spel verbruid bad. Maar nu kunnen ze nog denken wat zij willen, want ik heb het toch 't eerst geweten en mijn moeder gewaarschuwd en gezegd dat de lucht betrokken was. En wat zal nu mijn meisje zeggen „Wel, wel" zegt Pieter te 's Heer., „wat ben ik toch blij dat Leuntje met mij gaat trouwen. Het is genoeg bekend dat ik baar lief heb. Zij is wel wat zwak, maar ik zal het toch maar wagen. Haar vader en moeder zeggen dan ook Pieter ik zou toch maar trouwen, Want het is voorwaar toch tyd; 't Zal je daarom niet berouwen, Leuntje is toch een knappe meid z'Is ook wel wat voor de mode, Maar enfin, dat is de tijd, Trouwt daarom maar zonder schroomen, Ook met Leuntje zoo men zeit. Geel Sientje te Ba. wordt aangeraden haar babbel tong wat in toom te houden en zoo laat niet op straat te loopen om Arnold te zien, want het zal haar toch niet gelukken om deze in de fuik te krijgen. Groote verloting aldaar op 24 dezer bij Saartje van boterletters, best en gewoon St. Nicolaas, vijgen en pruimen, alles per .5 Jons. Loten zijn a 10 cts. te bekomen bij den bruinen wolkammer. Een opzichter te Oude., die nog al fatsoenlijk wil schijnen, moest geen dwijlen geven aan werksters om zamen de trappen af te doen, want dat zou men niet van iemand verwachten die nog al veel praats heeft over fatsoenlijke meisjes. UITLOTINGEN, Amsterdam, 15 Jan. Bij de heden gehouden trek king der 3 pets. Amsterdamsche loten van 1874 zijn de volgende 4 seriën uitgeloot: 585, 54-57, 10437 en 15854. De 25 premiën vielen ten deel als volgt serie 10437 no. 1 ƒ25000; s. 10437 no. 9 ƒ1000 5 8. 5457 no. 6 en s. 585 no. 2 ieder J 500s. 585 no. 5, s. 585 no. 10, s. 10437 no. 5, s. 10437 no. 8, s. 10437 no. 10, s. 15854 no. 1, s. 15854 no. 4, s. 15854 no. 5 en s. 15854 no. 8 ieder ƒ200 s. 585 no. 1, s. 585 no. 9, s. 5457 no. 2, s. 5457 no. 5, s. 5457 no. 7, s 5457 no. 10, s. 10437 no. 2, s. 104^7 no. 3, s. 10437 no. 4, s. 10437 no. 7, s. 15854 no. 6 en s. 15854 no. 9 ieder ƒ150. De overige in gemelde seriën begrepen nos. zijn los baar met ƒ100. De aflossing geschiedt van af 1 July a. s. by de Ned. bank te Amsterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1